HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2024-02-17
Ute för 2023 Resultatdatum: 2023-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 2023-12-31 (sö)  | Nyårsloppet, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) MS   Brunnstedt, Kalle -95 18.17      PB 3      
 2023-12-19 (ti)  | Bajen Winterkast, Enskede IP Kastplan, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Brown, Matthew -80 44.31        1 Final    
» Sundberg, Martin -03 42.13  2 Final
Diskus (1,75 kg) P19 » Torbjörnsson, Adam -05 35.65        1 Final    
Diskus (1,5 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 39.68        1 Final    
Diskus (1,0 kg) P15 » Wolgast, Albin -08 42.33        1 Final    
Slägga (7,26 kg) M22 » Lindefalk, Alexander -03 36.65        1 Final    
Slägga (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 47.77        1 Final    
Slägga (4,0 kg) P15 » Wolgast, Albin -08 44.92      PB 1 Final    
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Bergin, Anna -07 ej start               
K50 » Lindefalk, Susanne -69 31.11  SB 1 Final
 2023-12-18 (må)  |  DSA Elit kast ute, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.15        1 Final    
 2023-11-05 (sö)  | New Yorkmaraton, New York, USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton KS   Alin, Maria -95 3:18.14               
 2023-11-04 (lö)  | Höstrusket, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Brunnstedt, Kalle -95 1:22.05  [1]   SB        
Maraton MS   Brunnstedt, Kalle -95 2:49.12      PB 2      
Not
[1] - Mellantid
 2023-11-04 (lö)  | Halloweenkastet, Apalby Kastplan, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (5,0 kg) P16 » Bélec, Christoffer -07 10.90        1      
Diskus (1,5 kg) P16 » Bélec, Christoffer -07 45.74        1      
Slägga (5,0 kg) P16 » Bélec, Christoffer -07 48.60        1      
 2023-10-28 (lö)  | KM i terräng, Kärrtorps IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Broberg, Anders -77 22.12        2 5,2 km    
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 19.06  1 5,2 km
Eide Jensen, Peter -75 22.54        3 5,2 km    
P17 » Berglind, Alfred -06 10.50  4 2,5 km
Emfel, Tom -06 11.59  6 2,5 km
» Johansson, Hannes -07 10.59        5 2,5 km    
» Kapell, Elias -06 10.05  2 2,5 km
» Karlsson, Vilmer -07 8.51  1 2,5 km
» Roslund, Anton -07 10.14        3 2,5 km    
P15 Norlander, Vincent -09 10.19  1 2,6 km
F17 » Jabbour, Lii -06 12.55  2 2,5 km
» Johansson, Tuva -06 12.40        1 2,5 km    
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 10.18  1 2,5 km
F13 » Anjemo, Anni -10 12.27  4 2,6 km
Grahn, Ellenor -11 10.20        3 2,6 km    
» Järvinen, Hilda -10 10.02  1 2,6 km
» Strömö, Hedda -10 10.04  2 2,6 km
K55 Djurstedt, Helena -65 15.17  1 2,6 km
 2023-10-28 (lö)  | Uppsala Marathon, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Andersson, Alexander -97 1:26.33      PB 66      
 2023-10-22 (sö)  | Stadium Night Run, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp K60   Sabir, Anita -61 29.34        262 5 km    
 2023-10-21/22 (lö-sö)  | SM Terränglöpning, Galgberget, Halmstad - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 000 m terräng P17   Hedberg, Elton -06 14.31        21    
F17 » Grahn, Olivia -06 15.45  5
F16 » Johansson, Ella -07 15.21        5    
» Wändin, Julia -07 16.24  13
F15 Resare, Inez -08 ej start 
8 000 m terräng M35   Rowland, Simon -87 28.31        4    
Lag Terräng F17 » Johansson, Ella -07 48.00        2    
» Grahn, Olivia -06
» Wändin, Julia -07
 2023-10-14 (lö)  | Öppna Terräng-DM för Gotland-Stockholm, Gärdet, Stockholm - DM : gren
  P11 registreras ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
2 000 m terräng P13 » Freyling, Albin -10 ej start               
F13 » Anjemo, Anni -10 10.16  8
» Järvinen, Hilda -10 8.30        1      
» Strömö, Hedda -10 8.40  3
» Örtengren, Emilia -10 ej start 
F12 Grahn, Ellenor -11 8.44  3
4 000 m terräng MS   Andersson, Alexander -97 17.04        30      
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 15.36  26
M35 Rowland, Simon -87 14.46        1      
M40 Palm, Joar -79 17.15  2
M75 » Svidén, Lars -45 21.46  1
F17 » Grahn, Olivia -06 16.45        3      
» Wändin, Julia -07 18.36  10
F15 Resare, Inez -08 18.59  2
Selsborg, Lilly -08 17.43  1
 2023-10-07/08 (lö-sö)  | Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Slägga (2,0 kg) P12 » Axelsson, Ville -11 20.45      PB 6 Blå 1  
» Barratt Due, Axel -11 18.78  PB 9 Blå 1
Gusting, Andreas -11 22.36      PB 3 Blå 1  
Jansson, Julian -11 11.08  PB 35 Blå 1
» Kotte, Sebastian -11 16.58  PB 17 Blå 1
Lundström, Tore -11 11.50      PB 34 Blå 1  
Stridh, Hugo -11 12.61  PB 30 Blå 1
» Szulkin, Olek -11 19.34  PB 7 Blå 1
Williams, Alex -11 16.01      PB 20 Blå 1  
F12 » Attersand, Moa -11 28.02  PB 1 Blå
Belda, Elvira -11 14.21  PB 35 Blå
Dahl, Ebba -11 19.56      PB 11 Blå  
Enander Heidvall, Fanny -11 12.67  PB 46 Blå
Furmarker, Esther -11 15.80  PB 28 Blå
Ganrot Åberg, Eira -11 ej start             
Hernvald, Holly -11 13.28  PB 44 Blå
» Håkansson, Amanda -11 17.59  PB 18 Blå
Jildell Reichardt, Erika -11 15.20      PB 30 Blå  
Miljkovic, Sofia Andrea -11 23.85  PB 2 Blå
Passero, Lara -11 11.86  PB 51 Blå
» Rabe, Emma -11 14.69      PB 32 Blå  
» Rabe, Kajsa -11 13.57  PB 41 Blå
Sandberg, Emmie -11 10.60  PB 55 Blå
» Tholander, Signe -11 21.35      PB 5 Blå  
Törlén, Tove -11 16.17  PB 27 Blå
Urbach, Ruth -11 18.40  PB 13 Blå
Verhoeven, Edda -11 12.57      PB 47 Blå  
Viswanathan, Nivedita -11 10.58  PB 56 Blå
Westman, Rut -11 13.59  PB 40 Blå
» Wilkinson, Isabella -11 20.32  PB 9 Blå
Spjut (400 gr) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 20.19      PB 13 Röd 2  
» Djurstedt, Svante -10 20.25  PB 12 Röd 2
» Freyling, Albin -10 ej start             
» Heinonen, Klaus -10 21.39  9 Röd 2
» Janson, Ivar -10 14.60  SB 17 Röd 2
F13 » Anjemo, Anni -10 14.32      PB 7 Röd 2  
» Asp, Ingrid -10 11.46  PB 13 Röd 2
» Glod, Isabella -10 17.76  PB 3 Röd 2
» Hagström, Stella -10 9.96      SB 14 Röd 2  
» Järvinen, Hilda -10 16.75  PB 5 Röd 2
» Lundin, Märta -10 12.45  SB 12 Röd 2
» Palm, Tea -10 14.32      PB 7 Röd 2  
» Strömö, Hedda -10 14.61  SB 6 Röd 2
» Örtengren, Emilia -10 ej start  Röd 2
Lag Arena X13 » Anjemo, Anni -10 424.5p        3    
» Asp, Ingrid -10
» Attersand, Moa -11
» Axelsson, Ville -11
» Barratt Due, Axel -11
Belda, Elvira -11
Dahl, Ebba -11
» Dahlberg, Gabriel -10
» Djurstedt, Svante -10
Enander Heidvall, Fanny -11
» Freyling, Albin -10
Furmarker, Esther -11
Ganrot Åberg, Eira -11
» Glod, Isabella -10
Gusting, Andreas -11
» Hagström, Stella -10
» Heinonen, Klaus -10
Hernvald, Holly -11
» Håkansson, Amanda -11
» Janson, Ivar -10
Jansson, Julian -11
Jildell Reichardt, Erika -11
» Järvinen, Hilda -10
» Kotte, Sebastian -11
» Lundin, Märta -10
Lundström, Tore -11
Miljkovic, Sofia Andrea -11
» Palm, Tea -10
Passero, Lara -11
» Rabe, Emma -11
» Rabe, Kajsa -11
Sandberg, Emmie -11
Stridh, Hugo -11
» Strömö, Hedda -10
» Szulkin, Olek -11
» Tholander, Signe -11
Törlén, Tove -11
Urbach, Ruth -11
Verhoeven, Edda -11
Westman, Rut -11
» Wilkinson, Isabella -11
Williams, Alex -11
Viswanathan, Nivedita -11
» Örtengren, Emilia -10                
X12 » Attersand, Moa -11 462.5p  1
» Axelsson, Ville -11
» Barratt Due, Axel -11
Belda, Elvira -11
Dahl, Ebba -11
Enander Heidvall, Fanny -11
Furmarker, Esther -11
Ganrot Åberg, Eira -11
Gusting, Andreas -11
Hernvald, Holly -11
» Håkansson, Amanda -11
Jansson, Julian -11
Jildell Reichardt, Erika -11
» Kotte, Sebastian -11
Lundström, Tore -11
Miljkovic, Sofia Andrea -11
Passero, Lara -11
» Rabe, Emma -11
» Rabe, Kajsa -11
Sandberg, Emmie -11
Stridh, Hugo -11
» Szulkin, Olek -11
» Tholander, Signe -11
Törlén, Tove -11
Urbach, Ruth -11
Verhoeven, Edda -11
Westman, Rut -11
» Wilkinson, Isabella -11
Williams, Alex -11
Viswanathan, Nivedita -11
 2023-10-07 (lö)  | Djurgårdsvarvet, Djurgården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 39.46      PB 69      
Brunnstedt, Kalle -95 36.02  PB 20
Salehian, Sam -94 37.47  PB 37
 2023-10-07 (lö)  | Hellasloppet, Hellasgården, Nacka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M40 » Suhard, Karl Henrik -80 30.38        5 7,5 km    
F12 Grahn, Ellenor -11 5.04  2 1400 m
 2023-10-01 (sö)  | Castorama, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Bélec, Christoffer -07 2 072      PB        
Kula (7,26 kg) 9.14 [396] PB 5
Spjut (800 gr) 42.02 [521] PB 3
Diskus (2,0 kg) 33.26 [546] PB 2
Slägga (7,26 kg) 37.07 [609]     PB 3      
» Berglind, Alfred -06 1 716  PB
Kula (7,26 kg) 9.20 [400] PB 4
Spjut (800 gr) 35.38 [419] PB 5
Diskus (2,0 kg) 29.81 [470] PB 4
Slägga (7,26 kg) 26.68 [427]     PB 5      
» Gullberg, Aron -06 1 745  PB
Kula (7,26 kg) 10.12 [469] PB 3
Spjut (800 gr) 37.85 [458] PB 4
Diskus (2,0 kg) 28.88 [448] PB 5
Slägga (7,26 kg) 23.77 [370]     PB 7      
» Herre, Filip -06 1 155  PB
Kula (7,26 kg) 8.34 [333] PB 6
Spjut (800 gr) 29.27 [317] PB 7
Diskus (2,0 kg) 22.79 [298] PB 7
Slägga (7,26 kg) 16.39 [207]     PB 8      
» Kapell, Elias -06 2 035  PB
Kula (7,26 kg) 11.25 [549] PB 2
Spjut (800 gr) 45.48 [571] PB 1
Diskus (2,0 kg) 31.94 [517] PB 3
Slägga (7,26 kg) 25.20 [398]     PB 6      
» Lindefalk, Alexander -03 1 357  SB
Kula (7,26 kg) 8.14 [317] SB 7
Spjut (800 gr) 20.00 [139] SB 8
Diskus (2,0 kg) 19.76 [216] SB 8
Slägga (7,26 kg) 41.90 [685]       1      
» Sundberg, Martin -03 2 588 
Kula (7,26 kg) 12.88 [657] 1
Spjut (800 gr) 43.68 [545] 2
Diskus (2,0 kg) 41.58 [716] 1
Slägga (7,26 kg) 40.95 [670]     PB 2      
» Torbjörnsson, Adam -05 1 425  PB
Kula (7,26 kg) 7.31 [248] SB 8
Spjut (800 gr) 29.32 [318] SB 6
Diskus (2,0 kg) 26.21 [385] SB 6
Slägga (7,26 kg) 29.19 [474] PB 4
Castorama KS » Bergin, Anna -07 1 809      PB        
Kula (4,0 kg) 7.80 [430] PB 3
Spjut (600 gr) 18.92 [376] PB 3
Diskus (1,0 kg) 18.20 [272] PB 2
Slägga (4,0 kg) 37.80 [731] PB 3
 2023-10-01 (sö)  | Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 19.27  [1]   PB        
» Danelius, Johan -68 20.04  [1,2] PB
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 17.48  [1]   PB        
Hedberg, Elton -06 17.30  [1] PB
» Häggström, Niklas -71 19.49  [1,3] PB
K35 » Tomb, Stine -86 21.21  [1] PB
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 40.10      PB 357      
» Danelius, Johan -68 40.57  SB 426
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 36.28      PB 95      
Hedberg, Elton -06 37.09  PB 126
» Häggström, Niklas -71 39.59  SB 344
K35 » Tomb, Stine -86 43.33  PB 56
Stadslopp F12   Grahn, Ellenor -11 5.09        2 1609 m    
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M55
[3] - Klubbrekord i klassen M50
 2023-09-24 (sö)  | Berlin maraton, Berlin, Berlin, GER
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton M50   Brohult, Linus -72 3:01.22        2953      
 2023-09-23/24 (lö-sö)  | Lidingöloppet, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Terränglopp MS   Andersson, Alexander -97 1:04.29        62 15 km  
Brunnstedt, Kalle -95 2:00.04  100 30 km
P17 Hedberg, Elton -06 38.41        24 10 km  
P13 » Janson, Ivar -10 10.27  5 3 km
P12 Jacobson, Gustav -11 14.57  40 3 km
M35 Rowland, Simon -87 2:02.22        121 30 km  
M50 Janson, Christer -70 2:46.15  1943 30 km
M75 » Svidén, Lars -45 51.43  5 10 km
F17 » Grahn, Olivia -06 41.19        5 10 km  
» Johansson, Ella -07 41.52  7 10 km
F15 Resare, Inez -08 25.01  6 6 km
Selsborg, Lilly -08 26.17        11 6 km  
F14 » Sternlind, Tyra -09 27.10  20 6 km
F13 » Anjemo, Anni -10 15.02  33 3 km
» Järvinen, Hilda -10 11.48        5 3 km  
F12 Grahn, Ellenor -11 12.27  8 3 km
Schröder Friedman, Rebecca -11 17.11  58 3 km
 2023-09-23 (lö)  | Castorama, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Sundberg, Martin -03 2 646        1      
Kula (7,26 kg) 13.90 [722] 1
Spjut (800 gr) 43.92 [548] 1
Diskus (2,0 kg) 41.79 [720] 1
Slägga (7,26 kg) 40.05 [656] PB 1
 2023-09-23 (lö)  | Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
  P11 redovisas ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 12.05      PB 3 Final    
» Wahlberg, Ricky -08 12.75  2 Final
Kula (3,0 kg) F15 » Sternlind, Tyra -09 9.46        1 Final    
Diskus (1,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 40.01      PB 3 Final    
» Wahlberg, Ricky -08 50.49  PB 1 Final
Diskus (0,75 kg) F15 » Finbom Höglund, Leia -09 21.93      PB 5 Final    
» Sternlind, Tyra -09 26.85  3 Final
Slägga (4,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 40.91  [1]   PB 1 Final    
Slägga (3,0 kg/119) F15 » Finbom Höglund, Leia -09 34.25      PB 2 Final    
Spjut (500 gr) F15 » Sternlind, Tyra -09 30.02        1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P14
 2023-09-17 (sö)  | Diskustävling, Sätra IP:s kastplan, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Sundberg, Martin -03 41.59        1 Final    
 2023-09-17 (sö)  | Castorama, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Sundberg, Martin -03 2 708      PB 1      
Kula (7,26 kg) 14.54 [761] [1,2] PB 1
Spjut (800 gr) 48.41 [611] PB 1
Diskus (2,0 kg) 40.95 [704] 1
Slägga (7,26 kg) 38.50 [632] PB 2
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
 2023-09-17 (sö)  | Tullingeloppet, Lida Friluftsgård, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS » Grahn, Olivia -06 19.05        2 5 km    
F12 Grahn, Ellenor -11 10.08  2 2,5 km
 2023-09-17 (sö)  | Sicklaloppet, Nacka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) P13 » Freyling, Albin -10 27.56      PB 17      
P12 Freyling, Theodor -12 27.45  PB 16
M40 » Suhard, Karl Henrik -80 19.37        6      
F13 Carlsson Jeifetz, Liv -10 23.45  PB 3
10 km (gatulopp) MS » Davidsson Berndtsson, Felix -96 36.41        10      
Stadslopp P12   Stridh, Hugo -11 6.35        5 1,5 km    
F12 Jildell Reichardt, Erika -11 6.21  4 1,5 km
Verhoeven, Edda -11 6.21  3 1,5 km
 2023-09-16/17 (lö-sö)  | Norrlandsmästerskapen, Campus arena, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P15   Victorin, Axel -08 10.91    +0.4 SB 3 Heat 1  
300 m P15   Victorin, Axel -08 45.06      SB 4 Final  
Längd P15   Victorin, Axel -08 4.80    +2.0   7 Final  
Tresteg P15   Victorin, Axel -08 10.74    -0.7 PB 2 Final  
 2023-09-16/17 (lö-sö)  | Lilla Olympiaden, Strandvallen, Järvsö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P17 » Hackett, Quincy -07 12.44    -0.1 PB 2 Heat 1  
Höjd P15 » Wahlberg, Ricky -08 ej res             
Kula (3,0 kg) F17 » Bergin, Anna -07 8.85      SB 4 Final  
» Forsell, Ellen -06 12.44  1 Final
Diskus (1,0 kg) F17 » Forsell, Ellen -06 25.54      PB 1 Final  
Slägga (5,0 kg) P17 » Hackett, Quincy -07 24.72      PB 5 Final  
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Bergin, Anna -07 43.71        2 Final  
» Forsell, Ellen -06 48.61  1 Final
 2023-09-16/17 (lö-sö)  | Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P13 » Dahlberg, Gabriel -10 8.92    -3.7   5 C-final  
» Djurstedt, Svante -10 9.01  -3.5 1 D-final
80 m P14 » Borg, Jonatan M -09 10.27    -1.9   5 A-final  
F14 » Fagerström, Gwen -09 10.46  -3.1 1 A-final
» Lönn, Malva -09 10.99    -3.1   4 A-final  
Palmheden, Lisa -09 11.05  -2.9 1 B-final
200 m F13 » Anjemo, Anni -10 32.44    +3.6   4 C-final  
300 m P14 » Borg, Jonatan M -09 39.32        2 A-final  
» Chang, Nicholas -09 41.24  PB 3 A-final
F14 » Fagerström, Gwen -09 42.28  PB 1 D-final
600 m P13 » Janson, Ivar -10 1:34.53      PB 1 A-final  
F13 » Järvinen, Hilda -10 1:45.45  PB 1 A-final
» Strömö, Hedda -10 1:53.81  PB 1 B-final
800 m F14 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 2:28.54        5 Final  
1 500 m P13 » Janson, Ivar -10 4:44.37      PB 1 Final  
F13 » Järvinen, Hilda -10 5:25.99  PB 1 Final
» Strömö, Hedda -10 5:26.72  PB 3 Final
60 m häck (76,2 cm) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 10.56    +1.9 PB 4 Heat 1  
10.71  +3.9 7 Final
60 m häck (68,6 cm) F13 » Strömö, Hedda -10 11.35    +1.6   5 Heat 3  
80 m häck (83.8 cm) P14 » Chang, Nicholas -09 12.98    +4.0   3 Heat 2  
12.88  +2.1 4 Final
» Mancinella, Alessandro -09 11.88  +4.0 1 Heat 2
11.67  +2.1 1 Final
80 m häck (76,2 cm) F14 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 13.02    +4.8   4 Heat 3  
13.15  +1.3 PB 6 Final
» Lönn, Malva -09 12.30  +3.8 1 Heat 2
12.77  +1.3 4 Final
300 m häck (76,2 cm) P14 » Chang, Nicholas -09 44.95      PB 2 A-final  
» Mancinella, Alessandro -09 43.59  1 A-final
Höjd P14 » Gutke, Theodor -09 1.48        12    
P13 » Janson, Ivar -10 1.33  8 Final
F14 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 1.41        7 Final  
» Finbom Höglund, Leia -09 1.26  20
» Roslund, Agnes -09 1.35  12
» Tuzovic, Stella -09 1.41        7 Final  
F13 » Glod, Isabella -10 1.42  9
Stav P14 » Hackett, Jumanne -09 2.94        4 Final  
P13 » Heinonen, Klaus -10 2.04  SB 10
F14 Bergström, Astrid -09 2.16      PB 16    
» Finbom Höglund, Leia -09 1.92  20
F13 » Järvinen, Hilda -10 1.88  9
Längd P14 » Gutke, Theodor -09 5.00    +2.9   12    
4.95  +1.1 PB
» Mancinella, Alessandro -09 5.68    +1.7   4 Final  
F14 » Fagerström, Gwen -09 5.51  +3.1 1 Final
5.15  +1.7
» Lönn, Malva -09 1.91    +2.0   35    
Palmheden, Lisa -09 5.14  +2.8 2 Final
» Sternlind, Tyra -09 4.74  +2.7 10
3.82  +1.7
Längd (zon) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 4.71    -1.8 PB 13    
» Janson, Ivar -10 4.80  0.0 11
Tresteg P14 » Chang, Nicholas -09 11.32    +2.1   4 Final  
11.20  0.0
F14 » Fagerström, Gwen -09 11.43    +1.1   1 Final  
» Roslund, Agnes -09 8.91  +1.9 21
» Tuzovic, Stella -09 9.30  +1.9 16
Tresteg (zon) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 10.12    -1.0   6 Final  
» Heinonen, Klaus -10 8.82  0.0 11
F13 » Järvinen, Hilda -10 9.87  -1.5 PB 6 Final
Kula (4,0 kg) P14 » Hackett, Jumanne -09 10.54        6 Final  
Kula (3,0 kg) F14   Bergström, Astrid -09 8.27        14    
» Lindblom, Emmy L -09 7.01  20
» Sternlind, Tyra -09 9.67  5 Final
Diskus (1,0 kg) P14 » Hackett, Jumanne -09 32.74        6 Final  
Diskus (0,75 kg) F14 » Finbom Höglund, Leia -09 19.51      PB 15    
» Sternlind, Tyra -09 30.17  4 Final
Diskus (0,6 kg) P13 » Heinonen, Klaus -10 23.08        12    
F13 » Anjemo, Anni -10 20.95  9
Slägga (4,0 kg) P14 » Hackett, Jumanne -09 ej res             
Slägga (3,0 kg/119) P13 » Djurstedt, Svante -10 28.73      PB 8 Final  
F14 » Finbom Höglund, Leia -09 28.53  12
» Lindblom, Emmy L -09 33.88  7 Final
Slägga (2,0 kg) F13 » Anjemo, Anni -10 20.44      PB 27    
» Glod, Isabella -10 25.60  17
Spjut (500 gr) F14   Bergström, Astrid -09 18.64        23    
» Broberg Rydqvist, Amanda -09 35.01  PB 2 Final
» Sternlind, Tyra -09 36.28  PB 1 Final
Spjut (400 gr) P13 » Djurstedt, Svante -10 18.13        17    
» Heinonen, Klaus -10 24.01  12
5 x 60 m P13 » Dahlberg, Gabriel -10 40.39  [1]     3 B-final  
F13 » Strömö, Hedda -10 41.76  [1] 2 A-final
4 x 80 m P14 » Chang, Nicholas -09 39.48  [1]     2 A-final  
» Mancinella, Alessandro -09 40.50  [1] 2 B-final
» Borg, Jonatan M -09                
F14 » Fagerström, Gwen -09 42.12  [1] 1 A-final
Palmheden, Lisa -09                
» Broberg Rydqvist, Amanda -09 41.46  [1] 2 B-final
Not
[1] - Ej klubblag, deltagare andra klubbar
 2023-09-16/17 (lö-sö)  | Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
  800 m hibder resovisas ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12 » Axelsson, Ville -11 9.47    0.0 PB 4 Heat 3  
» Barratt Due, Axel -11 9.50  -0.3 3 Heat 1
» Kotte, Sebastian -11 9.38    +1.7   2 Heat 2  
F12 » Attersand, Moa -11 ej start 
Dahl, Ebba -11 9.16  +1.1 2 Heat 5
  9.08    0.0 PB 3 Final  
» Håkansson, Amanda -11 9.51  0.0 3 Heat 1
» Tholander, Signe -11 8.73  +1.0 1 Heat 2
  8.52    0.0   1 Final  
Viklund, Signe -11 ej start 
80 m P15   Alberts, Axel -09 10.68    +0.2   1 Heat 2  
10.68  0.0 5 Final
200 m KS » Lindberg, Felicia -97 28.25    -1.1 SB 1 Final  
Längd P15   Alberts, Axel -09 4.56    +0.5 PB 3 Final  
Längd (zon) P12 » Axelsson, Ville -11 3.82    +0.7   8 Final  
» Barratt Due, Axel -11 4.22  +1.9 PB 3 Final
» Kotte, Sebastian -11 4.33    0.0   2 Final  
F12 » Attersand, Moa -11 4.22  -0.7 3 Pool 1
Dahl, Ebba -11 4.16  0.0 PB 2 Pool 2
» Håkansson, Amanda -11 3.64    +1.4   8 Pool 1  
» Tholander, Signe -11 4.48  -1.7 PB 2 Pool 1
Viklund, Signe -11 ej start 
Diskus (1,0 kg) P15 » Wolgast, Albin -08 42.18        1 Final  
Spjut (600 gr) KS » Lindberg, Felicia -97 30.73        1 Final  
Spjut (400 gr) P12 » Axelsson, Ville -11 20.70        4 Final  
» Kotte, Sebastian -11 23.85  3 Final
F12 Dahl, Ebba -11 10.20        15    
» Håkansson, Amanda -11 16.33  PB 4 Final
» Tholander, Signe -11 15.36  5 Final
 2023-09-16 (lö)  | Kistaloppet, Kista
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) M40 » Suhard, Karl Henrik -80 19.13        15      
 2023-09-14 (to)  | FIG-tävling, Edsberg Sportfält, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (3,0 kg) F17 » Forsell, Ellen -06 12.97        1 Final    
 2023-09-13 (on)  | Castorama, Lugnets IP, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,0 kg) KS » Forsell, Ellen -06 24.97      PB 3      
Castorama P16 » Hackett, Quincy -07 945      PB 7      
Kula (5,0 kg) 8.61 [354] PB 9
Spjut (700 gr) 33.96 [396] PB 9
Diskus (1,5 kg) 18.99 [195] PB 11
Slägga (5,0 kg) ej res 
 2023-09-13 (on)  | Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
  P/F 11 år och yngre resgistreras ej   800 m hinder och Visselspjut resistreras ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS » Axelsson, Ville -11 52.95      PB 2 Final B    
» Barratt Due, Axel -11 53.93  PB 2 Final C
Boateng, Cedric -07 46.21      PB 1 Final A    
Freyling, Theodor -12 61.25  PB 5 Final b
Henning Nilsson, Adam -11 55.42  PB 3 Final B
Kayat, Felix -12 57.84      PB 4 Final B    
Kotte, Axel -13 63.35  PB 6 Final B
» Kotte, Sebastian -11 51.00  PB 1 Final C
Lager, Olof -12 57.27      PB 4 Final C    
Mandic Andersson, Noah -12 58.93  PB 6 Final C
Norlander, Vincent -09 74.95  PB 2 Final A
Persson, Elis -12 57.48      PB 3 Final C    
Widholm, Jakob -12 58.89  PB 5 Final C
Wilkinsson, Oliver -13 52.03  PB 1 Final B
KS » Borg, Matilda -07 39.93  [1,2]   PB 1 Final A    
» Broberg Rydqvist, Amanda -09 45.69  PB 2 Final A
Dahlberg, Hilda -12 61.29  PB 3 Final C
Fagerlund, Viola -12 58.71      PB 2 Final C    
Forsberg, Edith -12 61.69  PB 4 Final C
Ganrot Åberg, Eira -11 53.84  PB 3 Final B
Johansson, Angela -75 55.72      PB 5 Final A    
» Johansson, Ella -07 55.77  SB 1 Final B
Klinc, Stella -11 53.51  PB 2 Final B
Li Postma, Maj -12 62.07      PB 5 Final C    
Nordberg, Judith -12 54.63  PB 1 Final C
» Tholander, Signe -11 47.72  PB 1 Final B
Wallin, Emmy -08 54.01  PB 4 Final A
3 000 m MS   Andersson, Alexander -97 10:40.48      PB 4 Final    
Brunnstedt, Kalle -95 9:56.33  SB 3 Final
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 9:43.05      PB 2 Final    
Rowland, Simon -87 9:25.56  2 Final
KS Boij, Ida -98 brutit  Final
60 m häck (76,2 cm) P13 » Axelsson, Ville -11 13.31    -   3 Final    
Henning Nilsson, Adam -11 12.87  - 2 Final
» Kotte, Sebastian -11 11.37    -   1 Final    
Lundström, Tore -11 13.51  - 4 Final
60 m häck (68,6 cm) F13 » Attersand, Moa -11 11.52    0.0   2 Final A    
Furmarker, Esther -11 12.05  +0.1 PB 2 Final B
» Glod, Isabella -10 10.53    +0.1 PB 1 Final B    
» Håkansson, Amanda -11 12.12  0.0 3 Final A
» Strömö, Hedda -10 11.26  0.0 PB 1 Final A
Törlén, Tove -11 14.19    0.0 PB 4 Final A    
Westman, Rut -11 12.74  +0.1 PB 3 Final B
Tresteg MS » Barratt Due, Axel -11 8.41    +1.8 PB 3 Final    
Boateng, Cedric -07 10.92  +1.0 PB 1 Final
» Kotte, Sebastian -11 8.90    +0.3 PB 2 Final    
P17 » Roslund, Anton -07 12.35  +1.7 1 Final
P15 » Camarstrand, Felix -08 11.91  +2.3 2 Final
» Wilkinson, Benjamin -08 11.10    +2.0 PB 3 Final    
» Wolgast, Albin -08 10.05  +2.0 PB 4 Final
KS » Attersand, Moa -11 8.47  +1.7 PB 4 Final
Chrona, Ebba -08 8.16    +0.7 PB 7 Final    
» Håkansson, Amanda -11 8.19  +0.7 PB 5 Final
» Järvinen, Hilda -10 9.16  +1.1 PB 1 Final
» Palm, Tea -10 8.18    +0.7 PB 6 Final    
» Sillén, Linnéa -07 9.15  +0.3 PB 2 Final
» Tholander, Signe -11 8.94  +0.4 PB 3 Final
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 9.28    +1.6 PB 2 Final    
» Roslund, Agnes -09 8.57  0.0 3 Final
Weinstock, Sofia -08 7.56  +0.2 PB 4 Final
Slägga (7,26 kg) M22 » Bélec, Christoffer -07 36.11      PB 2 Final    
» Lindefalk, Alexander -03 41.59  1 Final
Slägga (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 47.38        1 Final    
» Johansson, Hannes -07 29.27  PB 2 Final
Slägga (4,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 33.48        2 Final    
» Wilkinson, Benjamin -08 21.50  PB 3 Final
» Wolgast, Albin -08 37.53  1 Final
Slägga (3,0 kg/119) P13   Henning Nilsson, Adam -11 17.11      PB 2 Final    
» Kotte, Sebastian -11 13.85  PB 3 Final
F17 » Bergin, Anna -07 49.38        1 Final    
» Johansson, Tuva -06 22.26  PB 3 Final
» McCarthy, Maja -06 27.79  PB 2 Final
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 28.66      PB 2 Final    
» Lindblom, Emmy L -09 35.39  PB 1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F16
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F16. Ingick i grenprogrammet: -2001
 2023-09-10 (sö)  | Castorama, Edsbergs Sportfält, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Sundberg, Martin -03 2 578      PB 5      
Kula (7,26 kg) 13.23 [680] 6
Spjut (800 gr) 45.17 [566] SB 4
Diskus (2,0 kg) 41.68 [718] 8
Slägga (7,26 kg) 37.39 [614] PB 5
 2023-09-10 (sö)  | Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
  P/F11 och yngre registreras ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P13 » Axelsson, Ville -11 9.64    +0.7 PB 3 Heat 4    
» Barratt Due, Axel -11 9.54  +2.4 5 Heat 2
» Kotte, Sebastian -11 9.41  +0.1 3 Heat 3
  9.36    +0.7 PB 5 B-final    
F13 » Tholander, Signe -11 ej start 
» Wilkinson, Isabella -11 9.48  +0.2 3 Heat 4 [¤]
80 m P15   Alberts, Axel -09 10.50    +2.0 PB 4 Heat 1    
» Camarstrand, Felix -08 10.42  +2.1 5 Heat 2 [¤]
» Chang, Nicholas -09 10.13  +2.0 PB 3 Heat 1
  10.28    +0.8   56 Final    
» Wilkinson, Benjamin -08 9.98  +2.1 4 Heat 3 [¤]
10.14  +0.8 5 Final
F15 Linerudt, Emma Victoria -08 12.84    +2.0 PB 7 Heat 1    
» Sternlind, Tyra -09 11.43  +2.0 3 Heat 1
11.66  +0.1 5 Final
» Tuzovic, Stella -09 11.41  +2.2 3 Heat 2
11.71  +0.1 7 Final
200 m P17 » Camarstrand, Felix -08 25.53    +1.3 PB 4 B-final   [¤]
Komesha, Samuel -07 25.13  +1.3 PB 2 B-final
Samson, Alexander -07 26.96    +1.3 PB 6 B-final    
» Wilkinson, Benjamin -08 24.77  +1.3 PB 1 B-final [¤]
F17 Linerudt, Emma Victoria -08 34.23  0.0 PB 6 Final
600 m P13 » Axelsson, Ville -11 ej start               
» Janson, Ivar -10 ej start 
» Kotte, Sebastian -11 1:56.55  7 Final
800 m F15   Resare, Inez -08 2:26.55        4 Final    
Höjd P17   Samson, Alexander -07 1.55      PB 1 Final    
P15 » Chang, Nicholas -09 1.53  PB 4 Final
P13 » Barratt Due, Axel -11 1.30      PB 11      
» Janson, Ivar -10 ej start 
» Kotte, Sebastian -11 1.30  13
F15 » Tuzovic, Stella -09 1.49      PB 4 Final    
F13 » Attersand, Moa -11 1.30  12
Längd P15   Alberts, Axel -09 4.18    -1.5 PB 10      
» Chang, Nicholas -09 5.23  -0.5 3 Final
» Gutke, Theodor -09 3.15    -0.2   12     [¤]
F15 » Sternlind, Tyra -09 ej start 
» Tuzovic, Stella -09 4.33  +0.1 PB 8 Final
Längd (zon) P13 » Axelsson, Ville -11 3.92    +0.9 PB 9      
» Janson, Ivar -10 ej start 
» Kotte, Sebastian -11 4.35    +0.6 PB 5 Final    
F13 » Rabe, Emma -11 3.38  -0.2 PB 26 [¤]
» Rabe, Kajsa -11 3.78  +0.4 21
» Tholander, Signe -11 ej start               
» Wilkinson, Isabella -11 3.99  -1.8 PB 18 [¤]
Tresteg MS » Ehrlin, Erik -90 14.60    -0.1   1 Final   [¤]
P17 Komesha, Samuel -07 12.18  +0.6 PB 1 Final
P15 » Chang, Nicholas -09 10.81    -0.6   6 Final    
F17 Attersand, Alva -07 ej start 
» Sillén, Linnéa -07 ej start 
F15 » Tuzovic, Stella -09 9.59  +2.2 7 Final
9.29  0.0
Spjut (500 gr) F15 » Sternlind, Tyra -09 34.44        2 Final    
» Wilkinson, Isabella -11 23.11  PB 4 Final
Spjut (400 gr) P13 » Axelsson, Ville -11 19.13        11      
» Barratt Due, Axel -11 ej start 
» Kotte, Sebastian -11 24.49        6 Final    
F13 » Rabe, Emma -11 10.72  PB 17 [¤]
» Rabe, Kajsa -11 13.44  12 [¤]
» Tholander, Signe -11 ej start 
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-09-09/10 (lö-sö)  | SM-JSM-USM-VSM Stafett, Södertälje IP, Södertälje - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 80 m P15 » Mancinella, Alessandro -09 37.48        4 Final  
» Camarstrand, Felix -08
» Borg, Jonatan M -09
» Wilkinson, Benjamin -08                
F15 » Fagerström, Gwen -09 39.49  2 Heat 1
Palmheden, Lisa -09
» Sparv, Tyra -08
» Lindberg, My -08                
» Fagerström, Gwen -09 39.47  2 Final
Palmheden, Lisa -09
» Sparv, Tyra -08
» Lindberg, My -08
4 x 100 m MS » Borg, Jonatan -03 40.85        3 Final  
» Wall, Viktor -03
» Pilgrim, Alexander -03
» Otieno, Dennis -91
M22  {Hammarby IF} ej start             
P17 Boateng, Cedric -07 43.81  1 Heat 2
» Kapell, Elias -06
» Karlsson, Vilmer -07
» Berglind, Alfred -06                
» Öhrner, Gabriel -06 45.09  6 Heat 1
» Roslund, Anton -07
» Johansson, Hannes -07
Emfel, Tom -06                
Boateng, Cedric -07 43.48  2 final
» Kapell, Elias -06
» Karlsson, Vilmer -07
» Berglind, Alfred -06
 {Hammarby IF lag 3} ej start             
F17 » Bergin, Anna -07 49.10  1 Final
» Sahlqvist, Esther -06
» Borg, Matilda -07
» McCarthy, Maja -06
Stafett 1 000 m P17 » Gullberg, Aron -06 2:02.29        1 Heat 2  
» Kapell, Elias -06
» Herre, Filip -06
» Karlsson, Vilmer -07                
» Johansson, Hannes -07 2:04.15  4 Heat 1
» Roslund, Anton -07
» Berglind, Alfred -06
» Hall, Neo -06                
» Öhrner, Gabriel -06 2:17.75  7 Heat 1 [¤]
Emfel, Tom -06
» Sallnäs, Anton -06
» Alteskog, Erik -06                
» Gullberg, Aron -06 1:58.22  1 Final
» Karlsson, Vilmer -07
» Kapell, Elias -06
» Herre, Filip -06                
» Johansson, Hannes -07 2:06.99  7 Final
» Roslund, Anton -07
» Berglind, Alfred -06
» Hall, Neo -06                
F17 Simonsson, Maja -06 2:16.90  1 Final
» Johansson, Ella -07
» Sahlqvist, Esther -06
» Borg, Matilda -07
3 x 800 m P17 » Herre, Filip -06 6:02.23        1 Final  
» Hall, Neo -06
» Karlsson, Vilmer -07                
» Sallnäs, Anton -06 6:51.40  11 Final
» Alteskog, Erik -06
Hedberg, Elton -06
P15  {Hammarby IF} ej start             
F17 Simonsson, Maja -06 7:03.94  2 Final
» Johansson, Ella -07
» Borg, Matilda -07                
F15  {Hammarby IF} ej start 
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-09-09 (lö)  | Rosvallaspelen, Rosvalla, Nyköpimg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd KS » Lindberg, Felicia -97 1.55      SB 1 Final    
Längd KS » Lindberg, Felicia -97 5.04    +1.0   1 Final    
Spjut (600 gr) KS » Lindberg, Felicia -97 33.13        1 Final    
 2023-09-09 (lö)  | Stockholm halvmaraton, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) MS   Gavell, Peder -75 21.25      PB        
Ryholt, Johan -77 21.24 
KS Sabir, Anita -61 30.53  PB
10 km (gatulopp) MS   Gavell, Peder -75 43.55      SB        
Ryholt, Johan -77 42.34 
KS Sabir, Anita -61 1:00.53  PB
½ maraton MS   Gavell, Peder -75 1:38.47      SB 1001      
Ryholt, Johan -77 1:30.39  445
KS Sabir, Anita -61 2:08.18  [1] PB 1851
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K60
 2023-09-06 (on)  | Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m häck (68,6 cm/5) P13   Boman, Julian -10 37.00    -   3 Heat 3    
» Dahlberg, Gabriel -10 34.47  - 2 Heat 1
» Djurstedt, Svante -10 35.16    -   4 Heat 1    
» Heinonen, Klaus -10 34.91  - 2 Heat 3
» Janson, Ivar -10 32.14  - 1 Heat 1
Perillo, Oliver -10 40.67    -   4 Heat 2    
» Winterman, Hugo -10 34.63  - 3 Heat 1
F13 » Anjemo, Anni -10 43.47  - 4 Heat 4
» Asp, Ingrid -10 38.01    -   2 Heat 4    
» Glod, Isabella -10 34.64  - 2 Heat 1
» Järvinen, Hilda -10 35.07  - 1 Heat 2
» Lundin, Märta -10 38.61    -   5 Heat 1    
» Palm, Tea -10 38.56  - 4 Heat 1
» Strömö, Hedda -10 36.80  - 3 Heat 1
» Örtengren, Emilia -10 40.35  - 3 Heat 4
Stav F12 » Attersand, Moa -11 2.05      PB 1      
Belda, Elvira -11 1.30  10
Dahl, Ebba -11 ej res               
Furmarker, Esther -11 1.00  PB 12
Hellström, Leah -11 ej res 
Hernvald, Holly -11 ej res               
Passero, Lara -11 1.00  PB 12
» Rabe, Emma -11 1.45  PB 5
» Rabe, Kajsa -11 1.45        6     [¤]
Saav, Laura -11 1.45  PB 7
» Tholander, Signe -11 1.75  PB 3
Urbach, Ruth -11 1.75      PB 4      
» Wilkinson, Isabella -11 1.90  PB 2
Tresteg (zon) P13   Boman, Julian -10 7.30    0.0 PB 11      
» Dahlberg, Gabriel -10 10.23  0.0 PB 2
» Heinonen, Klaus -10 9.11    0.0   6      
Hörstedt, Arvid -10 8.94  0.0 9
» Janson, Ivar -10 9.57  0.0 PB 4
» Winterman, Hugo -10 9.22    0.0 PB 5      
P12 » Barratt Due, Axel -11 8.70  - 3
Gusting, Andreas -11 9.11  - 2
» Kotte, Sebastian -11 9.64    -   1      
Lundström, Tore -11 7.49  - 10
Stridh, Hugo -11 6.99  - 14
» Szulkin, Olek -11 8.20    -   6      
Wallgren, Erik -11 7.17  - 12
Williams, Alex -11 8.36  - 5
Övermo, Alfred -11 7.79    -   7      
F13 » Anjemo, Anni -10 6.94  - 16
» Asp, Ingrid -10 8.39  - 9
» Glod, Isabella -10 9.06    -   2      
» Hagström, Stella -10 8.05  - 11
» Järvinen, Hilda -10 9.17  - 1
» Palm, Tea -10 8.52    -   8      
» Strömö, Hedda -10 8.68  - 6
» Örtengren, Emilia -10 7.43  - 15
Diskus (0,6 kg) P13   Boman, Julian -10 18.98      PB 6      
» Djurstedt, Svante -10 24.13  3
» Heinonen, Klaus -10 24.48      PB 2      
» Janson, Ivar -10 16.30  PB 7
» Winterman, Hugo -10 ej res 
F13 » Asp, Ingrid -10 13.33      PB 13      
» Glod, Isabella -10 19.96  PB 2
» Hagström, Stella -10 12.66  SB 15
» Järvinen, Hilda -10 21.68        1      
» Palm, Tea -10 16.86  PB 5
» Örtengren, Emilia -10 14.14  PB 10
Spjut (400 gr) P12 » Barratt Due, Axel -11 10.61        14      
Gusting, Andreas -11 26.44  PB 2
Henning Nilsson, Adam -11 21.20      PB 5      
» Kotte, Sebastian -11 25.93  PB 3
Lundström, Tore -11 7.70  PB 16
Stridh, Hugo -11 12.09      PB 13      
» Szulkin, Olek -11 22.76  PB 4
Wallgren, Erik -11 16.44  9
Williams, Alex -11 13.50      PB 11      
Övermo, Alfred -11 14.45  PB 10
F12 » Attersand, Moa -11 10.43  20
Belda, Elvira -11 10.50      PB 19      
Dahl, Ebba -11 11.49  PB 16
Furmarker, Esther -11 15.27  PB 5
Hellström, Leah -11 5.65      PB 25      
Hernvald, Holly -11 7.91  PB 23
» Håkansson, Amanda -11 16.07  PB 4
Miljkovic, Sofia Andrea -11 11.35      PB 17      
Passero, Lara -11 12.13  PB 13
» Rabe, Emma -11 10.42  PB 21
» Rabe, Kajsa -11 13.89      PB 10      
Saav, Laura -11 14.96  PB 6
Sundberg Rahm, Agnes -11 17.57  PB 2
» Tholander, Signe -11 13.78        11      
Urbach, Ruth -11 11.63  PB 15
Vettergren Häggström, Agnes -11 14.92  PB 7
Viklund, Signe -11 11.88      PB 14      
» Wilkinson, Isabella -11 23.99  PB 1
5 x 60 m X12 » Attersand, Moa -11 42.67        1 Heat 1    
» Wilkinson, Isabella -11
» Kotte, Sebastian -11
» Tholander, Signe -11
Viklund, Signe -11                
Vettergren Häggström, Agnes -11 47.14  2 Heat 1
Urbach, Ruth -11
» Szulkin, Olek -11
Henning Nilsson, Adam -11
Williams, Alex -11                
Hellström, Leah -11 48.82  4 Heat 1
Miljkovic, Sofia Andrea -11
Wallgren, Erik -11
» Rabe, Emma -11
» Rabe, Kajsa -11                
Sundberg Rahm, Agnes -11 43.51  1 Heat 2
Saav, Laura -11
» Barratt Due, Axel -11
» Håkansson, Amanda -11
Gusting, Andreas -11                
Furmarker, Esther -11 47.75  2 Heat 2
Stridh, Hugo -11
Dahl, Ebba -11
Passero, Lara -11
Lundström, Tore -11
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-09-02/03 (lö-sö)  | Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö - SM : gren
  Stafetten på Stockholms Stadion
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P15 » Borg, Jonatan M -09 2:12.28        5 Final A  
» Camarstrand, Felix -08 2:23.14  PB 3 Final F
» Håkansson, Theodor -08 2:22.13      PB 9 Final C  
» Janson, Ivar -10 2:13.31  [1,2] PB 2 Final C
» Mancinella, Alessandro -09 ej start 
» Wilkinson, Benjamin -08 2:21.62        8 Final C  
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 2:27.66  1 Final A
» Enquist, Gabriella -08 ej start 
» Fagerström, Gwen -09 ej start             
» Lindberg, My -08 ej start 
» Lönn, Malva -09 2:36.84  8 Final D
Resare, Inez -08 2:28.33        8 Final A  
» Sparv, Tyra -08 ej start 
» Sternlind, Tyra -09 2:45.37  PB 4 Final F
80 m häck (83.8 cm) P15 » Camarstrand, Felix -08 12.52    +0.3 PB 1 Final F  
» Håkansson, Theodor -08 11.71  -0.2 PB 1 Final B
» Mancinella, Alessandro -09 11.78  [3] -0.2 PB 3 Final B  
» Wilkinson, Benjamin -08 11.64  +1.1 6 Final A
» Wolgast, Albin -08 12.75  +0.3 3 Final F
80 m häck (76,2 cm) F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 13.24    +0.1   3 Final E  
» Enquist, Gabriella -08 ej start 
» Lindberg, My -08 12.13    +0.7   3 Final A  
» Lönn, Malva -09 12.30  +0.7 6 Final A
Palmheden, Lisa -09 16.51  +0.3 PB 5 Final J
» Sparv, Tyra -08 12.74  -0.3 3 Final C
Höjd P15 » Håkansson, Theodor -08 1.59        6 Final B  
» Janson, Ivar -10 ej start 
» Mancinella, Alessandro -09 1.51        13 Final B  
» Wahlberg, Ricky -08 1.75  PB 3 Final B
» Wilkinson, Benjamin -08 1.51  12 Final B
» Wolgast, Albin -08 1.35        10 Final G  
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 1.45  8 Final C
» Enquist, Gabriella -08 ej start 
» Lindberg, My -08 1.49      PB 6 Final C  
» Lönn, Malva -09 ej start 
Palmheden, Lisa -09 1.33  2 Final H [¤]
» Sparv, Tyra -08 1.57  PB 2 Final C
Längd P15 » Borg, Jonatan M -09 5.52    0.0 PB 7 Final A  
» Camarstrand, Felix -08 5.30  -0.2 PB 8 Final A
» Håkansson, Theodor -08 5.60    0.0 PB 6 Final A  
» Janson, Ivar -10 4.69  0.0 PB 14 Final A
» Mancinella, Alessandro -09 5.84  +0.4 PB 3 Final A
» Wahlberg, Ricky -08 5.78    +1.9 PB 4 Final A  
» Wilkinson, Benjamin -08 5.68  -0.5 5 Final A
» Wolgast, Albin -08 5.09  +0.3 PB 11 Final A
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 4.24    +0.5   15 Final A  
» Enquist, Gabriella -08 ej start 
» Fagerström, Gwen -09 5.47  [5] +1.3 PB 1 Final A
» Lindberg, My -08 4.55    +0.3 SB 12 Final A  
» Lönn, Malva -09 5.03  -1.1 5 Final A
Palmheden, Lisa -09 4.87  +0.8 8 Final A [¤]
» Sparv, Tyra -08 5.09    +0.3   4 Final A  
» Sternlind, Tyra -09 4.84  +1.3 10 Final A
Kula (4,0 kg) P15 » Borg, Jonatan M -09 9.02      PB 22 Final A  
» Camarstrand, Felix -08 8.99  23 Final A
» Håkansson, Theodor -08 10.46      PB 11 Final A  
» Mancinella, Alessandro -09 10.00  15 Final A
» Wahlberg, Ricky -08 13.37  2 Final A
» Wilkinson, Benjamin -08 11.28        10 Final A  
» Wolgast, Albin -08 11.55  PB 8 Final A
Kula (3,0 kg) F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 9.19      PB 6 Final A  
» Enquist, Gabriella -08 6.12  SB 27 Final A
» Fagerström, Gwen -09 8.13      PB 13 Final A  
» Lindberg, My -08 ej start 
» Lönn, Malva -09 9.38  PB 5 Final A
» Sparv, Tyra -08 9.00        8 Final A  
» Sternlind, Tyra -09 9.95  PB 3 Final A
Spjut (600 gr) P15 » Borg, Jonatan M -09 29.66      PB 18 Final A  
» Camarstrand, Felix -08 30.95  PB 13 Final A
» Håkansson, Theodor -08 35.36        8 Final A  
» Mancinella, Alessandro -09 41.77  PB 3 Final A
» Wilkinson, Benjamin -08 43.49  2 Final A
» Wolgast, Albin -08 27.87  PB 20 Final A
Spjut (500 gr) F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 31.85        3 Final C  
» Enquist, Gabriella -08 ej start 
» Lindberg, My -08 ej start             
» Lönn, Malva -09 18.90  SB 15 Final C
Palmheden, Lisa -09 21.32  PB 10 Final C [¤]
Resare, Inez -08 17.20        18 Final C  
» Sparv, Tyra -08 20.15  SB 12 Final C
» Sternlind, Tyra -09 36.11  PB 2 Final C
6 x 200 m X15 » Borg, Jonatan M -09 2:33.12        3 Heat 3  
» Lindberg, My -08
» Håkansson, Theodor -08
» Sparv, Tyra -08
» Wilkinson, Benjamin -08
» Lönn, Malva -09
Lag Kraftmätningen P15 » Borg, Jonatan M -09 140.53p        1    
» Camarstrand, Felix -08
» Håkansson, Theodor -08
» Janson, Ivar -10
» Mancinella, Alessandro -09
» Wahlberg, Ricky -08
» Wilkinson, Benjamin -08
» Wolgast, Albin -08                
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 137.09p  2
» Enquist, Gabriella -08
» Fagerström, Gwen -09
» Lindberg, My -08
» Lönn, Malva -09
Palmheden, Lisa -09
Resare, Inez -08
» Sparv, Tyra -08
» Sternlind, Tyra -09                
X15 » Borg, Jonatan M -09 332.98p  1
» Broberg Rydqvist, Amanda -09
» Camarstrand, Felix -08
» Enquist, Gabriella -08
» Fagerström, Gwen -09
» Håkansson, Theodor -08
» Janson, Ivar -10
» Lindberg, My -08
» Lönn, Malva -09
» Mancinella, Alessandro -09
Palmheden, Lisa -09
Resare, Inez -08
» Sparv, Tyra -08
» Sternlind, Tyra -09
» Wahlberg, Ricky -08
» Wilkinson, Benjamin -08
» Wolgast, Albin -08
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P13. Ingick i grenprogrammet: 1987-2001
[3] - Klubbrekord i klassen P14
[¤] - Efteranmäld
[5] - Klubbrekord i klassen F14
 2023-09-02/03 (lö-sö)  | Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P17 » Herre, Filip -06 49.93        2    
F17 » Borg, Matilda -07 56.29  1
100 m häck (76,2 cm) F17 » Sahlqvist, Esther -06 13.87    -1.5   2    
300 m häck (76,2 cm) F17 » Johansson, Ella -07 46.12        4    
Längd MS » Wall, Niklas -03 7.28    +0.7   3    
Tresteg MS » Ehrlin, Erik -90 15.27    +1.4   5    
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 67.59        4    
3-kamp P17 » Kapell, Elias -06 2 326    +1.1 PB 1    
Höjd 1.80 [627] PB 2
Kula (5,0 kg) 14.49 [758] 1
110 m häck (91,4 cm) 14.26 [941] +1.1 PB 2
4 x 100 m F17 » Sahlqvist, Esther -06 46.19  [1]     1    
4 x 400 m P17 » Kapell, Elias -06 3:46.55  [1]     1    
» Herre, Filip -06                
F17 » Borg, Matilda -07 3:15.62  [1] 2
Not
[1] - Ej klubblag, deltagare andra klubbar
 2023-09-02 (lö)  | Tjejmilen trial, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp K22   Sjöholm, Hoa -02 48.07        8 10 km    
F17 » Grahn, Olivia -06 44.27  2 10 km
 2023-09-02 (lö)  | Tjejmilen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) F15   Selsborg, Lilly -08 43.35      PB 90      
 2023-08-30 (on)  | Hamninloppet, Henån
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Orrsveden, Fredrik -95 28.33        1 8 km    
KS » Wangenheim, Julia -92 32.42  1 8 km
 2023-08-29 (ti)  | Sommarspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS » Davidsson Berndtsson, Felix -96 17:11.11      PB 11 Final E    
Rowland, Simon -87 16:15.91  PB 6 Final C
 2023-08-27 (sö)  | SAMO, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m M40 » Suhard, Karl Henrik -80 5:15.63      SB 8 A-final    
 2023-08-26/27 (lö-sö)  | Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P13 » Dahlberg, Gabriel -10 8.79    +1.7 PB 5 Heat 1  
» Djurstedt, Svante -10 8.79  +1.7 PB 4 Heat 2
P12 » Barratt Due, Axel -11 9.57    +1.9   4 Heat 2  
» Szulkin, Olek -11 9.41  +1.9 PB 3 Heat 2
9.50  +1.4 3 Final B
F13 » Anjemo, Anni -10 9.56    +2.0 PB 4 Heat 2  
» Palm, Tea -10 9.36  +2.2 3 Heat 1
F12 Belda, Elvira -11 10.30  +2.7 5 Heat 2
de Munter, Esja -11 ej start             
» Rabe, Emma -11 10.03  +3.0 6 Heat 4
» Rabe, Kajsa -11 9.63  +2.8 4 Heat 5
» Tholander, Signe -11 8.44  +2.1 1 Heat 3
  8.46    +2.6   3 Final A  
Viklund, Signe -11 ej start 
80 m P14 » Borg, Jonatan M -09 10.01    +1.3   1 Heat 3  
9.97  +1.0 PB 2 Final
» Chang, Nicholas -09 10.26  +1.9 PB 2 Heat 2
  10.46    +1.0   6 Final  
F14 Bergström, Astrid -09 11.52  +1.4 PB 3 Heat 2
» Fagerström, Gwen -09 10.50  +1.4 1 Heat 2
  ej start          Final  
» Lindblom, Emmy L -09 ej start 
» Lönn, Malva -09 10.78  +1.2 1 Heat 1
  ej start          Final  
Palmheden, Lisa -09 ej start 
Torssander, Ingrd -09 ej start 
» Tuzovic, Stella -09 11.81  +1.9 5 Heat 3
200 m P13 » Dahlberg, Gabriel -10 29.84    0.0 PB 3 C-final [¤]
» Janson, Ivar -10 27.64  0.0 PB 1 B-final
P12 » Barratt Due, Axel -11 31.95    -1.2   4 B-final  
» Kotte, Sebastian -11 31.12  -1.2 PB 3 B-final
F13 » Anjemo, Anni -10 32.42  +0.5 PB 5 C-final
» Palm, Tea -10 32.25    +0.5 PB 4 C-final  
» Strömö, Hedda -10 31.51  +0.5 PB 3 C-final
F12 Jildell Reichardt, Erika -11 33.71  -0.8 PB 5 B-final
» Tholander, Signe -11 28.51    0.0   2 A-final  
Viklund, Signe -11 ej start 
300 m P14 » Borg, Jonatan M -09 38.66      PB 2 Final  
» Chang, Nicholas -09 41.86  PB 3 Final
F14 » Fagerström, Gwen -09 ej start             
» Lönn, Malva -09 ej start 
600 m P13 » Janson, Ivar -10 1:34.90      PB 1 Final  
P12 » Kotte, Sebastian -11 1:57.88  5 Final A
» Szulkin, Olek -11 2:05.31        8 Final A  
F13 » Anjemo, Anni -10 2:08.65  SB 5 Final B
» Järvinen, Hilda -10 1:51.97  4 Final A
» Strömö, Hedda -10 1:59.33  PB 1 Final B
800 m P14 » Borg, Jonatan M -09 ej start             
1 500 m P13 » Janson, Ivar -10 4:46.46      PB 1 Final  
P12 » Kotte, Sebastian -11 ej start 
F13 » Järvinen, Hilda -10 5:27.84      PB 1 Final  
» Strömö, Hedda -10 5:32.23  PB 5 Final
60 m häck (76,2 cm) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 11.02    -1.6   2 Heat 3  
10.59  -1.1 PB 2 Final
P12 » Kotte, Sebastian -11 11.87  -1.7 2 Heat 1
11.80  -1.1 PB 4 Final
60 m häck (68,6 cm) F13 » Palm, Tea -10 12.28    -1.9 PB 5 Heat 1  
» Strömö, Hedda -10 11.78  -1.9 4 Heat 1
  11.75    -2.1 SB 6 Final  
F12 » Attersand, Moa -11 11.43  -1.2 3 Heat 1
12.32  -1.8 5 B-final
» Wilkinson, Isabella -11 11.42  -0.5 1 Heat 3
11.13  -1.8 2 B-final
80 m häck (83.8 cm) P14 » Chang, Nicholas -09 13.41    -0.7   3 Final  
» Gutke, Theodor -09 ej start 
» Mancinella, Alessandro -09 11.98  -0.7 1 Final
80 m häck (76,2 cm) F14 » Lönn, Malva -09 12.68    -2.0   1 Heat 1  
12.58  -1.1 1 Final
200 m häck (68,6 cm/5) P13 » Heinonen, Klaus -10 ej start             
F13 » Palm, Tea -10 34.93  +2.2 2 Final B
» Strömö, Hedda -10 37.74    +2.3   6 Final C  
F12 » Attersand, Moa -11 33.13  +1.8 PB 2 Final B
de Munter, Esja -11 ej start 
» Wilkinson, Isabella -11 35.10  +1.8 PB 3 Final B
300 m häck (76,2 cm) P14 » Chang, Nicholas -09 46.15      PB 3 Final  
» Mancinella, Alessandro -09 43.50  PB 1 Final
Höjd P14 » Gutke, Theodor -09 1.57      PB 2 Final  
» Mancinella, Alessandro -09 ej res 
P13 » Heinonen, Klaus -10 1.33        12    
» Janson, Ivar -10 1.33  12
P12 » Kotte, Sebastian -11 1.32  PB 7 Final
F14 Bergström, Astrid -09 ej start             
» Finbom Höglund, Leia -09 1.30  12
» Roslund, Agnes -09 1.42  6 Final
» Tuzovic, Stella -09 1.42        8 Final  
F13 » Palm, Tea -10 1.30  PB 16
F12 » Attersand, Moa -11 1.24  12
Jildell Reichardt, Erika -11 1.10      PB 28    
Viklund, Signe -11 ej start 
Stav P14 » Hackett, Jumanne -09 2.70        4 Final  
P13 » Heinonen, Klaus -10 2.00  SB 7 Final
P12 » Axelsson, Ville -11 ej res             
» Kotte, Sebastian -11 1.70  PB 6 Final
» Szulkin, Olek -11 1.70  2 Final
Wallgren, Erik -11 1.30        10    
F14 Bergström, Astrid -09 1.70  PB 9
» Finbom Höglund, Leia -09 2.30  PB 6 Final
F13 » Järvinen, Hilda -10 2.00      PB 3 Final  
» Palm, Tea -10 2.00  PB 4 Final
F12 » Attersand, Moa -11 1.90  PB 1 Final
Belda, Elvira -11 1.30        12    
» Rabe, Emma -11 1.30  PB 11
» Rabe, Kajsa -11 1.50  PB 9
» Tholander, Signe -11 1.70      PB 6 Final  
» Wilkinson, Isabella -11 1.70  3 Final
Längd P14 » Borg, Jonatan M -09 5.00    0.0   7 Final  
» Chang, Nicholas -09 5.33  -0.5 PB 5 Final
» Gutke, Theodor -09 4.87    -0.5 PB 9    
» Mancinella, Alessandro -09 5.69  +0.1 1 Final A
F14 » Fagerström, Gwen -09 5.16  0.0 1 Final A
» Lönn, Malva -09 4.77    0.0   5 Final A  
Palmheden, Lisa -09 ej start 
» Roslund, Agnes -09 4.01  -1.1 8 Final B
» Sternlind, Tyra -09 4.70    0.0   6 Final A  
» Tuzovic, Stella -09 4.14  0.0 PB 13
Längd (zon) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 4.49    0.0 PB 3 Final B  
» Janson, Ivar -10 5.02  +1.9 PB 2 Final B
P12 » Axelsson, Ville -11 ej start             
» Kotte, Sebastian -11 4.29  0.0 3 Final A
» Szulkin, Olek -11 3.96  +0.5 PB 5 Final A
F13 » Palm, Tea -10 3.79    -1.3   7 Final B  
» Strömö, Hedda -10 3.89  -1.3 SB 3 Final B
F12 » Attersand, Moa -11 4.15  +1.0 7 Final A
Belda, Elvira -11 3.04    0.0   18 Final B  
de Munter, Esja -11 ej start 
Jildell Reichardt, Erika -11 3.36  -1.9 PB 9 Final B
» Rabe, Emma -11 3.26    0.0   13 Final B  
» Rabe, Kajsa -11 3.81  +0.1 14 Final A
» Tholander, Signe -11 4.36  0.0 PB 5 Final A
Viklund, Signe -11 ej start 
Tresteg P14 » Chang, Nicholas -09 11.46    +1.0 PB 3 Final  
F14 » Fagerström, Gwen -09 ej start 
» Roslund, Agnes -09 9.01    +0.2 PB 10    
» Tuzovic, Stella -09 9.17  +1.5 9
Tresteg (zon) P13 » Dahlberg, Gabriel -10 10.22    +0.1 PB 2 Final  
» Heinonen, Klaus -10 9.32  0.0 7 Final
P12 » Kotte, Sebastian -11 9.50    +0.9 PB 1 Pool 1  
F13 » Järvinen, Hilda -10 9.65  0.0 PB 5 Final
» Palm, Tea -10 8.62  +0.7 PB 11
» Strömö, Hedda -10 8.93    +0.6 PB 9    
F12 » Attersand, Moa -11 ej start 
» Tholander, Signe -11 8.70  -0.8 PB 4 Pool 2
Viklund, Signe -11 ej start 
Kula (4,0 kg) P14 » Hackett, Jumanne -09 10.64        3 Final  
» Mancinella, Alessandro -09 ej start 
Kula (3,0 kg) P13 » Djurstedt, Svante -10 8.69      PB 16    
P12 » Axelsson, Ville -11 5.81  PB 9
Wallgren, Erik -11 7.56      PB 4 Final  
F14 Bergström, Astrid -09 8.19  6 Final
» Eklöf, Alma -09 ej start 
» Fagerström, Gwen -09 7.58        10    
» Lindblom, Emmy L -09 7.72  9
» Sternlind, Tyra -09 9.15  2 Final
Kula (2,0 kg) F13 » Anjemo, Anni -10 7.62        20    
» Palm, Tea -10 7.69  18
» Strömö, Hedda -10 7.63      PB 19    
F12 de Munter, Esja -11 ej start 
Viklund, Signe -11 ej start 
» Wilkinson, Isabella -11 9.77  PB 2 Final
Diskus (1,0 kg) P14 » Borg, Jonatan M -09 24.42        9    
» Hackett, Jumanne -09 33.38  PB 5 Final
Diskus (0,75 kg) F14   Bergström, Astrid -09 13.73      PB 11    
» Finbom Höglund, Leia -09 19.22  PB 8 Final
» Sternlind, Tyra -09 31.26  PB 2 Final
Diskus (0,6 kg) P13 » Djurstedt, Svante -10 29.62      PB 9    
» Heinonen, Klaus -10 22.52  17
P12 » Axelsson, Ville -11 17.36        12    
» Barratt Due, Axel -11 20.75  PB 8 Final
» Kotte, Sebastian -11 19.11  PB 9
» Szulkin, Olek -11 17.48        11    
Wallgren, Erik -11 21.76  PB 7 Final
F13 » Anjemo, Anni -10 24.03  PB 2 Final
» Järvinen, Hilda -10 23.72      PB 3 Final  
F12 » Wilkinson, Isabella -11 20.63  PB 1 Final
Slägga (4,0 kg) P14 » Hackett, Jumanne -09 31.19        3 Final  
Slägga (3,0 kg/119) P13 » Djurstedt, Svante -10 24.00        9    
P12 Wallgren, Erik -11 16.56  PB 9
F14 » Eklöf, Alma -09 ej start             
» Finbom Höglund, Leia -09 24.70  6 Final
» Lindblom, Emmy L -09 33.57  1 Final
Slägga (2,0 kg) F13 » Anjemo, Anni -10 ej start             
» Palm, Tea -10 20.17  13
» Strömö, Hedda -10 17.26  15
Spjut (600 gr) P14 » Hackett, Jumanne -09 ej start             
» Mancinella, Alessandro -09 33.66  PB 3 Final
Spjut (500 gr) F14   Bergström, Astrid -09 21.63      PB 6 Final  
Palmheden, Lisa -09 ej start 
» Sternlind, Tyra -09 35.99  PB 1 Final
Spjut (400 gr) P13 » Djurstedt, Svante -10 19.25      PB 12    
» Heinonen, Klaus -10 24.52  PB 6 Final
P12 » Axelsson, Ville -11 23.29      PB 5 Final  
» Kotte, Sebastian -11 21.49  PB 6 Final
Wallgren, Erik -11 17.96  PB 13
F13 » Strömö, Hedda -10 ej start             
F12 » Wilkinson, Isabella -11 23.31  PB 2 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-08-26/27 (lö-sö)  | JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P17 » Gullberg, Aron -06 ej start             
» Kapell, Elias -06 7 022  [1] +2.1 PB 1
110 m häck (91,4 cm) 14.43 [920] +2.4 1
Diskus (1,5 kg) 30.26 [470] 1
Stav 4.20 [673] 1
Spjut (700 gr) 50.93 [602] 1
300 m 36.71 [776] SB 1
100 m 11.10 [838] +2.7 1
Längd 6.80 [767] +1.3 1
Kula (5,0 kg) 13.75 [713] 1
Höjd 1.79 [619] PB 1
1 000 m 3:02.11 [644] PB 1
8-kamp P15 » Håkansson, Theodor -08 3 685    +1.2 PB 9    
80 m häck (83.8 cm) 11.75 [746] +0.6 PB 1 Heat 2
Diskus (1,0 kg) ej res 
Stav 3.90 [590] 3
Spjut (600 gr) 35.02 [370] 7
Längd 5.24 [429] +1.9 PB 8
Kula (4,0 kg) 9.92 [481] PB 10
Höjd 1.61 [472] 6
800 m 2:22.75 [597]     PB 1 Heat 1  
» Wilkinson, Benjamin -08 4 626  [2] - PB 2
80 m häck (83.8 cm) 11.73 [749] +1.3 4 Heat 1
Diskus (1,0 kg) 34.00 [544] PB 5
Stav 4.10 [645] PB 1
Spjut (600 gr) 43.77 [497] PB 3
Längd 5.59 [500] - 4
Kula (4,0 kg) 12.61 [643] PB 2
Höjd 1.52 [404] 11
800 m 2:19.05 [644]     PB 1 Heat 2  
» Wolgast, Albin -08 2 838  +1.6 PB 11
80 m häck (83.8 cm) 14.00 [428] +0.5 4 Heat 2
Diskus (1,0 kg) 37.65 [617] 2
Stav ej res 
Spjut (600 gr) 24.54 [223] PB 12
Längd 4.66 [319] +2.7 12
Kula (4,0 kg) 10.69 [527] 8
Höjd 1.46 [360] 13
800 m 2:43.58 [364] 6 Heat 1
7-kamp F17 » Johansson, Tuva -06 ej start             
F16 » Johansson, Ella -07 4 661  +0.6 PB 1
100 m häck (76,2 cm) 16.04 [709] +1.2 PB 4
Höjd 1.49 [610] PB 2
Kula (3,0 kg) 10.35 [552] 3
200 m 27.23 [693] -1.9 1
Längd 5.24 [626] +2.4 1
Spjut (500 gr) 40.13 [670] 1
800 m 2:21.67 [801] 1
6-kamp F15 » Lindberg, My -08 3 040  [2] - PB 10    
80 m häck (76,2 cm) 12.18 [842] +0.2 2 Heat 1
Höjd 1.46 [577] 5
Kula (3,0 kg) 8.27 [417] SB 15
Längd 4.57 [446] - 10
Spjut (500 gr) 15.82 [212] 15
600 m 1:54.73 [546]     PB 1    
» Sparv, Tyra -08 3 247  +1.4 PB 7
80 m häck (76,2 cm) 12.90 [731] +0.2 6 Heat 1
Höjd 1.46 [577] 4
Kula (3,0 kg) 9.36 [488] 8
Längd 5.27 [634] +2.6 2
Spjut (500 gr) 19.09 [272] SB 13
600 m 1:54.80 [545] SB 2
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
[2] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 2023-08-25/27 (fr-sö)  | Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS » Wändesjö, Arvid -03 11.34    -1.1   3 Heat 2  
800 m P17 » Sallnäs, Anton -06 2:08.09        3 Final [¤]
80 m häck (83.8 cm) P15 » Camarstrand, Felix -08 12.65    -0.1 PB 2 Final [¤]
Längd MS   Kold Erlandsen, Kristoffer -99 6.02    0.0 PB 8 Final  
» Wall, Niklas -03 7.11  +1.4 4 Final
» Wändesjö, Arvid -03 6.88    0.0   6 Final  
P17 » Roslund, Anton -07 6.25  +0.4 1 Final
KS » Freeman, Molly -02 ej res 
» Jansson, Agnes -05 4.02    0.0   9   [¤]
» Lindberg, Felicia -97 5.12  +1.2 SB 6 Final
Tresteg MS » Ehrlin, Erik -90 15.77    +1.7 SB 1 Final  
P17 Emfel, Tom -06 ej start 
» Roslund, Anton -07 13.09    +0.3   2 Final  
P15 » Camarstrand, Felix -08 11.86  +0.2 2 Final [¤]
Slägga (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 48.98      PB 7 Final fr  
Spjut (600 gr) KS » Lindberg, Felicia -97 33.37      SB 2 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-08-19/27 (lö-sö)  | VM, National Athletics Centre, Budapest HUN - VM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 69.05        12 Kval B on  
 2023-08-23 (on)  | Åkersberga Sommarkast, Österåkers Friidrottsarena, Åkersberga
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 12.05        1 Final    
Kula (3,0 kg) F15 » Sternlind, Tyra -09 ej start               
Diskus (1,5 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 46.12  [1]   PB 1 Final    
Diskus (0,75 kg) F15 » Sternlind, Tyra -09 29.62        1 Final    
Spjut (700 gr) P17 » Bélec, Christoffer -07 45.29        1 Final    
Spjut (500 gr) F15 » Sternlind, Tyra -09 26.98        1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
 2023-08-23 (on)  | Turebergs Explosiva #3, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » McCarthy, Maja -06 13.53    +1.5 PB 5 Final B    
 2023-08-21 (må)  | Vallentuna spjutkväll, Vallentuna IP, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (500 gr) F17 » Dahllöf, Maggie -06 40.46        1 Final    
F15 » Sternlind, Tyra -09 32.60  1 Final
 2023-08-18/20 (fr-sö)  | JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F15 » Lindberg, My -08 10.37    +1.7   3 Heat 2 fr  
10.35  +0.5 PB 5 Final fr
300 m F15 » Enquist, Gabriella -08 47.38      SB 6 Heat 1 [¤]
800 m F15   Resare, Inez -08 ej start             
2 000 m F15   Resare, Inez -08 6:57.50      PB 7 Final  
80 m häck (83.8 cm) P15 » Camarstrand, Felix -08 ej start             
» Håkansson, Theodor -08 11.95  -0.5 PB 5 Heat 2
» Wilkinson, Benjamin -08 11.49  +1.5 2 Heat 1
11.40  +0.3 3 Final
80 m häck (76,2 cm) F15 » Lindberg, My -08 12.00    -0.1 PB 1 Heat 3  
13.85  +0.5 8 Final
300 m häck (76,2 cm) P15 » Wilkinson, Benjamin -08 42.91      PB 3 Final  
Stav P15 » Håkansson, Theodor -08 4.07      PB 2 Final  
» Wilkinson, Benjamin -08 3.82  PB 3 Final
» Wolgast, Albin -08 3.42      PB 7 Final  
F19 » Hellstadius, Alannah -04 3.58  3 Final fr
Längd F19 » Jansson, Agnes -05 5.14    0.0   7 Kval fr  
ej res  Final
F15 » Sparv, Tyra -08 5.22  0.0 2 Kval fr
5.43  -1.1 5 Final
Tresteg P15 » Camarstrand, Felix -08 11.86    +3.0   8 Final  
Kula (4,0 kg) P15 » Wahlberg, Ricky -08 ej start             
Diskus (1,75 kg) P19 » Torbjörnsson, Adam -05 36.55      PB 9    
Diskus (1,0 kg) P15 » Wahlberg, Ricky -08 49.82        2 Final  
» Wolgast, Albin -08 43.42  PB 8 Final
Slägga (4,0 kg) P15 » Wolgast, Albin -08 40.48        7 Final fr  
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-08-19 (lö)  | Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) MS » Davidsson Berndtsson, Felix -96 18.35  [1]   SB        
» Häggström, Niklas -71 20.23  [1] PB
» Jonsson, Niklas -92 16.08  [1]   SB        
Jungefors, Elias -08 23.17  [1] PB
Magnusson, Jan -74 19.35  [1] PB
» Suhard, Karl Henrik -80 19.07  [1,2]   PB        
» Svidén, Lars -45 25.59  [1] SB
F14 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 20.33  PB 4
10 km (gatulopp) MS » Davidsson Berndtsson, Felix -96 36.52        58      
» Häggström, Niklas -71 40.14  SB 248
» Jonsson, Niklas -92 32.46      SB 12      
Jungefors, Elias -08 49.11  PB 2038
Magnusson, Jan -74 39.11  SB 169
» Suhard, Karl Henrik -80 38.48      SB 148      
» Svidén, Lars -45 51.40  SB 2463
Stadslopp P13 » Janson, Ivar -10 7.00        1 2,5 km    
Ravald, Ebbe -10 8.26  10 2,5 km
P12 Anglem, Max -11 10.13        28 2,5 km    
» Axelsson, Ville -11 8.53  18 2,5 km
» Kotte, Sebastian -11 8.11  8 2,5 km
F13 » Järvinen, Hilda -10 8.09        3 2,5 km    
F12 Furmarker, Esther -11 8.48  8 2,5 km
Jildell Reichardt, Erika -11 9.22  18 2,5 km
» Rabe, Emma -11 9.45        25 2,5 km    
» Rabe, Kajsa -11 9.45  22 2,5 km
Saav, Laura -11 10.31  37 2,5 km
Sundberg Rahm, Agnes -11 9.43        21 2,5 km    
Urbach, Ruth -11 8.35  7 2,5 km
Verhoeven, Edda -11 9.48  26 2,5 km
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M40
 2023-08-16 (on)  | Uppsala5000, Uppsala friidrottsarena, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Rowland, Simon -87 9:44.05  [1]            
5 000 m MS   Rowland, Simon -87 16:29.62      PB 12 Final    
Not
[1] - Mellantid
 2023-08-16 (on)  | Enköpings längdhoppsgala, Enavallen, Enköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Längd MS » Wall, Niklas -03 7.03    0.0   1 Final    
KS » Freeman, Molly -02 5.17  +0.1 4 Final
Tresteg MS » Ehrlin, Erik -90 14.81    -0.2   1 Final    
 2023-08-13 (sö)  | Resultattävling stavhopp, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS » Håkansson, Theodor -08 4.00      PB 1 Final    
» Wilkinson, Benjamin -08 3.62  2 Final
» Wolgast, Albin -08 3.12        3 Final    
KS » Hellstadius, Alannah -04 3.62  [1] SB 1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
 2023-08-11/13 (fr-sö)  | JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22 » Borg, Jonatan -03 10.91    0.0 SB 4 Heat 1 fr  
» Pilgrim, Alexander -03 11.24  0.0 7 Heat 1 fr
» Wändesjö, Arvid -03 11.11    0.0 PB 5 Heat 1 fr  
P16 Boateng, Cedric -07 11.53  0.0 PB 3 Heat 2 fr
ej start  Final
F16 » Johansson, Ella -07 13.61  -2.2 4 Heat 3 fr
200 m M22 » Pilgrim, Alexander -03 22.55    -2.2   4 Heat 2  
» Wall, Viktor -03 ej start 
P17 » Bergmark, Carl -06 24.59    -1.9 PB 6 Heat 1  
» Herre, Filip -06 23.32  -1.8 2 Heat 2
ej start  Final
» Kapell, Elias -06 ej start             
P16 Boateng, Cedric -07 23.74  -1.4 PB 3 Heat 3
F17 » Sahlqvist, Esther -06 26.07  -1.4 1 Heat 2
  ej start          Final  
Simonsson, Maja -06 ej start 
F16 » Borg, Matilda -07 26.11  -1.1 2 Heat 2
ej start  Final
400 m P17 » Hall, Neo -06 52.21        3 Heat 2 fr  
51.24  PB 5 Final
» Herre, Filip -06 51.47  1 Heat 1 fr
  49.02      PB 1 Final  
» Kapell, Elias -06 52.52  2 Heat 1 fr
49.66  3 Final
P16 » Karlsson, Vilmer -07 50.03      PB 1 Final  
F17 Simonsson, Maja -06 ej start 
F16 » Borg, Matilda -07 57.88  1 Heat 1 fr
56.09  1 Final
800 m P17 » Hall, Neo -06 2:03.21        4 Heat 2  
1:58.48  PB 4 Final
» Herre, Filip -06 ej start             
P16 » Karlsson, Vilmer -07 2:12.72  3 Heat 1
1:57.25  SB 1 Final
F16 » Borg, Matilda -07 2:14.25  2 Final [¤]
3 000 m P17   Hedberg, Elton -06 9:18.58      PB 7 Final fr  
F17 » Grahn, Olivia -06 10:49.46  3 Final fr
100 m häck (76,2 cm) F17 » Sahlqvist, Esther -06 13.77    -1.0 SB 1 Final  
110 m häck (106,7 cm) M22 » Wändesjö, Arvid -03 14.92    -2.7   4 Final  
110 m häck (91,4 cm) P17 » Gullberg, Aron -06 15.23    -0.1 PB 6 Final  
P16 » Johansson, Hannes -07 ej start  Heat 3
300 m häck (83.8 cm) P17 » Berglind, Alfred -06 ej start             
300 m häck (76,2 cm) F17 » Sahlqvist, Esther -06 ej start             
F16 » Johansson, Ella -07 45.51  1 Final
400 m häck (91,4 cm) M22 » Moberg, Markus -03 53.30        3 Final  
Höjd P16 » Roslund, Anton -07 1.77        11   fr  
Stav M22 » Borgius, Teodor -03 4.60        4 Final  
P17 » Bergmark, Carl -06 3.95  7 Final
» Gullberg, Aron -06 4.19        5 Final  
» Öhrner, Gabriel -06 ej start 
P16 » Hackett, Quincy -07 4.04  7 Final fr
Längd M22 » Wall, Niklas -03 7.33    +0.4 PB 2 Final  
P17 » Kapell, Elias -06 6.70  +1.4 3 Final
P16 » Roslund, Anton -07 6.26    0.0 PB 8 Final  
K22 » Freeman, Molly -02 5.42  +0.9 8 Final
F16 » Johansson, Ella -07 5.17  +1.1 PB 7 Final
Tresteg P17   Emfel, Tom -06 12.39    -0.5   6 Final fr  
P16 » Roslund, Anton -07 13.44  +2.7 3 Final
12.04  +1.8
Kula (7,26 kg) M22 » Sundberg, Martin -03 13.95      PB 5 Final  
Kula (5,0 kg) P17 » Kapell, Elias -06 14.45        4 Final  
P16 » Bélec, Christoffer -07 11.49  13
Kula (3,0 kg) F17 » Dahllöf, Maggie -06 12.67        6 Final  
» Forsell, Ellen -06 13.52  3 Final
Diskus (2,0 kg) M22 » Sundberg, Martin -03 41.79        9    
Diskus (1,5 kg) P17 » Berglind, Alfred -06 38.96        8 Final fr  
» Bergmark, Carl -06 29.96  13 fr
» Gullberg, Aron -06 40.44      PB 6 Final fr  
P16 » Bélec, Christoffer -07 42.31  4 Final fr
Slägga (7,26 kg) M22 » Lindefalk, Alexander -03 46.36      PB 7 Final  
Slägga (5,0 kg) P17 » Berglind, Alfred -06 44.79      PB 7 Final [¤]
P16 » Bélec, Christoffer -07 48.47  PB 4 Final
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Forsell, Ellen -06 56.46        4 Final  
F16 » Bergin, Anna -07 56.47  PB 1 Final
Spjut (700 gr) P16 » Bélec, Christoffer -07 43.89        12    
» Johansson, Hannes -07 52.87  PB 3 Final
Spjut (500 gr) F17 » Dahllöf, Maggie -06 44.33        3 Final  
F16 » Johansson, Ella -07 42.34  PB 3 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-08-07/10 (må-to)  | Junior-EM  U20, Givat Ram Stadium, Jerusalem, ISR - EM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F19 » Sahlqvist, Esther -06 11.74    +2.6   5 Heat 2  
4 x 100 m F19 » Sahlqvist, Esther -06 45.93  [1]     6 Heat 1 on  
» Sahlqvist, Esther -06 45.92  [1] 6 Final to
Not
[1] - Ej klubblag, deltagare andra klubbar
 2023-08-09 (on)  | Upsala Summer Series 4, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P15 » Borg, Jonatan M -09 25.13    +0.7 PB 5 Final    
F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 29.00  +1.0 SB 6 Heat 2 [¤]
» Fagerström, Gwen -09 26.60    +1.0 PB 1 Heat 2    
» Lönn, Malva -09 ej start 
Palmheden, Lisa -09 28.50  +1.0 PB 4 Heat 2
Höjd F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 1.40        2 Final   [¤]
Tresteg P15 » Borg, Jonatan M -09 10.49    0.0 PB 4 FINAL    
» Camarstrand, Felix -08 11.60  +1.2 2 Final
F15 » Fagerström, Gwen -09 11.04  +0.6 1 Final
Slägga (4,0 kg) P15 » Wolgast, Albin -08 42.56      PB 3 Final    
Slägga (3,0 kg/119) F15 » Eklöf, Alma -09 ej start               
» Lindblom, Emmy L -09 33.63  5 Final
Spjut (600 gr) P15 » Camarstrand, Felix -08 ej start               
» Wolgast, Albin -08 24.36  PB 4 Final
Spjut (500 gr) F15 » Broberg Rydqvist, Amanda -09 32.08        3 Final   [¤]
» Sternlind, Tyra -09 35.54  PB 1 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
 2023-08-05/06 (lö-sö)  | Goliatspelen, Sannerudsvallen, Kil
  P/F 11 och yngre redovisas ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F15 »<