HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2018-11-11
Ute för 2002 Resultatdatum: 2002-09-23
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
9.17  Ek, August -90 -0.6 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
9.19  Molin, Per -90 -0.6 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
9.64      Älvebrand, Eric -91 -1.1 P11 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
9.88  » Green, Philip -93 -0.6 P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
9.89  Knutsson, Johan -90 +0.1 P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
9.97  [1]   Tovatt, Samori -92 -0.3 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.62  Lord, Adrian -92 -1.8 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
10.90  Olsson, Simon -92 -0.6 P10 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
11.84      Mattsson, Linde -94 -1.2 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.09  Pihlblad, Hugo -94 -1.2 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.93  Lind Olsson, David -94 -1.8 P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
9.6m » Green, Philip -93 +3.2 P10 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 80 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.07  [1] Segerlind, Jonas -88 -1.4 P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
10.59  » Eklund, Jonathan -88 +1.0 P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
10.62  [2]   Zakrisson, Jimmy -89 +1.3 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
10.75  [3] » Kårelid, Victor -89 +1.9 P13 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
10.78  Svensson, Glenn -89 +1.3 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
11.38      Niemeyer, Tomas -89 -0.7 P13 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
11.57  Thorstensson, Erik -89 +0.1 P13 2002-07-13 » Räkanspelen, Strömsvallen, Strömstad
11.57  Hammarberg, Johan -89 -2.1 P13 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
12.04      Ek, August -90 -0.5 P12 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.44  Kårsell, Niklas -89 -0.7 P13 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
Ej godkänd vind
10.60  Zakrisson, Jimmy -89 +2.7 P13 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
12.13  Tholander, David -90 +2.3 P12 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
12.16  Molin, Per -90 +2.3 P12 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
Manuell tidtagning
10.9m Hammarberg, Johan -89 0.0 P13 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
11.8m Tholander, David -90 -0.3 P12 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
12.8m     Knutsson, Johan -90 0.0 P12 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
12.9m Lindström, Mikael -90 0.0 P12 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 100 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.44  [1] » Andersson, David -85 0.0 P17 2002-09-13 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
11.64  [2] Ekstedt, Anders -85 +1.1 P17 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
11.64  [2] » Thulin, Mikael -85 -1.2 P17 2002-08-02 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
11.69  Kleebinder, Niklas -77 -1.8 MS 2002-06-08 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
11.75  » Attersand, Johan -74 -0.3 MS 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
11.77      Erixon, Jakob -86 -0.3 P16 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
11.92  [3] Norgren, Henrik -87 +2.0 P15 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
12.02  Rosencrantz, Patrik -86 -0.4 P16 2002-09-14 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
12.05      Segerlind, Jonas -88 +0.9 P14 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
12.28  Thorén, Joel -87 0.0 P15 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
12.29  Lindkvist, Robin -86 -0.4 P16 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
12.39      Repta, Jonathan -87 -2.2 P15 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
12.80  Olsson, David -88 -1.5 P14 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
12.94  » Attersand, Henrik -84 -1.0 P18 2002-06-10 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
13.17    » Elgered, Jonas -87 +0.1 P15 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
13.35  » Eklund, Jonathan -88 -1.0 P14 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
13.41  Brodén, Johan -88 +1.6 P14 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
13.67  Berg, Jonathan -88 -0.3 P14 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
11.36  » Andersson, David -85 +2.1 P17 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
11.48  Ekstedt, Anders -85 +2.1 P17 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
11.58    » Thulin, Mikael -85 +2.7 P17 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
11.69  Erixon, Jakob -86 +2.1 P16 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
11.89  Norgren, Henrik -87 +3.0 P15 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
Manuell tidtagning
13.4m Persson, Wilmer -87 0.0 P15 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 200 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
22.64  [1] Klinteskog, Johan -81 +0.9 M22 2002-08-07 » Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
22.85  [2] » Thulin, Mikael -85 +1.9 P17 2002-08-03 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
23.18  [3] » Andersson, David -85 +1.4 P17 2002-08-03 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
23.82  Erixon, Jakob -86 +0.4 P16 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
24.02  Hofverberg, Christian -78 -1.9 MS 2002-06-13 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
24.11      Danielsson, Stefan -76 -1.9 MS 2002-05-25 » Kval till lag-SM, Enskede IP, Stockholm
24.34  Rosencrantz, Patrik -86 0.0 P16 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
24.77  Nylander, Tobias -85 +0.1 P17 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
24.94      Lindkvist, Robin -86 +1.1 P16 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
27.51  [4] Zakrisson, Jimmy -89 -2.6 P13 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
28.97  [5] Svensson, Glenn -89 +0.4 P13 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
29.07  [6]   Wåhlander, Robert -89 +0.2 P13 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
30.35  [7] Ek, August -90 -1.2 P12 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
31.38  [8] Tholander, David -90 -2.6 P12 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
22.83  » Thulin, Mikael -85 +3.3 P17 2002-09-01 » Lag USM 2002, Tingvalla IP, Karlstad
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P17
[4] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
[6] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[8] - 4:e plats på 10-bästalista för P12
                 
 300 m
resultat     namn   klass datum   tävling
36.31  Klinteskog, Johan -81 M22 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
38.44  [1] Norgren, Henrik -87 P15 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
38.62      Segerlind, Jonas -88   P14 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
40.32  [2] Repta, Jonathan -87 P15 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
42.19  [3] Silén, Gustav -88 P14 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
42.38  [4]   Berg, Jonathan -88   P14 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
43.59  [5] Olsson, David -88 P14 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
43.74  Gyllström, Johan -84 P18 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
43.87      Persson, Wilmer -87   P15 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
44.71  [6] Brodén, Johan -88 P14 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P15
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för P14
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P14
[6] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 400 m
resultat     namn   klass datum   tävling
48.67  [1] Klinteskog, Johan -81 M22 2002-07-21 » Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
49.25  » Karlsson, Fredrik -78 MS 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
50.81  [2] » Thulin, Mikael -85   P17 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
51.82  Hofverberg, Christian -78 MS 2002-06-11 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
52.32  Danielsson, Stefan -76 MS 2002-06-11 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
52.36      Kleebinder, Niklas -77   MS 2002-06-08 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
53.25  » Andersson, David -85 P17 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
53.35  Karlsson, Henrik -80 M22 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
53.44      Nylander, Tobias -85   P17 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
53.72  Huss, Anders -85 P17 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
54.09  Lindkvist, Robin -86 P16 2002-08-03 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
60.59      Gyllström, Johan -84   P18 2002-06-19 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
67.21  Anes, Patrick -84 P18 2002-06-19 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
80.60  Lundberg, Johan -92 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
80.91      Samuelsson, Filip -92   P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
82.32  Elgered, Michael -91 P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
86.98  Carlsson, Olle -92 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
87.22      Sundborg, Tommy -92   P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
90.09  Lord, Adrian -92 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
95.36  Göransson, Anton -92 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:45.38  [1] Hammarberg, Johan -89 P13 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
1:45.53  [2] Svensson, Glenn -89 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
1:51.28  [3]   Niemeyer, Tomas -89   P13 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
1:55.40  [4] Tholander, David -90 P12 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
1:56.46  [5] Molin, Per -90 P12 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
1:59.2m [6]   Wåhlander, Robert -89   P13 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
2:02.7m [7] Ek, August -90 P12 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
2:11.2m [8] Berg, Theodor -91 P11 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för P12
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 8:e plats på 10-bästalista för P12
[8] - 10:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 800 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:47.27  » Pell, Rickard -79 MS 2002-07-16 » DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
1:49.41  [1,2] Klinteskog, Johan -81 M22 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1:50.18    » Karlsson, Fredrik -78   MS 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1:50.65  [3] Norberg, Daniel -78 MS 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1:53.96  Sundell, Per Henrik -79 MS 2002-06-13 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
1:53.97      Benjira, Rachid -74   MS 2002-06-13 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
1:55.40  Danielsson, Stefan -76 MS 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2:00.10  Huss, Anders -85 P17 2002-07-26 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2:01.16      Karlsson, Henrik -80   M22 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2:01.4m Gustafsson, Björn -79 MS 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
2:02.15  Nylander, Tobias -85 P17 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2:04.50      Lindkvist, Robin -86   P16 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2:08.97  Nyström, Jimmy -85 P17 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2:12.88  Amin, Adam -84 P18 2002-07-27 » Sommarspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2:14.9m     Thorén, Joel -87   P15 2002-06-09 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
2:15.36  Silén, Gustav -88 P14 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2:15.4m » Elgered, Jonas -87 P15 2002-06-09 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
2:19.1m     Lisell, Dennis -87   P15 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
2:23.17  Berg, Jonathan -88 P14 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2:25.67  [4] Svensson, Glenn -89 P13 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
2:27.10      Röing, Mattias -88   P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
2:29.66  Gyllström, Johan -84 P18 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2:31.12  Brodén, Johan -88 P14 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
2:34.1m     Sonko, Lamin -87   P15 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
2:39.12  Söderstedt, Johan -88 P14 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2:39.75  Molin, Per -90 P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
2:46.23      Tholander, David -90   P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
3:00.29  Elgered, Michael -91 P11 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
3:19.26  Olsson, Simon -92 P10 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
3:47.66  Lind Olsson, David -94 P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 1 500 m
resultat     namn   klass datum   tävling
3:45.79  » Pell, Rickard -79 MS 2002-06-30 » Olympiadag, Diekirch, LUX
3:49.11  Sundell, Per Henrik -79 MS 2002-07-16 » DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
3:51.96      Norberg, Daniel -78   MS 2002-07-18 » Löparnas kväll, Borgsmo IP, Norrköping
4:00.58  Olsson, Olof -80 M22 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
4:01.66  Gustafsson, Björn -79 MS 2002-08-07 » Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
4:01.97      Klinteskog, Johan -81   M22 2002-08-29 » Lindenpropagandan, Enskede IP, Stockholm
4:36.64  Lindkvist, Mikael -86 P16 2002-08-02 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
4:40.4m Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-30 » Europacupen mångkamp, Maribor, SLO
4:40.69      Amin, Adam -84   P18 2002-08-07 » Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
5:35.26  [1] Molin, Per -90 P12 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
                 
 2 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
6:22.17  [1] Silén, Gustav -88 P14 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 3 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
8:25.45  Olsson, Olof -80 M22 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
8:39.72  Benjira, Rachid -74 MS 2002-08-13 » Viking-Linespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9:39.19  [1] » Pell, Rickard -79   MS 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
9:39.46  [1] Norberg, Daniel -78 MS 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
                 
 5 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
14:34.01  [1] Olsson, Olof -80 M22 2002-06-27 » Ludvika GP, Hillängens IP, Ludvika
15:57.71  » Pell, Rickard -79 MS 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
15:57.94  » Karlsson, Fredrik -78 MS 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
32.24  Faskunger, Johan -73 MS 2002-08-10 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
36.26  Ròpeter, Tom -62 M40 2002-08-10 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
                 
 ½ maraton
resultat     namn   klass datum   tävling
1:10.14  [1] Faskunger, Johan -73 MS 2002-09-08 » S:t Eriksloppet, Stockholm
1:11.21  » Rappe, Martin -72 MS 2002-04-07 » Berlin Marathon, Berlin, GER
1:32.11  [2] » Tailoglou, Panagiotis -66 M35 2002-09-08 » S:t Eriksloppet, Stockholm
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för M35
                 
 1 500 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
4:58.02  Silén, Gustav -88 P14 2002-07-27 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
                 
 2 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
6:03.14  Gustafsson, Björn -79 MS 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
7:21.79  Nyström, Jimmy -85 P17 2002-09-01 » Lag USM 2002, Tingvalla IP, Karlstad
                 
 3 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
9:06.03  [1] Benjira, Rachid -74 MS 2002-06-08 » Mälarspelen, Ekängens IP, Eskilstuna
9:30.57  Gustafsson, Björn -79 MS 2002-08-17 » SM 2002, Gavlestadion, Gävle
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 60 m häck (76,2 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.10  Svensson, Glenn -89 +0.2 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
10.37  [1] Zakrisson, Jimmy -89 -3.0 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
10.65  [2]   Niemeyer, Tomas -89 +0.2 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
10.68  [3] Waak, Simon -90 +0.5 P12 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
10.78  [4] » Kårelid, Victor -89 +0.4 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
10.94  [5]   Thorstensson, Erik -89 +0.5 P13 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
11.22  [6] Sundborg, Håkan -89 -3.0 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
12.23  Molin, Per -90 -0.8 P12 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
12.50  [7]   Frykholm, William -91 -1.4 P11 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
12.74  Tholander, David -90 -0.8 P12 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
Manuell tidtagning
10.3m Thorstensson, Erik -89 -0.8 P13 2002-07-14 » Räkanspelen, Strömsvallen, Strömstad
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
[6] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 3:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 100 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
14.11  Thorén, Joel -87 -1.6 P15 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
15.23  » Eklund, Jonathan -88 0.0 P14 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
15.27  [1]   Segerlind, Jonas -88 0.0 P14 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
15.30  [2] » Elgered, Jonas -87 -0.4 P15 2002-09-13 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
Ej godkänd vind
13.95  Thorén, Joel -87 +3.0 P15 2002-09-07 » JSM och USM i mångkamp, Karlskrona IP, Karlskrona
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 110 m häck (106,7 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.56  [1] Kleebinder, Niklas -77 +1.5 MS 2002-06-09 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för MS
                 
 110 m häck (91,4 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
16.46  [1] Granlund, Jonas -86 +1.4 P16 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
Ej godkänd vind
16.19  Thorén, Joel -87 +2.8 P15 2002-09-01 » Lag USM 2002, Tingvalla IP, Karlstad
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 300 m häck (84 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
41.74  Segerlind, Jonas -88 P14 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
42.99  [1] » Andersson, David -85 P17 2002-08-06 » Team Sportia Cup, Glysisvallen, Hudiksvall
43.17  [2] Nylander, Tobias -85 P17 2002-09-15 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 300 m häck (76,2 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
41.68  [1] Norgren, Henrik -87 P15 2002-07-28 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
41.83  Segerlind, Jonas -88 P14 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
45.57  » Elgered, Jonas -87 P15 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Manuell tidtagning
43.8m Thorén, Joel -87 P15 2002-05-12 » Danderyds Ungdomsspel, Danderyds Gymnasiums IP, Danderyd
43.9m » Elgered, Jonas -87 P15 2002-05-12 » Danderyds Ungdomsspel, Danderyds Gymnasiums IP, Danderyd
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 400 m häck (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
54.27  [1] Klinteskog, Johan -81 M22 2002-05-25 » Kval till lag-SM, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Höjd
resultat     namn   klass datum   tävling
2.01  [1] Ericsson, Mattias -84 P18 2002-09-13 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
1.80  Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-29 » Europacupen mångkamp, Maribor, SLO
1.79  [2]   Thorén, Joel -87   P15 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
1.79  [2] Norgren, Henrik -87 P15 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
1.73  » Andersson, David -85 P17 2002-09-13 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
1.67      Janson, Robert -86   P16 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1.67  [3] Liedberg, Niclas -88 P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
1.66  Lundh, Robin -87 P15 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
1.64      Segerlind, Jonas -88   P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
1.63  » Elgered, Jonas -87 P15 2002-09-08 » JSM och USM i mångkamp, Karlskrona IP, Karlskrona
1.61  Berg, Jonathan -88 P14 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
1.59      Persson, Wilmer -87   P15 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
1.56  [4] Svensson, Glenn -89 P13 2002-06-08 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
1.55  Olsson, David -88 P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
1.45  [5]   Waak, Simon -90   P12 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
1.39  Thorstensson, Erik -89 P13 2002-05-07 » STH-CUP omg 1 2002, Enskede IP, Stockholm
1.38  Sundborg, Håkan -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
1.36    » Eklund, Jonathan -88   P14 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
1.35  Kårsell, Niklas -89 P13 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
1.30  Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
1.23  [6]   Älvebrand, Eric -91   P11 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
1.23  [6] Berg, Theodor -91 P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
1.00  [7] Sundborg, Tommy -92 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
1.00  [7]   Samuelsson, Filip -92   P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
0.95  [8] Göransson, Anton -92 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P15
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[5] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
[6] - 8:e plats på 10-bästalista för P11
[7] - 7:e plats på 10-bästalista för P10
[8] - 9:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 Stav
resultat     namn   klass datum   tävling
4.15  Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-09 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
3.62  [1] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-08-03 » USM 2002, Källbrinks IP, Huddinge
3.38  [2]   Thorén, Joel -87   P15 2002-09-14 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
3.15  [3] Granlund, Jonas -86 P16 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
2.92  Thorstensson, Erik -89 P13 2002-09-10 » Höstproppen, Enskede IP, Stockholm
2.90  [4] » Eklund, Jonathan -88 P14 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 Längd
resultat     namn vind klass datum   tävling
6.59  » Attersand, Johan -74 +0.7 MS 2002-05-25 » Kval till lag-SM, Enskede IP, Stockholm
6.32  Kleebinder, Niklas -77 +0.9 MS 2002-06-08 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
6.13  [1] » Thulin, Mikael -85 +1.9 P17 2002-09-15 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
6.08  [2] » Andersson, David -85 +0.7 P17 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
6.03  Nordström, Erik -86 +0.7 P16 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
5.97      Ericsson, Mattias -84 -0.4 P18 2002-08-29 » Lindenpropagandan, Enskede IP, Stockholm
5.94  Nyström, Jimmy -85 +0.5 P17 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
5.80  [3] Thorén, Joel -87 +1.3 P15 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
5.73    » Attersand, Henrik -84 +2.0 P18 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
5.61  [4] Segerlind, Jonas -88 +0.8 P14 2002-07-27 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
5.45  Norgren, Henrik -87 -0.6 P15 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
5.29    » Elgered, Jonas -87 -1.0 P15 2002-07-05 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
5.28  Janson, Robert -86 +0.4 P16 2002-07-06 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
5.05  Persson, Wilmer -87 -0.5 P15 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
5.01  [5]   Olsson, David -88 0.0 P14 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
4.98  [6] » Eklund, Jonathan -88 +0.8 P14 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
4.86  [7] » Kårelid, Victor -89 +0.4 P13 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
4.71      Berg, Jonathan -88 +0.6 P14 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.01  Söderstedt, Johan -88 -1.5 P14 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Ej godkänd vind
6.70  » Attersand, Johan -74 +3.8 MS 2002-05-25 » Kval till lag-SM, Enskede IP, Stockholm
6.33  » Thulin, Mikael -85 +3.3 P17 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
6.17      Nordström, Erik -86 +2.9 P16 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
5.74  Norgren, Henrik -87 +3.5 P15 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
4.08  Söderstedt, Johan -88 +2.3 P14 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Vinduppgift saknas
6.40  Kleebinder, Niklas -77 - MS 2002-06-29 » Europacupen mångkamp, Maribor, SLO
5.31  Olsson, David -88 - P14 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
4.67  [8] Niemeyer, Tomas -89 - P13 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[5] - 6:e plats på 10-bästalista för P14
[6] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
[7] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[8] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.91  [1] Zakrisson, Jimmy -89 +0.9 P13 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
4.86  [2] Svensson, Glenn -89 +0.5 P13 2002-06-08 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
4.75  [3]   Waak, Simon -90 -0.8 P12 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
4.66  Niemeyer, Tomas -89 +1.6 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
4.59  » Kårelid, Victor -89 +0.5 P13 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4.19      Ek, August -90 0.0 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
4.03  Kårsell, Niklas -89 -1.1 P13 2002-06-30 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
3.96  Molin, Per -90 +0.6 P12 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
3.80      Sabir-T, Zackaria -91 +0.8 P11 2002-05-19 » Lindenspelen, Enskede IP, Stockholm
3.72  Berg, Theodor -91 +0.9 P11 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
3.67  Tholander, David -90 +0.7 P12 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3.53      Thorstensson, Oskar -92 +0.2 P10 2002-07-14 » Räkanspelen, Strömsvallen, Strömstad
3.52  » Green, Philip -93 -0.6 P10 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3.43  Älvebrand, Eric -91 -1.9 P11 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
3.19      Tovatt, Samori -92 -0.2 P10 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
2.99  Lord, Adrian -92 -0.7 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2.85  Axelsson, David -94 -0.4 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2.70      Mattsson, Linde -94 -1.6 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2.42  Pihlblad, Hugo -94 -0.4 P10 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Ej godkänd vind
4.88  » Kårelid, Victor -89 +2.1 P13 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
4.72  Niemeyer, Tomas -89 +2.3 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Vinduppgift saknas
4.69  Thorstensson, Erik -89 - P13 2002-07-14 » Räkanspelen, Strömsvallen, Strömstad
4.50  [4] Ek, August -90 - P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
4.02      Molin, Per -90 - P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
3.66  » Green, Philip -93 - P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
3.60  [5] Carlsson, Olle -92 - P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
3.32      Sundborg, Tommy -92 - P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
3.32  Lundberg, Johan -92 - P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
3.13  Samuelsson, Filip -92 - P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
2.99      Axelsson, David -94 - P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
2.94  Samuelsson, Emil -93 - P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
2.54  Green, Robert -95 - P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P12
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 Tresteg
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.39  » Attersand, Johan -74 0.0 MS 2002-06-27 » Ludvika GP, Hillängens IP, Ludvika
13.44  [1,2] Ericsson, Mattias -84 +0.3 P18 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
12.79  [3]   Nordström, Erik -86 +0.1 P16 2002-09-14 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
12.69  [4] » Attersand, Henrik -84 +1.8 P18 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
11.70  Segerlind, Jonas -88 -0.7 P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
10.89  [5] » Eklund, Jonathan -88 -1.5 P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
10.89  Norgren, Henrik -87 +0.4 P15 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
10.32  Persson, Wilmer -87 +1.1 P15 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
10.19  [6]   Liedberg, Niclas -88 -1.4 P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
10.16  Lundh, Robin -87 -1.4 P15 2002-07-07 » Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P18
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P16
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P18
[5] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[6] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.69  [1] Niemeyer, Tomas -89 +1.1 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
8.68  [2] Knutsson, Johan -90 +2.0 P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Ej godkänd vind
10.25  Thorstensson, Erik -89 +3.6 P13 2002-07-28 » Skelleftespelen, Norrvalla IP, Skellefteå
Vinduppgift saknas
9.00  [3] Älvebrand, Eric -91 - P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
8.32  [4] Berg, Theodor -91 - P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
7.50  [5] Elgered, Michael -91 - P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P12
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P11
[4] - 6:e plats på 10-bästalista för P11
[5] - 9:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 Kula (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.03  Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-08 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
11.49  Westberg, Jöran -47 M55 2002-05-12 » Back on field, Källbrinks IP, Huddinge
                 
 Kula (6,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.64  Westberg, Jöran -47 M55 2002-05-21 » VDM dag 1, Brunna IP, Botkyrka
                 
 Kula (5,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.72  Thorén, Joel -87 P15 2002-09-01 » Lag USM 2002, Tingvalla IP, Karlstad
12.12  [1] Westberg, Magnus -85 P17 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Kula (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
15.20  Thorén, Joel -87 P15 2002-09-08 » JSM och USM i mångkamp, Karlskrona IP, Karlskrona
12.29  [1] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-09-08 » JSM och USM i mångkamp, Karlskrona IP, Karlskrona
11.23  [2]   Olsson, David -88   P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
9.79  Segerlind, Jonas -88 P14 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
9.66  Berg, Jonathan -88 P14 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
9.14  [3] Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
10.65  [1] Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-08-31 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
9.48  [2] Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
8.37    » Kårelid, Victor -89   P13 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
7.65  Andersson Lind, Tom -90 P12 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
7.07  Molin, Per -90 P12 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
6.87      Tholander, David -90   P12 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
6.12  Kårsell, Niklas -89 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Kula (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
7.85  Tovatt, Samori -92 P10 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
6.88  Elgered, Michael -91 P11 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
6.81      Älvebrand, Eric -91   P11 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
6.22  » Green, Philip -93 P10 2002-05-05 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
                 
 Diskus (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
44.47  Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-30 » Europacupen mångkamp, Maribor, SLO
39.53  Westberg, Jöran -47 M55 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
38.84  » Berg, Torbjörn -51 M50 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
                 
 Diskus (1,5 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
44.81  Westberg, Jöran -47 M55 2002-07-28 » Veteran-SM, Baldershovs IP, Sundsvall
41.52  Thorén, Joel -87 P15 2002-09-13 » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
38.00  [1]   Westberg, Magnus -85   P17 2002-05-12 » Back on field, Källbrinks IP, Huddinge
35.79  [2] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-07-27 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Diskus (1,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
44.19  Thorén, Joel -87 P15 2002-07-27 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
37.14  [1] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
36.85  [2]   Olsson, David -88   P14 2002-09-01 » Folksammästerskapen, Sportcentrum, Norrtälje
31.80  [3] Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-06-01 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
31.80  [3] Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
24.57      Brodén, Johan -88   P14 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
24.17  » Kårelid, Victor -89 P13 2002-06-29 » Rosenbomspelen, Karlskrona IP, Karlskrona
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
                 
 Diskus (0,6 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
31.73  Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
24.65  Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
                 
 Slägga (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
50.81  Mårtensson, Magnus -71 MS 2002-06-13 » Öppna DM, Enskede IP, Stockholm
34.19  Westberg, Jöran -47 M55 2002-09-22 » Castorama, Källbrinks IP, Huddinge
                 
 Slägga (6,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
38.24  Westberg, Jöran -47 M55 2002-06-16 » VSM kast-5-kamp, Rosvalla IP, Nyköping
                 
 Slägga (5,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
44.45  Westberg, Magnus -85 P17 2002-09-01 » Lag USM 2002, Tingvalla IP, Karlstad
                 
 Slägga (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
28.78  [1] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-05-26 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
26.66  [2] Olsson, David -88 P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 Slungboll
resultat     namn   klass datum   tävling
35.43  Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
33.50  Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
31.89      Andersson Lind, Tom -90   P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
29.86  » Kårelid, Victor -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
23.59  Tholander, David -90 P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
21.22  Molin, Per -90 P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
                 
 Spjut (800 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
51.54  [1] Sundell, Per Henrik -79 MS 2002-05-25 » Kval till lag-SM, Enskede IP, Stockholm
50.25  Kleebinder, Niklas -77 MS 2002-06-30 » Europacupen mångkamp, Maribor, SLO
31.87  Westberg, Jöran -47 M55 2002-09-22 » Castorama, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 Spjut (700 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
35.00  Westberg, Jöran -47 M55 2002-07-28 » Veteran-SM, Baldershovs IP, Sundsvall
                 
 Spjut (600 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
51.54  Thorén, Joel -87 P15 2002-09-23 » Sth-cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
46.99  [1] » Elgered, Jonas -87 P15 2002-06-08 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
36.81  [2]   Olsson, David -88   P14 2002-08-25 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
31.41  [3] Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-08-24 » DF 12-14 år 2002, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
                 
 Spjut (400 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
32.44  [1] Zakrisson, Jimmy -89 P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
29.49  [2] Niemeyer, Tomas -89 P13 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
26.59  [3]   Kårsell, Niklas -89   P13 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
25.68  [4] » Kårelid, Victor -89 P13 2002-06-02 » SAYO 2002, Sollentunavallen, Sollentuna
20.97  Tholander, David -90 P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
20.49      Molin, Per -90   P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
18.72  Andersson Lind, Tom -90 P12 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
15.12  Wåhlander, Robert -89 P13 2002-05-21 » STH-Cup omg 2, Torvalla IP, Haninge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Vikt (18 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
9.53  Westberg, Jöran -47 M55 2002-05-11 » Linnéa-spelen, Enskede IP, Stockholm
                 
 Vikt (11,34 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
13.28  Westberg, Jöran -47 M55 2002-06-16 » VSM kast-5-kamp, Rosvalla IP, Nyköping
                 
 Boll (300 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
40.28  » Green, Philip -93 P10 2002-05-19 » Lindenspelen, Enskede IP, Stockholm
33.83  Molin, Per -90 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
32.51      Svensson, Glenn -89   P13 2002-06-08 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
32.33  [1] Älvebrand, Eric -91 P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
32.19  [2] Elgered, Michael -91 P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
29.85      Ek, August -90   P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
29.66  Berg, Theodor -91 P11 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
27.92  Samuelsson, Emil -93 P10 2002-08-18 » Hammarby Ungdomsspel, Enskede IP, Stockholm
27.88      Olsson, Simon -92   P10 2002-09-08 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
17.66  Green, Robert -95 P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
13.31  Lind Olsson, David -94 P10 2002-09-07 » Täby Open + UDM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P11
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 10-kamp
  |  100 m  |  Längd  |  Kula (7,26 kg)  |  Höjd  |  400 m  |  110 m häck (106,7 cm)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (800 gr)  |  1 500 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
6 653  Kleebinder, Niklas -77 +0.2 MS 2002-06-09 » Mångkamps-SM, Dannfältets IP, Olofström
Resultat:          |  11.69(-1.8)  |  6.32(+0.9)  |  12.03  |  1.73  |  52.36  |  15.56(+1.5)  |  42.91  |  4.15  |  48.57  |  4:42.67  |
Poäng:                |  713  |  657  |  608  |  569  |  709  |  783  |  724  |  659  |  567  |  664  |
                 
 8-kamp
  |  100 m häck (84 cm)  |  Diskus (1,0 kg)  |  Stav  |  Spjut (600 gr)  |  Längd  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
6 686  [1] Thorén, Joel -87 +2.3 P15 2002-09-08 » JSM och USM i mångkamp, Karlskrona IP, Karlskrona
Resultat:          |  13.95(+3.0)  |  38.43  |  3.31  |  46.32  |  5.63(+1.6)  |  15.20  |  1.69  |  2:20.42  |
Poäng:                |  985  |  774  |  842  |  809  |  822  |  988  |  821  |  645  |
5 962  [2] » Elgered, Jonas -87 -0.8 P15 2002-06-09 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  15.88(-0.8)  |  35.64  |  3.36  |  46.99  |  5.26(-0.7)  |  11.83  |  1.56  |  2:15.4m  |
Poäng:                |  729  |  712  |  860  |  821  |  718  |  717  |  659  |  746  |
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 5-kamp
  |  60 m häck (76,2 cm)  |  Längd (zon)  |  Boll (300 gr)  |  Höjd  |  600 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 199  Svensson, Glenn -89 +0.7 P13 2002-06-08 » UDM mångkamp, Enskede IP, Stockholm
Resultat:          |  10.2m(+0.9)  |  4.86(+0.5)  |  32.51  |  1.56  |  1:46.4m  |
Poäng:                |  898  |  873  |  529  |  988  |  911  |
                 
 Castorama
  |  Kula (7,26 kg)  |  Spjut (800 gr)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Slägga (7,26 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
2 063  [1] Westberg, Jöran -47 M55 2002-09-22 » Castorama, Källbrinks IP, Huddinge
Resultat:          |  10.63  |  31.87  |  37.44  |  34.19  |
Poäng:                |  506  |  362  |  634  |  561  |
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 3-kamp
  |  60 m  |  Boll (300 gr)  |  Längd (zon)  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
1 752  [1] Molin, Per -90 -0.5 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
Resultat:          |  9.19(-0.6)  |  33.83  |  3.96(-0.3)  |
Poäng:                |  627  |  559  |  566  |
1 744  [2] Ek, August -90 -0.3 P12 2002-09-11 » Spårvägens säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
Resultat:          |  9.17(-0.6)  |  29.85  |  4.19(0.0)  |
Poäng:                |  634  |  466  |  644  |
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P12
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P12
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics