HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2022-10-24
Ute för 2022 Resultatdatum: 2022-10-09
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
Grön bakgrund = Kvalificerad till SM/JSM/USM
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.53  [1] » Mancinella, Alessandro -09 -2.2 P13 2022-05-08 » Econ Games, Arosvallen, Västerås
8.56  » Borg, Jonatan -09 +2.0 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
8.64      Alberts, Axel -09 +1.4 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
8.78  » Janson, Ivar -10 +1.9 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
8.89  Winterman, Hugo -10 +1.9 P12 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
8.93      Dahlberg, Gabriel -10 +1.9 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.81  Broberg, Karl -10 +0.6 P12 2022-07-23 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
10.02  » Eide Jensen, Olle -09 +1.0 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
10.53      Perillo, Oliver -10 +1.4 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
10.66  Rubin, Duy Anh -10 +1.4 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
8.21  » Mancinella, Alessandro -09 +3.2 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
8.74  Winterman, Hugo -10 +2.1 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
8.84    » Hackett, Jumanne -09 +2.7 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.39  Burman, Tor -10 +2.1 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.44  Kaving, Dante -10 +2.4 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.51      Fransson, Hugo -10 +3.2 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.67  Jonsson Glitterstam, Max -10 +2.1 P12 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.86  Djurstedt, Svante -10 +3.2 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
9.92  Hörstedt, Arvid -10 +2.1 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 80 m - SM-kvalgränser: [ P15=9.80 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.87  [1] » Roslund, Anton -07 +0.3 P15 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9.98  » Holmlund, Noah -07 +0.3 P15 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.03  [2]   Hermansen, Leon -08 +0.1 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
10.16  » Ek Linterius, Simon -07 +0.3 P15 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.18  » Johansson, Hannes -07 -0.9 P15 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.18    » Hackett, Quincy -07 +1.7 P15 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.31  Huselius, Vincent -08 +1.7 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
10.37  » Carlström Cousins, Theo -07 +1.0 P15 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.47    » Wahlberg, Ricky -08 +0.9 P14 2022-07-23 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
10.82  » Victorin, Axel -08 -0.9 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
11.06  » Atlassi, Jonas -08 +0.7 P14 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
11.13    » Wilkinson, Benjamin -08 +0.7 P14 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
11.17  » Camarstrand, Felix -08 +1.4 P14 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
Ej godkänd vind
9.74  Huselius, Vincent -08 +4.4 P14 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.93  » Atlassi, Jonas -08 +2.1 P14 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 100 m - SM-kvalgränser: [ MS=10.90 | M22=11.20 | P19=11.35 | P17=11.55 | P16=11.75 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.42    » Otieno, Dennis -91 +2.0 MS 2022-06-29 » Lundakvällen, Centrala Idrottsplatsen, Lund
10.76  [1,2] » Wall, Viktor -03 +1.2 P19 2022-07-16 » Nordiska juniorkampen (19 år), Malmö Stadion, Malmö
10.79  [1,3] » Pilgrim, Alexander -03 +0.2 P19 2022-08-26 » JSM – USM17 2022, Sollentunavallen, Sollentuna
11.11  [4] » Borg, Jonatan -03 +0.2 P19 2022-08-26 » JSM – USM17 2022, Sollentunavallen, Sollentuna
11.15    » Förnestig, Paul -01 +1.8 M22 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.37    » Wall, Niklas -03 +1.3 P19 2022-06-06 » Skararacet, Sparbanken Arena, Skara.
11.58    » Kapell, Elias -06 0.0 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
11.62  Hundeyin, Andrea -95 +0.2 MS 2022-06-29 » Åkersberga Sommarsprint, Österåkers Friidrottsarena, Österåker
11.89    » Holmqvist, Felix -06 0.0 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
12.09  » Berglind, Alfred -06 -0.8 P16 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
12.10  » Bergmark, Carl -06 0.0 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
12.46  » Sallnäs, Anton -06 +0.1 P16 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
Ej godkänd vind
10.40  » Otieno, Dennis -91 +2.8 MS 2022-06-26 » Kommunfastigheters Mälarspelen, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
10.90  » Borg, Jonatan -03 +2.2 P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
11.27    » Kapell, Elias -06 +2.3 P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
11.66  » Berglind, Alfred -06 +3.3 P16 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
11.72  » Holmqvist, Felix -06 +2.3 P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
12.02    » Bergmark, Carl -06 +3.3 P16 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
12.43  » Gullberg, Aron -06 +2.3 P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
13.02  » Skeppstedt, Martin -82 +3.7 M40 2022-06-06 » Kringelspelen och Kringelkastet, Södertälje IP, Södertälje
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P19
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P19
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 200 m - SM-kvalgränser: [ MS=22.00 | M22=22.80 | P19=23.00 | P17=23.50 | P16=23.90 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
21.30    » Otieno, Dennis -91 0.0 MS 2022-08-21 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
21.72  [1,2] » Pilgrim, Alexander -03 +1.9 P19 2022-07-03 » Laxaspelen, Halmstad Arena IP, Halmstad
21.96  [1,3] » Moberg, Markus -03 -0.1 P19 2022-07-08 » Tjalves friidrottskväll, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
22.67  [4] » Kapell, Elias -06 -0.5 P16 2022-09-11 » Lag-USM, Källbrinls IP, Huddinge
23.56  » Bucht Wesslén, Noah -03 +0.2 P19 2022-08-21 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
23.68    » Berglind, Alfred -06 +1.8 P16 2022-08-13 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
23.74  Pathiakis, Nikolaos -98 +0.3 MS 2022-06-19 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
23.90  » Engström, Filip -04 -2.2 P18 2022-06-19 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
25.73  [5] » Skeppstedt, Martin -82 +0.4 M40 2022-07-02 » Veteran VM, Tampere, FIN
27.28  [6] » Borg, Jonatan -09 +1.3 P13 2022-08-13 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
28.71  [7] » Janson, Ivar -10 0.0 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
31.98  Tabacchi, Maxim -09 +0.7 P13 2022-05-14 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
22.56  » Kapell, Elias -06 +2.2 P16 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
28.44  » Mancinella, Alessandro -09 +4.3 P13 2022-05-08 » Econ Games, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[5] - 2:a plats på 10-bästalista för M40
[6] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 9:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 300 m - SM-kvalgränser: [ P15=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
36.45  [1] » Kapell, Elias -06 P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
36.97  [2] » Karlsson, Vilmer -07   P15 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
38.69    » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
38.98  » Bergmark, Carl -06 P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
41.94  » Carlström Cousins, Theo -07 P15 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
42.24    » Atlassi, Jonas -08   P14 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
44.04  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-05-14 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
44.58  » Victorin, Axel -08 P14 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
45.90  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-07-04 » Resultattävling, Gutavallen, Visby
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 400 m - SM-kvalgränser: [ MS=49.60 | M22=51.00 | P19=52.00 | P17=53.50 | P16=54.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
48.28  [1,2] » Pilgrim, Alexander -03   P19 2022-08-27 » JSM – USM17 2022, Sollentunavallen, Sollentuna
52.09  Pathiakis, Nikolaos -98 MS 2022-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
53.36    » Engström, Filip -04   P18 2022-05-21 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
54.35    » Kapell, Elias -06   P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
55.20  » Bucht Wesslén, Noah -03 P19 2022-06-29 » Åkersberga Sommarsprint, Österåkers Friidrottsarena, Österåker
57.72    » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
58.82  » Atlassi, Jonas -08 P14 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
61.42  [3] » Persson, Eskil -77 M45 2022-05-12 » Veteran DM Gotland Stockholm dag 1-2, Rödstu Hage IP, Botkyrka
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för M45
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:42.69  [1] » Janson, Ivar -10 P12 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1:48.00  » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
1:51.97      Winterman, Hugo -10   P12 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1:53.42  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
1:58.20  » Heinonen, Klaus -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
1:58.72      Wester, Edvin -10   P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:01.52  Tortora Lönnborg, Arvid -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:04.16  Alberts, Axel -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:06.98    » Eide Jensen, Olle -09   P13 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:09.21  » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
2:15.68  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:22.95      Almkvist, Hugo -09   P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:24.54  Fransson, Hugo -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
2:33.92  Freyling, Albin -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
                 
 800 m - SM-kvalgränser: [ MS=1:54.00 | M22=1:58.00 | P19=2:00.00 | P17=2:05.50 | P16=2:07.50 | P15=2:11.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:57.09    » Karlsson, Vilmer -07   P15 2022-08-27 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
2:01.84  [1] » Herre, Filip -06   P16 2022-08-21 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
2:02.77    » Hall, Neo -06   P16 2022-09-11 » Lag-USM, Källbrinls IP, Huddinge
2:04.09  » Holm, Nils -04 P18 2022-07-18 » Resultattävling, Gutavallen, Visby
2:07.74  » Sallnäs, Anton -06 P16 2022-07-30 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen, Västerås
2:12.42    » Atlassi, Jonas -08   P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:13.91  » Persson, Eskil -77 M45 2022-05-10 » Veteran DM Gotland Stockholm dag 1-2, Rödstu Hage IP, Botkyrka
2:16.63  » Roslund, Anton -07 P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:18.70    » Sundström, Hugo -06   P16 2022-08-21 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
2:19.10  » Norlin, Bill -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
2:19.78  » Kapell, Elias -06 P16 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
2:21.21    » Bélec, Christoffer -07   P15 2022-09-10 » Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
2:22.89  » Ek Linterius, Simon -07 P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:26.77  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:28.34    » Alteskog, Erik -06   P16 2022-09-04 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
2:28.96  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:30.17  » Camarstrand, Felix -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:34.78    » Johansson, Hannes -07   P15 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
2:35.04  Svensson, Otis -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
2:37.02  » Carlström Cousins, Theo -07 P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:37.58      Hermansen, Leon -08   P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
2:47.98  » Wolgast, Albin -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
2:55.75  Redin, Fredrik -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 1 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
3:05.73  » Kapell, Elias -06 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
3:17.45  » Holmqvist, Felix -06 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
3:17.49  » Bergmark, Carl -06 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
                 
 1 500 m - SM-kvalgränser: [ MS=3:54.00 | M22=4:06.00 | P19=4:12.00 | P17=4:30.00 | P16=4:34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4:12.99  » Holm, Nils -04 P18 2022-06-12 » Folksam Grand Prix, Sollentunavallen, Sollentuna
4:29.17      Hedberg, Elton -06   P16 2022-08-21 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
4:31.80    » Persson, Eskil -77   M45 2022-05-12 » Veteran DM Gotland Stockholm dag 1-2, Rödstu Hage IP, Botkyrka
4:56.27  » Kapell, Elias -06 P16 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
5:10.64  [1] » Janson, Ivar -10 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
5:17.77  [2] Winterman, Hugo -10 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 2 000 m - SM-kvalgränser: [ P15=6:45.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
6:10.29  [1] » Atlassi, Jonas -08 P14 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 3 000 m - SM-kvalgränser: [ P17=9:45.00 | P16=10:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
9:19.33  [1] » Holm, Nils -04 P18 2022-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
9:52.25  [2] Rowland, Simon -87 M35 2022-08-01 » Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
9:53.26    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2022-08-01 » Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
11:01.11  [3] » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2022-08-01 » Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P18
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för M35
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 5 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=14:50.00 | M22=15:35.00 | P19=16:15.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14:40.49    » Jonsson, Niklas -92   MS 2022-08-07 » SM, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
15:45.97  » Persson, Eskil -77 M45 2022-07-10 » Närkeracet, Transtensvallen, Hallsberg
15:53.60  [1] » Holm, Nils -04   P18 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
17:07.13  [2] Rowland, Simon -87 M35 2022-08-23 » Sommarspelen 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
17:12.64  » Davidsson Berndtsson, Felix -96 MS 2022-08-23 » Sommarspelen 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P18
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för M35
                 
 10 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=31:30.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
34:47.47  [1] » Persson, Eskil -77 M45 2022-08-28 » Veteran-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M45
                 
 5 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
15.17  [1] » Jonsson, Niklas -92 MS 2022-06-16 » Sthlm 10, Runt Riddarfjärden, Stockholm
16.06  [2] » Persson, Eskil -77 M45 2022-04-30 » Bålsta Stadslopp, Bålsta
16.48  [1,3] » Holm, Nils -04   P18 2022-10-09 » Hässelbyloppet, Vällingby, Stockholm
18.26  [1,4] » Davidsson Berndtsson, Felix -96 MS 2022-10-09 » Hässelbyloppet, Vällingby, Stockholm
18.51  [1,5] Brunnstedt, Kalle -95 MS 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
19.14  [1,6] » Suhard, Karl Henrik -80   M40 2022-06-16 » Sthlm 10, Runt Riddarfjärden, Stockholm
21.18  [1,7] Haglund, Alexander -08 P14 2022-08-13 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
21.30  [1,8] Gavell, Peder -75 M45 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
24.08  [1] » Svidén, Lars -45   M75 2022-06-16 » Sthlm 10, Runt Riddarfjärden, Stockholm
28.52  [1] » Tailoglou, Panagiotis -66 M55 2022-08-13 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för MS
[5] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[7] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[8] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
31.10  » Jonsson, Niklas -92 MS 2022-08-13 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
32.36  » Persson, Eskil -77 M45 2022-04-02 » Startmilen, Örebro
35.44    » Holm, Nils -04   P18 2022-05-07 » Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
36.19  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2022-09-05 » Midnattsloppet Malmö, Malmö
36.26  Danielsson, Erik -02 M22 2022-05-07 » Lundaloppet, Lund
37.15    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2022-06-16 » Söder Runt, Södermalm, Stockholm
37.17  [1] Solvik, Melvin -03 P19 2022-10-08 » Bålstamaraton, Bålsta
37.32  Rowland, Simon -87 M35 2022-06-16 » Söder Runt, Södermalm, Stockholm
37.42  [1]   Jonhammar, Tomas -90   MS 2022-05-21 » Göteborgsvarvet, Göteborg
39.30  [1] Brohult, Linus -72 M50 2022-05-07 » Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
39.31  » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2022-06-16 » Sthlm 10, Runt Riddarfjärden, Stockholm
39.50      Haglund, Alexander -08   P14 2022-05-07 » Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
42.40  [1] Gavell, Peder -75 M45 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
48.48  » Svidén, Lars -45 M75 2022-06-16 » Sthlm 10, Runt Riddarfjärden, Stockholm
49.15    » Attersand, Johan -74   M45 2022-05-14 » Stockholms bästa 4, Södra Djurgården, Stockholm
56.20  » Tailoglou, Panagiotis -66 M55 2022-08-13 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
58.54  » Sauter, David -76 M45 2022-05-07 » Stockholms bästa 4, Södra Djurgården, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
                 
 ½ maraton - SM-kvalgränser: [ MS=1:09.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:12.39  » Persson, Eskil -77 M45 2022-04-15 » Simlångsrakan, Simlångsdalen, Halmstad
1:19.12  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
1:23.11      Jonhammar, Tomas -90   MS 2022-05-21 » Göteborgsvarvet, Göteborg
1:23.16  Solvik, Melvin -03 P19 2022-10-08 » Bålstamaraton, Bålsta
1:23.26  Brohult, Linus -72 M50 2022-05-07 » Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
1:25.18  [1] » Suhard, Karl Henrik -80   M40 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
1:30.59  [2] Gavell, Peder -75 M45 2022-09-18 » Stockholm Halvmarathon, Stockholm
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för M40
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för M45
                 
 Maraton - SM-kvalgränser: [ MS=2:33.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
2:39.03  » Persson, Eskil -77 M45 2022-05-15 » Copenhagen maraton, Köpenhamn, DEN
2:53.56  Brohult, Linus -72 M50 2022-04-03 » Paris maraton, Paris, FRA
3:20.34  [1] » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2022-06-04 » Stockholm Marathon, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 1 500 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=5:20.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4:58.54  [1] » Atlassi, Jonas -08 P14 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 2 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ M22=6:20.00 | P19=6:40.00 | P17=6:55.00 | P16=7:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 2 000 m h (83,8 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
6:38.91  » Herre, Filip -06 P16 2022-09-11 » Lag-USM, Källbrinls IP, Huddinge
7:43.6m [1] » Sundström, Hugo -06 P16 2022-06-14 » 2000m hinder, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P16
                 
 3 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=9:35.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
10:45.06  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
                 
 60 m häck (76,2 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.41  [1] » Mancinella, Alessandro -09 -0.2 P13 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
10.46  » Gutke, Theodor -09 +1.5 P13 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.08    » Hackett, Jumanne -09 +1.6 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
12.04  » Heinonen, Klaus -10 +1.2 P12 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
12.35  Wester, Edvin -10 -2.1 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
12.51      Dahlberg, Gabriel -10 -2.1 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
12.75  Alberts, Axel -09 -2.7 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
12.78  » Janson, Ivar -10 -2.1 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
12.93      Tabacchi, Maxim -09 -1.9 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
13.45  » Eide Jensen, Olle -09 -1.9 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
13.55  Burman, Tor -10 -2.9 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
14.30      Perillo, Oliver -10 -4.0 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
14.38  Djurstedt, Svante -10 -2.2 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
14.61  » Källqvist, Morgan -09 -1.6 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
15.64  Rubin, Duy Anh -10 -2.2 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 60 m häck (60 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
12.56  » Johansson, Hannes -07 0.0 P15 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
                 
 80 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.67  [1] » Johansson, Hannes -07 +2.0 P15 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
11.91  [2] » Roslund, Anton -07 +2.0 P15 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 80 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=12.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.63  [1] » Roslund, Anton -07 0.0 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
11.96    » Johansson, Hannes -07 -1.1 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
12.17    » Karlsson, Vilmer -07 -0.3 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
12.41  [2] » Wilkinson, Benjamin -08 -1.3 P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
12.90  » Carlström Cousins, Theo -07 +0.4 P15 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
13.15    » Håkansson, Theodor -08 -0.3 P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
14.83  » Camarstrand, Felix -08 +1.6 P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
14.99  » Beskow, Hugo -07 -3.8 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
15.16    » Victorin, Axel -08 -3.0 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
15.17  » Mancinella, Alessandro -09 -2.8 P13 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
15.36  Hermansen, Leon -08 -3.8 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
17.17      Khalid, Suhaib -08 -3.0 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
17.62  Redin, Fredrik -07 -3.8 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
18.10  » Atlassi, Jonas -08 -3.8 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 110 m häck (106,7 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=15.35 | M22=16.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
44.91  » Wändesjö, Arvid -03 +0.1 P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
                 
 110 m häck (99,1 cm) - SM-kvalgränser: [ P19=16.10 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
13.76    » Moberg, Markus -03 +0.3 P19 2022-08-02 » World Athletics U20 Championships, Estadio Pascual Guerrero, Cali COL
14.10  [1] » Wändesjö, Arvid -03 +1.8 P19 2022-07-17 » Nordiska juniorkampen (19 år), Malmö Stadion, Malmö
Ej godkänd vind
13.99  » Wändesjö, Arvid -03 +3.9 P19 2022-07-09 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P19
                 
 110 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=16.10 | P16=16.30 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.95  [1] » Kapell, Elias -06 +0.4 P16 2022-06-19 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
15.80    » Bergmark, Carl -06 -0.2 P16 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
16.31    » Gullberg, Aron -06 -1.2 P16 2022-06-19 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
16.58  » Holmqvist, Felix -06 +0.6 P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
Ej godkänd vind
14.84  » Kapell, Elias -06 +3.5 P16 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
15.46  » Bergmark, Carl -06 +2.6 P16 2022-06-19 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 200 m häck (68,6 cm/5)
resultat     namn vind klass datum   tävling
29.24  [1] » Mancinella, Alessandro -09 0.0 P13 2022-07-31 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen, Västerås
30.40  [2] » Borg, Jonatan -09 +1.6 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
34.63      Buchmayer, Olle -09 +0.3 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
35.84  Tortora Lönnborg, Arvid -09 +1.1 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
40.69  » Eide Jensen, Olle -09 +3.9 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 300 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=42.50 | P16=44.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
38.66  [1] » Kapell, Elias -06   P16 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
40.76  [2] » Berglind, Alfred -06   P16 2022-07-23 » Huddinge sommartävling 3, Källbrinks IP, Huddinge
50.36  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 300 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=44.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
43.30    » Roslund, Anton -07   P15 2022-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
46.84  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
49.02  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
                 
 400 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=56.00 | M22=59.00 | P19=60.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
56.65  [1] » Bucht Wesslén, Noah -03   P19 2022-07-03 » Laxaspelen, Halmstad Arena IP, Halmstad
60.36  » Pilgrim, Alexander -03 P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 400 m häck (84 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
57.84  » Kapell, Elias -06 P16 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
                 
 Höjd - SM-kvalgränser: [ MS=1.99 | M22=1.88 | P19=1.85 | P17=1.76 | P16=1.74 | P15=1.71 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1.96  [1] » Borg, Jonatan -03   P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
1.89  [2] » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-08-26 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
1.80  [3] » Roslund, Anton -07   P15 2022-06-26 » Gnestahoppet, Skillingavallen, Gnesta
1.75    » Kapell, Elias -06   P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
1.64  » Johansson, Hannes -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.63  [4] » Mancinella, Alessandro -09   P13 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
1.61  » Wahlberg, Ricky -08 P14 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.60  » Karlsson, Vilmer -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.60    » Beskow, Hugo -07   P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.60  » Bergmark, Carl -06 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
1.60  Redin, Fredrik -07 P15 2022-09-04 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.56    » Holmlund, Noah -07   P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.56  » Carlström Cousins, Theo -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.55  » Gullberg, Aron -06 P16 2022-05-14 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
1.55    » Bélec, Christoffer -07   P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
1.52  » Svanehav, Filip -09 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
1.50  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
1.50    » Ek Linterius, Simon -07   P15 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.50  » Eide Jensen, Olle -09 P13 2022-09-04 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.48  Huselius, Vincent -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.40    » Atlassi, Jonas -08   P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.40  Tortora Lönnborg, Arvid -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
1.39  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
1.38    » Hackett, Jumanne -09   P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
1.36  Svensson, Otis -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.36  Hermansen, Leon -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.33    » Janson, Ivar -10   P12 2022-06-19 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.32  Alberts, Axel -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
1.32  Winterman, Hugo -10 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
1.30      Tabacchi, Maxim -09   P13 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
1.28  Fransson, Hugo -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.28  » Hackett, Quincy -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.28      Buchmayer, Olle -09   P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
1.28  » Heinonen, Klaus -10 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
1.24  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.22      Broberg, Karl -10   P12 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
1.20  Wester, Edvin -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.20  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
1.20    » Källqvist, Morgan -09   P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
1.16  Burman, Tor -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.12  Djurstedt, Svante -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.08      Rubin, Duy Anh -10   P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.04  Perillo, Oliver -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.00  Freyling, Albin -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P19
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
                 
 Stav - SM-kvalgränser: [ MS=4.65 | M22=4.10 | P19=3.90 | P17=3.50 | P16=3.25 | P15=3.05 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
5.02  [1,2] » Borgius, Teodor -03   P19 2022-06-18 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
3.92  [3] » Kapell, Elias -06   P16 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
3.91  [4] » Hackett, Quincy -07   P15 2022-08-26 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
3.90  [5] » Bergmark, Carl -06   P16 2022-08-26 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
3.80  [6] » Gullberg, Aron -06   P16 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
3.76  [7] » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
3.52  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-09-11 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
3.25    » Johansson, Hannes -07   P15 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
3.10  [8] » Håkansson, Theodor -08   P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
2.90  [9] » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
2.70  » Wolgast, Albin -08 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
2.62    » Roslund, Anton -07   P15 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
2.20  [10] » Heinonen, Klaus -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
2.05  » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.75      Kaving, Dante -10   P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.60  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.60  Fransson, Hugo -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.60      Freyling, Albin -10   P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.60  Winterman, Hugo -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.45  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.45      Djurstedt, Svante -10   P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.15  Jonsson Glitterstam, Max -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
1.00  » Eide Jensen, Olle -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
1.00  Alberts, Axel -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[6] - 9:e plats på 10-bästalista för P16
[7] - 10:e plats på 10-bästalista för P16
[8] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
[9] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[10] - 4:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 Längd - SM-kvalgränser: [ MS=7.00 | M22=6.55 | P19=6.45 | P17=6.10 | P16=6.05 | P15=5.80 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
7.18  [1,2] » Wall, Niklas -03 +0.7 P19 2022-06-18 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
7.13  [1,3] » Wändesjö, Arvid -03 +2.0 P19 2022-08-06 » SM, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
6.87  [4] » Kapell, Elias -06 -0.5 P16 2022-09-11 » Lag-USM, Källbrinls IP, Huddinge
6.54  [5] » Holmqvist, Felix -06 -1.5 P16 2022-08-27 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
6.11  [6] » Roslund, Anton -07 +0.1 P15 2022-06-19 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
5.84    » Karlsson, Vilmer -07 +2.0 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
5.51  [7] Hermansen, Leon -08 +1.4 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
5.51  » Johansson, Hannes -07 +0.8 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
5.44    » Berglind, Alfred -06 -0.9 P16 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
5.42  » Wahlberg, Ricky -08 -0.1 P14 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
5.30  » Sallnäs, Anton -06 -1.0 P16 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
5.26    » Carlström Cousins, Theo -07 0.0 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
5.25  » Holmlund, Noah -07 +1.7 P15 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
5.15  » Victorin, Axel -08 0.0 P14 2022-06-17 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
5.12    » Hackett, Quincy -07 0.0 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
5.07  » Wilkinson, Benjamin -08 +1.8 P14 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
5.06  » Ek Linterius, Simon -07 +0.5 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
5.00  [8] » Mancinella, Alessandro -09 +1.1 P13 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
4.75  » Wolgast, Albin -08 +1.5 P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
4.69  » Håkansson, Theodor -08 +1.1 P14 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
4.62    » Beskow, Hugo -07 +0.7 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
4.56  » Atlassi, Jonas -08 0.0 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
4.05  Redin, Fredrik -07 +1.2 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
4.01      Svensson, Otis -08 -0.4 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
3.23  » Taube, Albin -08 +0.6 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
3.03  Ribbing, Valentin -07 +0.6 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
7.35  » Wall, Niklas -03 +2.1 P19 2022-07-05 » Hammarbyhoppet, Enskede IP, Stockholm
5.60  » Johansson, Hannes -07 +2.4 P15 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
5.51    » Gullberg, Aron -06 +3.9 P16 2022-07-01 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
4.52  » Camarstrand, Felix -08 +2.1 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P19
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[6] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
[7] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
[8] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
5.28  [1] » Mancinella, Alessandro -09 +1.3 P13 2022-09-11 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
4.72  » Gutke, Theodor -09 -0.2 P13 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4.60    » Hackett, Jumanne -09 +1.4 P13 2022-05-21 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
4.54  Winterman, Hugo -10 +0.1 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
4.51  » Janson, Ivar -10 +1.7 P12 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
4.27    » Borg, Jonatan -09 -0.3 P13 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4.08  Alberts, Axel -09 +1.4 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
4.04  » Svanehav, Filip -09 0.0 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
3.87    » Heinonen, Klaus -10 0.0 P12 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
3.75  » Källqvist, Morgan -09 +1.5 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
3.70  Broberg, Karl -10 -1.3 P12 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
3.70      Hörstedt, Arvid -10 +0.7 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.70  » Eide Jensen, Olle -09 +1.3 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.63  Kaving, Dante -10 +0.9 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.62      Jonsson Glitterstam, Max -10 +0.1 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.50  Fransson, Hugo -10 +0.3 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.36  Burman, Tor -10 0.0 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.24  Perillo, Oliver -10 +0.9 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
3.76  » Eide Jensen, Olle -09 +2.2 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
3.74  Broberg, Karl -10 +2.4 P12 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
Vinduppgift saknas
4.64  » Hackett, Jumanne -09 - P13 2022-05-14 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
4.54  Wester, Edvin -10 - P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
4.21      Dahlberg, Gabriel -10 - P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
4.03  Tabacchi, Maxim -09 - P13 2022-05-14 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3.04  Djurstedt, Svante -10 - P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Tresteg - SM-kvalgränser: [ MS=14.20 | M22=13.25 | P19=12.70 | P17=12.25 | P16=11.90 | P15=11.60 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.53    » Ehrlin, Erik -90 +1.3 MS 2022-08-20 » Slottsskogen Track & Field Games, Slottsskogsvallen, Göteborg
13.19  [1] » Kapell, Elias -06 +1.8 P16 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
12.95  [2] » Roslund, Anton -07 +1.2 P15 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
11.48  » Ek Linterius, Simon -07 +1.0 P15 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
10.30  » Victorin, Axel -08 0.0 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
10.26    » Wilkinson, Benjamin -08 0.0 P14 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
9.69  » Hirvi, Matti -50 +0.8 M70 2022-07-07 » Veteran VM, Tampere, FIN
9.30  » Håkansson, Theodor -08 -1.4 P14 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
9.09    » Camarstrand, Felix -08 -2.4 P14 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
8.04  » Holmgren, Alvin -08 -1.0 P14 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Ej godkänd vind
13.53  » Wall, Niklas -03 +4.4 P19 2022-08-28 » JSM – USM17 2022, Sollentunavallen, Sollentuna
11.83  » Ek Linterius, Simon -07 +2.2 P15 2022-08-13 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
10.33  » Victorin, Axel -08 +2.1 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
Vinduppgift saknas
12.31  » Holmqvist, Felix -06 - P16 2022-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.65  [1] » Mancinella, Alessandro -09 0.0 P13 2022-06-18 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
10.01  » Borg, Jonatan -09 0.0 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
9.77    » Hackett, Jumanne -09 0.0 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
9.21  Tortora Lönnborg, Arvid -09 +2.0 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
9.08  » Heinonen, Klaus -10 +1.7 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
8.79      Winterman, Hugo -10 +1.2 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
8.57  Dahlberg, Gabriel -10 0.0 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
8.36  Fransson, Hugo -10 -0.1 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
7.77    » Källqvist, Morgan -09 -0.4 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
7.75  Wester, Edvin -10 -2.6 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
7.47  Hörstedt, Arvid -10 -1.7 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
7.29    » Eide Jensen, Olle -09 +0.3 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
6.09  Freyling, Albin -10 -1.9 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
8.94  Winterman, Hugo -10 +2.1 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Kula (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=14.70 | M22=12.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
12.70  [1] » Sundberg, Martin -03 P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
9.64  » Ehrlin, Erik -90 MS 2022-09-25 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
9.25    » Lindefalk, Alexander -03   P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
7.39  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 Kula (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=11.80 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14.43    » Sundberg, Martin -03   P19 2022-05-15 » Vårkastet, Gröna Dalens IP, Bålsta
                 
 Kula (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=12.20 | P16=12.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
13.62  [1] » Kapell, Elias -06   P16 2022-06-18 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
13.04  [2] » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
11.82    » Bergmark, Carl -06   P16 2022-06-18 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
11.39  » Gullberg, Aron -06 P16 2022-08-06 » Kasttävling, Tingstäde IP, Tingstäde
9.98  » Berglind, Alfred -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
9.90  [3] » Johansson, Håkan -60   M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
9.62  » Herre, Filip -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
8.97  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-08-01 » Bajen Bara Kast 3, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P16
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för M60
                 
 Kula (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=12.60 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
12.30  [1] » Wahlberg, Ricky -08 P14 2022-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.09  » Hackett, Quincy -07 P15 2022-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
11.93    » Roslund, Anton -07   P15 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
11.87  » Johansson, Hannes -07 P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
11.13  » Norlin, Bill -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
11.10      Huselius, Vincent -08   P14 2022-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.83  » Bélec, Christoffer -07 P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
10.19  » Wolgast, Albin -08 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
9.87    » Holmlund, Noah -07   P15 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
9.80  Hermansen, Leon -08 P14 2022-09-10 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
9.78  » Beskow, Hugo -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
9.00    » Ek Linterius, Simon -07   P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
8.91  » Atlassi, Jonas -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
8.85  » Wilkinson, Benjamin -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
8.51      Green, Oscar -08   P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
8.47  Ilison, Henri -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
8.33  » Carlström Cousins, Theo -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
8.32      Redin, Fredrik -07   P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
7.95  » Camarstrand, Felix -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
7.62  » Håkansson, Theodor -08 P14 2022-09-04 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
6.83      Svensson, Otis -08   P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
6.55  » Öhrner, Axel -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
6.04  » Holmgren, Alvin -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
5.24  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
11.36  [1] » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
10.31  » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
10.31      Buchmayer, Olle -09   P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
8.90  » Borg, Jonatan -09 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
8.10  » Karlsson Axi, Oliver -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
7.18    » Källqvist, Morgan -09   P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
7.18  » Svanehav, Filip -09 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
6.91  Alberts, Axel -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
6.74    » Heinonen, Klaus -10   P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
6.44  Fransson, Hugo -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
6.13  » Janson, Ivar -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
6.03      Djurstedt, Svante -10   P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
5.85  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
5.71  » Eide Jensen, Olle -09 P13 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
5.52      Burman, Tor -10   P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
5.11  Rubin, Duy Anh -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
4.40  Perillo, Oliver -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
3.68  Freyling, Albin -10 P12 2022-05-18 » Stockholmskampen deltävling 1, Björknäs IP, Saltsjö-boo
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Diskus (2,0 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=46.00 | M22=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
49.82    » Brown, Matthew -80   M40 2022-07-23 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
39.78  » Sundberg, Martin -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
28.00    » Ehrlin, Erik -90   MS 2022-09-25 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
27.19  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
22.16  » Lindefalk, Alexander -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
                 
 Diskus (1,75 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=35.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.38    » Sundberg, Martin -03   P19 2022-05-24 » Bara Kast Diskus, Enskede IP, Stockholm
                 
 Diskus (1,5 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=35.50 | P16=35.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
39.97  [1] » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-08-26 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
38.79  [2] » Kapell, Elias -06   P16 2022-08-06 » Kasttävling, Tingstäde IP, Tingstäde
38.63  [3] » Torbjörnsson, Adam -05   P17 2022-08-26 » JSM – USM17 2022, Sollentunavallen, Sollentuna
38.57  [4] » Berglind, Alfred -06   P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
37.87    » Bergmark, Carl -06   P16 2022-08-06 » Kasttävling, Tingstäde IP, Tingstäde
34.46    » Gullberg, Aron -06   P16 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
31.69  » Löuke, Rome -05 P17 2022-05-28 » Saare maakonna U18, U20 ja täiskasvanute MV, Kuressaare, EST
22.05  » Herre, Filip -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[4] - 9:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Diskus (1,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
50.42    » Bélec, Christoffer -07   P15 2022-08-27 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
43.04  » Wahlberg, Ricky -08 P14 2022-08-13 » Goliatspelen, Sannerudsvallen, Kil
38.77  [1] » Wolgast, Albin -08   P14 2022-09-11 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
33.98  » Roslund, Anton -07 P15 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
32.22  » Johansson, Hannes -07 P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
30.42  [2] » Johansson, Håkan -60   M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
30.01  Ilison, Henri -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
26.80  » Holmgren, Alvin -08 P14 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
25.12    » Håkansson, Theodor -08   P14 2022-07-18 » Resultattävling, Gutavallen, Visby
20.29  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
19.02  Green, Oscar -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P14
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för M60
                 
 Diskus (0,6 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
36.61  [1] » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
33.69  [2] » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
28.14      Tortora Lönnborg, Arvid -09   P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
25.36  » Borg, Jonatan -09 P13 2022-08-13 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
25.23  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
23.81      Tortera Lidborg, Arvid -09   P13 2022-09-11 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
22.71  Winterman, Hugo -10 P12 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
22.27  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
22.20      Skarin, Nick -09   P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
21.60  » Källqvist, Morgan -09 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
21.32  » Gutke, Theodor -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
21.30    » Heinonen, Klaus -10   P12 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
19.70  » Svanehav, Filip -09 P13 2022-08-20 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
17.89  » Karlsson Axi, Oliver -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
16.64      Fransson, Hugo -10   P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
16.50  Sander, Olof -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
12.35  Wester, Edvin -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
12.09    » Eide Jensen, Olle -09   P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
11.59  Perillo, Oliver -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
10.68  Freyling, Albin -10 P12 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Slägga (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=52.00 | M22=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
42.44  [1] » Lindefalk, Alexander -03 P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
35.88  [2] » Sundberg, Martin -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
24.48    » Ehrlin, Erik -90   MS 2022-09-25 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
20.86  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P19
                 
 Slägga (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=37.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
47.81    » Lindefalk, Alexander -03   P19 2022-08-09 »  Bajen Bara Kast 4, Enskede IP, Stockholm
                 
 Slägga (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=36.00 | P16=34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
44.18  [1] » Berglind, Alfred -06   P16 2022-09-11 » Lag-USM, Källbrinls IP, Huddinge
39.29  » Johansson, Håkan -60 M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
37.50  [2] » Bergmark, Carl -06   P16 2022-08-06 » Kasttävling, Tingstäde IP, Tingstäde
25.19  » Kapell, Elias -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
24.09  » Herre, Filip -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Slägga (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=35.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
47.53  [1] » Bélec, Christoffer -07   P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
38.30  [2] » Johansson, Hannes -07   P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
26.43    » Wolgast, Albin -08   P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
22.08  Green, Oscar -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
19.09  Ilison, Henri -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
13.48    » Holmgren, Alvin -08   P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
12.40  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Slägga (3,0 kg/110)
resultat     namn   klass datum   tävling
28.51  » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
25.40  [1] Buchmayer, Olle -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Slägga (3,0 kg/119)
resultat     namn   klass datum   tävling
53.00  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
47.00  [1] Alberts, Axel -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
31.39  [2] » Hackett, Jumanne -09   P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
26.41  Winterman, Hugo -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
24.00  Almkvist, Hugo -09 P13 2022-06-15 » Stockholmskampen Deltävling 2, Enskede IP, Stockholm
20.55  [3]   Djurstedt, Svante -10   P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
20.51  [4] Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
19.91  » Janson, Ivar -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
19.64      Hörstedt, Arvid -10   P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
19.55  Tortora Lönnborg, Arvid -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
19.01  » Källqvist, Morgan -09 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
18.90      Fransson, Hugo -10   P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
18.53  » Borg, Jonatan -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
16.88  » Heinonen, Klaus -10 P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
16.78      Skarin, Nick -09   P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
16.14  Kaving, Dante -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
15.80  Burman, Tor -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
15.48    » Svanehav, Filip -09   P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
14.69  » Gutke, Theodor -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
14.44  Jonsson Glitterstam, Max -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
14.02      Sander, Olof -09   P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
12.88  Perillo, Oliver -10 P12 2022-09-17 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
12.01  » Eide Jensen, Olle -09 P13 2022-06-08 » Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för P12
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 Spjut (800 gr) - SM-kvalgränser: [ MS=61.50 | M22=50.00 | P19=47.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
48.13  [1] » Sundberg, Martin -03   P19 2022-05-21 » Lag-SM Kval & Div 1 Svenska Friidrottscupen, Tibblevallen, Täby
32.62  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
29.96    » Ehrlin, Erik -90   MS 2022-09-25 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
20.37  » Lindefalk, Alexander -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
18.47  » Holm, Nils -04 P18 2022-08-01 » Resultattävling, Gutavallen, Visby
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 Spjut (700 gr) - SM-kvalgränser: [ P17=41.50 | P16=43.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
47.05  [1] » Kapell, Elias -06   P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
43.48    » Holmqvist, Felix -06   P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
37.49    » Gullberg, Aron -06   P16 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
34.47  » Berglind, Alfred -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
31.81  » Bergmark, Carl -06 P16 2022-07-23 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
18.75  » Herre, Filip -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Spjut (600 gr) - SM-kvalgränser: [ P15=40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
54.35    » Johansson, Hannes -07   P15 2022-08-28 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
44.75  [1] » Bélec, Christoffer -07   P15 2022-08-27 » USM 15-16 år, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
36.70    » Wilkinson, Benjamin -08   P14 2022-08-14 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
36.55  » Hackett, Quincy -07 P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
33.86  » Roslund, Anton -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
32.78    » Håkansson, Theodor -08   P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
31.75  [2] » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
31.03  Redin, Fredrik -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
30.44  [3] » Hackett, Jumanne -09   P13 2022-05-22 » Danderydsspelen 2022 inkl Stafett-DM, Danderyds Gymnasium, Danderyd
30.30  » Karlsson, Vilmer -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
29.83  » Atlassi, Jonas -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
29.53    » Holmgren, Alvin -08   P14 2022-09-11 » Svealandsmästerskapen 13-14 år, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
28.80  » Ek Linterius, Simon -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
28.27  » Beskow, Hugo -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
25.43    » Holmlund, Noah -07   P15 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
24.57  » Carlström Cousins, Theo -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
24.29  Ilison, Henri -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
23.68  [4] » Johansson, Håkan -60   M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
23.16  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
22.78  » Victorin, Axel -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
22.12      Green, Oscar -08   P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
21.98  » Camarstrand, Felix -08 P14 2022-09-03 » Kraftmätningen Final, Ullevi, Göteborg
21.82  » Wolgast, Albin -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
20.86    » Öhrner, Axel -08   P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
19.66  Svensson, Otis -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
18.18  » Taube, Albin -08 P14 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
12.00  Ribbing, Valentin -07 P15 2022-06-06 » Kraftmätningen 2022 - Kval, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för M60
                 
 Spjut (600 gr, f 1999)
resultat     namn   klass datum   tävling
23.68  [1] » Johansson, Håkan -60 M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för M60
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
41.24  » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-05-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
38.77  [1] » Mancinella, Alessandro -09 P13 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
28.24    » Borg, Jonatan -09   P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
24.17  Winterman, Hugo -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
22.91  » Svanehav, Filip -09 P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
19.89    » Heinonen, Klaus -10   P12 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
18.24  Broberg, Karl -10 P12 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
18.16  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
18.04    » Källqvist, Morgan -09   P13 2022-08-21 » Distriktsfinaler Stockholm 12-14 år, Trollbäcken IP, Tyresö
16.66  Dahlberg, Gabriel -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
16.65  » Janson, Ivar -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
16.06      Fransson, Hugo -10   P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
15.30  » Karlsson Axi, Oliver -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
14.60  Alberts, Axel -09 P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
14.08      Freyling, Albin -10   P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
13.75  Jonsson Glitterstam, Max -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
13.53  Kaving, Dante -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
13.04    » Eide Jensen, Olle -09   P13 2022-09-18 » Stockholmskampen Final, Enskede IP, Stockholm
10.37  Djurstedt, Svante -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
9.42  Perillo, Oliver -10 P12 2022-08-30 » Stockholmskampen deltävling 3, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Vikt (9,08 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
14.15  » Johansson, Håkan -60 M60 2022-08-27 » Veteran-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
                 
 Boll (300 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
35.58  Winterman, Hugo -10 P12 2022-06-12 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P19=5 300 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (6,0 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (99,1 cm)  |  Diskus (1,75 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ MS=6 000 | M22=5 700 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (7,26 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (106,7 cm)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (5,0 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Stav  |  Spjut (700 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
6 459  [1] » Kapell, Elias -06 +2.6 P16 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  11.27(+2.3)  |  6.68(+1.9)  |  13.24  |  1.71  |  54.35  |  14.84(+3.5)  |  34.36  |  3.92  |  41.53  |  4:56.27  |
Poäng:                |  801  |  739  |  682  |  552  |  625  |  869  |  551  |  595  |  464  |  581  |
5 032  » Holmqvist, Felix -06 +2.0 P16 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  11.72(+2.3)  |  6.45(+0.3)  |  12.72  |  1.74  |  57.72  |  18.46(+3.5)  |  32.69  |  3.32  |  42.78  |  brutit  |
Poäng:                |  707  |  686  |  650  |  577  |  494  |  481  |  518  |  436  |  483  |  - 1  |
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P17=4 800 | P16=4 500 ]
  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Stav  |  Spjut (700 gr)  |  300 m  |  100 m  |  Längd  |  Kula (5,0 kg)  |  Höjd  |  1 000 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
6 706    » Kapell, Elias -06 +0.4 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
Resultat:          |  15.00(-0.6)  |  36.21  |  3.92  |  45.66  |  36.45  |  11.58(0.0)  |  6.66(+1.8)  |  13.40  |  1.75  |  3:05.73  |
Poäng:                |  850  |  588  |  595  |  525  |  792  |  736  |  734  |  692  |  585  |  609  |
5 895  [1] » Holmqvist, Felix -06 +0.8 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
Resultat:          |  16.58(+0.6)  |  33.30  |  3.32  |  43.48  |  38.69  |  11.89(0.0)  |  6.15(+1.8)  |  12.27  |  1.87  |  3:17.45  |
Poäng:                |  669  |  530  |  436  |  493  |  662  |  673  |  619  |  623  |  687  |  503  |
4 906  [2] » Bergmark, Carl -06 -0.2 P16 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
Resultat:          |  16.29(-0.6)  |  32.20  |  3.72  |  31.81  |  38.98  |  12.10(0.0)  |  ej res  |  11.72  |  1.60  |  3:17.49  |
Poäng:                |  700  |  508  |  541  |  325  |  645  |  631  |  - 1  |  589  |  464  |  503  |
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 8-kamp - SM-kvalgränser: [ P15=3 500 ]
  |  80 m häck (83.8 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 219  [1] » Roslund, Anton -07 -0.3 P15 2022-07-24 » Mångkamps-SM, Arosvallen, Västerås
Resultat:          |  11.91(-0.7)  |  33.98  |  2.62  |  33.46  |  5.83(0.0)  |  11.93  |  1.66  |  2:16.67  |
Poäng:                |  721  |  543  |  268  |  348  |  550  |  602  |  512  |  675  |
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 8-kamp
  |  80 m häck (84 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
3 876  » Johansson, Hannes -07 +1.6 P15 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  11.67(+2.0)  |  21.49  |  3.02  |  45.03  |  5.34(+1.3)  |  11.53  |  1.59  |  2:34.78  |
Poäng:                |  759  |  300  |  362  |  515  |  449  |  578  |  457  |  456  |
3 643  [1] » Roslund, Anton -07 +1.5 P15 2022-07-02 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  11.91(+2.0)  |  22.95  |  ej res  |  33.31  |  5.96(+0.9)  |  10.82  |  1.74  |  2:25.96  |
Poäng:                |  721  |  328  |  - 1  |  346  |  578  |  535  |  577  |  558  |
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 5-kamp
  |  60 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Spjut (400 gr)  |  Längd (zon)  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 866  » Mancinella, Alessandro -09 +1.3 P13 2022-07-24 » Kalmar Sommarspel och mångkampsfestival, Fredriksskans Arena, Kalmar
Resultat:          |  9.41(+1.8)  |  1.57  |  38.77  |  5.21(+0.8)  |  1:49.47  |
Poäng:                |  1 110  |  1 000  |  919  |  994  |  843  |
                 
 5-kamp
  |  60 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Kula (3,0 kg)  |  Längd (zon)  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 698  » Mancinella, Alessandro -09 +0.8 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  9.83(+1.6)  |  1.59  |  10.31  |  5.01(-0.1)  |  1:48.00  |
Poäng:                |  1 021  |  1 022  |  855  |  925  |  875  |
3 480  » Hackett, Jumanne -09 -0.2 P13 2022-07-03 » Sollentuna Combined Events Carnival, Sollentunavallen, Sollentuna
Resultat:          |  11.08(+1.6)  |  1.38  |  9.94  |  4.16(-2.1)  |  2:09.21  |
Poäng:                |  777  |  783  |  822  |  634  |  464  |
                 
 Kast 5-kamp
  |  Slägga (5,0 kg)  |  Kula (5,0 kg)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Spjut (600 gr)  |  Vikt (9,08 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 835/2 284  [1] » Johansson, Håkan -60 M60 2022-09-18 » Veteran-SM i Kastmångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
Resultat:          |  39.29  |  9.90  |  30.42  |  23.68  |  12.97  |
Poäng:                |  501  |  480  |  473  |  211  |  619  |
Poäng(WMA): |  699  |  628  |  510  |  348  |  650  |
Not
[1] - Mångkampspoäng justerad mha WMAs åldersfaktorer (åldersjusterad poäng/normal poäng)
                 
 Castorama
  |  Kula (7,26 kg)  |  Spjut (800 gr)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Slägga (7,26 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 482  [1] » Sundberg, Martin -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  12.24  |  47.32  |  39.78  |  35.88  |
Poäng:                |  615  |  596  |  681  |  590  |
1 574  » Ehrlin, Erik -90 MS 2022-09-25 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
Resultat:          |  9.64  |  29.96  |  28.00  |  24.48  |
Poäng:                |  433  |  329  |  428  |  384  |
1 484  » Lindefalk, Alexander -03 P19 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  9.25  |  20.37  |  22.16  |  39.75  |
Poäng:                |  404  |  146  |  282  |  652  |
1 346  » Torbjörnsson, Adam -05 P17 2022-10-02 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  7.39  |  32.62  |  27.19  |  20.86  |
Poäng:                |  255  |  374  |  408  |  309  |
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Castorama
  |  Kula (5,0 kg)  |  Spjut (700 gr)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Slägga (5,0 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 187  » Kapell, Elias -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  13.10  |  47.05  |  32.30  |  25.19  |
Poäng:                |  671  |  593  |  525  |  398  |
2 174  » Berglind, Alfred -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  9.98  |  34.47  |  38.57  |  39.84  |
Poäng:                |  459  |  405  |  657  |  653  |
1 199  » Herre, Filip -06 P16 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  9.62  |  18.75  |  22.05  |  24.09  |
Poäng:                |  432  |  112  |  279  |  376  |
                 
 Castorama
  |  Kula (3,0 kg)  |  Spjut (400 gr)  |  Diskus (0,6 kg)  |  Slägga (3,0 kg/110)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
1 959  » Hackett, Jumanne -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  11.36  |  38.44  |  30.02  |  28.51  |
Poäng:                |  556  |  467  |  475  |  461  |
1 197  Buchmayer, Olle -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.44  |  18.16  |  25.00  |  25.40  |
Poäng:                |  341  |  99  |  355  |  402  |
509  » Karlsson Axi, Oliver -09 P13 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.10  |  15.30  |  17.89  |  ej res  |
Poäng:                |  314  |  32  |  163  |  - 1  |
                 
 Castorama
  |  Kula (4,0 kg)  |  Spjut (600 gr)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Slägga (4,0 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 504  » Bélec, Christoffer -07 P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.83  |  33.52  |  47.46  |  47.53  |
Poäng:                |  520  |  389  |  827  |  768  |
2 333  » Johansson, Hannes -07 P15 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  11.16  |  50.28  |  32.22  |  38.30  |
Poäng:                |  543  |  637  |  524  |  629  |
1 485  » Wolgast, Albin -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.89  |  21.82  |  31.55  |  26.43  |
Poäng:                |  377  |  177  |  509  |  422  |
1 312  Ilison, Henri -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.47  |  24.29  |  30.01  |  19.09  |
Poäng:                |  343  |  225  |  474  |  270  |
999  Green, Oscar -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  7.76  |  22.12  |  19.02  |  22.08  |
Poäng:                |  286  |  183  |  195  |  335  |
924  » Holmgren, Alvin -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  6.04  |  29.38  |  24.37  |  13.48  |
Poäng:                |  134  |  319  |  339  |  132  |
593  Bélec, Nicklas -08 P14 2022-10-01 » Castorama, Enskede, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  5.24  |  23.16  |  20.29  |  12.40  |
Poäng:                |  56  |  203  |  231  |  103  |
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics