HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SÄSONGENS NYA KLUBBREKORDNOTERINGAR Rapportdatum: 2017-11-11
Ute för 2016 Resultatdatum: 2016-09-28
Förklaringar            
Nu gällande klubbrekordnotering för 2016.
Tidigare klubbrekordnotering som senare under 2016 har slagits av annan person/lag.
Tangering av eget klubbrekord eller klubbrekordnotering som senare under 2016 har slagits av personen/laget.
               
datum gren klass   namn resultat   vind   tävling
2016-09-28 Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.94  » Castorama, Lidingövallen, Lidingö
2016-09-24 Diskus (1,0 kg) M65 » Berg, Torbjörn -51 32.20  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Diskus (0,6 kg) P10 » Kapell, Elias -06 21.12  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Diskus (0,6 kg) F12 » Krantz, Frida -04 24.63  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Diskus (0,6 kg) F11 » Lind, Norah -05 24.79  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Slägga (7,26 kg) M45 Berg, Magnus -68 26.57  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Slägga (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 25.33  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
Spjut (600 gr) M65 » Berg, Torbjörn -51 20.53  » Castorama, Enskede IP, Stockholm
2016-09-18 Slägga (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 22.97  » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
Spjut (400 gr) F11 » Lind, Norah -05 26.05  » Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
2016-09-17 5 x 60 m P13 » Borg, Jonatan -03 39.87  » Stockholmskampen 4, Enskede IP, Stockholm
» Moberg, Markus -03
» Borgius, Teodor -03
» Tärnvik, Emil -03
» Sundberg, Martin -03
2016-09-13 5 x 60 m P13 » Borg, Jonatan -03 39.95  » Stafett-DM dag 2, Källbrinks IP, Huddinge
» Moberg, Markus -03
» Borgius, Teodor -03
» Tärnvik, Emil -03
» Wåtz, Linus -03
2016-09-11 6-kamp F15 » Rådbo, Klara -01 4 156  +0.2 » Mångkamps-SM 2016, Lugnet, Falun
2016-09-10 200 m häck (68,6 cm/5) P13 » Moberg, Markus -03 28.63  -0.8 » Svealandsmästerskapen, Gutavallen, Visby
2016-09-04 Boll (300 gr) F11 » Lind, Norah -05 34.75  » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2016-08-27 10 km (gatulopp) K22 Engwall, Annika -94 40.12  » Midnattsloppet, Malmö
Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.74  » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
Diskus (0,6 kg) F11 » Lind, Norah -05 24.67  » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
2016-08-26 100 m MS » Darkwah, Tony -86 10.48  +1.7 » SM 2016, Sollentunavallen, Sollentuna
2016-08-21 200 m MS » Ewertzh, Jacob -95 21.28  +1.2 » Nordiska-Baltiska 22 år, Alberga, FIN
200 m M22 » Ewertzh, Jacob -95 21.28  +1.2 » Nordiska-Baltiska 22 år, Alberga, FIN
60 m häck (76,2 cm) P13 » Moberg, Markus -03 9.40  -0.1 » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
Slägga (3,0 kg/119) P13 » Borgius, Teodor -03 31.04  » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
Slägga (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 21.79  » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
2016-08-20 400 m [1] F15 » Lindé, Hanna -01 58.37  » LagUSM 2016, Källbrinks IP, Huddinge
200 m häck (68,6 cm/5) P13 » Moberg, Markus -03 28.69  +0.2 » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
200 m häck (68,6 cm/5) F12 » Krantz, Frida -04 32.42  -0.1 » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
Höjd F15 » Rådbo, Klara -01 1.67  » LagUSM 2016, Källbrinks IP, Huddinge
Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.48  » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
Spjut (400 gr) F11 » Lind, Norah -05 25.97  » Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
4 x 100 m F17 » Lindvall, Siri -01 48.32  » LagUSM 2016, Källbrinks IP, Huddinge
» Almerén Hansson, Victoria -99
» Deltin, Greta -00
» Gassama, Sira -01
2016-08-18 5 000 m M40 » Dahl, Elias -76 16:30.93  » Sommarspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
2016-08-16 Spjut (600 gr) F19 » Lindberg, Felicia -97 38.60  » Tjejernas Kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
2016-08-07 200 m MS » Ewertzh, Jacob -95 21.34  +1.1 » JSM 2016, Göingevallen, Hässleholm
200 m M22 » Ewertzh, Jacob -95 21.34  +1.1 » JSM 2016, Göingevallen, Hässleholm
Kula (3,0 kg) F15 » Gustavsson, Stina -01 12.96  » USM 2016, Vellinge IP, Vellinge
2016-08-06 Höjd F15 » Rådbo, Klara -01 1.66  » USM 2016, Vellinge IP, Vellinge
2016-07-31 Spjut (400 gr) F11 » Lind, Norah -05 23.52  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
Boll (300 gr) F11 » Lind, Norah -05 31.03  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2016-07-30 60 m P10 » Kapell, Elias -06 8.68  +0.6 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2016-07-23 100 m MS » Darkwah, Tony -86 10.49  +0.1 » RASK GP 2, Lidingövallen, Lidingö
1 500 m M50 Hernwall, Patrik -66 5:01.95  » Veteran-SM 2016, Hällåsen, Söderhamn
Spjut (400 gr) F11 » Lind, Alvah -05 23.39  » Leksands Sparbanksspel, Siljansvallen, Leksand
2016-07-17 60 m P10 » Kapell, Elias -06 9.01  0.0 » Gavlehovsspelen, Gunder Hägg Stadion, Gävle
Höjd F11 » Lind, Alvah -05 1.45  » Ölandsspelen, Högby IP, Löttorp
2016-07-03 200 m MS » Ewertzh, Jacob -95 21.53  +1.2 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
200 m M22 » Ewertzh, Jacob -95 21.53  +1.2 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
200 m [2] F15 » Gustavsson, Stina -01 24.69  +0.8 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2016-07-02 80 m P15 » Förnestig, Paul -01 9.47  -0.2 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 61.09  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 61.09  » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2016-07-01 60 m häck (76,2 cm) P13 » Moberg, Markus -03 9.50  +0.7 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
80 m häck (76,2 cm) F15 » Gustavsson, Stina -01 11.10  +0.2 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2016-06-28 1 500 m M40 » Dahl, Elias -76 4:19.95  » Sollentuna GP, Sollentunavallen, Sollentuna
2016-06-26 Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 59.98  » Kasttävling, Tomtklinta, Trosa
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 59.98  » Kasttävling, Tomtklinta, Trosa
2016-06-22 100 m M22 » Ewertzh, Jacob -95 10.60  +2.0 » RASK GP, Lidingövallen, Lidingö
2016-06-19 80 m häck (76,2 cm) F15 » Gustavsson, Stina -01 11.32  +0.3 » Bauhaus Youth, Stockholms Stadtion, Stockholm
100 m häck (76,2 cm) F17 » Almerén Hansson, Victoria -99 13.62  +1.3 » Bauhaus Youth, Stockholms Stadtion, Stockholm
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 58.88  » Bottnarydskastet, Bottnaryds IP, Bottnaryd
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 58.88  » Bottnarydskastet, Bottnaryds IP, Bottnaryd
2016-06-18 80 m P15 » Förnestig, Paul -01 9.50  +1.0 » Bauhaus Youth, Stockholms Stadtion, Stockholm
80 m F15 » Gustavsson, Stina -01 9.75  +1.6 » Bauhaus Youth, Stockholms Stadtion, Stockholm
2016-06-15 3 000 m h (76,2 cm) KS » Eriksson, Sandra -89 9:31.88  » Diamont Leauge, Stockholms Stadion, Stockholm
2016-06-11 Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 58.83  » Uppsalaspelen, Studenternas IP, Uppsala
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 58.83  » Uppsalaspelen, Studenternas IP, Uppsala
2016-06-06 Längd (zon) P10 » Kapell, Elias -06 4.47  - » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Tyresö
Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.42  » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Tyresö
Diskus (0,6 kg) F11 » Lind, Norah -05 24.48  » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Tyresö
2016-06-05 60 m häck (76,2 cm) P13 » Moberg, Markus -03 9.61  -1.4 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2016-06-04 80 m P15 » Förnestig, Paul -01 9.69  -2.1 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
80 m F15 » Gustavsson, Stina -01 10.06  -0.7 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Maraton M45 » Malmborg, Nicklas -70 3:21.41  » Stockholm Marathon, Stockholm
300 m häck (76,2 cm) F15 » Gustavsson, Stina -01 44.41  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Diskus (0,75 kg) F15 » Gustavsson, Stina -01 32.24  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2016-06-01 5 x 60 m P13 » Borg, Jonatan -03 40.72  » Stockholmskampen omg 2, Hässelby IP, Stockholm
» Moberg, Markus -03
» Borgius, Teodor -03
» Tärnvik, Emil -03
» Wåtz, Linus -03
2016-05-29 4 x 80 m P15 » Rihtnesberg, Daniel -01 36.17  » SM-JSM-USM-stafett, Stockholms Stadion, Stockholm
» Johansson, Leon -01
» Barroso Johansson, André -02
» Förnestig, Paul -01
4 x 80 m F15 » Gustavsson, Stina -01 38.19  » SM-JSM-USM-stafett, Stockholms Stadion, Stockholm
» Rådbo, Klara -01
» Lindvall, Siri -01
» Gassama, Sira -01
4 x 100 m F17 Atle, Astrid -00 48.45  » SM-JSM-USM-stafett, Stockholms Stadion, Stockholm
» Almerén Hansson, Victoria -99
» Karlsson, Jennifer -99
» Deltin, Greta -00
2016-05-28 4 x 100 m MS » Wulff, Jonathan -94 40.77  » SM-JSM-USM-stafett, Stockholms Stadion, Stockholm
» Zirignon, Jean Christian -95
» Ewertzh, Jacob -95
» Rogo, Desmond -96
4 x 100 m M22 » Wulff, Jonathan -94 40.77  » SM-JSM-USM-stafett, Stockholms Stadion, Stockholm
» Zirignon, Jean Christian -95
» Ewertzh, Jacob -95
» Rogo, Desmond -96
2016-05-22 600 m F11 » Lind, Norah -05 1:57.16  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
80 m häck (76,2 cm) F15 » Gustavsson, Stina -01 11.36  +1.6 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
100 m häck (76,2 cm) F17 » Almerén Hansson, Victoria -99 13.71  +0.3 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 57.68  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 57.68  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 20.05  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2016-05-21 Längd (zon) P10 » Kapell, Elias -06 4.45  +1.2 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.15  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Diskus (0,6 kg) F11 » Lind, Norah -05 24.14  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2016-05-18 4 x 80 m F15 » Gustavsson, Stina -01 38.72  » Stafett-DM dag 1, Enskede IP, Stockholm
» Rådbo, Klara -01
» Lindvall, Siri -01
» Lindé, Hanna -01
2016-05-15 Kula (2,0 kg) F11 » Lind, Norah -05 9.06  » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
6-kamp F15 » Rådbo, Klara -01 4 084  -0.5 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
5-kamp [3] F11 » Lind, Norah -05 3 424  +1.8 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
5-kamp [4] F10 » Simonsson, Maja -06 1 854  +1.4 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
2016-05-14 60 m P10 » Kapell, Elias -06 9.07  +0.1 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
100 m [5] F15 » Gustavsson, Stina -01 12.19  -0.1 » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
200 m [2] F15 » Gustavsson, Stina -01 25.03  +0.4 » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
3 000 m h (91,4 cm) M40 » Dahl, Elias -76 10:21.48  » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
Höjd F15 » Rådbo, Klara -01 1.65  » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
Längd (zon) P10 » Kapell, Elias -06 4.29  0.0 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
Diskus (2,0 kg) M35 » Brown, Matthew -80 51.69  » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) KS » Ahlberg, Grete -98 56.78  » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) F18 » Ahlberg, Grete -98 56.78  » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
Spjut (600 gr) F19 » Lindberg, Felicia -97 36.04  » Kval till Lag-SM, Enskede IP, Stockholm
5-kamp [6] P10 » Kapell, Elias -06 3 090  +0.1 » Mångkamps-DM, Sätra IP, Stockholm
2016-05-07 Diskus (2,0 kg) M35 » Brown, Matthew -80 51.06  » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Diskus (0,6 kg) F11 » Lind, Norah -05 22.57  » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Spjut (500 gr) F15 » Rådbo, Klara -01 38.29  » Hellaskastet, Sätra IP, Stockholm
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: 1962-1987
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: 1962-2001
[3] - Är ny klubbrekordmångkamp 2016 för F11
[4] - Är ny klubbrekordmångkamp 2016 för F10
[5] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: -2013
[6] - Är ny klubbrekordmångkamp 2016 för P10
                   
Designed by Man on Earth
Version: 2017-11-10
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics