HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-03-03
Ute för 1986 Resultatdatum: 1986-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1986-12-31 (on)  | 1986 obekräftat
  Det finns inga resultatlistor
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton KS   Lindoff, Rigmor -39 3:45.08  [1]   PB   1    
Spjut (800 gr) MS   Wikström, Johan -59 48.28      PB   1    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Ljungberg, Maria -64 28.54      PB   1    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K45
 1986-11-09 (sö)  | Vintermarathon DM, Stockholm, Stockholn - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton KS   Smith, Caroline -55 2:58.12        1      
 1986-11-01 (lö)  | Granebergsvarvet, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Spethz, Stefan -58 45.28        26 13 km    
M40 Ahlgren, Lars Martin -45 44.43  5 13 km
 1986-10-26 (sö)  | Roslagsbroloppet, Roslagsbro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS   Rinaldo, Annica -54 29.05        1 7,5 km    
 1986-10-19 (sö)  | Magelungen runt, Farsta, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Faijersson, Lars -57 31.39        6 8,6 km    
Jacobson, Per-Olof -62 29.20  2 8,6 km
Spethz, Stefan -58 33.09        10 8,6 km    
P18 Gereflod, Mats -69 10.48  2 3,2 km
Karlsson, Jonnie -69 10.46  1 3,2 km
Sjögren, Göran -69 11.16        4 3,2 km    
KS Smith, Caroline -55 1:16.37  1 18,2 km
 1986-10-18 (lö)  | SM i halvmarathon, Karlskoga - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Gyllenstein, Jan -57 1:17.29      PB 76      
Lundgren, Bengt -53 1:09.44  PB 31
» Skjutar, Arne -58 1:07.05      PB 10      
KS Signahl, Monica -61 1:17.22  PB 4
 1986-10-12 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Gyllenstein, Jan -57 45.38        14 12 km    
KS Kollberg, Susanna -71 16.31  15 4 km
Leonard, Julie -59 48.20        25 12 km    
Smith, Caroline -55 50.33  29 12 km
 1986-10-11 (lö)  | Lång stafett, Mariehamn, ÅLA
  Stafett 10 x 10000 m

1:a   tid  5.19.07
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 31:33.0m         Sträcka 8    
Andersson, Jan-Eric -55 31:30.8m PB Sträcka 2
Edlund, Mats -62 32:21.3m     PB   Sträcka 9    
Höjgård, Karsten -57 32:13.9m Sträcka 1
Ingard, Anders -61 32:32.0m Sträcka 4
Jacobson, Per-Olof -62 31:44.6m     PB   Sträcka 6    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 31:11.7m Sträcka 7
Lundgren, Bengt -53 31:32.0m SB Sträcka 5
» Skjutar, Arne -58 31:34.0m         Sträcka 10    
Walther, Hugo -57 32:52.9m Sträcka 3
 1986-10-04/05 (lö-sö)  | Hässelbys KM, Hässeby, Stockholm
  Delresultat i 10-kamp
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp [5] MS » Berg, Torbjörn -51 4 227/4 005  [1,2,3,4] - PB      
100 m 13.7m[347/321] -
Längd 4.86 [384/356] -
Kula (7,26 kg) 12.80 [684/655]
Höjd 1.49 [404/381] [3] SB
400 m 68.6m[222/165]
110 m häck (106,7 cm) 21.8m[219/206] -
Diskus (2,0 kg) 41.32 [703/691]
Stav 3.13 [401/389] [3] PB
[7] Spjut (800 gr) 49.26 [587/578] [3,6,4] PB
1 500 m 6:00.2m[276/263] SB
Not
[1] - Mångkampspoäng justerad mha WMAs åldersfaktorer (åldersjusterad poäng/normal poäng)
[2] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[3] - Klubbrekord i klassen M35
[4] - Även klubbrekord i klassen MS
[5] - Är ny klubbrekordmångkamp 1986 för MS
[6] - Är ny klubbrekordgren 1986 för M35
[7] - Är ny klubbrekordgren 1986 för MS
 1986-09-28 (sö)  | 1986 Utomhus, Enskede, Stockholm
  Finns inget underlag!
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (800 gr) P18   Bivstedt, Johan -68 32.80  [1]   PB        
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1986 för P18
 1986-09-27 (lö)  | ALJ-Open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Jacobsson, Christian -72 12.71    +0.5 PB 6 Heat 6    
Karlsson, Jonnie -69 12.85  -1.2 SB 6 Heat 4
400 m MS   Ekblom, Örjan -71 55.88      PB 1 Heat 4    
Hollsten, Christian -68 53.66  PB 3 Heat 2
Karlsson, Jonnie -69 54.92      SB 6 Heat 2    
Wallén, Peter -69 54.10  PB 5 Heat 2
KS » Kapell, Petra -67 62.40  4 Final
» Vrethammar, Li -66 59.43  2 Final
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:16.35        8 Heat 3    
Bivstedt, Johan -68 1:56.03  5 Heat 1
Bivstedt, Niklas -71 2:28.44        8 Heat 4    
Forss, Michael -62 1:55.64  3 Heat 1
Jacobson, Per-Olof -62 2:04.4m [1]
Lawesson, Weine -68 2:13.12        3 Heat 4    
Nylander, Anders -52 2:06.46  3 Heat 3
KS Rinaldo, Annica -54 2:33.7m [1]
2:33.7m [1]
1 000 m KS   Rinaldo, Annica -54 3:15.6m [1]   SB        
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 4:39.5m [1]            
Jacobson, Per-Olof -62 3:52.20  PB 2 Heat 1
Johansson, Bengt -59 4:20.73      SB 6 Heat 2    
Lycken, Erik -57 4:09.90  SB 10 Heat 1
2 000 m KS   Signahl, Monica -61 6:38.3m [1]   SB        
3 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 9:16.7m [1]            
KS Signahl, Monica -61 10:05.3m [1]
5 000 m MS   Walther, Hugo -57 15:27.7m [1]            
KS Rinaldo, Annica -54 brutit 
Signahl, Monica -61 16:40.96  PB 2 Final
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 30:45.60      SB 15 Heat 1    
Andersson, Rickard -61 33:44.61  PB 5 Heat 3
Gyllenstein, Jan -57 35:12.43      PB 11 Heat 3    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 brutit  Heat 2
Höjgård, Karsten -57 31:20.64  PB 4 Heat 2
Ingard, Anders -61 30:58.29        17 Heat 1    
Kingstedt, Anders -59 31:09.09  PB 3 Heat 2
» Liljebäck, Lars-Erik -58 29:28.02  PB 2 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 brutit          Heat 2    
Lundgren, Bengt -53 brutit  Heat 2
» Skjutar, Arne -58 30:34.59  PB 12 Heat 1
Walther, Hugo -57 31:01.09      PB 2 Heat 2    
» Wärngård, Gunnar -57 31:52.35  SB 6 Heat 2
Längd KS » Vrethammar, Li -66 4.94    +0.9 PB 5 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.44        5 Final    
Spjut (800 gr) MS » Berg, Torbjörn -51 44.04        11 Grupp 1    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 34.38        7 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1986-09-23 (ti)  | Stockholmspropaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Bivstedt, Johan -68 24.25    +0.8   4 Heat 1    
Wikström, Johan -59 23.13  +0.8 SB 1 Heat 1
» Wikström, Peter -57 25.24    +0.2 SB 1 Heat 3    
KS » Kapell, Petra -67 27.26  +0.4 PB 3 Final
» Vrethammar, Li -66 26.04  +0.4 1 Final
Vänje, Annika -63 26.45  +0.4 2 Final
800 m MS   Forss, Michael -62 1:55.57        1 Heat 1    
Holmgård, Lars -64 2:08.0m 4 Heat 2
Karlsson, Jonnie -69 1:59.44      PB 5 Heat 1    
Kollberg, Jonas -69 2:05.46  PB 1 Heat 2
Nylander, Anders -52 2:07.62  3 Heat 2
Wallén, Peter -69 brutit  Heat 1
3 000 m MS   Walther, Hugo -57 9:15.86  [1]            
» Wärngård, Gunnar -57 9:15.60  [1]
5 000 m MS   Walther, Hugo -57 15:15.90      PB 1 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 15:17.95  SB 2 Final
Längd MS   Wikström, Johan -59 6.23    +0.7 SB 1 Final    
» Wikström, Peter -57 5.46  +0.5 SB 4 Final
KS Hirsch, Katarina -70 4.57    +0.2   3 Final    
» Kapell, Petra -67 4.76  +0.7 2 Final
Lignercrona, Berit -62 5.17  +0.7 1 Final
Not
[1] - Mellantid
 1986-09-22 (må)  | Castorama, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Castorama MS » Berg, Torbjörn -51 1 991  [1]   PB        
Kula (7,26 kg) 11.76 [583]
Spjut (800 gr, f 1986) 41.44 [512] SB
Diskus (2,0 kg) 39.18 [669]
Slägga (7,26 kg) 17.22 [227] PB
Not
[1] - Mångkampen har utgått ur grenprogrammet för MS. Ingick i grenprogrammet: -1985
 1986-09-19/21 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Borg, Thomas -70 11.67    +1.0   2 Heat 4  
11.82  +1.6 5 Semi 3
F16 Neamié, Therése -70 13.63  +2.5 6 Heat 3
400 m P18   Bivstedt, Johan -68 51.41        3 Heat 3 fr  
ej start  B-final
800 m P18   Bivstedt, Johan -68 1:56.51        3 Heat 2  
1:56.31  5 Final
Karlsson, Jonnie -69 2:01.27      PB 5 Heat 5  
Wallén, Peter -69 2:00.33  PB 5 Heat 4
1 500 m P17   Gereflod, Mats -69 4:12.02      PB 3 C-final fr  
3 000 m F15   Kollberg, Susanna -71 10:47.55      PB 5 Final  
5 000 m P17   Gereflod, Mats -69 16:05.43      PB 7 Final  
100 m häck (76,2 cm) F15   Hernvall, Anna-Lena -71 18.77    +1.4   6 Heat 3  
300 m häck (76,2 cm) P15   Ekblom, Örjan -71 43.66        5 Heat 1  
Längd F16   Hirsch, Katarina -70 4.90    +2.4   19    
4.85  +1.8
F15 Westerberg, Malin -71 5.19  +1.4 PB 6 Final fr
 1986-09-14 (sö)  | Personliga rekordens dag, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Ekblom, Örjan -71 12.58    +1.7 PB 2 Heat F    
Ericsson, Marcus -71 12.34  +0.4 PB 5 Heat G
KS Blomstedt, Maria -71 14.23    +1.3 PB 6 Heat C    
Hirsch, Katarina -70 13.77  +1.4 8 Heat B
» Kapell, Petra -67 13.44  +1.4 4 Heat B
Lignercrona, Berit -62 12.62    +0.7   1 Heat 1    
» Vrethammar, Li -66 12.62  +0.7 2 Heat A
200 m MS   Ekblom, Örjan -71 25.57    +1.4 PB 2 Heat E    
Hollsten, Christian -68 25.03  +1.0 PB 3 Heat D
KS Helge, Anette -63 26.79    +0.8   7 Heat A    
Hirsch, Katarina -70 28.34  +2.0 5 Heat B
Neamié, Therése -70 27.81  +2.0 2 Heat B
Westerberg, Malin -71 28.22    +1.7 PB 1 Heat C    
Vänje, Annika -63 26.28  +0.8 SB 4 Heat A
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 51.11        2 Heat B    
Gereflod, Mats -69 55.46  PB 2 Heat E
Holmgård, Lars -64 56.32        5 Heat E    
Lindoff, Håkan -64 52.21  6 Heat B
KS Hirsch, Katarina -70 65.50  4 Heat B
» Kapell, Petra -67 62.23        2 Heat B    
Lignercrona, Berit -62 59.02  PB 2 Heat A
» Vrethammar, Li -66 57.95  PB 1 Heat A
800 m MS   Holmgård, Lars -64 2:07.63        5 Heat D    
Nylander, Anders -52 2:06.56  8 Heat C
Sjögren, Göran -69 2:07.16  4 Heat D
1 500 m MS   Bivstedt, Niklas -71 5:09.41      PB 8 Heat D    
Lawesson, Weine -68 4:31.92  SB 3 Heat C
Wagner, Henrik -69 4:29.16      PB 2 Heat C    
Wallén, Peter -69 4:26.64  PB 1 Heat C
KS Kollberg, Susanna -71 5:05.11  PB 5 Final
3 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 8:53.00  [1]            
Andersson, Jan-Eric -55 8:58.62  [1]
Ekberg, Karl Erik -48 10:13.04  [1]   SB        
Forss, Michael -62 9:04.62  [1] SB
Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:10.85  [1]
Jacobson, Per-Olof -62 9:03.99  [1]   PB        
Karlsson, Jonas -65 9:54.04  [1] PB
» Lindelöw, Jan -59 9:11.00  [1]
Lycken, Erik -57 9:22.96  [1]   PB        
» Skjutar, Arne -58 8:58.36  [1]
Walther, Hugo -57 9:11.13  [1] PB
» Wärngård, Gunnar -57 9:05.94  [1]   SB        
KS Leonard, Julie -59 10:26.35  PB 2 Final
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:54.74        1 Heat A    
Andersson, Jan-Eric -55 15:00.77  4 Heat A
Ekberg, Karl Erik -48 17:17.08      PB 7 Heat C    
Forss, Michael -62 15:10.39  PB 2 Heat B
Jacobson, Per-Olof -62 14:54.74  PB 1 Heat B
Karlsson, Jonas -65 16:45.27      PB 3 Heat C    
» Lindelöw, Jan -59 15:31.14  9 Heat A
Lycken, Erik -57 15:34.04  PB 6 Heat B
» Skjutar, Arne -58 15:05.05        5 Heat A    
Walther, Hugo -57 15:21.06  PB 7 Heat A
» Wärngård, Gunnar -57 15:31.53  SB 5 Heat B
Längd MS   Ericsson, Marcus -71 5.51    +1.7 PB 2 Final    
KS Neamié, Therése -70 4.43  +1.4 SB 8 Pool 1
Sjöstrand, Inger -71 4.16  +3.3 11 Pool 1
  4.11    +1.8          
Westerberg, Malin -71 5.13  +1.1 PB 2 Pool 1
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.28        3 Final    
Spjut (800 gr) MS » Berg, Torbjörn -51 48.58  [2,3]   PB 1 Pool 2    
[7] Lindoff, Håkan -64 48.76  [4,5,6] PB 12 Pool 1
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M35
[3] - Är ny klubbrekordgren 1986 för M35
[4] - Klubbrekord i klassen M22
[5] - Är ny klubbrekordgren 1986 för M22
[6] - Även klubbrekord i klassen MS
[7] - Är ny klubbrekordgren 1986 för MS
 1986-09-13/14 (lö-sö)  | Svealandsfinal 13-14, Arosvallen, Västerås - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m häck (76,2 cm) F14   Ulfberg, Lotta -73 15.13    +0.8 PB 4 Heat 2  
Stav P14   Ljungholm, Tommy -72 2.90      PB 3 Final  
 1986-09-13 (lö)  | Enhörnaloppet, Enhörna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Andersson, Rickard -61 53.50        26      
M40 Ahlgren, Lars Martin -45 52.05  3
KS Signahl, Monica -61 53.41  1
 1986-09-13 (lö)  | Täby Open, Tibblevallen, Täby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12 » Attersand, Johan -74 9.0m   -   2 Heat 3    
Ekelund, Anders -74 10.3m - 7 Heat 2
» Engström, Fredrik -74 8.5m - 2 Heat 2
  8.8m   -   5 Final    
Forsström, Carl -74 9.4m - 4 Heat 3
Lindkvist, Kenny -74 9.3m - 3 Heat 5
» Munkhammar, Viktor -74 9.1m   -   2 Heat 4    
Severin, Fredrik -74 9.6m - 5 Heat 4
Tyberg, Tobias -74 9.1m - 3 Heat 1
P9 Kapell, Tony -77 11.1m   -   5 Heat 2    
F12 Hammarström, Greta -74 9.2m - 3 Heat 2
F10 Ahlqvist, Linda -76 10.4m - 6 Heat 1
80 m P14   Ottenfelt, Tobias -72 10.7m   -   1 Heat 1    
10.5m - 1 Final
Wallén, Mattias -72 11.5m - 4 Heat 1
  11.1m   -   7 Final    
F14 Sipilä, Martina -72 12.4m - 6 Heat 2
Svensson, Anette -72 11.9m - 5 Heat 1
  11.3m   -   3 Final    
F13 Ahldén, Anki -73 11.5m - 1 Final
800 m F14   Sipilä, Martina -72 2:47.6m       2 Final    
F13 Nordh Westerberg, Hanna -73 2:32.0m PB 1 Final
F12 Hammarström, Greta -74 2:59.1m PB 6 Final
1 000 m P14   Forsström, Pontus -72 3:09.3m       3 Final    
P12 » Munkhammar, Viktor -74 3:08.0m PB 1 Final
Nyqvist, Jonas -74 3:21.2m     PB 7 Final    
Severin, Fredrik -74 3:41.29  PB 9 Final
Höjd P14   Forsström, Pontus -72 1.44        6 Final    
P12 Ekelund, Anders -74 1.05  PB 16
Tyberg, Tobias -74 1.20  PB 11
Längd (zon) P14   Forsström, Pontus -72 3.84    -   12      
Wallén, Mattias -72 4.72  - 4 Final
P13 Kollberg, Tobias -73 3.51    -   9      
P12 Forsström, Carl -74 3.92  - 13
Lindkvist, Kenny -74 4.00  - 10
Nyqvist, Jonas -74 3.35    -   26      
Severin, Fredrik -74 3.65  - 23
Tyberg, Tobias -74 3.90  - 14
P9 Kapell, Tony -77 3.02    -   9      
F14 Sipilä, Martina -72 4.08  - 7 Final
F12 Hammarström, Greta -74 4.03  - 14
F10 Ahlqvist, Linda -76 3.01    -   11      
Nyqvist, Johanna -76 3.09  - 9
Kula (3,0 kg) P12 » Attersand, Johan -74 7.04      PB 10      
Ekelund, Anders -74 5.60  PB 18
» Engström, Fredrik -74 8.00      PB 7 Final    
Forsström, Carl -74 7.56  PB 9
Lindkvist, Kenny -74 6.48  12
» Munkhammar, Viktor -74 7.57  PB 8 Final
Boll (300 gr) P9   Kapell, Tony -77 18.06  [1]   PB 8 Final    
F10 Ahlqvist, Linda -76 12.32  PB 7 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P10
 1986-09-12 (fr)  | Jubileumsstafett, Enhörna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF lag 1} [1] 47.25        3      
 {Hammarby IF lag 2} [1] 49.16        6      
KS  {Hammarby IF} [1] 59.35  2
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1986-09-07 (sö)  | Järnaloppet, Järna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M35   Ahlgren, Lars Martin -45 44.25        2      
 1986-09-06/07 (lö-sö)  | Stockholmsmästerskap 12-14, Tibblevallen, Täby - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
80 m P14   Interstein, Jonas -73 10.72  [1] +0.4 PB 3 Heat 1  
10.79  -2.2 2 B-final
Ottenfelt, Tobias -72 10.64    +0.6 PB 2 Heat 2  
F14 Nilsson, Ann -72 11.38  - 4 Heat 3
Nordh Westerberg, Hanna -73 11.46  - 4 B-final
  11.43    -   6 Heat 4  
Ulfberg, Lotta -73 11.63  - 6 Heat 1
800 m P12 » Munkhammar, Viktor -74 3:09.61      PB 2 A-final  
F14 Nordh Westerberg, Hanna -73 2:41.47  PB 6 B-.final
Sipilä, Martina -72 2:42.18  SB 7 B-final
1 000 m P14   Forsström, Pontus -72 3:06.15      PB 10 B-final  
Wallén, Mattias -72 3:04.76  PB 7 B-final
60 m häck (76,2 cm) P12 » Attersand, Johan -74 10.93    -1.7 PB 3 Final  
11.14  -1.1 2 Heat 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Lindqvist, Britt -73 15.51    -   7 Heat 1  
ej start  Final
Nordh Westerberg, Hanna -73 11.43  [2] -   6 Heat 4  
Ulfberg, Lotta -73 15.10  - 2 B-final
15.50  - 7 Heat 2
Höjd P14   Wiklund, Jon -73 1.35      PB 21    
P12 » Attersand, Johan -74 1.29  SB 18
Forsström, Carl -74 1.20        28    
Sjöberg, Fredrik -74 1.25  22
F14 Lindqvist, Britt -73 1.35  16
Stav P14   Ljungholm, Tommy -72 2.45      PB 5 Final  
Längd (zon) P14   Interstein, Jonas -73 4.30    -   35    
Wallén, Mattias -72 4.60  - 32
Wiklund, Jon -73 4.50    -   34    
P12 » Attersand, Johan -74 4.10  - 17
Forsström, Carl -74 3.86  - 24
Halldelius, Mikael -74 4.20    -   12    
F14 Lindqvist, Britt -73 4.44  +2.0 PB 27
Diskus (1,0 kg) P14   Interstein, Jonas -73 18.72      PB 14    
Diskus (0,6 kg) F14   Engdahl, Lisa -73 19.08      PB 16    
Gyllner, Rebecka -72 19.24  PB 15
Spjut (400 gr) P12 » Attersand, Johan -74 27.32        13    
» Munkhammar, Viktor -74 24.22  PB 18
Tyberg, Tobias -74 22.12  23
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Klubbrekord i klassen F13
 1986-09-05/07 (fr-sö)  | Svealandsmästerskap, Idrottsparken, Södertälje - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.44    +1.9 SB 3 Final  
12.51  +2.6 3 Heat 1
200 m KS   Lignercrona, Berit -62 25.93    +2.7   4 Heat 2  
25.65  -0.5 SB 4 Final
400 m MS   Lycken, Erik -57 54.87      SB 4 Heat 2 fr  
M22 Holmgård, Lars -64 55.89  6 Heat 3 fr
KS Vänje, Annika -63 61.71  3 Heat 1 fr
ej start  Final fr
800 m MS   Forss, Michael -62 1:55.27        7 A-final  
Jacobson, Per-Olof -62 1:54.65  PB 6 A-final
Walther, Hugo -57 1:59.6m       10 A-final  
M22 Holmgård, Lars -64 2:05.32  4 C-final
KS Dowlut, Doreen -65 2:29.93  6 Final
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:59.19        7 A-final fr  
Jacobson, Per-Olof -62 3:53.27  PB 2 A-final fr
Walther, Hugo -57 4:00.40        8 A-final fr  
KS Rinaldo, Annica -54 4:36.21  1 Final fr
3 000 m KS   Rinaldo, Annica -54 10:02.89      SB 3 Final  
Signahl, Monica -61 9:50.17  2 Final
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 brutit             
Ingard, Anders -61 brutit 
Lycken, Erik -57 16:02.88      SB 8 Final  
» Skjutar, Arne -58 14:58.58  SB 4 Final
10 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 brutit            fr  
» Skjutar, Arne -58 31:13.90  SB 5 Final fr
3 000 m h (91,4 cm) MS   Kingstedt, Anders -59 9:30.7m     PB 4 Final  
» Wärngård, Gunnar -57 9:25.2m SB 2 Final
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.82        4 Final  
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.41    -0.5 SB 3 Final  
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.99        4 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 ej res            fr  
 1986-09-06 (lö)  | Värmdöloppet, Värmdön, VärmdVärmdö IF
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 1:06.29        9      
M22 Sjögren, Göran -69 45.29  3
P18 Andersson, Michael -69 17.28        1      
Lawesson, Weine -68 19.02  2
KS Smith, Caroline -55 48.32  1
 1986-09-06 (lö)  | Universum runt, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Höjgård, Karsten -57 1:11.35      PB 3      
 1986-08-29/31 (fr-sö)  | JDM / UDM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Wallén, Johan -67 11.58    -1.9 SB 5 Heat 2 fr  
P16 Ericsson, Marcus -71 12.37  +0.9 PB 6 Heat 2
K22 » Kapell, Petra -67 13.19    -0.5 PB 6 Final  
» Vrethammar, Li -66 12.52  -0.5 3 Final
F16 Blomstedt, Maria -71 13.80  +3.4 4 Heat 1
Hernvall, Anna-Lena -71 13.63    +1.7 PB 5 Heat 3  
Johansson, Therese -71 13.55  +1.7 4 Heat 3
Neamié, Therése -70 13.55  +3.8 4 Heat 2
Westerberg, Malin -71 13.47  +3.8 3 Heat 2
200 m K22 » Kapell, Petra -67 27.12    +4.4   3 Final  
Ljungberg, Maria -64 27.86  +4.4 5 Final
» Vrethammar, Li -66 25.85    +4.4   3 Final  
F16 Johansson, Therese -71 28.31  +0.5 4 Heat 2 fr
400 m M22   Matz, Göran -67 51.04        2 Heat 2  
Wallén, Johan -67 50.96  1 Heat 2 fr
P18 Hollsten, Christian -68 54.22        2 Heat 1 fr  
Wagner, Henrik -69 55.68  3 Heat 2 fr
Wallén, Peter -69 54.92  PB 4 Heat 1 fr
K22 Dowlut, Doreen -65 63.23        4 Final fr  
» Kapell, Petra -67 62.21  PB 3 Final fr
» Vrethammar, Li -66 59.85  1 Final fr
800 m M22   Holmgård, Lars -64 2:07.05        7 B-final  
Matz, Göran -67 1:53.07  2 A-final
P18 Hollsten, Christian -68 2:03.21      PB 2 A-final  
Holm, Cyril -68 2:05.04  PB 1 B-final
Wallén, Peter -69 2:04.37  3 A-final
F18 Dowlut, Doreen -65 2:27.19  Final
1 500 m M22   Holmgård, Lars -64 4:28.5m       12 Final  
P18 Sjögren, Göran -69 4:30.25  6 Final
3 000 m F16   Kollberg, Susanna -71 11:00.61  [1]   PB 3 Final  
5 000 m P18   Andersson, Michael -69 16:07.47        4 Final  
100 m häck (76,2 cm) F16   Hernvall, Anna-Lena -71 17.25    +3.1   5 Final fr  
16.39  +1.0 PB 3 Heat 2 fr
300 m häck (76,2 cm) P16   Ekblom, Örjan -71 42.37  [2]   PB 3 Heat 1  
F16 Lindoff, Ellinor -71 57.34  4 Heat 2
400 m häck (91,4 cm) M22 » Karlsson, Pontus -67 58.57      PB 2 Heat 1  
brutit  Final
400 m häck (76,2 cm) K22 » Kapell, Petra -67 68.44      PB 3 Final  
Ljungberg, Maria -64 68.20  2 Final
Längd K22 » Kapell, Petra -67 4.83    +3.0   4 Final  
Ljungberg, Maria -64 4.84  +3.0 3 Final
F16 Sjöstrand, Inger -71 4.28    +0.9 PB 8 Final fr  
Westerberg, Malin -71 5.09  +2.0 PB 2 Final fr
Tresteg P16   Ericsson, Marcus -71 11.71    +2.6   5 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Lindoff, Ellinor -71 25.56        6 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
[2] - Klubbrekord i klassen P15
 1986-08-30 (lö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Nilsson, Kari -41 1:19.20  [1]   PB 155      
KS Smith, Caroline -55 1:24.33  15
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M45
 1986-08-27 (on)  | Arenatävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS » Karlsson, Pontus -67 12.21    -3.5 PB 1 Heat 4    
Wagner, Henrik -69 12.98  -3.5 SB 5 Heat 4
Wallén, Johan -67 11.77    -2.1   3 Heat 2    
Wallén, Peter -69 13.10  -3.5 PB 6 Heat 4
KS Berglund, Catarina -66 14.16  -1.5 PB 5 Final
» Kapell, Petra -67 13.68  -1.5 3 Final
300 m MS   Hollsten, Christian -68 39.01      PB 4 Heat 2    
Wallén, Johan -67 35.95  PB 3 Heat 1
Wallén, Peter -69 39.40        5 Heat 2    
KS Berglund, Catarina -66 45.12  5 Heat 1
Dowlut, Doreen -65 44.61  SB 3 Heat 1
» Kapell, Petra -67 44.30      PB 1 Heat 2    
Ljungberg, Maria -64 44.88  PB 2 Heat 2
Malm, Suzanne -66 45.31  SB 3 Heat 2
Vänje, Annika -63 41.99  SB 1 Heat 1
1 000 m MS   Hasselkvist, Bengt -58 2:45.65      SB 2 Heat 2    
Holmgård, Lars -64 2:48.18  PB 7 Heat 2
Kjellin, Roger -63 2:48.53      PB 10 Heat 2    
Nordin, Filip -63 2:48.52  PB 9 Heat 2
KS Leonard, Julie -59 3:08.45  PB 3 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Kingstedt, Anders -59 9:36.58      PB 3 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 9:25.82  SB 1 Final
Längd KS   Hirsch, Katarina -70 4.77    -1.8   2 Final    
» Kapell, Petra -67 4.82  +0.5 SB 1 Final
Tresteg MS   Ericsson, Marcus -71 11.92  [1] +1.4 PB 4 Final    
Diskus (1,0 kg) P14   Lidström, Ove -73 15.22      PB 3 Final    
Ljungholm, Tommy -72 21.90  PB 2 Final
KS Angberg, Christina -61 34.48  2 Final
Diskus (0,6 kg) P12 » Attersand, Johan -74 18.84      PB 3 Final    
Bergman, Magnus -74 18.50  PB 4 Final
» Engström, Fredrik -74 21.54      PB 1 Final    
Lindroth, Ronnie -74 14.44  PB 7 Final
» Munkhammar, Viktor -74 19.30  PB 2 Final
Sjöberg, Fredrik -74 18.30      PB 5 Final    
Tyberg, Tobias -74 17.88  PB 6 Final
F14 Degen, Helena -72 18.20  PB 3 Final
Engdahl, Lisa -73 18.96      PB 2 Final    
Gars, Anna -72 16.78  PB 5 Final
Lindqvist, Britt -73 17.14  PB 4 Final
Sipilä, Martina -72 20.62  PB 1 Final
Spjut (800 gr) MS   Lindoff, Håkan -64 42.30  [2,3]   PB 5 Final    
Wikström, Magnus -63 41.42  PB 6 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 35.88        1 Final    
Spjut (400 gr) P12 » Attersand, Johan -74 27.82      PB 3 Final    
Bergman, Magnus -74 21.98  PB 9
» Engström, Fredrik -74 20.42      PB 11      
Lindroth, Ronnie -74 ej res 
» Munkhammar, Viktor -74 22.66  PB 6 Final
Sjöberg, Fredrik -74 21.80      PB 10      
Tyberg, Tobias -74 31.98  PB 1 Final
F14 Engdahl, Lisa -73 7.12  PB 3 Final
Lindqvist, Britt -73 ej res               
Sipilä, Martina -72 17.84  PB 2 Final
F12 Ahlqvist, Linda -76 4.68  PB 4 Final
Henriksson, Anna -75 5.24      PB 3 Final    
Lindström, Veronica -75 10.70  PB 2 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Klubbrekord i klassen M22
[3] - Är ny klubbrekordgren 1986 för M22
 1986-08-26/27 (ti-on)  | Östgötaspelen, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m M22   Andersson, Mikael -65 2:22.3m       3 Final on  
 1986-08-23/24 (lö-sö)  | Regionsfinal mångkamp, Tingvalla IP, Karlstad - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp F13   Lindqvist, Britt -73 2 085  [1] - PB 10    
80 m häck (76,2 cm) 15.6m[354] -
Höjd 1.35 [460] PB
Spjut (400 gr) 18.38 [259] PB
Längd (zon) 4.46 [418] -
Kula (3,0 kg) 6.68 [315] PB
800 m 3:09.9m[279]
Not
[1] - Är ny klubbrekordmångkamp 1986 för F13
 1986-08-23 (lö)  | Kungsholmen runt, Kungsholmen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Lindström, Clas -57 50.13        23 14 km    
Nilsson, Kari -41 52.45  24 14 km
K22 Friström, Kajsa -65 1:00.12  2 14 km
 1986-08-21 (to)  | Wexio Games, Värendsvallen, Växjö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 58.09        3 A-final    
 1986-08-19/21 (ti-to)  | DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Lemberg, Peter -65 11.99    -1.0   6 Heat 3 ti  
KS Lignercrona, Berit -62 12.60  -0.4 1 Heat 1 ti
  12.58    -0.8   6 Final ti  
» Vrethammar, Li -66 12.62  -0.5 3 Heat 3 ti
12.46  -0.8 4 Final ti
200 m KS » Kapell, Petra -67 27.37    -0.3 PB 5 Heat 1 to  
Lignercrona, Berit -62 26.05  -0.3 SB 1 Heat 1 to
  ej start          Final to  
» Vrethammar, Li -66 26.14  -0.6 2 Heat 2 to
25.6m -0.3 2 Final to
Vänje, Annika -63 26.53  -0.6 3 Heat 2 to
26.88  -0.3 6 Final to
400 m MS   Asplund, Ola -65 55.23      SB 6 Heat 2 on  
Enblom, Hans -61 54.21  5 Heat 4 ti
Lemberg, Peter -65 ej start          Heat 3 on  
Matz, Göran -67 50.14  [1] SB 3 Final on
51.18  1 Heat 1 on
  50.21        2 Semi 2 on  
KS Dowlut, Doreen -65 62.93  SB 5 Heat 2 on
Malm, Suzanne -66 63.93  6 Heat 2 on
Vänje, Annika -63 60.28  4 Heat 1 on
60.38  5 Final on
800 m MS   Asplund, Ola -65 2:09.97        8 Heat 2 on  
Forss, Michael -62 1:57.80  1 Heat 5 on
  1:54.02        5 Final to  
Jacobson, Per-Olof -62 1:56.98  2 Heat 1 on
1:56.26  9 Final to
Lindoff, Håkan -64 1:58.71      SB 3 Heat 3 on  
Matz, Göran -67 1:57.19  1 Heat 4 on
1:52.75  3 Final to
Nylander, Anders -52 2:04.80        7 Heat 2 on  
Walther, Hugo -57 2:01.82  6 Heat 5 on
KS Dowlut, Doreen -65 2:25.39  6 Heat 2 on
Rinaldo, Annica -54 2:19.91  1 Heat 1 on
2:14.59  1 Final to
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 4:02.32        6 Heat 3 on  
Elinder, Fredrik -66 4:39.61  SB 9 Heat 5 on
Forss, Michael -62 3:53.49  1 Heat 3 on
  3:53.73        2 Final to  
Gyllenstein, Jan -57 ej start  Heat 5 on
Holmgård, Lars -64 4:24.33  9 Heat 3 on
Jacobson, Per-Olof -62 3:57.46  PB 2 Heat 5 on
  4:02.73        10 Final to  
Kingstedt, Anders -59 4:05.56  6 Heat 1 on
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:56.53  2 Heat 2 on
  3:55.58        6 Final to  
» Lindelöw, Jan -59 3:57.46  SB 2 Heat 5 on
Walther, Hugo -57 3:57.54  3 Heat 1 on
  4:04.69        12 Final to  
» Wärngård, Gunnar -57 4:06.02  8 Heat 2 on
KS Rinaldo, Annica -54 4:31.12  2 Final ti
Signahl, Monica -61 4:30.55  PB 1 Final ti
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:50.37        1 Final on  
5 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 15:08.23        1 B-final to  
Edlund, Mats -62 14:29.11  2 A-final to
Ingard, Anders -61 14:51.11        7 A-final to  
Kingstedt, Anders -59 15:24.04  4 B-final to
3 000 m h (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 9:46.79      SB 7 Final on  
» Lindelöw, Jan -59 9:27.35  SB 4 Final on
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.08      PB 6 Final to  
58.43  4 Heat 1 to
Wallén, Johan -67 55.60  [1] PB 2 Final to
57.51  1 Heat 2 to
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.34    +0.2 SB 1 Final ti  
Kula (4,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 10.84        7 Final on  
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 34.72        6 Final ti  
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 31.36        8 Final to  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
 1986-08-18 (må)  | Värnamospelen, Finnvedsvallen, Värnamo
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 57.99        1 Final    
 1986-08-17/18 (sö-må)  | Mångkamp 12 - 14, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Ottenfelt, Tobias -72 1 902  [1] - PB 5    
80 m häck (84 cm) 14.2m[375] -
Längd (zon) 5.17 [415] -
Kula (4,0 kg) 7.06 [311] PB
Höjd 1.29 [244] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 16.16 [110] PB
800 m 2:35.6m[447]     PB      
Wallén, Mattias -72 3 187  [1,2] - PB 3
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
 1986-08-15/17 (fr-sö)  | USM, Södermalms IP, Skövde - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Borg, Thomas -70 11.91    -1.4   2 Heat 4 fr  
11.67  -1.0 3 Semi 2 fr
F15 Johansson, Therese -71 13.50  +1.6 4 Heat 3 fr
200 m F16   Neamié, Therése -70 28.60    0.0   4 Heat 3  
800 m P15   Ekblom, Örjan -71 2:12.34        6 Heat 3 fr  
F15 Kollberg, Susanna -71 2:30.76  7 Heat 2 fr
Lindoff, Ellinor -71 2:25.11  SB 5 Heat 1 fr
3 000 m F15   Kollberg, Susanna -71 11:09.71      PB 6 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) F15   Lindoff, Ellinor -71 49.14      PB 5 Heat 1  
Längd F16   Hirsch, Katarina -70 4.97    -2.2   10   fr  
F15 Hernvall, Anna-Lena -71 4.62  +1.0 21 fr
Westerberg, Malin -71 4.79  -0.2 PB 18 fr
4 x 100 m F16   Neamié, Therése -70 52.47  [1]     5 Heat 2  
Johansson, Therese -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Hirsch, Katarina -70
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1986-08-15/17 (fr-sö)  | JSM / USM, Ryavallen, Borås - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22 » Vrethammar, Li -66 12.58    -0.8   3 Heat 1 fr  
12.43  -0.9 PB 8 Final
200 m M22   Wallén, Johan -67 23.10    +1.5   2 Heat 6  
K22 » Vrethammar, Li -66 25.38  +3.0 2 Heat 1
25.11  +3.0 4 Final
400 m P18 » Danelius, Johan -68 51.64        2 Heat 3  
51.26  2 Semi 2
51.10  6 Final
800 m M22   Matz, Göran -67 1:52.16  [1]   PB 2 Heat 4 fr  
1:53.48  7 Final
P18 Bivstedt, Johan -68 2:15.84        8 Heat 3  
» Danelius, Johan -68 1:57.38  3 Heat 2
5 000 m P18   Andersson, Michael -69 16:03.49        9 Heat 1 fr  
16:08.1m 16 Final
Gereflod, Mats -69 16:13.19  9 Heat 1 fr
400 m häck (91,4 cm) M22   Wallén, Johan -67 56.10        3 Heat 1 fr  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
 1986-08-12/14 (ti-to)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Lemberg, Peter -65 11.93    -0.3   4 Heat 5 ti  
Ott, Lars -63 12.27  -0.3 5 Heat 5 ti
200 m MS   Hollsten, Christian -68 25.18    -0.6 PB 4 Heat 6 on  
Holm, Cyril -68 25.68  -1.0 PB 5 Heat 8 on
Lemberg, Peter -65 23.71    -1.8   2 Heat 3 on  
Lindoff, Håkan -64 24.58  -3.4 SB 7 Heat 2 on
Ott, Lars -63 25.27  -1.9 SB 7 Heat 5 on
Wagner, Henrik -69 25.79    -1.3 PB 3 Heat 7 on  
Wallén, Peter -69 25.82  -1.3 SB 5 Heat 7 on
KS » Kapell, Petra -67 28.35  -1.4 5 Heat 3 on
Ljungberg, Maria -64 29.27    -3.0   4 Heat 4 on  
Malm, Suzanne -66 29.26  -3.0 SB 3 Heat 4 on
» Vrethammar, Li -66 26.04  -1.7 4 Heat 1 on
400 m MS   Andersson, Mikael -65 57.54        5 Heat 6 to  
Asplund, Ola -65 55.47  SB 3 Heat 5 to
Elinder, Fredrik -66 58.22        7 Heat 5 to  
Hollsten, Christian -68 55.26  5 Heat 4 to
Holm, Cyril -68 56.52  6 Heat 4 to
Lemberg, Peter -65 52.16        1 Heat 2 to  
Lindoff, Håkan -64 53.18  6 Heat 2 to
Wallén, Peter -69 55.62  4 Heat 5 to
KS » Kapell, Petra -67 62.40      PB 2 Heat 3 ti  
Malm, Suzanne -66 63.14  4 Heat 3 ti
800 m MS   Ekblom, Örjan -71 2:16.87        9 Heat 9 ti  
Elinder, Fredrik -66 2:09.98  SB 11 Heat 8 ti
Enblom, Hans -61 2:00.65      SB 10 Heat 4 ti  
Forss, Michael -62 1:52.45  SB 5 Heat 1 ti
Holmgård, Lars -64 2:07.11  5 Heat 10 ti
Ingard, Anders -61 2:01.26      PB 3 Heat 8 ti  
Nylander, Anders -52 2:04.46  SB 7 Heat 8 ti
Wagner, Henrik -69 2:07.07  PB 6 Heat 9 ti
Wallén, Peter -69 2:03.86        2 Heat 9 ti  
Walther, Hugo -57 1:55.27  PB 10 Heat 1 ti
KS Dowlut, Doreen -65 2:24.46  PB 5 Heat 2 on
Leonard, Julie -59 2:23.06        9 Heat 1 on  
Rinaldo, Annica -54 2:14.47  2 Heat 1 on
Signahl, Monica -61 2:16.74  PB 7 Heat 1 on
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:58.31        2 Heat 2 to  
Holmgård, Lars -64 4:27.45  5 Heat 5 to
Ingard, Anders -61 4:03.03        4 Heat 4 to  
Jacobson, Per-Olof -62 4:02.80  PB 9 Heat 1 to
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.89  SB 5 Heat 1 to
» Wärngård, Gunnar -57 4:05.94      SB 6 Heat 4 to  
P18 Sjögren, Göran -69 4:21.55  2 Final to
KS Rinaldo, Annica -54 4:32.89  1 Heat 1 to
Signahl, Monica -61 4:33.00  2 Heat 1 to
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:56.98  [1]         on  
Edlund, Mats -62 8:37.96  [1] on
Gyllenstein, Jan -57 10:08.76  [1]         on  
Kingstedt, Anders -59 8:58.00  [1] on
» Lindelöw, Jan -59 9:04.40  [1] SB on
Lundgren, Bengt -53 8:57.22  [1]   SB     on  
P18 Sjögren, Göran -69 9:29.49  PB 3 Final ti
5 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 14:54.85      PB 3 Heat 2 on  
Edlund, Mats -62 14:21.95  PB 2 Heat 1 on
Gyllenstein, Jan -57 17:18.16      SB 6 Heat 4 on  
Kingstedt, Anders -59 15:08.57  PB 7 Heat 2 on
» Lindelöw, Jan -59 15:11.86  SB 12 Heat 1 on
Lundgren, Bengt -53 14:57.48  SB 4 Heat 2 on
400 m häck (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 58.62      PB 2 Heat 2 ti  
400 m häck (76,2 cm) KS   Berglund, Catarina -66 72.64      SB 2 Final to  
Ljungberg, Maria -64 68.76  1 Final to
Höjd KS   Angberg, Christina -61 ej res            on  
Längd KS » Kapell, Petra -67 4.77    +0.9 SB 2 Final to  
Ljungberg, Maria -64 4.95  +1.9 SB 1 Final to
Not
[1] - Mellantid
 1986-08-09 (lö)  | Svealands DF 16-år, Arosvallen, Västerås - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd F16   Hirsch, Katarina -70 1.56        1 Final    
 1986-08-09 (lö)  | Ölandsbromarathon, Kalmar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Ehn, Billy -46 3:08.44  [1]   SB 68      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M40
 1986-08-09 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Bivstedt, Johan -68 11.65    +2.0 PB 3 Final    
P16 Borg, Thomas -70 11.57  +3.1 1 Final
F16 Johansson, Therese -71 13.37    +1.1 PB 2 Final    
Neamié, Therése -70 14.16  +1.1 4 Final
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.60    +2.1   5 E-final    
Bivstedt, Johan -68 23.60  +1.7 PB 3 C-final
Borg, Thomas -70 23.69    -0.3   4 B-final    
Wagner, Henrik -69 25.82  +2.1 6 E-final
Wallén, Johan -67 22.94  +1.7 PB 1 C-Final
KS Hölbl, Sylvia -65 brutit          B-final    
Johansson, Therese -71 28.05  +0.5 PB 3 B-final
Ljungberg, Maria -64 28.19  +0.5 4 B-final
» Vrethammar, Li -66 25.17  +1.8 PB 2 A-final
800 m KS   Dowlut, Doreen -65 2:28.01        5 B-final    
Signahl, Monica -61 2:18.98  SB 1 B-final
1 000 m MS   Ingard, Anders -61 2:36.20      PB 9 B-final    
Kingstedt, Anders -59 2:37.71  PB 7 C-final
Lycken, Erik -57 2:33.5m     SB 15 A-final    
Walther, Hugo -57 2:29.85  PB 8 A-final
P18 Lawesson, Weine -68 2:51.04  PB 11 Final
Sjögren, Göran -69 2:43.13      PB 7 Final    
P16 Bivstedt, Niklas -71 3:19.28  SB 10 Final
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:45.50        12 A-final    
Edlund, Mats -62 8:27.52  5 A-final
Enblom, Hans -61 brutit          B-final    
Gyllenstein, Jan -57 10:08.69  9 B-final
» Skjutar, Arne -58 8:36.34  9 A-final
 1986-08-06 (on)  | Augusti 1:an, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Borg, Thomas -70 11.72    +0.3   5 Heat 2    
Lemberg, Peter -65 11.94  +1.0 7 Heat 4
Ott, Lars -63 12.27    +0.2 SB 1 Heat 6    
Pettersson, Tomas -65 12.23  -0.1 SB 7 Heat 5
KS Hernvall, Anna-Lena -71 13.80  +0.2 PB 5 C-final
Hölbl, Sylvia -65 14.18    +2.1   6 B-final    
Johansson, Therese -71 13.53  +0.2 PB 2 C-final
Ljungberg, Maria -64 13.69  +0.2 3 C-final
Neamié, Therése -70 13.90    +2.1   4 B-final    
Westerberg, Malin -71 13.82  +0.2 PB 6 C-final
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:19.29        8 Heat 8    
Asplund, Ola -65 2:09.66  SB 7 Heat 7
» Danelius, Johan -68 1:55.86      PB 3 Heat 2    
Ekblom, Örjan -71 2:09.96  PB 8 Heat 7
Enblom, Hans -61 2:01.02  SB 8 Heat 3
Forss, Michael -62 1:53.07      SB 3 Heat 1    
Holmgård, Lars -64 2:07.71  5 Heat 7
Lawesson, Weine -68 2:11.59  PB 4 Heat 8
» Lindelöw, Jan -59 2:04.70        10 Heat 3    
Lindoff, Håkan -64 1:59.15  SB 3 Heat 4
Lycken, Erik -57 1:57.88  SB 4 Heat 3
Matz, Göran -67 1:52.24  [1]   PB 1 Heat 1    
Sjögren, Göran -69 2:05.95  PB 6 Heat 6
Wagner, Henrik -69 2:07.49  SB 4 Heat 7
Wallén, Peter -69 2:05.05        3 Heat 6    
KS Dowlut, Doreen -65 2:27.04  SB 4 Heat 2
Leonard, Julie -59 2:18.48  PB 6 Heat 1
Rinaldo, Annica -54 2:14.94        3 Heat 1    
Signahl, Monica -61 2:21.12  SB 2 Heat 2
3 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 8:43.78      PB 3 Heat 2    
Andersson, Michael -69 9:11.56  PB 8 Heat 3
Gereflod, Mats -69 9:02.79  [2,3]   PB 2 Heat 3    
Gyllenstein, Jan -57 9:48.10  SB 11 Heat 4
Hasselqvist, Nils-Göran -55 8:54.70  10 Heat 1
Johansson, Bengt -59 9:09.51      SB 6 Heat 3    
Kingstedt, Anders -59 8:44.05  PB 4 Heat 2
» Skjutar, Arne -58 8:30.11  PB 5 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Wallén, Johan -67 56.07  [1]   PB 2 Final    
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.72    +1.3 PB 6 Final    
Ljungberg, Maria -64 4.87  +1.0 SB 4 Final
Westerberg, Malin -71 4.76  +0.9 PB 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen P17
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P17. Ingick i grenprogrammet: -1970
 1986-08-05 (ti)  | Stockholm Games, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.60    +1.8   6 Heat 1    
Plüss, Caroline -59 12.21  +1.8 PB 2 Heat 1
  12.26    +0.5   5 Final    
» Vrethammar, Li -66 12.56  +1.8 5 Heat 1
400 m MS   Wikström, Johan -59 49.23        2 A-final    
800 m P19   Matz, Göran -67 1:52.64      SB 2 C-final    
1 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 2:46.9m [1]   SB        
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:58.57        5 C-final    
Forss, Michael -62 3:49.82  SB 10 A-final
3 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 8:32.51        5 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.32      PB 5 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1986-08-01/03 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Wallén, Johan -67 11.32    +2.8   2 Heat 1  
11.18  +4.3 5 Final
P16 Borg, Thomas -70 11.57  +0.9 1 Heat 5
11.35  +3.8 2 Semi 1
  11.53    +2.0   3 Final  
K22 » Kapell, Petra -67 13.18  - 5 Final
F15 Johansson, Therese -71 13.41  +3.4 5 Heat 2
200 m M22   Wallén, Johan -67 23.13    +2.4   1 Heat 2  
22.83  - 4 Final
P18 Hollsten, Christian -68 24.68    +3.5   5 Heat 4  
Wallén, Peter -69 25.60  +2.1 6 Heat 3
P16 Borg, Thomas -70 23.90  +2.5 2 Heat 4
Borg, Thomas -70 23.52    +0.4 PB 3 Final  
K22 » Kapell, Petra -67 27.96  +3.4 3 Heat 1
27.96  - 5 Final
F16 Hirsch, Katarina -70 27.68  +2.0 4 Heat 2
400 m M22   Wallén, Johan -67 51.01        3 Heat 4  
P18 Bivstedt, Johan -68 52.17  2 Heat 4
Hollsten, Christian -68 54.47  1 Heat 2
800 m P18   Bivstedt, Johan -68 1:57.27        1 Heat 2 fr  
1:56.02  3 Final
» Danelius, Johan -68 1:57.27  1 Heat 1 fr
  1:55.87      PB 2 Final  
Wallén, Peter -69 2:03.18  PB 5 Heat 3 fr
F15 Lindoff, Ellinor -71 2:26.71  4 Final
1 500 m M22   Holmgård, Lars -64 4:21.78      PB 5 Heat 1  
P18 Sjögren, Göran -69 4:19.77  PB 4 Heat 1
5 000 m P18   Andersson, Michael -69 15:59.21  [1]   PB 4 Final fr  
Längd F16   Hirsch, Katarina -70 5.18    +4.0   4 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1986-07-31/08-03 (to-sö)  | SM, Västra Mark, Karlskrona - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.38    +3.3   6 Heat 4 fr  
» Vrethammar, Li -66 12.36  +2.7 4 Heat 2 fr
400 m MS   Wikström, Johan -59 49.05      SB 2 Heat 2 fr  
49.50  5 Semi 1 fr
800 m MS   Forss, Michael -62 1:59.84        7 Heat 2  
Matz, Göran -67 1:53.66  [1] SB 4 Heat 7
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:50.86      SB 4 Heat 2 to  
3:50.78  SB 6 Final fr
KS Rinaldo, Annica -54 4:30.10  4 Heat 1
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:53.35  [2]          
Ingard, Anders -61 8:48.13  [2]
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:33.76  [2]   SB      
KS Signahl, Monica -61 9:51.46  11 Final to
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:36.16      PB 7 Heat 3  
Ingard, Anders -61 14:55.39  7 Heat 1
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:25.02  2 Heat 2
10 000 m MS   Ingard, Anders -61 31:38.71        15 Final to  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 brutit  to
KS Signahl, Monica -61 35:28.60  PB 6
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:55.81        2 Heat 2 fr  
8:53.35  6 Final
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 62.30      SB 4 Heat 2  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Mellantid
 1986-07-28 (må)  | GD-galan, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.36    +3.5   6 Heat 1    
1 500 m MS » Lindelöw, Jan -59 4:06.71      SB 5 B-final    
Walther, Hugo -57 3:55.88  PB 4 B-final
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 63.24      SB 4 B-final    
Plüss, Caroline -59 57.74  4 A-final
 1986-07-27 (sö)  | Sommarspelen, Hofvallen, Östersund
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 4:04.3m       1 Final    
 1986-07-26/27 (lö-sö)  | SUN FUN, Tingvalla IP, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22 » Kapell, Petra -67 13.60    +0.3   4 Final  
150 m MS   Wallén, Johan -67 17.18    +1.2 PB 3 Heat 2  
17.22  -1.1 4 B-final
Wikström, Johan -59 16.87  +1.0 PB 2 Heat 3
  16.94    +0.8   7 A-final  
KS Helge, Anette -63 19.89  +0.8 PB 4 Heat 2
» Vrethammar, Li -66 18.70  +0.5 PB 5 Final
  18.87    +0.8   3 Heat 2  
Vänje, Annika -63 19.56  -0.4 4 Heat 1
19.53  +0.5 PB 7 Final
300 m MS   Bivstedt, Johan -68 36.92        3 Heat 2  
Wallén, Johan -67 36.17  2 Heat 1
  36.92        4 Final  
Wikström, Johan -59 35.82  2 Heat 3
35.80  SB 1 Final
P19 Wallén, Johan -67 36.17      PB 1 Heat 1  
P18 Bivstedt, Johan -68 36.92  PB 3 Heat 2
KS Berglund, Catarina -66 44.71  PB 5 Heat 2
  45.05        6 Final  
Helge, Anette -63 42.79  SB 4 Heat 1
Myhr, Ingrid -61 42.70  PB 3 Heat 2
  43.07        5 Final  
» Vrethammar, Li -66 41.71  3 Heat 1
41.27  PB 4 Final
Vänje, Annika -63 42.85  SB 4 Heat 2
400 m M22   Holmgård, Lars -64 55.77      PB 3 Heat 1  
» Karlsson, Pontus -67 53.03  3 Heat 3
Matz, Göran -67 50.72  1 Heat 2
50.87  1 Final
P19 Matz, Göran -67 50.72  SB 1 Heat 2
800 m M22   Bivstedt, Johan -68 1:54.95      PB 5 Heat A  
Holmgård, Lars -64 2:05.30  PB 5 Heat B
» Karlsson, Pontus -67 2:01.58      SB 3 Heat B  
Matz, Göran -67 1:53.70  [1] SB 4 Heat A
F15 Kollberg, Susanna -71 2:23.56  PB 3 Final
Höjd F16   Hirsch, Katarina -70 1.55        2 Final  
Längd K22 » Kapell, Petra -67 4.63    +1.0 SB 4 Final  
F18 Hirsch, Katarina -70 5.00  +0.4 2 Final
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.77        1 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
 1986-07-26 (lö)  | Falkenbergs stadslopp, Falkenberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Nylander, Anders -52 41.47        20      
KS Dieng, Sussi -58 42.20  5
 1986-07-23 (on)  | Löparnas Kväll, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Forss, Michael -62 1:54.41        1 Final    
» Lindelöw, Jan -59 1:59.27  3 Final
1 500 m MS   Edlund, Mats -62 3:56.64      PB 2 A-final    
Gyllenstein, Jan -57 4:34.39  SB 5 B-final
Kingstedt, Anders -59 4:00.34      PB 7 A-final    
Walther, Hugo -57 4:15.40  4 A-final
KS Signahl, Monica -61 4:38.39  2 Final
5 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 15:09.8m     PB 1 Final    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:19.4m 2 Final
 1986-07-23 (on)  | Propagandatävling, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Helge, Anette -63 13.30    -0.7 SB 5 Heat C    
Hirsch, Katarina -70 13.52  +1.5 1 Heat D
Hölbl, Sylvia -65 14.24    +1.5 PB 5 Heat D    
» Kapell, Petra -67 13.75  +1.5 4 Heat D
Lignercrona, Berit -62 12.71  +0.3 5 Heat A
  12.82    -0.2   6 Final    
Ljungberg, Maria -64 13.62  +1.5 PB 3 Heat D
» Vrethammar, Li -66 12.55  -0.2 PB 4 Final
12.58  +1.0 1 Heat B
200 m KS   Helge, Anette -63 26.63    -0.7 SB 5 Heat A    
Hirsch, Katarina -70 27.62  -0.7 PB 1 Heat C
Hölbl, Sylvia -65 29.48    -0.4   5 Heat B    
» Kapell, Petra -67 27.63  -0.4 PB 3 Heat B
Lignercrona, Berit -62 26.18  -0.7 SB 3 Heat A
Ljungberg, Maria -64 28.05    -0.7 PB 2 Heat C    
» Vrethammar, Li -66 25.83  -0.7 1 Heat A
Vänje, Annika -63 26.40  -0.7 4 Heat A
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 4:11.37  [1]            
2 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 5:20.04      SB 8 A-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 5:17.49  PB 6 A-final
» Skjutar, Arne -58 5:26.84  PB 2 B-final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.28    +1.9 SB 3 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1986-07-19/20 (lö-sö)  | Valbo Ungdomsspel, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22 » Kapell, Petra -67 13.58    -0.3 PB 4 Final  
F16 Hirsch, Katarina -70 13.62  0.0 4 Heat 3
13.41  +0.8 PB 8 Final
400 m P18 » Danelius, Johan -68 50.89      PB 4 Heat 1  
Wagner, Henrik -69 55.98  4 Heat 3
F16 Lindoff, Ellinor -71 63.19  PB 3 Heat 1
800 m F16   Lindoff, Ellinor -71 2:25.21      SB 2 Final  
1 500 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 4:04.94        2 B-final  
Walther, Hugo -57 3:56.66  PB 3 A-final
5 000 m P18   Gereflod, Mats -69 16:07.4m     PB 1 Final  
Lawesson, Weine -68 17:29.29  PB 4 Final
300 m häck (76,2 cm) F16   Hirsch, Katarina -70 48.6m       2 Heat 2  
Höjd F16   Hirsch, Katarina -70 1.58        2 Final  
Längd K22 » Kapell, Petra -67 4.66    -   6 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Lindoff, Ellinor -71 26.58        4 Final  
 1986-07-19 (lö)  | Brunnsjöspelen, Brunnsjölidens IP, Hedemora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.30        2 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 39.70        4 Final    
 1986-07-19 (lö)  | Hornsjön Runt, Löttorp
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M22   Andersson, Michael -69 47.48        2      
M40 Ehn, Billy -46 56.59  13
 1986-07-14 (må)  | Victoria-loppet, Borgholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Andersson, Michael -69 29.38        51      
 1986-07-11 (fr)  | Sommarspelen, Falkenbergs IP, Falkenberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 15:27.6m     SB 4 Final    
 1986-07-10 (to)  | Stadionterrängen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m MS   Johansson, Bengt -59 2:48.21      SB 9 Heat 2    
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 14.45        12 Klass 1    
Spethz, Stefan -58 15.23  19 Klass 1
KS Friström, Kajsa -65 17.21  3 Klass 2
 1986-07-09 (on)  | Halmstadsspelen, Sannarps IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Wikström, Johan -59 35.4m       3 A-final    
800 m MS   Enblom, Hans -61 2:04.4m     SB 6 B-final    
3 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 8:57.27      SB 2 Heat 2    
 1986-07-05/06 (lö-sö)  | Getabockspelen, Påskbergsvallen, Varberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Wallén, Johan -67 11.45    +3.4   1 Heat 2  
11.59  +1.4 SB 3 Final
K22 Hölbl, Sylvia -65 14.03    +2.3   5 Final  
» Kapell, Petra -67 13.45  +2.3 4 Final
» Vrethammar, Li -66 12.48  +2.3 2 Final
F16 Hirsch, Katarina -70 13.62  +1.8 PB 3 Heat 2
400 m M22   Elinder, Fredrik -66 56.41      PB 6 Final  
P18 Bivstedt, Johan -68 51.53  2 Heat 1
Hollsten, Christian -68 53.94      PB 3 Heat 1  
Holm, Cyril -68 54.81  PB 4 Heat 2
Wagner, Henrik -69 55.65  PB 6 Heat 2
800 m M22   Holmgård, Lars -64 2:08.15        5 Heat 2  
K22 Dowlut, Doreen -65 2:28.60  2 Final
F16 Kollberg, Susanna -71 2:30.96  4 Final
1 500 m M22   Holmgård, Lars -64 4:27.8m     PB 7 Final  
P18 Andersson, Michael -69 4:21.53  PB 14 Final
Gereflod, Mats -69 4:13.2m     PB 7 Final  
Lawesson, Weine -68 4:36.8m SB 17 Final
Sjögren, Göran -69 4:20.92  PB 12 Final
300 m häck (76,2 cm) F16   Hirsch, Katarina -70 48.79      PB 2 Final  
F15 Lindoff, Ellinor -71 49.66  PB 1 Final
Längd F16   Hirsch, Katarina -70 5.10    +1.2 PB 3 Final  
F15 Hernvall, Anna-Lena -71 4.54  -0.8 PB 7 Final
 1986-07-04/05 (fr-lö)  | Lindenspelen, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Asplund, Ola -65 55.1m       1 Heat 4  
KS Ljungberg, Maria -64 62.6m 2 Heat 2
800 m MS » Danelius, Johan -68 1:56.1m     PB 2 Heat 1  
» Karlsson, Pontus -67 2:05.1m SB 7 Heat 3
P16 Bivstedt, Niklas -71 2:32.8m 7 Heat 2 fr
1 500 m MS   Wester, Joakim -67 4:31.2m     SB 5 Heat 4 fr  
» Wärngård, Gunnar -57 4:12.9m SB 11 Heat 2 fr
5 000 m MS   Johansson, Bengt -59 brutit            fr  
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.70        1 Final  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.64        5 Final fr  
 1986-07-04 (fr)  | Scania-spelen, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Lignercrona, Berit -62 26.20    -1.2 SB 3 Heat 2    
Vänje, Annika -63 26.34  -2.7 SB 5 Heat 3
800 m MS   Jacobson, Per-Olof -62 1:56.41        1 Heat C    
3 000 m MS   Ingard, Anders -61 8:54.87  [1]            
Kingstedt, Anders -59 9:01.68  [1]
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:34.15  [1] SB
5 000 m MS   Ingard, Anders -61 14:43.32        1 B-final    
Kingstedt, Anders -59 15:11.44  PB 4 B-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:17.36  SB 6 A-final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:50.29      SB 4 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1986-07-02 (on)  | SAAB-ANA spelen, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:29.41      SB 3 Final    
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:44.33      SB 1 Final    
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 14:45.50      PB 7 Final    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:13.13  SB 16 Final
Ingard, Anders -61 14:41.77      PB 6 Final    
Kingstedt, Anders -59 15:28.27  SB 17 Final
 1986-07-02 (on)  | DM i halvmarathon, Värmdölandet, Värmdö - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M40   Ahlgren, Lars Martin -45 brutit               
KS Friström, Kajsa -65 1:34.51  PB 7
Smith, Caroline -55 1:23.48      SB 1      
K45 Lindoff, Rigmor -39 1:39.20  PB 1
 1986-06-28/29 (lö-sö)  | Expo Norr Ungdomsspelen, NDF-vallen, Östersund
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F16   Johansson, Therese -71 13.5m   -   1 Heat 2  
13.6m - 3 Final
 1986-06-28/29 (lö-sö)  | Bospararspelen, Studenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m M22   Holmgård, Lars -64 2:07.6m     PB 6 Final  
 1986-06-28 (lö)  | Seriefinal div 1, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Borg, Thomas -70 ingen tid               
200 m MS   Wallén, Johan -67 23.29    -   2      
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 51.63        2      
800 m MS   Walther, Hugo -57 1:56.49        2      
1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 3:58.9m     SB 1      
5 000 m MS   Ingard, Anders -61 14:50.15      PB 1      
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:56.6m     SB 1      
110 m häck (106,7 cm) MS   Andrén, Thomas -62 17.51    -0.7   6      
400 m häck (91,4 cm) MS   Wallén, Johan -67 56.77      PB 2      
Höjd MS   Andrén, Thomas -62 1.50      SB 6      
Stav MS   Brunnstedt, Eric -68 1.25      SB 6      
Längd MS   Qvist, Roland -68 6.29    +1.1 SB 4      
Tresteg MS » Karlsson, Pontus -67 12.41    -   6      
Kula (7,26 kg) MS   Enblom, Hans -61 8.86      SB 6      
Slägga (7,26 kg) MS   Andersson, Lars Y -48 20.56        6      
Spjut (800 gr) MS   Enblom, Hans -61 36.23      PB 6      
4 x 100 m MS   Borg, Thomas -70 44.68        3      
Wallén, Johan -67
Brunnstedt, Eric -68
Bivstedt, Johan -68
Lag Arena MS   Abrahmsén, Lars -57 55p        5      
Andersson, Lars Y -48
Andrén, Thomas -62
Bivstedt, Johan -68
Borg, Thomas -70
Brunnstedt, Eric -68
Enblom, Hans -61
Ingard, Anders -61
» Karlsson, Pontus -67
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Qvist, Roland -68
Wallén, Johan -67
Walther, Hugo -57
 1986-06-28 (lö)  | Sv cupen nedflyttningsmatch, Gavlestadion, Gävle
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.58    0.0 SB 1      
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.47    0.0 PB 4      
400 m KS   Malm, Suzanne -66 63.33        6      
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:14.01        2      
1 500 m KS   Lindoff, Ellinor -71 5:12.06      PB 4      
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:47.96      SB 1      
100 m häck (84 cm) KS   Myhr, Ingrid -61 16.59    0.0 SB 4      
400 m häck (76,2 cm) KS   Ljungberg, Maria -64 67.00      PB 5      
Höjd KS   Hirsch, Katarina -70 1.58        2      
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.23    0.0 SB 3      
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.89        2      
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 33.26        3      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 35.96        6      
4 x 100 m KS    {Hammarby IF} [1] 49.25        2      
Lag Arena KS   Angberg, Christina -61 53p        3      
Hirsch, Katarina -70
Lignercrona, Berit -62
Lindoff, Ellinor -71
Ljungberg, Maria -64
Malm, Suzanne -66
Myhr, Ingrid -61
Rinaldo, Annica -54
Signahl, Monica -61
» Vrethammar, Li -66
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1986-06-26 (to)  | VIK-spelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:55.03      PB 4 B-final    
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:53.65      SB 9 Heat 2    
3 000 m MS   Edlund, Mats -62 8:23.50      PB 3 B-final    
Ingard, Anders -61 8:22.37  PB 1 B-final
Kingstedt, Anders -59 8:55.11  SB 9 B-final
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 57.27      PB 3 Fianl    
 1986-06-24 (ti)  | Dala International, Kvarnsvedens IP, Borlänge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.69    -0.5 SB 4 Heat 2    
12.75  -1.1 3 B-final
Plüss, Caroline -59 12.53  -0.9 SB 2 Heat 1
200 m KS   Lignercrona, Berit -62 26.39    -2.3 SB 6 B-final    
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:15.67        6 Final    
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:56.11      SB 7 B-final    
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:54.57        7 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 58.07      PB 1 A-final    
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 12.39        3 Final    
 1986-06-19 (to)  | Löparnas kväll, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.50    +4.7   3 Heat 1    
Malm, Suzanne -66 13.90  +1.3 PB 1 Heat 2
» Vrethammar, Li -66 12.46  +4.7 2 Heat 1
400 m MS   Andersson, Mikael -65 56.39      SB 3 Heat 3    
» Danelius, Johan -68 51.65  PB 4 Heat 1
Forss, Michael -62 52.34        1 Heat 2    
Hollsten, Christian -68 55.09  PB 3 Heat 3
Kollberg, Jonas -69 57.13  PB 4 Heat 3
Lindoff, Håkan -64 51.98        3 Heat 4    
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 60.16  4 Heat 1
Hirsch, Katarina -70 63.52  PB 1 Heat 3
Hölbl, Sylvia -65 66.18      PB 5 Heat 2    
» Kapell, Petra -67 63.64  PB 2 Heat 3
Lindoff, Ellinor -71 64.55  PB 3 Heat 2
Malm, Suzanne -66 63.78  3 Heat 2
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:56.96        1 Heat 2    
Gereflod, Mats -69 2:03.98  PB 3 Heat 3
Holmgård, Lars -64 2:09.48      SB 5 Heat 4    
Nylander, Anders -52 2:07.28  SB 3 Heat 4
Sjögren, Göran -69 2:07.44  PB 4 Heat 4
Wallén, Peter -69 2:03.53        1 Heat 3    
Wikström, Johan -59 1:59.00  8 Heat 1
P18 Bivstedt, Johan -68 1:56.96  1 Heat 2
KS Dowlut, Doreen -65 2:33.91        7 Final    
Rinaldo, Annica -54 2:16.35  3 Final
Signahl, Monica -61 2:21.25  SB 5 Final
5 000 m MS   Edlund, Mats -62 15:10.09      PB 1 Final    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:32.47  SB 2 Final
10 000 m MS   Andersson, Jan-Eric -55 31:38.73      PB 5 Final    
Ingard, Anders -61 30:45.44  PB 2 Final
Kingstedt, Anders -59 brutit               
KS Smith, Caroline -55 brutit 
 1986-06-18 (on)  | 5-kampsgala, Kristinebergs IP, Stockholm
  Grenarna finns ej 1500 i st.f.800
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Myhr, Ingrid -61 27.00    -1.0 SB 1      
800 m KS   Myhr, Ingrid -61 2:42.27      SB 1      
Längd KS   Myhr, Ingrid -61 4.73    +3.4   1      
Diskus (1,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 28.28      SB 1      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 37.44        1      
 1986-06-17 (ti)  | Nordisk jun o ungd.-gala, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS » Danelius, Johan -68 36.90        4 Heat 2    
Wallén, Peter -69 39.04  PB 4 Heat 3
P18 » Danelius, Johan -68 36.90      PB 4 Heat 2    
KS Hirsch, Katarina -70 45.14  [1] PB 3 Heat 3
» Kapell, Petra -67 45.13  PB 2 Heat 2
Lindoff, Ellinor -71 45.33      PB 6 Heat 3    
» Vrethammar, Li -66 41.41  PB 2 Heat 1
100 m häck (84 cm) KS   Hernvall, Anna-Lena -71 16.99    +0.3 PB 6 Heat 2    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F16
 1986-05-20/06-17 (ti-ti)  | VDM, Brunna IP, Botkyrka - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M40   Kollberg, Bo -43 57.5m       2 Final  
800 m M40   Kollberg, Bo -43 2:17.1m     PB 3 Final ti  
5 000 m M40   Ahlgren, Lars Martin -45 brutit             
10 000 m M40   Ahlgren, Lars Martin -45 34:08.5m     SB 3 Final ti  
 1986-06-14/15 (lö-sö)  | Turebergsspelen, Sollentunavallen, Sollentuna
  Om vind ej mätt i längdhopp har det varit motvind
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12 » Attersand, Johan -74 9.29    +0.8 PB 3 Heat 3  
ej start  Semi 1
Bergman, Magnus -74 10.04    +0.7 PB 7 Heat 1  
Sand, Daniel -74 9.09  +0.4 1 Heat 2
9.31  -2.3 2 Semi 2
9.06  +0.3 PB 5 Final
80 m P14   Wiklund, Jon -73 11.43    +1.8 PB 5 Heat 1  
F14 Högbom, Charlotta -72 12.23  -1.2 SB 5 Heat 2
Lindqvist, Britt -73 11.61    +0.6 PB 4 Heat 1  
Nilsson, Ann -72 11.14  +0.7 PB 4 Semi 1
11.21  +0.7 3 Heat 4
11.14  +0.7 4 Semi 1
11.17  -1.2 6 Final
100 m M22   Lemberg, Peter -65 11.79    +1.4 SB 5 Heat 1  
KS Myhr, Ingrid -61 13.14  +0.9 SB 6 Final
K22 Malm, Suzanne -66 13.99    +0.4 PB 4 Heat 1  
» Vrethammar, Li -66 12.84  -1.6 1 Final
12.60  +0.4 PB 1 Heat 1
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.29    -0.3 SB 7 Heat 2  
K22 Berglund, Catarina -66 28.20  +1.2 SB 6 A-final
Hölbl, Sylvia -65 28.72    +0.2 PB 4 B-final  
» Kapell, Petra -67 27.95  +1.2 PB 5 A-final
» Vrethammar, Li -66 25.87  +1.2 PB 1 A-final
F16 Hirsch, Katarina -70 28.03    +1.4 PB 1 B-final  
Johansson, Therese -71 28.51  - 7 A-final
Lindoff, Ellinor -71 28.31  +1.4 PB 2 B-final
400 m M22   Lemberg, Peter -65 51.36      PB 2 B-final  
Lindoff, Håkan -64 51.88  PB 5 B-final
P16 Ekblom, Örjan -71 57.31      PB 3 B-final  
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 59.34  SB 5 Final
K22 Hölbl, Sylvia -65 66.63  PB 6 Final
Malm, Suzanne -66 63.04  4 Final
800 m MS   Gyllenstein, Jan -57 2:19.99      PB 5 D-final  
Johansson, Bengt -59 2:11.00  SB 4 D-final
» Lindelöw, Jan -59 2:02.56        4 C-final  
Walther, Hugo -57 1:55.5m PB 10 A-final
M22 Holmgård, Lars -64 2:10.44  SB 7 B-final
P18 Bivstedt, Johan -68 1:56.64      PB 2 A-final  
Hollsten, Christian -68 2:12.70  SB 8 C-final
Wallén, Peter -69 2:03.71  3 C-final
P16 Bivstedt, Niklas -71 2:26.61      PB 7 D-final  
KS Rinaldo, Annica -54 2:12.2m SB 2 Final
K22 Dowlut, Doreen -65 2:27.54  SB 3 Final
F16 Lindoff, Ellinor -71 2:27.81  SB 4 A-final
1 000 m P14   Forsström, Pontus -72 3:12.9m     PB 11 B-final  
P12 » Munkhammar, Viktor -74 3:17.76  PB 3 Heat 1
Severin, Fredrik -74 3:42.16  PB 9 Heat 1
1 500 m MS   Ingard, Anders -61 4:02.12      PB 1 C-final  
Kingstedt, Anders -59 4:13.49  SB 5 C-final
P18 Gereflod, Mats -69 4:24.43        8 A-final  
Sjögren, Göran -69 4:22.44  PB 2 B-final
Höjd P14   Forsström, Pontus -72 1.45        12    
F16 Hirsch, Katarina -70 1.61  PB 2 Final
Stav P14   Ljungholm, Tommy -72 2.36      PB 4 Final  
Längd F16   Neamié, Therése -70 4.36    +1.1 SB 11    
Längd (zon) P14   Ek, Fredrik -73 3.74    +1.3 PB 32    
Ohlin, Per -73 3.36  +0.7 PB 33
Wiklund, Jon -73 4.41    +0.8 PB 22    
P12 » Attersand, Johan -74 4.33  -0.1 PB 6 Final
Bergman, Magnus -74 3.41  -0.1 PB 28
Sand, Daniel -74 4.43    -0.1 PB 2 Final  
F14 Högbom, Charlotta -72 4.50  -0.1 PB 6 Final
Lindqvist, Britt -73 4.40  -0.1 PB 9
Sipilä, Martina -72 4.00  -0.1 PB 18
Kula (4,0 kg) P14   Ek, Fredrik -73 5.75      PB 13    
Wiklund, Jon -73 6.56  PB 10
KS Angberg, Christina -61 11.68      SB 3 Final  
Myhr, Ingrid -61 12.22  1 Final
Kula (3,0 kg) P12   Sand, Daniel -74 7.98      PB 6 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Forsström, Pontus -72 21.52        17    
Ljungholm, Tommy -72 36.04  PB 6 Final
KS Angberg, Christina -61 36.76      PB 1 Final  
F16 Lindoff, Ellinor -71 ej res 
Spjut (400 gr) F14   Sipilä, Martina -72 13.00      PB 12    
 1986-06-14 (lö)  | Serien div 1 grupp A match 2, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Borg, Thomas -70 11.73    -0.5   4      
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 51.05      PB 2      
Wallén, Johan -67 54.62 
800 m MS   Wikström, Johan -59 1:55.62      SB 1      
1 500 m MS » Wallin, Örjan -51 3:56.67        1      
3 000 m MS » Skjutar, Arne -58 9:08.46  [1]   SB        
5 000 m MS » Skjutar, Arne -58 15:22.79      SB 1      
110 m häck (106,7 cm) MS   Wallén, Johan -67 17.04    -0.2 PB 6      
400 m häck (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 60.23      SB 4      
Höjd MS   Lundgren, Bengt -53 1.50      PB 6      
Stav MS   Lundgren, Bengt -53 3.10      SB 6      
Längd MS   Borg, Thomas -70 5.84    +0.3 PB 6      
Tresteg MS » Wärngård, Gunnar -57 10.60    +2.1   5      
10.38  +1.7 PB
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.99        4      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.10        4      
Slägga (7,26 kg) MS   Andersson, Lars Y -48 28.02      SB 5      
Spjut (800 gr) MS   Wikström, Johan -59 43.62        5      
4 x 100 m MS   Borg, Thomas -70 44.30        1      
Wallén, Johan -67
Brunnstedt, Eric -68
Lemberg, Peter -65
Lag Arena MS    {Hammarby IF} [2] 51p        3      
Not
[1] - Mellantid
[2] - Lagets deltagare är okända
 1986-06-12 (to)  | Göteborg GP, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 8:29.09  [1]   SB        
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:15.32      PB 10 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 59.15      SB 6 Final    
Not
[1] - Mellantid
 1986-06-10 (ti)  | Norrköping GP, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.63    +2.3   4 Heat 1    
800 m MS   Walther, Hugo -57 1:55.67      PB 6 Final    
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:53.55      SB 1 B-final    
KS Rinaldo, Annica -54 4:33.6m SB 4 Final
Signahl, Monica -61 4:32.49  PB 3 Final
 1986-06-08 (sö)  | Stockholm marathon, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Höjgård, Karsten -57 2:42.12        182      
KS Smith, Caroline -55 2:53.53  SB 6
 1986-06-07/08 (lö-sö)  | Stafett SM, Rosvalla IP, Nyköping - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 100 m KS   Myhr, Ingrid -61 48.77        6 Final  
Lignercrona, Berit -62
» Vrethammar, Li -66
Vänje, Annika -63
Stafett 1 000 m P16   Bjurenhag, Fredrik -70 2:09.88        3 Heat 1  
Borg, Thomas -70
Ericsson, Marcus -71
Burman, Tomas -71                
Bjurenhag, Fredrik -70 2:09.79  4 Final
Borg, Thomas -70
Ericsson, Marcus -71
Burman, Tomas -71                
F16 Hernvall, Anna-Lena -71 2:29.32  5 Heat 2
Neamié, Therése -70
Hirsch, Katarina -70
Lindoff, Ellinor -71
4 x 400 m MS   Lemberg, Peter -65 3:23.37        4 Final  
Lindoff, Håkan -64
» Karlsson, Pontus -67
Wikström, Johan -59                
P18 Brunnstedt, Eric -68 3:27.06  5 Final
» Danelius, Johan -68
Hollsten, Christian -68
Bivstedt, Johan -68                
Brunnstedt, Eric -68 3:31.83  2 Heat 1
» Danelius, Johan -68
Hollsten, Christian -68
Bivstedt, Johan -68                
KS Lignercrona, Berit -62 4:00.46  3 Heat 1
Vänje, Annika -63
Andersson, Ann-Charlotte -63
» Vrethammar, Li -66                
Lignercrona, Berit -62 3:58.26  4 Final
Vänje, Annika -63
Andersson, Ann-Charlotte -63
» Vrethammar, Li -66
3 x 800 m F16   Kollberg, Susanna -71 7:28.11  [1]     8 Final  
Lilliehöök, Sara -71
Lindoff, Ellinor -71
3 x 1 000 m P18   Wallén, Peter -69 7:46.25        4 Final  
» Danelius, Johan -68
Bivstedt, Johan -68                
Sjögren, Göran -69 8:16.94  10 Final
Gereflod, Mats -69
Kollberg, Jonas -69
4 x 800 m MS   Wikström, Johan -59 7:28.83        4 Final  
Walther, Hugo -57
Forss, Michael -62
Jacobson, Per-Olof -62                
Abrahmsén, Lars -57 7:58.17  7 Final
» Wärngård, Gunnar -57
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Enblom, Hans -61
4 x 1 500 m MS   Walther, Hugo -57 15:49.70        5 Final  
» Wallin, Örjan -51
Abrahmsén, Lars -57
Forss, Michael -62
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1986-06-04 (on)  | Tjejernas kväll, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lindoff, Karin -62 15.50    -0.5 PB 6 Final    
400 m K22   Malm, Suzanne -66 63.00        5 Final    
» Vrethammar, Li -66 59.13  PB 1 Final
800 m KS   Lindoff, Karin -62 2:42.30      PB 6 Final    
Stenberg, Carina -59 2:43.75  PB 7 Final
K22 Berglund, Catarina -66 2:33.17      SB 4 Final    
Dowlut, Doreen -65 2:31.53  SB 3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 10.74        4 Final    
Myhr, Ingrid -61 12.46  3 Final
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 33.22        2 Final    
 1986-06-03 (ti)  | Collyspelen, Bosöns IP, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Ljungberg, Maria -64 63.01      PB 3 Heat B    
Plüss, Caroline -59 55.28  SB 1 Heat A
800 m MS   Forss, Michael -62 1:53.56      SB 1 Heat A    
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.18  PB 3 Heat A
Wikström, Johan -59 1:56.32      SB 1 Heat C    
» Wärngård, Gunnar -57 1:59.73  2 Heat C
1 500 m MS » Lindelöw, Jan -59 4:19.8m     SB 12 Heat A    
» Wallin, Örjan -51 3:53.51  [1] SB 2 Heat A
Walther, Hugo -57 3:56.97  PB 7 Heat A
3 000 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 8:46.34      SB 1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M35
 1986-06-01 (sö)  | Tjejfemman, Hagaparken, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS   Smith, Caroline -55 17.55        2 5 km    
 1986-06-01 (sö)  | Huddinge tvärs, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Spethz, Stefan -58 1:41.52        17 25 km    
 1986-06-01 (sö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m F16   Neamié, Therése -70 27.45    +2.0 PB 3 A-final    
800 m M22   Holmgård, Lars -64 ej start               
1 500 m P18   Sjögren, Göran -69 ej start               
1 eng. mil MS   Ingard, Anders -61 4:21.69      PB 1 Final    
Kingstedt, Anders -59 4:26.58  PB 2 Final
300 m häck (76,2 cm) P16   Burman, Tomas -71 ej start          A-final    
Ekblom, Örjan -71 46.16  PB 3 A-final
Kula (3,0 kg) F16   Neamié, Therése -70 9.05  [1]   PB 4      
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1986 för F16
 1986-05-30/06-01 (fr-sö)  | Viuking Line Games, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m KS   Plüss, Caroline -59 25.66    +0.6 SB 1 Final  
800 m MS » Wärngård, Gunnar -57 1:56.23      SB 7 Heat 1  
 1986-05-31 (lö)  | Brommaspelen, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Forsström, Carl -74 9.71    +1.0 PB 3 Heat 2    
Lindkvist, Kenny -74 9.5m +1.4 1 Heat 1
» Munkhammar, Viktor -74 9.9m   +1.4   2 Heat 1    
Tyberg, Tobias -74 10.7m +1.4 4 Heat 1
F12 Mattson, Maria -74 9.45  -1.6 PB 5 Final
100 m F16   Hernvall, Anna-Lena -71 13.93    -4.0 PB 3 Heat 1    
Johansson, Therese -71 13.91  -3.0 3 Heat 2
F14 Lindevall, Jeanette -73 15.5m -3.6 4 Final
200 m K22 » Kapell, Petra -67 27.8m   -0.3   6 Final    
400 m P18   Hollsten, Christian -68 54.6m       4 Heat 2    
Lawesson, Weine -68 58.48  PB 4 Heat 3
Wagner, Henrik -69 56.13      PB 5 Heat 1    
Wallén, Peter -69 55.4m 5 Heat 2
K22 Berglund, Catarina -66 62.73  SB 2 Final
800 m MS   Johansson, Håkan -60 2:02.62      PB 2 Heat 2    
Sjögren, Göran -69 2:09.19  PB 4 Heat 3
F16 Kollberg, Susanna -71 2:29.78      SB 2 Final    
F14 Sipilä, Martina -72 2:47.4m SB 4 Final
1 000 m P14   Wallén, Mattias -72 3:09.6m     PB 2 Heat 2    
1 500 m P18   Gereflod, Mats -69 4:15.5m     PB 1      
Längd (zon) P14   Forsström, Pontus -72 3.79    +1.3 PB 9      
Kollberg, Tobias -73 3.36  +0.9 PB 12
Wallén, Mattias -72 4.27    +0.8 PB 5 Final    
Wennberg, Peter -73 4.10  -0.4 PB 7 Final
P12 Forsström, Carl -74 3.81  -0.8 PB 5 Final
Lindkvist, Kenny -74 3.42    +0.7 PB 12      
» Munkhammar, Viktor -74 3.69  -0.3 PB 8 Final
Sjöberg, Fredrik -74 3.83  -0.7 PB 4 Final
Tyberg, Tobias -74 3.56    -0.9 PB 10      
F14 Lindevall, Jeanette -73 3.48  +0.7 PB 5 Final
Sipilä, Martina -72 3.90  -0.9 PB 4 Final
F12 Mattson, Maria -74 3.92  +0.2 PB 5 Final
Kula (4,0 kg) P14   Forsström, Pontus -72 6.97        6 Final    
Kollberg, Tobias -73 4.74  PB 9
Wallén, Mattias -72 6.46      PB 8 Final    
Wennberg, Peter -73 9.21  PB 1
Kula (3,0 kg) P12   Forsström, Carl -74 6.70        6 Final    
Lindkvist, Kenny -74 6.46  9
» Munkhammar, Viktor -74 6.61      PB 7 Final    
Sjöberg, Fredrik -74 7.48  PB 2 Final
Tyberg, Tobias -74 6.12  PB 10
F14 Sipilä, Martina -72 6.43  PB 4 Final
Kula (2,0 kg) F12   Mattson, Maria -74 7.30      PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Lindoff, Ellinor -71 28.10      PB 1 Final    
 1986-05-31 (lö)  | Serien div 1 grupp A, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Borg, Thomas -70 11.73    +1.3   6      
200 m MS   Lemberg, Peter -65 23.27    +2.0 PB 4      
400 m MS   Wallén, Johan -67 50.58  [1]   PB 2      
800 m MS   Walther, Hugo -57 1:57.94        1      
1 500 m MS   Forss, Michael -62 3:56.63      SB 1      
3 000 m h (91,4 cm) MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:45.00      SB 1      
110 m häck (106,7 cm) MS   Andrén, Thomas -62 17.15    -0.6 SB 5      
Höjd MS   Holm, Thomas -67 1.90      SB 4      
Stav MS   Törnell, Jonas -57 2.80      SB 5      
Längd MS   Wennberg, Stefan -67 5.96    +1.0 PB 4      
Tresteg MS   Walther, Hugo -57 10.97    +1.6 PB 5      
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.51  [2]   SB 3      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.96  [2]   SB 3      
Slägga (7,26 kg) MS   Andrén, Thomas -62 18.94      PB 6      
Spjut (800 gr) MS   Wikström, Johan -59 46.28  [3]   PB 4      
4 x 100 m MS   Borg, Thomas -70 44.91        3      
Wallén, Johan -67
Brunnstedt, Eric -68
Lemberg, Peter -65
Lag Arena MS   Andrén, Thomas -62 54.5p        3      
» Berg, Torbjörn -51
Borg, Thomas -70
Brunnstedt, Eric -68
Forss, Michael -62
Hasselqvist, Nils-Göran -55
Holm, Thomas -67
Lemberg, Peter -65
Törnell, Jonas -57
Wallén, Johan -67
Walther, Hugo -57
Wennberg, Stefan -67
Wikström, Johan -59
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen M35
[3] - Är ny klubbrekordgren 1986 för MS
 1986-05-31 (lö)  | Sv. Cupen div 1, Gamliavallen, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.35    +2.2   2      
200 m KS » Vrethammar, Li -66 25.56    +4.1   4      
400 m KS   Vänje, Annika -63 60.04        4      
800 m KS   Leonard, Julie -59 2:20.22      PB 4      
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:43.13      SB 2      
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 9:54.25      SB 1      
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.78    +2.3   4      
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 63.65      SB 1      
Höjd KS   Hirsch, Katarina -70 1.58  [1]   PB 4      
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.66    +2.7   2      
Kula (4,0 kg) KS   Myhr, Ingrid -61 13.06      PB 2      
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 35.30      PB 3      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 37.54      SB 4      
4 x 100 m KS   Lignercrona, Berit -62 49.80        3      
Helge, Anette -63
» Vrethammar, Li -66
Vänje, Annika -63
Lag Arena KS   Angberg, Christina -61 58p        3      
Helge, Anette -63
Hirsch, Katarina -70
Leonard, Julie -59
Lignercrona, Berit -62
Myhr, Ingrid -61
Rinaldo, Annica -54
Signahl, Monica -61
» Vrethammar, Li -66
Vänje, Annika -63
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F16
 1986-05-27/29 (ti-to)  | Stafett DM, Enskede, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m MS   Forss, Michael -62 1:55.43  [1]       A-final to  
Jacobson, Per-Olof -62 1:55.42  [2] A-final to
Walther, Hugo -57 1:53.79  [3]       A-final to  
Wikström, Johan -59 1:56.08  [4] A-final to
KS Dieng, Sussi -58 2:19.85  [3] Final to
Leonard, Julie -59 2:18.15  [4]       Final to  
Rinaldo, Annica -54 2:13.94  [1] Final to
Signahl, Monica -61 2:16.59  [2] Final to
5 x 60 m P12 » Munkhammar, Viktor -74 43.34        2 Final on  
Sand, Daniel -74
» Attersand, Johan -74
Johnsson, Christoffer -74                
Enochsson, Magnus -74 48.26  5 Final on
Bergman, Magnus -74
Avramovic, Tomas -74
Severin, Fredrik -74
Ekelund, Anders -74                
F12 Hammarström, Greta -74 47.10  5 Heat 1 on
Henriksson, Anna -75
Hagander, Åsa -74
Helgöstam, Maria -74
Berzelius, Nathalie -75
4 x 80 m P14   Ottenfelt, Tobias -72 42.71        4 Heat 2 to  
Wallén, Mattias -72
Ljungholm, Tommy -72
Fredblad, Raof -73                
Wennberg, Peter -73 47.34  5 Heat 3 to
King, Nikolas -73
Forsström, Pontus -72
Costas, Carlos -73                
F14 Degen, Helena -72 44.52  3 Heat 1 to
Gars, Anna -72
Gyllner, Rebecka -72
Nilsson, Lillan -72                
Högbom, Charlotta -72 ej start  Heat 3 to
Sipilä, Martina -72
Kennerfalk, Eva -73
Lindevall, Jeanette -73
4 x 100 m P16   Ericsson, Marcus -71 46.81        2 Heat 2 on  
Burman, Tomas -71
Löfgren, Magnus -71
Borg, Thomas -70                
Eriksson, Marcus -95 46.45  2 Final on
Burman, Tomas -71
Löfgren, Magnus -71
Borg, Thomas -70                
KS Myhr, Ingrid -61 49.69  2 Final on
Vänje, Annika -63
Lignercrona, Berit -62
Helge, Anette -63                
Myhr, Ingrid -61 50.24  3 Heat 1 on
Vänje, Annika -63
Lignercrona, Berit -62
Helge, Anette -63                
K22 » Vrethammar, Li -66 50.97  1 Final ti
Ljungberg, Maria -64
Lundman, Anna -66
» Kapell, Petra -67                
F16 Hernvall, Anna-Lena -71 brutit  Heat 2 to
Johansson, Therese -71
Hirsch, Katarina -70
Neamié, Therése -70
Stafett 1 000 m P16   Bjurenhag, Fredrik -70 2:11.33        2 Heat 2 ti  
Borg, Thomas -70
Ekblom, Örjan -71
Burman, Tomas -71                
Bjurenhag, Fredrik -70 2:09.26  2 Final ti
Borg, Thomas -70
Ekblom, Örjan -71
Burman, Tomas -71
4 x 400 m MS   Andrén, Thomas -62 3:37.20        6 Final on  
Enblom, Hans -61
Forss, Michael -62
Törnell, Jonas -57                
M22 Lemberg, Peter -65 3:24.75  1 Final to
» Karlsson, Pontus -67
Wallén, Johan -67
Lindoff, Håkan -64                
P18 Hollsten, Christian -68 3:43.8m 5 Final ti
Wagner, Henrik -69
Kollberg, Jonas -69
Sjögren, Göran -69                
Brunnstedt, Eric -68 3:33.39  3 Final ti
Wallén, Peter -69
Bivstedt, Johan -68
Gereflod, Mats -69                
KS Lignercrona, Berit -62 3:57.55  3 Final ti
Helge, Anette -63
Andersson, Ann-Charlotte -63
Malm, Suzanne -66
3 x 800 m P16   Ekblom, Örjan -71 7:14.57  [5]     9 Final to  
Asplund, Mattias -71
Bivstedt, Niklas -71                
F16 Kollberg, Susanna -71 7:48.79  3 Final on
Lilliehöök, Sara -71
Lindoff, Ellinor -71                
F14 Sipilä, Martina -72 8:42.18  11 Final on
Lindevall, Jeanette -73
Lindqvist, Britt -73                
F12  {Hammarby IF} [6] 9:00.30  9 Final ti
3 x 1 000 m P18   Wallén, Peter -69 8:08.21        4 Final to  
Gereflod, Mats -69
Bivstedt, Johan -68                
Sjögren, Göran -69 8:19.22  7 Final to
Hollsten, Christian -68
Kollberg, Jonas -69                
P14 Ljungholm, Tommy -72 9:34.08  6 Final ti
Wallén, Mattias -72
Forsström, Pontus -72                
Ottenfelt, Tobias -72 10:19.74  16 Final ti
Bartelson, Victor -72
Kollberg, Tobias -73                
P12 » Munkhammar, Viktor -74 10:22.69  5 Final ti
Avramovic, Tomas -74
Jonsson, Christoffer -74                
Tyberg, Tobias -74 11:08.78  9 Final ti
Strandlund, Pelle -75
Severin, Fredrik -74
4 x 800 m MS   Wikström, Johan -59 7:40.73        4 A-final to  
Jacobson, Per-Olof -62
Walther, Hugo -57
Forss, Michael -62                
» Lindelöw, Jan -59 7:54.23  9 A-final to
Abrahmsén, Lars -57
» Liljebäck, Lars-Erik -58
» Wallin, Örjan -51                
M22 Wallén, Johan -67 8:18.41  5 Final ti
» Karlsson, Pontus -67
Bergnäs, Fredrik -67
Holmgård, Lars -64                
KS Leonard, Julie -59 9:08.15  2 Final to
Signahl, Monica -61
Dieng, Sussi -58
Rinaldo, Annica -54
4 x 1 500 m MS   Walther, Hugo -57 16:08.41        6 Final ti  
» Wallin, Örjan -51
» Wärngård, Gunnar -57
Hasselqvist, Nils-Göran -55                
» Lindelöw, Jan -59 16:17.15  7 ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Abrahmsén, Lars -57
Forss, Michael -62                
Kingstedt, Anders -59 brutit  Final ti
Andersson, Jan-Eric -55
Andersson, Michael -69
» Skjutar, Arne -58
Not
[1] - sträcka #4 i 4x800m
[2] - sträcka #2 i 4x800m
[3] - sträcka #3 i 4x800m
[4] - sträcka #1 i 4x800m
[5] - Klubbrekord i klassen P15
[6] - Lagets deltagare är okända
 1986-05-28 (on)  | DM Norrbotten, Gamliavallen, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 32:05.9m     SB 2 Final    
 1986-05-24/25 (lö-sö)  | Atletkarnevalen, Studendernas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
7-kamp KS   Angberg, Christina -61 brutit             
100 m häck (84 cm) 16.56 [647] +1.9 PB
Kula (4,0 kg) 11.19 [608] SB
Höjd 1.55 [678] SB
200 m 29.68 [505] -
Längd ej start 
 1986-05-24/25 (lö-sö)  | DF mångkamp, Enskede, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Forsström, Pontus -72 1 867  [1] - PB 9    
80 m häck (84 cm) 15.7m[222] -
Längd (zon) 4.17 [234] -
Kula (4,0 kg) 7.01 [308] PB
Höjd 1.48 [374] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 23.32 [206] PB
800 m 2:28.9m[523]     PB      
Wallén, Mattias -72 1 649  [1] - PB 17
80 m häck (84 cm) 16.0m[196] -
Längd (zon) 4.53 [295] -
Kula (4,0 kg) 6.37 [270] PB
Höjd 1.32 [263] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 18.90 [147] SB
800 m 2:32.8m[478]     PB      
F14 Lindqvist, Britt -73 2 463  [2,3] - PB 14
80 m häck (84 cm) 14.9m[0] -
Längd (zon) 4.44 [0] -
Kula (4,0 kg) 7.19 [0] PB
Höjd 1.32 [0] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 9.18 [0] PB
800 m 2:56.6m[0]     PB      
Sipilä, Martina -72 2 341  [1,3] - PB 15
80 m häck (84 cm) 15.1m[0] -
Längd (zon) 4.02 [0] -
Kula (4,0 kg) 6.05 [0] PB
Höjd 1.20 [0] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 16.72 [0] PB
800 m 2:50.0m[0]     SB      
Åhlén, Tina -73 1 932  [3] - PB 19
80 m häck (84 cm) 16.8m[0] -
Längd (zon) 3.62 [0] -
Kula (4,0 kg) 5.04 [0] PB
Höjd 1.28 [0] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 13.02 [0] PB
800 m 3:01.4m[0] PB
5-kamp P12   Forsström, Carl -74 1 127    - PB 9    
60 m 9.8m[115] -
Höjd 1.28 [237] PB
Kula (3,0 kg) 6.11 [255]
Längd (zon) 3.88 [187] -
800 m 2:46.8m[333]     PB      
Sand, Daniel -74 1 638  - PB 1
60 m 8.9m[274] -
Höjd 1.48 [374] PB 1
Kula (3,0 kg) 7.84 [357] PB
Längd (zon) 4.43 [278] -
800 m 2:44.5m[355]     PB      
Sjöberg, Fredrik -74 1 213  - PB 6
60 m 9.2m[214] -
Höjd 1.28 [237] PB
Kula (3,0 kg) 7.24 [321] PB
Längd (zon) 4.11 [224] -
800 m 3:00.1m[217] PB
3-kamp P12 » Attersand, Johan -74 943    - PB 11    
60 m 9.1m[233] -
Boll (300 gr) 32.12 [520] PB
Längd (zon) 3.90 [190]   -        
Bergman, Magnus -74 690  - PB 26
60 m 10.1m[75] -
Boll (300 gr) 31.04 [494] PB
Längd (zon) 3.43 [121]   -        
Ekelund, Anders -74 534  - PB 28
60 m 10.6m[27] -
Boll (300 gr) 28.04 [424] PB
Längd (zon) 3.14 [83]   -        
Enochsson, Magnus -74 811  - PB 13
60 m 9.3m[196] -
Boll (300 gr) 28.20 [427] PB
Längd (zon) 3.89 [188]   -        
Forsström, Carl -74 752  - PB 18
60 m 9.8m[115] -
Boll (300 gr) 29.14 [450] PB
Längd (zon) 3.88 [187]   -        
Halldelius, Mikael -74 940  - PB 10
60 m 9.0m[253] -
Boll (300 gr) 30.60 [484] PB
Längd (zon) 3.98 [203]   -        
» Munkhammar, Viktor -74 765  - PB 17
60 m 9.6m[145] -
Boll (300 gr) 29.28 [453] PB
Längd (zon) 3.75 [167]   -        
Sand, Daniel -74 1 185  [4] - PB 3
60 m 8.9m[274] -
Boll (300 gr) 37.06 [633] PB
Längd (zon) 4.43 [278]   -