HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-11-11
Ute för 1998 Resultatdatum: 1998-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1998-12-31 (to)  | Nyårsloppet, Tuna Torg, Vallentuna, Vallentuna
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp P18   Johansson, Albin -81 14.24        22      
 1998-12-31 (to)  | Nyårsloppet, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Johansson, Albin -81 14.24        22      
 1998-10-25 (sö)  | Tumbaloppet, Södertörnsterräng, Tumba
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Bjurner, Pontus -74 17.26        4 5 km   [¤]
Nerman, Linus -82 18.52  10 5 km
» Tailoglou, Panagiotis -66 19.28        11 5 km   [¤]
Wagner, Henrik -69 ej start 
P10 Silén, Gustav -88 10.52  2 2,5 km [¤]
M35 Johansson, Bengt -59 39.41        14 10 km   [¤]
F12 Silén, Matilda -86 10.28  1 2,5 km [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-10-17 (lö)  | Wisby Gatlopp, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Arkad, Martin -69 32.54      PB 3 Final    
Synnerman, Per -71 31.56  PB 2 Final
 1998-10-17 (lö)  | Magelungen Runt, Ågesta Friluftsgård, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P14   Wallgren, Joacim -84 ej start          3,1 km    
P10 Liedberg, Niclas -88 7.41  3 2 km [¤]
Silén, Gustav -88 6.54  2 2 km [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-10-16 (fr)  | Bålstaloppet, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hvitfelt, P-O -23 1:11.01        5 16 km    
 1998-10-11 (sö)  | Hackmora Bergslopp, Hackmora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hvitfelt, P-O -23 21.18        53 2,9 km    
 1998-10-11 (sö)  | Lilla Tullinge-Tumbaloppet, Brantbrinks IP, Tullinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P10   Anderberg, Linus -89 8.47        28 1,5 km   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-10-03 (lö)  | Lidingöloppet, Lidingö
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Arkad, Martin -69 1:49.28        52 Final    
» Häggström, Niklas -71 1:51.39  76 Final [¤]
» Lindelöw, Jan -59 2:03.20        261 Final   [¤]
Magnusson, Jan -74 ej start 
Phersson, Andreas -75 ej start 
» Rappe, Martin -72 1:53.02        91 Final    
Swärdh, Johan -72 ej start 
Synnerman, Per -71 ej start 
Tholander, Jakob -71 2:02.46        249 Final   [¤]
Wolf-Wallin, Joachim -72 1:52.46  86 Final
M20 Gustafsson, Björn -79 ej start 
P18 » Suhard, Karl Henrik -80 ej start 
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-09-27 (sö)  | Sundbybergsterrängen, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Rappe, Martin -72 ej start               
P18 Johansson, Albin -81 18.22  3 Klass 5
P14 Wallgren, Joacim -84 ej start 
 1998-09-26 (lö)  | Nolhagaloppet, Nolhaga Park, Alingsås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Phersson, Andreas -75 31.46      PB 1     [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-09-23 (on)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 11.29               
Diskus (2,0 kg) MS   Westberg, Jöran -47 35.43               
 1998-09-20 (sö)  | Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P14 » Attersand, Henrik -84 29.10    +1.1 PB 3 Heat 3    
Everling, Måns -84 29.11  +2.0 PB 4 Heat 2
Randall, Matho -84 28.09    0.0 PB 4 Heat 1    
F14 Gustafsson, Annika -85 33.86  +1.6 PB 7 Heat 2
Karlsson, Lina -85 32.18  +1.6 PB 5 Heat 2
Nordqvist, Malin -84 26.52  0.0 PB 1 Heat 1
1 000 m P12   Ardlinger, Ingmar -86 4:26.87      PB 8 Heat 2    
F12 Nylander, Elina -87 4:04.07  7 Heat 3
2 000 m P14   Nylander, Tobias -85 7:27.04        7 Heat 1    
Wallgren, Joacim -84 6:29.29  PB 2 Heat 1
F14 Barman, Emelie -85 8:07.70  PB 6 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Granlund, Jonas -86 12.13    +0.5 PB 3 Heat 3    
Janson, Robert -86 12.52  +0.5 PB 6 Heat 3
Nordström, Erik -86 10.93    +0.5 PB 1 Heat 3    
Olofsson, Andreas -86 14.57  +1.6 7 Heat 2
F12 Andersson, Annika -86 11.83  +1.4 PB 3 Heat 4
Arvidsson, Emelie -87 11.89    +0.8   3 Heat 5    
Björklund, Elvira -86 14.70  +0.8 PB 6 Heat 5
Carls, Camilla -86 11.62  +1.4 2 Heat 4
Krasniqi, Rozafa -86 11.40    +1.4 PB 1 Heat 4    
Teilman, Maria -86 11.50  +0.8 PB 2 Heat 5
80 m häck (84 cm) P14   Nilsson, Fredrik -85 16.91    0.0 PB 5 Heat 2    
Swahn, Alexander -84 15.31  -0.7 PB 4 Heat 1
Westberg, Magnus -85 16.99  0.0 PB 6 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Hortobagyi, Elisabeth -84 15.14    -1.4 PB 4 Heat 2    
Lagerblad, Lovisa -85 16.82  0.0 PB 5 Heat 1
F13 Andersson, Catarina -85 19.04  -1.4 PB 5 Heat 2
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.50        4 Final    
Wallgren, Joacim -84 1.35  13
Westberg, Magnus -85 1.35  11
Längd (zon) P12   Ardlinger, Ingmar -86 3.57    +0.1 PB 34      
Granlund, Jonas -86 4.12  0.0 PB 9
Janson, Robert -86 3.82    +0.1 PB 20      
Nordström, Erik -86 4.67  0.0 1 Final
Olofsson, Andreas -86 3.99  +0.1 SB 14
F12 Andersson, Annika -86 4.30    -   4 Final    
Arvidsson, Emelie -87 4.11  - 11
Björklund, Elvira -86 3.49  - 40
Carls, Camilla -86 3.94    -   22      
Krasniqi, Rozafa -86 4.05  - 15
Nylander, Elina -87 3.25  - 50
Teilman, Maria -86 4.10  - 12
Tresteg (zon) P14 » Attersand, Henrik -84 10.12    -0.6 PB 4 Final    
Johansson, Joakim -85 8.72  +0.2 PB 22
Nilsson, Fredrik -85 8.76    +0.2   21      
Nylander, Tobias -85 8.90  +0.5 PB 18
Randall, Matho -84 9.02  +0.5 PB 14
Swahn, Alexander -84 9.84    -0.2 PB 6 Final    
F14 Andersson, Catarina -85 7.28  +0.2 PB 27
Gustafsson, Annika -85 7.51  +0.1 PB 25
Hortobagyi, Elisabeth -84 9.20    +0.3 PB 6 Final    
Karlsson, Lina -85 7.83  -0.1 PB 21
Lagerblad, Lovisa -85 7.99  +0.5 PB 18
Nordqvist, Malin -84 9.44  +0.2 SB 5 Final
Kula (3,0 kg) P12   Ardlinger, Ingmar -86 6.38      PB 9      
Granlund, Jonas -86 7.65  PB 3 Final
Janson, Robert -86 5.86      PB 16      
Nordström, Erik -86 6.80  5 Final
Olofsson, Andreas -86 6.01  14
Kula (2,0 kg) F12   Andersson, Annika -86 6.20        29      
Arvidsson, Emelie -87 6.12  31
Björklund, Elvira -86 7.93      PB 10      
Carls, Camilla -86 7.11  17
Krasniqi, Rozafa -86 10.10  3 Final
Nylander, Elina -87 4.57        50      
Teilman, Maria -86 6.12  PB 32
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 26.05        12      
Everling, Måns -84 22.92  17
Johansson, Joakim -85 11.05      PB 38 Final    
Nilsson, Fredrik -85 14.92  PB 36
Nylander, Tobias -85 19.43  26
Randall, Matho -84 13.56      PB 37      
Swahn, Alexander -84 19.90  PB 24
Wallgren, Joacim -84 18.41  PB 30
Westberg, Magnus -85 32.77  PB 5 Final
Spjut (400 gr) F14   Andersson, Catarina -85 9.01      PB 33      
Gustafsson, Annika -85 9.05  PB 32
Hortobagyi, Elisabeth -84 16.38      PB 19      
Karlsson, Lina -85 12.17  PB 28
Lagerblad, Lovisa -85 12.42  PB 25
Nordqvist, Malin -84 15.56  21
5 x 60 m P12   Janson, Robert -86 44.52        5 1    
Granlund, Jonas -86
Ardlinger, Ingmar -86
Olofsson, Andreas -86
Nordström, Erik -86                
F12 Arvidsson, Emelie -87 42.61  2 1
Teilman, Maria -86
Andersson, Annika -86
Carls, Camilla -86
Krasniqi, Rozafa -86
4 x 80 m P14   Westberg, Magnus -85 42.76        5 1    
Wallgren, Joacim -84
Kannerberg, Linus -84
Randall, Matho -84                
F14 Hortobagyi, Elisabeth -84 44.58  4 1
Lagerblad, Lovisa -85
Karlsson, Lina -85
Nordqvist, Malin -84
Lag Arena X14   Andersson, Catarina -85 375p        4      
» Attersand, Henrik -84
Barman, Emelie -85
Everling, Måns -84
Gustafsson, Annika -85
Hortobagyi, Elisabeth -84
Johansson, Joakim -85
Kannerberg, Linus -84
Karlsson, Lina -85
Lagerblad, Lovisa -85
Nilsson, Fredrik -85
Nordqvist, Malin -84
Nylander, Tobias -85
Randall, Matho -84
Swahn, Alexander -84
Wallgren, Joacim -84
Westberg, Magnus -85                
X12 Andersson, Annika -86 448p  2
Ardlinger, Ingmar -86
Arvidsson, Emelie -87
Björklund, Elvira -86
Carls, Camilla -86
Granlund, Jonas -86
Janson, Robert -86
Krasniqi, Rozafa -86
Nordström, Erik -86
Nylander, Elina -87
Olofsson, Andreas -86
Teilman, Maria -86
 1998-09-19 (lö)  | Brommaloppet, Bromma
gren klass   namn resultat  vind plac omg
2 000 m terräng P14   Wallgren, Joacim -84 ej start          1    
 1998-09-19 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Nerman, Linus -82 2:12.39      PB 11 Final    
Sundén, Mikael -81 2:11.37  11 Final [¤]
1 500 m MS   Björkqvist, Rickard -71 4:29.69      SB 8 Final    
Gustafsson, Björn -79 4:11.42  3 Final [¤]
Jansson, Mikael -70 4:36.65      PB 9 Final   [¤]
» Karlsson, Fredrik -78 4:04.89  PB 2 Final
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.80        3 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-09-17 (to)  | Bellmansstafetten, Stora skuggan, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF} [2] 1:15:14.00        3 1   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Lagets deltagare är okända
 1998-09-15 (ti)  | Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P16   Nerman, Linus -82 ej start          1   [¤]
P14 Nylander, Tobias -85 2:36.05  6 1
3-kamp P12   Dahl, Joakim -86 1 030    +0.4 PB 18     [¤]
60 m 10.39 [289] -0.5 7 3
Boll (300 gr) 26.99 [399] PB 13 Final
Längd (zon) 3.29 [342]   +1.3 PB 17 Final    
Granlund, Jonas -86 1 543  -0.8 PB 6
60 m 9.44 [547] -1.3 PB 7 1
Boll (300 gr) 30.41 [480] PB 7 Final
Längd (zon) 3.81 [516]   -0.3   8 Final    
Nordström, Erik -86 2 124  -0.3 PB 1
60 m 8.90 [726] -1.3 1 1
Boll (300 gr) 38.47 [665] PB 1 Final
Längd (zon) 4.45 [733]   +0.7   1 Final    
F12 Andersson, Annika -86 1 760  +0.3 PB 13 [¤]
60 m 9.36 [611] -0.4 5 2
Boll (300 gr) 22.45 [471] PB 18 Final
Längd (zon) 4.15 [678]   +0.9   6 Final    
Arvidsson, Emelie -87 1 834  [2] -0.7 PB 8 [¤]
60 m 9.25 [648] -0.9 PB 2 4
Boll (300 gr) 25.02 [552] PB 10 Final
Längd (zon) 4.03 [634]   -0.5 PB 8 Final    
Carls, Camilla -86 1 581  -0.3 PB 16
60 m 9.49 [569] -0.4 6 2
Boll (300 gr) 23.39 [501] PB 15 Final
Längd (zon) 3.69 [511]   -0.2   26 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 2 092  -0.7 PB 2 [¤]
60 m 9.16 [679] -0.9 PB 3 3
Boll (300 gr) 32.00 [764] PB 2 Final
Längd (zon) 4.07 [649] -0.5 PB 7 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F11
 1998-09-12/13 (lö-sö)  | Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Nordqvist, Malin -84 10.47    +1.1   1 Heat 1  
10.43  +1.5 1 Final
200 m F14   Nordqvist, Malin -84 26.90    -1.0   1 Heat 2  
800 m P14   Wallgren, Joacim -84 2:17.54      PB 1 Heat 1  
P13 Nylander, Tobias -85 2:33.12  PB 3 Heat 1
2 000 m P14   Wallgren, Joacim -84 6:43.35      SB 9 Final  
P13 Nylander, Tobias -85 7:23.23  PB 7 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Nordqvist, Malin -84 13.24    -1.1   2 Heat 1  
13.00  -0.5 2 Final
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.53        4 Final  
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 28.91      PB 2 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 34.92      PB 4 Final  
 1998-09-12 (lö)  | Castorama, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (6,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 11.60      PB 1      
Kula (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 8.55      PB 1      
Diskus (2,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 39.45               
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 27.71        1      
Slägga (7,26 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 23.96      SB        
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 25.04        1      
Spjut (800 gr) M45 » Berg, Torbjörn -51 51.00      PB        
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 30.58        1      
Castorama MS » Attersand, Johan -74 1 909      PB 1      
Kula (7,26 kg) 10.50 [497] PB 1 1
Spjut (800 gr) 39.17 [478] SB 1 1
Diskus (2,0 kg) 30.25 [480] 1 1
Slägga (7,26 kg) 28.14 [454] 1 1
 1998-09-12 (lö)  | Örebro City Marathon, Örebro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Rappe, Martin -72 1:13.18      SB 31 Final    
Maraton MS   Hvitfelt, P-O -23 4:06.50  [2]   PB 53 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen M75
 1998-09-12 (lö)  | Propaganda, Stockholms Stadion, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P18   Klinteskog, Johan -81 49.96      PB 2 Heat 3    
 1998-09-11 (fr)  | Septemberpropagandan, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P14   Seyfudin, Ahmed -84 2:02.54      PB   Final    
3 000 m MS   Phersson, Andreas -75 8:28.89               
M22 Johannesson, Ronny -77 8:46.00 
 1998-09-10 (to)  | S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Axelsson, Eric -87 9.42    -   1 Heat 3   [¤]
Billing, Kalle -88 ej start 
Granlund, Jonas -86 9.51    -   6 Heat 1    
Nilsson, Nicklas -87 10.01  - 6 Heat 2
Nordström, Erik -86 8.88  - 1 Heat 1
Nyberg, Svante -87 9.73    -   4 Heat 2    
Olsson, David -88 ej start 
P10 Astervall, John -88 10.72  - 6 Heat 1
Berg, Jonathan -88 10.32    -   5 Heat 1    
Björkman, Christer -45 11.43  - 7 Heat 1
Brodén, Johan -88 10.66  - 5 Heat 2
Dani, Andreas -88 10.00    -   2 Heat 2    
Ljungqvist, Andreas -88 10.15  - 4 Heat 1
Nordenskiöld, Otto -88 10.52  - 4 Heat 2
Silén, Gustav -88 10.09    -   3 Heat 2    
» Söderling, Jonathan -88 9.94  - 1 Heat 2
F12 Andersson, Annika -86 9.32  - 4 Heat 1
Arvidsson, Emelie -87 9.30    -   3 Heat 2    
Carls, Camilla -86 9.26  - 4 Heat 1
Krasniqi, Rozafa -86 9.22  - 2 Heat 2
Lidmark, Lena -87 ej start               
Silén, Matilda -86 9.98  - 7 Heat 1
Teilman, Maria -86 8.84  - 1 Heat 2
F10 » Carls, Sofia -90 10.44    -   6 Heat 1    
Grunditz, Anna -88 10.15  - 5 Heat 2
Holm, Liv -88 10.42  - 5 Heat 1
Johansson, Ella -90 10.41    -   4 Heat 1    
Johansson, Linn -88 9.95  - 2 Heat 1
Liljebäck, Mika -88 10.41  - 2 Heat 3
80 m P14   Nylander, Tobias -85 ej start               
800 m P16   Nerman, Linus -82 2:16.78        1 Final    
P14 Nylander, Tobias -85 2:41.58  5 Final
P12 Dahl, Joakim -86 ej start               
Nilsson, Nicklas -87 2:51.45  PB 2 Heat 1
Nyberg, Svante -87 3:00.06  PB 3 Heat 1
P10 Berg, Jonathan -88 2:54.47        3 Final    
Ljungqvist, Andreas -88 3:09.48  PB 6 Final
Silén, Gustav -88 2:46.72  2 Final
F14 Barman, Emelie -85 2:49.05      PB 4 Final    
F12 Andersson, Annika -86 2:53.99  PB 1 Heat 1
Carls, Camilla -86 3:07.10  7 Heat 1
Nylander, Elina -87 3:05.95      PB 6 Heat 1    
Silén, Matilda -86 2:54.37  2 Heat 1
F10 Forsberg, Emma -88 2:55.43  PB 1 Heat 1
Grunditz, Anna -88 3:15.06      PB 6 Heat 1    
Holm, Liv -88 2:58.26  PB 2 Heat 1
Höjd F14   Andersson, Annika -86 1.32      PB 4 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 1.32  PB 2 Final
Längd (zon) P12   Axelsson, Eric -87 3.63    -   9     [¤]
Granlund, Jonas -86 3.92  - 7 Final
Nilsson, Nicklas -87 3.52    -   11      
Nordström, Erik -86 4.46  - 1 Final
P10 Astervall, John -88 2.90  - 9
Berg, Jonathan -88 3.64    -   1 Final    
Dani, Andreas -88 3.10  - 8 Final
Nilsson, Ruben -88 2.64  - 10
Nordenskiöld, Otto -88 3.30    -   6 Final    
Silén, Gustav -88 3.13  - 7 Final
F12 Arvidsson, Emelie -87 4.20  - 4 Final
Lidmark, Lena -87 ej start               
Nylander, Elina -87 3.30  - 18
Silén, Matilda -86 2.98  - 22
F10 » Carls, Sofia -90 3.02    -   13      
Grunditz, Anna -88 2.96  - 15 [¤]
Holm, Liv -88 3.40  - 4 Final
Johansson, Ella -90 2.58    -   17      
Johansson, Linn -88 3.06  - 12
Liljebäck, Mika -88 2.71  - 16
Kula (3,0 kg) P12   Axelsson, Eric -87 6.30      PB 4 Final   [¤]
Granlund, Jonas -86 7.16  PB 1 Final
Nyberg, Svante -87 5.43  8 Final
Kula (2,0 kg) F12   Carls, Camilla -86 7.26        5 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 10.06  2 Final
Boll (300 gr) P12   Berg, Jonathan -88 ej start               
Olsson, David -88 ej start 
P10 Astervall, John -88 28.83      PB 5 Final    
Billing, Kalle -88 27.32  PB 8 Final
Björkman, Christer -45 31.15  PB 3 Final
Brodén, Johan -88 33.00      PB 2 Final    
Nilsson, Ruben -88 35.45  PB 1 Final
Silén, Gustav -88 27.53  PB 6 Final [¤]
» Söderling, Jonathan -88 26.55      PB 9      
F10 » Carls, Sofia -90 12.87  PB 6 Final
Forsberg, Emma -88 27.59  PB 2 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-09-09 (on)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 10.12        7 1    
 1998-09-08 (ti)  | Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Arenander, Claes -83 13.48    -0.9   5 Heat 2   [¤]
Golam, Sam -79 13.36  -0.9 PB 3 Heat 1 [¤]
Lindkvist, Robin -86 15.33    -0.9 PB 5 Heat 1   [¤]
Randall, Matho -84 13.81  -0.9 4 Heat 1 [¤]
Wallentin, Jan -83 13.56  -0.9 6 Heat 2 [¤]
KS Andersson, Annika -86 15.16    -0.9   2 Heat 1   [¤]
Bergström, Helena -85 14.96  -0.9 PB 1 Heat 1 [¤]
Carls, Camilla -86 15.43  -0.9 5 Heat 1 [¤]
Halsius, Jessica -85 ej start          Heat 1   [¤]
Hortobagyi, Elisabeth -84 15.34  -0.9 4 Heat 1 [¤]
Krasniqi, Rozafa -86 15.19  0.0 PB 3 Heat 1 [¤]
Lagerblad, Lovisa -85 15.99    -0.9 PB 6 Heat 1   [¤]
Thulin, Petra -79 13.35  -1.4 4 Heat 2 [¤]
300 m MS   Akhras, Sacha -80 37.54      PB 3 Heat 2   [¤]
Arenander, Claes -83 42.40  2 Heat 1 [¤]
Gustafsson, Joel -83 40.28      PB 5 Heat 3   [¤]
Johansson, Albin -81 37.10  PB 5 Heat 3 [¤]
Klinteskog, Johan -81 36.44  PB 4 Heat 3 [¤]
Månsson, Jonas -84 47.59      PB 6 Heat 1   [¤]
Randall, Matho -84 45.74  PB 4 Heat 1 [¤]
Söderling, Andreas -81 37.25  PB 1 Heat 2 [¤]
Wallentin, Jan -83 43.67        3 Heat 1   [¤]
KS Thulin, Petra -79 42.52  PB 4 Heat [¤]
400 m MS » Häggström, Niklas -71 68.8m [2]            
1 000 m MS   Bursell, Johan -76 2:52.39      PB 8 Heat 2   [¤]
» Häggström, Niklas -71 2:50.3m [2] SB
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:13.2m [2]            
2 000 m MS   Phersson, Andreas -75 5:35.4m [2]   PB        
3 000 m MS » Häggström, Niklas -71 brutit          Final    
Johannesson, Ronny -77 8:46.00  PB 2 Final [¤]
Nerman, Linus -82 10:03.02      PB 6 Final    
Phersson, Andreas -75 8:28.89  PB 1 Final [¤]
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.85        5 Final   [¤]
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.45        3 Final   [¤]
Gustavsson, Mikael -61 10.30  PB 4 Final [¤]
Westberg, Jöran -47 11.88      PB 1 Final   [¤]
» Wikström, Peter -57 11.47  SB 2 Final [¤]
Kula (6,25 kg) P18   Ericsson, Markus -81 11.43      PB 1 Final   [¤]
Slägga (4,0 kg) KS   Mattsson, Sofii -81 30.49        1 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
 1998-09-06 (sö)  | Järnaloppet, Järna IP, Järna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Rappe, Martin -72 32.39        3 10 km    
F9 Skilje Kolstad, Julia -89 5.01  11 1 km
 1998-09-05 (lö)  | Klarälvsstafetten, Klarälvsstranden, Ekshärad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS   Axelsson, Björn -73 45.30        7     [¤]
Wallén, Mattias -72
Johansson, Albin -81
» Rappe, Martin -72
Rappe, Jonas -70
Söderling, Andreas -81
Wagner, Henrik -69
Norberg, Daniel -78
Björkqvist, Rickard -71                
» Karlsson, Fredrik -78 41.29  3 [¤]
Danielsson, Stefan -76
Arkad, Martin -69
Synnerman, Per -71
Johannesson, Ronny -77
Klinteskog, Johan -81
Dani, Peter -79
Magnusson, Jan -74
Phersson, Andreas -75
Jedemo, Mats -72
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-09-05 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M65   Eriksson, Bengt -31 1:53.16      PB 9      
M70 Foogerbrant, Uno -25 2:46.53  PB 10
KS Friström, Kajsa -65 1:28.54      SB 22      
Sripathed, Prapasri -70 1:23.59  PB 9
Stadslopp F13   Barman, Emelie -85 9.28        11      
F12 Andersson, Annika -86 9.35  17
F11 Gustavsson, Therese -87 9.54        15      
F10 Knapp, Klara -88 10.17  12
 1998-08-19/09-01 (on-ti)  | JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Akhras, Sacha -80 12.04    -1.2   7 Heat 2 ti  
Johansson, Albin -81 11.91  0.0 PB 5 Heat 1 ti
Klinteskog, Johan -81 11.83  -1.2 4 Heat 2 ti
  11.80    0.0 PB 7 Final ti  
Söderling, Andreas -81 12.00  0.0 6 Heat 1 ti
P16 Fager, Patrik -82 11.97  0.0 PB 1 Final ti
Gahne, Stefan -82 13.38    0.0   6 Final ti [¤]
Kisch, André -82 ej start  ti
Skeppstedt, Martin -82 ej start  ti
P15 Arenander, Claes -83 13.34    -0.8   6 Final ti  
Kjäll, Daniel -83 ej start  ti
Wallentin, Jan -83 13.32  -0.8 5 Final ti
K22 Thulin, Petra -79 13.25    -1.4   2 Final on  
F18 Liljegren, Sara -81 12.97  -0.9 1 Heat 1 on
13.11  -2.2 4 Final on
Lissäng, Sofie -80 13.37    -0.9 SB 5 Heat 1 on  
Meckbach, Susanne -81 13.21  -1.3 3 Heat 2 on
ej start  Final on [¤]
F16 Larsson, Angelica -82 13.09    +0.5 PB 1 Final on  
Sonnerby, Maria -82 13.85  +0.5 5 Final on
F15 Ljungkvist, Jenny -83 ej start  on
Schmitz, Corinne -83 ej start  on
200 m P18   Akhras, Sacha -80 24.21    +0.8 PB 6 Heat 2 to  
Johansson, Albin -81 ej start  to
Klinteskog, Johan -81 23.18  +1.1 PB 3 Heat 1 to
  ej start          Final to  
» Suhard, Karl Henrik -80 24.21  +1.1 PB 7 Heat 1 to
Söderling, Andreas -81 24.28  +0.8 7 Heat 2 to
P16 Fager, Patrik -82 23.97    -0.5   3 Final on  
Kisch, André -82 ej start  on
Skeppstedt, Martin -82 ej start  on
P15 Arenander, Claes -83 27.04    -1.0 PB 5 Final to  
Wallentin, Jan -83 26.58  -1.0 PB 3 Final to
K22 Thulin, Petra -79 26.80  0.0 SB 2 Final ti
F18 Liljegren, Sara -81 26.36    +1.8 PB 3 Final to  
Meckbach, Susanne -81 ej start  to
F16 Larsson, Angelica -82 26.40  0.0 SB 1 Final on
F15 Ljungkvist, Jenny -83 ej start            to  
Schmitz, Corinne -83 ej start  to
300 m P16   Fager, Patrik -82 37.59        3 Final to  
Kisch, André -82 ej start  to
Skeppstedt, Martin -82 ej start            to  
F16 Larsson, Angelica -82 41.78  1 Final to
400 m P18   Akhras, Sacha -80 53.89        8 A-final on  
Johansson, Fredrik -81 ej start  on
Klinteskog, Johan -81 50.35      PB 1 A-final on  
» Suhard, Karl Henrik -80 ej start  on
Söderling, Andreas -81 53.42  7 A-final on
F18 Liljegren, Sara -81 ej start            on  
Mattsson, Sofii -81 ej start  on
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:52.68      SB 3 Extra to [¤]
Johannesson, Ronny -77 1:52.37  PB 2 Extra to [¤]
Phersson, Andreas -75 brutit          Extra to  
P18 Johansson, Albin -81 2:04.21  8 A-final on
Söderling, Andreas -81 2:12.69  PB 7 B-final on [¤]
1 500 m P18   Johansson, Albin -81 4:23.80      PB 3 Final ti  
K22 Wallgren, Lisa -79 4:55.27  2 Final to [¤]
2 000 m h (91,4 cm) P18   Johansson, Albin -81 6:43.00      PB 2 Final to  
100 m häck (84 cm) K22   Thulin, Petra -79 15.30    0.0   1 Final on  
F18 Liljegren, Sara -81 brutit  Heat 1 on
Lissäng, Sofie -80 ingen tid          Final on  
Wikström, Linda -81 ingen tid  Final on
100 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 15.27    -0.6 PB 2 Final to  
110 m häck (91,4 cm) P15   Kjäll, Daniel -83 ej start            on [¤]
300 m häck (91,4 cm) P18   Klinteskog, Johan -81 39.56  [2]   PB 1 Final on  
300 m häck (76,2 cm) P15   Gustafsson, Joel -83 44.40        1 Final on  
F18 Liljegren, Sara -81 ej start  ti
F16 Fitinghoff, Sophie -82 47.27        1 Final ti  
Larsson, Angelica -82 49.77  PB 2 Final ti
F15 Schmitz, Corinne -83 ej start  ti
Höjd P18   Nordwall, Jimmy -81 1.89      PB 3 Final to  
P15 Regazzoni, Leo -83 ej start  to
Stav F18   Lissäng, Sofie -80 3.07      PB 4 Final on  
Meckbach, Susanne -81 ej start  on
Längd P15   Gustafsson, Joel -83 5.38    +0.8   5 Final ti  
F16 Pahlén, Jenny -82 ej start  to
Tresteg P15   Arenander, Claes -83 10.90    -0.3 PB 5 Final on [¤]
Gustafsson, Joel -83 11.99  +0.1 2 Final on
F18 Liljegren, Sara -81 10.82  [3] -0.5 PB 1 Final to  
Wikström, Linda -81 9.70  +1.2 5 Final to
F16 Pahlén, Jenny -82 ej start  ti
Kula (5,5 kg) P16   Kisch, André -82 10.03        4 Final to  
Kula (4,0 kg) F18   Sandberg, Maria -81 ej start            ti  
Diskus (2,0 kg) M22   Kleebinder, Niklas -77 42.70        1 Final to [¤]
Diskus (1,5 kg) P15   Gustafsson, Joel -83 26.33        1 Final on [¤]
Lengheden, Lasse -83 25.80  PB 2 Final on
Diskus (1,0 kg) F18   Sandberg, Maria -81 27.21      PB 1 Final on  
Wikström, Linda -81 23.18  PB 5 Final on
Slägga (5,5 kg) P15   Lengheden, Lasse -83 18.49        1 Final on  
Slägga (4,0 kg) F18   Kleebinder, Aline -80 36.15  [4]   PB 2 Final to [¤]
Mattsson, Sofii -81 28.71  4 Final to
Sandberg, Maria -81 33.41  3 Final to
Spjut (800 gr) P18   Ericsson, Markus -81 46.03        2 Final ti [¤]
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Kisch, André -82 ej start            ti  
F18 Sandberg, Maria -81 26.63  4 Final on
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P17
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Även klubbrekord i klassen KS
 1998-08-30/31 (sö-må)  | DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Nordström, Erik -86 ej start             
Olofsson, Andreas -86 8.83  +1.4 3 Heat 1
  8.88    +0.5   5 Final  
F12 Arvidsson, Emelie -87 9.36  +0.8 PB 6 Heat 2 [¤]
Carls, Camilla -86 9.42  +0.3 4 Heat 3
Lidmark, Lena -87 9.17    +1.6 PB 5 Heat 4 [¤]
Teilman, Maria -86 9.01  +1.2 2 Heat 1
80 m P14   Randall, Matho -84 10.93    0.0 PB 4 Heat 3 [¤]
F14 Halsius, Jessica -85 ej start 
Hortobagyi, Elisabeth -84 12.33    -0.4   6 Heat 1  
Nordqvist, Malin -84 ej start 
F13 Bergström, Helena -85 11.80  +1.3 PB 5 Heat 2
200 m P14   Wallgren, Joacim -84 28.16    +2.4   4 Heat 3  
F14 Hortobagyi, Elisabeth -84 ej start 
Nordqvist, Malin -84 ej start 
800 m P14   Forslund, Fredrik -85 ej start             
Månsson, Jonas -84 ej start 
Nilsson, Fredrik -85 ej start             
Wallgren, Joacim -84 2:27.77  SB 8 Final
P13 Nylander, Tobias -85 2:40.87  5 Final
P12 Dahl, Joakim -86 2:51.49      PB 6 Heat 1  
Lundh, Daniel -86 2:58.28  PB 7 Heat 1
F14 Barman, Emelie -85 ej start 
Karlsson, Lina -85 2:56.60        10 Final  
Lagerblad, Lovisa -85 2:52.52  PB 9 Final
F12 Carls, Camilla -86 3:04.86  9 Heat 1 [¤]
Krasniqi, Rozafa -86 3:23.05      PB 10 Heat 1 [¤]
Silén, Matilda -86 2:46.66  4 Heat 2
2 000 m P14   Månsson, Jonas -84 ej start             
Wallgren, Joacim -84 brutit  Heat 1
60 m häck (76,2 cm) P12   Granlund, Jonas -86 12.27    +0.9 PB 2 Final  
Nordström, Erik -86 ej start 
F12 Andersson, Annika -86 12.48    -0.1   3 Heat 2  
Arvidsson, Emelie -87 11.89  [2] +1.0 PB 3 Heat 1 [¤]
Carls, Camilla -86 11.64  -0.1 2 Heat 2
  11.73    +1.1   6 Final  
Krasniqi, Rozafa -86 11.43  +0.6 PB 1 Heat 3
11.58  +1.1 4 Final
Lidmark, Lena -87 ej start             
Teilman, Maria -86 11.72  +0.6 PB 3 Heat 3
11.91  +1.1 8 Final
80 m häck (84 cm) P14   Nilsson, Fredrik -85 ej start             
P13 Huss, Anders -85 15.44  +0.1 PB 3 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Hortobagyi, Elisabeth -84 ej start             
Nordqvist, Malin -84 ej start 
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.51        7 Final  
Melin, Jonas -85 ej start 
P12 Olofsson, Andreas -86 ej start             
F12 Andersson, Annika -86 1.26  7 Final
Krasniqi, Rozafa -86 1.31  PB 6 Final
Längd P13   Forslund, Fredrik -85 3.78    -0.6 PB 16 Final  
Hamberg, Richard -85 4.13  +0.1 PB 12 Final
Huss, Anders -85 4.56    +1.8 PB 9 Final  
Nilsson, Fredrik -85 3.86  +0.6 PB 15 Final
Nylander, Tobias -85 4.00  +0.3 PB 14 Final
Längd (zon) P14   Everling, Måns -84 ej start             
Melin, Jonas -85 ej start 
P12 Granlund, Jonas -86 4.10  +4.8 8 Final
  4.02    +0.8 PB      
Nordström, Erik -86 4.72  +1.7 PB 1 Final
F14 Halsius, Jessica -85 ej start 
F12 Andersson, Annika -86 4.20    +0.9   10    
Carls, Camilla -86 3.95  +3.4 17
3.72  +2.0 17
Tresteg (zon) P14   Forslund, Fredrik -85 ej start             
Nylander, Tobias -85 ej start 
P13 Hamberg, Richard -85 10.09  +1.4 PB 2 Final
Kula (2,0 kg) F12   Krasniqi, Rozafa -86 10.41        2 Final  
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 ej res          Final  
Diskus (0,6 kg) F14   Halsius, Jessica -85 ej start             
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 26.73      PB 4 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 31.02        4 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F11
 1998-08-30 (sö)  | Gästabudsspelen, Nyköping, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.80        3 Final   [¤]
Diskus (2,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 42.00        4 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-29 (lö)  | Falu Marknadslopp, Falun
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Magnusson, Jan -74 24.27        8 1   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-29 (lö)  | Generationssspel, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 11.80      PB 1 1    
Kula (6,0 kg) M50   Westberg, Jöran -47 13.25      PB 1 1    
 1998-08-29 (lö)  | Lag-USM Final 1998, Tingvalla IP, Karlstad - SM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Ljungkvist, Jenny -83 12.85    -1.2   3 Heat 2    
300 m P16   Fager, Patrik -82 37.05        4 Heat 1    
800 m P16   Nerman, Linus -82 2:12.79      PB 6 Final    
2 000 m F16   Essen-Möller, Linda -82 7:32.32        2 Final    
110 m häck (91,4 cm) P16   Kjäll, Daniel -83 18.40    -2.1   4 Heat 1    
300 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 47.31        1 Heat 2    
Höjd F16   Fitinghoff, Sophie -82 1.52      PB 5 Final    
Stav P16   Granlund, Anton -82 2.40      SB 7 Final    
Längd P16   Fager, Patrik -82 5.62    -0.4 PB 8 Final    
Tresteg F16   Pahlén, Jenny -82 9.23    -   8 Final    
Kula (5,5 kg) P16   Kisch, André -82 10.44      PB 7 Final    
Diskus (1,0 kg) F16   Schmitz, Corinne -83 16.11        9 Final    
Slägga (5,5 kg) P16   Kisch, André -82 29.37      PB 5 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Larsson, Angelica -82 16.92      PB 8 Final    
4 x 100 m P16   Wallentin, Jan -83 47.08        2 Final    
Fager, Patrik -82
Kisch, André -82
Gustafsson, Joel -83                
F16 Sonnerby, Maria -82 50.60  1 Final
Pahlén, Jenny -82
Fitinghoff, Sophie -82
Larsson, Angelica -82
Lag Arena P16   Fager, Patrik -82 29.5p        8      
Granlund, Anton -82
Gustafsson, Joel -83
Kisch, André -82
Kjäll, Daniel -83
Nerman, Linus -82
Wallentin, Jan -83                
F16 Essen-Möller, Linda -82 42p  4
Fitinghoff, Sophie -82
Larsson, Angelica -82
Ljungkvist, Jenny -83
Pahlén, Jenny -82
Schmitz, Corinne -83
Sonnerby, Maria -82                
X16 Essen-Möller, Linda -82 111.5p  7
Fager, Patrik -82
Fitinghoff, Sophie -82
Granlund, Anton -82
Gustafsson, Joel -83
Kisch, André -82
Kjäll, Daniel -83
Larsson, Angelica -82
Ljungkvist, Jenny -83
Nerman, Linus -82
Pahlén, Jenny -82
Schmitz, Corinne -83
Sonnerby, Maria -82
Wallentin, Jan -83
 1998-08-28/29 (fr-lö)  | Finnkampen, Olympiastadion, Helsingfors
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Swärdh, Johan -72 brutit          Final fr  
Höjd P18   Hallgren, Jonathan -81 2.04        3 Final fr  
 1998-08-27 (to)  | Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Gustafsson, Joel -83 12.96    -0.5   5 Final    
» Karlsson, Fredrik -78 11.57  -0.5 PB 1 Final [¤]
Kjäll, Daniel -83 ej start               
Randall, Matho -84 ej start 
Wallentin, Jan -83 ej start  [¤]
KS Thulin, Petra -79 13.42  0.0 3 Final
400 m MS   Granlund, Anton -82 59.50      PB 5 Heat 1    
Johannesson, Ronny -77 51.66  PB 3 Heat 3
Nerman, Linus -82 58.99      PB 4 Heat 1    
Wallén, Mattias -72 53.94  SB 4 Heat 2 [¤]
KS Schmitz, Corinne -83 ej start 
Längd MS   Gustafsson, Joel -83 5.02    0.0   2 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.16        3 Final   [¤]
Westberg, Jöran -47 11.34  SB 2 Final [¤]
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 39.96        2 Final   [¤]
Westberg, Jöran -47 36.74  3 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-25 (ti)  | Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Akhras, Sacha -80 12.03    -0.1 SB 5 Heat 3   [¤]
Arenander, Claes -83 13.46  -0.3 6 Heat 2 [¤]
Gustafsson, Joel -83 12.97    -0.3   4 Heat 2   [¤]
Huss, Anders -85 brutit  Heat 1 [¤]
Kisch, André -82 12.08  -0.1 6 Heat 3 [¤]
Klinteskog, Johan -81 11.94    -0.1 PB 4 Heat 3   [¤]
Randall, Matho -84 13.53  -0.3 PB 2 Heat 1 [¤]
» Suhard, Karl Henrik -80 12.12  -0.3 SB 3 Heat 2
Wallentin, Jan -83 13.45    -0.3   5 Heat 2   [¤]
KS Andersson, Annika -86 15.11  +0.1 PB 1 Heat 2 [¤]
15.7m 0.0 1 Final
Bergström, Helena -85 15.15    +0.1 PB 3 Heat 2   [¤]
Carls, Camilla -86 15.14  +0.1 PB 2 Heat 2 [¤]
15.8m 0.0 2 Final
Landström, Sofi -68 ej start               
Liljegren, Sara -81 13.11  -0.2 3 Heat 1 [¤]
400 m MS   Axelsson, Björn -73 53.36        1 Heat 3   [¤]
Danielsson, Stefan -76 50.03  2 Heat 1 [¤]
Jedemo, Mats -72 51.96      SB 2 Heat 2   [¤]
Johansson, Albin -81 51.66  1 Heat 2 [¤]
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:59.87        2 Final   [¤]
Granlund, Anton -82 ej start 
Nerman, Linus -82 4:34.01  PB 2 B-final
Diskus (2,0 kg) MS » Attersand, Johan -74 30.68      SB 3 Final   [¤]
Westberg, Jöran -47 37.71  PB 2 Final [¤]
Diskus (1,5 kg) P15   Swahn, Alexander -84 ej start               
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 28.60        2 Final   [¤]
Lengheden, Lasse -83 23.15  SB 4 Final [¤]
Månsson, Jonas -84 14.81        5 Final   [¤]
Swahn, Alexander -84 26.64  PB 3 Final [¤]
Westberg, Magnus -85 29.23  PB 1 Final [¤]
KS Kleebinder, Aline -80 ej res          Final   [¤]
Wikström, Linda -81 21.38  PB 1 Final
Slägga (7,26 kg) MS » Attersand, Johan -74 29.35      PB 2 Final   [¤]
Sauter, David -76 21.25  PB 3 Final [¤]
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 24.68        1 Final   [¤]
Lengheden, Lasse -83 18.55  PB 2 Final
KS Kleebinder, Aline -80 32.97        2 Final   [¤]
Mattsson, Sofii -81 34.05  1 Final [¤]
Sandberg, Maria -81 29.70  4 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-25 (ti)  | Dala GP, Kvarnsveden, Borlänge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Magnusson, Jan -74 15:23.27      PB 8 Final    
 1998-08-24 (må)  | Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Larsson, Angelica -82 13.23    -0.4   3 Final    
Sonnerby, Maria -82 13.62  -0.4 4 Final
300 m P16   Fager, Patrik -82 37.06        1 Heat 1    
P15 Arenander, Claes -83 42.21  PB 4 Heat 2
Wallentin, Jan -83 43.27  PB 5 Heat 2
800 m P16   Granlund, Anton -82 2:15.83        4 Final    
Nerman, Linus -82 2:13.80  3 Final
2 000 m F16   Essen-Möller, Linda -82 7:34.54        1 Final    
110 m häck (91,4 cm) P15   Arenander, Claes -83 22.30    -   5 Final    
Gustafsson, Joel -83 18.90  - 3 Final
300 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 47.44        1 Final    
F15 Schmitz, Corinne -83 51.38  PB 6 Final
Höjd F16   Fitinghoff, Sophie -82 1.40      PB 3 Final    
Pahlén, Jenny -82 1.20  SB 5 Final
Stav P16   Kisch, André -82 2.83      PB 2 Final    
Längd P16   Fager, Patrik -82 5.58    +1.5 PB 3 Final    
P15 Gustafsson, Joel -83 5.47  +1.3 4 Final
Tresteg F16   Pahlén, Jenny -82 9.21    +0.3   6 Final    
Kula (5,5 kg) P16   Gahne, Stefan -82 7.29      PB 8 Final    
P15 Lengheden, Lasse -83 7.79  PB 7 Final
Diskus (1,0 kg) F16   Lundström, Anna -82 15.32        7 Final    
F15 Schmitz, Corinne -83 16.80  5 Final
Slägga (5,5 kg) P16   Kisch, André -82 ej res               
Lengheden, Lasse -83 18.59  5 Final
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Larsson, Angelica -82 15.65        6 Final    
Lundström, Anna -82 15.21  PB 7 Final
4 x 100 m P16   Arenander, Claes -83 47.82        2 Final    
Fager, Patrik -82
Kisch, André -82
Gustafsson, Joel -83                
F16 Schmitz, Corinne -83 50.66  1 Final
Sonnerby, Maria -82
Fitinghoff, Sophie -82
Larsson, Angelica -82
 1998-08-23 (sö)  | Regionsseriefinal kvinnor, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Fitinghoff, Sophie -82 13.04    +2.2   4 Final    
200 m KS   Nordqvist, Malin -84 26.41    +3.2   4 Final    
400 m KS   Liljegren, Sara -81 61.73        5 Final    
800 m KS   Essen-Möller, Linda -82 2:35.37        4 Final    
1 500 m KS   Wallgren, Lisa -79 5:01.09        2 Final    
3 000 m KS   Wallgren, Lisa -79 10:28.52        1 Final    
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 15.36    +1.4   3 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Fitinghoff, Sophie -82 67.59      PB 2 Final    
Höjd KS   Wikström, Linda -81 1.38      SB 5 Final    
Längd KS   Thulin, Petra -79 5.14    +3.7   3 Final    
5.05  +0.7 3 Final
Tresteg KS   Liljegren, Sara -81 10.97  [1] +0.2 PB 2 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Sandberg, Maria -81 8.48        5 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Kleebinder, Aline -80 27.41      PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Sandberg, Maria -81 25.60        4 Final    
Stafett 1 000 m KS   Fitinghoff, Sophie -82 2:22.97        3 Final    
Nordqvist, Malin -84
Liljegren, Sara -81
Thulin, Petra -79
Lag Arena KS   Essen-Möller, Linda -82 56p        3      
Fitinghoff, Sophie -82
Kleebinder, Aline -80
Liljegren, Sara -81
Nordqvist, Malin -84
Sandberg, Maria -81
Thulin, Petra -79
Wallgren, Lisa -79
Wikström, Linda -81
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1998-08-22/23 (lö-sö)  | Nordisk 20-årslandskamp, Odense, DEN
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m M20 » Karlsson, Fredrik -78 1:52.74        2 Final  
 1998-08-22/23 (lö-sö)  | Täby Open, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Nordström, Erik -86 8.77    +0.7 PB 2 Heat 1  
8.79  +0.3 4 Final
Olofsson, Andreas -86 8.99  +0.3 4 Heat 2
  8.94    +0.3   6 Final  
P10 Astervall, John -88 10.75  -1.0 PB 6 Heat 3
Berg, Jonathan -88 10.63  -2.1 PB 7 Heat 1
Dani, Andreas -88 10.22    -2.1 PB 4 Heat 1  
Nilsson, John -88 11.05  -2.1 PB 8 Heat 1
Silén, Gustav -88 9.99  -1.0 PB 5 Heat 3 [¤]
» Söderling, Jonathan -88 10.43    -2.1 PB 6 Heat 1  
P9 Anderberg, Linus -89 10.62  -2.0 PB 3 Heat 1
Niemeyer, Tomas -89 diskad  Heat 1
P8 Berg, Theodor -91 11.27    -1.2 PB 5 Heat 4  
Lif, Jacob -90 10.52  -1.6 PB 2 Heat 3
F12 Andersson, Annika -86 9.40  - 3 Heat 1
Carls, Camilla -86 9.18    -   2 Heat 4  
Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
Teilman, Maria -86 9.06  - 4 Heat 3
F10 Forsberg, Emma -88 9.88    -1.1 PB 4 Heat 1  
Hill, Malin -88 11.27  -1.1 PB 6 Heat 1
F9 » Carlsson Odell, Sara -89 10.62  -1.4 2 Heat 1
  9.93    -2.2 PB 2 Final  
F8 » Carls, Sofia -90 10.42  -0.8 1 Heat 2
10.33  +0.5 PB 1 Final
Johansson, Ella -90 10.71  -0.3 PB 3 Heat 1
10.71  +0.5 4 Final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:04.31        7 Heat 1 [¤]
Gustafsson, Björn -79 ej start 
» Suhard, Karl Henrik -80 2:14.90        6 Heat 2  
P16 Granlund, Anton -82 2:14.04  PB 4 Final
Nerman, Linus -82 2:14.04  3 Final
P13 Nylander, Tobias -85 2:37.77      PB 2 Final  
P12 Dahl, Joakim -86 2:56.40  5 Final
P10 Berg, Jonathan -88 2:54.42  PB 5 Heat 1
Nordenskiöld, Otto -88 3:13.65      PB 7 Heat 2  
Silén, Gustav -88 2:46.68  2 Heat 1
P9 Anderberg, Linus -89 3:09.33  PB 5 Final
Niemeyer, Tomas -89 3:13.02      PB 7 Final [¤]
P8 Berg, Theodor -91 3:17.72  PB 5 Final
F14 Barman, Emelie -85 ej start 
F12 Carls, Camilla -86 3:00.62      PB 8 Final [¤]
F11 Nylander, Elina -87 ej start 
F10 Poulsen, Jenny -88 3:51.56  PB 8 Heat 1
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 ej start             
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.50        3 Final [¤]
P13 Nylander, Tobias -85 1.25  6 Final
P12 Dahl, Joakim -86 ej start             
F12 Andersson, Annika -86 1.25  6 Final
Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
Längd (zon) P12   Nordström, Erik -86 4.45    -   3 Final  
P10 Dani, Andreas -88 3.05  - 18
Nilsson, John -88 2.93    -   21    
Nordenskiöld, Otto -88 3.67  - 7 Final
Silén, Gustav -88 3.32  - 10
» Söderling, Jonathan -88 2.65    -   25    
F12 Andersson, Annika -86 4.09  - 7 Final
Carls, Camilla -86 3.87  - 11
Teilman, Maria -86 3.84    -   13    
F11 Nylander, Elina -87 ej start 
F10 Forsberg, Emma -88 3.16  - 17
Hill, Malin -88 2.83    -   23    
F9 » Carlsson Odell, Sara -89 2.90  - 11
Sahlin, Camilla -89 ej res  Final
F8 » Carls, Sofia -90 3.10    -   4 Final  
Johansson, Ella -90 3.11  - 3 Final
Kula (2,0 kg) F12   Carls, Camilla -86 7.65      PB 4 Final [¤]
Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
Boll (300 gr) P10   Astervall, John -88 22.07      PB 13    
Silén, Gustav -88 21.17  PB 15
P9 Niemeyer, Tomas -89 26.27      PB 2 Final  
P8 Berg, Theodor -91 16.06  PB 10
F10 Poulsen, Jenny -88 18.12  PB 9
F9 Sahlin, Camilla -89 15.77  PB 4 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-22 (lö)  | Resultattävling, Slottskogsvallen, Göteborg
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (100 cm) P17   Hallgren, Jonathan -81 15.39    0.0 PB        
 1998-08-18 (ti)  | Tjejernas kväll, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Landström, Sofi -68 ej start               
F18 Meckbach, Susanne -81 13.01  +0.6 2 Final
200 m KS   Landström, Sofi -68 ej start               
400 m F18   Mattsson, Sofii -81 ej start               
3 000 m K22   Wallgren, Lisa -79 ej start               
100 m häck (84 cm) K22   Thulin, Petra -79 14.83    +1.8 SB 1 Final    
F18 Liljegren, Sara -81 15.15  +1.8 1 Final
Lissäng, Sofie -80 16.57  +1.8 3 Final [¤]
Kula (4,0 kg) F18   Sandberg, Maria -81 7.74        2 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-17 (må)  | Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P14   Everling, Måns -84 29.49    +1.3 PB 2 Heat 2    
Forslund, Fredrik -85 34.29  +1.2 PB 8 Heat 1
Hamberg, Richard -85 32.10    +1.3 PB 6 Heat 2    
Melin, Jonas -85 31.30  +1.2 PB 6 Heat 1
Westberg, Magnus -85 31.65  +1.3 PB 5 Heat 2
F14 Nordqvist, Malin -84 26.88    +2.4   1 Heat 1    
Seger-Ellsäter, Olivia -85 34.45  +2.4 4 Heat 1
1 000 m P12   Dahl, Joakim -86 3:44.27      PB 3 Final    
Lundh, Daniel -86 3:50.01  PB 5 Final
Lundh, Robin -87 4:21.26      PB 10 Final    
Nilsson, Nicklas -87 3:41.79  PB 2 Final
Nyberg, Svante -87 3:57.89  PB 8 Final
Olofsson, Andreas -86 3:49.06      PB 4 Final    
F12 Höglund, Angelica -87 3:56.89  PB 6 Final
Nylander, Elina -87 4:00.18  PB 8 Final
Silén, Matilda -86 3:39.78  PB 3 Final
2 000 m P14 » Attersand, Henrik -84 11:04.44      PB 5 Final    
Månsson, Jonas -84 7:46.87  PB 3 Final
Nylander, Tobias -85 7:37.49      PB 2 Final    
Swahn, Alexander -84 11:04.40  PB 4 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Nordström, Erik -86 11.45    0.0 PB 2 Heat 1    
F12 Allvin, Fanny -87 14.86  +0.9 5 Heat 3
Andersson, Annika -86 12.01    +1.0 PB 2 Heat 1    
Arvidsson, Emelie -87 12.44  +0.9 PB 2 Heat 3
Carls, Camilla -86 11.80  +1.0 1 Heat 1
Krasniqi, Rozafa -86 11.51    +1.8 PB 2 Heat 2    
Lidmark, Lena -87 13.44  +0.9 PB 4 Heat 3
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.57        2 Final    
Månsson, Jonas -84 1.25  9
Westberg, Magnus -85 1.40  PB 6 Final
Längd (zon) P12   Dahl, Joakim -86 3.45    -   14      
Lundh, Daniel -86 3.40  - 16
Lundh, Robin -87 2.47    -   13      
Nilsson, Nicklas -87 3.73  - 8 Final
Nordström, Erik -86 4.63  - 2 Final
Nyberg, Svante -87 3.18    -   19      
Olofsson, Andreas -86 3.73  - 10
F12 Allvin, Fanny -87 2.90  - 36
Andersson, Annika -86 4.02    -   4 Final    
Arvidsson, Emelie -87 3.87  - 10
Carls, Camilla -86 3.92  - 6 Final
Höglund, Angelica -87 3.01    -   34      
Krasniqi, Rozafa -86 3.82  - 11
Lidmark, Lena -87 3.70  - 16
Nylander, Elina -87 3.13    -   31      
Silén, Matilda -86 2.92  - 35
Teilman, Maria -86 3.68  - 17
Tresteg (zon) P14 » Attersand, Henrik -84 9.20    -   4 Final    
Forslund, Fredrik -85 9.11  - 6 Final
Hamberg, Richard -85 9.18    -   5 Final    
Melin, Jonas -85 8.06  - 12
Nylander, Tobias -85 8.60  - 9 Final
Swahn, Alexander -84 9.10    -   7 Final    
F14 Nordqvist, Malin -84 9.50  - 1 Final
Seger-Ellsäter, Olivia -85 8.15  - 7 Final
Kula (3,0 kg) P12   Dahl, Joakim -86 5.82      PB 10      
Lundh, Daniel -86 5.04  PB 14
Lundh, Robin -87 5.14      PB 13      
Nilsson, Nicklas -87 5.29  12
Nordström, Erik -86 6.86  PB 4 Final
Nyberg, Svante -87 4.97        15      
Olofsson, Andreas -86 5.84  9
Kula (2,0 kg) F12   Allvin, Fanny -87 5.17      PB 27      
Andersson, Annika -86 6.38  PB 17
Arvidsson, Emelie -87 6.32      PB 18      
Carls, Camilla -86 7.62  PB 8 Final
Höglund, Angelica -87 4.96  30
Krasniqi, Rozafa -86 9.71        3 Final    
Lidmark, Lena -87 5.33  PB 26
Nylander, Elina -87 4.80  PB 33
Silén, Matilda -86 5.72      PB 24      
Teilman, Maria -86 6.08  PB 21
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 29.37      PB 1 Final    
Månsson, Jonas -84 16.34  PB 6 Final
Swahn, Alexander -84 21.77      PB 3 Final    
Westberg, Magnus -85 25.59  2 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Nordqvist, Malin -84 21.63      PB 3 Final    
Seger-Ellsäter, Olivia -85 17.11  PB 9
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Everling, Måns -84 24.28      PB 6 Final    
Hamberg, Richard -85 14.17  PB 15
Melin, Jonas -85 17.52      PB 12      
Nylander, Tobias -85 20.41  PB 9
5 x 60 m P12   Olofsson, Andreas -86 46.63        2 Final    
Lundh, Daniel -86
Lundh, Robin -87
Nyberg, Svante -87
Nordström, Erik -86                
F12 Nylander, Elina -87 43.49  2 Final
Hynning, Elin -87
Andersson, Annika -86
Krasniqi, Rozafa -86
Teilman, Maria -86                
Lidmark, Lena -87 49.43  4 Final
Silén, Matilda -86
Allvin, Fanny -87
Höglund, Angelica -87
Nylander, Elina -87
4 x 80 m P14   Westberg, Magnus -85 44.88        4 Final    
Hamberg, Richard -85
Melin, Jonas -85
Swahn, Alexander -84                
F14  {Hammarby IF} ej start 
Lag Arena X14 » Attersand, Henrik -84 218p        1      
Everling, Måns -84
Forslund, Fredrik -85
Hamberg, Richard -85
Melin, Jonas -85
Månsson, Jonas -84
Nordqvist, Malin -84
Nylander, Tobias -85
Seger-Ellsäter, Olivia -85
Swahn, Alexander -84
Westberg, Magnus -85                
X12 Allvin, Fanny -87 288p  3
Andersson, Annika -86
Arvidsson, Emelie -87
Carls, Camilla -86
Dahl, Joakim -86
Hynning, Elin -87
Höglund, Angelica -87
Krasniqi, Rozafa -86
Lidmark, Lena -87
Lundh, Daniel -86
Lundh, Robin -87
Nilsson, Nicklas -87
Nordström, Erik -86
Nyberg, Svante -87
Nylander, Elina -87
Olofsson, Andreas -86
Silén, Matilda -86
Teilman, Maria -86
 1998-08-14/16 (fr-sö)  | JSM 1998, Västra Mark, Karlskrona - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M22   Danielsson, Stefan -76 ej start            fr  
» Karlsson, Fredrik -78 ej start  fr
P18 Klinteskog, Johan -81 ej start            fr  
Söderling, Andreas -81 52.65  5 Heat 2 fr
800 m M22   Danielsson, Stefan -76 1:54.15        3 Heat 3  
Johannesson, Ronny -77 1:53.22  PB 3 Heat 2
  1:54.28        6 Final  
» Karlsson, Fredrik -78 1:54.74  1 Heat 4
1:57.65  9 Final
» Pell, Rickard -79 ej start             
P18 Johansson, Albin -81 1:58.19  PB 3 Heat 3
Klinteskog, Johan -81 1:56.73  2 Heat 2
1:56.99  4 Final
1 500 m M22   Johannesson, Ronny -77 ej start            fr  
» Pell, Rickard -79 ej start  fr
K22 Wallgren, Lisa -79 4:46.49  SB 10 Final fr
3 000 m K22   Wallgren, Lisa -79 10:13.28  [1]   PB 5 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gustafsson, Björn -79 6:07.32      PB 10 Final fr  
100 m häck (84 cm) K22   Thulin, Petra -79 15.16    +0.5 SB 3 Heat 2  
14.94  +2.5 7 Final
F18 Liljegren, Sara -81 15.08  +1.6 PB 6 Final
15.40  +0.6 3 Heat 1
Höjd P18   Hallgren, Jonathan -81 2.06  [3,4]   PB 1 Final [¤]
Diskus (2,0 kg) M22   Kleebinder, Niklas -77 43.91        4 Final  
Slägga (4,0 kg) F18   Kleebinder, Aline -80 34.68      PB 9 Final fr  
Mattsson, Sofii -81 31.29  13 Final fr
Sandberg, Maria -81 31.67  12 Final fr
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
[¤] - Efteranmäld
[3] - Klubbrekord i klassen P17
[4] - Även klubbrekord i klassen MS
 1998-08-14/16 (fr-sö)  | USM 1998, Fredriksskans IP, Kalmar - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Kisch, André -82 11.83    +0.8 PB 5 Heat 2 fr  
Skeppstedt, Martin -82 11.49  -0.6 1 Heat 4 fr
  11.87    +0.8   8 Semi-2 fr  
F16 Sonnerby, Maria -82 ej start 
F15 Ljungkvist, Jenny -83 ej start 
200 m P16   Fager, Patrik -82 ej start             
Skeppstedt, Martin -82 ej start 
F15 Ljungkvist, Jenny -83 25.90  +1.5 1 Heat 2 fr
ej start  Semi-2 fr
300 m P16   Fager, Patrik -82 36.82        3 Heat 1 fr  
37.41  6 Final
F16 Larsson, Angelica -82 41.73  3 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 15.30    +3.8   4 Heat 2  
14.82  +3.7 3 Final
300 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 46.65        3 Final  
Längd P15   Gustafsson, Joel -83 5.28    -0.1   18 Final fr  
Tresteg P15   Gustafsson, Joel -83 11.96    +0.9   9 Final  
 1998-08-15 (lö)  | Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Svensson, Tom -68 36.01      SB 50      
 1998-08-14 (fr)  | Resultattävling, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m h (91,4 cm) MS   Arkad, Martin -69 brutit          Final    
Malm, Christer -68 8:59.9m 4 Final
Swärdh, Johan -72 8:55.5m       2 Final    
Synnerman, Per -71 brutit  Final
 1998-08-12 (on)  | Sommar-ös 2  Hässelby, Hässelby IP, Hässelby
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.83        1 Final    
 1998-08-11 (ti)  | Sommarpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Kisch, André -82 24.54    -0.7   5 Heat 1    
KS Landström, Sofi -68 ej start 
Liljegren, Sara -81 ej start               
Mattsson, Sofii -81 30.75  -0.8 SB 4 Final
Meckbach, Susanne -81 ej start 
300 m MS   Akhras, Sacha -80 38.9m [1]            
Johansson, Albin -81 38.2m [1]
» Suhard, Karl Henrik -80 39.5m [1]            
Söderling, Andreas -81 39.2m [1]
400 m MS   Akhras, Sacha -80 53.93        5 Heat 2    
Johansson, Albin -81 52.31  3 Heat 2
Klinteskog, Johan -81 ej start               
» Suhard, Karl Henrik -80 54.5m 2 Heat 3
Söderling, Andreas -81 52.8m 1 Heat 3
600 m MS   Axelsson, Björn -73 1:29.0m [1]            
800 m MS   Axelsson, Björn -73 1:59.92        1 Heat 2    
Nerman, Linus -82 2:14.88  5 Heat 3 [¤]
Phersson, Andreas -75 2:01.8m [1]
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:03.42        3 Final   [¤]
Magnusson, Jan -74 4:01.64  2 Final [¤]
Phersson, Andreas -75 3:51.07  1 Final [¤]
5 000 m MS » Rappe, Martin -72 ej start               
Not
[1] - Mellantid
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-10 (må)  | Skanska spelen, Högelids Friidrottsplats, Mariestad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.29    +0.7 SB 4 Final    
 1998-08-07/09 (fr-sö)  | Veteran-SM, Högby IP, Högby - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (7,26 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 11.33        3 Final fr  
Kula (6,0 kg) M50   Westberg, Jöran -47 12.71      SB 4 Final fr [¤]
Diskus (2,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 41.30        1 Final  
Diskus (1,5 kg) M50   Westberg, Jöran -47 42.72        2 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-07/09 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Gahne, Stefan -82 13.54    -0.4   6 Heat 2  
Kisch, André -82 11.91  +1.4 PB 2 Heat 3
  11.94    -0.9   5 Semi-2  
Skeppstedt, Martin -82 11.64  -0.4 1 Heat 2
11.39  -0.4 1 Semi-1
  11.29    +0.8 PB 1 Final  
F18 Meckbach, Susanne -81 13.10  +2.3 4 Heat 3 fr
F16 Sonnerby, Maria -82 13.50  -2.7 4 Heat 1
  13.37    -0.4   5 Final  
F15 Ljungkvist, Jenny -83 12.82  +1.6 2 Heat 1
12.93  +1.3 3 Final
200 m P18   Johansson, Albin -81 23.33    +1.5 PB 2 Heat 5  
Klinteskog, Johan -81 ej start 
Söderling, Andreas -81 23.81    +1.9 PB 4 Heat 2  
P16 Fager, Patrik -82 23.45  +2.0 PB 4 Heat 3
23.62  +2.0 6 Final
Kisch, André -82 23.93    +2.0 PB 3 Heat 1  
Skeppstedt, Martin -82 23.03  +0.1 1 Heat 2
22.61  +2.0 3 Final
F18 Meckbach, Susanne -81 ej start             
F15 Ljungkvist, Jenny -83 25.77  +2.4 1 Heat 3
25.74  +2.4 2 Final
300 m P16   Fager, Patrik -82 36.29      PB 2 Final  
F16 Larsson, Angelica -82 41.60  PB 2 Final
400 m P18   Johansson, Albin -81 51.59      PB 1 Heat 3  
Johansson, Fredrik -81 ej start 
Söderling, Andreas -81 52.53      PB 6 Heat 4  
F18 Liljegren, Sara -81 ej start 
Mattsson, Sofii -81 ej start 
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:57.19        7 Heat 2 fr [¤]
P18 Johansson, Albin -81 2:03.13  6 Heat 4 fr
Klinteskog, Johan -81 1:56.48  3 Heat 4 fr
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gustafsson, Björn -79 6:16.13        2 Final  
100 m häck (84 cm) F18   Liljegren, Sara -81 15.29    +1.4 PB 1 Heat 2 fr  
15.66  +1.4 5 Final fr
Lissäng, Sofie -80 16.19  +1.4 PB 4 Heat 2 fr
16.28  +1.4 7 Final fr
100 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 15.32    +1.9 PB 5 Final fr  
110 m häck (100 cm) P18   Hallgren, Jonathan -81 ej start            fr  
110 m häck (91,4 cm) P15   Kjäll, Daniel -83 18.38    +1.3   6 Final fr [¤]
300 m häck (76,2 cm) F16   Fitinghoff, Sophie -82 46.39      PB 1 Final  
Höjd P18   Nordwall, Jimmy -81 1.85        4 Final fr  
Längd P15   Gustafsson, Joel -83 5.59    +1.4 PB 4 Final  
F15 Pahlén, Jenny -82 ej start 
Tresteg P15   Gustafsson, Joel -83 11.74    +0.9   4 Final fr  
F18 Wikström, Linda -81 9.83  +0.5 5 Final fr
F16 Pahlén, Jenny -82 9.37  +0.6 PB 6 Final fr
Diskus (1,5 kg) P15   Lengheden, Lasse -83 23.82      PB 6 Final [¤]
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 24.90      PB 5 Final  
KS Kleebinder, Aline -80 32.78  [2] PB 7 Final [¤]
Mattsson, Sofii -81 30.42        9 Final  
Sandberg, Maria -81 30.58  8 Final
F18 Mattsson, Sofii -81 34.71  [3,4] PB 5 Final fr
Sandberg, Maria -81 34.54  PB 6 Final fr
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F18
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Även klubbrekord i klassen KS
 1998-08-08 (lö)  | Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS » Karlsson, Fredrik -78 ej start               
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:53.11      SB 9 Final    
Johannesson, Ronny -77 1:58.02  5 B-final
» Pell, Rickard -79 1:58.90  11 Final
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 ej start               
Phersson, Andreas -75 3:48.17  PB 2 B-final
3 000 m MS   Arkad, Martin -69 8:27.31      PB 12 Final   [¤]
Malm, Christer -68 8:24.34  PB 10 Final [¤]
Swärdh, Johan -72 8:19.36      PB 7 Final   [¤]
Synnerman, Per -71 8:34.10  PB 14 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-08 (lö)  | Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Dahl, Joakim -86 10.25    +1.6   5 Heat 2    
Granlund, Jonas -86 9.45  +0.5 PB 3 Heat 1 [¤]
Olofsson, Andreas -86 8.97  +0.5 1 Heat 1
  9.01    +0.4   3 Final    
F12 Andersson, Annika -86 9.34  +0.8 5 Heat 1
Carls, Camilla -86 9.11  +1.7 3 Heat 2
Krasniqi, Rozafa -86 9.24    +1.2 PB 3 Heat 3    
F8 » Carls, Sofia -90 10.50  +1.6 1 Heat 3
10.41  +0.8 PB 3 Final
800 m P12   Dahl, Joakim -86 3:05.42        9 Final    
Höjd P12   Dahl, Joakim -86 1.05      PB 11      
Granlund, Jonas -86 1.20  SB 7 Final [¤]
Olofsson, Andreas -86 1.20        8 Final   [¤]
F12 Andersson, Annika -86 1.25  3 Final
Krasniqi, Rozafa -86 1.25  PB 4 Final
Skilje-Kolstad, Emma -86 1.20  PB 5 Final [¤]
Längd (zon) F12   Andersson, Annika -86 3.99    +0.1   5 Final    
Carls, Camilla -86 3.72  -1.0 10
Krasniqi, Rozafa -86 3.89    -1.3 PB 8 Final    
F8 » Carls, Sofia -90 3.02  -0.4 4 Final
Kula (3,0 kg) P12   Olofsson, Andreas -86 5.78        10     [¤]
Kula (2,0 kg) F12   Carls, Camilla -86 6.96        7 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 10.10  1 Final
Boll (300 gr) F8 » Carls, Sofia -90 ej start               
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-08 (lö)  | Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Malm, Christer -68 30.40      PB 6      
» Rappe, Martin -72 32.26  SB 26
Rieger, Mikko -73 35.30      PB 90      
Swärdh, Johan -72 31.17  PB 14
 1998-08-06 (to)  | Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.75    -2.7   6 Final    
11.67  -0.7 2 Heat 2
KS Bergström, Frida -79 13.19    -0.3   2 Final   [¤]
Liljegren, Sara -81 12.78  -0.3 1 Final
200 m MS » Suhard, Karl Henrik -80 ingen tid          Final    
KS Landström, Sofi -68 ej start 
K22 Thulin, Petra -79 27.43  -1.4 SB 3 Final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 1:59.79        5 Final    
Johansson, Albin -81 2:01.27  8 Final
Johansson, Bengt -59 ej start               
Klinteskog, Johan -81 ej start 
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 ej start               
Rieger, Mikko -73 9:48.16  PB 6 Final
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.39    +0.4   2 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-08-05 (on)  | DN-Galan, Stockholms Stadion, Stockholm
  I stafett P16 6 x 200 m sprang P + F  / 16+14+12
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Landström, Sofi -68 ej start               
400 m MS » Karlsson, Fredrik -78 49.16        5 Heat 1    
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:53.22      SB 3 Heat 2    
M22 Johannesson, Ronny -77 brutit  Heat 1 [¤]
Klinteskog, Johan -81 1:54.51  PB 7 Heat 1 [¤]
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:53.03        8 Final    
» Pell, Rickard -79 4:09.86  15 Final
Phersson, Andreas -75 3:51.01  5 Final [¤]
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 15.52    0.0   6 Heat 1    
6 x 200 m P16    {Hammarby IF lag 1} [2] 2:42.01        1 Heat 2    
 {Hammarby IF lag 2} [2] 2:51.78        5 Heat 1    
 {Hammarby IF lag 1} [2] 2:44.39  3 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Lagets deltagare är okända
 1998-08-03 (må)  | Jubileumsgalan, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Swärdh, Johan -72 8:28.53        5 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-28/08-02 (ti-sö)  | Junior VM 19 år, Park des Sports, Annecy, FRA - VM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P19 » Pell, Rickard -79 1:58.12        7 Heat 7 ti  
 1998-07-31 (fr)  | Örebrospelen, GIH Örebro, Örebro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P18   Johansson, Albin -81 2:00.11      PB 4 Heat 2   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-30 (to)  | Sommar-ös 2, Stockholms Stadion, Stockholm
  Diskus kastades på Stora Mossen under överinseende av Åke Ruus
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.79    +0.6 SB 3 Heat 3    
Molinder, Roger -80 11.78  +0.6 2 Heat 3
  11.85    +1.5   8 Final    
KS Bergström, Frida -79 13.06  +0.5 SB 1 Heat 1
400 m MS   Axelsson, Björn -73 52.76      SB 3 Heat 1    
Johansson, Albin -81 53.80  4 Heat 1
» Suhard, Karl Henrik -80 54.14  PB 5 Heat 1
 1998-07-29 (on)  | Sommar-ös 1  Hässelby, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.83        1 Final    
 1998-07-24/26 (fr-sö)  | SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Udd, Lena -70 12.30    +0.7   4 Heat 1 fr  
ej start  Semi-2 fr
200 m KS   Udd, Lena -70 ej start             
400 m MS   Klinteskog, Johan -81 50.97      PB 6 Heat 2 fr  
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:53.41      SB 3 Heat 1 fr  
1:58.85  10 Final
Johannesson, Ronny -77 1:53.86      PB 4 Heat 4 fr  
» Karlsson, Fredrik -78 1:55.99  2 Heat fr
1:53.54  8 Final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:53.88        3 Heat 2  
3:56.28  5 Final
» Häggström, Niklas -71 3:59.62      SB 6 Heat 1  
Johannesson, Ronny -77 4:06.91  SB 11 Heat 1 [¤]
Magnusson, Jan -74 4:01.20  9 Heat 1
Phersson, Andreas -75 3:52.36  4 Heat 3
  3:58.86        10 Final  
Synnerman, Per -71 3:51.31  1 Heat 3
3:55.56  3 Final
3 000 m MS   Malm, Christer -68 8:46.97  [2]          
5 000 m MS   Arkad, Martin -69 ej start             
Malm, Christer -68 14:41.43  13 Final
» Rappe, Martin -72 15:51.5m [2]         fr  
Swärdh, Johan -72 ej start 
Wolf-Wallin, Joachim -72 ej start 
KS Wallgren, Lisa -79 ej start 
10 000 m MS » Rappe, Martin -72 32:17.54      SB 18 Final fr  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Malm, Christer -68 8:58.45      PB 4 Final  
Swärdh, Johan -72 8:54.20  PB 3 Final
100 m häck (84 cm) K22   Thulin, Petra -79 15.18    +0.8 SB 6 Heat 2  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.16    +1.6 SB 5 Försök  
15.25  0.0 SB 5 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
 1998-07-18/19 (lö-sö)  | Laxaspelen, Sannarps IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS » Karlsson, Fredrik -78 49.08      PB 2 Final  
800 m MS » Karlsson, Fredrik -78 ej start             
1 500 m MS   Swärdh, Johan -72 3:57.47      PB 4 Final  
 1998-07-16 (to)  | Ölandsspelen, Högby IP, Högby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Johansson, Albin -81 2:05.96        4 Final    
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.40        3 Final    
 1998-07-16 (to)  | Sommar-öset, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Landström, Sofi -68 26.19    +0.3 PB 4 Final    
800 m MS   Axelsson, Björn -73 brutit          Heat 1    
Danielsson, Stefan -76 1:54.37  SB 6 Heat 3
» Häggström, Niklas -71 1:57.07      SB 7 Heat 2    
Johannesson, Ronny -77 1:55.21  8 Heat 3
Phersson, Andreas -75 1:53.91  4 Heat 3
Synnerman, Per -71 1:52.50  1 Heat 3
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 8:59.03      SB 9 Final    
Wolf-Wallin, Joachim -72 brutit  Final
KS Wallgren, Lisa -79 10:22.65  SB 4 Final
 1998-07-15 (on)  | Upplands DM dag 2, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:01.10        3 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-15 (on)  | Intersportspelen, Fredriksskans IP, Kalmar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Magnusson, Jan -74 8:47.42      PB 3 Final   [¤]
Malm, Christer -68 8:26.49  PB 2 Final [¤]
Swärdh, Johan -72 8:25.23  PB 1 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-10/12 (fr-sö)  | Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS » Attersand, Johan -74 ej start             
400 m MS   Björkqvist, Rickard -71 ej start             
800 m MS   Björkqvist, Rickard -71 ej start             
Gustafsson, Björn -79 ej start 
2 000 m h (91,4 cm) MS   Gustafsson, Björn -79 ej start            fr  
Malm, Christer -68 5:45.71  PB 5 Heat 2 fr
Swärdh, Johan -72 5:53.28  PB 9 Heat 2 fr
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej start             
 1998-07-09 (to)  | Bislett Games, Bislett Stadion, Oslo, NOR
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m M22 » Karlsson, Fredrik -78 1:49.92      PB 2 1    
 1998-07-01/09 (on-to)  | DM, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.54    +0.2   3 Heat 4 on  
11.59  +0.1 3 B-final on
Danielsson, Stefan -76 11.80    -0.1 SB 5 Heat 3 on  
KS Landström, Sofi -68 ej start  on [¤]
Udd, Lena -70 12.08  +0.5 1 Heat 2 on
12.06  +0.3 1 Final on
200 m KS   Landström, Sofi -68 26.29    +2.0 PB 3 Heat 3 to  
Udd, Lena -70 ej start  to
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 49.76        2 Heat 2 on  
50.01  4 Final to
» Suhard, Karl Henrik -80 54.42  SB 4 Heat 3 on
800 m MS   Axelsson, Björn -73 brutit          Final on  
» Häggström, Niklas -71 1:58.24  SB 4 Final on [¤]
Jedemo, Mats -72 1:55.68      SB 3 Final on [¤]
Johannesson, Ronny -77 1:53.94  PB 2 Final on
Johansson, Albin -81 2:06.22  8 Final on [¤]
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 ej start            to [¤]
Johansson, Bengt -59 ej start  to [¤]
» Rappe, Martin -72 4:12.51        4 Final to  
» Suhard, Karl Henrik -80 4:36.02  PB 9 Final to
3 000 m MS   Arkad, Martin -69 8:50.06      PB     on  
Rieger, Mikko -73 9:50.77  PB on
5 000 m MS   Arkad, Martin -69 14:42.55      PB 2 Final on  
Rieger, Mikko -73 brutit  1 on
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.68    -0.9 SB 2 Final to  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.42    -0.2   1 Final to  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-03/05 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18   Johansson, Albin -81 52.27        2 Final [¤]
F18 Liljegren, Sara -81 60.41  1 Final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 ej start             
Johannesson, Ronny -77 1:58.98  9 Final
Magnusson, Jan -74 1:55.96      PB 6 Final  
P18 Johansson, Albin -81 2:01.41  1 Final
1 500 m MS   Johannesson, Ronny -77 ej start             
Magnusson, Jan -74 3:59.66  SB 3 Final
3 000 m MS   Wolf-Wallin, Joachim -72 8:44.06        2 Final fr [¤]
100 m häck (84 cm) F18   Liljegren, Sara -81 15.31    +0.7 PB 2 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-07-03/05 (fr-sö)  | Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Nordqvist, Malin -84 10.54    +0.8   1 Heat 5 fr  
10.40  +1.6 1 Final fr
100 m F16   Ljungkvist, Jenny -83 12.87    +1.0   2 Heat 7  
Ljungkvist, Jenny -83 12.78  [1] -0.9 PB 3 B-final
Sonnerby, Maria -82 13.00  +1.2 3 Heat 5
13.24  -0.9 8 B-final
200 m F18   Ljungkvist, Jenny -83 25.81  [1] +1.1 PB 2 Heat 3  
26.27  -0.1 6 Final
F14 Nordqvist, Malin -84 26.80  +0.1 PB 2 Heat 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Nordqvist, Malin -84 brutit          Heat 1  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1998-06-29 (må)  | Sundsvall Grand Prix, Baldershovs IP, Sundsvall
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Pell, Rickard -79 ej start               
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:49.98        13 A-final    
Magnusson, Jan -74 4:01.75  5 B-final
Phersson, Andreas -75 3:49.33      PB 12 A-final    
Swärdh, Johan -72 4:01.12  PB 3 B-final
Synnerman, Per -71 3:45.32  PB 6 A-final
 1998-06-28 (sö)  | Nostalgispelen, Tibro IP, Tibro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 10.88      SB 1 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-27/28 (lö-sö)  | Knallespelen, Ryavallen, Borås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
1 500 m MS   Swärdh, Johan -72 4:05.15      PB 1 Final  
 1998-06-27/28 (lö-sö)  | Bospararspelen, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18   Johansson, Albin -81 ej start             
800 m MS   Axelsson, Björn -73 brutit          A-final [¤]
Björkqvist, Rickard -71 ej start 
Brandt, Michael -76 1:59.71      PB 1 C-final [¤]
Johannesson, Ronny -77 1:57.04  1 A-final [¤]
Johansson, Albin -81 2:00.73  PB 1 B-final [¤]
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gustafsson, Björn -79 6:27.35        1 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-27 (lö)  | Dedham, MA, USA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Malm, Christer -68 14:20.09      PB 2 1    
 1998-06-27 (lö)  | Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Dahl, Joakim -86 10.03    +1.2 PB 5 Heat 1    
Lundh, Daniel -86 9.91  +0.3 PB 4 Heat 2
Olofsson, Andreas -86 8.95    +1.2   1 Heat 1    
F12 Andersson, Annika -86 9.50  -2.2 2 Heat 1
Carls, Camilla -86 8.97  -0.3 PB 2 Heat 2 [¤]
Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
80 m F14   Nordqvist, Malin -84 10.58    -1.5   1 Heat 2    
100 m P18   Hallgren, Jonathan -81 ej start               
Söderling, Andreas -81 11.96  +0.3 PB 3 Heat 3
P16 Gustafsson, Joel -83 12.86    +0.2   5 Heat 1   [¤]
Kisch, André -82 11.97  +0.2 1 Heat 1 [¤]
F18 Liljegren, Sara -81 12.77  [2] -0.6 SB 1 Heat 2
800 m P18   Johansson, Albin -81 ej start               
» Suhard, Karl Henrik -80 2:05.22  PB 4 Heat 2
P16 Nerman, Linus -82 2:14.97        6 Heat 1    
P12 Dahl, Joakim -86 2:51.82  PB 6 Final
F12 Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
2 000 m P14   Månsson, Jonas -84 8:05.79      PB 1 Final    
80 m häck (76,2 cm) F14   Nordqvist, Malin -84 13.13    -0.6   1 Final    
100 m häck (84 cm) F18   Liljegren, Sara -81 ej start               
Lissäng, Sofie -80 18.77  -1.0 PB 3 Final
110 m häck (100 cm) P18   Ericsson, Markus -81 ej start               
Hallgren, Jonathan -81 ej start 
Söderling, Andreas -81 18.50  +1.4 PB 2 Final
110 m häck (91,4 cm) P16   Gustafsson, Joel -83 18.48    +1.4 PB 1 Final    
Kjäll, Daniel -83 19.85  +1.4 3 Final
Höjd P18   Nordwall, Jimmy -81 1.80        4 Final    
P12 Olofsson, Andreas -86 1.30  PB 2 Final [¤]
F12 Andersson, Annika -86 1.30      PB 1 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 ej start 
Tresteg P16   Gustafsson, Joel -83 12.09    +0.1 PB 3 Final    
Kjäll, Daniel -83 10.81  +1.4 PB 4 Final
F18 Wikström, Linda -81 ej start 
Kula (4,0 kg) F18   Sandberg, Maria -81 8.66      PB 2 Final    
Spjut (800 gr) P18   Ericsson, Markus -81 ej start               
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Kjäll, Daniel -83 37.11      PB 3 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F17
 1998-06-25 (to)  | Celle Ligure, ITA
  Svenskt Juniorrekord
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m M22 » Pell, Rickard -79 1:49.12  [1,2]   PB 7 1    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
 1998-06-25 (to)  | Gefle Dagblad-galan, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 49.59      SB 4 B-final   [¤]
800 m MS » Karlsson, Fredrik -78 1:53.17      PB 1 B-final    
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:52.50        11 A-final    
» Häggström, Niklas -71 4:01.08  SB 12 B-final
Johannesson, Ronny -77 brutit          B-final   [¤]
Magnusson, Jan -74 3:59.83  SB 10 B-final
Phersson, Andreas -75 3:50.25  PB 1 B-final
Synnerman, Per -71 3:46.31  PB 3 A-final
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-24 (on)  | Sommar-öset Sollentuna, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Gustafsson, Joel -83 12.84    -0.6   3 B-final    
Sauter, David -76 13.04  -0.6 5 B-final
300 m MS   Gustafsson, Joel -83 43.8m [1]            
Månsson, Jonas -84 50.5m
Sauter, David -76 43.5m [1]            
Söderling, Andreas -81 38.7m [1]
400 m MS   Gustafsson, Joel -83 58.65        2 B-final    
Månsson, Jonas -84 69.74  PB 4 B-final
Sauter, David -76 58.75      SB 3 B-final    
Söderling, Andreas -81 53.17  2 A-final
1 500 m MS   Nerman, Linus -82 4:38.99      PB 5 Final    
100 m häck (84 cm) KS   Liljegren, Sara -81 15.94    -0.5   3 Heat 1    
Slägga (4,0 kg) KS   Liljegren, Sara -81 21.29      PB 3 Final    
Sandberg, Maria -81 32.44  [2,3] PB 2 Final
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
 1998-06-18 (to)  | Västerås Games, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:01.57        7 B-final    
Johannesson, Ronny -77 1:59.59  8 A Final [¤]
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:53.85        1 Final   [¤]
Phersson, Andreas -75 3:55.64  SB 5 Final [¤]
3 000 m KS   Wallgren, Lisa -79 10:28.07      SB 5 Final   [¤]
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 ej start               
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.23    +3.2   1 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-16 (ti)  | VDM dag 4, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (6,0 kg) M50   Westberg, Jöran -47 12.54      SB 2 Final    
 1998-06-16 (ti)  | Sommar-ös 1, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Längd MS » Attersand, Henrik -84 4.73    +0.6   2 Final    
 1998-06-16 (ti)  | Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Akhras, Sacha -80 ej start               
» Attersand, Johan -74 11.83  -1.3 1 Heat 2
Högberg, David -73 11.84    -1.1   6 Heat 1    
Nordwall, Jimmy -81 ej start 
Petersson, Thomas -65 ej start 
Suhard, Yannick -78 ej start               
KS Lissäng, Sofie -80 ej start 
Nordqvist, Malin -84 13.12  -1.5 PB 1 Heat 2
200 m MS   Danielsson, Stefan -76 26.6m [1] -          
Johansson, Albin -81 27.7m [1] -
400 m MS   Akhras, Sacha -80 53.46        4 Heat 2    
Danielsson, Stefan -76 54.7m [1]
Gustafsson, Joel -83 58.38      PB 2 Heat 4    
Högberg, David -73 52.04  1 Heat 2
Johansson, Albin -81 59.5m [1]
Randall, Matho -84 67.76      PB 5 Heat 4    
Söderling, Andreas -81 52.83  3 Heat 3
M22 Söderström, Niclas -79 52.83  3 Heat 2
KS Kleebinder, Aline -80 ej start               
Liljegren, Sara -81 60.56  1 Heat 1
600 m MS   Johansson, Albin -81 1:31.1m [1]            
Synnerman, Per -71 1:23.1m [1] PB
800 m MS   Arkad, Martin -69 1:54.84        3 Heat 1   [¤]
Axelsson, Björn -73 2:00.44  6 Heat 2
Björkqvist, Rickard -71 ej start               
Danielsson, Stefan -76 brutit  Heat 1 [¤]
» Häggström, Niklas -71 1:59.30  SB 8 Heat 1 [¤]
Jedemo, Mats -72 1:57.84        7 Heat 1   [¤]
Johannesson, Ronny -77 2:02.10  9 Heat 1 [¤]
Johansson, Albin -81 2:01.82  PB 1 Heat 3
Johansson, Bengt -59 2:23.35      SB 8 Heat 3   [¤]
Klinteskog, Johan -81 1:55.16  PB 4 Heat 1
Phersson, Andreas -75 1:53.89  PB 2 Heat 1 [¤]
Synnerman, Per -71 1:52.21  PB 1 Heat 1 [¤]
1 000 m MS   Malm, Christer -68 2:57.9m [1]   PB        
1 500 m MS   Gustafsson, Björn -79 4:12.36        3 Final    
Gustafsson, Joel -83 ej start 
Månsson, Jonas -84 5:36.90      PB 5 Final    
KS Wallgren, Lisa -79 4:53.39  SB 2 Final
2 000 m MS   Malm, Christer -68 5:55.2m [1]   PB        
3 000 m MS   Malm, Christer -68 8:54.6m [1]            
8:54.16  PB 1 Final
» Rappe, Martin -72 9:05.81  [1]   SB        
Wolf-Wallin, Joachim -72 9:03.14  [1]
5 000 m MS   Malm, Christer -68 14:47.00      PB 1 Final   [¤]
» Rappe, Martin -72 15:34.06  SB 5 Final
Wolf-Wallin, Joachim -72 15:20.34  PB 3 Final
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 ej start               
Not
[1] - Mellantid
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-13/14 (lö-sö)  | Stafett-SM, Arosvallen, Västerås - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18   Hallgren, Jonathan -81 53.28  [1]       Final  
Johansson, Albin -81 51.92  [2] Final
Klinteskog, Johan -81 49.48  [3]       Final  
Söderling, Andreas -81 52.93  [4] Final
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:55.50  [5]       Final  
» Karlsson, Fredrik -78 1:53.70  [6] Final
» Pell, Rickard -79 1:51.72  [7]       Final  
Synnerman, Per -71 1:53.31  [8] Final
M22 Danielsson, Stefan -76 1:56.47  [9] Final
Johannesson, Ronny -77 1:52.80  [10]       Final  
» Karlsson, Fredrik -78 1:53.55  [11] Final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:55.39  [12]       Final  
» Pell, Rickard -79 3:54.99  [13] Final
Phersson, Andreas -75 3:54.19  [14]       Final  
Synnerman, Per -71 4:03.09  [15] Final
4 x 100 m P18   Söderling, Andreas -81 44.90        4 Heat 2  
Johansson, Albin -81
Hallgren, Jonathan -81
Akhras, Sacha -80                
P16 Kisch, André -82 45.35  3 Heat 2 [¤]
Fager, Patrik -82
Skeppstedt, Martin -82
Gustafsson, Joel -83                
Kisch, André -82 44.81  3 Final
Fager, Patrik -82
Skeppstedt, Martin -82
Gustafsson, Joel -83                
F18 Lissäng, Sofie -80 49.82  2 Heat 1
Liljegren, Sara -81
Meckbach, Susanne -81
Kleebinder, Aline -80                
Lissäng, Sofie -80 49.69  4 Final
Liljegren, Sara -81
Meckbach, Susanne -81
Kleebinder, Aline -80
Stafett 1 000 m F18    {Hammarby IF} ej start             
4 x 400 m P18   Söderling, Andreas -81 3:27.61        1 Final  
Hallgren, Jonathan -81
Johansson, Albin -81
Klinteskog, Johan -81
3 x 800 m M22   Danielsson, Stefan -76 5:42.62        3 Final  
» Karlsson, Fredrik -78
Johannesson, Ronny -77
4 x 800 m MS   Danielsson, Stefan -76 7:34.23        3 Final  
» Pell, Rickard -79
» Karlsson, Fredrik -78
Synnerman, Per -71
4 x 1 500 m MS   Phersson, Andreas -75 15:47.27        3 Final  
Arkad, Martin -69
» Pell, Rickard -79
Synnerman, Per -71
Not
[1] - sträcka #2 i 4x400m
[2] - sträcka #3 i 4x400m
[3] - sträcka #4 i 4x400m
[4] - sträcka #1 i 4x400m
[5] - sträcka #0 i 4x800m
[6] - sträcka #3 i 4x800m
[7] - sträcka #2 i 4x800m
[8] - sträcka #4 i 4x800m
[9] - sträcka #1 i 3x800m
[10] - sträcka #3 i 3x800m
[11] - sträcka #2 i 3x800m
[12] - sträcka #2 i 4x1500m
[13] - sträcka #3 i 4x1500m
[14] - sträcka #1 i 4x1500m
[15] - sträcka #4 i 4x1500m
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-10 (on)  | Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Landström, Sofi -68 13.11    -2.5   4 Final   [¤]
400 m MS   Akhras, Sacha -80 52.38      PB 3 B-final    
Söderling, Andreas -81 52.60  PB 4 B-final
P18 Hallgren, Jonathan -81 52.33      PB 2 B-final   [¤]
Johansson, Albin -81 52.08  PB 1 B-final [¤]
KS Liljegren, Sara -81 59.82  PB 2 Final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:01.49        2 Final   [¤]
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.83        1 Final    
P18 Ericsson, Markus -81 1.80  2 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-09 (ti)  | VDM dag 3, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS   Westberg, Jöran -47 34.31      SB 3 Final    
M45 » Berg, Torbjörn -51 41.37  1 Final
Diskus (1,5 kg) M50   Westberg, Jöran -47 43.86      PB 1 Final    
 1998-06-09 (ti)  | Hagen-spelen, Södermalms IP, Skövde
  Per vägrades starta i A-final som utlovats, varför han ej ställde upp i B-finalen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Synnerman, Per -71 ej start               
 1998-06-09 (ti)  | Juniproppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Akhras, Sacha -80 24.28    -1.2 PB 2 Heat 2    
Björkqvist, Rickard -71 24.74  +0.3 SB 2 Heat 1
Högberg, David -73 23.66    -0.7 SB 5 Heat 4    
Johansson, Albin -81 24.14  +0.3 PB 1 Heat 1 [¤]
» Karlsson, Fredrik -78 23.37  -0.7 4 Heat 4 [¤]
Klinteskog, Johan -81 23.66    -2.1 SB 4 Heat 3    
Petersson, Thomas -65 ej start 
Schmitz, Robert -79 ej start 
Suhard, Yannick -78 23.92    -1.2 SB 1 Heat 2    
Söderling, Andreas -81 25.16  -1.2 SB 4 Heat 2 [¤]
Söderström, Niclas -79 23.87  -2.1 5 Heat 3 [¤]
Wallentin, Jan -83 27.77    +0.3 PB 4 Heat 1   [¤]
KS Kleebinder, Aline -80 ej start 
Landström, Sofi -68 26.64  -1.9 3 Heat 2 [¤]
Meckbach, Susanne -81 27.04  -0.8 PB 2 Heat 1
600 m MS   Phersson, Andreas -75 1:25.1m [2]   SB        
800 m MS   Axelsson, Björn -73 1:59.42        1 Heat 2   [¤]
Danielsson, Stefan -76 1:54.54  SB 2 Heat 3 [¤]
Gustafsson, Björn -79 ej start               
» Häggström, Niklas -71 1:59.79  SB 2 Heat 2 [¤]
Jedemo, Mats -72 1:55.71  SB 4 Heat 3 [¤]
Johannesson, Ronny -77 brutit          Heat 3   [¤]
Månsson, Jonas -84 2:46.00  PB 8 Heat 1
Phersson, Andreas -75 1:54.74  PB 3 Heat 3 [¤]
1 500 m MS   Malm, Christer -68 4:01.30      PB 1 Final   [¤]
» Suhard, Karl Henrik -80 4:40.60  PB 3 Final [¤]
Wolf-Wallin, Joachim -72 4:02.76  SB 2 Final [¤]
100 m häck (84 cm) KS   Liljegren, Sara -81 17.25    -3.2   3 Final    
Lissäng, Sofie -80 brutit  Final [¤]
Thulin, Petra -79 ej start 
110 m häck (106,7 cm) MS   Wallgren, Jens -79 ej start               
110 m häck (91,4 cm) P16   Kjäll, Daniel -83 19.27    -2.1   4 Final   [¤]
Höjd MS   Everling, Måns -84 1.54        6 Final   [¤]
Nordwall, Jimmy -81 1.85  1 Final [¤]
Wallgren, Jens -79 ej start 
Tresteg MS » Attersand, Henrik -84 10.33    +2.3   7 Final   [¤]
» Attersand, Johan -74 14.12  +1.9 2
Gustafsson, Joel -83 11.42    +2.4   6 Final   [¤]
Kjäll, Daniel -83 ej res  Final [¤]
KS Wikström, Linda -81 10.02  +2.9 3 Final [¤]
9.72  +1.3 3 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lönnies, Henning -83 22.79      PB 3 Final    
P14 » Attersand, Henrik -84 31.23  2 Final [¤]
KS Kleebinder, Aline -80 ej start 
4 x 100 m M22    {Hammarby IF} ej start               
P18  {Hammarby IF lag 1} ej start               
 {Hammarby IF lag 2} ej start               
F18 Lissäng, Sofie -80 49.98  4 Final
Liljegren, Sara -81
Meckbach, Susanne -81
Kleebinder, Aline -80
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
 1998-06-07 (sö)  | Stockholm Maraton, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Rappe, Jonas -70 2:41.43      PB 49      
KS Friström, Kajsa -65 3:17.56  SB 42
 1998-06-07 (sö)  | Släggkarnevalen, Sörängens kastplan, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (4,0 kg) F18   Kleebinder, Aline -80 30.54      PB 6 Final    
Mattsson, Sofii -81 29.00  7 Final
Sandberg, Maria -81 28.54  8 Final
 1998-06-06/07 (lö-sö)  | Sävedalsspelen, Vallhamra IP, Sävedalen
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.89    -0.9 SB 2 Final  
 1998-06-06/07 (lö-sö)  | Mälarspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m P16   Skeppstedt, Martin -82 23.02    +0.3 PB 2 Final [¤]
1 500 m M22 » Pell, Rickard -79 3:59.5m     SB 1 Final [¤]
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gustafsson, Björn -79 6:14.16      SB 1 1  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1998-06-06 (lö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Dahl, Joakim -86 ej start               
Dankiewicz, Josef -87 ej start 
Lif, Jacob -90 10.52    +2.4   1 Final    
Nordström, Erik -86 8.78  +2.3 1 Heat 1 [¤]
8.85  +2.3 3 Final
Olofsson, Andreas -86 8.76    +3.7   3 Heat 2   [¤]
F12 Alsterlund, Lisa -88 10.59  +3.2 3 Heat 3
Carls, Camilla -86 9.23  +2.4 5 Heat 2
Krasniqi, Rozafa -86 9.53    +3.2   5 Heat 1    
Lidmark, Lena -87 9.31  +1.5 PB 6 Heat 3
Teilman, Maria -86 8.88  +1.5 PB 4 Heat 3 [¤]
  8.90    +2.4   7 Final    
F10 » Carlsson Odell, Sara -89 10.84  +1.2 PB 2 Heat 2
Johansson, Linn -88 10.19  +3.2 2 Heat 3
  9.89    +2.1   5 Final    
Sahlin, Camilla -89 10.97  +1.2 PB 3 Heat 2
F8 » Carls, Sofia -90 10.26  +3.0 1 Final
Schneider, Rafica -90 ej start 
80 m P14   Everling, Måns -84 11.34    +2.8   4 Final    
F14 Nordqvist, Malin -84 10.37  +2.5 1 Final
100 m P16   Kisch, André -82 11.70    +3.7   2 Final    
Kjäll, Daniel -83 12.92  +3.7 5 Final [¤]
F18 Lissäng, Sofie -80 13.32    +2.9   5 Final    
Meckbach, Susanne -81 12.85  +2.9 1 Final
Wikström, Linda -81 14.80  +2.9 7 Final
F16 Larsson, Angelica -82 13.14    +2.5   4 Final   [¤]
Ljungkvist, Jenny -83 12.69  +2.5 1 Final [¤]
Sonnerby, Maria -82 13.00  +2.5 2 Final [¤]
200 m MS   Högberg, David -73 23.07    +2.3   3 Final    
Söderström, Niclas -79 ej start 
P18 Hallgren, Jonathan -81 ej start               
KS Landström, Sofi -68 25.77  +2.1 2 Final
Ljungkvist, Jenny -83 26.11  +2.1 3 Final [¤]