HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2021-03-08
Ute för 1980 Resultatdatum: 1980-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1980-12-31 (on)  | 1980 Utomhus
  Resultat som inte går att spåra
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Purvin, Eva -57 58.53      PB   1    
Diskus (1,0 kg) KS   Mintén, Ann -61 30.58  [1]   PB   1    
Kiili, Eerika -64 2 762  -
100 m häck (84 cm) 20.5m[309] -
Kula (4,0 kg) 7.22 [385]
Höjd 1.25 [422]
200 m 30.9m[431] -
Längd 4.25 [489] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.01 [355]
800 m 3:03.5m[371]              
F18 Helge, Anette -63 4 183  [2] -
Kula (4,0 kg) 7.47 [405]
200 m 27.2m[669] -
Längd 5.34 [757] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.40 [364]
800 m 2:23.9m[742]
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
 1980-11-08 (lö)  | KM i terräng, Kärrtorp, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng P12   Bivstedt, Johan -68 15.27        2      
KS Lindoff, Ellinor -71 19.16  1
Lindoff, Karin -62 23.44        3      
Lindoff, Rigmor -39 20.15  2
8 000 m terräng M20   Forss, Michael -62 29.17        3      
Gullberg, Pontus -63 brutit 
Karlsson, Per -60 27.38        1      
Rosén, Håkan -63 28.24  2
12 000 m terräng MS   Abrahmsén, Lars -57 39.22        1      
Brodén, Lasse -57 49.00  8
Dickman, Ola -55 46.35        6      
Ekberg, Karl Erik -48 45.41  5
Hedenström, Lars -56 44.26  4
Lindoff, Bengt Åke -38 52.40        9      
Nylander, Anders -52 47.39  7
Pettersson, Kenth -58 43.28  3
» Skjutar, Arne -58 42.26        2      
Törnell, Jonas -57 brutit 
 1980-10-26 (sö)  | Magelungen runt, Farsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M20   Andersson, Rickard -61 1:20.53        4      
 1980-10-18 (lö)  | Albyloppet, Tyresö, Tyreö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   von Zweigbergk, Gunno -50 1:00.54        1 16,5 km    
P16 Ekström, Jan -64 1:09.59  6 16,5 km
 1980-10-08 (on)  | Kasttävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 9.26        3 Final    
 1980-10-04 (lö)  | Distriktstävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 34.62        1 Final    
 1980-10-01 (on)  | Distriktstävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Bredeby, Göran -62 11.42      PB 3 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 37.90        1 Final    
 1980-10-01 (on)  | Propaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.8m   - PB 2 Heat 2    
Enblom, Hans -61 12.6m - 5 Heat 2
Engblom, Lars -59 12.4m   - SB 3 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 12.1m - 4 Heat 1
Karlsson, Per -60 12.6m - 5 Heat 1
Litzén, Bo -64 12.4m   - PB 4 Heat 2    
KS Blank, Lotta -66 15.8m - PB 2 Final
Lindoff, Ellinor -71 17.7m - 3 Final
Sköndal, Jeanette -66 15.4m - PB 1 Final
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 2:02.1m       1 Final    
KS Lindoff, Ellinor -71 3:09.0m 2 Final
5 000 m MS   Lindoff, Håkan -64 16:20.8m     PB 10 Final    
Rosén, Håkan -63 17:06.5m 12 Final
» Skjutar, Arne -58 15:24.1m SB 2 Final
Längd MS   Enblom, Hans -61 5.32    - PB 8 Final    
Engblom, Lars -59 5.59  - 6 Final
Karlsson, Per -60 5.28    -   9      
Lindoff, Håkan -64 5.03  - PB 10
Litzén, Bo -64 5.40  - PB 7 Final
KS Lindoff, Ellinor -71 2.74  - PB 1 Final
 1980-09-27 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.76      SB 3 Heat 4    
800 m KS   Plüss, Caroline -59 2:25.86      SB 9 Heat 1    
Winter, Anna -59 2:25.60  8 Heat 1
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:10.28      PB 9 Heat 2    
Enblom, Hans -61 4:08.13  SB 4 Heat 2
Forss, Michael -62 4:26.08        9 Heat 3    
» Skjutar, Arne -58 4:09.04  7 Heat 2
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 29:37.41      PB 3 Heat 1    
» Wallin, Örjan -51 29:47.06  PB 6 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 30:32.43  SB 9 Heat 1
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.93      SB 7 Grupp 2    
Längd MS   Engblom, Lars -59 5.93    +0.2 SB 10 Grupp 1    
 1980-09-27 (lö)  | Buster Cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16 » Karlsson, Lena -62 13.2m   -0.5   1 Heat 1    
Söderbäck, Katarina -65 13.4m -1.4 PB 5 Heat 2
1 500 m F16   Kiili, Eerika -64 6:19.3m     PB 8 Final    
Stoby, Helena -64 5:39.0m PB 6 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Helge, Anette -63 14.5m   - PB 1 Heat 1    
Söderbäck, Katarina -65 24.0m - PB 6 Heat 2
Höjd F16   Helge, Anette -63 1.61        2 Final    
Söderbäck, Katarina -65 1.40  PB 9
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Fredriksén, Ann -64 26.38        8 Final    
Lindoff, Karin -62 27.88  3 Final
Stafett 1 000 m F16   Kiili, Eerika -64 2:24.9m       2 Final    
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
» Karlsson, Lena -62
Lag Arena F16   Fredriksén, Ann -64 116p        2      
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Kiili, Eerika -64
Lindoff, Karin -62
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
 1980-09-27 (lö)  | Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.44        3 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 36.54        1 Final    
 1980-09-27 (lö)  | Distriktsfinal Buster Cup, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd F17   Helge, Anette -63 1.61        2 Final    
Stafett 1 000 m F16   Kiili, Eerika -64 2:24.9m [1]     2 Final    
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
Karlsson, Lena -66
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1980-09-25 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Rickard -61 22.32      PB 12      
» Berg, Torbjörn -51 41.41  3
Brodén, Lasse -57 30.67      SB 7      
Dickman, Ola -55 28.79  10
Enblom, Hans -61 34.57  6
Fredriksson, Odd -58 42.51      PB 2      
Karlsson, Per -60 38.21  4
Rosén, Håkan -63 29.22  PB 9
» Svedmyr, Åke -48 30.27      PB 8      
Törnell, Jonas -57 26.60  PB 11
Wikström, Johan -59 36.95  SB 5
» Wikström, Peter -57 43.87  SB 1
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 24.07        1      
Kiili, Eerika -64 20.18  2
 1980-09-23 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.11        10      
» Wikström, Peter -57 12.62  SB 3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 8.40        4 Final    
Kula (3,0 kg) F9   Lindoff, Ellinor -71 3.32      PB 1 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.34        2 Final    
Enblom, Hans -61 25.74  17
Johansson, Håkan -60 27.30        16      
» Wikström, Peter -57 35.90  SB 12
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 24.96        3 Final    
Slägga (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 25.64      PB 2 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 47.28      SB 3 Final    
Enblom, Hans -61 38.84  6 Final
Johansson, Håkan -60 30.90      PB 7 Final    
Karlsson, Per -60 41.48  PB 4 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 26.60        2 Final    
Lindoff, Karin -62 25.06  3 Final
Spjut (400 gr) F9   Lindoff, Ellinor -71 10.70      PB 1 Final    
 1980-09-21 (sö)  | Jubileumstävling, Stidenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Brohn, Katarina -66 29.64    - PB 5 Final    
Lundman, Anna -66 27.36  - 2 Final
 1980-09-20/21 (lö-sö)  | Mångkamp, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS » Berg, Torbjörn -51 3 407    - SB 2    
100 m 13.4m[198] - SB
Längd 5.12 [341] - SB
Kula (7,26 kg) 11.57 [570]
Höjd 1.62 [493] PB
400 m 62.3m[0] SB
110 m häck (106,7 cm) 24.0m[0] - SB
Diskus (2,0 kg) 39.64 [678]
Stav 3.10 [558] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 45.40 [569] SB
1 500 m 5:59.5m[0] SB
 1980-09-19/21 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
300 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 44.45      PB     fr  
 1980-09-20 (lö)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:12.0m     SB 6      
Brodén, Lasse -57 4:34.8m SB 10
Enblom, Hans -61 4:08.5m     SB 5      
Forss, Michael -62 4:27.0m 9
Karlsson, Per -60 3:57.1m SB 1
» Skjutar, Arne -58 4:08.2m SB 4
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:30.5m     PB 1 Final    
 1980-09-20 (lö)  | Duvboloppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Ekberg, Karl Erik -48 36.55      PB 17      
Kristensen, Per -61 37.37  PB 20
 1980-09-18 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS   Andrén, Thomas -62 2.20        6      
Enblom, Hans -61 2.20  7
Karlsson, Per -60 2.80        2      
» Karlsson, Pontus -67 1.90  9
Svärdling, Lars -61 2.70  SB 3
Törnell, Jonas -57 2.40      PB 4      
Wikström, Johan -59 2.30  PB 5
Wikström, Magnus -63 2.80  SB 1
 1980-09-16 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Andrén, Thomas -62 41.1m     PB 5 Heat 4    
1 500 m KS   Heintze, Cathrine -61 5:28.4m     PB 7 Final    
Lindoff, Ellinor -71 6:17.9m PB 9 Final
1 eng. mil MS   Andersson, Rickard -61 4:40.8m     PB 7 Heat 1    
Andrén, Thomas -62 4:57.1m PB 11 Heat 2
Lindoff, Håkan -64 4:41.0m     PB 9 Heat 1    
Rosén, Håkan -63 5:00.8m PB 10 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 63.5m     PB 5 Final    
 1980-09-14 (sö)  | Hösttävling, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Svärdling, Lars -61 53.38        5 Heat 3    
5 000 m MS   Karlsson, Per -60 15:16.02      PB 5 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 14:57.41  SB 1 Final
 1980-09-13/14 (lö-sö)  | Kalle Anka final, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F14   Hansson, Boel -68 13.16    +0.8 PB 3 Heat 3  
F12 Hansson, Boel -68 13.62  +1.4 1 Heat 5
13.74  +0.3 6 Semi 2
Längd (zon) F12   Hansson, Boel -68 4.40    -   15    
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.99      PB 5 Final  
 1980-09-12 (fr)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Bergnäs, Fredrik -67 28.6m   - PB 3 Heat 4    
Brodén, Lasse -57 24.2m - SB 2 Heat 1
Nordgren, Joakim -68 28.8m   - PB 4 Heat 4    
Olsson, Christer -66 28.4m - PB 5 Heat 3
Olsson, Mats -66 28.4m - PB 4 Heat 3
Qvist, Roland -68 29.2m   - PB 6 Heat 3    
Svärdling, Lars -61 24.4m - 3 Heat 1
Törnell, Jonas -57 25.7m - PB 6 Heat 1
Wallén, Johan -67 27.8m   - PB 3 Heat 3    
Wennberg, Stefan -67 28.4m - PB 2 Heat 4
800 m MS » Karlsson, Pontus -67 2:24.2m     PB 9 Heat 2    
» Skjutar, Arne -58 2:06.1m 9 Heat 1
3 000 m MS   Elinder, Fredrik -66 11:00.0m     PB 11 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 9:12.3m PB 7 Heat 1
Hedenström, Lars -56 9:25.0m     PB 10 Heat 1    
Nylander, Anders -52 9:18.5m 9 Heat 1
» Skjutar, Arne -58 8:55.2m PB 4 Heat 1
Wallén, Peter -69 11:49.0m PB 12 Heat 2
Höjd MS   Karlsson, Per -60 1.75      PB 4 Final    
Törnell, Jonas -57 1.60  SB 7 Final
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Fagerlund, Mikael -55 38.94      PB 4 Final    
Karlsson, Per -60 38.96  3 Final
Svärdling, Lars -61 29.20  SB 5 Final
 1980-09-11/12 (to-fr)  | KM mångkamp, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 3.05      PB     fr  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 38.64            fr  
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 43.18      SB     fr  
10-kamp MS   Andrén, Thomas -62 3 349    - PB 4   fr  
100 m 12.6m[463] - PB to
Längd 5.03 [341] - SB to
Kula (7,26 kg) 8.84 [373] PB to
Höjd 1.71 [588] PB to
400 m 56.8m[0] to
110 m häck (106,7 cm) 18.9m[361] - PB fr
Diskus (2,0 kg) 23.94 [328] PB fr
Stav 2.42 [0] PB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 32.66 [375] PB fr
1 500 m 4:40.8m[520]           fr  
Brodén, Lasse -57 brutit  fr
100 m 11.9m[585] - to
Längd 4.78 [284] - SB to
Kula (7,26 kg) 10.00 [460] SB to
Höjd 1.62 [493] SB to
400 m 54.8m[602] SB to
110 m häck (106,7 cm) brutit  fr
Diskus (2,0 kg) ej start            fr  
Dickman, Ola -55 3 008  - SB 8 fr
100 m 12.8m[198] - PB to
Längd 5.32 [418] - SB to
Kula (7,26 kg) 8.33 [332] SB to
Höjd 1.44 [324] SB to
400 m 58.4m[0] to
110 m häck (106,7 cm) 22.6m[293] - SB fr
Diskus (2,0 kg) 18.85 [191] fr
Stav 2.77 [436] SB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 30.17 [333] SB fr
1 500 m 4:46.8m[483]           fr  
Enblom, Hans -61 4 167  - PB 3 fr
100 m 12.7m[198] - to
Längd 5.30 [418] - PB to
Kula (7,26 kg) 8.57 [351] SB to
Höjd 1.62 [493] PB to
400 m 55.4m[558] to
110 m häck (106,7 cm) 20.5m[361] - PB fr
Diskus (2,0 kg) 26.41 [390] fr
Stav 2.56 [371] PB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 35.66 [424] fr
1 500 m 4:23.9m[603]           fr  
Fagerlund, Mikael -55 3 994  - PB 5 fr
100 m 12.0m[560] - to
Längd 5.05 [341] - to
Kula (7,26 kg) 7.54 [267] PB to
Höjd 1.44 [324] PB to
400 m 53.8m[639] to
110 m häck (106,7 cm) 22.8m[293] - PB fr
Diskus (2,0 kg) 20.80 [245] PB fr
Stav 2.63 [371] PB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 36.30 [434] fr
1 500 m 4:30.2m[520]           fr  
Johansson, Håkan -60 2 944  - SB 9 fr
100 m 12.6m[463] - SB to
Längd ej res  to
Kula (7,26 kg) 9.47 [420] PB to
Höjd 1.32 [199] SB to
400 m 57.8m[0] to
110 m häck (106,7 cm) 20.1m[361] - SB fr
Diskus (2,0 kg) 26.34 [388] fr
Stav 2.56 [371] SB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 27.97 [294] PB fr
1 500 m 4:47.4m[448]           fr  
Karlsson, Per -60 5 637  - PB 2 fr
100 m 12.4m[501] - SB to
Längd 5.60 [514] - SB to
Kula (7,26 kg) 9.78 [444] PB to
Höjd 1.74 [625] PB to
400 m 52.0m[719] to
110 m häck (106,7 cm) 17.1m[652] - PB fr
Diskus (2,0 kg) 28.35 [436] PB fr
Stav 3.05 [543] PB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 40.35 [496] PB fr
1 500 m 4:13.6m[707]           fr  
Pettersson, Tomas -65 brutit  fr
100 m 13.1m[198] - PB to
Längd 4.39 [185] - PB to
Kula (7,26 kg) 5.65 [97] PB to
Höjd 1.29 [167] PB to
400 m 64.39 [0] PB to
110 m häck (106,7 cm) brutit  fr
Diskus (2,0 kg) ej start            fr  
Svärdling, Lars -61 3 327  - SB 6 fr
100 m 12.2m[518] - to
Längd 4.89 [341] - SB to
Kula (7,26 kg) 8.51 [346] PB to
Höjd 1.56 [453] PB to
400 m 56.7m[0] to
110 m häck (106,7 cm) 20.5m[361] - SB fr
Diskus (2,0 kg) 21.35 [260] fr
Stav 2.56 [371] SB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 27.87 [292] fr
1 500 m 5:03.2m[385]           fr  
» Wikström, Peter -57 5 697  - SB 1 fr
100 m 11.7m[643] - SB to
Längd 6.13 [633] - SB to
Kula (7,26 kg) 11.87 [590] to
Höjd 1.65 [540] SB to
400 m 53.6m[655] SB to
110 m häck (106,7 cm) 17.8m[597] - PB fr
Diskus (2,0 kg) 32.04 [520] fr
Stav 2.84 [479] fr
Spjut (800 gr, f 1986) 42.79 [532] SB fr
1 500 m 4:42.7m[508] SB fr
7-kamp KS   Kiili, Eerika -64 2 762  [1,2] - PB 1   fr  
100 m häck (84 cm) 20.5m[309] - PB to
Kula (4,0 kg) 7.22 [385] PB to
Höjd 1.25 [422] PB to
200 m 30.9m[431] - to
Längd 4.25 [489] - fr
Spjut (600 gr, f 1999) 18.01 [355] fr
800 m 3:03.5m[371] PB fr
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F16
[2] - Är ny klubbrekordmångkamp 1980 för F16
 1980-09-11 (to)  | Buster Cup, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Lundgren, Ulph -64 12.3m   -   2      
» Pihlblad, Jan -65 13.4m - 5
F18 » Karlsson, Lena -62 13.1m   -   1      
Stoby, Helena -64 13.9m - 5
1 500 m F18   Pettersson, Lena -62 5:28.1m     SB 2      
3 000 m P16   Lindoff, Håkan -64 10:04.19        2      
Litzén, Bo -64 10:04.19  1
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 14.9m   -   1      
Kinder, Anna -65 18.3m - 6
300 m häck (76,2 cm) P16 » Pihlblad, Jan -65 47.4m       4      
Waller, Johan -64 51.8m PB 6
Höjd P16   Litzén, Bo -64 0.50      PB 4      
Waller, Johan -64 0.50  PB 5
F18 Helge, Anette -63 1.55        2      
Södergren, Janina -64 1.25  5
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lindoff, Håkan -64 43.28        3      
Lundgren, Ulph -64 1.20  PB 6
F18 Fredriksén, Ann -64 25.10        3      
Kinder, Anna -65 ej res 
Stafett 1 000 m F18   Kinder, Anna -65 2:28.2m       2      
Södergren, Janina -64
Stoby, Helena -64
» Karlsson, Lena -62
Lag Arena P16   Lindoff, Håkan -64 113p        3      
Litzén, Bo -64
Lundgren, Ulph -64
» Pihlblad, Jan -65
Waller, Johan -64                
F18 Fredriksén, Ann -64 112p  3
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Kinder, Anna -65
Pettersson, Lena -62
Stoby, Helena -64
Södergren, Janina -64
 1980-09-11 (to)  | Resultattävling, Årsta Ip, Stockhlm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Längd M20   Enblom, Hans -61 5.02    -   2      
Karlsson, Per -60 5.42  - 1
Svärdling, Lars -61 4.73  - 3
Längd (zon) P13   Bivstedt, Johan -68 3.09    - PB 3      
Bivstedt, Niklas -71 2.60  - 6
Brottman, Peter -69 3.15    - PB 2      
Hamberg, Kenneth -69 2.70  - PB 4
Litzén, Peter -67 3.70  - 1
F14 Hurtig, Susanne -66 3.72    - PB 1      
Wallin, Carola -66 3.62  - 2
Kula (7,26 kg) M20   Enblom, Hans -61 8.40        2      
Karlsson, Per -60 8.88  1
Svärdling, Lars -61 8.34  3
 1980-09-02/10 (ti-on)  | UDM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
  Slägga på Stora Mossen
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Johansson, Tommy -64 12.33    +2.8   4 Heat 2 on  
Lundgren, Ulph -64 12.34  +2.8 3 Heat 5 on
Perswalld, Anders -64 12.19  +1.6 3 Heat 4 on
  ej start          Seni 1 on  
» Pihlblad, Jan -65 13.24  +2.1 5 Heat 1 on
F18 Helge, Anette -63 13.22  +3.2 3 Final ti
F16 Stoby, Helena -64 14.12    +1.3 PB 7 Heat 1 on  
Söderbäck, Katarina -65 13.85  -0.6 4 Heat 3 on
300 m P18   Rosén, Håkan -63 625.76  [1]   PB 14   on  
400 m P18   Andrén, Thomas -62 55.91        2 Heat 1 ti  
56.57  7 Semi 2 ti
Björemyr, Ola -63 54.01  1 Heat 2 ti
54.59  4 Semi 2 ti
  54.19        7 Final on  
Gullberg, Pontus -63 55.35  4 Heat 3 ti
55.00  PB 4 Semi 1 ti
P16 Lundgren, Ulph -64 56.51  PB 4 Heat 2 ti
  56.93        5 Semi 2 ti  
Perswalld, Anders -64 53.18  PB 1 Semi 1 ti
54.43  1 Heat 1 ti
  53.28        2 Final on  
F18 Helge, Anette -63 60.56  PB 2 Heat 2 ti
60.69  2 Final ti
F16 Stoby, Helena -64 65.03      PB 4 Heat 2 ti  
Söderbäck, Katarina -65 63.63  5 Heat 1 ti
800 m P18   Björemyr, Ola -63 2:11.28        8 Heat 2 ti  
Rosén, Håkan -63 2:04.28  PB 5 Heat 3 ti
Sjöberg, Hans -62 2:00.97  PB 3 Heat 1 ti
  brutit          Final ti  
P16 Litzén, Bo -64 2:06.58  1 Heat 1 ti
2:03.99  1 Final on
1 500 m P18   Forss, Michael -62 4:26.90        7 Heat 1 ti  
Rosén, Håkan -63 4:44.19  9 Heat 2 ti
P16 Lindoff, Håkan -64 4:20.75  4 Final ti
  4:25.02        3 Heat 2 ti  
Litzén, Bo -64 4:26.20  1 Heat 1 ti
4:11.26  1 Final on
3 000 m P18   Forss, Michael -62 10:02.29  [1]   SB     on  
P16 Lindoff, Håkan -64 9:18.70  PB 4 Final ti
5 000 m P18   Forss, Michael -62 17:13.84      SB 13 Final on  
Rosén, Håkan -63 17:47.12  14 Final on
2 000 m h (91,4 cm) P18   Andrén, Thomas -62 6:51.19        7 Final ti  
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 14.82  [2,3] +1.3 PB 1 Final on  
» Karlsson, Lena -62 15.56  +1.3 2 Final on
110 m häck (100 cm) P18   Andrén, Thomas -62 17.74    +1.6 PB 4 Final on  
300 m häck (76,2 cm) P16 » Pihlblad, Jan -65 46.96      PB 5 Heat 2 ti  
F18 Helge, Anette -63 44.82  PB 1 Final on
Längd P16 » Pihlblad, Jan -65 4.55    +1.6   13   on  
F18 Helge, Anette -63 5.44  +1.9 1 Final on
Kula (6,25 kg) P18   Bredeby, Göran -62 12.67      PB 2 Final ti  
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 39.14      PB 3 Final on  
Sjöberg, Mikael -63 37.82  4 Final on
P17 Sjöberg, Mikael -63 37.82  PB 4 Final ti
Diskus (1,0 kg) F18   Lindoff, Karin -62 22.52        3 Final on  
Slägga (6,25 kg) P18   Bredeby, Göran -62 33.38  [4]   PB 1   on  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lindoff, Håkan -64 41.92        8 Final ti  
F18 Lindoff, Karin -62 29.10  2 Final ti
F16 Fredriksén, Ann -64 28.12  6 Final on
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
[4] - ensam tävlande
 1980-09-07 (sö)  | MP:s ungdomstävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m F14   Blomgren, Åsa -66 3:10.7m     PB 9 Final    
Hurtig, Susanne -66 3:28.4m PB 10 Final
» Kapell, Petra -67 2:47.6m PB 8 Final
1 000 m P12   Hamberg, Kenneth -69 4:16.0m       10 Final    
1 500 m P16   Lindoff, Håkan -64 4:18.5m     PB 2 Final    
Längd (zon) F14   Blomgren, Åsa -66 4.12    - PB 2 Final    
Hurtig, Susanne -66 3.59  - PB 6 Final
» Kapell, Petra -67 4.23    -   1 Final    
Nilsson, Monica -67 3.51  - 8 Final
Wallin, Carola -66 3.53  - 7 Final
Kula (3,0 kg) P12   Hamberg, Kenneth -69 5.54      PB 9      
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Wikström, Magnus -63 41.72      SB 3 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lindoff, Håkan -64 48.74      PB 4 Final    
 1980-09-07 (sö)  | Personliga rekordens kväll, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Johansson, Tommy -64 12.3m   +1.5 PB 8 Heat 4    
Lundgren, Ulph -64 12.2m +1.5 7 Heat 4
Lundqvist, Peter -57 11.77    +1.4 SB 2 Heat 3    
Perswalld, Anders -64 11.92  +1.4 4 Heat 3
» Pihlblad, Jan -65 13.04  +0.8 PB 4 Heat 7
Svärdling, Lars -61 11.8m   +1.5 PB 4 Heat 4    
KS Hansson, Boel -68 13.6m +0.6 5 Heat 3
Helge, Anette -63 13.37  +0.5 7 Heat 2
» Karlsson, Lena -62 13.28    +0.5 SB 4 Heat 2    
Lundman, Anna -66 13.18  +1.0 5 Heat 1
Stoby, Helena -64 13.67  +3.1 3 Heat 4
400 m KS   Lundman, Anna -66 63.13      PB 1 Heat 4    
Söderbäck, Katarina -65 63.14  PB 2 Heat 3
Winter, Anna -59 59.96  5 Heat 1
1 500 m MS   Karlsson, Per -60 3:58.7m       10 Heat 1    
» Lindelöw, Jan -59 4:16.80  4 Heat 4
» Skjutar, Arne -58 4:08.74      SB 2 Heat 3    
KS Heintze, Cathrine -61 5:55.0m 12 Heat 3
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:56.9m     PB 1 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 9:12.7m SB 2 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.03  [1] +1.5 PB 1 Final    
» Karlsson, Lena -62 16.14  +1.5 4 Final
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 33.32        13      
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 19.20        15      
Mintén, Ann -61 23.92  9
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1980-09-06 (lö)  | Stens ICA-spel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Björemyr, Ola -63 24.84    +0.6 PB 4 Heat 6    
Johansson, Tommy -64 25.04  +1.0 PB 5 Heat 5
Lundgren, Ulph -64 25.51    +1.0 PB 6 Heat 5    
Perswalld, Anders -64 23.97  +0.8 5 Heat 2
» Pihlblad, Jan -65 26.75  +1.0 PB 7 Heat 3
KS Helge, Anette -63 26.77    +1.3 PB 2 Heat 2    
» Karlsson, Lena -62 26.75  +0.8 5 Heat 1
Lundman, Anna -66 27.19  +1.1 PB 2 Heat 3
Stoby, Helena -64 28.45    +0.6 PB 4 Heat 4    
Söderbäck, Katarina -65 28.18  +1.1 PB 3 Heat 3
Södergren, Janina -64 30.06  +1.1 SB 8 Heat 3
Winter, Anna -59 27.50  +0.8 6 Heat 1
800 m MS   Abrahmsén, Lars -57 1:54.15        5 Heat 1    
Enblom, Hans -61 2:00.69  2 Heat 5
Karlsson, Per -60 1:53.15  [1]   PB 1 Heat 1    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:56.66  2 Heat 2
Nylander, Anders -52 2:01.51  3 Heat 6
» Skjutar, Arne -58 2:04.73      SB 6 Heat 7    
KS Winter, Anna -59 2:23.45  3 Heat 3
1 eng. mil MS   Abrahmsén, Lars -57 4:10.81      PB 2 Final    
3 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 9:26.46  [2]   PB        
5 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 15:36.36      PB 1 Heat 2    
Kula (4,0 kg) KS   Mintén, Ann -61 8.51      PB 13      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Lindoff, Karin -62 26.20        2 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
[2] - Mellantid
 1980-09-04 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stckholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS   Dickman, Ola -55 19.98      SB 6      
Enblom, Hans -61 27.33  PB 3
Engblom, Lars -59 28.95      SB 2      
Karlsson, Per -60 27.05  SB 4
Rytter, Lars -56 18.77  SB 7
Svärdling, Lars -61 21.91      SB 5      
» Wikström, Peter -57 33.11  1
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 34.87        2      
P17 Sjöberg, Mikael -63 35.12  1
Diskus (1,5 kg) P16   Lindoff, Håkan -64 24.61      PB 1      
Diskus (1,0 kg) F19   Mintén, Ann -61 26.79      PB 1      
F18 Lindoff, Karin -62 24.12  2
F9 Lindoff, Ellinor -71 6.43      PB 1      
K40 Lindoff, Rigmor -39 11.92  PB 1
 1980-09-04 (to)  | Köpenhamn, Österbro Stadion, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 2:35.0m     PB 6 Heat 1    
 1980-09-02 (ti)  | Ringsted, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Höjgård, Karsten -57 4:04.0m     PB 3      
 1980-09-02 (ti)  | Seriematch Buster Cup, Årsta, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P14   Bertilsson, Rickard -66 13.3m   - PB 3      
» Karlsson, Pontus -67 14.4m - 5
Olsson, Christer -66 13.8m   -   4      
P12 Danielsson, Torkel -69 15.8m - 5
Hamberg, Kenneth -69 17.5m - PB 6
Holm, Cyril -68 15.1m   -   3      
F14 Brohn, Katarina -66 14.2m - 3
Hurtig, Susanne -66 15.6m - PB 5
» Kapell, Petra -67 14.3m   -   4      
Lundman, Anna -66 13.1m - 1
F12 Hansson, Boel -68 14.5m - 2
Synnerholm, Åsa -68 14.0m - 1
800 m F14   Brohn, Katarina -66 2:38.6m       1      
Hurtig, Susanne -66 3:28.5m PB 3
F12 Hinnsell, Marita -71 3:22.3m     PB 4      
Lindoff, Ellinor -71 3:08.6m 3
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 3:19.4m       3      
» Karlsson, Pontus -67 3:13.2m 1
P12 Palmgren, Göran -68 3:45.7m     PB 4      
Wallén, Peter -69 3:44.3m 3
80 m häck (76,2 cm) F14   Blomgren, Åsa -66 15.2m   - PB 3      
Carlsson, Lena -67 16.6m - PB 4
100 m häck (76,2 cm) P14   Elinder, Fredrik -66 20.0m   - PB 4      
Wallén, Johan -67 19.2m - PB 2
Längd (zon) P14   Bergnäs, Fredrik -67 4.31    -   4      
Litzén, Peter -67 4.15  - PB 5
Wallén, Johan -67 4.67    - PB 3      
P12 » Danelius, Johan -68 3.95  - 3
Holm, Cyril -68 3.90  - PB 5
Wallén, Peter -69 3.42    -   6      
F14 » Kapell, Petra -67 4.43  - PB 2
Lundman, Anna -66 4.38  - PB 3
Wallin, Carola -66 3.64    - PB 5      
F12 Kapell, Marie -70 3.41  [1] - PB 4
Lindoff, Ellinor -71 3.12  - 5
Synnerholm, Åsa -68 4.06  - PB 1
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.10        1      
Litzén, Peter -67 7.02  5
Olsson, Christer -66 8.12  4
Kula (3,0 kg) P12   Andrén, Mathias -71 3.64      PB 6      
Danielsson, Torkel -69 6.66  5
Palmgren, Göran -68 7.08      PB 4      
F14 Carlsson, Lena -67 6.59  PB 3
Wallin, Carola -66 6.48  PB 4
Kula (2,0 kg) F12   Andrén, Pernilla -71 3.08      PB 4      
Hansson, Boel -68 7.83  PB 1
4 x 100 m P14   Wallén, Johan -67 54.1m       2      
Olsson, Christer -66
» Karlsson, Pontus -67
Bertilsson, Rickard -66                
P12 Holm, Cyril -68 61.3m 2
» Danelius, Johan -68
Wallén, Peter -69
Andrén, Mathias -71                
F14 Lundman, Anna -66 54.6m 1
» Kapell, Petra -67
Brohn, Katarina -66
Carlsson, Lena -67                
F12 Lindoff, Ellinor -71 61.6m 1
Hansson, Boel -68
Hinnsell, Marita -71
Synnerholm, Åsa -68
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F10
 1980-09-01 (må)  | Kalle Anka Distriktsfinal, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P12   Qvist, Roland -68 14.49    -   3 Heat 2    
F14 Lundman, Anna -66 13.24  - 1 Heat 2
  13.08    -   2 Final    
F12 Hansson, Boel -68 13.83  - 1 Heat 1
Synnerholm, Åsa -68 14.22  - 4 Heat 2
14.16  - 5 Final
800 m F14   Brohn, Katarina -66 2:31.15        5 Final    
1 000 m P12 » Danelius, Johan -68 3:12.68        8 Final    
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.49        9      
Stav P14 » Karlsson, Pontus -67 2.10      PB 8 Final    
Längd (zon) P12   Qvist, Roland -68 4.59    -   2 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.51        2 Final    
 1980-08-30/31 (lö-sö)  | Finnkamp, Olympiastadion, Helsingfors, FIN
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 15:04.75        6 Final  
300 m häck (76,2 cm) F18 » Karlsson, Lena -62 44.32        4    
 1980-08-30 (lö)  | Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS   Johansson, Håkan -60 28.94      PB 9      
 1980-08-30 (lö)  | Eskilstuna-spelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Lundgren, Ulph -64 12.28    +0.2 PB 4 Heat 1    
12.80  - 7 Final
Perswalld, Anders -64 12.06  +0.2 3 Heat 1
  12.37    -   6 Final    
» Pihlblad, Jan -65 13.43  -0.3 6 Heat 2
P14 Bergnäs, Fredrik -67 15.0m -0.2 8 Heat 2
Olsson, Christer -66 14.28    -0.4   3 Heat 1    
Sunavi, Arto -67 15.77  -1.2 8 Heat 3
Wallén, Johan -67 14.16  -0.2 6 Heat 2
Wennberg, Stefan -67 14.13    -1.2   5 Heat 3    
P12 » Danelius, Johan -68 14.7m 0.0 2 Heat 2
15.14  - 4 Final
Wallén, Peter -69 16.39    -0.7   3 Heat 3    
F16 Stoby, Helena -64 14.48  -0.3 4 Heat 3
Söderbäck, Katarina -65 13.96  -0.3 3 Heat 3
Södergren, Janina -64 14.85    -0.5   5 Heat 2    
F14 Blomgren, Åsa -66 14.5m -0.3 6 Heat 2
Brohn, Katarina -66 14.36  0.0 4 Heat 3
Carlsson, Lena -67 14.70    -1.6   6 Heat 4    
Lundman, Anna -66 13.3m -0.3 1 Heat 2
13.40  - 1 Final
F12 Hansson, Boel -68 13.9m -0.6 1 Heat 1
  13.67    -   1 Final    
Karlsson, Petra -68 14.18  -0.1 1 Heat 3
14.11  - 2 Final
200 m MS   Karlsson, Per -60 24.92    -1.0 PB 5 Heat 3    
Svärdling, Lars -61 24.54  -0.5 3 Heat 2
KS Winter, Anna -59 27.47  -0.2 SB 4 Heat 1
800 m KS   Dieng, Sussi -58 2:21.27        6 B-heat    
1 000 m MS   Andersson, Rickard -61 2:46.09      SB 9 B-fin H2    
Hedenström, Lars -56 2:38.98  PB 5 B-fin H2
Karlsson, Per -60 2:29.94      PB 1 B-fin H3    
» Lindelöw, Jan -59 2:40.81  PB 7 B-fin H1
P16 Ekström, Jan -64 2:54.34  PB 6 B-heat 1
Lindoff, Håkan -64 2:44.8m     PB 8 A-final    
Litzén, Bo -64 2:39.54  [1] PB 2 A-final
P14 Elinder, Fredrik -66 3:20.8m 15 B-heat
» Karlsson, Pontus -67 3:06.20        6 B-heat    
Olsson, Christer -66 3:23.2m 16 B-heat
P12 » Danelius, Johan -68 3:17.24  7 A-heat
Wallén, Peter -69 3:36.00  6 B-heat
Längd (zon) P14   Bergnäs, Fredrik -67 4.35    -   18      
Wallén, Johan -67 4.56  - 12
Wennberg, Stefan -67 4.70  - 9
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
 1980-08-28 (to)  | Köpenhamn, Österbro Stadion, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 15:19.4m       7 Heat 1    
 1980-08-27 (on)  | Resultattävling, Storängsvallen, Huddinge Huddinge AIS
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Wareing, Allan -43 10:38.8m [1]   PB 6 Final    
Diskus (2,0 kg) MS   Andersson, Rickard -61 17.78      PB 14      
Johansson, Håkan -60 27.49  PB 12
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
 1980-08-27 (on)  | Buster Cup, Trollbäcken, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P14   Sunavi, Arto -67 15.4m   - PB 5      
Wennberg, Stefan -67 13.7m - 3
P12 Bivstedt, Johan -68 14.5m   - PB 2      
Bivstedt, Niklas -71 17.1m - PB 6
Holm, Cyril -68 15.0m - 4
F14 Hurtig, Susanne -66 16.0m   - PB 7      
» Kapell, Petra -67 14.4m - 4
Lundman, Anna -66 13.0m - 1
Sundström, Maria -66 14.1m   -   3      
F12 Hinnsell, Marita -71 19.1m - PB 6 Heat 2
Karlsson, Petra -68 13.8m - PB 2 Heat 1
Synnerholm, Åsa -68 13.9m - 3 Heat 1
800 m F14   Brohn, Katarina -66 2:42.4m       1      
» Kapell, Petra -67 2:56.5m PB 3
F12 Hinnsell, Marita -71 3:29.2m       6      
Lindoff, Ellinor -71 3:13.5m 4
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 3:25.1m       5      
» Karlsson, Pontus -67 3:14.9m 3
Rothenburg, Thomas -67 3:24.0m       4      
P12 Bivstedt, Johan -68 3:21.1m PB 2
» Danelius, Johan -68 3:22.2m 3
Wallén, Peter -69 3:41.0m 7
80 m häck (76,2 cm) F14   Brohn, Katarina -66 16.9m   -   6      
Karlsson, Lena -66 16.8m - PB 5
Lundman, Anna -66 16.6m - 4
100 m häck (76,2 cm) P14 » Karlsson, Pontus -67 19.8m   - PB 2      
Wallén, Johan -67 19.8m - PB 3
Längd (zon) P14   Wallén, Johan -67 4.53    -   3      
Wennberg, Stefan -67 4.74  - PB 2
P12 » Danelius, Johan -68 3.79    -   3      
Holm, Cyril -68 3.78  - 4
F14 Hurtig, Susanne -66 3.51  - PB 5
» Kapell, Petra -67 4.18    - PB 3      
Wallin, Carola -66 3.31  - PB 6
F12 Björklund, Linda -68 3.22  - 6
Lindoff, Ellinor -71 3.21  - PB 7
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.61      PB 2      
Elinder, Fredrik -66 5.42  PB 5
Kula (3,0 kg) P12   Bivstedt, Niklas -71 4.10        4      
Wallén, Peter -69 5.50  PB 3
F14 Carlsson, Lena -67 6.46      PB 3      
Hurtig, Susanne -66 6.32  PB 4
Wallin, Carola -66 5.95  PB 5
Kula (2,0 kg) F12   Björklund, Linda -68 5.13        6      
Karlsson, Petra -68 6.91  PB 3
4 x 100 m P14   Wallén, Johan -67 54.3m       2      
» Karlsson, Pontus -67
Wennberg, Stefan -67                
P12 Holm, Cyril -68 60.5m 1
» Danelius, Johan -68
Bivstedt, Johan -68
Wallén, Peter -69                
F14 Sundström, Maria -66 55.3m 1
Carlsson, Lena -67
Brohn, Katarina -66
Lundman, Anna -66                
F12 Karlsson, Petra -68 66.9m 2
Synnerholm, Åsa -68
Björklund, Linda -68
Lindoff, Ellinor -71
 1980-08-26 (ti)  | Hvidorve, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 eng. mil MS   Höjgård, Karsten -57 4:20.9m     PB        
 1980-08-05/26 (ti-ti)  | Stafett-DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 200 m KS   Purvin, Eva -57 1:45.48        2 Final ti  
Winter, Anna -59
Pettersson, Marie -59
» Karlsson, Lena -62
Stafett 1 000 m P16   Lundgren, Ulph -64 2:09.99        1 Heat 1 ti  
Lindgren, Per -65
Johansson, Tommy -64
Perswalld, Anders -64                
Lundgren, Ulph -64 2:11.25  4 Final ti
Lindgren, Per -65
Johansson, Tommy -64
Perswalld, Anders -64                
F16 Hansson, Boel -68 2:30.90  3 Heat 2 ti
Brohn, Katarina -66
Lundman, Anna -66
Söderbäck, Katarina -65                
Hansson, Boel -68 2:27.23  2 Final ti
Söderbäck, Katarina -65
Lundman, Anna -66
Brohn, Katarina -66
4 x 400 m MS   Sjöberg, Hans -62 3:24.88        2 Heat 1 ti  
Brodén, Lasse -57
Fagerlund, Mikael -55
Abrahmsén, Lars -57
 {Hammarby IF} [1] brutit          Final ti  
M20 Sjöberg, Hans -62 3:26.52  2 Final ti
Enblom, Hans -61
Karlsson, Per -60
Svärdling, Lars -61                
KS Purvin, Eva -57 3:57.03  2 Final ti
Winter, Anna -59
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
4 x 800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 7:44.16        2 Final ti  
Abrahmsén, Lars -57
» Wallin, Örjan -51
» Wärngård, Gunnar -57                
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:10.58  9 Final ti
Nylander, Anders -52
Hedenström, Lars -56
Törnell, Jonas -57                
Johansson, Håkan -60 8:44.11  12 Final ti
Eneroth, Stefan -55
Forss, Michael -62
Hammar, Jan -59                
M20 Litzén, Bo -64 7:57.50  1 Final ti
Enblom, Hans -61
Svärdling, Lars -61
Karlsson, Per -60                
Ekström, Jan -64 8:57.86  8 Final ti
Lindoff, Håkan -64
Andrén, Thomas -62
Rosén, Håkan -63
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1980-08-25 (må)  | Haningespelen, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Fagerlund, Mikael -55 51.6m       6 Final    
1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 3:59.8m       8 Final    
 1980-08-25 (må)  | Buster Cup, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Perswalld, Anders -64 11.9m   -   1      
Wodne, Robert -65 13.5m - PB 6
F17 Stoby, Helena -64 14.2m   -   4      
Söderbäck, Katarina -65 13.7m - 3
1 500 m F17   Fredriksén, Ann -64 6:11.8m       3      
Kiili, Eerika -64 6:34.4m PB 4
3 000 m P16   Lindoff, Håkan -64 9:53.8m     PB 1      
100 m häck (76,2 cm) F17   Helge, Anette -63 15.0m   - SB 1      
Stoby, Helena -64 30.5m - PB 4
300 m häck (76,2 cm) P16   Lindgren, Per -65 46.6m     PB 3      
Wodne, Robert -65 46.8m PB 4
Höjd P16   Johansson, Tommy -64 1.60      SB 3      
Lindgren, Per -65 1.40  5
F17 Helge, Anette -63 1.50        1      
Södergren, Janina -64 1.30  3
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Johansson, Tommy -64 31.10      SB 6      
Lindoff, Håkan -64 42.24  2
F18 Lindoff, Karin -62 23.56        3      
F17 Fredriksén, Ann -64 27.14  1
Stafett 1 000 m P16   Lindgren, Per -65 2:14.5m       2      
Wodne, Robert -65
Johansson, Tommy -64
Perswalld, Anders -64                
F16 Södergren, Janina -64 2:29.4m [1] 1
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
Helge, Anette -63
Lag Arena P16   Johansson, Tommy -64 117p        3      
Lindgren, Per -65
Lindoff, Håkan -64
Perswalld, Anders -64
Wodne, Robert -65                
F16 Fredriksén, Ann -64 136p  1
Kiili, Eerika -64
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
Södergren, Janina -64
Not
[1] - Helge överårig
 1980-08-24 (sö)  | SAIS-spelen, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 1:59.52      PB 5 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 1:57.59  3 Heat 1
  1:56.99        4 Final    
Hedenström, Lars -56 2:00.94  7 Heat 2
Karlsson, Per -60 1:57.26  2 Heat 1
  1:56.15        2 Final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:57.80  4 Heat 1
1:57.28  5 Final
Törnell, Jonas -57 2:03.02  6 Heat 1
1 500 m KS   Dieng, Sussi -58 4:44.39        5 Final    
3 000 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 8:35.49        6 A-final    
Nylander, Anders -52 9:15.45  SB 9 B-final
» Skjutar, Arne -58 9:00.26  6 B-final
 1980-08-24 (sö)  | Hellas Ungdomsspel, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Sjöberg, Hans -62 12.07    -   3 Heat 3    
12.15  - 6 Final
P16 Johansson, Tommy -64 12.73    - PB 3 Heat 6    
Lundgren, Ulph -64 12.73  - 2 Heat 5
12.63  - PB 5 Semi 2
Perswalld, Anders -64 12.11  - 1 Heat 3
12.09  - 1 Semi 1
  11.81    - PB 2 Final    
» Pihlblad, Jan -65 13.37  - 6 Heat 5
Waller, Johan -64 15.17  - SB 5 Heat 1
P14 » Karlsson, Pontus -67 14.2m   - PB 5 Heat 4    
Rothenburg, Thomas -67 14.7m - PB 5 Heat 1
Wallén, Johan -67 13.8m - 4 Heat 4
Wennberg, Stefan -67 13.6m   -   5 Heat 5    
P13 Lagerqvist, Kent -67 13.35  - PB 5 Semi 1
13.3m - 3 Heat 2
P12 » Danelius, Johan -68 14.7m   -   4 Heat 1    
Lindgren, Håkan -69 15.8m - PB 5 Heat 2
Perswalld, Magnus -68 16.0m - PB 7 Heat 1
Qvist, Roland -68 14.0m - 2 Heat 6
  14.2m   -   3 Semi 2    
F18 Helge, Anette -63 13.42  - 4 Heat 1
13.29  - 6 Final
F16 Söderbäck, Katarina -65 13.93  - 2 Heat 5
  13.91    -   7 Semi 1    
F14 Brohn, Katarina -66 14.0m - 3 Heat 2
Hurtig, Susanne -66 16.1m - PB 7 Heat 4
» Kapell, Petra -67 14.8m   -   6 Heat 1    
Karlsson, Lena -66 14.2m - PB 4 Heat 9
Lundman, Anna -66 31.1m - 1 Heat 1
13.20  - 1 Semi 2
  13.14    -   3 Final    
Nilsson, Monica -67 15.6m - PB 6 Heat 6
Sundström, Maria -66 13.9m - 3 Heat 10
  13.96    - PB 4 Semi 3    
F12 Hansson, Boel -68 13.5m - 1 Heat 1
13.7m - 1 Semi 1
  13.86    -   2 Final    
Synnerholm, Åsa -68 13.9m - PB 1 Heat 3
14.0m - 2 Semi 2
14.39  - 4 Final
800 m M20   Enblom, Hans -61 1:59.89      PB 3 Heat 1    
Svärdling, Lars -61 2:05.35  8 Heat 1
F14 Brohn, Katarina -66 2:29.77      PB 2 Heat 2    
Kollbrink, Ann -67 3:00.84  PB 10 Heat 3
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 3:16.51      PB 7 Heat 4    
» Karlsson, Pontus -67 3:05.37  SB 9 Heat 3
Matz, Göran -67 3:04.45        6 Heat 3    
Rothenburg, Thomas -67 3:16.16  SB 5 Heat 5
P13 Matz, Göran -67 3:04.45  PB 6 Heat 3
P12 Bivstedt, Niklas -71 4:02.05      PB 9 Heat 4    
» Danelius, Johan -68 3:14.60  10 Heat 1
Hamberg, Kenneth -69 4:15.37  10 Heat 4
Lindgren, Håkan -69 3:52.66      PB 7 Heat 4    
Wallén, Peter -69 3:35.99  10 Heat 3
1 500 m P16   Ekström, Jan -64 4:45.10      PB 8 Heat 3    
Lindoff, Håkan -64 4:20.73  5 Heat 1
Litzén, Bo -64 4:13.60  1 Heat 1
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.55      PB 4 Final    
F14 » Kapell, Petra -67 1.30  PB 15
Karlsson, Lena -66 1.25  PB 16
Längd P16   Lindgren, Per -65 4.82    -   13      
» Pihlblad, Jan -65 4.56  - 15
Längd (zon) P14   Bergnäs, Fredrik -67 4.08    -   22      
Lagerqvist, Kent -67 4.68  - 10
Nordström, Joakim -66 3.30    -   27      
Wallén, Johan -67 4.54  - 17
Wennberg, Stefan -67 4.58  - PB 15
P13 Lagerqvist, Kent -67 4.68    - PB 10 Final    
P12 Bivstedt, Niklas -71 3.01  - PB 44
Lindgren, Håkan -69 3.65  - PB 33
Perswalld, Magnus -68 3.69    - PB 29      
F14 » Kapell, Petra -67 4.16  - PB 32
Nilsson, Monica -67 3.76  - PB 42
F12 Hansson, Boel -68 4.49    -   3 Final    
Synnerholm, Åsa -68 3.54  - PB 33
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.59      PB 2 Final    
Kula (3,0 kg) P12   Hamberg, Kenneth -69 5.34        18      
F14 Karlsson, Lena -66 6.15  PB 20
Sundström, Maria -66 6.03  PB 21
 1980-08-23 (lö)  | BISS-spelen, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Fagerlund, Mikael -55 12.1m   -0.3   4 Heat 1    
Karlsson, Per -60 12.6m 0.0 SB 7 Heat 3
400 m MS   Fagerlund, Mikael -55 51.2m     SB 5      
Hedenström, Lars -56 55.4m 9
Karlsson, Per -60 51.9m       6      
Törnell, Jonas -57 55.1m 8
KS Dieng, Sussi -58 62.5m PB 8
Hagberg, Susanne -60 66.6m PB 11
800 m MS   Nylander, Anders -52 2:03.8m       11 Final    
1 500 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 4:02.3m       3 Final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 4:00.7m 1 Final
» Skjutar, Arne -58 4:14.0m 8 Final
 1980-08-21 (to)  | Spiralen Games, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:56.3m       8 Final    
Hedenström, Lars -56 2:00.59  5 B-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:57.73        3 B-final    
Nylander, Anders -52 2:01.16  SB 6 B-final
Törnell, Jonas -57 2:04.08  8 B-final
» Wärngård, Gunnar -57 1:54.89        7 Final    
KS Dieng, Sussi -58 2:17.7m PB 10 Final
Purvin, Eva -57 2:16.76  PB 8 Final
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:54.4m [1]     3 Final    
» Wallin, Örjan -51 3:53.3m [1] 2 Final
1 eng. mil MS   Abrahmsén, Lars -57 4:12.60      PB 3 Final    
» Wallin, Örjan -51 4:11.08  SB 2 Final
5 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 14:34.7m     SB 7 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1980-08-19 (ti)  | Nationell tävling, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Purvin, Eva -57 13.2m   -   5 Final    
400 m MS   Hedenström, Lars -56 55.0m       5 B-final    
Karlsson, Per -60 52.1m 2 B-final
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:55.9m       4 A-final    
Sjöberg, Hans -62 2:01.0m PB 4 B-final
Törnell, Jonas -57 2:03.3m       6 B-final    
KS Dieng, Sussi -58 2:19.9m SB 7 Final
Purvin, Eva -57 2:18.9m 5 Final
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:48.8m     PB 2 A-final    
Bergvall, Lars Georg -55 4:00.3m PB 10 A-final
Enblom, Hans -61 4:10.0m     SB 3 B-final    
Gullberg, Pontus -63 4:13.9m PB 1 C-final
Johansson, Håkan -60 4:15.2m 4 C-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.1m     PB 4 A-final    
Lindoff, Håkan -64 4:22.9m 8 C-final
Lundgren, Bengt -53 3:51.3m PB 5 A-final
Nylander, Anders -52 4:11.2m     SB 5 B-final    
Svärdling, Lars -61 4:14.9m PB 12 B-final
» Wärngård, Gunnar -57 3:53.0m 3 A-final
3 000 m MS » Skjutar, Arne -58 8:58.8m     SB 8 Final    
 1980-08-16/17 (lö-sö)  | USM, Kvarnvallen, Piteå - SM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m häck (84 cm) F18 » Karlsson, Lena -62 15.24    - PB 4 Final  
F17 Helge, Anette -63 15.14  - 3 Final
300 m häck (76,2 cm) F18 » Karlsson, Lena -62 43.29      PB 1 Final  
F17 Helge, Anette -63 45.46  PB 5 Final
 1980-08-15/17 (fr-sö)  | SM 1980, Stockholms Stadion, Stockholm - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Abrahmsén, Lars -57 61.88  [1]          
KS Purvin, Eva -57 59.71  5 Heat 2
Winter, Anna -59 60.58  5 Heat 3
800 m MS   Abrahmsén, Lars -57 2:03.52  [1]          
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:49.16        6 Heat 1  
3:57.88  8 Final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.22        8 Heat 3  
» Wärngård, Gunnar -57 3:50.51  3 Heat 2
KS Dieng, Sussi -58 4:32.81  [2,3] PB 1 Heat 1
4:37.57  10 Final
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 14:19.51        1 Heat 3 fr  
14:06.73  1 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 8:54.48        2 Heat 2 fr  
8:47.53  5 Final
Tresteg MS   Halila, Chokri -56 14.41    0.0   8 Kval  
14.21  +2.5 8 Final
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen K22
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
 1980-08-16 (lö)  | Friidrottens dag, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Andersson, Rickard -61 2:11.8m     SB 8 Heat 4    
» Berggren, Willy -48 2:05.1m 5 Heat 5
Bergvall, Lars Georg -55 2:00.5m     PB 2 Heat 6    
Enblom, Hans -61 2:00.6m PB 3 Heat 5
Fagerlund, Mikael -55 1:56.8m 4 Heat 7
Hedenström, Lars -56 2:03.7m       6 Heat 6    
Johansson, Håkan -60 2:03.2m SB 4 Heat 6
Nylander, Anders -52 2:02.2m 2 Heat 5
Svärdling, Lars -61 2:01.3m       8 Heat 7    
Törnell, Jonas -57 2:03.1m 6 Heat 4
 1980-08-14 (to)  | Umeå, Gamliavallen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 15:09.8m     PB        
 1980-08-11 (må)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Enblom, Hans -61 12.5m   - PB 1 Heat 6    
Fagerlund, Mikael -55 11.9m - PB 5 Heat 3
Sjöberg, Hans -62 11.8m   -   3 Heat 4    
Svärdling, Lars -61 12.0m - 5 Heat 4
KS Winter, Anna -59 13.7m - SB 6 Heat 1
400 m MS   Enblom, Hans -61 54.8m       3 Heat 5    
Fagerlund, Mikael -55 52.6m 5 Heat 1
Hammar, Jan -59 55.4m     PB 5 Heat 4    
Hedenström, Lars -56 54.7m 4 Heat 3
Svärdling, Lars -61 52.9m 5 Heat 2
Törnell, Jonas -57 55.2m 3 Heat 4
1 500 m MS   Johansson, Håkan -60 4:14.4m     PB 5 Heat 3    
Nylander, Anders -52 4:14.2m SB 8 Heat 2
KS Dieng, Sussi -58 4:46.7m       1 Final    
Heintze, Cathrine -61 6:00.4m 3 Final
3 000 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 8:24.6m     PB 5 Heat 1    
 1980-08-09/10 (lö-sö)  | Heleneholmsspelen, Hästhagens IP, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Perswalld, Anders -64 12.0m   -0.7   3 Final  
12.0m -0.4 3 Heat 3
400 m P16   Perswalld, Anders -64 53.5m       1 Heat 1  
 1980-08-08/10 (fr-sö)  | JSM, Tingvalla, Karlstad - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F18   Helge, Anette -63 13.40    +0.1   7 Heat 6 fr  
200 m K20 » Karlsson, Lena -62 26.58    -   4 Heat 4  
400 m M20   Sjöberg, Hans -62 51.42        3 Heat 6  
51.34  SB 4 Semi 1
800 m M20   Karlsson, Per -60 1:54.86        4 Heat 3 fr  
1:57.63  9 Final
1 500 m M20   Karlsson, Per -60 3:59.92        4 Heat 2  
3:57.92  SB 6 Final
2 000 m h (91,4 cm) M20   Enblom, Hans -61 6:05.27        3 Heat 2 fr  
5:56.42  PB 7 Final
100 m häck (84 cm) K20 » Karlsson, Lena -62 15.76    +0.6   5 Heat 3  
400 m häck (76,2 cm) K20 » Karlsson, Lena -62 63.41        1 Heat 1 fr  
62.40  2 Final fr
Längd F18   Helge, Anette -63 5.14    +0.5   19 Kval fr  
 1980-08-08 (fr)  | Kalle Anka, Trollbäcken, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (600 gr, f 1999) P13 » Karlsson, Pontus -67 35.96      PB 5 Final    
 1980-08-06 (on)  | Möbelspelen, Tibro IP, Tibro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P14   Sunnari, Arto -67 15.4m   -   6 Final    
Höjd P14 » Karlsson, Pontus -67 1.45        2 Final    
Längd (zon) P14   Sunnari, Arto -67 3.82    - PB 7 Final    
 1980-08-03 (sö)  | Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Lindgren, Per -65 13.0m   - SB 7 Final    
800 m M20   Johansson, Håkan -60 2:06.8m       1 Final    
Längd P16   Lindgren, Per -65 5.24    - SB 3 Final    
Kula (4,0 kg) K20   Samuelsson, Gunilla -61 9.93        1 Final    
F18 Lindoff, Karin -62 7.80  2 Final
Spjut (600 gr) K20   Samuelsson, Gunilla -61 23.10      PB 1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Lindoff, Karin -62 20.14        1 Final    
 1980-08-03 (sö)  | SISU-spelen, Skogsvallen, Nässjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P14   Sunnari, Arto -67 15.5m   -   4 Heat 1    
15.1m - PB 6 Final
1 000 m P14 » Karlsson, Pontus -67 3:15.1m       2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Karlsson, Pontus -67 30.38  [1]   PB 8 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1980-08-02/03 (lö-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Perswalld, Anders -64 12.16    +0.2 SB 3 Semi 2  
11.92  +2.2 2 Heat 4
» Pihlblad, Jan -65 13.20    +1.1 PB 5 Heat 5  
Walter, Johan -64 13.87  +2.2 6 Heat 1
Wodne, Robert -65 13.30  +2.2 5 Heat 1
P14 Elinder, Fredrik -66 15.20    +2.1   6 Heat 2  
Wallén, Johan -67 13.84  +2.2 4 Heat 1
Wennberg, Stefan -67 13.90  +2.2 5 Heat 1
F14 Brohn, Katarina -66 14.24    +1.5   4 Heat 1  
Lundman, Anna -66 12.92  +1.5 PB 1 Heat 1
13.05  +0.3 1 Final
12.96  +1.6 1 Final
400 m P16   Ekström, Jan -64 62.11      PB 6 Heat 3  
Wodne, Robert -65 60.53  4 Heat 3
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 3:20.8m       12 Heat 2  
Wallén, Johan -67 3:18.1m 11 Heat 2
3 000 m P16   Ekström, Jan -64 10:33.4m       14 Final  
80 m häck (76,2 cm) F14   Brohn, Katarina -66 16.9m   -   5 Heat 2  
100 m häck (84 cm) P14   Elinder, Fredrik -66 20.8m   - PB 6 Heat 3  
110 m häck (100 cm) P18   Andrén, Thomas -62 18.24    - PB 3 Final  
300 m häck (91,4 cm) P18   Andrén, Thomas -62 45.50      PB 4 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Walter, Johan -64 50.28      PB 3 Heat 3  
Höjd P16 » Pihlblad, Jan -65 1.40      PB 8 Final  
Längd (zon) P14   Wallén, Johan -67 4.47    -   29    
Kula (4,0 kg) P14   Wennberg, Stefan -67 6.17      PB 17    
 1980-08-02/03 (lö-sö)  | UP och KA mångkamp, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Jacobsson, Björn -56 13.0m   - SB 1 Final  
Kula (6,25 kg) P18   Jacobsson, Björn -56 9.42      PB 1 Final  
 1980-08-01/03 (fr-sö)  | Svealandsmästerskapen, Kvarnsvedens IP, Kvarnsveden - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Fagerlund, Mikael -55 12.21    - PB 5 Heat 3 fr  
200 m M20   Sjöberg, Hans -62 23.93    +0.7 SB 4 Heat 3  
KS Purvin, Eva -57 27.24  +0.4 5 Heat 3
400 m MS   Abrahmsén, Lars -57 53.35      PB 5 Heat 5  
Eneroth, Stefan -55 55.95  4 Heat 1
Fagerlund, Mikael -55 52.25        3 Heat 3  
Hedenström, Lars -56 56.27  6 Heat 4
Törnell, Jonas -57 56.02  5 Heat 2
M20 Sjöberg, Hans -62 51.91  3 Heat 1
  51.99        5 Final  
Svärdling, Lars -61 53.9m 5 Heat 2
KS Purvin, Eva -57 59.2m 2 Heat 1 fr
  60.18        3 Semi 2  
Winter, Anna -59 60.53  4 Heat 2 fr
800 m MS   Abrahmsén, Lars -57 1:54.02      PB 4 Heat 3  
1:53.75  PB 8 Final
» Berggren, Willy -48 2:03.0m     SB 12 Heat 2  
Eneroth, Stefan -55 2:04.7m SB 10 Heat 3
Fagerlund, Mikael -55 1:55.77  PB 5 Heat 2
Lundgren, Bengt -53 1:56.76        4 Heat 4  
» Wallin, Örjan -51 1:54.44  4 Heat 2
» Wärngård, Gunnar -57 1:55.90  5 Heat 1
M20 Enblom, Hans -61 2:03.01        6 Heat 2  
Karlsson, Per -60 1:55.55  1 Final
1:58.46  1 Heat 1
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:08.00        8 Heat 3 fr  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:58.43  4 Heat 3 fr
  3:53.15      PB 6 Final  
» Wärngård, Gunnar -57 3:58.68  5 Heat 3 fr
3:52.81  4 Final
M20 Karlsson, Per -60 4:06.72  1 Heat 2 fr
  3:58.32      SB 1 Final  
KS Heintze, Cathrine -61 5:42.26  7 Final fr
5 000 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 14:50.39      PB 4 Heat 2  
15:05.06  6 Final
2 000 m h (91,4 cm) M20   Enblom, Hans -61 6:04.81      PB 4 Final fr  
Forss, Michael -62 6:21.80  PB 5 Final fr
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 8:58.37        1 Final fr  
400 m häck (91,4 cm) M20   Svärdling, Lars -61 60.10        4 Final  
 1980-08-02 (lö)  | Svealandscupen, Hallbergs IP, Hallsberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P16   Perswalld, Anders -64 54.7m       2 Final    
800 m P16   Litzén, Bo -64 2:01.9m       2 Final    
 1980-08-02 (lö)  | Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,0 kg) K20   Samuelsson, Gunilla -61 19.96        1 Final    
F18 Lindoff, Karin -62 23.18  4 Final
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Lindoff, Karin -62 24.62        2 Final    
 1980-07-24 (to)  | Cöpenhagen Games II, Österbro Stadion, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 8:42.5m     PB        
 1980-07-22 (ti)  | Kunststofstävnet, Glostrup Stadion, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Höjgård, Karsten -57 4:04.7m     PB 1 Heat 5    
 1980-07-19/20 (lö-sö)  | Gisleiaden, Furudals IP, Villstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P16 » Karlsson, Pontus -67 2:25.2m     PB 5 Final  
 1980-07-19/20 (lö-sö)  | DM mångkamp, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Andersson, Lars Y -48 5 439    -0.6 SB 6    
100 m 12.51 [463] -0.8
Längd 6.06 [617] -0.9
Kula (7,26 kg) 10.12 [469]
Höjd 1.75 [634] SB
400 m 55.00 [602] SB
110 m häck (106,7 cm) 16.87 [671] 0.0
Diskus (2,0 kg) 29.36 [459]
Stav 3.10 [558] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 46.72 [588] SB
1 500 m 5:05.51 [378]
 1980-07-19 (lö)  | KFUM-spelen, Viksvallen, Arvika
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Fredriksson, Odd -58 9:06.4m     PB 2 Final    
 1980-07-15/17 (ti-to)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Andersson, Lars Y -48 12.31    - SB 5 Heat 10 ti  
Sjöberg, Hans -62 11.96  - 4 Heat 1 ti
KS Stoby, Helena -64 14.21  -0.4 PB 5 Heat 2 to
200 m MS   Sjöberg, Hans -62 24.17    +1.0   4 Heat 1 on  
Svärdling, Lars -61 25.23  +2.5 6 Heat 8 on
KS Stoby, Helena -64 29.13  +2.7 6 Heat 2 on
400 m MS   Högström, Bjarne -57 54.61      SB 6 Heat 4 to  
» Örbrink, Lars -42 54.43  5 Heat 5 to
M20 Litzén, Bo -64 55.30        4 Heat 3 to  
Svärdling, Lars -61 52.92  3 Heat 2 to
800 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 2:00.88      PB 3 Heat 11 ti  
Brodén, Per -59 2:05.33  PB 5 Heat 15 ti
Dickman, Ola -55 2:02.57      SB 7 Heat 11 ti  
Högström, Bjarne -57 2:04.68  SB 10 Heat 11 ti
Lundgren, Bengt -53 1:56.33  SB 2 Heat 6 ti
» Wärngård, Gunnar -57 1:54.16        4 Heat 2 ti  
» Örbrink, Lars -42 2:00.76  5 Heat 9 ti
KS Lindoff, Rigmor -39 2:52.03  SB 9 Heat 2 on
1 500 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 4:01.45      SB 5 Heat 4 to  
Brodén, Per -59 4:13.40  8 Heat 6 to
Dickman, Ola -55 4:18.05      SB 10 Heat 9 to  
» Lindelöw, Jan -59 4:22.93  1 Heat 11 to
Lundgren, Bengt -53 3:55.04  1 Heat 2 to
» Skjutar, Arne -58 4:13.43  SB 9 Heat 6 to
3 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 9:37.81  [1]         on  
» Skjutar, Arne -58 9:18.85  [1] SB on
P16 Ekström, Jan -64 10:47.25        10 Heat 2 ti  
Litzén, Bo -64 9:31.48  SB 10 Heat 1 ti
5 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 15:45.88      PB 1 Heat 6 on  
» Skjutar, Arne -58 15:48.83  7 Heat 3 on
2 000 m h (91,4 cm) P16   Lindoff, Håkan -64 6:34.27      PB 4 Final to  
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 17.12    +0.7   4 Heat 3 on  
Längd MS   Andersson, Lars Y -48 5.89    0.0   14   on  
Fröderberg, Roland -47 5.95  +0.8 SB 12 on
Not
[1] - Mellantid
 1980-07-12/13 (lö-sö)  | Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Häggberg, Lars -65 13.01    -1.0   6 Heat 7  
Lundgren, Ulph -64 12.73  -1.1 PB 6 Heat 8
Perswalld, Anders -64 12.26    -0.7   1 Heat 5  
» Pihlblad, Jan -65 13.25  -0.1 PB 7 Heat 4
F16 Söderbäck, Katarina -65 14.00  -0.7 5 Heat 8
F14 Brohn, Katarina -66 13.8m   - PB 4 Heat 2  
Lundman, Anna -66 12.7m - PB 1 Heat 18
13.19  0.0 4 Semi 2
F12 Hansson, Boel -68 13.80  -0.1 1 Semi 3
13.68  -0.4 2 Final
13.1m -0.6 PB 1 Heat 10
400 m P16   Perswalld, Anders -64 53.60      PB 3 Heat 2  
F16 Söderbäck, Katarina -65 64.98  PB 4 Heat 9
800 m F14   Brohn, Katarina -66 2:32.43      PB 2 Heat 4  
80 m häck (76,2 cm) F14   Brohn, Katarina -66 17.66    -0.7   6 Heat 6  
Lundman, Anna -66 16.35  -0.8 6 Heat 5
110 m häck (91,4 cm) P16   Häggberg, Lars -65 ej res             
Lundgren, Ulph -64 17.37  0.0 2 Heat 4
300 m häck (76,2 cm) P16   Häggberg, Lars -65 44.4m       4 Heat 3  
Lundgren, Ulph -64 42.6m 5 Heat 2
» Pihlblad, Jan -65 49.03  PB 4 Heat 4
Längd (zon) F12   Hansson, Boel -68 4.89    0.0 PB 1 Final  
Kula (3,0 kg) F12   Hansson, Boel -68 7.87      PB 4 Final  
 1980-07-11 (fr)  | ELAJO spelen, Oskarhamns IP, Oskarshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Sjöberg, Hans -62 11.6m   +1.1 PB 2 C-final    
400 m MS   Fagerlund, Mikael -55 51.81        1 B-final    
Karlsson, Per -60 52.06  2 B-final
KS Purvin, Eva -57 59.93  4 Final
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:53.17        6 B-final    
» Berggren, Willy -48 4:07.2m PB 1 B-final
» Lindelöw, Jan -59 4:16.8m     PB 3 B-final    
Nylander, Anders -52 4:15.2m SB 2 B-final
M22 » Liljebäck, Lars-Erik -58 3:59.46  2 Final
M20 Enblom, Hans -61 4:15.75        2 Final    
Forss, Michael -62 4:20.25  PB 3 Final
Johansson, Håkan -60 4:21.40  PB 4 Final
KS Dieng, Sussi -58 4:42.86      SB 7 Final    
Heintze, Cathrine -61 5:47.7m 11 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Lindoff, Karin -62 27.10        4 Final    
 1980-07-10 (to)  | MAIK spelen, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Perswalld, Anders -64 11.88    +3.2   3 Heat A    
» Pihlblad, Jan -65 13.19  +3.2 5 Heat B
F16 Söderbäck, Katarina -65 13.64  +301.0 7 Heat A
1 000 m P14 » Karlsson, Pontus -67 3:12.11      SB 4 Heat B    
300 m häck (76,2 cm) P16   Häggberg, Lars -65 44.36  [1]   PB 4 Heat B    
Lundgren, Ulph -64 42.78  PB 5 Heat A
Höjd P14 » Karlsson, Pontus -67 1.45      PB 5 Final    
Längd (zon) F14   Brohn, Katarina -66 3.90    - PB 19      
Lundman, Anna -66 4.30  - PB 14
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1980-07-09 (on)  | Visbyspelen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Purvin, Eva -57 12.92    +2.2   4 Final    
200 m KS   Purvin, Eva -57 26.36    +2.1   2 Heat B    
400 m MS   Sjöberg, Hans -62 52.52        1 Heat C    
Törnell, Jonas -57 55.43  3 Heat C
1 500 m MS   Fagerlund, Mikael -55 4:11.29      PB 3 Heat C    
Karlsson, Per -60 3:59.41  SB 2 Heat B
Nylander, Anders -52 4:20.08        5 Heat C    
» Wallin, Örjan -51 3:50.46  5 Heat A
M20 Enblom, Hans -61 4:10.03  SB 2 Final
Forss, Michael -62 4:22.00      PB 6 Final    
Johansson, Håkan -60 4:26.4m 7 Final
KS Dieng, Sussi -58 4:47.65  3 Final
Heintze, Cathrine -61 5:49.04  5 Final
5 000 m MS » Berggren, Willy -48 15:43.52      SB 6 Final    
» Lindelöw, Jan -59 15:48.23  PB 7 Final
400 m häck (76,2 cm) KS » Karlsson, Lena -62 63.54        2 Final    
Purvin, Eva -57 65.85  3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 7.84        4 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 26.30  [1]   PB 2 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
 1980-07-07/08 (må-ti)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS » Wärngård, Gunnar -57 1:54.03        2 C-final  
1 000 m P12 » Danelius, Johan -68 3:07.90      PB 3 Final  
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:50.32        8 B-final ti  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:55.43  SB 7 C-final ti
» Wallin, Örjan -51 3:45.04      SB 1 B-final ti  
» Wärngård, Gunnar -57 3:49.53  SB 7 B-final ti
P16 Litzén, Bo -64 4:09.66  3 Final ti
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 8:51.87        12 Final ti  
 1980-07-07 (må)  | Gotland open, Gutevallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » Karlsson, Lena -62 13.2m   - SB 4 Final    
Purvin, Eva -57 13.1m - SB 2 Final
400 m MS   Eneroth, Stefan -55 55.3m       9      
Hedenström, Lars -56 54.1m 5
Karlsson, Per -60 51.5m     SB 2      
Nylander, Anders -52 55.5m SB 10
Törnell, Jonas -57 55.0m PB 7
M20 Enblom, Hans -61 54.6m     PB 1 Final    
KS Dieng, Sussi -58 63.3m PB 9
Heintze, Cathrine -61 72.0m PB 10
» Karlsson, Lena -62 59.2m       2      
Purvin, Eva -57 58.9m SB 1
Winter, Anna -59 60.3m 4
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:10.8m       4 Final    
» Lindelöw, Jan -59 4:18.2m PB 7 Final
M20 Forss, Michael -62 4:26.9m SB 2 Final
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 25.74  [1]   PB 1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Lindoff, Karin -62 25.82        3 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
 1980-07-05 (lö)  | Svealandsserien final, Stockholms Stadion, Stockholm
  Slägga på Sollentunavallen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.07    +0.9 PB 7      
KS Lundman, Anna -66 13.06  -0.6 PB 2
200 m MS » Wärngård, Gunnar -57 24.9m   -0.1 PB 7      
KS » Karlsson, Lena -62 26.1m +0.1 1
400 m MS   Sjöberg, Hans -62 51.6m       6      
KS Winter, Anna -59 60.0m 2
800 m MS   Karlsson, Per -60 1:55.10        3      
KS Purvin, Eva -57 2:18.3m SB 3
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:51.0m       2      
KS Dieng, Sussi -58 4:45.4m 1
3 000 m KS   Heintze, Cathrine -61 12:28.55      PB 5      
5 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 14:44.3m     PB 3      
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 8:53.3m       2      
100 m häck (84 cm) KS » Karlsson, Lena -62 15.74    -1.3   2      
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 16.97    -3.3   5      
400 m häck (91,4 cm) MS   Svärdling, Lars -61 60.75        4      
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 63.5m       2      
Höjd MS   Andrén, Thomas -62 1.70      PB 7      
KS Helge, Anette -63 1.63  [1] PB 1
Stav MS » Wikström, Peter -57 3.50      PB 7      
Längd MS   Myrberg, Richard -60 6.01    -0.1 PB 7      
KS Helge, Anette -63 5.20  -2.4 1
Tresteg MS   Halila, Chokri -56 14.53    +0.6 PB 2      
Kula (7,26 kg) MS   Bengtsson, Per-Ola -57 11.23      PB 7      
Kula (4,0 kg) KS   Samuelsson, Gunilla -61 10.19  [2]   PB 3      
Diskus (2,0 kg) MS   Wikström, Johan -59 34.94      SB 7      
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 24.06      PB 6      
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Enblom, Hans -61 39.80        7      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Lindoff, Karin -62 23.38        6      
4 x 100 m MS » Wikström, Peter -57 45.5m       7      
Sjöberg, Hans -62
Svärdling, Lars -61
Karlsson, Per -60                
KS » Karlsson, Lena -62 49.3m 1
Helge, Anette -63
Purvin, Eva -57
Plüss, Caroline -59
Lag Arena MS   Abrahmsén, Lars -57 45p        7      
Andersson, Lars Y -48
Andrén, Thomas -62
Bengtsson, Per-Ola -57
Brodén, Lasse -57
Enblom, Hans -61
Halila, Chokri -56
Karlsson, Per -60
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Lundgren, Bengt -53
Myrberg, Richard -60
Sjöberg, Hans -62
Svärdling, Lars -61
Wikström, Johan -59
» Wikström, Peter -57
» Wärngård, Gunnar -57                
KS Dieng, Sussi -58 102p  2
Heintze, Cathrine -61
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Lindoff, Karin -62
Lundman, Anna -66
Plüss, Caroline -59
Purvin, Eva -57
Samuelsson, Gunilla -61
Winter, Anna -59
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
[2] - Klubbrekord i klassen F19
 1980-07-04/05 (fr-lö)  | Lindenspelen, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P13   Wennberg, Stefan -67 13.3m   - PB 3 Heat 1  
P12 Qvist, Roland -68 14.0m - 1 Heat 1
  14.3m   -   2 Final  
F10 Lindoff, Ellinor -71 17.9m - 4 Final
400 m P18   Björemyr, Ola -63 52.0m     PB 3 Heat 1  
P16 Litzén, Bo -64 54.0m PB 1 Final
800 m MS   Enblom, Hans -61 2:01.9m     SB 7 Heat 1 fr  
Eneroth, Stefan -55 2:05.5m SB 7 Heat 2 fr
Hammar, Jan -59 2:09.6m     PB 4 Heat 3 fr  
Hedenström, Lars -56 2:00.2m 4 Heat 1 fr
Nylander, Anders -52 2:04.3m 5 Heat 2 fr
Törnell, Jonas -57 2:04.7m       6 Heat 2 fr  
P18 Forss, Michael -62 2:08.2m PB 3 Heat 2 fr
P16 Litzén, Bo -64 2:03.2m 1 Final fr
K22 Heintze, Cathrine -61 2:48.9m     SB 1 Final fr  
F14 Eriksson, Anette -66 2:44.8m 7 Final
F10 Lindoff, Ellinor -71 3:04.7m 4 Final
1 000 m P14   Wennberg, Stefan -67 3:11.9m     PB 3 Heat 2  
P12 » Danelius, Johan -68 3:08.3m PB 1 Heat 1
5 000 m MS » Skjutar, Arne -58 15:45.1m     SB 5 Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Svensson, Åke -60 10:23.1m     PB 3 Final fr  
P18 Andrén, Thomas -62 6:44.6m 4 Final fr
Längd (zon) P12   Qvist, Roland -68 4.52    -   1 Final  
F10 Lindoff, Ellinor -71 3.07  - PB 3 Final
 1980-07-03 (to)  | Distriktstävling, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 11.76        2 Final    
M20 Lundberg, Conny -60 11.38  PB 1 Final
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 7.69        3 Final    
Mintén, Ann -61 8.42  PB 2 Final
F19 Samuelsson, Gunilla -61 9.73  PB 1 Final
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 35.82      SB 3 Final    
M20 Lundberg, Conny -60 32.32  PB 2 Final
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 23.52      PB 2 Final    
Mintén, Ann -61 24.24  1 Final
F19 Samuelsson, Gunilla -61 22.82  PB 3 Final
 1980-06-24/07-02 (ti-on)  | DM 1980, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m KS » Karlsson, Lena -62 25.97  [1] +1.7 PB 3 Semi 2 on  
26.23  +3.1 2 Heat 3 on
  25.99    +0.7   5 Final on  
Plüss, Caroline -59 26.12  +1.7 2 Heat 2 on
26.09  +0.5 SB 4 Semi 1 on
  26.20    +0.7   7 Final on  
Purvin, Eva -57 26.61  +1.2 SB 4 Heat 4 on
26.68  +1.7 7 Semi 2 on
Winter, Anna -59 27.19  +2.4 4 Heat 1 on
400 m MS   Bengtsson, Per-Ola -57 54.33      PB 6 Heat 5 on  
Eneroth, Stefan -55 55.15  SB 6 Heat 3 on
Fagerlund, Mikael -55 52.15  SB 4 Heat 2 on
  51.47      SB 6 Semi 2 ti  
Karlsson, Per -60 52.76  SB 4 Heat 3 on
Sjöberg, Hans -62 51.68  3 Heat 4 on
  51.49        4 Semi 1 ti  
Svärdling, Lars -61 52.45  5 Heat 6 on
Törnell, Jonas -57 55.20  PB 7 Heat 5 on
KS » Karlsson, Lena -62 59.42  2 Heat 3 on
  58.99        4 Final on  
Plüss, Caroline -59 brutit  Heat 2 on
Purvin, Eva -57 59.63  SB 4 Heat 1 on
Winter, Anna -59 59.58  PB 3 Heat 3 on
800 m MS » Berggren, Willy -48 2:03.52      SB 9 Heat 6 on  
Brodén, Lasse -57 2:06.5m SB 8 Heat 4 on
Dickman, Ola -55 2:04.08        10 Heat 2 on  
Enblom, Hans -61 2:03.67  SB 8 Heat 5 on
Fagerlund, Mikael -55 1:57.73  SB 6 Heat 1 on
Hedenström, Lars -56 2:00.10      PB 8 Heat 1 on  
Karlsson, Per -60 1:55.5m 2 Heat 4 on
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:56.53  PB 4 Heat 5 on
Lundgren, Bengt -53 1:56.95      SB 4 Heat 6 on  
Nylander, Anders -52 2:02.0m SB 7 Heat 4 on
Svärdling, Lars -61 1:59.33  SB 5 Heat 3 on
Törnell, Jonas -57 2:02.34      PB 8 Heat 2 on  
» Wärngård, Gunnar -57 1:53.08  PB 3 Final on
1:55.34  1 Heat 3 on
KS Dieng, Sussi -58 2:20.16  SB 7 Final ti
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:09.08      PB 8 Heat 2 on  
Brodén, Per -59 4:11.65  SB 7 Heat 3 on
» Lindelöw, Jan -59 4:21.80      PB 14 Heat 1 on  
» Wallin, Örjan -51 3:49.27  SB 1 Heat 1 on
3:49.71  2 Final ti
von Zweigbergk, Gunno -50 4:14.43      SB 8 Heat 4 on  
» Wärngård, Gunnar -57 3:55.48  1 Heat 4 on
3:51.51  SB 5 Final ti
KS Dieng, Sussi -58 4:44.96  SB 4 Heat 2 ti
  4:45.86        8 Final on  
Hagberg, Susanne -60 4:50.40  PB 6 Heat 1 ti
4:51.85  10 Final on
3 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 8:58.53  [2]   SB     ti  
8:44.13  [2] PB ti
Bergvall, Lars Georg -55 8:56.72  [2]   SB     ti  
» Lindelöw, Jan -59 9:30.13  [2] PB ti
Lundgren, Bengt -53 8:46.54  [2] SB ti
8:44.51  [2] SB ti
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:45.20      SB 1 Heat 2 ti  
14:34.72  PB 3 Final ti
Bergvall, Lars Georg -55 15:03.35      SB 3 Heat 1 ti  
» Lindelöw, Jan -59 16:04.32  PB 14 Heat 1 ti
Lundgren, Bengt -53 14:44.94  SB 1 Heat 3 ti
14:40.43  SB 4 Final ti
10 000 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 31:17.76      SB 5 Final on  
Ekberg, Karl Erik -48 35:24.16  PB 25 Final on
3 000 m h (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 9:37.71      PB 7 Final on  
Lundgren, Bengt -53 8:54.97  2 Final on
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.09    -0.4   1 Heat 3 ti  
15.28  +0.1 2 Final ti
» Karlsson, Lena -62 15.52  +0.1 3 Final ti
15.58  -1.1 1 Heat 2 ti
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 16.65    +0.2 SB 6 Heat 2 ti  
400 m häck (91,4 cm) MS   Karlsson, Per -60 57.98  [3]   SB 3 Heat 3 ti  
400 m häck (76,2 cm) KS » Karlsson, Lena -62 61.77      PB 2 Final ti  
66.01  2 Heat 2 ti
Plüss, Caroline -59 61.49  1 Final ti
  62.50        1 Heat 1 ti  
Purvin, Eva -57 65.24  3 Heat 1 ti
64.86  SB 4 Final ti
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.85        12   ti  
Längd MS   Andersson, Lars Y -48 6.19    +1.6 SB 20   on  
Engblom, Lars -59 5.92  +0.8 SB 23 on
Halila, Chokri -56 6.49    +1.2 SB 13   on  
KS Helge, Anette -63 5.44  +0.1 PB 1 Final ti
Tresteg MS » Wikström, Peter -57 12.58    +1.2 PB 10   ti  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 28.24      PB 9   ti  
Lindoff, Karin -62 26.66  11 ti
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
[2] - Mellantid
[3] - Klubbrekord i klassen M22
 1980-06-29 (sö)  | Internationella friidrottstävlingar, Kvansvedens IP, Borlänge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS » Wallin, Örjan -51 8:02.54      SB 2 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 8:30.16  SB 8 Final
 1980-06-29 (sö)  | Turebergs Ungdomsspel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Häggberg, Lars -65 12.52    +3.9   3 Heat 3    
Lundgren, Ulph -64 12.35  +3.9 1 Heat 3
Perswalld, Anders -64 11.79    +3.7   1 Heat 2    
Wodne, Robert -65 13.20  +3.9 4 Heat 3
P14 Olsson, Christer -66 13.85  +3.0 6 Heat 2
F16 Stoby, Helena -64 13.75    +3.0   5 Final    
Södergren, Janina -64 13.80  +3.0 6 Final
F14 Brohn, Katarina -66 14.15  +4.0 8 Heat 1
F10 Lindoff, Ellinor -71 17.64  +1.6 PB 4 Heat 2
400 m MS   Dickman, Ola -55 56.91      PB 12      
Eneroth, Stefan -55 56.72  11
Törnell, Jonas -57 56.09        9      
» Wikström, Peter -57 54.13  SB 6
M20 Svärdling, Lars -61 52.41  2 Final
F16 Stoby, Helena -64 70.99      PB 10      
Södergren, Janina -64 68.8m PB 9
800 m P18   Björemyr, Ola -63 2:03.80      PB 4 Final    
P16 Johansson, Jan -64 2:05.40  PB 3 Final
Litzén, Bo -64 2:01.29      PB 1 Final    
F19 Heintze, Cathrine -61 2:51.8m 13
F14 Brohn, Katarina -66 2:35.27  12
Eriksson, Anette -66 2:41.61      PB 20      
F10 Hinnsell, Marita -71 3:25.4m PB 8 Final
1 000 m P14   Olsson, Christer -66 3:11.6m     PB 31      
P12 » Danelius, Johan -68 3:11.9m 6 Final
1 500 m P18   Rosén, Håkan -63 4:27.0m     PB 15      
2 000 m h (91,4 cm) P18   Andrén, Thomas -62 6:37.2m       7 Final    
Lindoff, Håkan -64 6:47.4m PB 11 Final
300 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 47.22        3 Final    
» Karlsson, Lena -62 43.7m SB 1 Final
Längd (zon) P12   Qvist, Roland -68 4.86    - PB 2 Final    
F10 Lindoff, Ellinor -71 2.86  - 9
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Lindoff, Håkan -64 47.06      PB 5 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Lindoff, Karin -62 24.16        2 Final    
F16 Fredriksén, Ann -64 28.30  PB 2 Final
 1980-06-28 (lö)  | Sommarspel, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:11.9m       3 Heat 2    
Nylander, Anders -52 4:18.0m SB 7 Heat 2
Törnell, Jonas -57 4:25.2m SB 9 Heat 2
 1980-06-27 (fr)  | Nabo sprint open, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:59.95        9 Heat 3    
Karlsson, Per -60 1:55.70  5 Heat 3
» Wallin, Örjan -51 1:53.89      SB 4 Heat 2    
» Wärngård, Gunnar -57 1:54.84  SB 3 Heat 3
KS Dieng, Sussi -58 2:23.57  7 Final
400 m häck (76,2 cm) KS   Purvin, Eva -57 65.4m       4 Final    
 1980-06-27 (fr)  | DM 5-kamp, Spånga IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Andersson, Lars Y -48 2 718    +1.3 SB 3      
Längd 6.37 [686] +3.4
Spjut (800 gr, f 1986) 44.04 [550]
200 m 25.0m[557] -0.8 SB
Diskus (2,0 kg) 32.32 [526] PB
1 500 m 5:01.7m[399] SB
 1980-06-21/22 (lö-sö)  | 3-landskamp, Thonon-les-Bains, FRA
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 14:18.21        3 Final  
 1980-06-21 (lö)  | Järvsöspelen, Älvdalens IP, Järvsö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Bengtsson, Per-Ola -57 54.3m     PB 3 A-final    
Eneroth, Stefan -55 57.1m SB 4 C-final
Hedenström, Lars -56 54.0m     PB 1 E-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 54.4m PB 3 B-final
Törnell, Jonas -57 55.9m SB 3 D-final
800 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 1:57.3m     PB 4 A-final    
Törnell, Jonas -57 2:10.5m 10 B-final
 1980-06-19 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 31.58      SB 2      
M20 Lundberg, Conny -60 29.85  PB 3
P18 Bredeby, Göran -62 34.50  PB 1
Diskus (1,5 kg) P16   Lindoff, Håkan -64 24.16      PB 1      
Diskus (1,0 kg) F19   Mintén, Ann -61 24.96      PB 1      
F16 Fredriksén, Ann -64 21.13  PB 2
Spjut (800 gr, f 1986) M20   Lundberg, Conny -60 42.90      SB 1      
P18 Bredeby, Göran -62 37.47  PB 2
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lindoff, Håkan -64 41.59        1      
F19 Mintén, Ann -61 22.62  PB 1
F16 Fredriksén, Ann -64 26.64  1
Spjut (400 gr) P12   Qvist, Roland -68 20.98      PB 1      
 1980-06-18 (on)  | Propagandatävling, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Björkman, Thomas -55 23.5m   - PB 2 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 23.5m - PB 1 Heat 2
Perswalld, Anders -64 23.7m [1,2] - PB 3 Heat 2    
» Svedmyr, Åke -48 23.4m - SB 2 Heat 1
KS Dieng, Sussi -58 29.2m - PB 4 Final
Fröderberg, Eva -59 30.9m   - SB 5 Final    
Plüss, Caroline -59 25.9m - SB 1 Final
Purvin, Eva -57 26.6m - SB 2 Final
800 m MS   Bengtsson, Per-Ola -57 2:04.5m     PB 4 Heat 3    
Bergvall, Lars Georg -55 2:11.5m 10 Heat 3
Björkman, Thomas -55 2:05.8m       6 Heat 4    
Brodén, Lasse -57 2:09.4m SB 2 Heat 4
Eneroth, Stefan -55 2:07.0m SB 8 Heat 3
Fagerlund, Mikael -55 2:04.4m       6 Heat 2    
Hedenström, Lars -56 2:02.0m SB 2 Heat 3
Karlsson, Per -60 1:54.8m SB 5 Heat 1
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:57.8m     SB 1 Heat 2    
Nylander, Anders -52 2:06.0m SB 7 Heat 3
Törnell, Jonas -57 2:07.2m 9 Heat 3
von Zweigbergk, Gunno -50 2:01.9m     SB 1 Heat 3    
KS Dieng, Sussi -58 2:22.3m SB 1 Final
Winter, Anna -59 2:23.3m PB 2 Final
5 000 m MS   Bergvall, Lars Georg -55 15:09.1m     SB 3 Final    
Längd MS » Wikström, Peter -57 6.11    - SB 1 Final    
Kula (7,26 kg) MS   Bengtsson, Per-Ola -57 9.87        2 Final    
» Wikström, Peter -57 12.31  1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
[2] - Är ny klubbrekordgren 1980 för P16
 1980-06-11/18 (on-on)  | JDM 1980, Stockholms  Stadion, Stockholm - DM : gren
  Bantävlingar på Spånga IP den 11 juni

Kasttävlingen på Stora Mossen den 12 juni
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m M20   Sjöberg, Hans -62 23.96    -1.8 SB 5 Semi 2 to  
24.12  -1.9 3 Heat 1 to
K20 Helge, Anette -63 27.84  -2.9 3 Heat 3 to
  27.51    -1.0 PB 6 Semi 2 to  
» Karlsson, Lena -62 26.32  0.0 PB 4 Final on
26.88  -1.8 1 Heat 4 to
27.00  - 4 Semi 1 to
400 m M20   Andrén, Thomas -62 55.16      PB 5 Heat 3 ti  
Johansson, Håkan -60 55.37  4 Heat 1 ti
Sjöberg, Hans -62 51.98  SB 3 Semi 1 ti
52.67  3 Heat 2 ti
  51.43      SB 3 Final on  
Svärdling, Lars -61 52.62  1 Heat 4 ti
52.39  PB 2 Semi 2 ti
  52.39        5 Final on  
K20 Heintze, Cathrine -61 73.44  PB 6 Heat 3 on
» Karlsson, Lena -62 58.95  PB 2 Final on
59.20  2 Heat 1 on
800 m M20   Johansson, Håkan -60 2:04.22      SB 4 Heat 4 to  
Johansson, Roger -63 2:15.38  PB 9 Heat 2 to
Litzén, Bo -64 2:02.81      PB 3 Heat 3 to  
Svärdling, Lars -61 2:01.95  SB 4 Heat 5 to
K20 Heintze, Cathrine -61 2:49.65  SB 8 Heat 1 ti
1 500 m M20   Lindoff, Håkan -64 4:18.69      PB 5 Heat 2 ti  
Litzén, Bo -64 4:07.96  [1] PB 3 Heat 3 ti
  4:14.75        9 Final on  
Rosén, Håkan -63 4:28.47  PB 7 Heat 4 ti
K20 Heintze, Cathrine -61 5:46.7m 12 Final on
5 000 m M20   Rosén, Håkan -63 16:43.5m     PB 13 Final on  
2 000 m h (91,4 cm) M20   Enblom, Hans -61 6:05.23      PB 2 Final to  
Forss, Michael -62 6:37.19  PB 7 Final to
100 m häck (84 cm) K20   Helge, Anette -63 15.07  [2] +0.2 PB 2 Final ti  
15.21  +0.6 1 Heat 2 ti
» Karlsson, Lena -62 15.51  +0.2 SB 3 Final ti
15.77  +0.8 3 Heat 1 ti
400 m häck (91,4 cm) M20   Enblom, Hans -61 61.0m     SB 4 Final on  
Svärdling, Lars -61 59.8m PB 3 Final on
400 m häck (76,2 cm) K20   Helge, Anette -63 64.0m       2 Final on  
69.0m 3 Heat 2 on
» Karlsson, Lena -62 63.5m 1 Final on
64.6m 1 Heat 1 on
Höjd K20   Helge, Anette -63 1.50        7 Final on  
Längd M20   Myrberg, Richard -60 5.39    +0.7   15   to  
K20 Helge, Anette -63 5.22  -0.8 PB 2 Final ti
Kula (7,26 kg) M20   Bredeby, Göran -62 11.01      SB 9   on  
Diskus (2,0 kg) M20   Bredeby, Göran -62 34.20      PB 7 Final on  
Slägga (7,26 kg) M20   Bredeby, Göran -62 28.18        8 Final to  
Spjut (600 gr) K20   Fredriksén, Ann -64 25.24      PB 7 Final on  
Lindoff, Karin -62 25.78  PB 6 Final on
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
[2] - Klubbrekord i klassen F17
 1980-06-16 (må)  | Lunkiaden, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Plüss, Caroline -59 57.04      SB 6 Final    
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:58.02      SB 9 C-final    
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:50.59        9 A-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:56.05  SB 4 B-final
» Wärngård, Gunnar -57 3:54.77  SB 2 B-final
3 000 m MS » Wallin, Örjan -51 8:18.22  [1]            
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 13:55.69      SB 5 Final    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 8:45.35      PB 6 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1980-06-15 (sö)  | Huddingespelen, Storängsvallen, Huddinge
  Slägga gick påGlömstadalens kastplan
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Svärdling, Lars -61 12.4m   -   3 Heat 2    
11.9m - PB 3 Final
800 m P16   Johansson, Jan -64 2:06.6m       2 Final    
Litzén, Bo -64 2:04.3m 1 Final
Wodne, Robert -65 2:17.2m     PB 4 Final    
F14 Brohn, Katarina -66 2:38.9m 5 Heat 1
1 500 m M20   Johansson, Håkan -60 4:24.5m       2 Final    
1 eng. mil MS   Bergvall, Lars Georg -55 4:31.1m     PB 2 Heat 1    
Brodén, Per -59 4:45.3m PB 5 Heat 1
Karlsson, Per -60 4:30.9m PB 1 Heat 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Brohn, Katarina -66 16.8m   - SB 2 Heat 2    
Lundman, Anna -66 15.7m - PB 1 Heat 3
Längd (zon) F14   Lundman, Anna -66 4.22    - SB 11      
Slägga (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 21.58      PB 4 Final    
 1980-06-14/15 (lö-sö)  | UP-tävling, Norra IP, Sandviken
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Danielsson, Torkel -69 16.2m   -   3 Heat 4  
Nordström, Joakim -66 15.0m - 4 Heat 1
Olsson, Christer -66 14.0m   -   3 Heat 3  
Perswalld, Anders -64 12.0m - 1 Heat 4
» Pihlblad, Jan -65 13.4m - 2 Heat 1
Wallén, Johan -67 14.2m   -   3 Heat 2  
Wallén, Peter -69 16.3m - 4 Heat 4
F16 Björklund, Linda -68 15.8m - 5 Heat 2
Södergren, Janina -64 14.0m - 2 Heat 1
400 m P16   Bergnäs, Fredrik -67 69.1m     PB      
Häggberg, Lars -65 61.4m SB 7 Final
» Karlsson, Pontus -67 65.2m     PB      
Lindoff, Håkan -64 58.8m PB 6 Final
Olsson, Christer -66 63.1m PB
Perswalld, Anders -64 53.6m     PB 1 Final  
Wallén, Johan -67 63.0m PB Final
F16 Björklund, Linda -68 75.1m PB 6
Eriksson, Anette -66 73.0m PB 5 Final
800 m P18   Andrén, Thomas -62 2:11.59      SB 2 Final  
P16 » Danelius, Johan -68 2:28.5m [1] PB 7 Final
Elinder, Fredrik -66 2:31.2m     PB 9 Final  
Hultman, Stefan -65 2:29.4m PB 8 Final