HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2024-02-17
Ute för 2023 Resultatdatum: 2023-12-31
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
Grön bakgrund = Kvalificerad till SM/JSM/USM
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.79  » Winterman, Hugo -10 -2.4 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
8.79  » Dahlberg, Gabriel -10 +1.7 P13 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
8.79    » Djurstedt, Svante -10 +1.7 P13 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
9.08  Hörstedt, Arvid -10 +0.1 P13 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9.36  » Kotte, Sebastian -11 +0.7 P12 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
9.41    » Szulkin, Olek -11 +1.9 P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
9.42  Henning Nilsson, Adam -11 0.0 P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
9.44  » Barratt Due, Axel -11 +1.3 P12 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
9.47    » Axelsson, Ville -11 0.0 P12 2023-09-17 » Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
10.20  » Heinonen, Klaus -10 -6.6 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
10.25  Rubin, Duy Anh -10 -6.6 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
10.38      Boman, Julian -10 -6.6 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
11.13  » Freyling, Albin -10 -2.4 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
                 
 80 m - SM-kvalgränser: [ P15=9.80 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.97  [1] » Borg, Jonatan M -09 +1.0 P14 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
10.06  » Wilkinson, Benjamin -08 +0.8 P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
10.13    » Chang, Nicholas -09 +2.0 P14 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
10.42  » Håkansson, Theodor -08 +0.3 P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
10.50  » Camarstrand, Felix -08 +0.9 P15 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.50      Alberts, Axel -09 +2.0 P14 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
10.54  » Wahlberg, Ricky -08 -2.7 P15 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
10.91  Victorin, Axel -08 +0.4 P15 2023-09-16 » Norrlandsmästerskapen, Campus arena, Umeå
Ej godkänd vind
9.98  » Wilkinson, Benjamin -08 +2.1 P15 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
10.36  » Camarstrand, Felix -08 +2.9 P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 100 m - SM-kvalgränser: [ MS=10.90 | M22=11.20 | P19=11.35 | P17=11.55 | P16=11.75 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.45    » Otieno, Dennis -91 +1.5 MS 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
10.84  [1,2] » Pilgrim, Alexander -03 +2.0 M22 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.91    » Borg, Jonatan -03 0.0 M22 2023-08-11 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
10.97    » Wall, Viktor -03 +1.6 M22 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
11.11    » Wändesjö, Arvid -03 0.0 M22 2023-08-11 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
11.26    » Wall, Niklas -03 +0.6 M22 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
11.31    » Kapell, Elias -06 +1.5 P17 2023-05-27 » Lag-USM, Västra Mark IP, Karlskrona
11.53      Boateng, Cedric -07 0.0 P16 2023-08-11 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
11.85    » Bergmark, Carl -06 0.0 P17 2023-08-06 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
11.88  Lundman, Malte -03 -0.6 M22 2023-08-06 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
11.89  » Roslund, Anton -07 -0.7 P16 2023-06-06 » Kringelspelen med Kringelkastet, Södertälje IP, Södertälje
11.89    » Freifelt, William -06 +1.4 P17 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
12.13  Emfel, Tom -06 +1.0 P17 2023-06-16 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.16  Eze Egenaonu, Meso Joshua -07 +1.0 P16 2023-06-16 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.44  » Hackett, Quincy -07 -0.1 P16 2023-09-16 » Lilla Olympiaden, Strandvallen, Järvsö
Ej godkänd vind
10.31  » Otieno, Dennis -91 +2.7 MS 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.94  » Wall, Viktor -03 +3.2 M22 2023-06-06 » Kringelspelen med Kringelkastet, Södertälje IP, Södertälje
11.10    » Kapell, Elias -06 +2.7 P17 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
11.65  » Gullberg, Aron -06 +3.2 P17 2023-05-20 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
11.81  Lundman, Malte -03 +2.5 M22 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
Vinduppgift saknas
12.02  » Gullberg, Aron -06 - P17 2023-06-10 » UNM-JNM Mångkamp, Ryavallen, Borås
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för M22
                 
 150 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
16.52  » Pilgrim, Alexander -03 +0.1 M22 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
16.69  » Wändesjö, Arvid -03 +0.1 M22 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
                 
 200 m - SM-kvalgränser: [ MS=22.00 | M22=22.80 | P19=23.00 | P17=23.50 | P16=23.90 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
21.87  [1,2] » Wall, Viktor -03 -0.3 M22 2023-07-29 » SM, Hällåsen arena, Söderhamn
22.07  [3] » Pilgrim, Alexander -03 -0.2 M22 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
22.10  [4] » Kapell, Elias -06 +2.0 P17 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
22.66    » Herre, Filip -06 0.0 P17 2023-08-05 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
23.74      Boateng, Cedric -07 -1.4 P16 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
23.83    » Karlsson, Vilmer -07 -2.4 P16 2023-07-31 » Resultattävling,, Gutavallen, Visby
24.36  » Berglind, Alfred -06 -0.6 P17 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
24.41  Lundman, Malte -03 +0.9 M22 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
24.59    » Bergmark, Carl -06 -1.9 P17 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
24.77  » Wilkinson, Benjamin -08 +1.3 P15 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
24.88  Eze Egenaonu, Meso Joshua -07 -0.6 P16 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
25.13  [5] » Borg, Jonatan M -09 +0.7 P14 2023-08-09 » Upsala Summer Series 4, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
25.13  Komesha, Samuel -07 +1.3 P16 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
25.53  » Camarstrand, Felix -08 +1.3 P15 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
26.96      Samson, Alexander -07 +1.3 P16 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
27.64  » Janson, Ivar -10 0.0 P13 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
29.84  » Dahlberg, Gabriel -10 0.0 P13 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
30.24      Hörstedt, Arvid -10 -1.0 P13 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
30.55  » Heinonen, Klaus -10 -1.0 P13 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
31.12  » Kotte, Sebastian -11 -1.2 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
31.63  » Barratt Due, Axel -11 -0.4 P12 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Ej godkänd vind
21.97  » Pilgrim, Alexander -03 +2.4 M22 2023-06-06 » Kringelspelen med Kringelkastet, Södertälje IP, Södertälje
22.96  » Karlsson, Vilmer -07 +5.0 P16 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
23.55      Boateng, Cedric -07 +3.1 P16 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
25.00  » Borg, Jonatan M -09 +2.3 P14 2023-07-20 » Julichansen #2, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
25.11  » Sallnäs, Anton -06 +2.9 P17 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
30.52  » Kotte, Sebastian -11 +3.5 P12 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 300 m - SM-kvalgränser: [ P15=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
36.71  [1] » Kapell, Elias -06 P17 2023-08-26 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
37.53  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
38.66  [2] » Borg, Jonatan M -09   P14 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
41.24  » Chang, Nicholas -09 P14 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
41.99  » Camarstrand, Felix -08 P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
45.06      Victorin, Axel -08   P15 2023-09-17 » Norrlandsmästerskapen, Campus arena, Umeå
46.21  Boateng, Cedric -07 P16 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
51.00  » Kotte, Sebastian -11 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
52.03      Wilkinsson, Oliver -13   P10 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
52.95  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
53.93  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
55.42      Henning Nilsson, Adam -11   P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
57.27  Lager, Olof -12 P11 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
57.48  Persson, Elis -12 P11 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
57.84      Kayat, Felix -12   P11 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
58.89  Widholm, Jakob -12 P10 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
58.93  Mandic Andersson, Noah -12 P11 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
61.25      Freyling, Theodor -12   P11 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
63.35  Kotte, Axel -13 P10 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
74.95  Norlander, Vincent -09 P14 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 400 m - SM-kvalgränser: [ MS=49.60 | M22=51.00 | P19=52.00 | P17=53.50 | P16=54.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
49.02  [1,2,3] » Herre, Filip -06   P17 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
49.30  [1,4] » Pilgrim, Alexander -03   M22 2023-06-18 » Folksam GP, Göteborg, Slottskogsvallen, Göteborg
49.35  [1,5] » Kapell, Elias -06   P17 2023-08-02 » Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
50.03    » Karlsson, Vilmer -07   P16 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
51.24    » Hall, Neo -06   P17 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
53.50    » Gullberg, Aron -06   P17 2023-06-10 » UNM-JNM Mångkamp, Ryavallen, Borås
53.64  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
53.64  » Alteskog, Erik -06 P17 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
55.81    » Sallnäs, Anton -06   P17 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
56.01  » Sundström, Hugo -06 P17 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 6:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:25.77  » Hall, Neo -06 P17 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
1:34.53  » Janson, Ivar -10 P13 2023-09-16 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
1:55.46    » Kotte, Sebastian -11   P12 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
1:57.57  » Szulkin, Olek -11 P12 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2:02.75  Henning Nilsson, Adam -11 P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
2:03.37    » Djurstedt, Svante -10   P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
2:06.47  Boman, Julian -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
2:14.46  » Freyling, Albin -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
                 
 800 m - SM-kvalgränser: [ MS=1:54.00 | M22=1:58.00 | P19=2:00.00 | P17=2:05.50 | P16=2:07.50 | P15=2:11.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:57.25  [1] » Karlsson, Vilmer -07   P16 2023-08-13 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
1:58.48    » Hall, Neo -06   P17 2023-08-13 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
2:08.02    » Sallnäs, Anton -06   P17 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:12.05  » Borg, Jonatan M -09 P14 2023-08-05 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
2:13.31  » Janson, Ivar -10 P13 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
2:14.96    » Sundström, Hugo -06   P17 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
2:19.05  » Wilkinson, Benjamin -08 P15 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
2:21.29  » Bélec, Christoffer -07 P16 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
2:21.67    » Alteskog, Erik -06   P17 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
2:22.13  » Håkansson, Theodor -08 P15 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
2:23.14  » Camarstrand, Felix -08 P15 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
2:25.24    » Mancinella, Alessandro -09   P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
2:28.52  Jungefors, Elias -08 P15 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:35.02  » Wolgast, Albin -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
2:35.92      Lundquist Fyrk, Otto -08   P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
2:40.39  » Chang, Nicholas -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
2:46.21  Linder, Henning -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
2:52.11  Norlander, Vincent -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 1 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
3:02.11  » Kapell, Elias -06 P17 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
                 
 1 500 m - SM-kvalgränser: [ MS=3:54.00 | M22=4:06.00 | P19=4:12.00 | P17=4:30.00 | P16=4:34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4:20.27  [1] Rowland, Simon -87 M35 2023-07-03 » Turebergs Explosiva #1, Sollentunavallen, Sollentuna
4:32.41  Hedberg, Elton -06 P17 2023-05-18 » Lag-SM kval, Sollentunavallen, Sollentuna
4:35.22    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2023-05-28 » Sommarsmajlet, Lidingövallen, Lidingö
4:44.37  [2] » Janson, Ivar -10 P13 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
4:45.44  » Bélec, Christoffer -07 P16 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4:54.34    » Kapell, Elias -06   P17 2023-06-11 » UNM-JNM Mångkamp, Ryavallen, Borås
5:02.20  » Gullberg, Aron -06 P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
5:15.63  [3] » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2023-08-27 » SAMO, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för M35
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 2 000 m - SM-kvalgränser: [ P15=6:45.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m - SM-kvalgränser: [ P17=9:45.00 | P16=10:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
9:16.47  [1] Rowland, Simon -87 M35 2023-08-02 » Viking Line Spelen, Källbrinks IP, Huddinge
9:18.58  [2]   Hedberg, Elton -06   P17 2023-08-11 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
9:32.4m   » Persson, Eskil -77   M45 2023-06-20 » KM FK Studenterna 3000 m, Lidingövallen, Lidingö
9:39.6m [3] » Hall, Neo -06   P17 2023-05-14 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
9:43.05  » Davidsson Berndtsson, Felix -96 MS 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
9:56.33      Brunnstedt, Kalle -95   MS 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
10:40.48  Andersson, Alexander -97 MS 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för M35
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 5 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=14:50.00 | M22=15:35.00 | P19=16:15.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
15:51.54  » Persson, Eskil -77 M45 2023-05-18 » Hoka Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
16:15.91  [1] Rowland, Simon -87 M35 2023-08-29 » Sommarspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
17:11.11    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2023-08-29 » Sommarspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
17:20.60  » Holm, Nils -04 P19 2023-05-18 » Lag-SM kval, Sollentunavallen, Sollentuna
18:33.44  Omberg, Martin -05 P18 2023-05-18 » Hoka Spåret 5000 m, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för M35
                 
 10 000 m - SM-kvalgränser: [ MS=31:30.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
34:11.79  » Persson, Eskil -77 M45 2023-08-05 » Veteran-SM, Slottsskogsvallen, Göteborg
                 
 5 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
16.08  [1] » Jonsson, Niklas -92 MS 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
17.20  [1] » Persson, Eskil -77 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
17.30  [1,2]   Hedberg, Elton -06   P17 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
17.48  [1,3] » Davidsson Berndtsson, Felix -96 MS 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
18.17  [4] Brunnstedt, Kalle -95 MS 2023-12-31 » Nyårsloppet, Vallentuna
19.07  [1,5] » Suhard, Karl Henrik -80   M40 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
19.27  [1] Andersson, Alexander -97 MS 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
19.35  [1,6] Magnusson, Jan -74 M45 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
19.49  [1] » Häggström, Niklas -71   M50 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
20.04  [1] » Danelius, Johan -68 M55 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
20.21  [1,7] Ryholt, Johan -77 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
20.33  [1,8]   Brohult, Linus -72   M50 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
21.25  [9] Gavell, Peder -75 M45 2023-09-09 » Stockholm halvmaraton, Stockholm
23.17  [1] Jungefors, Elias -08 P15 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
23.43  [1]   Omberg, Martin -05   P18 2023-04-22 » Premiärhalvan, Södra Djurgården, Stockholm
25.59  [1] » Svidén, Lars -45 M75 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
27.45  Freyling, Theodor -12 P11 2023-09-17 » Sicklaloppet, Nacka
27.56  » Freyling, Albin -10 P13 2023-09-17 » Sicklaloppet, Nacka
Not
[1] - Mellantid
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för MS
[5] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[6] - 2:a plats på 10-bästalista för M45
[7] - 3:e plats på 10-bästalista för M45
[8] - 3:e plats på 10-bästalista för M50
[9] - 4:e plats på 10-bästalista för M45
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
32.46  » Jonsson, Niklas -92 MS 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
33.13  » Persson, Eskil -77 M45 2023-06-10 » Söder Runt, Södermalm, Stockholm
33.47      Rowland, Simon -87   M35 2023-06-10 » Söder Runt, Södermalm, Stockholm
35.06  » Atlassi, Jonas -08 P15 2023-05-06 » Lundaloppet, Lund
35.51  Orrsveden, Fredrik -95 MS 2023-03-25 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
36.02      Brunnstedt, Kalle -95   MS 2023-10-07 » Djurgårdsvarvet, Djurgården, Stockholm
36.28  » Davidsson Berndtsson, Felix -96 MS 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
36.36  » Holm, Nils -04 P19 2023-05-13 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
37.09      Hedberg, Elton -06   P17 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
37.47  Salehian, Sam -94 MS 2023-10-07 » Djurgårdsvarvet, Djurgården, Stockholm
38.38  Omberg, Martin -05 P18 2023-03-25 » Premiärmilen, Norra Djurgården, Stockholm
38.48    » Suhard, Karl Henrik -80   M40 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
39.11  Magnusson, Jan -74 M45 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
39.46  Andersson, Alexander -97 MS 2023-10-07 » Djurgårdsvarvet, Djurgården, Stockholm
39.59  [1] » Häggström, Niklas -71   M50 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
40.37  [2] Ryholt, Johan -77 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
40.57  [3] » Danelius, Johan -68 M55 2023-10-01 » Hässelbyloppet, Grimsta, Stockholm
40.59  [2]   Brohult, Linus -72   M50 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
43.55  Gavell, Peder -75 M45 2023-09-09 » Stockholm halvmaraton, Stockholm
49.11  Jungefors, Elias -08 P15 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
49.25  [4]   Hellstrand, Petter -61   M60 2023-05-13 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
51.40  » Svidén, Lars -45 M75 2023-08-19 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
56.12  » Kårelid, Victor -89 MS 2023-03-19 » Stockholms Bästa, Södermalm, Stockholm
56.41  » Sauter, David -76 M45 2023-03-18 » Stockholms Bästa, Södermalm, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för M50
[2] - Mellantid
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för M55
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för M60
                 
 ½ maraton - SM-kvalgränser: [ MS=1:09.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:14.45  [1] » Persson, Eskil -77 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
1:22.05  [1] Brunnstedt, Kalle -95 MS 2023-11-04 » Höstrusket, Stockholm
1:23.24      Brohult, Linus -72   M50 2023-05-13 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
1:23.40  Jonhammar, Tomas -90 MS 2023-05-13 » Göteborgsvarvet, Göteborg
1:26.33  Andersson, Alexander -97 MS 2023-10-28 » Uppsala Marathon, Uppsala
1:26.49  [2]   Ryholt, Johan -77   M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
1:27.59  Quambari, Hamido -95 MS 2023-05-13 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
1:28.50  [1,3] » Häggström, Niklas -71 M50 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
1:29.12    » Davidsson Berndtsson, Felix -96   MS 2023-05-13 » Göteborgsvarvet, Göteborg
1:31.34  » Suhard, Karl Henrik -80 M40 2023-05-13 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
1:38.47  Gavell, Peder -75 M45 2023-09-09 » Stockholm halvmaraton, Stockholm
1:41.34  Omberg, Martin -05 P18 2023-04-22 » Premiärhalvan, Södra Djurgården, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för M45
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för M50
                 
 Maraton - SM-kvalgränser: [ MS=2:33.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
2:36.09  » Persson, Eskil -77 M45 2023-03-26 » Hannover Marathon, Hannove, Hannover GER
2:49.12  Brunnstedt, Kalle -95 MS 2023-11-04 » Höstrusket, Stockholm
2:59.41      Brohult, Linus -72   M50 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
3:08.24  [1] Ryholt, Johan -77 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
3:15.13  [2] » Häggström, Niklas -71 M50 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
3:24.03    » Suhard, Karl Henrik -80   M40 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
3:50.57  Gavell, Peder -75 M45 2023-06-03 » Stockholm marathon, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för M45
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för M50
                 
 1 500 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=5:20.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 2 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ M22=6:20.00 | P19=6:40.00 | P17=6:55.00 | P16=7:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m h (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=9:35.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
10:57.61  » Hall, Neo -06 P17 2023-05-18 » Lag-SM kval, Sollentunavallen, Sollentuna
                 
 60 m häck (76,2 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.56  » Dahlberg, Gabriel -10 +1.9 P13 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
11.80  » Kotte, Sebastian -11 -1.1 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
Vinduppgift saknas
11.37  » Kotte, Sebastian -11 - P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
12.87  Henning Nilsson, Adam -11 - P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
13.31    » Axelsson, Ville -11 - P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
13.51  Lundström, Tore -11 - P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
                 
 80 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=12.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.39  [1] » Wilkinson, Benjamin -08 -0.4 P15 2023-08-05 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
11.71  [2] » Håkansson, Theodor -08 -0.2 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
11.78    » Mancinella, Alessandro -09 -0.2 P14 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
12.52  » Camarstrand, Felix -08 +0.3 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
12.68  » Wolgast, Albin -08 +0.6 P15 2023-08-06 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
13.38    » Chang, Nicholas -09 +1.1 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
13.62  » Borg, Jonatan M -09 +1.1 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Ej godkänd vind
11.36  » Wilkinson, Benjamin -08 +3.2 P15 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
11.67  » Mancinella, Alessandro -09 +2.1 P14 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
12.88    » Chang, Nicholas -09 +2.1 P14 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
16.24  Alberts, Axel -09 +2.5 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 110 m häck (106,7 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=15.35 | M22=16.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.43  [1,2,3] » Wändesjö, Arvid -03 -0.1 M22 2023-07-29 » SM, Hällåsen arena, Söderhamn
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 110 m häck (99,1 cm) - SM-kvalgränser: [ P19=16.10 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 110 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=16.10 | P16=16.30 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.26  [1] » Kapell, Elias -06 +1.1 P17 2023-09-02 » Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
15.23  [2] » Gullberg, Aron -06 -0.1 P17 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
15.34  [3] » Johansson, Hannes -07 +0.6 P16 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 200 m häck (68,6 cm/5)
resultat     namn vind klass datum   tävling
36.26  » Dahlberg, Gabriel -10 +0.9 P13 2023-06-16 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
37.79  [1] » Barratt Due, Axel -11 +1.6 P12 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
37.84  [2] » Kotte, Sebastian -11 +1.6 P12 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
Vinduppgift saknas
32.14  [3] » Janson, Ivar -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
34.47  » Dahlberg, Gabriel -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
34.63    » Winterman, Hugo -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
34.91  » Heinonen, Klaus -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
35.16  » Djurstedt, Svante -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
37.00      Boman, Julian -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
40.67  Perillo, Oliver -10 - P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P12
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P12
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 300 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ P17=42.50 | P16=44.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
38.96  [1] » Herre, Filip -06   P17 2023-05-27 » Lag-USM, Västra Mark IP, Karlskrona
40.62  [2] » Karlsson, Vilmer -07   P16 2023-06-16 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
41.82    » Berglind, Alfred -06   P17 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 300 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ P15=44.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
42.91    » Wilkinson, Benjamin -08   P15 2023-08-19 » JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby
43.50  [1] » Mancinella, Alessandro -09 P14 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
44.95  [2] » Chang, Nicholas -09 P14 2023-09-16 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 400 m häck (91,4 cm) - SM-kvalgränser: [ MS=56.00 | M22=59.00 | P19=60.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
52.72  [1] » Moberg, Markus -03   M22 2023-05-27 » IFAM Oordegem, Putbosstadion, Oordegem BEL
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
                 
 400 m häck (84 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
55.63  » Karlsson, Vilmer -07 P16 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
58.25  » Herre, Filip -06 P17 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
                 
 Höjd - SM-kvalgränser: [ MS=1.99 | M22=1.88 | P19=1.85 | P17=1.76 | P16=1.74 | P15=1.71 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1.85  [1] » Roslund, Anton -07   P16 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.80    » Kapell, Elias -06   P17 2023-09-02 » Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.75    » Wahlberg, Ricky -08   P15 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
1.74  [2] » Mancinella, Alessandro -09 P14 2023-05-14 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
1.68  » Freifelt, William -06 P17 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1.61    » Håkansson, Theodor -08   P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
1.57  » Gutke, Theodor -09 P14 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
1.56  » Gullberg, Aron -06 P17 2023-05-20 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
1.56      Linder, Henning -08   P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.55  Samson, Alexander -07 P16 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.53  » Chang, Nicholas -09 P14 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.52    » Wilkinson, Benjamin -08   P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.52  Lundquist Fyrk, Otto -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.48  » Wolgast, Albin -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.44    » Eide Jensen, Olle -09   P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.43  » Janson, Ivar -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
1.40  » Heinonen, Klaus -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
1.40    » Winterman, Hugo -10   P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
1.32  » Dahlberg, Gabriel -10 P13 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.32  » Kotte, Sebastian -11 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
1.30    » Barratt Due, Axel -11   P12 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.29  » Djurstedt, Svante -10 P13 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.28  Duvell, Edvin -11 P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
1.28    » Szulkin, Olek -11   P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
1.28  » Hackett, Jumanne -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
1.20  Boman, Julian -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
1.15    » Freyling, Albin -10   P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
1.10  Rubin, Duy Anh -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Stav - SM-kvalgränser: [ MS=4.65 | M22=4.10 | P19=3.90 | P17=3.50 | P16=3.25 | P15=3.05 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
5.10  [1,2] » Borgius, Teodor -03   M22 2023-06-28 » Audun Boysen Memorial, Bislett Stadion, Oslo NOR
4.55  [3] » Hackett, Quincy -07   P16 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.33  [4] » Kapell, Elias -06   P17 2023-06-04 » Täby Open 100!, Tibblevallen, Täby
4.20  [5] » Gullberg, Aron -06   P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
4.13  [6] » Bergmark, Carl -06   P17 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.10    » Wilkinson, Benjamin -08   P15 2023-08-26 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
4.07  [7] » Håkansson, Theodor -08   P15 2023-08-20 » JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby
3.42  » Öhrner, Gabriel -06 P17 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
3.42    » Wolgast, Albin -08   P15 2023-08-20 » JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby
2.95  » Hackett, Jumanne -09 P14 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
2.04  » Heinonen, Klaus -10 P13 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
1.83      Hörstedt, Arvid -10   P13 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.83  » Dahlberg, Gabriel -10 P13 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.75  » Szulkin, Olek -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.70    » Kotte, Sebastian -11   P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
1.60  Williams, Alex -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.46  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1.45      Gusting, Andreas -11   P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.45  Wallgren, Erik -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.15  Koblmüller, Arvid -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
1.00  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[6] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[7] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 Längd - SM-kvalgränser: [ MS=7.00 | M22=6.55 | P19=6.45 | P17=6.10 | P16=6.05 | P15=5.80 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
7.33  [1,2,3] » Wall, Niklas -03 +0.4 M22 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
6.96    » Wändesjö, Arvid -03 +1.7 M22 2023-07-20 » Julichansen #2, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
6.93    » Kapell, Elias -06 +1.1 P17 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
6.26    » Roslund, Anton -07 0.0 P16 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
6.11    » Gullberg, Aron -06 +0.7 P17 2023-08-06 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
6.02      Kold Erlandsen, Kristoffer -99 0.0 MS 2023-08-26 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
5.84  [4] » Mancinella, Alessandro -09 +0.4 P14 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.78  » Wahlberg, Ricky -08 +1.9 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.69    » Wilkinson, Benjamin -08 +0.4 P15 2023-05-27 » Sundbybergs Ungdomsspel, Sundbybergs IP, Sundbyberg
5.60  » Håkansson, Theodor -08 0.0 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.52  [5] » Borg, Jonatan M -09 0.0 P14 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.33    » Chang, Nicholas -09 -0.5 P14 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
5.30  » Camarstrand, Felix -08 -0.2 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.16  Linder, Henning -08 +0.2 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
5.09    » Wolgast, Albin -08 +0.3 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
5.00  Lundquist Fyrk, Otto -08 -0.9 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
4.95  » Gutke, Theodor -09 +1.1 P14 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
4.83      Victorin, Axel -08 +1.9 P15 2023-05-27 » Storsjöspelen, Hofvallen, Östersund
4.69  » Janson, Ivar -10 0.0 P13 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
4.56  Alberts, Axel -09 +0.5 P14 2023-09-17 » Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
4.14  Norlander, Vincent -09 +0.1 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Ej godkänd vind
5.00  » Gutke, Theodor -09 +2.9 P14 2023-09-17 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
4.87  Victorin, Axel -08 +2.8 P15 2023-05-27 » Storsjöspelen, Hofvallen, Östersund
4.19  Norlander, Vincent -09 +2.9 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (MS)
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
[5] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
5.02  » Janson, Ivar -10 +1.9 P13 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
4.71  » Dahlberg, Gabriel -10 -1.8 P13 2023-09-16 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
4.35    » Kotte, Sebastian -11 +0.6 P12 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
4.32  » Djurstedt, Svante -10 0.0 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
4.22  » Barratt Due, Axel -11 +1.9 P12 2023-09-17 » Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
4.10    » Winterman, Hugo -10 0.0 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
4.02  Hörstedt, Arvid -10 +0.1 P13 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
3.96  » Szulkin, Olek -11 +0.5 P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
3.92    » Axelsson, Ville -11 +0.9 P12 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
3.67  Boman, Julian -10 +0.6 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
3.63  Rubin, Duy Anh -10 +1.3 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
3.37      Henning Nilsson, Adam -11 +0.1 P12 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2.95  » Freyling, Albin -10 +2.0 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
Ej godkänd vind
3.70  Boman, Julian -10 +2.9 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
Vinduppgift saknas
4.05  » Szulkin, Olek -11 - P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
3.58  Henning Nilsson, Adam -11 - P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
                 
 Tresteg - SM-kvalgränser: [ MS=14.20 | M22=13.25 | P19=12.70 | P17=12.25 | P16=11.90 | P15=11.60 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.77    » Ehrlin, Erik -90 +1.7 MS 2023-08-27 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
13.47  [1] » Roslund, Anton -07 +1.7 P16 2023-07-02 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
12.66      Emfel, Tom -06 +0.6 P17 2023-06-11 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
12.18      Komesha, Samuel -07 +0.6 P16 2023-09-10 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
12.00    » Camarstrand, Felix -08 +1.9 P15 2023-08-05 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
11.46  [2] » Chang, Nicholas -09 +1.0 P14 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
11.10  » Wilkinson, Benjamin -08 +2.0 P15 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
10.92  Boateng, Cedric -07 +1.0 P16 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
10.74      Victorin, Axel -08 -0.7 P15 2023-09-16 » Norrlandsmästerskapen, Campus arena, Umeå
10.49  » Borg, Jonatan M -09 0.0 P14 2023-08-09 » Upsala Summer Series 4, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
10.05  » Wolgast, Albin -08 +2.0 P15 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
8.90    » Kotte, Sebastian -11 +0.3 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
8.41  » Barratt Due, Axel -11 +1.8 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.23  [1] » Dahlberg, Gabriel -10 0.0 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
9.57  » Janson, Ivar -10 0.0 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
9.50    » Kotte, Sebastian -11 +0.9 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
9.39  » Heinonen, Klaus -10 -1.7 P13 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9.22  » Winterman, Hugo -10 0.0 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
9.17      Hörstedt, Arvid -10 -1.2 P13 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
8.10  » Barratt Due, Axel -11 -2.3 P12 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
7.30  Boman, Julian -10 0.0 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
Vinduppgift saknas
9.64  [2] » Kotte, Sebastian -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
9.11  Gusting, Andreas -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
8.70    » Barratt Due, Axel -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
8.36  Williams, Alex -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
8.20  » Szulkin, Olek -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
7.79      Övermo, Alfred -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
7.49  Lundström, Tore -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
7.17  Wallgren, Erik -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
6.99  Stridh, Hugo -11 - P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 Kula (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=14.70 | M22=12.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14.54  [1] » Sundberg, Martin -03   M22 2023-09-17 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
11.25  » Kapell, Elias -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
10.12    » Gullberg, Aron -06   P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
9.20  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
9.14  » Bélec, Christoffer -07 P16 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
8.34    » Herre, Filip -06   P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
8.14  » Lindefalk, Alexander -03 M22 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
7.31  » Torbjörnsson, Adam -05 P18 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
                 
 Kula (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=11.80 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Kula (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=12.20 | P16=12.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14.56  [1] » Kapell, Elias -06   P17 2023-08-06 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
12.22    » Gullberg, Aron -06   P17 2023-05-20 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
12.11    » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-07-01 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
10.19  [2] » Johansson, Håkan -60 M60 2023-05-14 » Veteran DM utomhus Gotland och Stockholm, Rödstu Hage IP, Botkyrka
8.61  » Hackett, Quincy -07 P16 2023-09-13 » Castorama, Lugnets IP, Falun
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M60
                 
 Kula (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=12.60 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
14.08  [1] » Wahlberg, Ricky -08   P15 2023-06-16 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.61    » Wilkinson, Benjamin -08   P15 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
12.05  [2] » Hackett, Jumanne -09   P14 2023-09-23 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
11.55  » Wolgast, Albin -08 P15 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
10.55  » Mancinella, Alessandro -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
10.46    » Håkansson, Theodor -08   P15 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
9.66  » Camarstrand, Felix -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
9.07  Ilison, Henri -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
9.02    » Borg, Jonatan M -09   P14 2023-09-03 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
8.09  Alberts, Axel -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
6.14  Norlander, Vincent -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
8.69  » Djurstedt, Svante -10 P13 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
8.27  » Winterman, Hugo -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
7.56      Wallgren, Erik -11   P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
7.30  » Heinonen, Klaus -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
6.57  » Dahlberg, Gabriel -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
6.41    » Kotte, Sebastian -11   P12 2023-06-30 » Världsungdomsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
6.12  Boman, Julian -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
5.81  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
5.62      Rubin, Duy Anh -10   P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
5.50  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-05-13 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
4.44  » Freyling, Albin -10 P13 2023-05-28 » Roslagens sparbanksspelen, Sportcentrum IP, Norrtälje
                 
 Diskus (2,0 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=46.00 | M22=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
48.00    » Brown, Matthew -80   M40 2023-07-03 » Kasttävling, Lugnets IP, Falun
43.94  [1,2] » Sundberg, Martin -03   M22 2023-05-13 » Vårkastet, Grönadalen, Bålsta
33.26    » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
31.94  » Kapell, Elias -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
29.81  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
28.88    » Gullberg, Aron -06   P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
26.21  » Torbjörnsson, Adam -05 P18 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
22.79  » Herre, Filip -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
19.76  » Lindefalk, Alexander -03 M22 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Diskus (1,75 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=35.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
36.55    » Torbjörnsson, Adam -05   P18 2023-08-19 » JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby
36.21  » Bélec, Christoffer -07 P16 2023-06-06 » Ludvikaspelen, Hitatchi Energy Arena, Ludvika
                 
 Diskus (1,5 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=35.50 | P16=35.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.12    » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-08-23 » Åkersberga Sommarkast, Österåkers Friidrottsarena, Åkersberga
41.17  [1] » Berglind, Alfred -06   P17 2023-08-05 » Westinghouse Gurkspel, Arosvallen/Apalby Kastplan, Västerås
40.44  [2] » Gullberg, Aron -06   P17 2023-08-11 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
39.19  [3] » Kapell, Elias -06   P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
33.48  » Bergmark, Carl -06 P17 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
18.99  » Hackett, Quincy -07 P16 2023-09-13 » Castorama, Lugnets IP, Falun
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Diskus (1,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
50.49    » Wahlberg, Ricky -08   P15 2023-09-23 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
43.42  [1] » Wolgast, Albin -08   P15 2023-08-19 » JSM19-USM15, Tibblevallen, Täby
40.01  [2] » Hackett, Jumanne -09   P14 2023-09-23 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
35.72  [3] » Johansson, Håkan -60 M60 2023-05-13 » Veteran DM utomhus Gotland och Stockholm, Rödstu Hage IP, Botkyrka
34.00  » Wilkinson, Benjamin -08 P15 2023-08-26 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
30.73    » Håkansson, Theodor -08   P15 2023-07-17 » Resultattävling, Visby, Gutavallen, Visby
28.17  » Borg, Jonatan M -09 P14 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
28.15  » Holmgren, Alvin -08 P15 2023-05-07 » Stora Turebergskastet, Edsbergs Sportfält, Sollentuna
27.65  [4]   Lindström, Stefan -62   M60 2023-08-04 » Veteran-SM, Slottsskogsvallen, Göteborg
21.80  Bélec, Nicklas -08 P15 2023-06-06 » Ludvikaspelen, Hitatchi Energy Arena, Ludvika
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för M60
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för M60
                 
 Diskus (0,6 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
29.62  » Djurstedt, Svante -10 P13 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
24.48  » Heinonen, Klaus -10 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
21.76      Wallgren, Erik -11   P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
20.75  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
19.91  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
19.11    » Kotte, Sebastian -11   P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
18.98  Boman, Julian -10 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
17.91  » Szulkin, Olek -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
17.59      Gusting, Andreas -11   P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
16.30  » Janson, Ivar -10 P13 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
13.57  Koblmüller, Arvid -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
13.43      Anglem, Max -11   P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
13.14  Williams, Alex -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
12.36  Jansson, Julian -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
11.27  Lundström, Tore -11 P12 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
                 
 Slägga (7,26 kg) - SM-kvalgränser: [ MS=52.00 | M22=39.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.36  [1] » Lindefalk, Alexander -03   M22 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
40.95  [2,3] » Sundberg, Martin -03   M22 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
37.07    » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
29.19  » Torbjörnsson, Adam -05 P18 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
26.68  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
25.20    » Kapell, Elias -06   P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
23.77  » Gullberg, Aron -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
16.39  » Herre, Filip -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Slägga (6,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P19=37.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Slägga (5,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P17=36.00 | P16=34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
48.98  [1] » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-08-25 » Uppsalaspelen, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
44.79  [2] » Berglind, Alfred -06   P17 2023-08-13 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
40.42    » Johansson, Håkan -60   M60 2023-08-06 » Veteran-SM, Slottsskogsvallen, Göteborg
29.27  » Johansson, Hannes -07 P16 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
24.72  » Hackett, Quincy -07 P16 2023-09-16 » Lilla Olympiaden, Strandvallen, Järvsö
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P16
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Slägga (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ P15=35.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
44.92  [1] » Wolgast, Albin -08   P15 2023-12-19 » Bajen Winterkast, Enskede IP Kastplan, Stockholm
40.91  » Hackett, Jumanne -09 P14 2023-09-23 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
21.50  » Wilkinson, Benjamin -08 P15 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Slägga (3,0 kg/119)
resultat     namn   klass datum   tävling
28.73  [1] » Djurstedt, Svante -10 P13 2023-09-16 » Regionsmästerskapen Svealand, Midgårdsvallen, Märsta
19.05  » Dahlberg, Gabriel -10 P13 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
18.50    » Winterman, Hugo -10   P13 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
17.11  Henning Nilsson, Adam -11 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
16.56  Wallgren, Erik -11 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
15.35    » Heinonen, Klaus -10   P13 2023-05-24 » Stockholmskampen Deltävling 2, Sätra IP, Stockholm
13.85  » Kotte, Sebastian -11 P12 2023-09-13 » Hammarbydagen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Slägga (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
22.36  Gusting, Andreas -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
20.45  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
19.34    » Szulkin, Olek -11   P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
18.78  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
16.58  » Kotte, Sebastian -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
16.01      Williams, Alex -11   P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
12.61  Stridh, Hugo -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
11.50  Lundström, Tore -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
11.08  Jansson, Julian -11 P12 2023-10-07 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
                 
 Spjut (800 gr) - SM-kvalgränser: [ MS=61.50 | M22=50.00 | P19=47.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
48.41  [1] » Sundberg, Martin -03 M22 2023-09-17 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
45.48  [2] » Kapell, Elias -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
42.02    » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
37.85  » Gullberg, Aron -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
35.38  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
29.32    » Torbjörnsson, Adam -05   P18 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
29.27  » Herre, Filip -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
20.00  » Lindefalk, Alexander -03 M22 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Spjut (700 gr) - SM-kvalgränser: [ P17=41.50 | P16=43.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
52.87  [1] » Johansson, Hannes -07   P16 2023-08-12 » JSM-USM 16-17, Hedens IP, Helsingborg
52.85  [2] » Kapell, Elias -06   P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
46.50  [3] » Bélec, Christoffer -07   P16 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
44.54    » Gullberg, Aron -06   P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
33.96  » Hackett, Quincy -07 P16 2023-09-13 » Castorama, Lugnets IP, Falun
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P16
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 Spjut (600 gr) - SM-kvalgränser: [ P15=40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
43.77    » Wilkinson, Benjamin -08   P15 2023-08-26 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
41.77  [1] » Mancinella, Alessandro -09 P14 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
38.76    » Håkansson, Theodor -08   P15 2023-05-14 » Danderydsspelen inkl Stafett-DM, Danderyd Arena, Danderyd
35.65  » Hackett, Jumanne -09 P14 2023-06-10 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
32.74  Ilison, Henri -08 P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
30.95    » Camarstrand, Felix -08   P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
29.66  » Borg, Jonatan M -09 P14 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
27.87  » Wolgast, Albin -08 P15 2023-09-02 » Kraftmätningen Final, Lidingövallen, Lidingö
27.28    » Holmgren, Alvin -08   P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
25.91  Bélec, Nicklas -08 P15 2023-06-18 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
25.62  [2] » Johansson, Håkan -60 M60 2023-05-14 » Veteran DM utomhus Gotland och Stockholm, Rödstu Hage IP, Botkyrka
20.99      Hermansen, Leon -08   P15 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
19.70  Alberts, Axel -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
17.94  » Chang, Nicholas -09 P14 2023-06-06 » Kraftmätningen kval, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M60
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
26.44  Gusting, Andreas -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
25.93  » Kotte, Sebastian -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
24.52    » Heinonen, Klaus -10   P13 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
23.29  » Axelsson, Ville -11 P12 2023-08-27 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
22.76  » Szulkin, Olek -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
21.20      Henning Nilsson, Adam -11   P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
20.25  » Djurstedt, Svante -10 P13 2023-10-08 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
20.19  » Dahlberg, Gabriel -10 P13 2023-10-08 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
17.96      Wallgren, Erik -11   P12 2023-08-26 » Distriktsfinaler 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
15.53  » Barratt Due, Axel -11 P12 2023-06-17 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
14.60  » Janson, Ivar -10 P13 2023-10-08 » Stockholmskampen Final, Sätra IP, Stockholm
14.45      Övermo, Alfred -11   P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
13.50  Williams, Alex -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
12.09  Stridh, Hugo -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
7.70  Lundström, Tore -11 P12 2023-09-06 » Stockholmskampen Deltävling 3, Trollbäckens IP, Tyresö
                 
 Vikt (9,08 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
14.32  » Johansson, Håkan -60 M60 2023-08-04 » Veteran-SM, Slottsskogsvallen, Göteborg
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P19=5 300 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (6,0 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (99,1 cm)  |  Diskus (1,75 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ MS=6 000 | M22=5 700 ]
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (7,26 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (106,7 cm)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10-kamp
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (5,0 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Stav  |  Spjut (700 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
7 056  [1] » Kapell, Elias -06 - P17 2023-06-11 » UNM-JNM Mångkamp, Ryavallen, Borås
Resultat:          |  11.43(-)  |  6.90(+1.9)  |  14.45  |  1.77  |  50.20  |  14.55(+0.9)  |  36.33  |  4.13  |  50.39  |  4:54.34  |
Poäng:                |  767  |  790  |  756  |  602  |  805  |  905  |  590  |  654  |  594  |  593  |
6 037  [2] » Gullberg, Aron -06 +2.8 P17 2023-05-21 » Ljungby Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
Resultat:          |  11.65(+3.2)  |  6.07(+2.9)  |  12.22  |  1.56  |  54.97  |  15.68(+2.2)  |  34.95  |  4.20  |  44.54  |  5:02.20  |
Poäng:                |  721  |  602  |  620  |  434  |  600  |  769  |  563  |  673  |  508  |  547  |
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
                 
 10-kamp - SM-kvalgränser: [ P17=4 800 | P16=4 500 ]
  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Stav  |  Spjut (700 gr)  |  300 m  |  100 m  |  Längd  |  Kula (5,0 kg)  |  Höjd  |  1 000 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
7 022  [1] » Kapell, Elias -06 +2.1 P17 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
Resultat:          |  14.43(+2.4)  |  30.26  |  4.20  |  50.93  |  36.71  |  11.10(+2.7)  |  6.80(+1.3)  |  13.75  |  1.79  |  3:02.11  |
Poäng:                |  920  |  470  |  673  |  602  |  776  |  838  |  767  |  713  |  619  |  644  |
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
                 
 3-kamp
  |  Höjd  |  Kula (5,0 kg)  |  110 m häck (91,4 cm)  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
2 326  » Kapell, Elias -06 +1.1 P17 2023-09-02 » Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
Resultat:          |  1.80  |  14.49  |  14.26(+1.1)  |
Poäng:                |  627  |  758  |  941  |
                 
 8-kamp - SM-kvalgränser: [ P15=3 500 ]
  |  80 m häck (83.8 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 626  [1,2] » Wilkinson, Benjamin -08 - P15 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
Resultat:          |  11.73(+1.3)  |  34.00  |  4.10  |  43.77  |  5.59(-)  |  12.61  |  1.52  |  2:19.05  |
Poäng:                |  749  |  544  |  645  |  497  |  500  |  643  |  404  |  644  |
3 685    » Håkansson, Theodor -08 +1.2 P15 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
Resultat:          |  11.75(+0.6)  |  ej res  |  3.90  |  35.02  |  5.24(+1.9)  |  9.92  |  1.61  |  2:22.75  |
Poäng:                |  746  |  - 1  |  590  |  370  |  429  |  481  |  472  |  597  |
2 838  » Wolgast, Albin -08 +1.6 P15 2023-08-27 » JSM och USM i Mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
Resultat:          |  14.00(+0.5)  |  37.65  |  ej res  |  24.54  |  4.66(+2.7)  |  10.69  |  1.46  |  2:43.58  |
Poäng:                |  428  |  617  |  - 1  |  223  |  319  |  527  |  360  |  364  |
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 Castorama
  |  Kula (7,26 kg)  |  Spjut (800 gr)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Slägga (7,26 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 708  [1] » Sundberg, Martin -03 M22 2023-09-17 » Castorama, Sätra IP, Stockholm
Resultat:          |  14.54  |  48.41  |  40.95  |  38.50  |
Poäng:                |  761  |  611  |  704  |  632  |
2 072  » Bélec, Christoffer -07 P16 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  9.14  |  42.02  |  33.26  |  37.07  |
Poäng:                |  396  |  521  |  546  |  609  |
2 035  » Kapell, Elias -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  11.25  |  45.48  |  31.94  |  25.20  |
Poäng:                |  549  |  571  |  517  |  398  |
1 745  » Gullberg, Aron -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.12  |  37.85  |  28.88  |  23.77  |
Poäng:                |  469  |  458  |  448  |  370  |
1 716  » Berglind, Alfred -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  9.20  |  35.38  |  29.81  |  26.68  |
Poäng:                |  400  |  419  |  470  |  427  |
1 425  » Torbjörnsson, Adam -05 P18 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  7.31  |  29.32  |  26.21  |  29.19  |
Poäng:                |  248  |  318  |  385  |  474  |
1 357  » Lindefalk, Alexander -03 M22 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.14  |  20.00  |  19.76  |  41.90  |
Poäng:                |  317  |  139  |  216  |  685  |
1 155  » Herre, Filip -06 P17 2023-10-01 » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  8.34  |  29.27  |  22.79  |  16.39  |
Poäng:                |  333  |  317  |  298  |  207  |
Not
[1] - Klubbrekord för seniorer (MS)
                 
 Castorama
  |  Kula (5,0 kg)  |  Spjut (700 gr)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Slägga (5,0 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
945  » Hackett, Quincy -07 P16 2023-09-13 » Castorama, Lugnets IP, Falun
Resultat:          |  8.61  |  33.96  |  18.99  |  ej res  |
Poäng:                |  354  |  396  |  195  |  - 1  |
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics