HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Män Rapportdatum: 2018-11-15
Ute för 1998 Resultatdatum: 1998-10-17
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
       
 60 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
8.77  [1] Nordström, Erik -86 +0.7 P12 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
8.81  [2] Olofsson, Andreas -86 +1.6 P12 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
9.44      Granlund, Jonas -86 -1.3 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
9.78  Nyberg, Svante -87 +1.9 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
9.91  Lundh, Daniel -86 +0.3 P12 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
9.99      Nilsson, Nicklas -87 +1.9 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
9.99  [3] Silén, Gustav -88 -1.0 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.03  Dahl, Joakim -86 +1.2 P12 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
10.16      Lundh, Robin -87 +1.6 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
10.22  Dani, Andreas -88 -2.1 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.43  » Söderling, Jonathan -88 -2.1 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.52      Lif, Jacob -90 -1.6 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.62  Anderberg, Linus -89 -2.0 P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.63  Berg, Jonathan -88 -2.1 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.75      Astervall, John -88 -1.0 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
10.76  Olsson, David -88 +1.7 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
11.05  Nilsson, John -88 -2.1 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
11.27  Berg, Theodor -91 -1.2 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Ej godkänd vind
8.76  Olofsson, Andreas -86 +3.7 P12 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
9.68  Lundh, Daniel -86 +2.8 P12 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
9.74      Lundh, Robin -87 +2.8 P11 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
9.85  Silén, Gustav -88 +2.7 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.17  Dani, Andreas -88 +2.1 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.27      Dankiewicz, Josef -87 +2.2 P11 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.63  Dankiewicz, David -89 +2.7 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.64  » Elgered, Jonas -87 +3.0 P11 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Vinduppgift saknas
9.42  [4] Axelsson, Eric -87 - P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
9.73  Nyberg, Svante -87 - P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
9.94  [5] » Söderling, Jonathan -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.00  [6] Dani, Andreas -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.15  [7] Ljungqvist, Andreas -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.32      Berg, Jonathan -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.52  Nordenskiöld, Otto -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.66  Brodén, Johan -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
10.72      Astervall, John -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
11.43  Björkman, Christer -45 - M50 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P12
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P10
[4] - 9:e plats på 10-bästalista för P11
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för P10
[6] - 5:e plats på 10-bästalista för P10
[7] - 8:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 80 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.93  Randall, Matho -84 0.0 P14 1998-08-31 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
11.86  Huss, Anders -85 -0.1 P13 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
12.40  Johansson, Joakim -85 -0.1 P13 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Ej godkänd vind
11.34  Everling, Måns -84 +2.8 P14 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
11.40  Westberg, Magnus -85 +2.2 P13 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
                 
 100 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
11.29  [1] Skeppstedt, Martin -82 +0.8 P16 1998-08-09 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
11.37  Högberg, David -73 +1.7 MS 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.45    » Attersand, Johan -74 +0.8 MS 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.57  [2] Dani, Peter -79 +1.4 P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.57  » Karlsson, Fredrik -78 -0.5 M22 1998-08-27 » Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
11.61  [3]   Hallgren, Jonathan -81 +0.8 P17 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
11.75  Molinder, Roger -80 +0.9 P18 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
11.79  Danielsson, Erik -71 +0.6 MS 1998-07-30 » Sommar-ös 2, Stockholms Stadion, Stockholm
11.80      Danielsson, Stefan -76 -0.1 M22 1998-07-01 » DM, Enskede IP, Enskede
11.80  [4] Klinteskog, Johan -81 0.0 P17 1998-09-01 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
11.83  Kleebinder, Niklas -77 +0.8 M22 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
11.83  [5]   Kisch, André -82 +0.8 P16 1998-08-14 » USM 1998, Fredriksskans IP, Kalmar
11.91  Johansson, Albin -81 0.0 P17 1998-09-01 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
11.96  Söderling, Andreas -81 +0.3 P17 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
11.97      Fager, Patrik -82 0.0 P16 1998-09-01 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
12.03  Akhras, Sacha -80 -0.1 P18 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
12.12  » Suhard, Karl Henrik -80 -0.3 P18 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
12.38      Wallgren, Jens -79 +0.8 P19 1998-05-23 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
12.62  Ericsson, Markus -81 +1.9 P17 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
12.73  Sauter, David -76 -1.1 M22 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
12.78      Gustafsson, Joel -83 +0.9 P15 1998-05-23 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
13.11  Wallentin, Jan -83 -1.1 P15 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
13.16  Arenander, Claes -83 -1.1 P15 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
13.28      Kjäll, Daniel -83 -1.1 P15 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
13.36  Gahne, Stefan -82 +0.7 P16 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
13.36  Golam, Sam -79 -0.9 P19 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
13.53      Randall, Matho -84 -0.3 P14 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
14.00  Swahn, Alexander -84 -1.1 P14 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
15.33  Lindkvist, Robin -86 -0.9 P12 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Ej godkänd vind
11.27  Skeppstedt, Martin -82 +2.8 P16 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.45  Hallgren, Jonathan -81 +2.3 P17 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
11.65      Akhras, Sacha -80 +3.9 P18 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.70  Kisch, André -82 +3.7 P16 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
11.87  Söderling, Andreas -81 +2.3 P17 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
11.90      Söderström, Niclas -79 +2.6 P19 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
12.92  Kjäll, Daniel -83 +3.7 P15 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P19
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 10:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 200 m
resultat     namn vind klass datum   tävling
23.02  [1] Skeppstedt, Martin -82 +0.3 P16 1998-06-06 » Mälarspelen, Tunavallen, Eskilstuna
23.18  [2] Klinteskog, Johan -81 +1.1 P17 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
23.25    » Karlsson, Fredrik -78 -1.8 M22 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
23.31  [3] Söderström, Niclas -79 0.0 P19 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
23.33  [4] Johansson, Albin -81 +1.5 P17 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
23.45  [5]   Fager, Patrik -82 +2.0 P16 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
23.66  Högberg, David -73 -0.7 MS 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
23.81  Söderling, Andreas -81 +1.9 P17 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
23.92      Suhard, Yannick -78 -1.2 M22 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
23.93  Kisch, André -82 +2.0 P16 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
24.21  Akhras, Sacha -80 +0.8 P18 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
24.21    » Suhard, Karl Henrik -80 +1.1 P18 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
24.74  Björkqvist, Rickard -71 +0.3 MS 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
26.58  Wallentin, Jan -83 -1.0 P15 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
27.04      Arenander, Claes -83 -1.0 P15 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
28.09  Randall, Matho -84 0.0 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
29.10  » Attersand, Henrik -84 +1.1 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
29.11      Everling, Måns -84 +2.0 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
31.30  [6] Melin, Jonas -85 +1.2 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
31.65  [7] Westberg, Magnus -85 +1.3 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
32.10  [8]   Hamberg, Richard -85 +1.3 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
34.29  [9] Forslund, Fredrik -85 +1.2 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
Ej godkänd vind
22.61  Skeppstedt, Martin -82 +2.0 P16 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
23.07  Högberg, David -73 +2.3 MS 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
28.16  Wallgren, Joacim -84 +2.4 P14 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
Vinduppgift saknas
27.10  Wallgren, Joacim -84 - P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
28.11  » Attersand, Henrik -84 - P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
31.12  Månsson, Jonas -84 - P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
Manuell tidtagning
25.9m [10] » Pell, Rickard -79 - P19 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
26.6m [10] Danielsson, Stefan -76 - M22 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
27.3m [10]   Johannesson, Ronny -77 - M22 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
29.1m [10] Karlsson, Magnus -68 - MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P16
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P19
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 4:e plats på 10-bästalista för P16
[6] - 5:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[8] - 9:e plats på 10-bästalista för P13
[9] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[10] - Mellantid
                 
 300 m
resultat     namn   klass datum   tävling
36.29  Fager, Patrik -82 P16 1998-08-09 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
36.44  [1] Klinteskog, Johan -81 P17 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
36.96  [2]   Skeppstedt, Martin -82   P16 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
37.10  [3] Johansson, Albin -81 P17 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
37.25  [4] Söderling, Andreas -81 P17 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
37.54  [5]   Akhras, Sacha -80   P18 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
38.58  Björkqvist, Rickard -71 MS 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
39.31  Sundén, Mikael -81 P17 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
40.28      Gustafsson, Joel -83   P15 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
41.42  Sauter, David -76 M22 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
42.21  Arenander, Claes -83 P15 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
42.83      Dos Santos, Rubens -80   P18 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
43.27  Wallentin, Jan -83 P15 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
45.74  Randall, Matho -84 P14 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
47.59  Månsson, Jonas -84 P14 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Manuell tidtagning
37.6m [6] Danielsson, Stefan -76 M22 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
39.5m [6] » Suhard, Karl Henrik -80 P18 1998-08-11 » Sommarpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P17
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P16
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - 10:e plats på 10-bästalista för P18
[6] - Mellantid
                 
 400 m
resultat     namn   klass datum   tävling
49.08  [1,2] » Karlsson, Fredrik -78 M22 1998-07-19 » Laxaspelen, Sannarps IP, Halmstad
49.59  Danielsson, Stefan -76 M22 1998-06-25 » Gefle Dagblad-galan, Gavlestadion, Gävle
49.88    » Pell, Rickard -79   P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
49.96  [3] Klinteskog, Johan -81 P17 1998-09-12 » Propaganda, Stockholms Stadion, Stockholm
51.15  Högberg, David -73 MS 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
51.59  [4]   Johansson, Albin -81   P17 1998-08-09 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
51.66  Johannesson, Ronny -77 M22 1998-08-27 » Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
51.96  Jedemo, Mats -72 MS 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
52.23      Söderström, Niclas -79   P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
52.33  Hallgren, Jonathan -81 P17 1998-06-10 » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
52.38  Akhras, Sacha -80 P18 1998-06-10 » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
52.53      Söderling, Andreas -81   P17 1998-08-09 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
52.76  Axelsson, Björn -73 MS 1998-07-30 » Sommar-ös 2, Stockholms Stadion, Stockholm
52.97  Björkqvist, Rickard -71 MS 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
53.94      Wallén, Mattias -72   MS 1998-08-27 » Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
53.96  Wallgren, Jens -79 P19 1998-05-23 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
54.14  » Suhard, Karl Henrik -80 P18 1998-07-30 » Sommar-ös 2, Stockholms Stadion, Stockholm
58.38      Gustafsson, Joel -83   P15 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
58.75  Sauter, David -76 M22 1998-06-24 » Sommar-öset Sollentuna, Sollentunavallen, Sollentuna
58.99  Nerman, Linus -82 P16 1998-08-27 » Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
59.50      Granlund, Anton -82   P16 1998-08-27 » Linden-propagandan, Enskede IP, Stockholm
67.76  Randall, Matho -84 P14 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
69.74  Månsson, Jonas -84 P14 1998-06-24 » Sommar-öset Sollentuna, Sollentunavallen, Sollentuna
Manuell tidtagning
60.0m [5] Phersson, Andreas -75 MS 1998-06-02 » Back on Track, Lidingövallen, Lidingö
68.8m [5] » Häggström, Niklas -71 MS 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Stafettsträcka
49.48  [6] Klinteskog, Johan -81 P17 1998-06-13 » Stafett-SM, Arosvallen, Västerås
50.66  [7] Johansson, Albin -81 P17 1998-05-27 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
54.54  [8]   Johansson, Fredrik -81   P17 1998-05-27 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
54.92  [7] Ericsson, Markus -81 P17 1998-05-27 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
55.07  [9] Midsander, Rickard -81 P17 1998-05-27 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
55.82  [6] Sundén, Mikael -81 P17 1998-05-27 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
[5] - Mellantid
[6] - sträcka #4 i 4x400m
[7] - sträcka #3 i 4x400m
[8] - sträcka #1 i 4x400m
[9] - sträcka #2 i 4x400m
                 
 600 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:19.80  » Karlsson, Fredrik -78 M22 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:20.68  Johannesson, Ronny -77 M22 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:21.32    » Pell, Rickard -79   P19 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:22.59  Klinteskog, Johan -81 P17 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:23.1m [1] Synnerman, Per -71 MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
1:23.30      Karlsson, Mikael -74   MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:23.85  Högberg, David -73 MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:24.85  Arkad, Martin -69 MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:25.10      Björkqvist, Rickard -71   MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:25.1m [1] Phersson, Andreas -75 MS 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
1:25.90  Wallén, Mattias -72 MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:26.30      Axelsson, Björn -73   MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:26.91  Söderström, Niclas -79 P19 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:27.01  Gustafsson, Björn -79 P19 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:27.67    » Gustafsson, Peter -74   MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:28.30  Johansson, Albin -81 P17 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:28.72  Rappe, Jonas -70 MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:30.09      Sundén, Mikael -81   P17 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:34.59  [2] Wallgren, Joacim -84 P14 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:36.55  Granlund, Anton -82 P16 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:36.72      Karlsson, Magnus -68   MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:41.61  Nerman, Linus -82 P16 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
1:44.57  Johansson, Bengt -59 M35 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - Mellantid
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P14
                 
 800 m
resultat     namn   klass datum   tävling
1:49.12  [1] » Pell, Rickard -79 P19 1998-06-25 » Celle Ligure, ITA
1:49.92  [2] » Karlsson, Fredrik -78 M22 1998-07-09 » Bislett Games, Bislett Stadion, Oslo, NOR
1:52.21      Synnerman, Per -71   MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
1:52.37  [3] Johannesson, Ronny -77 M22 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
1:52.68  Danielsson, Stefan -76 M22 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
1:53.44      Arkad, Martin -69   MS 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1:53.89  Phersson, Andreas -75 MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
1:54.51  [4] Klinteskog, Johan -81 P17 1998-08-05 » DN-Galan, Stockholms Stadion, Stockholm
1:55.68      Jedemo, Mats -72   MS 1998-07-01 » DM, Enskede IP, Enskede
1:55.96  Magnusson, Jan -74 MS 1998-07-04 » Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
1:57.07  » Häggström, Niklas -71 MS 1998-07-16 » Sommar-öset, Stockholms Stadion, Stockholm
1:57.24      Björkqvist, Rickard -71   MS 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1:58.06  Axelsson, Björn -73 MS 1998-06-02 » Back on Track, Lidingövallen, Lidingö
1:58.19  [5] Johansson, Albin -81 P17 1998-08-15 » JSM 1998, Västra Mark, Karlskrona
1:59.00      Gustafsson, Björn -79   P19 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1:59.05  Karlsson, Mikael -74 MS 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
1:59.71  Brandt, Michael -76 M22 1998-06-28 » Bospararspelen, Studenternas IP, Uppsala
2:02.54      Seyfudin, Ahmed -84   P14 1998-09-11 » Septemberpropagandan, Stockholms Stadion, Stockholm
2:05.22  » Suhard, Karl Henrik -80 P18 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
2:08.03  Sundén, Mikael -81 P17 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
2:12.39      Nerman, Linus -82   P16 1998-09-19 » ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
2:12.69  Söderling, Andreas -81 P17 1998-08-19 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
2:14.04  Granlund, Anton -82 P16 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:17.54      Wallgren, Joacim -84   P14 1998-09-12 » Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna
2:22.13  Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
2:23.35  Johansson, Bengt -59 M35 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
2:33.12  [6]   Nylander, Tobias -85   P13 1998-09-12 » Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna
2:42.58  Silén, Gustav -88 P10 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2:44.96  Nilsson, Fredrik -85 P13 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2:46.00      Månsson, Jonas -84   P14 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
2:51.45  [7] Nilsson, Nicklas -87 P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2:51.49  Dahl, Joakim -86 P12 1998-08-31 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
2:54.42  [8]   Berg, Jonathan -88   P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2:56.71  Dankiewicz, Josef -87 P11 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
2:58.28  Lundh, Daniel -86 P12 1998-08-31 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
3:00.06      Nyberg, Svante -87   P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3:08.23  Modin, Viktor -88 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3:09.33  Anderberg, Linus -89 P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3:09.48      Ljungqvist, Andreas -88   P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3:13.02  Niemeyer, Tomas -89 P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3:13.65  Nordenskiöld, Otto -88 P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3:17.72      Berg, Theodor -91   P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3:20.27  » Elgered, Jonas -87 P11 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Stafettsträcka
2:15.49  [9] Wallgren, Joacim -84 P14 1998-05-26 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
2:41.45  [10] Arve, Hannes -84 P14 1998-05-26 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
2:05.49  [11] » Gustafsson, Peter -74 MS 1998-05-26 » Stafett-DM, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[6] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 9:e plats på 10-bästalista för P11
[8] - 6:e plats på 10-bästalista för P10
[9] - sträcka #3 i 3x800m
[10] - sträcka #1 i 3x800m
[11] - sträcka #2 i 4x800m
                 
 1 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
2:50.3m [1] » Häggström, Niklas -71 MS 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
2:52.39  Bursell, Johan -76 M22 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
2:57.32      Wallgren, Joacim -84   P14 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
2:57.9m [1] Malm, Christer -68 MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
3:00.42  Nerman, Linus -82 P16 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3:41.79      Nilsson, Nicklas -87   P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3:44.27  Dahl, Joakim -86 P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3:49.06  Olofsson, Andreas -86 P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3:50.01      Lundh, Daniel -86   P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3:57.89  Nyberg, Svante -87 P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
4:21.26  Lundh, Robin -87 P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
4:24.02      Dankiewicz, Josef -87   P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
4:26.87  Ardlinger, Ingmar -86 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - Mellantid
                 
 1 500 m
resultat     namn   klass datum   tävling
3:45.32  [1] Synnerman, Per -71 MS 1998-06-29 » Sundsvall Grand Prix, Baldershovs IP, Sundsvall
3:48.17  [2] Phersson, Andreas -75 MS 1998-08-08 » Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
3:49.48  [3]   Arkad, Martin -69   MS 1998-06-02 » Back on Track, Lidingövallen, Lidingö
3:57.47  Swärdh, Johan -72 MS 1998-07-19 » Laxaspelen, Sannarps IP, Halmstad
3:59.5m [4] » Pell, Rickard -79 P19 1998-06-06 » Mälarspelen, Tunavallen, Eskilstuna
3:59.62    » Häggström, Niklas -71   MS 1998-07-25 » SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm
3:59.66  Magnusson, Jan -74 MS 1998-07-05 » Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
4:01.30  Malm, Christer -68 MS 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
4:02.76      Wolf-Wallin, Joachim -72   MS 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
4:04.89  » Karlsson, Fredrik -78 M22 1998-09-19 » ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
4:05.72  Jedemo, Mats -72 MS 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
4:06.91      Johannesson, Ronny -77   M22 1998-07-25 » SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm
4:07.00  Garcia, Ricardo -77 M22 1998-05-21 » Personliga rekordens dag, Gavlestadion, Gävle
4:08.97  Gustafsson, Björn -79 P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4:09.33    » Rappe, Martin -72   MS 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
4:23.80  Johansson, Albin -81 P17 1998-09-01 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
4:29.69  Björkqvist, Rickard -71 MS 1998-09-19 » ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
4:34.01      Nerman, Linus -82   P16 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
4:36.02  » Suhard, Karl Henrik -80 P18 1998-07-09 » DM, Enskede IP, Enskede
4:36.65  Jansson, Mikael -70 MS 1998-09-19 » ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
4:46.71      Granlund, Anton -82   P16 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
5:36.90  Månsson, Jonas -84 P14 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
Stafettsträcka
3:54.99  [5] » Pell, Rickard -79 P19 1998-06-14 » Stafett-SM, Arosvallen, Västerås
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för MS
[4] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[5] - sträcka #3 i 4x1500m
                 
 2 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
5:35.4m [1] Phersson, Andreas -75 MS 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
5:55.2m [1] Malm, Christer -68 MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
6:29.29  [2]   Wallgren, Joacim -84   P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
7:23.23  [3] Nylander, Tobias -85 P13 1998-09-13 » Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna
7:46.87  [4] Månsson, Jonas -84 P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
11:04.40  [5]   Swahn, Alexander -84   P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
11:04.44  » Attersand, Henrik -84 P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - Mellantid
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för P14
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
[4] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
[5] - 10:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 3 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
8:19.36  Swärdh, Johan -72 MS 1998-08-08 » Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
8:24.34  Malm, Christer -68 MS 1998-08-08 » Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
8:27.31      Arkad, Martin -69   MS 1998-08-08 » Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
8:28.89  Phersson, Andreas -75 MS 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
8:34.10  Synnerman, Per -71 MS 1998-08-08 » Wexiö Games, Värendsvallen, Växjö
8:38.37      Garcia, Ricardo -77   M22 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
8:40.82  Wolf-Wallin, Joachim -72 MS 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
8:46.00  Johannesson, Ronny -77 M22 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
8:47.42      Magnusson, Jan -74   MS 1998-07-15 » Intersportspelen, Fredriksskans IP, Kalmar
8:59.03  » Rappe, Martin -72 MS 1998-07-16 » Sommar-öset, Stockholms Stadion, Stockholm
9:48.16  Rieger, Mikko -73 MS 1998-08-06 » Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
10:03.02  [1] Nerman, Linus -82 P16 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P16
                 
 5 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
14:20.09  [1] Malm, Christer -68 MS 1998-06-27 » Dedham, MA, USA
14:42.55  Arkad, Martin -69 MS 1998-07-01 » DM, Enskede IP, Enskede
15:20.34      Wolf-Wallin, Joachim -72   MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
15:23.27  Magnusson, Jan -74 MS 1998-08-25 » Dala GP, Kvarnsveden, Borlänge
15:34.06  » Rappe, Martin -72 MS 1998-06-16 » Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 10 000 m
resultat     namn   klass datum   tävling
32:17.54  » Rappe, Martin -72 MS 1998-07-24 » SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm
                 
 10 km (gatulopp)
resultat     namn   klass datum   tävling
30.40  Malm, Christer -68 MS 1998-08-08 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
31.17  Swärdh, Johan -72 MS 1998-08-08 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
31.46      Phersson, Andreas -75   MS 1998-09-26 » Nolhagaloppet, Nolhaga Park, Alingsås
31.56  Synnerman, Per -71 MS 1998-10-17 » Wisby Gatlopp, Visby
32.26  » Rappe, Martin -72 MS 1998-08-08 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
32.54      Arkad, Martin -69   MS 1998-10-17 » Wisby Gatlopp, Visby
35.30  Rieger, Mikko -73 MS 1998-08-08 » Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
36.01  Svensson, Tom -68 MS 1998-08-15 » Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
                 
 ½ maraton
resultat     namn   klass datum   tävling
1:11.10  Wolf-Wallin, Joachim -72 MS 1998-05-16 » Göteborgsvarvet, Göteborg
1:13.18  » Rappe, Martin -72 MS 1998-09-12 » Örebro City Marathon, Örebro
1:48.23      Hvitfelt, P-O -23   M75 1998-05-02 » Gävle Halv-marathon, Gävle
1:53.16  [1] Eriksson, Bengt -31 M65 1998-09-05 » Stockholmsloppet, Stockholm
2:46.53  Foogerbrant, Uno -25 M70 1998-09-05 » Stockholmsloppet, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M65
                 
 Maraton
resultat     namn   klass datum   tävling
2:30.00  [1] » Rappe, Martin -72 MS 1998-04-17 » Rotterdam Maraton, Rotterdam, NED
2:41.43  Rappe, Jonas -70 MS 1998-06-07 » Stockholm Maraton, Stockholm
4:06.50  Hvitfelt, P-O -23 M75 1998-09-12 » Örebro City Marathon, Örebro
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 2 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
5:45.71  Malm, Christer -68 MS 1998-07-10 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
5:53.28  Swärdh, Johan -72 MS 1998-07-10 » Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
6:07.32  [1]   Gustafsson, Björn -79   P19 1998-08-14 » JSM 1998, Västra Mark, Karlskrona
6:43.00  [2] Johansson, Albin -81 P17 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 3 000 m h (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
8:54.20  [1] Swärdh, Johan -72 MS 1998-07-25 » SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm
8:58.45  [2] Malm, Christer -68 MS 1998-07-25 » SM 1998, Stockholms Stadion, Stockholm
10:38.26  Rappe, Jonas -70 MS 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 60 m häck (76,2 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.93  Nordström, Erik -86 +0.5 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
12.13  [1] Granlund, Jonas -86 +0.5 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
12.15  [2]   Olofsson, Andreas -86 +0.5 P12 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
12.52  [3] Janson, Robert -86 +0.5 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
13.84  Hellstrand, Linus -87 +0.5 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
14.94  [4]   Axelsson, Joel -87 +1.9 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
15.03  [5] » Elgered, Jonas -87 +1.9 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
16.92  [6] Rolfer, Jonathan -87 +0.5 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P12
[3] - 8:e plats på 10-bästalista för P12
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för P11
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för P11
[6] - 4:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 80 m häck (84 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.11  » Attersand, Henrik -84 +1.9 P14 1998-05-23 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
15.31  Swahn, Alexander -84 -0.7 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
15.44  [1]   Huss, Anders -85 +0.1 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
16.16  Nyström, Jimmy -85 +1.8 P13 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
16.91  Nilsson, Fredrik -85 0.0 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
16.99      Westberg, Magnus -85 0.0 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
17.49  Johansson, Joakim -85 -0.4 P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 110 m häck (106,7 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.76  [1] Hallgren, Jonathan -81 -1.6 P17 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
16.41  Kleebinder, Niklas -77 -2.1 M22 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
17.34  [2] Wallgren, Jens -79 +1.8 P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - Klubbrekord för seniorer (MS)
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 110 m häck (100 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.39  Hallgren, Jonathan -81 0.0 P17 1998-08-22 » Resultattävling, Slottskogsvallen, Göteborg
18.50  [1] Söderling, Andreas -81 +1.4 P17 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 110 m häck (91,4 cm)
resultat     namn vind klass datum   tävling
17.71  [1] Kjäll, Daniel -83 +1.7 P15 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
18.48  [2] Gustafsson, Joel -83 +1.4 P15 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
Ej godkänd vind
18.01  Gustafsson, Joel -83 +2.8 P15 1998-05-23 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Vinduppgift saknas
22.30  Arenander, Claes -83 - P15 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
[2] - 8:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 300 m häck (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
39.56  Klinteskog, Johan -81 P17 1998-08-19 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
43.03  [1] Söderling, Andreas -81 P17 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 300 m häck (76,2 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
43.41  [1] Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Not
[1] - 9:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 400 m häck (91,4 cm)
resultat     namn   klass datum   tävling
55.40  [1] Klinteskog, Johan -81 P17 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
                 
 Höjd
resultat     namn   klass datum   tävling
2.06  [1] Hallgren, Jonathan -81 P17 1998-08-15 » JSM 1998, Västra Mark, Karlskrona
1.89  [2,3] Nordwall, Jimmy -81 P17 1998-08-20 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
1.83  [4]   Wallgren, Jens -79   P19 1998-05-23 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
1.80  [5] Ericsson, Markus -81 P17 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1.59  Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
1.58      Everling, Måns -84   P14 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
1.45  Wallgren, Joacim -84 P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
1.41  » Attersand, Henrik -84 P14 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
1.40      Westberg, Magnus -85   P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
1.30  Månsson, Jonas -84 P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
1.30  Olofsson, Andreas -86 P12 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
1.25      Nylander, Tobias -85   P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
1.20  Granlund, Jonas -86 P12 1998-08-08 » Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
1.15  [6] Dankiewicz, Josef -87 P11 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1.15  [6] » Elgered, Jonas -87   P11 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1.05  Dahl, Joakim -86 P12 1998-08-08 » Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[3] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[4] - 7:e plats på 10-bästalista för P19
[5] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
[6] - 8:e plats på 10-bästalista för P11
                 
 Stav
resultat     namn   klass datum   tävling
4.22  Kleebinder, Niklas -77 M22 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
2.83  Kisch, André -82 P16 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
2.40      Granlund, Anton -82   P16 1998-08-29 » Lag-USM Final 1998, Tingvalla IP, Karlstad
2.30  Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-18 » Stockholm cup 16 år, Enskede IP, Enskede
                 
 Längd
resultat     namn vind klass datum   tävling
6.68  » Attersand, Johan -74 -0.9 MS 1998-07-09 » DM, Enskede IP, Enskede
6.60  [1] Hallgren, Jonathan -81 +1.0 P17 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
6.33      Danielsson, Erik -71 -0.2 MS 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
6.16  Kleebinder, Niklas -77 +1.3 M22 1998-05-23 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
5.68  [2] Wallgren, Jens -79 +1.9 P19 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
5.62      Fager, Patrik -82 -0.4 P16 1998-08-29 » Lag-USM Final 1998, Tingvalla IP, Karlstad
5.61  Nordwall, Jimmy -81 +0.7 P17 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
5.59  [3] Gustafsson, Joel -83 +1.4 P15 1998-08-08 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
5.15      Ericsson, Markus -81 +1.1 P17 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
5.06  [4] » Attersand, Henrik -84 +1.4 P14 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4.89  Kjäll, Daniel -83 -0.9 P15 1998-05-18 » Stockholm cup 16 år, Enskede IP, Enskede
4.67      Arenander, Claes -83 -0.5 P15 1998-05-18 » Stockholm cup 16 år, Enskede IP, Enskede
4.56  [5] Huss, Anders -85 +1.8 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
4.31  [6] Johansson, Joakim -85 +2.0 P13 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4.13  [7]   Hamberg, Richard -85 +0.1 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
4.02  [8] Westberg, Magnus -85 +1.4 P13 1998-05-30 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
4.00  Nylander, Tobias -85 +0.3 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
3.86      Nilsson, Fredrik -85 +0.6 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
3.84  [9] Swahn, Alexander -84 -0.4 P14 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
3.78  Forslund, Fredrik -85 -0.6 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
Ej godkänd vind
6.73  Hallgren, Jonathan -81 +2.4 P17 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
5.85  Wallgren, Jens -79 +2.1 P19 1998-05-23 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P17
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för P19
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
[4] - 4:e plats på 10-bästalista för P14
[5] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
[6] - 6:e plats på 10-bästalista för P13
[7] - 7:e plats på 10-bästalista för P13
[8] - 10:e plats på 10-bästalista för P13
[9] - 7:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Längd (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
4.93  » Attersand, Henrik -84 +1.6 P14 1998-05-23 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
4.72  [1] Nordström, Erik -86 +1.7 P12 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
4.12      Granlund, Jonas -86 0.0 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
3.99  Olofsson, Andreas -86 +0.1 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
3.82  Janson, Robert -86 +0.1 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
3.61      Nilsson, Nicklas -87 -1.1 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3.57  Ardlinger, Ingmar -86 +0.1 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
3.47  Nyberg, Svante -87 -3.1 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3.46      Lundh, Daniel -86 -1.4 P12 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
3.29  Dahl, Joakim -86 +1.3 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
3.18  Modin, Viktor -88 +1.5 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.09    » Elgered, Jonas -87 0.0 P11 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
3.05  Dankiewicz, Josef -87 0.0 P11 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
3.03  Dani, Andreas -88 +1.8 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2.90      Olsson, David -88 +1.6 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2.20  Billing, Kalle -88 +1.7 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Ej godkänd vind
4.98  Nordström, Erik -86 +2.7 P12 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
2.95  Olsson, David -88 +3.5 P10 1998-05-23 » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
Vinduppgift saknas
3.73  Nilsson, Nicklas -87 - P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3.67  [2] Nordenskiöld, Otto -88 - P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3.64  [3]   Berg, Jonathan -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.63  Axelsson, Eric -87 - P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
3.45  Dahl, Joakim -86 - P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
3.34      Hellstrand, Linus -87 - P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
3.32  Silén, Gustav -88 - P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
3.19  Villalba, Sammy -87 - P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
3.13      Dankiewicz, Josef -87 - P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
3.10  Dani, Andreas -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2.93  Nilsson, John -88 - P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2.90      Astervall, John -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2.73  Axelsson, Joel -87 - P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
2.65  » Söderling, Jonathan -88 - P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
2.64      Nilsson, Ruben -88 - P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
2.62  Rolfer, Jonathan -87 - P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
2.47  Lundh, Robin -87 - P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P12
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P10
[3] - 3:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 Tresteg
resultat     namn vind klass datum   tävling
15.29  » Attersand, Johan -74 +0.7 MS 1998-08-10 » Skanska spelen, Högelids Friidrottsplats, Mariestad
12.09  [1] Gustafsson, Joel -83 +0.1 P15 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
10.90      Arenander, Claes -83 -0.3 P15 1998-08-26 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
10.81  Kjäll, Daniel -83 +1.4 P15 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
Ej godkänd vind
12.13  Gustafsson, Joel -83 +3.7 P15 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.93  Kjäll, Daniel -83 +3.6 P15 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
10.33  » Attersand, Henrik -84 +2.3 P14 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Tresteg (zon)
resultat     namn vind klass datum   tävling
10.12  » Attersand, Henrik -84 -0.6 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
10.09  [1] Hamberg, Richard -85 +1.4 P13 1998-08-30 » DF 12 - 14, 1998, Enskede IP, Enskede
9.84      Swahn, Alexander -84 -0.2 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
9.28  Nilsson, Fredrik -85 +1.7 P13 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
9.16  Nyström, Jimmy -85 +1.8 P13 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
9.02      Randall, Matho -84 +0.5 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
8.90  Nylander, Tobias -85 +0.5 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
8.72  Johansson, Joakim -85 +0.2 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
Ej godkänd vind
9.18  Nyström, Jimmy -85 +3.2 P13 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Vinduppgift saknas
10.29  » Attersand, Henrik -84 - P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
9.11  Forslund, Fredrik -85 - P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
9.00      Persson, Theo -85 - P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
8.06  Melin, Jonas -85 - P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P13
                 
 Kula (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
12.89  [1,2] Kleebinder, Niklas -77 M22 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
11.88  Westberg, Jöran -47 M50 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
11.52    » Berg, Torbjörn -51   M45 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
11.47  [3] Wallgren, Jens -79 P19 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
11.47  [4] » Wikström, Peter -57 M40 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
10.50    » Attersand, Johan -74   MS 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
10.30  [5] Gustavsson, Mikael -61 M35 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för M22
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[4] - 2:a plats på 10-bästalista för M40
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för M35
                 
 Kula (6,25 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
11.43  [1] Ericsson, Markus -81 P17 1998-09-08 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Kula (6,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
13.25  Westberg, Jöran -47 M50 1998-08-29 » Generationssspel, Brunna IP, Botkyrka
11.60  » Berg, Torbjörn -51 M45 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
                 
 Kula (5,5 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
10.44  Kisch, André -82 P16 1998-08-29 » Lag-USM Final 1998, Tingvalla IP, Karlstad
8.07  [1] Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
7.79      Lengheden, Lasse -83   P15 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
7.29  Gahne, Stefan -82 P16 1998-08-24 » Stockholm cup 16, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Kula (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
8.98  [1] Westberg, Magnus -85 P13 1998-05-10 » Hässelby Ungdomsspel, Hässelby IP, Hässelby
8.55  » Attersand, Henrik -84 P14 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Kula (3,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
7.65  Granlund, Jonas -86 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
6.87  » Elgered, Jonas -87 P11 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
6.86      Nordström, Erik -86   P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
6.38  Ardlinger, Ingmar -86 P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
6.31  Olofsson, Andreas -86 P12 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
6.30      Axelsson, Eric -87   P11 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
6.01  Nyberg, Svante -87 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
5.88  Nilsson, Nicklas -87 P11 1998-05-09 » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
5.86      Janson, Robert -86   P12 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
5.82  Dahl, Joakim -86 P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
5.60  Dankiewicz, Josef -87 P11 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
5.14      Lundh, Robin -87   P11 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
5.04  Lundh, Daniel -86 P12 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
4.64  Hellstrand, Linus -87 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
3.78      Axelsson, Joel -87   P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
2.71  Rolfer, Jonathan -87 P11 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
                 
 Diskus (2,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
45.97  [1] Kleebinder, Niklas -77 M22 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
42.21  » Berg, Torbjörn -51 M45 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
37.71  [2]   Westberg, Jöran -47   M50 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
31.26  [3] Wallgren, Jens -79 P19 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
30.68  » Attersand, Johan -74 MS 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
21.12  Lengheden, Lasse -83 P15 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - Klubbrekord även för seniorer (MS)
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
                 
 Diskus (1,75 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
29.54  [1] Ericsson, Markus -81 P17 1998-05-12 » Majproppen, Enskede IP, Enskede
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Diskus (1,5 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
43.86  Westberg, Jöran -47 M50 1998-06-09 » VDM dag 3, Brunna IP, Botkyrka
31.12  [1] Kisch, André -82 P16 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
29.58  [2]   Gustafsson, Joel -83   P15 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
25.80  Lengheden, Lasse -83 P15 1998-08-26 » JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge
24.53  Kjäll, Daniel -83 P15 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 10:e plats på 10-bästalista för P16
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 Diskus (1,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
29.37  [1] » Attersand, Henrik -84 P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
29.23  [2] Westberg, Magnus -85 P13 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
26.64      Swahn, Alexander -84   P14 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
23.15  Lengheden, Lasse -83 P15 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
16.34  Månsson, Jonas -84 P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
14.23      Persson, Theo -85   P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
13.20  Nyström, Jimmy -85 P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
10.72  Johansson, Joakim -85 P13 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Slägga (7,26 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
29.61  [1,2] Wallgren, Jens -79 P19 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
29.35  » Attersand, Johan -74 MS 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
23.96    » Berg, Torbjörn -51   M45 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
21.25  [3] Sauter, David -76 M22 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P19
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för M22
                 
 Slägga (5,5 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
29.37  Kisch, André -82 P16 1998-08-29 » Lag-USM Final 1998, Tingvalla IP, Karlstad
22.30  [1] Lengheden, Lasse -83 P15 1998-06-06 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
                 
 Slägga (4,0 kg)
resultat     namn   klass datum   tävling
28.91  » Attersand, Henrik -84 P14 1998-09-12 » Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna
18.55  Lengheden, Lasse -83 P15 1998-08-25 » Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
                 
 Spjut (800 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
51.00  [1] » Berg, Torbjörn -51 M45 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
50.53  Danielsson, Erik -71 MS 1998-06-01 » Regionsserie div 1 B Män omg 2, Enskede IP, Enskede
46.79  [2]   Wallgren, Jens -79   P19 1998-05-24 » Lerums-kampen, Stenkullens IP, Lerum
46.40  [3] Ericsson, Markus -81 P17 1998-05-17 » Regionsserie div 1 B män omg 1, Enskede IP, Enskede
39.17  » Attersand, Johan -74 MS 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
34.98  Kisch, André -82 P16 1998-05-13 » Linnéaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[2] - 5:e plats på 10-bästalista för P19
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
                 
 Spjut (600 gr, f 1999)
resultat     namn   klass datum   tävling
42.06  Kisch, André -82 P16 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
37.11  Kjäll, Daniel -83 P15 1998-06-27 » Tyresö ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
34.92    » Attersand, Henrik -84   P14 1998-09-13 » Svedalamästerskap, Tunavallen, Eskilstuna
33.59  Gustafsson, Joel -83 P15 1998-05-31 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
32.77  [1] Westberg, Magnus -85 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
24.28      Everling, Måns -84   P14 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
22.79  Lönnies, Henning -83 P15 1998-06-09 » Juniproppen, Enskede IP, Enskede
20.41  Nylander, Tobias -85 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
19.90      Swahn, Alexander -84   P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
18.41  Wallgren, Joacim -84 P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
17.52  Melin, Jonas -85 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
15.17      Månsson, Jonas -84   P14 1998-05-25 » Sth-cup 12 - 14 år, Källbrinks IP, Huddinge
14.92  Nilsson, Fredrik -85 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
14.17  Hamberg, Richard -85 P13 1998-08-17 » Sth-cup 12-14 omg 2, Källbrinks IP, Huddinge
13.56      Randall, Matho -84   P14 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
11.05  Johansson, Joakim -85 P13 1998-09-20 » Sth-Cup Final, Stockholms Stadion, Stockholm
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för P13
                 
 Boll (300 gr)
resultat     namn   klass datum   tävling
38.47  [1] Nordström, Erik -86 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
35.45  Nilsson, Ruben -88 P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
33.00  [2]   Brodén, Johan -88   P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
31.15  Björkman, Christer -45 M50 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
30.41  Granlund, Jonas -86 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
28.83  [3]   Astervall, John -88   P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
27.53  [4] Silén, Gustav -88 P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
27.32  Billing, Kalle -88 P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
26.99      Dahl, Joakim -86   P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
26.55  » Söderling, Jonathan -88 P10 1998-09-10 » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
26.27  Niemeyer, Tomas -89 P10 1998-08-23 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
16.06  Berg, Theodor -91 P10 1998-08-22 » Täby Open, Tibblevallen, Täby
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P12
[2] - 2:a plats på 10-bästalista för P10
[3] - 6:e plats på 10-bästalista för P10
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för P10
                 
 9-kamp
  |  110 m häck (91,4 cm)  |  Diskus (1,5 kg)  |  Spjut (600 gr, f 1999)  |  Stav  |  100 m  |  Höjd  |  Kula (5,5 kg)  |  Längd  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
4 546  [1] Gustafsson, Joel -83 +1.2 P15 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Resultat:          |  18.01(+2.8)  |  28.96  |  30.86  |  2.00  |  12.78(+0.9)  |  1.59  |  8.07  |  5.40(0.0)  |  2:22.13  |
Poäng:                |  555  |  580  |  421  |  262  |  608  |  603  |  448  |  612  |  457  |
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för P15
                 
 6-kamp
  |  80 m häck (84 cm)  |  Längd (zon)  |  Kula (4,0 kg)  |  Höjd  |  Spjut (600 gr, f 1999)  |  800 m  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
2 248  [1] » Attersand, Henrik -84 +1.7 P14 1998-05-24 » Vårkampen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
Resultat:          |  15.11(+1.9)  |  4.93(+1.6)  |  8.13  |  1.41  |  33.54  |  brutit  |
Poäng:                |  211  |  623  |  384  |  475  |  555  |  - 1  |
Not
[1] - 8:e plats på 10-bästalista för P14
                 
 Castorama
  |  Kula (7,26 kg)  |  Spjut (800 gr)  |  Diskus (2,0 kg)  |  Slägga (7,26 kg)  |
resultat     namn   klass datum   tävling
1 909  [1] » Attersand, Johan -74 MS 1998-09-12 » Castorama, Enskede IP, Enskede
Resultat:          |  10.50  |  39.17  |  30.25  |  28.14  |
Poäng:                |  497  |  478  |  480  |  454  |
Not
[1] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
                 
 3-kamp
  |  60 m  |  Boll (300 gr)  |  Längd (zon)  |
resultat     namn vind klass datum   tävling
2 124  Nordström, Erik -86 -0.3 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
Resultat:          |  8.90(-1.3)  |  38.47  |  4.45(+0.7)  |
Poäng:                |  726  |  665  |  733  |
1 543  [1] Granlund, Jonas -86 -0.8 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
Resultat:          |  9.44(-1.3)  |  30.41  |  3.81(-0.3)  |
Poäng:                |  547  |  480  |  516  |
1 030  Dahl, Joakim -86 +0.4 P12 1998-09-15 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
Resultat:          |  10.39(-0.5)  |  26.99  |  3.29(+1.3)  |
Poäng:                |  289  |  399  |  342  |
Not
[1] - 7:e plats på 10-bästalista för P12
                 
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics