HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-11-11
Ute för 1997 Resultatdatum: 1997-10-26
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1997-10-26 (sö)  | Tumbaloppet, Tumba, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Tailoglou, Panagiotis -66 18.11        12 5 km    
Wagner, Henrik -69 18.49  15 5 km
M70 Foogerbrant, Uno -25 34.56  78 5 km
 1997-10-19 (sö)  | Magelungen runt, Ågestagården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M35   Johansson, Bengt -59 55.04        3 15 km    
 1997-10-18 (lö)  | Växjö marathon, Växjösjön, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton M70   Hvitfelt, P-O -23 4:11.10        118      
 1997-10-12 (sö)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 43.18  [1]   SB 1      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1997-10-11 (lö)  | Castorama, Jägarhyddans kastplan, Rimbo
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.16      SB 1 Final    
 1997-09-28 (sö)  | Berlin Marathon, Berlin, GER
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS » Rappe, Martin -72 2:30.36      PB 94      
 1997-09-21 (sö)  | KM 5-kamp, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P14 » Attersand, Henrik -84 30.28    +1.3 PB 1 1    
Månsson, Jonas -84 31.70  +1.3 PB 2 1
P12 Hamberg, Richard -85 34.87    0.0 PB 2 1    
Ladu, Xavier -85 36.66  +1.3 PB 4 1
Melin, Jonas -85 34.73  +1.3 PB 1 1
Westberg, Magnus -85 36.28    +1.3 PB 3 1    
F12 Appelgren, Marie -85 35.11  +2.0 PB 2 1
Barman, Emelie -85 33.70  +2.0 PB 1 1
Wirsborg, Jessica -85 35.68  +2.0 PB 3 1
1 500 m P14 » Attersand, Henrik -84 6:06.65      PB 2 1    
Månsson, Jonas -84 5:55.80  PB 1 1
P12 Hamberg, Richard -85 6:39.82      PB 1 1    
Ladu, Xavier -85 7:04.47  PB 3 1
Melin, Jonas -85 6:40.11  PB 2 1
Westberg, Magnus -85 8:28.09      PB 4 1    
F12 Appelgren, Marie -85 6:47.69  PB 2 1
Barman, Emelie -85 5:40.74  PB 1 1
Wirsborg, Jessica -85 7:54.95  PB 3 1
Längd P14 » Attersand, Henrik -84 4.39    -   1 1    
Månsson, Jonas -84 4.03  - 1 1
Längd (zon) P12   Hamberg, Richard -85 3.40    -   3 1    
Ladu, Xavier -85 2.96  - 4 1
Melin, Jonas -85 3.70    -   1 1    
Westberg, Magnus -85 3.53  - 2 1
F12 Appelgren, Marie -85 3.25  - 1 1
Barman, Emelie -85 3.30    -   1 1    
Wirsborg, Jessica -85 3.15  - 3 1
Diskus (1,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 20.10        1 1    
Månsson, Jonas -84 12.48  PB 2 1
Diskus (0,6 kg) P12   Hamberg, Richard -85 9.74      PB 4 1    
Ladu, Xavier -85 13.98  PB 2 1
Melin, Jonas -85 11.88      PB 3 1    
Westberg, Magnus -85 23.88  PB 1 1
F12 Appelgren, Marie -85 13.14  PB 2 1
Barman, Emelie -85 8.52      PB 3 1    
Wirsborg, Jessica -85 14.58  PB 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Månsson, Jonas -84 17.96      PB 1 1    
Spjut (400 gr) P12   Hamberg, Richard -85 18.06      PB 2 1    
Ladu, Xavier -85 14.64  PB 4 1
Melin, Jonas -85 15.86      PB 3 1    
Westberg, Magnus -85 18.58  PB 1 1
F12 Appelgren, Marie -85 12.60  PB 1 1
Barman, Emelie -85 10.70      PB 3 1    
Wirsborg, Jessica -85 11.12  PB 2 1
5-kamp MS   Severin, Fredrik -74 1 677    +1.4 PB 1      
Längd 4.92 [367] +2.1 1
Spjut (800 gr) 22.82 [200] SB 1
200 m 25.60 [556] +0.8 PB 1
Diskus (2,0 kg) 19.56 [264] SB 1
1 500 m 5:53.76 [290]     SB   1    
M22 Arkestål, Thom -78 2 152  +1.6 PB 1
Längd 5.43 [467] +2.5 1
Spjut (800 gr) 35.32 [375] PB 1
200 m 24.35 [662] +0.8 1
Diskus (2,0 kg) 20.92 [289] PB 1
1 500 m 5:38.35 [359]     PB   1    
Suhard, Yannick -78 2 139  +0.8 PB 2
Längd 5.22 [425] +0.8 SB 1
Spjut (800 gr) 32.10 [329] SB 1
200 m 24.93 [612] +0.8 SB 1
Diskus (2,0 kg) 21.92 [308] PB 1
1 500 m 5:17.15 [465] PB 1
5-kamp P18   Högberg, Joel -79 1 847    +1.0 PB 2      
Längd 5.37 [455] +1.3 PB 2 1
Spjut (800 gr) 24.04 [216] PB 2 1
200 m 26.39 [494] +0.8 PB 2 1
Diskus (1,75 kg) 19.48 [262] PB 2 1
1 500 m 5:25.92 [420]     PB 2 1    
Wallgren, Jens -79 2 558  +1.1 PB 1
Längd 5.78 [540] +1.4 1 1
Spjut (800 gr) 45.78 [526] 1 1
200 m 25.63 [554] +0.8 1 1
Diskus (1,75 kg) 32.24 [509] 1 1
1 500 m 5:24.00 [429] 1 1
5-kamp P16   Ericsson, Markus -81 2 741    +1.4 PB 3      
Längd 4.90 [490] +0.9 6 1
Spjut (600 gr, f 1999) 46.54 [690] 1 1
200 m 25.94 [631] +1.9 PB 5 1
Diskus (1,5 kg) 33.42 [674] 2 1
1 500 m 5:25.27 [256]     PB 2 1    
Hallgren, Jonathan -81 3 239  [1] +2.1 PB 2
Längd 6.14 [793] +2.3 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 43.54 [642] PB 2 1
200 m 23.58 [872] +1.9 PB 1 1
Diskus (1,5 kg) 35.28 [711] 1 1
1 500 m 5:31.21 [221]     PB 3 1    
Kisch, André -82 2 658  +2.0 PB 4
Längd 5.36 [602] +2.2 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 38.16 [552] PB 3 1
200 m 24.70 [753] +1.9 PB 4 1
Diskus (1,5 kg) 29.92 [601] 3 1
1 500 m 5:44.79 [150]     PB 4 1    
Klinteskog, Johan -81 3 320  [1] +2.1 PB 1
Längd 5.36 [602] +2.3 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 36.68 [527] 4 1
200 m 23.71 [858] +1.9 3 1
Diskus (1,5 kg) 26.28 [520] PB 4 1
1 500 m 4:17.95 [813]     PB 1 1    
Nordwall, Jimmy -81 brutit 
Längd 5.62 [666] +0.8 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) 33.54 [471] PB 5 1
200 m 26.46 [583] +1.9 PB 6 1
Diskus (1,5 kg) 19.96 [360] 6 1
1 500 m ej start               
Skeppstedt, Martin -82 2 270  +1.8 PB 5
Längd 5.18 [558] +1.7 5 1
Spjut (600 gr, f 1999) 28.10 [366] PB 6 1
200 m 23.69 [860] +1.9 2 1
Diskus (1,5 kg) 20.66 [379] PB 5 1
1 500 m 5:54.38 [107] PB 5 1
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
 1997-09-20 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 ej start               
800 m MS   Björkqvist, Rickard -71 2:00.36        3 Final   [¤]
Gustafsson, Björn -79 ej start 
Klinteskog, Johan -81 ej start               
Wagner, Henrik -69 2:15.74  SB 6 B-final
KS Schmitz, Jenny -77 2:30.39  7 Final
5 000 m KS   Wallgren, Lisa -79 ej start               
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-09-18 (to)  | Sibirienspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Molinder, Roger -80 ej start               
Wijk, Fredrik -72 ej start 
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 60.17        6 Heat 1    
800 m MS   Klinteskog, Johan -81 ej start               
Stav KS » Kapell, Petra -67 ej start               
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej start               
 1997-09-16 (ti)  | Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.10        2 Final    
3-kamp P12   Axelsson, Joel -87 645    -0.1 PB 30      
60 m 10.90 [182] +0.2 PB 7 2
Boll (300 gr) 20.84 [248] PB 29 1
Längd (zon) 2.90 [215]   -0.3 PB 30 1    
Dankiewicz, Josef -87 698  +0.2 PB 28
60 m 10.83 [195] +0.2 PB 6 2
Boll (300 gr) 22.84 [298] PB 26 1
Längd (zon) 2.87 [205]   +0.1 PB 31 1    
» Elgered, Jonas -87 587  +0.2 PB 24
60 m 11.08 [149] +0.2 PB 8 2
Boll (300 gr) 28.64 [438] PB 16 1
Längd (zon) ej res          1    
Forslund, Fredrik -85 1 030  +0.2 PB 21
60 m 10.37 [294] +0.4 PB 5 3
Boll (300 gr) 26.50 [387] 19 1
Längd (zon) 3.31 [349]   +0.1   20 1    
Franzén, André -87 640  -0.1 PB 31
60 m 11.64 [67] +0.4 PB 8 3
Boll (300 gr) 27.98 [422] PB 17 1
Längd (zon) 2.70 [151]   -0.6 PB 33 1    
Lindström, Johan -87 649  +0.8 PB 29
60 m 11.07 [151] +0.4 PB 7 3
Boll (300 gr) 18.54 [189] PB 31 1
Längd (zon) 3.19 [309]   +1.2 PB 23 1    
Lundh, Daniel -86 868  +0.1 PB 23
60 m 10.57 [249] +0.2 PB 6 4
Boll (300 gr) 23.04 [303] PB 24 1
Längd (zon) 3.21 [316]   0.0 PB 22 1    
Lundh, Robin -87 794  +0.2 PB 26
60 m 10.95 [172] +0.4 PB 6 3
Boll (300 gr) 24.00 [326] PB 22 1
Längd (zon) 3.15 [296] +0.1 PB 25 1
Lundström, Victor -87 ej start               
Nahlbom-Ott, Sebastian -87 579  +0.4 PB 32
60 m 11.38 [101] +0.3 PB 8 1
Boll (300 gr) 22.74 [295] PB 27 1
Längd (zon) 2.80 [183]   +0.4 PB 32 1    
Nilsson, Nicklas -87 804  +0.9 PB 25
60 m 10.78 [205] +0.3 PB 7 1
Boll (300 gr) 22.90 [299] PB 25 1
Längd (zon) 3.16 [300]   +1.5 PB 24 1    
Nordström, Valentin -87 753  +0.4 PB 27
60 m 10.67 [227] +0.3 PB 6 1
Boll (300 gr) 21.40 [262] PB 28 1
Längd (zon) 3.05 [264]   +0.4 PB 28 1    
Nyberg, Svante -87 912  -0.2 PB 22
60 m 10.38 [292] +0.2 PB 5 2
Boll (300 gr) 23.92 [324] PB 23 1
Längd (zon) 3.15 [296]   -0.5 PB 26 1    
Nyström, Jimmy -85 1 683  +0.3 PB 14
60 m 9.47 [538] +0.3 PB 5 1
Boll (300 gr) 35.28 [592] PB 8 1
Längd (zon) 3.92 [553]   +0.3   14 1    
Olofsson, Andreas -86 1 493  [2] +0.1 PB 15 [¤]
60 m 9.32 [585] -0.3 3 5
Boll (300 gr) 26.90 [396] PB 18 1
Längd (zon) 3.80 [512]   +0.5   16 1    
Ranung, Måns -87 1 045  -0.1 PB 20
60 m 10.25 [323] +0.2 PB 4 2
Boll (300 gr) 26.48 [386] PB 20 1
Längd (zon) 3.27 [336]   -0.4 PB 21 1    
Stenborg, Joakim -87 1 094  +0.2 PB 18
60 m 9.89 [416] [3] +0.2 PB 3 2
Boll (300 gr) 26.44 [385] PB 21 1
Längd (zon) 3.14 [293]   +0.2 PB 27 1    
Westberg, Magnus -85 1 454  +0.1 PB 16
60 m 9.45 [544] +0.3 PB 4 1
Boll (300 gr) 30.36 [478] 14 1
Längd (zon) 3.56 [432]   -0.1 PB 19 1    
F12 Berlin, Elin -87 425  -0.1 PB 28
60 m 11.03 [174] +0.5 PB 5 1
Boll (300 gr) 14.24 [202] PB 28 1
Längd (zon) 2.36 [49]   -0.6 PB 28 1    
Carls, Camilla -86 1 389  -0.4 PB 14 [¤]
60 m 9.47 [575] -0.2 3 4
Boll (300 gr) 20.30 [403] PB 17 1
Längd (zon) 3.41 [411]   -0.6 PB 17 1    
Lagerblad, Ulrika -87 537  -0.1 PB 26
60 m 11.07 [167] +0.5 PB 6 1
Boll (300 gr) 14.70 [218] PB 26 1
Längd (zon) 2.67 [152]   -0.7 PB 27 1    
» Nyström, Michelle -87 477  0.0 PB 27
60 m 11.16 [150] +0.5 PB 7 1
Boll (300 gr) 13.00 [158] PB 30 1
Längd (zon) 2.72 [169] -0.5 PB 26 1
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P11
[3] - Klubbrekord i klassen P10
 1997-09-13/14 (lö-sö)  | Svedala-mästerskapet, Lugnets IP, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Ljungkvist, Jenny -83 10.72    -0.5   1 Heat 5  
Ljungkvist, Jenny -83 10.49  +0.9 PB 2 Semi-2
  10.73    -2.5   3 Final  
Schmitz, Corinne -83 11.52  -1.2 2 Heat 4
F13 Nordqvist, Malin -84 10.56  +2.7 1 Heat 1
10.76  -0.5 2 Final
200 m F14   Ljungkvist, Jenny -83 27.16    -0.2   1 Heat 3  
27.10  +0.3 2 Final
Olofsson, Angelica -83 27.57  -0.5 1 Heat 4
  27.23    +0.3 PB 3 Final  
Schmitz, Corinne -83 29.28  -1.2 4 Heat 1
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:14.31      PB 4 Heat 1  
P13 Wallgren, Joacim -84 2:21.88  4 Final
F14 Olofsson, Angelica -83 2:25.54  3 Final
