HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-09-25
Ute för 1989 Resultatdatum: 1989-10-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1989-10-31 (ti)  | OIdetifierade resultat ute 1989
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Hellberg, Mikael -65 50.53      PB   1    
800 m MS   Malmborg, Petter -64 1:52.05      PB   1    
110 m häck (106,7 cm) MS   Malmborg, Petter -64 17.01    0.0 PB   1    
400 m häck (91,4 cm) MS   Malmborg, Petter -64 56.30      PB   1    
Spjut (800 gr) M22   Edman, Rickard -68 43.76          1    
 1989-09-23 (lö)  | ALJ open, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Edlund, Mats -62 30:22.32      PB        
Höjgård, Karsten -57 30:22.60  PB
 1989-09-22 (fr)  | Skol-SM, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 56.96      PB        
 1989-09-13 (on)  | Höstproppen, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Andersson, Mikael -65 40.02      SB 5 Heat 3    
» Engström, Fredrik -74 39.28  PB 3 Heat 3
Enochsson, Magnus -74 39.35      PB 4 Heat 3    
Hellberg, Mikael -65 37.07  SB 3 Heat 2
ej start  A-final
Kollberg, Tobias -73 41.99      PB 6 Heat 3    
Neuman, Johan -71 38.06  PB 2 Heat 5
ej start  B-final
Severin, Fredrik -74 42.59      PB 4 Heat 4    
Wallén, Peter -69 39.81  SB 6 Heat 2
KS Eriksson, Jessica -74 48.16  PB 3 Heat 2
Hernvall, Anna-Lena -71 43.91  2 Heat 2
  43.85      SB 5 Final    
Neamié, Therése -70 41.51  PB 2 Final
42.31  2 Heat 1
1 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 2:37.31      PB 8 Heat 5    
Forsström, Pontus -72 2:41.69  PB 6 Heat 4
Johansson, Bengt -59 2:49.57      SB 2 Heat 1    
Kollberg, Tobias -73 2:44.52  PB 4 Heat 2
Kåhre, Sandro -73 2:54.86  PB 7 Heat 1
Lindberg, Mikael -71 brutit          Heat 4    
Severin, Fredrik -74 2:56.53  PB 8 Heat 1
Spethz, Stefan -58 2:53.69  PB 5 Heat 1
Wagner, Henrik -69 2:44.77      PB 7 Heat 4    
Wallén, Mattias -72 2:48.08  PB 9 Heat 4
Längd MS   Andersson, Mikael -65 4.49    +1.1 PB 15      
Edman, Rickard -68 5.95  -0.2 7 Final
» Engström, Fredrik -74 5.04    +0.5 PB 14      
Enochsson, Magnus -74 5.76  -1.0 10
Svensson, Jacob -74 5.41  +0.7 11
KS Hernvall, Anna-Lena -71 4.78    +0.7   3      
Hirsch, Katarina -70 ej start 
Westerberg, Malin -71 4.72  +0.4 SB 4
 1989-09-10 (sö)  | Sävedalsspelen, Sävedalen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 14:52.10      PB 1      
 1989-09-07 (to)  | Buster cup, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Asplund, Karl -77 9.0m   -   2 Heat 1    
Bergsten, Jens -77 9.4m - 5 Heat 1
Carlgren, Johan -78 10.2m   -   3 Heat 3    
Larsson, Stefan -79 9.4m - 2 Heat 2
Nilsson, Patrik -78 11.1m - 5 Heat 2
Wallenman, Erik -77 9.0m   -   2 Heat 1    
F12 Andersson, Maria -80 11.0m - 4 Heat 4
Asplund, Kajsa -80 10.6m - 2 Heat 4
Berggren, Lisa -77 9.3m   -   1 Heat 3    
Bergman, Therese -77 8.4m - 1 Heat 1
Carlander, Hanna -77 9.9m - 3 Heat 3
Good, Sandra -79 10.3m   -   5 Heat 2    
Honyak, Evelina -77 9.3m - 1 Heat 3
Lundgren, Linda -77 9.9m - 4 Heat 1
Norberg, Evelina -79 9.7m   -   1 Heat 4    
Norberg, Johanna -77 9.0m - 2 Heat 1
Strandell, Ellinor -80 11.2m - 5 Heat 4
Svensson, Hanna -80 10.9m   -   3 Heat 4    
Thulin, Petra -79 9.8m - 3 Heat 2
Wikblad, Malin -77 9.2m - 1 Heat 2
80 m P14   Aydin, Devrim -75 10.9m   -   2 Heat 1    
Chen, Ming -75 10.7m - 1 Heat 1
» Dahl, Elias -76 10.6m   -   1 Heat 2    
Eriksson, Tomas -76 11.4m - 3 Heat 2
Gyllner, Simon -76 10.9m - 2 Heat 1
Olsson, Mikael -76 12.9m   -   2 Heat 3    
F14 Carlsens, Lina -76 12.1m - 5
Fogelgren, Madelene -75 11.7m - 3
Nyström Tholander, Emma -76 10.4m - 1
800 m P14   Albrecht, Martin -76 2:34.9m       1      
Eriksson, Tomas -76 2:38.7m 2
P12 Asplund, Karl -77 2:58.4m     PB 6      
Bergsten, Jens -77 3:00.8m PB 7
Lindroth, Rickard -77 2:50.3m 4
F14 Hall, Elin -76 3:02.3m     PB 5      
Pettersson, Karin -75 2:39.7m 2
F12 Good, Sandra -79 3:19.9m PB 11
Norberg, Evelina -79 3:07.2m     PB 6      
Severman, Erika -77 3:05.0m PB 5
Wikblad, Malin -77 2:43.6m PB 1
Höjd P12   Gårdsäter, Anton -77 1.31      PB 1      
Kraft, Christer -77 1.25  PB 2
Wallenman, Erik -77 1.20      PB 3      
F14 Ahlqvist, Linda -76 1.30  PB 2
Berzelius, Nathalie -75 1.38  1
F12 Andersson, Maria -80 0.85      PB 9      
Asplund, Kajsa -80 0.85  PB 7
Honyak, Evelina -77 1.10  PB 2
Melin, Josefina -77 1.10      PB 2      
Severman, Erika -77 1.25  PB 1
Strandell, Ellinor -80 0.85  PB 9
Svensson, Hanna -80 0.85  PB 7
Stav P14   Fryklund, Rasmus -75 2.71      PB 1      
Hamber, Marcus -75 2.11  PB 2
Längd (zon) P14   Albrecht, Martin -76 4.29    -   7      
Aydin, Devrim -75 4.78  - 3
Fryklund, Rasmus -75 5.41    -   1      
Gyllner, Simon -76 4.71  - 5
Olsson, Mikael -76 3.72  - 9
F14 Ahlqvist, Linda -76 4.35    -   2      
Berzelius, Nathalie -75 4.28  - 3
Carlsens, Lina -76 3.79  - 7
Engström, Ulrika -76 3.33    -   8      
Fogelgren, Madelene -75 3.87  - 6
Hall, Elin -76 3.32  - 9
Johnsson, Pia -76 4.17  - 5
Kula (4,0 kg) P14   Chen, Ming -75 6.99      PB 4      
» Dahl, Elias -76 9.09  PB 2
Hamber, Marcus -75 7.05  3
Kula (3,0 kg) F14   Engström, Ulrika -76 6.05      PB 5      
Nyström Tholander, Emma -76 7.64  2
Pettersson, Karin -75 6.26  PB 4
Boll (300 gr) P12   Carlgren, Johan -78 20.02      PB 13      
Gårdsäter, Anton -77 33.82  PB 4
Kapell, Tony -77 29.14      PB 6      
Kraft, Christer -77 38.26  PB 2
Larsson, Stefan -79 20.74  PB 12
Lindroth, Rickard -77 35.64      PB 3      
Nilsson, Patrik -78 18.30  PB 16
F12 Berggren, Lisa -77 28.82  PB 1
Bergman, Therese -77 22.58      PB 2      
Callnes, Pernilla -78 15.14  PB 10
Ekstrand, Anna -78 19.34  [1] PB 5
Lundgren, Linda -77 19.34      PB 5      
Norberg, Johanna -77 19.26  PB 7
Thulin, Petra -79 15.48  PB 9
Wennerstrand, Sara -78 12.26  PB 11
5 x 60 m P12   Wallenman, Erik -77 44.8m       1      
Asplund, Karl -77
Gårdsäter, Anton -77
Bergsten, Jens -77
Lindroth, Rickard -77                
F12 Bergman, Therese -77 44.9m 1
Norberg, Johanna -77
Wikblad, Malin -77
Berggren, Lisa -77
Honyak, Evelina -77
4 x 80 m P14   Eriksson, Tomas -76 46.3m       2      
Chen, Ming -75
Albrecht, Martin -76
Hamber, Marcus -75                
F14 Berzelius, Nathalie -75 44.3m 1
Ahlqvist, Linda -76
Nyström Tholander, Emma -76
Fogelgren, Madelene -75
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 1989-09-01/03 (fr-sö)  | JDM - UDM, Kristineberg, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16 » Engström, Fredrik -74 12.17    +1.5 PB 3 Heat 1  
12.19  +1.1 6 Semi 2
K22 Hirsch, Katarina -70 14.26    -0.7 SB 6 Final fr  
Neamié, Therése -70 13.07  -0.7 4 Final fr
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.38  +2.2 6 Heat 1
Björk, Lisa -74 14.24    +1.9 PB 6 Heat 3  
Engroth, Malin -74 14.55  +1.2 8 Heat 2
Eriksson, Jessica -74 14.45  +1.9 PB 7 Heat 3
Gullbjörk, Kristin -74 14.40    +2.2   7 Heat 1  
Larsson, Liv -74 14.24  +2.2 5 Heat 1
Mattson, Maria -74 14.4m +1.2 7 Heat 2
200 m P18   Neuman, Johan -71 23.83    +0.5 PB 2 Heat 1  
23.98  +0.5 5 Final
P16 » Engström, Fredrik -74 24.57  -1.3 PB 2 Heat 3 fr
  24.68    -1.3   6 Semi 1 fr  
Lindroth, Ronnie -74 25.70  -2.0 PB 6 Heat 2 fr
K22 Neamié, Therése -70 26.74  -0.3 PB 3 Final
F16 Björk, Lisa -74 30.15    -0.7   5 Heat 2 fr  
Eriksson, Jessica -74 29.70  -0.4 PB 4 Heat 1 fr
Gullbjörk, Kristin -74 30.38  -0.9 PB 6 Heat 2 fr
400 m M22   Bivstedt, Johan -68 51.55        2 Heat 1 fr  
51.29  SB 3 Final fr
» Danelius, Johan -68 51.59  1 Heat 2 fr
  50.26      SB 1 Final  
P18 Ekblom, Örjan -71 52.13  PB 1 Heat 3 fr
52.70  3 Final
Lindberg, Mikael -71 55.04        3 Heat 1 fr  
Neuman, Johan -71 53.21  PB 2 Heat 1 fr
53.12  PB 4 Final
Wallén, Mattias -72 53.62  2 Heat 2
  53.47      PB 5 Final  
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 61.20  PB 3 Final fr
800 m M22   Bivstedt, Johan -68 1:58.10      SB 4 Final  
» Danelius, Johan -68 1:56.88  2 Final
Wallén, Peter -69 2:01.31      SB 9 Final  
P18 Ekblom, Örjan -71 2:11.53  SB 9 Heat A
Lindberg, Mikael -71 2:05.96  PB 3 Heat C
Wallén, Mattias -72 2:01.06      PB 2 Heat B  
F18 Kollberg, Susanna -71 brutit  Final
Unge, Cecilia -71 2:24.40  3 Final
1 500 m P18   Forsström, Pontus -72 4:10.14      PB 3 Final  
3 000 m P16   Kollberg, Tobias -73 9:07.03      PB 4 A-Final  
Severin, Fredrik -74 10:15.3m PB 3 B-Final
2 000 m h (91,4 cm) P18   Forsström, Pontus -72 6:09.81      PB 2 Final fr  
100 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 17.29    -0.3 PB 5 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) P16   Enochsson, Magnus -74 42.77        6 Final  
Enochsson, Magnus -74 41.98  [1] PB 3 Heat 2
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 48.51        2 Final  
F16 Eriksson, Jessica -74 54.94  PB 5 Heat 1
Larsson, Liv -74 51.46  4 Heat 2
400 m häck (91,4 cm) M22   Wallén, Peter -69 59.67      PB 3 Heat 2  
Stav P16   Bergman, Magnus -74 ej start             
Längd P16   Enochsson, Magnus -74 5.62    +0.5   12    
K22 Hirsch, Katarina -70 4.64  +1.1 SB 3 Final
Neamié, Therése -70 5.50    +1.5   2 Final  
F16 Ahlholm, Jessica -74 3.91  -1.1 PB 15 fr
Gullbjörk, Kristin -74 4.18  -0.4 PB 13 fr
Lejdeborn, Pia -73 4.38  -0.5 8 Final fr
Kula (5,5 kg) P16 » Engström, Fredrik -74 11.27      PB 5 Final fr  
Diskus (1,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 22.74      PB 4 Final fr  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Bergman, Magnus -74 32.94        10    
Söderqvist, Patrik -74 23.10  PB 13
F16 Björk, Lisa -74 17.28        8 Final  
Mattson, Maria -74 21.42  6 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-08-28 (må)  | 1989 Utomhus, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:37.69      PB        
 1989-08-24 (to)  | Höstarena, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Arvidsson, Björn -74 14.04    +5.7   6 Heat 1    
Edman, Rickard -68 11.93  +3.8 3 Heat 5
  11.41    +3.6   1 B-final    
» Engström, Fredrik -74 12.06  +4.9 5 Heat 3
Hellberg, Mikael -65 11.83  +4.9 3 Heat 3
Lindqvist, Björn -74 13.71    +4.7   7 Heat 2    
Lindroth, Ronnie -74 12.55  +3.8 7 Heat 5
Norrman, Daniel -74 13.85  +5.7 5 Heat 1
Petersson, Thomas -65 ej start               
Wallén, Mattias -72 12.26  +4.7 5 Heat 2
KS Ahlholm, Jessica -74 14.41  +2.9 1 Heat 3
  ej start          Final    
Berzelius, Nathalie -75 14.85  +2.9 6 Heat 3
Björk, Lisa -74 14.45  +2.9 2 Heat 3
Engroth, Malin -74 14.53    +2.9   3 Heat 3    
Eriksson, Jessica -74 diskad  Heat 3
Gullbjörk, Kristin -74 14.61  +2.9 4 Heat 3
Hirsch, Katarina -70 ej start               
Larsson, Liv -74 14.61  +2.9 5 Heat 3
Neamié, Therése -70 12.96  +2.5 2 Heat 1
  12.92    +2.8   5 Final    
Nordh Westerberg, Hanna -73 12.56  +2.4 1 Heat 2
12.53  +2.8 3 Final
400 m MS   Andersson, Mikael -65 56.86      SB 4 Heat 2    
Arvidsson, Björn -74 70.12  PB 6 Heat 4
Bivstedt, Johan -68 ej start               
» Engström, Fredrik -74 57.89  PB 5 Heat 4
Hellberg, Mikael -65 52.72  2 Heat 2
Lindberg, Mikael -71 54.94      PB 3 Heat 4    
Lindqvist, Björn -74 68.17  PB 6 Heat 2
Malmborg, Petter -64 52.07  2 Heat 1
  52.18        1 Final    
Norrman, Daniel -74 68.85  PB 6 Heat 3
Severin, Fredrik -74 61.85  PB 5 Heat 3
Wagner, Henrik -69 56.10      SB 4 Heat 4    
Wallén, Peter -69 55.59  SB 4 Heat 1
KS Hernvall, Anna-Lena -71 ej start 
Kollberg, Susanna -71 64.98  SB 3 Final
1 500 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 ej start               
» Askdal, Kjell -67 4:09.79  PB 3 Heat A
Carrigan, David -66 4:22.42      PB 7 Heat B    
» Danelius, Johan -68 4:10.82  PB 1 Heat C
Edlund, Mats -62 ej start 
Forss, Michael -62 brutit               
Forsström, Pontus -72 4:16.91  PB 2 Heat C
Jacobson, Per-Olof -62 4:12.77  5 Heat A
Johansson, Bengt -59 4:21.47        3 Heat C    
Lawesson, Weine -68 ej start 
» Liljebäck, Lars-Erik -58 4:00.89  SB 1 Heat A
» Lindelöw, Jan -59 brutit 
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 3.00      SB 5      
Svensson, Jacob -74 2.80  PB 6
Spjut (800 gr) MS   Edman, Rickard -68 43.76      PB 5      
 1989-08-22 (ti)  | Buster cup, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Asplund, Karl -77 9.4m   -   1      
Bergsten, Jens -77 9.7m - 3
Carlgren, Johan -78 10.5m   -   4      
Larsson, Stefan -79 9.6m - 2
Nilsson, Patrik -78 11.4m - 5
F12 Andersson, Maria -80 11.3m   -   6 Heat 2    
Asplund, Kajsa -80 11.1m - 6 Heat 1
Berglund, Anna-Karin -79 10.6m - 5 Heat 1
Bergman, Therese -77 9.4m   -   1 Heat 2    
Carlander, Hanna -77 10.0m - 3 Heat 2
Good, Sandra -79 10.4m - 5 Heat 2
Melin, Josefina -77 9.5m   -   2 Heat 2    
Norberg, Lina -79 10.2m - 3 Heat 1
Thulin, Petra -79 10.1m - 4 Heat 2
80 m P14   Aydin, Devrim -75 11.0m   -   1 Heat 2    
Chen, Ming -75 11.3m - 4 Heat 2
Fryklund, Rasmus -75 11.1m   -   2 Heat 2    
Gyllner, Simon -76 11.3m - 2 Heat 1
Olsson, Mikael -76 13.1m - 4 Heat 1
Peyre, Alexander -76 11.2m   -   3 Heat 2    
F14 Carlselius, Linda -76 12.4m - 3
Fogelgren, Madelene -75 11.9m - 2
Nyström Tholander, Emma -76 11.2m   -   1      
Prodromoy, Fotini -75 12.8m - 4
800 m P14   Albrecht, Martin -76 2:34.4m     PB 2      
Bejarano, Danilo -75 2:51.8m PB 3
Eriksson, Tomas -76 2:33.6m     PB 1      
P12 Andersson, Staffan -77 3:05.3m PB 5
Asplund, Karl -77 3:01.0m PB 4
Lindroth, Rickard -77 2:47.1m     PB 2      
F14 Kollberg, Johanna -76 2:50.8m PB 2
Pettersson, Karin -75 2:36.7m 1
Tomic, Susanna -75 brutit               
F12 Wikblad, Malin -77 2:45.6m PB 1
60 m häck (76,2 cm) P12   Bergsten, Jens -77 13.3m   -   2      
Gårdsäter, Anton -77 12.2m - 1
F12 Bergman, Therese -77 12.7m   -   2      
Severman, Erika -77 13.4m - 3
80 m häck (84 cm) P14   Albrecht, Martin -76 16.4m   -   2      
Bejarano, Danilo -75 14.6m - 1
Eriksson, Tomas -76 17.1m - 3
80 m häck (76,2 cm) F14   Ahlqvist, Linda -76 14.7m   -   1      
Nyström Tholander, Emma -76 15.7m - 2
Höjd P14   Aydin, Devrim -75 1.55      PB 2      
Olsson, Mikael -76 1.25  3
F14 Berzelius, Nathalie -75 1.40        1      
Prodromoy, Fotini -75 1.25  PB 2
Tomic, Susanna -75 1.15  PB 3
Längd (zon) P12   Andersson, Staffan -77 3.30    -   4      
Carlgren, Johan -78 3.20  - 6
Kapell, Tony -77 3.26    -   5      
Kraft, Christer -77 3.95  - 1
Larsson, Stefan -79 3.45  - 3
Nilsson, Patrik -78 3.17    -   7      
F12 Andersson, Maria -80 2.57  - 12
Asplund, Kajsa -80 2.85  - 10
Berglund, Anna-Karin -79 3.65  [1] -   4      
Carlander, Hanna -77 3.57  - 5
Good, Sandra -79 3.48  - 6
Melin, Josefina -77 4.02    -   2      
Norberg, Lina -79 3.43  - 8
Sandberg, Helena -80 2.53  - 13
Serrander, Anna -80 2.76    -   11      
Thulin, Petra -79 3.44  - 7
Wikblad, Malin -77 4.00  - 3
Kula (3,0 kg) P12   Gårdsäter, Anton -77 7.06      PB 3      
Kapell, Tony -77 5.65  PB 4
Kraft, Christer -77 7.70      PB 1      
Lindroth, Rickard -77 7.10  PB 2
Kula (2,0 kg) F12   Carnäs, Pernilla -77 5.44      PB 2      
Sandberg, Helena -80 4.34  PB 3
Serrander, Anna -80 3.83      PB 4      
Severman, Erika -77 6.94  PB 1
Diskus (1,0 kg) P14   Gyllner, Simon -76 19.62      PB 2      
Hamber, Marcus -75 20.26  PB 1
Peyre, Alexander -76 15.60  PB 3
Diskus (0,6 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 14.85        3      
Berzelius, Nathalie -75 23.20  PB 2
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Chen, Ming -75 23.86      PB 3      
Fryklund, Rasmus -75 27.90  PB 1
Hamber, Marcus -75 24.40  PB 2
Spjut (400 gr) F14   Carlselius, Linda -76 13.20      PB 4      
Fogelgren, Madelene -75 12.20  PB 5
Kollberg, Johanna -76 13.30      PB 3      
Pettersson, Karin -75 17.55  PB 2
5 x 60 m P12   Asplund, Karl -77 48.3m       1      
Gårdsäter, Anton -77
Nilsson, Patrik -78
Larsson, Stefan -79
Kraft, Christer -77                
F12 Wikblad, Malin -77 46.9m 1
Thulin, Petra -79
Carlander, Hanna -77
Melin, Josefina -77
Bergman, Therese -77
4 x 80 m P14   Fryklund, Rasmus -75 diskad               
Chen, Ming -75
Aydin, Devrim -75
Gyllner, Simon -76                
Albrecht, Martin -76 49.2m 1
Eriksson, Tomas -76
Bejarano, Danilo -75
Hamber, Marcus -75                
F14 Ahlqvist, Linda -76 45.2m 1
Carlselius, Linda -76
Fogelgren, Madelene -75
Nyström Tholander, Emma -76
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F10
 1989-08-19/20 (lö-sö)  | Goliatspelen, Sannerudsvallen, Kil
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Andersson, Staffan -77 10.3m   -1.0   5 Heat 3  
Asplund, Karl -77 9.2m -1.3 8 Final
  9.1m   +2.6   4 Heat 2  
Kapell, Tony -77 10.0m -1.0 7 Heat 1
F12 Melin, Josefina -77 9.0m +2.5 2 Heat 2
80 m P14   Bejarano, Danilo -75 11.3m   -0.4   5 Heat 2  
Gyllner, Simon -76 11.1m -0.5 4 Heat 3
F14 Pettersson, Karin -75 12.2m   -0.5   7 Heat 3  
F13 Ahlqvist, Linda -76 11.9m -2.7 6 Heat 3
Nyström Tholander, Emma -76 10.7m +0.8 2 Heat 2
10.7m -0.1 3 Final
100 m P16   Svensson, Jacob -74 12.3m   +1.6   5 Heat 1  
F16 Engdahl, Lisa -73 13.2m +1.7 3 Heat 1
  13.4m   -1.5   4 Final  
Engroth, Malin -74 14.3m -0.3 6 Heat 3
Eriksson, Jessica -74 14.4m +0.3 4 Heat 4
Gullbjörk, Kristin -74 14.5m   -0.2   5 Heat 2  
Larsson, Liv -74 14.3m +0.3 3 Heat 4
400 m P18   Forsström, Pontus -72 57.9m       7 Final  
Wallén, Mattias -72 54.0m 3 Final
P16 Kollberg, Tobias -73 57.7m       5 Final  
Severin, Fredrik -74 60.8m 9 Final
F16 Eriksson, Jessica -74 69.1m 6 Final
Nordh Westerberg, Hanna -73 57.3m 1 Final
800 m P18   Forsström, Pontus -72 2:05.96      PB 4 Final  
Wallén, Mattias -72 2:01.95  2 Final
P16 Kollberg, Tobias -73 2:08.09      PB 5 Final  
Severin, Fredrik -74 2:17.46  PB 9 Final
F16 Eriksson, Jessica -74 2:52.01  10 Final
Nordh Westerberg, Hanna -73 2:22.64        1 Final  
F14 Fogelgren, Madelene -75 3:00.18  SB 4 Final
Pettersson, Karin -75 2:31.91  PB 2 Final
F13 Säfström, Hanna -76 2:46.01  PB 8 Final
1 000 m P12   Andersson, Staffan -77 4:01.76      PB 14 Final  
Asplund, Karl -77 3:51.75  PB 13 Final
60 m häck (76,2 cm) P12   Gårdsäter, Anton -77 12.43    -0.9 PB 7 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Bejarano, Danilo -75 14.98    -0.8 PB 6 Final  
Gyllner, Simon -76 17.24  +2.0 PB 6 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Engdahl, Lisa -73 17.01    -1.0   2 Final  
Engroth, Malin -74 18.43  -1.0 7 Final
110 m häck (91,4 cm) P16   Enochsson, Magnus -74 16.90    -0.7   4 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Enochsson, Magnus -74 42.9m       1 Final  
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 47.8m 3 Final
F16 Larsson, Liv -74 54.3m 2 Final
Höjd P16   Enochsson, Magnus -74 1.70      PB 5 Final  
Svensson, Jacob -74 1.45  11
P13 Olsson, Mikael -76 1.35      PB 11    
P12 Gårdsäter, Anton -77 1.30  PB 4 Final
Kraft, Christer -77 1.20  PB 10
F16 Gullbjörk, Kristin -74 1.35        7 Final  
F13 Ahlqvist, Linda -76 1.25  PB 9
Längd P16   Enochsson, Magnus -74 5.92  [1] +1.6 PB 6 Final  
Svensson, Jacob -74 5.86  +0.5 PB 7 Final
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 4.95    -0.7 PB 4 Final  
F16 Engdahl, Lisa -73 4.36  -0.6 PB 12
Engroth, Malin -74 4.12  -2.3 16
Gullbjörk, Kristin -74 3.61    -1.6 PB 20    
Larsson, Liv -74 3.96  -0.6 17
Längd (zon) P14   Gyllner, Simon -76 4.55    +0.9 PB 7 Final  
P13 Olsson, Mikael -76 3.48  +0.8 PB 9
P12 Andersson, Staffan -77 3.16    -   22    
Asplund, Karl -77 3.93  - 11
Gårdsäter, Anton -77 3.55  - 18
Kapell, Tony -77 3.26    -   21    
Kraft, Christer -77 3.87  - 14
F13 Nyström Tholander, Emma -76 4.16  -0.4 PB 9
Kula (4,0 kg) P14   Bejarano, Danilo -75 7.29      PB 14    
Gyllner, Simon -76 7.90  PB 12
Hamber, Marcus -75 7.38  PB 13
Kula (3,0 kg) P12   Gårdsäter, Anton -77 6.99      PB 14    
F14 Fogelgren, Madelene -75 5.74  PB 10
Diskus (1,0 kg) P14   Bejarano, Danilo -75 18.95      PB 15    
Diskus (0,6 kg) F13   Nyström Tholander, Emma -76 15.54      PB 8 Final  
Säfström, Hanna -76 14.17  PB 9
Spjut (400 gr) P12   Asplund, Karl -77 16.28      PB 19    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-08-18/20 (fr-sö)  | Veteran-SM, Hästhagens IP, Malmö - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (12,0 kg) M35 » Berg, Torbjörn -51 12.24      SB 2 Final  
Diskus (2,0 kg) M35 » Berg, Torbjörn -51 42.78        3 Final  
Spjut (800 gr) M35 » Berg, Torbjörn -51 47.28        3 Final  
 1989-08-16 (on)  | Lindenpropagandan, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Bivstedt, Johan -68 12.29    -2.2 SB 8 Heat 2    
Petersson, Thomas -65 12.56  -2.3 8 Heat 3
800 m MS » Askdal, Kjell -67 2:00.81        1 Heat 4    
Edlund, Mats -62 2:00.57  PB 2 Heat 3
Forss, Michael -62 1:53.56        2 Heat 1    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:59.31  SB 7 Heat 2
Lycken, Erik -57 2:01.31  2 Heat 4
Wallén, Peter -69 2:05.1m SB 10 Heat 3
3 000 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 8:52.6m     SB 9 Heat 1    
Lawesson, Weine -68 ej start  Heat 2
Spethz, Stefan -58 brutit  Heat 2
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.50      SB 2 Final    
 1989-08-11/13 (fr-sö)  | JSM, Gavlevallen, Gävle - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22   Neamié, Therése -70 12.83    +1.0 PB 6 Heat 2 fr  
200 m M22   Edman, Rickard -68 23.42    +0.7   6 Heat 1  
800 m M22 » Danelius, Johan -68 1:56.78        3 Heat 2  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Forsström, Pontus -72 6:19.90      PB 8 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) F18   Hernvall, Anna-Lena -71 47.72      PB 5 Heat 3  
Längd K22   Neamié, Therése -70 5.60  [1] +1.7 PB 5 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
 1989-08-11/13 (fr-sö)  | USM, Sävstaås, Bollnäs - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P15 » Engström, Fredrik -74 12.30    -2.1 PB 6 Heat 1 fr  
F16 Nordh Westerberg, Hanna -73 12.60  +0.5 PB 3 Semi 2
12.83  -0.9 2 Heat 3
Nordh Westerberg, Hanna -73 12.57  +0.7 PB 5 Final
200 m P15 » Engström, Fredrik -74 25.00    -2.0   4 Heat 1  
800 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 2:12.30      PB 2 Final  
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:45.73      PB 11 A-final  
110 m häck (91,4 cm) P15   Enochsson, Magnus -74 16.80    -3.1   3 Heat 3 fr  
Längd P15   Enochsson, Magnus -74 5.52    -1.5   20    
Tresteg P15   Enochsson, Magnus -74 12.73    +0.3 PB 4 Final fr  
 1989-08-07/09 (må-on)  | Senior-DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.30    +1.1   7 Heat 3 ti  
KS Neamié, Therése -70 13.04  -0.7 5 Heat 1 ti
12.95  +0.2 PB 3 B-final ti
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.94    +0.4   5 Heat 2 on  
KS Hernvall, Anna-Lena -71 27.08  -0.5 PB 7 Final on
400 m MS   Andersson, Michael -69 56.87      SB 7 Heat 3  
Bivstedt, Johan -68 52.19  4 Heat 1
  51.69      SB 2 B-final  
Forss, Michael -62 52.30  SB 5 Heat 2
ej start  B-final
Malmborg, Petter -64 50.71  2 Heat 3
50.53  PB 4 A-final
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:59.37      SB 4 Heat 1 ti  
ej start  B-final on
Carrigan, David -66 2:05.61        10 Heat 3 ti  
» Danelius, Johan -68 1:56.81  2 Heat 4 ti
1:54.51  2 A-final on
Lycken, Erik -57 ej start          Heat 2 ti  
Malmborg, Petter -64 1:56.81  1 Heat 4 ti
1:54.45  1 A-final on
1 500 m MS   Czarnecki, Stefan -51 4:13.63      PB 5 C-final  
Edlund, Mats -62 3:55.16  PB 12 A-final
Jacobson, Per-Olof -62 3:54.11      SB 8 A-final  
Johansson, Bengt -59 4:18.18  SB 8 C-final
Lawesson, Weine -68 4:31.07  SB 12 C-final
3 000 m MS   Czarnecki, Stefan -51 9:31.89  [1,2]   PB     on  
Edlund, Mats -62 8:48.64  [1] SB on
Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:06.61  [1]   SB     on  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:48.21  [1] SB 1
» Skjutar, Arne -58 8:47.96  [1] on
Walther, Hugo -57 9:20.69  [1] on
5 000 m MS   Czarnecki, Stefan -51 15:50.18      PB 19 Final on  
Edlund, Mats -62 14:30.82  2 Final on
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:34.97      SB 17 Final on  
Johansson, Bengt -59 brutit  Final on
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:30.40  SB 1 Final on
» Skjutar, Arne -58 14:44.40      SB 6 Final on  
Walther, Hugo -57 15:48.04  SB 18 Final on
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 brutit          Final ti  
Kingstedt, Anders -59 9:28.11  SB 4 Final ti
» Lindelöw, Jan -59 10:01.29  7 Final ti
400 m häck (91,4 cm) MS   Malmborg, Petter -64 58.95        3 Heat 1 on  
57.09  PB 2 Final on
Wallén, Peter -69 60.19  PB 4 Heat 1 on
Längd KS   Neamié, Therése -70 5.20    +0.2   2 Final on  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M35
 1989-08-04/06 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m MS   Edman, Rickard -68 23.63    -3.5   3 Heat 3  
23.15  +1.1 PB 2 B-final
P18 Neuman, Johan -71 24.38    -0.7 SB 5 Heat 2  
P15 » Engström, Fredrik -74 24.99  -2.3 2 Heat 1
F18 Blomstedt, Maria -71 27.52  -1.3 3 Heat 4
F16 Björk, Lisa -74 ej start          Heat 3  
Larsson, Liv -74 ej start  Heat 3
Nordh Westerberg, Hanna -73 26.05  +2.0 2 Heat 2 fr
26.10  +0.7 4 Final
800 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 2:17.61        2 A-heat fr  
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:46.31        4 Final fr  
P15 Severin, Fredrik -74 5:42.23  4 Final fr
2 000 m h (91,4 cm) P18   Forsström, Pontus -72 ej start          Final fr  
300 m häck (76,2 cm) F18   Hernvall, Anna-Lena -71 48.55      SB 4 Heat 2  
 1989-08-02 (on)  | Stockholm Games GP, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:52.91      PB 1 C-final    
Malmborg, Petter -64 1:53.08  PB 2 C-final
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:59.93      SB 9 B-final    
Forss, Michael -62 brutit  B-final
Jacobson, Per-Olof -62 brutit  B-final
3 000 m MS   Kingstedt, Anders -59 8:38.69      SB 9 B-final    
» Skjutar, Arne -58 8:43.97  SB 10 B-final
Walther, Hugo -57 8:45.81        12 B-final    
KS Signahl, Monica -61 9:47.43  SB 5 Final
 1989-07-29 (lö)  | HAIS-spelen, Österås IP, Hässleholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 2:16.40      PB        
 1989-07-22/23 (lö-sö)  | Svealandsmästerskapen, Torvalla IP, Haninge - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Edman, Rickard -68 11.90    +1.1   7 Heat 2  
Neuman, Johan -71 11.92  +1.6 PB 6 Heat 3
Petersson, Thomas -65 12.33    +0.3 PB 6 Heat 1  
KS Blomstedt, Maria -71 12.8m +1.4 6 Heat 1
Nordh Westerberg, Hanna -73 12.9m +0.7 5 Heat 2
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.77    +1.8   6 Heat 1  
Edman, Rickard -68 23.50  -0.3 3 Heat 2
  23.08    +2.6   5 Semi 2  
Hellberg, Mikael -65 23.22  +0.4 PB 3 Heat 3
23.26  +2.6 6 Semi 2
Neuman, Johan -71 24.49    -1.2 SB 5 Heat 4  
KS Blomstedt, Maria -71 27.2m -0.8 6 Heat 1
Nordh Westerberg, Hanna -73 25.91  +3.6 3 Heat 2
400 m MS   Andersson, Mikael -65 55.4m       6 Heat 2  
» Danelius, Johan -68 50.3m 2 Heat 2
  50.98        4 Final  
Hellberg, Mikael -65 50.4m 1 Heat 3
51.01  PB 5 Final
Malmborg, Petter -64 50.9m       3 Heat 3  
Wikström, Johan -59 49.7m 2 Heat 1
49.78  SB 2 Final
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:54.69        4 A-Final  
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.90  8 A-Final
Malmborg, Petter -64 1:54.51      PB 3 A-Final  
Wallén, Mattias -72 2:01.83  PB 7 C-Final
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:55.61      SB 7 A-Final  
Lawesson, Weine -68 brutit  C-Final
KS Unge, Cecilia -71 5:22.10  SB 7 Final
5 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 14:39.89      SB 2 A-Final  
Kingstedt, Anders -59 15:14.2m SB 8 A-Final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 brutit          A-Final  
Walther, Hugo -57 16:09.1m SB 15 A-Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Kingstedt, Anders -59 9:29.18      SB 4 Final  
400 m häck (76,2 cm) KS   Hernvall, Anna-Lena -71 70.10        4 Final  
 1989-07-08 (lö)  | SM halvmarathon, Eskilstuna - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton KS   Signahl, Monica -61 1:20.36      SB 1      
 1989-07-06 (to)  | SV Friidsrottscupen Final, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » Vrethammar, Li -66 12.83    -          
200 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 26.19    -          
400 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 57.14      PB        
800 m F18   Unge, Cecilia -71 2:23.81      SB        
1 500 m KS   Signahl, Monica -61 4:35.18      SB        
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:21.95               
400 m häck (76,2 cm) F18   Hernvall, Anna-Lena -71 67.18      PB        
Höjd F15   Gullbjörk, Kristin -74 1.40               
Längd F19   Neamié, Therése -70 5.55    +2.1          
Kula (4,0 kg) KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 10.71      SB        
Diskus (1,0 kg) KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 28.58      SB        
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Borglund, Sofie -xx 28.92      PB        
4 x 100 m KS   Blomstedt, Maria -71 49.37               
Nordh Westerberg, Hanna -73
» Vrethammar, Li -66
Neamié, Therése -70
 1989-07-04 (ti)  | SAAB ANA spelen, Rosvalla, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:10.79      PB   1    
 1989-07-01 (lö)  | Midnight marathom, Skellefteå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Höjgård, Karsten -57 1:07.10      PB 4      
 1989-06-29 (to)  | VIK spelen GP, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Forss, Michael -62 1:52.63      SB 5 Extraheat    
M22 » Danelius, Johan -68 1:54.59  SB 7 Final
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 4:01.52      SB 11 Elitheat    
 1989-06-25 (sö)  | Reebok run, Västervik
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Edlund, Mats -62 31.23      SB 3      
 1989-06-20 (ti)  | Löparnas kväll, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 57.30      PB        
 1989-06-18 (sö)  | Medeldistansorama, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 3:03.24      PB        
 1989-06-17/18 (lö-sö)  | USM mångkamp, Gutavallen, Visby - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F16   Ahlholm, Jessica -74 14.31    +2.8        
Björk, Lisa -74 14.31  +4.6
Engdahl, Lisa -73 13.36    +4.6        
Gullbjörk, Kristin -74 14.37  +4.0
200 m P16   Lindroth, Ronnie -74 26.06    +1.9 PB      
F16 Ahlholm, Jessica -74 29.58  +1.6 PB
Björk, Lisa -74 29.17    +1.6 PB      
Engdahl, Lisa -73 28.31  +1.5 PB
Nordh Westerberg, Hanna -73 25.68  +2.0 PB
600 m P16   Lindroth, Ronnie -74 1:36.67      PB      
F16 Nordh Westerberg, Hanna -73 1:34.86  PB
1 000 m P16   Lindroth, Ronnie -74 3:10.52      PB      
F16 Nordh Westerberg, Hanna -73 3:03.24 
2 000 m P16   Avramovic, Tomas -74 6:24.29      PB      
Kollberg, Tobias -73 6:05.03  PB
Severin, Fredrik -74 6:57.01  PB
100 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 17.45    +1.1 PB      
Björk, Lisa -74 17.58  +1.1 PB
Engdahl, Lisa -73 16.73  +1.1 PB
300 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 55.52             
Engdahl, Lisa -73 50.65  SB
Höjd P16   Svensson, Jacob -74 1.58             
F16 Gullbjörk, Kristin -74 1.42 
Stav P16   Svensson, Jacob -74 2.70      PB      
Längd P16   Svensson, Jacob -74 5.77    +1.4 PB      
F16 Gullbjörk, Kristin -74 4.34  +2.1
Tresteg P16   Svensson, Jacob -74 12.29  [1] +1.8 PB      
F16 Gullbjörk, Kristin -74 9.06  [2,3] +1.9 PB
9-kamp P15 » Attersand, Johan -74 brutit             
110 m häck (91,4 cm) 19.44 [395] +1.8 PB
Diskus (1,5 kg) ej res 
Spjut (600 gr, f 1999) ej start             
Bergman, Magnus -74 brutit 
110 m häck (91,4 cm) 19.69 [374] +1.7 PB
Diskus (1,5 kg) 21.66 [303] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 38.92 [426]
Stav 2.50 [242]
100 m ej start             
Enochsson, Magnus -74 4 058  [4] +2.6 PB 2
110 m häck (91,4 cm) 16.64 [662] +1.7 PB
Diskus (1,5 kg) 20.44 [280] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 30.56 [307] PB
Stav 2.30 [199] PB
100 m 12.41 [573] +2.0 PB
Höjd 1.68 [528] PB
Kula (5,5 kg) 8.30 [384] PB
Längd 5.61 [504] +4.0
800 m 2:20.83 [621] PB
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Klubbrekord i klassen F15
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
[4] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
 1989-06-17/18 (lö-sö)  | Turebergsspelen, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Andersson, Staffan -77 10.10    +1.3 PB 7 Heat 1  
Kraft, Christer -77 9.62  +1.6 PB 7 Heat 2
Nilsson, Patrik -78 11.33    +1.3 PB 8 Heat 1  
F12 Norberg, Johanna -77 9.14  +0.3 PB 2 Heat 2
8.91  +4.0 7 Final
F10 Good, Sandra -79 9.96  +2.6 3 Heat 2
  10.07    +0.9 PB 6 Final  
Norberg, Lina -79 10.27  -1.2 2 Heat 1
10.00  +0.9 PB 5 Final
Thulin, Petra -79 10.14  +2.6 4 Heat 2
Thulin, Petra -79 9.72  +0.9 PB 3 Final
80 m F14   Ahlqvist, Linda -76 11.85    +0.3 PB 3 Heat 2  
100 m P18   Neuman, Johan -71 11.99    +0.7 PB 4 Heat 3  
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.57    +1.4 SB 5 E-final  
Grimheden, Peter -69 26.66  +1.4 PB 8 E-final
KS Hernvall, Anna-Lena -71 27.35    +1.6 PB 6 Heat 1  
Neamié, Therése -70 27.22  +1.6 SB 5 Heat 1
800 m P14   Albrecht, Martin -76 2:34.83      PB 6 B-final  
F12 Wikblad, Malin -77 2:47.38  PB 2 B-final
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:55.65      SB 3 A-final  
Wagner, Henrik -69 4:13.24  PB 8 C-final
P18 Forsström, Pontus -72 4:20.81      PB 5 B-final  
KS Leonard, Julie -59 4:51.53  SB 4 Final
3 000 m MS   Walther, Hugo -57 8:38.52      SB 11 Final  
80 m häck (84 cm) P14   Albrecht, Martin -76 16.62    +1.2 PB 6 Final  
300 m häck (91,4 cm) P18   Ekblom, Örjan -71 42.34      PB 1 B-final  
Wallén, Mattias -72 44.45  PB 5 B-final
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.89    -0.3 SB 11    
Neamié, Therése -70 5.38  [1] +2.0 PB 6 Final
Längd (zon) P12   Andersson, Staffan -77 3.47    +1.2 PB 14    
Kraft, Christer -77 3.96  +0.8 PB 9
Nilsson, Patrik -78 2.98    -   15    
F14 Ahlqvist, Linda -76 4.15  -0.7 PB 12
F12 Norberg, Johanna -77 3.88  +2.7 10
F10 Good, Sandra -79 3.60    +2.0 PB 2 Final  
Thulin, Petra -79 3.49  +2.5 5 Final
Kula (2,0 kg) F12   Wikblad, Malin -77 5.68      PB 6 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
 1989-06-17 (lö)  | Uddevallavarvet, Uddevalla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Höjgård, Karsten -57 1:09.50      SB 1      
 1989-06-14 (on)  | Hammarbyproppen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.68    -0.9 SB 5 Heat 1    
» Danelius, Johan -68 23.4m -0.9 2 Heat 1
  23.24    -1.3 PB 5 A-final    
Edman, Rickard -68 23.54  -0.9 2 Heat 5
23.33  -0.4 PB 1 B-final
Ekblom, Örjan -71 23.80  +0.4 SB 3 Heat 4
  ej start          B-final    
» Engström, Fredrik -74 25.01  -0.9 5 Heat 5
Grimheden, Peter -69 27.42  -3.4 PB 5 Heat 3
Johansson, Magnus -71 25.22    +0.4 PB 5 Heat 2    
Malmborg, Petter -64 23.53  +0.4 PB 2 Heat 4
ej start  B-final
Neuman, Johan -71 24.52    -3.4 SB 3 Heat 3    
Petersson, Thomas -65 25.93  +0.4 SB 6 Heat 2
Wagner, Henrik -69 25.4m +0.4 5 Heat 4
Wallén, Mattias -72 24.99    -0.9 PB 4 Heat 5    
Wallén, Peter -69 25.29  -0.9 SB 6 Heat 5
Wikström, Johan -59 22.73  +0.4 1 Heat 4
  22.61    -1.3 SB 3 A-final    
KS Blomstedt, Maria -71 27.62  -3.1 3 Heat 1
26.71  +2.7 3 Final
Hernvall, Anna-Lena -71 27.78  -3.1 PB 4 Heat 1
  27.21    +2.7   5 Final    
Neamié, Therése -70 27.91  -3.1 SB 5 Heat 1
27.01  +2.7 4 Final
Olsen, Rikke -68 28.88  +2.8 3 Heat 2
3 000 m MS » Skjutar, Arne -58 8:53.14      SB        
5 000 m MS » Skjutar, Arne -58 14:56.60      SB 4 Final    
Höjd KS   Berzelius, Nathalie -75 1.50      PB 3 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.98      SB 3 Final    
» Wikström, Peter -57 12.04  2 Final
 1989-06-13 (ti)  | Svealandscupen omg 2, Stockholms Stadion, Stockholm
  Slägga på Enskede IP
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Edman, Rickard -68 11.79    -   3      
400 m MS » Danelius, Johan -68 50.80      SB 1      
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:58.25        1      
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:59.99      SB 1      
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:54.75  [1]   SB        
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:53.62      SB 1      
3 000 m h (91,4 cm) MS » Lindelöw, Jan -59 9:58.90      SB 1      
110 m häck (106,7 cm) MS   Malmborg, Petter -64 17.68    -   3      
Höjd MS   Svensson, Jacob -74 1.60      PB 5      
Stav MS » Wikström, Peter -57 3.00      SB 4      
Längd MS   Edman, Rickard -68 6.04    +1.4 PB 4      
Tresteg MS   Svensson, Jacob -74 12.03  [2] +0.6 PB 5      
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 12.12      SB 4      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.62        1      
Slägga (7,26 kg) MS   Kingstedt, Anders -59 8.72      PB 5      
Spjut (800 gr) MS » Berg, Torbjörn -51 47.50      SB 4      
4 x 100 m MS   Neuman, Johan -71 45.16        1      
» Danelius, Johan -68
Malmborg, Petter -64
Hellberg, Mikael -65
Lag Arena MS » Berg, Torbjörn -51 111p        1      
» Danelius, Johan -68
Edlund, Mats -62
Edman, Rickard -68
Forss, Michael -62
Hellberg, Mikael -65
Jacobson, Per-Olof -62
Kingstedt, Anders -59
» Lindelöw, Jan -59
Malmborg, Petter -64
Neuman, Johan -71
Svensson, Jacob -74
» Wikström, Peter -57
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-05-30/06-13 (ti-ti)  | Veteran-DM, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Diskus (2,0 kg) M35 » Berg, Torbjörn -51 44.50      SB 2 Final ti  
 1989-06-11 (sö)  | Stafett-SM, Malmö Stadion, Malmö - SM
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 x 800 m F18   Kollberg, Susanna -71 7:03.03  [1]       1    
Unge, Cecilia -71
Lejdeborn, Lotta -71
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
 1989-06-07 (on)  | Scaniaspelen, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Andersson, Mikael -65 57.94      SB 4 B-final    
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 4:08.59      SB 6 Heat 2    
Walther, Hugo -57 4:12.5m SB 8 Heat 2
 1989-06-06 (ti)  | Buster cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P16 » Engström, Fredrik -74 24.92    -2.5 PB 3 Heat 1    
Lindroth, Ronnie -74 26.33  -2.2 PB 4 Heat 3
Svensson, Jacob -74 26.32    -1.5 PB 2 Heat 2    
F16 Larsson, Liv -74 28.48  -1.6 PB 1 Heat 2
Nordh Westerberg, Hanna -73 26.53  +2.3 1 Heat 1
3 000 m F16   Eriksson, Jessica -74 13:00.86      PB 7      
Nordh Westerberg, Hanna -73 11:09.64  PB 1
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:45.82        1      
Severin, Fredrik -74 5:29.83  PB 7
100 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 17.91    -1.8   1 Heat 2    
Engroth, Malin -74 17.93  -1.6 PB 2 Heat 1
110 m häck (91,4 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 19.42    -1.4 PB 4 Heat 2    
Enochsson, Magnus -74 16.73  [1] -2.4 PB 3 Heat 1
Höjd P16 » Attersand, Johan -74 1.50        12      
Bergman, Magnus -74 1.55  10
Jansson, Marcus -74 1.45      PB 17      
F16 Ahlholm, Jessica -74 1.26  6
Gullbjörk, Kristin -74 1.46  PB 1
Längd P16   Enochsson, Magnus -74 5.70    +1.3   6      
Svensson, Jacob -74 5.17  +0.9 PB 14
Söderqvist, Patrik -74 4.06  - 23
  4.02    +1.0 PB        
F16 Engroth, Malin -74 4.28  +2.9 9
4.21  +1.7 PB
Mattson, Maria -74 4.02  +2.0 PB 12
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Attersand, Johan -74 33.74        9      
Bergman, Magnus -74 40.08  3
Holmgren, Martin -74 27.42      PB 17      
Jansson, Marcus -74 27.78  SB 16
Lindroth, Ronnie -74 24.20  PB 19
Söderqvist, Patrik -74 23.06      PB 21      
F16 Björk, Lisa -74 18.28  10
Eriksson, Jessica -74 17.42  PB 12
Gullbjörk, Kristin -74 13.14      PB 13      
Mattson, Maria -74 22.64  PB 8
4 x 100 m P16   Svensson, Jacob -74 brutit          Heat 1    
Enochsson, Magnus -74
» Engström, Fredrik -74
Lindroth, Ronnie -74                
Bergman, Magnus -74 53.80  3 Heat 2
Kollberg, Tobias -73
Jansson, Marcus -74
Söderqvist, Patrik -74                
F16 Engroth, Malin -74 51.97  1
Nordh Westerberg, Hanna -73
Ahlholm, Jessica -74
Larsson, Liv -74
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-06-06 (ti)  | Internationella tävlingar, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Edman, Rickard -68 23.55    +0.2 PB 3 B-final    
400 m MS   Grimheden, Peter -69 58.14      PB 6 B-final    
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:55.20        2 C-final    
Forss, Michael -62 1:53.81  6 B-final
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.00  SB 8 A-final
1 500 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 4:08.71      SB 3 B-final    
» Lindelöw, Jan -59 4:07.47  SB 1 B-final
 1989-06-06 (ti)  | 1989 Utomhus, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:45.82      PB        
100 m häck (84 cm) P15   Enochsson, Magnus -74 16.73    -          
Spjut (400 gr) F15   Mattson, Maria -74 22.64      PB        
 1989-06-04 (sö)  | 1989 Utomhus, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m h (91,4 cm) P16   Kollberg, Tobias -73 4:46.30      PB        
 1989-06-03/04 (lö-sö)  | DF mångkamp, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp F14   Ahlqvist, Linda -76 1 871    - PB 8    
80 m häck (76,2 cm) 16.3m[282] -
Höjd 1.23 [340]
Spjut (400 gr) 17.72 [247] PB
Längd (zon) 4.09 [329] -
Kula (3,0 kg) 6.08 [276]
800 m 2:56.6m[397]
 1989-06-03 (lö)  | Stockholm marathom, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 2:32.53      PB 50      
KS Friström, Kajsa -65 3:04.13  PB 28
Haraldsen, Christina -57 3:58.43  PB 305
 1989-05-28 (sö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m F14   Berzelius, Nathalie -75 11.67    +1.2 PB 3 Heat 2    
11.74  +2.3 7 Final
Pettersson, Karin -75 11.8m +1.1 5 Heat 1
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.25    +1.0 SB 3 Heat 5    
Petersson, Thomas -65 12.50  +1.5 PB 6 Heat 4
200 m M22   Edman, Rickard -68 22.90    +2.3   1 Heat 2    
Grimheden, Peter -69 27.01  +2.3 6 Heat 2
P18 Burman, Tomas -71 25.08    +2.7   6 Heat 3    
Neuman, Johan -71 23.86  +2.7 2 Heat 3
F18 Blomstedt, Maria -71 27.06  +0.8 PB 3 Heat 1
Hernvall, Anna-Lena -71 27.50    +2.3   2 Heat 2    
F16 Björk, Lisa -74 29.58  +1.4 PB 2 Heat 3
Eriksson, Jessica -74 29.63  +3.4 5 Heat 2
Larsson, Liv -74 27.88    +3.4   1 Heat 2    
Mattson, Maria -74 ej start  Heat 2
Nordh Westerberg, Hanna -73 25.55  +2.8 2 Heat 1
800 m M22 » Danelius, Johan -68 1:55.90        5 Heat 1    
Grimheden, Peter -69 2:20.08  7 Heat 3
F14 Pettersson, Karin -75 2:37.41  1 Final
3 000 m MS   Spethz, Stefan -58 9:54.18      SB 14 Final    
80 m häck (76,2 cm) F14   Berzelius, Nathalie -75 13.98    -   2 Final    
100 m häck (76,2 cm) F16   Björk, Lisa -74 17.34    +3.2   6 Final    
Larsson, Liv -74 17.78  +3.2 7 Final
Mattson, Maria -74 17.11  +3.2 5 Final
Höjd P14   Aydin, Devrim -75 1.45      PB 6 Final    
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 5.03    +3.3   2 Final    
4.83  +1.9 SB
 1989-05-25 (to)  | Buster cup, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Burman, Markus -73 12.47    +0.7 SB 4 Heat 2    
Lindroth, Ronnie -74 12.95  -1.3 4 Heat 3
Svensson, Jacob -74 12.72    -2.1 PB 6 Heat 1    
Söderqvist, Patrik -74 13.84  +0.9 PB 6 Heat 4
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.61  +0.7 SB 4 Heat 3
Engdahl, Lisa -73 13.65    -0.2 PB 3 Heat 2    
Nordh Westerberg, Hanna -73 12.91  +0.4 PB 1 Heat 1
800 m P16   Avramovic, Tomas -74 2:19.70      PB 5 Heat 2    
Kollberg, Tobias -73 2:12.61  3 Heat 1
Severin, Fredrik -74 2:34.88        9 Heat 2    
F16 Eriksson, Jessica -74 2:51.94  PB 7
Nordh Westerberg, Hanna -73 2:21.71  1
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 43.53      PB 2 Heat 2    
Enochsson, Magnus -74 42.94  PB 1 Heat 3
F16 Engroth, Malin -74 49.94      PB 4 Heat 1    
Larsson, Liv -74 51.42  PB 1 Heat 2
Höjd F16   Ahlholm, Jessica -74 1.35        5      
Gullbjörk, Kristin -74 1.40  SB 3
Mattson, Maria -74 1.40  SB 1
Stav P16 » Attersand, Johan -74 2.05      SB 11      
Avramovic, Tomas -74 2.65  PB 7
Bergman, Magnus -74 2.65      PB 7      
Jansson, Marcus -74 2.05  PB 11
Svensson, Jacob -74 2.20  PB 10
Kula (5,5 kg) P16   Burman, Markus -73 9.18      PB 10      
» Engström, Fredrik -74 10.35  3
Holmgren, Martin -74 6.99      PB 24      
Söderqvist, Patrik -74 7.62  PB 22
Kula (3,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 8.07      PB 9      
Engroth, Malin -74 7.29  PB 13
Eriksson, Jessica -74 7.06      PB 14      
Larsson, Liv -74 6.88  PB 15
Diskus (1,0 kg) F16   Björk, Lisa -74 18.10      PB 9      
Engdahl, Lisa -73 21.02  SB 5
Gullbjörk, Kristin -74 14.88      PB 14      
Mattson, Maria -74 19.60  PB 8
Slägga (5,5 kg) P16 » Attersand, Johan -74 17.40      PB 7      
Bergman, Magnus -74 16.06  PB 8
Enochsson, Magnus -74 17.68  [1]   PB 6      
Holmgren, Martin -74 13.56  PB 13
4 x 100 m P16   Svensson, Jacob -74 47.43        2 Heat 1    
Enochsson, Magnus -74
» Engström, Fredrik -74
Burman, Markus -73                
Lindroth, Ronnie -74 51.43  2 Heat 2
» Attersand, Johan -74
Bergman, Magnus -74
Jansson, Marcus -74                
F16 Engroth, Malin -74 51.33  1
Nordh Westerberg, Hanna -73
Engdahl, Lisa -73
Larsson, Liv -74                
Björk, Lisa -74 56.67  5
Eriksson, Jessica -74
Ahlholm, Jessica -74
Mattson, Maria -74
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-05-23 (ti)  | Tjejernas kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m K22   Neamié, Therése -70 13.1m   +0.8   4 Final    
400 m F18   Unge, Cecilia -71 62.8m       3 Final    
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:12.57      SB 2 Final    
 1989-05-21 (sö)  | Brommaspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Fryklund, Rasmus -75 10.76    +1.3 PB 2 Heat 2    
F14 Ahlqvist, Linda -76 12.90  +3.0 7 Final
100 m M22   Edman, Rickard -68 11.82    -0.8   5 Heat 2    
P15 » Engström, Fredrik -74 12.41  +0.5 PB 2 Heat 2
Lindroth, Ronnie -74 12.81    +0.5 PB 3 Heat 2    
K22 Neamié, Therése -70 13.33  +1.1 SB 3 Final
F18 Blomstedt, Maria -71 13.54  +1.0 SB 2 Final
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.37    +2.3   5 Heat 2    
Björk, Lisa -74 14.41  +2.3 6 Heat 2
Engroth, Malin -74 13.72  +1.7 PB 3 Heat 1
Larsson, Liv -74 13.82    +2.3   4 Heat 2    
Nordh Westerberg, Hanna -73 12.81  +2.3 3 Heat 2
400 m M22   Grimheden, Peter -69 60.39      PB 6 Heat 2    
P18 Ekblom, Örjan -71 53.32  SB 1 Heat 2
Neuman, Johan -71 53.83      PB 3 Heat 2    
Wallén, Mattias -72 55.99  PB 6 Heat 2
800 m F14   Ahlqvist, Linda -76 2:52.09      PB 1 Final    
1 000 m P14   Fryklund, Rasmus -75 3:08.8m     PB 4 Final    
1 500 m P18   Forsström, Pontus -72 4:22.78      SB 5 Final    
100 m häck (76,2 cm) F16   Ahlholm, Jessica -74 17.91    +0.9 PB 3 Final    
Björk, Lisa -74 18.28  +0.9 PB 5 Final
Engroth, Malin -74 18.0m   +0.9   4 Final    
Larsson, Liv -74 18.8m +0.1 6 Final
Höjd F16   Ahlholm, Jessica -74 1.40      PB 3 Final    
Längd P18   Ottenfelt, Tobias -72 5.57    +3.5   5 Final    
P15 » Engström, Fredrik -74 4.77  +1.6 PB 12
Längd (zon) P14   Fryklund, Rasmus -75 5.13    +2.4   6 Final    
F14 Ahlqvist, Linda -76 4.04  +1.8 PB 6 Final
Giulini, Sabina -75 3.63  +1.8 PB 8 Final
Kula (5,5 kg) P15 » Engström, Fredrik -74 10.37      PB 1 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Fryklund, Rasmus -75 9.54      PB 6 Final    
Kula (3,0 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 6.61      PB 8 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Björk, Lisa -74 20.30      PB 4 Final    
 1989-05-17 (on)  | Vårarena, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.25    +2.1   2 Final    
» Attersand, Johan -74 13.34  +2.1 6 Final
Edman, Rickard -68 11.74    +2.1   1 Final    
» Engström, Fredrik -74 12.41  +2.1 3 Final
Enochsson, Magnus -74 12.48  +2.1 4 Final
Lindroth, Ronnie -74 13.02    +2.1   5 Final    
Olsén, Ricke -68 14.13  +2.0 7 Final
KS Ahlholm, Jessica -74 14.32  +2.1 6 Final
Björk, Lisa -74 14.45    +2.1   7 Final    
Engroth, Malin -74 13.76  +2.1 3 Final
Hernvall, Anna-Lena -71 13.45  +2.1 1 Final
Larsson, Liv -74 14.02    +2.1   4 Final    
Lejdeborn, Pia -73 14.18  +2.1 5 Final
Mattson, Maria -74 13.76  +2.1 2 Final
400 m MS   Wagner, Henrik -69 58.46  [1]   SB        
800 m MS » Askdal, Kjell -67 1:59.90      PB 2 Heat 3    
Bivstedt, Niklas -71 2:14.40  PB 6 Heat 1
Carrigan, David -66 2:02.91      PB 2 Heat 2    
Czarnecki, Stefan -51 2:05.72  PB 8 Heat 2
» Danelius, Johan -68 1:54.70  SB 5 Heat 4
Forss, Michael -62 1:53.62      SB 2 Heat 4    
Grimheden, Peter -69 2:12.79  PB 5 Heat 1
Johansson, Bengt -59 2:10.81  SB 4 Heat 1
Lawesson, Weine -68 brutit          Heat 1    
Lycken, Erik -57 2:00.49  SB 4 Heat 3
Malmborg, Petter -64 1:54.53  PB 4 Heat 4
Spethz, Stefan -58 2:15.24      PB 8 Heat 1    
Wagner, Henrik -69 2:04.24  SB 10 Heat 3
Walther, Hugo -57 2:01.21  SB 6 Heat 3
» Von Essen, Erik -56 2:03.33  SB 4 Heat 2
4 x 80 m P14   Aydin, Devrim -75 45.51        2 Final    
Fryklund, Rasmus -75
Gyllner, Simon -76
Malmberg, Martin -76                
F14 Berzelius, Nathalie -75 44.32  1 Final
Ahlqvist, Linda -76
Fogelgren, Madelene -75
Nyström Tholander, Emma -76
4 x 100 m MS   Hellberg, Mikael -74 47.63  [2]     2 Heat 2    
Enochsson, Magnus -74
» Engström, Fredrik -74
Lindroth, Ronnie -74                
KS Björk, Lisa -74 54.72  5 Heat 1
Lejdeborn, Pia -73
Hernvall, Anna-Lena -71
Olsen, Rikke -68                
Engroth, Malin -74 54.11  2 Heat 2
Larsson, Liv -74
Ahlholm, Jessica -74
Mattson, Maria -74
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-05-15 (må)  | Sundbybergs ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F10   Thulin, Petra -79 10.41    -0.5 PB 3 Heat 1    
10.10  +2.1 3 Final
80 m P14   Albrecht, Martin -76 12.1m   +0.3   6 Heat 3    
Gyllner, Simon -76 11.58  -0.9 PB 4 Heat 2
F14 Berzelius, Nathalie -75 11.75  -2.2 3 Heat 2
  11.74    +1.3   8 Final    
Pettersson, Karin -75 12.08  -0.5 PB 4 Heat 1
100 m M22   Edman, Rickard -68 11.73    +1.3 PB 3 Heat 2    
P18 Neuman, Johan -71 12.03  +2.0 PB 5 Heat 1
Ottenfelt, Tobias -72 ej start          Heat 2    
P16 » Attersand, Johan -74 12.78  +2.2 8 Heat 1
Bergman, Magnus -74 13.6m +2.0 7 Heat 3
Enochsson, Magnus -74 12.29    +2.2   6 Heat 1    
K22 Neamié, Therése -70 12.95  +2.5 4 Final
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.01  +4.2 6 Heat 1
Björk, Lisa -74 14.21    +4.2   7 Heat 1    
Engdahl, Lisa -73 13.39  +4.2 4 Heat 1
13.28  +2.6 8 Final
Engroth, Malin -74 13.86    +1.5 PB 5 Heat 2    
Larsson, Liv -74 13.94  +1.5 PB 7 Heat 2
800 m P18   Lindberg, Mikael -71 2:11.82      SB 5 Heat 2    
Wallén, Mattias -72 2:06.18  1 Heat 2
P16 Kollberg, Tobias -73 2:11.33      PB 1 Heat 2    
Nyqvist, Jonas -74 2:28.31  PB 7 Heat 2
Severin, Fredrik -74 2:22.29  PB 6 Heat 2
F18 Unge, Cecilia -71 2:26.9m     SB 1 Final    
F16 Nordh Westerberg, Hanna -73 2:16.88  PB 2 Final
Höjd P16 » Attersand, Johan -74 1.65      PB 8 Final    
Bergman, Magnus -74 1.55  PB 10
F14 Ahlqvist, Linda -76 1.23      PB 9      
Berzelius, Nathalie -75 1.47  PB 4 Final
Längd P16   Enochsson, Magnus -74 5.36    +1.1   7 Final    
F19 Neamié, Therése -70 5.04  +1.9 SB 1 Final
F16 Ahlholm, Jessica -74 3.72  +3.3 11
  3.34    +2.0 PB        
Björk, Lisa -74 4.09  +2.0 PB 9
Engdahl, Lisa -73 4.73  +3.6 4 Final
Engroth, Malin -74 4.43  +3.4 7 Final
  4.17    +0.9 PB        
Larsson, Liv -74 4.09  +1.1 PB 10
Lejdeborn, Pia -73 4.50  +1.4 PB 6 Final
Längd (zon) F10   Thulin, Petra -79 3.37    +1.1 PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Attersand, Johan -74 37.48      PB 7 Final    
Bergman, Magnus -74 45.18  PB 3 Final
Kollberg, Tobias -73 27.36      PB 10      
F16 Ahlholm, Jessica -74 15.90  PB 8 Final
Björk, Lisa -74 19.78  PB 6 Final
Engdahl, Lisa -73 19.30  PB 7 Final
4 x 100 m KS   Engroth, Malin -74 53.51        3 Heat 1    
Nordh Westerberg, Hanna -73
Engdahl, Lisa -73
Larsson, Liv -74                
Björk, Lisa -74 54.21  3 Heat 2
Lejdeborn, Pia -73
Ahlholm, Jessica -74
Neamié, Therése -70
 1989-05-13 (lö)  | Linnéaspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Asplund, Karl -77 8.95    +4.0   2 Final    
F12 Carlander, Hanna -77 9.79  +1.5 PB 2 Heat 2
Melin, Josefina -77 9.44  -0.1 PB 4 Heat 1
300 m M22   Edman, Rickard -68 37.17      PB 3 Heat 1    
P14 Albrecht, Martin -76 48.54  PB 4 Heat 1
F14 Ahlqvist, Linda -76 51.03      PB 3 Heat 2    
Carlselius, Linda -76 54.14  PB 6 Heat 1
Nyström Tholander, Emma -76 46.41  PB 2 Heat 1
800 m P14   Gyllner, Simon -76 2:49.52      PB 5 Final    
Olsson, Mikael -76 2:51.36  PB 6 Final
P12 Asplund, Karl -77 3:03.68  PB 7 Final
Kula (3,0 kg) F14   Carlselius, Linda -76 5.97      PB 9      
Fogelgren, Madelene -75 5.36  PB 10
Nyström Tholander, Emma -76 7.67  PB 7 Final
Diskus (0,6 kg) F14   Ahlqvist, Linda -76 18.40      PB 8 Final    
 1989-05-08/09 (må-ti)  | Fredrikshof´s ungdomsspel, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Hamber, Marcus -75 12.16    +0.1 PB 5 Final  
F14 Berzelius, Nathalie -75 11.72  +0.2 PB 2 Heat 2
Fogelgren, Madelene -75 11.78    +0.2 PB 4 Heat 2  
Nyström Tholander, Emma -76 10.95  [1] 0.0 PB 2 Heat 1
Pettersson, Karin -75 12.12  0.0 PB 3 Heat 1
100 m M22   Edman, Rickard -68 11.75    -   2 Final ti  
P16 Bergman, Magnus -74 13.76  - 5 Heat 3
K22 Neamié, Therése -70 13.30    -   1 Final ti  
Olsen, Rikke -68 14.20  - 2 Final ti
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 13.45  - 1 Final
F16 Ahlholm, Jessica -74 14.75    -   7 Heat 2  
Björk, Lisa -74 14.30  - 5 Heat 2
Engroth, Malin -74 13.66  - 4 Heat 1
Eriksson, Jessica -74 14.37    -   6 Heat 2  
Larsson, Liv -74 13.86  - 3 Heat 2
Mattson, Maria -74 13.75  - 2 Heat 2
400 m F16   Nordh Westerberg, Hanna -73 67.57  [2]   SB   Final ti  
800 m MS » Askdal, Kjell -67 2:04.55      PB 1 Heat 3 ti  
Carrigan, David -66 2:07.77  PB 2 Heat 3 ti
P18 Wallén, Mattias -72 2:03.33      PB 2 Final ti  
P14 Albrecht, Martin -76 2:38.18  PB 4 Final ti
Hamber, Marcus -75 2:41.33  PB 5 Final ti
F16 Nordh Westerberg, Hanna -73 2:18.57      PB 1 Final ti  
F14 Fogelgren, Madelene -75 3:10.27  SB 5 Final ti
Pettersson, Karin -75 2:35.70  PB 2 Final ti
Säfström, Hanna -76 2:53.58  PB 3 Final ti
300 m häck (76,2 cm) P16 » Engström, Fredrik -74 43.85      PB 2 Heat 3 ti  
Enochsson, Magnus -74 43.79  PB 1 Heat 3 ti
F18 Hernvall, Anna-Lena -71 48.86      SB 2 Final ti  
F16 Ahlholm, Jessica -74 53.38  PB 4 Heat 2 ti
Engroth, Malin -74 51.90  PB 1 Heat 2 ti
Larsson, Liv -74 52.45  PB 2 Heat 2 ti
Höjd P16   Bergman, Magnus -74 1.50      PB 6 Final  
F16 Ahlholm, Jessica -74 1.35  PB 1 Final ti
Björk, Lisa -74 1.25      PB 3 Final ti  
Eriksson, Jessica -74 1.28  PB 2 Final ti
Längd P16   Bergman, Magnus -74 4.60    +2.3   8 Final ti  
4.48  +0.7 PB ti
Enochsson, Magnus -74 5.87  [3] +0.1 PB 5 Final ti  
F16 Ahlholm, Jessica -74 4.35  - 7 Final
Björk, Lisa -74 4.43  - 4 Final
Engroth, Malin -74 4.41    -   5 Final  
Lejdeborn, Pia -73 4.54  - 3 Final
Mattson, Maria -74 3.81  - 9
Längd (zon) P14   Albrecht, Martin -76 4.15    +1.2 PB 3 Final ti  
Hamber, Marcus -75 4.05  +1.6 PB 4 Final ti
F14 Berzelius, Nathalie -75 4.51    -   2 Final  
Hall, Elin -76 3.27  - 8 Final
Nyström Tholander, Emma -76 4.63  - 1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
[2] - Mellantid
[3] - Klubbrekord i klassen P15
 1989-05-04 (to)  | Norrköpings halvmara, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Hvitfelt, P-O -23 1:33.06  [1]   PB 31      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M65
 1989-04-23 (sö)  | Kvantumjoggen, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Spethz, Stefan -58 13.28        4 3,7 km    
 1989-04-22/23 (lö-sö)  | Terräng-SM, Ramlösa Brunn, Helsingborg - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
8 000 m terräng KS   Signahl, Monica -61 29.55        1    
 1989-04-15/16 (lö-sö)  | DM och DF terräng, Upplands Väsby - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
2 000 m terräng P12   Andersson, Staffan -77 9.12        49    
Asplund, Karl -77 9.30  51
Kraft, Christer -77 8.47  43
4 000 m terräng MS   Carrigan, David -66 13.35        17    
Edlund, Mats -62 12.36  13
Gyllenstein, Jan -57 14.32        43    
Jacobson, Per-Olof -62 12.32  10
» Lindelöw, Jan -59 13.18  31
Lycken, Erik -57 14.34        45    
Spethz, Stefan -58 15.29  48
» Wallin, Örjan -51 13.00  25
Walther, Hugo -57 12.46        18    
P16 Avramovic, Tomas -74 15.04  14
Kollberg, Tobias -73 14.40  10
Lindroth, Ronnie -74 17.49        38    
P14 Eriksson, Tomas -76 19.10  35
Olsson, Mikael -76 19.05  34
KS Leonard, Julie -59 15.09        6    
Signahl, Monica -61 14.25  3
K22 Glion, Manuela -67 18.16  4
F16 Calius, Maja -74 22.24  24
6 000 m terräng P18   Ekblom, Örjan -71 23.37        32    
Forsström, Pontus -72 21.06  4
Wallén, Mattias -72 23.28  31
8 000 m terräng M22 » Askdal, Kjell -67 28.28        7    
Sjögren, Göran -69 29.57  14
Wallén, Peter -69 31.54        19    
KS Friström, Kajsa -65 34.52  9
Leonard, Julie -59 31.18  2
Signahl, Monica -61 30.04  1
12 000 m terräng MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 41.26        12    
Johansson, Bengt -59 brutit 
Kingstedt, Anders -59 40.14        6    
» Skjutar, Arne -58 40.12  4
Lag Terräng MS » Askdal, Kjell -67 1:30.20        4 4000  
Sjögren, Göran -69
Wallén, Peter -69                
Gyllenstein, Jan -57 44.36  11 4000
Lycken, Erik -57
Spethz, Stefan -58                
Hasselqvist, Nils-Göran -55 2:01.53  2 12000
Kingstedt, Anders -59
» Skjutar, Arne -58                
P18 Ekblom, Örjan -71 1:08.11  6
Forsström, Pontus -72
Wallén, Mattias -72                
P16 Avramovic, Tomas -74 47.34  5
Kollberg, Tobias -73
Lindroth, Ronnie -74                
P12 Andersson, Staffan -77 27.30  2
Asplund, Karl -77
Kraft, Christer -77                
KS Friström, Kajsa -65 1:36.15  1 8000
Leonard, Julie -59
Signahl, Monica -61
 1989-04-02 (sö)  | Runrundan, Vallentuna IP, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Andersson, Jan-Eric -55 59.59        11 16 km    
Gyllenstein, Jan -57 1:01.22  13 16 km
Hasselqvist, Nils-Göran -55 56.04        7 16 km    
Johansson, Bengt -59 57.31  10 16 km
M35 Czarnecki, Stefan -51 1:03.25  10 16 km
KS Leonard, Julie -59 18.20  1 5 km
 1988-09-25 (sö)  | KM i mångkamp, Enskede, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Wikström, Johan -59 3 222  [1] - SB        
Längd 6.32 [657] -
Spjut (800 gr) 47.80 [556] SB
200 m 22.5m[810] -
Diskus (2,0 kg) 34.27 [549] SB
1 500 m 4:44.8m[650] SB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics