HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2017-09-15
Ute för 2008 Resultatdatum: 2008-10-18
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.24  » Möller, Tim -97 +0.6 P11 2008-05-24 » Sätra Spelen, Sätra IP, Sätra
9.46  Sundin, Olle -97 +1.6 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
9.84      Sjölin, Albin -97 +1.6 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
9.93  Roos, Jonathan -97 +1.9 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
10.44  Nordenfelt, Jakob -97 -0.2 P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
10.48  Zeidan Mellkvist, Oskar -97 +1.6 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
Ej godkänd vind
10.58  » Forsberg, Martin -99 +2.1 P10 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
                 
 80 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.35  Almlöf, Andreas -95 +0.8 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
11.35  » Averin Markström, Simon -95 +1.1 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
11.62  [1]   Nilsson, Viktor -96 -1.7 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
11.64  Magnuson, Daniel -95 +1.4 P13 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
11.81  Reidefors, Stellan -95 +0.1 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
12.05      Grönlund, Artur -96 +0.9 P12 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
12.66  » Alenäs, Hans -96 +1.8 P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
12.75  Hagberg, William -96 +0.1 P12 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
13.09  Lundström, William -96 +1.8 P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Ej godkänd vind
11.58  Magnuson, Daniel -95 +2.6 P13 2008-05-24 » Sätra Spelen, Sätra IP, Sätra
11.96  Jansson, Anton -95 +2.4 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
12.91  Sandholm, Ludvig -96 +3.7 P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 100 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.95  [1,2] Nordström, Erik -86 -0.8 M22 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
11.06  [3] » Andersson, David -85 +1.2 MS 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
11.08  [4,5]   Adolfsson, Henrik -88 +1.2 M22 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
11.22  [6] » Fältström, Love -91 +1.3 P17 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
11.27  » Barrefors, Björn -87 +1.7 M22 2008-06-28 » Europacupen i Mångkamp, Jyväskylä, FIN
11.47      Vigert, Linus -90 +1.7 P18 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
11.59  [7] Wedberg, Henrik -92 -0.2 P16 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
11.62  Vadström Björk, André -90 +0.8 P18 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
11.70      Jonsson, Jesper -90 +0.4 P18 2008-09-06 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
11.72  » Eklund, Jonathan -88 -0.3 M22 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
11.91  » Elgered, Jonas -87 -0.3 M22 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
12.06    » Attersand, Johan -74 -0.8 MS 2008-07-19 » Gotlandsspelen, Gutavallen, Visby
12.11  [8] » Wulff, Jonathan -94 +1.1 P14 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
12.56  [9] » Qvarfordt, Mattias -94 0.0 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
12.66      Dzakovic, Mladjen -87 +0.3 M22 2008-05-24 » Sätra Spelen, Sätra IP, Sätra
12.88  Brunnstedt, Anton -94 +1.6 P14 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
13.04  » Odenman, Gunnar -93 +2.0 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
13.07    » Braesh-Andersen, Ken -93 -3.8 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
13.12  Kallaste, Rain -89 +1.3 P19 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
13.33  » Öberg, Anton -93 -0.3 P15 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
13.47    » Green, Philip -93 -3.8 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
15.98  Carlström, Jesper -94 -2.5 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Ej godkänd vind
11.05  » Andersson, David -85 +3.0 MS 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
11.14  » Fältström, Love -91 +3.8 P17 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
11.44      Vigert, Linus -90 +2.5 P18 2008-06-24 » Studenternas Sommarspel, Sätra IP, Sätra
12.31  » Qvarfordt, Mattias -94 +2.4 P14 2008-06-27 » Uppsalaspelen, Studenternas IP, Uppsala
12.50  Dzakovic, Mladjen -87 +3.6 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
13.05      Kallaste, Rain -89 +3.8 P19 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
14.26  Reidefors, Stellan -95 +4.3 P13 2008-06-24 » Studenternas Sommarspel, Sätra IP, Sätra
15.84  Rapp, Gabriel -95 +4.3 P13 2008-06-24 » Studenternas Sommarspel, Sätra IP, Sätra
Manuell tidtagning
14.0m » Ewertzh, Jacob -95 - P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
14.0m Strand, Eddie -94 - P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
14.1m     Lundquist, Joel -94 - P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
14.5m Ström, Olle -95 - P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för MS
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[6] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[7] - 8:e plats på 10-bästalista för P16
[8] - 4:e plats på 10-bästalista för P14
[9] - 10:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 200 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
21.84  [1] Nordström, Erik -86 +0.1 M22 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
22.75  Adolfsson, Henrik -88 +0.7 M22 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
22.80  [2]   Vadström Björk, André -90 +0.4 P18 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
22.81  » Andersson, David -85 +1.1 MS 2008-07-05 » Windsprint, Baldershovs IP, Sundsvall
23.00  [3] Wedberg, Henrik -92 +0.2 P16 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
23.15  [4] » Fältström, Love -91 -0.1 P17 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
23.25  Jonsson, Jesper -90 +1.7 P18 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
23.84  Vigert, Linus -90 -0.7 P18 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
26.99      Kallaste, Rain -89 -1.2 P19 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
27.43  » Bougt, Niklas -92 -0.8 P16 2008-09-10 » Spårvägens Säsongsavslutning, Sätra IP, Sätra
27.87  [5] Almlöf, Andreas -95 +1.9 P13 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
28.57    » Ewertzh, Jacob -95 -0.3 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
29.71  » Averin Markström, Simon -95 +0.7 P13 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
32.42  » Rosenberg, Viktor -96 -1.9 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
37.82  Bergman, Jakob -96 -3.8 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
Ej godkänd vind
22.33  » Andersson, David -85 +2.1 MS 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
Vinduppgift saknas
29.88  [6] Nilsson, Viktor -96 - P12 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P18
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[6] - 6:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 300 m
resultat     namn   klass datum   tävling
39.70  » Braesh-Andersen, Ken -93 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
41.38  [1] Strand, Eddie -94 P14 2008-09-06 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
41.70  [2] » Wulff, Jonathan -94   P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
42.71  Vigert, Tobias -93 P15 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
42.91  Brunnstedt, Anton -94 P14 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
43.85    » Qvarfordt, Mattias -94   P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
45.22  » Tholander, Martin -93 P15 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
51.65  Åkesson, Calle -94 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 400 m
resultat     namn   klass datum   tävling
50.14  Klinteskog, Johan -81 MS 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
50.22  [1] Ekhamre, Thobias -88 M22 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
50.86    » Barrefors, Björn -87   M22 2008-08-30 » 6e Internationella Mångkampsträffen, Woerden, NED
51.14  Jonsson, Jesper -90 P18 2008-08-08 » JSM, Sportcentrum, Norrtälje
51.26  Kahlström, André -88 M22 2008-07-19 » Gotlandsspelen, Gutavallen, Visby
51.45    » Löfwing, Joakim -84   MS 2008-07-08 » Folksam GP, Sollentunavallen, Sollentuna
51.52  Vadström Björk, André -90 P18 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
51.96  » Elgered, Jonas -87 M22 2008-08-23 » JSM/USM Mångkamp, Fredrikskans, Kalmar
52.48    » Eklund, Jonathan -88   M22 2008-07-18 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
53.88  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
55.81  Vigert, Linus -90 P18 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
58.24    » Bougt, Niklas -92   P16 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
135.32  Bäck, Philip -93 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för M22
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:21.16  Klinteskog, Johan -81 MS 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:21.28  Ekhamre, Thobias -88 M22 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:22.59    » Emilsson, Erik -82   MS 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:22.71  Synnerman, Per -71 M35 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:23.22  Norberg, Daniel -78 MS 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:25.24    » Kanmert Gustafsson, Oskar -84   MS 2008-05-19 » Hässelbyspelen, Hässelby IP, Hässelby
1:45.16  [1] Almlöf, Andreas -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1:52.54  [2] Nilsson, Viktor -96 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
1:56.47  [3]   Lundström, William -96   P12 2008-05-11 » Danderyds Ungdomsspel, Danderyds Gymnasiums IP, Danderyd
2:00.30  Ström, Olle -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
2:01.28  [4] » Hargeström, Sebastien -98 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
2:01.99    » Ewertzh, Jacob -95   P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
2:02.92  » Averin Markström, Simon -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
2:06.06  Magnuson, Daniel -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
2:07.61      Sjölin, Albin -97   P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
2:24.15  [5] Träff, Henrik -98 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P12
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för P12
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P10
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 800 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:50.68  [1] » Emilsson, Erik -82 MS 2008-07-04 » Schweiz, Lugano, SUI
1:51.04  [2,3] Ekhamre, Thobias -88 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
1:51.15      Klinteskog, Johan -81   MS 2008-07-20 » Heusden-Zolder BEL, Heusden-Zolder, BEL
1:51.45  » Löfwing, Joakim -84 MS 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
1:53.00  Kahlström, André -88 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
1:53.39      Synnerman, Per -71   M35 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
1:59.28  » Kanmert Gustafsson, Oskar -84 MS 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
2:03.09  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
2:03.13    » Özkan, Selman -91   P17 2008-08-08 » JSM, Sportcentrum, Norrtälje
2:09.37  Jonsson, Niklas -92 P16 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
2:10.97  Bäck, Philip -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
2:12.27      Strand, Eddie -94   P14 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
2:12.75  » Braesh-Andersen, Ken -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
2:12.77  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
2:13.42    » Green, Philip -93   P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
2:20.53  » Tholander, Martin -93 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
2:20.6m » Wulff, Jonathan -94 P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
2:23.4m [4] » Ewertzh, Jacob -95   P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
2:24.06  Vigert, Tobias -93 P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
2:24.54  » Öberg, Anton -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
2:38.59    » Qvarfordt, Mattias -94   P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
2:41.05  Almlöf, Andreas -95 P13 2008-09-06 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:42.2m Lundquist, Joel -94 P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
2:42.96      Magnuson, Daniel -95   P13 2008-05-24 » Sätra Spelen, Sätra IP, Sätra
2:50.71  [5] Sundin, Olle -97 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
2:57.47  Lundahl, Joel -96 P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2:58.1m     Ström, Olle -95   P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
3:03.95  Sjölin, Albin -97 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
3:24.29  Hagberg, William -96 P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 9:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 1 500 m
resultat     namn   klass datum   tävling
3:43.87  Walleräng, Olle -85 MS 2008-07-12 » Uden NED, Uden, NED
3:47.67  » Emilsson, Erik -82 MS 2008-06-24 » Folksam GP, Slottskogsvallen, Göteborg
3:52.81      Ekhamre, Thobias -88   M22 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
3:56.18  Synnerman, Per -71 M35 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
4:22.43  Jonsson, Niklas -92 P16 2008-09-12 » Skol SM, Sollentunavallen, Sollentuna
4:24.81    » Özkan, Selman -91   P17 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
4:25.78  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-06-27 » VU-spelen, Ullevi, Göteborg
4:36.12  » Elgered, Jonas -87 M22 2008-05-11 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
4:47.07    » Barrefors, Björn -87   M22 2008-07-19 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
4:49.13  » Eklund, Jonathan -88 M22 2008-05-11 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
                 
 3 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
8:40.61  Jensen, Magnus -84 MS 2008-07-18 » Valbo Games, Gunder Häggstadion, Gävle
9:24.56  [1] Jonsson, Niklas -92 P16 2008-09-12 » Skol SM, Sollentunavallen, Sollentuna
10:00.85  [2]   Kollberg, Christian -91   P17 2008-08-20 » Löplabbet Games, Källbrinks IP, Huddinge
10:35.73  [3] Refors, Michael -91 P17 2008-08-20 » Löplabbet Games, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 5 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
14:52.26  Jensen, Magnus -84 MS 2008-08-12 » Fredrikshofspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
15:35.35  » Lerdahl, Emil -82 MS 2008-05-18 » Lag-SM kval grupp A, Lugnets IP, Falun
                 
 ½ maraton
resultat     namn   klass datum   tävling
1:08.46  [1] » Lerdahl, Emil -82 MS 2008-09-06 » SM Halvmarathon, Stockholm
1:34.08  » Svidén, Lars -45 M60 2008-09-06 » SM Halvmarathon, Stockholm
1:35.09  Gyllenstein, Jan-Erik -57 M50 2008-09-06 » SM Halvmarathon, Stockholm
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 Maraton
resultat     namn   klass datum   tävling
2:33.02  » Lerdahl, Emil -82 MS 2008-06-01 » Stockholm Marathon, Stockholm
3:37.57  [1] Lindelöw, Jan -59 M45 2008-06-01 » Stockholm Marathon, Stockholm
3:55.38  [2] Gyllenstein, Jan-Erik -57 M50 2008-06-01 » Stockholm Marathon, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M45
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M50
                 
 1 500 m h (76,2 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
5:14.31  [1] Strand, Eddie -94 P14 2008-07-18 » Valbo Games, Gunder Häggstadion, Gävle
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 2 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
6:41.72  [1] » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
6:45.18  [2] Jonsson, Niklas -92 P16 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
7:02.24  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 3 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
8:53.23  [1] » Emilsson, Erik -82 MS 2008-08-29 » Finnkampen, Helsingfors, FIN
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 60 m häck (76,2 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.10  [1] Ström, Olle -95 +1.5 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
10.34  [2] » Ewertzh, Jacob -95 +0.4 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
10.93      Magnuson, Daniel -95 -1.6 P13 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
11.68  Almlöf, Andreas -95 -0.1 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
12.51  » Averin Markström, Simon -95 -0.1 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
13.76  » Alenäs, Hans -96 +3.1 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 80 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.36  » Wulff, Jonathan -94 +0.5 P14 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
                 
 100 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.67  [1] » Odenman, Gunnar -93 +1.3 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
14.95  [2] » Green, Philip -93 +0.5 P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
15.65      Bäck, Philip -93 +0.2 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
15.67  [3] » Wulff, Jonathan -94 -1.1 P14 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
16.52  » Braesh-Andersen, Ken -93 -0.3 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
16.72  » Öberg, Anton -93 +0.8 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 110 m häck (106,7 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.37  [1] » Barrefors, Björn -87 +1.6 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
15.25  [2,3] » Eklund, Jonathan -88 +1.1 M22 2008-08-08 » JSM, Sportcentrum, Norrtälje
16.29  [4,5] » Elgered, Jonas -87 -2.2 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
Ej godkänd vind
14.31  » Barrefors, Björn -87 +2.8 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 6:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 110 m häck (91,4 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.77  » Fältström, Love -91 +0.5 P17 2008-09-12 » Skol SM, Sollentunavallen, Sollentuna
                 
 300 m häck (84 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
38.73  » Fältström, Love -91 P17 2008-08-03 » Flying Meatball, Enskede IP, Enskede
                 
 300 m häck (76,2 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
42.80  » Odenman, Gunnar -93 P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
42.95  » Green, Philip -93 P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
43.61      Bäck, Philip -93   P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
45.28  » Öberg, Anton -93 P15 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
46.03  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
46.28    » Braesh-Andersen, Ken -93   P15 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
51.84  [1] » Qvarfordt, Mattias -94 P14 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 400 m häck (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
54.87  [1,2] » Barrefors, Björn -87 M22 2008-08-08 » JSM, Sportcentrum, Norrtälje
58.70  » Elgered, Jonas -87 M22 2008-05-18 » Lag-SM kval grupp A, Lugnets IP, Falun
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Höjd
resultat     namn   klass datum   tävling
2.04  [1] » Barrefors, Björn -87 M22 2008-06-28 » Europacupen i Mångkamp, Jyväskylä, FIN
1.77  Odenman, Erik -91 P17 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
1.77  [2] » Eklund, Jonathan -88   M22 2008-07-18 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
1.76  [3] » Elgered, Jonas -87 M22 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
1.74  Kallaste, Rain -89 P19 2008-08-12 » Fredrikshofspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
1.69    » Odenman, Gunnar -93   P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
1.61  Bäck, Philip -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
1.61  » Wulff, Jonathan -94 P14 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1.60    » Green, Philip -93   P15 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
1.59  [4] Ström, Olle -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1.56  » Grundberg, Erik -94 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
1.51    » Öberg, Anton -93   P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
1.48  Almlöf, Andreas -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1.41  » Ewertzh, Jacob -95 P13 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
1.40      Strand, Eddie -94   P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
1.37  » Qvarfordt, Mattias -94 P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
1.26  Reidefors, Stellan -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1.25      Lundquist, Joel -94   P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
1.25  Grönlund, Artur -96 P12 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
1.20  Magnuson, Daniel -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
1.20    » Averin Markström, Simon -95   P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
1.20  Roos, Jonathan -97 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
1.07  [5] » Hargeström, Sebastien -98 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
1.00      Agnesjö, Elias -97   P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
0.96  Arrhenius, Johan -98 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 Stav
resultat     namn   klass datum   tävling
4.80  [1] » Barrefors, Björn -87 M22 2008-08-31 » 6e Internationella Mångkampsträffen, Woerden, NED
4.65  [2,3] » Eklund, Jonathan -88 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
4.38  [4,5] » Elgered, Jonas -87   M22 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
3.53  [6] » Green, Philip -93 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
3.50  » Wulff, Jonathan -94 P14 2008-06-27 » Uppsalaspelen, Studenternas IP, Uppsala
3.01  Bäck, Philip -93 P15 2008-05-31 » Lerumskampen, Stenkullens IP, Lerum
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[6] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Längd
resultat     namn vind klass datum   tävling
7.37  [1,2] » Barrefors, Björn -87 +2.0 M22 2008-08-23 » Road to London 2012, Vallhamra IP, Sävedalen
7.36  Nordström, Erik -86 +1.9 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
6.88  [3] » Fältström, Love -91 -1.7 P17 2008-08-08 » JSM, Sportcentrum, Norrtälje
6.66  [4] » Eklund, Jonathan -88 -0.2 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
6.46  » Elgered, Jonas -87 +0.5 M22 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
5.92    » Attersand, Henrik -84 +0.8 MS 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
5.91  » Andersson, David -85 +0.4 MS 2008-08-20 » Löplabbet Games, Källbrinks IP, Huddinge
5.87  [5] » Odenman, Gunnar -93 +0.8 P15 2008-07-22 » DN galan + DN Youth, Stockholms Stadion, Stockholm
5.77      Dzakovic, Mladjen -87 +0.9 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
5.63  Bäck, Philip -93 +1.5 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
5.60  » Green, Philip -93 -1.2 P15 2008-06-01 » Lerumskampen, Stenkullens IP, Lerum
5.58      Jonsson, Jesper -90 +1.9 P18 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
5.26  [6] » Wulff, Jonathan -94 +1.5 P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
4.93  » Qvarfordt, Mattias -94 +1.6 P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
4.86      Kallaste, Rain -89 +0.4 P19 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
4.66  » Öberg, Anton -93 +1.8 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
4.60  [7] Ström, Olle -95 0.0 P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
4.41      Lundquist, Joel -94 0.0 P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
4.38  » Grundberg, Erik -94 +1.0 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Ej godkänd vind
7.52  Nordström, Erik -86 +5.4 M22 2008-06-03 » Folksam GP, Malmö Stadion, Malmö
7.40  » Barrefors, Björn -87 +4.4 M22 2008-07-18 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
6.70    » Eklund, Jonathan -88 +2.6 M22 2008-07-18 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
5.78  Dzakovic, Mladjen -87 +3.3 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
5.60  » Braesh-Andersen, Ken -93 +2.2 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
5.28    » Wulff, Jonathan -94 +3.5 P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
5.18  » Qvarfordt, Mattias -94 +3.3 P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
4.58  » Grundberg, Erik -94 +2.8 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Vinduppgift saknas
5.34  » Wulff, Jonathan -94 - P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
4.71  [8] » Ewertzh, Jacob -95 - P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
4.68  Strand, Eddie -94 - P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
[7] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[8] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.69  Reidefors, Stellan -95 +0.9 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
4.60  Ström, Olle -95 -1.0 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
4.57      Almlöf, Andreas -95 -0.5 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
4.52  Magnuson, Daniel -95 -0.5 P13 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
4.37  » Averin Markström, Simon -95 0.0 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
4.13      Nilsson, Viktor -96 +1.9 P12 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
3.92  Grönlund, Artur -96 +0.3 P12 2008-05-24 » Sätra Spelen, Sätra IP, Sätra
3.91  Sundin, Olle -97 -1.5 P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
3.74      Roos, Jonathan -97 -0.4 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
3.66  » Möller, Tim -97 -1.1 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
3.63  Agnesjö, Elias -97 -0.3 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
3.39  Duveborg, Helge -98 -0.4 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
Ej godkänd vind
3.68  » Möller, Tim -97 +3.1 P11 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Vinduppgift saknas
4.30  » Ewertzh, Jacob -95 - P13 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.85  Lundahl, Joel -96 - P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.82    » Alenäs, Hans -96 - P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.80  Roos, Jonathan -97 - P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
3.63  » Rosenberg, Viktor -96 - P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
3.40      Sandholm, Ludvig -96 - P12 2008-05-18 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.14  » Forsberg, Martin -99 - P10 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
                 
 Tresteg
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.20  [1,2] Nordström, Erik -86 +0.2 M22 2008-08-01 » SM, Arosvallen, Västerås
14.80  » Attersand, Johan -74 -0.3 MS 2008-07-08 » Folksam GP, Sollentunavallen, Sollentuna
14.32  [3] » Söderling, Jonathan -88 +0.4 M22 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
13.40  [4] Dzakovic, Mladjen -87 +0.3 M22 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
13.35  [5] » Fältström, Love -91 +0.9 P17 2008-09-12 » Skol SM, Sollentunavallen, Sollentuna
12.14      Älvebrand, Eric -91 +0.9 P17 2008-07-18 » Valbo Games, Gunder Häggstadion, Gävle
12.11  [6] » Odenman, Gunnar -93 +1.9 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
11.76  [7] » Green, Philip -93 +1.4 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
13.53  Dzakovic, Mladjen -87 +2.4 M22 2008-06-18 » Vätterspelen, Råsätts IP, Jönköping
12.49  Älvebrand, Eric -91 +2.3 P17 2008-07-18 » Valbo Games, Gunder Häggstadion, Gävle
12.48    » Odenman, Gunnar -93 +4.0 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
12.08  » Green, Philip -93 +4.5 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Vinduppgift saknas
14.67  » Söderling, Jonathan -88 - M22 2008-05-18 » Lag-SM kval grupp A, Lugnets IP, Falun
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för P15
[7] - 10:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.26  Reidefors, Stellan -95 -1.4 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
                 
 Kula (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.86  [1,2] » Barrefors, Björn -87 M22 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
12.18  [3] Adolfsson, Henrik -88 M22 2008-10-18 » Castorama, Rosvalla, Nyköping
11.40      Mirkovic, Dejan -78   MS 2008-06-18 » Intern Kasttävling, Enskede IP, Enskede
11.14  » Elgered, Jonas -87 M22 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
10.82  [4] » Eklund, Jonathan -88 M22 2008-05-27 » Öppna Senior DM, Sätra IP, Sätra
10.66  [5]   Nordström, Erik -86   M22 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
10.57  [6] » Backlund, Esbjörn -89 P19 2008-08-09 » Nynässpelen, Nynäshamn
9.32  Vigert, Linus -90 P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
9.20      Molin, Per -90   P18 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
9.06  » Fältström, Love -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
8.51  » Söderling, Jonathan -88 M22 2008-07-02 » Lag SM, Slottskogsvallen, Göteborg
8.22      Jonsson, Jesper -90   P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
7.95  » Löfwing, Joakim -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
7.77  » Andersson, David -85 MS 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
7.70  [7]   Wulff, Jan -64   M40 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
7.44  Kallaste, Rain -89 P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
7.19  Jensen, Magnus -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
7.12      Pihlblad, Jan -64   M40 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
6.98  » Gustafsson, Peter -74 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
6.87  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
6.69    » Bougt, Niklas -92   P16 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
5.98  » Skjutar Apell, Linus -89 P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
4.84  Tesgaye, Solomon -77 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för M22
[6] - 10:e plats på 10-bästalista för P19
[7] - 4:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 Kula (5,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.72  [1] Odenman, Erik -91 P17 2008-08-17 » Lag USM, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Kula (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
13.14  [1] Bäck, Philip -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
10.56  » Odenman, Gunnar -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
10.32    » Wulff, Jonathan -94   P14 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
10.30  » Green, Philip -93 P15 2008-08-24 » JSM/USM Mångkamp, Fredrikskans, Kalmar
8.92  » Öberg, Anton -93 P15 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
8.78      Vigert, Tobias -93   P15 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
8.25  » Braesh-Andersen, Ken -93 P15 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
7.71  Ström, Olle -95 P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
7.62    » Ewertzh, Jacob -95   P13 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
7.43  Lundquist, Joel -94 P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
7.15  Brunnstedt, Anton -94 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
6.91  Strand, Eddie -94 P14 2008-05-28 » Nordiska Skolmästerskapen, Köpenhamn, DEN
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
9.68  [1] Stjernberg, Mathias -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
9.59  [2] Grönlund, Artur -96 P12 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
8.18      Almlöf, Andreas -95   P13 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
7.07  » Persson, Manne -96 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
6.99  Nilsson, Viktor -96 P12 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
6.51    » Averin Markström, Simon -95   P13 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
6.45  » Alenäs, Hans -96 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
5.90  Qvarfordt, Johan -95 P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
5.36  Bergman, Jakob -96 P12 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
                 
 Kula (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
8.97  Stjernberg, Mathias -95 P13 2008-05-04 » Hellaskastet, Sätra IP, Sätra
8.01  [1] Agnesjö, Elias -97 P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
7.40  Roos, Jonathan -97 P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 Diskus (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
38.43  [1] » Barrefors, Björn -87 M22 2008-06-29 » Europacupen i Mångkamp, Jyväskylä, FIN
34.92  [2] Adolfsson, Henrik -88 M22 2008-10-18 » Castorama, Rosvalla, Nyköping
33.82  [3] » Eklund, Jonathan -88   M22 2008-06-11 » Intern kasttävling, Enskede IP, Enskede
33.20  » Elgered, Jonas -87 M22 2008-06-18 » Intern Kasttävling, Enskede IP, Enskede
32.63  Nordström, Erik -86 M22 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
31.28    » Attersand, Johan -74   MS 2008-05-18 » Lag-SM kval grupp A, Lugnets IP, Falun
29.57  Molin, Per -90 P18 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
26.33  Vigert, Linus -90 P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
21.47      Wulff, Jan -64   M40 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
20.70  » Fältström, Love -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
19.92  Pihlblad, Jan -64 M40 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
19.86      Jonsson, Jesper -90   P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
19.43  » Skjutar Apell, Linus -89 P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
19.25  Kallaste, Rain -89 P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
17.44    » Backlund, Esbjörn -89   P19 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
17.40  Jensen, Magnus -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
16.90  » Löfwing, Joakim -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
16.64    » Nilsson, Patrik -91   P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
16.45  » Andersson, David -85 MS 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
14.40  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
13.13    » Gustafsson, Peter -74   MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
10.41  Tesgaye, Solomon -77 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för M22
                 
 Diskus (1,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
40.90  [1] Bäck, Philip -93 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
32.72  » Green, Philip -93 P15 2008-08-23 » JSM/USM Mångkamp, Fredrikskans, Kalmar
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Diskus (0,6 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
34.55  [1] Ström, Olle -95 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Slägga (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
41.74  [1] Adolfsson, Henrik -88 M22 2008-07-02 » Lag SM, Slottskogsvallen, Göteborg
29.26  [2] » Elgered, Jonas -87 M22 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
25.14  [3] » Eklund, Jonathan -88   M22 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
25.02  » Barrefors, Björn -87 M22 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
21.85  [4] Wulff, Jan -64 M40 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
21.77      Molin, Per -90   P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
18.10  Pihlblad, Jan -64 M40 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
16.76  Vigert, Linus -90 P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
16.55      Jonsson, Jesper -90   P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
15.49  » Fältström, Love -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
15.29  » Löfwing, Joakim -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
14.08      Kallaste, Rain -89   P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
13.12  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
12.74  » Gustafsson, Peter -74 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
11.51    » Skjutar Apell, Linus -89   P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
11.05  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
7.78  Tesgaye, Solomon -77 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för M40
                 
 Slägga (5,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
48.22  Odenman, Erik -91 P17 2008-08-31 » Björknässpelen, Björknäs IP, Boo
                 
 Slägga (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
37.53  [1] Bäck, Philip -93 P15 2008-06-13 » Huddingespelen / UDM/ JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 Spjut (800 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
60.78  [1] » Backlund, Esbjörn -89 P19 2008-06-06 » Sayo, Sollentunavallen, Sollentuna
53.88  [2] » Elgered, Jonas -87 M22 2008-05-11 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
50.86    » Barrefors, Björn -87   M22 2008-07-19 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
47.23  [3] » Eklund, Jonathan -88 M22 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
40.83  [4] » Fältström, Love -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
40.26  [5]   Molin, Per -90   P18 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
39.44  Adolfsson, Henrik -88 M22 2008-10-18 » Castorama, Rosvalla, Nyköping
39.39  Mirkovic, Dejan -78 MS 2008-05-21 » Kasttävling, Enskede IP, Enskede
31.69    » Löfwing, Joakim -84   MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
30.55  Vigert, Linus -90 P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
28.51  Jensen, Magnus -84 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
27.17  [6]   Wulff, Jan -64   M40 2008-09-28 » Kasttävling 080928, Enskede IP, Enskede
26.56  » Nilsson, Patrik -91 P17 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
25.53  » Bougt, Niklas -92 P16 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
25.09    » Skjutar Apell, Linus -89   P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
24.96  Kallaste, Rain -89 P19 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
24.43  » Gustafsson, Peter -74 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
24.01      Jonsson, Jesper -90   P18 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
22.17  Pihlblad, Jan -64 M40 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
19.08  Tesgaye, Solomon -77 MS 2008-10-05 » Kasttävling 081005, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 9:e plats på 10-bästalista för P18
[6] - 2:a plats på 10-bästalista för M40
                 
 Spjut (600 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
44.74  [1] Bäck, Philip -93 P15 2008-08-08 » USM, Tibblevallen, Täby
43.55  [2] » Green, Philip -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
39.40  [3] » Wulff, Jonathan -94   P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
36.90  Vigert, Tobias -93 P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
32.38  » Odenman, Gunnar -93 P15 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
29.71    » Öberg, Anton -93   P15 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
27.50  » Braesh-Andersen, Ken -93 P15 2008-08-30 » Nordeakampen, Värendsvallen, Växjö
22.88  » Grundberg, Erik -94 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
20.81    » Qvarfordt, Mattias -94   P14 2008-05-17 » Nordeakampen Kval, Vallentuna IP, Vallentuna
20.03  Carlström, Jesper -94 P14 2008-07-11 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
37.86  [1] Ström, Olle -95 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
28.73  » Ewertzh, Jacob -95 P13 2008-08-23 » Distriktsfinalerna 12-14 år, Enskede IP, Enskede
28.20      Stjernberg, Mathias -95   P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
24.12  [2] Roos, Jonathan -97 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
23.72  [3] Agnesjö, Elias -97 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
18.55      Qvarfordt, Johan -95   P13 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
12.61  » Möller, Tim -97 P11 2008-09-14 » Hanvikens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P11
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 Boll (300 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
43.27  [1] Almlöf, Andreas -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
42.59  [2] Ström, Olle -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
38.64  [3]   Roos, Jonathan -97   P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
34.58  [4] Magnuson, Daniel -95 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
32.48  Agnesjö, Elias -97 P11 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
31.84  [5] » Averin Markström, Simon -95   P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
28.10  Sundin, Olle -97 P11 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
25.86  Orion Magan, Adam -98 P10 2008-09-20 » STH-cup, Sätra IP, Sätra
17.34  » Forsberg, Martin -99 P10 2008-05-31 » Lindens ungdomsspel, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P11
[4] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 10-kamp
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (7,26 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (106,7 cm)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
7 405  [1] » Barrefors, Björn -87 +1.1 M22 2008-06-29 » Europacupen i Mångkamp, Jyväskylä, FIN
Resultat:          |  11.27(+1.7)  |  7.22(+0.4)  |  12.77  |  2.04  |  50.87  |  14.56(+1.3)  |  38.43  |  4.50  |  47.12  |  4:48.46  |
Poäng:                |  801  |  866  |  653  |  840  |  775  |  903  |  633  |  760  |  546  |  628  |
6 357  [2,3] » Eklund, Jonathan -88 0.0 M22 2008-07-19 » Mångkamps SM, Finnvedsvallen Värnamo, Värnamo
Resultat:          |  11.86(-1.6)  |  6.70(+2.6)  |  10.16  |  1.77  |  52.48  |  15.76(-0.9)  |  32.08  |  4.50  |  43.34  |  4:50.21  |
Poäng:                |  679  |  743  |  495  |  602  |  704  |  760  |  506  |  760  |  491  |  617  |
6 340  [4,5] » Elgered, Jonas -87 -0.7 M22 2008-05-11 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Resultat:          |  11.91(-0.3)  |  6.46(+0.5)  |  11.14  |  1.76  |  52.27  |  17.23(-2.2)  |  32.31  |  4.16  |  53.88  |  4:36.12  |
Poäng:                |  669  |  688  |  554  |  593  |  713  |  600  |  510  |  662  |  646  |  705  |
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[5] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 8-kamp
  |  100 m häck (84 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
5 780  [1] » Green, Philip -93 -1.0 P15 2008-08-24 » JSM/USM Mångkamp, Fredrikskans, Kalmar
Resultat:          |  15.32(-0.1)  |  32.72  |  3.36  |  40.64  |  5.39(-1.9)  |  10.30  |  1.60  |  2:16.41  |
Poäng:                |  800  |  646  |  860  |  699  |  755  |  585  |  709  |  726  |
5 724  [2] Bäck, Philip -93 -1.0 P15 2008-08-24 » JSM/USM Mångkamp, Fredrikskans, Kalmar
Resultat:          |  16.25(-0.1)  |  30.91  |  2.96  |  42.30  |  5.49(-2.0)  |  11.90  |  1.60  |  2:14.11  |
Poäng:                |  684  |  604  |  717  |  731  |  783  |  723  |  709  |  773  |
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 5-kamp
  |  60 m häck (76,2 cm)  |  Längd (zon)  |  Boll (300 gr)  |  Höjd  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 113  [1] Ström, Olle -95 -0.6 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Resultat:          |  10.12(-0.1)  |  4.60(-1.0)  |  42.59  |  1.56  |  2:00.30  |
Poäng:                |  961  |  784  |  758  |  988  |  622  |
3 316  [2] Almlöf, Andreas -95 -0.9 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Resultat:          |  11.68(-0.1)  |  4.12(-1.7)  |  43.27  |  1.29  |  2:02.89  |
Poäng:                |  671  |  620  |  773  |  678  |  574  |
2 945  [3] Magnuson, Daniel -95 -1.4 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Resultat:          |  11.53(-0.1)  |  4.01(-2.8)  |  34.58  |  1.20  |  2:06.06  |
Poäng:                |  697  |  583  |  576  |  572  |  517  |
2 792  » Averin Markström, Simon -95 -0.2 P13 2008-05-10 » Täby Vårmångkamp, Tibblevallen, Täby
Resultat:          |  12.51(-0.1)  |  4.05(-0.3)  |  31.84  |  1.20  |  2:02.92  |
Poäng:                |  538  |  596  |  513  |  572  |  573  |
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Castorama
  |  Kula (7,26 kg)  |  Spjut (800 gr)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Slägga (7,26 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 306  [1] Adolfsson, Henrik -88 M22 2008-10-18 » Castorama, Rosvalla, Nyköping
Resultat:          |  12.18  |  39.44  |  34.92  |  38.41  |
Poäng:                |  611  |  482  |  582  |  631  |
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2017-05-16
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hlethics