HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2024-05-16
Ute för 2024 Resultatdatum: 2024-05-15
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 2024-05-15 (on)  | Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm - DM : gren
  Del 1 - korta stafetter
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 x 80 m P15 » Chang, Nicholas -09 36.93        1 Heat 2    
» Hackett, Jumanne -09
» Mancinella, Alessandro -09
» Borg, Jonatan M -09                
» Chang, Nicholas -09 36.61  1 Final
» Hackett, Jumanne -09
» Mancinella, Alessandro -09
» Borg, Jonatan M -09
 {Hammarby IF lag gul} ej start               
F15 Palmheden, Lisa -09 39.74  1 Heat 1
» Glod, Isabella -10
» Lönn, Malva -09
» Fagerström, Gwen -09                
» Tuzovic, Stella -09 43.56  2 Heat 3
» Roslund, Agnes -09
» Sternlind, Tyra -09
Torssander, Ingrd -09                
» Järvinen, Hilda -10 44.56  3 Heat 2
» Strömö, Hedda -10
» Asp, Ingrid -10
Djupsjö, Emma -10                
de Kwant, Marilu -10 47.05  4 Heat 1
» Hagström, Stella -10
Florczyk, Nadia -10
» Anjemo, Anni -10                
Bergström, Astrid -09 44.30  3 Heat 3 [¤]
» Finbom Höglund, Leia -09
» Broberg Rydqvist, Amanda -09
» Lindblom, Emmy L -09                
Palmheden, Lisa -09 40.02  1 A-Final
» Glod, Isabella -10
» Lönn, Malva -09
» Fagerström, Gwen -09                
Bergstedt, Anna -09 44.11  2 B-Final
» Finbom Höglund, Leia -09
» Broberg Rydqvist, Amanda -09
» Lindblom, Emmy L -09                
» Tuzovic, Stella -09 44.25  3 B-final
» Roslund, Agnes -09
» Sternlind, Tyra -09
Torssander, Ingrd -09
 {Hammarby IF lag grön} ej start          B-final    
 {Hammarby IF lag vit} ej start  C-Final
4 x 100 m P17   Redin, Fredrik -07 45.04        1 Final    
Egenaonu, Meso JE -07
Komesha, Samuel -07
Yusuf, Samir -07                
Larsson, John -08 45.37  3 Final
Lundquist Fyrk, Otto -08
» Camarstrand, Felix -08
» Roslund, Anton -07                
F19 » Lindberg, My -08 49.17  2 Final
» Jabbour, Lii -06
» McCarthy, Maja -06
» Wolgast, Emmy -06                
F17 » Attersand, Alva -07 57.59  3 Final
» Sillén, Linnéa -07
» Håkansson, Amanda -11
» Moverare, Simone -07                
» Attersand, Alva -07 56.92  1 Extralopp
» Sillén, Linnéa -07
» Håkansson, Amanda -11
» Moverare, Simone -07
Not
[¤] - Efteranmäld
 2024-05-15 (on)  | Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Andersson, Alexander -97 17:34.38      PB 4 Final E    
Palm, Joar -79 18:22.88  PB 12 Final E
 2024-05-13 (må)  | Resultattävling, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » Freeman, Molly -02 13.25    +1.1 SB 1 Final    
Längd KS » Freeman, Molly -02 5.18    0.0 SB 1 Final    
Spjut (600 gr) KS » Freeman, Molly -02 17.05      PB 3 Final    
 2024-05-13 (må)  | DSA Elit kast, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.68        1 Final    
 2024-05-12 (sö)  | Econ Games, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
  P/F 11 och yngre registreras ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m F13   Wahlberg, Melody -13 27.85  [1] 0.0 PB 2 Final A    
3 000 m KS   Grahn, Ellenor -11 11:16.27      PB 3 Final    
Selsborg, Lilly -08 11:35.64  PB 4 Final
Längd MS » Kapell, Elias -06 7.17    +1.3 PB 2 Final    
» Wall, Niklas -03 7.28  -0.3 SB 1 Final
KS » Lindberg, Felicia -97 4.99  +0.3 SB 2 Final
Kula (4,0 kg) KS » Lindberg, Felicia -97 11.96      SB 2 Final    
Kula (3,0 kg) F15 » Lindblom, Emmy L -09 ej start               
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Bergin, Anna -07 47.56        4 Final    
F15 » Finbom Höglund, Leia -09 36.56  4 Fianl
» Lindblom, Emmy L -09 ej start 
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 2024-05-12 (sö)  | Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
  800 m hinder registreras ej
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P13 » Kotte, Sebastian -11 8.99    -0.1 PB 2 Heat 1    
9.04  - 4 Final
P12 Chang, Alexander -12 8.64  0.0 PB 1 Heat 1
  8.44    -   1 Final    
Kotte, Axel -13 10.53  0.0 PB 5 Heat 1
F13 » Håkansson, Amanda -11 9.33  - 6 Heat 2
Passero, Lara -11 9.25    -1.1 PB 5 Heat 1    
» Tholander, Signe -11 8.52  -1.1 SB 1 Heat 1
8.35  - 1 Final
80 m P15 » Borg, Jonatan M -09 ej start               
» Chang, Nicholas -09 10.01  0.0 PB 2 Final
100 m P17 » Håkansson, Theodor -08 ej start               
» Wilkinson, Benjamin -08 ej start 
KS » Wolgast, Emmy -06 12.87  -0.3 SB 6 Final [¤]
300 m P15 » Borg, Jonatan M -09 38.50      PB 1 Final    
F17 » Borg, Matilda -07 ej start 
F15 » Fagerström, Gwen -09 40.32  PB 1 Final
1 500 m h (76,2 cm) F15 » Järvinen, Hilda -10 5:32.11      PB 3 Final    
Höjd P17 » Håkansson, Theodor -08 1.60      SB 3 Final    
P15 » Chang, Nicholas -09 1.54  PB 2 Final
P12 Chang, Alexander -12 1.48      PB 1 Final    
Kotte, Axel -13 1.15  PB 8 Final
F13 » Attersand, Moa -11 1.34  SB 5 Final
» Håkansson, Amanda -11 1.30      PB 6 Final    
Passero, Lara -11 1.30  PB 6 Final
Stav P17 » Håkansson, Theodor -08 4.16      PB 1 Pool 1    
» Kotte, Sebastian -11 2.33  PB 1 Pool 3
» Wilkinson, Benjamin -08 3.96  SB 2 Pool 1
Längd P17 » Håkansson, Theodor -08 5.58    +0.1 SB 3 Final    
» Roslund, Anton -07 6.03  -1.1 SB 1 Final
» Wilkinson, Benjamin -08 5.85    +1.1 PB 2 Final    
P15 » Chang, Nicholas -09 5.84  0.0 PB 1 Final
Längd (zon) P13 » Kotte, Sebastian -11 4.64    -   2 Final    
P12 Kotte, Axel -13 3.16  - 8 Final
F13 » Attersand, Moa -11 4.12    -   9      
» Håkansson, Amanda -11 4.46  - 5 Final
Passero, Lara -11 4.01  - 12
» Tholander, Signe -11 4.59  - 2 Final
Kula (5,0 kg) P17 » Wilkinson, Benjamin -08 13.12      PB 1 Final    
Kula (4,0 kg) P15 » Chang, Nicholas -09 9.18      PB 2 Final    
Kula (3,0 kg) P13 » Kotte, Sebastian -11 8.38      PB 2 Final    
P12 Chang, Alexander -12 9.40  PB 1 Final
Kotte, Axel -13 ej start 
Kula (2,0 kg) F13 » Tholander, Signe -11 8.89      PB 4 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
 2024-05-11 (lö)  | Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
  Slägga på kastplan
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Wall, Niklas -03 10.96    +0.7 PB 4      
KS » Sahlqvist, Esther -06 11.80  [1] +1.7 SB 1
200 m MS » Kapell, Elias -06 21.50  [2] -1.3 PB 1      
KS » Fagerström, Gwen -09 24.72  -0.8 PB 4
400 m MS » Borg, Jonatan -03 50.73      PB 4      
KS » Borg, Matilda -07 58.57  SB 4
800 m MS » Karlsson, Vilmer -07 1:54.27      PB 1      
KS » Borg, Matilda -07 2:19.65  SB 3
1 500 m MS » Hall, Neo -06 4:23.99      PB 4      
KS » Grahn, Olivia -06 5:03.3m SB 4
5 000 m MS » Jonsson, Niklas -92 15:03.80      SB 3      
KS » Grahn, Olivia -06 18:42.97  PB 2
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lindelöw, Viktor -95 10:58.73      PB 4      
3 000 m h (76,2 cm) KS » Siltberg Almlöf, Nora -99 12:24.79      SB 3      
100 m häck (83.8 cm) KS   Bengtsson, Karin -04 14.77    +0.9 PB 3      
110 m häck (106,7 cm) MS » Moberg, Markus -03 14.80    +0.9 PB 2      
400 m häck (91,4 cm) MS » Gullberg, Aron -06 59.50      PB 6      
400 m häck (76,2 cm) KS   Jäderberg, Emma -06 74.63      PB 5      
Höjd MS » Roslund, Anton -07 1.75      SB 6      
KS » McCarthy, Maja -06 1.59  PB 4
Stav MS » Hackett, Quincy -07 4.46      SB 3      
KS » Hellstadius, Alannah -04 3.38  SB 2
Längd MS » Wall, Niklas -03 7.16    +1.0 SB 1      
KS » Jansson, Agnes -05 3.44  0.0 SB 5
Tresteg MS » Ehrlin, Erik -90 14.88    +1.7 SB 1      
KS » Fagerström, Gwen -09 11.22  +3.6 3
11.17  +1.0 SB
Kula (7,26 kg) MS » Sundberg, Martin -03 14.71  [3,4]   PB 1      
Kula (4,0 kg) KS » Forsell, Ellen -06 11.75        2      
Diskus (2,0 kg) MS » Sundberg, Martin -03 46.12        2      
Diskus (1,0 kg) KS   Salomonsson Lind, Thea -08 30.02      PB 5      
Slägga (7,26 kg) MS » Lindefalk, Alexander -03 42.72      SB 4      
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 67.92      SB 1      
Spjut (800 gr) MS » Kapell, Elias -06 51.96      PB 3      
Spjut (600 gr) KS » Dahllöf, Maggie -06 43.92  [1,5]   PB 4      
4 x 100 m MS   Gustafsson, Casper -04 41.78        1      
» Wall, Viktor -03
» Wändesjö, Arvid -03
» Otieno, Dennis -91                
KS Bengtsson, Karin -04 47.46  1
» Sahlqvist, Esther -06
» Lindberg, My -08
» Fagerström, Gwen -09
Lag Arena MS » Borg, Jonatan -03 114.5p        2      
» Ehrlin, Erik -90
» Gullberg, Aron -06
Gustafsson, Casper -04
» Hackett, Quincy -07
» Hall, Neo -06
» Jonsson, Niklas -92
» Kapell, Elias -06
» Karlsson, Vilmer -07
» Lindefalk, Alexander -03
Lindelöw, Viktor -95
» Moberg, Markus -03
» Otieno, Dennis -91
» Roslund, Anton -07
» Sundberg, Martin -03
» Wall, Niklas -03
» Wall, Viktor -03
» Wändesjö, Arvid -03                
KS » Ahlberg, Grete -98 51.5p  3
Bengtsson, Karin -04
» Borg, Matilda -07
» Dahllöf, Maggie -06
» Fagerström, Gwen -09
» Forsell, Ellen -06
» Grahn, Olivia -06
» Hellstadius, Alannah -04
» Jansson, Agnes -05
Jäderberg, Emma -06
» Lindberg, My -08
» McCarthy, Maja -06
» Sahlqvist, Esther -06
Salomonsson Lind, Thea -08
» Siltberg Almlöf, Nora -99
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
[2] - Klubbrekord i klassen P18
[3] - Klubbrekord i klassen M22
[4] - Även klubbrekord i klassen MS
[5] - Även klubbrekord i klassen KS
 2024-05-09/11 (to-lö)  | Sun Belt Outdoor Track & Field Championships, UL-Monroe, Monroe LA USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.72        10   fr  
 2024-05-05 (sö)  | Meeting Sur Invitation, Aix-les-Bains, FRA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS   Wehrli, Lydia -90 57.43      PB 1 Final    
 2024-05-04/05 (lö-sö)  | Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (7,26 kg) MS » Sundberg, Martin -03 14.07      SB 1 Pool B  
Kula (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 13.05      PB 6 Final  
» Wahlberg, Ricky -08 13.73  PB 4 Final
Kula (4,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 12.85      PB 2 Final [¤]
F19 » Forsell, Ellen -06 11.37  3 Final
» Lindberg, Felicia -97 10.78  SB 99
Kula (3,0 kg) F15 » Anjemo, Anni -10 7.08      PB 7 Final [¤]
» Sternlind, Tyra -09 10.53  PB 1 Final [¤]
Diskus (2,0 kg) MS » Brown, Matthew -80 45.12        8 Pool A  
» Sundberg, Martin -03 45.62  7 Pool A
Diskus (1,75 kg) P19 » Torbjörnsson, Adam -05 38.13      PB 1 Final  
Diskus (1,5 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 46.38      PB 3 Final  
» Wahlberg, Ricky -08 42.23  PB 5 Final
» Wolgast, Albin -08 37.66  PB 7 Final
Diskus (1,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 ej start            [¤]
F17 Salomonsson Lind, Thea -08 29.00  PB 6 Final
Diskus (0,75 kg) F15 » Anjemo, Anni -10 20.52      PB 6 Final [¤]
» Finbom Höglund, Leia -09 19.30  SB 8 Final [¤]
» Sternlind, Tyra -09 32.60  PB 2 Final [¤]
Slägga (7,26 kg) MS » Lindefalk, Alexander -03 40.93      SB 10    
Slägga (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 50.02      PB 3 Final  
Edlund, Emil -07 38.32  7 Final
» Wolgast, Albin -08 40.72  PB 6 Final
Slägga (4,0 kg) P15 » Hackett, Jumanne -09 45.31      PB 4 Final [¤]
F19 » Forsell, Ellen -06 47.63  SB 3 Final
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Bergin, Anna -07 52.72      SB 3 Final  
Salomonsson Lind, Thea -08 44.07  PB 10 [¤]
F15 » Anjemo, Anni -10 24.65      PB 10    
» Finbom Höglund, Leia -09 37.69  PB 3 Final
» Lindblom, Emmy L -09 36.52  PB 5 Final
Spjut (700 gr) P17 » Bélec, Christoffer -07 44.08      SB 6 Final [¤]
» Johansson, Hannes -07 55.90  PB 2 Final [¤]
Spjut (600 gr) KS » Dahllöf, Maggie -06 39.02      PB 13    
Spjut (500 gr) F15 » Sternlind, Tyra -09 38.49      PB 1 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 2024-05-04 (lö)  | Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 36.27      PB 62      
» Davidsson Berndtsson, Felix -96 37.26  SB 85
Rowland, Simon -87 33.39  [1]   PB 22      
» Suhard, Karl Henrik -80 37.19  SB 81
½ maraton M75 » Svidén, Lars -45 1:56.03      SB 500      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
 2024-05-04 (lö)  | Turebergsstafetten, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF Lag 1} [1] 8.08        3 3,35 km    
 {Hammarby IF Lag 2} [1] 8.54        5 3,35 km    
KS  {Hammarby IF} [1] 9.56        3 3,35 km    
F14  {Hammarby IF} [1] 10.36        4 3,35 km    
F13  {Hammarby IF} [1] 11.07  1 3,35 km
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 2024-05-01 (on)  | Strömmingsloppet, Vaxholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) P16   Jungefors, Elias -08 18.35      PB 8      
F16 Selsborg, Lilly -08 20.08  PB 12
 2024-04-29 (må)  | DSA Elit kast utomhus, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) KS » Forsell, Ellen -06 11.81      SB 4 Final    
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.80        1 Final    
 2024-04-27 (lö)  | Varvetmilen Täby, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 38.03      PB 6      
» Suhard, Karl Henrik -80 38.10  SB 7
 2024-04-27 (lö)  | Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Sundberg, Martin -03 47.55  [1]   PB 1 Final    
Diskus (1,5 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 43.90      SB 1 Final    
P16 » Wolgast, Albin -08 37.02  PB 1 Final
Slägga (5,0 kg) P17 » Bélec, Christoffer -07 47.29      SB 1 Final    
Edlund, Emil -07 39.95  PB 2 Final
P16 » Wolgast, Albin -08 39.67  PB 1 Final
Slägga (3,0 kg/119) F17 » Bergin, Anna -07 51.75      SB 2 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
 2024-04-27 (lö)  | Bålsta Stadslopp, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) M45 » Persson, Eskil -77 ej start               
 2024-04-26/27 (fr-lö)  | Warhawk Classic, UL-Monroe, Monroe LA USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Borgius, Teodor -03 ej res             
 2024-04-21 (sö)  | London Maraton, London, London GBR
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton KS   Alin, Maria -95 3:06.05      PB 426      
 2024-04-20 (lö)  | Kvarnloppet, Jakobsberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) M45 » Persson, Eskil -77 35.32      SB 2      
 2024-04-20 (lö)  | Tiger Track Classic, Auburn, Auburn AL USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.81        5 Final    
 2024-04-20 (lö)  | Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Brunnstedt, Kalle -95 1:15.51      PB 37      
Hedberg, Elton -06 1:22.15  PB 119
» Karlsson, Victor -91 1:25.50      PB 204      
Rowland, Simon -87 1:15.22  PB 34
 2024-04-12/13 (fr-lö)  | Leon Johnson NSU Invitational, Northwestern St., Natchitoches LA USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.91      SB 1 Final  
 2024-04-05/06 (fr-lö)  | Crimson Tide Invitationa, Sam Bailey Track Stadium, Tuscaloosa AL USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.70        13    
 2024-04-01 (må)  | Påsksmällen, Enhörna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 km (gatulopp) KS   Grahn, Emelie -07 19.53      PB 5      
» Grahn, Olivia -06 18.24  PB 2
 2024-03-23 (lö)  | Keyth Talley Invitational, Bernie Moore Track, Baton Rouge LA USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.86      SB 7 Final    
 2024-03-23 (lö)  | HVC/AVT Meet #5, Tom Kelly Athletics Track, Melbourne AUS
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Brown, Matthew -80 46.08      SB 5 Final    
 2024-03-23 (lö)  | Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Alexander -97 ej start               
Brunnstedt, Kalle -95 34.47  PB 64
Gavell, Peder -75 40.54      SB 446      
Lindelöw, Viktor -95 ej start 
Quambari, Hamido -95 ej start 
Rowland, Simon -87 34.17      SB 54      
» Suhard, Karl Henrik -80 38.17  SB 224
Tesfahun, Muauz -86 38.12  PB 210 [¤]
KS Alin, Maria -95 40.54  PB 52
Not
[¤] - Efteranmäld
 2024-03-16/17 (lö-sö)  | Louisiana Classic, Louisiana, Lafayette LA USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Borgius, Teodor -03 4.75      SB 3 Final  
 2024-03-09/10 (lö-sö)  | Europacupen i kast, Leiria, POR
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.64        10 Final A  
 2024-02-08 (to)  | 34th Armagh International Road Race, Armagh, GBR
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp KS » Grahn, Olivia -06 10.26        86 3 km    
 2024-02-05 (må)  | DSA Elit kast ute, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 66.10      SB 1 Final    
 2024-01-29 (må)  | DSA Elit kast ute, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.15      SB 1 Final    
 2024-01-22 (må)  | DSA Elit kast ute, Lugnets IP:s kastplan, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 61.60      SB 1 Final    
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics