HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-01-24
Ute för 1998 Resultatdatum: 1998-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
¤¤¤¤¤¤CompId678¤¤¤¤¤¤
 1998-12-31 (to)  | Nyårsloppet, Tuna Torg, Vallentuna, Vallentuna
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp P18   Johansson, Albin -81 14.24        22      
¤¤¤¤¤¤CompId6037¤¤¤¤¤¤
 1998-12-31 (to)  | Nyårsloppet, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Johansson, Albin -81 14.24        22      
¤¤¤¤¤¤CompId663¤¤¤¤¤¤
 1998-10-25 (sö)  | Tumbaloppet, Södertörnsterräng, Tumba
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Bjurner, Pontus -74 17.26        4 5 km   [¤]
Nerman, Linus -82 18.52  10 5 km
» Tailoglou, Panagiotis -66 19.28        11 5 km   [¤]
Wagner, Henrik -69 ej start 
P10 Silén, Gustav -88 10.52  2 2,5 km [¤]
M35 Johansson, Bengt -59 39.41        14 10 km   [¤]
F12 Silén, Matilda -86 10.28  1 2,5 km [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId716¤¤¤¤¤¤
 1998-10-17 (lö)  | Wisby Gatlopp, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Arkad, Martin -69 32.54      PB 3 Final    
Synnerman, Per -71 31.56  PB 2 Final
¤¤¤¤¤¤CompId664¤¤¤¤¤¤
 1998-10-17 (lö)  | Magelungen Runt, Ågesta Friluftsgård, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P14   Wallgren, Joacim -84 ej start          3,1 km    
P10 Liedberg, Niclas -88 7.41  3 2 km [¤]
Silén, Gustav -88 6.54  2 2 km [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId5582¤¤¤¤¤¤
 1998-10-16 (fr)  | Bålstaloppet, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hvitfelt, P-O -23 1:11.01        5 16 km    
¤¤¤¤¤¤CompId717¤¤¤¤¤¤
 1998-10-11 (sö)  | Hackmora Bergslopp, Hackmora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hvitfelt, P-O -23 21.18        53 2,9 km    
¤¤¤¤¤¤CompId669¤¤¤¤¤¤
 1998-10-11 (sö)  | Lilla Tullinge-Tumbaloppet, Brantbrinks IP, Tullinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P10   Anderberg, Linus -89 8.47        28 1,5 km   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId638¤¤¤¤¤¤
 1998-10-03 (lö)  | Lidingöloppet, Lidingö
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Arkad, Martin -69 1:49.28        52 Final    
» Häggström, Niklas -71 1:51.39  76 Final [¤]
» Lindelöw, Jan -59 2:03.20        261 Final   [¤]
Magnusson, Jan -74 ej start 
Phersson, Andreas -75 ej start 
» Rappe, Martin -72 1:53.02        91 Final    
Swärdh, Johan -72 ej start 
Synnerman, Per -71 ej start 
Tholander, Jakob -71 2:02.46        249 Final   [¤]
Wolf-Wallin, Joachim -72 1:52.46  86 Final
M20 Gustafsson, Björn -79 ej start 
P18 » Suhard, Karl Henrik -80 ej start 
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId644¤¤¤¤¤¤
 1998-09-27 (sö)  | Sundbybergsterrängen, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Rappe, Martin -72 ej start               
P18 Johansson, Albin -81 18.22  3 Klass 5
P14 Wallgren, Joacim -84 ej start 
¤¤¤¤¤¤CompId665¤¤¤¤¤¤
 1998-09-26 (lö)  | Nolhagaloppet, Nolhaga Park, Alingsås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Phersson, Andreas -75 31.46      PB 1     [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId661¤¤¤¤¤¤
 1998-09-23 (on)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 11.29               
Diskus (2,0 kg) MS   Westberg, Jöran -47 35.43               
¤¤¤¤¤¤CompId674¤¤¤¤¤¤
 1998-09-20 (sö)  | Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P14 » Attersand, Henrik -84 29.10    +1.1 PB 3 Heat 3    
Everling, Måns -84 29.11  +2.0 PB 4 Heat 2
Randall, Matho -84 28.09    0.0 PB 4 Heat 1    
F14 Gustafsson, Annika -85 33.86  +1.6 PB 7 Heat 2
Karlsson, Lina -85 32.18  +1.6 PB 5 Heat 2
Nordqvist, Malin -84 26.52  0.0 PB 1 Heat 1
1 000 m P12   Ardlinger, Ingmar -86 4:26.87      PB 8 Heat 2    
F12 Nylander, Elina -87 4:04.07  7 Heat 3
2 000 m P14   Nylander, Tobias -85 7:27.04        7 Heat 1    
Wallgren, Joacim -84 6:29.29  PB 2 Heat 1
F14 Barman, Emelie -85 8:07.70  PB 6 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Granlund, Jonas -86 12.13    +0.5 PB 3 Heat 3    
Janson, Robert -86 12.52  +0.5 PB 6 Heat 3
Nordström, Erik -86 10.93    +0.5 PB 1 Heat 3    
Olofsson, Andreas -86 14.57  +1.6 7 Heat 2
F12 Andersson, Annika -86 11.83  +1.4 PB 3 Heat 4
Arvidsson, Emelie -87 11.89    +0.8   3 Heat 5    
Björklund, Elvira -86 14.70  +0.8 PB 6 Heat 5
Carls, Camilla -86 11.62  +1.4 2 Heat 4
Krasniqi, Rozafa -86 11.40    +1.4 PB 1 Heat 4    
Teilman, Maria -86 11.50  +0.8 PB 2 Heat 5
80 m häck (84 cm) P14   Nilsson, Fredrik -85 16.91    0.0 PB 5 Heat 2    
Swahn, Alexander -84 15.31  -0.7 PB 4 Heat 1
Westberg, Magnus -85 16.99  0.0 PB 6 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Hortobagyi, Elisabeth -84 15.14    -1.4 PB 4 Heat 2    
Lagerblad, Lovisa -85 16.82  0.0 PB 5 Heat 1
F13 Andersson, Catarina -85 19.04  -1.4 PB 5 Heat 2
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.50        4 Final    
Wallgren, Joacim -84 1.35  13
Westberg, Magnus -85 1.35  11
Längd (zon) P12   Ardlinger, Ingmar -86 3.57    +0.1 PB 34      
Granlund, Jonas -86 4.12  0.0 PB 9
Janson, Robert -86 3.82    +0.1 PB 20      
Nordström, Erik -86 4.67  0.0 1 Final
Olofsson, Andreas -86 3.99  +0.1 SB 14
F12 Andersson, Annika -86 4.30    -   4 Final    
Arvidsson, Emelie -87 4.11  - 11
Björklund, Elvira -86 3.49  - 40
Carls, Camilla -86 3.94    -   22      
Krasniqi, Rozafa -86 4.05  - 15
Nylander, Elina -87 3.25  - 50
Teilman, Maria -86 4.10  - 12
Tresteg (zon) P14 » Attersand, Henrik -84 10.12    -0.6 PB 4 Final    
Johansson, Joakim -85 8.72  +0.2 PB 22
Nilsson, Fredrik -85 8.76    +0.2   21      
Nylander, Tobias -85 8.90  +0.5 PB 18
Randall, Matho -84 9.02  +0.5 PB 14
Swahn, Alexander -84 9.84    -0.2 PB 6 Final    
F14 Andersson, Catarina -85 7.28  +0.2 PB 27
Gustafsson, Annika -85 7.51  +0.1 PB 25
Hortobagyi, Elisabeth -84 9.20    +0.3 PB 6 Final    
Karlsson, Lina -85 7.83  -0.1 PB 21
Lagerblad, Lovisa -85 7.99  +0.5 PB 18
Nordqvist, Malin -84 9.44  +0.2 SB 5 Final
Kula (3,0 kg) P12   Ardlinger, Ingmar -86 6.38      PB 9      
Granlund, Jonas -86 7.65  PB 3 Final
Janson, Robert -86 5.86      PB 16      
Nordström, Erik -86 6.80  5 Final
Olofsson, Andreas -86 6.01  14
Kula (2,0 kg) F12   Andersson, Annika -86 6.20        29      
Arvidsson, Emelie -87 6.12  31
Björklund, Elvira -86 7.93      PB 10      
Carls, Camilla -86 7.11  17
Krasniqi, Rozafa -86 10.10  3 Final
Nylander, Elina -87 4.57        50      
Teilman, Maria -86 6.12  PB 32
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 26.05        12      
Everling, Måns -84 22.92  17
Johansson, Joakim -85 11.05      PB 38 Final    
Nilsson, Fredrik -85 14.92  PB 36
Nylander, Tobias -85 19.43  26
Randall, Matho -84 13.56      PB 37      
Swahn, Alexander -84 19.90  PB 24
Wallgren, Joacim -84 18.41  PB 30
Westberg, Magnus -85 32.77  PB 5 Final
Spjut (400 gr) F14   Andersson, Catarina -85 9.01      PB 33      
Gustafsson, Annika -85 9.05  PB 32
Hortobagyi, Elisabeth -84 16.38      PB 19      
Karlsson, Lina -85 12.17  PB 28
Lagerblad, Lovisa -85 12.42  PB 25
Nordqvist, Malin -84 15.56  21
5 x 60 m P12   Janson, Robert -86 44.52        5 1    
Granlund, Jonas -86
Ardlinger, Ingmar -86
Olofsson, Andreas -86
Nordström, Erik -86                
F12 Arvidsson, Emelie -87 42.61  2 1
Teilman, Maria -86
Andersson, Annika -86
Carls, Camilla -86
Krasniqi, Rozafa -86
4 x 80 m P14   Westberg, Magnus -85 42.76        5 1    
Wallgren, Joacim -84
Kannerberg, Linus -84
Randall, Matho -84                
F14 Hortobagyi, Elisabeth -84 44.58  4 1
Lagerblad, Lovisa -85
Karlsson, Lina -85
Nordqvist, Malin -84
Lag Arena X14   Andersson, Catarina -85 375p        4      
» Attersand, Henrik -84
Barman, Emelie -85
Everling, Måns -84
Gustafsson, Annika -85
Hortobagyi, Elisabeth -84
Johansson, Joakim -85
Kannerberg, Linus -84
Karlsson, Lina -85
Lagerblad, Lovisa -85
Nilsson, Fredrik -85
Nordqvist, Malin -84
Nylander, Tobias -85
Randall, Matho -84
Swahn, Alexander -84
Wallgren, Joacim -84
Westberg, Magnus -85                
X12 Andersson, Annika -86 448p  2
Ardlinger, Ingmar -86
Arvidsson, Emelie -87
Björklund, Elvira -86
Carls, Camilla -86
Granlund, Jonas -86
Janson, Robert -86
Krasniqi, Rozafa -86
Nordström, Erik -86
Nylander, Elina -87
Olofsson, Andreas -86
Teilman, Maria -86
¤¤¤¤¤¤CompId643¤¤¤¤¤¤
 1998-09-19 (lö)  | Brommaloppet, Bromma
gren klass   namn resultat  vind plac omg
2 000 m terräng P14   Wallgren, Joacim -84 ej start          1    
¤¤¤¤¤¤CompId641¤¤¤¤¤¤
 1998-09-19 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Nerman, Linus -82 2:12.39      PB 11 Final    
Sundén, Mikael -81 2:11.37  11 Final [¤]
1 500 m MS   Björkqvist, Rickard -71 4:29.69      SB 8 Final    
Gustafsson, Björn -79 4:11.42  3 Final [¤]
Jansson, Mikael -70 4:36.65      PB 9 Final   [¤]
» Karlsson, Fredrik -78 4:04.89  PB 2 Final
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.80        3 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
¤¤¤¤¤¤CompId670¤¤¤¤¤¤
 1998-09-17 (to)  | Bellmansstafetten, Stora skuggan, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF} [2] 1:15:14.00        3 1   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Lagets deltagare är okända
¤¤¤¤¤¤CompId639¤¤¤¤¤¤
 1998-09-15 (ti)  | Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P16   Nerman, Linus -82 ej start          1   [¤]
P14 Nylander, Tobias -85 2:36.05  6 1
3-kamp P12   Dahl, Joakim -86 1 030    +0.4 PB 18     [¤]
60 m 10.39 [289] -0.5 7 3
Boll (300 gr) 26.99 [399] PB 13 Final
Längd (zon) 3.29 [342]   +1.3 PB 17 Final    
Granlund, Jonas -86 1 543  -0.8 PB 6
60 m 9.44 [547] -1.3 PB 7 1
Boll (300 gr) 30.41 [480] PB 7 Final
Längd (zon) 3.81 [516]   -0.3   8 Final    
Nordström, Erik -86 2 124  -0.3 PB 1
60 m 8.90 [726] -1.3 1 1
Boll (300 gr) 38.47 [665] PB 1 Final
Längd (zon) 4.45 [733]   +0.7   1 Final    
F12 Andersson, Annika -86 1 760  +0.3 PB 13 [¤]
60 m 9.36 [611] -0.4 5 2
Boll (300 gr) 22.45 [471] PB 18 Final
Längd (zon) 4.15 [678]   +0.9   6 Final    
Arvidsson, Emelie -87 1 834  [2] -0.7 PB 8 [¤]
60 m 9.25 [648] -0.9 PB 2 4
Boll (300 gr) 25.02 [552] PB 10 Final
Längd (zon) 4.03 [634]   -0.5 PB 8 Final    
Carls, Camilla -86 1 581  -0.3 PB 16
60 m 9.49 [569] -0.4 6 2
Boll (300 gr) 23.39 [501] PB 15 Final
Längd (zon) 3.69 [511]   -0.2   26 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 2 092  -0.7 PB 2 [¤]
60 m 9.16 [679] -0.9 PB 3 3
Boll (300 gr) 32.00 [764] PB 2 Final
Längd (zon) 4.07 [649] -0.5 PB 7 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F11
¤¤¤¤¤¤CompId660¤¤¤¤¤¤
 1998-09-12/13 (lö-sö)  | Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Nordqvist, Malin -84 10.47    +1.1   1 Heat 1  
10.43  +1.5 1 Final
200 m F14   Nordqvist, Malin -84 26.90    -1.0   1 Heat 2  
800 m P14   Wallgren, Joacim -84 2:17.54      PB 1 Heat 1  
P13 Nylander, Tobias -85 2:33.12  PB 3 Heat 1
2 000 m P14   Wallgren, Joacim -84 6:43.35      SB 9 Final  
P13 Nylander, Tobias -85 7:23.23  PB 7 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Nordqvist, Malin -84 13.24    -1.1   2 Heat 1  
13.00  -0.5 2 Final
Höjd P14   Everling, Måns -84 1.53        4 Final  
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 28.91      PB 2 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 34.92      PB 4 Final  
¤¤¤¤¤¤CompId673¤¤¤¤¤¤
 1998-09-12 (lö)  | Castorama, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (6,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 11.60      PB 1      
Kula (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 8.55      PB 1      
Diskus (2,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 39.45               
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 27.71        1      
Slägga (7,26 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 23.96      SB        
Slägga (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 25.04        1      
Spjut (800 gr) M45 » Berg, Torbjörn -51 51.00      PB        
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Henrik -84 30.58        1      
Castorama MS » Attersand, Johan -74 1 909      PB 1      
Kula (7,26 kg) 10.50 [497] PB 1 1
Spjut (800 gr) 39.17 [478] SB 1 1
Diskus (2,0 kg) 30.25 [480] 1 1
Slägga (7,26 kg) 28.14 [454] 1 1
¤¤¤¤¤¤CompId637¤¤¤¤¤¤
 1998-09-12 (lö)  | Örebro City Marathon, Örebro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Rappe, Martin -72 1:13.18      SB 31 Final    
Maraton MS   Hvitfelt, P-O -23 4:06.50  [2]   PB 53 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen M75
¤¤¤¤¤¤CompId636¤¤¤¤¤¤
 1998-09-12 (lö)  | Propaganda, Stockholms Stadion, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P18   Klinteskog, Johan -81 49.96      PB 2 Heat 3    
¤¤¤¤¤¤CompId4591¤¤¤¤¤¤
 1998-09-11 (fr)  | Septemberpropagandan, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P14   Seyfudin, Ahmed -84 2:02.54      PB   Final    
3 000 m MS   Phersson, Andreas -75 8:28.89               
M22 Johannesson, Ronny -77 8:46.00 
¤¤¤¤¤¤CompId633¤¤¤¤¤¤
 1998-09-10 (to)  | S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Axelsson, Eric -87 9.42    -   1 Heat 3   [¤]
Billing, Kalle -88 ej start 
Granlund, Jonas -86 9.51    -   6 Heat 1    
Nilsson, Nicklas -87 10.01  - 6 Heat 2
Nordström, Erik -86 8.88  - 1 Heat 1
Nyberg, Svante -87 9.73    -   4 Heat 2    
Olsson, David -88 ej start 
P10 Astervall, John -88 10.72  - 6 Heat 1
Berg, Jonathan -88 10.32    -   5 Heat 1    
Björkman, Christer -45 11.43  - 7 Heat 1
Brodén, Johan -88 10.66  - 5 Heat 2
Dani, Andreas -88 10.00    -   2 Heat 2    
Ljungqvist, Andreas -88 10.15  - 4 Heat 1
Nordenskiöld, Otto -88 10.52  - 4 Heat 2
Silén, Gustav -88 10.09    -   3 Heat 2    
» Söderling, Jonathan -88 9.94  - 1 Heat 2
F12 Andersson, Annika -86 9.32  - 4 Heat 1
Arvidsson, Emelie -87 9.30    -   3 Heat 2    
Carls, Camilla -86 9.26  - 4 Heat 1
Krasniqi, Rozafa -86 9.22  - 2 Heat 2
Lidmark, Lena -87 ej start               
Silén, Matilda -86 9.98  - 7 Heat 1
Teilman, Maria -86 8.84  - 1 Heat 2
F10 » Carls, Sofia -90 10.44    -   6 Heat 1    
Grunditz, Anna -88 10.15  - 5 Heat 2
Holm, Liv -88 10.42  - 5 Heat 1
Johansson, Ella -90 10.41    -   4 Heat 1    
Johansson, Linn -88 9.95  - 2 Heat 1
Liljebäck, Mika -88 10.41  - 2 Heat 3
80 m P14   Nylander, Tobias -85 ej start               
800 m P16   Nerman, Linus -82 2:16.78        1 Final    
P14 Nylander, Tobias -85 2:41.58  5 Final
P12 Dahl, Joakim -86 ej start               
Nilsson, Nicklas -87 2:51.45  PB 2 Heat 1
Nyberg, Svante -87 3:00.06  PB 3 Heat 1
P10 Berg, Jonathan -88 2:54.47        3 Final    
Ljungqvist, Andreas -88 3:09.48  PB 6 Final
Silén, Gustav -88 2:46.72  2 Final
F14 Barman, Emelie -85 2:49.05      PB 4 Final    
F12 Andersson, Annika -86 2:53.99  PB 1 Heat 1
Carls, Camilla -86 3:07.10  7 Heat 1
Nylander, Elina -87 3:05.95      PB 6 Heat 1    
Silén, Matilda -86 2:54.37  2 Heat 1
F10 Forsberg, Emma -88 2:55.43  PB 1 Heat 1
Grunditz, Anna -88 3:15.06      PB 6 Heat 1    
Holm, Liv -88 2:58.26  PB 2 Heat 1
Höjd F14   Andersson, Annika -86 1.32      PB 4 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 1.32  PB 2 Final
Längd (zon) P12   Axelsson, Eric -87 3.63    -   9     [¤]
Granlund, Jonas -86 3.92  - 7 Final
Nilsson, Nicklas -87 3.52    -   11