HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-10-08
Ute för 1990 Resultatdatum: 1990-10-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1990-10-31 (on)  | Oidentifierade resultat 1990 ute
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd KS   Mattson, Maria -74 1.52      PB   1    
Spjut (800 gr) MS   Karlsson, Per -60 43.70      PB   1    
» Wikström, Peter -57 47.58  PB 1
 1990-09-30 (sö)  | Berlin marathon, Berlin, GER
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Edlund, Mats -62 2:24.07      PB 53      
 1990-09-29 (lö)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS   Johansson, Håkan -60 2 071      PB 6      
Kula (7,26 kg) 11.06 [536] PB
Spjut (800 gr) 34.30 [402] PB
Diskus (2,0 kg) 30.84 [493] PB
Slägga (7,26 kg) 39.02 [640]
 1990-09-29 (lö)  | ALJ-open, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Nordh Westerberg, Hanna -73 12.84    -          
5 000 m KS   Leonard, Julie -59 17:34.69      PB 3      
Längd MS   Hellsten, Peter -74 6.15    -          
 1990-09-23 (sö)  | Propagandatävling, Danderyds Gymnasiums IP, Danderyd
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.99        3      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.70        2      
 1990-09-19 (on)  | September-proppen, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS » Engström, Fredrik -74 39.28      SB 4 Heat 3    
Högberg, David -73 38.04  PB 1 Heat 3
Lindberg, Mikael -71 38.67      PB 1 Heat 1    
Severin, Fredrik -74 42.69  SB 4 Heat 1
Svensk, Stellan -71 40.02  PB 5 Heat 2
Tholander, Jakob -71 39.57      PB 4 Heat 2    
Wallén, Mattias -72 38.32  2 Heat 3
38.84  5 Final
KS Pettersson, Karin -75 48.09  PB 2 Final
1 000 m MS   Askdal, Håkan -72 2:57.02      PB 9 Heat 1    
» Askdal, Kjell -67 2:43.32  PB 8 Heat 2
Avramovic, Tomas -74 2:55.46      PB 8 Heat 1    
» Bjurner, Pontus -74 2:50.99  PB 4 Heat 1
Forsström, Pontus -72 2:39.94  PB 6 Heat 2
Johansson, Bengt -59 2:53.19      SB 7 Heat 1    
Lundmark, Dan -72 2:47.77  PB 3 Heat 1
KS Lindqvist Björkman, Maria -52 3:44.92  PB 2 Final
Wikblad, Malin -77 3:26.39  PB 1 Final
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:23.42        2 Final    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 9:52.24      SB 3 Final    
Längd MS   Bergman, Magnus -74 4.86    +2.0   9      
» Engström, Fredrik -74 5.48  +2.0 PB 7 Final
Enochsson, Magnus -74 6.07  +3.7 2 Final
  5.76    +1.9          
Hellsten, Peter -74 5.79  +2.4 5 Final
Kollberg, Tobias -73 4.82  +1.6 PB 10
» Munkhammar, Viktor -74 5.21  +2.7 8 Final
5.13  +1.7 PB
Spjut (800 gr) MS » Wikström, Peter -57 46.64      PB 2 Final    
Spjut (600 gr) P16   Bergman, Magnus -74 42.54      PB 1 Final    
 1990-09-16 (sö)  | DF Buster cup PF 12-14 år, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Cutillas, Pedro -76 11.16    +0.2 PB 5 Heat 2    
Peyre, Alexander -76 10.45  +0.9 PB 4 Heat 1
F14 Nyström Tholander, Emma -76 10.56    +2.3   1 Heat 2    
Säfström, Hanna -76 11.21  +2.2 5 Heat 1
800 m P14 » Dahl, Elias -76 2:10.8m     PB 2 Heat 1    
Holmberg, Björn -77 2:14.21  [1] PB 5 Heat 2
F14 Johnsson, Pia -76 2:29.09      PB 4 Heat 1    
Wikblad, Malin -77 2:30.45  1 Heat 2
80 m häck (84 cm) P14   Albrecht, Martin -76 15.54    -0.1 PB 6 Heat 1    
Chang, Antony -76 12.42  +0.7 PB 3 Heat 2
80 m häck (76,2 cm) F14   Ahlqvist, Linda -76 14.96    +2.2   8 Heat 1    
Wikblad, Malin -77 14.91  +2.2 3 Heat 2
Höjd P14   Jansson, Henrik -77 1.45      PB 9      
Kraft, Christer -77 1.45  PB 9
F14 Melin, Josefina -77 1.05      SB 16      
Sandqvist, Lotta -77 1.20  PB 11
Längd (zon) P14   Haglund, Axel -76 5.17    -   6      
Jansson, Henrik -77 4.68  - 12
F14 Johnsson, Pia -76 4.55    -   8      
Nyström Tholander, Emma -76 4.77  - 4
Kula (4,0 kg) P14   Cutillas, Pedro -76 9.56      PB 11      
» Dahl, Elias -76 9.25  13
Kula (3,0 kg) F14   Di Francesco, Michaela -76 5.94      PB 15      
Sandqvist, Lotta -77 7.67  PB 10
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Chang, Antony -76 34.25        3      
Haglund, Axel -76 34.92  PB 2
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 21.00        5      
Kollberg, Johanna -76 15.11  PB 11
4 x 80 m P14   Chang, Antony -76 40.77        3      
Haglund, Axel -76
Holmberg, Björn -77
Cutillas, Pedro -76                
F14 Johnsson, Pia -76 42.96  4
Nyström Tholander, Emma -76
Säfström, Hanna -76
Ahlqvist, Linda -76
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1990-09-14/16 (fr-sö)  | JDM - UDM, Torvalla, Handen - DM : gren
  3000 m hinder M22 första hindret saknades
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Högberg, David -73 12.00    -2.3   4 Heat 1  
P16 Enochsson, Magnus -74 12.23  -3.4 3 Heat 2
  ej start          Final  
Lindroth, Ronnie -74 12.3m -3.8 4 Heat 1
F16 Björk, Lisa -74 14.5m -4.8 7 Heat 1
200 m P18   Högberg, David -73 23.52    -3.5   3 Final  
23.47  -1.8 2 Heat 1
P16 » Engström, Fredrik -74 24.37  -3.0 5 Final
  24.74    -   2 Heat 3  
F18 Lejdeborn, Pia -73 28.58  -2.3 PB 4 Heat 1
Nordh Westerberg, Hanna -73 26.35  -2.5 SB 3 Final
  26.52    -2.5   1 Heat 2  
F16 Ahlholm, Jessica -74 ej start  Heat 3
Björk, Lisa -74 29.74  - 3 Heat 2
400 m M22   Tholander, Jakob -71 54.57        5 Final fr  
P18 Högberg, David -73 52.61  3 Final fr
  53.95        1 Heat 2 fr  
Wallén, Mattias -72 52.56  2 Final fr
53.0m 1 Heat 1 fr
F18 Nordh Westerberg, Hanna -73 59.42  [1] SB 2 Final fr
800 m M22   Svensk, Stellan -71 2:03.69      PB 6 Final  
Tholander, Jakob -71 2:08.37  7 Final
P18 Wallén, Mattias -72 2:00.00        4 Final A  
P16 Severin, Fredrik -74 2:19.6m 8 Final A fr
F16 Pettersson, Karin -75 2:36.18  4 Final A fr
1 500 m M22   Gereflod, Mats -69 4:21.4m       3 Final  
P18 Forsström, Pontus -72 4:22.4m SB 6 Final
K22 Unge, Cecilia -71 5:08.04  SB 2 Final
5 000 m M22   Gereflod, Mats -69 16:17.9m     SB 6 Final  
P18 Kollberg, Tobias -73 15:51.3m [2] PB 1
1 500 m h (91,4 cm) P16 » Bjurner, Pontus -74 4:49.27      PB 2 Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Kollberg, Tobias -73 6:08.05      PB 2   fr  
100 m häck (76,2 cm) F16   Larsson, Liv -74 ej start          Final B  
110 m häck (91,4 cm) P16   Enochsson, Magnus -74 16.27    -4.2   6 Final  
16.12  - 2 Heat 2
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 41.1m       2 Final  
41.04  PB 3 Heat 1
F16 Mattson, Maria -74 ej start  Final
Höjd P18   Högberg, David -73 1.85            fr  
F16 Mattson, Maria -74 1.45  5 Final
Stav P16   Bergman, Magnus -74 3.40      PB 2 Final  
Längd M22   Edman, Rickard -68 5.93    +5.1   3 Final  
P18 Högberg, David -73 5.80  +1.5 4 Final fr
P16 Enochsson, Magnus -74 5.94    +4.3   5 Final  
Hellsten, Peter -74 6.09  +4.2 2 Final
Svensson, Jacob -74 5.78  +3.8 9
Tresteg P16 » Attersand, Johan -74 13.80    -   1 Final  
Svensson, Jacob -74 12.87  +1.9 5 Final
F16 Berzelius, Nathalie -75 8.26    +0.7   13   fr  
Larsson, Liv -74 9.10  +0.8 12 fr
Kula (5,5 kg) P16 » Engström, Fredrik -74 11.35      PB 3 Final  
Hellsten, Peter -74 10.70  4 Final
Diskus (1,5 kg) P16 » Engström, Fredrik -74 30.80      PB 10    
Diskus (1,0 kg) F16   Ahlholm, Jessica -74 21.98        9    
Björk, Lisa -74 20.22  10
Slägga (5,5 kg) P16 » Attersand, Johan -74 29.28      PB 5 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Attersand, Johan -74 43.00        7 Final fr  
Bergman, Magnus -74 46.84  PB 4 Final fr
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1990-09-10 (må)  | Kval Buster cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P12   Liljedahl, Jakob -79 2:57.93      PB 7      
Lindberg, Björn -80 3:30.00  PB 12
Lindh, David -79 3:20.79      PB 11      
Mosegaard, Trulls -78 3:20.77  PB 10
F12 Finér, Julia -79 3:21.70  PB 14
Forsén, Malin -78 3:09.69      PB 6      
Good, Sandra -79 3:12.68  PB 7
Gullberg, Erika -79 3:22.20  PB 15
Gustavsson, Vera -79 3:35.60      PB 19      
Kleebinder, Aline -80 3:26.10  PB 17
Munkhammar, Sara -80 3:25.40  PB 16
Olsson, Caroline -78 3:34.10      PB 18      
Porscheryd, Tove -79 3:13.17  PB 8
Richardsson, Åsa -78 3:07.11  PB 5
Severin, Johanna -79 3:13.55      PB 11      
Smith, Eva -79 3:13.31  PB 9
Tuvéne, Anna -80 3:13.44  PB 10
Wahlbom, Ida -80 3:36.60  PB 20
60 m häck (76,2 cm) P12   Mosegaard, Trulls -78 15.00    -   5 Heat 1    
Nilsson, Patrik -78 14.10  - 5 Heat 2
Strand, Mickael -78 11.99    -   1 Heat 2    
F12 Lodin, Jennie -78 brutit 
Thulin, Petra -79 13.56  - 5
Längd (zon) P12   Anrell, Niklas -79 3.45    -   10      
Liljedahl, Jakob -79 3.53  - 8
Lindberg, Björn -80 3.32    -   13      
Olsson, Magnus -78 4.07  - 5
Palmgren, Tomas -79 3.13  - 14
Wedel, Tomas -79 3.12    -   15      
F12 Bergqvist, Johanna -80 2.58  - 20
Björklund, Emilie -78 3.47  - 9
Elmgren, Anna -78 3.29    -   10      
Enmark, Maria -79 2.52  - 21
Finér, Julia -79 3.03  - 14
Good, Sandra -79 3.68    -   5      
Hellstrand, Linn -79 3.67  - 6
Jyttner, Hannah -79 2.97  - 17
Lodin, Jennie -78 2.82    -   19      
Nilsson, Lina -78 3.02  - 15
Olsson, Caroline -78 3.07  - 13
Persson, Johanna -80 2.51    -   22      
Schibart, Anna -78 3.22  - 12
Thulin, Petra -79 3.58  - 7
Wallgren, Lisa -79 2.90    -   18      
Westholm, Rebecca -79 3.00  - 16
Kula (3,0 kg) P12   Anrell, Niklas -79 5.36      PB 9      
Ström, Michael -78 9.09  PB 2
Wedel, Tomas -79 5.24  PB 11
Kula (2,0 kg) F12   Elmgren, Anna -78 4.32      PB 13      
Enmark, Maria -79 5.78  PB 9
Jyttner, Hannah -79 4.68      PB 11      
Nilsson, Lina -78 6.61  PB 7
Olsson, Caroline -78 4.89  PB 10
Schibart, Anna -78 8.22      PB 3      
Wallgren, Lisa -79 4.54  PB 12
Boll (300 gr) P12   Lindh, David -79 33.32  [1]   PB 8      
Olsson, Magnus -78 35.78  PB 3
F12 Björklund, Emilie -78 32.16        2      
Westholm, Rebecca -79 18.06  PB 7
5 x 60 m P12   Liljedahl, Jakob -79 49.58        4      
Lindberg, Björn -80
Olsson, Magnus -78
Ström, Michael -78
Sjöström, Marcus -78                
F12 Lodin, Jennie -78 48.61  3
Lundberg, Cornelia -98
Forsén, Malin -78
Good, Sandra -79
Thulin, Petra -79
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
 1990-09-09 (sö)  | Personliga rekordens kväll, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Enochsson, Magnus -74 12.02    -0.7   1 Heat 4    
Hellsten, Peter -74 12.32  -0.7 4 Heat 4
Högberg, David -73 11.74    -0.4   1 Heat 3    
Lindroth, Ronnie -74 12.36  -0.7 7 Heat 4
» Wikström, Peter -57 12.25  -1.3 1 Heat 5
200 m MS » Engström, Fredrik -74 24.20    -0.2 PB 1 Heat 5    
Högberg, David -73 23.95  +2.6 2 Heat 3
Lindroth, Ronnie -74 ej start          Heat 4    
KS Propper, Gabriella -74 30.20  -2.3 7 Final
400 m MS   Ekblom, Örjan -71 ej start          Heat 2    
Lindberg, Mikael -71 ej start  Heat 2
Tholander, Jakob -71 55.33        3 Heat 3    
Wallén, Mattias -72 ej start  Heat 2
800 m MS   Askdal, Håkan -72 2:14.32        3 Heat 4    
» Engström, Fredrik -74 2:16.90  PB 5 Heat 4
Forsström, Pontus -72 2:03.76      PB 2 Heat 3    
» Munkhammar, Viktor -74 2:05.05  PB 4 Heat 3
Tholander, Jakob -71 2:16.49  6 Heat 3
KS Engström, Ulrika -76 3:00.45        8 Final    
Kollberg, Johanna -76 2:37.73  PB 6 Final
Säfström, Hanna -76 2:48.66  SB 7 Final
1 500 m MS   Gereflod, Mats -69 4:09.35      PB 2 Heat 2    
Längd MS   Bergman, Magnus -74 5.07    +0.6   3 Pool 2    
Enochsson, Magnus -74 5.93  +1.4 4 Pool 1
Hellsten, Peter -74 5.97    +0.5   3 Pool 1    
Svensson, Jacob -74 5.88  +1.0 PB 5 Pool 1
KS Larsson, Liv -74 4.49  - 2 Final
Spjut (800 gr) MS » Wikström, Peter -57 45.48      PB 1 Final    
 1990-09-08/09 (lö-sö)  | Riksicaden, Prästholmens IP, Mora
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Nyström Tholander, Emma -76 10.72    -0.5   3 Heat 4  
10.81  -0.1 3 Semi 2
  10.85    -0.2   4 Final  
F13 Engström, Jenny -77 11.75  -1.1 PB 5 Heat 3
800 m P14 » Dahl, Elias -76 2:13.16        2 Heat 2  
2:11.00  4 Final
F14 Johnsson, Pia -76 2:32.98  PB 4 Heat 2
  2:32.04      PB 7 Final  
F13 Engström, Jenny -77 2:39.11  4 Heat 1
Wikblad, Malin -77 2:32.20  2 Heat 2
2:28.62  4 Final
2 000 m P14   Albrecht, Martin -76 6:38.81      PB 9    
F13 Wikblad, Malin -77 7:21.72  3
Längd (zon) F14   Nyström Tholander, Emma -76 4.62    +1.5   19    
Tresteg (zon) F14   Johnsson, Pia -76 9.75    -0.1   8    
F13 Wikblad, Malin -77 9.37  +0.1 7
Kula (4,0 kg) P14 » Dahl, Elias -76 9.46      PB 13    
Diskus (1,0 kg) P13   Lindroth, Rickard -77 22.02        9    
Diskus (0,6 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 20.46        15    
Slägga (4,0 kg) P13   Lindroth, Rickard -77 17.52      PB 6    
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 22.34        16    
 1990-09-04 (ti)  | Tjejernas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16   Nyström Tholander, Emma -76 13.16    +1.2 PB 1 Heat 2    
Säfström, Hanna -76 14.27  -0.2 PB 5 Heat 1
400 m F16   Pettersson, Karin -75 66.03        4 Final    
Propper, Gabriella -74 65.20  3 Final
800 m F16   Engström, Ulrika -76 2:59.69      PB 3 Final    
Kollberg, Johanna -76 2:41.59  2 Final
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:22.49        3 Final    
100 m häck (76,2 cm) F16   Mattson, Maria -74 16.55    +0.6 PB 5 Heat 1    
Kula (3,0 kg) F16   Mattson, Maria -74 8.96        8 Final    
Diskus (1,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 20.46        6 Final    
 1990-08-30 (to)  | Augusti-proppen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Ekblom, Örjan -71 11.98    -0.5 SB 1 Heat 2    
12.04  -2.8 3 Final
Hagelqvist, Jonas -71 12.26  -0.5 PB 2 Heat 2
  12.36    -2.8   5 Final    
Högberg, David -73 11.79  -1.8 2 Heat 1
11.81  -2.8 1 Final
Lindberg, Mikael -71 12.52    -0.5 PB 4 Heat 2    
» Munkhammar, Viktor -74 12.83  -0.5 PB 5 Heat 2
13.02  -2.8 6 Final
KS Ahlholm, Jessica -74 14.36  -1.8 5 Final
400 m MS   Arkad, Martin -69 55.41      PB 5 Heat 2    
Enblom, Hans -61 54.45  SB 2 Heat 3
Högberg, David -73 51.62      PB 3 Heat 2    
Kollberg, Jonas -69 55.37  SB 1 Heat 4
» Munkhammar, Viktor -74 55.69  PB 2 Heat 4
Severin, Fredrik -74 58.63      PB 6 Heat 4    
KS » Kapell, Petra -67 61.17  2 Final
Pettersson, Karin -75 66.68  6 Final
Propper, Gabriella -74 65.67  5 Final
1 500 m MS   Arkad, Martin -69 4:19.1m     PB 6 Heat 2    
» Askdal, Kjell -67 4:01.23  PB 5 Heat 1
Avramovic, Tomas -74 4:32.58        4 Heat 3    
» Bjurner, Pontus -74 4:36.14  PB 7 Heat 3
» Danelius, Johan -68 4:01.11  PB 4 Heat 1
Forss, Michael -62 brutit          Heat 1    
Kollberg, Tobias -73 4:13.7m 5 Heat 2
Lundmark, Dan -72 4:29.73  PB 3 Heat 3
Severin, Fredrik -74 4:54.51      PB 9 Heat 3    
Tholander, Jakob -71 4:19.84  2 Heat 3
KS Leonard, Julie -59 4:48.22  SB 3 Final
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 3.10      SB 2 Final    
Bergman, Magnus -74 3.30  PB 1 Final
Slägga (7,26 kg) MS   Enochsson, Börje -43 14.24      PB 3 Final    
Johansson, Håkan -60 39.59  PB 1 Final
Kollberg, Bo -43 11.76      PB 4 Final    
Nilsson, Kari -41 11.30  PB 5 Final
» Wikström, Peter -57 21.58  PB 2 Final
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 18.70        1 Final    
Nyström Tholander, Emma -76 16.86  2 Final
 1990-08-25/26 (lö-sö)  | DF 12-14 år, Källbrinks IP, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Shiperov, Pavlic -78 9.16    -0.1   5 Heat 2  
8.95  -0.1 PB 6 Final
F12 Good, Sandra -79 9.93  -0.1 7 Heat 3
80 m P14   Gyllner, Simon -76 11.19    -0.1   6 Heat 1  
Jacobie, Mattias -77 11.04  -0.1 PB 5 Heat 4
F14 Engström, Jenny -77 12.07    -0.1 PB 7 Heat 4  
Säfström, Hanna -76 11.67  -0.1 PB 5 Heat 2
Wikblad, Malin -77 12.47  -0.1 6 Heat 1
800 m P14 » Dahl, Elias -76 2:10.99      PB 6 Heat 1  
P12 Ionescu, Radu -78 2:34.86  PB 2 Heat 2
Shiperov, Pavlic -78 2:33.20      PB 1 Heat 2  
F14 Engström, Jenny -77 2:36.86  PB 3 Heat 2
Johnsson, Pia -76 2:34.19  PB 9 Heat 1
Kollberg, Johanna -76 2:39.52      PB 5 Heat 2  
Wikblad, Malin -77 2:27.57  4 Heat 1
2 000 m P14   Albrecht, Martin -76 6:41.39      PB 2 Heat 2  
Andersson, Staffan -77 8:15.39  [1] PB 12 Heat 2
F14 Wikblad, Malin -77 7:18.49  6 Final
80 m häck (76,2 cm) P14   Chang, Antony -76 12.07    +0.4 PB 2 Final  
12.30  +1.3 1 Heat 2
Höjd P12   Ionescu, Radu -78 1.20      PB 9    
Shiperov, Pavlic -78 1.25  PB 8 Final
Längd (zon) P14   Gyllner, Simon -76 4.63    -   10 Pool 1  
Peyre, Alexander -76 4.71  - 8 Pool 1
P12 Shiperov, Pavlic -78 4.30    -   7 Final  
F14 Johnsson, Pia -76 4.38  +1.0 PB 13
Melin, Josefina -77 4.04  +1.4 PB 21
F12 Good, Sandra -79 3.82  - 15
Tresteg (zon) F14   Johnsson, Pia -76 9.95    +1.2 PB 5 Final  
Wikblad, Malin -77 9.24  +2.9 15
9.00  +0.7
Diskus (1,0 kg) P14   Gyllner, Simon -76 22.48      PB 6 Final  
Lindroth, Rickard -77 23.10  PB 5 Final
Peyre, Alexander -76 21.54  PB 7 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 22.46      PB 8 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Chang, Antony -76 40.92        1 Final  
Lindroth, Rickard -77 27.16  PB 8 Final
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 18.88        8 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1990-08-24/26 (fr-sö)  | JSM, GIH-stadion, Örebo - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18   Högberg, David -73 52.11      PB 5 Heat 4 fr  
K22 Hernvall, Anna-Lena -71 58.31  PB 4 Heat 2 fr
57.93  PB 6 Final
800 m P18   Wallén, Mattias -72 1:57.31        4 Heat 3  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Kollberg, Tobias -73 6:14.12      PB 9 A-final fr  
400 m häck (76,2 cm) K22   Hernvall, Anna-Lena -71 67.2m       4 Final  
 1990-08-24/26 (fr-sö)  | USM, Nobelstadion, Karlskoga - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Enochsson, Magnus -74 11.98    -0.9   5 Heat 2 fr  
Hellsten, Peter -74 12.53  -1.3 6 Heat 3 fr
Morander, Andreas -74 11.40  -0.4 1 Heat 5 fr
11.48  -0.8 1 Semi 3 fr
  11.25    +0.2   2 Final fr  
Svensson, Jacob -74 12.36  -0.2 7 Heat 4 fr
200 m P16 » Engström, Fredrik -74 24.58    +1.5   5 Heat 3  
Morander, Andreas -74 23.31  +1.4 1 Heat 6
23.33  -3.0 1 Semi 2
22.79  -2.6 2 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Larsson, Liv -74 16.50    -0.7   5 Heat 2 fr  
F15 Berzelius, Nathalie -75 17.13  -0.4 5 Heat 2 fr
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 41.57        3 Heat 4 fr  
41.97  5 Semi 1 fr
F15 Berzelius, Nathalie -75 49.92  4 Heat 3
Längd P16 » Attersand, Johan -74 6.01    +1.0 PB 17    
Enochsson, Magnus -74 5.89  +1.1 20
Hellsten, Peter -74 6.10    +0.3 PB 14    
Svensson, Jacob -74 5.87  +1.2 PB 21
Tresteg P16 » Attersand, Johan -74 13.83    +1.1 PB 3 Final  
Svensson, Jacob -74 12.90  +2.5 8 Final
12.90  +1.4 PB
 1990-08-25 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Czarnecki, Stefan -51 1:13.42      PB 75      
Edlund, Mats -62 1:05.37  PB 10
» Skjutar, Arne -58 1:09.45      SB 28      
Ödman, Johan -62 1:15.56  PB 121
Ödman, Niklas -64 1:15.13  PB 105
KS Friström, Kajsa -65 1:30.14      SB 28      
Leonard, Julie -59 1:19.56  PB 9
 1990-08-22 (on)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Enochsson, Magnus -74 12.14    +2.2   4 Heat 1    
Hellsten, Peter -74 12.20  +2.2 6 Heat 1
Högberg, David -73 11.68    +2.2   2 Heat 1    
Lindroth, Ronnie -74 12.22  +2.2 7 Heat 1
Morander, Andreas -74 11.41  +2.2 1 Heat 1
» Wikström, Peter -57 12.05  +1.1 SB 7 Heat 2
  12.21    +1.0   3 Final    
KS Ahlholm, Jessica -74 14.14  +1.7 4 Final
Björk, Lisa -74 14.16  +1.7 PB 5 Final
» Kapell, Petra -67 13.40    +1.7 SB 3 Final    
Larsson, Liv -74 14.19  +1.7 6 Final
400 m MS   Lawesson, Weine -68 57.09      PB 6 D-heat    
Lindberg, Mikael -71 54.32  PB 4 B-heat
» Munkhammar, Viktor -74 56.60      PB 5 D-heat    
Severin, Fredrik -74 59.46  5 C-heat
Tholander, Jakob -71 54.10  PB 1 C-heat
KS » Kapell, Petra -67 61.97        3 Final    
Propper, Gabriella -74 65.38  5 Final
1 500 m MS   Askdal, Håkan -72 4:36.95      PB 8 B-final    
» Askdal, Kjell -67 4:06.90  1 B-final
Avramovic, Tomas -74 4:34.62        7 B-final    
Gereflod, Mats -69 4:26.01  SB 5 B-final
Johansson, Bengt -59 4:20.18  SB 4 B-final
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:08.53      PB 2 Final    
5 000 m MS   Czarnecki, Stefan -51 16:14.05      SB 6 Final    
Längd MS » Attersand, Johan -74 5.45    -0.3   5 Final    
Enochsson, Magnus -74 5.88  -0.3 2 Final
Hellsten, Peter -74 5.77    -0.3 PB 3 Final    
Svensson, Jacob -74 5.61  -0.5 SB 4 Final
KS Larsson, Liv -74 4.39  +0.8 1 Final
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.37        3 Final    
 1990-08-22 (on)  | Ymerspelen GP, Ryavallen, Borås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:24.26  [1]            
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:14.66      SB 6 Heat A    
Not
[1] - Mellantid
 1990-08-20 (må)  | Haninge-spelen, Torvalla IP, Haninge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 13.1m   +1.2   3 Final    
» Kapell, Petra -67 13.4m +1.2 4 Final
400 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 59.34        2 A-final    
» Kapell, Petra -67 61.07  1 B-final
1 500 m MS   Johansson, Bengt -59 4:21.83      SB 7 B-final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.86      SB 3 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.38        7 Final    
Spjut (800 gr) MS » Berg, Torbjörn -51 48.28      SB 6 Final    
 1990-08-19 (sö)  | Final Buster cup PF 16, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (91,4 cm) P16   Enochsson, Magnus -74 15.95    0.0 PB        
 1990-08-18/19 (lö-sö)  | Lidingö Ungdomsspel, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m F14   Nyström Tholander, Emma -76 11.03    +0.7   1 Heat 3  
10.86  +0.7 2 Final
Wikblad, Malin -77 11.91  +0.3 PB 4 Heat 1
200 m P18   Wallén, Mattias -72 24.16    +1.8   4 Heat 2  
800 m M22   Tholander, Jakob -71 2:08.57        9 Final  
P18 Forsström, Pontus -72 2:07.44  8 Final
K22 Unge, Cecilia -71 2:25.13  SB 4 Final
1 500 m P18   Kollberg, Tobias -73 4:13.54          Final  
2 000 m F14   Wikblad, Malin -77 7:18.16      PB 3 Final  
Höjd P14   Chang, Antony -76 1.60        7 Final  
Längd (zon) P14   Chang, Antony -76 5.40    +1.2 PB 4 Final  
Tresteg (zon) F14   Johnsson, Pia -76 9.49    +1.3 PB 3 Final  
Wikblad, Malin -77 9.32  +1.5 5 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Chang, Antony -76 38.00        2 Final  
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 25.32      PB 3 Final  
Nyström Tholander, Emma -76 18.36  PB 7 Final
 1990-08-14 (ti)  | Augusti-1-an, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Askdal, Håkan -72 2:12.64        8 Heat 2    
Lawesson, Weine -68 brutit  Heat 2
3 000 m MS   Czarnecki, Stefan -51 9:15.1m [1]   PB 11 Heat 1    
Johansson, Bengt -59 brutit  Heat 2
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
 1990-08-11/12 (lö-sö)  | Stockholm - Småland PF 18 år, Björknäs IP, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P18   Wallén, Mattias -72 52.58        4    
F17 Nordh Westerberg, Hanna -73 60.02  SB 1
800 m P18   Wallén, Mattias -72 1:57.91        4    
F17 Nordh Westerberg, Hanna -73 2:26.80  SB 3
Tresteg P17   Högberg, David -73 12.53    +0.2   4    
 1990-08-09 (to)  | Wexiö games GP, Värendsvallen, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:55.23        3 B-final    
 1990-08-07 (ti)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 13.26    +1.4   2 Heat 1    
13.89  -0.3 8 Final
» Kapell, Petra -67 13.41  +1.7 SB 4 Heat 2
13.84  -0.3 7 Final
800 m MS » Askdal, Kjell -67 1:59.97        1 Heat 2    
» Danelius, Johan -68 1:55.72  2 Heat 1
Wallén, Mattias -72 1:59.04        1 Heat 3    
KS Hernvall, Anna-Lena -71 2:21.02  PB 4 Final
» Kapell, Petra -67 brutit 
2 000 m MS   Johansson, Bengt -59 6:02.72      SB 8 Final    
» Skjutar, Arne -58 5:42.07  SB 5 Final
 1990-08-03/05 (fr-sö)  | SM 1990, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Forss, Michael -62 brutit          Heat 3 fr  
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:53.34      SB 5 Heat 4 fr  
1 500 m MS   Forss, Michael -62 4:07.91      SB 6 Heat 4  
Jacobson, Per-Olof -62 3:59.37  4 Heat 2
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:38.27  [1]          
8:43.29  [1]
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:38.44  [1]
8:40.53  [1]
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:38.96        4 Heat 3  
14:48.83  12
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:23.01  3 Heat 2
14:32.48  8 Final
10 000 m MS   Edlund, Mats -62 30:38.99      SB 4 Final fr  
» Skjutar, Arne -58 32:04.33  SB 11 Final fr
Not
[1] - Mellantid
 1990-08-03/05 (fr-sö)  | Gurk-spelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P13   Bergsten, Jens -77 12.10    +2.7   8 Heat 3  
Lindroth, Rickard -77 11.84  +4.7 7 Heat 4
F14 Nyström Tholander, Emma -76 10.59  +1.0 PB 4 Semi 2
10.69  +2.8 1 Heat 6
  10.51    +3.7   5 Final  
F13 Wikblad, Malin -77 11.82  +2.7 7 Heat 2
100 m P16   Enochsson, Magnus -74 11.86    +2.6   3 Heat 4  
11.77  +4.7 6 Semi 2
Morander, Andreas -74 11.53  +3.0 1 Heat 3
11.20  +4.7 1 Semi 2
  11.20    +2.0   1 Final  
P15 Fryklund, Rasmus -75 12.70  +3.7 7 Heat 2
KS » Kapell, Petra -67 13.21  +2.1 5 Final
K22 Hernvall, Anna-Lena -71 13.16  +2.1 4 Final
200 m P18   Högberg, David -73 23.17    +2.4   3 B-final  
Högberg, David -73 23.17  [1] +1.2 PB 2 Heat 2
P16 Hellsten, Peter -74 25.61    +1.9   6 Heat 4  
Lindroth, Ronnie -74 25.06  +2.2 4 Heat 1
Morander, Andreas -74 23.08  +1.8 1 Heat 7
Morander, Andreas -74 22.48  +1.8 PB 1 A-final
400 m P18   Högberg, David -73 52.56      PB 3 Heat 5  
P16 » Munkhammar, Viktor -74 57.97  PB 5 Heat 2
Severin, Fredrik -74 58.68      PB 2 Heat 1  
K22 Hernvall, Anna-Lena -71 59.68  2 Final
800 m M22 » Danelius, Johan -68 1:56.12        2 Heat A fr  
P18 Wallén, Mattias -72 1:59.31  4 Heat A fr
P16 » Munkhammar, Viktor -74 2:13.90        9 Heat A fr  
Severin, Fredrik -74 2:15.00  4 Heat B
P13 Bergsten, Jens -77 2:42.64  4 Heat B
Lindroth, Rickard -77 2:53.23        6 Heat B  
F13 Wikblad, Malin -77 2:31.41  4 Heat A
1 500 m P18   Kollberg, Tobias -73 4:13.80        1 Heat 1  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Forsström, Pontus -72 6:22.01        6 Final fr  
Kollberg, Tobias -73 6:24.31  PB 7 Final fr
80 m häck (76,2 cm) F13   Wikblad, Malin -77 16.44    +1.6 PB 7 Heat 2  
Höjd P18   Högberg, David -73 1.85      PB 7 Final fr  
P16 » Attersand, Johan -74 1.65  7 Final fr
P15 Fryklund, Rasmus -75 1.65  7 Final fr
Längd P18   Högberg, David -73 6.12    +1.7 PB 17    
P16 » Attersand, Johan -74 6.04  +2.6 8 Final
  5.95    +0.8 PB 1    
Enochsson, Magnus -74 6.19  +1.3 PB 4 Final
Hellsten, Peter -74 5.94  +2.9 9
Lindroth, Ronnie -74 5.31  +2.9 21
4.70  +1.8 PB
Längd (zon) P13   Bergsten, Jens -77 4.28    +0.2 PB 27    
F14 Nyström Tholander, Emma -76 4.93  +1.4 PB 11
F13 Wikblad, Malin -77 4.34  +3.2 21
0.05  +1.3
Tresteg P18   Högberg, David -73 12.54    +1.4 PB 8 Final fr  
P16 » Attersand, Johan -74 13.96  +2.9 2 Final fr
» Attersand, Johan -74 13.53    +2.0 PB     fr  
Enochsson, Magnus -74 12.96  +4.1 3 Final fr
12.55  +1.8 fr
Hellsten, Peter -74 12.04  +3.3 8 Final fr
10.68  +1.8 fr
Tresteg (zon) F13   Wikblad, Malin -77 9.47    +1.3 PB 9    
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Attersand, Johan -74 43.76      PB 10    
Hellsten, Peter -74 ej res 
P13 Bergsten, Jens -77 18.76        23    
Lindroth, Rickard -77 22.40  16
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 19.30      PB 9    
Nyström Tholander, Emma -76 18.00  PB 11
F13 Engström, Jenny -77 34.52  PB 1
4 x 100 m P16   Hellsten, Peter -74 46.13        1 Final fr  
Morander, Andreas -74
» Attersand, Johan -74
Enochsson, Magnus -74
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1990-07-31 (ti)  | GP-tävling, Västra Mark, Karlskrona
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:55.57        4 B-final    
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:50.18      SB 4 B-final    
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:14.55      PB 4 A-final    
 1990-07-30 (må)  | Propagandatävling, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Högberg, David -73 11.95    -1.1   3 Heat 4    
400 m häck (76,2 cm) KS   Hernvall, Anna-Lena -71 67.81        3 Final    
 1990-07-23 (må)  | Stockholms-öset, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Johansson, Bengt -59 brutit          Final    
KS Leonard, Julie -59 18:04.18  SB 2 Final
 1990-07-20/22 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m KS » Kapell, Petra -67 60.96      SB   Final  
K22 Hernvall, Anna-Lena -71 59.26  1 Final
800 m MS » Askdal, Kjell -67 1:58.58      PB 1 B-final  
1 500 m MS » Askdal, Kjell -67 4:04.90      PB 4 Final fr  
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 65.86      SB   Final fr  
K22 Hernvall, Anna-Lena -71 66.82  1 Final
 1990-07-17 (ti)  | Stockholmspropagandan, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 8.25    +2.2   2 Final    
» Kapell, Petra -67 8.34  +2.2 3 Final
300 m MS   Andersson, Mikael -65 ej start          Final    
KS Hernvall, Anna-Lena -71 42.28  PB 1 Final
» Kapell, Petra -67 43.52  SB 2 Final
1 000 m MS » Askdal, Kjell -67 ej start          Final    
Längd KS   Hirsch, Katarina -70 5.03    -   1 Final    
 1990-07-14 (lö)  | Spårvägens Ungdomsspel, Trollbäckens IP, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Chang, Antony -76 10.36    +0.8   2 Final    
F14 Nyström Tholander, Emma -76 10.83  +1.3 1 Final
80 m häck (84 cm) P14   Chang, Antony -76 12.78    +0.7 PB 2 Final    
80 m häck (76,2 cm) F14   Ahlqvist, Linda -76 brutit          Final    
Tresteg (zon) P14   Chang, Antony -76 11.34    -   2 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Chang, Antony -76 11.95      PB 1 Final    
Diskus (0,6 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 20.28      PB 3 Final    
 1990-07-05 (to)  | Gefle Dagbladgalan GP, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Forss, Michael -62 1:54.05        7 C-final    
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 4:00.20        7 B-final    
Jacobson, Per-Olof -62 3:53.33  1 B-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 brutit  B-final
 1990-07-04 (on)  | Propagandatävling, Björknäs IP, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Wikström, Johan -59 23.3m   -0.1   2 Final    
KS » Kapell, Petra -67 27.9m -0.1 1 Final
 1990-07-02 (må)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:54.84      SB        
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:52.45      SB        
 1990-07-01 (sö)  | Arena, Enskede, Stockholm
  Obekant tävling
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Boll (300 gr) F12   Björklund, Emilie -78 32.16      PB   1    
 1990-06-27 (on)  | Dala International, Kvarnsvedens IP, Borlänge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:54.99      SB 9 C-final    
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:16.52      PB 10 B-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:14.76  PB 8 B-final
 1990-06-26 (ti)  | Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P18   Wallén, Mattias -72 1:56.53      PB        
 1990-06-18/20 (må-on)  | DM, Kristinebergs IP, STOCKHOLM - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.71    -0.3 SB 7 Heat 3 ti  
400 m MS » Danelius, Johan -68 51.28        2 Heat 1  
50.80  SB 3 Semi 2
  50.68      SB 6 A-final ti  
Wikström, Johan -59 51.66  1 Heat 2
50.33  2 Semi 2
  50.07        5 A-final ti  
KS Hernvall, Anna-Lena -71 59.62  PB 3 Heat 1
59.15  PB 3 Final ti
800 m MS » Askdal, Kjell -67 2:00.50      SB 5 Heat 5 ti  
» Danelius, Johan -68 1:56.42  SB 1 Heat 1 ti
  1:55.25      SB 4 Final on  
Forss, Michael -62 ej start  Heat 3 ti
Forsström, Pontus -72 2:04.84  PB Heat 5 ti
Jacobson, Per-Olof -62 1:56.23  SB 1 Heat 4 ti
1:55.34  SB 5 Final on
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:59.55      SB 5 Heat A  
Jacobson, Per-Olof -62 4:06.7m SB 9 Heat A
Johansson, Bengt -59 4:23.26      SB 6 Heat B  
Tholander, Jakob -71 4:18.83  PB 5 Heat B
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:41.48  [1]         on  
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:31.29      SB 4 Heat A on  
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:41.04  [2] SB 3 Heat B on
Johansson, Bengt -59 ej start  Heat B on
3 000 m h (91,4 cm) MS   Gereflod, Mats -69 10:02.01      SB 5 Final ti  
400 m häck (76,2 cm) KS   Hernvall, Anna-Lena -71 65.69        2 Final on  
» Kapell, Petra -67 66.75  SB 3 Final on
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.48      SB 7 Final ti  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.42      SB 6 Final ti  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M35
 1990-06-16/17 (lö-sö)  | SAYO + Folksam GP, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m F11   Good, Sandra -79 9.75    -0.9   3 Heat 1  
9.73  +0.8 PB 3 Final
80 m P14 » Dahl, Elias -76 11.09    -1.8 PB 4 Heat 2  
ej start  Final
Peyre, Alexander -76 10.77  -0.8 2 Heat 1
  10.75    +0.2 PB 5 Final  
F14 Nyström Tholander, Emma -76 10.70  -0.4 PB 2 Heat 2
10.77  -1.8 2 Final
F13 Wikblad, Malin -77 11.65  +2.1 3 Heat 1
11.62  +2.4 8 Final
100 m K22   Hernvall, Anna-Lena -71 13.26    -2.3   5 Final  
200 m MS   Ekblom, Örjan -71 23.31    -0.7 PB 3 E-final  
300 m P18   Wallén, Mattias -72 37.70      PB 4 A-final  
800 m P14   Albrecht, Martin -76 2:26.79      PB 9 Final  
» Dahl, Elias -76 2:11.29  PB 3 Final
P13 Bergsten, Jens -77 2:39.76      PB 7 Final  
Lindroth, Rickard -77 2:45.22  PB 9 Final
F13 Wikblad, Malin -77 2:27.24  PB 1 Final
1 500 m P18   Askdal, Håkan -72 4:41.20      PB 7 C-final  
Kollberg, Tobias -73 4:15.29  6 A-final
2 000 m h (91,4 cm) M22   Forsström, Pontus -72 6:17.40      SB 9 Final  
Gereflod, Mats -69 6:22.03  PB 11 Fianl
Tholander, Jakob -71 6:46.40  PB 14 Final
Höjd F14   Ahlqvist, Linda -76 1.30      SB 2 Final  
Längd (zon) P14 » Dahl, Elias -76 4.68    -1.9 PB 5 Final  
Peyre, Alexander -76 4.95  +0.9 PB 4 Final
P13 Bergsten, Jens -77 4.12    -1.4 PB 7 Final  
F14 Ahlqvist, Linda -76 4.38  -0.1 PB 7 Final
Nyström Tholander, Emma -76 4.67  +0.7 PB 4 Final
F13 Wikblad, Malin -77 4.34    +0.7 PB 6 Final  
F11 Good, Sandra -79 3.84  -1.1 PB 3 Final
Kula (4,0 kg) P13   Lindroth, Rickard -77 7.85      PB 3 Final  
Kula (3,0 kg) F13   Wikblad, Malin -77 6.70      PB 6 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P13   Bergsten, Jens -77 20.18      PB 5 Final  
Lindroth, Rickard -77 26.02  PB 3 Final
Spjut (400 gr) F14   Ahlqvist, Linda -76 15.72      SB 4 Final  
Nyström Tholander, Emma -76 17.00  PB 2 Final
 1990-06-16/17 (lö-sö)  | Gutespelen, Gutevallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16 » Engström, Fredrik -74 12.08    -0.7 PB      
Hellsten, Peter -74 12.38  -2.0
Lindroth, Ronnie -74 12.25    +1.2        
Morander, Andreas -74 11.38  -0.8
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.06  -0.5 PB
F15 Berzelius, Nathalie -75 13.91  +0.5 PB
200 m P16 » Engström, Fredrik -74 24.43    -2.2        
Lindroth, Ronnie -74 25.12  -1.5 PB
Morander, Andreas -74 22.4m   -2.7        
» Munkhammar, Viktor -74 26.44  -1.1
Severin, Fredrik -74 26.25  -1.8
F16 Ahlholm, Jessica -74 29.63    -1.9 SB      
Björk, Lisa -74 27.83  +2.1
Eriksson, Jessica -74 29.19  -1.4
Propper, Gabriella -74 28.92    -1.8        
F15 Berzelius, Nathalie -75 28.01  -1.0 PB
Pettersson, Karin -75 29.64  -1.8
600 m P16   Hellsten, Peter -74 1:40.85      PB      
» Munkhammar, Viktor -74 1:31.02  PB
Severin, Fredrik -74 1:35.42      PB      
F16 Eriksson, Jessica -74 1:51.1m PB
Propper, Gabriella -74 1:46.7m PB
F15 Pettersson, Karin -75 1:46.0m PB
1 000 m P16 » Munkhammar, Viktor -74 2:47.50      PB      
Severin, Fredrik -74 2:58.1m SB
F16 Eriksson, Jessica -74 3:31.2m     PB      
Propper, Gabriella -74 3:22.78  PB
F15 Pettersson, Karin -75 3:16.86  PB
2 000 m P16   Avramovic, Tomas -74 6:19.95      PB      
100 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 17.30    -1.5 SB      
Björk, Lisa -74 17.62  +1.2 SB
F15 Berzelius, Nathalie -75 16.70  -0.6
110 m häck (91,4 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 16.94    -2.0 PB      
Lindroth, Ronnie -74 17.62  -1.8 PB
Morander, Andreas -74 18.10  -2.4
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 41.34             
Lindroth, Ronnie -74 44.16  PB
Morander, Andreas -74 41.50      PB      
F16 Ahlholm, Jessica -74 52.91 
F15 Berzelius, Nathalie -75 49.51  PB
Höjd P16 » Attersand, Johan -74 1.77      PB      
Enochsson, Magnus -74 1.83  PB
Svensson, Jacob -74 1.56  SB
Stav P16 » Attersand, Johan -74 2.80      PB      
Enochsson, Magnus -74 2.90  PB
Svensson, Jacob -74 2.90  PB
Längd P16 » Attersand, Johan -74 5.70    -3.2 PB      
Enochsson, Magnus -74 5.92  -2.6 SB
Hellsten, Peter -74 5.92    +2.5        
Svensson, Jacob -74 5.51  -1.2 SB
F16 Björk, Lisa -74 4.40  +0.5 PB
Tresteg P16 » Attersand, Johan -74 ej res             
Enochsson, Magnus -74 13.01  -0.4 PB
Svensson, Jacob -74 12.83  +0.5 PB
Kula (5,5 kg) P16   Hellsten, Peter -74 10.17             
Kula (3,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 8.78      PB      
9-kamp P16   Bergman, Magnus -74 brutit             
110 m häck (91,4 cm) 19.20 [418] +1.2 PB
Diskus (1,5 kg) 24.36 [474] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 40.44 [591]
Stav 3.20 [656] PB
100 m 13.21 [520] +0.8
Höjd 1.53 [540]
Kula (5,5 kg) 7.78 [425] PB
Längd ej start             
P15 Fryklund, Rasmus -75 4 075  [1] - PB 6
110 m häck (91,4 cm) 19.76 [361] -1.0
Diskus (1,5 kg) 22.80 [435] PB
Spjut (600 gr, f 1999) ej res 
Stav 2.45 [424] SB
100 m 12.61 [644] +2.2
Höjd 1.68 [696]
Kula (5,5 kg) 9.09 [526] PB
Längd 5.31 [590] -
800 m 2:25.53 [399] PB
7-kamp F16   Mattson, Maria -74 4 327    -0.2 PB 3    
100 m häck (76,2 cm) 16.56 [723] 0.0 PB
Höjd 1.51 [646] PB
Kula (3,0 kg) 9.14 [525] PB
200 m 28.11 [712] -2.0 PB
Längd 4.83 [649] +1.5 PB
Spjut (600 gr, f 1999) 25.68 [544] PB
800 m 2:39.11 [528] SB
Terränglopp P16   Avramovic, Tomas -74 16:39.58          4600 m  
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1990-06-14 (to)  | Juni-proppen, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Avramovic, Tomas -74 27.72    +1.6 PB 4 Heat 1    
» Engström, Fredrik -74 24.25  +1.9 PB 6 Heat 3
Högberg, David -73 23.44  +2.3 1 Heat 2
  23.58    +1.8 PB 3 Final    
Lindberg, Mikael -71 23.90  +2.3 2 Heat 2
Lindroth, Rickard -77 31.37  +1.6 PB 5 Heat 1
Lindroth, Ronnie -74 24.40    +2.3   6 Heat 2    
» Munkhammar, Viktor -74 26.26  +1.6 PB 3 Heat 1
Neuman, Johan -71 23.78  +1.9 PB 4 Heat 3
Peyre, Alexander -76 26.08    +1.6 PB 2 Heat 1    
Severin, Fredrik -74 25.78  +1.6 PB 1 Heat 1
Wallén, Mattias -72 23.95  +2.3 3 Heat 2
  24.11    +1.8 PB 4 Final    
KS Ahlholm, Jessica -74 28.45  +3.9 6 Heat 2
Björk, Lisa -74 27.99  +3.9 5 Heat 2
Eriksson, Jessica -74 28.64    +1.0 PB 3 Heat 1    
Nyström Tholander, Emma -76 26.69  +0.2 PB 1 Final
26.71  +1.0 1 Heat 1
Pettersson, Karin -75 28.92    +1.0 PB 4 Heat 1    
Propper, Gabriella -74 28.52  +1.0 PB 2 Heat 1
Säfström, Hanna -76 29.07  +1.0 PB 5 Heat 1
1 000 m MS   Avramovic, Tomas -74 2:59.32      PB 4 Final    
» Munkhammar, Viktor -74 2:57.73  SB 3 Final
Severin, Fredrik -74 3:01.55      SB 5 Final    
Tholander, Jakob -71 2:45.18  PB 2 Final
3 000 m MS » Askdal, Kjell -67 9:28.34  [1]   PB        
Czarnecki, Stefan -51 9:55.93  [1] SB
Walther, Hugo -57 9:22.13  [1] SB
5 000 m MS » Askdal, Kjell -67 brutit               
Czarnecki, Stefan -51 16:36.05  SB 6 Final
Johansson, Bengt -59 brutit               
Walther, Hugo -57 15:39.25  SB 3 Final
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 68.45      SB 2 Final    
Längd KS   Ahlqvist, Linda -76 4.26    +1.2 PB 5 Final    
Hirsch, Katarina -70 4.98  +1.2 SB 4 Final
Not
[1] - Mellantid
 1990-06-13 (on)  | Hässelby Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Högberg, David -73 11.86    -0.1   3 Heat 1    
11.74  -0.1 3 Final
P16 » Engström, Fredrik -74 12.14  -0.1 PB 5 Heat 1
  12.25    -0.1   5 Final    
Hellsten, Peter -74 12.38  -0.1 7 Heat 1
F16 Larsson, Liv -74 13.83  -0.1 PB 3 Final
800 m M22   Wagner, Henrik -69 2:05.62        8 Final    
P18 Wallén, Mattias -72 1:58.98  PB 1 Final
K22 Propper, Gabriella -74 2:35.66  3 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Berzelius, Nathalie -75 17.12    -0.1   3 Heat 1    
Larsson, Liv -74 15.66  -0.1 PB 2 Heat 1
Mattson, Maria -74 17.25  -0.1 PB 4 Heat 1
110 m häck (91,4 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 17.48    -0.1 PB 2 Heat 2    
Johansson, Andreas -74 16.40  -0.1 PB 2 Heat 1
Morander, Andreas -74 17.28  -0.1 PB 1 Heat 2
Höjd P16   Bergman, Magnus -74 1.55      SB 9      
Enochsson, Magnus -74 1.78  PB 2 Final
Fryklund, Rasmus -75 1.70      PB 5 Final    
Svensson, Jacob -74 1.40  SB 10
Längd P16   Enochsson, Magnus -74 6.21    -   1 Final    
Fryklund, Rasmus -75 5.62  - 4 Final
Svensson, Jacob -74 6.02    -   2 Final    
F16 Mattson, Maria -74 4.89  - 3 Final
Tresteg P18   Högberg, David -73 11.79    -   1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Hellsten, Peter -74 43.44      PB 4 Final    
F16 Mattson, Maria -74 22.16  SB 7 Final
 1990-06-12 (ti)  | Kurirengalan, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:17.68      PB        
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:17.03  SB
 1990-05-29/06-12 (ti-ti)  | Veteran DM, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M65   Weidenberg, Sven -24 90.0m       6 Heat 1 ti  
5 000 m M65   Weidenberg, Sven -24 22:22.9m     PB 7 Final ti  
Diskus (2,0 kg) M35 » Berg, Torbjörn -51 41.46      SB 2   ti  
Spjut (800 gr) M35 » Berg, Torbjörn -51 46.80      SB 1   ti  
 1990-06-11 (må)  | Tyresö ungdomsspel, Trollbäcken, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Chang, Antony -76 41.90      PB        
 1990-06-09/10 (lö-sö)  | Stafett-SM, Gavlestadion, Gävle - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS » Danelius, Johan -68 49.90  [1]       Heat 2  
Ekblom, Örjan -71 50.56  [2] Heat 2
Hellberg, Mikael -65 51.46  [3]       Heat 2  
Wikström, Johan -59 49.59  [4] Heat 2
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:56.0m [5]       Final  
Forss, Michael -62 1:58.0m [6] Final
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.2m [7]       Final  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:57.3m [8] Final
P18 Forsström, Pontus -72 2:04.69  [9]
Kollberg, Tobias -73 2:04.12  [10]          
Wallén, Mattias -72 1:56.99  [11]
P16 Avramovic, Tomas -74 2:12.59  [11] Final
» Munkhammar, Viktor -74 2:06.54  [9]       Final  
Severin, Fredrik -74 2:20.73  [10] Final
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:57.79  [12]       Final  
Forss, Michael -62 3:56.49  [13] Final
Jacobson, Per-Olof -62 3:53.59  [14]       Final  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:57.59  [15] Final
4 x 100 m P16   Svensson, Jacob -74 47.48        3 Heat 2  
Morander, Andreas -74
» Engström, Fredrik -74
Enochsson, Magnus -74
4 x 400 m MS   Hellberg, Mikael -65 3:21.51        4 Heat 2  
» Danelius, Johan -68
Wikström, Johan -59
Ekblom, Örjan -71
3 x 800 m P18   Forsström, Pontus -72 6:05.57  [16]     8    
Wallén, Mattias -72
Kollberg, Tobias -73                
P16 » Munkhammar, Viktor -74 6:39.86  8 Final
Avramovic, Tomas -74
Severin, Fredrik -74
4 x 800 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 7:46.6m       8 Final  
» Danelius, Johan -68
Jacobson, Per-Olof -62
Forss, Michael -62
4 x 1 500 m MS   Forss, Michael -62 15:45.05        6 Final  
Jacobson, Per-Olof -62
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Edlund, Mats -62
Not
[1] - sträcka #2 i 4x400m
[2] - sträcka #4 i 4x400m
[3] - sträcka #1 i 4x400m
[4] - sträcka #3 i 4x400m
[5] - sträcka #2 i 4x800m
[6] - sträcka #4 i 4x800m
[7] - sträcka #3 i 4x800m
[8] - sträcka #1 i 4x800m
[9] - sträcka #1 i 3x800m
[10] - sträcka #3 i 3x800m
[11] - sträcka #2 i 3x800m
[12] - sträcka #4 i 4x1500m
[13] - sträcka #1 i 4x1500m
[14] - sträcka #2 i 4x1500m
[15] - sträcka #3 i 4x1500m
[16] - Klubbrekord i klassen P19
 1990-06-09 (lö)  | Invigningstävling, Björknäs IP, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Larsson, Stefan -79 8.85    +2.3   1 Final    
Nilsson, Patrik -78 190.52  - 8 Final
80 m P14   Gyllner, Simon -76 11.14    -0.5 PB 5 Heat 2    
Kraft, Christer -77 11.37  +0.2 PB 5 Heat 1
F14 Melin, Josefina -77 11.68    -1.2 PB 3 Final    
Nyström Tholander, Emma -76 10.82  -1.2 PB 1 Final
1 500 m MS   Walther, Hugo -57 4:09.62      SB 5 Final    
4 x 80 m P14 » Dahl, Elias -76 41.10        6      
Peyre, Alexander -76
Jacobie, Mattias -77
Gyllner, Simon -76
3 x 800 m F14   Engström, Jenny -77 7:40.67        3      
Johnsson, Pia -76
Wikblad, Malin -77
 1990-06-06 (on)  | Buster cup PF 16, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16 » Engström, Fredrik -74 12.05    -   4      
Morander, Andreas -74 11.33  - 1
F16 Engroth, Malin -74 14.16    -   9      
Eriksson, Jessica -74 14.20  -
Larsson, Liv -74 13.50  - 6
2 000 m P16   Avramovic, Tomas -74 6:28.75      SB 2      
» Munkhammar, Viktor -74 6:24.73  PB 1
Severin, Fredrik -74 6:45.23      PB        
F16 Pettersson, Karin -75 7:30.64  PB 2
Propper, Gabriella -74 8:25.63  PB 6
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 41.13      PB 2      
Severin, Fredrik -74 48.53  PB 7
F16 Ahlholm, Jessica -74 52.52  PB 3
Höjd P16   Avramovic, Tomas -74 1.48      PB 7      
Fryklund, Rasmus -75 1.68  PB 4
Holmgren, Martin -74 1.20      PB        
F16 Ahlholm, Jessica -74 1.32  SB 4
Berzelius, Nathalie -75 1.40  3
Tresteg P16   Bergman, Magnus -74 11.31    -   4      
Fryklund, Rasmus -75 11.60  - 3
F16 Berzelius, Nathalie -75 10.02  [1] +2.0 PB 2      
Larsson, Liv -74 10.23  [2] +2.0 PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Attersand, Johan -74 41.76      PB 4      
Bergman, Magnus -74 44.74  SB 2
Holmgren, Martin -74 30.10      PB        
F16 Björk, Lisa -74 19.02  SB 4
Pettersson, Karin -75 14.78  PB 5
4 x 100 m P16   Fryklund, Rasmus -75 47.24        2      
Morander, Andreas -74
» Engström, Fredrik -74
Bergman, Magnus -74                
F16 Engroth, Malin -74 53.71  2
Berzelius, Nathalie -75
Ahlholm, Jessica -74
Larsson, Liv -74
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
[2] - Även klubbrekord i klassen KS
 1990-06-04 (må)  | Arena, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Wikström, Johan -59 50.01      SB 2      
 1990-06-02/03 (lö-sö)  | UDM mångkamp, Lidingövallen, Lidingö - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Chang, Antony -76 3 584  [1] - PB 2    
80 m häck (84 cm) 12.7m[612] -
Längd (zon) 5.38 [752] -
Kula (4,0 kg) 10.76 [625] PB
Höjd 1.57 [672]
Spjut (600 gr, f 1999) 36.24 [610] PB
800 m 2:40.3m[313] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1990-05-29/31 (ti-to)  | Stafett-DM, Kristineberg, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 51.29  [1]       Final on  
» Danelius, Johan -68 51.50  [2] Final on
Hellberg, Mikael -65 51.59  [3]       Final on  
Wikström, Johan -59 49.32  [4] Final on
4 x 80 m P14   Chang, Antony -76 40.99        2 Heat 1 to  
Peyre, Alexander -76
Jacobie, Mattias -77
Gyllner, Simon -76                
Asplund, Karl -77 45.04  3 Heat 2 to
Lindroth, Rickard -77
Edlén, K -76
Albrecht, Martin -76                
Chang, Antony -76 40.25  2 Final to
Peyre, Alexander -76
Jacobie, Mattias -77
Gyllner, Simon -76                
F14 Ahlqvist, Linda -76 diskad  Heat 1 to
Nyström Tholander, Emma -76
Melin, Josefina -77
Sävelin, Johanna -97                
 {Hammarby IF lag 2} ej start  Heat 3 to
4 x 100 m P16   Svensson, Jacob -74 44.94  [5]     1 Final on  
Morander, Andreas -74
» Engström, Fredrik -74
Enochsson, Magnus -74
4 x 400 m MS   Hellberg, Mikael -65 3:22.61        3 Final on  
Bivstedt, Johan -68
» Danelius, Johan -68
Wikström, Johan -59                
M22 Neuman, Johan -71 3:27.99  2 Final ti
Bivstedt, Johan -68
Hasselkvist, J -71
Ekblom, Örjan -71
3 x 800 m P18   Kollberg, Tobias -73 6:08.08  [6]     2 Final to  
Forsström, Pontus -72
Wallén, Mattias -72                
P16 » Munkhammar, Viktor -74 6:31.56  4 Final to
Avramovic, Tomas -74
Severin, Fredrik -74                
P14 Peyre, Alexander -76 7:12.04  6 Final on
Albrecht, Martin -76
» Dahl, Elias -76                
F14 Johnsson, Pia -76 7:52.45  4 Final on
Kollberg, Johanna -76
Wikblad, Malin -77                
F12 Bergström, Frida -79 9:49.92  7 Final on
Hammarberg, Sara -79
Gullberg, Erika -79
4 x 800 m MS   Malmborg, Petter -64 7:49.73        6 Final to  
Jacobson, Per-Olof -62
» Danelius, Johan -68
» Liljebäck, Lars-Erik -58                
Grimheden, Peter -69 8:18.68  8 Final to
Gereflod, Mats -69
Wagner, Henrik -69
Tholander, Jakob -71                
M22 Bivstedt, Johan -68 8:06.21  3 Final ti
Grimheden, Peter -69
» Danelius, Johan -68
Gereflod, Mats -69
4 x 1 500 m MS   Malmborg, Petter -64 16:26.60        6 Final ti  
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Edlund, Mats -62
» Skjutar, Arne -58                
» Lindelöw, Jan -59 17:07.21  9 Final ti
Walther, Hugo -57
Wagner, Henrik -69
Ödman, Johan -62
Not
[1] - sträcka #2 i 4x400m
[2] - sträcka #3 i 4x400m
[3] - sträcka #1 i 4x400m
[4] - sträcka #4 i 4x400m
[5] - Klubbrekord i klassen P17
[6] - Klubbrekord i klassen P19
 1990-05-27 (sö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Chang, Antony -76 10.35    -0.8 PB 1 Final    
F14 Nyström Tholander, Emma -76 10.87  -1.2 PB 1 Final
Säfström, Hanna -76 11.82    -1.2 PB 3 Final    
Wikblad, Malin -77 12.04  -1.2 PB 4 Final
100 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 13.49    -2.6   4 Final    
» Kapell, Petra -67 14.16  -2.6 SB 7 Final
200 m KS   Hernvall, Anna-Lena -71 26.68    -0.8 PB 3 Heat 2    
» Kapell, Petra -67 28.28  -2.1 SB 6 Heat 1
800 m P16   Severin, Fredrik -74 2:12.2m       7 Final    
P14 Andersson, Staffan -77 2:53.13  PB 3 Final
F16 Eriksson, Jessica -74 2:46.78      PB 4 Final    
Pettersson, Karin -75 2:27.15  PB 3 Final
F14 Wikblad, Malin -77 2:34.33  PB 2 Final
1 500 m P18   Avramovic, Tomas -74 4:32.21      PB 10 Final    
Kollberg, Tobias -73 4:10.36  PB 2 Final
1 eng. mil MS   Ek, Johan -73 5:11.88      PB 5 Final    
Höjd P14   Chang, Antony -76 1.70      PB 1 Final    
Stav P16   Bergman, Magnus -74 3.15      PB 3 Final    
Längd P16   Bergman, Magnus -74 5.16    +1.3 PB 5 Final    
Längd (zon) P14   Andersson, Staffan -77 3.43    -0.3 SB 6 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Chang, Antony -76 10.63      PB 1 Final    
Kula (3,0 kg) F14   Engström, Ulrika -76 5.88      SB 7 Final    
Nyström Tholander, Emma -76 7.89  PB 3 Final
Diskus (1,0 kg) F16   Ahlholm, Jessica -74 21.52        5 Final    
 1990-05-26 (lö)  | Dudelange, Luxemburg, LUX
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Forss, Michael -62 1:53.11      SB 1 a-final    
 1990-05-26 (lö)  | Serien div 1, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Morander, Andreas -74 10.97  [1] +1.1 PB 2      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
 1990-05-24 (to)  | Reinoldspokalen, Vallentuna IP, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 14:12.5m     SB 4      
 1990-05-21 (må)  | Buster cup PF 16, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P16   Hellsten, Peter -74 25.32    +0.4 PB 1 Heat 3    
Lindroth, Ronnie -74 25.16  -0.2 PB 2 Heat 2
Morander, Andreas -74 23.02    -0.7 PB 1 Heat 1    
F16 Berzelius, Nathalie -75 28.31  -0.3 PB 3 Heat 1
Eriksson, Jessica -74 29.45  +0.7 PB 3 Heat 2
Pettersson, Karin -75 29.57    +1.0 PB 4 Heat 2    
Propper, Gabriella -74 28.71  +0.7 PB 2 Heat 2
800 m P16   Avramovic, Tomas -74 2:15.08        1 Heat 2    
» Munkhammar, Viktor -74 2:09.85  PB 2 Heat 1
Severin, Fredrik -74 2:09.36      PB 1 Heat 1    
F16 Pettersson, Karin -75 2:29.99  PB 2 Final
Propper, Gabriella -74 2:32.96  PB 3
100 m häck (76,2 cm) F16   Berzelius, Nathalie -75 16.48    -0.6 PB 1 Heat 2    
Larsson, Liv -74 15.90  -0.1 PB 1 Heat 1
110 m häck (91,4 cm) P16 » Attersand, Johan -74 16.53    -0.1 PB 2 Heat 2    
Enochsson, Magnus -74 16.39  +0.8 PB 2 Heat 1
Fryklund, Rasmus -75 19.55  -0.1 PB 4 Heat 2
Stav P16   Avramovic, Tomas -74 2.80      PB 4      
Bergman, Magnus -74 2.95  PB 3
Fryklund, Rasmus -75 ej res 
Längd F16   Larsson, Liv -74 4.62    -0.5 PB 5      
Mattson, Maria -74 4.47  -0.2 PB 6
Kula (5,5 kg) P16   Hellsten, Peter -74 10.70      PB 5      
Lindroth, Ronnie -74 8.54  PB 13
Morander, Andreas -74 9.90  PB 7
Kula (3,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 8.31      PB 7      
Eriksson, Jessica -74 7.19  PB 8
Mattson, Maria -74 9.12  PB 5
Diskus (1,5 kg) P16 » Attersand, Johan -74 28.76      PB 5      
Enochsson, Magnus -74 22.00  PB 10
Holmgren, Martin -74 20.64      PB 11      
» Munkhammar, Viktor -74 26.68  PB 7
Diskus (1,0 kg) F16   Ahlholm, Jessica -74 22.64      PB 4      
Björk, Lisa -74 23.16  PB 3
4 x 100 m P16   Lindroth, Ronnie -74 45.59        1      
Morander, Andreas -74
» Attersand, Johan -74
Enochsson, Magnus -74                
Hellsten, Peter -74 brutit 
Fryklund, Rasmus -75
Bergman, Magnus -74
Severin, Fredrik -74                
F16 Mattson, Maria -74 52.44  2
Berzelius, Nathalie -75
Ahlholm, Jessica -74
Larsson, Liv -74
 1990-05-20 (sö)  | Sundbybergs Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Larsson, Stefan -79 9.09    +1.3   2 Heat 2    
Larsson, Stefan -79 8.98  [1] +1.2 PB 2 Final
100 m P18   Högberg, David -73 11.59  [2] -0.5 PB 2 Final    
P16 Fryklund, Rasmus -75 12.63  +1.2 PB 6 Heat 2
Hellsten, Peter -74 12.34    +1.2   4 Heat 2    
Lindroth, Ronnie -74 12.20  +1.2 PB 3 Heat 2
800 m M22   Gereflod, Mats -69 2:01.33      PB 3 Final    
Grimheden, Peter -69 2:02.98  PB 5 Final
Lawesson, Weine -68 2:16.37      SB 7 Final    
Tholander, Jakob -71 2:08.68  4 Final
P18 Askdal, Håkan -72 2:11.9m PB 9 Final
Kollberg, Tobias -73 2:03.82        5 Final    
P16 Avramovic, Tomas -74 2:12.20  PB 4 Heat 2
Severin, Fredrik -74 2:11.6m PB 3 Heat 2
P12 Nilsson, Patrik -78 3:11.10  PB 9 Final
Höjd P16 » Attersand, Johan -74 1.73      PB 3 Final    
Längd P18   Högberg, David -73 6.07    +0.4 PB 3 Final    
Kula (5,5 kg) P16   Hellsten, Peter -74 10.26      PB 6 Final    
Lindroth, Ronnie -74 7.90  PB 9
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1990-05-19 (lö)  | Kval lag-SM, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m häck (76,2 cm) KS   Hernvall, Anna-Lena -71 65.13      PB 1      
 1990-05-17 (to)  | Maj-proppen, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Attersand, Johan -74 12.41    +1.5 PB 6 Heat 3    
Bergman, Magnus -74 13.14  +1.5 PB 8 Heat 3
» Engström, Fredrik -74 12.21    -0.5 SB 6 Heat 2    
Enochsson, Magnus -74 11.93  +1.5 PB 1 Heat 3
Fryklund, Rasmus -75 12.80  +1.5 PB 7 Heat 3
Hellsten, Peter -74 12.29    +1.5 PB 5 Heat 3    
Högberg, David -73 11.99  -0.5 PB 4 Heat 2
Morander, Andreas -74 11.45  [1] -0.5 PB 1 Heat 2
  11.13    +2.3   2 Final    
Svensson, Jacob -74 12.10  +1.5 PB 4 Heat 3
KS Ahlholm, Jessica -74 13.85  +2.1 5 Heat 2
Berzelius, Nathalie -75 13.81    +2.1   4 Heat 2    
Engdahl, Lisa -73 13.24  +2.1 1 Heat 2
Engroth, Malin -74 13.90  +2.1 6 Heat 2
Hernvall, Anna-Lena -71 13.03  +2.7 2 Heat 3
  13.00    +1.8 PB 4 Final    
» Kapell, Petra -67 13.38  +2.1 2 Heat 2
Lejdeborn, Lotta -71 13.07  +2.7 3 Heat 3
  12.96    +1.8 PB 3 Final    
Mattson, Maria -74 13.56  +2.1 3 Heat 2
400 m KS » Kapell, Petra -67 63.10      SB 2 Heat 2    
Pettersson, Karin -75 65.84  PB 5 Heat 2
Propper, Gabriella -74 64.55  PB 4 Heat 2
800 m MS   Andersson, Rickard -61 2:08.32      PB 1 Heat 3    
Askdal, Håkan -72 2:12.32  PB 4 Heat 4
Avramovic, Tomas -74 2:14.59      PB 6 Heat 3    
Ek, Johan -73 2:16.29  PB 7 Heat 4
Forsberg, Lars -73 2:12.43  PB 5 Heat 4
Gereflod, Mats -69 2:01.58      PB 6 Heat 2    
Johansson, Bengt -59 2:13.27  SB 6 Heat 4
Kollberg, Tobias -73 2:03.52  1 Heat 4
» Munkhammar, Viktor -74 2:12.97      PB 3 Heat 3    
Severin, Fredrik -74 2:14.44  PB 5 Heat 3
Tholander, Jakob -71 2:03.56  2 Heat 4
Wagner, Henrik -69 2:04.01      SB 9 Heat 2    
Wallén, Mattias -72 1:59.82  PB 1 Heat 2
Höjd KS   Berzelius, Nathalie -75 1.40      SB 8 Final    
Mattson, Maria -74 1.45  SB 7 Final
Tresteg MS » Attersand, Johan -74 ej res               
Bergman, Magnus -74 11.46  +1.1 PB 5 Final
Enochsson, Magnus -74 12.66    +0.5 SB 2 Final    
Fryklund, Rasmus -75 11.48  +1.1 PB 4 Final
Hellsten, Peter -74 11.38  +0.2 PB 6 Final
Högberg, David -73 11.86    +0.2 PB 3 Final    
Svensson, Jacob -74 12.83  - 1 Final
12.73  +0.5 PB
4 x 80 m P14 » Dahl, Elias -76 41.55        1      
Peyre, Alexander -76
Chang, Antony -76
Albrecht, Martin -76                
F14 Melin, Josefina -77 43.94  2
Ahlqvist, Linda -76
Nyström Tholander, Emma -76
Wikblad, Malin -77                
Almström, Susanna -78 47.17  3
Bergman, Therese -77
Di Francesco, Michaela -76
Severman, Erika -77
4 x 100 m P16   Svensson, Jacob -74 diskad               
Morander, Andreas -74
» Engström, Fredrik -74
Enochsson, Magnus -74                
K22 Engdahl, Lisa -73 50.97  [2] 1
Lejdeborn, Lotta -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Westerberg, Malin -71                
F16 Engroth, Malin -74 53.89  2
Berzelius, Nathalie -75
Ahlholm, Jessica -74
Mattson, Maria -74
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
[2] - Klubbrekord i klassen F19
 1990-05-07/08 (må-ti)  | Fredrikshofsspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Wallén, Mattias -72 51.94      PB      
800 m MS   Kollberg, Tobias -73 2:03.50      PB     ti  
Tholander, Jakob -71 2:03.24  PB ti
Längd KS   Berzelius, Nathalie -75 4.55    -        
 1990-05-05 (lö)  | Effelbruck, Luxemburg, LUX
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m MS   Forss, Michael -62 2:27.7m     PB        
 1990-04-21/22 (lö-sö)  | Terräng-SM, Lidingö - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 000 m terräng MS   Jacobson, Per-Olof -62 11.52        11    
Tholander, Jakob -71 brutit 
6 000 m terräng P18   Forsberg, Lars -73 20.12        17    
Forsström, Pontus -72 19.39  6
Kollberg, Tobias -73 20.27  24
8 000 m terräng M22   Tholander, Jakob -71 brutit             
12 000 m terräng MS   Edlund, Mats -62 38.17        10    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 37.33  4
» Skjutar, Arne -58 39.20  23
Lag Terräng MS    {Hammarby IF} [1] 1:55.10        3 12000 m  
P18 Forsberg, Lars -73 1:00.18  2 6000 m
Forsström, Pontus -72
Kollberg, Tobias -73
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1990-04-07/08 (lö-sö)  | Terräng DM, Lidingö - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 000 m terräng MS   Edlund, Mats -62 13.10        19    
Jacobson, Per-Olof -62 12.26  7
» Liljebäck, Lars-Erik -58 11.52        2    
Walther, Hugo -57 13.11  21
P16 Severin, Fredrik -74 17.01  19
P14 Albrecht, Martin -76 15.00        4    
Andersson, Staffan -77 19.28  30
Asplund, Karl -77 18.51  27
Lindroth, Rickard -77 19.55        31    
KS Leonard, Julie -59 14.36  1
F16 Eriksson, Jessica -74 18.20  9
F14 Wikblad, Malin -77 17.25  8
6 000 m terräng P18   Ek, Johan -73 23.56        18    
Forsberg, Lars -73 21.31  9
Kollberg, Tobias -73 21.18  7
8 000 m terräng M22   Arkad, Martin -69 28.42        7    
Gereflod, Mats -69 28.15  5
Tholander, Jakob -71 30.41        12    
Wagner, Henrik -69 29.45  10
KS Leonard, Julie -59 30.13  1
12 000 m terräng MS   Edlund, Mats -62 39.17        3    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 42.42  17
» Liljebäck, Lars-Erik -58 38.48        1    
» Lindelöw, Jan -59 42.00  15
Lag Terräng MS    {Mammarby IF} [1] 37.28        3 4000 m  
Edlund, Mats -62 2:00.05  1 12000 m
» Liljebäck, Lars-Erik -58
» Lindelöw, Jan -59                
M22 Arkad, Martin -69 1:36.02  2 8000 m
Gereflod, Mats -69
Wagner, Henrik -69
P16  {Hammarby IF} [1] 1:06.45        1 6000 m  
P14 Albrecht, Martin -76 53.19  5 4000 m
Andersson, Staffan -77
Asplund, Karl -77
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics