HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-01-10
Ute för 1987 Resultatdatum: 1987-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1987-12-31 (to)  | STHLM Sylvesterlopp, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Gyllenstein, Jan -57 29.43        36 7915 m    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 24.33  1 7915 m
» Lindelöw, Jan -59 25.47        7 7915 m    
» Skjutar, Arne -58 24.45  5 7915 m
 1987-12-31 (to)  | Sylvesterloppet, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Holmgård, Lars -64 29.56        32 8,6 km    
 1987-11-08 (sö)  | Vintermarathon, Hässelby, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 2:29.30      PB 3      
 1987-10-31 (lö)  | Granebergsvarvet, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 40.29        4 13 km    
 1987-10-28 (on)  | Kasttävling, Galoppfältet, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 45.40  [1,2]   PB   1    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
 1987-10-25 (sö)  | Tumbaloppet, Brantbrink, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 1:15.58        8 20 km    
 1987-10-24 (lö)  | FIF-milen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 31.46      PB 1      
KS Leonard, Julie -59 37.01  PB 1
 1987-10-18 (sö)  | Dackemaran, Strömsberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Ehn, Billy -46 3:07.45  [1]   SB 6      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M40
 1987-10-17 (lö)  | Köping marathom, Köping
  Egentligen. 10549 m
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Kingstedt, Anders -59 34.34        2      
½ maraton MS » Skjutar, Arne -58 1:08.10      SB 5      
Walther, Hugo -57 1:12.12  PB 11
KS Signahl, Monica -61 1:18.01  SB 1
 1987-10-11 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Johansson, Bengt -59 44.07        7 12 km    
 1987-09-27 (sö)  | KM 5-kamp, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp MS   Andersson, Rickard -61 1 531  [1] - PB 6      
Längd 4.27 [250] -
Spjut (800 gr) 21.55 [182] PB
200 m 31.5m[161] -
Diskus (2,0 kg) 17.84 [232] PB
1 500 m 4:36.0m[706]              
Elinder, Fredrik -66 1 995  [1,2] - PB 5
Längd 5.30 [441] -
Spjut (800 gr) 24.96 [229] PB
200 m 26.0m[505] -
Diskus (2,0 kg) 16.10 [200] PB
1 500 m 4:49.8m[620]              
Enblom, Hans -61 2 652  [1] - PB 2
Längd 5.53 [487] -
Spjut (800 gr) 38.72 [424] PB
200 m 24.5m[628] -
Diskus (2,0 kg) 25.82 [383] SB
1 500 m 4:32.3m[730]              
Forss, Michael -62 2 654  [1] - PB 1
Längd 5.32 [445] -
Spjut (800 gr) 33.12 [343] PB
200 m 24.0m[672] -
Diskus (2,0 kg) 21.82 [306] PB
1 500 m 4:09.1m[888]              
Gullberg, Pontus -63 2 486  [1] - PB 3
Längd 5.19 [419] -
Spjut (800 gr) 31.74 [324] PB
200 m 25.6m[537] -
Diskus (2,0 kg) 24.10 [350] PB
1 500 m 4:13.6m[856]     SB        
Svärdling, Lars -61 2 145  [1] - PB 4
Längd 5.29 [439] -
Spjut (800 gr) 31.50 [320] PB
200 m 24.8m[603] -
Diskus (2,0 kg) 24.96 [366] PB
1 500 m 5:26.5m[417] PB
5-kamp P18   Kollberg, Jonas -69 brutit               
Längd 5.40 [461] -
Spjut (800 gr) 22.72 [198] PB
200 m ej start               
Wagner, Henrik -69 2 348  [1] - PB 1
Längd 5.30 [441] -
Spjut (800 gr) 33.78 [353]
200 m 25.5m[545] -
Diskus (1,75 kg) 25.76 [382] PB
1 500 m 4:48.6m[627] SB
5-kamp P16   Öberg, Mattias -72 1 303  [1] - PB 1      
Längd 4.37 [267] -
Spjut (600 gr, f 1999) 23.04 [203] PB
200 m 27.8m[374] -
Diskus (1,5 kg) 21.06 [292] PB
1 500 m 6:26.4m[167] PB
5-kamp P14 » Attersand, Johan -74 1 718    - PB 3      
Längd (zon) 4.66 [319] -
Diskus (1,0 kg) 30.26 [470] [3] PB
200 m 28.7m[315] -
Spjut (600 gr, f 1999) 26.12 [245]
1 500 m 5:36.3m[369]     PB        
Avramovic, Tomas -74 1 196  - PB 6
Längd (zon) 3.68 [156] -
Diskus (1,0 kg) 22.04 [311] PB
200 m 32.0m[138] -
Spjut (600 gr, f 1999) 20.70 [171] PB
1 500 m 5:25.79 [420]     PB        
Bergman, Magnus -74 brutit 
Längd (zon) 3.75 [167] -
Diskus (1,0 kg) 29.28 [450] PB
200 m brutit 
Spjut (600 gr, f 1999) ej start               
Ekelund, Anders -74 brutit 
Längd (zon) 3.25 [96] -
Diskus (1,0 kg) 16.48 [207] PB
200 m 36.3m[11] -
Spjut (600 gr, f 1999) 12.30 [61]
1 500 m ej start               
Enochsson, Magnus -74 1 382  - PB 4
Längd (zon) 4.74 [333] -
Diskus (1,0 kg) 22.04 [311] PB
200 m 26.9m[437] -
Spjut (600 gr, f 1999) 20.18 [164]
1 500 m 6:35.9m[137]     PB        
Forsström, Carl -74 671  - PB 10
Längd (zon) 4.22 [242] -
Diskus (1,0 kg) ej res 
200 m 31.7m[152] -
Spjut (600 gr, f 1999) 13.92 [81]
1 500 m 6:17.7m[196]     PB        
Fredblad, Raof -73 1 971  [1] - PB 1
Längd (zon) 5.26 [433] -
Diskus (1,0 kg) 28.50 [435] PB
200 m 25.2m[569] -
Spjut (600 gr, f 1999) 20.30 [165]
1 500 m 5:36.3m[369]     PB        
Halldelius, Mikael -74 1 103  - PB 7
Längd (zon) 3.98 [203] -
Diskus (1,0 kg) 23.56 [339] PB
200 m 29.7m[255] -
Spjut (600 gr, f 1999) 21.98 [188] PB
1 500 m 6:42.4m[118]     PB        
Jansson, Marcus -74 1 045  - PB 8
Längd (zon) 3.94 [196] -
Diskus (1,0 kg) 27.40 [414] PB
200 m 30.5m[211] -
Spjut (600 gr, f 1999) 19.38 [153]
1 500 m 7:00.8m[71]     PB        
Kollberg, Tobias -73 996  [1] - PB 9
Längd (zon) 3.78 [171] -
Diskus (1,0 kg) 17.82 [231] PB
200 m 31.4m[166] -
Spjut (600 gr, f 1999) 12.98 [69]
1 500 m 5:38.4m[359]     PB        
Lidström, Ove -73 1 396  [1] - PB 5
Längd (zon) 4.78 [341] -
Diskus (1,0 kg) 26.80 [402] PB
200 m 27.0m[430] -
Spjut (600 gr, f 1999) 24.54 [223]
1 500 m brutit               
» Munkhammar, Viktor -74 1 906  - PB 2
Längd (zon) 4.53 [295] -
Diskus (1,0 kg) 26.50 [396] PB
200 m 27.0m[430] -
Spjut (600 gr, f 1999) 23.18 [204]
1 500 m 4:56.3m[581] PB
5-kamp KS   Berglund, Catarina -66 1 517  [1] - PB 3      
Längd 3.88 [281] -
Spjut (600 gr, f 1999) 11.88 [140] PB
200 m 28.9m[544] -
Diskus (1,0 kg) 16.08 [208] SB
1 500 m 6:27.5m[344]     PB        
Boberg, Annika -70 brutit 
Längd 3.21 [144] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.76 [266] PB
200 m ej start 
Diskus (1,0 kg) 19.52 [269] PB
1 500 m ej start               
Hernvall, Anna-Lena -71 brutit 
Längd 4.68 [474] -
Spjut (600 gr, f 1999) 15.87 [213] PB
200 m 28.3m[589] -
Diskus (1,0 kg) 16.00 [207] PB
1 500 m ej start               
Leonard, Julie -59 2 169  [1,4] - PB 1
Längd 4.19 [352] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.07 [253] PB
200 m 29.0m[537] -
Diskus (1,0 kg) 14.90 [187] PB
1 500 m 4:58.0m[840]              
Myhr, Ingrid -61 brutit 
Längd 4.45 [416] -
Spjut (600 gr, f 1999) 33.62 [545]
200 m 27.7m[636] -
Diskus (1,0 kg) 31.02 [482]
1 500 m ej start               
Westerberg, Malin -71 1 913  [1] - PB 2
Längd 4.83 [514] -
Spjut (600 gr, f 1999) 13.89 [176] PB
200 m 28.2m[597] -
Diskus (1,0 kg) 16.74 [220] PB
1 500 m 6:14.0m[406] PB
5-kamp F14   Berzelius, Nathalie -75 1 333  [5] - PB 2      
Längd (zon) 3.99 [306] -
Spjut (400 gr) 11.24 [128] PB
200 m 30.4m[438] -
Diskus (0,6 kg) 14.23 [176] [5] PB
1 500 m 6:41.6m[285]     PB        
Engdahl, Lisa -73 1 959  [1] - PB 1
Längd (zon) 4.34 [388] -
Spjut (400 gr) 19.42 [278]
200 m 28.7m[559] -
Diskus (0,6 kg) 25.46 [378] PB
1 500 m 6:24.7m[356] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Klubbrekord i klassen M22
[3] - Klubbrekord i klassen P13
[4] - Mångkampen har utgått ur grenprogrammet för KS. Ingick i grenprogrammet: -1977
[5] - Klubbrekord i klassen F12
 1987-09-26 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Ottenfelt, Tobias -72 12.74    +1.0   5 Heat 7    
Petersson, Thomas -65 12.41  +2.3 7 Heat 5
KS Sjöstrand, Inger -71 14.85    +2.4   7 Heat 2    
Westerberg, Malin -71 13.54  +2.4 5 Heat 2
400 m MS   Andersson, Mikael -65 55.26      PB 4 Heat 4    
Bivstedt, Johan -68 57.3m [1]
Wallén, Mattias -72 60.32  4 Heat 5
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 brutit          Heat 1    
Forss, Michael -62 brutit  Heat 1
KS Kollberg, Susanna -71 2:26.83      SB 6 Final    
Unge, Cecilia -71 2:30.79  9 Final
1 000 m KS   Signahl, Monica -61 3:13.7m [1]   SB        
1 500 m MS   Forsström, Pontus -72 4:40.16        12 Heat 2    
Holmgård, Lars -64 4:22.81  SB 6 Heat 2
Johansson, Bengt -59 brutit          Heat 2    
Lawesson, Weine -68 brutit  Heat 2
3 000 m KS   Leonard, Julie -59 10:37.64  [1]            
Signahl, Monica -61 9:57.41  [1]
5 000 m KS   Leonard, Julie -59 17:45.55      PB 6 Final    
Signahl, Monica -61 16:49.71  3 Final
10 000 m MS   Andersson, Rickard -61 34:39.26      SB 21 Heat B    
Gyllenstein, Jan -57 brutit  Heat C
Kingstedt, Anders -59 brutit          Heat A    
» Skjutar, Arne -58 brutit  Heat A
Walther, Hugo -57 31:38.72  13 Heat A
Höjd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 1.47        5 Final    
Längd KS   Degen, Helena -72 4.42    +1.8 PB 7 Final    
Hernvall, Anna-Lena -71 4.79  +1.5 PB 5 Final
Westerberg, Malin -71 5.02  +2.0 4 Final
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.71        1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 38.00        2 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1987-09-20 (sö)  | Åsloppet, Kjula-Ärla, Ärla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 49.18        4 14,4 km    
Walther, Hugo -57 50.28  6 14,4 km
 1987-09-18/20 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m F16   Kollberg, Susanna -71 11:03.10      SB 8 Final  
Unge, Cecilia -71 11:45.07  9 Final
300 m häck (76,2 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 42.56        4 Heat 1  
 1987-09-19 (lö)  | Haga-stafetten, Hagaparken, Solna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF lag 1} [1] 57.02        3      
 {Hammarby IF lag 2} [1] 1:00.53        9      
KS  {Hammarby IF} [1] 1:07.44  1
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1987-09-17 (to)  | Höstpropaganda, Kristinebergs Ip, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Mikael -65 23.30    +0.9 PB 4 Heat 2    
Burman, Markus -73 26.47  +1.0 PB 4 Heat 3
Stenberg, Marc -71 25.03    +0.9   3 Heat 2    
KS Aldesten, Maria -68 26.90  +0.8 PB 1 Final
Blomstedt, Maria -71 28.26  +0.8 6 Final
Neamié, Therése -70 27.73  +0.8 SB 5 Final
800 m MS   Holmgård, Lars -64 2:10.77        8 Final    
Wallén, Johan -67 1:59.64  SB 3 Final
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.62    +0.6 SB 4 Final    
Sjöstrand, Inger -71 4.23  +1.1 SB 6 Final
 1987-09-13 (sö)  | Personligs Rekordens Kväll, Sollentunsvallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Blomstedt, Maria -71 13.46    +0.1   1 Heat C    
Degen, Helena -72 14.31  +1.3 SB 2 Heat D
Hernvall, Anna-Lena -71 13.93    +1.3   1 Heat D    
Lejdeborn, Lotta -71 13.95  +0.1 PB 4 Heat C
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.8m   -0.2   6 Heat D    
Stenberg, Marc -71 24.94  -0.3 PB 3 Heat E
KS Blomstedt, Maria -71 28.12  -2.7 PB 4 Heat B
400 m MS   Burman, Tomas -71 55.87      PB 4 Heat C    
Wallén, Mattias -72 57.96  PB 3 Heat D
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:17.88        8 Heat D    
Bivstedt, Johan -68 1:55.77  2 Heat A
Forss, Michael -62 1:55.31        1 Heat A    
Sjögren, Göran -69 2:07.55  4 Heat C
KS » Kapell, Petra -67 2:30.42  PB 1 Heat B
1 500 m MS   Forsström, Pontus -72 4:47.70        5 Heat D    
Gereflod, Mats -69 4:19.47  6 Heat B
» Lindelöw, Jan -59 4:04.60        4 Heat A    
KS Kollberg, Susanna -71 5:14.41  SB 6 Final
3 000 m MS   Walther, Hugo -57 9:04.47  [1]            
5 000 m MS   Walther, Hugo -57 15:10.80        1 Heat A    
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.46    -2.2 SB 13      
Neamié, Therése -70 4.63  +1.4 9
Westerberg, Malin -71 4.99  +0.8 3 Final
Not
[1] - Mellantid
 1987-09-12/13 (lö-sö)  | Riksicadenfinal, Arosvallen, Västerås - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m F14   Nordh Westerberg, Hanna -73 2:35.30      SB 6 Heat 3  
1 000 m P13 » Munkhammar, Viktor -74 3:03.13        2 Heat 1  
3:02.29  1 Final
80 m häck (84 cm) P13 » Attersand, Johan -74 14.34    +4.4   3 Heat 3  
» Munkhammar, Viktor -74 14.14  +7.3 3 Heat 1
Höjd P13   Sand, Daniel -74 1.51      PB 9    
Stav P13   Sand, Daniel -74 2.50        4 Final  
Kula (4,0 kg) P13   Sjöberg, Fredrik -74 ej res             
Diskus (1,0 kg) P13   Sjöberg, Fredrik -74 19.76        13    
Diskus (0,6 kg) F14   Engdahl, Lisa -73 25.02        9    
Spjut (600 gr, f 1999) P13 » Attersand, Johan -74 32.06      PB 10    
Sjöberg, Fredrik -74 28.10  19
Spjut (400 gr) F14   Engdahl, Lisa -73 18.92        18    
 1987-09-12 (lö)  | Roslagen Marathon, Östhammar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Ehn, Billy -46 1:35.26  [1]   SB        
Weidenberg, Sven -24 1:45.33  [1,2] PB
Maraton MS   Ehn, Billy -46 3:16.39      SB 54      
Weidenberg, Sven -24 3:50.39  87
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M60
 1987-09-12 (lö)  | Enhörnaloppet, Enhörna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp KS   Signahl, Monica -61 53.27        2      
 1987-09-12 (lö)  | Täby Open, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Kubulnieks, Anders -75 9.9m   -   5 Heat 3    
Lundberg, Kenneth -75 9.5m - 5 Heat 2
Näslund, Andreas -75 9.7m   -   6 Heat 2    
P10 Andersson, Staffan -77 10.8m - 6 Heat 1
Asplund, Karl -77 9.8m - 2 Heat 2
  9.8m   -   5 Final    
Geisewall, Marcus -77 9.8m - 2 Heat 1
10.0m - 7 Final
Kapell, Tony -77 10.7m   -   5 Heat 1    
von Gegerfeldt, Fredrik -77 9.6m - 3 Heat 3
9.9m - 6 Final
P8 Gustavsson, Karl -79 10.0m - 1 Heat 1
  10.2m   -   3 Final    
F12 Berzelius, Nathalie -75 9.1m - 1 Heat 2
9.2m - 3 Final
Hjort, Cecilia -75 9.2m - 2 Heat 1
  9.1m   -   2 Final    
F11 Ahlqvist, Linda -76 9.5m - 3 Heat 1
Hall, Elin -76 10.3m - 5 Heat 1
F10 Gustavsson, Monika -77 9.5m - 2 Final
9.5m - 1 Heat 1
80 m P14   Fredblad, Raof -73 10.1m   -   1 Final    
P13 Ekelund, Anders -74 13.6m - 6 Heat 2
Enochsson, Magnus -74 10.9m - 1 Heat 2
  11.0m   -   1 Final    
Forsström, Carl -74 12.3m - 4 Heat 2
12.2m - 8 Final
Halldelius, Mikael -74 11.7m - 2 Heat 1
11.4m - 3 Final
800 m P10   Andersson, Staffan -77 3:14.2m     PB 10 Final    
Asplund, Karl -77 3:13.1m PB 9 Final
Geisewall, Marcus -77 3:04.9m     PB 7 Final    
Ring, Tomas -77 2:50.5m PB 3 Final
von Gegerfeldt, Fredrik -77 3:03.2m PB 5 Final
P8 Gustavsson, Karl -79 3:09.1m PB 1 Final
1 000 m P13   Ekelund, Anders -74 4:02.0m       6 Final    
Tyberg, Tobias -74 3:42.1m 4 Final
Höjd P14   Fredblad, Raof -73 1.54        2 Final    
P13 Tyberg, Tobias -74 1.25  4 Final
P12 Kubulnieks, Anders -75 1.00        16      
Lundberg, Kenneth -75 1.25  12
Näslund, Andreas -75 1.29  PB 10
Längd (zon) P14   Fredblad, Raof -73 5.35    -   1 Final    
P13 Enochsson, Magnus -74 4.71  - 1 Final
Forsström, Carl -74 4.42    -   5 Final    
Halldelius, Mikael -74 4.47  - 2 Final
Tyberg, Tobias -74 4.05  - 9
P12 Kubulnieks, Anders -75 3.55    -   16      
Lundberg, Kenneth -75 3.63  - 15
Näslund, Andreas -75 3.69  - 14
P10 Andersson, Staffan -77 2.97    -   14      
Asplund, Karl -77 3.16  - 13
Kapell, Tony -77 2.91  - 15
P8 Gustavsson, Karl -79 3.33    -   2 Final    
F12 Berzelius, Nathalie -75 4.19  - 3 Final
Hjort, Cecilia -75 3.38  - 11
F11 Ahlqvist, Linda -76 3.61    -   11      
Hall, Elin -76 3.02  - 13
F10 Gustavsson, Monika -77 3.57  - 2
Kula (4,0 kg) P13   Ekelund, Anders -74 6.52      PB 4 Final    
Enochsson, Magnus -74 7.50  PB 2 Final
Forsström, Carl -74 7.27  PB 3 Final
Kula (2,0 kg) F12   Hjort, Cecilia -75 5.14      PB 15      
F11 Ahlqvist, Linda -76 5.77  PB 11
Gustavsson, Monika -77 7.52  [1]   PB 5 Final    
Hall, Elin -76 5.33  14
Boll (300 gr) P10   Geisewall, Marcus -77 20.34      PB 11      
Kapell, Tony -77 21.04  PB 10
F10 Gustavsson, Monika -77 24.78  PB 2
Boll (150 gr) P10   von Gegerfeldt, Fredrik -77 30.76      PB 2 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F10
 1987-09-11 (fr)  | Jubileumsstafett, Enhörna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS » Lindelöw, Jan -59 48.42        2      
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Walther, Hugo -57
Edlund, Mats -62
» Skjutar Apell, Linus -89
Jacobson, Per-Olof -62                
KS Rinaldo, Annica -54 1:00.55  1
Leonard, Julie -59
Friström, Kajsa -65
Berglund, Catarina -66
Signahl, Monica -61
Claesson, Christina -68
 1987-09-10 (to)  | FUJI-Spelen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.66    -1.3   5 Heat 1    
KS » Kapell, Petra -67 13.49  -1.9 4 Heat 2
300 m MS   Andersson, Mikael -65 39.81        2 Heat 1    
KS Dowlut, Doreen -65 43.73  3 Final
» Kapell, Petra -67 43.16  2 Final
1 000 m MS   Bivstedt, Johan -68 brutit          Final    
Jacobson, Per-Olof -62 2:27.21  PB 2 Final
Lawesson, Weine -68 2:56.7m     SB 12 Final    
Sjögren, Göran -69 2:40.73  PB 7 Final
3 000 m MS   Elinder, Fredrik -66 brutit          Final    
Gyllenstein, Jan -57 ej start 
Holmgård, Lars -64 9:38.13  9 Final
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.81    -   2 Final    
Sjöstrand, Inger -71 4.62  - 3 Final
Westerberg, Malin -71 5.03  - 1 Final
 1987-09-08/09 (ti-on)  | JDM - UDM dag 5 o 6, Torvalla IP, Handen - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m P16   Ekblom, Örjan -71 23.88    +0.4 PB 3 Heat 2 ti  
24.22  +0.3 7 Final ti
Ottenfelt, Tobias -72 25.96    +1.3 PB 6 Heat 3 ti  
Wallén, Mattias -72 26.18  +1.3 PB 7 Heat 3 ti
F16 Degen, Helena -72 29.17  +1.3 PB 6 Heat 1 on
Hernvall, Anna-Lena -71 28.40  +0.8 PB 4 Heat 4 on
  29.75    +0.7   7 Semi 1 on  
Lejdeborn, Lotta -71 28.91  +0.5 2 Heat 2 on
28.72  +1.2 PB 6 Semi 2 on
400 m M22   Bivstedt, Johan -68 54.25        1 Heat 1 ti  
51.20  SB 4 Final ti
K22 Claesson, Christina -68 74.47  [1]   PB     ti  
Dowlut, Doreen -65 61.44  2 Final ti
» Kapell, Petra -67 61.17  1 Final ti
800 m P18   Gereflod, Mats -69 2:05.12        3 B-final on  
Karlsson, Jonnie -69 1:59.09  PB 3 A-final on
P16 Ekblom, Örjan -71 2:13.73      SB 7 B-final on  
Wallén, Mattias -72 2:11.52  PB 5 C-final on
K22 Claesson, Christina -68 2:35.55  [1] ti
1 000 m K22   Claesson, Christina -68 3:17.03  [1]         ti  
1 500 m M22   Lawesson, Weine -68 brutit          Final on  
K22 Claesson, Christina -68 5:04.11  [1] ti
2 000 m K22   Claesson, Christina -68 6:53.85  [1]   PB     ti  
3 000 m K22   Claesson, Christina -68 10:32.12        1 Final ti  
F16 Kollberg, Susanna -71 11:16.90  SB 5 Final ti
Unge, Cecilia -71 11:20.40  PB 6 Final ti
1 500 m h (91,4 cm) P16   Forsström, Pontus -72 5:05.71  [2]   PB 13 Final ti  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gereflod, Mats -69 6:44.82        7 Final ti  
Sjögren, Göran -69 6:37.61  PB 5 Final ti
Höjd F16   Hernvall, Anna-Lena -71 1.49      PB 8 Final ti  
Längd F18   Neamié, Therése -70 5.12    +2.5   4 Final ti  
5.02  -0.2 PB ti
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P15
 1987-09-05/06 (lö-sö)  | DF 12 - 14, Tibblevallen, Täby - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Eriksson, Martin -75 9.44    -0.8   8 Heat 1  
F12 Berzelius, Nathalie -75 9.88  -3.6 7 Heat 3
80 m F14   Engdahl, Lisa -73 11.66    -2.0 PB 6 Heat 1  
Hansson, Lena -73 11.69  -2.0 PB 7 Heat 1
Nordh Westerberg, Hanna -73 ej start             
Ulfberg, Lotta -73 11.70  -2.6 PB 6 Heat 3
800 m F14   Nordh Westerberg, Hanna -73 ej start             
F12 Ahlqvist, Linda -76 2:58.81  PB 9 B-final
1 000 m P14 » Munkhammar, Viktor -74 3:00.26        8 A-final  
Nyqvist, Jonas -74 3:24.79  SB 13 B-final
60 m häck (76,2 cm) P12   Lundberg, Kenneth -75 ej start             
F12 Berzelius, Nathalie -75 11.43  -2.6 PB 4 Final
80 m häck (84 cm) P14 » Attersand, Johan -74 14.42    -1.6 PB 6 Final  
14.56  -1.8 3 Heat 2
» Munkhammar, Viktor -74 14.60  -1.6 PB 7 Final
  14.60    -1.8   4 Heat 2  
Tyberg, Tobias -74 brutit  Heat 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Engdahl, Lisa -73 14.85    -1.7 PB 3 Heat 2  
Lindqvist, Britt -73 14.55  -2.3 PB 3 Heat 1
Höjd P14   Sand, Daniel -74 1.50        12    
P12 Eriksson, Martin -75 1.25  PB 24
F14 Gullbjörk, Kristin -74 1.30        12    
Lindqvist, Britt -73 1.35  11
F12 Berzelius, Nathalie -75 1.25  7
Stav P14 » Attersand, Johan -74 ej start             
Fredblad, Raof -73 ej start 
Sand, Daniel -74 2.60        2 Final  
Sjöberg, Fredrik -74 ej start 
Längd (zon) P12   Eriksson, Martin -75 4.11    +1.0   17    
F14 Hansson, Lena -73 4.30  - 25
Lindqvist, Britt -73 4.55    -   10    
F12 Berzelius, Nathalie -75 4.05  - 15
Tresteg (zon) P14 » Attersand, Johan -74 10.05    -   11    
Enochsson, Magnus -74 10.17  [1] - 10
Lidström, Ove -73 9.76    -   13    
» Munkhammar, Viktor -74 9.47  - 14
Sjöberg, Fredrik -74 9.44  - 15
Kula (4,0 kg) P14   Halldelius, Carl Johan -73 ej start             
Diskus (1,0 kg) P14   Bergman, Magnus -74 ej start             
Interstein, Jonas -73 ej start 
Jansson, Marcus -74 ej start             
Lidström, Ove -73 25.10  PB 9
Sjöberg, Fredrik -74 21.56  PB 13
Diskus (0,6 kg) F14   Engdahl, Lisa -73 25.34        1 Final  
Gullbjörk, Kristin -74 14.56  14
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Attersand, Johan -74 29.36      PB 10    
Bergman, Magnus -74 ej start 
Forsström, Carl -74 ej res             
Jansson, Marcus -74 ej res 
Lidström, Ove -73 ej start 
Sand, Daniel -74 26.02        16    
Sjöberg, Fredrik -74 28.82  12
Tyberg, Tobias -74 ej start 
Boll (300 gr) P12   Eriksson, Martin -75 30.84        15    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1987-09-05/06 (lö-sö)  | DF, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m häck (76,2 cm) P13 » Attersand, Johan -74 14.42    -        
Stav P13   Sand, Daniel -74 2.60      PB      
Diskus (0,6 kg) F14   Engdahl, Lisa -73 25.34      PB      
 1987-09-05 (lö)  | VIK:s Hösttävling, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Karlsson, Jonnie -69 51.90      PB 4 Heat 1    
Wagner, Henrik -69 ej start  Heat 3
KS » Kapell, Petra -67 61.50  3 Heat 1
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:21.12      PB 3 Heat 2    
Forss, Michael -62 ej start  Heat 1
Holmgård, Lars -64 4:26.16  6 Heat 2
5 000 m MS   Walther, Hugo -57 14:52.59      PB 3 Final    
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gereflod, Mats -69 6:39.85      PB 3 Final    
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 59.42        4 Heat 2    
» Karlsson, Pontus -67 56.97  PB 2 Heat 2
 1987-09-01 (ti)  | Buster Cup 4, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Andersson, Staffan -77 11.0m   -   16      
Eriksson, Martin -75 9.19  - 3
Geisewall, Marcus -77 10.0m   -   11      
Gustafsson, Carl -79 10.1m - 13
Lindroth, Rickard -77 10.7m - 15
Lundberg, Kenneth -75 9.3m   -   4      
Morius, Anders -77 10.6m - 14
Nilheim, Ludvig -80 11.5m - 17
Näslund, Andreas -75 9.4m   -   6      
F12 Ahlqvist, Linda -76 9.5m - 4
Gustavsson, Monika -77 9.3m - 3
Hjort, Cecilia -75 9.6m   -   5      
Primér, Anna-Karin -76 10.7m - 6
800 m F14   Gustavsson, Ingbritt -73 2:58.3m     PB 5      
Lejdeborn, Pia -73 2:55.9m PB 4
Mattson, Maria -74 2:47.6m     PB 1      
F12 Gustavsson, Monika -77 3:06.7m PB 3
Hall, Elin -76 3:04.5m PB 2
1 000 m P14   Ekelund, Anders -74 4:01.9m       6      
Lindroth, Ronnie -74 3:37.7m 4
» Munkhammar, Viktor -74 3:07.8m       2      
Severin, Fredrik -74 3:42.9m 5
P12 Andersson, Staffan -77 4:12.0m PB 8
Asplund, Karl -77 4:10.6m     PB 7      
Geisewall, Marcus -77 3:55.0m PB 3
Gustafsson, Carl -79 4:06.8m PB 5
Lindroth, Rickard -77 3:57.5m     PB 4      
Nilheim, Ludvig -80 4:18.4m PB 9
von Gegerfeldt, Fredrik -77 4:07.2m PB 6
80 m häck (84 cm) P14   Fredblad, Raof -73 13.7m   -   1      
Höglin, Linus -74 15.9m - 7
» Munkhammar, Viktor -74 14.5m   -   4      
Sjöberg, Fredrik -74 14.9m - 5
80 m häck (76,2 cm) F14   Engdahl, Lisa -73 14.2m   -   2      
Gullbjörk, Kristin -74 14.9m - 5
Lindqvist, Britt -73 14.3m - 3
Höjd P12   Eriksson, Martin -75 1.10        4      
Gårdsäter, Anton -77 1.05  5
Lundberg, Kenneth -75 1.25        2      
Näslund, Andreas -75 ej res 
F14 Gullbjörk, Kristin -74 1.35  3
Mattson, Maria -74 1.44      PB 1      
F12 Ahlqvist, Linda -76 1.10  PB 3
Hjort, Cecilia -75 1.10  PB 2
Stav P14 » Attersand, Johan -74 1.70        4      
Sand, Daniel -74 2.50  1
Severin, Fredrik -74 1.50  PB 5
Längd (zon) P14   Enochsson, Magnus -74 4.77    -   4      
Fredblad, Raof -73 5.40  - 1
Höglin, Linus -74 4.00    -   8      
Jansson, Marcus -74 3.95  - 10
Lindroth, Ronnie -74 3.99  - 9
Sand, Daniel -74 4.55    -   5      
F14 Gustavsson, Ingbritt -73 3.75  - 9
Hansson, Lena -73 4.09  - 6
Kennerfalk, Eva -73 3.96    -   7      
Lejdeborn, Pia -73 4.16  - 5
Lindqvist, Britt -73 4.48  - 3
Olsson, Linda -74 3.51    -   10      
Åhlén, Tina -73 3.80  - 8
Kula (3,0 kg) P12   Asplund, Karl -77 4.83      PB 9      
Gårdsäter, Anton -77 5.66  [1] PB 6
Kubulnieks, Anders -75 6.20      PB 4      
von Gegerfeldt, Fredrik -77 4.20  10
Kula (2,0 kg) F12   Hall, Elin -76 5.38      PB 2      
Primér, Anna-Karin -76 4.56  PB 3
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Bergman, Magnus -74 29.88        3      
Ekelund, Anders -74 18.86  PB 11
Enochsson, Magnus -74 24.40      PB 9      
Forsström, Carl -74 25.04  PB 6
Holmgren, Martin -74 20.44  PB 10
Jansson, Marcus -74 29.76      PB 4      
Lidström, Ove -73 24.44  8
Sjöberg, Fredrik -74 28.56  5
Spjut (400 gr) F14   Engdahl, Lisa -73 20.52      PB 2      
Hansson, Lena -73 18.54  PB 4
Kennerfalk, Eva -73 15.38      PB 5      
Åhlén, Tina -73 13.32  6
5 x 60 m P12   Kubulnieks, Anders -75 49.0m       2      
Lundberg, Kenneth -75
von Gegerfeldt, Fredrik -77
Näslund, Andreas -75
Eriksson, Martin -75                
F12 Hjort, Cecilia -75 47.6m 1
Hall, Elin -76
Primér, Anna-Karin -76
Ahlqvist, Linda -76
Gustavsson, Monika -77
4 x 80 m P14   Sand, Daniel -74 44.6m       3      
Fredblad, Raof -73
Forsström, Carl -74
Enochsson, Magnus -74                
Jansson, Marcus -74 47.7m 4
» Attersand, Johan -74
Höglin, Linus -74
Sjöberg, Fredrik -74                
F14 Mattson, Maria -74 44.0m 1
Lindqvist, Britt -73
Engdahl, Lisa -73
Hansson, Lena -73                
Lejdeborn, Pia -73 47.4m 3
Kennerfalk, Eva -73
Åhlén, Tina -73
Gullbjörk, Kristin -74
Lag Arena P14 » Attersand, Johan -74 24p        2      
Bergman, Magnus -74
Ekelund, Anders -74
Enochsson, Magnus -74
Forsström, Carl -74
Fredblad, Raof -73
Holmgren, Martin -74
Höglin, Linus -74
Jansson, Marcus -74
Lidström, Ove -73
Lindroth, Ronnie -74
» Munkhammar, Viktor -74
Sand, Daniel -74
Severin, Fredrik -74
Sjöberg, Fredrik -74                
P12 Andersson, Staffan -77 15p  2
Asplund, Karl -77
Eriksson, Martin -75
Geisewall, Marcus -77
Gustafsson, Carl -79
Gårdsäter, Anton -77
Kubulnieks, Anders -75
Lindroth, Rickard -77
Lundberg, Kenneth -75
Morius, Anders -77
Nilheim, Ludvig -80
Näslund, Andreas -75
von Gegerfeldt, Fredrik -77                
F14 Engdahl, Lisa -73 28p  2
Gullbjörk, Kristin -74
Gustavsson, Ingbritt -73
Hansson, Lena -73
Kennerfalk, Eva -73
Lejdeborn, Pia -73
Lindqvist, Britt -73
Mattson, Maria -74
Olsson, Linda -74
Åhlén, Tina -73                
F12 Ahlqvist, Linda -76 23p  1
Gustavsson, Monika -77
Hall, Elin -76
Hjort, Cecilia -75
Primér, Anna-Karin -76
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P10
 1987-08-30 (sö)  | Stadslöpning, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Kingstedt, Anders -59 1:12.20        11 21 km    
 1987-08-29/30 (lö-sö)  | Svealandsmästerskap, Sportcentrum, Norrtälje - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS » Vrethammar, Li -66 12.39    +0.7   1 Final  
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.34    -   1 Final  
25.78  - 1 Heat 1
400 m MS   Enblom, Hans -61 54.30        5 Heat 1  
Johansson, Håkan -60 55.34  5 Heat 4
KS Helge, Anette -63 57.45  4 Final
58.33  1 Heat 2
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:56.56        2 B-final  
Jacobson, Per-Olof -62 1:52.13  2 A-final
1 500 m KS   Claesson, Christina -68 4:47.03      PB 7 Final  
5 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 14:40.13        3 Final  
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.19      SB 4 Heat 1  
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.94        1 Final  
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 23.88        8 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 38.84        4 Final  
 1987-08-29/30 (lö-sö)  | RM mångkamp, Ärlingheden, Märsta - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Fredblad, Raof -73 2 666    0.0 PB 3    
80 m häck (84 cm) 13.5m[460] 0.0
Längd (zon) 5.19 [419] 0.0 PB
Kula (4,0 kg) 9.62 [463] PB
Höjd 1.49 [381]
Spjut (600 gr, f 1999) 37.92 [412] PB
800 m 2:28.2m[531]     PB      
Lidström, Ove -73 1 854  [1] - PB 8
80 m häck (84 cm) 16.5m[156] -
Längd (zon) 4.70 [326] -
Kula (4,0 kg) 8.07 [370] PB
Höjd 1.28 [237] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 31.24 [317] PB
800 m 2:35.5m[448]     PB      
P13 Enochsson, Magnus -74 1 884  0.0 PB 4
80 m häck (84 cm) 15.1m[279] 0.0
Längd (zon) 5.00 [382] 0.0 PB
Kula (4,0 kg) 7.36 [328]
Höjd 1.46 [360] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 23.78 [213] PB
800 m 2:47.9m[322]     PB      
Sjöberg, Fredrik -74 1 697  - PB 6
80 m häck (84 cm) 15.1m[279] -
Längd (zon) 4.30 [255] -
Kula (4,0 kg) 7.08 [312] PB
Höjd 1.37 [297] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 29.53 [293] PB
800 m 2:54.7m[261] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1987-08-26 (on)  | Augusti-ettan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Ekblom, Örjan -71 12.09    +0.6   2 Heat 2    
Ottenfelt, Tobias -72 ej start  Heat 2
Petersson, Thomas -65 12.62    +0.5 PB 8 Heat 1    
KS » Kapell, Petra -67 13.26  +2.2 6 Final
Myhr, Ingrid -61 ej start  Final
Neamié, Therése -70 13.47    +2.2   7 Final    
» Vrethammar, Li -66 12.33  +2.2 1 Final
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:13.82        9 Heat 3    
Bivstedt, Johan -68 1:56.87  4 Heat 1
Burman, Tomas -71 2:12.52      SB 7 Heat 3    
Forss, Michael -62 1:55.98  3 Heat 1
Karlsson, Jonnie -69 1:59.38  PB 1 Heat 2
Wagner, Henrik -69 2:06.97        5 Heat 3    
Wallén, Mattias -72 2:13.50  PB 8 Heat 3
Wallén, Peter -69 brutit  Heat 2
KS Claesson, Christina -68 2:21.20        3 Final    
Signahl, Monica -61 2:17.36  SB 1 Final
3 000 m MS   Andersson, Tyrold -69 9:19.8m     PB 5 Heat 3    
Edlund, Mats -62 8:25.61  SB 2 Heat 1
Gereflod, Mats -69 9:17.0m     SB 3 Heat 3    
Gyllenstein, Jan -57 9:34.5m PB 9 Heat 3
Holmgård, Lars -64 9:34.49  PB 8 Heat 3
Kingstedt, Anders -59 8:37.26      PB 9 Heat 1    
» Skjutar, Arne -58 8:33.71  SB 7 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.31      SB 4 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS » Kapell, Petra -67 66.20        3 Final    
Längd KS   Neamié, Therése -70 4.77    +1.1   1 Final    
Sjöstrand, Inger -71 4.15  +0.2 SB 2 Final
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 34.54      SB 1 Final    
Myhr, Ingrid -61 26.44  2 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 33.68        1 Final    
 1987-08-25 (ti)  | Ymerspelen, Ryavallen, Borås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Helge, Anette -63 56.83        6 A-final    
 1987-08-25 (ti)  | Jubileumstävling HIF 90 år, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.34    +1.5 PB 2 Heat 3    
Burman, Tomas -71 12.78  +1.3 SB 4 Heat 5
Ekblom, Örjan -71 12.02    +1.5 PB 1 Heat 4    
Gereflod, Mats -69 12.89  +1.5 PB 5 Heat 4
Ottenfelt, Tobias -72 12.60  +1.5 3 Heat 4
Petersson, Thomas -65 12.21    +2.4   6 Heat 3    
Stenberg, Marc -71 12.75  +1.5 PB 4 Heat 4
KS Blomstedt, Maria -71 13.34  +1.7 4 Heat 2
Degen, Helena -72 14.13    +3.0   6 Heat 3    
Hernvall, Anna-Lena -71 13.59  +1.7 PB 6 Heat 2
» Kapell, Petra -67 13.28  +1.7 SB 3 Heat 2
Lejdeborn, Lotta -71 13.84    +3.0   5 Heat 3    
Neamié, Therése -70 13.30  +3.0 2 Heat 3
Westerberg, Malin -71 13.59  +3.0 4 Heat 3
» Vrethammar, Li -66 12.20  +1.7 PB 1 Heat 1
300 m MS   Andersson, Mikael -65 39.02      PB 6 Heat 2    
Bivstedt, Johan -68 44.97  SB 5 Heat 4
Hollsten, Christian -68 38.16        6 Heat 1    
» Karlsson, Pontus -67 37.05  PB 3 Heat 2
Wagner, Henrik -69 40.08  5 Heat 3
Wallén, Mattias -72 42.51      PB 4 Heat 4    
Wallén, Peter -69 39.29  SB 4 Heat 3
KS Dowlut, Doreen -65 43.13  PB 4 Heat 2
» Kapell, Petra -67 42.98        3 Heat 2    
» Vrethammar, Li -66 40.32  3 Heat 1
40.32  PB 3 Heat 1
1 000 m MS   Forss, Michael -62 2:31.65      SB 1 Heat 1    
Holmgård, Lars -64 2:52.12  SB 8 Heat 2
Johansson, Håkan -60 2:45.28        7 Heat 2    
Walther, Hugo -57 2:32.67  SB 3 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 2:43.23  SB 9 Heat 1
KS Claesson, Christina -68 3:06.29      PB 2 Final    
Kollberg, Susanna -71 3:19.53  PB 4 Final
Unge, Cecilia -71 3:20.08  PB 5 Final
Kula (4,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 11.93      PB 3 Final    
Myhr, Ingrid -61 13.25  1 Final
Spjut (800 gr) MS   Lindoff, Håkan -64 47.50        6 Final    
 1987-08-23 (sö)  | Värmdöloppet, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P18   Andersson, Tyrold -69 17.02        1      
Sjögren, Göran -69 17.41  2
 1987-08-22/23 (lö-sö)  | Finnkampen, Stockholms Stadion, Stockholm
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:44.34        6    
 1987-08-22 (lö)  | Stadionterrängen, Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 14.28        6      
Spethz, Stefan -58 16.25  17
 1987-08-22 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Mikael -65 24.93    +0.8 PB 3 C-final    
KS Helge, Anette -63 25.68  -0.6 PB 2 A-final
» Kapell, Petra -67 26.89  -0.6 PB 5 A-final
800 m KS   Dowlut, Doreen -65 2:18.25      PB 4 Final    
1 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 2:39.38      PB 6 B-final    
Elinder, Fredrik -66 2:44.14  PB 8 B-final
Johansson, Håkan -60 2:42.74      PB 7 B-final    
P18 Andersson, Michael -69 2:46.2m PB 12 Final
Gereflod, Mats -69 2:39.54  PB 6 Final
Sjögren, Göran -69 2:43.07      PB 9 Final    
Wallén, Peter -69 2:36.34  PB 3 Final
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:54.54        1 B-final    
» Skjutar, Arne -58 8:45.23  SB 7 A-final
Walther, Hugo -57 8:37.65  PB 4 A-final
Längd KS   Helge, Anette -63 5.38    -0.5   2 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 32.78        1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 39.34        1 Final    
 1987-08-19 (on)  | Wexio Games, Värendsvallen, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.43    +1.4   7 A-final    
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:29.69        6 Final    
Signahl, Monica -61 4:29.43  PB 5 Final
 1987-08-18/19 (ti-on)  | Södertälje-propagandan, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Myhr, Ingrid -61 13.46    -1.2   3 Final ti  
400 m MS   Wagner, Henrik -69 55.84        5 Heat C ti  
Wallén, Peter -69 54.34  1 Heat C ti
KS Dowlut, Doreen -65 60.94  PB 2 Heat B on
800 m MS   Gereflod, Mats -69 2:05.61        2 Heat E on  
Jacobson, Per-Olof -62 1:52.50  3 Heat A on
Johansson, Håkan -60 2:07.33        6 Heat C ti  
Wallén, Peter -69 2:01.21  4 Heat C on
KS Claesson, Christina -68 2:22.29  3 Final ti
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 4:01.97      SB 4 Heat B ti  
Holmgård, Lars -64 4:28.01  7 Heat D ti
Karlsson, Jonnie -69 4:13.46      PB 2 Heat D ti  
Kingstedt, Anders -59 4:03.06  8 Heat B ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:56.95  6 Heat A ti
Walther, Hugo -57 3:55.80  3 Heat A ti
5 000 m MS   Kingstedt, Anders -59 15:02.29        10 Heat A on  
 1987-08-18 (ti)  | Sprinternas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » Kapell, Petra -67 13.36    +2.8   4 Heat 1    
300 m MS » Karlsson, Pontus -67 37.25      PB 3 Heat 2    
KS » Kapell, Petra -67 42.78  PB 1 Heat 2
 1987-08-18 (ti)  | Buster Cup, Idrottsplatsen, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Geisewall, Marcus -77 10.4m   -   6      
Gårdsäter, Anton -77 10.7m - 7
Näslund, Andreas -75 9.9m   -   4      
F12 Ahlqvist, Linda -76 9.7m - 3
Berzelius, Nathalie -75 9.4m - 2
Joakimsson, Helena -75 10.9m - 8
800 m F14   Nordh Westerberg, Hanna -73 2:39.6m       1      
Polgren, Anna -73 3:04.5m PB 4
F12 Hall, Elin -76 3:10.2m     PB 2      
Nyqvist, Johanna -76 3:10.9m PB 3
1 000 m P14   Ekelund, Anders -74 4:25.1m       8      
Interstein, Jonas -73 3:24.2m PB 4
Lindroth, Ronnie -74 3:35.0m     PB 6      
» Munkhammar, Viktor -74 3:07.8m 2
Nyqvist, Jonas -74 3:34.7m SB 5
Severin, Fredrik -74 3:42.0m     SB 7      
P12 Geisewall, Marcus -77 4:09.8m PB 5
Kubulnieks, Anders -75 4:20.6m PB 7
Lundberg, Kenneth -75 3:55.5m       2      
von Gegerfeldt, Fredrik -77 4:10.7m PB 6
80 m häck (84 cm) P14 » Engström, Fredrik -74 15.5m   -   3      
Sand, Daniel -74 15.1m - 2
Tyberg, Tobias -74 17.0m - 5
80 m häck (76,2 cm) P14 » Attersand, Johan -74 14.5m   -   1      
F14 Engdahl, Lisa -73 15.0m - 2
Gullbjörk, Kristin -74 15.7m   -   3      
Lindqvist, Britt -73 14.7m - 1
Höjd P12   Gårdsäter, Anton -77 1.20  [1]   PB 5      
Lundberg, Kenneth -75 1.25  1
Näslund, Andreas -75 1.25      PB 2      
F14 Gullbjörk, Kristin -74 1.35  PB 2
Åhlén, Tina -73 1.25  4
F12 Berzelius, Nathalie -75 1.25        1      
Engström, Ulrika -76 1.00  PB 4
Stav P14 » Attersand, Johan -74 2.10      PB 3      
Fredblad, Raof -73 2.40  PB 2
Sand, Daniel -74 2.50  [2] PB 1
Längd (zon) P14   Bergman, Magnus -74 3.59    -   12      
» Engström, Fredrik -74 4.28  - 7
Enochsson, Magnus -74 4.53    -   5      
Forsström, Carl -74 3.98  - 10
Fredblad, Raof -73 4.96  - 1
Halldelius, Carl Johan -73 4.69    -   2      
Interstein, Jonas -73 4.66  - 3
Jansson, Marcus -74 3.79  - 11
Kollberg, Tobias -73 3.53    -   13      
Lidström, Ove -73 4.01  - 9
» Munkhammar, Viktor -74 4.33  - 6
Nyqvist, Jonas -74 3.39    -   14      
F14 Gustavsson, Ingbritt -73 3.48  - 6
Kennerfalk, Eva -73 3.75  - 5
Lejdeborn, Pia -73 3.98    -   4      
Lindqvist, Britt -73 4.38  - 1
Kula (3,0 kg) P12   Kubulnieks, Anders -75 5.91      PB 3      
von Gegerfeldt, Fredrik -77 4.58  PB 5
Kula (2,0 kg) F12   Ahlqvist, Linda -76 4.75      PB 6      
Engström, Ulrika -76 4.68  PB 7
Hall, Elin -76 5.37      PB 3      
Joakimsson, Helena -75 5.88  PB 1
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Bergman, Magnus -74 30.18      PB 1      
Ekelund, Anders -74 17.84  PB 12
Enochsson, Magnus -74 18.78      PB 9      
Forsström, Carl -74 23.28  3
Halldelius, Carl Johan -73 21.44  PB 6
Halldelius, Mikael -74 18.98      PB 7      
Holmgren, Martin -74 18.34  PB 11
Jansson, Marcus -74 23.32  2
Kollberg, Tobias -73 18.94        8      
Lidström, Ove -73 22.40  4
Lindroth, Ronnie -74 18.44  PB 10
Tyberg, Tobias -74 21.64  PB 5
Spjut (400 gr) F14   Engdahl, Lisa -73 18.18        2      
Kennerfalk, Eva -73 13.54  PB 4
Åhlén, Tina -73 13.10  5
5 x 60 m P12   Kubulnieks, Anders -75 50.5m       2      
Lundberg, Kenneth -75
Geisewall, Marcus -77
Gårdsäter, Anton -77
Näslund, Andreas -75                
F12 Nyqvist, Johanna -76 49.5m 2
Ahlqvist, Linda -76
Joakimsson, Helena -75
Hall, Elin -76
Berzelius, Nathalie -75
4 x 80 m P14   Halldelius, Carl Johan -73 42.6m       1      
Interstein, Jonas -73
Fredblad, Raof -73
» Engström, Fredrik -74                
Sand, Daniel -74 46.7m 2
Lidström, Ove -73
» Munkhammar, Viktor -74
» Attersand, Johan -74                
Forsström, Carl -74 50.2m 4
Tyberg, Tobias -74
Nyqvist, Jonas -74
Severin, Fredrik -74                
F14 Lejdeborn, Pia -73 44.8m 1
Lindqvist, Britt -73
Engdahl, Lisa -73
Nordh Westerberg, Hanna -73                
Gullbjörk, Kristin -74 48.7m 3
Åhlén, Tina -73
Kennerfalk, Eva -73
Gustavsson, Ingbritt -73
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P10
[2] - Klubbrekord i klassen P13
 1987-08-16 (sö)  | SIK-maran, Sandvik
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Höjgård, Karsten -57 1:20.19      SB 2      
 1987-08-16 (sö)  | Alvestaloppet, Prästängsskolan, Alvesta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
8 000 m terräng KS   Signahl, Monica -61 29.40        1      
 1987-08-14/16 (fr-sö)  | USM, Källbrinks IP, Huddinge - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m F16   Kollberg, Susanna -71 brutit          Final  
Längd F16   Westerberg, Malin -71 5.27    -0.4 PB 4 Final  
 1987-08-14/16 (fr-sö)  | JSM, Sollentunavallen, Sollentuna - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22 » Vrethammar, Li -66 12.48    -   2 Heat 3 fr  
12.33  - 5 Final fr
200 m K22 » Vrethammar, Li -66 25.78    -   3 Heat 1  
24.94  -1.7 5 Final
400 m P18   Karlsson, Jonnie -69 52.43        5 Heat 3 fr  
800 m M22   Bivstedt, Johan -68 1:59.38        5 Heat 2  
Matz, Göran -67 1:53.59  2 Heat 1
  1:53.34        6 Final  
P18 Wallén, Peter -69 2:03.62  5 Heat 3
K22 Dowlut, Doreen -65 2:18.83  PB 7 Försök 2
3 000 m P18   Andersson, Michael -69 9:35.2m            
K22 Claesson, Christina -68 10:32.48  12 Final
5 000 m P18   Andersson, Michael -69 16:19.46      SB 7 B-final  
400 m häck (76,2 cm) K22 » Kapell, Petra -67 66.55        6 Heat 2  
 1987-08-15 (lö)  | Kungsholmen Runt, Kungsholmen, Stockholm
  Egentligen 10548 m
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Gyllenstein, Jan -57 36.05    -   5      
10 km (gatulopp) KS   Friström, Kajsa -65 40.58      PB 8      
Leonard, Julie -59 38.14  2
 1987-08-11 (ti)  | Stockholmsterrängen, Frescati, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Gyllenstein, Jan -57 58.59        6 15 km    
Johansson, Bengt -59 56.27  3 15 km
KS Smith, Caroline -55 1:09.35  4 15 km
 1987-08-10 (må)  | Kvällsposten-galan, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:48.08        4 B-final    
 1987-08-08 (lö)  | Ungdomsgala, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Burman, Tomas -71 12.9m   -   5 Final    
Ekblom, Örjan -71 12.5m - 3 Final
 1987-08-06 (to)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Helge, Anette -63 25.79    -0.5 PB 3 Heat B    
» Vrethammar, Li -66 25.28  -0.5 1 Heat B
400 m MS   Matz, Göran -67 50.12        3 Final    
KS Helge, Anette -63 55.76  PB 1 Heat B
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:46.95      PB 9 A-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:57.09  6 B-final
Walther, Hugo -57 3:57.50        1 C-final    
KS Rinaldo, Annica -54 4:29.93  8 Final
Signahl, Monica -61 4:30.82  SB 9 Final
 1987-08-03/05 (må-on)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Blomstedt, Maria -71 ej start          B-final  
13.63  +1.1 6 Heat 1 on
200 m MS   Burman, Tomas -71 26.26    +1.4 PB 6 Heat 6 ti  
Ekblom, Örjan -71 24.23  +1.2 PB 2 Heat 5 ti
Hollsten, Christian -68 24.39    +1.4 PB 1 Heat 6 ti  
Karlsson, Jonnie -69 24.37  +2.5 5 Heat 4 ti
» Karlsson, Pontus -67 24.01  +2.5 2 Heat 4 ti
Petersson, Thomas -65 25.82    +1.7 PB 5 Heat 7 ti  
Wallén, Peter -69 25.73  +1.4 SB 5 Heat 6 ti
KS Blomstedt, Maria -71 28.39  +0.5 4 Heat 3 ti
Ljungberg, Maria -64 28.27    +0.5   3 Heat 3 ti  
Neamié, Therése -70 27.79  +1.8 SB 3 Heat 2 ti
400 m MS   Andersson, Mikael -65 55.70      PB 4 Heat 5 on  
Ekblom, Örjan -71 55.75  7 Heat 3 on
Karlsson, Jonnie -69 52.08      PB 4 Heat 2 on  
» Skjutar, Arne -58 61.87  [1] PB on
Wallén, Peter -69 54.78  5 Heat 4 on
KS » Kapell, Petra -67 60.89      PB 2 Heat 2  
Leonard, Julie -59 68.61  [1] PB ti
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:54.74        1 Heat 2  
Enblom, Hans -61 2:01.29  8 Heat 3
Johansson, Håkan -60 2:03.61      SB 8 Heat 4  
Walther, Hugo -57 1:55.70  6 Heat 1
KS Dowlut, Doreen -65 2:20.87  2 Heat 2 ti
Leonard, Julie -59 2:18.55  SB 1 Heat 2 ti
1 000 m P12   Strandlund, Pelle -75 3:24.90      PB 4 Final  
1 500 m MS   Elinder, Fredrik -66 4:26.82        8 Heat 3 on  
Enblom, Hans -61 4:08.50  SB 7 Heat 2 on
Johansson, Håkan -60 4:26.92      PB 9 Heat 3 on  
Kingstedt, Anders -59 4:02.70  10 Heat 1 on
» Skjutar, Arne -58 3:59.23  9 Heat 1 on
P18 Andersson, Michael -69 4:26.42      SB 9 Final on  
Sjögren, Göran -69 4:20.37  6 Final on
KS Leonard, Julie -59 4:44.89  2 Final on
3 000 m MS   Gyllenstein, Jan -57 9:55.13  [1]   SB     ti  
Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:12.65  [1] ti
Lundgren, Bengt -53 9:00.51  [1]   SB     ti  
P18 Andersson, Michael -69 9:28.73  SB 6 Final
5 000 m MS   Gyllenstein, Jan -57 16:54.29      PB 14 Heat 2 ti  
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:45.92  18 Heat 1 ti
Lundgren, Bengt -53 14:57.56  SB 2 Heat 1 ti
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gereflod, Mats -69 6:40.57      PB 2 Final ti  
Sjögren, Göran -69 6:46.40  PB 3 Final ti
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.40      SB 7 Heat 1  
» Karlsson, Pontus -67 57.52  4 Heat 1
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 60.67      SB 2 Final on  
» Kapell, Petra -67 66.06  5 Final on
Längd KS   Ljungberg, Maria -64 5.05    +0.7 SB 2 Final on  
Not
[1] - Mellantid
 1987-07-30/08-02 (to-sö)  | SM, Gavlestadion, Gävle - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS » Vrethammar, Li -66 12.32    +1.5 PB 4 Heat 3 fr  
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.72    +1.1   4 Heat 2  
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:51.05      PB 3 Heat 3  
Matz, Göran -67 1:52.36  3 Heat 1
1 500 m MS   Forss, Michael -62 brutit          Heat 4 fr  
Jacobson, Per-Olof -62 3:51.22  1 Heat 2 fr
  3:49.34      PB 7 Final fr  
» Lindelöw, Jan -59 3:51.39  PB 3 Heat 3 fr
KS Rinaldo, Annica -54 4:32.77  7 Final
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:32.42      PB 4 Final  
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:33.94        4 Heat 1  
14:23.88  SB 7 Final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:42.90  7 Heat 2
14:21.54  7 Final
10 000 m MS   Kingstedt, Anders -59 31:54.96      SB 22 Final to  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 30:01.40  SB 6 Final to
KS Signahl, Monica -61 34:15.78  PB 4 Final
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 diskad          Heat 2  
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.49        5 Final  
 1987-08-01 (lö)  | Tjejmilen, Nusnäs, Orsa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) KS   Claesson, Christina -68 39.10      PB 7      
 1987-07-31 (fr)  | Falkenbergs Stadslopp, Falkenberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Höjgård, Karsten -57 35.37        16      
 1987-07-25/26 (lö-sö)  | Juniorlandskamp, Esbjerg, DEN
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m M22   Matz, Göran -67 1:55.42        3    
 1987-07-24/26 (fr-sö)  | Valbo Games, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Wagner, Henrik -69 12.72    +2.3   6 Final fr  
KS » Vrethammar, Li -66 12.29  +3.0 2 Final fr
400 m M22   Wagner, Henrik -69 55.34        4 Heat 3  
P18 Karlsson, Jonnie -69 53.19  PB 4 Heat 2
K22 Hölbl, Sylvia -65 62.56  2 Heat 2
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:54.23        2 A-heat  
» Lindelöw, Jan -59 2:00.28  7 B-heat
Walther, Hugo -57 1:56.92        3 B-heat  
K22 Hölbl, Sylvia -65 2:19.67  2 Final
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:52.83      SB 1 Final  
Kingstedt, Anders -59 4:01.85  SB 12 Final
» Lindelöw, Jan -59 3:53.32      PB 2 Final  
Walther, Hugo -57 3:59.08  8 Final
P18 Gereflod, Mats -69 4:14.77  4 Final
KS Signahl, Monica -61 4:35.09  1 Final
400 m häck (91,4 cm) M20 » Karlsson, Pontus -67 57.11      PB 1 Final  
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 60.92      SB 1 Final  
K22 » Kapell, Petra -67 64.90  PB 4 Final
 1987-07-23 (to)  | Test-SM, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Petersson, Thomas -65 12.36    +2.7   7 D-heat    
KS Helge, Anette -63 12.64  +1.8 PB 3 B-heat
  12.64    +1.8   3 B-heat    
» Vrethammar, Li -66 12.37  +1.7 PB 4 A-heat
300 m MS   Karlsson, Jonnie -69 38.34      PB 2 D-heat    
KS Helge, Anette -63 40.19  PB 3 A-heat
Hölbl, Sylvia -65 45.14      PB 4 B-heat    
» Kapell, Petra -67 43.32  PB 3 B-heat
» Vrethammar, Li -66 41.17  PB 4 A-heat
1 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 2:30.38      PB 1 B-heat    
KS Rinaldo, Annica -54 2:53.61  PB 1 A-heat
2 000 m MS   Johansson, Bengt -59 5:59.70      PB 7 B-heat    
Kingstedt, Anders -59 5:35.06  PB 2 B-heat
» Liljebäck, Lars-Erik -58 5:28.16  SB 8 A-heat
Längd KS   Ljungberg, Maria -64 5.02    +2.2   7 Final    
4.96  +1.0
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.13        1 Final    
 1987-07-22 (on)  | Löparnas Kväll, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:15.3m       5 B-final    
Walther, Hugo -57 1:55.22  PB 1 A-final
KS Dowlut, Doreen -65 2:21.4m 2 Final
 1987-07-21 (ti)  | Lindgrens open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 42.74      PB 1      
 1987-07-18 (lö)  | Brunnsjöspelen, Vasaliden, Hedemora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 11.46        5 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.08        1 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 34.44      PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 37.08        3 Final    
 1987-07-17 (fr)  | Kraftprovet, Trollhättan
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Höjgård, Karsten -57 39.44        13      
 1987-07-14 (ti)  | Victorialoppet, Borgholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Gyllenstein, Jan -57 30.42        82      
 1987-07-11/12 (lö-sö)  | Lindenspelen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Petersson, Thomas -65 12.59    -   6 Final  
400 m P18   Kollberg, Jonas -69 54.74        1 Final  
1 500 m MS   Andersson, Mikael -65 4:51.69      SB 9 Final  
Johansson, Bengt -59 brutit  Final
3 000 m MS   Johansson, Bengt -59 9:28.15  [1]   SB      
P16 Forsström, Pontus -72 10:23.05  2 Final
5 000 m MS   Johansson, Bengt -59 brutit          Final  
1 500 m h (91,4 cm) P16   Forsström, Pontus -72 5:09.58  [2]   PB 2 Final  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen P15
 1987-07-11 (lö)  | Combaciaden, Västervik
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Ahlgren, Lars Martin -45 1:17.26      SB 78      
Gyllenstein, Jan -57 1:23.28  SB 171
 1987-07-07 (ti)  | Lag-SM final, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS » Vrethammar, Li -66 12.49    -0.5   6      
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.45    +0.4   7      
400 m KS   Hölbl, Sylvia -65 61.99        7      
800 m KS   Dowlut, Doreen -65 2:20.16        7      
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:38.25        4      
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:40.55      PB 2      
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.91    +0.5   3      
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 63.33        3      
Stav KS » Kapell, Petra -67 1.40  [1,2]   PB 7      
Längd KS   Ljungberg, Maria -64 5.03    -0.4 SB 7      
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.26        3      
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 33.84      SB 6      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 39.20        6      
4 x 100 m KS   Myhr, Ingrid -61 49.69        5      
Helge, Anette -63
» Vrethammar, Li -66
Blomstedt, Maria -71
Lag Arena KS   Angberg, Christina -61 53p        7      
Blomstedt, Maria -71
Dowlut, Doreen -65
Helge, Anette -63
Hölbl, Sylvia -65
» Kapell, Petra -67
Ljungberg, Maria -64
Myhr, Ingrid -61
Rinaldo, Annica -54
Signahl, Monica -61
» Vrethammar, Li -66
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
[2] - Även klubbrekord i klassen KS
 1987-07-02/04 (to-lö)  | DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Bivstedt, Johan -68 11.74    +0.9 SB 4 Heat 3 fr  
KS Blomstedt, Maria -71 13.32  +0.5 5 Heat 1 fr
» Vrethammar, Li -66 12.55  +1.1 3 Heat 2 fr
200 m MS   Bivstedt, Johan -68 24.05    -1.6 SB 5 Heat 2  
» Danelius, Johan -68 23.74  -0.7 PB 5 Heat 4
KS Helge, Anette -63 26.80    -1.5 SB 6 Heat 3  
Ljungberg, Maria -64 28.27  -0.6 SB 6 Heat 1
» Vrethammar, Li -66 25.33  -0.9 2 Heat 2
» Vrethammar, Li -66 24.94  [1,2] +1.2 PB 3 Final
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 51.35      SB 3 Heat 4 to  
ej start  Semi 2 to
» Danelius, Johan -68 49.92  [3] PB 4 Semi 1 to
51.09  1 Heat 3 to
  50.26        6 Final fr  
Ekblom, Örjan -71 54.45  PB 7 Heat 2 to
Hollsten, Christian -68 52.66  4 Heat 1 to
  54.99        7 Semi 1 to  
Jacobson, Per-Olof -62 56.42  [4] SB fr
Johansson, Håkan -60 55.10  5 Heat 4 to
» Lindelöw, Jan -59 57.64  [4]   SB     fr  
Wallén, Peter -69 53.83  PB 6 Heat 1 to
Wikström, Johan -59 51.56  1 Heat 4 to
49.75  SB 1 Semi 2 to
  50.56        7 Final fr  
KS Hölbl, Sylvia -65 62.83  4 Heat 1 to
Rinaldo, Annica -54 70.10  [4] SB to
800 m MS   Asplund, Ola -65 ej start          Heat 4 fr  
Forss, Michael -62 ej start  Heat 1 fr
Gereflod, Mats -69 2:03.01      PB 6 Heat 1 fr  
Holmgård, Lars -64 2:08.33  7 Heat 1 fr
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.07  SB 1 Heat 5 fr
  1:53.49      PB 5 Final  
Kollberg, Jonas -69 2:14.70  8 Heat 4 fr
Lawesson, Weine -68 2:16.98  10 Heat 5 fr
» Lindelöw, Jan -59 1:57.25      SB 2 Heat 1 fr  
» Skjutar, Arne -58 2:23.89  [4] SB
Wagner, Henrik -69 2:02.37  PB 6 Heat 2 fr
Wallén, Peter -69 2:01.07        5 Heat 2 fr  
Walther, Hugo -57 1:58.38  4 Heat 4 fr
KS Hölbl, Sylvia -65 2:26.72  8 Final fr
Rinaldo, Annica -54 2:25.54  [4] to
  2:14.97        1 Final fr  
Signahl, Monica -61 2:33.92  [4]
1 000 m MS » Skjutar, Arne -58 2:59.94  [4]   PB      
KS Signahl, Monica -61 3:13.72  [4] SB
1 500 m MS   Forss, Michael -62 brutit          Final A to  
Gyllenstein, Jan -57 brutit  Final C to
Holmgård, Lars -64 4:23.75      SB 9 Final C to  
Kingstedt, Anders -59 4:04.56  9 Final B to
» Lindelöw, Jan -59 3:55.54  SB 3 Final A to
» Skjutar, Arne -58 4:09.53        10 Final A to  
Walther, Hugo -57 4:03.96  9 Final A to
KS Claesson, Christina -68 4:49.53  6 Final to
Rinaldo, Annica -54 4:32.96        2 Final to  
Signahl, Monica -61 4:32.17  SB 1 Final to
4:52.64  [4]
2 000 m MS » Skjutar, Arne -58 6:01.64  [4]   SB      
KS Signahl, Monica -61 6:33.07  [4] PB
3 000 m MS   Gyllenstein, Jan -57 10:14.10  [4]   SB      
Kingstedt, Anders -59 8:55.26  [4] SB
» Skjutar, Arne -58 9:04.89  [4]   SB      
KS Claesson, Christina -68 10:16.07  [5] PB 4 Final
Signahl, Monica -61 9:50.04  1 Final
5 000 m MS   Gyllenstein, Jan -57 brutit          Final B  
Kingstedt, Anders -59 15:01.01  PB 6 Final A
» Skjutar, Arne -58 15:13.99  SB 1 Final B
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.74    -2.2   1 Final to  
400 m häck (91,4 cm) MS   Johansson, Håkan -60 63.39        4 Heat 1  
61.23  PB 7 Final
» Karlsson, Pontus -67 61.22  3 Heat 2
58.56  PB 5 Final
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 brutit          Final  
Längd KS   Ljungberg, Maria -64 4.95    -0.7 SB 7 Final  
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.55      PB 3 Final fr  
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 33.78      PB 6 Final to  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 36.92      PB 7 Final  
Myhr, Ingrid -61 39.42  SB 4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
[2] - Även klubbrekord i klassen KS
[3] - Klubbrekord i klassen P19
[4] - Mellantid
[5] - Klubbrekord i klassen F19
 1987-07-01 (on)  | SAAB-ANA spelen, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.25    +1.0 SB 3 A-final    
1 500 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 3:54.33        12 A-final    
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.07        4 Final    
 1987-06-30 (ti)  | Nordisk 19-årskamp , Stockholms Stadion, Stockholm
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P19   Bivstedt, Johan -68 2:01.48        8      
» Danelius, Johan -68 1:54.03  PB 7
 1987-06-30 (ti)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m M22   Matz, Göran -67 1:51.24  [1]   PB 5 B-final    
KS Rinaldo, Annica -54 2:12.08  SB 4 B-final
1 500 m MS   Forss, Michael -62 ej start               
Jacobson, Per-Olof -62 3:54.19  SB 13 B-final
Matz, Göran -67 brutit 
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1987-06-28 (sö)  | Sparbanksspelen, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.16        2 Final    
 1987-06-27/28 (lö-sö)  | Bospararspelen, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m K22 » Vrethammar, Li -66 25.9m   -3.0   2 Final  
400 m P18   Wagner, Henrik -69 54.46      PB 5 Heat 1  
800 m M22   Lawesson, Weine -68 2:09.19        7 Heat 1  
Wallén, Peter -69 2:01.99  4 Heat 1
K22 Dowlut, Doreen -65 2:22.69        1 Heat 2  
F16 Lindoff, Ellinor -71 2:24.51  PB 3 Final
1 500 m P18   Gereflod, Mats -69 4:12.14      SB 4 Heat 1  
Sjögren, Göran -69 4:20.15  SB 8 Heat 1
Spjut (800 gr) P18   Wagner, Henrik -69 37.06      PB 7 Final  
 1987-06-27 (lö)  | Regionsserie div 1, Södertälje Idrottspark, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Svärdling, Lars -61 12.06    +1.7 SB 4      
400 m MS   Matz, Göran -67 49.69      PB 2      
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:56.07        2      
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:59.63        1      
5 000 m MS   Kingstedt, Anders -59 15:19.92        2      
110 m häck (106,7 cm) MS   Svärdling, Lars -61 16.80    -1.4 SB 1      
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.55      SB 1      
Höjd MS   Enblom, Hans -61 1.70        5      
Stav MS   Ljungholm, Tommy -72 2.50        4      
Längd MS   Wikström, Johan -59 6.30    -1.8 SB 3      
Tresteg MS » Karlsson, Pontus -67 12.16    +0.4 SB 3      
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 12.05      SB 4      
Diskus (2,0 kg) MS   Wikström, Johan -59 33.36      SB 4      
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Håkan -60 21.08      PB 5      
Spjut (800 gr) MS   Lindoff, Håkan -64 48.14        5      
4 x 100 m MS   Svärdling, Lars -61 46.14        3      
Matz, Göran -67
» Danelius, Johan -68
» Karlsson, Pontus -67
Lag Arena MS » Danelius, Johan -68 47p        3      
Enblom, Hans -61
Forss, Michael -62
Johansson, Håkan -60
» Karlsson, Pontus -67
Kingstedt, Anders -59
Lindoff, Håkan -64
Ljungholm, Tommy -72
Matz, Göran -67
Svärdling, Lars -61
Wikström, Johan -59
» Wikström, Peter -57
 1987-06-24 (on)  | Västerås GP, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m M22   Bivstedt, Johan -68 1:56.06        7 B-final    
Matz, Göran -67 1:51.25  [1] PB 3 Elitlopp
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:51.96        1 B-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.54  SB 13 Elitlopp
» Lindelöw, Jan -59 3:55.74      SB 8 B-final    
Walther, Hugo -57 3:55.77  9 B-final
KS Rinaldo, Annica -54 4:26.85  SB 7 Final
Signahl, Monica -61 4:34.16  SB 10 Final
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:33.93      PB 19 Final    
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1987-06-23 (ti)  | Orsakajten, Orsa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS   Claesson, Christina -68 1:00.44        3 14 km    
 1987-06-22 (må)  | Elittikiast, Lapinlahti, FIN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:54.65        6 B-final    
» Danelius, Johan -68 1:54.14  PB 4 B-final
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:50.25      SB 4 Final    
Walther, Hugo -57 3:57.13  14 Final
 1987-06-20 (lö)  | KV Saarijärven Johannyskisat, Saarijärvi Pullistus, FIN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:54.22      PB 2 D-final    
» Danelius, Johan -68 1:54.54  PB 3 D-final
Forss, Michael -62 1:52.00      PB 3 B-final    
» Karlsson, Fredrik -78 1:54.67  [1] PB 4 D-final
Walther, Hugo -57 1:58.40  11 C-final
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:26.35      SB 2 Final    
Kingstedt, Anders -59 15:02.98  PB 11 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P10
 1987-06-19 (fr)  | XXI Herpanin poikain, Keuruu, FIN
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m K22   Dowlut, Doreen -65 2:19.00      PB 9 Final    
1 500 m MS   Forss, Michael -62 4:00.84        9 A-final    
Kingstedt, Anders -59 4:05.37  7 B-final
Walther, Hugo -57 3:57.50  6 A-final
 1987-06-18 (to)  | 4-landskamp, Lüdenscheid, Västtyskland
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 9:01.41        5      
 1987-06-17/18 (on-to)  | JDM - UDM mångkamp, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp P18   Lundberg, Conny -60 4 147  [1] - PB 12   to  
100 m 12.5m[513] - on
Längd 4.88 [360] - on
Kula (6,25 kg) 10.75 [531] SB on
Höjd 1.60 [464] PB on
300 m 42.4m[457] on
110 m häck (100 cm) 23.0m[139] - to
Diskus (1,75 kg) 28.84 [442] SB to
Stav 2.70 [286] PB to
Spjut (800 gr, f 1986) 33.10 [343] PB to
1 000 m 3:05.4m[612]     PB     to  
Peterson, Per -60 5 912  [1] - SB 1 to
100 m 11.6m[683] - on
Längd 6.02 [591] - on
Kula (6,25 kg) 13.10 [673] SB on
Höjd 1.81 [636] PB on
300 m 39.3m[615] on
110 m häck (100 cm) 16.9m[610] - to
Diskus (1,75 kg) 34.92 [562] SB to
Stav 3.40 [457] SB to
Spjut (800 gr, f 1986) 40.88 [455] SB to
1 000 m 3:03.5m[630] SB to
5-kamp MS   Lindoff, Håkan -64 2 900    +1.9 PB 6   on  
Längd 5.80 [544] +1.2 on
Spjut (800 gr, f 1986) 44.74 [511] SB on
200 m 24.66 [635] +2.6 on
Diskus (2,0 kg) 31.52 [494] on
1 500 m 4:34.44 [716] on
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1987-06-17/18 (on-to)  | USM mångkamp, Gutavallen, Visby - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Ekblom, Örjan -71 12.16    +1.1 PB 10   on  
F16 Blomstedt, Maria -71 13.51  +1.1 5 to
200 m P16   Ekblom, Örjan -71 24.71    -2.9 PB 8   on  
Wallén, Mattias -72 26.99  +0.5 PB 9 on
F16 Blomstedt, Maria -71 28.36  -2.7 PB 6 to
800 m P16   Wallén, Mattias -72 2:20.34        11   on  
F16 Lindoff, Ellinor -71 2:28.44  1 to
100 m häck (76,2 cm) F16   Blomstedt, Maria -71 brutit            to  
110 m häck (91,4 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 18.45    -3.7 PB 10   on  
300 m häck (76,2 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 42.40        7   on  
Längd F16   Lindoff, Ellinor -71 4.00    +0.9   8   to  
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Lindoff, Ellinor -71 29.46        4   to  
9-kamp P15   Ljungholm, Tommy -72 3 660    +0.2 PB 11   to  
110 m häck (91,4 cm) 19.55 [386] -2.7 PB on
Diskus (1,5 kg) 18.10 [237] PB on
Spjut (600 gr, f 1999) 42.44 [478] PB on
Stav 2.60 [264] on
100 m 13.11 [449] +0.5 on
Höjd 1.59 [457] PB to
Kula (5,5 kg) 7.79 [354] PB to
Längd 5.18 [417] +2.9 to
800 m 2:21.12 [618] PB to
7-kamp F16   Lindoff, Ellinor -71 3 445    -1.3 PB 7   to  
100 m häck (76,2 cm) 17.57 [534] -2.4 PB on
Höjd 1.42 [534] SB on
Kula (3,0 kg) 7.69 [379] on
200 m 29.59 [511] -2.4 SB on
Längd 4.00 [308] +0.9 SB to
Spjut (600 gr, f 1999) 29.46 [466] PB to
800 m 2:28.44 [713] to
 1987-06-17 (on)  | DM halvmarathon, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M40   Ahlgren, Lars Martin -45 1:18.24        5      
K22 Friström, Kajsa -65 1:36.36  SB 5
 1987-06-10/17 (on-on)  | JDM-UDM DM 5-kamp, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Burman, Tomas -71 13.06    -0.6 SB 4 Heat 3 to  
Ekblom, Örjan -71 12.32  -0.1 3 Heat 2 to
12.23  -0.9 PB 4 Semi 1 to
  12.43    -0.7   8 Final to  
Ericsson, Marcus -71 12.28  -0.4 4 Heat 4 to
12.24  -0.9 5 Semi 1 to
Ljungholm, Tommy -72 13.03    -0.1 PB 6 Heat 1 to  
Ottenfelt, Tobias -72 12.63  -0.1 4 Heat 2 to
12.51  -0.6 PB 6 Semi 2 to
K22 » Kapell, Petra -67 13.33    -0.5   5 Heat 1 on  
» Vrethammar, Li -66 12.48  -0.7 1 Final on
12.48  -0.5 1 Heat 1 on
F18 Neamié, Therése -70 13.63    -0.6 SB 5 Final on  
F16 Blomstedt, Maria -71 13.22  +0.4 PB 3 Heat 1 to
13.50  -0.8 8 Final to
200 m M22   Andersson, Mikael -65 25.16    +3.1   5 Heat 3 on  
K22 Hölbl, Sylvia -65 28.57  +2.4 5 Heat 1 on
» Kapell, Petra -67 27.32  +2.1 3 Heat 2 on
  ej start          Final on  
» Vrethammar, Li -66 25.62  +2.4 1 Heat 1 on
ej start  Final on
F18 Neamié, Therése -70 27.86  +1.9 SB 4 Final on
400 m P18   Kollberg, Jonas -69 53.94        3 Heat 3 to  
53.88  PB 5 Semi 1 to
Wagner, Henrik -69 55.48        5 Heat 4 to  
Wallén, Peter -69 54.84  4 Heat 3 to
800 m M22   Andersson, Mikael -65 2:13.02      SB 6 D-final on  
Hollsten, Christian -68 2:02.3m PB 8 B-final on
Lawesson, Weine -68 2:06.86        3 D-final on  
K22 Claesson, Christina -68 2:19.40  PB 4 Final on
Dowlut, Doreen -65 2:19.34  PB 3 Final on
Hölbl, Sylvia -65 2:19.06  PB 2 Final on
1 500 m P18   Gereflod, Mats -69 4:13.09        4 Final ti  
Sjögren, Göran -69 4:24.32  SB 11 Final ti
Wallén, Peter -69 4:16.11  7 Final ti
3 000 m P16   Forsström, Pontus -72 9:54.26      PB 6 Final on  
300 m häck (76,2 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 43.4m       4 Heat 1 on  
Wallén, Mattias -72 45.62  PB 5 Heat 3 on
F16 Lindoff, Ellinor -71 50.79  3 Heat 2 on
48.88  PB 4 Final on
400 m häck (76,2 cm) K22 » Kapell, Petra -67 67.94      PB 2 Final on  
Stav P16   Ljungholm, Tommy -72 2.85        6 Final on  
Tresteg P16   Ljungholm, Tommy -72 10.25    -1.4 PB 9   to  
5-kamp MS   Lindoff, Håkan -64 2 902    +1.9 PB     on  
Längd 5.81 [546] +1.2 PB on
Spjut (800 gr) 44.74 [511] on
200 m 24.66 [635] +2.6 on
Diskus (2,0 kg) 31.52 [494] PB on
1 500 m 4:34.44 [716] SB on
 1987-06-16 (ti)  | Stora International, Kvarnsvedens IP, Borlänge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:54.37        7 A-final    
Jacobson, Per-Olof -62 3:57.0m 10 A-final
» Lindelöw, Jan -59 4:02.12      SB 4 B-final    
Walther, Hugo -57 3:58.29  2 B-final
KS Rinaldo, Annica -54 4:38.17  SB 7 Final
Signahl, Monica -61 4:36.75  6 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.03    +3.0   5 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 62.83      SB 5 Final    
 1987-06-13/14 (lö-sö)  | Kastarkarnevalen, Furuvallen, Tärnsjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.62        6 Final  
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 ej start             
 1987-06-13/14 (lö-sö)  | Stafett-SM, Folkungavallen, Linköping - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:53.99  [1]       Final  
Forss, Michael -62 1:50.78  [2] Final
Jacobson, Per-Olof -62 1:52.59  [3]       Final  
Matz, Göran -67 1:50.49  [4] Final
M22 Bivstedt, Johan -68 1:59.68  [4] Final
  2:00.59  [4]       Heat 2  
» Danelius, Johan -68 1:54.70  [2] Final
1:59.09  [2] Heat 2
Hollsten, Christian -68 2:02.17  [1] Final
  2:06.00  [1]       Heat 2  
Matz, Göran -67 1:55.82  [3] Final
1:54.12  [3] Heat 2
KS Dowlut, Doreen -65 2:22.57  [3]       Final  
Helge, Anette -63 2:13.48  [1] Final
Hölbl, Sylvia -65 2:21.35  [2] Final
Rinaldo, Annica -54 2:13.96  [4] Final
4 x 400 m P18   Karlsson, Jonnie -69 3:32.19        5 Final  
Wallén, Peter -69
Wagner, Henrik -69
Kollberg, Jonas -69
3 x 1 000 m P18   Gereflod, Mats -69 7:52.83        5 Heat 1  
Wallén, Peter -69
Kollberg, Jonas -69                
Wagner, Henrik -69 8:21.59  9 Heat 2
Sjögren, Göran -69
Andersson, Michael -69                
Kollberg, Jonas -69 8:04.48  10 Final
Gereflod, Mats -69
Wallén, Peter -69
4 x 800 m MS » Danelius, Johan -68 7:27.63        3 Final  
Forss, Michael -62
Matz, Göran -67
Jacobson, Per-Olof -62                
M22 Hollsten, Christian -68 7:52.37  5 Final
» Danelius, Johan -68
Bivstedt, Johan -68
Matz, Göran -67                
Hollsten, Christian -68 7:59.80  1 Heat 2
» Danelius, Johan -68
Bivstedt, Johan -68
Matz, Göran -67                
KS Helge, Anette -63 9:11.36  4 Final
Hölbl, Sylvia -65
Rinaldo, Annica -54
Dowlut, Doreen -65
4 x 1 500 m MS   Walther, Hugo -57 15:32.92        3 Final  
Abrahmsén, Lars -57
Forss, Michael -62
Jacobson, Per-Olof -62                
» Liljebäck, Lars-Erik -58 16:10.73  7 Final
» Wallin, Örjan -51
» Lindelöw, Jan -59
Kingstedt, Anders -59
Not
[1] - sträcka #1 i 4x800m
[2] - sträcka #2 i 4x800m
[3] - sträcka #4 i 4x800m
[4] - sträcka #3 i 4x800m
 1987-06-11 (to)  | Löparnas kväll, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Helge, Anette -63 12.85    -2.8 SB 3 Final    
» Kapell, Petra -67 13.45  -2.8 5 Final
Ljungberg, Maria -64 13.62    -2.8 SB 8 Final    
» Vrethammar, Li -66 12.40  -2.8 PB 1 Final
400 m MS   Asplund, Ola -65 55.34      SB 3 Heat 3    
Enblom, Hans -61 54.73  5 Heat 2
Eriksson, Mikael -62 51.49      PB 6 Heat 1    
Walther, Hugo -57 53.32  PB 2 Heat 2
Wikström, Johan -59 50.76  SB 2 Heat 1
KS Dowlut, Doreen -65 ej start               
Helge, Anette -63 58.28  1 Final
Hölbl, Sylvia -65 62.28  4 Final
» Kapell, Petra -67 61.97  PB 3 Final
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:09.51      PB 6 Heat 3    
Holmgård, Lars -64 2:05.96  3 Heat 3
Lawesson, Weine -68 brutit          Heat 3    
» Lindelöw, Jan -59 1:57.98  SB 4 Heat 1
Nylander, Anders -52 2:04.55  SB 1 Heat 3
KS Claesson, Christina -68 2:20.42        4 Final    
Signahl, Monica -61 2:18.47  SB 3 Final
1 500 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 4:05.40      PB 6 Final    
Edlund, Mats -62 ej start 
Johansson, Bengt -59 4:15.50      SB 10 Final    
Kingstedt, Anders -59 4:02.60  SB 5 Final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:57.81  SB 1 Final
3 000 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:10.60  [1]   SB        
KS Leonard, Julie -59 10:14.61  1 Final
5 000 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:30.31      SB 4 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1987-06-10 (on)  | Contorta-spelen, Gamliavallen, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:47.79      SB 2 Final    
 1987-06-08 (må)  | Björknässpelen, Björknäs IP, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m P18   Sjögren, Göran -69 4:33.5m       1 Final    
 1987-06-08 (må)  | Personliga rekordens dag, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS » Kapell, Petra -67 68.48      SB 1 Final    
1 500 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 4:15.26      SB 3 Final    
Kingstedt, Anders -59 4:05.58  SB 2 Final
KS Leonard, Julie -59 4:42.14      PB 2 Final    
Signahl, Monica -61 4:36.37  SB 1 Final
5 000 m KS   Signahl, Monica -61 16:51.73        1 Final    
 1987-06-06/07 (lö-sö)  | Turebergsspelen, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Eriksson, Martin -75 9.37    +0.4   3 Heat 1  
9.39  +1.3 3 Semi 2
  9.36    +1.3 PB 7 Final  
Kubulnieks, Anders -75 9.72  +0.7 4 Heat 2
9.81  +1.4 8 Semi 1
Lundberg, Kenneth -75 9.70  +0.7 3 Heat 2
  9.61    +1.3 PB 6 Semi 2  
Näslund, Andreas -75 9.62  +0.3 PB 4 Heat 3
9.64  +1.3 7 Semi 2
Persson, Johan -75 9.75  +0.3 5 Heat 3
  9.71    +1.3 PB 8 Semi 2  
P10 Morius, Anders -77 10.37  +0.9 2 Final
F12 Berzelius, Nathalie -75 8.94  +0.4 1 Heat 2
  8.90    +1.4 PB 2 Final  
Carlselius, Linda -76 9.94  +0.4 PB 5 Heat 2
Hall, Elin -76 10.42  +0.8 PB 8 Heat 1
Hjort, Cecilia -75 9.46  +0.3 PB 3 Heat 3
80 m P14 » Attersand, Johan -74 11.4m   +0.7   3 Heat 2  
Ekelund, Anders -74 13.8m +0.7 6 Heat 2
Fredblad, Raof -73 10.59  +0.3 PB 2 Heat 1
  10.47    +2.4   4 Final  
Jansson, Marcus -74 12.66  +0.3 PB 5 Heat 3
Lidström, Ove -73 11.55  +0.3 PB 4 Heat 1
Sjöberg, Fredrik -74 12.12    +0.3 PB 7 Heat 1  
F14 Gullbjörk, Kristin -74 12.2m +0.9 8 Heat 2
Lejdeborn, Pia -73 12.25  +1.4 PB 7 Heat 1
100 m P16   Ericsson, Marcus -71 12.20    +0.4 PB 2 Heat 1  
12.20  +1.8 8 Final
Ottenfelt, Tobias -72 12.68    +0.4 PB 5 Heat 1  
KS Helge, Anette -63 13.05  +1.3 3 Heat 2
13.04  +1.4 SB 8 Final
K22 » Kapell, Petra -67 13.33    +0.3 SB 4 Final  
» Vrethammar, Li -66 12.43  +0.3 SB 1 Final
200 m K22 » Vrethammar, Li -66 25.49    +1.7 SB 1 Final  
F18 Neamié, Therése -70 27.91  +1.3 SB 7 Final
400 m MS   Enblom, Hans -61 54.08      SB 2 B-final  
Johansson, Håkan -60 54.83  SB 5 B-final
M22 Lawesson, Weine -68 57.22      PB 4 B-final  
P18 Wagner, Henrik -69 54.96  PB 7 Final
Wallén, Peter -69 54.22  SB 5 Final
P16 Burman, Tomas -71 56.53      PB 2 Final  
K22 Dowlut, Doreen -65 62.15  3 A-final
Hölbl, Sylvia -65 62.14  2 A-final
800 m MS   Enblom, Hans -61 1:59.09      SB 5 B-final  
Forss, Michael -62 1:53.44  SB 2 A-final
Holmgård, Lars -64 2:05.4m     SB 11 B-final  
Johansson, Bengt -59 2:07.7m PB 12 B-final
Johansson, Håkan -60 2:04.57  SB 10 B-final
» Lindelöw, Jan -59 1:59.07      SB 1 B-final  
Walther, Hugo -57 1:56.04  SB 5 A-final
M22 Andersson, Mikael -65 2:16.08  7 B-final
Asplund, Ola -65 ej start             
Lawesson, Weine -68 brutit  B-final
P18 Gereflod, Mats -69 2:03.33  PB 3 B-final
Kollberg, Jonas -69 2:02.07      PB 1 B-final  
Wagner, Henrik -69 2:02.90  PB 2 B-final
Wallén, Peter -69 2:01.47  5 A-final
KS Rinaldo, Annica -54 2:15.17        1 A-final  
K22 Claesson, Christina -68 2:22.79  PB 2 Final
Dowlut, Doreen -65 2:20.61  PB 1 Final
Hölbl, Sylvia -65 2:25.70        3 Final  
F16 Lindoff, Ellinor -71 2:31.81  7 Final
F14 Gullbjörk, Kristin -74 2:53.77  PB 7 B-final
Lejdeborn, Pia -73 2:59.77      PB 8 B-final  
F12 Carlselius, Linda -76 ej start 
Hjort, Cecilia -75 2:50.13  PB 3 B-final
Kollberg, Johanna -76 3:00.88  PB 5 B-final
1 000 m P14   Avramovic, Tomas -74 3:21.44      PB 8 B-final  
Bergman, Magnus -74 3:36.58  PB 6 C-final
Höglin, Linus -74 3:43.57      PB 8 C-final  
Lindroth, Ronnie -74 3:42.61  7 C-final
» Munkhammar, Viktor -74 2:58.10  PB 6 A-final
Tyberg, Tobias -74 3:36.22  PB 5 C-final
1 500 m MS   Holmgård, Lars -64 4:32.14        9 B-final  
4:32.14  9 B-final
Jacobson, Per-Olof -62 3:55.49  1 A-final
  3:55.48      SB 1 A-final  
KS Claesson, Christina -68 4:48.02  PB 2 Final
1 500 m h (76,2 cm) P16   Forsström, Pontus -72 5:01.66      PB 4 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Sjögren, Göran -69 6:50.80      PB 4 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 42.18      PB 4 A-final  
Ottenfelt, Tobias -72 46.72  PB 4 B-final
F16 Hernvall, Anna-Lena -71 48.88      PB 4 A-final  
Lindoff, Ellinor -71 50.07  6 A-final
Höjd P14   Fredblad, Raof -73 1.55      PB 4 Final  
Lindroth, Ronnie -74 1.05  PB 12
Sand, Daniel -74 1.50        5 Final  
Tyberg, Tobias -74 1.30  10
P12 Eriksson, Martin -75 1.24  PB 4 Final
Kubulnieks, Anders -75 1.15      PB 13    
Lundberg, Kenneth -75 1.25  PB 6 Final
Näslund, Andreas -75 1.20  PB 8 Final
Persson, Johan -75 1.20      PB 10    
F14 Lindqvist, Britt -73 1.35  7 Final
F12 Berzelius, Nathalie -75 1.25  PB 4 Final
Stav P16   Ljungholm, Tommy -72 2.90      SB 3 Final  
P14 Avramovic, Tomas -74 1.50  PB 9
Sand, Daniel -74 2.40  [1] PB 3 Final
Längd P16   Ljungholm, Tommy -72 4.98    +1.9 PB 7 Final  
KS » Kapell, Petra -67 4.48  0.0 4 Final
Ljungberg, Maria -64 4.92    0.0   3 Final  
F18 Neamié, Therése -70 4.49  - 2 Final
Längd (zon) P14   Bergman, Magnus -74 3.70    -   14    
Lidström, Ove -73 4.58  - 6 Final
Sand, Daniel -74 4.64    -   5 Final  
Tyberg, Tobias -74 3.87  - 12
P12 Eriksson, Martin -75 4.22  0.0 PB 8 Final
Kubulnieks, Anders -75 3.71    0.0 PB 14    
Lundberg, Kenneth -75 3.82  0.0 PB 13
Näslund, Andreas -75 3.64  0.0 PB 16
Persson, Johan -75 4.12    0.0 PB 10    
F14 Gullbjörk, Kristin -74 3.78  - 14
Lejdeborn, Pia -73 4.00  - 13
Lindqvist, Britt -73 4.56    -   5 Final  
Åhlén, Tina -73 3.68  - 15
F12 Berzelius, Nathalie -75 4.14  - 4 Final
Carlselius, Linda -76 3.45    -   10    
Hall, Elin -76 2.85  - 16
Hjort, Cecilia -75 3.38  - 14
Kollberg, Johanna -76 2.90  - 15
Kula (5,5 kg) P16   Ljungholm, Tommy -72 7.77      PB 9    
Kula (4,0 kg) P14   Ekelund, Anders -74 5.87      PB 10    
Jansson, Marcus -74 7.35  7 Final
Lidström, Ove -73 7.36        6 Final  
Sjöberg, Fredrik -74 6.61  PB 9
KS Myhr, Ingrid -61 13.23  1 Final
Kula (3,0 kg) P12   Eriksson, Martin -75 7.10      PB 6 Final  
Lundberg, Kenneth -75 5.41  PB 11
F16 Lindoff, Ellinor -71 8.22  PB 10
Spjut (800 gr) MS   Lindoff, Håkan -64 49.72        7 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Ljungholm, Tommy -72 40.20      PB 7 Final  
P14 » Attersand, Johan -74 28.10  PB 8 Final
Bergman, Magnus -74 25.00      PB 10    
Ekelund, Anders -74 16.32  PB 16
Enochsson, Magnus -74 16.26  PB 17
Fredblad, Raof -73 30.50      PB 6 Final  
Jansson, Marcus -74 22.40  13
Kollberg, Tobias -73 19.00  PB 15
Lidström, Ove -73 30.90      PB 4 Final  
» Munkhammar, Viktor -74 23.68  PB 12
Sand, Daniel -74 26.80  PB 9
Sjöberg, Fredrik -74 24.98      PB 11    
Tyberg, Tobias -74 19.10  PB 14
F16 Lindoff, Ellinor -71 28.20  5 Final
Spjut (400 gr) F14   Engdahl, Lisa -73 19.06      PB 4 Final  
Åhlén, Tina -73 15.92  PB 8 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
 1987-06-04 (to)  | Scania-spelen, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:13.10      SB 4 Final    
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:56.58        7 A-final    
Forss, Michael -62 3:51.85  SB 2 A-final
Jacobson, Per-Olof -62 3:55.51      SB 6 A-final    
Lycken, Erik -57 4:01.33  SB 3 B-final
» Wallin, Örjan -51 3:55.42  SB 5 A-final
Walther, Hugo -57 3:53.48  PB 4 A-final
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:44.43  [1]   SB        
Kingstedt, Anders -59 8:59.19  [1] SB
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:29.91  [1] SB
5 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 14:39.51      PB 3 B-final    
Kingstedt, Anders -59 15:05.5m PB 4 B-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:18.28  SB 9 A-final
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.16        2 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1987-06-03 (on)  | DM 10000 m Halland, Sannarps IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 32:54.0m       3 Final    
 1987-06-03 (on)  | Tjejernas Kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Ljungberg, Maria -64 13.88    -0.2 SB 2 Final    
Myhr, Ingrid -61 13.30  -0.2 SB 1 Final
K22 Hölbl, Sylvia -65 13.84    +0.4 PB 4 Heat 2    
» Kapell, Petra -67 13.41  +0.4 SB 3 Heat 2
» Vrethammar, Li -66 12.48  +1.1 SB