HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Kvinnor Rapportdatum: 2019-05-22
Ute för 2019 Resultatdatum: 2019-05-19
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
Grön bakgrund = Kvalificerad till SM/JSM/USM
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.54  [1] » Sahlqvist, Esther -06 -1.1 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
8.59  [2] » Aldskogius, Clara -07 +1.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
8.65  [3] » Wennebjer, Ebba -07 +1.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
8.68  [4] » Simonsson, Maja -06 -1.0 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
8.70  Lönn, Malva -09 +1.7 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
8.97    » Hedberg, Tyra -06 -0.1 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
9.00  » Bergin, Anna -07 -0.3 F12 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
9.06  » Johansson, Ella -07 +2.0 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.09    » Johansson, Tuva -06 -0.3 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
9.14  Pellas, Viola -07 +0.6 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.15  » Sillén, Linnéa -07 +1.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.20    » Jansson, Edit -08 +0.9 F11 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
9.32  » Ståhl, Lilly -07 +0.8 F12 2019-05-18 » Bilmetrospelen, Lugnets IP, Falun
9.37  » Heinonen, Elsa -07 +1.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.51      Hjalmarö, Vera -07 +1.5 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.65  » Zachrison, Molly -06 -0.3 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
9.80  Lindholm, Emmy -09 +0.4 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
9.80    » Sternlind, Tyra -09 +1.3 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
9.92  Östlund, Filippa -07 +0.6 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
9.92  » Lindblom, Emmy -09 -0.3 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
9.97    » Axelsson, Ebba -07 +1.5 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
10.00  » Elsässer Haldin, Linn -09 +1.7 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
10.02  Axelsson, Klara -07 +1.5 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
10.52      Roslund, Agnes -09 -1.0 F10 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.10  Caddeo, Elsa -09 +1.4 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
11.24  Nilheim, Elsa -07 +1.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
11.70      Vallenholm, Nora -10 +1.8 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
12.00  Sköllersten, Linnéa -09 +1.7 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
12.03  Lindblom, Ellen -11 -0.7 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
Ej godkänd vind
9.70  » Sternlind, Tyra -09 +4.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Vinduppgift saknas
10.58  Dartell Holmgren, Tuva -09 - F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för F12
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för F12
[4] - 9:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 80 m - SM-kvalgränser: [ F15=10.65 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.79  [1] » Hellstadius, Alannah -04 +2.0 F15 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.13  » Robling, Alma -04 +2.0 F15 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.18    » Lindefalk, Linnéa -05 -1.1 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.72  » Cyrus, Astrid -05 -1.1 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för F15
                 
 100 m - SM-kvalgränser: [ KS=12.20 | K22=12.60 | F19=12.75 | F17=12.90 | F16=13.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
13.19  » Edelholm, Beata -03 +0.5 F16 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
13.31  » Freeman, Molly -02 +0.5 F17 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
13.76      Nilsson, Selma -01 -0.5 F18 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
13.97  Fernström, Nadja -03 +0.3 F16 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
14.01  » Pettersson, Fredrika -02 -1.4 F17 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
                 
 200 m - SM-kvalgränser: [ KS=25.00 | K22=25.80 | F19=26.20 | F17=26.50 | F16=26.75 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
27.00  » Freeman, Molly -02 +0.5 F17 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
27.58  Fernström, Nadja -03 +0.5 F16 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
28.75    » Sahlqvist, Esther -06 -2.0 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
28.83  » Simonsson, Maja -06 -1.8 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
29.70  Lönn, Malva -09 +0.6 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
29.96    » Rydström, Wilma -06 -2.0 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
31.10  » Johansson, Ella -07 -0.3 F12 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
31.80  » Ståhl, Lilly -07 +1.2 F12 2019-05-18 » Bilmetrospelen, Lugnets IP, Falun
33.10    » Jansson, Edit -08 0.0 F11 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
34.20  » Sternlind, Tyra -09 0.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
34.20  » Elsässer Haldin, Linn -09 0.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Ej godkänd vind
26.42  » Edelholm, Beata -03 +101.0 F16 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
                 
 300 m - SM-kvalgränser: [ F15=43.25 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.45  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
46.49  » Cyrus, Astrid -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
49.66  » Öhman, Elsa -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
                 
 400 m - SM-kvalgränser: [ KS=57.50 | K22=60.00 | F19=62.00 | F17=62.00 | F16=61.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:50.16  [1] » Johansson, Ella -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1:54.36  » Simonsson, Maja -06 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
2:02.15  [2]   Lönn, Malva -09   F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2:04.96  Pellas, Viola -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
2:06.23  [3] » Elsässer Haldin, Linn -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2:23.33  Dartell Holmgren, Tuva -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F12
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F10
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för F10
                 
 800 m - SM-kvalgränser: [ KS=2:13.50 | K22=2:23.00 | F19=2:24.00 | F17=2:26.00 | F16=2:27.00 | F15=2:27.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
2:22.62  [1]   Nordgren, Wilma -03   F16 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2:29.09  Siltberg Almlöf, Nora -99 K22 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2:30.00      Atle, Astrid -00   F19 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
2:32.53  » Lidén, Clara -03 F16 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
2:40.90  » Brandt, Albertina -03 F16 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
2:44.52    » Blidborg Stenberg, Linnéa -05   F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
2:45.97  » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
2:48.44  Larsson, Elisabeth -04 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
2:59.62    » Åsberg, Kajsa -04   F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
3:00.24  » Lindefalk, Linnéa -05 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
3:02.16  » Hellstadius, Alannah -04 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
3:04.94  » Ivarsson, Alice -05 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för F16
                 
 1 500 m - SM-kvalgränser: [ KS=4:37.00 | K22=4:55.00 | F19=5:10.00 | F17=5:20.00 | F16=5:25.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 2 000 m - SM-kvalgränser: [ F15=7:20.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m - SM-kvalgränser: [ F19=11:00.00 | F17=11:30.00 | F16=11:40.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 5 000 m - SM-kvalgränser: [ KS=17:30.00 | K22=18:30.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10 000 m - SM-kvalgränser: [ KS=37:15.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
43.40  Synnerholm, Åsa -68 K50 2019-03-30 » Premiärmilen, Djurgården, Stockholm
46.06  [1] » Tomb, Stine -86 KS 2019-04-27 » Tjejmilen 21K, Djurgården, Stockholm
46.22      Astudillo Viklund, Susanne -75   K40 2019-04-22 » Påsksmällen, Enhörna Friluftsgård, Södertälje
49.34  Näslund, Eva -74 K45 2019-03-30 » Premiärmilen, Djurgården, Stockholm
50.13  Holmgren, Kerstin -59 K60 2019-05-11 » Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
                 
 ½ maraton - SM-kvalgränser: [ KS=1:22.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1:38.56  » Tomb, Stine -86 KS 2019-04-27 » Tjejmilen 21K, Djurgården, Stockholm
1:51.42  [1] Näslund, Eva -74 K45 2019-04-27 » Tjejmilen 21K, Djurgården, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för K45
                 
 Maraton - SM-kvalgränser: [ KS=3:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 1 500 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=5:40.00 | F16=5:45.00 | F15=5:50.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 2 000 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ K22=7:40.00 | F19=7:50.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 3 000 m h (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=11:00.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 60 m häck (68,6 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.78  [1] » Sahlqvist, Esther -06 -0.3 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
10.03  » Rydström, Wilma -06 -0.3 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
10.50    » Hedberg, Tyra -06 -1.0 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
10.88  » Johansson, Tuva -06 -0.3 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.12  » Zachrison, Molly -06 -0.6 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.55  » Bergin, Anna -07 -0.9 F12 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 80 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F15=12.70 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
12.29    » Hellstadius, Alannah -04 +0.7 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
12.64    » Åsberg, Kajsa -04 -0.1 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
12.69  [1] » Lindefalk, Linnéa -05 +0.7 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
13.59  » Jansson, Agnes -05 +0.1 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
14.67  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 +0.1 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
14.88  » Ivarsson, Alice -05 +0.7 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 100 m häck (83.8 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=14.60 | K22=15.20 | F19=16.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 100 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=15.80 | F16=16.00 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
17.36  » Edelholm, Beata -03 +1.3 F16 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
                 
 300 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ F17=48.00 | F16=48.50 | F15=48.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 400 m häck (76,2 cm) - SM-kvalgränser: [ KS=64.75 | K22=66.00 | F19=67.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Höjd - SM-kvalgränser: [ KS=1.70 | K22=1.60 | F19=1.60 | F17=1.58 | F16=1.57 | F15=1.56 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
1.48  » Åsberg, Kajsa -04 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
1.45  » Jansson, Agnes -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.44    » Hellstadius, Alannah -04   F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
1.36  » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
1.35  » Ivarsson, Alice -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.35    » Lindefalk, Linnéa -05   F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.34  » Johansson, Tuva -06 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.34  » Simonsson, Maja -06 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
1.34    » Sahlqvist, Esther -06   F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
1.30  » Sillén, Linnéa -07 F12 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.30  » Aldskogius, Clara -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1.30      Norberg, Tyra -07   F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1.25  » Bergin, Anna -07 F12 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.20  » Axelsson, Ebba -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1.20    » Johansson, Ella -07   F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1.19  [1] Lönn, Malva -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
1.15  Roslund, Agnes -09 F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.10    » Zachrison, Molly -06   F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.10  Axelsson, Klara -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
1.05  » Sternlind, Tyra -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
1.05      Lindholm, Emmy -09   F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
1.05  » Eklöf, Nora -09 F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.05  » Lindblom, Emmy -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
1.00    » Eklöf, Alma -09   F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
1.00  » Elsässer Haldin, Linn -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
0.95  » Jansson, Edit -08 F11 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
0.90  Sköllersten, Linnéa -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för F10
                 
 Stav - SM-kvalgränser: [ KS=3.60 | K22=3.20 | F19=3.10 | F17=2.90 | F16=2.85 | F15=2.70 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
3.10  [1,2] » Hellstadius, Alannah -04   F15 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F15
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
                 
 Längd - SM-kvalgränser: [ KS=5.80 | K22=5.40 | F19=5.35 | F17=5.20 | F16=5.15 | F15=5.15 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.91  » Lindberg, Felicia -97 0.0 K22 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
4.89  » Edelholm, Beata -03 +0.6 F16 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.74    » Åsberg, Kajsa -04 -1.3 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
4.35  » Cyrus, Astrid -05 +1.1 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.31  » Ivarsson, Alice -05 +1.3 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.31    » Hellstadius, Alannah -04 0.0 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
4.23  » Lindefalk, Linnéa -05 0.0 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
3.98  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 +1.2 F14 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
3.88    » Olsson, Tove -06 +1.4 F13 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
3.75  Larsson, Elisabeth -04 +0.3 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.45  » Rydström, Wilma -06 +0.9 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.42  » Sahlqvist, Esther -06 +1.5 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.30    » Aldskogius, Clara -07 +0.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
4.29  [1] Lönn, Malva -09 +1.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
4.24  » Zachrison, Molly -06 +0.5 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.22    » Johansson, Tuva -06 +0.9 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.17  » Johansson, Ella -07 +0.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.96  » Ståhl, Lilly -07 0.0 F12 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
3.95    » Bergin, Anna -07 -1.8 F12 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
3.93  Sparremo, Linda Priscilla -07 +0.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.91  Hjalmarö, Vera -07 +1.0 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.89      Lindholm, Emmy -09 0.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
3.89  Pellas, Viola -07 +1.7 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.84  » Heinonen, Elsa -07 +0.3 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.78    » Jansson, Edit -08 0.0 F11 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
3.69  Norberg, Tyra -07 +0.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.67  » Sillén, Linnéa -07 +1.7 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.67    » Axelsson, Ebba -07 +1.6 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.58  » Sternlind, Tyra -09 -0.1 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
3.42  Östlund, Filippa -07 +0.6 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.08      Roslund, Agnes -09 -0.9 F10 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
3.04  Blomberg, Tyra -07 +1.0 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.01  » Elsässer Haldin, Linn -09 +1.7 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
2.96      Nilheim, Elsa -07 +1.7 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
2.65  Caddeo, Elsa -09 -0.2 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
2.48  Vallenholm, Nora -10 0.0 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Ej godkänd vind
4.61  » Aldskogius, Clara -07 +3.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.94  Hjalmarö, Vera -07 +3.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.76    » Sillén, Linnéa -07 +2.1 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.74  Norberg, Tyra -07 +2.4 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.73  » Axelsson, Ebba -07 +2.9 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.37      Axelsson, Klara -07 +3.6 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
3.18  Blomberg, Tyra -07 +3.2 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
Vinduppgift saknas
4.54  » Hedberg, Tyra -06 - F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
4.44  » Sahlqvist, Esther -06 - F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
4.03    » Ståhl, Lilly -07 - F12 2019-05-18 » Bilmetrospelen, Lugnets IP, Falun
3.62  » Sternlind, Tyra -09 - F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
3.54  » Lindblom, Emmy -09 - F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2.87      Dartell Holmgren, Tuva -09 - F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
2.71  Lindblom, Ellen -11 - F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F10
                 
 Tresteg - SM-kvalgränser: [ KS=11.95 | K22=11.20 | F19=11.10 | F17=10.80 | F16=10.80 | F15=10.60 ]
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 Kula (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=12.50 | K22=11.50 | F19=11.10 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
11.88  [1,2] » Lindberg, Felicia -97   K22 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för K22
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
                 
 Kula (3,0 kg) - SM-kvalgränser: [ F17=11.40 | F16=11.00 | F15=10.75 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
11.29  [1] » Krantz, Frida -04   F15 2019-05-18 » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
10.52  » Harryson, Linn -03 F16 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
10.23  [2] » Wihk, Embla -02   F17 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
9.06  [3] » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
8.75  » Lindefalk, Linnéa -05 F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
8.39    » Blidborg Stenberg, Linnéa -05   F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
7.80  Hallencreutz, Emma -04 F15 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
7.77  Larsson, Elisabeth -04 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
7.17  » Ivarsson, Alice -05 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för F15
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för F17
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för F13
                 
 Kula (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
11.26  [1] » Simonsson, Maja -06 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
11.17  [2] » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
10.49    » Jabbour Clarke, Lii -06   F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
9.23  » Wennebjer, Ebba -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
8.62  » Sahlqvist, Esther -06 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
8.35    » Aldskogius, Clara -07   F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
8.35  » Hedberg, Tyra -06 F13 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
8.09  » Heinonen, Elsa -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
8.01    » Johansson, Ella -07   F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
7.95  » Bergin, Anna -07 F12 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
7.48  [3] Lönn, Malva -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
7.26  [4] » Sternlind, Tyra -09   F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
7.20  » Zachrison, Molly -06 F13 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
6.27  » Eklöf, Alma -09 F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
5.73      Roslund, Agnes -09   F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
5.03  Dartell Holmgren, Tuva -09 F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
4.98  » Eklöf, Nora -09 F10 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
4.82      Nilheim, Elsa -07   F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
4.64  » Elsässer Haldin, Linn -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
4.45  Blomberg, Tyra -07 F12 2019-05-18 » 4H-spelen, Sportcentrum, Norrtälje
4.20    » Lindblom, Emmy -09   F10 2019-05-19 » Danderyds ungdomsspel, Dandreyds gymnasiums IP, Danderyd
3.96  Lindholm, Emmy -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
3.33  Vallenholm, Nora -10 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för F13
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för F13
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för F10
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för F10
                 
 Diskus (1,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=42.00 | K22=34.00 | F19=33.50 | F17=29.00 | F16=28.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
31.14  [1] » Wihk, Embla -02   F17 2019-05-19 » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F17
                 
 Diskus (0,75 kg) - SM-kvalgränser: [ F15=31.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
25.56  [1] » Krantz, Frida -04 F15 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
20.90  » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
17.87  Hallencreutz, Emma -04 F15 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för F15
                 
 Slägga (4,0 kg) - SM-kvalgränser: [ KS=53.50 | K22=44.00 | F19=42.50 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
65.69  [1] » Ahlberg, Grete -98   K22 2019-03-10 » Europacupen Kast, Samorin, SVK
47.19  [2,3] » Wihk, Embla -02 F17 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
40.39  [4,5] » Harryson, Linn -03 F16 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - Kvalificerar även till SM för seniorer (KS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för F17
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för F16
[5] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (KS)
                 
 Slägga (3,0 kg/119) - SM-kvalgränser: [ F17=40.00 | F16=40.00 | F15=38.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
46.52  [1] » Harryson, Linn -03   F16 2019-05-19 » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
38.38  » Wihk, Embla -02 F17 2019-05-19 » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
37.82  [2] » Enblad, Alva -04   F15 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
30.93  [3] » Lindefalk, Linnéa -05 F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
26.47  [4] » Blidborg Stenberg, Linnéa -05 F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
25.61  » Gustafsson, Ella -05 F14 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för F16
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för F15
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 Spjut (600 gr) - SM-kvalgränser: [ KS=41.00 | K22=34.00 | F19=34.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
35.23    » Lindberg, Felicia -97   K22 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
                 
 Spjut (500 gr) - SM-kvalgränser: [ F17=33.00 | F16=33.00 | F15=32.00 ]
resultat     namn   klass datum   tävling
32.26  [1] » Krantz, Frida -04   F15 2019-05-18 » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
28.17  » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
26.16  [2] » Blidborg Stenberg, Linnéa -05   F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
25.76  » Enblad, Alva -04 F15 2019-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
22.39  » Ivarsson, Alice -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
20.46    » Jansson, Agnes -05   F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
20.23  » Lindefalk, Linnéa -05 F14 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
20.19  Larsson, Elisabeth -04 F15 2019-05-18 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
18.79  » Öhman, Elsa -05 F14 2019-05-11 » Täby open, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för F15
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för F14
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
39.00  » Olsson, Tove -06 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
18.92  » Simonsson, Maja -06 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
16.50    » Sahlqvist, Esther -06   F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
12.93  » Zachrison, Molly -06 F13 2019-05-12 » Täby open, Tibblevallen, Täby
                 
 Boll (300 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
26.98  » Johansson, Ella -07 F12 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
24.76  [1] » Sternlind, Tyra -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
16.09      Lönn, Malva -09   F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
14.73  » Elsässer Haldin, Linn -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
12.68  Lindholm, Emmy -09 F10 2019-05-11 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för F10
                 
 7-kamp - SM-kvalgränser: [ KS=4 200 | K22=3 900 | F19=3 800 ]
  |  100 m häck (83.8 cm)  |  Höjd  |  Kula (4,0 kg)  |  200 m  |  Längd  |  Spjut (600 gr)  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 7-kamp - SM-kvalgränser: [ F17=3 800 | F16=3 500 ]
  |  100 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Kula (3,0 kg)  |  200 m  |  Längd  |  Spjut (500 gr)  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
 6-kamp - SM-kvalgränser: [ F15=2 800 ]
  |  80 m häck (76,2 cm)  |  Höjd  |  Kula (3,0 kg)  |  Längd  |  Spjut (500 gr)  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
resultat saknas
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics