HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-07-16
Ute för 1996 Resultatdatum: 1996-11-02
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1996-11-02 (lö)  | Vintermaraton, Huddinge
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS » Rappe, Martin -72 2:33.41      PB 1 1    
 1996-09-29 (sö)  | KM 5-kamp, Enskede IP, Enskede
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Crona, Magnus -75 1 833    0.0 SB 4      
Längd 4.48 [287] +1.6 SB 4 1
Spjut (800 gr) 24.06 [217] SB 4 1
200 m 27.55 [408] -1.6 SB 3 1
Diskus (2,0 kg) 16.94 [215] PB 4 1
1 500 m 4:36.01 [706]     SB 1 1    
Danielsson, Erik -71 2 692  +0.7 SB 1
Längd 6.29 [650] +2.9 1 1
Spjut (800 gr) 45.08 [516] 1 1
200 m 24.57 [643] -1.6 SB 1 1
Diskus (2,0 kg) 29.82 [461] 1 1
1 500 m 5:25.54 [422]     SB 4 1    
Wagner, Henrik -69 1 931  -0.8 SB 3
Längd 4.65 [317] +0.1 PB 3 1
Spjut (800 gr) 30.60 [308] SB 2 1
200 m 27.61 [404] -1.6 SB 4 1
Diskus (2,0 kg) 23.38 [336] 2 1
1 500 m 4:58.91 [566]     SB 2 1    
Wallén, Mattias -72 2 352  +0.8 PB 2
Längd 5.11 [404] +3.2 2 1
Spjut (800 gr) 27.28 [261] PB 3 1
200 m 24.59 [641] -1.6 SB 2 1
Diskus (2,0 kg) 19.84 [269] SB 3 1
1 500 m 4:25.04 [777] SB 3 1
5-kamp P18   Nilsson, Per -79 1 920    +0.1 PB 3      
Längd 5.26 [433] +2.4 2 1
Spjut (800 gr) 29.42 [291] PB 2 1
200 m 26.55 [481] -2.2 2 1
Diskus (1,75 kg) 23.64 [341] PB 2 1
1 500 m 5:35.18 [374]     PB 3 1    
Schmitz, Robert -79 1 938  -0.2 PB 2
Längd 5.04 [390] +1.7 PB 3 1
Spjut (800 gr) 26.28 [247] PB 3 1
200 m 25.23 [587] -2.2 1 1
Diskus (1,75 kg) 18.52 [244] PB 3 1
1 500 m 5:16.16 [470]     PB 2 1    
Wallgren, Jens -79 2 432  -0.7 PB 1
Längd 5.51 [483] +0.9 PB 1 1
Spjut (800 gr) 45.60 [524] 1 1
200 m 26.77 [465] -2.2 3 1
Diskus (1,75 kg) 31.08 [486] 1 1
1 500 m 5:15.44 [474] 1 1
5-kamp P16   Ericsson, Markus -81 2 333    -0.4 PB 2      
Längd 5.13 [546] +0.6 6 1
Spjut (600 gr, f 1999) 39.23 [571] 1 1
200 m 27.26 [512] -1.4 PB 7 1
Diskus (1,5 kg) 26.72 [530] 1 1
1 500 m 5:39.79 [174]     PB 5 1    
Kahn, Fredrik -81 1 825  -0.8 PB 7
Längd 5.20 [563] +1.2 5 1
Spjut (600 gr, f 1999) 28.78 [380] PB 3 1
200 m 26.90 [543] -2.8 5 1
Diskus (1,5 kg) 17.90 [299] PB 5 1
1 500 m 6:14.47 [40]     PB 8 1    
Klinteskog, Johan -81 2 762  -0.4 PB 1
Längd 5.25 [576] +0.5 PB 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) 38.28 [554] PB 2 1
200 m 25.20 [703] -1.4 1 1
Diskus (1,5 kg) 22.82 [436] PB 2 1
1 500 m 4:52.24 [493]     PB 1 1    
Molinder, Roger -80 2 296  -0.9 SB 3
Längd 6.04 [769] +1.0 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 26.73 [338] SB 4 1
200 m 25.66 [658] -2.8 SB 2 1
Diskus (1,5 kg) 19.84 [356] SB 4 1
1 500 m 5:39.55 [175]     SB 4 1    
» Suhard, Karl Henrik -80 1 967  -1.3 PB 4
Längd 5.12 [544] +0.2 PB 7 1
Spjut (600 gr, f 1999) 19.99 [183] PB 8 1
200 m 26.35 [593] -2.8 PB 4 1
Diskus (1,5 kg) 15.75 [228] PB 8 1
1 500 m 5:01.52 [419]       2 1    
Sundén, Mikael -81 1 481  +0.3 PB 8
Längd 3.73 [203] +2.1 8 1
Spjut (600 gr, f 1999) 24.45 [290] PB 6 1
200 m 28.26 [429] -1.4 PB 8 1
Diskus (1,5 kg) 17.53 [288] PB 7 1
1 500 m 5:22.72 [271]       3 1    
Sutinen, Martin -80 1 959  -1.1 PB 5
Längd 5.58 [656] +0.5 PB 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) 23.22 [262] PB 7 1
200 m 27.05 [530] -2.8 6 1
Diskus (1,5 kg) 21.28 [396] PB 3 1
1 500 m 5:52.56 [115]     PB 6 1    
Söderling, Andreas -81 1 898  +0.5 PB 6
Längd 5.51 [639] +2.4 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 24.79 [297] PB 5 1
200 m 26.24 [603] -1.4 3 1
Diskus (1,5 kg) 17.74 [294] PB 6 1
1 500 m 6:05.93 [65] PB 7 1
5-kamp P14   Chan, Erik -82 609    0.0 PB 4      
Längd (zon) 3.56 [204] +1.1 PB 4 1
Diskus (1,0 kg) 10.93 [40] PB 4 1
200 m 31.31 [327] -1.1 PB 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 12.93 [33] PB 4 1
1 500 m 6:33.11 [5]     PB 4 1    
Gustafsson, Joel -83 1 743  -0.1 PB 2
Längd (zon) 4.34 [448] +1.0 PB 2 1
Diskus (1,0 kg) 20.76 [352] PB 2 1
200 m 30.42 [393] -1.1 PB 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) 19.36 [230] PB 2 1
1 500 m 5:15.28 [320]     PB 1 1    
Regazzoni, Leo -83 1 362  -0.3 PB 3
Längd (zon) 4.18 [400] +0.5 3 1
Diskus (1,0 kg) 19.18 [309] 3 1
200 m 31.75 [297] -1.1 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) 22.07 [298] PB 1 1
1 500 m 6:08.03 [58]     PB 2 1    
Skeppstedt, Martin -82 2 118  +1.6 PB 1
Längd (zon) 5.44 [769] +1.6 PB 1 1
Diskus (1,0 kg) 20.81 [353] 1 1
200 m 26.09 [785] +1.6 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.31 [202] PB 3 1
1 500 m 6:30.42 [9] SB 3 1
5-kamp F18   Bergström, Frida -79 2 355  [1,2] -0.5 PB 1      
Längd 5.05 [573] +0.3 PB 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 23.70 [358] [3] SB 1 1
200 m 28.85 [565] -1.4 2 1
Diskus (1,0 kg) 32.42 [508] 1 1
1 500 m 6:26.01 [351]     PB 4 1    
Hammarberg, Sara -79 1 574  -1.4 PB 5
Längd 4.18 [350] -1.4 PB 5 1
Spjut (600 gr, f 1999) 13.84 [175] PB 5 1
200 m 31.65 [373] -1.4 5 1
Diskus (1,0 kg) 16.10 [208] PB 4 1
1 500 m 6:01.26 [468]     PB 3 1    
Hellstrand, Linn -79 1 480  +0.2 PB 6
Längd 4.58 [448] +1.9 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 13.64 [172] PB 6 1
200 m 31.34 [393] -1.4 SB 4 1
Diskus (1,0 kg) 14.46 [180] PB 5 1
1 500 m 6:40.95 [287]     PB 6 1    
Jyttner, Hannah -79 1 684  -0.6 PB 4
Längd 4.56 [443] +0.1 PB 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) 16.94 [232] PB 4 1
200 m 29.28 [534] -1.4 3 1
Diskus (1,0 kg) 14.36 [178] PB 6 1
1 500 m 6:38.62 [297]     PB 5 1    
Thulin, Petra -79 2 128  -0.8 PB 2
Längd 4.82 [511] -0.2 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) 17.70 [246] PB 3 1
200 m 27.72 [653] -1.4 1 1
Diskus (1,0 kg) 17.94 [241] PB 3 1
1 500 m 5:59.58 [477]     PB 2 1    
Wallgren, Lisa -79 1 820  -0.3 SB 3
Längd 3.79 [261] +0.7 SB 6 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.98 [270] SB 2 1
200 m 33.57 [262] -1.4 SB 6 1
Diskus (1,0 kg) 20.00 [278] SB 2 1
1 500 m 5:11.94 [749]       1 1    
F16 Ghebrehiwet, Harnet -81 1 752  -0.1 PB 3
Längd 4.09 [416] +1.6 PB 3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 13.13 [188] PB 4 1
200 m 31.23 [479] -1.7 PB 3 1
Diskus (1,0 kg) 14.65 [277] PB 2 1
1 500 m 5:49.01 [392]       1 1    
Liljegren, Sara -81 2 020  0.0 PB 1
Längd 4.52 [550] +1.7 PB 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.25 [230] PB 3 1
200 m 29.02 [640] -1.7 1 1
Diskus (1,0 kg) 14.70 [278] PB 1 1
1 500 m 6:01.24 [322]     PB 3 1    
Mattsson, Sofii -81 1 680  +0.4 PB 4
Längd 3.95 [373] +2.5 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.89 [374] 1 1
200 m 32.07 [424] -1.7 4 1
Diskus (1,0 kg) 14.12 [260] PB 3 1
1 500 m 6:15.33 [249]       4 1    
Wikblad, Karin -81 1 953  -0.2 PB 2
Längd 4.24 [463] +1.2 PB 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) 16.82 [314] PB 2 1
200 m 30.07 [561] -1.7 PB 2 1
Diskus (1,0 kg) 13.78 [249] PB 4 1
1 500 m 5:53.49 [366] 2 1
5-kamp P12   Odell, David -84 0  [4] +0.6 PB 1      
Längd (zon) 4.08 [607] +2.3 1 1
Spjut (400 gr) 25.76 [629] PB 1 1
200 m 30.89 [0] -1.1 PB 1 1
Diskus (0,6 kg) 19.55 [610] PB 2 1
1 500 m 6:46.19 [0]     PB 1 1    
Westberg, Magnus -85 0  [4] -0.9 PB 2
Längd (zon) 3.02 [254] -0.6 PB 2 1
Spjut (400 gr) 17.62 [418] PB 2 1
200 m 39.35 [0] -1.1 PB 2 1
Diskus (0,6 kg) 19.62 [612] PB 1 1
1 500 m 8:28.44 [0]     PB 2 1    
F14 Olofsson, Angelica -83 0  [4] +0.3 PB 1
Längd (zon) 4.87 [773] [5] +1.8 PB 1
Spjut (400 gr) 15.07 [228] PB 1 1
200 m 29.11 [682] -1.1 PB 1 1
Diskus (0,6 kg) 13.00 [190] PB 1 1
1 500 m 5:41.15 [0]     PB 1 1    
F12 Jacobsson, Sofie -84 0  [4] +0.4 PB 1
Längd (zon) 3.96 [609] +2.0 PB 1 1
Spjut (400 gr) 7.33 [171] PB 1 1
200 m 33.82 [292] -1.1 PB 1 1
Diskus (0,6 kg) 11.49 [409] PB 1 1
1 500 m 6:16.41 [0]     PB 2 1    
Kudrén, Sara -84 0  [4] +0.2 PB 2
Längd (zon) 3.76 [536] +1.5 PB 2 1
Spjut (400 gr) 5.28 [37] PB 2 1
200 m 36.02 [161] -1.1 PB 2 1
Diskus (0,6 kg) 10.06 [335] PB 2 1
1 500 m 6:04.95 [0] PB 1 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen KS
[2] - Mångkampen har utgått ur grenprogrammet för KS. Ingick i grenprogrammet: -1977
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[5] - Klubbrekord i klassen F13
 1996-09-28 (lö)  | Veteran-DM halvmarathon, Skavlötens friluftsgård, Täby - DM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M40   Lagerstedt, Leif -55 1:30.21      PB 4 1    
 1996-09-25 (on)  | Castorama nr 3, Hässelby IP, Hässelby
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 2 096               
Kula (7,26 kg) 11.63 [574] 4 1
Spjut (800 gr) 39.40 [482] 4 1
Diskus (2,0 kg) 42.04 [725] 2 1
Slägga (7,26 kg) 21.12 [315] 3 1
 1996-09-22 (sö)  | Castorama nr 2, Hässelby IP, Hässelby
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 2 219      PB        
Kula (7,26 kg) 11.94 [595] [1] SB 5 1
Spjut (800 gr) 41.82 [518] [1] SB 4 1
Diskus (2,0 kg) 42.42 [732] 2 1
Slägga (7,26 kg) 23.96 [374] PB 6 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1996-09-21/22 (lö-sö)  | Mångkamp UDM - JDM, Björknäs IP, Boo - DM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
9-kamp P15   Ericsson, Markus -81 5 131    -0.1 PB 1    
110 m häck (91,4 cm) 18.14 [539] -0.2 PB 2 1
Diskus (1,5 kg) 29.64 [595] 1 1
Spjut (600 gr, f 1999) 44.16 [652] 1 1
Stav 2.50 [441] 3 1
100 m 13.41 [482] -0.3 3 1
Höjd 1.80 [817] 2 1
Kula (5,5 kg) 10.55 [631] PB 1 1
Längd 5.13 [546] +0.2 3 1
800 m 2:23.76 [428]       1 1  
Hallgren, Jonathan -81 brutit 
110 m häck (91,4 cm) 16.15 [804] 0.0 PB 1 2
Diskus (1,5 kg) 29.04 [582] 2 1
Spjut (600 gr, f 1999) ej res 
Stav 3.30 [685] PB 1 1
100 m ej start 
Höjd ej start 
Kula (5,5 kg) ej start 
Längd ej start 
800 m ej start 
7-kamp F15   Aderö, Johanna -81 2 791    -0.1 PB 4    
100 m häck (76,2 cm) 18.68 [492] -0.9 4 1
Höjd 1.38 [469] PB 4 1
Kula (3,0 kg) 7.28 [352] PB 5 1
200 m 29.32 [617] +0.2 3 1
Längd 4.27 [472] +0.3 PB 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) ej res  1
800 m 2:49.32 [389]       4 1  
Wikström, Linda -81 2 429  -0.1 PB 5
100 m häck (76,2 cm) 19.19 [442] -0.9 5 1
Höjd 1.29 [349] 5 1
Kula (3,0 kg) 7.52 [375] 4 1
200 m 32.24 [413] +0.2 PB 5 1
Längd 4.09 [416] +0.3 5 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.00 [221] PB 3 1
800 m 3:05.13 [213] 5 1
 1996-09-21 (lö)  | Klarälvsstafetten, Värmland, Ekshärad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF} [1] 41.49        3      
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1996-09-21 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 13.37    -0.3   7 C-final    
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 58.62        4 B-final    
800 m MS » Suhard, Karl Henrik -80 2:12.36      PB 9 Heat 1    
10 000 m MS » Rappe, Martin -72 32:00.49      PB 9 Heat 1    
 1996-09-19 (to)  | Final-öset, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Akhras, Sacha -80 12.85    -0.3 PB 5 Heat 2    
13.12  -0.1 6 Final
Högberg, David -73 11.50  -0.3 1 Heat 2
  11.40    -0.1   2 Final    
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.26  -0.6 SB 1 Heat 1
13.27  -0.1 7 Final
KS Liljegren, Sara -81 13.61  -0.6 2 Heat 1
800 m MS   Johansson, Bengt -59 2:17.75        7 Heat 2    
400 m häck (91,4 cm) MS   Klinteskog, Johan -81 60.75      PB 1 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.24        3 Final    
Kula (3,0 kg) P12   Westberg, Magnus -85 6.94      PB 1 Final    
F16 Aderö, Johanna -81 7.12  PB 4 Final
Liljegren, Sara -81 8.85      PB 1 Final    
Wikström, Linda -81 7.89  2 Final
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 39.56        2 Final    
Danielsson, Erik -71 33.80  3 Final
M22 » Attersand, Johan -74 32.10  PB 5 Final
Diskus (1,75 kg) P18   Wallgren, Jens -79 29.14        1 1    
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 27.98        1 1    
Diskus (1,0 kg) P14   Westberg, Magnus -85 17.78        3 1    
F16 Wikström, Linda -81 14.08  2 1
 1996-09-17 (ti)  | Säsongsavslutningen 1996, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Westberg, Magnus -85 10.63    +0.3 PB 8 Heat 1    
F12 Ahlholm, Eliza -85 11.19  +0.2 PB 4 Heat 4
Axelsson, Lisa -85 10.98    +0.2 PB 3 Heat 4    
Gustafsson, Annika -85 11.43  +0.2 5 Heat 4
Isaksson, Kristina -84 9.29  +0.3 1 Heat 5
Karlsson, Lina -85 10.21    +0.2 PB 2 Heat 4    
Kudrén, Sara -84 9.94  +0.3 PB 2 Heat 5
Svidén, Elin -85 10.48  +0.3 PB 5 Heat 5
200 m MS   Högberg, David -73 23.75    +0.1   4 Heat 5    
F16 Aderö, Johanna -81 28.74  +0.2 PB 4 Heat 3
F14 Ljungkvist, Jenny -83 28.08  +0.4 PB 1 Heat 1
800 m M22   Andersson, Martin -75 2:01.97      PB 4 Heat 2    
P16 » Suhard, Karl Henrik -80 2:13.51  PB 3 Heat 1
Stav P14   Orrskog, Martin -82 2.00        7 Final    
KS » Kapell, Petra -67 3.30  1 Final
F18 Hellstrand, Linn -79 2.40  PB 3 Final
Längd (zon) P12   Westberg, Magnus -85 3.00    -0.1 PB 30      
F12 Ahlholm, Eliza -85 2.88  -0.1 PB 31
Axelsson, Lisa -85 2.76    -0.1 PB 32      
Gustafsson, Annika -85 2.72  -0.1 PB 33
Isaksson, Kristina -84 3.87  -0.1 11
Karlsson, Lina -85 3.11    -0.1 PB 26      
Kudrén, Sara -84 3.56  -0.1 PB 16
Svidén, Elin -85 3.04  -0.1 PB 28
Kula (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 10.40      PB 4 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Wikström, Linda -81 7.72        3 Final    
Boll (300 gr) P12   Westberg, Magnus -85 33.34        9      
F12 Ahlholm, Eliza -85 16.52  SB 21
Axelsson, Lisa -85 7.90        34      
Isaksson, Kristina -84 13.62  PB 29
Karlsson, Lina -85 15.76  25
Kudrén, Sara -84 16.26      PB 22      
Svidén, Elin -85 17.38  PB 20
 1996-09-15 (sö)  | ICAden Cup DF, Kristinebergs IP, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Kannerberg, Linus -84 8.89    +3.4   8 Heat 1    
Strömdahl, Lars -84 9.58  +0.5 7 Heat 2
F12 Berglund, Emma -85 9.59  +1.8 PB 8 Heat 1
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.22    +1.2   3 Heat 1    
Werner, Gabriel -82 10.20  +0.7 PB 2 Heat 2
F14 Larsson, Angelica -82 10.78    +1.8   1 Heat 1    
Ljungkvist, Jenny -83 10.84  [1] +2.0 PB 1 Heat 2
800 m P14   Nerman, Linus -82 2:34.16      PB 10 Final    
P12 Lööf, Tony -85 2:52.30  13 Final
F14 Olofsson, Angelica -83 2:30.52        4 Final    
Schmitz, Corinne -83 2:35.94  PB 6 Final
F12 Berglund, Emma -85 3:09.90  PB 12 Final
80 m häck (84 cm) P14   Boufrouri, Ali -82 13.31    +0.6 PB 4 Heat 1    
Orrskog, Martin -82 14.24  +2.1 3 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Lundström, Anna -82 15.98    +0.9 PB 8 Heat 2    
Ölander, Hanna -82 15.39  +4.2 7 Heat 1
Höjd P14   Kisch, André -82 1.51      PB 6 Final    
Orrskog, Martin -82 1.40  11
P12 Kannerberg, Linus -84 1.31        6 Final    
Odell, David -84 1.10  16
F14 Ljungkvist, Jenny -83 1.35  PB 6 Final
Ölander, Hanna -82 1.35        6 Final    
F12 Svidén, Elin -85 1.10  PB 13
Längd (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 5.22    +0.8   5 Final    
Werner, Gabriel -82 5.33  +0.7 PB 3 Final
P12 Hillgren, Daniel -85 3.59    +1.9 PB 16      
Lööf, Tony -85 3.99  +1.2 PB 9
F14 Larsson, Angelica -82 4.51  0.0 7 Final
Olofsson, Angelica -83 4.48    -1.5   8 Final    
F12 Hjort, Johanna -84 3.45  +0.9 PB 13
Palén, Tove -85 3.32  -1.1 PB 15
Kula (4,0 kg) P14   Boufrouri, Ali -82 9.64      PB 6 Final    
Kjäll, Daniel -83 8.07  16
Kula (3,0 kg) P12   Löwenhamn, Fredrik -84 6.58      PB 11      
Westberg, Magnus -85 6.86  7 Final
F14 Askervall, Louise -83 8.71      PB 2 Final    
Pahlén, Jenny -82 6.75  SB 15
Kula (2,0 kg) F12   Palén, Tove -85 6.42      PB 14      
Svidén, Elin -85 5.60  PB 15
Diskus (1,0 kg) P14   Kisch, André -82 27.58        7 Final    
Kjäll, Daniel -83 23.24  PB 11
Diskus (0,6 kg) F14   Lundström, Anna -82 22.14        3 Final    
Pahlén, Jenny -82 16.78  SB 14
Boll (300 gr) P12   Odell, David -84 39.76        6 Final    
Westberg, Magnus -85 35.08  10
F12 Hjort, Johanna -84 15.04      PB 14      
Karlsson, Lina -85 18.12  PB 11
5 x 60 m F12   Svidén, Elin -85 48.98        8 1    
Berglund, Emma -85
Karlsson, Lina -85
Hjort, Johanna -84
Palén, Tove -85
4 x 80 m P14   Werner, Gabriel -82 41.39        3 1    
Skeppstedt, Martin -82
Kjäll, Daniel -83
Kisch, André -82                
F14 Ljungkvist, Jenny -83 42.09  1 1
Askervall, Louise -83
Pahlén, Jenny -82
Larsson, Angelica -82
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
 1996-09-13/15 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18 » Pell, Rickard -79 49.41  [1]   PB 2 Heat 1  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1996-09-12 (to)  | September-proppen, Enskede Ip, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Akhras, Sacha -80 13.63    -2.1 PB 4 Heat 1    
Andersson, Olle -83 15.91  -2.8 PB 7 Heat 1
Hallgren, Jonathan -81 12.87    -2.8   1 Heat 1    
Högberg, David -73 12.29  -6.0 2 Heat 2
Kahn, Fredrik -81 13.70  -2.1 5 Heat 1
Kjäll, Daniel -83 ej start          Heat 1    
» Suhard, Karl Henrik -80 13.41  -2.1 PB 3 Heat 1
Söderling, Andreas -81 13.36  -2.8 2 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.77    -2.1   6 Heat 1    
KS Liljegren, Sara -81 13.91  -2.1 2 Heat 1
Olofsson, Angelica -83 14.36  -2.1 PB 5 Heat 1
Sonnerby, Maria -82 14.14  -2.1 3 Heat 1
300 m MS   El-Naggar, Samy -76 39.27      PB 3 Final    
Gustafsson, Joel -83 48.72  PB 5 Final
» Tailoglou, Panagiotis -66 42.90  SB 4 Heat 1
1 000 m MS   Phersson, Andreas -75 2:31.75      PB 2 Final    
3 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 9:01.39        2 Final    
Hägg, Johan -72 brutit  Final
» Rappe, Martin -72 9:14.60  3 Final
200 m häck (76,2 cm/10) MS   Gustafsson, Joel -83 34.16    -2.5 PB 5 Final    
KS Wikström, Linda -81 39.05  -2.5 PB 1 Final
Kula (7,26 kg) MS » Attersand, Johan -74 9.52      SB 3 Final    
» Berg, Torbjörn -51 10.77  1 Final
Sauter, David -76 9.74  PB 2 Final
Kula (6,25 kg) P18   Wallgren, Jens -79 10.29        1 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Liljegren, Sara -81 7.81      PB 1 Final    
Sandberg, Maria -81 6.85  2 Final
Wikström, Linda -81 6.36  3 Final
 1996-09-11 (on)  | Castorama nr 1, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 1 962      SB 3      
Kula (7,26 kg) 11.37 [557] 3 1
Spjut (800 gr) 35.70 [424] 4 1
Diskus (2,0 kg) 40.96 [704] 1 1
Slägga (7,26 kg) 19.42 [277] SB 4 1
 1996-08-27/09-11 (ti-on)  | JDM-UDM, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
  Tävlingen var fördelad på 5 dagar: 27-28/8 + 3-4 + 11/9

Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Sjölin, Martin -77 11.79    +0.3   4 Heat 1 ti  
P18 Berglind, Kalle -79 12.40  +0.3 PB 5 Heat 4 ti
Dani, Peter -79 11.45  +1.1 1 Heat 1 ti
  11.59    +0.2   6 Final ti  
Nilsson, Per -79 12.59  +0.8 5 Heat 2 ti
Schmitz, Robert -79 12.05  +0.3 3 Heat 4 ti
Wallgren, Jens -79 12.80    +0.5   7 Heat 3 ti  
P16 Grankvist, Markus -81 12.71  -1.2 3 Heat 1 on
12.70  -0.7 6 Final on
Kahn, Fredrik -81 12.98  -0.4 4 Heat 2 on
  13.14    -0.7   8 Final on  
Klinteskog, Johan -81 12.31  -0.4 1 Heat 2 on
12.29  -0.7 PB 3 Final on
Molinder, Roger -80 12.12  -2.3 3 Heat 2 on
  11.89    -1.9 SB 5 Final on  
Sutinen, Martin -80 13.09  -2.3 6 Heat 2 on
Söderling, Andreas -81 13.10  -1.2 5 Heat 1 on
F18 Bergström, Frida -79 13.29  +0.3 4 Heat 2 ti
  13.39    +0.3   6 Final ti  
Jyttner, Hannah -79 13.31  +0.5 3 Heat 1 ti
13.25  +0.3 4 Final ti
Thulin, Petra -79 13.15  +0.3 3 Heat 2 ti
  13.28    +0.3   5 Final ti  
F16 Liljegren, Sara -81 13.56  +0.2 2 Heat 2 on
13.53  +0.7 PB 5 Final on
200 m P18   Dani, Peter -79 23.69    -1.8   2 Heat 4 ti  
23.48  -0.9 5 Final ti
Schmitz, Robert -79 24.84    -4.2   4 Heat 2 ti  
Söderström, Niclas -79 24.05  -1.3 3 Heat 3 ti
23.86  -0.9 7 Final ti
P16 Grankvist, Markus -81 24.85  -0.1 PB 1 Heat 1 on
  24.93    0.0   4 Final on  
Kahn, Fredrik -81 25.95  0.0 PB 4 Heat 2 on
26.11  0.0 7 Final on
Klinteskog, Johan -81 24.34  0.0 1 Heat 2 on
  24.15    0.0 PB 1 Final on  
Sutinen, Martin -80 25.74  +0.3 PB 8 Heat 1 on
Söderling, Andreas -81 25.96  -0.1 4 Heat 1 on
  25.82    0.0 PB 6 Final on  
F18 Jyttner, Hannah -79 27.52  +0.1 5 Final ti
Thulin, Petra -79 26.99  +0.1 3 Final ti
F16 Liljegren, Sara -81 28.64  +0.2 4 Heat 1 on
  29.00    -0.6   6 Final on  
Mattsson, Sofii -81 30.59  0.0 5 Heat 2 on
400 m P18   Nilsson, Per -79 brutit          Heat 2 on  
Schmitz, Robert -79 53.43  PB 4 Heat 1 on
  brutit          Final on  
Söderström, Niclas -79 52.94  2 Heat 1 on
brutit  Final on
800 m M22   Andersson, Martin -75 2:04.36      PB 11 Final ti  
Karlsson, Mikael -74 2:02.10  10 Final ti
Phersson, Andreas -75 1:59.84        6 Final ti  
P16 Hanning, Kenneth -80 2:10.91  PB 6 2 ti
Klinteskog, Johan -81 2:04.17  PB 3 Final ti
» Suhard, Karl Henrik -80 2:16.21      PB 5 1 ti  
Söderling, Andreas -81 2:18.60  PB 10 Final ti
F18 Wallgren, Lisa -79 2:32.44  4 Final on
1 500 m M22   Garcia, Ricardo -77 4:03.12      PB 5 Final ti  
Phersson, Andreas -75 4:08.2m 7 Final ti
P18 Gustafsson, Björn -79 4:13.96      PB 4 Final on  
F18 Wallgren, Lisa -79 5:02.51  2 Final on
3 000 m P16   Hanning, Kenneth -80 9:49.77      PB 4 Final on  
F18 Wallgren, Lisa -79 11:04.41  1 Final on
5 000 m M22 » Bjurner, Pontus -74 17:03.84      PB 5 Final on  
Garcia, Ricardo -77 15:52.63  1 Final on
» Gustafsson, Peter -74 16:22.04  SB 3 Final on
1 500 m h (91,4 cm) P16   Hanning, Kenneth -80 4:55.73      PB 5 Final ti  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gustafsson, Björn -79 6:36.00        3 Final ti  
100 m häck (84 cm) F18   Jyttner, Hannah -79 17.59    -1.0   3 Final ti  
Thulin, Petra -79 15.96  -1.0 2 Final ti
100 m häck (76,2 cm) F16   Wikström, Linda -81 19.11    -1.7 PB 3 Final ti  
110 m häck (100 cm) P18   Wallgren, Jens -79 18.58    +0.2   6 Final ti  
110 m häck (91,4 cm) P16   Hallgren, Jonathan -81 16.48    -0.9 PB 1 Final ti  
Klinteskog, Johan -81 16.82  -0.9 PB 2 Final ti
Molinder, Roger -80 15.7m -0.2 3 Final ti
300 m häck (76,2 cm) P16   Kahn, Fredrik -81 45.87      PB 5 Final on  
Klinteskog, Johan -81 40.67  [1] PB 1 Final on
Söderling, Andreas -81 46.88        7 Final on  
F18 Thulin, Petra -79 46.04  3 Final on
F16 Mattsson, Sofii -81 54.62  3 Final ti
Höjd P16   Ericsson, Markus -81 1.73        4 Final on  
Grankvist, Markus -81 1.67  8 Final on
Hallgren, Jonathan -81 1.73        5 Final on  
F16 Wikström, Linda -81 1.30  3 Final on
Stav P18   Wallgren, Jens -79 3.62        6 Final ti  
P16 Ericsson, Markus -81 3.02  2 Final ti
Hallgren, Jonathan -81 3.02      PB 3 Final ti  
F18 Hammarberg, Sara -79 2.62  1 Final on
Hellstrand, Linn -79 2.22  PB 3 Final on
Längd M22   Enochsson, Magnus -74 6.14    +0.3   8 1 ti  
P16 Grankvist, Markus -81 5.43  +1.7 PB 3 Final ti
Molinder, Roger -80 6.05    -0.4   2 Final ti  
Sutinen, Martin -80 5.32  +0.1 PB 8 Final ti
Söderling, Andreas -81 5.08  +1.3 8 Final ti
F18 Bergström, Frida -79 4.81    +0.7   6 Final on  
Hellstrand, Linn -79 4.80  +1.9 SB 8 Final on
Thulin, Petra -79 5.15  +1.2 3 Final on
F16 Liljegren, Sara -81 4.40    +0.5 PB 5 Final ti  
Lögdqvist, Caroline -81 3.89  +1.0 10 ti
Tresteg M22   Enochsson, Magnus -74 13.30    +0.8 SB 4 Final on  
P16 Ericsson, Markus -81 11.09  +1.2 PB 4 Final on
Hallgren, Jonathan -81 11.88    +0.8   2 Final on  
Söderling, Andreas -81 11.00  +0.7 PB 6 Final on
F18 Thulin, Petra -79 10.75  +1.4 3 Final ti
F16 Lögdqvist, Caroline -81 ej res  Final ti
Kula (5,5 kg) P16   Hallgren, Jonathan -81 9.84        3 Final ti  
Kula (3,0 kg) F16   Mattsson, Sofii -81 8.43      PB 4 Final to  
Sandberg, Maria -81 7.53  PB 5 Final to
Wikström, Linda -81 7.51  6 Final to
Diskus (1,75 kg) P18   Wallgren, Jens -79 31.62      PB 4 Final on  
Diskus (1,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 29.50        4 Final on  
Hallgren, Jonathan -81 31.66  PB 2 Final on
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 31.20        2 Final ti  
F16 Aderö, Johanna -81 21.50  2 Final ti
Lögdqvist, Caroline -81 23.88      PB 1 Final ti  
Wikström, Linda -81 18.04  PB 4 Final ti
Slägga (6,25 kg) P18   Wallgren, Jens -79 ej res          Final ti  
Slägga (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 20.80        2 Final ti  
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 46.22        2 Final on  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 42.84        1 Final on  
F16 Sandberg, Maria -81 18.04  2 Final on
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1996-09-10 (ti)  | Sibirien-spelen, Kristinebergs IP, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 13.21    -   7 Heat 1    
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 59.69        2 Heat 1    
3 000 m MS » Häggström, Niklas -71 9:30.15  [1]   SB 3      
M22 Phersson, Andreas -75 9:06.77  [1] PB 2
5 000 m MS » Häggström, Niklas -71 15:55.71      SB 3 Final    
M22 Phersson, Andreas -75 15:31.79  PB 2 Final
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.36        1 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1996-09-07/08 (lö-sö)  | Reg-mästerskap 13 - 14 år, Arosvallen, Västerås - RM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.41    -3.7   3 4  
10.47  -2.4 6 S-final
F14 Ljungkvist, Jenny -83 11.02  +1.4 4 2
11.26  -1.2 6 Final
  11.00    +0.4 PB 3 S-final  
Sonnerby, Maria -82 11.24  -0.5 5 1
200 m P14   Skeppstedt, Martin -82 25.47    +0.7   3 3  
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:23.14      PB 4 2  
F14 Olofsson, Angelica -83 2:27.65  PB 1 1
2 000 m P14   Gustafsson, Joel -83 6:48.92  [1]   PB 4 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Orrskog, Martin -82 15.64    +0.3   8 Final  
Regazzoni, Leo -83 14.92  +1.0 3 1
14.90  +0.4 PB 5 Final
Höjd P14   Regazzoni, Leo -83 1.42        8 Final  
Stav P14   Orrskog, Martin -82 2.20      PB 4 Final  
Längd (zon) F14   Ljungkvist, Jenny -83 4.40    +1.3   20 Final  
Olofsson, Angelica -83 4.48  +0.5 16 Final
Tresteg (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 10.14    -1.0   9 Final  
Diskus (1,0 kg) P14   Regazzoni, Leo -83 18.40        16 Final  
Diskus (0,6 kg) F14   Ölander, Hanna -82 21.90        12 Final  
Slägga (4,0 kg) P14   Gustafsson, Joel -83 18.34  [1]   PB 5 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1996-09-07 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
  DM och SM i samma tävling

Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Rappe, Martin -72 1:09.44      PB 11 1    
 1996-09-07 (lö)  | Lag-USM 1996, Gavlestadion, Gävle - SM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P16   Grankvist, Markus -81 25.48    -2.4   3 Heat 1    
F16 Liljegren, Sara -81 28.57  -1.4 PB 2 Heat 1
800 m P16   Klinteskog, Johan -81 2:06.84        2 Final    
F16 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:39.62  10 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Aderö, Johanna -81 18.59    -0.4   3 Heat 1    
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 16.05    +0.4   4 Heat 2    
Höjd F16   Wikström, Linda -81 1.35        10 Final    
Stav P16   Ericsson, Markus -81 2.77        4 Final    
Längd P16   Molinder, Roger -80 5.92    +1.0   8 Final    
F16 Liljegren, Sara -81 3.91  +0.8 10 Final
Kula (5,5 kg) P16   Ericsson, Markus -81 10.16        10 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Mattsson, Sofii -81 8.20        9 Final    
Diskus (1,0 kg) F16   Lögdqvist, Caroline -81 19.84        8 Final    
Slägga (5,5 kg) P16   Kahn, Fredrik -81 17.34      PB 11 Final    
4 x 100 m P16   Molinder, Roger -80 47.62        1 Heat 1    
Klinteskog, Johan -81
Grankvist, Markus -81
Kahn, Fredrik -81                
F16 Meckbach, Susanne -81 54.96  3 Heat 1
Liljegren, Sara -81
Ghebrehiwet, Harnet -81
Aderö, Johanna -81
Lag Arena X16   Aderö, Johanna -81 112p        10      
Ericsson, Markus -81
Ghebrehiwet, Harnet -81
Grankvist, Markus -81
Kahn, Fredrik -81
Klinteskog, Johan -81
Liljegren, Sara -81
Lögdqvist, Caroline -81
Mattsson, Sofii -81
Meckbach, Susanne -81
Molinder, Roger -80
Wikström, Linda -81
 1996-09-05 (to)  | S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Behr, Hampus -84 9.33    +1.2 PB 4 Heat 2    
Johansson, Joakim -85 10.08  +2.8 5 Heat 1
Strömdahl, Lars -84 9.44    +1.4 PB 3 Heat 3    
F12 Hjort, Johanna -84 9.77  +0.5 PB 5 Heat 4
Isaksson, Kristina -84 9.16  +0.5 3 Heat 4
Kudrén, Sara -84 9.96    +0.8 PB 5 Heat 2    
Larsson, Louise -85 11.19  +0.9 PB 8 Heat 1
Söder, Alexandra -85 11.41  +0.8 PB 7 Heat 2
80 m P14   Gustafsson, Joel -83 11.59    +0.3 PB 2 Heat 1    
Kjäll, Daniel -83 11.37  +2.1 3 Heat 2
F14 Olofsson, Angelica -83 11.37    +1.4 PB 1 Heat 2    
Schmitz, Corinne -83 11.19  +0.4 4 Heat 1
Sonnerby, Maria -82 11.17  +0.4 2 Heat 1
Ålund, Carina -83 12.59  +1.4 3 Heat 2
400 m F14   Olofsson, Angelica -83 79.8m [1]            
800 m P14   Gustafsson, Joel -83 2:30.78        1 Final    
P12 Bjurman, Anton -84 3:07.20  4 Heat 2
Lööf, Tony -85 2:45.21        3 Heat 1    
F14 Olofsson, Angelica -83 2:37.58  1 Final
F12 Kudrén, Sara -84 3:11.27  PB 4 Heat 2
Höjd P14   Regazzoni, Leo -83 1.53      PB 1 Final    
F12 Larsson, Louise -85 1.00  PB 4 Final
Längd (zon) P14   Lengheden, Lasse -83 3.40    +0.6 PB 6 Final    
Regazzoni, Leo -83 4.44  +1.1 PB 3 Final
P12 Johansson, Joakim -85 3.57    +1.9 PB 10      
Lööf, Tony -85 3.84  +2.4 5 Final
3.78  +1.7 PB
F14 Olofsson, Angelica -83 4.45    -0.1   1 Final    
Schmitz, Corinne -83 4.14  -0.1 3 Final
Ålund, Carina -83 3.88  -0.1 PB 6 Final
F12 Hjort, Johanna -84 3.18  - 14
  2.97    +0.7 PB        
Isaksson, Kristina -84 3.97  +1.5 6 Final
Kudrén, Sara -84 3.48  - 11
  3.38    +0.7 PB        
Söder, Alexandra -85 2.52  +0.6 PB 21
Kula (4,0 kg) P14   Kjäll, Daniel -83 7.77        4 Final    
Kula (3,0 kg) P12   Westberg, Magnus -85 6.18        7 Final    
Kula (2,0 kg) F12   Larsson, Louise -85 4.55      PB 9      
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Gustafsson, Joel -83 18.60      PB 9      
Kjäll, Daniel -83 27.18  PB 5 Final
Lengheden, Lasse -83 12.46  PB 10
Boll (300 gr) P12   Westberg, Magnus -85 35.16  [2]   PB 5 Final    
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P11
 1996-08-30/09-01 (fr-sö)  | JSM-USM mångkamp, Heleneholms IP, Malmö - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Wallgren, Jens -79 5 481    +0.5   11    
100 m 13.03 [463] -0.1 5 2 fr
Längd 5.37 [455] +1.5 16 1 fr
Kula (6,25 kg) 11.22 [559] PB 7 1 fr
Höjd 1.70 [544] 12 1 fr
300 m 39.93 [594] PB 6 1 fr
110 m häck (100 cm) 17.85 [539] +0.1 3 1
Diskus (1,75 kg) 30.64 [477] 8 1
Stav 3.95 [603] 3 1
Spjut (800 gr) 45.12 [517] 6 1
1 500 m 4:32.25 [730] PB 1 1
9-kamp P15   Ericsson, Markus -81 5 123    -0.1 PB 7    
110 m häck (91,4 cm) 18.28 [522] -1.1 PB 4 1 fr
Diskus (1,5 kg) 29.82 [599] PB 5 1 fr
Spjut (600 gr, f 1999) 33.70 [474] 9 1 fr
Stav 2.95 [583] 8 1 fr
100 m 13.11 [540] +0.3 PB 3 1 fr
Höjd 1.76 [777] 3 1
Kula (5,5 kg) 10.28 [612] 4 1
Längd 5.09 [536] +0.4 9 1
800 m 2:20.80 [480]       5 1  
Hallgren, Jonathan -81 brutit 
110 m häck (91,4 cm) ej start  2 fr
Diskus (1,5 kg) 29.30 [587] 6 1 fr
Spjut (600 gr, f 1999) 35.84 [512] 8 1 fr
Stav 2.65 [490] 10 1 fr
100 m 12.60 [646] +0.2 PB 5 2 fr
Höjd 1.88 [896] PB 2 1
Kula (5,5 kg) 9.72 [572] 7 1
Längd ej res  1
800 m brutit  1
 1996-08-31 (lö)  | T.U.V.E spelen, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Jedemo, Mats -72 1:55.6m       2 Final    
Wallén, Mattias -72 1:55.3m 1 Final
 1996-08-30/31 (fr-lö)  | HSK öppet KM, Hässelby IP, Hässelby
  Manuell tidtagning

Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS » Berg, Torbjörn -51 2 804    +1.5 SB 16    
100 m 15.6m[102] +1.2 6 2 fr
Längd 4.04 [212] [1] +1.9 SB 18 1 fr
Kula (7,26 kg) 11.81 [595] [1] SB 3 1 fr
Höjd 1.50 [389] [1] SB 16 1 fr
400 m 79.4m[7] 4 2 fr
110 m häck (106,7 cm) brutit  1
Diskus (2,0 kg) 39.86 [662] 1 1
Stav 2.81 [312] [1] SB 6 1
Spjut (800 gr) 40.82 [454] [1] SB 5 1
1 500 m 7:00.9m[71] [1] SB 9 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1996-08-29 (to)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Wijk, Fredrik -72 11.55    -0.6   2 Heat 2    
KS Liljegren, Sara -81 14.52  -1.9 3 Heat 1
Wikström, Linda -81 15.54  -1.9 5 Heat 1
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 51.62        4 Heat 1    
Klinteskog, Johan -81 54.10  PB 4 Heat 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.90        5 Heat 2    
KS Mattsson, Sofii -81 69.39  PB 4 Final
1 500 m MS   Andersson, Martin -75 4:25.07      PB 8 Heat 1    
Arkad, Martin -69 3:55.22  3 Heat 1
Phersson, Andreas -75 3:59.32      PB 5 Heat 1    
» Suhard, Karl Henrik -80 4:56.93  PB 10 Heat 1
5 000 m MS   Hägg, Johan -72 16:45.82      PB 12 Final    
» Rappe, Martin -72 15:32.26  6 Final
Längd KS   Ghebrehiwet, Harnet -81 4.28    +2.1   2 Final    
Liljegren, Sara -81 4.52  +2.1 1 Final
Kula (4,0 kg) KS   Sandberg, Maria -81 7.99  [1,2]   PB 1 Final    
Wikström, Linda -81 7.53  PB 2 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F15. Ingick i grenprogrammet: -1985
 1996-08-27 (ti)  | ICA-den cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Axelsson, Fredrik -82 12.0m   -   5 Heat 1    
Chan, Erik -82 12.3m - 3 Heat 2
Kjäll, Daniel -83 11.4m   -   1 Heat 2    
Skeppstedt, Martin -82 10.1m - 1 Heat 1
Werner, Gabriel -82 10.3m - 2 Heat 1
F14 Giliusson, Anna -83 13.1m   -   6 Heat 2    
Liedberg, Catrin -82 12.1m - 3 Heat 1
Ljungkvist, Jenny -83 11.1m - 1 Heat 1
Olofsson, Angelica -83 11.1m   -   1 Heat 2    
Schmitz, Corinne -83 11.3m - 3 Heat 2
Sonnerby, Maria -82 11.3m - 2 Heat 2
Söderling, Sofia -83 13.0m   -   5 Heat 2    
Ålund, Carina -83 12.2m - 5 Heat 1
800 m P12   Arve, Hannes -84 3:13.0m       8 Final    
Bjurman, Anton -84 3:05.3m PB 5 Final
Lööf, Tony -85 2:41.6m     PB 2 Final    
Nyström, Jimmy -85 3:07.5m 6 Final
F12 Gustafsson, Annika -85 3:23.1m PB 7 Heat 1
Kudrén, Sara -84 3:12.9m     PB 6 Heat 2    
Åhman, Linda -85 3:03.0m PB 6 Heat 1
2 000 m F14   Liedberg, Catrin -82 8:30.4m     PB 4 Final    
Olofsson, Angelica -83 7:49.4m PB 2 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Ericsson, Mattias -84 12.7m   -   4 Final    
Falkdal, Christian -84 13.2m - 5 Final
Johansson, Joakim -85 13.5m   -   6 Final    
F12 Isaksson, Kristina -84 13.3m - 4 Final
Jacobsson, Sofie -84 13.9m - 6 Final
Lagerblad, Lovisa -85 14.0m - 7 Final
80 m häck (84 cm) P14   Gustafsson, Joel -83 14.6m   -   2 Final    
Orrskog, Martin -82 15.0m - 3 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Ljungkvist, Jenny -83 16.2m   -   4 Final    
Lundström, Anna -82 16.2m - 3 Final
Längd (zon) P12   Bjurman, Anton -84 3.47    -   11      
Ericsson, Mattias -84 4.36  - 2 Final
Johansson, Joakim -85 3.31    -   12      
Kannerberg, Linus -84 4.25  - 3 Final
Lööf, Tony -85 4.23  - 4 Final
Nyström, Jimmy -85 3.83    -   8 Final    
Odell, David -84 4.12  - 6 Final
Thoursie, Filip -85 3.04  - 14
Westberg, Magnus -85 3.27    -   13      
F12 Ahnström, Maria -84 3.54  - 10
Axelsson, Lisa -85 2.75  - 21
Gustafsson, Annika -85 2.95    -   19      
Hjort, Johanna -84 3.33  - 14
Isaksson, Kristina -84 4.11  - 3 Final
Jacobsson, Sofie -84 3.65    -   8 Final    
Karlsson, Lina -85 3.03  - 16
Kudrén, Sara -84 3.79  - 6 Final
Palén, Tove -85 3.45    -   13      
Svidén, Elin -85 3.02  - 17
Wojcek, Magdalena -84 3.64  - 9
Åhman, Linda -85 3.28  - 15
Tresteg (zon) P14   Orrskog, Martin -82 9.45    -   4 Final    
Regazzoni, Leo -83 9.93  - 3 Final
Skeppstedt, Martin -82 10.36    -   1 Final    
Werner, Gabriel -82 10.16  - 2 Final
F14 Larsson, Angelica -82 9.41  - 3 Final
Pahlén, Jenny -82 9.37    -   4 Final    
Schmitz, Corinne -83 7.92  - 8 Final
Söderling, Sofia -83 7.85  - 9
Ålund, Carina -83 8.34  - 7 Final
Diskus (1,0 kg) P14   Granlund, Anton -82 18.98      PB 4 Final    
Isaksson, Johan -82 15.90  PB 6 Final
Kisch, André -82 28.72      PB 1 Final    
Kjäll, Daniel -83 21.08  PB 2 Final
Lengheden, Lasse -83 14.62  8 Final
Olsson, Johan -83 17.72  PB 5 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Askervall, Louise -83 16.30      PB 6 Final    
Larsson, Angelica -82 21.14  PB 4 Final
Lundström, Anna -82 23.10      PB 3 Final    
Pahlén, Jenny -82 15.82  SB 7 Final
Boll (300 gr) P12   Falkdal, Christian -84 26.68      PB 6 Final    
Kannerberg, Linus -84 28.68  PB 4 Final
Nellvik, Torbjörn -84 14.74      PB 11      
Odell, David -84 40.98  PB 2 Final
Thoursie, Filip -85 19.42  PB 10
Westberg, Magnus -85 28.30      PB 5 Final    
F12 Ahnström, Maria -84 22.22  PB 9
Axelsson, Lisa -85 11.68  PB 17
Hjort, Johanna -84 14.80      PB 15      
Lagerblad, Lovisa -85 20.93  PB 10
Palén, Tove -85 24.10  PB 5 Final
Svidén, Elin -85 12.22      PB 16      
Wojcek, Magdalena -84 23.44  PB 6 Final
5 x 60 m P12   Ericsson, Mattias -84 46.39        2 Final    
Kannerberg, Linus -84
Lööf, Tony -85
Falkdal, Christian -84
Bjurman, Anton -84                
F12 Ahnström, Maria -84 46.5m 2 Final
Jacobsson, Sofie -84
Karlsson, Lina -85
Lagerblad, Lovisa -85
Isaksson, Kristina -84                
Svidén, Elin -85 50.4m 5 Final
Wojcek, Magdalena -84
Kudrén, Sara -84
Hjort, Johanna -84
Gustafsson, Annika -85
4 x 80 m P14   Werner, Gabriel -82 41.99        1 Final    
Gustafsson, Joel -83
Skeppstedt, Martin -82
Kjäll, Daniel -83                
Axelsson, Fredrik -82 45.99  3 Final
Granlund, Anton -82
Orrskog, Martin -82
Chan, Erik -82                
F14 Ljungkvist, Jenny -83 42.79  1 Final
Pahlén, Jenny -82
Larsson, Angelica -82
Sonnerby, Maria -82                
Schmitz, Corinne -83 45.69  3 Final
Olofsson, Angelica -83
Ålund, Carina -83
Lundström, Anna -82
Lag Arena X14   Ahnström, Maria -84 101p        1      
Arve, Hannes -84
Askervall, Louise -83
Axelsson, Fredrik -82
Axelsson, Lisa -85
Bjurman, Anton -84
Chan, Erik -82
Ericsson, Mattias -84
Falkdal, Christian -84
Giliusson, Anna -83
Granlund, Anton -82
Gustafsson, Annika -85
Gustafsson, Joel -83
Hjort, Johanna -84
Isaksson, Johan -82
Isaksson, Kristina -84
Jacobsson, Sofie -84
Johansson, Joakim -85
Kannerberg, Linus -84
Karlsson, Lina -85
Kisch, André -82
Kjäll, Daniel -83
Kudrén, Sara -84
Lagerblad, Lovisa -85
Larsson, Angelica -82
Lengheden, Lasse -83
Liedberg, Catrin -82
Ljungkvist, Jenny -83
Lundström, Anna -82
Lööf, Tony -85
Nellvik, Torbjörn -84
Nyström, Jimmy -85
Odell, David -84
Olofsson, Angelica -83
Olsson, Johan -83
Orrskog, Martin -82
Pahlén, Jenny -82
Palén, Tove -85
Regazzoni, Leo -83
Schmitz, Corinne -83
Skeppstedt, Martin -82
Sonnerby, Maria -82
Svidén, Elin -85
Söderling, Sofia -83
Thoursie, Filip -85
Werner, Gabriel -82
Westberg, Magnus -85
Wojcek, Magdalena -84
Åhman, Linda -85
Ålund, Carina -83                
X12 Ahnström, Maria -84 32p  2
Arve, Hannes -84
Axelsson, Lisa -85
Bjurman, Anton -84
Ericsson, Mattias -84
Falkdal, Christian -84
Gustafsson, Annika -85
Hjort, Johanna -84
Isaksson, Kristina -84
Jacobsson, Sofie -84
Johansson, Joakim -85
Kannerberg, Linus -84
Karlsson, Lina -85
Kudrén, Sara -84
Lagerblad, Lovisa -85
Lööf, Tony -85
Nellvik, Torbjörn -84
Nyström, Jimmy -85
Odell, David -84
Palén, Tove -85
Svidén, Elin -85
Thoursie, Filip -85
Westberg, Magnus -85
Wojcek, Magdalena -84
Åhman, Linda -85
 1996-08-25 (sö)  | 16-årscupen, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 16.67    +2.4   6 Final    
300 m häck (76,2 cm) P16   Klinteskog, Johan -81 42.08        4 Final    
 1996-08-24/25 (lö-sö)  | Veterankamp, Gutavallen, Visby
  Rsultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (7,26 kg) MS   Westberg, Jöran -47 11.06      PB 20 1  
Diskus (2,0 kg) MS   Westberg, Jöran -47 32.78        19 1  
 1996-08-24/25 (lö-sö)  | Täby Open, Tibblevallen, Täby
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS   Wallén, Mattias -72 1:54.17        1 1  
M22 » Gustafsson, Peter -74 2:02.31  8 1
P16 Klinteskog, Johan -81 2:07.32  2 1
 1996-08-24 (lö)  | Finnkampen, Olympiastadion, Helsingfors
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m F18   Wallgren, Lisa -79 10:48.21        4 Final    
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.30      PB 4 Final    
 1996-08-24 (lö)  | Lidingö Ungdomsspel, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd P16   Ericsson, Markus -81 1.82      PB 1 Final    
Grankvist, Markus -81 1.70  4 Final
Längd P16   Grankvist, Markus -81 5.23    +1.0   4 Final    
Hallgren, Jonathan -81 5.52  +0.2 2 Final
Kula (5,5 kg) P16   Hallgren, Jonathan -81 10.33      PB 4 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ericsson, Markus -81 44.96      PB 2 Final    
 1996-08-22 (to)  | Augusti-proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Dani, Peter -79 23.16    -0.4   1 Heat 6    
El-Naggar, Samy -76 25.51  -1.3 PB 2 Heat 2
Grankvist, Markus -81 25.20    -1.3   1 Heat 2    
Haag, Nils -83 35.11  -0.9 PB 2 Heat 1
Högberg, David -73 23.21  0.0 6 Heat 7
  ej start          Final    
Kahn, Fredrik -81 26.37  -1.3 3 Heat 2
Klinteskog, Johan -81 25.17  -0.4 5 Heat 4
Lengheden, Lasse -83 35.47    -0.9 PB 4 Heat 1    
Olsson, Johan -83 35.19  -0.9 PB 3 Heat 1
Regazzoni, Leo -83 29.78  [1] -0.9 PB 1 Heat 1
Schmitz, Robert -79 24.16  -0.4 6 Heat 6
  ej start          B-final    
Söderling, Andreas -81 26.45  -1.3 4 Heat 2
Söderström, Niclas -79 23.74  -0.4 4 Heat 6
» Tailoglou, Panagiotis -66 26.91    -0.5   5 Heat 3    
KS Hammarberg, Sara -79 29.85  -0.8 PB 3 Heat 2
Liljegren, Sara -81 28.60  -0.8 PB 2 Heat 2
Ljungkvist, Jenny -83 28.48    -1.0 PB 1 Heat 1    
Lundgren, Tuva -83 38.43  -1.0 PB 5 Heat 1
Mattsson, Sofii -81 30.40  -1.0 PB 4 Heat 1
Olofsson, Angelica -83 29.34    -1.0 PB 2 Heat 1    
Schmitz, Corinne -83 28.87  -1.2 PB 2 Heat 3
Sonnerby, Maria -82 30.02  -1.0 PB 3 Heat 1
Wikström, Linda -81 ej start  Heat 2
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 50.47        1 Extra    
Karlsson, Mikael -74 50.91  PB 2 Extra
800 m KS   Olofsson, Angelica -83 2:35.55      PB 5 Final    
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:52.66        2 Heat 2    
Danielsson, Stefan -76 brutit  2
Garcia, Ricardo -77 4:11.01        9 Heat 2    
» Gustafsson, Peter -74 4:07.95  8 Heat 2
Phersson, Andreas -75 4:00.83  PB 4 Heat 2
» Rappe, Martin -72 4:11.05  10 Heat 2
110 m häck (91,4 cm) P16   Klinteskog, Johan -81 16.85    -1.2 PB 6 1    
Molinder, Roger -80 16.61  -1.2 5 1
Höjd KS   Söderling, Sofia -83 1.10      PB 3 Final    
Ålund, Carina -83 1.15  2 Final
Ölander, Hanna -82 1.35  1 Final
Stav MS   Ericsson, Markus -81 3.05        6 Final    
Diskus (2,0 kg) MS   Ericsson, Markus -81 29.52      PB 5 Final    
Wallgren, Jens -79 28.22  SB 6 Final
Westberg, Jöran -47 ej res  Final
Diskus (1,0 kg) P14   Haag, Nils -83 12.78      PB 5 1    
Lengheden, Lasse -83 17.90  PB 3 1
Olsson, Johan -83 17.14      PB 4 1    
Regazzoni, Leo -83 23.62  PB 1 1
Westberg, Magnus -85 22.24  PB 2 1
KS Lundström, Anna -82 22.34      PB 8 Final    
Lögdqvist, Caroline -81 22.72  7 Final
Sandberg, Maria -81 16.82  PB 10
Wikström, Linda -81 17.10      PB 9      
Ölander, Hanna -82 23.76  PB 6 Final
Slägga (4,0 kg) P14   Haag, Nils -83 10.92      PB 3 Final    
Lengheden, Lasse -83 12.84  PB 2 Final
Olsson, Johan -83 14.32  PB 1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1996-08-21 (on)  | JVM, Sidney, AUS - VM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:57.01        7 Heat 5    
 1996-08-20 (ti)  | Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Klinteskog, Johan -81 12.39    +2.4   5 Heat 2    
Wallgren, Jens -79 12.89  +1.0 3 Heat 1
KS Wikström, Linda -81 14.8m +1.3 7 Heat 1
200 m MS   Grankvist, Markus -81 25.08    +0.1 PB 4 Heat 1    
Kahn, Fredrik -81 26.32  +0.1 5 Heat 1
Klinteskog, Johan -81 24.83    +0.1   3 Heat 1    
Söderling, Andreas -81 26.38  +0.1 6 Heat 1
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 2:00.00        7 Heat 3    
Johansson, Bengt -59 2:17.7m SB 9 Heat 1
Längd MS   Ericsson, Markus -81 5.20    +2.0 PB 6 Final    
Grankvist, Markus -81 5.38  +1.7 PB 3 Final
Kahn, Fredrik -81 5.30    +2.0   4 Final    
Söderling, Andreas -81 5.14  +0.5 PB 7 Final
Wallgren, Jens -79 5.39  +0.9 SB 2 Final
Kula (4,0 kg) KS   Wikström, Linda -81 6.86      PB 4 1    
 1996-08-17/18 (lö-sö)  | SM i mångkamp, Finnvedsvallen, Värnamo - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Kleebinder, Niklas -77 6 404    +0.2   8    
100 m 12.01 [649] +0.2 2 1
Längd 6.35 [664] +0.3 3 2
Kula (7,26 kg) 12.03 [608] 3 2
Höjd 1.96 [767] 1 2
400 m 53.20 [673] 1 1
110 m häck (106,7 cm) 17.05 [619] +0.3 3 1
Diskus (2,0 kg) 37.90 [622] 4 1
Stav 4.04 [628] 3 2
Spjut (800 gr) 45.70 [525] 8 1
1 500 m 4:45.09 [649] 5 1
 1996-08-17/18 (lö-sö)  | DF 12-13-14, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.35    +1.0   5 Heat 1  
10.79  -1.6 7 Final
Werner, Gabriel -82 10.65    -1.2 PB 4 Heat 2  
P13 Lazar, Thomas -83 12.54  0.0 PB 5 Final
F14 Larsson, Angelica -82 10.78  +0.1 1 Heat 1
  10.77    -1.0   1 Final  
Pahlén, Jenny -82 11.60  -1.2 SB 4 Heat 2
Sonnerby, Maria -82 11.36  +0.1 4 Heat 1
  11.48    -1.0   6 Final  
F13 Askervall, Louise -83 11.77  -1.4 3 Heat 2
brutit  Final
Ljungkvist, Jenny -83 11.50  -3.0 1 Heat 3
  11.35    -1.7   1 Final  
Olofsson, Angelica -83 11.81  -1.4 PB 4 Heat 2
Schmitz, Corinne -83 11.38  -0.1 1 Heat 1
  11.53    -1.7   4 Final  
Söderling, Sofia -83 12.71  -0.1 8 Heat 1
Ålund, Carina -83 ej start  Heat 2
200 m P14   Skeppstedt, Martin -82 ej start          Heat 2  
F14 Larsson, Angelica -82 27.14  -2.1 PB 1 Heat 1
800 m P13   Gustafsson, Joel -83 2:26.91        2 Final  
F13 Olofsson, Angelica -83 2:36.23  PB 2 Final
2 000 m P13   Gustafsson, Joel -83 7:08.05      PB 1 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Orrskog, Martin -82 15.22    +1.6   3 Final  
P13 Gustafsson, Joel -83 15.00  +3.3 3 Final
Regazzoni, Leo -83 15.38  +3.3 4 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Lundström, Anna -82 16.47    +1.1 PB 5 Final  
Ölander, Hanna -82 15.16  +1.1 PB 4 Final
F13 Schmitz, Corinne -83 15.99  +1.6 PB 7 Final
Höjd P14   Orrskog, Martin -82 1.41        11 Final  
P13 Lazar, Thomas -83 1.31  PB 6 Final
Regazzoni, Leo -83 1.49        1 Final  
F14 Ölander, Hanna -82 1.40  5 Final
F13 Schmitz, Corinne -83 1.21  6 Final
Stav P14   Orrskog, Martin -82 1.90        1 Final  
P13 Regazzoni, Leo -83 ej res  Final
Längd (zon) P14   Werner, Gabriel -82 5.35    +3.9   6 Final  
F14 Larsson, Angelica -82 4.89  +2.3 3 Final
  4.81    +1.1 PB      
Pahlén, Jenny -82 4.32  +2.3 7 Final
4.23  +1.7 SB
F13 Ljungkvist, Jenny -83 4.50    +1.4 PB 4 Final  
Olofsson, Angelica -83 4.55  +2.0 PB 2 Final
Schmitz, Corinne -83 3.80  +2.4 18 Final
Söderling, Sofia -83 3.83  +3.2 17 Final
3.80  +1.6
Tresteg (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 9.19    +0.5   5 Final  
P13 Lazar, Thomas -83 8.78  -1.5 PB 7 Final
F14 Lundström, Anna -82 8.63    +0.8   6 Final  
Ölander, Hanna -82 9.54  0.0 PB 3 Final
F13 Schmitz, Corinne -83 8.50  -1.5 PB 3 Final
Söderling, Sofia -83 8.37  +2.4 5 Final
  8.24    +1.0 PB      
Ålund, Carina -83 8.32  +1.7 PB 6 Final
Kula (3,0 kg) P12   Westberg, Magnus -85 6.86      PB 8 Final  
Diskus (1,0 kg) P14   Skeppstedt, Martin -82 23.32        5 Final  
P13 Regazzoni, Leo -83 22.52  PB 2 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Lundström, Anna -82 21.86      PB 5 Final  
Ölander, Hanna -82 22.78  PB 4 Final
Slägga (4,0 kg) P13   Regazzoni, Leo -83 17.88      PB 1 Final  
 1996-08-15 (to)  | Grabbarnas kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Högberg, David -73 11.38    +0.1   1 Heat 1    
Sjölin, Martin -77 11.76  +0.1 3 Heat 1
Wijk, Fredrik -72 11.47  +0.1 2 Heat 1
200 m MS   Danielsson, Stefan -76 23.48    +0.2 PB 2 Heat 2    
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 59.75        6 Final    
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 2:00.04        8 Heat 4    
Phersson, Andreas -75 1:59.04  6 Heat 4
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 brutit          Heat 2    
Garcia, Ricardo -77 4:13.82  11 Heat 2
Jedemo, Mats -72 4:01.41      SB 6 Heat 2    
» Rappe, Martin -72 4:05.41  SB 8 Heat 2
 1996-08-14 (on)  | Tjejernas Kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m F18   Wallgren, Lisa -79 10:35.04        1 Final    
300 m häck (76,2 cm) F18   Thulin, Petra -79 45.44        1 Final    
Höjd F16   Wikström, Linda -81 1.30        5 Final    
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.00        1 Final    
F18 Hellstrand, Linn -79 2.20  PB 1 Final
Längd F16   Wikström, Linda -81 4.14    +1.3   8 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Wikström, Linda -81 7.43        5 Final    
 1996-08-13 (ti)  | Höstpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Grankvist, Markus -81 25.43    -1.2 PB 2 Heat 4    
Högberg, David -73 23.68  -1.7 3 Heat 1
Kleebinder, Niklas -77 24.44    -1.2 PB 4 Heat 2    
Wallgren, Jens -79 26.41  -1.2 PB 6 Heat 4
400 m MS   Messing, Emil -80 54.90        2 Heat 2    
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.20  5 Heat 2
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 9:21.9m [1]     1 Final    
5 000 m MS » Rappe, Martin -72 15:37.23        1 Final    
Längd MS   Ericsson, Markus -81 4.98    +1.5   7 Final    
Grankvist, Markus -81 5.35  +1.4 PB 5 Final
Not
[1] - Mellantid
 1996-08-13 (ti)  | Sommarös nr 4, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 2.73  [1]   PB 1 Final    
Spjut (800 gr) MS   Kleebinder, Niklas -77 44.52        3 Final    
Wallgren, Jens -79 47.68  PB 2 Final
» Wikström, Peter -57 43.72  SB 4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1996-08-09/11 (fr-sö)  | Veteran-SM, Tingvalla IP, Karlstad - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.96  [1]   SB 1 Final  
Westberg, Jöran -47 35.70  PB 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1996-08-09/11 (fr-sö)  | SM, Västra Mark, Karlskrona - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:57.23        6 Heat 1 fr  
Jedemo, Mats -72 1:53.23  4 Heat 4 fr
» Pell, Rickard -79 1:52.53  2 Heat 3 fr
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:55.29        3 Heat 1  
4:01.75  11 Final
» Häggström, Niklas -71 3:58.38  7 Heat 2
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.24      PB 2 Final fr  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.02    +0.2   11 Kval  
14.95  +1.2 11 Final
 1996-08-10 (lö)  | Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS » Rappe, Martin -72 32.35      PB 15      
Svensson, Tom -68 35.35  SB 79
 1996-08-02/04 (fr-sö)  | USM, Ängelholms IP, Ängelholm - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 16.10    +1.4   5 Heat 1  
300 m häck (76,2 cm) P16   Messing, Emil -80 41.11        3 Heat 3 fr  
40.93  PB 4 Final fr
P15 Klinteskog, Johan -81 42.77  2 Heat 1
Klinteskog, Johan -81 41.79  PB 3 Final
Höjd P15   Ericsson, Markus -81 1.78        3 Final  
Grankvist, Markus -81 1.66  7 Final
Hallgren, Jonathan -81 1.75  5 Final
Stav P15   Ericsson, Markus -81 3.04        12    
Längd P16   Molinder, Roger -80 6.03    -2.2   6 Final  
P15 Hallgren, Jonathan -81 5.74  -1.2 8 Final
 1996-08-02/04 (fr-sö)  | JSM, Hedens IP, Helsingborg - SM : gren
  Svenskt rekord för P18 av Richard Pell 800 m
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m P18   Dani, Peter -79 22.92    +1.5   3 Heat 1 fr  
22.91  +1.8 4 Semi2 fr
400 m P18   Söderström, Niclas -79 52.21        4 Heat 2 fr  
800 m M22   Danielsson, Stefan -76 1:54.21        3 Heat 2  
1:55.05  7 Final
P18 » Pell, Rickard -79 1:56.72  1 Heat 3
» Pell, Rickard -79 1:50.56  [1,2] PB 1 Final
3 000 m F18   Wallgren, Lisa -79 10:17.99  [3]   PB 3 Final  
5 000 m M22   Garcia, Ricardo -77 15:15.29      PB 10 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 brutit          1 fr  
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 15.14    +1.5   5 Heat 1  
110 m häck (106,7 cm) M22 » Attersand, Johan -74 brutit          1 fr  
Stav F18   Hammarberg, Sara -79 2.54        2 Final  
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.89    +2.5   3 Kval  
15.04  +1.0 SB 6 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
[3] - Klubbrekord i klassen F17
 1996-07-31 (on)  | Sommarös nr 3, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Högberg, David -73 23.07    +2.3   3 Heat 3    
Kahn, Fredrik -81 26.25  +1.8 PB 4 Heat 2
Söderling, Andreas -81 25.93    +1.8 PB 3 Heat 2    
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.05  +1.5 2 Heat 1
800 m MS » Bjurner, Pontus -74 2:07.40      SB 2 Heat 4    
» Häggström, Niklas -71 1:55.22  SB 7 Heat 1
» Suhard, Karl Henrik -80 2:21.79        6 Heat 4    
Wallén, Mattias -72 1:54.85  6 Heat 1
3 000 m MS   Källbäck, Stefan -73 8:59.95      PB 10 Heat 1    
» Rappe, Martin -72 8:55.02  SB 7 Heat 1
Ödman, Niklas -64 9:25.03      PB 2 Heat 2    
M22 Garcia, Ricardo -77 8:37.97  [1,2] PB 3 Heat 1
Höjd MS   Ericsson, Markus -81 1.70        3 Final    
Grankvist, Markus -81 1.70  2 Final
Hallgren, Jonathan -81 1.70        1 Final    
KS Wikström, Linda -81 1.35  2 Final
Längd MS   Berglind, Kalle -79 5.75    +0.3 PB 1 Final    
Grankvist, Markus -81 5.19  +0.1 PB 6 Final
Hallgren, Jonathan -81 5.69    +0.2   3 Final    
Kahn, Fredrik -81 5.06  -0.1 7 Final
Söderling, Andreas -81 4.75  -0.1 8 Final
KS Mattsson, Sofii -81 4.00    -0.3   3 Final    
Wikström, Linda -81 4.30  +0.3 2 Final
Kula (7,26 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 11.17        2 Final    
Kula (6,25 kg) P18   Wallgren, Jens -79 10.62        2 Final    
Diskus (2,0 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 37.08        4 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Wallgren, Jens -79 30.62        2 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P19. Ingick i grenprogrammet: -1965
 1996-07-26/28 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F18   Jyttner, Hannah -79 12.99    +4.2   4 Heat 4  
13.07  +2.8 7 Semi 2
200 m M22   Kleebinder, Niklas -77 23.76    +3.2   1 Heat 3  
P18 Dani, Peter -79 22.98  +2.3 3 Heat 5
P14 Skeppstedt, Martin -82 25.80  +3.6 3 Heat 2
400 m P18 » Pell, Rickard -79 50.84      PB 2 Heat 4  
Söderström, Niclas -79 52.32  3 Heat 3
P16 Messing, Emil -80 54.03  PB 1 Heat 2
800 m M22   Bergenfelt, Niklas -75 2:01.71        3 Heat fr  
» Gustafsson, Peter -74 1:58.72  SB 7 Heat 2 fr
Karlsson, Mikael -74 2:06.01        8 Heat 3 fr  
» Pell, Rickard -79 1:53.49  1 Heat 3 fr
Phersson, Andreas -75 2:00.72  6 Heat 3 fr
F18 Wallgren, Lisa -79 2:29.36  6 Heat 1 fr
1 500 m M22   Garcia, Ricardo -77 4:09.00      PB 6 Heat 1  
» Gustafsson, Peter -74 4:09.27  8 Heat 2
Phersson, Andreas -75 4:06.47  2 Heat 1
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 6:03.89      PB 2 Final  
P18 Gustafsson, Björn -79 6:24.50  PB 6 Final
100 m häck (84 cm) F18   Jyttner, Hannah -79 16.28    +1.5 PB 6 Heat 1 fr  
Thulin, Petra -79 14.94  [1] +0.7 PB 2 Final fr
14.55  +2.2 1 Heat 2 fr
110 m häck (106,7 cm) M22 » Attersand, Johan -74 15.93    +0.5   3 Heat 2 fr  
ej start  Final fr
Kleebinder, Niklas -77 16.91  +0.5 4 Heat 2 fr
ej start  Final fr
110 m häck (100 cm) P18   Wallgren, Jens -79 17.58    +0.7 SB 6 Heat 1 fr  
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 16.30    -0.2   4 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) F18   Thulin, Petra -79 45.29      PB 1 Heat 1  
Stav F18   Hammarberg, Sara -79 2.60  [1]   PB 2 Final  
Längd P16   Molinder, Roger -80 5.75    -2.0   6 Final  
Diskus (2,0 kg) M22   Kleebinder, Niklas -77 38.26        6 Final fr  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1996-07-25 (to)  | Sommarös nr 2, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Grankvist, Markus -81 12.48    +0.2 PB 3 Heat 1    
Holubec, Andreas -74 12.07  +1.2 SB 5 Heat 3
  12.20    0.0   7 Final    
Sjölin, Martin -77 11.48  +1.2 PB 3 Heat 3
11.51  0.0 3 Final
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.38    +0.2 SB 5 Heat 1    
Ugube, Senay -78 12.65  +1.2 3 Heat 2
Wijk, Fredrik -72 11.25  +1.2 2 Heat 3
11.31  0.0 2 Final
400 m MS   Högberg, David -73 50.28        1 Heat 2    
Jedemo, Mats -72 50.57  2 Heat 2
Söderling, Andreas -81 57.30      PB 2 Heat 1    
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.60  4 Heat 1
KS Mattsson, Sofii -81 69.50  PB 2 Final
Wikblad, Karin -81 66.04  SB 1 Final
1 500 m MS » Bjurner, Pontus -74 4:18.80      PB 10 Heat 2    
Garcia, Ricardo -77 4:12.11  PB 5 Heat 2
KS Alfredsson, Sonia -75 5:13.03        4 Final    
Wallgren, Lisa -79 4:53.94  2 Final
110 m häck (106,7 cm) MS » Attersand, Johan -74 15.90  [1] +0.4 PB 4 Final    
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 2.40        1 Final    
Tresteg MS   Hallgren, Jonathan -81 12.21    +0.8 PB   Final    
KS Wikström, Linda -81 9.12  0.0 PB 1 1
Spjut (800 gr) MS   Kleebinder, Niklas -77 45.72        1 Final    
Wallgren, Jens -79 45.20  PB 2 Final
P18 Nikolic, Bojan -78 35.28  PB 3 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Hallgren, Jonathan -81 39.08        1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
 1996-07-24 (on)  | Löparnas kväll, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P18 » Pell, Rickard -79 1:52.14        3 A-Final    
1 500 m M22 » Gustafsson, Peter -74 4:00.70      SB 10 Final    
 1996-07-19/21 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.81    -2.1   3 Heat 1  
100 m MS   Dani, Peter -79 11.61    +2.6   6 Heat A fr  
Danielsson, Erik -71 11.72  +2.1 3 Heat C fr
  12.13    -2.9   4 Final fr  
Sjölin, Martin -77 11.60  +2.1 2 Heat C fr
M22 » Attersand, Johan -74 11.95  -2.9 3 Final
  11.51    +2.0 PB 1 Heat 1  
Danielsson, Erik -71 11.67  +2.2 3 Heat 2
Enochsson, Magnus -74 11.68  +2.2 4 Heat 2
  ej start          Final  
Sjölin, Martin -77 11.76  -2.9 SB 1 Final
11.62  +2.2 2 Heat 2
P18 Wallgren, Jens -79 12.64    +1.8 PB 5 Heat 3  
KS Bergström, Frida -79 13.10  +1.3 6 Heat A fr
200 m MS   Högberg, David -73 22.85    +0.6   4 Heat A fr  
P18 Dani, Peter -79 23.18  +1.9 3 A-Final
Söderström, Niclas -79 23.47    +1.9 PB 5 A-Final  
P16 Skeppstedt, Martin -82 25.39  +3.1 6 B-final
F18 Bergström, Frida -79 27.04  +3.7 5 A-Final
400 m MS   Danielsson, Stefan -76 50.52        5 A-Final  
» Häggström, Niklas -71 53.02  SB 6 B-final
Högberg, David -73 50.29        3 A-Final  
Jedemo, Mats -72 50.51  PB 2 B-final
P18 » Pell, Rickard -79 50.92  PB 3 A-Final
Söderström, Niclas -79 51.53  PB 2 B-final
800 m MS   Arkad, Martin -69 brutit          Final  
» Häggström, Niklas -71 1:56.34  5 A-Final
» Pell, Rickard -79 1:51.65        1 A-Final  
Wallén, Mattias -72 1:53.92  SB 2 A-Final
M22 Bergenfelt, Niklas -75 2:00.34  PB 2 C-final
» Gustafsson, Peter -74 2:00.14      SB 7 B-final  
Karlsson, Mikael -74 1:58.47  6 A-Final
K22 Alfredsson, Sonia -75 2:27.06  4 Final
F18 Wallgren, Lisa -79 2:26.17  1 B-final
1 500 m MS   Phersson, Andreas -75 4:02.82      PB 7 Final  
P18 Gustafsson, Björn -79 4:18.96  PB 7 A-Final
K22 Alfredsson, Sonia -75 5:12.29      SB 4 Final  
F18 Wallgren, Lisa -79 4:57.18  4 Final
3 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 8:54.36  [1,2]   PB 5 Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gustafsson, Björn -79 6:34.07      PB 3 Final fr  
100 m häck (84 cm) F18   Thulin, Petra -79 15.66    +0.6   4 A-Final  
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 16.08    +0.5   3 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Messing, Emil -80 41.37        3 A-Final  
F18 Thulin, Petra -79 46.44  SB 2 Final
Höjd P18   Wallgren, Jens -79 1.80      PB 5 Final  
F16 Wikström, Linda -81 1.35  10
Stav P18   Wallgren, Jens -79 3.90        1 Final fr  
KS » Kapell, Petra -67 3.20  1 Final fr
3.00  1 Final
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.27    +1.1 SB 5 Final fr  
M22 » Attersand, Johan -74 6.48  +2.0 SB 2 Final
Enochsson, Magnus -74 6.31    +1.5 PB 3 Final  
P18 Ström, Michael -78 6.17  +2.0 6 Final
P16 Molinder, Roger -80 5.84  0.0 4 Final
F16 Lögdqvist, Caroline -81 4.49    -   15    
Wikström, Linda -81 4.13  - 24
Längd (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 5.27    -   4 Final  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.58    +1.5 SB 2 Final fr  
M22 Enochsson, Magnus -74 ej res  Final fr
P16 Molinder, Roger -80 12.47  - 3 Final fr
Tresteg (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 10.39    +0.9   2 Final  
Kula (7,26 kg) MS   Danielsson, Erik -71 11.21      PB 7 Final fr  
Kula (3,0 kg) F16   Lögdqvist, Caroline -81 7.48      PB 16    
Wikström, Linda -81 7.76  15
Diskus (2,0 kg) MS   Danielsson, Erik -71 34.58      SB 2 Final  
Diskus (1,75 kg) P18   Ström, Michael -78 34.64      PB 6 Final  
Wallgren, Jens -79 29.86  9
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 35.56  [3,4]   PB 3 Final  
Spjut (800 gr) M22   Danielsson, Erik -71 46.68        6 Final  
P18 Wallgren, Jens -79 44.50  5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P19. Ingick i grenprogrammet: -1965
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Även klubbrekord i klassen KS
 1996-07-18 (to)  | Sommaröset, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Grankvist, Markus -81 13.12    -0.3   4 Heat 2    
400 m MS   Söderling, Andreas -81 58.12      PB 5 B-final    
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.76  6 B-final
Höjd MS   Ericsson, Markus -81 1.70        3 Final    
Grankvist, Markus -81 1.65  4 Final
KS Wikström, Linda -81 1.30  4 Final
 1996-07-16 (ti)  | Sommaröset, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 11.90    -1.4 SB 2 Heat 4    
Danielsson, Erik -71 11.96  -1.4 SB 3 Heat 4
Hallgren, Jonathan -81 13.05    -1.1   4 Heat 2    
Holubec, Andreas -74 12.56  -1.4 SB 7 Heat 4
Söderling, Andreas -81 13.23  +0.1 3 Heat 1
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 26.96    +0.3   5 Heat 1    
800 m MS   Johansson, Bengt -59 2:18.48      SB 6 Heat 1    
Klinteskog, Johan -81 2:04.33  PB 3 Heat 2
KS Alfredsson, Sonia -75 2:28.40        3 Final    
Schmitz, Jenny -77 2:31.16  SB 4 Final
Längd MS » Attersand, Johan -74 6.31    +0.9 SB 2 Final    
Hallgren, Jonathan -81 5.33  +0.7 6 Final
KS Lögdqvist, Caroline -81 4.41  +0.3 5 Final
 1996-07-10 (on)  | Sommaröset, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P16   Klinteskog, Johan -81 24.79    +0.4 PB 1 A-Final    
1 500 m F18   Wallgren, Lisa -79 4:59.05        2 Final    
 1996-07-08 (må)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:55.20        4 Heat 1    
Jedemo, Mats -72 1:52.19  PB 5 Heat 2
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:52.32      SB 1 Heat 1    
» Häggström, Niklas -71 3:58.54  11 Heat 1
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.20        7 Final    
 1996-07-06/07 (lö-sö)  | Väsbyspelen, Vilundavallen, Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P15   Klinteskog, Johan -81 12.47    +1.2   1 Final  
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 27.43    -0.7   6 Heat 2  
P18 » Pell, Rickard -79 24.23  -1.6 PB 3 Final
800 m M22   Phersson, Andreas -75 1:58.32        4 Final  
Tresteg F16   Lögdqvist, Caroline -81 8.68    -2.0   3 FinAL  
 1996-07-05 (fr)  | Sthlm Summer Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Kjäll, Daniel -83 11.32    0.0 PB 2 Heat 1    
11.29  +4.5 5 Final
Wiklund, Jack -83 11.28  0.0 PB 3 Heat 2
  11.17    +4.5   4 Final    
F14 Schmitz, Corinne -83 11.17  +1.0 1 Heat 2
10.97  +1.9 PB 1 Final
Söderling, Sofia -83 12.61  +2.0 PB 5 Heat 1
100 m P18   Dani, Peter -79 11.56    +1.3   2 Final    
800 m F14   Schmitz, Corinne -83 3:00.82      PB 8 Final    
Höjd P14   Regazzoni, Leo -83 1.50      PB 1 Final    
Längd (zon) P14   Kjäll, Daniel -83 4.21    +3.4   6 Final    
Wiklund, Jack -83 4.87  +3.9 2 Final
  4.72    +1.6 PB        
F14 Schmitz, Corinne -83 4.17  +0.6 PB 5 Final
Söderling, Sofia -83 3.80  +1.3 PB 8 Final
Kula (4,0 kg) P14   Kjäll, Daniel -83 8.25      PB 4 Final    
Wiklund, Jack -83 8.30  PB 3 Final
Kula (3,0 kg) F14   Söderling, Sofia -83 5.21      PB 5 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Kjäll, Daniel -83 25.54      PB 3 Final    
 1996-06-25/07-04 (ti-to)  | Öppna senior-DM, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   El-Naggar, Samy -76 12.65    -2.3 PB 7 Heat 3 ti  
Enochsson, Magnus -74 12.18  -2.9 SB 5 Heat 2 ti
Molinder, Roger -80 12.10    -2.2   7 Heat 4 ti  
Ström, Michael -78 11.95  -2.3 5 Heat 3 ti
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.76  -2.9 7 Heat 2 ti
Wijk, Fredrik -72 11.77  -2.2 4 Heat 4 ti
  ej start          Semi 2 ti  
Wijk, Jonas -78 13.18  -2.2 7 Heat 4 ti
KS Bergström, Frida -79 13.17  -1.8 2 Heat 1 ti
  13.40    -0.3   7 Final ti  
Hansson Malmén, Jenny -79 14.04  -1.8 5 Heat 2 ti
Jyttner, Hannah -79 13.30  -1.8 3 Heat 1 ti
  13.37    -0.3   6 Final ti  
Thulin, Petra -79 13.34  -1.3 PB 4 Heat 2 ti
13.55  -0.3 8 Final ti
200 m MS   Dani, Peter -79 23.86    -2.5   4 Heat 3 to  
23.5m -0.6 5 Semi 3 to
Schmitz, Robert -79 24.12    -1.0   4 Heat 1 to  
Söderström, Niclas -79 24.00  -1.5 4 Heat 4 to
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.73  -3.0 5 Heat 5 to
KS Bergström, Frida -79 27.42    -1.3   5 Heat 1 to  
Jyttner, Hannah -79 27.32  -1.3 4 Heat 1 to
Thulin, Petra -79 26.97  -1.2 4 Heat 2 to
400 m MS   Andersson, Martin -75 55.18      PB 5 Heat 2 ti  
Arkad, Martin -69 54.7m [1] to
Björkqvist, Rickard -71 53.51      PB 5 Heat 3 ti  
Danielsson, Stefan -76 50.38  PB 2 Heat 5 ti
50.81  2 B-final ti
Högberg, David -73 49.96  SB 2 Heat 3 ti
  50.9m       5 a-Final ti  
Karlsson, Mikael -74 51.38  SB 3 Heat 5 ti
Nilsson, Per -79 54.89  PB 5 Heat 6 ti
Schmitz, Robert -79 54.01      PB 5 Heat 1 ti  
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.12  6 Heat 6 ti
Wallén, Mattias -72 50.64  PB 3 Heat 6 ti
51.23  3 B-final ti
800 m MS   Arkad, Martin -69 1:57.22      SB 3 Heat 1 on  
brutit  Final to
Björkqvist, Rickard -71 2:01.51        8 Heat 3 on  
» Gustafsson, Peter -74 2:02.94  8 Heat 1 on
Holmberg, Björn -77 2:02.77  SB 8 Heat 2 on
» Häggström, Niklas -71 1:56.91  2 Heat 3 on
  1:57.46        6 Final to  
Jedemo, Mats -72 1:56.54  1 Heat 2 on
1:54.49  3 Final to
Phersson, Andreas -75 1:58.20      PB 5 Heat 2 on  
Wallén, Mattias -72 1:56.33  SB 2 Heat 1 on
1:55.12  SB 4 Final to
KS Alfredsson, Sonia -75 2:26.28  7 Heat 2 on
1 500 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 4:12.70      SB 6 B-final ti  
» Gustafsson, Peter -74 4:07.14  7 A-Final ti
Johansson, Bengt -59 brutit          C-final ti  
Karlsson, Magnus -68 4:11.76  PB 4 B-final ti
Källbäck, Stefan -73 4:13.81  SB 7 B-final ti
» Rappe, Martin -72 4:06.29      SB 7 A-Final ti  
KS Alfredsson, Sonia -75 5:13.53  SB 11 Final ti
5 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 15:22.60      PB 8 Final to  
Källbäck, Stefan -73 16:05.55  SB 13 Final to
» Rappe, Martin -72 15:18.43  PB 5 Final to
3 000 m h (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 9:46.68      PB 2 Final on  
100 m häck (84 cm) KS   Jyttner, Hannah -79 17.61    +0.2 PB 6 Final on  
Thulin, Petra -79 15.85  +0.2 4 Final on
400 m häck (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 58.80      PB 3 Final to  
Höjd MS   Ström, Michael -78 1.82        4 Final ti  
Wallgren, Jens -79 1.72  6 Final ti
Stav KS   Hammarberg, Sara -79 ej res          Final ti  
» Kapell, Petra -67 ej res  Final ti
Längd MS   Enochsson, Magnus -74 6.05    +0.5   7 Final to  
Diskus (2,0 kg) MS » Attersand, Johan -74 31.18      SB 14   ti  
» Berg, Torbjörn -51 41.16  7 Final ti
Kleebinder, Niklas -77 35.20  10 ti
Not
[1] - Mellantid
 1996-07-02 (ti)  | Gefle Dagblad Galan, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:55.28      SB 3 1    
M22 Danielsson, Stefan -76 1:54.67  1 C-final
 1996-06-30 (sö)  | Regionsserien div 1 män  final, Södertälje IP, Södertälje
  Final i regionsserien 1996
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Högberg, David -73 11.64    -2.6   3 1    
200 m MS   Högberg, David -73 23.03    -0.9   2 1    
400 m MS   Wallén, Mattias -72 50.60      PB 3 1    
800 m MS   Phersson, Andreas -75 1:59.83        4 1    
1 500 m MS   Holmberg, Björn -77 4:07.9m       3 1    
5 000 m MS   Garcia, Ricardo -77 15:29.87      PB 2 1    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Källbäck, Stefan -73 10:12.01        4 1    
110 m häck (106,7 cm) MS » Attersand, Johan -74 17.30    -3.5   3 1    
400 m häck (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 60.22        6 1    
Höjd MS   Ström, Michael -78 1.85        3 1    
Stav MS » Attersand, Johan -74 3.60  [1]   PB 1 1    
Längd MS   Enochsson, Magnus -74 6.20    +3.1   3 1    
6.10  +1.9 SB 1
Tresteg MS   Enochsson, Magnus -74 13.23    +5.5   4 1    
Kula (7,26 kg) MS   Ström, Michael -78 10.63      PB 6 1    
Diskus (2,0 kg) MS   Wagner, Henrik -69 25.22      PB 6 1    
Slägga (7,26 kg) MS   Björkqvist, Rickard -71 17.60      PB 6 1    
Spjut (800 gr) MS   Suhard, Yannick -78 36.28      PB   1    
Stafett 1 000 m MS   Högberg, David -73 2:02.64        4 1    
Ström, Michael -78
Wallén, Mattias -72
Björkqvist, Rickard -71
Lag Arena MS » Attersand, Johan -74 57p        5      
Bergenfelt, Niklas -75
Björkqvist, Rickard -71
Enochsson, Magnus -74
Garcia, Ricardo -77
Holmberg, Björn -77
Högberg, David -73
Källbäck, Stefan -73
Phersson, Andreas -75
Ström, Michael -78
Suhard, Yannick -78
Wagner, Henrik -69
Wallén, Mattias -72
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
 1996-06-29/30 (lö-sö)  | Dalakampen, Lugnets IP, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Kleebinder, Niklas -77 6 514    +0.7   8    
100 m 11.82 [687] +0.5 1
Längd 6.48 [693] -0.2 1
Kula (7,26 kg) 11.95 [603] 1
Höjd 1.85 [670] 1
400 m 53.37 [666] 1
110 m häck (106,7 cm) 16.73 [653] +1.9 1
Diskus (2,0 kg) 39.32 [651] [1] PB 1
Stav 4.15 [659] 1
Spjut (800 gr) 45.28 [519] 1
1 500 m 4:34.91 [713] SB 1
10-kamp P18   Wallgren, Jens -79 5 552    +1.2 PB 9    
100 m 12.74 [513] +0.9 PB 1
Längd 5.75 [533] +2.5 1
Kula (6,25 kg) 11.02 [547] PB 1
Höjd 1.73 [569] 1
300 m 40.01 [590] PB 1
110 m häck (100 cm) 18.05 [519] +0.3 1
Diskus (1,75 kg) 30.44 [473] 1
Stav 3.95 [603] [2] PB 1
Spjut (800 gr) 43.88 [499] 1
1 500 m 4:35.88 [706] PB 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1996-06-29/30 (lö-sö)  | Storsjöspelen, Hofvallen, Östersund
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.33    -0.4   2 Heat 2  
10.22  -0.8 PB 1 Final
100 m KS   Skeppstedt, Maria -77 14.34    -0.7 SB 5 Heat 1  
200 m P14   Skeppstedt, Martin -82 26.75    +0.8   1 Heat  
Skeppstedt, Martin -82 25.29  [1] -0.1 PB 1 Final
Längd (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 5.62    -   1 Final  
Tresteg (zon) P14   Skeppstedt, Martin -82 10.86    -   1 Final  
Diskus (1,0 kg) P14   Skeppstedt, Martin -82 25.06        3 Fianl  
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1996 för P14
 1996-06-28/30 (fr-sö)  | Norway Games, Bislett Stadion, Oslo, NOR
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Schmitz, Robert -79 12.22    +0.3   5 Heat 8 fr  
P16 Kahn, Fredrik -81 12.75  +2.6 5 Heat 1
Klinteskog, Johan -81 12.29  +2.6 3 Heat 1
  12.38    +0.6 PB 4 Semi 1  
KS Pahlén, Jenny -82 14.33  +1.2 4 Final
F18 Bergström, Frida -79 13.05  +0.5 3 Heat 5 fr
  13.20    +0.3   6 Semi 1 fr  
Hansson Malmén, Jenny -79 13.76  +0.4 5 Heat 1 fr
Jyttner, Hannah -79 13.09  -0.4 3 Heat 3 fr
  13.05    +0.9 PB 6 Semi 2 fr  
Thulin, Petra -79 13.14  +0.3 PB 4 Heat 4 fr
200 m P18   Dani, Peter -79 23.01    +0.2   2 Heat 8  
Nilsson, Per -79 24.99  +0.3 6 Heat 4
Schmitz, Robert -79 24.19    -0.3   5 Heat 6  
Söderström, Niclas -79 23.79  -0.8 5 Heat 7
K22 Wikblad, Malin -77 27.97  -0.9 SB 4 Heat 2
F18 Bergström, Frida -79 27.06    0.0 PB 4 Heat 4  
Hansson Malmén, Jenny -79 29.05  +0.5 5 Heat 2
Jyttner, Hannah -79 27.31  0.0 5 Heat 4
Thulin, Petra -79 26.35  0.0 PB 1 Heat 4
400 m P18   Nilsson, Per -79 54.13      PB 3 Heat 4  
Schmitz, Robert -79 54.05  3 Heat 5
Söderström, Niclas -79 52.17  PB 4 Heat 6
3 000 m F18   Wallgren, Lisa -79 10:31.38      PB 2 Final fr  
100 m häck (84 cm) P16   Molinder, Roger -80 15.28    +1.2   2 Heat 1  
15.20  +1.0 PB 5 Final
F18 Jyttner, Hannah -79 brutit  Heat 2
300 m häck (76,2 cm) P16   Klinteskog, Johan -81 42.32      PB 5 Final  
F18 Thulin, Petra -79 brutit  Heat 2
400 m häck (76,2 cm) K22   Wikblad, Malin -77 68.76      PB 5 Heat 2  
Höjd P16   Hallgren, Jonathan -81 1.78      PB 2 Final  
F16 Wikström, Linda -81 1.20  8 Final
Stav KS » Kapell, Petra -67 3.22      PB 1 Final  
Längd P16   Hallgren, Jonathan -81 5.88    +2.7   4 Final  
5.78  -0.4 PB
Kahn, Fredrik -81 5.50    +0.5 PB 6 Final  
Molinder, Roger -80 6.27  +3.2 6 Final
6.02  -1.3
F16 Wikström, Linda -81 4.43  +0.4 PB 14
Tresteg P16   Molinder, Roger -80 12.59    -2.2 SB 8 Final fr  
F16 Lögdqvist, Caroline -81 9.61  +1.4 7 Final
Kula (3,0 kg) F16   Wikström, Linda -81 7.56        16   fr  
Diskus (1,0 kg) F18   Bergström, Frida -79 29.34        4 Final  
Diskus (0,75 kg) F16   Lögdqvist, Caroline -81 21.42      PB 16    
 1996-06-27 (to)  | MAI-galan, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Danielsson, Stefan -76 1:54.00      PB 3 C-final    
Jedemo, Mats -72 1:53.96  8 B-final
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:53.85      SB 8 B-final    
 1996-06-19 (on)  | Sommarös, Rånäs 4H, Sportcentrum, Norrtälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Karlsson, Magnus -68 2:04.00        4 Heat 2    
Karlsson, Mikael -74 1:59.02  1 Heat 2
Källbäck, Stefan -73 2:04.23      SB 5 Heat 2    
» Rappe, Martin -72 2:03.56  SB 3 Heat 2
 1996-06-18 (ti)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Hagman, Martin -76 22.78    +0.7 PB 5 C-final    
Högberg, David -73 22.82  +0.7 SB 6 B-final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 3:57.59      SB 12 B-final    
» Gustafsson, Peter -74 4:05.46  SB 11 C-final
» Häggström, Niklas -71 3:56.60        10 B-final    
» Pell, Rickard -79 3:58.57  [1] PB 13 B-final
KS Wallgren, Lisa -79 4:51.8m [2] PB 2 B-final
110 m häck (106,7 cm) MS   Kleebinder, Niklas -77 16.47    -   3 C-final    
Längd MS   Kleebinder, Niklas -77 6.70    +0.3   6 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen F17
 1996-06-15/16 (lö-sö)  | SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Hagman, Martin -76 11.41    -0.3 PB 4 Heat 5  
Petersson, Thomas -65 12.92  -0.1 SB 8 Heat 3
Wijk, Fredrik -72 11.23    -0.3 PB 2 Heat 5  
P18 Dani, Peter -79 11.74  -0.4 2 Heat 1
Wijk, Jonas -78 13.07  -0.4 6 Heat 1
P16 Molinder, Roger -80 12.18  -1.7 3 Heat 1
  12.01    -2.3   5 Final  
F18 Hammarberg, Sara -79 14.83  -0.9 7 Heat
Hansson Malmén, Jenny -79 13.97  -3.2 6 Heat 3
Thulin, Petra -79 13.46  -2.3 PB 5 Heat 2
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 26.71    -0.5 PB 6 Heat 1  
P18 Dani, Peter -79 22.93  0.0 1 Heat 4
  23.32    -0.7   5 Final  
Nilsson, Per -79 24.99  -0.4 PB 8 Heat 3
Schmitz, Robert -79 23.86  -0.4 5 Heat 2
F18 Bergström, Frida -79 27.30    -1.6 PB 7 Heat 3  
Hammarberg, Sara -79 30.00  -1.5 PB 8 Heat 1
Hansson Malmén, Jenny -79 29.03  -1.5 7 Heat 1
Jyttner, Hannah -79 27.16  -0.7 6 Heat 2
400 m MS   Högberg, David -73 50.48        5 B-final  
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.31  PB 6 F-final
Wallén, Mattias -72 51.04      SB 3 D-final  
P18 Söderström, Niclas -79 52.75  PB 1 C-final
800 m MS   Arkad, Martin -69 2:03.73      SB 9 D-final  
Bergenfelt, Niklas -75 2:00.66  PB 5 F-Final
Björkqvist, Rickard -71 2:00.24      PB 4 F-Final  
Danielsson, Stefan -76 1:57.36  6 C-final
» Häggström, Niklas -71 1:55.35  SB 8 B-final
Jedemo, Mats -72 1:54.61        11 A-Final  
» Pell, Rickard -79 1:53.08  3 A-Final
Phersson, Andreas -75 1:59.30  PB 7 D-final
KS Alfredsson, Sonia -75 2:25.47  5 Final
1 500 m MS   Holmberg, Björn -77 4:03.75      PB 5 B-final  
» Häggström, Niklas -71 3:56.51  SB 7 A-Final
Phersson, Andreas -75 4:05.86      PB 13 Final  
P18 Gustafsson, Björn -79 4:20.79  PB 15 Final
P15 Crona, Mikael -81 5:06.43  PB 9 Final
Sundén, Mikael -81 5:10.77      PB 11 Final  
KS » Lundgren, Stina -76 5:01.82  SB 11 Final
F18 Wallgren, Lisa -79 4:53.50  [1] PB 8 Final
F16 Mattsson, Sofii -81 5:56.39      PB 6 Final  
Wikblad, Karin -81 5:31.07  PB 5 Final
3 000 m MS » Gustafsson, Peter -74 8:55.48      SB 7 Final  
Hägg, Johan -72 9:47.17  PB 12 Final
80 m häck (84 cm) P13   Gustafsson, Joel -83 15.07    -2.0 PB 4 Final  
110 m häck (100 cm) P18   Ström, Michael -78 16.17    -0.3 PB 4 Heat 2  
16.24  +0.9 8 Final
Wallgren, Jens -79 19.70  -0.3 6 Heat 2
110 m häck (91,4 cm) P16   Hallgren, Jonathan -81 17.05    -2.3   4 Heat 1  
17.07  -1.2 7 Final
Molinder, Roger -80 16.36  -2.3 2 Heat
16.52  -1.2 5 Final
300 m häck (76,2 cm) F18   Thulin, Petra -79 47.03      SB 6 Heat 2  
Stav MS   Kleebinder, Niklas -77 4.32        5 Final  
P18 Wallgren, Jens -79 3.62  6 Final
Längd P18   Berglind, Kalle -79 5.50    +0.6 SB 8 Final  
P16 Molinder, Roger -80 6.15  -0.9 PB 2 Final
F18 Thulin, Petra -79 5.25  +1.5 PB 5 Final
Tresteg P16   Hallgren, Jonathan -81 11.91    +2.1   11    
F16 Lögdqvist, Caroline -81 9.58  +1.6 5 Final
Tresteg (zon) P14   Gustafsson, Joel -83 9.77    +1.2 PB 6 Final  
Skeppstedt, Martin -82 10.69  -0.1 PB 4 Final
F14 Lundström, Anna -82 8.78  +1.5 PB 12 Final
Kula (7,26 kg) MS   Hagman, Martin -76 9.92      PB 9 Final  
Kleebinder, Niklas -77 11.85  7 Final
Kula (6,25 kg) P18   Ström, Michael -78 12.22        6 Final  
Wallgren, Jens -79 10.03  11
Kula (5,5 kg) P15   Hallgren, Jonathan -81 8.88        6 Final  
Diskus (1,0 kg) P14   Skeppstedt, Martin -82 26.98      PB 2 Final  
F16 Lögdqvist, Caroline -81 23.80  PB 9 Final
Spjut (800 gr) P18   Wallgren, Jens -79 41.14        7 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1996-06-13 (to)  | Juni-proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Dani, Peter -79 22.67    +4.7   4 Heat 6    
Danielsson, Stefan -76 23.17  +2.3 2 Heat 5
  23.09    +2.9   4 A-Final    
Hagman, Martin -76 22.62  +2.3 1 Heat 5
Högberg, David -73 22.51  +4.7 2 Heat 6
  22.34    +2.9   2 A-Final    
Jedemo, Mats -72 23.57  +2.3 3 Heat 5
23.57  +3.1 3 B-final
Nilsson, Per -79 24.65    +3.1   1 Heat 3    
Odell, Felix -76 25.27  +3.1 3 Heat 3
Sauter, David -76 26.48  +2.2 2 Heat 2
Schmitz, Robert -79 23.82  +2.0 2 Heat 4
  23.98    +3.1   4 B-final    
Ström, Michael -78 23.67  +2.3 4 Heat 5
23.50  +3.1 2 B-final
Söderström, Niclas -79 23.54  +2.0 PB 1 Heat 4
  23.33    +3.1   1 B-final    
» Tailoglou, Panagiotis -66 26.86  +2.2 3 Heat 2
Wallgren, Jens -79 25.70  +3.1 5 Heat 3
Wijk, Jonas -78 26.95    +4.0   3 Heat 1    
KS Bergström, Frida -79 26.61  +3.6 4 Heat 2
Hansson Malmén, Jenny -79 28.05  +3.6 5 Heat 2
Jyttner, Hannah -79 26.57    +3.6   1 Heat 2    
Schmitz, Corinne -83 28.30  +2.5 4 Heat 1
Schmitz, Jenny -77 28.68  +2.5 5 Heat 1
Thulin, Petra -79 26.59  +3.6 3 Heat 2
26.49  +3.9 4 Final
400 m KS » Lundgren, Stina -76 73.3m [1]            
600 m KS » Lundgren, Stina -76 1:53.1m [1]   SB        
800 m KS » Lundgren, Stina -76 2:33.7m [1]   SB        
1 000 m MS   Arkad, Martin -69 2:32.31      PB 3 Heat A    
» Bjurner, Pontus -74 2:51.44  SB 10 Heat A
Wallén, Mattias -72 2:33.75      SB 4 Heat A    
KS » Lundgren, Stina -76 3:11.41  SB 1 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Källbäck, Stefan -73 10:10.68      SB 2 Final    
Tresteg P16   Molinder, Roger -80 ej res          Final    
Spjut (800 gr) MS   Hagman, Martin -76 36.68      PB 8 Final    
Odell, Felix -76 37.28  PB 7 Final
Sauter, David -76 36.64      PB 9      
Wallgren, Jens -79 43.94  6 Final
Not
[1] - Mellantid
 1996-06-11 (ti)  | Löparnas Kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Hagman, Martin -76 11.48    +2.8   3 Heat 2    
Odell, Felix -76 12.37  +1.3 PB 5 Heat 4
Ström, Michael -78 11.88    +1.1   4 Heat 3    
» Suhard, Karl Henrik -80 12.55  +2.2 2 Heat 5
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.31  +2.2 4 Heat 5
Wijk, Fredrik -72 11.37    +1.1 SB 1 Heat 3    
Wijk, Jonas -78 12.98  +1.3 7 Heat 4
KS Bergström, Frida -79 12.87  +1.7 PB 5 Heat 1
400 m MS   Jedemo, Mats -72 51.15      PB 2 Heat 1    
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.12  SB 2 Heat 4
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:01.92      SB 8 Heat 1    
Karlsson, Magnus -68 2:03.53  PB 1 Heat 2
KS Alfredsson, Sonia -75 2:25.33      SB 3 Final    
Schmitz, Jenny -77 2:34.34  SB 5 Final
Wahlberg, Jessica -74 2:35.42  SB 6 Final
1 500 m MS   Källbäck, Stefan -73 4:13.92      SB 4 Heat 1    
KS Wallgren, Lisa -79 5:00.21  SB 1 Final
3 000 m M22 » Gustafsson, Peter -74 9:30.1m [1]   SB        
5 000 m M22 » Gustafsson, Peter -74 brutit          Final    
100 m häck (84 cm) KS   Jyttner, Hannah -79 17.70    +2.5   4 Final    
Thulin, Petra -79 15.29  +2.5 2 Final
Not
[1] - Mellantid
 1996-06-09 (sö)  | Björknässpelen, Björknäs IP, Boo
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Aderö, Johanna -81 14.76    +0.8   4 Final    
Lögdqvist, Caroline -81 14.58  +0.8 PB 3 Final
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 26.97    +1.0 SB 6 Heat 2    
800 m F18   Wallgren, Lisa -79 2:25.67      PB 1 Final    
Höjd P16   Ericsson, Markus -81 1.75        1 Final    
 1996-06-08/09 (lö-sö)  | Stafett-SM, Källbrinks IP, Huddinge - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M22   Danielsson, Stefan -76 49.86  [1]       final  
Kleebinder, Niklas -77 51.06  [2] final
P18 Nilsson, Per -79 53.13  [1]       final  
Ström, Michael -78 51.63  [2] final