HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SÄSONGENS NYA KLUBBREKORDNOTERINGAR Rapportdatum: 2018-10-03
Ute för 2018 Resultatdatum: 2018-10-02
Förklaringar            
Nu gällande klubbrekordnotering för 2018.
Tidigare klubbrekordnotering som senare under 2018 har slagits av annan person/lag.
Tangering av eget klubbrekord eller klubbrekordnotering som senare under 2018 har slagits av personen/laget.
               
datum gren klass   namn resultat   vind   tävling
2018-10-02 Slägga (4,0 kg) P15 » Lindefalk, Alexander -03 52.09  » Bara kast, Enskede IP, Stockholm
2018-09-30 Längd M50 Berg, Magnus -68 5.00  +0.5 » TAIF-spelen, Bredstorps IP, Tranås
2018-09-29 Diskus (0,6 kg) P12 » Kapell, Elias -06 28.29  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 25.11  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
2018-09-23 Slägga (4,0 kg) P15 » Lindefalk, Alexander -03 49.19  » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
Spjut (600 gr) K45 » Lindefalk, Susanne -69 19.84  » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
2018-09-22 Slägga (3,0 kg/119) P12 » Kapell, Elias -06 26.34  » Stockholmskampen 4, Enskede IP, Stockholm
2018-09-20 10 000 m M40 Persson, Eskil -77 33:52.51  » Bajen 10 000 m, Enskede IP, Stockholm
10 000 m M50 Bökman, Jakob -67 37:07.54  » Bajen 10 000 m, Enskede IP, Stockholm
10 000 m K55 Holmgren, Kerstin -59 52:06.07  » Bajen 10 000 m, Enskede IP, Stockholm
2018-09-15 ½ maraton K50 Synnerholm, Åsa -68 1:44.12  » Sthlm halvmarathon, Stockholm
2018-09-09 8-kamp P15 » Moberg, Markus -03 4 410  -1.1 » Mångkamps SM, Rimnersvallen, Uddevalla
2018-09-08 600 m F11 » Johansson, Ella -07 1:52.15  » Kvantumspelen, Gröna Dalens IP, Bålsta
80 m häck (83.8 cm) P15 » Moberg, Markus -03 10.93  -1.8 » Mångkamps SM, Rimnersvallen, Uddevalla
2018-09-05 600 m P12 » Hall, Neo -06 1:42.94  » Stockholmskampen, Källbrinks IP, Huddinge
2018-09-02 3 000 m M50 » Holmgren, Lars -65 11:18.08  » Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Spjut (500 gr) F14 » Krantz, Frida -04 39.50  » Kraftmätningen, Campusvallen, Linköping
2018-09-01 80 m häck (83.8 cm) P15 » Moberg, Markus -03 10.97  -0.2 » Kraftmätningen, Campusvallen, Linköping
2018-08-31 5 000 m KS » Eriksson, Sandra -89 15:42.15  » Finnkampen, Tammerfors, FIN
2018-08-26 Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 67.17  » SM 2018, Ekängens IP, Eskilstuna
Slägga (4,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 67.17  » SM 2018, Ekängens IP, Eskilstuna
2018-08-25 10 km (gatulopp) KS » Eriksson, Sandra -89 33.34  » Midnattsloppet, Göteborg
2018-08-12 400 m M75 » Förberg, Jan -42 86.29  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
10 000 m M50 » Holmgren, Lars -65 41:53.01  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Kula (4,0 kg) K45 Borgius, Lotta -70 8.26  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Diskus (1,0 kg) K45 Borgius, Lotta -70 23.56  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
2018-08-11 1 500 m M45 » Abbeholm, Memo -71 5:23.90  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
1 500 m M75 » Förberg, Jan -42 6:29.34  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
3 000 m h (91,4 cm) M45 » Abbeholm, Memo -71 13:28.16  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
2018-08-10 800 m K65 Björkman, Maria -52 3:53.17  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
5 000 m M75 » Förberg, Jan -42 25:09.86  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
400 m häck (91,4 cm) M45 » Abbeholm, Memo -71 94.34  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
Spjut (600 gr) K45 » Lindefalk, Susanne -69 17.00  » Veteran-SM, Högby IP, Löttorp
2018-08-05 800 m F18 » Hultström, Vilma -00 2:18.72  » JSM 2018, Källbrinks IP, Huddinge
2018-08-04 Slägga (4,0 kg) P15 » Lindefalk, Alexander -03 47.89  » USM 2018, Enskede IP, Stockholm
Spjut (500 gr) F17 » Rådbo, Klara -01 42.38  » JSM 2018, Källbrinks IP, Huddinge
2018-08-03 100 m P16 » Léger, Sidney -02 10.96  +1.3 » USM 2018, Enskede IP, Stockholm
Höjd KS » Rådbo, Klara -01 1.74  » JSM 2018, Källbrinks IP, Huddinge
Höjd F17 » Rådbo, Klara -01 1.74  » JSM 2018, Källbrinks IP, Huddinge
Diskus (1,0 kg) P15 » Sundberg, Martin -03 48.63  » USM 2018, Enskede IP, Stockholm
2018-07-29 Spjut (600 gr) K45 » Lindefalk, Susanne -69 12.94  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
Spjut (500 gr) F17 » Rådbo, Klara -01 42.33  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2018-07-28 Slägga (4,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 24.13  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2018-07-21 200 m P16 » Léger, Sidney -02 21.95  +0.3 » Franska J+UM, Bondufle, FRA
2018-07-18 200 m MS Otieno, Dennis -91 21.12  +0.8 » Oslo Sommerstevnet, Bislett Stadion, NOR
2018-07-06 Längd F17 » Rådbo, Klara -01 5.93  +1.9 » Ungdoms -EM, Györ, HUN
Spjut (500 gr) F17 » Rådbo, Klara -01 42.18  » Ungdoms -EM, Györ, HUN
7-kamp F17 » Rådbo, Klara -01 5 484  +0.4 » Ungdoms -EM, Györ, HUN
2018-07-05 Höjd KS » Rådbo, Klara -01 1.72  » Ungdoms -EM, Györ, HUN
Höjd F17 » Rådbo, Klara -01 1.72  » Ungdoms -EM, Györ, HUN
2018-07-01 200 m P12 » Kapell, Elias -06 27.02  +0.1 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
80 m häck (83.8 cm) P15 » Moberg, Markus -03 11.00  +2.0 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Diskus (1,0 kg) P15 » Sundberg, Martin -03 48.14  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2018-06-30 60 m P12 » Kapell, Elias -06 8.06  +1.6 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Tresteg (zon) F13 » Lidberg, Melina -05 11.37  -2.0 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2018-06-17 200 m P16 » Léger, Sidney -02 22.47  +0.9 » AuRA East CJES, Grenoble, FRA
Slägga (4,0 kg) P15 » Lindefalk, Alexander -03 47.11  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
2018-06-16 600 m F11 » Johansson, Ella -07 1:53.27  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
800 m F18 » Hultström, Vilma -00 2:19.30  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
Stav P12 » Kapell, Elias -06 2.51  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
Stav F17 » Kapell, Tilda -01 3.64  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
Tresteg (zon) F13 » Lidberg, Melina -05 10.96  +1.2 » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
2018-06-15 Stav F17 » Kapell, Tilda -01 3.61  » Huddingespelen (UDM-JDM), Källbrinks IP, Huddinge
2018-06-10 60 m P12 » Kapell, Elias -06 8.08  - » Bauhausgalan youth, Stockholms Stadion, Stockholm
Längd F19 » Almerén Hansson, Victoria -99 5.94  +1.2 » Bauhaus-galan förtävlingar, Stockholms Stadion, Stockholm
7-kamp F17 » Rådbo, Klara -01 5 461  [1] +2.5 » JNM-UNM  mångkamp, Jessheim friidrettsstadion, NOR
2018-06-09 Tresteg (zon) F13 » Lidberg, Melina -05 10.90  0.0 » Västra Mälarspelen, Köpings IP, Köping
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 65.55  » Mälarspelen, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
Slägga (4,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 65.55  » Mälarspelen, Ekängens Friidrottsarena, Eskilstuna
2018-06-07 5 000 m M45 » Häggström, Niklas -71 18:27.31  » Bajen 5000 m, Enskede IP, Stockholm
2018-06-06 80 m [2] P12 » Kapell, Elias -06 10.93  -0.7 » Tyresö Veteran och ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
1 500 m K65 Björkman, Maria -52 7:36.78  » Tyresö Veteran och ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
Stav F14 » Hellstadius, Alannah -04 3.00  » Tyresö Veteran och ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
Kula (4,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 7.16  » Tyresö Veteran och ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
Diskus (1,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 17.87  » Tyresö Veteran och ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
2018-06-05 3 000 m KS » Eriksson, Sandra -89 8:57.11  » Paavo Nurmi Game, Åbo, FIN
2018-06-03 60 m häck (76,2 cm) P12 » Kapell, Elias -06 9.73  +1.2 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
80 m häck (83.8 cm) P15 » Moberg, Markus -03 11.11  +1.3 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Slägga (4,0 kg) P15 » Lindefalk, Alexander -03 45.39  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2018-06-02 60 m P12 » Kapell, Elias -06 8.18  -0.5 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Maraton M45 Mylfalk, Niklas -70 3:07.19  » Stockholm marathon, Stockholm
Maraton K40 Astudillo Viklund, Susanne -75 4:17.06  » Stockholm marathon, Stockholm
Maraton K50 Synnerholm, Åsa -68 3:54.32  » Stockholm marathon, Stockholm
Höjd P11 » Roslund, Anton -07 1.46  [3] » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Stav F17 » Kapell, Tilda -01 3.45  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Stav F14 » Hellstadius, Alannah -04 2.90  [3] » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Diskus (1,0 kg) P15 » Sundberg, Martin -03 48.12  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2018-05-26 Längd F19 » Almerén Hansson, Victoria -99 5.82  +0.3 » Mälaröspelen, Träkvistavallen, Ekerö
Längd (zon) P12 » Kapell, Elias -06 5.18  -0.4 » Mälaröspelen, Träkvistavallen, Ekerö
4 x 100 m MS » Rogo, Desmond -96 40.50  » Stafett-SM 2018, Slottskogsvallen, Göteborg
Zirignon, Jean Christian -95
Hellbratt, Douglas -95
» Darkwah, Tony -86
2018-05-20 60 m P12 » Kapell, Elias -06 8.35  +0.3 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Längd F17 » Rådbo, Klara -01 5.83  +1.4 » Mångkamp, Landquart, SUI
Spjut (500 gr) F17 » Rådbo, Klara -01 41.19  » Mångkamp, Landquart, SUI
7-kamp F17 » Rådbo, Klara -01 5 441  +1.5 » Mångkamp, Landquart, SUI
2018-05-19 ½ maraton K50 Synnerholm, Åsa -68 1:44.54  » Göteborgsvarvet, Göteborg
60 m häck (76,2 cm) P12 » Kapell, Elias -06 10.11  +0.6 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
80 m häck (83.8 cm) P15 » Moberg, Markus -03 11.52  [3] -0.6 » Kraftmätningen kval, Tibblevallen, Täby
Höjd F17 » Rådbo, Klara -01 1.68  » Mångkamp, Landquart, SUI
Längd F19 » Almerén Hansson, Victoria -99 5.71  -0.3 » Lag-SM kval, Tingvalla, Karlstad
Diskus (1,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 40.04  » Lag-SM kval, Tingvalla, Karlstad
Diskus (1,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 40.04  » Lag-SM kval, Tingvalla, Karlstad
Slägga (4,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 63.42  » Lag-SM kval, Tingvalla, Karlstad
Spjut (500 gr) K50 » Kapell, Petra -67 11.66  [4] » Lag-SM kval, Tingvalla, Karlstad
2018-05-13 60 m P12 » Kapell, Elias -06 8.42  0.0 » Danderyds Ungdomsspel, Danderyds gymnasium arena, Danderyd
3 000 m M75 » Förberg, Jan -42 14:28.49  [5] » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
5 000 m M75 » Förberg, Jan -42 25:17.32  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
Längd (zon) P12 » Kapell, Elias -06 4.99  - » Danderyds Ungdomsspel, Danderyds gymnasium arena, Danderyd
Diskus (1,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 16.62  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
Vikt (9,08 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 8.19  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
2018-05-12 1 500 m K65 Björkman, Maria -52 7:49.57  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
Kula (4,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 6.62  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) K45 » Lindefalk, Susanne -69 22.67  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
Spjut (600 gr) K45 » Lindefalk, Susanne -69 6.35  » Stockholms öppna VDM, Sätra IP, Stockholm
2018-05-05 10 km (gatulopp) KS » Eriksson, Sandra -89 33.36  » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
2018-03-11 Slägga (4,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 62.64  » European Throwing cup, Leira, POR
2018-02-03 Slägga (4,0 kg) K22 » Ahlberg, Grete -98 60.41  » RM Vinterkast, Arenastadens Kastpark, Växjö
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P12. Ingick i grenprogrammet: 2002-2013
[3] - Tangerat klubbrekord
[4] - Tuffare grenpremisser: Spjut (600 gr)
[5] - Mellantid
                   
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics