HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2024-05-16
Ute för 2024 Resultatdatum: 2024-05-15
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
Grön bakgrund = Kvalificerad till SM/JSM/USM
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.64  Chang, Alexander -12 0.0 P12 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
8.99  » Kotte, Sebastian -11 -0.1 P13 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
10.53  Kotte, Axel -13 0.0 P11 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Vinduppgift saknas
8.44  [1] Chang, Alexander -12 - P12 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 80 m - SM-kvalgränser: [ P15=9.85 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.01  » Chang, Nicholas -09 0.0 P15 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
                 
 100 m - SM-kvalgränser: [ MS=10.85 | M22=11.15 | P19=11.30 | P17=11.55 | P16=11.70 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.96    » Wall, Niklas -03 +0.7 M22 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 200 m - SM-kvalgränser: [ MS=21.90 | M22=22.70 | P19=22.90 | P17=23.50 | P16=23.90 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
21.50  [1,2] » Kapell, Elias -06 -1.3 P18 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 300 m - SM-kvalgränser: [ P15=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
38.50    » Borg, Jonatan M -09   P15 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
                 
 400 m - SM-kvalgränser: [ MS=49.20 | M22=50.50 | P19=51.50 | P17=53.50 | P16=54.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
50.73  » Borg, Jonatan -03 M22 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 800 m - SM-kvalgränser: [ MS=1:54.00 | M22=1:58.00 | P19=2:00.00 | P17=2:06.00 | P16=2:07.50 | P15=2:12.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:54.27  [1] » Karlsson, Vilmer -07   P17 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
                 
 1 500 m - SM-kvalgränser: [ MS=3:54.00 | M22=4:06.00 | P19=4:15.00 | P17=4:28.00 | P16=4:34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4:23.99  » Hall, Neo -06 P18 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 2 000 m - SM-kvalgränser: [ P15=6:40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m - SM-kvalgränser: [ P17=9:45.00 | P16=10:10.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 5 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=14:30.00 | M22=15:35.00 | P19=16:15.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
15:03.80  » Jonsson, Niklas -92 MS 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
17:34.38  Andersson, Alexander -97 MS 2024-05-15 » Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
18:22.88  [1] Palm, Joar -79 M45 2024-05-15 » Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för M45
                 
 10 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=31:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 5 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
18.35  [1] Jungefors, Elias -08 P16 2024-05-01 » Strömmingsloppet, Vaxholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
33.39  Rowland, Simon -87 M35 2024-05-04 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
34.47  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2024-03-23 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
35.32    » Persson, Eskil -77   M45 2024-04-20 » Kvarnloppet, Jakobsberg
36.27  Andersson, Alexander -97 MS 2024-05-04 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
37.19  [1] » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2024-05-04 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
37.26    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2024-05-04 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
38.12  Tesfahun, Muauz -86 M35 2024-03-23 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
40.54  Gavell, Peder -75 M45 2024-03-23 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 ½ maraton - SM-kvalgränser: [ MS=1:09.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:15.22  [1] Rowland, Simon -87 M35 2024-04-20 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
1:15.51  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2024-04-20 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
1:22.15      Hedberg, Elton -06   P18 2024-04-20 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
1:25.50  » Karlsson, Victor -91 MS 2024-04-20 » Premiärhalvan, Norra Djurgården, Stockholm
1:56.03  [2] » Svidén, Lars -45 M75 2024-05-04 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för M35
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M75
                 
 Maraton - SM-kvalgränser: [ MS=2:33.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 1 500 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=5:20.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 2 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ M22=6:25.00 | P19=6:40.00 | P17=6:55.00 | P16=7:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=9:30.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
10:58.73  Lindelöw, Viktor -95 MS 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 80 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=12.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 110 m häck (106,7 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=15.30 | M22=16.20 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.80  [1,2,3] » Moberg, Markus -03 +0.9 M22 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 110 m häck (99,1 cm) - SM-kvalgränser: [ P19=16.10 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 110 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=16.00 | P16=16.30 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 300 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=42.50 | P16=44.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 300 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=44.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 400 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=55.00 | M22=57.50 | P19=59.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
59.50  [1] » Gullberg, Aron -06   P18 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P18
                 
 Höjd - SM-kvalgränser: [ MS=1.99 | M22=1.88 | P19=1.83 | P17=1.76 | P16=1.75 | P15=1.72 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1.75  » Roslund, Anton -07 P17 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
1.60  » Håkansson, Theodor -08 P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
1.54    » Chang, Nicholas -09   P15 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
1.48  [1] Chang, Alexander -12 P12 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
1.15  Kotte, Axel -13 P11 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 Stav - SM-kvalgränser: [ MS=4.75 | M22=4.10 | P19=3.95 | P17=3.70 | P16=3.50 | P15=3.15 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4.91  [1] » Borgius, Teodor -03   M22 2024-04-13 » Leon Johnson NSU Invitational, Northwestern St., Natchitoches LA USA
4.46  [2] » Hackett, Quincy -07   P17 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
4.16  [3] » Håkansson, Theodor -08   P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
3.96  [4] » Wilkinson, Benjamin -08   P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
2.33  » Kotte, Sebastian -11 P13 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[4] - 6:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Längd - SM-kvalgränser: [ MS=7.05 | M22=6.70 | P19=6.55 | P17=6.15 | P16=6.05 | P15=5.80 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
7.28  [1] » Wall, Niklas -03 -0.3 M22 2024-05-12 » Econ Games, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
7.17  [1,2] » Kapell, Elias -06 +1.3 P18 2024-05-12 » Econ Games, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
6.03    » Roslund, Anton -07 -1.1 P17 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
5.85  » Wilkinson, Benjamin -08 +1.1 P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
5.84    » Chang, Nicholas -09 0.0 P15 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
5.58  » Håkansson, Theodor -08 +0.1 P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P18
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
Vinduppgift saknas
4.64  » Kotte, Sebastian -11 - P13 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
3.16  Kotte, Axel -13 - P11 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
                 
 Tresteg - SM-kvalgränser: [ MS=14.30 | M22=13.25 | P19=13.00 | P17=12.25 | P16=11.90 | P15=11.50 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.88    » Ehrlin, Erik -90 +1.7 MS 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 Kula (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=14.90 | M22=12.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14.71  [1] » Sundberg, Martin -03   M22 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
                 
 Kula (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=12.20 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Kula (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=12.20 | P16=12.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
13.73  [1] » Wahlberg, Ricky -08   P16 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
13.12  [2] » Wilkinson, Benjamin -08   P16 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
13.05  [3] » Bélec, Christoffer -07   P17 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Kula (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=12.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
12.85    » Hackett, Jumanne -09   P15 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
9.18  » Chang, Nicholas -09 P15 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
9.40  [1] Chang, Alexander -12 P12 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
8.38  » Kotte, Sebastian -11 P13 2024-05-12 » Täby Open Youth, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 Diskus (2,0 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=46.00 | M22=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
47.55  [1,2] » Sundberg, Martin -03   M22 2024-04-27 » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
46.08    » Brown, Matthew -80   M40 2024-03-23 » HVC/AVT Meet #5, Tom Kelly Athletics Track, Melbourne AUS
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Diskus (1,75 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=36.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
38.13  [1] » Torbjörnsson, Adam -05   P19 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 Diskus (1,5 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=36.00 | P16=35.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.38  [1] » Bélec, Christoffer -07   P17 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
42.23  [2] » Wahlberg, Ricky -08   P16 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
37.66    » Wolgast, Albin -08   P16 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Diskus (1,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Slägga (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=52.00 | M22=40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
42.72    » Lindefalk, Alexander -03   M22 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
                 
 Slägga (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=36.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Slägga (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=36.00 | P16=34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
50.02    » Bélec, Christoffer -07   P17 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
40.72  [1] » Wolgast, Albin -08   P16 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
39.95  [2]   Edlund, Emil -07   P17 2024-04-27 » Back on Field, Källbrinks IP/J, Huddinge
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Slägga (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=36.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
45.31  [1] » Hackett, Jumanne -09   P15 2024-05-05 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Spjut (800 gr) - SM-kvalgränser: [ MS=60.00 | M22=50.00 | P19=48.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
51.96  [1] » Kapell, Elias -06   P18 2024-05-11 » Lag-SM kval grupp B, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P18
                 
 Spjut (700 gr) - SM-kvalgränser: [ P17=41.50 | P16=44.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
55.90  [1] » Johansson, Hannes -07   P17 2024-05-04 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
44.08    » Bélec, Christoffer -07   P17 2024-05-04 » Stora Turebergskastet, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
                 
 Spjut (600 gr) - SM-kvalgränser: [ P15=41.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P19=5 300 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (6,0 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (99,1 cm)  |  Diskus (1,75 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ MS=6 000 | M22=5 700 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (7,26 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (106,7 cm)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P17=4 800 | P16=4 500 ]
  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Stav  |  Spjut (700 gr)  |  300 m  |  100 m  |  Längd  |  Kula (5,0 kg)  |  Höjd  |  1 000 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 8-kamp - SM-kvalgränser: [ P15=3 500 ]
  |  80 m häck (83.8 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics