HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SÄSONGENS NYA KLUBBREKORDNOTERINGAR Rapportdatum: 2018-11-11
Ute för 1997 Resultatdatum: 1997-10-12
Förklaringar            
Nu gällande klubbrekordnotering för 1997.
Tidigare klubbrekordnotering som senare under 1997 har slagits av annan person/lag.
Tangering av eget klubbrekord eller klubbrekordnotering som senare under 1997 har slagits av personen/laget.
               
datum gren klass   namn resultat   vind   tävling
1997-10-12 Diskus (2,0 kg) M45 » Berg, Torbjörn -51 43.18  » Castorama, Hässelby IP, Hässelby
1997-09-21 Diskus (0,6 kg) P12 Westberg, Magnus -85 23.88  » KM 5-kamp, Enskede IP, Enskede
1997-09-16 60 m P10 Stenborg, Joakim -87 9.89  +0.2 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
3-kamp P11 Olofsson, Andreas -86 1 493  +0.1 » Spårvägens Säsongavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-09-14 80 m F14 Ljungkvist, Jenny -83 10.49  +0.9 » Svedala-mästerskapet, Lugnets IP, Falun
2 000 m P13 Wallgren, Joacim -84 6:38.30  » Svedala-mästerskapet, Lugnets IP, Falun
3 000 m P18 » Pell, Rickard -79 8:50.39  » Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
1997-09-11 100 m [1] F13 Nordqvist, Malin -84 13.45  0.0 » Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
1997-09-10 Boll (300 gr) P12 Westberg, Magnus -85 42.50  » Stockholm cup P+F 12-14 final, Stockholms Stadion, Stockholm
1997-09-04 Boll (300 gr) F11 Krasniqi, Rozafa -86 29.84  » S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-09-02 200 m F15 Larsson, Angelica -82 26.24  +1.8 » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
1997-09-01 60 m häck (76,2 cm) F11 Carls, Camilla -86 12.29  -0.1 » DF 12 - 14 1997, Enskede IP, Enskede
1997-08-30 100 m P15 Skeppstedt, Martin -82 11.50  +1.6 » Lag-USM -97, Heleneholms IP, Malmö
Maraton M70 Hvitfelt, P-O -23 4:09.46  » Örebro City Marathon, Örebro
300 m häck (76,2 cm) P16 Klinteskog, Johan -81 38.52  » Lag-USM -97, Heleneholms IP, Malmö
1997-08-27 300 m P16 Klinteskog, Johan -81 36.71  » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
300 m F16 Liljegren, Sara -81 41.71  » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (4,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 26.66  » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (3,0 kg/110) F16 Mattsson, Sofii -81 28.44  » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
1997-08-26 300 m häck (76,2 cm) P16 Klinteskog, Johan -81 38.60  » UDM - JDM, Källbrinks IP, Huddinge
Boll (300 gr) P12 Westberg, Magnus -85 42.34  » Stockholm Cup 12 - 14 år, Enskede IP, Enskede
Boll (300 gr) F11 Krasniqi, Rozafa -86 29.52  » Stockholm Cup 12 - 14 år, Enskede IP, Enskede
1997-08-24 Tresteg KS Thulin, Petra -79 11.55  +0.9 » Landskapsmatch P+F 17-18 år, Finnvedsvallen, Värnamo
Tresteg F18 Thulin, Petra -79 11.55  +0.9 » Landskapsmatch P+F 17-18 år, Finnvedsvallen, Värnamo
1997-08-21 200 m P13 Wallgren, Joacim -84 29.04  -0.5 » Augusti-proppen, Enskede IP, Enskede
1997-08-19 Stav KS » Kapell, Petra -67 3.41  » Tjejernas kväll, Sollentunavallen, Stockholm
1997-08-17 Tresteg F18 Thulin, Petra -79 11.36  +1.1 » JSM -97, Tingvalla IP, Karlstad
1997-08-16 400 m K22 Nyström Tholander, Emma -76 55.77  » JSM -97, Tingvalla IP, Karlstad
110 m häck (91,4 cm) P16 Hallgren, Jonathan -81 15.11  +1.2 » USM -97, Nobelstadion, Karlskoga
Diskus (1,0 kg) KS Bergström, Frida -79 37.18  » JSM -97, Tingvalla IP, Karlstad
Diskus (1,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 37.18  » JSM -97, Tingvalla IP, Karlstad
1997-08-15 100 m P15 Skeppstedt, Martin -82 11.54  +1.0 » USM -97, Nobelstadion, Karlskoga
1997-08-11 Diskus (1,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 35.26  » Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
1997-08-10 80 m F13 Nordqvist, Malin -84 10.73  +1.8 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
100 m P15 Skeppstedt, Martin -82 11.66  +1.9 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
100 m F18 Bergström, Frida -79 12.65  +1.3 » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
1 500 m P18 » Pell, Rickard -79 3:57.57  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
1997-08-09 Stav F18 Hammarberg, Sara -79 3.00  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
1997-08-08 Slägga (3,0 kg/110) F16 Sandberg, Maria -81 28.42  » Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
1997-07-30 400 m M35 Ròpeter, Tom -62 53.10  » Sommarös, Stockholms Stadion, Stockholm
400 m K22 Nyström Tholander, Emma -76 56.26  [2] » Sommarös, Stockholms Stadion, Stockholm
100 m häck (84 cm) F18 Thulin, Petra -79 14.70  +0.6 » Sommarös, Stockholms Stadion, Stockholm
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.35  » Sommarös, Stockholms Stadion, Stockholm
1997-07-19 Diskus (1,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 34.18  » Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
1997-07-06 Höjd P16 Hallgren, Jonathan -81 1.96  » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
Stav M22 Kleebinder, Niklas -77 4.06  » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
Diskus (2,0 kg) M22 Kleebinder, Niklas -77 41.26  » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
10-kamp M22 Kleebinder, Niklas -77 6 652  +0.3 » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
9-kamp P16 Hallgren, Jonathan -81 6 428  +0.5 » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
7-kamp F16 Liljegren, Sara -81 4 545  +0.3 » Dalakampen (DM mångkamp), Lugnets IP, Falun
1997-07-02 Tresteg F18 Thulin, Petra -79 11.34  +0.8 » Regionens Seriefinal, Arosvallen, Västerås
Slägga (4,0 kg) KS Kleebinder, Aline -80 28.50  » Regionens Seriefinal, Arosvallen, Västerås
Slägga (4,0 kg) F17 Kleebinder, Aline -80 28.50  » Regionens Seriefinal, Arosvallen, Västerås
1997-06-30 800 m MS » Pell, Rickard -79 1:50.20  » Gefle Dagbladgalan, Gavlestadion, Gävle
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:50.20  » Gefle Dagbladgalan, Gavlestadion, Gävle
1997-06-28 Diskus (1,5 kg) M50 Westberg, Jöran -47 41.72  » Veteran SM, Krokoms IP, Krokom
1997-06-25 800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:50.91  » JEM, Ljubiljana, SLO
1997-06-24 400 m [3] P16 Klinteskog, Johan -81 51.31  » Sommar-ös, Tureberg, Sollentunavallen, Sollentuna
Kula (3,0 kg) F16 Liljegren, Sara -81 10.53  » Sommar-ös, Tureberg, Sollentunavallen, Sollentuna
1997-06-18 200 m P15 Skeppstedt, Martin -82 23.42  +1.1 » Juni proppen, Enskede IP, Enskede
200 m KS Nyström Tholander, Emma -76 24.85  +2.0 » Juni proppen, Enskede IP, Enskede
200 m K22 Nyström Tholander, Emma -76 24.85  +2.0 » Juni proppen, Enskede IP, Enskede
200 m F18 Thulin, Petra -79 25.58  +1.0 » Juni proppen, Enskede IP, Enskede
200 m F14 Ljungkvist, Jenny -83 26.55  +1.0 » Juni proppen, Enskede IP, Enskede
1997-06-17 800 m M22 Danielsson, Stefan -76 1:50.92  » Karlskrona GP, Västra Mark, Karlskrona
1997-06-15 4 x 100 m P19 Molinder, Roger -80 43.38  » Stafett-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Söderström, Niclas -79
Dani, Peter -79
Nilsson, Per -79
4 x 100 m F19 Jyttner, Hannah -79 49.05  » Stafett-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Thulin, Petra -79
Bergström, Frida -79
Lissäng, Sofie -80
1997-06-14 4 x 100 m P19 Molinder, Roger -80 43.39  » Stafett-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Söderström, Niclas -79
Dani, Peter -79
Nilsson, Per -79
4 x 100 m P17 Söderling, Andreas -81 44.45  » Stafett-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Klinteskog, Johan -81
Skeppstedt, Martin -82
Hallgren, Jonathan -81
4 x 100 m F17 Sonnerby, Maria -82 49.69  [2] » Stafett-SM, Fredriksskans IP, Kalmar
Larsson, Angelica -82
Meckbach, Susanne -81
Liljegren, Sara -81
1997-06-11 400 m [3] P16 Klinteskog, Johan -81 51.47  » Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
1997-06-10 Stav F18 Hammarberg, Sara -79 2.93  » Sommarös nr 1, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-06-08 200 m F18 Thulin, Petra -79 25.95  +1.9 » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Höjd F14 Olofsson, Angelica -83 1.57  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
Diskus (1,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 34.06  » Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
1997-06-07 Höjd F14 Olofsson, Angelica -83 1.56  » Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-06-04 Kula (4,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 9.88  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
Slägga (4,0 kg) KS Bergström, Frida -79 25.08  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
Slägga (4,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 25.08  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
Slägga (4,0 kg) F17 Kleebinder, Aline -80 21.38  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
Slägga (3,0 kg/110) F16 Sandberg, Maria -81 26.36  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
Slägga (3,0 kg/110) F15 Lundström, Anna -82 19.12  » ICA-den cup final 18 och 16 år, Enskede IP, Enskede
1997-06-03 Kula (6,0 kg) M50 Westberg, Jöran -47 13.02  » VDM dag 4, Brunna IP, Botkyrka
1997-06-01 400 m M35 Ròpeter, Tom -62 53.13  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
110 m häck (91,4 cm) P16 Hallgren, Jonathan -81 15.62  -1.8 » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1997-05-31 Stav F18 Hammarberg, Sara -79 2.91  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
Stav F16 Aderö, Johanna -81 2.41  » SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
1997-05-29 Tresteg (zon) F13 Nordqvist, Malin -84 9.89  - » Sth-Cup omg 1 P+F 12 -14, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (4,0 kg) P14 Kjäll, Daniel -83 24.62  » Sth-Cup omg 1 P+F 12 -14, Källbrinks IP, Huddinge
Slägga (3,0 kg/110) F14 Askervall, Louise -83 20.04  » Sth-Cup omg 1 P+F 12 -14, Källbrinks IP, Huddinge
1997-05-28 Slägga (3,0 kg/110) F16 Sandberg, Maria -81 23.98  » STH-cup P+F 16  Kval, Enskede IP, Enskede
1997-05-27 800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:51.16  » Back on Track, Enskede IP, Enskede
Diskus (1,5 kg) M50 Westberg, Jöran -47 40.44  » VDM dag 3, Brunna IP, Botkyrka
1997-05-25 3 000 m F18 Wallgren, Lisa -79 10:21.38  » Regionsserien div 1A Kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
Höjd P16 Hallgren, Jonathan -81 1.92  [2] » UDM mångkamp (Vårkampen), Kvarnängens IP, Nynäshamn
Tresteg F18 Thulin, Petra -79 11.15  -1.3 » Regionsserien div 1A Kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
Diskus (1,0 kg) F18 Bergström, Frida -79 31.08  » Regionsserien div 1A Kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) KS Kleebinder, Aline -80 20.62  » Regionsserien div 1A Kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
Slägga (4,0 kg) F17 Kleebinder, Aline -80 20.62  » Regionsserien div 1A Kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
9-kamp P16 Hallgren, Jonathan -81 6 387  +0.6 » UDM mångkamp (Vårkampen), Kvarnängens IP, Nynäshamn
1997-05-24 110 m häck (91,4 cm) P16 Hallgren, Jonathan -81 15.65  0.0 » UDM mångkamp (Vårkampen), Kvarnängens IP, Nynäshamn
3-kamp F11 Krasniqi, Rozafa -86 1 429  -0.3 » UDM mångkamp (Vårkampen), Kvarnängens IP, Nynäshamn
1997-05-13 300 m P16 Klinteskog, Johan -81 37.57  » Linnéa-spelen, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-05-03 Stav F18 Hammarberg, Sara -79 2.90  » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
Stav F16 Wikström, Linda -81 2.15  » Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
1997-03-22 Maraton M70 Hvitfelt, P-O -23 4:23.38  » Vällingby-marathon, Vällingby
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F13. Ingick i grenprogrammet: -1984
[2] - Tangerat klubbrekord
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
                   
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics