HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SÄSONGENS NYA KLUBBREKORDNOTERINGAR Rapportdatum: 2019-10-21
Ute för 2019 Resultatdatum: 2019-09-29
Förklaringar            
Nu gällande klubbrekordnotering för 2019.
Tidigare klubbrekordnotering som senare under 2019 har slagits av annan person/lag.
Tangering av eget klubbrekord eller klubbrekordnotering som senare under 2019 har slagits av personen/laget.
               
datum gren klass   namn resultat   vind   tävling
2019-09-29 Kula (3,0 kg) K50 » Lindefalk, Susanne -69 7.51  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Slägga (3,0 kg/119) K50 » Lindefalk, Susanne -69 33.09  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Spjut (500 gr) K50 » Lindefalk, Susanne -69 21.21  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
2019-09-22 Kula (2,0 kg) P10 » Hackett, Jumanne -09 9.80  » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
Diskus (1,0 kg) M65 » Berg, Torbjörn -51 32.49  » HAIS Castorama nr 2, Källbrinks IP/Jerikovallen, Huddinge
2019-09-14 60 m F13 » Sahlqvist, Esther -06 8.12  +1.5 » Svealandsmästerskapen 13-14, Arosvallen, Västerås
600 m P13 » Hall, Neo -06 1:36.88  » Svealandsmästerskapen 13-14, Arosvallen, Västerås
200 m häck (68,6 cm/5) F13 » Sahlqvist, Esther -06 28.38  +1.0 » Svealandsmästerskapen 13-14, Arosvallen, Västerås
Kula (2,0 kg) P10 » Hackett, Jumanne -09 9.45  » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
Spjut (400 gr) F13 » Olsson, Tove -06 40.87  » Svealandsmästerskapen 13-14, Arosvallen, Västerås
2019-09-11 5 x 60 m P13 » Kapell, Elias -06 38.20  » Stafett-DM del 2, Källbrinks IP, Huddinge
» Berglind, Alfred -06
Karlsson, Vilmer -07
» Roslund, Anton -07
» Kylington, Adrian -07
5 x 60 m F13 » Sahlqvist, Esther -06 38.85  » Stafett-DM del 2, Källbrinks IP, Huddinge
» Jabbour Clarke, Lii -06
» Wolgast, Emmy -06
» Simonsson, Maja -06
» Jansson, Vera -06
3 x 600 m P13 » Hall, Neo -06 5:09.57  » Stafett-DM del 2, Källbrinks IP, Huddinge
» Berglind, Alfred -06
Karlsson, Vilmer -07
3 x 600 m F13 » Grahn, Olivia -06 5:24.18  » Stafett-DM del 2, Källbrinks IP, Huddinge
» Simonsson, Maja -06
» Johansson, Ella -07
2019-09-07 ½ maraton M50 » Jansson, Thomas -69 1:30.01  » Stockholm halvmarathon, Stockholm
2019-09-01 1 500 m F13 » Grahn, Olivia -06 4:52.93  » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
60 m häck (68,6 cm) F13 » Sahlqvist, Esther -06 9.15  -2.4 » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
2019-08-31 200 m häck (68,6 cm/5) F13 » Sahlqvist, Esther -06 30.08  -0.9 » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
200 m häck (68,6 cm/5) F12 » Johansson, Ella -07 32.35  -0.8 » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
Längd (zon) P12 Karlsson, Vilmer -07 5.21  +1.9 » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
Längd (zon) F10 » Lönn, Malva -09 4.60  +0.9 » Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Diskus (0,6 kg) P12 » Kylington, Adrian -07 32.58  » Distriktsmästerskap P/F 12-14, Trollbäckens IP, Tyresö
2019-08-25 Längd P16 » Wall, Niklas -03 6.94  +1.4 » Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
2019-08-24 Längd [1] P13 » Kapell, Elias -06 5.30  +1.4 » Kraftmätningen, Tibblevallen, Täby
4 x 100 m MS » Dawlson, Emmanuel -92 40.01  » Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
2019-08-18 110 m häck (99,1 cm) M40 » Pihlstrand Trulp, Joakim -77 22.19  [2] +0.6 » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
4 x 100 m P17 » Borg, Jonatan -03 43.46  » Lag USM, Uppsala Friidrottsarena, Uppsala
» Barroso Johansson, André -02
» Thid, David -03
» Moberg, Markus -03
2019-08-17 1 500 m M75 » Förberg, Jan -42 6:27.07  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
Stav K50 » Kapell, Petra -67 2.30  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
2019-08-16 800 m K45 » Neill Vinnå, Susanna -74 2:47.13  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
5 000 m M75 » Förberg, Jan -42 23:10.39  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
400 m häck (91,4 cm) M40 » Pihlstrand Trulp, Joakim -77 67.92  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (3,0 kg/119) K50 » Lindefalk, Susanne -69 29.30  » Veteran-SM, Källbrinks IP, Huddinge
2019-08-11 300 m häck (83.8 cm) P16 » Moberg, Markus -03 37.36  » USM 2019, Edsborgs IP, Trollhättan
2019-08-10 Längd P16 » Thid, David -03 6.81  0.0 » USM 2019, Edsborgs IP, Trollhättan
Slägga (5,0 kg) P16 » Lindefalk, Alexander -03 50.06  » USM 2019, Edsborgs IP, Trollhättan
2019-08-09 3 000 m F16 » Lundin, Nora -03 10:16.86  » USM 2019, Edsborgs IP, Trollhättan
Stav F18 » Kapell, Tilda -01 3.72  » JSM 2019, Slottskogsvallen, Göteborg
2019-07-30 Slägga (3,0 kg/119) K50 » Lindefalk, Susanne -69 27.10  » Hammarby Sommaespel, Enskede IP, Stockholm
2019-07-28 110 m häck (99,1 cm) P18 » Håkansson, Jonatan -01 14.72  0.0 » Sundsvall Wind Sprint, Baldershovs IP, Sundsvall
2019-07-26 Slägga (3,0 kg/119/90) [3] K50 » Lindefalk, Susanne -69 22.24  [4] » HAIS-spelen, Göingevallen, Hässleholm
2019-07-21 110 m häck (91,4 cm) P16 » Moberg, Markus -03 14.31  +1.1 » Julitävling 1, Källbrinks IP, Huddinge
2019-07-20 Slägga (3,0 kg/119) K50 » Lindefalk, Susanne -69 23.72  » Sommarkastet, Gröna Dalens IP, Bålsta
2019-06-30 Tresteg P16 » Thid, David -03 14.08  -0.2 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2019-06-29 1 500 m F12 » Johansson, Ella -07 5:07.06  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2019-06-28 600 m P12 Karlsson, Vilmer -07 1:38.71  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
600 m F12 » Johansson, Ella -07 1:43.66  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
3 000 m F16 » Lundin, Nora -03 10:26.35  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
60 m häck (76,2 cm) P13 » Kapell, Elias -06 9.36  -0.3 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
60 m häck (68,6 cm) F13 » Sahlqvist, Esther -06 9.50  +0.1 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
300 m häck (83.8 cm) P16 » Moberg, Markus -03 37.60  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Längd P16 » Thid, David -03 6.70  +1.7 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2019-06-22 200 m P17 » Léger, Sidney -02 21.62  +0.6 » Championats Régionaux Individuels, Saint Etienne, FRA
2019-06-16 1 500 m F13 » Grahn, Olivia -06 4:59.80  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
110 m häck (91,4 cm) P16 » Moberg, Markus -03 14.38  +0.6 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (5,0 kg) P16 » Lindefalk, Alexander -03 49.74  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2019-06-15 Stav F18 » Kapell, Tilda -01 3.62  » Rosenbomsspelen, Västra Marks IP, Karlskrona
Kula (2,0 kg) P10 » Hackett, Jumanne -09 9.32  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2019-06-14 5 000 m M45 » Lindström, Christian -74 17:07.56  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
300 m häck (83.8 cm) P16 » Moberg, Markus -03 38.55  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2019-06-09 200 m MS Otieno, Dennis -91 21.08  +1.3 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1 500 m F13 » Grahn, Olivia -06 5:05.26  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1 500 m F12 » Johansson, Ella -07 5:12.49  » Sävedalsspelen, Slottskogsvallen, Göteborg
Kula (2,0 kg) P10 » Hackett, Jumanne -09 9.30  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2019-06-08 100 m P17 » Léger, Sidney -02 10.86  +0.1 » Championats de Zone Alpes, Grenoble, FRA
200 m P17 » Léger, Sidney -02 21.65  +1.0 » Championats de Zone Alpes, Grenoble, FRA
300 m häck (83.8 cm) P16 » Moberg, Markus -03 39.10  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Stav F18 » Kapell, Tilda -01 3.40  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2019-06-06 1 500 m M45 » Lindström, Christian -74 4:47.64  » Tyresö ungdoms- och veteranspel, Trollbäckens IP, Tyresö
2019-06-02 Maraton K50 » Synnerholm, Åsa -68 3:25.07  » Stockholm Marathon, Stockholm
2019-05-30 80 m [5] P13 » Kapell, Elias -06 10.34  +1.5 » Bauhaus-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
2019-05-26 100 m P17 » Léger, Sidney -02 10.90  [6] +1.1 » Saint Jean de Maurienne, FRA
200 m P17 » Léger, Sidney -02 21.71  +1.2 » Saint Jean de Maurienne, FRA
3 x 800 m K22 Siltberg Almlöf, Nora -99 7:24.14  » Stafett-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
» Ramberg, Filippa -97
Atle, Astrid -00
2019-05-22 Diskus (0,6 kg) P12 » Kylington, Adrian -07 29.64  » Stockholmskampen nr 2, Björknäs IP, Värmdö
5 x 60 m P13 » Loqvist, William -06 38.90  » Stockholmskampen nr 2, Björknäs IP, Värmdö
» Kapell, Elias -06
» Herre, Filip -06
» Hall, Neo -06
» Freifelt, William -06
2019-05-19 800 m M50 » Holmgren, Lars -65 2:36.74  » Veteran DM, Sätra IP, Stockholm
5 000 m M75 » Förberg, Jan -42 23:50.37  » Veteran DM, Sätra IP, Stockholm
2019-05-18 1 500 m M45 » Lindström, Christian -74 4:54.67  » Veteran DM, Sätra IP, Stockholm
5 000 m M45 » Lindström, Christian -74 17:20.86  » Veteran DM, Sätra IP, Stockholm
Längd [1] P13 » Kapell, Elias -06 5.23  +0.3 » Kraftmätningen kval, Rosvalla IP, Nyköping
Slägga (5,0 kg) P16 » Lindefalk, Alexander -03 47.24  » Stora Turebergskastet, Edsbergs sportfält, Sollentuna
2019-05-12 Spjut (600 gr) K22 » Lindberg, Felicia -97 35.23  » Täby open, Tibblevallen, Täby
Spjut (400 gr) F13 » Olsson, Tove -06 39.00  » Täby open, Tibblevallen, Täby
2019-05-11 60 m F10 » Lönn, Malva -09 8.70  +1.7 » Mälaröspelen, Träkvista IP, Ekerö
2019-03-10 Maraton M45 Brohult, Linus -72 2:55.43  » Marató Barcelona, Barcelona, ESP
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P13. Ingick i grenprogrammet: -1977
[2] - Tuffare grenpremisser: 110 m häck (100 cm)
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för K50. Ingick i grenprogrammet: -2013
[4] - Tuffare grenpremisser: Slägga (4,0 kg)
[5] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P13. Ingick i grenprogrammet: 1982-2013
[6] - Tangerat klubbrekord
                   
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics