HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SÄSONGENS NYA KLUBBREKORDNOTERINGAR Rapportdatum: 2021-10-05
Ute för 2021 Resultatdatum: 2021-10-02
Förklaringar            
Nu gällande klubbrekordnotering för 2021.
Tidigare klubbrekordnotering som senare under 2021 har slagits av annan person/lag.
Tangering av eget klubbrekord eller klubbrekordnotering som senare under 2021 har slagits av personen/laget.
               
datum gren klass   namn resultat   vind   tävling
2021-10-02 Diskus (1,0 kg) K50 » Lindefalk, Susanne -69 15.36  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Slägga (3,0 kg/119/90) [1] K50 » Lindefalk, Susanne -69 27.01  [2] » Castorama, Enskede IP, Stockholm
2021-09-25 200 m [3] F14 » Borg, Matilda -07 26.08  -1.3 » Svealandsserien, Sollentunavallen, Sollentuna
1 500 m h (76,2 cm) F14 » Johansson, Ella -07 5:12.99  » Svealandsserien, Sollentunavallen, Sollentuna
100 m häck (76,2 cm) [4] F15 » Sahlqvist, Esther -06 14.41  [5] -0.5 » Svealandsserien, Sollentunavallen, Sollentuna
Kula (4,0 kg) [6] F15 » Forsell, Ellen -06 12.56  » Svealandsserien, Sollentunavallen, Sollentuna
Spjut (600 gr) [7] F15 » Olsson, Tove -06 34.72  » Svealandsserien, Sollentunavallen, Sollentuna
2021-09-18 Castorama KS » Wihk, Embla -02 2 542  » Castorama, Edsbergs sportfält, Sollentuna
2021-09-12 80 m [8] P13 » Wahlberg, Ricky -08 8.70  0.0 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
80 m [9] P12 » Borg, Jonatan -09 8.51  0.0 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
300 m F14 » Borg, Matilda -07 40.52  » Svealands regionmästerskap, Sannavallen, Kristinehamn
1 500 m P13 Atlassi, Jonas -08 4:40.86  » Svealands regionmästerskap, Sannavallen, Kristinehamn
Stav P14 » Hackett, Quincy -07 3.52  » Svealands regionmästerskap, Sannavallen, Kristinehamn
Spjut (400 gr) F12 » Sternlind, Tyra -09 32.00  » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
2021-09-11 200 m F12 » Lönn, Malva -09 26.76  +1.1 » Björknässpelen, Björknäs IP, Nacka
Slägga (6,0 kg) P18 » Lindefalk, Alexander -03 50.83  » Ränneborgskastet, Ränneborgs IP, Eksjö
2021-09-05 800 m F14 » Borg, Matilda -07 2:13.67  » Kraftmätningen Final, Tibblevallen, Täby
2021-09-04 Kula (3,0 kg) F15 » Forsell, Ellen -06 14.27  » Kraftmätningen Final, Tibblevallen, Täby
2021-08-29 200 m P18 » Pilgrim, Alexander -03 21.75  +0.3 » SM, Ryavallen, Borås
1 500 m P13 Atlassi, Jonas -08 4:47.40  » DF 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
2 000 m F14 Wändin, Julia -07 6:51.96  » DF 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
Kula (3,0 kg) F15 » Forsell, Ellen -06 13.31  » Hammarby sommarserie 7, Enskede IP, Stockholm
2021-08-28 200 m häck (68,6 cm/5) F12 » Lönn, Malva -09 30.50  +0.6 » DF 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
Stav P14 » Hackett, Quincy -07 3.50  [10] » DF 12-14 år, Trollbäckens IP, Tyresö
Kula (3,0 kg) P13 » Wahlberg, Ricky -08 11.71  » Bålstaspelen, Gröna Dalens IP, Bålsta
2021-08-27 Stav K22 » Kapell, Tilda -01 3.71  » SM, Ryavallen, Borås
2021-08-22 Slägga (5,0 kg) M60 » Johansson, Håkan -60 36.03  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Slägga (3,0 kg/119) F15 » Forsell, Ellen -06 56.45  » JSM och USM 15, Campus Valla, Linköping
2021-08-21 200 m F12 » Lönn, Malva -09 27.50  +0.7 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
300 m häck (76,2 cm) P15 » Kapell, Elias -06 39.66  » JSM och USM 15, Campus Valla, Linköping
300 m häck (76,2 cm) F15 » Sahlqvist, Esther -06 43.55  » JSM och USM 15, Campus Valla, Linköping
Tresteg M70 » Hirvi, Matti -50 9.78  0.0 » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Diskus (1,0 kg) P15 » Holmqvist, Felix -06 48.85  » JSM och USM 15, Campus Valla, Linköping
2021-08-20 100 m M70 » Hirvi, Matti -50 14.46  +0.9 » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Längd M70 » Hirvi, Matti -50 4.64  -0.7 » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Längd K50 » Lindefalk, Susanne -69 2.51  +0.5 » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Spjut (500 gr) F15 » Olsson, Tove -06 41.63  » JSM och USM 15, Campus Valla, Linköping
Vikt (7,26 kg) K50 » Lindefalk, Susanne -69 9.23  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
2021-08-14 5 km (gatulopp) MS » Jonsson, Niklas -92 16.01  [11] » Digitala Midnattsloppet, Stockholm
2021-08-08 300 m F14 » Borg, Matilda -07 40.90  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
8-kamp P15 » Kapell, Elias -06 4 775  -0.2 » SM mångkamp, Sunnerbovallen, Ljungby
2021-08-01 4 x 100 m P19 » Thid, David -03 40.81  [12] » Stafett SM, Källbrinks IP, Huddinge
» Pilgrim, Alexander -03
» Borg, Jonatan -03
» Wall, Viktor -03
3 x 800 m P15 » Herre, Filip -06 6:16.34  » Stafett SM, Källbrinks IP, Huddinge
» Hall, Neo -06
» Karlsson, Vilmer -07
2021-07-31 Stafett 1 000 m [13] MS » Borg, Jonatan -03 1:54.67  » Stafett SM, Källbrinks IP, Huddinge
» Wall, Viktor -03
» Thid, David -03
» Moberg, Markus -03
Stafett 1 000 m P19 » Borg, Jonatan -03 1:54.67  » Stafett SM, Källbrinks IP, Huddinge
» Wall, Viktor -03
» Thid, David -03
» Moberg, Markus -03
2021-07-25 300 m F14 » Borg, Matilda -07 41.33  » Sparbanksspelen, Siljansvallen, Leksand
110 m häck (106,7 cm) MS » Holm, Jonathan -94 13.87  +1.4 » WindSurf 3,0, Baldershofs IP, Sundsvall
2021-07-22 Kula (3,0 kg) F17 » Krantz, Frida -04 14.14  » Julichansen 4, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
2021-07-15 Kula (3,0 kg) F17 » Krantz, Frida -04 14.06  » Julichansen 3, Ekängens friidrottsarena, Eskilstuna
2021-07-10 200 m P18 » Wall, Viktor -03 21.80  0.0 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2021-07-03 Stav K22 » Kapell, Tilda -01 3.70  » Täby stavhoppsgala, Täby Torg, Täby
Diskus (1,0 kg) F19 » Wihk, Embla -02 37.86  » Veckans gren, diskus, Enskede IP, Stockholm
2021-06-29 100 m MS » Otieno, Dennis -91 10.34  +1.1 » Lag-SM final, Halmstad Arena IP, Halmstad
400 m häck (91,4 cm) P18 » Thid, David -03 53.44  » Lag-SM final, Halmstad Arena IP, Halmstad
4 x 100 m P19 » Thid, David -03 41.43  » Lag-SM final, Halmstad Arena IP, Halmstad
» Pilgrim, Alexander -03
» Borg, Jonatan -03
» Wall, Viktor -03
2021-06-27 800 m F18 » Lundin, Nora -03 2:10.25  » Bannister Invitational, Slottskogsvallen, Göteborg
110 m häck (99,1 cm) P18 » Moberg, Markus -03 13.91  +1.4 » Mälarspelen, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
Kula (3,0 kg) F15 » Forsell, Ellen -06 13.27  » Mälarspelen, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
2021-06-20 110 m häck (99,1 cm) P18 » Moberg, Markus -03 14.27  +1.0 » Danderydsspelen, Danderyd Arena, Danderyd
Stav K22 » Kapell, Tilda -01 3.60  » Danderydsspelen, Danderyd Arena, Danderyd
Kula (6,0 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 15.34  » Stora Turebergskastet 21, Edsbergs Sportfält, Sollentuna
Slägga (3,0 kg/119) F15 » Forsell, Ellen -06 53.41  » Stora Turebergskastet 21, Edsbergs Sportfält, Sollentuna
2021-06-19 60 m F12 » Lönn, Malva -09 8.35  -1.0 » Danderydsspelen, Danderyd Arena, Danderyd
2021-06-13 1 500 m F18 » Lundin, Nora -03 4:20.19  » Sollentuna GP, Sollentunavallen, Sollentuna
Längd (zon) F12 » Lönn, Malva -09 5.18  +0.4 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2021-06-11 Stav P18 » Borgius, Teodor -03 4.80  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2021-06-08 10 000 m M40 Persson, Eskil -77 33:21.37  » Allard open 10000 m, Arosvallen, Västerås
2021-06-06 600 m F14 » Borg, Matilda -07 1:38.31  » Hammarby Sommarserie 3, Enskede IP, Stockholm
8-kamp P15 » Kapell, Elias -06 4 436  -0.4 » Hammarby Sommarserie 3, Enskede IP, Stockholm
5-kamp P12 » Gutke, Theodor -09 3 944  -0.4 » Hammarby Sommarserie 3, Enskede IP, Stockholm
2021-06-05 800 m F14 Wändin, Julia -07 2:15.61  » Hammarby Sommarserie 3, Enskede IP, Stockholm
5-kamp F13 » Sparv, Tyra -08 4 617  +0.3 » Hammarby Sommarserie 3, Enskede IP, Stockholm
2021-06-02 1 500 m F18 » Lundin, Nora -03 4:21.73  » Göteborg GP, Slottskogsvallen, Göteborg
5 000 m M40 Persson, Eskil -77 16:03.02  » Studenternas öppna KM, Källbrinks IP, Huddinge
2021-05-30 Diskus (1,75 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 48.24  » Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F19 » Wihk, Embla -02 36.59  » Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
2021-05-23 Kula (6,0 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 14.05  » Hammarby Sommarserie 1, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,75 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 47.44  » Hammarby Sommarserie 1, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) KS » Krantz, Frida -04 42.31  » Hammarby Sommarserie 1, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F19 » Wihk, Embla -02 35.83  » Hammarby Sommarserie 1, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F17 » Krantz, Frida -04 42.31  » Hammarby Sommarserie 1, Enskede IP, Stockholm
2021-05-22 3 000 m F18 » Lundin, Nora -03 9:29.49  » Snabbspåret, Stockholms Stadion, Stockholm
2021-05-19 Längd (zon) F12 » Lönn, Malva -09 5.01  - » Stockholmskampen 1, Enskede IP, Stockholm
2021-05-16 Diskus (1,75 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 47.34  » Bara kast 2, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F19 » Wihk, Embla -02 35.75  » Bara kast 2, Enskede IP, Stockholm
2021-05-15 800 m F14 Wändin, Julia -07 2:17.05  » Danderyd Invitatiomal, Danderyd Arena, Danderyd
2021-05-09 5 km (gatulopp) MS Lundgren Björnqvist, Christoffer -84 18.00  [11] » Jordbro maraton, Jordbro industriområde, Haninge
2021-05-08 5 km (gatulopp) KS » Lundin, Nora -03 16.32  » 5 kilometer, Frescati, Stockholm
Diskus (1,75 kg) P18 » Sundberg, Martin -03 45.58  » Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F19 » Wihk, Embla -02 35.28  » Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F17 » Krantz, Frida -04 38.49  » Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
2021-03-08 Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 68.91  » Kasttävling, Lugnets IP Kastplan, Falun
2021-03-05 Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 68.06  » Släggtävling, Apalby kastplan, Västerås
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för K50. Ingick i grenprogrammet: -2013
[2] - Tuffare grenpremisser: Slägga (4,0 kg)
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F14. Ingick i grenprogrammet: 1995-2001
[4] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: 1974-2001
[5] - Tuffare grenpremisser: 100 m häck (83.8 cm)
[6] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: -1985
[7] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: 1999-2001
[8] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P13. Ingick i grenprogrammet: 1982-2013
[9] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P12. Ingick i grenprogrammet: 2002-2013
[10] - Tangerat klubbrekord
[11] - Mellantid
[12] - Sv rekrd P19
[13] - Stafetten har utgått ur grenprogrammet för MS. Ingick i grenprogrammet: -1999
                   
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics