HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-01-24
Ute för 1995 Resultatdatum: 1995-11-18
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1995-11-18 (lö)  | Snömilen, Frescati, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Björkqvist, Rickard -71 19.08        5 5,5 km    
 1995-10-29 (sö)  | Tumbaloppet, Tumba, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Garcia, Ricardo -77 34.39        7 10 km    
Karlsson, Magnus -68 16.20  2 5 km
Svensson, Tom -68 1:19.53        18 20 km    
» Tailoglou, Panagiotis -66 17.53  11 5 km
KS Alfredsson, Sonia -75 20.33  3 5 km
Wallgren, Lisa -79 43.23  5 10 km
 1995-10-14 (lö)  | Hässelbyloppet, Grimsta Sportfält, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Källbäck, Stefan -73 34.27      PB 4      
Laurén, Jan -51 41.38  PB 110
KS Alfredsson, Sonia -75 43.01      PB 14      
Wallgren, Lisa -79 41.28  PB 11
 1995-10-08 (sö)  | Lilla Tullinge-Tumba loppet, Brantbrinks IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P18   Holmberg, Björn -77 17.08        2 Klass 12    
P12 Gustafsson, Joel -83 9.55  5 Klass 9
 1995-09-24 (sö)  | KM-mångkamp, Enskede IP, Enskede
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Andersson, Rickard -61 1 466    0.0 SB 11      
Längd 4.00 [206] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 19.80 [159] SB 1
200 m 28.3m[341] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 18.74 [249] PB 1
1 500 m 5:08.7m[511]     SB   1    
Björkqvist, Rickard -71 2 188  0.0 PB 7
Längd 5.45 [471] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 31.96 [327] PB 1
200 m 25.8m[521] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 22.10 [312] PB 1
1 500 m 5:00.5m[557]     PB   1    
Enblom, Hans -61 2 412  0.0 SB 2
Längd 5.00 [382] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 37.28 [403] SB 1
200 m 26.1m[498] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 29.28 [450] PB 1
1 500 m 4:40.2m[679]     SB   1    
Forss, Michael -62 1 151  [1] 0.0 SB 12
Längd 5.02 [386] 0.0 PB 1
200 m 26.3m[482] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 20.60 [283]     SB   1    
Rappe, Jonas -70 2 195  0.0 SB 6
Längd 5.32 [445] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 28.22 [274] PB 1
200 m 26.3m[482] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 17.62 [228] SB 1
1 500 m 4:26.8m[766]         1    
» Tailoglou, Panagiotis -66 1 934  0.0 PB 10
Längd 4.88 [360] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 29.84 [297] PB 1
200 m 27.2m[416] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 18.04 [236] PB 1
1 500 m 4:49.0m[625]     SB   1    
M22 » Attersand, Johan -74 2 799  0.0 PB 1
Längd 6.28 [648] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 46.56 [538] SB 1
200 m 25.1m[578] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 31.70 [498] PB 1
1 500 m 5:03.9m[537]     PB   1    
Enochsson, Magnus -74 2 002  0.0 SB 9
Längd 6.11 [610] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 29.62 [294] SB 1
200 m 25.0m[586] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 21.26 [296] SB 1
1 500 m 6:12.4m[216]     SB   1    
Hagman, Martin -76 2 354  0.0 PB 3
Längd 5.77 [537] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 34.52 [363] PB 1
200 m 26.1m[498] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 24.20 [352] PB 1
1 500 m 4:52.5m[604]     PB   1    
Karlsson, Mikael -74 631  [2,1] - PB 13
Längd 5.17 [415] 0.0 PB 1
Diskus (2,0 kg) 16.89 [214]     PB   1    
Odell, Felix -76 2 295  0.0 PB 5
Längd 5.25 [431] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 34.52 [363] PB 1
200 m 26.1m[498] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 26.66 [399] PB 1
1 500 m 4:52.5m[604]     PB   1    
Sillén, Martin -75 2 013  0.0 SB 8
Längd 4.99 [380] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 28.60 [280] SB 1
200 m 24.9m[594] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 21.34 [297] SB 1
1 500 m 5:17.7m[462] SB 1
5-kamp P18   Gerezginer, Abreham -77 1 883    0.0 PB 5      
Längd 4.88 [360] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 26.38 [249] PB 1
200 m 27.0m[430] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 14.84 [177] PB 1
1 500 m 4:42.1m[667]     SB   1    
Islamzai, Ali -78 1 867  [1] 0.0 PB 6
Längd 5.02 [386] 0.0 1
200 m 23.9m[681] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 21.22 [295] PB 1
1 500 m 5:09.8m[505]     SB   1    
Kleebinder, Niklas -77 2 730  0.0 PB 1
Längd 5.40 [461] 0.0 1
Spjut (800 gr) 48.94 [573] 1
200 m 24.8m[603] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 39.96 [664] PB 1
1 500 m 5:24.0m[429]         1    
Ström, Michael -78 2 346  0.0 PB 2
Längd 5.41 [463] 0.0 1
Spjut (800 gr) 36.72 [395] 1
200 m 25.1m[578] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 24.96 [366] 1
1 500 m 5:02.8m[544]         1    
Suhard, Yannick -78 2 285  0.0 PB 3
Längd 5.14 [409] 0.0 1
Spjut (800 gr) 34.42 [362] PB 1
200 m 23.8m[689] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 24.92 [366] PB 1
1 500 m 5:18.2m[459]     PB   1    
Ugube, Senay -78 1 978  0.0 PB 4
Längd 4.90 [363] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 27.16 [259] PB 1
200 m 25.8m[521] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 19.54 [263] PB 1
1 500 m 4:57.9m[572] PB 1
5-kamp P16   Kolecki, Robert -79 2 751    0.0 PB 2      
Längd 5.24 [573] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 40.58 [593] PB 1
200 m 27.0m[513] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 39.22 [787] PB 1
1 500 m 5:20.6m[285]     PB   1    
Molinder, Roger -80 2 568  0.0 PB 3
Längd 5.81 [713] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 31.42 [431] 1
200 m 25.3m[670] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 23.18 [445] PB 1
1 500 m 5:16.9m[309]     PB   1    
Wallgren, Jens -79 2 884  0.0 PB 1
Längd 5.02 [519] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 45.64 [676] 1
200 m 26.4m[566] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 33.40 [674] 1
1 500 m 4:57.7m[449] SB 1
5-kamp P14   Hallgren, Jonathan -81 2 245    0.0 PB 2      
Längd (zon) 4.95 [628] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 26.74 [504] 1
200 m 29.8m[422] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 34.34 [571] 1
1 500 m 5:51.3m[120]     PB   1    
Orrskog, Martin -82 959  0.0 PB 4
Längd (zon) 4.15 [391] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 16.34 [227] PB 1
200 m 32.5m[233] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 11.12 [0] PB 1
1 500 m 5:54.1m[108]     PB   1    
Rahm, Fredrik -81 2 385  0.0 PB 1
Längd (zon) 5.19 [698] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 24.74 [455] PB 1
200 m 27.0m[669] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 29.90 [477] PB 1
1 500 m 5:59.7m[86]     PB   1    
Skeppstedt, Martin -82 1 499  0.0 PB 3
Längd (zon) 4.52 [502] 0.0 SB 1
Diskus (1,0 kg) 18.16 [280] PB 1
200 m 28.0m[575] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.32 [84] PB 1
1 500 m 6:07.9m[58] PB 1
5-kamp K22   Alfredsson, Sonia -75 1 900    0.0 PB 1      
Längd 4.04 [317] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.98 [196] SB 1
200 m 29.5m[500] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 16.44 [214] PB 1
1 500 m 5:24.3m[673]         1    
F16 Thulin, Petra -79 1 596  [2,1] - PB 2
Spjut (600 gr, f 1999) 16.96 [318] PB 1
200 m 27.4m[750] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 17.42 [359] PB 1
1 500 m 6:13.1m[260]     PB   1    
Wallgren, Lisa -79 2 131  0.0 SB 1
Längd 2.95 [85] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 19.86 [400] 1
200 m 30.9m[485] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 23.00 [509] PB 1
1 500 m 5:11.2m[652]         1    
Ålund, Anna -80 1 701  0.0 PB 3
Längd 3.77 [319] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.30 [231] PB 1
200 m 29.2m[608] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 17.44 [360] PB 1
1 500 m 6:29.7m[183] PB 1
5-kamp F14   Aderö, Johanna -81 0  [3] 0.0 SB 1      
Längd (zon) 4.30 [579] 0.0 1
Spjut (400 gr) 15.58 [243] 1
200 m 29.6m[612] 0.0 1
Diskus (0,6 kg) 21.36 [442] 1
1 500 m 6:11.7m[0]     PB   1    
Ghebrehiwet, Harnet -81 0  [3] 0.0 PB 3
Längd (zon) 4.03 [488] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 12.18 [141] PB 1
200 m 30.6m[522] 0.0 1
Diskus (0,6 kg) 16.98 [313] PB 1
1 500 m 5:51.5m[0]     PB   1    
Nilsson, Josefin -82 0  [3] 0.0 PB 2
Längd (zon) 4.12 [519] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 15.96 [254] PB 1
200 m 32.0m[406] 0.0 1
Diskus (0,6 kg) 20.84 [427] PB 1
1 500 m 5:56.5m[0]     PB   1    
Pahlén, Jenny -82 1 536  [4,1] 0.0 PB 5
Längd (zon) 4.27 [569] 0.0 PB 1
200 m 29.2m[650] 0.0 1
Diskus (0,6 kg) 18.52 [359]     PB   1    
Wikström, Linda -81 0  [3] 0.0 PB 4
Längd (zon) 4.34 [593] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 15.96 [254] PB 1
200 m 32.1m[399] 0.0 1
Diskus (0,6 kg) 19.52 [388] PB 1
1 500 m 5:56.5m[0] PB 1
Not
[1] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
[2] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[3] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[4] - Klubbrekord i klassen F13
 1995-09-23 (lö)  | ALJ open, Stockholms Stadion, Stockholm
  Lite blåsigt, men soligt och lite brittsommarvärme.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Suhard, Yannick -78 11.96    -0.5   3 B-final    
Wijk, Fredrik -72 11.59  +0.5 2 A-final
11.41  +1.6 SB 2 Sista chansen
400 m MS   Wijk, Fredrik -72 56.38      SB 4 A-final    
800 m MS   Phersson, Andreas -75 2:05.18        5 A-final    
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:12.15  5 B-final
10 000 m MS   Källbäck, Stefan -73 34:46.48      PB 18 Final    
» Rappe, Martin -72 32:18.72  PB 10 Final
 1995-09-19 (ti)  | Final-öset, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Holubec, Andreas -74 11.83    -0.3   2 Heat 1    
Suhard, Yannick -78 11.95  -0.3 4 Heat 1
Ugube, Senay -78 12.79  -0.1 4 Heat 2
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 26.79    -0.3 PB 3 Heat 2    
 1995-09-17 (sö)  | Åsloppet, Åsborgen, Ärla
  +15, solsken
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Karlsson, Magnus -68 41.58        13 12 km    
» Rappe, Martin -72 40.16  8 12 km
Ödman, Niklas -64 41.29  10 12 km
 1995-09-16/17 (lö-sö)  | Upplands UDM + regionfinal mångkamp, Studenternas IP, Uppsala - RM : gren
  Soligt, svaga vindar och 15-20 grader varmt
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Längd (zon) P14   Klinteskog, Johan -81 4.82    +1.7 PB   1  
6-kamp P14   Hallgren, Jonathan -81 3 689    +1.5 PB 3    
80 m häck (84 cm) 12.80 [645] +1.9 PB 1
Längd (zon) 5.23 [709] +1.2 PB 1
Kula (4,0 kg) 9.99 [558] 1
Höjd 1.60 [709] 1
Spjut (600 gr, f 1999) 35.30 [591] 1
800 m 2:29.65 [477]     PB   1  
Kahn, Fredrik -81 2 819  +1.9 PB 14
80 m häck (84 cm) 14.00 [391] +1.9 PB 1
Längd (zon) 5.30 [729] +1.9 PB 1
Kula (4,0 kg) 10.02 [560] 1
Höjd 1.39 [451] 1
Spjut (600 gr, f 1999) 24.90 [365] PB 1
800 m 2:39.57 [323]     PB   1  
Klinteskog, Johan -81 3 243  [1] +2.2 PB 9
80 m häck (84 cm) 13.96 [399] +1.8 1
Längd (zon) 5.04 [654] +2.5 1
Kula (4,0 kg) 9.00 [467] PB 1
Höjd 1.48 [561] PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 25.70 [384] PB 1
800 m 2:13.89 [778] 1
6-kamp F14   Aderö, Johanna -81 2 638    +1.0 PB 11    
80 m häck (76,2 cm) 14.97 [318] +1.7 1
Höjd 1.33 [590] PB 1
Spjut (400 gr) 19.50 [356] PB 1
Längd (zon) 4.32 [586] +0.2 1
Kula (3,0 kg) 6.49 [365] 1
800 m 2:42.93 [423]     SB   1  
Wikström, Linda -81 brutit 
80 m häck (76,2 cm) 15.93 [174] +1.3 PB 1
Höjd 1.24 [465] 1
Spjut (400 gr) 13.78 [189] PB 1
Längd (zon) 4.09 [509] -0.7 1
Kula (3,0 kg) 6.98 [422] 1
800 m ej start 
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
 1995-09-15/17 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resltatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Molinder, Roger -80 12.21    -0.7   4 1 fr  
F16 Bergström, Frida -79 13.40  -0.7 5 3 fr
200 m P16   Molinder, Roger -80 24.91    -0.3 PB 4 1 fr  
800 m P16 » Pell, Rickard -79 2:03.74        1 3 fr  
1:57.24  2 Final fr
1 500 m P16 » Pell, Rickard -79 4:10.56        2 Final fr  
F16 Wallgren, Lisa -79 5:07.49  8 1 fr
3 000 m F16   Wallgren, Lisa -79 10:59.14      PB 3 1 fr  
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 15.03    -0.2   2 1 fr  
15.59  +0.2 7 Final fr
300 m häck (76,2 cm) P16   Söderström, Niclas -79 43.12        5 3 fr  
Längd P16   Molinder, Roger -80 5.38    -0.9   16 1 fr  
Kula (6,25 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 12.36        11 1 fr  
Kula (5,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 11.94        9 1 fr  
Diskus (1,75 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 35.82        14 1 fr  
Diskus (1,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 37.26        5 1 fr  
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 30.08        7 1 fr  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 45.34        10 1 fr  
 1995-09-14 (to)  | S:t Görans ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
  Vädret var till en början soligt och temparaturen ca 15 grader. Av naturliga skäl avtog solens strålning mer och mer allteftersom tiden gick. Detta ledde till att temparaturen sjönk så att kvällen blev kylig och klar.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Augustsson, Matias -84 10.14    -2.5 PB 5 Heat 1    
Frölander, Patrik -84 10.47  -1.0 PB 3 Heat 2
Jansson, Magnus -84 10.14    -1.0 PB 2 Heat 2    
Månsson, Jonas -84 10.49  -1.0 PB 4 Heat 2
Risto-Boheman, Robin -84 10.70  -1.0 PB 6 Heat 2
F12 Isaksson, Kristina -84 9.35    -0.5 PB 4 Heat 1    
Kudrén, Sara -84 10.63  -2.1 PB 5 Heat 2
80 m P14   Grankvist, Markus -81 10.81    -0.5   2 Heat 1    
Kahn, Fredrik -81 10.65  -0.5 1 Heat 1
F14 Larsson, Angelica -82 11.37    +0.4   3 Heat 1    
Sonnerby, Maria -82 11.19  -0.9 PB 1 Heat 2
800 m P14   Klinteskog, Johan -81 2:23.61        1 Final    
F14 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:35.32  1 Final
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.70      PB 1 Final    
Grankvist, Markus -81 1.55  2 Final
Hallgren, Jonathan -81 1.55        2 Final    
Klinteskog, Johan -81 1.35  PB 4 Final
P12 Jansson, Magnus -84 1.10  PB 4
F14 Wikström, Linda -81 1.30  3 Final
Längd (zon) P14   Ericsson, Markus -81 5.05    -   2 Final    
Hallgren, Jonathan -81 4.85  - 3 Final
Kahn, Fredrik -81 5.09    -   1 Final    
Klinteskog, Johan -81 4.62  - 4 Final
P12 Augustsson, Matias -84 3.21  - 13
Frölander, Patrik -84 3.39    -   10      
Månsson, Jonas -84 3.42  - 9
Risto-Boheman, Robin -84 3.33  - 11
F14 Larsson, Angelica -82 4.54    +0.1 PB 3 Final    
Lögdqvist, Caroline -81 4.54  +0.1 2 Final
F12 Isaksson, Kristina -84 3.84  +1.2 PB 6 Final
Kudrén, Sara -84 ej res 
Kula (4,0 kg) P14   Hallgren, Jonathan -81 10.25      PB 2 Final    
Kahn, Fredrik -81 10.49  PB 1 Final
Kula (3,0 kg) P12   Frölander, Patrik -84 5.23      PB 7 Final    
F14 Lögdqvist, Caroline -81 6.59  3 Final
Wikström, Linda -81 7.68  2 Final
 1995-09-12 (ti)  | Septemberproppen, Enskede IP, Enskede
  Vädret var höstlikt med några lätta regnstänk under kvällen.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Boufrouri, Ali -82 15.30    -0.3 PB 5 Heat 1    
Hagman, Martin -76 12.00  -0.3 PB 1 Heat 2
Holubec, Andreas -74 11.80    -0.4 SB 6 Heat 4    
Kahn, Fredrik -81 13.14  -0.3 PB 2 Heat 1
Odell, Felix -76 12.94  -0.3 PB 3 Heat 2
Petersson, Thomas -65 13.01    -0.3 SB 1 Heat 1    
Sauter, David -76 13.20  -0.3 SB 5 Heat 2
Suhard, Yannick -78 12.01  -0.4 8 Heat 4
Söderling, Andreas -81 14.19    -0.3 PB 4 Heat 1    
» Tailoglou, Panagiotis -66 13.09  -0.3 PB 4 Heat 2
Ugube, Senay -78 12.83  -0.5 8 Heat 3
Wijk, Fredrik -72 11.67    -0.4 SB 5 Heat 4    
Wijk, Jonas -78 12.93  -0.3 PB 2 Heat 2
KS Askervall, Louise -83 14.10  -0.7 PB 2 Heat 1
Kolecka, Mariola -82 16.13    -0.7 PB 4 Heat 1    
Larsson, Angelica -82 14.15  -0.4 PB 1 Heat 2
Ljungkvist, Jenny -83 14.42  0.0 PB 3 Heat 1
Sonnerby, Maria -82 13.98    -0.8 PB 1 Heat 1    
Strömdal, Susanne -81 15.65  -0.4 PB 5 Heat 22
Wikström, Linda -81 15.26  -0.4 PB 4 Heat 2
Ålund, Anna -80 14.65  -0.4 3 Heat 2
300 m MS   Berglind, Kalle -79 40.85      PB 3 Heat 2    
Boufrouri, Ali -82 50.36  PB 4 Heat 1
Hagman, Martin -76 37.97      PB 1 Heat 4    
Johansson, Fredrik -81 47.07  PB 3 Heat 1
Nilsson, Per -79 40.67  PB 2 Heat 2
Odell, Felix -76 41.36      PB 1 Heat 1    
Suhard, Yannick -78 37.95  PB 1 Heat 3
Sundén, Mikael -81 46.05  PB 2 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 41.86      PB 4 Heat 3    
Ugube, Senay -78 40.29  PB 6 Heat 4
Wijk, Fredrik -72 39.25  PB 6 Heat 5
KS Ghebrehiwet, Harnet -81 47.77      PB 1 Heat 1    
Nyström Tholander, Emma -76 41.84  SB 2 Heat 2
Svenning, Sigrid -81 49.19  PB 3 Heat 1
Ålund, Anna -80 48.58  PB 2 Heat 1
800 m MS   Phersson, Andreas -75 1:59.6m              
1 000 m MS   Phersson, Andreas -75 2:32.54      PB 4 Final    
3 000 m MS » Häggström, Niklas -71 8:48.46      SB 2 Final    
Källbäck, Stefan -73 9:11.68  7 Final
KS Alfredsson, Sonia -75 11:45.76      SB 2 Final    
» Lundgren, Stina -76 11:01.05  1 FINAL
200 m häck (76,2 cm/10) MS   Hallgren, Jonathan -81 31.70    -0.5 PB 3 Heat 1    
Kahn, Fredrik -81 31.61  -0.5 PB 2 Heat 1
Klinteskog, Johan -81 31.52    -0.5 PB 1 Heat 1    
KS Wikström, Linda -81 39.50  0.0 PB 2 Final
Höjd MS » Attersand, Johan -74 1.82        2 Final    
Ericsson, Markus -81 1.66  5 Final
Hagman, Martin -76 1.70      PB 3 Final    
Odell, Felix -76 1.66  PB 4 Final
Orrskog, Martin -82 1.42  PB 6 Final
Längd KS   Askervall, Louise -83 3.96    -1.2 PB 6 Final    
Iracema, Mata -82 3.26  -0.2 PB 8 Final
Kolecka, Mariola -82 3.51    -0.5 PB 7 Final    
Larsson, Angelica -82 4.12  -0.4 PB 4 Final
Ljungkvist, Jenny -83 4.02  -0.3 PB 5 Final
Lögdqvist, Caroline -81 4.27    -0.4 PB 3 Final    
Selvasundaram, Thaksha -80 4.40  -0.6 PB 1 Final
Wikström, Linda -81 4.28  -0.4 PB 2 Final
Kula (7,26 kg) MS   Hagman, Martin -76 ej start               
Odell, Felix -76 ej start 
Sauter, David -76 9.34  PB 1 Final
Kula (5,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 12.58      PB 1 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 10.65        1 Final    
Hallgren, Jonathan -81 9.63  PB 3 Final
Kahn, Fredrik -81 9.87        2 Final    
Klinteskog, Johan -81 8.93  PB 4 Final
Kula (3,0 kg) F14   Lögdqvist, Caroline -81 7.33        2 Final    
Strömdal, Susanne -81 6.71  PB 3 Final
Wikström, Linda -81 8.08  1 Final
 1995-09-10 (sö)  | Distriktsfinal Icaden Cup, Kristinebergs IP, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Jonsson, Alexander -84 10.1m   +1.0   7 2    
Kannerberg, Linus -84 9.11  +0.5 PB 5 1
F12 Brask, Tove -84 10.34    -0.4 PB 7 2    
Ljungkvist, Jenny -83 8.66  +2.3 1 1
80 m P14   Grankvist, Markus -81 10.49    +1.3   2 2    
Kahn, Fredrik -81 10.45  +2.0 4 1
F14 Aderö, Johanna -81 11.31    -0.4   3 2    
Larsson, Angelica -82 11.65  -0.4 4 1
800 m P14   Klinteskog, Johan -81 2:10.63        1 1    
Lindkvist, Andreas -81 2:18.83  PB 2 2
P12 Gustafsson, Joel -83 2:39.40      PB 7 1    
Strömdahl, Lars -84 2:46.90  PB 3 2
F14 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:34.44  6 1
Wikblad, Karin -81 2:39.02      SB 4 2    
F12 Malmkvist, Sofie -83 3:01.04  PB 4 2
80 m häck (84 cm) P14   Hallgren, Jonathan -81 12.99    +1.2   2 1    
Klinteskog, Johan -81 13.82  +1.0 2 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Aderö, Johanna -81 14.50    -0.9 PB 4 1    
Ölander, Hanna -82 15.77  +0.5 5 2
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.63        5 1    
Grankvist, Markus -81 1.69  PB 3 1
P12 Ericsson, Mattias -84 1.40  [1]   PB 3 1    
Regazzoni, Leo -83 1.37  PB 6 1
F14 Wikström, Linda -81 1.38  PB 6 1
Ölander, Hanna -82 1.35      PB 8 1    
F12 Ljungkvist, Jenny -83 1.20  6 1
Ålund, Carina -83 1.05  PB 13 1
Längd (zon) P14   Kahn, Fredrik -81 4.99    0.0 PB 6 1    
Lundin, Daniel -81 4.86  0.0 PB 10 1
P12 Ericsson, Mattias -84 3.84    0.0   12 1    
Olsson, Johan -83 3.61  0.0 PB 16 1
F14 Larsson, Angelica -82 4.23  0.0 SB 11 1
Lögdqvist, Caroline -81 4.53    0.0   5 1    
F12 Askervall, Louise -83 3.91  0.0 PB 11 1
Privitera, Francesca -83 4.06  0.0 PB 7 1
Kula (4,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 9.81        5 1    
Skeppstedt, Martin -82 6.57  PB 14 1
Kula (3,0 kg) P12   Kjäll, Daniel -83 7.96      PB 7 1    
Naeve, Peter -83 7.45  PB 9 1
F14 Björkman, Anna -81 8.64      PB 3 1    
Wikström, Linda -81 8.36  PB 4 1
Kula (2,0 kg) F12   Askervall, Louise -83 9.90      PB 1 1    
Malmkvist, Helen -83 7.71  PB 4 1
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Hallgren, Jonathan -81 36.58      PB 2 1    
Lundin, Daniel -81 33.44  PB 3 1
Spjut (400 gr) F14   Lögdqvist, Caroline -81 11.44        12 1    
Wikblad, Karin -81 16.20  PB 9 1
Boll (300 gr) P12   Kjäll, Daniel -83 37.94      PB 5 1    
Rickard, Joakim -83 36.76  PB 7 1
F12 Lund, Elvine -83 31.89      PB 2 1    
Malmkvist, Helen -83 19.27  PB 12 1
5 x 60 m P12 » Attersand, Henrik -84 47.20        4 2    
Karpati, Mats -72
Jonsson, Alexander -84                
F12 Ljungkvist, Jenny -83 43.54  1 2
Askervall, Louise -83
Privitera, Francesca -83
Malmkvist, Sofie -83
Lund, Elvine -83
4 x 80 m P14   Lindkvist, Andreas -81 45.23        3 1    
Kahn, Fredrik -81
Skeppstedt, Martin -82
Grankvist, Markus -81                
F14 Sonnerby, Maria -82 43.30  3 1
Larsson, Angelica -82
Aderö, Johanna -81
Björkman, Anna -81
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
 1995-09-08/10 (fr-sö)  | USM & JSm i mångkamp, Finnvedsvallen, Värnamo - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Kleebinder, Niklas -77 6 462    +1.4   2    
100 m 11.88 [675] +1.1 1
Längd 6.13 [615] +2.7 1
Kula (6,25 kg) 13.22 [681] PB 1
Höjd 1.83 [653] 1
300 m 37.73 [716] 1
110 m häck (100 cm) 16.41 [687] +0.4 1
Diskus (1,75 kg) 38.34 [631] 1
Stav 3.60 [509] 1
Spjut (800 gr) 51.94 [617] 1
1 500 m 4:40.38 [678]         1  
Ström, Michael -78 5 172  +0.1 PB 19
100 m 12.19 [614] -2.7 PB 1
Längd 5.72 [527] +2.3 1
Kula (6,25 kg) 12.14 [615] PB 1
Höjd 1.80 [627] 1
300 m 39.07 [640] PB 1
110 m häck (100 cm) 16.87 [638] +0.6 1
Diskus (1,75 kg) ej res  1
Stav 3.30 [431] 1
Spjut (800 gr) 39.04 [428] 1
1 500 m 4:44.49 [652] PB 1
9-kamp P16   Wallgren, Jens -79 5 709    +0.1 PB 9    
110 m häck (91,4 cm) 17.24 [653] +0.4 1 fr
Diskus (1,5 kg) 32.78 [661] 1 fr
Spjut (600 gr, f 1999) 46.18 [684] PB 1 fr
Stav 3.50 [742] 1 fr
100 m 13.10 [542] -0.4 PB 1 fr
Höjd 1.74 [757] 1
Kula (5,5 kg) 10.32 [615] 1
Längd 5.01 [517] +0.2 1
800 m 2:17.64 [538]         1  
P15 Molinder, Roger -80 4 871  -1.0 PB 10
110 m häck (91,4 cm) 16.68 [729] -1.9 1 fr
Diskus (1,5 kg) 17.12 [274] 1 fr
Spjut (600 gr, f 1999) 34.42 [487] PB 1 fr
Stav 2.30 [373] 1 fr
100 m 11.89 [808] -1.1 SB 1 fr
Höjd 1.54 [551] 1
Kula (5,5 kg) 7.72 [420] PB 1
Längd 5.63 [669] 0.0 1
800 m 2:16.48 [560] PB 1
7-kamp F16   Bergström, Frida -79 3 659    +0.4 PB 10    
100 m häck (76,2 cm) 17.90 [572] -0.7 PB 1 fr
Höjd 1.28 [336] PB 1 fr
Kula (3,0 kg) 9.31 [541] SB 1 fr
200 m 27.69 [746] +1.4 1 fr
Längd 4.35 [497] +0.4 1
Spjut (600 gr, f 1999) 26.04 [552] PB 1
800 m 2:47.32 [415]     PB   1  
Thulin, Petra -79 4 141  +0.6 PB 9
100 m häck (76,2 cm) 14.66 [964] -0.7 PB 1 fr
Höjd 1.40 [496] PB 1 fr
Kula (3,0 kg) 7.25 [349] 1 fr
200 m 26.77 [824] +1.4 PB 1 fr
Längd 5.10 [735] +1.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 14.76 [248] 1
800 m 2:39.32 [525]         1  
Wallgren, Lisa -79 3 492  +0.7 11
100 m häck (76,2 cm) 17.99 [563] -0.7 1 fr
Höjd 1.49 [618] 1 fr
Kula (3,0 kg) 7.96 [416] 1 fr
200 m 31.41 [467] +1.4 1 fr
Längd 3.80 [328] +1.3 1
Spjut (600 gr, f 1999) 19.58 [393] 1
800 m 2:27.72 [707] 1
 1995-08-30/09-06 (on-on)  | Sth ungdoms och junior DM, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
  Dag 1 kallt och blåsigt, dag 2 och 3 inte fullt så kallt men blåsigt, dag 4 lite varmare ändå och vindstilla
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22 » Engström, Fredrik -74 11.94    -1.4 SB 3 Heat 1 on  
11.99  -0.7 5 Final on
P18 Suhard, Yannick -78 11.93    +0.2 PB 4 Heat 1 on  
Ugube, Senay -78 12.67  +0.2 PB 7 Heat 3 on
P16 Berglind, Kalle -79 ej start  Heat 2 on
P15 Molinder, Roger -80 12.03  +0.3 2 Heat 1 on
  12.09    -0.1   2 Final on  
F18 Skeppstedt, Maria -77 14.42  -1.1 5 Heat 2 on
F16 Bergström, Frida -79 13.48  -1.4 3 Heat 2 on
  13.25    -0.5   3 Final on  
Hansson Malmén, Jenny -79 14.27  -1.4 5 Heat 2 on
F15 Lannermo, Therese -80 14.36  -1.6 4 Heat 1 on
  14.43    -0.2   6 Final on  
Ålund, Anna -80 14.47  -1.3 4 Heat 2 on
14.43  -0.2 6 Final on
200 m M22 » Engström, Fredrik -74 23.69    0.0 SB 3 Heat 1 on  
24.09  0.0 6 Final on
P18 Islamzai, Ali -78 24.57  -3.3 3 Heat 3 to
  24.11    -1.2   5 Final to  
Suhard, Yannick -78 24.43  -0.2 3 Heat 2 to
24.26  -1.2 6 Final to
Ugube, Senay -78 25.96    -0.6   5 Heat 1 to  
P16 Dani, Peter -79 24.73  -2.4 1 Heat 1 to
ej start  Final to
Nilsson, Per -79 26.23    -1.7 PB 6 Heat 2 to  
Schmitz, Robert -79 26.00  -2.4 7 Heat 1 to
Söderström, Niclas -79 25.11  -1.7 4 Heat 2 to
  24.35    -1.3   3 Final to  
F18 Wikblad, Malin -77 28.12  -1.1 3 Final to
F16 Hansson Malmén, Jenny -79 29.87  -2.0 PB 5 Final to
F15 Lannermo, Therese -80 30.14    -0.9 PB 5 Heat 1 to  
Ålund, Anna -80 29.9m -1.7 7 Heat 2 to
400 m M22   Högberg, David -73 50.38        1 Heat 1 ti  
ej start  Final ti
P18 Islamzai, Ali -78 55.19      SB 6 Heat 2 ti  
Suhard, Yannick -78 55.71  PB 6 Heat 1 ti
K22 Alfredsson, Sonia -75 64.16  PB 3 Final ti
F18 Schmitz, Jenny -77 64.41  4 Final ti
800 m M22 » Gustafsson, Peter -74 1:59.75        7 Final on  
Karlsson, Mikael -74 1:56.47  4 Final on
Phersson, Andreas -75 1:59.51      PB 6 Final on  
P18 Holmberg, Björn -77 2:02.43  1 Heat 1 on
P16 Nilsson, Per -79 2:22.63  6 Heat 1 ti
» Pell, Rickard -79 1:57.26        1 Heat 2 ti  
K22 » Lundgren, Stina -76 2:32.49  2 Final on
F16 Wallgren, Lisa -79 ej start  Final on
F15 Czarnecki, Grete -80 2:33.17  PB 7 Final on
1 500 m M22   Karlsson, Mikael -74 4:10.56        4 Final ti  
Källbäck, Stefan -73 4:13.06  5 Final ti
Phersson, Andreas -75 4:08.37      PB 3 Final ti  
P18 Holmberg, Björn -77 4:08.63  3 Final ti
K22 » Lundgren, Stina -76 5:13.70  2 Final to
2 000 m F16   Wallgren, Lisa -79 6:55.44      PB 2 Final on  
3 000 m P16 » Pell, Rickard -79 9:06.77      PB 1 Final on  
K22 » Lundgren, Stina -76 10:55.76  PB 1 Final on
5 000 m M22   Källbäck, Stefan -73 16:27.85        3 Final on  
1 500 m h (91,4 cm) P16 » Pell, Rickard -79 4:29.99        1 Final to  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Källbäck, Stefan -73 6:24.23        3 Final to  
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 15.47    +0.4   1 Final ti  
110 m häck (100 cm) P18   Ström, Michael -78 17.12    +0.9   4 Final ti  
110 m häck (91,4 cm) P16   Wallgren, Jens -79 17.53    +0.6   2 Final ti  
P15 Molinder, Roger -80 16.23  +0.3 PB 1 Final on
300 m häck (76,2 cm) P16   Söderström, Niclas -79 42.84        5 Final on  
F18 Wikblad, Malin -77 47.96  SB 3 Final on
Höjd M22 » Attersand, Johan -74 1.86      PB 3 Final on  
P18 Ström, Michael -78 1.83  PB 4 Final to
F16 Wallgren, Lisa -79 1.49        4 Final on  
F15 Selvasundaram, Thaksha -80 1.30  5 Final on
Stav P18   Kleebinder, Niklas -77 3.92        2 Final on  
Ström, Michael -78 ej res  Final on
P16 Wallgren, Jens -79 3.72  1 Final on
Längd P18   Islamzai, Ali -78 5.36    +0.3 PB 15 Final ti  
Suhard, Yannick -78 5.37  +0.2 14 Final ti
P16 Berglind, Kalle -79 5.41    0.0   6 Final on  
P15 Molinder, Roger -80 5.67  -0.2 2 Final on
F16 Bergström, Frida -79 4.69  +3.3 6 Final to
  4.63    +0.7 PB 6 Final to  
Thulin, Petra -79 5.02  +1.2 1 Final to
F15 Lannermo, Therese -80 4.18  +2.0 9 Final to
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.70    +4.5   1 Final on  
14.23  +1.9 1 on
P15 Molinder, Roger -80 12.54    +1.3   1 Final to  
F16 Thulin, Petra -79 10.86  +0.2 2 Final on
Kula (6,25 kg) P18   Ström, Michael -78 11.98      PB 3 Final on  
Kula (5,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 10.54        6 Final to  
Kula (3,0 kg) F16   Thulin, Petra -79 7.56        3 Final ti  
Diskus (1,75 kg) P18   Ström, Michael -78 32.40        4 Final to  
Diskus (1,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 35.42        2 Final ti  
Wallgren, Jens -79 29.40  6 Final ti
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 30.54        1 Final to  
Slägga (5,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 29.12      PB 3 Final on  
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 47.30        1 Final on  
Ström, Michael -78 39.08  6 Final on
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 45.16        2 Final on  
F16 Thulin, Petra -79 16.20  PB 3 Final on
 1995-09-02/03 (lö-sö)  | Nordisk juniorlandskamp, Mikkeli, FIN - NM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.87    -   2 Final  
 1995-09-02/03 (lö-sö)  | Riksicaden, Kilbergsvallen, Garphyttan - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P13   Skeppstedt, Martin -82 11.25    -1.5   3 Heat 3  
F13 Larsson, Angelica -82 11.40  -1.8 2 Heat 4
  11.24    -0.7   3 Semi 3  
Pahlén, Jenny -82 11.43  -1.4 3 Heat 2
11.47  -0.7 5 Semi 3
800 m P14   Klinteskog, Johan -81 2:08.70      PB 4 Heat 2  
F14 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:31.07  PB 4 Heat 2
80 m häck (84 cm) P13   Orrskog, Martin -82 15.13    -1.4   3 Heat 1  
15.50  -2.6 5 Final
80 m häck (76,2 cm) F13   Ölander, Hanna -82 15.58    -2.3   3 Heat 2  
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.69      PB 4 Final  
F13 Ölander, Hanna -82 1.34  PB 11
Stav P14   Ericsson, Markus -81 2.50        4 Final  
F13 Ölander, Hanna -82 1.60  1 Final
Längd (zon) F14   Lögdqvist, Caroline -81 4.49    +0.2   19    
Tresteg (zon) P14   Hallgren, Jonathan -81 10.43    +1.9   16    
P13 Skeppstedt, Martin -82 9.27  +0.5 13
Kula (3,0 kg) F13   Pahlén, Jenny -82 6.44        15    
Diskus (0,6 kg) F14   Lögdqvist, Caroline -81 17.60        18    
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Ericsson, Markus -81 42.22      PB 2 u.t.  
 1995-09-02 (lö)  | Mora Långa, Mora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Johansson, Bengt -59 1:14.07        5 19 km    
 1995-09-02 (lö)  | Lag USM, Vilundavallen, Upplands Väsby - SM : lag
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Dani, Peter -79 12.00    -0.6   6 Heat 2    
F16 Bergström, Frida -79 13.13  -0.3 PB 3 Heat 1
1 500 m F16   Wallgren, Lisa -79 5:01.33        3 Final    
3 000 m P16 » Pell, Rickard -79 9:13.38      PB 1 Final    
300 m häck (76,2 cm) P16   Söderström, Niclas -79 41.72      PB 3 Heat 2    
F16 Thulin, Petra -79 46.11  2 Heat 3
Höjd P16   Wallgren, Jens -79 1.75      PB 5 Final    
F16 Hammarberg, Sara -79 1.40  PB 12 Final
Tresteg P16   Molinder, Roger -80 12.10    -0.4   5 Final    
F16 Thulin, Petra -79 11.10  -0.9 PB 3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Gylfe, Mari -73 11.71        4 Final    
Diskus (1,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 35.72        4 Final    
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 30.52        2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 42.80        6 Final    
F16 Jyttner, Hannah -79 15.78  PB 14 Final
4 x 100 m P16   Dani, Peter -79 brutit          Heat 1    
F16 Lannermo, Therese -80 51.54  4 Heat 3
Jyttner, Hannah -79
Bergström, Frida -79
Thulin, Petra -79
Lag Arena X16   Bergström, Frida -79 153p        4      
Dani, Peter -79
Hammarberg, Sara -79
Jyttner, Hannah -79
Kolecki, Robert -79
Lannermo, Therese -80
Molinder, Roger -80
» Pell, Rickard -79
Söderström, Niclas -79
Thulin, Petra -79
Wallgren, Jens -79
Wallgren, Lisa -79
 1995-09-02 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholms gator och torg, Stockholm
  OBS DM i halvmaraton

Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Häggström, Niklas -71 1:18.52      PB 142 1    
Jedemo, Mats -72 1:15.51  PB 86 1
Karlsson, Magnus -68 1:17.07      PB 111 1    
» Rappe, Martin -72 1:13.25  PB 49 1
Tholander, Jakob -71 1:19.15  PB 155 1
Ödman, Niklas -64 1:16.19  SB 100 1
 1995-09-01 (fr)  | Distriktsmatch Små - Gtb - Sth, Rambergsvallen, Göteborg
  Lördag uppehåll ca +15, Söndag regn och ca +12

Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P18   Islamzai, Ali -78 24.06    -2.7   6 1    
800 m F18   Schmitz, Jenny -77 2:29.12        5 1    
3 000 m P18   Holmberg, Björn -77 8:54.35      PB 1 1    
110 m häck (100 cm) P18   Ström, Michael -78 16.89    -1.0   6 1    
Höjd P18   Ström, Michael -78 1.80        6 1    
Längd P18   Suhard, Yannick -78 5.83    +2.0   6 1    
Kula (6,25 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 12.64        2 1    
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 47.84        5 1    
 1995-08-29 (ti)  | Studenternas Höstpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
  Halvklart, ca 14 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Wijk, Fredrik -72 23.71    +4.4   2 Heat 2    
400 m KS   Wahlberg, Jessica -74 65.90      PB 2 Heat 1    
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 2:00.21        5 Heat 1    
Jedemo, Mats -72 1:55.85  PB 4 Heat 1
Karlsson, Magnus -68 2:05.47  PB 3 Heat 2
1 500 m MS   Johansson, Bengt -59 brutit          FinaL    
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.36    0.0   1 Final    
 1995-08-27 (sö)  | Svealandscupen för 16 åringar, Tingvalla IP, Karlstad
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m h (91,4 cm) P16 » Pell, Rickard -79 4:26.55      PB 1 1    
300 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 46.07        3 1    
Diskus (1,5 kg) P16   Kolecki, Robert -79 38.28      PB 3 1    
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 28.18        2 1    
 1995-08-26/27 (lö-sö)  | Täby open, Tibblevallen, Täby
  Lördag mulet och blåsigt ca 14 grader, söndag sol, byiga vindar ca 17 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P13   Skeppstedt, Martin -82 10.93    +2.7   1 Heat 1  
F14 Aderö, Johanna -81 11.43  -1.7 3 Heat 2
  11.42    -1.2   7 Final  
Wikström, Linda -81 12.22  -0.4 PB 5 Heat 3
100 m P16   Wallgren, Jens -79 13.20    +1.1   6 Heat 2  
KS Skeppstedt, Maria -77 14.25  +1.2 SB 4 Heat 1
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:02.54        5 Heat 2  
Karlsson, Mikael -74 1:55.96  PB Heat 1
Källbäck, Stefan -73 2:05.45        9 Heat 2  
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:09.65  SB 7 Heat 3
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.64        3 Final  
F14 Wikström, Linda -81 1.35  7 Final
Längd F16   Thulin, Petra -79 4.70    -2.0   2 Pool 1  
Längd (zon) F14   Aderö, Johanna -81 4.32    -   17    
Lögdqvist, Caroline -81 4.56  - 9
Kula (4,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 9.82        5 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 41.92        6 Final  
 1995-08-25 (fr)  | ICAden-cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Augustsson, Matias -84 10.38    +0.4 PB 5 Heat 3    
Ericsson, Mattias -84 9.84  +0.4 PB 3 Heat 3
Gustafsson, Joel -83 9.77    +1.4 PB 2 Heat 1    
Jansson, Magnus -84 10.33  +0.2 PB 5 Heat 2
Jonsson, Alexander -84 9.98  +0.0 PB 2 Heat 2
Kannerberg, Linus -84 9.33    +0.4 PB 1 Heat 3    
Karlsson, Mikael -83 11.21  +1.4 PB 6 Heat 1
Karpati, Mats -72 9.94  +1.4 PB 4 Heat 1
Lazar, Thomas -83 9.92    +0.2 PB 1 Heat 2    
Lindskog, Johan -85 10.17  +0.2 PB 3 Heat 2
Löwenhamn, Fredrik -84 10.32  +0.4 PB 4 Heat 3
Strömdahl, Lars -84 9.84    +0.4   2 Heat 3    
Thunberg, Johan -84 10.25  +0.2 PB 4 Heat 2
F12 Askervall, Louise -83 8.95  - 2 Heat 3
Axelsson, Lisa -85 11.68    +2.2   8 Heat 2    
Giliusson, Anna -83 10.39  - 5 Heat 3
Gustafsson, Victoria -83 9.62  +2.2 2 Heat 2
Isaksson, Kristina -84 9.36    +1.1 PB 1 Heat 1    
Jacobsson, Sofie -84 10.13  +1.1 PB 5 Heat 1
Karlsson, Lina -85 10.67  +1.1 PB 6 Heat 1
Karlsson, Madelene -83 10.60    +2.2   7 Heat 2    
Ljungkvist, Jenny -83 8.82  - 1 Heat 3
Lund, Elvine -83 10.11  +2.2 5 Heat 2
Malmkvist, Sofie -83 9.62    -   4 Heat 3    
Tall, Maria -85 10.67  +1.1 PB 7 Heat 1
Ålund, Carina -83 9.85  +2.2 3 Heat 2
80 m P14   Crona, Mikael -81 11.74    +0.1 PB 4 Heat 2    
Grankvist, Markus -81 10.47  +0.7 PB 1 Heat 1
Johansson, Fredrik -81 11.70    +0.1 PB 2 Heat 2    
Kahn, Fredrik -81 10.53  +0.7 2 Heat 1
Skeppstedt, Martin -82 11.04  +0.7 4 Heat 1
Sundén, Mikael -81 11.70    +0.1 PB 3 Heat 2    
F14 Aderö, Johanna -81 11.24  +0.1 PB 2 Heat 1
Ghebrehiwet, Harnet -81 11.88  +0.1 3 Heat 1
Larsson, Angelica -82 11.15    +0.1   1 Heat 1    
Liedberg, Catrin -82 12.75  +0.1 PB 4 Heat 2
Meckbach, Susanne -81 11.60  +0.1 PB 3 Heat 2
800 m P14   Crona, Mikael -81 2:33.20        7 Final    
Johansson, Fredrik -81 2:34.75  PB 8 Final
Klinteskog, Johan -81 2:14.07        2 Final    
Sundén, Mikael -81 2:36.48  9 Final
P12 Arve, Hannes -84 3:24.11  PB 7 Final
Lazar, Thomas -83 2:57.46      PB 2 Final    
Månsson, Jonas -84 3:21.41  SB 5 Final
Palm, Thomas -85 3:22.52  PB 6 Final
Risto-Boheman, Robin -84 3:10.91      PB 4 Final    
Strömdahl, Lars -84 2:57.66  PB 3 Final
F14 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:36.45  1 Final
Liedberg, Catrin -82 2:59.32      PB 5 Final    
Mattsson, Sofii -81 2:45.82  PB 2 Final
Norlin, Frida -81 3:23.20  PB 6 Final
F12 Bäckrud, Malin -84 3:10.3m     PB 4 Final    
Giliusson, Anna -83 3:27.4m PB 10 Final
Lagerblad, Lovisa -85 3:21.20  PB 7 Final
Malmkvist, Helen -83 3:20.71      PB 5 Final    
Malmkvist, Sofie -83 3:26.2m SB 9 Final
Schmitz, Corinne -83 3:06.80  PB 3 Final
Tall, Maria -85 3:23.4m     PB 8 Final    
Ålund, Carina -83 3:20.91  PB 6 Final
80 m häck (84 cm) P14   Hallgren, Jonathan -81 13.08    +0.4   1 Heat 1    
Isaksson, Johan -82 brutit  Heat 2
Klinteskog, Johan -81 13.68    +0.4 PB 2 Heat 1    
Orrskog, Martin -82 15.06  +0.4 PB 3 Heat 1
Werner, Gabriel -82 16.06  +1.1 PB 1 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Aderö, Johanna -81 15.00    +2.3   1 Final    
Lundström, Anna -82 15.76  +2.3 2 Final
Lögdqvist, Caroline -81 15.95  +2.3 3 Final
Längd (zon) P12 » Attersand, Henrik -84 3.76    +0.6 PB 5 Final    
Ericsson, Mattias -84 4.12  0.0 PB 2 Final
Gustafsson, Joel -83 3.65    -0.3 PB 6 Final    
Kannerberg, Linus -84 3.80  -0.2 PB 4 Final
Kölbäck, Emil -84 3.08  -0.1 PB 14
Lindskog, Johan -85 3.55    -0.2 PB 9      
Månsson, Jonas -84 3.37  -2.5 PB 11
Naeve, Peter -83 3.58  -0.2 PB 8 Final
Nyström, Jimmy -85 3.43    +0.2 PB 10      
Palm, Thomas -85 3.03  -0.5 SB 16
Persson, Niklas -85 2.79  -0.3 PB 17
Regazzoni, Leo -83 3.72    -0.5 PB 6 Final    
Risto-Boheman, Robin -84 3.08  -1.9 PB 15
Thunberg, Johan -84 3.23  -0.3 PB 13
Westholm, Christian -83 3.23    +0.1 PB 12      
F12 Ahlholm, Eliza -85 2.69  -0.1 PB 20
Askervall, Louise -83 3.68  - 4 Final
Axelsson, Lisa -85 2.17    -   22      
Franzén, Therese -85 3.12  +1.0 PB 16
Isaksson, Kristina -84 3.62  -0.7 7 Final
Jacobsson, Sofie -84 3.30    -0.3   13      
Karlsson, Lina -85 2.89  0.0 PB 18
Klinger, Andrea -84 2.49  -0.1 PB 21
Lagerblad, Lovisa -85 3.10    +0.3 PB 17      
Ljungkvist, Jenny -83 3.91  - 3 Final
Nowicka, Nathalie -85 3.17  +0.3 PB 15
Stenevald, Martina -85 2.80    -   19      
Söderling, Sofia -83 3.36  - 11
Wallner, Charlotte -83 3.93  - 1 Final
Tresteg (zon) P14   Ericsson, Markus -81 10.98    +0.1 PB 1 Final    
Grankvist, Markus -81 9.76  +0.1 PB 4 Final
Hallgren, Jonathan -81 10.48    0.0   2 Final    
Isaksson, Johan -82 8.59  0.0 PB 7 Final
Orrskog, Martin -82 9.25  +0.1 PB 6 Final
Skeppstedt, Martin -82 9.53    0.0 PB 5 Final    
F14 Lögdqvist, Caroline -81 9.17  0.0 PB 5 Final
Nilsson, Josefin -82 9.19  +0.3 PB 4 Final
Pahlén, Jenny -82 9.49    +1.1 PB 2 Final    
Svensson, Jenny -82 7.74  +0.5 PB 6 Final
Wikström, Linda -81 9.71  +1.0 PB 1 Final
Kula (4,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 11.21      PB 1 Final    
Kahn, Fredrik -81 9.89  PB 2 Final
Kula (3,0 kg) F14   Meckbach, Susanne -81 7.04      PB 2 Final    
Pahlén, Jenny -82 6.81  PB 4 Final
Svensson, Jenny -82 6.48      PB 1 Final    
Wikström, Linda -81 7.32  PB 1 Final
Boll (300 gr) P12   Abrahamsson, Mattias -84 26.06      PB 9      
Frölander, Patrik -84 27.02  PB 8 Final
Jonsson, Alexander -84 32.26      PB 3 Final    
Karpati, Mats -72 28.80  PB 6 Final
Kjäll, Daniel -83 36.50  2 Final
Kölbäck, Emil -84 23.12      PB 11      
Naeve, Peter -83 30.12  SB 4 Final
Persson, Niklas -85 23.38  PB 10
Regazzoni, Leo -83 31.04      PB 4 Final    
Westholm, Christian -83 27.20  PB 7 Final
F12 Ahlholm, Eliza -85 17.08  PB 6
Bäckrud, Malin -84 22.44      PB 2      
Karlsson, Madelene -83 17.98  PB 5
Klinger, Andrea -84 15.26  PB 10
Lund, Elvine -83 26.44      PB 1 Final    
Malmkvist, Helen -83 16.98  7
Nowicka, Nathalie -85 11.90  PB 13
Schmitz, Corinne -83 16.00      PB 8      
Stenevald, Martina -85 13.56  PB 11
Söderling, Sofia -83 15.50  9
5 x 60 m P12 » Attersand, Henrik -84 48.58        1 Final    
Thunberg, Johan -84
Regazzoni, Leo -83
Karpati, Mats -72
Lindberg, Johan -83                
Kannerberg, Linus -84 diskad  Final
Ericsson, Mattias -84
Strömdahl, Lars -84
Lazar, Thomas -83
Gustafsson, Joel -83                
F12 Schmitz, Corinne -83 46.29  2 Final
Ljungkvist, Jenny -83
Wallner, Charlotte -83
Askervall, Louise -83
Isaksson, Kristina -84                
Söderling, Sofia -83 48.38  3 Final
Lund, Elvine -83
Malmkvist, Sofie -83
Ålund, Carina -83
Jacobsson, Sofie -84
4 x 80 m P14   Klinteskog, Johan -81 41.73        1 Final    
Kahn, Fredrik -81
Skeppstedt, Martin -82
Grankvist, Markus -81                
Orrskog, Martin -82 44.03  2 Final
Ericsson, Markus -81
Werner, Gabriel -82
Hallgren, Jonathan -81                
F14 Sonnerby, Maria -82 43.23  1 Final
Larsson, Angelica -82
Aderö, Johanna -81
Pahlén, Jenny -82                
Lögdqvist, Caroline -81 45.79  3 Final
Ghebrehiwet, Harnet -81
Nilsson, Josefin -82
Meckbach, Susanne -81
 1995-08-25 (fr)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.90    -   7 Heat 33    
Hagman, Martin -76 12.10  - 1 Heat 1
Högberg, David -73 11.53    -   4 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 11.95  - 4 Heat 2
Odell, Felix -76 12.88  - 5 Heat 1
Ström, Michael -78 12.44    -   7 Heat 2    
Suhard, Yannick -78 12.00  - 5 Heat 2
Ugube, Senay -78 12.79  - 4 Heat 1
Wijk, Fredrik -72 11.65  - 6 Heat 3
  11.50    -   4 Final    
KS Wallgren, Lisa -79 15.60  - 4 Final
400 m MS » Pell, Rickard -79 54.25      PB 6 Heat 2    
KS Wikblad, Malin -77 64.61  2 Final
5 000 m MS » Gustafsson, Peter -74 15:31.25      PB 5 A-final    
» Häggström, Niklas -71 15:24.55  PB 3 A-final
Jedemo, Mats -72 15:50.71      PB 7 A-final    
Karlsson, Magnus -68 16:38.23  PB 4 B-final
Källbäck, Stefan -73 brutit  A-final
» Rappe, Martin -72 15:29.10      PB 4 A-final    
Ödman, Niklas -64 16:16.25  3 B-final
Längd MS   Suhard, Yannick -78 5.39    -   7 Final    
Kula (3,0 kg) F16   Wallgren, Lisa -79 7.79        2 Final    
 1995-08-23 (on)  | Tjejernas kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Bergström, Frida -79 13.45    +0.7   2 Heat 1    
Hansson Malmén, Jenny -79 14.11  +0.7 7 Heat 1
800 m K22   Alfredsson, Sonia -75 2:28.01        1 Final    
Wahlberg, Jessica -74 2:35.76  2 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 15.42    +0.5   1 Heat 1    
300 m häck (76,2 cm) F18   Wikblad, Malin -77 49.17        2 Final    
F16 Thulin, Petra -79 46.01  2 Final
Längd F16   Hellstrand, Linn -79 4.59    +0.3   6 Final    
 1995-08-22 (ti)  | Augustiproppen, Enskede IP, Enskede
  Problem med lyse och startpistol.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Islamzai, Ali -78 24.19    +0.5   3 Heat 3    
Jedemo, Mats -72 24.01  +0.5 PB 2 Heat 3
Kahn, Fredrik -81 26.60    +0.5 PB 3 Heat 5    
Karlsson, Mikael -74 24.42  +0.6 3 Heat 2
Klinteskog, Johan -81 26.98  +0.5 PB 4 Heat 5
Schmitz, Robert -79 25.20    +0.6 PB 4 Heat 2    
Söderström, Niclas -79 23.91  +0.6 1 Heat 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.03  +0.5 PB 6 Heat 3
Ugube, Senay -78 25.81    +0.5 PB 5 Heat 3    
KS Aderö, Johanna -81 29.49  +2.0 PB 3 Final
» Lundgren, Stina -76 29.97  +2.0 SB 5 Final
Nyström Tholander, Emma -76 26.05    +2.0 PB 1 Final    
Ålund, Anna -80 29.98  +2.0 6 Final
1 500 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 4:15.57        8 Final    
» Rappe, Martin -72 4:03.69  2 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Wallgren, Lisa -79 18.27    +1.2   1 Final    
110 m häck (100 cm) P18   Ström, Michael -78 16.84    +0.7 PB 1 Final    
Wallgren, Jens -79 17.19  +0.7 PB 2 Final
Höjd KS   Ghebrehiwet, Harnet -81 1.33      PB 3 Final    
Selvasundaram, Thaksha -80 1.41  PB 2 Final
Wallgren, Lisa -79 1.49        1 Final    
Ålund, Anna -80 1.29  SB 4 Final
Stav MS   Molinder, Roger -80 2.30        4 Final    
Ström, Michael -78 3.30  4 Final
Diskus (1,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 34.58      PB 1 Final    
Hallgren, Jonathan -81 29.74  2 Final
F16 Bergström, Frida -79 ej res 
Diskus (0,6 kg) F14   Aderö, Johanna -81 15.96        6 Final    
Lögdqvist, Caroline -81 15.44  7 Final
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Håkan -60 39.58        2 Final    
Slägga (5,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 26.70      PB 1 Final    
 1995-08-22 (ti)  | Västerås Games, Arosvallen, Västerås
  Tallin
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 brutit          Final    
 1995-08-18/20 (fr-sö)  | Distriktsfinaler Pojkar/Flick 81-84, Vilundavallen, Väsby - DM : gren
  Vackert väder alla dagar
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Augustsson, Matias -84 ingen tid          Heat 1 fr  
Kjäll, Daniel -83 9.72  +2.0 PB 4 Heat 2 fr
Strömdahl, Lars -84 9.75    +2.0 PB 6 Heat 2 fr  
F12 Isaksson, Kristina -84 9.41  +1.7 PB 5 Heat 3 fr
Jacobsson, Sofie -84 10.05  +2.5 7 Heat 4 fr
Malmkvist, Sofie -83 9.71    +0.8 PB 7 Heat 1 fr  
Schmitz, Corinne -83 9.16  +1.7 PB 4 Heat 3 fr
Wallner, Charlotte -83 9.43  +0.8 PB 6 Heat 1 fr
Ålund, Carina -83 10.04  +0.6 8 Heat 2 fr
80 m P14   Grankvist, Markus -81 10.57    -   3 Heat 1  
10.55  +1.5 PB 7 Final
Kahn, Fredrik -81 10.53  - 2 Heat 2
  10.40    +1.5 PB 6 Final  
Klinteskog, Johan -81 11.18  - 6 Heat 2
Lindkvist, Andreas -81 10.73  - 5 Heat 1
P13 Isaksson, Johan -82 ingen tid          Heat 1  
Jacobsson, Johan -82 11.84  +0.8 PB 7 Heat 2
Skeppstedt, Martin -82 10.88  +0.7 3 Heat 1
  10.76    +0.5   5 Final  
F14 Aderö, Johanna -81 11.31  +1.6 PB 3 Heat 3
11.33  +0.8 8 Final
Ghebrehiwet, Harnet -81 11.86    +1.6   7 Heat 3  
Pahlén, Jenny -82 11.24  -0.2 PB 2 Final
Sonnerby, Maria -82 11.44  -0.2 6 Final
Wikström, Linda -81 12.57    +1.6   8 Heat 3  
F13 Larsson, Angelica -82 11.29  +1.0 1 Heat 1
10.96  -0.2 PB 1 Final
Pahlén, Jenny -82 11.36    +1.0   2 Heat 1  
Sonnerby, Maria -82 11.40  +1.4 PB 2 Heat 2
800 m P14   Klinteskog, Johan -81 2:10.94      PB 2 Final  
F14 Ghebrehiwet, Harnet -81 2:38.91  4 Final
Wikblad, Karin -81 2:43.28  5 Final
80 m häck (84 cm) P14   Ericsson, Markus -81 18.25    +0.6   6 Final  
Hallgren, Jonathan -81 12.81  +0.6 PB 3 Final
Klinteskog, Johan -81 15.03    +0.6   5 Final  
P13 Isaksson, Johan -82 brutit  Final
Orrskog, Martin -82 15.36  +1.1 PB 3 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Aderö, Johanna -81 14.88    +1.3 PB 3 Heat 2  
15.28  +1.0 7 Final
Lögdqvist, Caroline -81 brutit  Final
  15.90    +0.5 PB 4 Heat 1  
F13 Lundström, Anna -82 16.70  +1.5 PB 6 Final
Ölander, Hanna -82 15.33  +1.5 PB 4 Final
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.67      PB 4 Final  
Grankvist, Markus -81 1.55  PB 6 Final
Hallgren, Jonathan -81 1.63        5 Final  
F14 Wikström, Linda -81 1.35  6 Final
F13 Pahlén, Jenny -82 1.25  SB 8 Final
Ölander, Hanna -82 1.30  6 Final
Stav P14   Ericsson, Markus -81 2.60      PB 1 Final  
Längd (zon) P14   Hallgren, Jonathan -81 5.08    +1.5 PB 7    
Kahn, Fredrik -81 4.95  +2.6 7
P13 Skeppstedt, Martin -82 4.42    +1.7 SB 9    
P12 » Attersand, Henrik -84 3.45  +1.5 SB 19 fr
Augustsson, Matias -84 2.35  +1.2 PB 23 fr
Strömdahl, Lars -84 3.30    +1.7 PB 21   fr  
F14 Aderö, Johanna -81 4.11  -2.2 14
Lögdqvist, Caroline -81 4.50  +0.6 5 Final
Wikström, Linda -81 4.08    -2.2   15    
F13 Larsson, Angelica -82 4.12  +1.0 SB 12
F12 Isaksson, Kristina -84 3.81  +1.1 PB 14 fr
Jacobsson, Sofie -84 3.33    +2.0 PB 27   fr  
Malmkvist, Sofie -83 3.60  +0.4 SB 21 fr
Schmitz, Corinne -83 3.50  +1.4 SB 23 fr
Ålund, Carina -83 3.28  +2.5 28 fr
3.18  +1.8 PB fr
Tresteg (zon) P14   Ericsson, Markus -81 10.62    -1.4 PB 5 Final  
Hallgren, Jonathan -81 10.93  +0.7 PB 4 Final
Kula (4,0 kg) P14   Kahn, Fredrik -81 8.61      PB 6 Final  
Kula (3,0 kg) P12   Kjäll, Daniel -83 7.74      PB 5 Final fr  
F14 Wikström, Linda -81 6.61  7 Final
Kula (2,0 kg) F12   Malmkvist, Helen -83 7.07      PB 10   fr  
Diskus (1,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 33.06      PB 3 Final  
Hallgren, Jonathan -81 24.98  6 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Aderö, Johanna -81 18.82        8 Final  
Lögdqvist, Caroline -81 19.16  SB 6 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Ericsson, Markus -81 37.68        2 Final  
Hallgren, Jonathan -81 29.60  PB 6 Final
Spjut (400 gr) F14   Aderö, Johanna -81 16.48      PB 6 Final  
Lögdqvist, Caroline -81 15.96  7 Final
Boll (300 gr) P12   Kjäll, Daniel -83 37.08      PB 6 Final fr  
 1995-08-18/20 (fr-sö)  | JSM, Studenternas IP, Uppsala - SM : gren
  Varmt och soligt alla tre dagarna.
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M22   Högberg, David -73 50.40        2 Heat 2  
800 m M22   Karlsson, Mikael -74 1:56.85        4 Heat 1  
1 500 m K22 » Lundgren, Stina -76 5:00.69        8 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 6:18.60      PB 10 Final fr  
Källbäck, Stefan -73 6:17.11  PB 9 Final fr
 1995-08-18/20 (fr-sö)  | USM, Enavallen, Enköping - SM : gren
  Strålande högsommarväder, 25-30 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P16 » Pell, Rickard -79 2:01.99        1 Heat 1  
» Pell, Rickard -79 1:55.92  PB 2 Final
Söderström, Niclas -79 2:05.59  5 Heat 3
2 000 m F16   Wallgren, Lisa -79 6:56.05      PB 4 Final  
1 500 m h (91,4 cm) P16 » Pell, Rickard -79 4:42.94      SB 8 Final  
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 16.08    +0.3   6 Final fr  
15.33  +1.1 2 Heat 2 fr
300 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 46.60        4 Final fr  
46.09  3 Heat 1 fr
Stav P16   Wallgren, Jens -79 3.79        6 Final  
Längd P16   Molinder, Roger -80 5.81    +0.3   12 Final  
Tresteg P16   Molinder, Roger -80 12.70    -1.9 PB 7 Final fr  
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 35.32  [1]   PB 4 Final  
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen KS
 1995-08-19 (lö)  | Svealandsmästerskapen, Södertälje - RM : gren
  Soligt och varmt
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 58.37      PB 5 Heat 1    
800 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 2:10.36      SB 6 Heat B    
3 000 m h (91,4 cm) MS » Rappe, Martin -72 10:02.48        3 Final    
 1995-08-16 (on)  | Augusti-1, Källbrinks IP, Huddinge
  Vackert sommarväder, svaga vindar, soligt
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Holubec, Andreas -74 11.91    +0.9 SB 1 Heat 1    
Högberg, David -73 11.38  +0.9 SB 4 Heat 3
Islamzai, Ali -78 11.92    +1.1   3 Heat 2    
Suhard, Yannick -78 11.97  +1.1 PB 5 Heat 2
200 m MS   Islamzai, Ali -78 23.62    -0.2 PB 1 Heat 1    
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:55.52        1 Heat 2    
Jedemo, Mats -72 1:57.55  2 Heat 2
Phersson, Andreas -75 2:00.97      PB 4 Heat 2    
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:12.54  SB 1 Heat 1
KS Alfredsson, Sonia -75 2:29.09  1 Final
3 000 m MS » Rappe, Martin -72 8:40.78      PB 3 Heat 2    
Längd MS   Suhard, Yannick -78 5.61    +0.7 PB 5 Final    
 1995-08-12 (lö)  | Lidingö Ungdomsspel, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Wallgren, Jens -79 13.24    -1.3   4 Heat 1    
F16 Hansson Malmén, Jenny -79 14.08  -0.4 5 Heat 1
200 m P18   Suhard, Yannick -78 24.40    -1.3   4 Heat 2    
800 m P16 » Pell, Rickard -79 1:58.12        1 Heat 1    
1 500 m P18   Holmberg, Björn -77 4:13.0m       3 Final    
Längd P16   Berglind, Kalle -79 5.34    +0.9   4 Final    
Wallgren, Jens -79 5.44  +1.0 PB 3 Final
Kula (6,25 kg) P18   Ström, Michael -78 11.19        3 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Ström, Michael -78 32.74      PB 3 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 44.04        1 Final    
 1995-08-01/02 (ti-on)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Aderö, Johanna -81 11.38    -1.2 PB 6 Heat 1 ti  
Larsson, Angelica -82 11.08  -1.2 3 Heat 1 ti
Lögdqvist, Caroline -81 11.93    -0.3   3 Heat 2 ti  
Wikblad, Karin -81 12.16  -0.3 5 Heat 2 ti
100 m MS   Holubec, Andreas -74 11.92    0.0 SB 2 Heat 3 ti  
Högberg, David -73 11.55  +0.2 SB 8 Heat 1 ti
Islamzai, Ali -78 11.95    0.0   3 Heat 3 ti  
Petersson, Thomas -65 13.16  +0.5 SB 7 Heat 4 ti
Sjölin, Martin -77 ej start  Heat 1 ti
Ugube, Senay -78 12.84    +0.5   5 Heat 4 ti  
P16 » Pell, Rickard -79 12.71  -0.4 PB 4 Final ti
F16 Bergström, Frida -79 13.35  +0.2 2 Final ti
Hansson Malmén, Jenny -79 14.05  +0.2 4 Final ti
200 m MS   Holubec, Andreas -74 24.38    +2.1   1 Heat 3 on  
Ugube, Senay -78 26.21  +2.1 6 Heat 3 on
400 m MS   Gerezginer, Abreham -77 57.62      PB 2 Heat 5 on  
Högberg, David -73 50.01  SB 4 Heat 1 on
Jedemo, Mats -72 52.07  PB 3 Heat 3 on
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:01.92        9 Heat 2 ti  
Gerezginer, Abreham -77 2:07.90  6 Heat 4 ti
» Häggström, Niklas -71 1:55.52        3 Heat 1 ti  
Jedemo, Mats -72 2:02.94  9 Heat 1 ti
Karlsson, Mikael -74 1:56.93  7 Heat 1 ti
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:13.24        4 Heat 5 ti  
P16 » Pell, Rickard -79 2:00.76  1 Final on
Söderström, Niclas -79 2:03.40  2 Final on
KS Alfredsson, Sonia -75 2:24.96        3 Heat 2 on  
Schmitz, Jenny -77 2:23.44  2 Heat 2 on
Wahlberg, Jessica -74 2:28.51  PB 5 Heat 2 on
F14 Aderö, Johanna -81 2:45.20      SB 4 Final on  
Lögdqvist, Caroline -81 3:09.04  PB 7 Final on
Wikblad, Karin -81 2:44.01  3 Final on
Wikström, Linda -81 3:04.03  PB 6 Final on
1 500 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 4:11.13      PB 8 Heat 2 on  
Garcia, Ricardo -77 4:15.41  1 Heat 3 on
» Gustafsson, Peter -74 4:05.84        3 Heat 2 on  
Karlsson, Mikael -74 4:04.27  PB 1 Heat 2 on
» Rappe, Martin -72 4:00.50  6 Heat 1 on
KS Johansson, Susanna -74 4:51.00      PB 5 Final ti  
» Lundgren, Stina -76 4:50.31  4 Final ti
Wallgren, Lisa -79 4:58.83  PB 7 Final ti
3 000 m MS   Holmberg, Björn -77 9:29.60  [1]   SB     ti  
5 000 m MS   Holmberg, Björn -77 15:39.21      PB 1 Heat 2 ti  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Källbäck, Stefan -73 9:52.02      PB 3 Final on  
Höjd F14   Aderö, Johanna -81 1.25        6 Final ti  
Lögdqvist, Caroline -81 1.25  PB 5 Final ti
Wikblad, Karin -81 1.25      PB 4 Final ti  
Wikström, Linda -81 1.28  3 Final ti
Ölander, Hanna -82 1.31  SB 2 Final ti
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.26    +1.4   5 Final on  
Längd (zon) F14   Aderö, Johanna -81 4.20    -0.3   4 Final on  
Lögdqvist, Caroline -81 4.67  +1.9 PB 3 Final on
Wikblad, Karin -81 4.20    +1.0 SB 6 Final on  
Wikström, Linda -81 4.12  +1.8 PB 8 Final on
Not
[1] - Mellantid
 1995-07-29/30 (lö-sö)  | Sommaröset, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Islamzai, Ali -78 11.91    -0.2   3 Heat 2  
Sjölin, Martin -77 11.84  -0.2 2 Heat 2
200 m MS   Islamzai, Ali -78 24.36    -1.8   1 Final  
800 m MS   Ugube, Senay -78 2:19.82      PB 6 Final  
KS Alfredsson, Sonia -75 2:24.19  PB 2 Final
Kula (4,0 kg) KS   Gylfe, Mari -73 11.90        1 Final  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 38.52        5 Final  
 1995-07-29/30 (lö-sö)  | Mångkamps SM, Lidingövallen, Lidingö - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Kleebinder, Niklas -77 6 563    -0.5 PB 13    
100 m 11.81 [689] -0.5 4 1
Längd 6.52 [702] +0.3 1
Kula (7,26 kg) 11.13 [554] PB 1
Höjd 1.95 [758] [1] SB 1
400 m 52.87 [687] PB 1
110 m häck (106,7 cm) 16.54 [673] -1.2 PB 1
Diskus (2,0 kg) 36.50 [594] PB 1
Stav 4.12 [651] 1
Spjut (800 gr) 48.30 [563] 1
1 500 m 4:38.11 [692] 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P18
 1995-07-29/30 (lö-sö)  | Norrländska Ungdomsspelen, Timrå IP, Timrå
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Skeppstedt, Martin -82 10.76    +0.5 PB 2 Final  
100 m KS   Skeppstedt, Maria -77 13.64    +2.5   2 Final  
200 m KS   Skeppstedt, Maria -77 29.37    +2.0 PB 2 Final  
 1995-07-28/30 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Lögdqvist, Caroline -81 11.90    +0.5   7 Heat 2  
Wikström, Linda -81 12.59  -0.8 8 Heat 4
F13 Larsson, Angelica -82 11.27  -0.2 2 Heat 1
11.19  -0.8 3 Semi 2
  11.10    +0.5   4 Final  
Sonnerby, Maria -82 11.57  +0.5 PB 3 Heat 3
11.63  -0.9 5 Semi 1
100 m P16   Dani, Peter -79 11.99    +0.2   3 Heat 2 fr  
Wallgren, Jens -79 13.20  +0.2 PB 8 Heat 1 fr
P15 Molinder, Roger -80 12.19  +0.5 4 Heat 3
  12.17    -1.4   6 Final  
F16 Bergström, Frida -79 13.44  -1.9 3 Heat 1 fr
13.23  +1.3 PB 7 Final fr
F15 Lannermo, Therese -80 14.03    +0.4   7 Heat 2  
Ålund, Anna -80 14.51  -0.9 6 Heat 4
200 m M22   Sillén, Martin -75 24.14    +0.8   4 Heat 2  
P18 Ström, Michael -78 24.60  +1.0 6 Heat 4
P16 Dani, Peter -79 23.74  +1.2 PB 4 Heat 1
  23.81    +0.2   4 Final  
Söderström, Niclas -79 23.90  +0.5 PB 1 Heat 2
F16 Bergström, Frida -79 27.56  +1.4 PB 4 Heat 3
F15 Ålund, Anna -80 29.32  +0.2 PB 6 Heat 2
800 m M22 » Gustafsson, Peter -74 1:58.49      SB 3 Heat B fr  
Karlsson, Mikael -74 1:57.41  6 Heat A fr
P18 Holmberg, Björn -77 1:59.07      PB 3 Heat B fr  
K22 » Lundgren, Stina -76 2:25.31  3 Final fr
F14 Sonnerby, Maria -82 3:03.51  PB 10 Heat B
1 500 m M22   Bergenfelt, Niklas -75 4:13.98      PB 6 Heat B  
» Gustafsson, Peter -74 3:59.65  PB 9 Heat A
Källbäck, Stefan -73 4:09.65        3 Heat B  
P18 Holmberg, Björn -77 4:05.77  PB 1 Heat B
» Pell, Rickard -79 4:12.78  9 Heat A
2 000 m h (91,4 cm) M22   Bergenfelt, Niklas -75 6:22.24      PB 3 Final fr  
80 m häck (76,2 cm) F14   Lögdqvist, Caroline -81 15.97    +0.9 PB 6 Heat 2  
Wikström, Linda -81 16.42  +1.2 8 Heat 1
F13 Ölander, Hanna -82 15.49  0.0 3 Heat 1
15.35  0.0 PB 7 Final
110 m häck (91,4 cm) P16   Wallgren, Jens -79 17.10    +2.2   7 Heat 1 fr  
300 m häck (76,2 cm) P16   Söderström, Niclas -79 42.74        2 Heat 2  
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 64.00        1 Final  
Höjd P16   Wallgren, Jens -79 1.70        6 Final fr  
P14 Ericsson, Markus -81 1.65  PB 6 Final
F14 Wikström, Linda -81 1.35  PB 11
Stav P16   Wallgren, Jens -79 3.80        3 Final  
Längd P15   Molinder, Roger -80 5.77    -0.6   7 Final  
F15 Lannermo, Therese -80 4.31  -0.2 PB 16
Ålund, Anna -80 4.08  -0.8 PB 17
Längd (zon) F14   Larsson, Angelica -82 4.34    -   13    
Lögdqvist, Caroline -81 4.56  - 21
Wikström, Linda -81 4.18  - 26
Tresteg P16   Molinder, Roger -80 12.49    +2.8   4 Final fr  
12.44  +1.5 PB fr
Tresteg (zon) F14   Lögdqvist, Caroline -81 8.88    -   14    
F13 Ölander, Hanna -82 8.89  - 15
Kula (3,0 kg) F14   Lögdqvist, Caroline -81 7.17        14    
Wikström, Linda -81 6.71  16
Diskus (1,75 kg) P18   Ström, Michael -78 ej start            fr  
Diskus (1,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 31.30        5 Final fr  
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 35.04      PB 2 Final fr  
Spjut (800 gr) P18   Ström, Michael -78 ej start            fr  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 44.24        6 Final  
P14 Ericsson, Markus -81 38.46  9
Spjut (400 gr) F14   Lögdqvist, Caroline -81 14.80        11    
Wikström, Linda -81 10.58  12
 1995-07-27 (to)  | Inga-Britt Lorentzons minne, Dannefältets IP, Bromölla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Gylfe, Mari -73 32.00        1 1    
 1995-07-26 (on)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS » Kapell, Petra -67 59.52      PB 2 B-final    
800 m MS   Jedemo, Mats -72 1:56.48        2 E-final    
KS » Lundgren, Stina -76 2:30.78  10 B-final
1 500 m MS » Gustafsson, Peter -74 4:04.66        7 B-final    
» Häggström, Niklas -71 3:53.42  1 B-final
 1995-07-21/23 (fr-sö)  | Stora SM, Sollentunavallen, Sollentuna - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:55.59        6 Heat 2  
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 63.76        5 Heat 1  
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.67    -0.2   8 Kval  
15.07  +0.9 SB 6 Final
 1995-07-18 (ti)  | Ölandsspelen, Högby IP, Löttorp
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,0 kg) K22   Gylfe, Mari -73 33.82      PB 1 Final    
 1995-07-18 (ti)  | Sommaröset, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.64    +3.0   3 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 11.76  +3.0 5 Heat 3
200 m MS   Islamzai, Ali -78 23.75    +0.7 PB 3 Heat 2    
800 m MS   Johansson, Bengt -59 2:17.35      SB 7 Heat 1    
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.51    +2.4   4 Final    
 1995-07-17/18 (må-ti)  | Stafett SM, Gavlestadion, Gävle - DM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:55.60  [1]       Final  
Jedemo, Mats -72 1:58.60  [2] Final
Karlsson, Mikael -74 1:58.60  [3]       Final  
Rappe, Jonas -70 1:59.50  [4] Final
M22 Bergenfelt, Niklas -75 2:04.20  [2] Final
» Gustafsson, Peter -74 1:59.50  [4]       Final  
Högberg, David -73 2:05.80  [3] Final
Karlsson, Mikael -74 2:02.60  [1] Final
P16 Messing, Emil -80 2:10.10  [5]       Final ti  
» Pell, Rickard -79 1:57.00  [6] Final ti
Söderström, Niclas -79 2:00.29  [7] Final ti
KS Alfredsson, Sonia -75 2:30.70  [4]       Final ti  
Johansson, Susanna -74 2:28.70  [2] Final ti
» Kapell, Petra -67 2:20.66  [3] Final ti
» Lundgren, Stina -76 2:30.30  [1]       Final ti  
F18 Schmitz, Jenny -77 2:27.63  [6] Final ti
Wallgren, Lisa -79 2:29.39  [7] Final ti
Wikblad, Malin -77 2:29.86  [5] Final ti
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:03.30  [8]       Final ti  
Jedemo, Mats -72 4:07.70  [9] Final ti
Rappe, Jonas -70 4:21.60  [10]       Final ti  
» Rappe, Martin -72 4:18.60  [11] Final ti
4 x 100 m P16   Molinder, Roger -80 45.60        2 Heat 1  
Söderström, Niclas -79
Dani, Peter -79
Messing, Emil -80                
Molinder, Roger -80 45.7m 4 Final
Söderström, Niclas -79
Dani, Peter -79
Messing, Emil -80
3 x 800 m P16   Messing, Emil -80 6:07.38  [12]     3 Final ti  
» Pell, Rickard -79
Söderström, Niclas -79                
F18 Wikblad, Malin -77 7:26.88  4 Final ti
Schmitz, Jenny -77
Wallgren, Lisa -79
4 x 800 m MS   Karlsson, Mikael -74 7:52.23        8 Final  
» Häggström, Niklas -71
Jedemo, Mats -72
Rappe, Jonas -70                
M22 Högberg, David -73 8:09.64  6 Final
Karlsson, Mikael -74
Bergenfelt, Niklas -75
» Gustafsson, Peter -74                
KS » Kapell, Petra -67 9:50.37  6 Final ti
» Lundgren, Stina -76
Johansson, Susanna -74
Alfredsson, Sonia -75
4 x 1 500 m MS   Jedemo, Mats -72 16:51.20        10 Final ti  
» Häggström, Niklas -71
» Rappe, Martin -72
Rappe, Jonas -70
Not
[1] - sträcka #2 i 4x800m
[2] - sträcka #3 i 4x800m
[3] - sträcka #1 i 4x800m
[4] - sträcka #4 i 4x800m
[5] - sträcka #1 i 3x800m
[6] - sträcka #2 i 3x800m
[7] - sträcka #3 i 3x800m
[8] - sträcka #2 i 4x1500m
[9] - sträcka #1 i 4x1500m
[10] - sträcka #4 i 4x1500m
[11] - sträcka #3 i 4x1500m
[12] - Klubbrekord i klassen P17
 1995-07-14/16 (fr-sö)  | Valbo Games, Gävle Stadion, Gävle
  Dagsprogram enligt senare tävling,

 resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Sjölin, Martin -77 11.68    +2.7   6 B fr  
P18 Kleebinder, Niklas -77 12.34  -3.5 5 3 fr
Sjölin, Martin -77 11.99  -2.6 7 Final fr
12.00  -2.7 1 4 fr
  11.90    -1.8   4 Semi 1 fr  
Ugube, Senay -78 13.07  -0.1 6 2 fr
P16 Berglind, Kalle -79 13.10  -0.7 PB 7 2
Molinder, Roger -80 12.45  -0.7 4 2
  12.86    -3.1   7 Semi 1  
Wallgren, Jens -79 13.39  -2.2 PB 7 1
K22 Nyström Tholander, Emma -76 13.07  -1.4 SB 1 B fr
F18 Richardsson, Åsa -78 14.01    -1.3 SB 5 1  
F16 Bergström, Frida -79 13.70  -1.6 3 2
13.73  -2.8 8 Semi 1
Hansson Malmén, Jenny -79 14.66  -3.2 7 4
200 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 27.09    +2.5   6 C  
M22 Sillén, Martin -75 23.82  +1.6 PB 2 C fr
P18 Ström, Michael -78 24.45    +1.8 PB 3 C  
Ugube, Senay -78 26.05  +1.6 PB 3 D
P16 Messing, Emil -80 24.40  +2.9 1 E
Schmitz, Robert -79 25.00    +2.3   3 D  
Söderström, Niclas -79 23.66  +3.2 3 A
KS » Kapell, Petra -67 26.53  +3.1 3 1
K22 Nyström Tholander, Emma -76 26.16    +1.8 SB 1 B fr  
F18 Wikblad, Malin -77 28.03  +0.1 SB 4 B
F16 Bergström, Frida -79 27.52  +2.2 2 B
Hansson Malmén, Jenny -79 29.78  +3.4 2 E
400 m MS   Högberg, David -73 50.56        1 C  
» Tailoglou, Panagiotis -66 58.59  PB 4 E
M22 Högberg, David -73 50.70        3 A  
Sillén, Martin -75 53.84  2 B
KS » Kapell, Petra -67 59.59  PB 1 B
F18 Richardsson, Åsa -78 59.78  PB 1 1
800 m P18   Gerezginer, Abreham -77 2:06.74      PB 2 D  
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 15.13    +4.7   4 A  
110 m häck (100 cm) P18   Kleebinder, Niklas -77 16.31    +3.3   5 Final  
110 m häck (91,4 cm) P16   Molinder, Roger -80 17.45    +2.4   4 1  
300 m häck (76,2 cm) P16   Messing, Emil -80 42.33      PB 1 B  
F18 Wikblad, Malin -77 48.56  4 1
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 63.57      PB 1 1  
Höjd P18   Kleebinder, Niklas -77 1.93        4 1  
Längd P16   Berglind, Kalle -79 5.58    +1.1 PB 8 1  
Messing, Emil -80 5.03  +2.5 12 1
Molinder, Roger -80 5.70  +2.1 6 1
  5.63    +1.5   6 1  
Wallgren, Jens -79 5.34  +2.0 PB 10 1
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.60    +1.5 SB 2 1 fr  
P16 Berglind, Kalle -79 11.59  0.0 PB 5 1 fr
Molinder, Roger -80 11.72  0.0 3 1 fr
Kula (6,25 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 12.30        4 1  
Ström, Michael -78 11.76  PB 7 1
Kula (5,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 10.45        10 1  
Kula (4,0 kg) KS   Schöldström, Anneli -67 8.57      PB 4 1 fr  
Diskus (1,75 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 35.44        4 1  
Ström, Michael -78 27.60  9 1
Diskus (1,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 33.94      PB 5 1  
Diskus (1,0 kg) KS   Schöldström, Anneli -67 23.22        4 1  
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 48.36        7 1 fr  
Ström, Michael -78 38.18  9 1 fr
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 45.40      PB 7 1 fr  
F16 Bergström, Frida -79 21.60  14 1 fr
 1995-07-13 (to)  | Karlskrona GP, Västra Marks IP, Karlskrona
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:51.41      PB 5 B-final    
 1995-07-12 (on)  | Sommaröset, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Islamzai, Ali -78 11.7m   +0.5   1 Heat 2    
11.67  +0.5 PB 5 Final
 1995-07-10/12 (må-on)  | Eesti Rukkilille Mängud, Tallin, EST
  Resultatlista sakns
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P16   Söderström, Niclas -79 54.51        5 1 [¤]
800 m P18   Holmberg, Björn -77 1:59.66      SB 10 1  
P16 Söderström, Niclas -79 2:03.59  9 1 ti
F16 Wallgren, Lisa -79 2:29.36  12 1
1 500 m P18   Holmberg, Björn -77 4:13.26      PB 6 1 ti  
F16 Wallgren, Lisa -79 5:07.4m 7 1 on
Stav P18   Kleebinder, Niklas -77 3.80        3 1  
Ström, Michael -78 3.60  [2] PB 7 1
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 47.98        8 1  
Ström, Michael -78 33.30  16 1
Not
[¤] - Efteranmäld
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1995-07-10 (må)  | DN galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:53.13      PB 8 Heat 2    
6 x 200 m X12    {Hammarby IF} [1] 2:47.78        4 Heat 2    
 {Hammarby IF} [1] 2:46.94  6 Final
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1995-07-03/05 (må-on)  | Senior DM, Enskede IP, Enskede - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Islamzai, Ali -78 11.94    -2.0   6 Heat 1  
Ugube, Senay -78 13.1m -1.3 7 Heat 3
KS Bergström, Frida -79 13.46  -1.1 PB 7 Heat 1
200 m MS   Dani, Peter -79 24.11    +5.1   5 Heat 1 on  
Högberg, David -73 23.50  +2.7 3 Heat 4 on
  23.37    +1.5 SB 5 Semi 2 on  
Islamzai, Ali -78 23.53  +2.9 4 Heat 3 on
Sillén, Martin -75 24.09  +2.3 5 Heat 2 on
Söderström, Niclas -79 23.88    +2.9   5 Heat 3 on  
Ugube, Senay -78 25.87  +5.1 5 Heat 1 on
400 m MS   Högberg, David -73 50.29      SB 2 Heat 3  
50.84  5 Semi 2
Karlsson, Mikael -74 52.77        4 Heat 4  
Söderström, Niclas -79 53.76  PB 6 Heat 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.98  6 Heat 4
KS » Kapell, Petra -67 59.91  PB 3 Heat 2
  61.11        4 Final ti  
Wikblad, Malin -77 63.02  SB 4 Heat 2
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:58.74        2 Heat 1 ti  
1:55.88  1 Final on
» Tailoglou, Panagiotis -66 brutit          Heat 2 ti  
KS Alfredsson, Sonia -75 2:28.32  8 Final ti
» Lundgren, Stina -76 2:22.90  4 Final ti
1 500 m MS » Gustafsson, Peter -74 4:03.95        7 Heat 3  
» Häggström, Niklas -71 4:00.25  1 Heat 3
Källbäck, Stefan -73 4:07.38      PB 4 Heat 2  
KS Alfredsson, Sonia -75 5:11.85  11 Final
» Lundgren, Stina -76 4:49.33  PB 5 Final
3 000 m MS   Källbäck, Stefan -73 9:17.3m           on  
» Rappe, Martin -72 9:15.00  [1] SB on
5 000 m MS   Källbäck, Stefan -73 15:46.2m     PB 12 Final on  
» Rappe, Martin -72 15:44.40  PB 11 Final on
3 000 m h (91,4 cm) MS » Lindelöw, Jan -59 10:48.69      SB 5 Final ti  
400 m häck (91,4 cm) MS   Bergenfelt, Niklas -75 ej start          Final on  
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 65.09      SB 3 Final on  
Höjd MS » Victorén, Michael -74 1.90        4 Final ti  
Stav MS   Kleebinder, Niklas -77 3.87        9   on  
Wallgren, Jens -79 3.87  [2] PB 8 Final on
Kula (4,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 8.68  [3,4]   PB 6 Final  
Diskus (2,0 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 34.86      PB 10 Final ti  
Diskus (1,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 ej res            ti  
Schöldström, Anneli -67 26.00  PB 9 Final ti
Spjut (800 gr) MS   Danielsson, Erik -71 48.78      SB 12 Final on  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Bergström, Frida -79 23.72      PB 8 Final on  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P16
[3] - Klubbrekord i klassen F16
[4] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F16. Ingick i grenprogrammet: -1985
 1995-07-02 (sö)  | Toyota Spelen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) P14   Kleimer, David -82 6.82      PB 4 Final    
 1995-07-01/02 (lö-sö)  | Bospararspelen, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Gatustafett MS   Jedemo, Mats -72 18.39        3    
» Munkhammar, Viktor -74
» Rappe, Martin -72
Ödman, Niklas -64
Källbäck, Stefan -73
Rappe, Jonas -70
Karlsson, Mikael -74
Tholander, Jakob -71
 1995-07-01/02 (lö-sö)  | Dalakampen, Lugnet IP, Falun
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Kleebinder, Niklas -77 6 884    +1.1 PB 1    
100 m 11.73 [705] +2.3 1
Längd 6.55 [709] +1.6 PB 1
Kula (6,25 kg) 12.77 [653] PB 1
Höjd 1.89 [705] 1
300 m 37.14 [751] PB 1
110 m häck (100 cm) 16.22 [708] -0.5 1
Diskus (1,75 kg) 39.62 [657] PB 1
Stav 4.15 [659] [1] PB 1
Spjut (800 gr) 52.70 [629] PB 1
1 500 m 4:35.64 [708] 1
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1995-07-01 (lö)  | Spårvägens ungdomsspel, Trollbäckens IP, Hanviken
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m F14   Aderö, Johanna -81 11.56    -0.7   2 Heat 1    
Larsson, Angelica -82 11.05  -0.7 PB 1 Heat 1
Wikström, Linda -81 12.74  -0.7 5 Heat 1
800 m M22   Bergenfelt, Niklas -75 2:05.20        4 Final    
80 m häck (76,2 cm) F14   Aderö, Johanna -81 15.55    -0.5 PB 2 FinaL    
Wikström, Linda -81 16.10  -0.5 PB 4 Final
Ölander, Hanna -82 15.99  -0.5 PB 3 Final
Tresteg (zon) F14   Aderö, Johanna -81 8.90    -   3 Final    
Larsson, Angelica -82 8.64  - 5 Final
Ölander, Hanna -82 8.85  - 4 Final
Kula (3,0 kg) F14   Wikström, Linda -81 7.16      PB 5 Final    
 1995-06-27 (ti)  | Sommar-Öset nr 5, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Torkel -48 26.59  [1] -0.4 PB 3 Heat 1    
3 000 m M22   Källbäck, Stefan -73 9:00.75      PB 2 2    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1995-06-21 (on)  | Södermanlands DM, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m K22   Wahlberg, Jessica -74 2:35.91        1 Final    
 1995-06-17 (lö)  | Björknässpelen, Björknäs IP, Boo
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 59.42      SB 4 B    
 1995-06-15 (to)  | Löparnas Kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Islamzai, Ali -78 12.07    +0.7   2 Heat 3    
» Pell, Rickard -79 12.91  +0.7 PB 5 Heat 3
Sjölin, Martin -77 11.87    +0.5   4 Heat 2    
Ugube, Senay -78 12.83  +0.7 4 Heat 3
400 m MS   Sillén, Martin -75 54.30        3 Heat 2    
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.48  SB 3 Heat 3
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:02.51        1 Heat 2    
Högberg, David -73 2:00.62  PB 9 Heat 1
K22 Wahlberg, Jessica -74 2:37.38  7 Final
1 500 m MS   Garcia, Ricardo -77 4:13.28      PB 2 Heat 2    
» Gustafsson, Peter -74 4:00.94  4 Heat 1
Källbäck, Stefan -73 4:10.23        7 Heat 1    
» Rappe, Martin -72 4:03.95  5 Heat 1
3 000 m MS   Egorov, Oleg -70 8:54.0m     PB        
5 000 m MS   Egorov, Oleg -70 14:59.00      PB 2 Heat 1    
Ödman, Niklas -64 15:54.28  PB 4 Heat 2
 1995-06-15 (to)  | Växjöspelen, Värendsvallen, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) KS   Gylfe, Mari -73 12.64  [1]   PB 1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
 1995-06-13 (ti)  | Juni-Proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS » Attersand, Johan -74 23.40    0.0 PB 5 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 23.93  +1.4 SB 3 Heat 2
Sillén, Martin -75 23.99    +1.4 PB 4 Heat 2    
Sjölin, Martin -77 23.88  -1.0 PB 1 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.47  -1.0 PB 5 Heat 1
Ugube, Senay -78 26.19  +1.4 PB 6 Heat 2
1 000 m MS   Johansson, Bengt -59 2:56.31      SB 8 Heat 2    
 1995-06-11 (sö)  | Sommarös, Sollentunavallen, Sollentuna
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:00.34        6 D-final    
 1995-06-10/11 (lö-sö)  | SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Islamzai, Ali -78 11.95    +1.0   5 Heat 4  
Sjölin, Martin -77 11.62  +1.3 3 Heat 4
Suhard, Yannick -78 11.98    +0.8   4 Heat 1  
Ugube, Senay -78 12.78  +1.2 PB 5 Heat 2
P16 Dani, Peter -79 11.99  +1.3 PB 3 Heat 1
  11.77    +2.9   6 Final  
Söderström, Niclas -79 12.33  +1.3 4 Heat 1
P15 Messing, Emil -80 12.38  +0.9 4 Heat 1
Molinder, Roger -80 11.99  +5.2 2 Heat 3
  11.96    +1.5 SB 5 Final  
F16 Bergström, Frida -79 13.44  +2.4 6 Heat
200 m MS   Islamzai, Ali -78 23.96    +0.4 SB 7 heat 1  
Sillén, Martin -75 24.26  -0.4 PB 4 Heat 5
Sjölin, Martin -77 23.89    -0.4 PB 6 Heat 4  
Suhard, Yannick -78 23.55  +0.4 PB 6 Heat 1
400 m MS   Sillén, Martin -75 53.73      PB 2 Heat F  
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.56  SB 7 Heat G
KS » Kapell, Petra -67 59.98      PB 2 Heat B  
Schmitz, Jenny -77 62.45  PB 3 Heat C
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:01.25      PB 12 Heat E  
» Häggström, Niklas -71 1:54.50  PB 2 Heat C
Jedemo, Mats -72 1:59.93        8 Heat D  
Karlsson, Mikael -74 1:56.27  PB 1 Heat F
Källbäck, Stefan -73 2:01.77  PB 2 Heat F
Rappe, Jonas -70 1:57.01      PB 9 Heat C  
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:12.75  SB 10 Heat F
P16 Nilsson, Per -79 2:21.83  PB 4 Heat C
» Pell, Rickard -79 1:56.46      PB 1 Heat A  
Söderström, Niclas -79 2:03.28  PB 2 Heat B
KS Alfredsson, Sonia -75 2:24.88  PB 11 Heat B
Johansson, Susanna -74 2:20.94      PB 9 Heat B  
» Lundgren, Stina -76 2:19.19  PB 7 Heat B
Wahlberg, Jessica -74 2:39.43  13 Heat B
F18 Schmitz, Jenny -77 2:24.90        6 Final  
F16 Wallgren, Lisa -79 2:26.50  6 Final
1 500 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 4:14.61      PB 6 Heat F  
» Gustafsson, Peter -74 4:00.87  SB 7 Heat D
» Häggström, Niklas -71 3:55.16        9 Heat B  
Källbäck, Stefan -73 4:08.88  PB 6 Heat E
» Rappe, Martin -72 4:00.34  PB 6 Heat D
P16 » Pell, Rickard -79 4:05.35      PB 2 Final  
KS Alfredsson, Sonia -75 5:08.77  PB 18 Final
» Lundgren, Stina -76 4:56.89  SB 13 Final
3 000 m P18   Garcia, Ricardo -77 9:17.02      PB 2 Final  
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 14.81    +2.5   1 Heat 1  
14.73  +3.0 1 Final
110 m häck (91,4 cm) P16   Wallgren, Jens -79 17.42    +2.4   7 Final  
300 m häck (76,2 cm) F18   Wikblad, Malin -77 48.04      SB 4 Final  
F16 Thulin, Petra -79 45.82  PB 2 Final
Höjd P16   Wallgren, Jens -79 1.70        6 Final  
Stav P16   Wallgren, Jens -79 3.72      PB 6 Final  
Längd P16   Berglind, Kalle -79 5.10    -0.4   8 Final  
Wallgren, Jens -79 5.23  -0.5 7 Final
P15 Messing, Emil -80 5.32    +0.5 PB 8 Final  
Molinder, Roger -80 5.70  +0.9 4 Final
F16 Hellstrand, Linn -79 4.64  +1.0 6 Final
Thulin, Petra -79 5.01  +0.8 2 Final
Tresteg P16   Berglind, Kalle -79 11.72    +2.4   9    
Molinder, Roger -80 12.49  +2.4 6 Final
  12.36    +2.0 PB      
F16 Thulin, Petra -79 10.99  +1.7 PB 3 Final
Kula (6,25 kg) P18   Ström, Michael -78 11.43        4 Final  
Kula (4,0 kg) KS   Gylfe, Mari -73 12.18        3 Final  
Diskus (1,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 32.48        4 Final  
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 31.76        2 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 41.44        8 Final  
 1995-06-10 (lö)  | Stockholm marathon, Stockholm, Stockhom
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton KS   Haraldsen, Christina -57 3:28.14  [1]   PB        
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K35
 1995-06-08 (to)  | Midnattsloppet, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Lundmark, Dan -72 34.55      PB 18      
» Malmborg, Nicklas -70 35.18  PB 20
 1995-06-01/08 (to-to)  | Stafett DM + Sommar-ös 2, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (4,0 kg) KS   Gylfe, Mari -73 11.90        1 Final to  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 38.52        5 Final to  
4 x 80 m P14   Klinteskog, Johan -81 40.60        1 1 to  
Skeppstedt, Martin -82
Lindkvist, Andreas -81
Grankvist, Markus -81                
Klinteskog, Johan -81 40.99  2 Final to
Skeppstedt, Martin -82
Lindkvist, Andreas -81
Grankvist, Markus -81                
F14 Sonnerby, Maria -82 43.54  1 1 to
Lögdqvist, Caroline -81
Aderö, Johanna -81
Larsson, Angelica -82                
Schmitz, Corinne -83 45.58  5 2 to
Ghebrehiwet, Harnet -81
Privitera, Francesca -83
Askervall, Louise -83                
Sonnerby, Maria -82 43.85  3 Final to
Lögdqvist, Caroline -81
Aderö, Johanna -81
Larsson, Angelica -82
4 x 100 m MS   Danielsson, Erik -71 43.76        4 2 to  
» Victorén, Michael -74
» Engström, Fredrik -74
» Attersand, Johan -74                
P18 Sjölin, Martin -77 46.01  3 Final on
Islamzai, Ali -78
Ugube, Senay -78
Suhard, Yannick -78                
P16 Molinder, Roger -80 46.49  2 Final on
Söderström, Niclas -79
Berglind, Kalle -79
Messing, Emil -80                
KS Franzén, Cecilia -74 50.20  2 2 on
Jyttner, Hannah -79
» Kapell, Petra -67
Nyström Tholander, Emma -76                
Franzén, Cecilia -74 49.78  3 Final on
Jyttner, Hannah -79
» Kapell, Petra -67
Nyström Tholander, Emma -76                
F16 Lannermo, Therese -80 51.52  4 1 to
Jyttner, Hannah -79
Bergström, Frida -79
Thulin, Petra -79                
Lannermo, Therese -80 50.91  3 Final to
Jyttner, Hannah -79
Bergström, Frida -79
Thulin, Petra -79
Stafett 1 000 m F18   Hansson Malmén, Jenny -79 2:29.25        4 Final to  
Richardsson, Åsa -78
Wikblad, Malin -77
Schmitz, Jenny -77
4 x 400 m P18   Suhard, Yannick -78 3:37.97        4 Final to  
Kleebinder, Niklas -77
Ström, Michael -78
Islamzai, Ali -78                
Suhard, Yannick -78 3:37.55  3 1 to
Kleebinder, Niklas -77
Ström, Michael -78
Islamzai, Ali -78                
KS » Kapell, Petra -67 4:11.41  2 Final to
Wikblad, Malin -77
Franzén, Cecilia -74
» Lundgren, Stina -76
3 x 800 m P16   Berglind, Kalle -79 6:15.54  [1]     1 Final to  
» Pell, Rickard -79
Söderström, Niclas -79                
Messing, Emil -80 6:36.81  5 Final to
Wallgren, Jens -79
Schmitz, Robert -79                
P14 Sundén, Mikael -81 7:30.60  4 Final on
Crona, Mikael -81
Klinteskog, Johan -81                
F18 Wikblad, Malin -77 7:21.12  1 Final on
Schmitz, Jenny -77
Wallgren, Lisa -79
4 x 800 m MS   Karlsson, Mikael -74 7:45.96        3 Final to  
Rappe, Jonas -70
Jedemo, Mats -72
» Häggström, Niklas -71                
» Rappe, Martin -72 8:13.20  6 Final to
Forss, Michael -62
» Gustafsson, Peter -74
» Munkhammar, Viktor -74                
M22 » Gustafsson, Peter -74 8:02.72  1 Final to
Källbäck, Stefan -73
Karlsson, Mikael -74
Bergenfelt, Niklas -75                
KS » Kapell, Petra -67 9:38.72  2 Final to
» Lundgren, Stina -76
Alfredsson, Sonia -75
Johansson, Susanna -74
4 x 1 500 m MS   Jedemo, Mats -72 16:14.20        2 Final to  
Rappe, Jonas -70
» Häggström, Niklas -71
» Rappe, Martin -72
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1995-06-04/05 (sö-må)  | Mälarspelen, Tunavallen, Eskilstuna
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m M22   Karlsson, Mikael -74 23.77    +2.0 PB 2 1  
800 m MS   Bergenfelt, Niklas -75 2:05.32        6 1  
» Gustafsson, Peter -74 1:59.59  SB 4 2
M22 Bergenfelt, Niklas -75 2:03.00        7 1  
Källbäck, Stefan -73 2:02.33  PB 6 1
1 500 m MS   Karlsson, Mikael -74 4:13.95        5 1  
Källbäck, Stefan -73 4:09.50  PB 3 1
KS Johansson, Susanna -74 4:53.39  PB 3 1
 1995-06-04 (sö)  | Kasttävling, Stora Mossens IP, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 43.84      SB 1 Final    
 1995-06-03/04 (lö-sö)  | UDM + JDM + Landskamp i Mångkamp, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Kleebinder, Niklas -77 6 644    +0.1 PB 1    
100 m 11.88 [675] +0.7 3 1
Längd 6.39 [673] +0.3 PB 3 1
Kula (6,25 kg) 12.22 [620] 1 1
Höjd 1.94 [749] SB 1 1
300 m 37.45 [733] PB 2 1
110 m häck (100 cm) 16.08 [724] -0.6 PB 1 1
Diskus (1,75 kg) 37.96 [623] PB 1 1
Stav 3.80 [562] 1 1
Spjut (800 gr) 48.76 [570] SB 1 1
1 500 m 4:34.55 [715]     PB 1 1  
Ström, Michael -78 brutit 
100 m 12.23 [606] +0.7 PB 5 1
Längd 5.48 [477] +0.4 4 1
Kula (6,25 kg) 11.36 [568] 2 1
Höjd 1.64 [496] 5 1
300 m ej start 
9-kamp P16   Wallgren, Jens -79 5 707    -0.6 PB 2    
110 m häck (91,4 cm) 17.41 [630] 0.0 3 1
Diskus (1,5 kg) 31.00 [624] 1 1