2 000 m P13   Wallgren, Joacim -84 6:38.30      PB 2 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Gustafsson, Joel -83 13.74    -1.9   3 Heat 2  
brutit  Heat 1
Kjäll, Daniel -83 13.53  0.0 4 Heat 1
  13.93    -3.1   6 Final  
Regazzoni, Leo -83 14.77  -1.9 6 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F13   Nordqvist, Malin -84 13.29    -0.7   2 Heat 1  
13.7m +0.3 3 Final
Höjd P14   Regazzoni, Leo -83 1.60        4 Final  
Tresteg (zon) P13 » Attersand, Henrik -84 9.84    -   8 Final  
Diskus (1,0 kg) P14   Gustafsson, Joel -83 31.92        6 Final  
Kjäll, Daniel -83 24.92  10 Final
P13 » Attersand, Henrik -84 20.22  PB 9 Final
Slägga (4,0 kg) P14   Kjäll, Daniel -83 22.70        4 Final  
 1997-09-12/14 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P19   Akhras, Sacha -80 11.98    -0.9   6 Heat 5 fr  
P15 Skeppstedt, Martin -82 11.66  +0.4 1 Heat 1 fr
11.63  +1.0 3 Semi-1 fr
  11.74    +0.2   6 Final fr  
F15 Larsson, Angelica -82 13.27  -0.1 PB 5 Heat 1 fr
Sonnerby, Maria -82 13.48  -0.1 6 Heat 1 fr
200 m P15   Skeppstedt, Martin -82 24.02    +0.7   2 Heat 1  
23.82  -0.3 3 Final
F15 Larsson, Angelica -82 26.35  +1.4 2 Heat 2
26.29  +0.4 3 Final
300 m P19 » Pell, Rickard -79 36.69  [1]   PB      
400 m P19 » Pell, Rickard -79 50.61        1 Heat 1 fr  
49.30  PB 2 Final
P16 Klinteskog, Johan -81 55.99  [1] 3
800 m P16   Klinteskog, Johan -81 2:02.35        1 Heat 2  
1:56.56  2 Final
3 000 m P19 » Pell, Rickard -79 8:50.39  [2]   PB 5 A-Final  
F19 Wallgren, Lisa -79 10:32.18  3 Final
2 000 m h (91,4 cm) P19   Gustafsson, Björn -79 6:17.72        6 Final fr  
100 m häck (84 cm) F19   Thulin, Petra -79 14.90    +0.7   1 Final  
Höjd P16   Nordwall, Jimmy -81 1.80        5 Final fr  
Stav F18   Hellstrand, Linn -79 2.44        7 Final  
Tresteg F18   Thulin, Petra -79 11.14    +1.3   4 Final fr  
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 38.70      PB 5 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 45.46        8 Final  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P18
 1997-09-11 (to)  | Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Olle -83 14.70    +0.2 PB 6 Heat 1   [¤]
Arenander, Claes -83 14.30  +0.2 PB 3 Heat 1 [¤]
Arkestål, Thom -78 11.89    +0.1 PB 4 Heat 3   [¤]
» Attersand, Henrik -84 14.59  +0.2 PB 4 Heat 1 [¤]
» Attersand, Johan -74 ej start 
Dani, Peter -79 11.44    +0.3   6 Heat 4    
Danielsson, Erik -71 ej start 
Ekström, Love -83 13.41  +0.1 PB 4 Heat 2 [¤]
Gustafsson, Joel -83 13.34    +0.2 PB 1 Heat 1   [¤]
Högberg, David -73 11.63  +0.3 7 Heat 4
Högberg, Joel -79 13.04  +0.1 PB 3 Heat 2 [¤]
Kolesnik, Julian -83 14.23    +0.1 PB 6 Heat 2   [¤]
Lengheden, Lasse -83 15.89  +0.1 PB 7 Heat 2 [¤]
Molinder, Roger -80 11.83  +0.1 3 Heat 3
Sauter, David -76 12.99    +0.1 SB 2 Heat 2   [¤]
Swahn, Alexander -84 14.67  +0.2 PB 5 Heat 1 [¤]
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.55  +0.1 SB 5 Heat 2
Wallentin, Jan -83 13.88    +0.2 PB 2 Heat 1   [¤]
Wijk, Fredrik -72 11.39  +0.3 SB 4 Heat 4
Åberg, Lars -74 12.40  +0.1 PB 6 Heat 3 [¤]
KS Nordqvist, Malin -84 13.45  [2,3] 0.0 PB 2 Final   [¤]
Schmitz, Corinne -83 14.67  0.0 PB 3 Final [¤]
300 m MS   Björkqvist, Rickard -71 37.88      PB 2 Heat 2   [¤]
Gustafsson, Joel -83 41.71  PB 3 Heat 1 [¤]
Kahn, Fredrik -81 39.00      PB 5 Heat 2   [¤]
» Suhard, Karl Henrik -80 38.64  PB 3 Heat 2
Söderling, Andreas -81 ej start 
» Tailoglou, Panagiotis -66 43.01      SB 4 Heat 1    
KS Feuer, Elinor -83 52.77  PB 3 Heat 1 [¤]
Giliusson, Anna -83 52.55  PB 2 Heat 1 [¤]
200 m häck (76,2 cm/10) MS » Attersand, Henrik -84 36.56    -0.1 PB 3 Final   [¤]
Gustafsson, Joel -83 30.15  -0.1 PB 2 Final [¤]
Höjd MS » Attersand, Johan -74 ej start               
Hallgren, Jonathan -81 ej res  [¤]
Högberg, Joel -79 1.62      PB 7 Final   [¤]
Nordwall, Jimmy -81 1.84  1 Final [¤]
Wallgren, Jens -79 1.67  5 Final [¤]
Kula (4,0 kg) P14   Arenander, Claes -83 7.90      PB 4 Final   [¤]
Gustafsson, Joel -83 9.56  PB 2 Final [¤]
Lengheden, Lasse -83 8.65      PB 3 Final   [¤]
Swahn, Alexander -84 9.66  PB 1 Final [¤]
KS Kleebinder, Aline -80 7.96  1 Final [¤]
Kula (3,0 kg) P12   Westberg, Magnus -85 9.06        1 Final   [¤]
F16 Mattsson, Sofii -81 8.79  1 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F13
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F13. Ingick i grenprogrammet: -1984
 1997-09-10 (on)  | Stockholm cup P+F 12-14 final, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Nordström, Erik -86 9.59    -2.5 PB 5 Final    
Nyström, Jimmy -85 9.71  -2.5 PB 7 Final
F12 Carls, Camilla -86 9.45    -0.5   7 Final    
Teilman, Maria -86 9.15  -0.5 2 Final
80 m P14   Kannerberg, Linus -84 11.32    -1.2 PB 5 Final    
Odell, David -84 11.72  -1.2 PB 7 Final
F14 Nordqvist, Malin -84 10.83    -1.7   1 Final    
Schmitz, Corinne -83 11.05  -1.7 2 Final
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:17.21        1 Final    
Wallgren, Joacim -84 2:22.72  4 Final
P12 Hedin, Karl -85 2:49.65      PB 5 Final    
Nylander, Tobias -85 2:43.44  4 Final
F14 Olofsson, Angelica -83 2:33.16  1 Final
F12 Karlsson, Lina -85 2:54.42      PB 7 Final    
Teilman, Maria -86 3:01.09  8 Final
80 m häck (84 cm) P14   Gustafsson, Joel -83 13.48    -0.7   2 Final    
Regazzoni, Leo -83 14.18  -0.7 PB 4 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Isaksson, Kristina -84 16.53    -0.4 PB 6 Final    
Nordqvist, Malin -84 13.53  -0.4 1 Final
Höjd P14   Ericsson, Mattias -84 1.57      PB 3 Final    
Regazzoni, Leo -83 1.60  1 Final
P12 Blomkvist, Linus -85 1.25      PB 8 Final    
Nordström, Erik -86 1.31  PB 6 Final
F14 Isaksson, Kristina -84 1.35  PB 5 Final
Olofsson, Angelica -83 1.44        2 Final    
F12 Andersson, Annika -86 1.15  7 Final
Krasniqi, Rozafa -86 1.20  4 Final
Längd P14 » Attersand, Henrik -84 4.43    -   5 Final    
Ericsson, Mattias -84 4.37  - 8 Final
Längd (zon) P12   Hamberg, Richard -85 3.58    -   7 Final    
Nyström, Jimmy -85 4.26  - 4 Final
F14 Håkansson, Felicia -84 4.02    +0.1 PB 5 Final    
F12 Andersson, Annika -86 3.93  +0.6 PB 7 Final
Ellsäter, Olivia -85 3.78  +1.6 PB 8 Final
Kula (4,0 kg) P14   Kjäll, Daniel -83 10.08      PB 4 Final    
Odell, David -84 8.51  PB 5 Final
Kula (3,0 kg) P12   Blomkvist, Linus -85 6.26      PB 8 Final    
Westberg, Magnus -85 9.08  PB 1 Final
F14 Askervall, Louise -83 8.69  3 Final
Kula (2,0 kg) F12   Cotté, Nadja -85 7.81      PB 5 Final    
Ellsäter, Olivia -85 7.40  PB 7 Final
Diskus (1,0 kg) P14   Kjäll, Daniel -83 25.18        5 Final    
Lengheden, Lasse -83 23.88  6 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Askervall, Louise -83 16.42      PB 8 Final    
Schmitz, Corinne -83 21.00  PB 4 Final
Boll (300 gr) P12   Nylander, Tobias -85 31.54      PB 6 Final    
Westberg, Magnus -85 42.50  PB 1 Final
F12 Cotté, Nadja -85 22.38      PB 6 Final    
Krasniqi, Rozafa -86 28.86  4 Final
5 x 60 m P12   Nyström, Jimmy -85 45.89        3 Final    
Nylander, Tobias -85
Nordström, Erik -86
Westberg, Magnus -85
Blomkvist, Linus -85                
F12 Carls, Camilla -86 43.67  1 Final
Teilman, Maria -86
Andersson, Annika -86
Cotté, Nadja -85
Halsius, Jessica -85
4 x 80 m P14   Regazzoni, Leo -83 42.30        3 Final    
» Attersand, Henrik -84
Gustafsson, Joel -83
Kannerberg, Linus -84                
F14  {Hammaby IF} [1] brutit  Final
Lag Arena X14   Askervall, Louise -83 133.5p        3      
» Attersand, Henrik -84
Ericsson, Mattias -84
Gustafsson, Joel -83
Håkansson, Felicia -84
Isaksson, Kristina -84
Kannerberg, Linus -84
Kjäll, Daniel -83
Lengheden, Lasse -83
Nordqvist, Malin -84
Odell, David -84
Olofsson, Angelica -83
Regazzoni, Leo -83
Schmitz, Corinne -83
Wallgren, Joacim -84                
X12 Andersson, Annika -86 134p  4
Blomkvist, Linus -85
Carls, Camilla -86
Cotté, Nadja -85
Ellsäter, Olivia -85
Halsius, Jessica -85
Hamberg, Richard -85
Hedin, Karl -85
Karlsson, Lina -85
Krasniqi, Rozafa -86
Nordström, Erik -86
Nylander, Tobias -85
Nyström, Jimmy -85
Teilman, Maria -86
Westberg, Magnus -85
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1997-08-26/09-09 (ti-ti)  | UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Danielsson, Stefan -76 11.58    +1.2 PB 3 Heat 1 ti  
brutit  Final ti
P18 Akhras, Sacha -80 11.94    +1.7 PB 5 Heat 4 ti  
Dani, Peter -79 11.53  +0.8 2 Heat 2 ti
11.44  +2.2 5 Final ti
Söderström, Niclas -79 ej start            ti  
P16 Ericsson, Markus -81 ej start  on
Hallgren, Jonathan -81 ej start  on
Kahn, Fredrik -81 12.57    0.0   4 Heat 1 on  
Kisch, André -82 12.22  0.0 6 Final on
Klinteskog, Johan -81 ej start  on
Söderling, Andreas -81 12.50  0.0 5 Heat 2 on
  12.47    0.0   7 Final on  
P15 Kisch, André -82 12.19  0.0 PB 3 Heat 2 on
Skeppstedt, Martin -82 ej start  on
K22 Nyström Tholander, Emma -76 ej start            ti  
F18 Jyttner, Hannah -79 13.60  +1.9 4 Heat 1 ti
13.68  +2.1 8 Final ti
Kleebinder, Aline -80 13.76    +1.9 PB 5 Heat 1 ti  
Lissäng, Sofie -80 ej start  ti
Thulin, Petra -79 12.73  +1.0 PB 2 Heat 2 ti
  12.71    +2.1   2 Final ti  
F16 Liljegren, Sara -81 12.80  +1.7 2 Heat 1 ti
12.72  +1.7 PB 2 Final ti
Mattsson, Sofii -81 14.66    +1.2   5 Heat 2 ti  
Meckbach, Susanne -81 13.41  +1.7 PB 3 Heat 1 ti
F15 Essen-Möller, Linda -82 14.43  +2.8 7 Final ti
Larsson, Angelica -82 12.80    +2.8   1 Final ti  
Sonnerby, Maria -82 13.38  +2.8 3 Final ti
200 m M22   Danielsson, Stefan -76 ej start            ti  
P18 Akhras, Sacha -80 24.30  +0.5 PB 5 Heat 4 on
Dani, Peter -79 ej start            on  
Nilsson, Per -79 ej start  on
Schmitz, Robert -79 ej start  on
» Suhard, Karl Henrik -80 24.63    0.0   4 Heat 3 on  
Söderström, Niclas -79 ej start  on
P15 Kisch, André -82 ej start  ti
Skeppstedt, Martin -82 ej start            ti  
K22 Nyström Tholander, Emma -76 ej start  ti
F18 Hammarberg, Sara -79 29.14  0.0 PB 6 Heat 2 ti
Jyttner, Hannah -79 28.23    0.0   5 Heat 2 ti  
Lissäng, Sofie -80 ej start  ti
Thulin, Petra -79 26.66  +1.0 1 Heat 1 ti
  25.81    +3.5   1 Final ti  
F15 Essen-Möller, Linda -82 30.02  +1.8 PB 8 Final ti
Fitinghoff, Sophie -82 27.92  +1.8 PB 4 Final ti
Larsson, Angelica -82 26.24    +1.8 PB 1 Final ti  
Liedberg, Catrin -82 ej start  ti
300 m P16   Ericsson, Markus -81 40.17      PB 5 Heat 2 on  
Hallgren, Jonathan -81 37.73  PB 2 Heat 1 on
  38.42        5 Final on  
Kahn, Fredrik -81 39.77  PB 6 Heat 1 on
Klinteskog, Johan -81 38.16  1 Heat 2 on
Klinteskog, Johan -81 36.71      PB 1 Final on  
Söderling, Andreas -81 38.82  4 Heat 1 on
38.54  PB 6 Final on
F16 Liljegren, Sara -81 41.71      PB 1 Final on  
Meckbach, Susanne -81 44.30  PB 4 Final on
400 m M22   Danielsson, Stefan -76 ej start            on  
P18 Akhras, Sacha -80 54.50  PB 6 Heat 1 on
» Pell, Rickard -79 51.39  2 Heat 2 on [¤]
  50.13        2 Final on  
Schmitz, Robert -79 52.92  PB 1 Heat 3 on
53.87  8 Final on
» Suhard, Karl Henrik -80 54.33      PB 5 Heat 1 on  
Söderström, Niclas -79 ej start  on
K22 Nyström Tholander, Emma -76 ej start  ti
800 m P18 » Suhard, Karl Henrik -80 2:06.78      PB 3 B-final ti  
P16 Klinteskog, Johan -81 1:57.23  1 Final ti
Sundén, Mikael -81 2:16.97        10 Final ti  
K22 Nyström Tholander, Emma -76 ej start  ti
F16 Liedberg, Catrin -82 2:50.53  PB 8 Final ti [¤]
F15 Essen-Möller, Linda -82 2:34.19  6 Final on
2 000 m F15   Essen-Möller, Linda -82 ej start            ti  
3 000 m P16   Nerman, Linus -82 10:41.03      PB 6 Final ti [¤]
F18 Wallgren, Lisa -79 10:39.39  1 Final ti [¤]
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 brutit          Final on  
Phersson, Andreas -75 6:33.05  PB 5 Final on [¤]
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.78    +0.6   2 Final on  
100 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 15.23    +0.6 PB 1 Heat 1 on  
Mattsson, Sofii -81 ej start  on
F15 Fitinghoff, Sophie -82 17.05    -0.5 PB 2 Final on  
Lundström, Anna -82 19.95  -0.5 PB 5 Final on
110 m häck (100 cm) P18   Wallgren, Jens -79 ej start            ti  
110 m häck (91,4 cm) P16   Ericsson, Markus -81 17.14    +1.3 PB 4 Final ti  
Hallgren, Jonathan -81 15.34  +1.3 1 Final ti
Kahn, Fredrik -81 brutit          Heat 1 ti  
Söderling, Andreas -81 17.78  +1.3 PB 6 Final ti
300 m häck (91,4 cm) P18   Söderström, Niclas -79 ej start            ti  
300 m häck (76,2 cm) P16   Kahn, Fredrik -81 43.55        6 Final ti  
Klinteskog, Johan -81 38.60  PB 1 Final ti
Söderling, Andreas -81 42.94      PB 5 Final ti  
F18 Thulin, Petra -79 45.14  PB 2 Final ti
F16 Liljegren, Sara -81 ej start  ti
Mattsson, Sofii -81 55.19        4 Final ti  
F15 Fitinghoff, Sophie -82 48.38  PB 1 Final ti
Lundström, Anna -82 ej start  ti
400 m häck (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 60.47      SB 4 Final on  
Höjd P18   Wallgren, Jens -79 1.70        4 Final ti  
P16 Ericsson, Markus -81 ej start  on
Hallgren, Jonathan -81 ej start            on  
Nordwall, Jimmy -81 1.79  2 Final on
F16 Liljegren, Sara -81 1.35  4 Final on
Stav P18   Wallgren, Jens -79 ej start            on  
P16 Ericsson, Markus -81 3.37  PB 2 Final ti
Hallgren, Jonathan -81 3.42        1 Final ti  
P15 Granlund, Anton -82 2.22  3 Final ti
Orrskog, Martin -82 2.72  PB 2 Final ti
F18 Hammarberg, Sara -79 2.52  2 Final ti
Längd P18   Wallgren, Jens -79 ej start            ti  
P16 Ericsson, Markus -81 5.48  +0.7 PB 8 Final ti
Hallgren, Jonathan -81 6.14    +1.2   1 Final ti  
Johansson, Fredrik -81 5.13  +1.6 PB 10 ti [¤]
Kahn, Fredrik -81 5.65  +0.3 4 Final ti
Nordwall, Jimmy -81 5.48    +1.3   7 Final ti  
Söderling, Andreas -81 5.62  +1.4 PB 5 Final ti
P15 Kisch, André -82 3.10  +0.5 10 on
Skeppstedt, Martin -82 ej start            on  
F18 Hellstrand, Linn -79 4.44  +0.4 9 on [¤]
Kleebinder, Aline -80 4.26  +1.3 10 on
Lissäng, Sofie -80 ej start            on  
Thulin, Petra -79 5.29  +0.6 1 Final on
F16 Liljegren, Sara -81 5.21  +1.0 1 Final ti
Mattsson, Sofii -81 4.50    +0.9 PB 4 Final ti  
F15 Larsson, Angelica -82 4.48  +0.7 5 Final ti
Liedberg, Catrin -82 ej start  ti
Pahlén, Jenny -82 4.40  +0.5 7 Final ti
Tresteg P16   Ericsson, Markus -81 ej start            ti  
Hallgren, Jonathan -81 ej res  ti
Kahn, Fredrik -81 ej start            ti  
Söderling, Andreas -81 11.72  +0.4 4 Final ti
F18 Thulin, Petra -79 10.98  -0.1 1 Final on
F16 Liljegren, Sara -81 10.58  +0.7 PB ti
  11.07    +2.7   1 Final ti  
Mattsson, Sofii -81 ej start  ti
Sandberg, Maria -81 8.48  +1.9 2 Final ti
Kula (6,25 kg) P18   Wallgren, Jens -79 11.74        6 Final ti  
Kula (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 11.34        2 Final on  
Hallgren, Jonathan -81 10.97  3 Final on
P15 Kisch, André -82 ej start  on
Kula (4,0 kg) F18   Kleebinder, Aline -80 8.24      PB 6 Final ti  
Kula (3,0 kg) F16   Liljegren, Sara -81 10.14        3 Final on  
Mattsson, Sofii -81 8.28  6 Final on
Sandberg, Maria -81 8.58  5 Final on
Diskus (1,75 kg) P18   Wallgren, Jens -79 33.70        3 Final on  
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 36.60        1 Final ti  
Hallgren, Jonathan -81 ej start  ti
P15 Kisch, André -82 33.18  PB 4 Final ti
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 32.82        1 Final ti  
Kleebinder, Aline -80 23.74  4 Final ti
F16 Sandberg, Maria -81 21.82      PB 2 Final ti  
F15 Lundström, Anna -82 17.30  SB 3 Final ti
Slägga (6,25 kg) P18   Wallgren, Jens -79 ej start            on  
Slägga (4,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 26.66      PB 4 Final on  
Kleebinder, Aline -80 27.90  3 Final on
Slägga (3,0 kg/110) F16   Mattsson, Sofii -81 28.44      PB 1 Final on  
Sandberg, Maria -81 26.24  2 Final on
F15 Lundström, Anna -82 ej start  on
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 45.26        4 Final ti  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 51.88        1 Final on  
Hallgren, Jonathan -81 41.94  2 Final on
Nordwall, Jimmy -81 ej start            on  
P15 Kisch, André -82 38.00  PB 3 Final on
F18 Bergström, Frida -79 ej start  ti
F16 Liljegren, Sara -81 22.88      PB 4 Final ti  
Mattsson, Sofii -81 ej start  ti
Sandberg, Maria -81 23.22  3 Final ti
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-09-06/07 (lö-sö)  | JSM / USM i mångkamp 1997, Stenkullens IP, Lerum - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Wallgren, Jens -79 5 859    +0.4   6    
100 m 12.58 [541] -0.3 PB 1
Längd 5.47 [475] +0.2 1
Kula (6,25 kg) 10.66 [525] 1
Höjd 1.77 [602] 1
300 m 39.15 [636] 1
110 m häck (100 cm) 17.00 [624] +1.2 PB 1
Diskus (1,75 kg) 33.96 [543] 1
Stav 4.13 [654] PB 1
Spjut (800 gr) 46.08 [531] 1
1 500 m 4:32.54 [728] 1
9-kamp P16   Ericsson, Markus -81 6 135  [1] +2.4 PB 5    
110 m häck (91,4 cm) 16.97 [689] +2.6 1
Diskus (1,5 kg) 38.28 [769] PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 46.70 [692] 1
Stav 3.13 [636] 1
100 m 12.44 [682] +1.4 PB 1
Höjd 1.77 [787] 1
Kula (5,5 kg) 10.49 [627] 1
Längd 5.43 [620] +3.3 1
800 m 2:12.81 [633]     PB   1  
Hallgren, Jonathan -81 brutit 
110 m häck (91,4 cm) 15.13 [960] +0.3 1
Diskus (1,5 kg) 36.74 [740] PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 39.04 [567] 1
100 m 11.70 [855] +2.7 1
Höjd 1.92 [935] 1
Kula (5,5 kg) ej start 
7-kamp F16   Liljegren, Sara -81 brutit             
100 m häck (76,2 cm) 15.27 [883] +0.4 1
Höjd 1.30 [362] 1
Kula (3,0 kg) 9.66 [572] 1
200 m 27.09 [797] -0.8 1
Längd 4.96 [690] +1.7 1
Spjut (600 gr, f 1999) ej start 
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
 1997-09-06 (lö)  | TUVE-spelen, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Westberg, Magnus -85 15.32    -   4 Final   [¤]
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 11.57      PB 1 Final   [¤]
Kula (3,0 kg) P12   Westberg, Magnus -85 9.07      PB 1 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-09-06 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Garcia, Ricardo -77 ej start               
KS Porle Obradovic, Sofia -72 ej start 
 1997-09-04 (to)  | S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Granlund, Jonas -86 9.92    +1.4 PB 7 Final    
F12 Andersson, Annika -86 9.66  +1.1 PB 3 Heat 2
Cahoon, Linn -86 ej start               
Carls, Camilla -86 9.44  +1.1 PB 2 Heat 2
Englund-Svenne, Johanna -86 ej start 
Krasniqi, Rozafa -86 ej start               
Löfqvist, Sara -86 ej start 
Skönros, Amaryllis -86 ej start 
Teilman, Maria -86 9.05    +0.8 PB 1 Heat 3   [¤]
Öijerstedt, Linn -86 10.75  +0.5 PB 4 Heat 1
800 m F12   Öijerstedt, Linn -86 brutit          Final    
Höjd P12   Granlund, Jonas -86 1.15        3 Final    
F12 Andersson, Annika -86 ej start 
Öijerstedt, Linn -86 1.00  PB 7 Final
Längd (zon) F12   Andersson, Annika -86 3.85    -   6 Final    
Cahoon, Linn -86 ej start 
Carls, Camilla -86 3.46    -   10      
Englund-Svenne, Johanna -86 ej start 
Krasniqi, Rozafa -86 3.49  - 9
Skönros, Amaryllis -86 ej start               
Teilman, Maria -86 3.86  - 5 Final [¤]
Kula (2,0 kg) F12   Carls, Camilla -86 6.80      PB 4 Final    
Boll (300 gr) F12   Krasniqi, Rozafa -86 29.84  [2]   PB 1 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F11
 1997-08-31/09-01 (sö-må)  | DF 12 - 14 1997, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Forslund, Fredrik -85 10.52    -1.4 PB 8 Heat 1  
Gauffin, Joakim -85 9.61  -1.1 PB 5 Heat 4
Granlund, Jonas -86 10.18    -1.1 PB 8 Heat 4 [¤]
Nilsson, Fredrik -85 10.14  -1.4 PB 8 Heat 2
Olofsson, Andreas -86 9.69  -1.1 6 Heat 4 [¤]
F12 Andersson, Annika -86 9.93    -0.9   5 Heat 1 [¤]
Axelsson, Lisa -85 10.75  -0.9 6 Heat 1
Carls, Camilla -86 9.78  -2.0 PB 6 Heat 2 [¤]
Cotté, Nadja -85 9.77    -2.0 PB 5 Heat 2  
Karlsson, Lina -85 10.35  -0.7 7 Heat 5
Krasniqi, Rozafa -86 10.25  +2.7 7 Heat 4 [¤]
Lagerblad, Lovisa -85 10.05    -1.0 PB 6 Heat 3  
Svidén, Elin -85 10.31  -0.7 6 Heat 5
80 m P14   Gustafsson, Joel -83 11.24    -1.4   4 Heat 2  
11.19  -0.2 8 Final
Haag, Nils -83 ej start             
Kjäll, Daniel -83 11.20  -0.8 4 Heat 1
10.99  -0.2 PB 7 Final
P13 Wallgren, Joacim -84 11.64    -0.7 PB 5 Heat 2  
F14 Ljungkvist, Jenny -83 10.79  -1.4 1 Heat 2 [¤]
10.70  -0.4 1 Final
Olofsson, Angelica -83 11.39  -0.8 1 Heat 1
  11.41    -0.4   3 Final  
Schmitz, Corinne -83 11.20  -1.4 2 Heat 2
11.04  -0.4 SB 2 Final
F13 Nordqvist, Malin -84 10.96  -1.6 2 Heat 1
10.86  -0.1 2 Final
200 m P14   Gustafsson, Joel -83 27.80    0.0   3 Heat 1  
Kjäll, Daniel -83 27.64  -1.2 PB 5 Heat 2
F14 Askervall, Louise -83 28.65  -1.6 PB 2 Heat 2 [¤]
  29.12    -1.2   6 Final  
Ljungkvist, Jenny -83 27.55  -1.6 1 Heat 1 [¤]
26.95  -1.2 1 Final
Olofsson, Angelica -83 28.41  -1.2 PB 3 Final
  28.65    -1.6   2 Heat 1  
Schmitz, Corinne -83 28.27  -1.6 1 Heat 2
28.20  -1.2 PB 2 Final
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:18.20        2 Final  
P13 Wallgren, Joacim -84 2:21.64  PB 3 Final
P12 Gauffin, Joakim -85 3:16.46      PB 10 Heat 1  
Nilsson, Fredrik -85 2:58.18  9 Heat 1
Nylander, Tobias -85 2:37.96  PB 4 Heat 1
Nyström, Jimmy -85 2:55.60        11 Heat 2  
Olofsson, Andreas -86 2:55.06  9 Heat 2 [¤]
F14 Olofsson, Angelica -83 2:28.20  2 Final
F12 Karlsson, Lina -85 2:58.03  PB 6 Heat 2
2 000 m P14   Wallgren, Joacim -84 ej start             
F14 Olofsson, Angelica -83 7:36.90  PB 2 Final [¤]
F13 Kudrén, Sara -84 8:10.79  PB 6 Final [¤]
60 m häck (76,2 cm) P12   Nyström, Jimmy -85 12.68    -1.1   6 Heat 1  
12.65  -0.7 PB 8 Final
F12 Blomström, Felicia -86 14.85    -1.6 PB 4 Heat 2 [¤]
Carls, Camilla -86 12.91  -3.0 5 Heat 1 [¤]
Carls, Camilla -86 12.29  [2] -0.1 PB 6 Final
Lagerblad, Lovisa -85 13.73  -1.6 PB 3 Heat 2
80 m häck (84 cm) P14   Gustafsson, Joel -83 13.31    -1.4 PB 2 Final  
Kjäll, Daniel -83 13.12  -1.4 PB 1 Final
Regazzoni, Leo -83 ej start 
80 m häck (76,2 cm) F13   Nordqvist, Malin -84 12.92    -1.1 PB 1 Final [¤]
Höjd P14   Regazzoni, Leo -83 1.67      PB 2 Final  
P12 Forslund, Fredrik -85 1.02  PB 15
Granlund, Jonas -86 1.17        12   [¤]
F14 Olofsson, Angelica -83 1.42  4 Final
F12 Carls, Camilla -86 1.07  14 [¤]
Krasniqi, Rozafa -86 1.12        13   [¤]
Lagerblad, Lovisa -85 1.02  15
Svidén, Elin -85 1.17  PB 12
Stav P14   Gustafsson, Joel -83 2.41      PB 2 Final [¤]
Längd (zon) P12   Forslund, Fredrik -85 3.44    +1.7 PB 15 Pool B  
Gauffin, Joakim -85 3.89  +1.4 PB 10 Pool B
Granlund, Jonas -86 3.80    +1.7 PB 12 Pool A [¤]
Nilsson, Fredrik -85 3.65  +1.3 PB 13 Pool A
Nylander, Tobias -85 3.97  +2.4 10 Pool A
  3.80    +0.5 PB 10 Pool A  
Nyström, Jimmy -85 4.03  +1.6 PB 8 Pool A
F13 Kudrén, Sara -84 3.74  +2.7 17 [¤]
F12 Andersson, Annika -86 3.71    +1.4   9 Pool A [¤]
Axelsson, Lisa -85 2.93  +0.9 13 Pool A
Karlsson, Lina -85 3.30  +1.6 10 Pool A
Svidén, Elin -85 3.56  +1.0 PB 11 Pool B
Tresteg (zon) P14   Gustafsson, Joel -83 11.39    +1.5 PB 1 Final [¤]
Kjäll, Daniel -83 10.24  +0.9 6 Final [¤]
P13 » Attersand, Henrik -84 9.90    +1.3 PB 4 Final  
F13 Nordqvist, Malin -84 9.67  +1.2 PB 4 Final
Kula (4,0 kg) P14   Lengheden, Lasse -83 8.27        6 Final  
Kula (2,0 kg) F12   Andersson, Annika -86 5.22      PB 19   [¤]
Blomström, Felicia -86 ej start 
Krasniqi, Rozafa -86 7.37  PB 9 [¤]
Diskus (1,0 kg) P14   Gustafsson, Joel -83 32.56      PB 2 Final  
Kjäll, Daniel -83 27.84  PB 3 Final [¤]
Lengheden, Lasse -83 26.12  PB 6 Final
Slägga (4,0 kg) P14   Haag, Nils -83 16.04      PB 7 Final  
Kjäll, Daniel -83 23.90  3 Final
Lengheden, Lasse -83 16.04  PB 6 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Gustafsson, Joel -83 31.02      PB 3 Final [¤]
Kjäll, Daniel -83 24.28  7 Final [¤]
Lönnies, Henning -83 20.82  PB 8 Final [¤]
Boll (300 gr) P12   Olofsson, Andreas -86 25.14      PB 10 Final [¤]
F12 Krasniqi, Rozafa -86 28.24  6 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F11
 1997-08-31 (sö)  | Svealands 16-års cup, Enavallen, Enköping - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P16   Klinteskog, Johan -81 2:02.80        1 Final    
100 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 15.78    -0.6   3 Heat 1    
Längd P16   Hallgren, Jonathan -81 6.46    -1.6   1 Final    
F16 Liljegren, Sara -81 5.26  +0.8 PB 3 Final
Tresteg P16   Hallgren, Jonathan -81 13.45    +1.0 PB 3 Final    
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 34.36        3 Final    
Slägga (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 29.14      PB 4 Final    
 1997-08-30 (lö)  | Örebro City Marathon, Örebro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Hvitfelt, P-O -23 4:09.46  [1]   PB 63      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M70
 1997-08-30 (lö)  | Lag-USM -97, Heleneholms IP, Malmö - SM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Skeppstedt, Martin -82 11.50  [1] +1.6 PB 1 Final    
300 m F16   Larsson, Angelica -82 41.65      PB 1 Final    
800 m F16   Essen-Möller, Linda -82 2:30.84        3 Final    
3 000 m P16   Klinteskog, Johan -81 brutit          Final    
100 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 15.29    +1.4 PB 3 Final    
300 m häck (76,2 cm) P16   Klinteskog, Johan -81 38.52      PB 1 Final    
Höjd P16   Hallgren, Jonathan -81 1.85        1 Final    
Stav F16   Fitinghoff, Sophie -82 2.30      PB 6 Final    
Längd F16   Liljegren, Sara -81 5.25    +2.0 PB 2 Final    
Tresteg P16   Kahn, Fredrik -81 11.57    +2.0   4 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Sandberg, Maria -81 9.16        5 Final    
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 38.12      PB 2 Final    
Slägga (3,0 kg/110) F16   Sandberg, Maria -81 25.78        5 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 52.12      PB 1 Final    
4 x 100 m P16   Söderling, Andreas -81 diskad          Final    
Kisch, André -82
Skeppstedt, Martin -82
Hallgren, Jonathan -81                
F16 Sonnerby, Maria -82 50.72  2 Final
Larsson, Angelica -82
Meckbach, Susanne -81
Liljegren, Sara -81
Lag Arena X16   Ericsson, Markus -81 101p        3      
Essen-Möller, Linda -82
Fitinghoff, Sophie -82
Hallgren, Jonathan -81
Kahn, Fredrik -81
Kisch, André -82
Klinteskog, Johan -81
Larsson, Angelica -82
Liljegren, Sara -81
Meckbach, Susanne -81
Sandberg, Maria -81
Skeppstedt, Martin -82
Sonnerby, Maria -82
Söderling, Andreas -81
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1997-08-29/30 (fr-lö)  | Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:51.94        1 Final fr  
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.30        5 Final fr  
 1997-08-28 (to)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Högberg, David -73 11.75    -1.3   6 Heat 2   [¤]
Petersson, Thomas -65 13.09  -2.1 6 Heat 1 [¤]
Ugube, Senay -78 12.59    -2.1 SB 4 Heat 1   [¤]
Wijk, Fredrik -72 11.64  -1.3 5 Heat 2
Åberg, Lars -74 12.78  -2.1 PB 5 Heat 1 [¤]
400 m MS   Björkqvist, Rickard -71 53.26      PB 4 Heat 1    
KS Nyström Tholander, Emma -76 ej start 
1 500 m MS   Gustafsson, Björn -79 4:12.05      PB 7 Final   [¤]
» Gustafsson, Peter -74 4:10.86  6 Final [¤]
Jedemo, Mats -72 4:02.15        5 Final   [¤]
Magnusson, Jan -74 3:52.89  PB 1 Final [¤]
5 000 m MS » Rappe, Martin -72 15:38.99        7 Final    
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.71    +1.3 PB 2 Final   [¤]
Molinder, Roger -80 6.21  +2.5 5 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-08-26 (ti)  | Stockholm Cup 12 - 14 år, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Forslund, Fredrik -85 10.3m   -0.5   4 Heat 3    
Granlund, Jonas -86 9.8m -1.0 5 Heat 1
Johansson, Joakim -85 9.9m   -0.5   4 Heat 2    
Karlevall, Jimmy -85 9.4m -0.5 2 Heat 2
Nyström, Jimmy -85 9.6m -0.5 3 Heat 3
Olofsson, Andreas -86 9.5m   -1.0   4 Heat 1    
Ruquinsi, Martin -86 10.0m -1.0 6 Heat 1
Westberg, Magnus -85 9.7m -0.5 3 Heat 2
F12 Andersson, Annika -86 10.2m   -1.0   6 Heat 3    
Appelgren, Marie -85 10.6m -0.8 7 Heat 2
Carls, Camilla -86 9.4m -1.0 3 Heat 3
Cotté, Nadja -85 9.4m   -0.8   3 Heat 2    
Ellsäter, Olivia -85 10.5m -1.7 6 Heat 1
Halsius, Jessica -85 9.7m -1.7 3 Heat 1
Karlsson, Lina -85 11.0m   -1.7   7 Heat 1    
Lagerblad, Lovisa -85 10.1m -0.8 6 Heat 2
Teilman, Maria -86 9.0m -1.0 1 Heat 3
200 m P14 » Attersand, Henrik -84 29.3m   -1.0   3 Heat 1    
Månsson, Jonas -84 31.2m -1.0 3 Heat 2
Wallgren, Joacim -84 28.5m   -1.0   1 Heat 2    
F14 Askervall, Louise -83 28.3m -1.6 2 Heat 2
Ljungkvist, Jenny -83 27.2m -1.6 1 Heat 2
Nordqvist, Malin -84 27.6m   0.0   2 Heat 1    
Schmitz, Corinne -83 28.7m -1.6 3 Heat 2
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:17.8m       1 Final    
Månsson, Jonas -84 2:55.2m PB 5 Final
Wallgren, Joacim -84 2:24.7m       2 Final    
P12 Lindqvist, Anders -85 2:47.4m PB 3 Final
Nilsson, Fredrik -85 2:49.8m PB Heat 1
Nyström, Jimmy -85 2:52.6m     PB 6 Final    
Olofsson, Andreas -86 2:59.0m 9 Final
F14 Kudrén, Sara -84 3:05.1m PB 7 Final
Olofsson, Angelica -83 2:31.4m       2 Final    
F12 Andersson, Annika -86 3:16.0m PB 9 Final
Karlsson, Lina -85 2:59.1m PB 7 Final
Teilman, Maria -86 2:57.0m PB 5 Final
80 m häck (84 cm) P14   Kjäll, Daniel -83 12.4m   -0.7   1 Final    
Regazzoni, Leo -83 13.3m -0.7 3 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Nordqvist, Malin -84 12.7m   -1.5   1 Final    
Höjd P12   Granlund, Jonas -86 1.20      PB 4 Final    
Johansson, Joakim -85 1.15  PB 5 Final
Lindqvist, Anders -85 1.15      PB 8 Final    
Nilsson, Fredrik -85 1.15  PB 6 Final
F12 Carls, Camilla -86 1.10  PB 8 Final
Krasniqi, Rozafa -86 1.20      PB 3 H-final    
Lagerblad, Lovisa -85 1.05  9 Final
Svidén, Elin -85 1.15  4 Final
Stav P14 » Attersand, Henrik -84 ej res          Final    
Gustafsson, Joel -83 2.10  PB 2 Final
Längd P14   Kjäll, Daniel -83 5.22    -   1 Final    
Regazzoni, Leo -83 5.10  - 2 Final
Längd (zon) F14   Kudrén, Sara -84 4.02    -   6 Final    
Ljungkvist, Jenny -83 ej res  Final
Kula (4,0 kg) P14   Lengheden, Lasse -83 8.51      PB 3 Final    
Kula (3,0 kg) F14   Askervall, Louise -83 7.88        4 Final    
Diskus (1,0 kg) P14   Gustafsson, Joel -83 31.04      PB 1 Final    
Lengheden, Lasse -83 23.62  PB 3 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Schmitz, Corinne -83 19.50      PB 3 Final    
Boll (300 gr) P12   Forslund, Fredrik -85 33.66      PB 3 Final    
Ruquinsi, Martin -86 29.36  PB 4 Final
Westberg, Magnus -85 42.34      PB 1 Final    
F12 Appelgren, Marie -85 23.84  PB 5 Final
Axelsson, Lisa -85 11.40  SB 16 Final
Cotté, Nadja -85 18.42      PB 11 Final    
Halsius, Jessica -85 18.94  PB 9 Final
Krasniqi, Rozafa -86 29.52  [1] PB 2 Final
Svidén, Elin -85 16.10  SB 14 Final
5 x 60 m P12   Westberg, Magnus -85 46.1m       3 Final    
Olofsson, Andreas -86
Granlund, Jonas -86
Nyström, Jimmy -85
Ruquinsi, Martin -86                
F12 Carls, Camilla -86 44.8m 1 Final
Teilman, Maria -86
Andersson, Annika -86
Cotté, Nadja -85
Halsius, Jessica -85                
Ellsäter, Olivia -85 47.9m 4 Final
Lagerblad, Lovisa -85
Krasniqi, Rozafa -86
Karlsson, Lina -85
Appelgren, Marie -85
4 x 80 m P14   Gustafsson, Joel -83 42.5m       1 Final    
Kjäll, Daniel -83
Wallgren, Joacim -84
Regazzoni, Leo -83                
F14 Ljungkvist, Jenny -83 40.8m 1 Final
Askervall, Louise -83
Olofsson, Angelica -83
Nordqvist, Malin -84
Lag Arena X14   Askervall, Louise -83 107p        1      
» Attersand, Henrik -84
Gustafsson, Joel -83
Kjäll, Daniel -83
Kudrén, Sara -84
Lengheden, Lasse -83
Ljungkvist, Jenny -83
Månsson, Jonas -84
Nordqvist, Malin -84
Olofsson, Angelica -83
Regazzoni, Leo -83
Schmitz, Corinne -83
Wallgren, Joacim -84                
X12 Andersson, Annika -86 57p  2
Appelgren, Marie -85
Axelsson, Lisa -85
Carls, Camilla -86
Cotté, Nadja -85
Ellsäter, Olivia -85
Forslund, Fredrik -85
Granlund, Jonas -86
Halsius, Jessica -85
Johansson, Joakim -85
Karlevall, Jimmy -85
Karlsson, Lina -85
Krasniqi, Rozafa -86
Lagerblad, Lovisa -85
Lindqvist, Anders -85
Nilsson, Fredrik -85
Nyström, Jimmy -85
Olofsson, Andreas -86
Ruquinsi, Martin -86
Svidén, Elin -85
Teilman, Maria -86
Westberg, Magnus -85
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 1997-08-23/24 (lö-sö)  | Landskapsmatch P+F 17-18 år, Finnvedsvallen, Värnamo
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:55.63        1 Final  
1 500 m F18   Wallgren, Lisa -79 4:58.29        4 Final  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gustafsson, Björn -79 6:07.94      PB 2 Final  
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.76    -1.6   1 Final  
Tresteg P18   Molinder, Roger -80 12.91    -0.1 PB 3 Final  
F18 Thulin, Petra -79 11.55  [1] +0.9 PB 1 Final
Diskus (1,75 kg) P18   Kolecki, Robert -79 37.00        5 Final  
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 45.12        3 Final  
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen KS
 1997-08-23/24 (lö-sö)  | Täby Open, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Bueno, David -80 13.60    -2.8 PB 4 Heat 1  
800 m MS   Björkqvist, Rickard -71 ej start             
Bueno, David -80 2:28.3m PB 8 Final
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.75        4 Final  
Längd P16   Nordwall, Jimmy -81 5.60    +1.2   5 Final  
 1997-08-21 (to)  | Augusti-proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Arkestål, Thom -78 24.48    +0.6   3 Heat 3   [¤]
» Attersand, Johan -74 23.73  +0.3 SB 3 Heat 4 [¤]
Dani, Peter -79 23.61    -0.8   4 Heat 5    
Gustafsson, Joel -83 27.08  -0.6 PB 5 Heat 2 [¤]
Högberg, David -73 23.71  -0.8 5 Heat 5
  23.50    -1.3   4 Final    
Kahn, Fredrik -81 25.66  -0.6 PB 3 Heat 2 [¤]
Klinteskog, Johan -81 24.64  +0.3 5 Heat 4 [¤]
Nordwall, Jimmy -81 26.58    -0.6 PB 4 Heat 2   [¤]
Skeppstedt, Martin -82 24.05  +0.3 4 Heat 4 [¤]
24.19  -1.3 5 Final
Söderling, Andreas -81 25.31    -0.6   2 Heat 2   [¤]
Söderström, Niclas -79 26.48  -0.8 6 Heat 5
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.47  -0.5 4 Heat 1 [¤]
Ugube, Senay -78 25.81    -0.5 SB 3 Heat 1   [¤]
Wallgren, Joacim -84 29.04  [2] -0.5 PB 5 Heat 1 [¤]
Wijk, Fredrik -72 23.64  +0.3 SB 1 Heat 4
Åberg, Lars -74 25.33    -0.5   1 Heat 1    
KS Kudrén, Sara -84 33.78  -1.3 PB 3 Heat 1 [¤]
Liljegren, Sara -81 26.96  +0.3 1 Heat 2 [¤]
  27.14    -0.2   1 Final    
Ljungkvist, Jenny -83 27.12  +0.3 2 Heat 2 [¤]
Schmitz, Corinne -83 28.77  -1.3 PB 1 Heat 1 [¤]
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 brutit          Heat 2   [¤]
» Gustafsson, Peter -74 4:08.96  4 Heat 2
Jedemo, Mats -72 3:57.89  PB 2 Heat 2 [¤]
110 m häck (91,4 cm) P16   Klinteskog, Johan -81 15.99    -0.6 PB 1 Final   [¤]
Stav MS   Ericsson, Markus -81 3.30      PB 8 Final    
Hallgren, Jonathan -81 3.75  PB 7 Final
Wallgren, Jens -79 3.90  6 Final
Diskus (1,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 36.72        3 Final    
Kleebinder, Aline -80 25.88  PB 4 Final
Sandberg, Maria -81 20.56  PB 6 Final
Slägga (4,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 24.04        3 Final    
Kleebinder, Aline -80 26.06  2 Final
Sandberg, Maria -81 22.70  PB 4 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P13
 1997-08-20 (on)  | MAI-galan, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 ej start               
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:51.05        4 B-final    
Jedemo, Mats -72 ej start 
» Pell, Rickard -79 1:50.50  2 B-final [¤]
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:51.46      SB 5 B-final    
Magnusson, Jan -74 3:53.01  PB 7 B-final
Phersson, Andreas -75 3:53.01  8 B-final
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-08-19 (ti)  | Tjejernas kväll, Sollentunavallen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F18   Bergström, Frida -79 ej start               
Kleebinder, Aline -80 14.16  -0.2 PB 1 1
800 m F18   Nilsson, Lina -78 ej start               
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.95    +1.5   2 Final    
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.41      PB 1 Final    
F18 Hammarberg, Sara -79 2.81  1 Final
Hellstrand, Linn -79 ej res  Final
Längd F18   Kleebinder, Aline -80 4.35    0.0 PB 3 Final    
 1997-08-15/17 (fr-sö)  | JSM -97, Tingvalla IP, Karlstad - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F18   Bergström, Frida -79 12.86    +0.5   3 Heat 4 fr  
ej start  Semi-1 fr
200 m P18   Söderström, Niclas -79 ej start             
K22 Nyström Tholander, Emma -76 ej start 
400 m M22   Danielsson, Stefan -76 ej start            fr  
P18 » Pell, Rickard -79 ej start  fr
Söderström, Niclas -79 50.84  3 Heat 3 fr
  51.93        6 Semi-2 fr  
K22 Nyström Tholander, Emma -76 57.14  2 Heat 1 fr
Nyström Tholander, Emma -76 55.77  PB 2 Final
800 m M22   Danielsson, Stefan -76 1:54.35        1 Heat 2  
1:55.34  3 Final
Phersson, Andreas -75 ej start             
P18 » Pell, Rickard -79 1:56.89  1 Heat 3
1:50.93  1 Final
1 500 m M22   Phersson, Andreas -75 3:58.21        3 Heat 1 fr  
4:00.68  5 Final
K22 » Lundgren, Stina -76 4:48.34      PB 7 Heat 1 fr [¤]
F18 Wallgren, Lisa -79 4:50.04  9 Final fr [¤]
3 000 m M22   Garcia, Ricardo -77 9:10.58  [2]          
K22 » Lundgren, Stina -76 10:41.55  11 Final [¤]
F18 Wallgren, Lisa -79 10:22.52  3 Final
5 000 m M22   Garcia, Ricardo -77 15:26.31      SB 7 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 ej start            fr  
P18 Gustafsson, Björn -79 6:17.38  8 Final fr
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.89    +0.5   4 Final  
Stav P18   Wallgren, Jens -79 ej start            fr  
F18 Hammarberg, Sara -79 2.67  5 Final
Längd M22   Kleebinder, Niklas -77 ej start            fr  
P18 Molinder, Roger -80 ej start 
F18 Bergström, Frida -79 ej start 
Tresteg F18   Thulin, Petra -79 11.36    +1.1 PB 3 Final  
Diskus (2,0 kg) M22   Kleebinder, Niklas -77 ej start             
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 37.18  [3]   PB 3 Kval  
34.74  10 Final
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 ej start             
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
 1997-08-15/17 (fr-sö)  | USM -97, Nobelstadion, Karlskoga - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P15   Skeppstedt, Martin -82 11.85    -0.9   2 Heat 1 fr  
Skeppstedt, Martin -82 11.54  +1.0 PB 2 Semi-1 fr
  11.61    +2.2   5 Final fr  
F15 Larsson, Angelica -82 13.62  -3.3 6 Heat 1
Sonnerby, Maria -82 ej start 
200 m P15   Kisch, André -82 ej start             
Skeppstedt, Martin -82 24.02  +1.6 1 Heat 2
23.98  -2.2 2 Semi-1
  23.53    +2.1   3 Final  
F15 Larsson, Angelica -82 26.44  +2.0 2 Heat 2 fr
26.45  +1.6 5 Final fr
300 m P16   Söderling, Andreas -81 ej start             
800 m P16   Klinteskog, Johan -81 2:03.34        1 Heat 3  
2:01.67  2 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 brutit          Heat 2 fr  
F15 Fitinghoff, Sophie -82 16.50  +3.0 5 Heat 2 fr
110 m häck (91,4 cm) P16   Hallgren, Jonathan -81 15.11    +1.2 PB 3 Heat 1  
15.28  -1.7 4 Final
300 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 48.96        3 Heat 3  
Höjd P16   Ericsson, Markus -81 1.73        15   fr  
Hallgren, Jonathan -81 1.96  1 Final fr
Nordwall, Jimmy -81 1.85  PB 9 fr
Längd P16   Hallgren, Jonathan -81 6.59    +2.2   6 Final  
6.42  +0.8
P15 Kisch, André -82 ej start             
F16 Liljegren, Sara -81 5.24  +1.3 PB 8 Final fr
F15 Pahlén, Jenny -82 ej start 
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 33.34        13 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 ej start             
 1997-08-16 (lö)  | Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS » Rappe, Martin -72 32:16.00        6      
 1997-08-13 (on)  | Studenternas Sommarpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Arkestål, Thom -78 24.15    +0.7 PB 2 Heat 1    
Dani, Peter -79 23.34  +1.1 SB 3 Heat 3
Högberg, David -73 23.45    +1.1   4 Heat 3    
Skeppstedt, Martin -82 23.68  +1.1 5 Heat 3 [¤]
Söderling, Andreas -81 25.17  +0.4 5 Heat 2 [¤]
Söderström, Niclas -79 ej start               
Wallgren, Jens -79 24.93  +0.4 4 Heat 2
Åberg, Lars -74 25.30  +0.7 PB 3 Heat 1
KS Larsson, Angelica -82 27.35    +1.1   1 Final   [¤]
Ljungkvist, Jenny -83 27.47  +1.1 3 Final [¤]
Sonnerby, Maria -82 ej start  Final [¤]
400 m MS   Axelsson, Björn -73 52.91        3 Heat 2    
Nilsson, Per -79 ej start 
» Suhard, Karl Henrik -80 ej start 
800 m MS   Björkqvist, Rickard -71 2:01.16        2 Heat 1    
Brandell, Jan Erik -77 2:03.79  PB 5 Heat 1 [¤]
Klinteskog, Johan -81 1:56.43      PB 3 Heat 2   [¤]
Ròpeter, Tom -62 2:00.29  1 Heat 1
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 9:01.72  [2]            
5 000 m MS » Rappe, Martin -72 15:26.71      SB 4 Final    
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 ej start          Final   [¤]
» Kapell, Petra -67 3.25  1 Final [¤]
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.51    +0.9   1 Final    
Hallgren, Jonathan -81 6.36  +0.4 3 Final [¤]
Johansson, Fredrik -81 4.97    +0.8 PB 10     [¤]
Kahn, Fredrik -81 5.76  +1.4 7 Final [¤]
Kisch, André -82 5.41  +0.5 PB 9 [¤]
Kleebinder, Niklas -77 6.29    +0.8 SB 4 Final    
Wallgren, Jens -79 5.73  +0.6 8 Final
KS Bergström, Frida -79 5.21  +0.9 1 Final
Hellstrand, Linn -79 4.58    +0.9 SB 4 Final    
Kleebinder, Aline -80 4.33  +0.9 PB 5 Final
Liljegren, Sara -81 5.15  +0.8 2 Final [¤]
Pahlén, Jenny -82 4.67  +0.1 3 Final [¤]
Kula (4,0 kg) KS   Kleebinder, Aline -80 8.09      PB 3 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
 1997-08-13 (on)  | Dala International, Kvarnsvedens IP, Kvarnsveden
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 12.36    +1.3   3 Final    
800 m MS   Jedemo, Mats -72 ej start               
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:55.33        7 Final    
Magnusson, Jan -74 3:55.27  PB 2 B-final
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 14.96    +1.7   5 Final    
 1997-08-11 (må)  | Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 ej start               
Kleebinder, Niklas -77 ej start 
Wallgren, Jens -79 ej start               
KS Bergström, Frida -79 ej start 
Kleebinder, Aline -80 ej start 
200 m MS   Björkqvist, Rickard -71 24.56    +0.2 PB 7 Heat 1   [¤]
Högberg, David -73 23.31  +0.2 4 Heat 1
Kisch, André -82 25.64  +0.4 3 Heat 2
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:01.75        3 Heat 2    
» Gustafsson, Peter -74 ej start 
» Häggström, Niklas -71 1:56.53        2 Heat 1    
Phersson, Andreas -75 1:56.01  1 Heat 1 [¤]
Ròpeter, Tom -62 2:01.59  2 Heat 2
3 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 8:55.0m       2 Final   [¤]
» Gustafsson, Peter -74 8:57.1m SB 3 Final [¤]
Längd MS » Attersand, Johan -74 ej start               
Wallgren, Jens -79 5.80  +0.5 4 Final
Kula (7,26 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 11.48        8 Final   [¤]
Diskus (2,0 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 ej start               
Diskus (1,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 35.26  [2]   SB 5 Final    
Kleebinder, Aline -80 23.02  PB 7 Final
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen F18
 1997-08-08/10 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F13   Nordqvist, Malin -84 10.73    +1.8 PB 1 Heat 2  
10.5m +2.0 2 Semi-2
10.75  +1.3 2 Final
100 m MS » Attersand, Johan -74 ej start            fr  
Högberg, David -73 ej start  fr
P16 Hallgren, Jonathan -81 11.76    +0.6 PB 5 Heat 1  
Skeppstedt, Martin -82 11.66  [1] +1.9 PB 2 Final
P15 Skeppstedt, Martin -82 11.66  +1.9 2 Final
  11.72    +1.4   1 Heat 3  
F18 Bergström, Frida -79 12.65  +1.3 PB 1 Heat 2
12.78  +0.6 2 Semi-1
  13.18    +1.2   7 Final  
Lissäng, Sofie -80 13.40  +1.0 5 Heat 3 fr
F16 Liljegren, Sara -81 12.91  +1.7 PB 2 Heat 2
  13.04    +0.7   5 Final  
Mattsson, Sofii -81 14.58  0.0 8 Heat 1
Meckbach, Susanne -81 13.46  +1.7 SB 6 Heat 2
F15 Sonnerby, Maria -82 13.4m +1.8 3 Heat 2
200 m P18 » Suhard, Karl Henrik -80 24.91    -0.2   5 Heat 2  
Söderström, Niclas -79 23.58  +0.6 3 Heat 6
  23.33    +1.4 PB 1 B-final  
P16 Skeppstedt, Martin -82 23.64  +2.2 3 Final
Söderling, Andreas -81 25.16  +1.2 PB 4 Heat 1
P15 Kisch, André -82 25.11    +1.3 PB 4 Heat 4  
Skeppstedt, Martin -82 23.64  +2.2 3 Final
23.66  +1.1 1 Heat 2
KS Nyström Tholander, Emma -76 25.18  +3.2 2 Heat 2
  24.99    +1.6   1 Final  
F18 Lissäng, Sofie -80 27.48  +0.4 PB 3 Heat 2
Thulin, Petra -79 26.18  +0.4 2 Heat 2
  26.53    +2.1   6 Final  
F16 Meckbach, Susanne -81 27.79  +2.7 4 Heat 3
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 49.3m       5 Heat 2 [¤]
P18 Nilsson, Per -79 ej start 
» Suhard, Karl Henrik -80 54.68      PB 2 Heat 2  
Söderström, Niclas -79 ej start 
P16 Klinteskog, Johan -81 51.57  2 Heat 2
Söderling, Andreas -81 55.59        3 Heat 1  
KS Nyström Tholander, Emma -76 57.09  2 Heat 2
F16 Mattsson, Sofii -81 69.09  PB 4 Heat 1
Meckbach, Susanne -81 ej start 
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 1:58.9m     SB 3 Heat 1 fr [¤]
» Häggström, Niklas -71 1:54.3m PB 2 Heat 3 fr
Jedemo, Mats -72 1:56.4m       5 Heat 3 fr  
Phersson, Andreas -75 brutit  Heat 3 fr [¤]
M22 Johannesson, Ronny -77 ej start  fr
P16 Klinteskog, Johan -81 2:00.0m       1 Heat 2 fr  
KS » Lundgren, Stina -76 2:25.7m SB 4 Final
1 500 m M22   Johannesson, Ronny -77 ej start             
» Pell, Rickard -79 3:57.57  [3] PB 2 Heat 2 [¤]
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 6:28.15        2 Final  
P18 Gustafsson, Björn -79 6:17.52  5 Final fr
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.5m   +0.9   2 Final fr  
100 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 14.9m   +0.7   3 Final fr  
F15 Fitinghoff, Sophie -82 16.0m +0.8 1 Heat 2 fr
15.8m +0.8 4 Final fr
110 m häck (100 cm) P18   Wallgren, Jens -79 16.7m   +2.0   4 Heat 1 fr  
16.7m +2.6 6 Final fr
110 m häck (91,4 cm) P16   Ericsson, Markus -81 ej start            fr  
Hallgren, Jonathan -81 ej start  fr
300 m häck (76,2 cm) F16   Liljegren, Sara -81 brutit          Heat 2  
Meckbach, Susanne -81 ej start 
Höjd P16   Ericsson, Markus -81 1.80      SB 4 Final fr  
Hallgren, Jonathan -81 1.95  1 Final fr
Nordwall, Jimmy -81 1.80  6 Final fr
Stav P18   Wallgren, Jens -79 3.80        4 Final  
KS » Kapell, Petra -67 3.00  1 Final
F18 Hammarberg, Sara -79 3.00  PB 1 Final
Längd MS » Attersand, Johan -74 ej start            fr  
Kleebinder, Niklas -77 6.26  -0.1 SB 6 Final fr
Molinder, Roger -80 6.22  +0.2 PB 7 Final fr
P18 Molinder, Roger -80 ej start             
P16 Hallgren, Jonathan -81 6.47  -1.1 PB 2 Final
Nordwall, Jimmy -81 5.66  -1.3 PB 8 Final
F18 Bergström, Frida -79 4.81    -1.0   10    
Lissäng, Sofie -80 4.78  -2.6 11
F16 Liljegren, Sara -81 5.21  -2.1 PB 3 Final
Mattsson, Sofii -81 3.91    -2.3   11    
F15 Pahlén, Jenny -82 4.60  +1.1 10
Tresteg P16   Söderling, Andreas -81 ej start            fr  
F16 Sandberg, Maria -81 ej start  fr
Tresteg (zon) F13   Nordqvist, Malin -84 9.44    -0.1 PB 9    
Kula (5,5 kg) P16   Hallgren, Jonathan -81 11.13        6 Final  
P15 Kisch, André -82 9.40  PB 7 Final
Kula (3,0 kg) F16   Liljegren, Sara -81 10.13        6 Final  
Diskus (2,0 kg) M22   Kleebinder, Niklas -77 39.26        5 Final fr  
Diskus (1,75 kg) P18   Wallgren, Jens -79 34.54        6 Final fr  
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 36.44      PB 6 Final  
P15 Kisch, André -82 ej start 
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 32.96        7 Final fr  
Slägga (4,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 21.34        8 Final fr  
Kleebinder, Aline -80 23.48  7 Final fr
Slägga (3,0 kg/110) F16   Mattsson, Sofii -81 ej res            fr  
Sandberg, Maria -81 28.42  PB 12 fr
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 43.06        7 Final fr  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 49.36        6 Final  
F16 Sandberg, Maria -81 26.74  PB 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[¤] - Efteranmäld
[3] - Klubbrekord i klassen P18
 1997-08-09 (lö)  | Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS » Rappe, Martin -72 31.13      PB 16      
KS Wallgren, Lisa -79 37.49  PB 12
 1997-08-09 (lö)  | Nynäs-spelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m F14   Olofsson, Angelica -83 11.40    -2.7   1 Heat 1    
11.24  -1.8 1 Final
800 m MS   Björkqvist, Rickard -71 1:58.80      PB 2 Final    
» Gustafsson, Peter -74 2:00.05  4 Final
Karlsson, Mikael -74 1:56.64      SB 1 Final   [¤]
Ròpeter, Tom -62 1:59.69  PB 3 Final
KS Wallgren, Lisa -79 2:26.02  SB 2 Final [¤]
F14 Olofsson, Angelica -83 ej start  [¤]
Höjd F14   Olofsson, Angelica -83 1.48        1 Final    
Längd (zon) F14   Olofsson, Angelica -83 4.38    -1.9 SB 4 Final    
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-08-03 (sö)  | Hvidovre mångkamp, Hvidovre, DEN
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (106,7 cm) MS   Kleebinder, Niklas -77 16.20    +0.4 PB        
 1997-08-02/03 (lö-sö)  | Junior NM, Hvidovre, DEN - NM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp M20   Kleebinder, Niklas -77 0  [1,2] -   5    
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
 1997-08-01 (fr)  | Örebrospelen, GIH Örebro, Örebro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:57.67        5 2   [¤]
M22 Phersson, Andreas -75 1:56.97  4 2 [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-07-30 (on)  | Sommarös, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.83    -0.2   5 Heat 2    
Högberg, David -73 11.55  +2.0 SB 7 Heat 1
Kahn, Fredrik -81 12.76    +1.3   7 Heat 4    
Molinder, Roger -80 12.05  -0.2 8 Heat 2
Skeppstedt, Martin -82 12.04  0.0 3 Heat 5
  11.94    +0.8   1 C-final    
Söderling, Andreas -81 12.47  +1.3 5 Heat 4
Wijk, Fredrik -72 11.44  +2.0 SB 6 Heat 1
  11.51    +0.4   7 A-Final    
KS Liljegren, Sara -81 13.18  +0.5 1 Heat 2
13.13  +1.9 PB 5 Final
400 m MS   Axelsson, Björn -73 52.38      PB 4 B-final    
Bergenfelt, Niklas -75 55.25  5 C-final
Björkqvist, Rickard -71 53.42        2 C-final    
» Gustafsson, Peter -74 54.86  SB 2 D-final
» Häggström, Niklas -71 53.04  SB 6 B-final
» Pell, Rickard -79 49.51        2 A-Final    
Ròpeter, Tom -62 53.10  [1] PB 7 B-final
Söderström, Niclas -79 50.90  1 B-final
KS Nyström Tholander, Emma -76 56.26  [2] PB 1 Final
1 500 m MS   Garcia, Ricardo -77 4:08.90        7 Final    
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 8:47.71      SB 4 Final    
KS » Lundgren, Stina -76 10:35.40  PB 4 Final
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 14.70  [3] +0.6 PB 2 Final    
Höjd MS   Hallgren, Jonathan -81 1.80        2 Final    
Nordwall, Jimmy -81 1.80  3 Final
Stav MS   Wallgren, Jens -79 3.65        11      
KS Hammarberg, Sara -79 2.90  2 Final
» Kapell, Petra -67 3.35  PB 1 Final
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.42    -   2 Final    
Kahn, Fredrik -81 5.53  - 5 Final
KS Bergström, Frida -79 5.23    +0.9 PB 2 Final    
Liljegren, Sara -81 3.65  +0.8 3 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 38.10        1 Final    
KS Sandberg, Maria -81 ej res 
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
[2] - Klubbrekord i klassen K22
[3] - Klubbrekord i klassen F18
 1997-07-26/27 (lö-sö)  | Laxaspelen, Sannarps IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Axelsson, Björn -73 52.94        4 B-final  
Björkqvist, Rickard -71 53.27  PB 1 C-final
Karlsson, Mikael -74 ej start             
Ròpeter, Tom -62 53.33  2 C-final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:01.60        8 B-final  
Björkqvist, Rickard -71 2:01.01  SB 3 C-final
» Gustafsson, Peter -74 2:01.79        9 B-final  
Karlsson, Mikael -74 ej start 
Ròpeter, Tom -62 2:03.90  7 C-final
1 500 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 ej start             
» Gustafsson, Peter -74 4:08.74  5 Final
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gustafsson, Björn -79 6:21.88        2 Final  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 9:59.98      SB 4 Final  
 1997-07-18/20 (fr-sö)  | Senior SM, Baldershofs IP, Sundsvall - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 12.76    -3.0   6 Heat 2 fr  
200 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 25.66    -1.9   5 Heat 1  
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:53.83        3 Heat 2 fr  
Jedemo, Mats -72 1:54.66  6 Heat 3 fr
» Pell, Rickard -79 1:51.23  2 Heat 1 fr
1:53.70  7 Final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:56.75        3 Heat 3  
3:52.71  SB 7 Final
» Häggström, Niklas -71 3:56.23  3 Heat 2
  3:55.07        11 Final  
Magnusson, Jan -74 ej start 
Phersson, Andreas -75 3:55.39  3 Heat 1
3:52.93  9 Final
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 15.26    -2.8   5 Heat 1 fr  
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.10        5 Final fr  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.04    +2.0 SB 9 Final  
 1997-07-18/20 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Axelsson, Björn -73 12.01    +2.0 PB 4 B-final fr  
Karlsson, Mikael -74 11.99  +3.0 3 C-final fr
Ròpeter, Tom -62 12.12    +3.0   4 C-final fr  
F18 Bergström, Frida -79 12.82  +1.2 1 Heat 2 [¤]
13.08  -0.8 6 Final
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 27.18    +0.9   5 Final fr  
P18 Nilsson, Per -79 ej start 
Schmitz, Robert -79 23.80    +0.6 SB 2 B-final  
» Suhard, Karl Henrik -80 24.45  +1.1 PB 4 D-final
F18 Bergström, Frida -79 ej start 
400 m MS   Axelsson, Björn -73 52.55        3 B-final  
Karlsson, Mikael -74 51.09  SB 1 B-final
Ròpeter, Tom -62 53.74        3 C-final  
» Tailoglou, Panagiotis -66 60.00  4 C-final
P18 Nilsson, Per -79 53.59  3 B-final
Schmitz, Robert -79 53.35      PB 2 B-final  
» Suhard, Karl Henrik -80 55.12  3 C-final
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:00.33        3 B-final  
» Gustafsson, Peter -74 2:00.56  5 B-final
Karlsson, Mikael -74 1:58.20      SB 1 B-final  
Ròpeter, Tom -62 2:01.22  7 B-final
KS Schmitz, Jenny -77 ej start 
F18 Nilsson, Lina -78 2:38.92  7 B-final [¤]
1 500 m MS » Gustafsson, Peter -74 4:04.73      SB 12 Final  
Wolf-Wallin, Joachim -72 4:02.11  10 Final
P18 Gustafsson, Björn -79 4:14.48  SB 6 A-Final
3 000 m MS   Wolf-Wallin, Joachim -72 brutit          Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 6:15.13      SB 2 Final fr  
P18 Gustafsson, Björn -79 6:18.22  3 Final fr
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 34.18      SB 2 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-07-09/15 (on-ti)  | Senior-DM, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.50    +1.4 PB 4 Heat 1 on  
Dani, Peter -79 11.66  +0.3 3 Heat 2 on [¤]
Kleebinder, Niklas -77 ej start            on  
Molinder, Roger -80 11.77  +0.3 PB 7 Heat 5 on
Nilsson, Per -79 12.05  +0.3 PB 5 Heat 2 on
Skeppstedt, Martin -82 12.05    +1.2   5 Heat 4 on  
» Suhard, Karl Henrik -80 12.25  +1.8 7 Heat 3 on [¤]
Ugube, Senay -78 ej start  on
KS Bergström, Frida -79 12.95  +0.9 6 Heat 3 on
  ej start          B-final on  
Jyttner, Hannah -79 ej start  on
200 m MS   Dani, Peter -79 23.47    -0.4 SB 2 Heat 1 ti [¤]
ej start  B-final ti
Högberg, David -73 23.67  -2.0 3 Heat 6 ti
  23.14    -1.2   1 B-final ti  
Nilsson, Per -79 ej start  ti
Schmitz, Robert -79 24.18  -0.4 4 Heat 1 ti
Skeppstedt, Martin -82 24.26    -1.5   3 Heat 2 ti  
» Suhard, Karl Henrik -80 24.70  -0.4 5 Heat 1 ti
Söderström, Niclas -79 23.41  -2.6 3 Heat 4 ti
  23.34    -1.2 PB 2 B-final ti  
» Tailoglou, Panagiotis -66 26.85  -0.4 6 Heat 1 ti
KS Bergström, Frida -79 27.40  -1.8 SB 5 Heat 3 ti
Hammarberg, Sara -79 29.61    -1.7 PB 6 Heat 1 ti  
Jyttner, Hannah -79 ej start  ti
Larsson, Angelica -82 27.26  0.0 5 Heat 4 ti
Nyström Tholander, Emma -76 25.37  -1.7 1 Heat 1 ti
  25.35    -0.9   3 A-Final ti  
Thulin, Petra -79 26.71  -1.7 4 Heat 1 ti
26.78  -1.7 3 B-final ti
400 m MS   Högberg, David -73 51.63        2 Heat 5 on  
Nilsson, Per -79 53.26  PB 4 Heat 5 on
Sauter, David -76 58.75        5 Heat 4 on  
Schmitz, Robert -79 53.71  SB 4 Heat 2 on
» Suhard, Karl Henrik -80 55.88  5 Heat 5 on
Söderström, Niclas -79 ej start            on  
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.97  5 Heat 3 on
KS Nyström Tholander, Emma -76 57.70  3 Final on
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:05.91        5 Heat 3 on  
» Gustafsson, Peter -74 2:02.52  3 Heat 3 on
Karlsson, Mikael -74 2:00.48  4 Heat 1 on [¤]
1 500 m MS   Garcia, Ricardo -77 4:11.50        11 Heat 2 on [¤]
» Gustafsson, Peter -74 ej start  on
Johannesson, Ronny -77 4:06.75      PB 9 Heat 2 on [¤]
Johansson, Bengt -59 ej start  on
3 000 m MS   Berglund, Thomas -69 10:01.98  [2]   PB     on  
5 000 m MS   Berglund, Thomas -69 16:51.68      PB 17 Final on [¤]
3 000 m h (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 10:05.29      SB 7 Final to  
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 15.43    +0.4   4 Heat 1 to  
400 m häck (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 61.67      SB 4 Final ti  
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 2.93        2 Final on  
Hellstrand, Linn -79 ej start  on
» Kapell, Petra -67 3.23  SB 1 Final on
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.51    +1.8 SB 7 Final ti  
Danielsson, Erik -71 6.07  +1.3 SB 11 ti
Molinder, Roger -80 5.78  +1.5 12 ti
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.23    +4.0   1 Final to  
14.87  +1.1 1 to
Diskus (2,0 kg) MS   Wallgren, Jens -79 ej start            on  
Diskus (1,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 32.36        6 Final on  
Slägga (4,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 23.38        6 Final to  
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Mellantid
 1997-07-11/13 (fr-sö)  | Öresundsspelen, Hedens IP, Helsingborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS » Pell, Rickard -79 49.43        1 Heat 4  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej start          1 [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-07-09 (on)  | Juli-spelen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Ròpeter, Tom -62 24.94    +1.1 PB 3 Final    
 1997-07-07 (må)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:53.43        8 Heat 2    
M22 » Pell, Rickard -79 1:53.35  1 Final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:54.06        4 Heat 1    
Garcia, Ricardo -77 ej start  Heat 1 [¤]
» Häggström, Niklas -71 3:57.97        13 Heat 1    
Phersson, Andreas -75 3:57.16  13 Heat 2
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-07-05/06 (lö-sö)  | Världsungdomsspelen, Ullevi, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.97    +0.6 SB 3 Final  
 1997-07-05/06 (lö-sö)  | Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Kleebinder, Niklas -77 6 652  [1] +0.3 SB 4    
100 m 11.94 [663] -0.3 SB 1
Längd 6.71 [746] +2.2 1
Kula (7,26 kg) 12.42 [632] PB 1
Höjd 1.90 [714] 1
400 m 53.20 [673] SB 1
110 m häck (106,7 cm) 16.52 [675] -1.1 PB 1
Diskus (2,0 kg) 41.26 [690] [1] PB 1
Stav 4.06 [634] [1] SB 1
Spjut (800 gr) 47.58 [553] SB 1
1 500 m 4:41.34 [672] SB 1
10-kamp P18   Wallgren, Jens -79 5 764    -0.9   4    
100 m 12.86 [492] -2.2 1
Längd 5.93 [571] +0.6 PB 1
Kula (6,25 kg) 11.66 [586] 1
Höjd 1.78 [610] 1
300 m 39.40 [622] 1
110 m häck (100 cm) 17.87 [537] -1.0 1
Diskus (1,75 kg) 32.82 [520] 1
Stav 3.86 [579] 1
Spjut (800 gr) 47.06 [545] SB 1
1 500 m 4:36.61 [702] 1
9-kamp P16   Ericsson, Markus -81 5 785    -0.9 PB 5    
110 m häck (91,4 cm) 17.34 [639] -1.8 PB 1
Diskus (1,5 kg) 35.70 [719] PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 45.20 [669] 1
Stav 2.86 [555] SB 1
100 m 12.85 [593] -0.6 PB 1
Höjd 1.78 [797] SB 1
Kula (5,5 kg) 11.34 [685] 1
Längd 5.19 [561] -0.4 1
800 m 2:16.15 [567]     PB   1  
Hallgren, Jonathan -81 6 428  +0.5 PB 4
110 m häck (91,4 cm) 16.08 [814] +0.8 1
Diskus (1,5 kg) 31.04 [625] 1
Spjut (600 gr, f 1999) 40.26 [588] 1
Stav 3.06 [615] 1
100 m 12.00 [782] -0.2 PB 1
Höjd 1.96 [973] PB 1
Kula (5,5 kg) 11.47 [693] PB 1
Längd 6.37 [850] +0.9 PB 1
800 m 2:20.36 [488] PB 1
7-kamp F18   Kleebinder, Aline -80 ej start             
7-kamp F16   Liljegren, Sara -81 4 545    +0.3 PB 5    
100 m häck (76,2 cm) 15.52 [851] -1.1 PB 1
Höjd 1.48 [605] PB 1
Kula (3,0 kg) 9.42 [551] 1
200 m 26.77 [824] +0.7 1
Längd 5.06 [723] +1.4 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.20 [354] PB 1
800 m 2:32.00 [637] PB 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
 1997-07-05 (lö)  | Väsbyspelen, Vilundavallen, Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Axelsson, Björn -73 1:59.31      PB 4 Heat 1    
» Gustafsson, Peter -74 2:00.01  SB 5 Heat 1
Karlsson, Mikael -74 1:58.63      SB 3 Heat 1    
Ròpeter, Tom -62 2:00.80  5 Heat 2
Höjd MS   Nordwall, Jimmy -81 1.79        2 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-07-02 (on)  | Regionens Seriefinal, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Nordqvist, Malin -84 13.02    +3.3   5 Final    
200 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 24.9m   +3.8   3 Final    
400 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 56.77      PB 1 Final    
800 m KS » Lundgren, Stina -76 2:31.15        5 Final    
1 500 m KS » Lundgren, Stina -76 5:05.35      SB 5 Final    
3 000 m KS   Wallgren, Lisa -79 10:24.2m       1 Final    
100 m häck (84 cm) KS   Thulin, Petra -79 14.69    +2.1   2 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Liljegren, Sara -81 69.14      PB 2 Final    
Höjd KS   Olofsson, Angelica -83 1.43        5 Final    
Stav KS » Kapell, Petra -67 2.86        1 Final    
Längd KS   Larsson, Angelica -82 4.82    +2.6   3 Final    
4.37  +0.5 3 Final
Tresteg KS   Thulin, Petra -79 11.34  [1] +0.8 PB 2 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Sandberg, Maria -81 7.44      SB 5 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Jyttner, Hannah -79 20.92      PB 4 Final    
Slägga (4,0 kg) KS   Kleebinder, Aline -80 28.50  [2,3]   PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Sandberg, Maria -81 25.30        4 Final    
Stafett 1 000 m KS   Liljegren, Sara -81 2:19.8m       2 Final    
Larsson, Angelica -82
Nyström Tholander, Emma -76
Thulin, Petra -79
Lag Arena KS   Jyttner, Hannah -79 50p        3      
» Kapell, Petra -67
Kleebinder, Aline -80
Larsson, Angelica -82
Liljegren, Sara -81
» Lundgren, Stina -76
Nordqvist, Malin -84
Nyström Tholander, Emma -76
Olofsson, Angelica -83
Sandberg, Maria -81
Thulin, Petra -79
Wallgren, Lisa -79
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
 1997-06-29/07-02 (sö-on)  | Stockholm Summer Games, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Kjäll, Daniel -83 ej start          1  
Wallgren, Joacim -84 ej start  1
F14 Nordwall, Dionne -83 ej start          1  
Olofsson, Angelica -83 ej start  1
Schmitz, Corinne -83 ej start  1
2 000 m P14   Wallgren, Joacim -84 ej start          1  
Längd (zon) P14 » Attersand, Henrik -84 ej start          1  
Kula (4,0 kg) P14 » Attersand, Henrik -84 ej start          1  
Kjäll, Daniel -83 ej start  1
Lengheden, Lasse -83 ej start  1
Kula (3,0 kg) F14   Nordwall, Dionne -83 ej start          1  
Schmitz, Corinne -83 ej start  1
 1997-06-30 (må)  | Gefle Dagbladgalan, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 49.17      PB 1 B-final    
800 m MS   Jedemo, Mats -72 1:54.05        4 C-final    
Johannesson, Ronny -77 1:58.45  PB 5 D-final
» Pell, Rickard -79 1:50.20  [2,3] PB 6 A-Final [¤]
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:54.17        4 B-final    
Phersson, Andreas -75 4:05.56  11 B-final
5 000 m MS   Wolf-Wallin, Joachim -72 ej start               
10 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 ej start              [¤]
» Rappe, Martin -72 brutit  Final
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej start               
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P18
[3] - Även klubbrekord i klassen MS
 1997-06-29/30 (sö-må)  | Bospararspelen, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS   Axelsson, Björn -73 2:01.53        8 A-Final [¤]
Bergenfelt, Niklas -75 2:03.75  9 A-Final [¤]
Björkqvist, Rickard -71 2:01.04      SB 1 B-final  
» Gustafsson, Peter -74 2:00.47  SB 4 A-Final
3 000 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 ej start            [¤]
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gustafsson, Björn -79 6:16.94      PB 2 Final  
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-06-27/29 (fr-sö)  | Veteran SM, Krokoms IP, Krokom - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Ròpeter, Tom -62 53.37        2 Final  
55.23  1 Heat 2
800 m MS   Ròpeter, Tom -62 2:04.85        2 Final  
Kula (6,25 kg) MS   Westberg, Jöran -47 12.50      PB 2 Final fr [¤]
Diskus (1,5 kg) M50   Westberg, Jöran -47 41.72      PB 2 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-06-28 (lö)  | Tyresö Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Gustafsson, Joel -83 10.53    +3.5   4 Final   [¤]
100 m P18 » Suhard, Karl Henrik -80 12.07    +1.8 PB 6 Final    
800 m K22   Schmitz, Jenny -77 2:29.02      SB 1 Final    
80 m häck (84 cm) P14   Kjäll, Daniel -83 13.19    +0.8 PB 1 Final   [¤]
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 14.72    +2.3   1 Final    
14.34  +3.8 1 Extraheat
Höjd P16   Nordwall, Jimmy -81 1.80      PB 1 Final   [¤]
Tresteg (zon) P14   Gustafsson, Joel -83 10.76    +1.0   2 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-06-26 (to)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.61    +2.0   4 B-pool H1    
Dani, Peter -79 11.39  +1.9 PB 4 B-pool H2
Petersson, Thomas -65 12.89    +2.0   5 B-pool H1    
Wijk, Fredrik -72 11.66  0.0 7 B-pool H2
KS Hansson Malmén, Jenny -79 13.60  +1.8 SB 6 Heat 2
400 m KS   Nyström Tholander, Emma -76 ej start               
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:52.13        4 B-final    
Jedemo, Mats -72 1:53.92  SB 10 B-final [¤]
Johannesson, Ronny -77 ej start          D-final   [¤]
» Pell, Rickard -79 1:51.18  1 B-final [¤]
Wallén, Mattias -72 1:58.13  3 D-final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:54.59        8 B-final    
Bergenfelt, Niklas -75 4:15.93  14 C-final
Garcia, Ricardo -77 4:04.88        4 C-final    
» Gustafsson, Peter -74 4:07.35  SB 8 C-final [¤]
» Häggström, Niklas -71 3:52.93  SB 5 B-final
Phersson, Andreas -75 4:01.88        12 B-final    
Wolf-Wallin, Joachim -72 ej start 
Diskus (2,0 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 ej start               
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-06-24/26 (ti-to)  | JEM, Ljubiljana, SLO - EM : gren
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:51.57        3 Heat 1 on  
» Pell, Rickard -79 1:50.91  SB 4 Semi-1 on
1:52.30  5 Final to
 1997-06-24 (ti)  | Sommar-ös, Tureberg, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Petersson, Thomas -65 12.75    +2.3   6 Heat 3    
Schmitz, Robert -79 11.95  +2.3 5 Heat 3
Wijk, Fredrik -72 11.39  +2.2 2 Heat 4
  11.46    +0.5 SB 3 Final    
KS Ljungkvist, Jenny -83 13.24  +2.3 3 Heat 2
13.36  +0.6 PB 7 Final
Sonnerby, Maria -82 13.3m +1.1 5 1
  13.30    +0.6 PB 6 Final    
Thulin, Petra -79 12.7m +1.1 3 Heat 1
12.98  +0.6 PB 4 Final
400 m MS » Gustafsson, Peter -74 54.94      SB 4 Heat 2    
Klinteskog, Johan -81 51.31  [1,2] PB 4 Heat 3
Nilsson, Per -79 53.32      PB 1 Heat 1    
Sauter, David -76 58.31  SB 5 Heat 1
» Suhard, Karl Henrik -80 56.54  5 Heat 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.89      SB 6 Heat 1    
Wallén, Mattias -72 53.19  7 Heat 3
1 000 m MS   Wolf-Wallin, Joachim -72 2:58.22  [3]   PB        
KS Wallgren, Lisa -79 3:25.54  [3]
3 000 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 ej start               
Wolf-Wallin, Joachim -72 8:51.94  1 Final
KS Wallgren, Lisa -79 10:24.95  3 Final
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 2.80        3 Final    
Längd MS   Ericsson, Markus -81 5.26    +2.0 PB 5 Final    
Kahn, Fredrik -81 5.70  +1.1 3 Final
KS Pahlén, Jenny -82 4.57  +1.9 2 Final
Kula (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 10.57        1 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Liljegren, Sara -81 10.53      PB   Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
[3] - Mellantid
 1997-06-20 (fr)  | Orsa Kajtn, Orsa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Jedemo, Mats -72 51.39        6 14 km    
Wolf-Wallin, Joachim -72 50.25  4 14 km
 1997-06-19 (to)  | Västerås Games, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:54.70      SB 5 A-Final    
Johannesson, Ronny -77 2:03.38  PB 9 B-final [¤]
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:53.18      SB 2 Final    
3 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 8:45.01        5 Final    
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 2.93        4 Final    
» Kapell, Petra -67 ej start 
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.88    +0.4 SB 4 Final   [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
 1997-06-18 (on)  | Helsingfors, Olympiatadion, FIN
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Phersson, Andreas -75 3:50.35      PB 4 Final    
 1997-06-18 (on)  | Juni proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS » Attersand, Johan -74 ej start               
Axelsson, Björn -73 24.18  +0.6 PB 5 Heat 4 [¤]
Björkqvist, Rickard -71 ej start               
Dani, Peter -79 ej start 
» Gustafsson, Peter -74 25.18  +0.9 PB 5 Heat 2 [¤]
Hallgren, Jonathan -81 24.2m   0.0   4 Heat 3   [¤]
Högberg, David -73 23.00  +3.0 5 Heat 5
22.95  +1.5 SB 4 A-Final
Klinteskog, Johan -81 23.29    +0.6 PB 1 Heat 4   [¤]
Nilsson, Per -79 23.9m 0.0 3 Heat 3
Sauter, David -76 25.79  +1.8 PB 1 Heat 1
Schmitz, Robert -79 ej start               
Severin, Fredrik -74 25.61  +0.9 PB 6 Heat 2 [¤]
Skeppstedt, Martin -82 23.5m 0.0 1 Heat 3 [¤]
Skeppstedt, Martin -82 23.42  [2] +1.1 PB 3 B-final    
» Suhard, Karl Henrik -80 24.51  +0.9 PB 2 Heat 2
Söderling, Andreas -81 24.8m 0.0 6 Heat 3 [¤]
Söderström, Niclas -79 22.85    +3.0   3 Heat 5    
» Tailoglou, Panagiotis -66 26.31  +1.8 PB 2 Heat 1
Wallgren, Jens -79 24.65  +0.9 PB 3 Heat 2
Wijk, Fredrik -72 ej start               
KS Hansson Malmén, Jenny -79 ej start 
Jyttner, Hannah -79 ej start 
Larsson, Angelica -82 26.35  +1.7 PB 2 Heat 2 [¤]
  26.61    +1.0   5 Final    
Liljegren, Sara -81 26.50  +1.0 PB 1 Heat 1 [¤]
Ljungkvist, Jenny -83 26.55  [3] +1.0 PB 2 Heat 1 [¤]
Lundström, Anna -82 30.89    +1.0 PB 6 Heat 1   [¤]
Nyström Tholander, Emma -76 24.85  [4,5] +2.0 PB 2 Heat 3
Pahlén, Jenny -82 27.76  +1.0 PB 4 Heat 1 [¤]
Sonnerby, Maria -82 28.09    +1.0 PB 5 Heat 1   [¤]
Thulin, Petra -79 25.74  +2.0 4 Heat 2
Thulin, Petra -79 25.58  [6] +1.0 PB 3 Final
400 m MS   Jedemo, Mats -72 57.5m [7]            
600 m MS   Jedemo, Mats -72 1:28.2m [7]   SB        
800 m MS   Jedemo, Mats -72 1:59.0m              
1 000 m MS   Björkqvist, Rickard -71 2:44.06      PB 3 Heat 1   [¤]
Gustafsson, Björn -79 2:43.65  PB 9 Heat 2
Jedemo, Mats -72 2:30.73      PB 2 Heat 2   [¤]
Johansson, Bengt -59 2:58.03  SB 6 Heat 1 [¤]
Höjd MS   Ericsson, Markus -81 1.65        4 Final   [¤]
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 ej start               
Hellstrand, Linn -79 2.30  2 Final
» Kapell, Petra -67 ej start               
Wikström, Linda -81 2.10  3 Final [¤]
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.42    -0.2 SB 1 Final    
Slägga (4,0 kg) KS   Mattsson, Sofii -81 20.48      PB 2 Final   [¤]
Spjut (800 gr) MS   Kleebinder, Niklas -77 ej start               
Sauter, David -76 40.48  PB 5 Final [¤]
Wallgren, Jens -79 46.98  SB 3 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 46.36        1 Final   [¤]
KS Mattsson, Sofii -81 22.60  2 Final [¤]
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P15
[3] - Klubbrekord i klassen F14
[4] - Klubbrekord i klassen K22
[5] - Även klubbrekord i klassen KS
[6] - Klubbrekord i klassen F18
[7] - Mellantid
 1997-06-17 (ti)  | Karlskrona GP, Västra Mark, Karlskrona
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:50.92  [1]   PB 2 A-Final