HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR Män Rapportdatum: 2024-05-16
Per Person Resultatdatum: 2024-05-15
Ute för 2024
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 MS - Män seniorer
   Andersson, Alexander -97
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS ej start  » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
2024-04-27 10 km (gatulopp) MS 38.03  PB 6 » Varvetmilen Täby, Täby
2024-05-04 10 km (gatulopp) MS 36.27  PB 62 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
2024-05-15 5 000 m MS 17:34.38  PB 4 Final E » Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
   Brunnstedt, Kalle -95
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS 34.47  PB 64 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
2024-04-20 ½ maraton MS 1:15.51  PB 37 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
»  Davidsson Berndtsson, Felix -96
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-04 10 km (gatulopp) MS 37.26  SB 85 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
»  Ehrlin, Erik -90
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 Tresteg MS 14.88  +1.7 SB 1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Jonsson, Niklas -92
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 5 000 m MS 15:03.80  SB 3 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Karlsson, Victor -91
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-20 ½ maraton MS 1:25.50  PB 204 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
   Lindelöw, Viktor -95
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS ej start  » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
2024-05-11 3 000 m h (91,4 cm) MS 10:58.73  PB 4 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Otieno, Dennis -91
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 4 x 100 m MS 41.78  1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
   Quambari, Hamido -95
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS ej start  » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
 M22 - Män 22 år
»  Borg, Jonatan -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 400 m MS 50.73  PB 4 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Borgius, Teodor -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-17 Stav MS 4.75  SB 3 Final » Louisiana Classic, Louisiana, Lafayette LA USA
2024-03-23 Stav MS 4.86  SB 7 Final » Keyth Talley Invitational, Bernie Moore Track, Baton Rouge LA USA
2024-04-06 Stav MS 4.70  13 » Crimson Tide Invitationa, Sam Bailey Track Stadium, Tuscaloosa AL USA
2024-04-13 Stav MS 4.91  SB 1 Final » Leon Johnson NSU Invitational, Northwestern St., Natchitoches LA USA
2024-04-20 Stav MS 4.81  5 Final » Tiger Track Classic, Auburn, Auburn AL USA
2024-04-27 Stav MS ej res  » Warhawk Classic, UL-Monroe, Monroe LA USA
2024-05-10 Stav MS 4.72  10 » Sun Belt Outdoor Track & Field Championships, UL-Monroe, Monroe LA USA
   Gustafsson, Casper -04
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 4 x 100 m MS 41.78  1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Lindefalk, Alexander -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-04 Slägga (7,26 kg) MS 40.93  SB 10 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
2024-05-11 Slägga (7,26 kg) MS 42.72  SB 4 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Moberg, Markus -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 110 m häck (106,7 cm) MS 14.80  +0.9 PB 2 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Sundberg, Martin -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-27 Diskus (2,0 kg) MS 47.55  [1] PB 1 Final » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
2024-05-04 Kula (7,26 kg) MS 14.07  SB 1 Pool B » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Diskus (2,0 kg) MS 45.62  7 Pool A
2024-05-11 Kula (7,26 kg) MS 14.71  [1,2] PB 1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Diskus (2,0 kg) MS 46.12  2
Lag Arena MS 114.5p  2
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
»  Wall, Niklas -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 100 m MS 10.96  +0.7 PB 4 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Längd MS 7.16  +1.0 SB 1
Lag Arena MS 114.5p  2
2024-05-12 Längd MS 7.28  -0.3 SB 1 Final » Econ Games, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
»  Wall, Viktor -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 4 x 100 m MS 41.78  1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Wändesjö, Arvid -03
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 4 x 100 m MS 41.78  1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
 P19 - Pojkar 19 år
»  Torbjörnsson, Adam -05
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-05 Diskus (1,75 kg) P19 38.13  PB 1 Final » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
 P18 - Pojkar 18 år
»  Gullberg, Aron -06
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 400 m häck (91,4 cm) MS 59.50  PB 6 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Hall, Neo -06
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 1 500 m MS 4:23.99  PB 4 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
   Hedberg, Elton -06
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-20 ½ maraton MS 1:22.15  PB 119 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
»  Kapell, Elias -06
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 200 m MS 21.50  [1] -1.3 PB 1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Spjut (800 gr) MS 51.96  PB 3
Lag Arena MS 114.5p  2
2024-05-12 Längd MS 7.17  +1.3 PB 2 Final » Econ Games, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P18
 P17 - Pojkar 17 år
»  Bélec, Christoffer -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-27 Diskus (1,5 kg) P17 43.90  SB 1 Final » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
Slägga (5,0 kg) P17 47.29  SB 1 Final
2024-05-04 Spjut (700 gr) P17 44.08  SB 6 Final [¤] » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
2024-05-05 Kula (5,0 kg) P17 13.05  PB 6 Final
Diskus (1,5 kg) P17 46.38  PB 3 Final
Slägga (5,0 kg) P17 50.02  PB 3 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
   Edlund, Emil -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-27 Slägga (5,0 kg) P17 39.95  PB 2 Final » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
2024-05-05 Slägga (5,0 kg) P17 38.32  7 Final » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
   Egenaonu, Meso JE -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.04  1 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
»  Hackett, Quincy -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 Stav MS 4.46  SB 3 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
»  Johansson, Hannes -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-04 Spjut (700 gr) P17 55.90  PB 2 Final [¤] » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[¤] - Efteranmäld
»  Karlsson, Vilmer -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 800 m MS 1:54.27  PB 1 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
   Komesha, Samuel -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.04  1 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
   Redin, Fredrik -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.04  1 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
»  Roslund, Anton -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-11 Höjd MS 1.75  SB 6 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Lag Arena MS 114.5p  2
2024-05-12 Längd P17 6.03  -1.1 SB 1 Final » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.37  3 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
   Yusuf, Samir -07
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.04  1 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
 P16 - Pojkar 16 år
»  Camarstrand, Felix -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.37  3 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
»  Håkansson, Theodor -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 100 m P17 ej start  » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Höjd P17 1.60  SB 3 Final
Stav P17 4.16  PB 1 Pool 1
Längd P17 5.58  +0.1 SB 3 Final
   Jungefors, Elias -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-01 5 km (gatulopp) P16 18.35  PB 8 » Strömmingsloppet, Vaxholm
   Larsson, John -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.37  3 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
   Lundquist Fyrk, Otto -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 100 m P17 45.37  3 Final » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
»  Wahlberg, Ricky -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-05 Kula (5,0 kg) P17 13.73  PB 4 Final » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Diskus (1,5 kg) P17 42.23  PB 5 Final
»  Wilkinson, Benjamin -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 100 m P17 ej start  » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Stav P17 3.96  SB 2 Pool 1
Längd P17 5.85  +1.1 PB 2 Final
Kula (5,0 kg) P17 13.12  PB 1 Final
»  Wolgast, Albin -08
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-27 Diskus (1,5 kg) P16 37.02  PB 1 Final » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
Slägga (5,0 kg) P16 39.67  PB 1 Final
2024-05-05 Diskus (1,5 kg) P17 37.66  PB 7 Final » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Slägga (5,0 kg) P17 40.72  PB 6 Final
 P15 - Pojkar 15 år
»  Borg, Jonatan M -09
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 80 m P15 ej start  » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
300 m P15 38.50  PB 1 Final
2024-05-15 4 x 80 m P15 36.93  1 Heat 2 » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
36.61  1 Final
»  Chang, Nicholas -09
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 80 m P15 10.01  0.0 PB 2 Final » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Höjd P15 1.54  PB 2 Final
Längd P15 5.84  0.0 PB 1 Final
Kula (4,0 kg) P15 9.18  PB 2 Final
2024-05-15 4 x 80 m P15 36.93  1 Heat 2 » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
36.61  1 Final
»  Hackett, Jumanne -09
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-05 Kula (4,0 kg) P15 12.85  PB 2 Final [¤] » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Diskus (1,0 kg) P15 ej start  [¤]
Slägga (4,0 kg) P15 45.31  PB 4 Final [¤]
2024-05-15 4 x 80 m P15 36.93  1 Heat 2 » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
36.61  1 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
»  Mancinella, Alessandro -09
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 4 x 80 m P15 36.93  1 Heat 2 » Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024, Sätra IP, Stockholm
36.61  1 Final
 P13 - Pojkar 13 år
»  Kotte, Sebastian -11
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 60 m P13 8.99  -0.1 PB 2 Heat 1 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
9.04  - 4 Final
Stav P17 2.33  PB 1 Pool 3
Längd (zon) P13 4.64  - 2 Final
Kula (3,0 kg) P13 8.38  PB 2 Final
 P12 - Pojkar 12 år
   Chang, Alexander -12
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 60 m P12 8.64  0.0 PB 1 Heat 1 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
8.44  - 1 Final
Höjd P12 1.48  PB 1 Final
Kula (3,0 kg) P12 9.40  PB 1 Final
 P11 - Pojkar 11 år
   Kotte, Axel -13
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-12 60 m P12 10.53  0.0 PB 5 Heat 1 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Höjd P12 1.15  PB 8 Final
Längd (zon) P12 3.16  - 8 Final
Kula (3,0 kg) P12 ej start 
 M35 - Män veteran 35 år
   Rowland, Simon -87
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS 34.17  SB 54 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
2024-04-20 ½ maraton MS 1:15.22  PB 34 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
2024-05-04 10 km (gatulopp) MS 33.39  [1] PB 22 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
   Tesfahun, Muauz -86
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS 38.12  PB 210 [¤] » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
Not
[¤] - Efteranmäld
 M40 - Män veteran 40 år
»  Brown, Matthew -80
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 Diskus (2,0 kg) MS 46.08  SB 5 Final » HVC/AVT Meet #5, Tom Kelly Athletics Track, Melbourne AUS
2024-05-04 Diskus (2,0 kg) MS 45.12  8 Pool A » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
»  Suhard, Karl Henrik -80
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS 38.17  SB 224 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
2024-04-27 10 km (gatulopp) MS 38.10  SB 7 » Varvetmilen Täby, Täby
2024-05-04 10 km (gatulopp) MS 37.19  SB 81 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
 M45 - Män veteran 45 år
   Gavell, Peder -75
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-03-23 10 km (gatulopp) MS 40.54  SB 446 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
   Palm, Joar -79
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-15 5 000 m MS 18:22.88  PB 12 Final E » Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
»  Persson, Eskil -77
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-04-20 10 km (gatulopp) M45 35.32  SB 2 » Kvarnloppet, Jakobsberg
2024-04-27 10 km (gatulopp) M45 ej start  » Bålsta Stadslopp, Bålsta
 M75 - Män veteran 75 år
»  Svidén, Lars -45
datum gren klass resultat  vind plac omg   tävling
2024-05-04 ½ maraton M75 1:56.03  SB 500 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics