HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-10-08
Ute för 1994 Resultatdatum: 1994-10-30
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1994-10-30 (sö)  | Chicago Marathon, City of Chicago, Chicago, USA
  Vindstilla, lätt molnighet och ca 15 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS » Askdal, Kjell -67 2:53.55      PB 200 1    
 1994-10-02 (sö)  | Castorama 2/10, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 2 112      PB        
Kula (7,26 kg) 11.61 [573] 1
Spjut (800 gr) 39.08 [477] 1
Diskus (2,0 kg) 40.18 [689] 1
Slägga (7,26 kg) 23.94 [373] PB 1
 1994-09-25 (sö)  | KM i femkamp 1994, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Danielsson, Erik -71 3 021    0.0 PB 1      
Längd 6.27 [646] 0.0 1
Spjut (800 gr) 52.41 [624] 1
200 m 23.8m[689] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 35.32 [570] PB 1
1 500 m 5:12.1m[492]     PB   1    
» Häggström, Niklas -71 2 197  0.0 PB 6
Längd 4.86 [356] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 27.55 [265] PB 1
200 m 25.1m[578] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 15.51 [189] PB 1
1 500 m 4:20.4m[809]         1    
Wagner, Henrik -69 brutit 
Längd 4.58 [304] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 32.24 [331] SB 1
200 m ej start 
Diskus (2,0 kg) ej start 
1 500 m ej start               
M22 » Attersand, Johan -74 2 666  0.0 PB 3
Längd 6.38 [670] 0.0 1
Spjut (800 gr) 43.57 [494] SB 1
200 m 24.7m[611] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 27.23 [410] SB 1
1 500 m 5:14.2m[481]     SB   1    
Bergman, Magnus -74 2 085  0.0 PB 7
Längd 5.10 [402] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 47.47 [551] PB 1
200 m 27.6m[388] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 24.00 [348] PB 1
1 500 m 5:30.7m[396]     PB   1    
Crona, Magnus -75 2 091  0.0 PB 3
Längd 5.04 [390] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 27.95 [270] SB 1
200 m 26.7m[452] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 14.96 [179] PB 1
1 500 m 4:21.7m[800]         1    
» Engström, Fredrik -74 2 279  0.0 PB 5
Längd 5.41 [463] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 29.47 [292] PB 1
200 m 24.4m[637] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 26.91 [404] PB 1
1 500 m 5:13.8m[483]     PB   1    
Enochsson, Magnus -74 2 046  0.0 PB 8
Längd 5.82 [548] 0.0 SB 1
Spjut (800 gr) 30.09 [300] PB 1
200 m 24.6m[620] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 22.95 [328] PB 1
1 500 m 6:03.6m[250]     SB   1    
Kleebinder, Niklas -77 2 971  0.0 PB 2
Längd 5.98 [582] 0.0 1
Spjut (800 gr) 51.06 [604] 1
200 m 24.5m[628] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 33.80 [540] 1
1 500 m 4:50.3m[617]         1    
Nedin, Johan -77 2 232  0.0 PB 1
Längd 5.03 [388] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 29.38 [290] PB 1
200 m 23.7m[698] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 17.86 [232] PB 1
1 500 m 4:49.1m[624]     PB   1    
Severin, Fredrik -74 brutit 
Längd 4.94 [371] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 23.00 [202] PB 1
200 m 26.3m[482] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 19.75 [267] PB 1
1 500 m ej start               
Sillén, Martin -75 2 161  0.0 PB 2
Längd 5.20 [421] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 33.98 [356] PB 1
200 m 25.2m[569] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 22.46 [318] PB 1
1 500 m 5:11.1m[497]     SB   1    
Wijk, Fredrik -72 2 283  0.0 PB 4
Längd 6.17 [624] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 29.77 [296] PB 1
200 m 23.3m[735] 0.0 1
Diskus (2,0 kg) 20.55 [282] PB 1
1 500 m 5:41.1m[346] PB 1
5-kamp P18   Sauter, David -76 1 891    0.0 PB 1      
Längd 4.98 [378] 0.0 PB 1
Spjut (800 gr) 31.39 [319] PB 1
200 m 26.6m[460] 0.0 1
Diskus (1,75 kg) 22.31 [316] PB 1
1 500 m 5:26.2m[418] PB 1
5-kamp P16   Anglehed, Billy -78 brutit               
Längd 5.37 [605] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 39.45 [574] PB 1
200 m 26.9m[522] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 23.36 [449] PB 1
1 500 m ej start               
Islamzai, Ali -78 2 601  0.0 PB 3
Längd 5.05 [527] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 30.00 [404] 1
200 m 23.7m[833] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 22.98 [440] PB 1
1 500 m 5:04.4m[397]     PB   1    
Ström, Michael -78 3 108  0.0 PB 1
Längd 5.94 [744] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 40.73 [596] 1
200 m 25.3m[670] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 29.56 [593] 1
1 500 m 4:50.8m[505]     PB   1    
Wallgren, Jens -79 2 644  0.0 PB 2
Längd 5.17 [556] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 39.24 [571] 1
200 m 27.1m[505] 0.0 1
Diskus (1,5 kg) 25.91 [511] 1
1 500 m 4:51.3m[501] PB 1
5-kamp P14   Gillberg, Mikael -80 1 573    0.0 PB 5      
Längd (zon) 4.34 [448] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 17.82 [271] 1
200 m 29.5m[446] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 22.48 [308] PB 1
1 500 m 5:56.2m[100]     PB   1    
Hillborg, Magnus -80 1 351  0.0 PB 6
Längd (zon) 4.10 [375] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 15.52 [203] 1
200 m 30.1m[399] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.49 [207] PB 1
1 500 m 5:41.3m[167]     PB   1    
Johansson, Andreas -80 1 175  0.0 PB 7
Längd (zon) 3.83 [291] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 17.51 [262] PB 1
200 m 32.47 [250] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 23.81 [340] 1
1 500 m 6:17.6m[32]     PB   1    
Johansson, Fredrik -81 1 452  0.0 PB 4
Längd (zon) 4.10 [375] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 14.71 [177] PB 1
200 m 29.4m[454] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 21.28 [279] PB 1
1 500 m 5:41.2m[167]     PB   1    
Kahn, Fredrik -81 1 549  0.0 PB 3
Längd (zon) 4.59 [523] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 18.36 [286] PB 1
200 m 28.8m[505] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 19.56 [235] PB 1
1 500 m 6:47.5m[0]     PB   1    
Messing, Emil -80 2 157  0.0 PB 2
Längd (zon) 4.45 [481] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 14.03 [155] PB 1
200 m 25.3m[844] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 29.76 [474] PB 1
1 500 m 5:34.4m[203]     PB   1    
Molinder, Roger -80 2 703  0.0 PB 1
Längd (zon) 5.90 [898] 0.0 PB 1
Diskus (1,0 kg) 21.67 [376] PB 1
200 m 25.7m[801] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 27.23 [418] 1
1 500 m 5:33.1m[210] PB 1
5-kamp K22   Eriksson, Jessica -74 1 416    0.0 PB 1      
Längd 3.49 [198] 0.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) 22.68 [339] PB 1
200 m 30.7m[418] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 13.68 [166] PB 1
1 500 m 6:39.1m[295]     PB   1    
F16 Wallgren, Lisa -79 2 257  [1,2] 0.0 PB 1
Längd 4.18 [444] 0.0 1
Spjut (600 gr, f 1999) 18.76 [370] PB 1
200 m 31.3m[458] 0.0 1
Diskus (1,0 kg) 21.33 [466] PB 1
1 500 m 5:29.4m[519] PB 1
5-kamp P12   Torstensson, Johan -82 0  [3] 0.0 PB 1      
Längd (zon) 3.98 [573] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 24.61 [601] PB 1
200 m 32.93 [0] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 19.90 [621] PB 1
1 500 m 6:33.0m[0]     PB   1    
F14 Aderö, Johanna -81 0  [4,3] 0.0 PB 1
Längd (zon) 3.95 [462] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 15.24 [233] PB 1
200 m 31.27 [485] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 20.55 [418] PB 1
1 500 m 6:16.26 [0]     PB   1    
Lögdqvist, Caroline -81 0  [4,3] 0.0 PB 3
Längd (zon) 4.14 [525] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 18.83 [337] PB 1
200 m 32.75 [368] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 17.22 [321] 1
1 500 m 5:56.21 [0]     PB   1    
Wiberg, Olivia -80 0  [3] 0.0 PB 2
Längd (zon) 3.48 [306] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 14.28 [204] PB 1
200 m 29.42 [652] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 17.32 [324] PB 1
1 500 m 6:16.26 [0]     PB   1    
Ålund, Anna -80 0  [3] 0.0 PB 4
Längd (zon) 3.86 [432] 0.0 1
Spjut (400 gr) 9.61 [58] 1
200 m 30.50 [552] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 15.04 [254] PB 1
1 500 m 6:36.0m[0]     PB   1    
F12 Askervall, Louise -83 0  [3] 0.0 PB 1
Längd (zon) 3.76 [536] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 16.41 [535] [5] PB 1
200 m 34.96 [220] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 13.67 [511] PB 1
1 500 m 6:38.55 [0]     PB   1    
Lund, Elvine -83 0  [3] 0.0 PB 2
Längd (zon) 3.19 [333] 0.0 PB 1
Spjut (400 gr) 16.07 [524] PB 1
200 m 35.47 [191] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 15.35 [582] [5] PB 1
1 500 m 7:45.0m[0]     PB   1    
Malmkvist, Helen -83 0  [3] 0.0 PB 4
Längd (zon) 2.66 [149] 0.0 1
Spjut (400 gr) 10.39 [312] PB 1
200 m 37.75 [84] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 11.94 [431] PB 1
1 500 m 7:47.0m[0]     PB   1    
Malmkvist, Sofie -83 0  [3] 0.0 PB 3
Längd (zon) 3.49 [439] 0.0 1
Spjut (400 gr) 9.66 [281] PB 1
200 m 35.22 [205] 0.0 PB 1
Diskus (0,6 kg) 9.82 [322] PB 1
1 500 m 7:24.0m[0] PB 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen KS
[2] - Mångkampen har utgått ur grenprogrammet för KS. Ingick i grenprogrammet: -1977
[3] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[4] - Klubbrekord i klassen F13
[5] - Klubbrekord i klassen F11
 1994-09-24 (lö)  | ALJ-open, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Nedin, Johan -77 12.26    +1.1 SB 4 B-final    
400 m P18   Sauter, David -76 58.60      SB 2 B    
800 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 2:13.05        4 B    
M22 Hersi, Awad -73 2:07.57  7 A
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:00.90        2 1    
M22 » Gustafsson, Peter -74 4:05.34  3 1
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 49.22        8 1    
 1994-09-22 (to)  | Spårets säsongsavslutning, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12 » Attersand, Henrik -84 9.92  [1] +0.2 PB 6 Heat 3    
Davidsson, Johan -84 10.85  -0.3 PB 7 Heat 1
Fjällström, David -82 10.09    -0.3 PB 5 Heat 1    
Furu, Robin -84 11.32  +0.2 PB 8 Heat 3
Gårdsäter, Viktor -84 10.74  -0.3 PB 6 Heat 1
Isaksson, Johan -82 9.70    -0.1 PB 2 Heat 4    
Jacobsson, Johan -82 9.44  +0.2 4 Heat 3
Johnson, Alexander -84 10.34  +0.2 PB 4 Heat 2
Lundin, Patrik -84 10.01    +0.2 PB 2 Heat 5    
Månsson, Jonas -84 10.88  +0.2 PB 5 Heat 5
Orrskog, Martin -82 9.59  +0.2 PB 3 Heat 2
Palm, Thomas -85 10.53    +0.2 PB 4 Heat 5    
Risto-Boheman, Robin -84 11.06  +0.2 PB 6 Heat 5
Skeppstedt, Martin -82 8.72  +0.2 2 Heat 3
Strömdahl, Lars -84 10.15    +0.2 PB 4 Heat 6    
Virtanen, Patrik -82 9.60  -0.1 PB 1 Heat 4
F12 Ahnström, Maria -84 9.97  -0.2 PB 5 Heat 2
Brask, Tove -84 10.75    -0.1 PB 7 Heat 5    
Bäckrud, Malin -84 19.95  +0.2 5 Heat 1
Isaksson, Kristina -84 9.78  -0.2 PB 4 Heat 2
Larsson, Angelica -82 8.78    +0.2   1 Heat 6    
Lundström, Anna -82 9.74  -0.1 PB 5 Heat 5
Nyman, Sara -82 10.48  +0.2 PB 4 Heat 1
Pahlén, Jenny -82 9.26    -0.1   1 Heat 4    
Ring, Mischa -82 11.03  +0.2 PB 6 Heat 1
Sonnerby, Maria -82 9.17  -0.3 PB 1 Heat 3
Ölander, Hanna -82 9.41  -0.1 PB 3 Heat 4
200 m P18   Sauter, David -76 26.60    -0.5   5 Final    
800 m F18   Schmitz, Jenny -77 2:29.57        4 Final    
Längd (zon) P12 » Attersand, Henrik -84 3.23    -0.8   24      
Davidsson, Johan -84 2.68  -0.2 PB 38
Furu, Robin -84 2.91    -0.4   35      
Gårdsäter, Viktor -84 3.22  -0.2 PB 25
Isaksson, Johan -82 3.64  -0.4 14
Jacobsson, Johan -82 3.29    -0.4   22      
Johnson, Alexander -84 3.12  -0.4 PB 28
Lundin, Patrik -84 3.50  -0.3 19
Månsson, Jonas -84 2.91    -0.5 PB 34      
Orrskog, Martin -82 3.27  -0.4 SB 23
Palm, Thomas -85 2.62  +0.2 39
Risto-Boheman, Robin -84 2.77    -0.2 PB 37      
Skeppstedt, Martin -82 4.11  -0.8 6 Final
Strömdahl, Lars -84 3.02  -0.5 PB 30
Virtanen, Patrik -82 2.79    -0.1 PB 36      
F12 Ahnström, Maria -84 2.89  +0.3 29
Brask, Tove -84 2.61  -0.1 32
Bäckrud, Malin -84 2.91    -0.1 PB 28      
Isaksson, Kristina -84 3.36  +0.2 20
Larsson, Angelica -82 4.12  -0.3 4 Final
Pahlén, Jenny -82 3.81    -0.1   8 Final    
Ring, Mischa -82 2.79  +0.4 PB 30
Boll (300 gr) P12 » Attersand, Henrik -84 25.12        30      
Davidsson, Johan -84 13.36  PB 44
Furu, Robin -84 24.10        33      
Gårdsäter, Viktor -84 26.30  25
Isaksson, Johan -82 28.00  PB 19
Jacobsson, Johan -82 20.84      SB 38      
Johnson, Alexander -84 30.62  [1] PB 14
Lundin, Patrik -84 23.90  31
Orrskog, Martin -82 25.82        26      
Palm, Thomas -85 15.26  PB 43
Risto-Boheman, Robin -84 20.78  PB 39
Skeppstedt, Martin -82 25.66      SB 27      
Strömdahl, Lars -84 19.58  PB 40
Virtanen, Patrik -82 25.18  PB 29
F12 Ahnström, Maria -84 16.18      PB 19      
Bäckrud, Malin -84 16.22  PB 18
Fromell, Carina -82 24.96  PB 7 Final
Isaksson, Kristina -84 11.94  PB 29
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P10
 1994-09-18 (sö)  | Åsloppet, Åsborgen, Ärla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
8 000 m terräng MS » Munkhammar, Viktor -74 29.56        7      
KS Alfredsson, Sonia -75 35.46  9
Johansson, Susanna -74 33.03  5
12 000 m terräng MS » Askdal, Kjell -67 41.36        12      
» Malmborg, Nicklas -70 41.19  11
Tholander, Jakob -71 43.27        15      
Ödman, Niklas -64 42.46  13
 1994-09-17/18 (lö-sö)  | RM mångkamp, Studenternas IP, Uppsala - RM : gren
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Molinder, Roger -80 3 541    +1.2 PB 6    
80 m häck (84 cm) 12.2m[733] +1.5
Längd (zon) 5.56 [803] +0.9
Kula (4,0 kg) 8.89 [457] PB
Höjd 1.52 [610] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 28.80 [453] PB
800 m 2:29.21 [485]            
P13 Ericsson, Markus -81 2 518  +1.4 PB 2
80 m häck (84 cm) 15.2m[168] +1.9
Längd (zon) 4.54 [508] +0.9 PB
Kula (4,0 kg) 8.51 [421] PB
Höjd 1.46 [536]
Spjut (600 gr, f 1999) 28.60 [449]
800 m 2:32.12 [436]     PB      
Hallgren, Jonathan -81 2 427  +1.2 PB 4
80 m häck (84 cm) 14.2m[314] +1.8
Längd (zon) 4.70 [555] +0.6 PB
Kula (4,0 kg) 7.55 [326]
Höjd 1.52 [610]
Spjut (600 gr, f 1999) 29.14 [461] PB
800 m 2:52.85 [161] PB
 1994-09-16/17 (fr-lö)  | Ös, Stockholms Stadion, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P16   Islamzai, Ali -78 53.47      PB      
1 500 m F18 » Lundgren, Stina -76 4:55.02      SB     fr  
300 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 48.13      PB 7    
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 29.74  [1]   PB 7    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1994-09-15 (to)  | Höstsommar-öset, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 2.80        3 1    
 1994-09-14 (on)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 2 031      SB        
Kula (7,26 kg) 11.78 [584] 1 1
Spjut (800 gr) 34.00 [397] 1 1
Diskus (2,0 kg) 41.16 [708] 1
Slägga (7,26 kg) 22.42 [342] PB 1
 1994-09-13 (ti)  | September-proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m M22   Högberg, David -73 11.56    -0.2   8 3    
P18 Sauter, David -76 13.17  -0.2 7 1
P16 Islamzai, Ali -78 11.84    -0.3 PB 2 2    
» Pell, Rickard -79 13.21  -0.2 PB 8 1
Ugube, Senay -78 12.81  -0.2 PB 5 1
Uhlin, Michael -78 12.16    -0.3   4 1    
K22 Wickström, Tanja -73 12.39  0.0 1 1
300 m M22   Högberg, David -73 35.42      SB 5 4    
P18 Sauter, David -76 43.12  3 1
P16 Islamzai, Ali -78 37.76      PB 3 3    
» Pell, Rickard -79 41.38  PB 2 2
1 000 m K22   Alfredsson, Sonia -75 3:16.34      PB 5 1    
Johansson, Susanna -74 3:04.15  PB 1 1
F18 » Lundgren, Stina -76 3:06.58      PB 2 1    
Schmitz, Jenny -77 3:14.19  PB 4 1
3 000 m MS » Askdal, Kjell -67 9:23.50        8 2    
» Häggström, Niklas -71 8:44.48  PB 2 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 9:56.2m     SB 5 1    
M22 » Gustafsson, Peter -74 8:47.43  PB 3 2
Karlsson, Mikael -74 9:36.30  PB 4 1
Längd P16   Anglehed, Billy -78 5.23    -0.3 PB 1 1    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.03        1 1    
Kula (6,25 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 10.90        1 1    
Sauter, David -76 10.71  PB 2 1
Kula (5,5 kg) P16   Anglehed, Billy -78 9.69        1 1    
 1994-09-09/11 (fr-sö)  | USM/JSM Mångkamp, Gavlestadion, Gävle - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Kleebinder, Niklas -77 6 018  [1,2] +4.0 PB 5    
100 m 11.5m[703] +4.6 7 1 fr
Längd 6.15 [619] +4.3 7 1 fr
Kula (6,25 kg) 9.56 [459] 10 1 fr
Höjd 1.94 [749] 1 1 fr
300 m 39.17 [635] 7 1 fr
110 m häck (100 cm) 17.06 [618] +3.0 8 1
Diskus (1,75 kg) 36.98 [603] PB 4 1
Stav 3.04 [367] 5 1
Spjut (800 gr) 51.14 [605] [2] PB 2 1
1 500 m 4:43.19 [660] PB 3 1
9-kamp P16   Ström, Michael -78 5 741    +0.5 PB 14    
110 m häck (91,4 cm) 16.39 [769] +0.7 11 1
Diskus (1,5 kg) 29.74 [597] PB 15 1
Spjut (600 gr, f 1999) 39.96 [583] 13 1
Stav 2.44 [421] 18 1
100 m 12.65 [636] +0.8 17 1
Höjd 1.73 [747] 11 1
Kula (5,5 kg) 11.12 [670] 5 1
Längd 6.06 [774] 0.0 PB 5 1
800 m 2:17.32 [544] 4 1
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1994-09-10 (lö)  | I-Cup Final 12-14 år, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Jacobsson, Johan -82 9.20    -1.0 PB 4 Heat 2    
Skeppstedt, Martin -82 8.60  -1.0 3 Heat 1
F12 Larsson, Angelica -82 8.88    +0.4   1 Heat 1    
Ljungkvist, Jenny -83 diskad  Heat 2
80 m P14   Malm, Hugo -81 10.64    -3.7   3 Heat 2    
Molinder, Roger -80 10.26  +0.7 6 Heat 1
F14 Lannermo, Therese -80 11.50    -0.7   6 Heat 1    
Ålund, Anna -80 12.07  -1.5 PB 7 Heat 2
800 m P14   Johansson, Fredrik -81 2:37.82      PB 12 Final    
Sundén, Mikael -81 2:44.55  14 Final
P12 Andersson, Martin -82 2:43.14      PB 6 Heat 1    
Israeli, Daniel -xx 2:42.68  3 Heat 2
F14 Aderö, Johanna -81 2:42.61  10 Final
Wikblad, Karin -81 2:44.57        12 Final    
F12 Ahnström, Maria -84 3:10.02  7 Heat 1
Brask, Tove -84 3:05.32  PB 5 Heat 2
80 m häck (84 cm) P14   Flodell, Johan -81 15.04    -0.8 PB 6 Heat 1    
Sundén, Mikael -81 16.53  +1.2 PB 6 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Kleebinder, Aline -80 16.11    +0.9   6 Heat 1    
Wiberg, Olivia -80 18.38  -0.7 6 Heat 2
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.57        6 Final    
Hallgren, Jonathan -81 1.60  [1] PB 5 Final
P12 Orrskog, Martin -82 1.37      PB 3 Final    
Rabe, Julius -82 1.25  13
F14 Tuvéne, Anna -80 1.30  7 Final
Ålund, Anna -80 1.20        10      
F12 Ljungkvist, Jenny -83 1.15  PB 12
Ölander, Hanna -82 1.31  PB 2 Final
Längd (zon) P14   Messing, Emil -80 4.92    -   7 Final    
Molinder, Roger -80 5.62  - 3 Final
P12 Andersson, Martin -82 4.19    -   6 Final    
Skeppstedt, Martin -82 4.29  - 4 Final
F14 Aderö, Johanna -81 4.12  - 14
Lögdqvist, Caroline -81 4.22    -   12      
F12 Larsson, Angelica -82 4.01  - 10
Ölander, Hanna -82 3.98  - 11
Kula (4,0 kg) P14   Kahn, Fredrik -81 8.06      PB 14      
Malm, Hugo -81 8.05  15
Kula (3,0 kg) P12   Kjäll, Daniel -83 6.52        10      
Naeve, Peter -83 6.35  11
F14 Kleebinder, Aline -80 7.32      PB 13      
Wahlström, Ana -80 8.50  6 Final
Kula (2,0 kg) F12   Lundström, Anna -82 5.48        14      
Mattila Palmgren, Maria -82 6.04  PB 12
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Ericsson, Markus -81 28.98        5 Final    
Hallgren, Jonathan -81 21.84  12
Spjut (400 gr) F14   Lögdqvist, Caroline -81 13.92      PB 13      
Wahlström, Ana -80 13.46  PB 15
Boll (300 gr) P12   Kjäll, Daniel -83 31.94        13      
Torstensson, Johan -82 35.40  PB 10
F12 Lundström, Anna -82 16.44      PB 15      
Sonnerby, Maria -82 17.62  PB 14
5 x 60 m P12   Torstensson, Johan -82 46.5m       5      
Andersson, Martin -82
Isaksson, Johan -82
Jacobsson, Johan -82
Skeppstedt, Martin -82                
F12  {Hammarby IF} [2] diskad 
4 x 80 m P14   Malm, Hugo -81 40.62        4      
Flodell, Johan -81
Messing, Emil -80
Molinder, Roger -80                
F14 Ålund, Anna -80 45.09  6
Lannermo, Therese -80
Kleebinder, Aline -80
Wiberg, Olivia -80
Lag Arena X14   Ericsson, Markus -81 216.5p        6      
Flodell, Johan -81
Hallgren, Jonathan -81
Johansson, Fredrik -81
Kahn, Fredrik -81
Kleebinder, Aline -80
Lannermo, Therese -80
Lögdqvist, Caroline -81
Malm, Hugo -81
Messing, Emil -80
Molinder, Roger -80
Sundén, Mikael -81
Tuvéne, Anna -80
Wahlström, Ana -80
Wiberg, Olivia -80
Wikblad, Karin -81
Ålund, Anna -80
Aderö, Johanna -81                
X12 Ahnström, Maria -84 171p  6
Andersson, Martin -82
Brask, Tove -84
Isaksson, Johan -82
Jacobsson, Johan -82
Kjäll, Daniel -83
Larsson, Angelica -82
Ljungkvist, Jenny -83
Lundström, Anna -82
Mattila Palmgren, Maria -82
Naeve, Peter -83
Orrskog, Martin -82
Rabe, Julius -82
Skeppstedt, Martin -82
Sonnerby, Maria -82
Torstensson, Johan -82
Ölander, Hanna -82
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Lagets deltagare är okända
 1994-09-08 (to)  | Bellevue 90, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m M22   Högberg, David -73 11.50    -0.6   7 1    
K22 Wickström, Tanja -73 12.44  -0.5 1 1
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:57.09        3 3    
Johansson, Bengt -59 2:16.13  6 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:09.70        6 1    
M22 » Gustafsson, Peter -74 1:57.99  5 3
Karlsson, Mikael -74 2:00.63  PB 2 2
P18 Holmberg, Björn -77 2:01.61      SB 5 2    
K22 Johansson, Susanna -74 2:23.49  4 1
F18 Schmitz, Jenny -77 2:24.05  PB 5 1
1 eng. mil F18 » Lundgren, Stina -76 5:27.05      PB 2 1    
100 m häck (84 cm) K22   Wickström, Tanja -73 15.06    -0.8   2 1    
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.23    +0.5   4 1    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 39.62        6 1    
Diskus (1,75 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 36.96      PB 7 1    
Diskus (1,5 kg) P16   Ström, Michael -78 26.48        9 1    
 1994-09-06 (ti)  | Junior sommar-öset, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m K22   Alfredsson, Sonia -75 2:32.80        2 1    
Johansson, Susanna -74 2:31.00  1 1
Wahlberg, Jessica -74 2:36.00  3 1
Spjut (800 gr) MS » Berg, Torbjörn -51 41.06      SB 1 1    
 1994-09-03/04 (lö-sö)  | Nordisk Juniorlandskamp, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Höjd M22 » Victorén, Michael -74 2.02  [1]   PB 6 Final  
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.87    -0.6   2 Final  
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1994-09-03/04 (lö-sö)  | Riksiacaden, Vilundavallen, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Molinder, Roger -80 10.25    -1.2   4 Heat 2  
10.15  -0.4 PB 4 Final
P13 Malm, Hugo -81 10.50  +0.8 PB 2 Heat 1
  10.32    +2.3   4 Final  
F13 Wikblad, Karin -81 156.35  - 2 Heat 2
2 000 m F13   Wikblad, Karin -81 7:41.96        8 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Molinder, Roger -80 12.87    +1.7 PB 3 Final  
Höjd P13   Hallgren, Jonathan -81 1.54        3    
Stav P13   Hallgren, Jonathan -81 2.30        5 Final  
Längd (zon) P14   Molinder, Roger -80 5.45    +0.5   9    
Tresteg (zon) P13   Hallgren, Jonathan -81 9.51    +1.0   13    
Kula (4,0 kg) P13   Malm, Hugo -81 8.46        6 Final  
Kula (3,0 kg) F14   Wahlström, Ana -80 8.70        10    
Diskus (0,6 kg) F14   Wahlström, Ana -80 15.20        17    
 1994-09-03 (lö)  | Lag-USM, Västra Mark, Karlskrona - SM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P16   Islamzai, Ali -78 23.89    +0.5 PB 2 Heat 2    
F16 Jyttner, Hannah -79 28.55  +0.6 PB 2 Heat 1
800 m P16 » Pell, Rickard -79 2:01.74      PB 2 Heat 2    
F16 Wallgren, Lisa -79 2:33.19  4 Heat 1
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 15.94    +0.5 PB 3 Heat 1    
110 m häck (91,4 cm) P16   Ström, Michael -78 16.30    +0.4   3 Heat 1    
Höjd F16   Berglund, Anna-Karin -79 1.43        10      
Stav P16   Wallgren, Jens -79 3.05        6 Final    
Längd P16   Ström, Michael -78 5.96    -1.0   6 Final    
F16 Hellstrand, Linn -79 4.84  +1.3 8 Final
Kula (5,5 kg) P16   Anglehed, Billy -78 9.78      PB 12      
Kula (3,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 9.63        10      
Slägga (5,5 kg) P16   Islamzai, Ali -78 19.42        13      
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Bergström, Frida -79 20.86      PB 8 Final    
4 x 100 m P16   Uhlin, Michael -78 45.91        1 Heat 1    
Söderström, Niclas -79
Ström, Michael -78
Islamzai, Ali -78                
F16 Bergström, Frida -79 53.96  1 Heat 1
Thulin, Petra -79
Hellstrand, Linn -79
Jyttner, Hannah -79
Lag Arena X16   Anglehed, Billy -78 108.5p        10      
Berglund, Anna-Karin -79
Bergström, Frida -79
Hellstrand, Linn -79
Islamzai, Ali -78
Jyttner, Hannah -79
» Pell, Rickard -79
Ström, Michael -78
Söderström, Niclas -79
Thulin, Petra -79
Uhlin, Michael -78
Wallgren, Jens -79
Wallgren, Lisa -79
 1994-09-03 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton K35   Leonard, Julie -59 1:21.46      SB 9      
 1994-09-01 (to)  | Sommarös Stav, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 3.02      SB 10 1    
 1994-09-01 (to)  | Skol-SM
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m F18 » Lundgren, Stina -76 4:55.03      SB   1    
 1994-08-30 (ti)  | SSIF höstpropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
  Uppehållsväder, litet sol ca 10-15 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Danielsson, Erik -71 24.14    +1.3 PB 2 Heat C    
Högberg, David -73 22.96  +1.9 SB 5 Heat A
Nedin, Johan -77 24.31    +1.3   3 Heat C    
KS Wickström, Tanja -73 25.70  +1.5 1 Heat A
400 m MS » Pell, Rickard -79 58.73      PB 3 Heat 3    
Sauter, David -76 60.78  5 Heat 2
KS » Kapell, Petra -67 62.45  2 Final
800 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 2:10.17        9 Heat 2    
KS Johansson, Susanna -74 brutit  Heat 1
» Lundgren, Stina -76 2:26.24        6 Heat 1    
Schmitz, Jenny -77 2:28.65  2 Heat 2
Wahlberg, Jessica -74 2:32.93  4 Heat 2
1 500 m MS   Crona, Magnus -75 4:21.49        3 Heat 2    
» Gustafsson, Peter -74 4:02.92  5 Heat 1
» Häggström, Niklas -71 3:59.27        2 Heat 1    
Rappe, Jonas -70 4:00.25  3 Heat 1
KS Alfredsson, Sonia -75 5:13.25  7 Final
Längd MS   Danielsson, Erik -71 5.49    +0.8   3 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.34        6 Final    
 1994-08-27/28 (lö-sö)  | Täby OPEN, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Lindberg, Anders -82 9.03    -3.4   4 Heat 2  
8.99  -2.0 PB 7 Final
Skeppstedt, Martin -82 8.81  -0.6 2 Heat 1
  8.89    -2.0   6 Final  
P10 Furu, Robin -84 11.44  -2.1 PB 6 Heat 2
Johnson, Alexander -84 10.40  -2.1 PB 3 Heat 2
Månsson, Jonas -84 11.42    -2.5 PB 5 Heat 4  
Risto-Boheman, Robin -84 11.36  -3.7 PB 7 Heat 3
F12 Askervall, Louise -83 9.57  -1.7 4 Final
F11 Askervall, Louise -83 9.40    -1.9   4 Heat 1  
Malmkvist, Sofie -83 10.21  -1.5 PB 4 Heat 2
F10 Bäckrud, Malin -84 11.32  -3.2 PB 8 Heat 1
Isaksson, Kristina -84 9.83  -3.2 PB 3 Heat 1
9.90  -1.9 6 Final
80 m P14   Molinder, Roger -80 10.42    -2.5   2 Heat 1  
10.30  -2.7 PB 4 Final
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.95    -1.9   2 Heat 3  
12.06  -3.3 5 Final
Högberg, David -73 11.79  -3.3 3 Heat 1
  11.71    -3.3   4 Final  
Kleebinder, Niklas -77 12.54  -1.9 7 Heat 3
Nedin, Johan -77 12.62  -3.1 SB 5 Heat 2
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 1:59.83        3 Heat 1  
» Häggström, Niklas -71 1:59.40  1 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:13.88        2 Heat 2  
P10 Johnson, Alexander -84 3:08.7m PB 8 Heat 1
Månsson, Jonas -84 3:17.0m PB 12 Heat 2
Risto-Boheman, Robin -84 3:16.3m     PB 12 Heat 1  
Tuvéne, Fredrik -84 2:49.93  PB 3 Heat 2
F10 Brask, Tove -84 3:06.75  PB 7 Final
Wikblad, Emma -84 3:09.59  PB 9 Final
Höjd P12   Lindberg, Anders -82 1.41        1 Final  
Längd (zon) P14   Molinder, Roger -80 5.60    +3.0   2 Final  
P12 Lindberg, Anders -82 4.43  - 5 Final
P10 Ryderstedt, Mikael -84 3.32    -   15    
F11 Askervall, Louise -83 3.95  - 5 Final
Malmkvist, Sofie -83 3.68  - 8 Final
F10 Brask, Tove -84 3.03    -   20    
Bäckrud, Malin -84 2.96  - 22
Isaksson, Kristina -84 3.69  - 6 Final
Wikblad, Emma -84 3.36  - 11 1
Kula (2,0 kg) F11   Askervall, Louise -83 8.48        1 Final  
Malmkvist, Sofie -83 6.46  PB 5 Final
Spjut (800 gr) MS   Danielsson, Erik -71 45.12        8 Final  
Boll (300 gr) P10   Furu, Robin -84 24.38        16    
Gårdsäter, Viktor -84 25.52  14
Lundin, Patrik -84 25.78      PB 13    
Ryderstedt, Mikael -84 26.44  12
 1994-08-25 (to)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Enskede
  Vindmätare saknades, men det blåste motvind på målrakan !
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.98    0.0   4 Heat 2    
Islamzai, Ali -78 12.17  0.0 6 Heat 2
Ström, Michael -78 12.80    0.0   4 Heat 1    
Söderström, Niclas -79 12.26  0.0 1 Heat 1
Ugube, Senay -78 13.02  0.0 PB 6 Heat 1
KS Bergström, Frida -79 14.07    0.0   6 Final    
Jyttner, Hannah -79 13.98  0.0 5 Final
Thulin, Petra -79 14.14  0.0 7 Final
400 m MS   Holmberg, Björn -77 53.95      SB 4 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 55.85  3 Heat 2
Karlsson, Mikael -74 54.58      PB 1 Heat 1    
Nedin, Johan -77 53.73  3 Heat 3
Sauter, David -76 59.26  SB 3 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.80  4 Heat 1
800 m KS   Wallgren, Lisa -79 2:34.72        3 Final    
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:01.15        4 Heat 2    
Rappe, Jonas -70 4:04.27  7 Heat 2
3 000 m MS » Malmborg, Nicklas -70 9:57.9m [1]   PB        
5 000 m MS » Malmborg, Nicklas -70 16:53.83      PB 7 Heat 1    
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.06    +1.1   3 Final    
KS Berglund, Anna-Karin -79 4.09  +0.5 PB 2 Final
Thulin, Petra -79 4.72    -   1 Final    
Wallgren, Lisa -79 3.82  +1.2 3 Final
Not
[1] - Mellantid
 1994-08-24 (on)  | 24/8 Icaden Cup 12-14 år, Enskede IP, Enskede
  Tiderna är manuella
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Ericsson, Mattias -84 10.0m   -   2 3    
Gritzun, Krister -83 10.4m - 3 3
Gustavsson, Nisse -xx 12.0m   -   6 3    
Kannerberg, Linus -84 9.7m - 2 2
Kjäll, Daniel -83 9.9m - 3 2
Lazar, Thomas -83 10.2m   -   6 1    
Lindvall, Charlie -83 11.3m - 5 3
Olsson, Johan -83 10.3m - 6 2
Orrskog, Martin -82 9.6m   -   3 1    
Torstensson, Johan -82 9.7m - 1 3
Westholm, Christian -83 10.5m - 4 3
Åström, Magnus -82 9.8m   -   5 1    
F12 Brask, Tove -84 10.5m - 5 2
Forsberg, Linnea -xx 11.2m - 7 2
Isaksson, Kristina -84 9.8m   -   2 2    
Larsson, Angelica -82 9.1m - 1 1
Lindman, Marie -83 10.2m - 4 2
Ljungkvist, Jenny -83 9.4m   -   1 2    
Lundström, Anna -82 10.0m - 7 1
Malmkvist, Sofie -83 10.1m - 3 2
Narmståhl, Caroline -xx 11.9m   -   8 2    
Nyman, Sara -82 10.7m - 6 2
Pahlén, Jenny -82 9.2m - 2 1
Sonnerby, Maria -82 9.3m - 3 1
80 m P14   Borg, Martin -xx 12.5m   0.0   8 1    
Kahn, Fredrik -81 11.4m 0.0 7 1
Lindkvist, Andreas -81 11.4m   0.0   6 1    
Malm, Hugo -81 11.0m 0.0 5 1
Messing, Emil -80 10.7m 0.0 4 1
Molinder, Roger -80 10.2m   0.0   2 1    
F14 Aderö, Johanna -81 12.0m - 2 2
Björkman, Anna -81 11.5m - 1 2
Ghebrehiwet, Harnet -81 13.4m   -   6 2    
Hallin, Pernilla -81 12.8m - 4 2
Jedeskog, Karin -81 13.9m - 7 2
Lannermo, Therese -80 11.7m   -   3 1    
Lögdqvist, Caroline -81 12.4m - 5 1
Stridh, Sofia -81 12.7m - 3 2
Svensson, Mathilda -80 13.0m   -   5 2    
Ålund, Anna -80 12.1m - 4 1
800 m P14   Crona, Mikael -81 2:37.6m     PB 4 1    
Malm, Hugo -81 2:39.8m PB 5 1
Messing, Emil -80 2:32.2m     PB 3 1    
Sundén, Mikael -81 2:41.6m 6 1
P12 Lazar, Thomas -83 3:05.2m PB 3 1
Olsson, Johan -83 3:23.6m       7 1    
Ryderstedt, Mikael -84 3:08.8m PB 5 1
F14 Aderö, Johanna -81 2:42.2m PB 3 1
Ghebrehiwet, Harnet -81 2:58.0m     PB 5 1    
Stridh, Sofia -81 3:14.1m PB 7 1
Svensson, Mathilda -80 3:10.5m PB 6 1
Wikblad, Karin -81 2:39.2m       1 1    
F12 Brask, Tove -84 3:11.0m 2 1
Malmkvist, Sofie -83 3:14.7m PB 3 1
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.60  [1]   PB 1 1    
1.40  5 1
Hallgren, Jonathan -81 1.54        3 1    
P12 Ericsson, Mattias -84 1.31  [2] PB 3 1
Kannerberg, Linus -84 1.10  PB 7 1
Orrskog, Martin -82 1.28      PB 5 1    
Rabe, Julius -82 1.31  PB 4 1
Torstensson, Johan -82 1.25  PB 6 1
F12 Malmkvist, Helen -83 1.00      PB 4 1    
Pahlén, Jenny -82 1.25  PB 1 1
Stav F14   Kleebinder, Aline -80 1.65      PB 3 1    
Längd (zon) P14   Borg, Martin -xx 3.77    -   10 1    
Hillborg, Magnus -80 4.12  - 7 1
Johansson, Andreas -80 3.92    -   8 1    
Johansson, Fredrik -81 4.15  - 6 1
Lindkvist, Andreas -81 4.42  - 4 1
Molinder, Roger -80 5.46    -   1 1    
Sundén, Mikael -81 3.90  - 9 1
F14 Björkman, Anna -81 4.15  - 3 1
Jedeskog, Karin -81 3.08    -   10 1    
Lannermo, Therese -80 4.04  - 5 1
Lögdqvist, Caroline -81 4.20  - 1 1
Wahlström, Ana -80 3.50    -   8 1    
Ålund, Anna -80 3.79  - 6 1
Kula (3,0 kg) P12   Gritzun, Krister -83 6.82      PB 3 1    
Gustavsson, Nisse -xx 4.37  PB 12 1
Gårdsäter, Viktor -84 5.89      PB 6 1    
Kjäll, Daniel -83 6.95  PB 2 1
Lindvall, Charlie -83 5.36  PB 9 1
Ryderstedt, Mikael -84 6.33  [2]   PB 4 1    
Westerlund, Markus -83 6.32  PB 5 1
Westholm, Christian -83 5.81  PB 7 1
Kula (2,0 kg) F12   Larsson, Angelica -82 6.40      PB 1 1    
Lundström, Anna -82 6.04  PB 4 1
Malmkvist, Helen -83 6.08      PB 3 1    
Mattila Palmgren, Maria -82 6.00  PB 5 1
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Crona, Mikael -81 19.99        6 1    
Ericsson, Markus -81 29.50  PB 2 1
Hallgren, Jonathan -81 23.26        5 1    
Hillborg, Magnus -80 17.50  PB 8 1
Johansson, Andreas -80 24.08  PB 4 1
Johansson, Fredrik -81 19.78  PB 7 1
Spjut (400 gr) F14   Hallin, Pernilla -81 11.80      PB 7 1    
Kleebinder, Aline -80 11.52  PB 8 1
Wahlström, Ana -80 12.08      PB 6 1    
Wikblad, Karin -81 10.66  PB 9 1
5 x 60 m P12   Kjäll, Daniel -83 47.1m       2 1    
Kannerberg, Linus -84
Torstensson, Johan -82
Orrskog, Martin -82                
F12 Larsson, Angelica -82 45.3m 1 1
Ljungkvist, Jenny -83
Pahlén, Jenny -82
Sonnerby, Maria -82
Isaksson, Kristina -84
4 x 80 m P14   Borg, Martin -xx 47.2m       3 1    
Johansson, Fredrik -81
Johansson, Andreas -80
Sundén, Mikael -81                
Kahn, Fredrik -81 45.8m 2 1
Hillborg, Magnus -80
Hallgren, Jonathan -81
Ericsson, Markus -81                
F14 Björkman, Anna -81 44.8m 2 1
Kleebinder, Aline -80
Aderö, Johanna -81
Lannermo, Therese -80                
Ålund, Anna -80 47.7m 3 1
Lögdqvist, Caroline -81
Stridh, Sofia -81
Hallin, Pernilla -81
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Klubbrekord i klassen P10
 1994-08-23 (ti)  | Augusti Proppen, Enskede IP, Enskede
  Vi beklagar fördröjningen på 45 minuter vilket berodde på att det var kortslutning i elsystemet för den elektriska tidtagningen. Stort tack till Gunnar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Crona, Magnus -75 26.94    -0.5 SB 4 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 23.99  -0.5 PB 2 Heat 4
Nedin, Johan -77 24.16    -0.5 PB 3 Heat 4    
Sauter, David -76 26.84  -0.8 4 Heat 1
Sillén, Martin -75 25.13  -0.8 PB 1 Heat 1
Ström, Michael -78 25.52    -0.4 PB 2 Heat 2    
Söderström, Niclas -79 24.49  -0.5 2 Heat 3
Ugube, Senay -78 26.39  -0.8 3 Heat 1
P18 Mireku, Richard -76 24.23    -0.5   4 Heat 4    
KS Bergström, Frida -79 29.12  -2.0 PB 2 Heat 1
Hellstrand, Linn -79 30.03  -1.2 PB 5 Heat 2
Schmitz, Jenny -77 29.22    -2.0 SB 3 Heat 1    
Skeppstedt, Maria -77 29.83  -1.2 PB 4 Heat 2
Thulin, Petra -79 29.41  -1.2 PB 3 Heat 2
800 m KS   Skeppstedt, Maria -77 ej start               
Wallgren, Lisa -79 2:32.65  2 Final
1 500 m MS   Bahto, Samuel -78 4:30.40      PB 4 Heat 2    
Forss, Michael -62 brutit  Heat 1
Gerezginer, Abreham -77 4:30.63      PB 5 Heat 2    
» Häggström, Niklas -71 3:57.34  PB 2 Heat 1
Karlsson, Mikael -74 4:19.92  PB 1 Heat 3
» Pell, Rickard -79 4:35.40        8 Heat 1    
Rappe, Jonas -70 3:59.28  PB 3 Heat 1
» Rappe, Martin -72 4:01.57  PB 4 Heat 1
» Tailoglou, Panagiotis -66 4:32.93      SB 9 Heat 3    
Ugube, Senay -78 ej start 
Höjd KS   Berglund, Anna-Karin -79 1.40        2 Final    
F16 Wallgren, Lisa -79 1.45  1 Final
Stav MS   Ericsson, Markus -81 1.60        5 Final    
Hallgren, Jonathan -81 2.30  4 Final
Wallgren, Jens -79 ej start               
KS » Kapell, Petra -67 2.10  1 Final
Diskus (2,0 kg) MS   Danielsson, Erik -71 32.72      PB 3 Final    
Kleebinder, Niklas -77 34.64  PB 2 Final
Diskus (1,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 26.26        1 Final    
Hallgren, Jonathan -81 22.22  PB 2 Final
Slägga (7,26 kg) MS   Kleebinder, Niklas -77 28.74      PB 2 Final    
Sauter, David -76 21.14  PB 3 Final
 1994-08-22 (må)  | MAI-galan, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m M22   Högberg, David -73 50.48        4 Final    
 1994-08-20/21 (lö-sö)  | Veteran landskamp, Gutavallen, Visby
  Landskamp mellan Sverige, Lettland, Estland och Litauen.
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.46        9 1  
 1994-08-20/21 (lö-sö)  | UM - Stockholmsmästerskapet, Torvalla IP, Haninge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Jacobsson, Johan -82 ej start          Heat 4  
Polash, Alex -82 9.10  - 2 Heat 4
  9.26    -   2 B-final  
Skeppstedt, Martin -82 8.63  - 2 A-final
8.80  - 1 Heat 3
F12 Askervall, Louise -83 9.49  - 8 B-final
  9.39    -   6 Heat 3  
Larsson, Angelica -82 8.97  - 2 Final
9.05  - 1 Heat 4
Lindman, Marie -83 10.16    -   7 Heat 2  
Ljungkvist, Jenny -83 9.52  - 3 Heat 1
Monterio, Märtha -83 9.5m - 7 Heat 3
Pahlén, Jenny -82 9.34    -   4 Heat 3  
Schmitz, Corinne -83 9.96  - 6 Heat 2
Wallner, Charlotte -83 10.57  - 8 Heat 2
80 m P14   Messing, Emil -80 10.92    -   6 B-final  
10.57  - 4 Heat 3
Molinder, Roger -80 10.31  - 7 A-Final
  10.21    -   3 Heat 1  
P13 Bergwall, Henry -81 11.75  - 4 Heat 1
Erling, Tomas -81 11.93  - 7 Heat 2
Klinteskog, Johan -81 11.78    -   3 Heat 4  
Lundin, Daniel -81 11.86  - 4 Heat 3
Malm, Hugo -81 10.45  - 2 Final
  10.59    -   2 Heat 1  
Olsson, Billy -81 11.27  - 5 Final
11.13  - 2 Heat 2
F14 Kleebinder, Aline -80 11.94    -   6 Heat 1  
Lannermo, Therese -80 11.71  - 4 Heat 3
Wahlström, Ana -80 13.15  - 6 Heat 3
Ålund, Anna -80 11.71    -   5 Heat 3  
F13 Aderö, Johanna -81 11.79  - 3 Heat 4
Björkman, Anna -81 11.38  - 4 Final
11.47  - 1 Heat 4
800 m P13   Bergwall, Henry -81 2:36.80      PB 8 Final  
Crona, Mikael -81 2:38.81  PB 9 Final
Klinteskog, Johan -81 2:40.8m       11 Final  
Malm, Hugo -81 2:41.7m PB 12 Final
Olsson, Billy -81 ej start 
Sundén, Mikael -81 2:45.0m       13 Final  
P12 Jacobsson, Johan -82 2:32.46  2 B-final
Lindberg, Anders -82 2:30.37  PB 1 B-final
F14 Tuvéne, Anna -80 2:52.1m       12 Final  
F13 Ghebrehiwet, Harnet -81 3:02.7m PB 15 Final
Larsson, Linda -81 2:54.9m PB 13 Final
Längqvist, Anna -81 2:57.4m     PB 14 Final  
Wikblad, Karin -81 2:38.25  3 Final
2 000 m P13   Crona, Mikael -81 7:20.54      PB 10 Final  
F13 Larsson, Linda -81 8:18.03  PB 6 Final
Wikblad, Karin -81 7:53.26  2 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Orrskog, Martin -82 12.61    -1.6   3 Final  
12.54  -0.1 PB 2 Heat 1
F12 Söderling, Sofia -83 14.85    -0.4 PB 7 Heat 1  
Ölander, Hanna -82 13.29  -0.4 PB 6 Heat 1
80 m häck (84 cm) P14   Molinder, Roger -80 12.91    -1.1 PB 2 Final  
P13 Klinteskog, Johan -81 ej start 
80 m häck (76,2 cm) F14   Kleebinder, Aline -80 16.64    -   5 Heat 2  
Lannermo, Therese -80 17.3m - 7 Heat 2
Tuvéne, Anna -80 16.62    -0.9   5 Heat 1  
F13 Wikblad, Karin -81 16.72  - 4 Heat 1
Höjd P13   Ericsson, Markus -81 1.51        3 Final  
Hallgren, Jonathan -81 1.51  2 Final
Jonsson, Per -81 1.35      PB 10    
P12 Lindberg, Anders -82 1.46  PB 2 Final
Orrskog, Martin -82 1.25  PB 8 Final
F14 Ålund, Anna -80 1.25        7 Final  
F12 Ölander, Hanna -82 1.29  PB 5 Final
Stav P13   Ericsson, Markus -81 2.10      PB 4 Final  
Hallgren, Jonathan -81 2.30  PB 2 Final
F14 Kleebinder, Aline -80 1.60  PB 4 Final
Längd (zon) P14   Messing, Emil -80 4.73    -   16    
Molinder, Roger -80 5.55  - 2 Final
P13 Malm, Hugo -81 4.12    -   11    
P12 Kjäll, Daniel -83 3.25  - 32 Final
Åström, Magnus -82 3.67  - 27 Final
F14 Kleebinder, Aline -80 4.15    -   11 Final  
Lannermo, Therese -80 3.84  - 13 Final
Wahlström, Ana -80 3.66  - 15 Final
Ålund, Anna -80 3.76    -   14 Final  
F13 Björkman, Anna -81 4.29  - 7 Final
Larnefelt, Karin -81 4.13  - 12 Final
Lögdqvist, Caroline -81 4.21    -   9    
Thulin, Marie -81 3.63  - 20 Final
F12 Askervall, Louise -83 3.89  - 18
Ljungkvist, Jenny -83 3.49    -   33    
Pahlén, Jenny -82 3.99  - 16
Wallner, Charlotte -83 3.84  - 20
Tresteg (zon) P14   Messing, Emil -80 11.24    -   3 Final  
P13 Ericsson, Markus -81 10.00  - 3 Final
Hallgren, Jonathan -81 9.98    -   4 Final  
Klinteskog, Johan -81 9.33  - 10 Final
F13 Aderö, Johanna -81 8.64  - 8 Final
Kula (4,0 kg) P13   Malm, Hugo -81 9.69      PB 2 Final  
Kula (3,0 kg) P13   Lindberg, Anders -82 8.45      PB 6 Final  
P12 Kjäll, Daniel -83 6.83  PB 12 Final
Naeve, Peter -83 6.54        13 Final  
F14 Wahlström, Ana -80 8.52  6 Final
F13 Björkman, Anna -81 7.98  PB 4 Final
Kula (2,0 kg) F12   Askervall, Louise -83 7.90        7 Final  
Diskus (1,0 kg) P13   Ericsson, Markus -81 23.26        2 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P13   Crona, Mikael -81 20.98      PB 11 Final  
Ericsson, Markus -81 28.60  PB 5 Final
Hallgren, Jonathan -81 24.32        7 Final  
Johansson, Fredrik -81 18.60  PB 15 Final
Boll (300 gr) F12   Fransson, Ava -83 28.20  [1]   PB 6 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 1994-08-19/21 (fr-sö)  | Öppna UDM och JDM 1994, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
  Svalt, svaga vindar och ofta duggregn
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Kleebinder, Niklas -77 12.33    +1.5   6 Heat 2  
P16 Islamzai, Ali -78 12.00  -0.2 2 Heat 1
  11.90    +2.1   3 Final  
Ugube, Senay -78 13.03  -0.2 PB 8 Heat 1
P15 Söderström, Niclas -79 12.30  +0.7 3 Heat 1
  12.33    +1.0   7 Final  
Wallgren, Jens -79 13.3m +0.7 6 Heat 1
K22 Wickström, Tanja -73 12.22  +3.0 1 Final
F15 Bergström, Frida -79 13.84  +0.3 3 Heat 2
  13.81    +1.2   5 Final  
Hellstrand, Linn -79 14.21  +0.3 PB 4 Heat 1
14.22  +1.2 7 Final
Jyttner, Hannah -79 13.83  +0.3 2 Heat 2
  13.63    +1.2 PB 4 Final  
Thulin, Petra -79 14.30  +0.3 4 Heat 2
13.93  +1.2 PB 6 Final
Wallgren, Lisa -79 15.44  +0.3 5 Heat 1
200 m M22   Sillén, Martin -75 25.26    +2.5   7 Final  
P16 Ugube, Senay -78 26.33  +1.4 PB 7 Heat 2
P15 Söderström, Niclas -79 24.52  +1.2 1 Heat 1
  24.29    +0.7 PB 3 Final  
F18 Wikblad, Malin -77 29.49  +0.9 4 Heat 1
29.38  +0.6 SB 7 Final
400 m M22   Högberg, David -73 51.68        1 Heat 1  
49.89  1 Final
Sillén, Martin -75 56.22        5 Heat 1  
P18 Sauter, David -76 61.99  7 Final
F18 Schmitz, Jenny -77 64.85  5 Final
800 m M22   Crona, Magnus -75 2:08.71        7 Final fr  
» Gustafsson, Peter -74 1:59.34  3 Final fr
P15 » Pell, Rickard -79 2:10.88        4 Final  
F18 » Lundgren, Stina -76 2:39.05  8 Final
Schmitz, Jenny -77 2:27.62  7 Final
F15 Wallgren, Lisa -79 2:33.63  3 Final
1 500 m M22   Crona, Magnus -75 4:18.90      PB 5 Final  
» Gustafsson, Peter -74 4:10.64  1 Final
P18 Gerezginer, Abreham -77 4:32.86      PB 7 Final  
K22 Alfredsson, Sonia -75 5:21.53  3 Final
F18 » Lundgren, Stina -76 5:06.13  SB 3 Final
2 000 m F15   Wallgren, Lisa -79 7:20.21      PB 2 Final fr  
3 000 m P15 » Pell, Rickard -79 9:31.70        1 Final  
5 000 m M22 » Rappe, Martin -72 15:51.38      PB 1 Final  
1 500 m h (91,4 cm) P15 » Pell, Rickard -79 4:44.91        1 Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) M22 » Rappe, Martin -72 6:16.12        1 Final fr  
100 m häck (84 cm) K22   Wickström, Tanja -73 14.97    +1.8 PB 1 Final  
100 m häck (76,2 cm) F15   Thulin, Petra -79 17.29    -0.9   2 Final  
Wallgren, Lisa -79 18.46  -0.9 4 Final
110 m häck (100 cm) P18   Nedin, Johan -77 18.12    -0.3   6 Final  
110 m häck (91,4 cm) P16   Ström, Michael -78 16.14    +0.8 PB 2 Final  
300 m häck (91,4 cm) P18   Nedin, Johan -77 43.59        5 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) F18   Wikblad, Malin -77 49.54      SB 5 Final fr  
F15 Thulin, Petra -79 51.75  3 Final fr
Wallgren, Lisa -79 52.54  PB 4 Final fr
Höjd P18   Kleebinder, Niklas -77 1.92        4 Final  
P15 Wallgren, Jens -79 1.55  4 Final
F15 Berglund, Anna-Karin -79 1.40        2 Final  
Wallgren, Lisa -79 1.46  1 Final
Stav P18   Kleebinder, Niklas -77 ej start            fr  
P15 Wallgren, Jens -79 3.37  2 Final
Längd P18   Kleebinder, Niklas -77 5.41    +0.4   7 Final  
F15 Good, Sandra -79 4.59  +0.4 5 Final fr
Hellstrand, Linn -79 4.67    +1.6   2 Final fr  
Thulin, Petra -79 4.64  +0.9 3 Final fr
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 14.66    +0.2   1 Final  
Enochsson, Magnus -74 12.86  +1.1 4 Final
F15 Hellstrand, Linn -79 9.59    -0.7   5 Final  
Thulin, Petra -79 10.09  +0.6 PB 3 Final
Kula (6,25 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 11.51      PB 6 Final fr  
Kula (5,5 kg) P16   Ström, Michael -78 10.69        4 Final  
Diskus (1,75 kg) P18   Kleebinder, Niklas -77 33.46      PB 7 Final  
Diskus (1,5 kg) P16   Ström, Michael -78 27.72        2 Final  
Diskus (1,0 kg) F15   Bergström, Frida -79 27.64        1 Final  
Slägga (6,25 kg) P18   Sauter, David -76 20.02        7 Final  
Spjut (800 gr) P18   Kleebinder, Niklas -77 45.20        4 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ström, Michael -78 36.62        6 Final  
P15 Wallgren, Jens -79 41.20  PB 2 Final
F15 Bergström, Frida -79 19.96  4 Final
 1994-08-18 (to)  | Sommaröset Bromma IF, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m M22   Mireku, Richard -76 24.93    -1.5   3 Heat 1    
P18 Mireku, Richard -76 24.38  +0.5 3 Heat 1
Sauter, David -76 27.02  -0.6 4 Heat 2
Höjd M22 » Victorén, Michael -74 1.94        2 Final    
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.27    +3.2   2 Final    
 1994-08-16 (ti)  | Augusti 1:an, Källbrinks IP, Huddinge
  Vackert höstväder, ca 15 grader, svaga vindar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.95    -0.6   2 Heat 2    
Geywu, Henry -65 11.27  -0.6 5 Heat 1
Högberg, David -73 11.37    -0.6 SB 1 Heat 2    
Islamzai, Ali -78 12.10  -0.6 3 Heat 2
Kleebinder, Niklas -77 12.17  -0.6 PB 4 Heat 2
Sauter, David -76 13.09    -0.6 SB 6 Heat 2    
» Wikström, Peter -57 12.58  -0.6 SB 5 Heat 2
KS Wickström, Tanja -73 12.38  -0.1 1 Final
400 m MS   Crona, Magnus -75 56.84        4 Heat 3    
Hersi, Awad -73 58.06  PB 5 Heat 3
» Häggström, Niklas -71 53.91        5 Heat 1    
Islamzai, Ali -78 54.50  PB 2 Heat 2
Nedin, Johan -77 53.42  1 Heat 2
Sillén, Martin -75 56.13      SB 1 Heat 3    
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.63  6 Heat 3
KS » Kapell, Petra -67 61.69  SB 2 Final
Wikblad, Malin -77 64.65  3 Final
3 000 m MS   Rappe, Jonas -70 8:56.22      PB 5 Heat 1    
KS Alfredsson, Sonia -75 brutit  Final
 1994-08-16 (ti)  | Tjejernas Kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
  OBS ! DÅ DEN ORDINARIE ELTIDTAGNINGEN SAKNADES ANVÄNDES RESERVUTRUSTNING MEN DET VISADE SIG ATT DEN EJ GAV KORREKT RESULTAT VARFÖR MANUELLA TIDER ANVÄNDES
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Bergström, Frida -79 14.0m   +0.9   2 1    
400 m F18 » Lundgren, Stina -76 66.5m       4 1    
Schmitz, Jenny -77 66.00  3 1
800 m K22   Alfredsson, Sonia -75 2:31.4m       2 1    
Wahlberg, Jessica -74 2:32.3m PB 3 1
Längd F16   Hellstrand, Linn -79 4.68    -0.2   8 1    
 1994-08-14 (sö)  | Svealandscupen, Kilsbergsvallen, Garphyttan - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m h (91,4 cm) P16 » Pell, Rickard -79 4:48.65        4 Final    
110 m häck (91,4 cm) P16   Ström, Michael -78 16.89    -0.3   2 Heat 2    
 1994-08-13 (lö)  | Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Skeppstedt, Martin -82 8.90    -   1 Heat 3    
Längd (zon) P12   Skeppstedt, Martin -82 3.74    0.0   16      
 1994-08-13 (lö)  | Katrineholmsspelen, Backavallen, Katrineholm
  Soligt 20-25 grader och växlande vindar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m K22   Wahlberg, Jessica -74 66.47      PB 3 Heat 1    
 1994-08-05/07 (fr-sö)  | Veteran SM, Kristinebergs IP, Stockholm - SM : gren
  Fredag - soligt och varmt ca 27 grader, Lördag - åska och lätt regn på förmiddagen sedan uppehåll och ca 20 grader, Söndag - uppehåll och blåsigt ca 20 grader.
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M45   Andersson, Torkel -48 61.01      PB 3 Heat 2  
1 500 m K35   Leonard, Julie -59 5:01.91      SB 1 Final  
5 000 m K35   Leonard, Julie -59 18:12.61      SB 1 Final fr  
10 000 m M70   Weidenberg, Sven -24 48:03.1m     PB 3 Final  
Stav M40 » Berg, Torbjörn -51 3.00      SB 1 Final  
Kula (12,0 kg) M40 » Berg, Torbjörn -51 11.42      SB 3 Final  
Diskus (2,0 kg) M40 » Berg, Torbjörn -51 42.64        1 Final  
Spjut (800 gr) M40 » Berg, Torbjörn -51 40.76      SB 4 Final  
Spjut (600 gr) M60   Larsson, Sten -34 44.11      PB 2 Final  
 1994-08-05/07 (fr-sö)  | JSM 1994, Skogsvallen, Luleå - SM : gren
  Tävlingarna avgjordes under tre soldränkta sommardagar, 22-24 grader.
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22   Wickström, Tanja -73 12.40    -1.8   3 Heat 1 fr  
12.21  +4.2 5 Final fr
400 m M22   Högberg, David -73 50.12        1 Heat 4 fr  
49.51  PB 2 Semi 1 fr
49.85  5 Final fr
1 500 m M22 » Gustafsson, Peter -74 4:01.93        8 Heat 1 fr  
3 000 m K22   Johansson, Susanna -74 10:16.57        6 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22 » Rappe, Martin -72 6:06.79      PB 6 Final fr  
100 m häck (84 cm) K22   Wickström, Tanja -73 15.52    -2.9   4 Heat 1  
Höjd M22 » Victorén, Michael -74 2.01        4 Final  
P18 Kleebinder, Niklas -77 1.92  10
Tresteg M22 » Attersand, Johan -74 15.50    +2.2   2 Final  
» Attersand, Johan -74 15.41  [1] +0.9 PB 2
Kula (4,0 kg) K22   Gylfe, Mari -73 11.42        9    
Spjut (600 gr, f 1999) K22   Gylfe, Mari -73 36.10      PB 6 Final  
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1994-08-05/07 (fr-sö)  | USM 1994, Björknäsvallen, Boden - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Islamzai, Ali -78 11.81    +2.1   6 Heat 3 fr  
P15 Söderström, Niclas -79 12.17  +1.7 6 Heat 2 fr
200 m P16   Islamzai, Ali -78 24.10    +1.5 PB 6 Semi 1  
24.44  -3.2 1 Heat 5
P15 Söderström, Niclas -79 25.42  -3.9 4 Heat 4
3 000 m P15 » Pell, Rickard -79 9:22.49      PB 5 Final fr  
1 500 m h (91,4 cm) P15 » Pell, Rickard -79 4:37.70      PB 1 Final  
Stav P15   Wallgren, Jens -79 3.51      PB 4 Final fr  
Diskus (1,0 kg) F15   Bergström, Frida -79 29.14      PB 7 Final fr  
 1994-08-02 (ti)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
  Sol 27 grader och måttliga vindar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Geywu, Henry -65 11.27    -1.4   3 Heat 1    
200 m KS   Wickström, Tanja -73 25.58    -0.6 PB 5 A-final    
400 m M22   Högberg, David -73 49.65      PB 3 A-final    
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 1:57.84        3 D-final    
» Häggström, Niklas -71 1:55.83  PB 5 C-final
» Rappe, Martin -72 1:57.39      PB 2 D-final    
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:12.40  10 D-final
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 4:00.23        6 B-final    
Höjd MS   Kleebinder, Niklas -77 1.95      PB 8 Final    
» Victorén, Michael -74 2.00  6 Final
 1994-07-29/31 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Högberg, David -73 11.63    -0.7   3 Heat 4  
11.42  -0.2 SB 7 Semi 1
F15 Hellstrand, Linn -79 14.41  -2.3 7 Heat 2
400 m M22   Högberg, David -73 50.27        3 Heat 4  
P18 Nedin, Johan -77 55.17  5 Heat 3
800 m M22 » Gustafsson, Peter -74 1:57.17      PB 7 Heat 2 fr  
K22 Johansson, Susanna -74 2:22.96  PB 3 Final fr
F15 Wallgren, Lisa -79 2:31.41  PB 7 Final fr
1 500 m M22 » Gustafsson, Peter -74 4:02.06        6 Final  
100 m häck (76,2 cm) F15   Wallgren, Lisa -79 18.56    +1.0   5 Final fr  
300 m häck (91,4 cm) P18   Nedin, Johan -77 43.44        1 Heat 1  
Höjd M22 » Victorén, Michael -74 2.00        1 Final fr  
P18 Kleebinder, Niklas -77 1.90  2 Final fr
F15 Berglund, Anna-Karin -79 1.45        4 Final  
Wallgren, Lisa -79 1.45  3 Final
Stav P15   Wallgren, Jens -79 3.20        4 Final  
Längd P18   Kleebinder, Niklas -77 5.85    +0.5   17    
F15 Hellstrand, Linn -79 4.65  +0.6 12
Tresteg P15   Wallgren, Jens -79 11.54    +1.7 PB 6 Final fr  
F15 Hellstrand, Linn -79 9.96  +0.4 PB 8 Final fr
Wallgren, Lisa -79 9.51  +0.1 PB 11 fr
Diskus (1,5 kg) P15   Wallgren, Jens -79 25.60        7 Final fr  
Spjut (600 gr, f 1999) P15   Wallgren, Jens -79 37.84      PB 8 Final  
 1994-07-29/31 (fr-sö)  | SM 1994, Ullevi, Göteborg - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22   Wickström, Tanja -73 12.44    0.0   4 Heat 2 fr  
 1994-07-26 (ti)  | Karlskrona GP, Västra Mark, Karlskrona
  Den fantastiska sommaren fortsatte, idealiska förhållanden med svaga vinadr, varmt ! Publik ca 1500 nöjda åskådare.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Häggström, Niklas -71 3:59.09      SB 5 B-final    
Höjd MS » Victorén, Michael -74 2.00        4 Final    
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej res               
 1994-07-25 (må)  | Sommar-öset 25/7, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.87    -0.6   1 Heat 2    
Islamzai, Ali -78 12.02  -0.6 2 Heat 2
Opander, Niklas -78 12.67    +1.1   3 Heat 1    
KS Wickström, Tanja -73 12.46  -0.5 1 Heat 2
200 m MS   Islamzai, Ali -78 24.31    -0.6   3 Heat 2    
Nedin, Johan -77 24.25  -0.1 PB 1 Heat 3
Opander, Niklas -78 25.91  -0.1 PB 5 Heat 3
800 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 2:12.20        4 Heat 1    
1 500 m MS   Crona, Magnus -75 4:21.19      PB 2 Heat 2    
» Malmborg, Nicklas -70 4:19.73  10 Heat 1
» Rappe, Martin -72 4:01.88  PB 1 Heat 1
Stav MS   Wallgren, Jens -79 ej res               
KS » Kapell, Petra -67 2.21  PB 1 Final
Wallgren, Lisa -79 1.81  [1] PB 2 Final
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.10    -0.5   4 Final    
» Victorén, Michael -74 6.66  +0.6 SB 2 Final
KS Hellstrand, Linn -79 4.56  +1.8 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1994-07-23 (lö)  | Massa Linds Minnesserie, Stora Mossens IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Håkan -60 43.30        2 Final    
Vikt (18 kg) MS   Johansson, Håkan -60 11.55      PB 2 Final    
 1994-07-21 (to)  | Aartselaar, Aartlesar, BEL
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Geywu, Henry -65 11.20    -   1 C-final    
 1994-07-21 (to)  | Sommar-öset 21/7, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.86    +0.6   4 2    
M22 Franzén, Kjell -72 11.94  +0.6 SB 6 2
Holubec, Andreas -74 11.54  +0.6 1 2
  11.54    +0.2   6 Final    
P16 Islamzai, Ali -78 11.91  +0.6 PB 5 2
Opander, Niklas -78 12.57  +1.4 3 1
 1994-07-15/17 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m häck (84 cm) KS   Johansson, Pernilla -72 brutit          Final fr  
Höjd KS   Johansson, Pernilla -72 1.50        3 Final fr  
Längd K22   Johansson, Pernilla -72 4.86    +2.4   5 1  
 1994-07-09 (lö)  | 7/9 Icaden Cup 12-14 år, Enskede IP, Enskede
  Tiderna är manuella
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P12   Andersson, Martin -82 2:43.2m     PB 3 1    
Arve, Hannes -84 3:26.1m PB 12 1
Bendtz, Patrik -84 3:05.5m     PB 8 1    
Israeli, Daniel -xx 2:37.0m PB 1 1
Jacobsson, Johan -82 2:37.1m 2 1
Karpati, Mats -72 3:30.4m     PB 13 1    
Lazar, Thomas -83 3:13.8m PB 9 1
Månsson, Jonas -84 3:31.6m PB 14 1
Olsson, Johan -83 2:49.7m     PB 4 1    
Palm, Thomas -85 3:24.6m PB 11 1
F12 Ahnström, Maria -84 3:07.0m PB 1 1
Brask, Tove -84 3:10.3m     PB 2 1    
Bäckrud, Malin -84 3:35.8m PB 7 1
Malmkvist, Helen -83 3:30.1m PB 6 1
Malmkvist, Sofie -83 3:24.0m     PB 4 1    
Wikblad, Emma -84 3:19.9m PB 3 1
2 000 m P14   Hillborg, Magnus -80 7:54.7m     PB 2 1    
Sundén, Mikael -81 7:38.3m [1] PB 1 1
F14 Svenning, Sigrid -81 8:09.0m     PB 4 1    
Wikblad, Karin -81 7:33.1m SB 2 1
60 m häck (76,2 cm) P12   Gårdsäter, Viktor -84 13.7m   0.0   5 1    
Isaksson, Johan -82 13.1m 0.0 3 2
Johnson, Alexander -84 13.4m   0.0   4 1    
Orrskog, Martin -82 12.3m 0.0 1 2
Ryderstedt, Mikael -84 14.4m 0.0 5 2
Skeppstedt, Martin -82 12.9m   0.0   2 2    
Torstensson, Johan -82 13.2m 0.0 4 2
F12 Askervall, Louise -83 12.9m 0.0 2 2
Isaksson, Kristina -84 13.6m   0.0   5 2    
Ljungkvist, Jenny -83 13.5m 0.0 4 2
Lundström, Anna -82 12.9m 0.0 3 2
Pahlén, Jenny -82 11.9m   0.0   1 1    
Sterner, Sara -xx 13.2m 0.0 2 1
Ölander, Hanna -82 12.4m 0.0 1 2
80 m häck (84 cm) P14   Flodell, Johan -81 15.0m   0.0   3 1    
Johansson, Fredrik -81 17.7m 0.0 5 1
Molinder, Roger -80 12.5m   0.0   1 1    
Sundén, Mikael -81 15.9m 0.0 4 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Kleebinder, Aline -80 15.8m   0.0   2 1    
Lannermo, Therese -80 17.4m 0.0 3 1
Svenning, Sigrid -81 17.5m   0.0   3 2    
Wiberg, Olivia -80 16.7m 0.0 1 2
Wikblad, Karin -81 16.9m 0.0 2 2
Längd (zon) P12   Andersson, Martin -82 4.05    0.0 PB 2 1    
» Attersand, Henrik -84 3.48  0.0 PB 12 1
Bendtz, Patrik -84 3.53    0.0 PB 10 1    
Boheman, Robin -84 2.97  0.0 PB 17 1
Furu, Robin -84 3.16  0.0 PB 15 1
Isaksson, Johan -82 3.86    0.0   6 1    
Israeli, Daniel -xx 4.00  0.0 PB 4 1
Jacobsson, Johan -82 4.02  0.0 PB 3 1
Lazar, Thomas -83 3.49    0.0 PB 11 1    
Lundin, Patrik -84 3.54  0.0 PB 9 1
Månsson, Jonas -84 2.89  0.0 PB 19 1
Olsson, Johan -83 2.94    0.0 PB 18 1    
Palm, Thomas -85 3.19  0.0 PB 14 1
Rabe, Julius -82 3.64  0.0 PB 8 1
Skeppstedt, Martin -82 4.36    0.0   1 1    
Thunberg, Johan -84 3.15  0.0 PB 16 1
Torstensson, Johan -82 3.76  0.0 PB 7 1
F12 Ahnström, Maria -84 3.37    0.0 PB 11 1    
Askervall, Louise -83 3.73  0.0 PB 5 1
Brask, Tove -84 2.99  0.0 PB 17 1
Bäckrud, Malin -84 2.90    0.0 PB 19 1    
Isaksson, Kristina -84 3.40  0.0 PB 9 1
Ljungkvist, Jenny -83 3.47  0.0 7 1
Lundström, Anna -82 3.37    0.0 PB 10 1    
Malmkvist, Sofie -83 3.76  0.0 PB 3 1
Nyman, Sara -82 3.31  0.0 PB 12 1
Pahlén, Jenny -82 3.96    0.0   2 1    
Saarela, Pia -83 3.17  0.0 PB 14 1
Sterner, Sara -xx 2.98  0.0 PB 18 1
Wikblad, Emma -84 3.42    0.0 PB 8 1    
Ålund, Carina -83 3.06  0.0 PB 15 1
Ölander, Hanna -82 3.74  0.0 4 1
Tresteg (zon) P14   Flodell, Johan -81 9.77    0.0 PB 3 1    
Hallgren, Jonathan -81 9.98  0.0 PB 2 1
Johansson, Fredrik -81 8.90    0.0 PB 4 1    
Molinder, Roger -80 11.10  0.0 PB 1 1
F14 Kleebinder, Aline -80 9.09  0.0 PB 3 1
Lannermo, Therese -80 8.75    0.0 PB 5 1    
Lögdqvist, Caroline -81 8.97  0.0 PB 4 1
Svensson, Mathilda -80 8.18  0.0 PB 6 1
Diskus (1,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 27.22      PB 2 1    
Gillberg, Mikael -80 19.80  PB 4 1
Hallgren, Jonathan -81 20.66        3 1    
Hillborg, Magnus -80 15.70  PB 5 1
Diskus (0,6 kg) F14   Lindskog, Karin -80 14.86      PB 4 1    
Lögdqvist, Caroline -81 14.62  6 1
Wahlström, Ana -80 22.80  PB 1 1
Boll (300 gr) P12   Arve, Hannes -84 15.38      PB 15 1    
» Attersand, Henrik -84 29.96  [2] PB 3 1
Boheman, Robin -84 24.97      PB 11 1    
Fjällström, David -82 18.81  PB 14 1
Furu, Robin -84 24.95  PB 12 1
Gårdsäter, Viktor -84 29.88      PB 4 1    
Johnson, Alexander -84 29.70  PB 5 1
Karpati, Mats -72 26.54  PB 8 1
Kjäll, Daniel -83 32.27      PB 1 1    
Olsson, Johan -83 22.83  13 1
Orrskog, Martin -82 29.40  PB 6 1
Ryderstedt, Mikael -84 28.07      PB 7 1    
Westholm, Christian -83 25.21  PB 10 1
F12 Malmkvist, Helen -83 17.34  4 1
Mattila Palmgren, Maria -82 18.60        3 1    
Saarela, Pia -83 19.14  PB 2 1
Gatustafett F12   Larsson, Angelica -82 44.10        1 1    
Ljungkvist, Jenny -83
Askervall, Louise -83
Pahlén, Jenny -82
Mattila Palmgren, Maria -82
5 x 60 m P12   Torstensson, Johan -82 43.8m       1 1    
Andersson, Martin -82
Jacobsson, Johan -82
Isaksson, Johan -82
Skeppstedt, Martin -82
4 x 80 m F14   Ålund, Anna -80 44.4m       2 1    
Lannermo, Therese -80
Kleebinder, Aline -80
Wiberg, Olivia -80
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Klubbrekord i klassen P10
 1994-07-07 (to)  | Juli-proppen, Stockholms Stadion, Stockholm
  Vädret underbart varmt och skönt, kanske för varmt för kvinnorna som sprang 10 000 m
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Torkel -48 27.51    -0.2 PB 8 Heat 1    
Danielsson, Erik -71 24.36  -0.4 PB 4 Heat 2
Franzén, Kjell -72 23.58    +0.3 SB 5 Heat 3    
Islamzai, Ali -78 24.25  -0.4 3 Heat 22
24.19  +0.9 PB 6 Final
800 m MS   Andersson, Torkel -48 2:23.05      PB 8 Heat 1    
Johansson, Bengt -59 2:14.34  SB 6 Heat 1
KS Wahlberg, Jessica -74 2:36.43  PB 5 Final
Längd MS   Islamzai, Ali -78 4.68    +0.2 SB 13      
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.19        4 Final    
Danielsson, Erik -71 10.53  PB 6 Final
 1994-07-05 (ti)  | 3:e Sommaröset, Stockholms Stadion, Stockholm
  Vädret underbart, sol och lätt vind.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.93    +0.4   5 2    
Tresteg M22   Enochsson, Magnus -74 13.19    +1.4   3 1    
» Victorén, Michael -74 13.94  -0.3 PB 1 1
 1994-07-04 (må)  | Gefle Dagbladsgalan, Gavlestadion, Gävle
  Tävlingen ingår i Folksam GP
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m M22   Högberg, David -73 49.93        3 Heat 1    
3 000 m KS   Johansson, Susanna -74 brutit          Final    
 1994-07-02/03 (lö-sö)  | Rosenbomspelen, Västra Mark, Karlskrona
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
2 000 m h (91,4 cm) M22 » Rappe, Martin -72 6:13.53        1 1  
 1994-07-02/03 (lö-sö)  | Lilla Ljusdalsspelen, Älvvallen, Ljusdal
  Mycket varmt och vindstilla ca 30 grader och lätta vinadar
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Höjd P16   Wallgren, Jens -79 1.61      PB 2 1  
Stav P16   Wallgren, Jens -79 3.40  [1]   PB 1 1  
Längd P16   Wallgren, Jens -79 4.69    0.0   2 1  
Tresteg P16   Wallgren, Jens -79 11.53    0.0 PB 1 1  
Diskus (1,5 kg) P16   Wallgren, Jens -79 26.93        1 1  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wallgren, Jens -79 37.36      PB 1 1  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1994-07-02 (lö)  | Spårvägens ungdomsspel, Trollbäckens IP, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Skeppstedt, Martin -82 8.77    +0.3   1 Final    
 1994-06-30 (to)  | Västerås Games, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m M22   Högberg, David -73 50.71        2 B-final    
1 500 m MS   Rappe, Jonas -70 4:10.83        9 Heat 2    
M22 » Rappe, Martin -72 4:05.09  5 Heat 2
 1994-06-29 (on)  | Sommar-ös sollentuna, Sollentunavallen, Sollentuna
  Molnigt och ca 22 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Islamzai, Ali -78 11.80    +3.4   4 A-heat    
800 m K22   Wahlberg, Jessica -74 2:40.04      PB 5 1    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 44.08      SB 3 1    
 1994-06-25 (lö)  | Saarijärvi Juhannuskisat, FIN
  Finsk GP tävling
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:56.66      SB 25 1    
M22 » Gustafsson, Peter -74 2:00.31  32 1
1 500 m MS » Askdal, Kjell -67 4:05.44        4 1    
3 000 m K22   Johansson, Susanna -74 10:04.51      PB 7 1    
 1994-06-25 (lö)  | Kourtanen Elittikisat, FIN
  Finsk GP tävling
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m K22   Wickström, Tanja -73 12.35    +1.2   3 Heat 2    
400 m M22   Högberg, David -73 49.8m       1 Heat 3    
3 000 m K22   Johansson, Susanna -74 10:04.51        7 Final    
 1994-06-24 (fr)  | Keuruu kesäkisat, Keuruu stadion, Keuruu, FIN
  Finsk GP tävling
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m K22   Wickström, Tanja -73 12.13    +2.7   4 Heat 1    
1 500 m K22   Johansson, Susanna -74 4:57.03      PB 3 A-final    
 1994-06-20/22 (må-on)  | Öppna Senior-DM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.74    +0.6   5 Heat 1  
Holubec, Andreas -74 11.54  +0.7 3 Heat 1
  11.59    +0.5   7 Final  
Islamzai, Ali -78 12.13  +0.7 PB 6 Heat 1
Mireku, Richard -76 11.82  +1.1 7 Heat 2
Opander, Niklas -78 12.46    +0.7 PB 7 Heat 1  
Uhlin, Michael -78 12.02  +1.1 PB 8 Heat 2
KS Bergström, Frida -79 13.80  +0.8 6 Heat 1
Nyström Tholander, Emma -76 12.94  +0.8 SB 3 Heat 1
  ej start          Final  
Säfström, Hanna -76 14.01  +0.5 PB 5 Heat 2
Wickström, Tanja -73 12.38  +0.5 1 Heat 2
12.30  +1.6 1 Final
200 m MS   Högberg, David -73 23.25    +2.7   2 Heat 5 ti  
23.54  +1.8 SB 6 A-final ti
Islamzai, Ali -78 24.05    +2.4   4 Heat 2 on  
Mireku, Richard -76 23.85  +2.7 4 Heat 5 ti
23.62  +1.7 PB 3 B-final ti
Nilsson, Magnus -79 25.94    +7.2   4 Heat 4 ti  
Söderström, Niclas -79 24.31  +1.1 PB 4 Heat 3 ti
Uhlin, Michael -78 24.28  +1.7 PB 3 Heat 3 ti
KS Nyström Tholander, Emma -76 26.56  +1.3 SB 4 Heat 1 on
ej start  B-final on
400 m MS   Högberg, David -73 50.05      PB 1 Heat 1  
49.92  PB 2 A-final ti
Nedin, Johan -77 53.02  PB 4 Heat 2
  54.39        3 B-final ti  
Sauter, David -76 59.74  SB 5 Heat 3
Sillén, Martin -75 56.27  SB 4 Heat 4
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.58        5 Heat 5  
Värjö, Daniel -74 54.29  SB 5 Heat 1
KS Wikblad, Malin -77 63.33  SB 3 Heat 1
800 m MS   Forss, Michael -62 brutit          Heat 4 ti  
» Häggström, Niklas -71 1:57.83  2 Heat 3 ti
  2:03.53        7 Final on  
» Rappe, Martin -72 1:58.68  PB 2 Heat 4 ti
» Tailoglou, Panagiotis -66 ingen tid  Heat 1 ti
KS Alfredsson, Sonia -75 2:30.70      SB 6 Heat 2 ti  
Schmitz, Jenny -77 2:27.62  7 Heat 1 ti
1 500 m MS   Crona, Magnus -75 4:26.41      SB 7 B-final  
» Gustafsson, Peter -74 4:00.51  PB 6 A-final
Hersi, Awad -73 4:22.31        5 B-final  
» Malmborg, Nicklas -70 4:18.20  PB 3 B-final
» Rappe, Martin -72 4:02.03  PB 7 A-final
KS Alfredsson, Sonia -75 5:12.45      PB 8 Final  
Johansson, Susanna -74 ej start  Final
3 000 m MS   Edholm, Per -73 9:11.32  [1]         on  
Tholander, Jakob -71 9:39.6m [1] SB on
5 000 m MS   Edholm, Per -73 brutit          A-final on  
Tholander, Jakob -71 16:11.56  PB 4 B-final on
3 000 m h (91,4 cm) MS » Lindelöw, Jan -59 11:43.37      SB 6 Final ti  
Rappe, Jonas -70 11:39.45  5 Final ti
100 m häck (84 cm) KS   Johansson, Pernilla -72 17.09    -1.2 PB 4 Heat 2 ti  
Wickström, Tanja -73 15.14  -0.5 4 Heat 1 ti
15.05  -0.2 PB 5 Final ti
400 m häck (91,4 cm) MS   Nedin, Johan -77 63.35      PB 6 Heat 2 on  
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 67.88      SB 2 Final on  
Wikblad, Malin -77 71.06  3 Final on
Höjd MS » Victorén, Michael -74 1.92        6 Final ti  
KS Berglund, Anna-Karin -79 1.42  2 Final
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.07    +0.9   8 Final  
Kleebinder, Niklas -77 5.80  +0.8 10
Ström, Michael -78 5.68    +1.4   11    
» Victorén, Michael -74 6.47  +1.1 SB 6 Final
KS Good, Sandra -79 4.82  +2.2 10 on
Hellstrand, Linn -79 4.30  +0.7 on
  4.46    +3.8   16   on  
Johansson, Pernilla -72 4.75  +2.2 11 on
4.70  +1.6 on
Thulin, Petra -79 4.62  +3.1 15 on
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 15.06    +1.4   1 Final ti  
Enochsson, Magnus -74 13.34  +1.2 PB 7 Final ti
KS Good, Sandra -79 9.96    +1.5 PB 8 Final ti  
Hellstrand, Linn -79 9.86  -1.8 9 ti
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.95        6 Final on  
Diskus (1,0 kg) KS   Bergström, Frida -79 27.24        8 Final  
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Håkan -60 43.00        5 Final on  
Spjut (800 gr) MS   Danielsson, Erik -71 47.70        9   ti  
Not
[1] - Mellantid
 1994-06-20 (må)  | Sommaröset VIK, Vilundavallen, Väsby
  Vackert väder, 22 grader
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m F18 » Lundgren, Stina -76 5:07.77      SB 4 1    
 1994-06-18/19 (lö-sö)  | Stafett-SM, Rimnersvallen, Uddevalla - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P16 » Pell, Rickard -79 2:05.36  [1]       Heat 1  
2:11.63  [1] Final
Ström, Michael -78 2:10.38  [2] Heat 1
  2:14.67  [3]       Final  
Söderström, Niclas -79 2:09.79  [3] Heat 1
2:18.03  [2] Final
4 x 100 m P16   Uhlin, Michael -78 46.21        3 Heat 2  
Söderström, Niclas -79
Ström, Michael -78
Islamzai, Ali -78                
F16 Bergström, Frida -79 51.34  [4] 4 Heat 1
Fredriksson, Eleonore -79
Thulin, Petra -79
Jyttner, Hannah -79
3 x 800 m P16   Söderström, Niclas -79 6:25.53        3 Heat 1  
» Pell, Rickard -79
Ström, Michael -78                
Ström, Michael -78 6:44.33  7 Final
» Pell, Rickard -79
Söderström, Niclas -79
Not
[1] - sträcka #2 i 3x800m
[2] - sträcka #3 i 3x800m
[3] - sträcka #1 i 3x800m
[4] - Klubbrekord i klassen F15
 1994-06-16 (to)  | Löparnas Kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Holubec, Andreas -74 11.56    +2.1   4 A-heat    
Mireku, Richard -76 11.86  +0.6 1 B-heat
400 m MS   Crona, Magnus -75 55.64      PB 3 B-heat    
» Gustafsson, Peter -74 54.18  PB 4 A-heat
Sauter, David -76 59.94      SB 5 B-heat    
KS Alfredsson, Sonia -75 64.24  PB 3 Final
Schmitz, Jenny -77 64.26  PB 4 Final
800 m MS   Hersi, Awad -73 2:06.28      PB 7 B-heat    
» Häggström, Niklas -71 1:57.42  2 A-heat
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:08.67      SB 11 B-heat    
Tholander, Jakob -71 2:02.43  SB 5 B-heat
KS Johansson, Susanna -74 2:24.35  PB 2 Final
1 500 m MS » Malmborg, Nicklas -70 4:19.77      PB 5 Final    
» Rappe, Martin -72 4:02.82  PB 2 Final
3 000 m MS » Askdal, Kjell -67 9:20.35      PB        
Edholm, Per -73 9:04.16  [1] PB
5 000 m MS » Askdal, Kjell -67 16:05.6m     PB 10 A-heat    
Edholm, Per -73 15:06.45  PB 4 A-heat
Not
[1] - Mellantid
 1994-06-14 (ti)  | Juni-proppen, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Holmberg, Björn -77 24.56    +3.5   3 Heat 2    
Holubec, Andreas -74 23.66  +3.5 1 Heat 2
Högberg, David -73 22.94    +2.4   3 Heat 4    
Mireku, Richard -76 23.84  +2.4 5 Heat 4
Sjöberg, Fredrik -77 24.22  +3.5 2 Heat 2
Söderström, Niclas -79 24.30    +2.6   3 Heat 3    
» Tailoglou, Panagiotis -66 27.33  +5.1 3 Heat 1
Ugube, Senay -78 26.93  +5.1 2 Heat 1
» Victorén, Michael -74 23.06    +2.4   4 Heat 4    
KS Bergström, Frida -79 28.83  +4.3 5 Final
Jyttner, Hannah -79 28.45  +4.3 4 Final
Thulin, Petra -79 28.22    +4.3   3 Final    
Wickström, Tanja -73 25.48  +4.3 1 Final
1 000 m MS   Crona, Magnus -75 2:46.01      PB 2 Heat 1    
Hersi, Awad -73 2:46.19  PB 6 Heat 2
» Häggström, Niklas -71 2:33.64      PB 3 Heat 2    
Lindberg, Mattias -72 2:48.18  SB 4 Heat 1
» Rappe, Martin -72 2:32.52  PB 2 Heat 2
Tholander, Jakob -71 2:43.50      PB 1 Heat 1    
Walther, Hugo -57 2:47.49  SB 3 Heat 1
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 14.44    +1.9          
14.96  +3.8 1 Final
Kleebinder, Niklas -77 12.09    +0.4 PB 6 Final    
Ström, Michael -78 12.31  +1.0 PB
12.49  +3.3 5 Final
KS Berglund, Anna-Karin -79 9.21    +2.0 PB 7 Final    
Hellstrand, Linn -79 9.88  +1.9 PB
10.00  +3.3 6 Final
Thulin, Petra -79 10.29  +2.2 5 Final
Spjut (800 gr) MS   Kleebinder, Niklas -77 42.02        7 Final    
 1994-06-12 (sö)  | Final Div 1 Svealand, Kristinebergs IP, Stockholm
  Soligt och varmt, tyvärr något blåsigt
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m K22   Wickström, Tanja -73 12.28    +2.3   1 1    
200 m F16   Fredriksson, Eleonore -79 26.58    +2.4   3 1    
400 m F18   Wikblad, Malin -77 63.97      SB 3 1    
800 m F18   Schmitz, Jenny -77 2:32.52        3 1    
1 500 m K22   Johansson, Susanna -74 5:01.46      PB 2 1    
2 000 m KS   Leonard, Julie -59 6:49.0m [1]   PB        
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:22.44      SB 1 1    
100 m häck (84 cm) K22   Wickström, Tanja -73 16.37    +1.5   3 1    
400 m häck (76,2 cm) K22   Wikblad, Malin -77 71.06      PB 3 1    
Höjd K22   Johansson, Pernilla -72 1.58      SB 3 1    
Längd K22   Johansson, Pernilla -72 5.24    +2.6   2 1    
4.95  +0.9 2 1
Kula (4,0 kg) K22   Gylfe, Mari -73 12.18      PB 1 1    
Diskus (1,0 kg) KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 29.84        4 1    
Spjut (600 gr, f 1999) K22   Gylfe, Mari -73 33.98        3 1    
Stafett 1 000 m KS   Wickström, Tanja -73 2:24.59        2 1    
Engqvist, Stina -74
Fredriksson, Eleonore -79
Wikblad, Malin -77
Not
[1] - Mellantid
 1994-06-11/12 (lö-sö)  | WSK-spelen, Finnvedsvallen, Värnamo
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Jacobsson, Johan -82 9.52    -3.0 SB 4 3  
Orrskog, Martin -82 9.66  +1.4 PB 3 2
Skeppstedt, Martin -82 8.64  +1.4 1 2
  8.67    -0.5   1 Final  
Åström, Magnus -82 9.82  +0.4 PB 4 1
F12 Larsson, Angelica -82 8.61  +1.2 PB 1 5
  8.85    -1.9   2 Final  
Pahlén, Jenny -82 9.06  +0.5 PB 1 4
9.37  -1.9 5 Final
Svensson, Jenny -82 9.61    -0.8 PB 5 2  
Wärn, Carina -83 12.25  -0.5 PB 5 1
Ölander, Hanna -82 9.95  +3.7 5 3
80 m P14   Hallgren, Jonathan -81 10.76    +1.9 PB 3 2  
12.03  -0.2 5 Final
Johansson, Fredrik -81 12.19    -1.0 PB 4 1  
Klinteskog, Johan -81 11.43  -1.0 PB 2 1
11.61  -0.2 4 Final
Molinder, Roger -80 10.34    -0.5 PB 2 Final  
F14 Engström, Jenny -77 12.08  -1.2 3 2
11.89  +0.3 SB 5 Final
Jedeskog, Karin -81 13.66    -1.2 PB 4 2  
Kleebinder, Aline -80 11.73  -1.7 PB 4 1
Lannermo, Therese -80 11.41  -2.9 2 2
  11.33    -0.2 PB 2 Final  
Stridh, Sofia -81 12.84  +0.3 PB 4 1
Tuvéne, Anna -80 12.17  -2.9 PB 2
Wiberg, Olivia -80 11.71  -1.7 PB 3 1
11.97  -0.2 6 Final
800 m P14   Crona, Mikael -81 2:43.23      PB 8 1  
Johansson, Fredrik -81 2:44.76  PB 9 1
Klinteskog, Johan -81 2:34.14        5 1  
Molinder, Roger -80 2:23.45  PB 3 Final
P12 Jacobsson, Johan -82 2:29.85  PB 2 1
F14 Tuvéne, Anna -80 2:47.93      PB 3 1  
Wiberg, Olivia -80 2:37.95  2 1
Wikblad, Karin -81 2:46.07  2 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Kleebinder, Aline -80 15.41    -0.5 PB 2 Final  
Lannermo, Therese -80 17.92  -0.5 3 Final
Wiberg, Olivia -80 17.94  -0.5 PB 4 Final
Höjd P14   Ericsson, Markus -81 1.45        2 1  
Hallgren, Jonathan -81 1.50  1 1
Johansson, Fredrik -81 1.35      PB 7 1  
F14 Lögdqvist, Caroline -81 1.20  PB 4 1
Längd (zon) P14   Molinder, Roger -80 5.85    -0.3 PB 1 1  
P12 Orrskog, Martin -82 3.61  +3.3 9 1
Skeppstedt, Martin -82 4.40    +2.1   1 1  
Åström, Magnus -82 3.67  -0.7 8 1
F14 Kleebinder, Aline -80 4.43  -0.3 PB 7 1
Lannermo, Therese -80 3.88    +1.2   12 1  
Tuvéne, Anna -80 4.13  -0.2 PB 12 1
F12 Larsson, Angelica -82 4.24  +0.9 PB 3 1
Pahlén, Jenny -82 4.20    -0.6 PB 4 1  
Svensson, Jenny -82 3.37  +1.5 PB 26 1
Wallner, Charlotte -83 3.59  +0.8 9 1
Wärn, Carina -83 2.65    -1.6 PB 18 1  
Ölander, Hanna -82 3.60  +1.0 22 1
Kula (4,0 kg) P14   Ericsson, Markus -81 8.04        4 1  
Hallgren, Jonathan -81 7.97  PB 5 1
Kula (3,0 kg) P12   Orrskog, Martin -82 6.41      PB 7 1  
F14 Engström, Jenny -77 7.08  PB 4 1
Jedeskog, Karin -81 4.45      PB 9 1  
Stridh, Sofia -81 5.24  PB 8 1
Wahlström, Ana -80 8.57  3 1
Kula (2,0 kg) F12   Svensson, Jenny -82 5.23      PB 14 1  
Wallner, Charlotte -83 5.69  PB 7 1
Wärn, Carina -83 4.89  PB 10 1
Diskus (1,0 kg) P14   Crona, Mikael -81 18.60      PB 8 1  
Ericsson, Markus -81 23.22  PB 3 1
Hallgren, Jonathan -81 21.16  PB 4 1
Diskus (0,6 kg) F14   Lögdqvist, Caroline -81 19.66      PB 3 1  
Spjut (400 gr) F14   Wahlström, Ana -80 10.68      PB 8 1  
 1994-06-11/12 (lö-sö)  | SAYO, Sollentunavallen, Sollentuna
  Sol och 14-20 grader varmt. Varierande vind från motvind till för stark medvind. Av 1300 anmälda genomfördes 1950 starter.
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Holubec, Andreas -74 11.73    +1.0   4 Heat 1  
P18 Mireku, Richard -76 11.79  +1.1 4 Heat 2
  11.77    +1.2 PB 8 B-final  
P16 Opander, Niklas -78 12.53  +2.4 5 Heat 3
Uhlin, Michael -78 12.18  +2.3 4 Heat 1
P15 Nilsson, Magnus -79 13.13    +0.7   6 Heat 3  
Söderström, Niclas -79 12.15  +1.0 3 Heat 4
12.25  -2.9 7 Final
F15 Bergström, Frida -79 13.71  +2.6 5 Heat 1
  13.73    -0.6 PB 7 Final  
Hellstrand, Linn -79 14.00  +2.6 6 Heat 1
Jyttner, Hannah -79 13.84  +2.0 5 Heat 2
200 m M22   Holubec, Andreas -74 24.08    -0.6   6 Heat 1  
» Victorén, Michael -74 24.08  +0.4 SB 7 Heat 2
P18 Mireku, Richard -76 23.99    +2.5   4 Heat 2  
P15 Söderström, Niclas -79 24.98  -0.8 2 Heat 2
24.32  +1.8 PB 4 Final
F15 Bergström, Frida -79 29.16    +0.2 PB 7 Heat 2  
Fredriksson, Eleonore -79 27.44  -0.3 3 Heat 1
29.69  +0.5 4 Final
400 m MS » Häggström, Niklas -71 52.64        2 B-final  
» Tailoglou, Panagiotis -66 59.16  PB 4 B-final
800 m MS » Häggström, Niklas -71 1:57.15      SB 1 C-final  
Rappe, Jonas -70 1:57.88  PB 3 C-final
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:10.70      SB 9 D-final  
M22 Crona, Magnus -75 2:04.91  PB 5 D-final
» Gustafsson, Peter -74 1:57.38  PB 6 B-final
P18 Kleebinder, Niklas -77 2:09.36      PB 5 E-final  
Nedin, Johan -77 2:08.99  PB 4 E-final
P15 » Pell, Rickard -79 2:05.80  6 A-final
F18 Schmitz, Jenny -77 2:24.68  PB 2 B-final
1 500 m MS » Askdal, Kjell -67 4:04.29      SB 7 B-final  
» Gustafsson, Peter -74 4:05.89  PB 8 B-final
Hersi, Awad -73 4:18.83      PB 8 C-final  
Karlsson, Mikael -74 4:30.67  PB 12 C-final
P16 » Pell, Rickard -79 4:12.07  [1,2] PB 2 A-final
2 000 m h (91,4 cm) M22 » Rappe, Martin -72 6:11.89      PB 7 Final  
Höjd MS » Victorén, Michael -74 1.95        5 Final  
P16 Ström, Michael -78 1.75  6 Final
F15 Berglund, Anna-Karin -79 1.40        1 Final  
Fredriksson, Eleonore -79 1.35  SB 2 Final
Längd P16   Ström, Michael -78 6.04    +1.4 PB 4 Final  
F15 Hellstrand, Linn -79 4.92  +1.4 PB 3 Final
Kula (3,0 kg) F15   Bergström, Frida -79 8.40        4 Final  
Diskus (1,0 kg) F16   Bergström, Frida -79 28.22  [3]   PB 3 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ström, Michael -78 43.86      PB 8 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P15. Ingick i grenprogrammet: 1968-1988
[3] - Klubbrekord i klassen F15
 1994-06-09 (to)  | Sommar-ös 2, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Opander, Niklas -78 12.84    +0.8   7 Heat 2    
Ström, Michael -78 12.53  +0.8 6 Heat 2
Söderström, Niclas -79 12.13    +0.8   5 Heat 2    
P16 Opander, Niklas -78 12.53  +0.3 2 Final
KS Berglund, Anna-Karin -79 14.52  +0.9 5
Bergström, Frida -79 14.07    +0.9   3      
Hellstrand, Linn -79 14.26  +0.9 PB 4
Jyttner, Hannah -79 13.81  +0.9 PB 1
Thulin, Petra -79 14.01  +0.9 PB 2
400 m MS   Karlsson, Mikael -74 56.45      PB 1 Heat 1    
» Munkhammar, Viktor -74 57.41  SB 5 Heat 2
» Tailoglou, Panagiotis -66 60.33  4 Heat 1
1 500 m MS » Askdal, Kjell -67 4:09.47        1 Final    
Tholander, Jakob -71 4:17.40  SB 3 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Thulin, Petra -79 16.83    +0.2 PB 1      
 1994-06-06 (må)  | Back on track, Enskede IP, Enskede
  Vädret under tävlingen var soligt men stördes en del av en regnskur. Vinden var växlande men blev något byig före och under kvällen. Under kvällen sattes 13 arenarekord !
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Geywu, Henry -65 11.26    -0.3 SB 5 Heat 3    
800 m MS » Gustafsson, Peter -74 1:57.79      PB 5 Heat C    
1 500 m MS   Edholm, Per -73 4:08.02      PB 9 Heat C    
» Häggström, Niklas -71 4:19.09  SB 10 Heat C
Rappe, Jonas -70 4:03.56      PB 5 Heat C    
» Rappe, Martin -72 4:03.9m PB 13 Heat B
Tholander, Jakob -71 brutit  Heat C
8 x 200 m X15   Larsson, Angelica -82 3:51.30        1 Final    
Jacobsson, Johan -82
Pahlén, Jenny -82
Skeppstedt, Martin -82
Kleebinder, Aline -80
Messing, Emil -80
Lannermo, Therese -80
Molinder, Roger -80                
Ölander, Hanna -82 4:20.58  6 Final
Orrskog, Martin -82
Wallner, Charlotte -83
Torstensson, Johan -82
Ålund, Anna -80
Karlsson, Martin -80
Aderö, Johanna -81
Lindqvist, Anders -85
 1994-06-01/02 (on-to)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Danielsson, Erik -71 11.71    +0.5 PB 6 Heat 2 on  
Holubec, Andreas -74 11.50  +0.5 PB 5 Heat 2 on
Sjöberg, Fredrik -77 12.28    +0.4 PB 6 Heat 1 on  
P16 Nilsson, Magnus -79 13.10  +1.0 PB 6 Final on
Opander, Niklas -78 12.50  +1.0 PB 5 Final on
Ström, Michael -78 12.45    +1.0 PB 4 Final on  
Söderström, Niclas -79 12.10  +1.0 PB 2 Final on
Uhlin, Michael -78 12.13  +1.0 PB 3 Final on
Wallgren, Jens -79 13.51    +1.0 PB 7 Final on  
KS Berglund, Anna-Karin -79 14.21  +0.4 PB 4 Heat 2 on
ej start  Final on
Hjärtner, Lotta -70 14.74  -0.6 PB 5 Heat 1 on
  14.84    +1.3   6 Final on  
Skeppstedt, Maria -77 13.67  -0.6 3 Heat 1 on
13.63  +1.3 5 Final on
Wickström, Tanja -73 12.16  -0.6 PB 1 Heat 1 on
  12.25    +1.3   1 Final on  
F16 Bergström, Frida -79 13.81  +1.0 PB 1 Final on
Richardsson, Åsa -78 14.14  +1.0 SB 2 Final on
Wallgren, Lisa -79 15.22  +1.0 PB 6 Final on
200 m MS   Holubec, Andreas -74 23.66    +1.0 PB 1 Heat 3 to  
Islamzai, Ali -78 24.32  +1.0 PB 3 Heat 3 to
Mireku, Richard -76 24.21    +1.0 SB 2 Heat 3 to  
KS Hjärtner, Lotta -70 30.71  -0.2 PB 5 Heat 3 to
Wickström, Tanja -73 ej start  Heat 1 to
400 m MS » Tailoglou, Panagiotis -66 59.83      SB 5 Heat 4 to  
800 m MS   Crona, Magnus -75 2:07.05      PB 7 Heat 4 on  
» Gustafsson, Peter -74 2:00.15  PB 4 Heat 3 on
» Tailoglou, Panagiotis -66 2:13.18      SB 5 Heat 5 on  
P16 » Pell, Rickard -79 2:03.18  PB 1 Final to
Ström, Michael -78 2:13.72  PB 6 Final to
F16 Berglund, Anna-Karin -79 2:48.89      PB 3 Final to  
Wallgren, Lisa -79 2:33.81  2 Final to
F14 Czarnecki, Grete -80 2:42.86  3 Final to
1 500 m MS » Askdal, Kjell -67 4:05.80      SB 8 1Final to  
3 000 m K22   Alfredsson, Sonia -75 11:37.99      PB 5 Final to  
Längd MS   Danielsson, Erik -71 6.37    +1.3 PB 3 Final to  
P16 Berglind, Kalle -79 5.11  +2.2 1 Final on
Nilsson, Per -79 4.78    +0.7 PB 4 Final on  
» Pell, Rickard -79 4.92  +1.7 PB 3 Final on
Wallgren, Jens -79 4.97  +0.6 PB 2 Final on
F16 Good, Sandra -79 4.75    +0.4 PB 2 Final to  
Hellstrand, Linn -79 4.86  +1.2 PB 1 Final to
 1994-05-31 (ti)  | ICAden-cup Final 16-18 år, Enskede IP, Enskede
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P18   Mireku, Richard -76 24.35    +0.3 SB 4      
P16 Söderström, Niclas -79 24.35  +1.3 PB 5 Heat 1
Uhlin, Michael -78 24.91    +1.8 PB 1 Heat 2    
F18 Säfström, Hanna -76 28.11  +1.1 PB 5
F16 Fredriksson, Eleonore -79 26.87  +0.9 PB 3 Heat 1
Richardsson, Åsa -78 28.97  +1.7 PB 2 Heat 2
800 m P18   Nedin, Johan -77 2:10.52