HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Kvinnor Rapportdatum: 2020-09-28
Ute för 2020 Resultatdatum: 2020-09-27
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
Grön bakgrund = Kvalificerad till SM/JSM/USM
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.42  [1] » Aldskogius, Clara -07 +2.0 F13 2020-09-12 » Svealandsmästerskapen Öst 13 år, Gröna Dalens IP, Bålsta
8.51  [2] » Bergin, Anna -07 +0.4 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
8.58  [3] » Nordlund, Elin -08 0.0 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
8.62  » Wennebjer, Ebba -07 +0.7 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
8.68  » Borg, Matilda -07 +0.7 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
8.69    » Johansson, Ella -07 0.0 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
8.99  Moverare, Miriam -07 +0.4 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.01  [4] » Lönn, Malva -09 +0.2 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
9.03      Moverare, Simone -07 0.0 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
9.04  » Sillén, Linnéa -07 +1.1 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.19  » Ståhl, Lilly -07 +1.4 F13 2020-08-08 » Surbullespelen, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
9.21      Wändin, Julia -07 -0.6 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9.39  » Jansson, Edit -08 +0.7 F12 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
9.46  » Sparv, Tyra -08 -4.4 F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
9.60      Hjalmarö, Vera -07 -4.4 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
9.66  Moverare, Amilia -07 0.0 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
10.15  » Sternlind, Tyra -09 -1.5 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
8.50  » Johansson, Ella -07 +2.1 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.39  Moverare, Amilia -07 +2.1 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
Manuell tidtagning
8.3m » Sparv, Tyra -08 +0.7 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.4m Elofsson Järf, Alva -08 +1.3 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.5m     Forshed, Bella -08 +1.3 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
9.9m Trotzig, Anna -08 0.0 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
10.7m Lundquist, Alva -08 +1.3 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för F13
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för F12
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för F11
                 
 80 m - SM-kvalgränser: [ F15=10.65 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.25  [1] » Sahlqvist, Esther -06 -0.6 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
10.82  » Jabbour Clarke, Lii -06 -0.7 F14 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
10.89    » Simonsson, Maja -06 +0.1 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
10.92  » Wolgast, Emmy -06 -1.4 F14 2020-09-13 » Svealandsmästerskapen Öst 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
10.98  » Jansson, Agnes -05 -0.6 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
11.24      Lidberg, Melina -05 -0.8 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
11.37  Paul, Elisabeth -06 0.0 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
11.49  » Forsell, Ellen -06 -0.7 F14 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
11.51    » Hedberg, Tyra -06 -1.7 F14 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
11.53  » Jansson, Vera -06 -3.0 F14 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
11.79  Cyrus, Astrid -05 -0.8 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
11.90      Nyström, Frida -05 -0.8 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
11.90  » Zachrison, Molly -06 -1.0 F14 2020-07-11 » Ölandsspelen, Högby IP, Löttorp
12.22  » Larsson Lindberg, Agnes -06 -0.3 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
12.33  » Johansson, Tuva -06 -3.2 F14 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 100 m - SM-kvalgränser: [ KS=12.20 | K22=12.60 | F19=12.75 | F17=12.95 | F16=13.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
12.87  » Pettersson, Fredrika -02 +0.6 F18 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
13.33  » Hellstadius, Alannah -04 -1.1 F16 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
13.59    » Freeman, Molly -02 -1.1 F18 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
14.07  » Jakobsson, Ylva -98 +0.6 K22 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Ej godkänd vind
13.15  » Freeman, Molly -02 +3.3 F18 2020-06-27 » Hässelbysprinten, Trollbäckens IP, Tyresö
                 
 200 m - SM-kvalgränser: [ KS=25.00 | K22=25.60 | F19=26.25 | F17=26.70 | F16=26.75 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
24.72    » Knezevic, Sandra -92 -1.0 KS 2020-06-14 » Kringelkastet, Södertälje IP, Södertälje
26.21  [1] » Sahlqvist, Esther -06 -1.0 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
27.03    » Jansson, Agnes -05 -1.0 F15 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
27.40  » Wolgast, Emmy -06 -1.0 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
27.64  [2] » Johansson, Ella -07 +1.3 F13 2020-09-12 » Svealandsmästerskapen Öst 13 år, Gröna Dalens IP, Bålsta
28.19    » Simonsson, Maja -06 -2.7 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
28.77  » Borg, Matilda -07 +1.2 F13 2020-06-10 » Veckans grenar, Trollbäckens IP, Tyresö
29.11  » Bergin, Anna -07 -1.4 F13 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.21    » Hedberg, Tyra -06 -2.7 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.23  » Zachrison, Molly -06 -1.0 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.35  Paul, Elisabeth -06 -2.7 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.44    » Nordlund, Elin -08 -1.4 F12 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.46  Wändin, Julia -07 -1.4 F13 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
29.54  » Jansson, Vera -06 -2.7 F14 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
30.95    » Ståhl, Lilly -07 -1.4 F13 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
31.09  » Jansson, Edit -08 -1.0 F12 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
28.31  » Borg, Matilda -07 +2.1 F13 2020-06-10 » Veckans grenar, Trollbäckens IP, Tyresö
30.66  Moverare, Miriam -07 +2.1 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
31.16  Moverare, Simone -07 +2.1 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F14
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 300 m - SM-kvalgränser: [ F15=43.35 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
43.18  [1] » Wolgast, Emmy -06 F14 2020-09-13 » Svealandsmästerskapen Öst 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
43.44  [2] » Simonsson, Maja -06 F14 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
47.03    » Hedberg, Tyra -06   F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
51.28  » Larsson Lindberg, Agnes -06 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för F14
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 400 m - SM-kvalgränser: [ KS=57.50 | K22=60.75 | F19=61.50 | F17=61.70 | F16=62.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
54.02  [1] » Knezevic, Sandra -92   KS 2020-09-05 » Finnkampen, Tammerfors, FIN
62.39  » Borg, Matilda -07 F13 2020-07-05 » Turebergs explosiva nr 7, Sollentunavallen, Sollentuna
64.73  Sjöholm, Hoa -02 F18 2020-09-06 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
Stafettsträcka
53.39  [2] » Knezevic, Sandra -92 KS 2020-09-06 » Finnkampen, Tammerfors, FIN
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för KS
[2] - sträcka #4 i 4x400m
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:40.81  » Johansson, Ella -07 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1:41.32  [1] Wändin, Julia -07 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1:41.85  [2] » Borg, Matilda -07   F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
1:44.82  [3] » Simonsson, Maja -06 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
1:48.22  [4] » Nordlund, Elin -08 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1:48.44  [5] » Sahlqvist, Esther -06   F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
1:49.05  [6] » Hedberg, Tyra -06 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
1:52.7m » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
1:54.9m     Moverare, Simone -07   F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
1:57.22  Moverare, Amilia -07 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
1:57.7m Moverare, Miriam -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
1:59.36    » Sparv, Tyra -08   F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
2:02.3m » Aldskogius, Clara -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
2:03.6m » Bergin, Anna -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
2:03.63      Larsson, Elisabeth -04   F16 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
2:04.48  » Morne, Colette -08 F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
2:06.11  » Jansson, Edit -08 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:08.72      Stenström, Vera -08   F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
2:08.84  Trotzig, Anna -08 F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
2:15.11  Lazo Nilsson, Shauri -08 F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för F13
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för F14
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för F12
[5] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 800 m - SM-kvalgränser: [ KS=2:14.00 | K22=2:23.00 | F19=2:25.00 | F17=2:27.00 | F16=2:27.00 | F15=2:27.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
2:13.82  [1,2] » Lundin, Nora -03   F17 2020-08-09 » SAYO, Sollentunavallen/Edsbergs Spor, Sollentuna
2:18.79  » Ramberg, Filippa -97 KS 2020-08-09 » SAYO, Sollentunavallen/Edsbergs Spor, Sollentuna
2:21.54      Wändin, Julia -07   F13 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:22.12  [3] » Borg, Matilda -07 F13 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:24.31  [4] » Johansson, Ella -07 F13 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:27.51      Siltberg Almlöf, Nora -99   K22 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:29.33  » Lidén, Clara -03 F17 2020-08-27 » Viking Line-spelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:30.56  Sjöholm, Hoa -02 F18 2020-08-27 » Viking Line-spelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:32.23    » Simonsson, Maja -06   F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
2:32.54  » Brandt, Albertina -03 F17 2020-09-06 » Brommaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
2:33.78  » Wolgast, Emmy -06 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
2:38.16    » Olsson, Tove -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
2:39.58  » Hedberg, Tyra -06 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
2:41.45  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
2:44.23    » Jabbour Clarke, Lii -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
2:49.47  » Sahlqvist, Esther -06 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
2:50.61  » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
2:55.66  » Lindefalk, Linnéa -05 F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (KS)
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för F13
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 1 500 m - SM-kvalgränser: [ KS=4:38.00 | K22=4:57.00 | F19=5:15.00 | F17=5:25.00 | F16=5:25.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
4:25.62  [1,2] » Lundin, Nora -03   F17 2020-07-11 » Juliettan, Källbrinks IP, Huddinge
4:43.99  [3] » Ramberg, Filippa -97 KS 2020-07-11 » Juliettan, Källbrinks IP, Huddinge
4:50.35      Wändin, Julia -07   F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
4:54.28  [4] » Johansson, Ella -07 F13 2020-07-11 » Juliettan, Källbrinks IP, Huddinge
5:06.6m » Grahn, Olivia -06 F14 2020-05-17 » Resultattävling, Hässelby IP, Stockholm
5:15.47      Burger, Simone -04   F16 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
5:15.86    » Lidén, Clara -03   F17 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
5:15.95  Almlöf, Nora -99 K22 2020-07-01 » Ärla Open, Ekängens Friidorttsarema, Eskilstuna
5:46.75      Moverare, Amilia -07   F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
5:56.59  [5] » Nordlund, Elin -08 F12 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (KS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för KS
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för F13
[5] - 4:e plats på 10-bästalista för F12
                 
 2 000 m - SM-kvalgränser: [ F15=7:22.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
6:57.40  » Grahn, Olivia -06 F14 2020-09-13 » Svealandsmästerskapen Öst 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
                 
 3 000 m - SM-kvalgränser: [ F19=11:00.00 | F17=11:35.00 | F16=11:45.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
9:52.42  [1] » Lundin, Nora -03   F17 2020-08-01 » Närkeracet, Transtensvallen, Hallsberg
10:25.33  » Ramberg, Filippa -97 KS 2020-07-08 » Kvällskampen 5, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
11:45.03  [2]   Almlöf, Nora -99   K22 2020-08-22 » Propagandatävling, Enskede IP, Stockholm
12:38.88  [3] Sjöholm, Hoa -02 F18 2020-08-22 » Propagandatävling, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för K22
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för F18
                 
 5 000 m - SM-kvalgränser: [ KS=17:25.00 | K22=18:40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
18:28.36  » Ramberg, Filippa -97 KS 2020-09-19 » ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
19:08.69  » Andersson, Annika -86 KS 2020-06-27 » Mini Windsprint, Baldershofs IP, Sundsvall
                 
 10 000 m - SM-kvalgränser: [ KS=37:10.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
40:18.26  [1] » Andersson, Annika -86 KS 2020-09-12 » Prova på bana 10000 m, Baldershovs IP, Sundsvall
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för KS
                 
 ½ maraton - SM-kvalgränser: [ KS=1:22.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Maraton - SM-kvalgränser: [ KS=2:58.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 1 500 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=5:45.00 | F16=5:45.00 | F15=5:50.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
5:23.30  [1] » Grahn, Olivia -06 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
5:48.40  [2] » Brandt, Albertina -03 F17 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för F17
                 
 2 000 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ K22=7:35.00 | F19=7:40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=11:15.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 60 m häck (68,6 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.90  [1] » Johansson, Ella -07 -1.7 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
9.91  [2] » Wennebjer, Ebba -07 -0.4 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
10.39    » Borg, Matilda -07 +1.7 F13 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.39  [3] » Nordlund, Elin -08 +0.2 F12 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
10.77  » Aldskogius, Clara -07 -0.4 F13 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
10.80    » Sparv, Tyra -08 -0.8 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
10.97  » Zholudieva, Alevtina -07 -1.7 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
11.22  Moverare, Miriam -07 +0.6 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
11.81  » Jansson, Edit -08 -0.8 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
10.91  » Zholudieva, Alevtina -07 +2.2 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för F13
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för F12
                 
 80 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
12.89  » Lindefalk, Linnéa -05 -1.4 F15 2020-08-09 » SAYO, Sollentunavallen/Edsbergs Spor, Sollentuna
14.96  Larsson, Elisabeth -04 -1.2 F16 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
                 
 80 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F15=12.75 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.74  [1] » Sahlqvist, Esther -06 +1.1 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
12.01  [2] » Jabbour Clarke, Lii -06 +1.1 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
12.27    » Jansson, Agnes -05 +0.5 F15 2020-07-15 » Kvällskampen 7, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
12.81  » Lindefalk, Linnéa -05 +1.2 F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
13.22  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 +1.1 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
13.31  [3] » Wennebjer, Ebba -07 +1.1 F13 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
13.37  [4] » Johansson, Ella -07 +1.8 F13 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
13.81  » Zachrison, Molly -06 -0.7 F14 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
13.91    » Forsell, Ellen -06 -1.4 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
14.24  » Hedberg, Tyra -06 -2.1 F14 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
14.53  » Simonsson, Maja -06 -0.2 F14 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F14
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för F14
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för F13
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 100 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=14.50 | K22=15.30 | F19=16.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 100 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=16.00 | F16=16.10 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.30    » Hellstadius, Alannah -04 -2.6 F16 2020-06-06 » Sommarspel 1, Enskede IP, Stockholm
                 
 200 m häck (68,6 cm/10)
resultat     namn vind klass datum   tävling
31.90  » Johansson, Ella -07 -2.4 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
35.38  » Aldskogius, Clara -07 -2.4 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
Vinduppgift saknas
33.92  » Nordlund, Elin -08 - F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
34.47  » Sparv, Tyra -08 - F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
37.17  » Jansson, Edit -08 - F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
                 
 200 m häck (68,6 cm/5)
resultat     namn vind klass datum   tävling
30.86  [1] » Johansson, Ella -07 -0.1 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
31.25  [2] » Borg, Matilda -07 -0.4 F13 2020-08-08 » Surbullespelen, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 300 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=48.00 | F16=48.50 | F15=48.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
45.08  » Sahlqvist, Esther -06 F14 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
46.57  [1] » Jabbour Clarke, Lii -06 F14 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 400 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=64.50 | K22=67.00 | F19=67.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Höjd - SM-kvalgränser: [ KS=1.70 | K22=1.59 | F19=1.59 | F17=1.56 | F16=1.56 | F15=1.55 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1.58  [1] » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-05-29 » Veckans grenar höjd, Enskede IP, Stockholm
1.56  [2] » Sahlqvist, Esther -06 F14 2020-05-29 » Veckans grenar höjd, Enskede IP, Stockholm
1.50  [3] » Sillén, Linnéa -07   F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
1.49  » Jansson, Agnes -05 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
1.45  » Johansson, Tuva -06 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
1.41    » Olsson, Tove -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
1.40  » Simonsson, Maja -06 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
1.37  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
1.37    » Nordlund, Elin -08   F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
1.36  Moverare, Miriam -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.35  Larsson, Elisabeth -04 F16 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
1.32    » Aldskogius, Clara -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.32  » Johansson, Ella -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.31  » Sparv, Tyra -08 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
1.30      Karlsson, Vasiliki -07   F13 2020-06-23 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
1.29  » Hedberg, Tyra -06 F14 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
1.28  » Borg, Matilda -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.25    » Jabbour Clarke, Lii -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
1.24  » Wolgast, Emmy -06 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
1.24  Moverare, Simone -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.24      Attersand, Alva -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.21  » Forsell, Ellen -06 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
1.20  » Larsson Lindberg, Agnes -06 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
1.20    » Bergin, Anna -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.20  » Zholudieva, Alevtina -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
1.16  Helgesson, Maja -07 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
1.11  » Jansson, Edit -08 F12 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F13
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för F14
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 Stav - SM-kvalgränser: [ KS=3.65 | K22=3.10 | F19=3.00 | F17=2.85 | F16=2.75 | F15=2.65 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
3.62  [1,2] » Hellstadius, Alannah -04   F16 2020-06-10 » Veckans gren stav, Enskede IP, Stockholm
3.53    » Kapell, Tilda -01   F19 2020-07-12 » Stavhoppstouren 3, Västra Marks IP, Karlskrona
3.07    » Sahlqvist, Esther -06   F14 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
3.01  [3]   Fernström, Nadja -03   F17 2020-05-31 » Sommarserie stav, Enskede IP, Stockholm
2.61  » Johansson, Ella -07 F13 2020-05-17 » Veckans gren 5, Sollentunavallen, Sollentuna
2.60    » Wolgast, Emmy -06   F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
2.30  Abdulrahim Omar, Sophia -87 KS 2020-07-12 » Stavtävling, Trollbäckens IP, Tyresö
1.90  » Nordlund, Elin -08 F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
1.40  » Sparv, Tyra -08 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F16
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för F17
                 
 Längd - SM-kvalgränser: [ KS=5.80 | K22=5.40 | F19=5.35 | F17=5.20 | F16=5.15 | F15=5.10 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
5.52  [1] » Jansson, Agnes -05 +1.9 F15 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
5.17      Lidberg, Melina -05 +1.3 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
5.17    » Freeman, Molly -02 +0.7 F18 2020-08-27 » Viking Line-spelen, Källbrinks IP, Huddinge
5.13  [2] » Sahlqvist, Esther -06 0.0 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
5.06  [3] » Jabbour Clarke, Lii -06 -1.7 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
5.05    » Löwhagen, Alicia -03 +1.9 F17 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.99  » Pettersson, Fredrika -02 -0.1 F18 2020-08-27 » Viking Line-spelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.84  [4] » Wennebjer, Ebba -07 0.0 F13 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
4.80    » Wolgast, Emmy -06 +1.3 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
4.79  » Forsell, Ellen -06 +1.9 F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
4.76  » Luul, Sara -03 +1.5 F17 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
4.70    » Simonsson, Maja -06 +1.5 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
4.67  [5] » Johansson, Ella -07 +1.1 F13 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
4.50  » Hedberg, Tyra -06 0.0 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
4.41      Larsson, Elisabeth -04 +1.0 F16 2020-07-25 » Julitvåan, Källbrinks IP, Huddinge
4.38  » Zachrison, Molly -06 +0.7 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
4.37  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 -0.3 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
4.19      Nyström, Frida -05 +1.6 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
4.16  » Lindefalk, Linnéa -05 +1.1 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
4.11  Cyrus, Astrid -05 +0.4 F15 2020-07-09 » Resultatjakten, Spånga IP, Stockholm
3.99    » Johansson, Tuva -06 0.0 F14 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
3.95  » Larsson Lindberg, Agnes -06 +0.4 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
3.71  Paul, Elisabeth -06 +2.0 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
Ej godkänd vind
5.24  » Freeman, Molly -02 +2.6 F18 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
5.22  » Löwhagen, Alicia -03 +2.6 F17 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.60    » Hedberg, Tyra -06 +3.0 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
4.31  » Lindefalk, Linnéa -05 +3.2 F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
4.27  Paul, Elisabeth -06 +2.1 F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F15
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för F14
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för F13
[5] - 6:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.95  » Aldskogius, Clara -07 +1.0 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
4.88  Wändin, Julia -07 +0.4 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.61    » Borg, Matilda -07 +1.7 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.61  » Johansson, Ella -07 0.0 F13 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.55  » Nordlund, Elin -08 0.0 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.49    » Jansson, Edit -08 0.0 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.48  Moverare, Simone -07 +1.0 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.39  [1] » Lönn, Malva -09 +1.9 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
4.32    » Sparv, Tyra -08 0.0 F12 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.30  » Sillén, Linnéa -07 -1.2 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
3.91  Moverare, Amilia -07 +1.5 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
3.91      Moverare, Miriam -07 -2.3 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
0.40  » Sternlind, Tyra -09 -2.0 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
5.05  » Aldskogius, Clara -07 +2.3 F13 2020-07-25 » Sommarkampen, Landskrona FA/Heden, Helsingborg
4.75  » Borg, Matilda -07 +2.2 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.62      Moverare, Simone -07 +2.5 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.55  » Jansson, Edit -08 +3.0 F12 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
4.42  » Lönn, Malva -09 +3.0 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
4.33    » Sparv, Tyra -08 +3.5 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
4.15  » Sternlind, Tyra -09 +2.4 F11 2020-08-15 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3.98  Moverare, Amilia -07 +2.2 F13 2020-06-13 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för F11
                 
 Tresteg - SM-kvalgränser: [ KS=12.00 | K22=11.20 | F19=11.00 | F17=10.70 | F16=10.60 | F15=10.60 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.34  [1] » Jansson, Agnes -05 +0.3 F15 2020-08-23 » USM 15-16 hoppgrenar, Sollentunavallen, Sollentuna
11.18  [2]   Lidberg, Melina -05 +0.9 F15 2020-06-20 » Veckans gren, Spånga IP, Stockholm
10.55  [3] » Sahlqvist, Esther -06 0.0 F14 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.03  » Hedberg, Tyra -06 +0.8 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
9.66  » Wolgast, Emmy -06 +0.9 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
9.26  » Zholudieva, Alevtina -07 0.0 F13 2020-06-23 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
12.27  Ehrlin, Emma -93 +2.4 KS 2020-06-28 » Mälarspelen, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
9.74  » Wolgast, Emmy -06 +4.6 F14 2020-08-22 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för F15
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för F15
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.97  » Aldskogius, Clara -07 0.0 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
9.69  » Borg, Matilda -07 0.0 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
9.45    » Nordlund, Elin -08 0.0 F12 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
9.41  » Zholudieva, Alevtina -07 +0.8 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
9.36  » Sillén, Linnéa -07 +1.7 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
8.76      Moverare, Simone -07 0.0 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
7.87  Moverare, Amilia -07 +0.5 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
9.71  » Zholudieva, Alevtina -07 +4.0 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
Vinduppgift saknas
10.14  » Aldskogius, Clara -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
9.70  [1] » Sparv, Tyra -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
9.64    » Sillén, Linnéa -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
9.60  » Johansson, Ella -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
9.49  » Nordlund, Elin -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
8.89      Moverare, Miriam -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
8.81  » Jansson, Edit -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
8.70  Attersand, Alva -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
8.48      Pålsson, Selma -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.84  Lundquist, Alva -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.76  Azorbo, Olivia -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.65      Övermo, Greta -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.41  Trotzig, Anna -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.30  Brynielsson, Tora -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.18      Forshed, Bella -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
7.07  Wasmuth, Ester -07 - F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
7.06  Milkjkovic, Sara -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
6.57  Grafström, Ines -08 - F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för F12
                 
 Kula (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=12.60 | K22=11.50 | F19=11.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
10.85  [1] » Wihk, Embla -02 F18 2020-08-08 » SAYO, Sollentunavallen/Edsbergs Spor, Sollentuna
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F18
                 
 Kula (3,0 kg) - SM-kvalgränser: [ F17=11.20 | F16=11.00 | F15=10.75 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
13.57  [1] » Krantz, Frida -04   F16 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.04  » Forsell, Ellen -06 F14 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.63  [2] » Olsson, Tove -06   F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
10.62  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F15 2020-07-27 » Kasttävling, Lugnets IP, Falun
10.35  [3] » Simonsson, Maja -06 F14 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
10.02    » Hallencreutz, Emma -04   F16 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
10.02  » Lindefalk, Linnéa -05 F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
9.21  » Sahlqvist, Esther -06 F14 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
9.17    » Jansson, Agnes -05   F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
8.86  [4] » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
8.82  Larsson, Elisabeth -04 F16 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
8.39    » Jabbour Clarke, Lii -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
7.92  » Hedberg, Tyra -06 F14 2020-09-27 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
7.90  » Johansson, Ella -07 F13 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för F14
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 Kula (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
11.45  [1] » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
10.01  » Johansson, Ella -07 F13 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
9.68    » Aldskogius, Clara -07   F13 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
9.20  [2] » Lönn, Malva -09 F11 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
8.98  [3] » Sternlind, Tyra -09 F11 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
8.89    » Borg, Matilda -07   F13 2020-08-16 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
8.61  Moverare, Simone -07 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
8.45  Moverare, Miriam -07 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
8.20  » Nordlund, Elin -08 F12 2020-06-14 » Sommarspel 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för F11
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för F11
                 
 Diskus (1,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=43.00 | K22=33.50 | F19=32.50 | F17=29.00 | F16=28.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
40.49  [1] » Krantz, Frida -04   F16 2020-08-22 » JSM/USM17  kastgrenar, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
36.29  [2,3] » Wihk, Embla -02   F18 2020-07-25 » Kasttävling, Massas äng, Karlstad
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (KS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F18
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
                 
 Diskus (0,75 kg) - SM-kvalgränser: [ F15=30.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
35.04    » Blidborg Stenberg, Linnéa -05   F15 2020-08-22 » JSM/USM17  kastgrenar, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
29.85  [1] » Olsson, Tove -06 F14 2020-06-06 » Sommarserien diskus, Enskede IP Kastplan, Stockholm
29.65  [2] » Forsell, Ellen -06   F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
22.73  » Simonsson, Maja -06 F14 2020-08-08 » Kastfemkamp, Tingstäde IP, Gotland
19.11  » Sahlqvist, Esther -06 F14 2020-06-23 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F14
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 Diskus (0,6 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
34.99  [1] » Johansson, Ella -07 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
25.22  » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
24.57  [2] » Lönn, Malva -09   F11 2020-09-20 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
24.06  » Aldskogius, Clara -07 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
23.84  » Borg, Matilda -07 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
21.60    » Zholudieva, Alevtina -07   F13 2020-06-23 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
20.57  » Nordlund, Elin -08 F12 2020-06-06 » Sommarserien diskus, Enskede IP Kastplan, Stockholm
20.56  [3] » Sternlind, Tyra -09 F11 2020-09-20 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
19.77      Karlsson, Vasiliki -07   F13 2020-06-23 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
19.17  » Sillén, Linnéa -07 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
17.78  Pålsson, Selma -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
17.19    » Sparv, Tyra -08   F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
16.05  Forshed, Bella -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
15.60  Brynielsson, Tora -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
15.01      Malmqvist, Ebba -08   F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
14.91  Elofsson Järf, Alva -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
13.51  Övermo, Greta -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
13.33      Azorbo, Olivia -08   F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
13.21  Lundquist, Alva -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
13.14  Moverare, Miriam -07 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
12.88      Wasmuth, Ester -07   F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
12.58  Moverare, Amilia -07 F13 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
12.03  Antonsson, Celina -08 F12 2020-06-06 » Sommarserien diskus, Enskede IP Kastplan, Stockholm
11.79    » Jansson, Edit -08   F12 2020-06-06 » Sommarserien diskus, Enskede IP Kastplan, Stockholm
10.65  Dejfors, Isabella -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
10.19  Grafström, Ines -08 F12 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F13
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F11
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för F11
                 
 Slägga (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=55.00 | K22=44.00 | F19=42.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
67.57  [1,2] » Ahlberg, Grete -98   K22 2020-07-18 » Vårkastet, Gröna Dalens IP, Bålsta
44.53  [3,4]   Forss, Ida -99   K22 2020-07-23 » Julichansen 4, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
37.29  [5] » Wihk, Embla -02 F18 2020-06-07 » Veckans gren slägga, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (KS)
[2] - Klubbrekord även för seniorer (KS)
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för K22
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för F18
                 
 Slägga (3,0 kg/119) - SM-kvalgränser: [ F17=41.00 | F16=40.00 | F15=37.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
53.45  [1] » Harryson, Linn -03   F17 2020-08-21 » JSM/USM17  kastgrenar, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
47.91  » Forsell, Ellen -06 F14 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
46.77  [2] » Lindefalk, Linnéa -05   F15 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
44.97  [3] » Enblad, Alva -04   F16 2020-08-23 » JSM/USM17  kastgrenar, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
39.72  [4] » Simonsson, Maja -06 F14 2020-09-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
38.26  [5] » Lyttle Härdelin, Linnea -06   F14 2020-06-07 » Veckans gren slägga, Enskede IP, Stockholm
31.08  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F15 2020-07-27 » Kasttävling, Lugnets IP, Falun
26.10  » Lindefalk, Susanne -69 K50 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
19.09    » Zachrison, Molly -06   F14 2020-08-23 » UDM 14-åringar, Trollbäckens IP, Tyresö
18.93  » Johansson, Tuva -06 F14 2020-06-28 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F17
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för F15
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för F16
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för F14
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 Slägga (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
41.67  [1] » Bergin, Anna -07 F13 2020-09-12 » Svealandsmästerskapen Öst 13 år, Gröna Dalens IP, Bålsta
38.86  [2] » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-08-23 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
33.83  [3] » Aldskogius, Clara -07   F13 2020-09-12 » Svealandsmästerskapen Öst 13 år, Gröna Dalens IP, Bålsta
32.47  » Johansson, Ella -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
28.87  » Borg, Matilda -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
28.22    » Sillén, Linnéa -07   F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
24.18  Karlsson, Vasiliki -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
23.06  » Zholudieva, Alevtina -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
22.60      Miljkovic, Sara Eleonora -08   F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
22.24  Elofsson Järf, Alva -08 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
22.02  » Nordlund, Elin -08 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
20.45      Moverare, Miriam -07   F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
19.51  Moverare, Simone -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
19.34  Moverare, Amilia -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
19.31    » Jansson, Edit -08   F12 2020-06-07 » Veckans gren slägga, Enskede IP, Stockholm
18.80  Forshed, Bella -08 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
17.61  Azorbo, Olivia -08 F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
16.49      Stenström, Vera -08   F12 2020-09-19 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
13.09  » Östlund, Filippa -07 F13 2020-05-26 » Stockholmskampen omg 2, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F13
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för F13
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 Spjut (600 gr) - SM-kvalgränser: [ KS=41.50 | K22=34.50 | F19=34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
27.58  [1] » Wihk, Embla -02 F18 2020-06-27 » Turebergs explosiva nr 6, Sollentunavallen/Edsbergs kast, Sollentuna
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för F18
                 
 Spjut (500 gr) - SM-kvalgränser: [ F17=32.00 | F16=32.00 | F15=31.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
40.26    » Krantz, Frida -04   F16 2020-08-21 » JSM/USM17  kastgrenar, Norrköpings Friidrottsarena, Norrköping
39.36  [1] » Olsson, Tove -06 F14 2020-09-13 » Svealandsmästerskapen Öst 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
34.87  [2] » Blidborg Stenberg, Linnéa -05   F15 2020-07-27 » Kasttävling, Lugnets IP, Falun
29.31  [3] » Simonsson, Maja -06 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
28.90  [4] » Jansson, Agnes -05 F15 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
24.14    » Johansson, Ella -07   F13 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
23.96  » Forsell, Ellen -06 F14 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
23.71  Larsson, Elisabeth -04 F16 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
22.90    » Jabbour Clarke, Lii -06   F14 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
22.57  » Hedberg, Tyra -06 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
22.01  » Lindefalk, Linnéa -05 F15 2020-09-05 » Kraftmätningen final, Stockholms Stadion/Östermalms, Stockholm
20.56    » Sahlqvist, Esther -06   F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
17.77  » Wennebjer, Ebba -07 F13 2020-05-21 » Kraftmätningen kval, Trollbäckens IP, Tyresö
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F14
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F15
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för F14
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för F15
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
30.18  [1] » Johansson, Ella -07 F13 2020-08-22 » UDM 13-åringar, Enskede IP, Stockholm
24.80  » Borg, Matilda -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
23.17    » Nordlund, Elin -08   F12 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
20.66  » Aldskogius, Clara -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
19.15  » Sparv, Tyra -08 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
18.52      Moverare, Miriam -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
18.50  [2] » Sternlind, Tyra -09 F11 2020-09-20 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
18.23  Moverare, Simone -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
18.17      Moverare, Amilia -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
18.10  » Bergin, Anna -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
17.96  » Zholudieva, Alevtina -07 F13 2020-06-16 » Veckans gren, Enskede IP, Stockholm
16.88    » Sillén, Linnéa -07   F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
16.09  Wasmuth Ljessnoj, Ester -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
15.63  Attersand, Alva -07 F13 2020-09-20 » Stockholmskampen match 3, Enskede IP, Stockholm
15.50      Stenström, Vera -08   F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
14.48  » Lönn, Malva -09 F11 2020-09-20 » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
10.81  Övermo, Greta -08 F12 2020-09-09 » Stockholmskampen del 3, Källbrinks IP, Huddinge
10.38  » Jansson, Edit -08 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för F11
                 
 7-kamp - SM-kvalgränser: [ KS=4 200 | K22=3 900 | F19=3 800 ]
  |  100 m häck (83.8 cm)  |  Höjd  |  Kula (4,0 kg)  |  200 m  |  Längd  |  Spjut (600 gr)  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 7-kamp - SM-kvalgränser: [ F17=3 700 | F16=3 400 ]
  |  100 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Kula (3,0 kg)  |  200 m  |  Längd  |  Spjut (500 gr)  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 6-kamp - SM-kvalgränser: [ F15=2 800 ]
  |  80 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Kula (3,0 kg)  |  Längd  |  Spjut (500 gr)  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
3 523  [1] » Sahlqvist, Esther -06 -0.1 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  12.03(-0.2)  |  1.51  |  9.21  |  5.13(0.0)  |  20.56  |  1:48.44  |
Poäng:                |  866  |  632  |  478  |  595  |  299  |  653  |
3 081  [2] » Simonsson, Maja -06 +0.1 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  14.53(-0.2)  |  1.36  |  10.35  |  4.68(+0.3)  |  23.79  |  1:44.82  |
Poäng:                |  507  |  470  |  552  |  474  |  360  |  718  |
2 534  [3] » Hedberg, Tyra -06 -0.1 F14 2020-08-30 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  15.15(-0.2)  |  1.21  |  7.63  |  4.50(0.0)  |  22.57  |  1:49.05  |
Poäng:                |  431  |  321  |  375  |  428  |  337  |  642  |
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för F14
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för F14
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 5-kamp
  |  60 m häck (68,6 cm)  |  Höjd  |  Spjut (400 gr)  |  Längd (zon)  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 610  » Johansson, Ella -07 +0.1 F13 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.11(-3.0)  |  1.28  |  28.19  |  4.61(+3.2)  |  1:44.29  |
Poäng:                |  1 076  |  732  |  892  |  847  |  1 063  |
4 153  [1] » Borg, Matilda -07 +0.9 F13 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.65(0.0)  |  1.25  |  19.21  |  4.47(+1.9)  |  1:44.01  |
Poäng:                |  965  |  697  |  627  |  795  |  1 069  |
4 132  [2] » Nordlund, Elin -08 +0.1 F12 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.39(+0.2)  |  1.35  |  23.17  |  4.43(0.0)  |  1:58.85  |
Poäng:                |  1 018  |  814  |  748  |  780  |  772  |
3 833  [3] » Sparv, Tyra -08 +1.4 F12 2020-06-27 » Hammarby sommarspel, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.80(-0.8)  |  1.31  |  19.15  |  4.33(+3.5)  |  1:59.36  |
Poäng:                |  935  |  767  |  625  |  744  |  762  |
2 152  [4] » Jansson, Edit -08 0.0 F12 2020-08-29 » DM mångkamp 15/ mångkamp 13, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  brutit  |  1.11  |  9.99  |  4.20(0.0)  |  2:06.69  |
Poäng:                |  - 1  |  528  |  295  |  696  |  633  |
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F12
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för F12
[4] - 9:e plats på 10-bästalista för F12
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics