HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-11-11
Ute för 1985 Resultatdatum: 1985-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
¤¤¤¤¤¤CompId6380¤¤¤¤¤¤
 1985-12-31 (ti)  | Sylvesterlopp, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 30.23        3 8 km    
Ingard, Anders -61 31.02  6 8 km
Kingstedt, Anders -59 32.13        14 8 km    
KS Signahl, Monica -61 36.06  3 8 km
Smith, Caroline -55 36.24  4 8 km
¤¤¤¤¤¤CompId6210¤¤¤¤¤¤
 1985-11-10 (sö)  | Bålstacrossen, Gillmarkens travbana, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P13   Forsström, Pontus -72 2.38        4 1 km    
F14 Kollberg, Susanna -71 6.00  1 1 km
¤¤¤¤¤¤CompId4902¤¤¤¤¤¤
 1985-11-09 (lö)  | DM marathon, Vällingby, Stockholm - DM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Abrahmsén, Lars -57 2:47.57      PB 65      
Ehn, Billy -46 3:11.40  244
Gyllenstein, Jan -57 3:12.31      PB 247      
Höjgård, Karsten -57 2:47.59  SB 66
» Lindelöw, Jan -59 2:33.22  SB 16
» Skjutar, Arne -58 2:29.36      PB 7      
M35 Ekberg, Karl Erik -48 3:08.31  PB 9
KS Smith, Caroline -55 2:59.39  SB 1
Lag Terräng MS » Skjutar, Arne -58 13:35.15        3      
» Lindelöw, Jan -59
Abrahmsén, Lars -57
Höjgård, Karsten -57
¤¤¤¤¤¤CompId6381¤¤¤¤¤¤
 1985-10-27 (sö)  | Kasttävling, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 48.12        3 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6379¤¤¤¤¤¤
 1985-10-20 (sö)  | Lilla Tullinge-Tumba loppet, Brantbrink, Tumba
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P14   Forsström, Pontus -72 15.01        11 4 km    
P12 Jonsson, Christoffer -74 9.51  9 2,5 km
F14 Kollberg, Susanna -71 9.39        1 2,5 km    
Westerberg, Malin -71 10.15  6 2,5 km
¤¤¤¤¤¤CompId6376¤¤¤¤¤¤
 1985-10-20 (sö)  | Dackemaran, Strömsberg, Karlskrona
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Ehn, Billy -46 1:28.46  [1]            
Maraton MS   Ehn, Billy -46 3:09.23        7      
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId6377¤¤¤¤¤¤
 1985-10-19 (lö)  | Distriktstävling, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.10        3 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 50.52      SB 1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6375¤¤¤¤¤¤
 1985-10-19 (lö)  | IKW-marathon, Köping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Lindelöw, Jan -59 1:13.07      PB 5      
¤¤¤¤¤¤CompId6378¤¤¤¤¤¤
 1985-10-13 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P14   Forsström, Pontus -72 15.15        8 4 km    
P11 Jonsson, Christoffer -74 8.51  4 2 km
F14 Westerberg, Malin -71 18.16  5 4 km
¤¤¤¤¤¤CompId6374¤¤¤¤¤¤
 1985-10-12 (lö)  | Långstafett, Mariehamn, ÅLA
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 31:08.5m         Str 9    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 32:20.9m Str 5
Höjgård, Karsten -57 32:31.4m         Str 8    
Ingard, Anders -61 33:29.2m Str 2
» Liljebäck, Lars-Erik -58 31:44.2m Str 10
» Lindelöw, Jan -59 33:00.6m         Str 4    
Lundgren, Bengt -53 31:45.5m SB Str 6
» Skjutar, Arne -58 32:31.0m Str 7
» Wallin, Örjan -51 32:25.0m     SB   Str 1    
» Wärngård, Gunnar -57 33:06.8m SB Str 3
¤¤¤¤¤¤CompId6372¤¤¤¤¤¤
 1985-09-29 (sö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 13.19    -2.0   7 Heat 7    
Holm, Stefan -69 12.89  -2.0 PB 5 Heat 7
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 13.25  -1.1 6 Heat 1
  13.34    -1.2   3 Sista chansen    
Myhr, Ingrid -61 13.19  -0.7 2 Heat 2
13.26  -1.2 1 sista chansen
400 m MS   Bergnäs, Fredrik -67 56.18        3 Heat 4    
KS Lignercrona, Berit -62 59.92  SB 3 Heat 1
800 m MS   Bivstedt, Johan -68 1:58.11        5 Heat 2    
Hollsten, Christian -68 2:10.60  7 Heat 5
Holm, Cyril -68 2:11.83      PB 4 Heat 7    
Wallén, Peter -69 2:07.39  3 Heat 5
1 500 m MS   Almén, Ola -66 4:23.52      PB 1 Heat 3    
Elinder, Fredrik -66 ej start 
Gereflod, Mats -69 4:27.68        9 Heat 2    
Kollberg, Jonas -69 4:28.37  PB 3 Feat 3
Lawesson, Weine -68 4:48.36  8 Heat 3
3 000 m KS   Signahl, Monica -61 10:15.45  [1]            
5 000 m KS   Signahl, Monica -61 17:07.08      PB 3 Final    
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 29:39.89      SB 2 Heat 1    
Andersson, Jan-Eric -55 32:18.28  PB 4 Heta 2
Barman, Dennis -59 35:58.65      PB 23 Heat 2    
Ehn, Billy -46 37:54.63  PB 25 Heat 2
Gyllenstein, Jan -57 36:32.91  PB 24 Heat 2
Hasselqvist, Nils-Göran -55 31:25.58      PB 14 Heat 1    
Höjgård, Karsten -57 31:37.67  PB 17 Heat 1
Ingard, Anders -61 32:02.89  PB 1 Heat 2
Kingstedt, Anders -59 32:08.59      PB 2 Heat 2    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 29:39.67  PB 1 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 30:54.91  PB 9 Heat 1
Lundgren, Bengt -53 32:50.91      SB 24 Heat 1    
» Skjutar, Arne -58 30:58.62  PB 10 Heat 1
100 m häck (84 cm) KS   Angberg, Christina -61 16.93    -1.0 PB 4 Final    
Myhr, Ingrid -61 16.37  -1.0 3 Final
Höjd KS   Angberg, Christina -61 1.51        3 Final    
Hirsch, Katarina -70 1.55  2 Final
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.26    +1.3 SB 2 Final    
Myhr, Ingrid -61 4.82  +1.1 8 Final
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.58        3 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 41.28        13 Grupp 1    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 34.24        5 Final    
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId6371¤¤¤¤¤¤
 1985-09-29 (sö)  | Duvboloppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) KS   Persson, Kristina -67 48.36      PB 3      
¤¤¤¤¤¤CompId6370¤¤¤¤¤¤
 1985-09-28 (lö)  | Bollmoraloppet, Bollmora, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Svidén, Lars -45 59.21        4 Klass 3    
P16 Gereflod, Mats -69 15.33  3 Klass 13
¤¤¤¤¤¤CompId6369¤¤¤¤¤¤
 1985-09-25 (on)  | Propaganda, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Enblom, Hans -61 24.88    -0.1 PB 3 Heat 2    
Wikström, Johan -59 22.74  -0.1 SB 1 Heat 1
KS Gars, Anna -72 31.56  -0.1 PB 1 Final
800 m MS   Forsström, Pontus -72 2:40.14      PB 5 Heat 3    
3 000 m MS » Wallin, Örjan -51 9:20.83  [1]   SB        
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 15:23.52      SB 2 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.41        1 Final    
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId3966¤¤¤¤¤¤
 1985-09-24 (ti)  | KM 5-kamp, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m P14   Bartelson, Victor -72 53.5m              
Bivstedt, Niklas -71 50.4m
Ekblom, Örjan -71 42.5m              
Ekhé, Johan -72 78.4m
Ericsson, Markus -81 42.1m
Forsström, Pontus -72 55.8m              
Ljungholm, Tommy -72 45.9m
Roman, Peter -72 47.2m
F14 Nilsson, Pia -71 49.7m              
Westerberg, Malin -71 46.5m
5-kamp F12   Kennerfalk, Eva -73 0  [1,2] - PB        
60 m 10.4m[0] - 3
Höjd 1.05 [180] PB 3
Kula (2,0 kg) 6.03 [273] PB 3
Längd (zon) 3.51 [202] - 3
800 m 3:30.0m[137]       3      
Lindqvist, Britt -73 0  [1,2] - PB
60 m 9.2m[0] - 1
Höjd 1.25 [359] 1
Kula (2,0 kg) 7.15 [345] 1
Längd (zon) 4.21 [357] - 1
800 m 3:22.0m[188]       2      
Åhlén, Tina -73 0  [1,2] - PB
60 m 10.2m[0] - 2
Höjd 1.20 [312] 2
Kula (2,0 kg) 6.03 [273] PB 2
Längd (zon) 3.51 [202] - 2
800 m 3:17.0m[223] 1
5-kamp P12 » Attersand, Johan -74 789    - PB 6      
60 m 9.2m[214] - 3
Höjd 0.15 [0] 3
Kula (3,0 kg) 5.55 [223] 5
Längd (zon) 4.12 [225] - 2
800 m 3:13.0m[127]     PB 9      
Bagelius, Niclas -73 brutit 
60 m 9.5m[161] - 5
Höjd 1.20 [188] 2
Kula (3,0 kg) 6.29 [266] PB 4
Längd (zon) 3.67 [155] - 7
800 m ej start               
Bergman, Magnus -74 425  - PB 14
60 m 10.2m[64] - 12
Höjd 0.90 [39] 13
Kula (3,0 kg) 4.27 [149] 14
Längd (zon) 3.17 [86] - 15
800 m 3:20.0m[87]     PB 13      
Bojang, Joakim -73 brutit 
60 m 10.0m[88] - 9
Höjd 1.05 [105] PB 8
Kula (3,0 kg) ej start 
Längd (zon) ej start 
800 m ej start               
Enochsson, Magnus -74 840  - PB 5
60 m 9.6m[145] - 6
Höjd 1.10 [131] PB 6
Kula (3,0 kg) 5.40 [214] 7
Längd (zon) 3.78 [171] - 5
800 m 3:05.2m[179]     PB 5      
Fredblad, Raof -73 1 105  - PB 2
60 m 9.2m[214] - 3
Höjd 1.25 [218] 1
Kula (3,0 kg) 6.07 [253] 4
Längd (zon) 3.90 [190] - 3
800 m 2:58.5m[230]     PB 3      
Fromme, Henrik -75 606  - PB 11
60 m 10.0m[88] - 8
Höjd 1.05 [105] PB 9
Kula (3,0 kg) 4.87 [184] PB 9
Längd (zon) 3.62 [147] - 8
800 m 3:21.0m[82]     PB 14      
Jonsson, Christoffer -74 877  - PB 4
60 m 9.6m[145] - 6
Höjd 1.05 [105] PB 8
Kula (3,0 kg) 4.76 [177] PB 11
Längd (zon) 3.85 [182] - 4
800 m 2:53.9m[268]     PB 1      
Kollberg, Tobias -73 643  - PB 10
60 m 10.5m[35] - 16
Höjd 1.10 [131] PB 7
Kula (3,0 kg) 4.18 [144] 15
Längd (zon) 3.29 [102] - 13
800 m 2:58.3m[231]     PB 2      
Lidström, Ove -73 768  - PB 8
60 m 9.5m[161] - 5
Höjd 0.05 [0] PB 11
Kula (3,0 kg) 7.15 [316] PB 3
Längd (zon) 3.51 [132] - 9
800 m 3:08.0m[159]     PB 8      
Lindroth, Ronnie -74 422  - PB 15
60 m 10.3m[53] - 14
Höjd 0.90 [39] 15
Kula (3,0 kg) 4.37 [155] 14
Längd (zon) 3.30 [103] - 12
800 m 3:23.0m[72]     PB 15      
» Munkhammar, Viktor -74 531  - PB 13
60 m 10.2m[64] - 12
Höjd 1.00 [81] PB 12
Kula (3,0 kg) 4.37 [155] PB 12
Längd (zon) 3.40 [116] - 11
800 m 3:15.0m[115]     PB 11      
Olsson, Magnus -78 783  - PB 7
60 m 10.0m[88] - 8
Höjd 1.15 [159] [3] PB 4
Kula (3,0 kg) 5.05 [194] [3] PB 8
Längd (zon) 3.70 [159] - 6
800 m 3:04.6m[183]     PB 4      
Oreland, Jonas -73 585  - PB 12
60 m 10.1m[75] - 11
Höjd ej res 
Kula (3,0 kg) 5.54 [222] PB 6
Längd (zon) 3.44 [122] - 10
800 m 3:07.0m[166]     PB 7      
Sand, Daniel -74 1 084  - PB 3
60 m 9.1m[233] - 1
Höjd 1.15 [159] PB 4
Kula (3,0 kg) 7.45 [334] PB 2
Längd (zon) 4.19 [237] - 1
800 m 3:14.0m[121]     PB 10      
Severin, Fredrik -74 652  - PB 9
60 m 10.0m[88] - 8
Höjd 1.05 [105] PB 9
Kula (3,0 kg) 4.79 [179] PB 10
Längd (zon) 3.29 [102] - 14
800 m 3:05.3m[178]     PB 6      
Wahlberg, Filip -74 272  - PB 16
60 m 10.4m[44] - 15
Höjd 0.90 [39] PB 13
Kula (3,0 kg) 3.59 [111] PB 16
Längd (zon) 3.10 [78] - 16
800 m 3:50.7m[0]     PB 16      
Wennberg, Peter -73 1 114  - PB 1
60 m 9.1m[233] - 1
Höjd 1.20 [188] 2
Kula (3,0 kg) 9.11 [432] 1
Längd (zon) 3.65 [152] - 7
800 m 3:16.0m[109] PB 12
Castorama F14   Gustavsson, Linda -71 brutit               
Kula (3,0 kg) 6.89 [358] PB
Spjut (400 gr) 18.12 [358] PB
Diskus (0,6 kg) 17.60 [256] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Jernberg, Cecilia -72 brutit 
Kula (3,0 kg) 6.59 [333]
Spjut (400 gr) 11.94 [199] PB
Diskus (0,6 kg) 14.00 [154] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Lindoff, Ellinor -71 brutit 
Kula (3,0 kg) 7.01 [368]
Spjut (400 gr) 24.88 [502]
Diskus (0,6 kg) 18.03 [267] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Nilsson, Pia -71 brutit 
Kula (3,0 kg) 6.96 [364]
Spjut (400 gr) 16.63 [322] PB
Diskus (0,6 kg) 12.86 [119] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Sipilä, Martina -72 brutit 
Kula (3,0 kg) 6.00 [283] PB
Spjut (400 gr) 12.92 [227] PB
Diskus (0,6 kg) 17.68 [258] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Sjöstrand, Inger -71 brutit 
Kula (3,0 kg) 6.72 [344]
Spjut (400 gr) 12.12 [204] PB
Diskus (0,6 kg) 14.22 [161] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Wallgren, Ulrika -71 brutit 
Kula (3,0 kg) 7.06 [372]
Spjut (400 gr) 11.31 [181] PB
Diskus (0,6 kg) 15.60 [201] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start               
Westerberg, Malin -71 brutit 
Kula (3,0 kg) 7.39 [398] PB
Spjut (400 gr) 15.55 [295] PB
Diskus (0,6 kg) 18.89 [290] PB
Slägga (3,0 kg/110) ej start 
Castorama P14   Bartelson, Victor -72 brutit               
Kula (4,0 kg) 4.76 [7] PB
Diskus (1,0 kg) 12.85 [2] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Bivstedt, Niklas -71 brutit 
Kula (4,0 kg) 6.38 [165] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 22.67 [194] PB
Diskus (1,0 kg) 15.30 [83] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Burman, Tomas -71 brutit 
Kula (4,0 kg) 10.44 [492] 1
Spjut (600 gr, f 1999) 32.36 [370] PB 1
Diskus (1,0 kg) 28.96 [450] PB 1
Slägga (4,0 kg) ej start               
Danielsson, Erik -71 brutit 
Kula (4,0 kg) 7.12 [232]
Spjut (600 gr, f 1999) 29.59 [322] PB
Diskus (1,0 kg) 23.10 [306] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Ekhé, Johan -72 brutit 
Kula (4,0 kg) 7.41 [256] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 20.61 [151] PB
Diskus (1,0 kg) 22.32 [286] [4] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Ericsson, Marcus -71 brutit 
Kula (4,0 kg) 9.43 [418] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 26.62 [269] PB
Diskus (1,0 kg) 18.44 [179] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Forsström, Pontus -72 brutit 
Kula (4,0 kg) 5.71 [103]
Spjut (600 gr, f 1999) 18.87 [114]
Diskus (1,0 kg) 12.37 [0] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Ljungholm, Tommy -72 brutit 
Kula (4,0 kg) 6.74 [198] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 27.17 [279] PB
Diskus (1,0 kg) 18.00 [166] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Roman, Peter -72 brutit 
Kula (4,0 kg) 6.30 [158] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 19.39 [126] PB
Diskus (1,0 kg) 15.95 [104] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Wallén, Mattias -72 brutit 
Kula (4,0 kg) 5.87 [118] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 18.02 [95]
Diskus (1,0 kg) 14.40 [54] PB
Slägga (4,0 kg) ej start               
Walther, Nils -71 brutit 
Kula (4,0 kg) 7.23 [242]
Spjut (600 gr, f 1999) 23.14 [203]
Diskus (1,0 kg) 16.82 [130] PB
Slägga (4,0 kg) ej start 
Not
[1] - Mångkampen har utgått ur grenprogrammet för F12. Ingick i grenprogrammet: 1982-1984
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[3] - Klubbrekord i klassen P10
[4] - Klubbrekord i klassen P13
¤¤¤¤¤¤CompId4937¤¤¤¤¤¤
 1985-09-21/22 (lö-sö)  | Tio-kamp, Hässelby IP, Hässelby
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS » Berg, Torbjörn -51 3 620  [1] - SB 6    
100 m 13.8m[307] -
Längd 4.52 [294] -
Kula (7,26 kg) 11.83 [596]
Höjd 1.56 [434] SB
400 m 69.6m[143]
110 m häck (106,7 cm) 25.2m[49] -
Diskus (2,0 kg) 41.18 [689]
Stav 2.70 [286] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 49.10 [575]
1 500 m 6:04.2m[247] SB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
¤¤¤¤¤¤CompId4938¤¤¤¤¤¤
 1985-09-21 (lö)  | Brottbyrundan, Brottby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M22   Almén, Ola -66 44.30        4 10 km    
Lundbäck, Kalle -65 44.29  3 10 km
KS Rinaldo, Annica -54 21.16  1 5 km
¤¤¤¤¤¤CompId3761¤¤¤¤¤¤
 1985-09-21 (lö)  | DF buster Cup 12-14, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Fredblad, Raof -73 9.13    -   5 Heat 2    
Halldelius, Mikael -74 9.11  - 6 Heat 1
F12 Nordh Westerberg, Hanna -73 8.82    -   4 Heat 2    
Ulfberg, Lotta -73 8.66  - 3 Heat 1
800 m F12   Gullbjörk, Kristin -74 3:01.8m       13 Final    
Nordh Westerberg, Hanna -73 2:48.78  6 Final
1 000 m P12   Jonsson, Christoffer -74 3:30.34        8 Final    
Kollberg, Tobias -73 3:35.0m 11 Final
Höjd P12 » Attersand, Johan -74 1.34  [1]   PB 6 Final    
Fredblad, Raof -73 1.28  PB 8 Final
F12 Lindqvist, Britt -73 1.31      PB 4 Final    
Åhlén, Tina -73 1.20  7 Final
Längd (zon) P12 » Attersand, Johan -74 3.99    -   10      
Sand, Daniel -74 4.00  - 8 Final
F12 Lindqvist, Britt -73 4.27    -   5 Final    
Ulfberg, Lotta -73 4.03  - 11
Kula (3,0 kg) P12   Halldelius, Carl Johan -73 7.82      PB 6 Final    
Wennberg, Peter -73 9.22  PB 1 Final
Kula (2,0 kg) F12   Ahldén, Anki -73 7.92      PB 5 Final    
Rasmussen, Åsa -73 7.39  8 Final
5 x 60 m P12 » Attersand, Johan -74 45.28        4 Final    
Sand, Daniel -74
Fredblad, Raof -73
Halldelius, Mikael -74
Halldelius, Carl Johan -73                
F12 Lindqvist, Britt -73 43.20  4 Final
Engdahl, Lisa -73
Augustsson, Jane -73
Ulfberg, Lotta -73
Nordh Westerberg, Hanna -73
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
¤¤¤¤¤¤CompId6368¤¤¤¤¤¤
 1985-09-15 (sö)  | Djurgårdsrundan, Djurgården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Lindström, Clas -57 1:17.14        13      
¤¤¤¤¤¤CompId3354¤¤¤¤¤¤
 1985-09-15 (sö)  | VIK:s Hösttävling, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Borg, Thomas -70 11.92    +0.7   2 Heat 2    
Borg, Thomas -70 11.70  [1] +0.7 PB 2 Final
KS Larsson, Christina -67 ingen tid          Heat 2    
Myhr, Ingrid -61 12.77  +1.7 PB 2 Heat 1
F16 Neamié, Therése -70 13.96  -1.3 3 Heat 3
400 m MS   Bivstedt, Johan -68 53.45        6 Heat 1    
Hollsten, Christian -68 56.67  5 Heat 2
Wallén, Peter -69 55.02      PB 4 Heat 2    
KS Malm, Suzanne -66 64.11  3 Heat 2
800 m P16   Gereflod, Mats -69 2:06.6m       4 Heat 1    
F16 Kollberg, Susanna -71 2:28.41  4 Final
Wallgren, Ulrika -71 2:43.3m PB 8 Final
1 500 m MS   Gyllenstein, Jan -57 4:34.90        7 Heat 2    
Kollberg, Jonas -69 4:29.20  PB 6 Heat 2
Lawesson, Weine -68 4:47.90        8 Heat 2    
Wester, Joakim -67 4:24.44  4 Heat 2
5 000 m MS   Lycken, Erik -57 15:36.93      PB 6 Final    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 brutit               
Hasselqvist, Nils-Göran -55 9:36.57  PB 3 Final
Kingstedt, Anders -59 9:46.29  PB 5 Final
Höjd P16   Adolfsson, Stefan -70 1.81      PB 3 Final    
Längd KS   Larsson, Christina -67 4.57    +0.8 PB 5 Final    
Vänje, Annika -63 4.32  +1.4 PB 5 Final
F16 Hirsch, Katarina -70 4.65    +1.0 PB 9      
Neamié, Therése -70 4.18  +2.4 13
Tresteg P16   Ericsson, Marcus -71 11.18    +3.2   5 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 10.88        2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Wagner, Henrik -69 32.98        8 Final    
KS Angberg, Christina -61 32.84  2 Final
Myhr, Ingrid -61 35.98  1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
¤¤¤¤¤¤CompId6367¤¤¤¤¤¤
 1985-09-14 (lö)  | Roslagen Marathon, Frösåkersvallen, Östhammar
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Ehn, Billy -46 1:24.10  [1]   PB        
Maraton MS   Ehn, Billy -46 2:54.22  [2]   PB 25      
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen M35
¤¤¤¤¤¤CompId6366¤¤¤¤¤¤
 1985-09-14 (lö)  | Sunlightspelen, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Wallén, Johan -67 11.67    +0.5   5 Heat 2    
KS Lignercrona, Berit -62 12.46  +1.5 1 Final
400 m MS   Wallén, Johan -67 52.15        5 A-final    
KS Vänje, Annika -63 60.12  1 Final
¤¤¤¤¤¤CompId6365¤¤¤¤¤¤
 1985-09-14 (lö)  | Östgötaspelen, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.24    -0.9   2 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6364¤¤¤¤¤¤
 1985-09-13 (fr)  | Jubileumsstafett, Enhörna, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS   Lycken, Erik -57 49.27        3      
» Skjutar, Arne -58
Hasselqvist, Nils-Göran -55
Kingstedt, Anders -59
Abrahmsén, Lars -57
» Lindelöw, Jan -59
¤¤¤¤¤¤CompId3592¤¤¤¤¤¤
 1985-09-11 (on)  | FUJISPELEN, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.85    +0.2 SB 6 Heat 1    
Pettersson, Tomas -65 11.95  +0.2 2 Heat 1
Wallén, Johan -67 11.85    +0.3   5 Heat 2    
Wikström, Johan -59 11.49  +0.3 SB 1 Heat 2
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 13.17  -0.1 2 Heat 1
Gars, Anna -72 15.23    -0.1 PB 7 Heat 1    
Hernvall, Anna-Lena -71 14.08  -0.1 PB 8 Heat 2
Larsson, Christina -67 ej start 
Lignercrona, Berit -62 12.33    -0.1   3 Heat 2    
Lilliehöök, Sara -71 14.06  -0.1 PB 5 Heat 1
Malm, Suzanne -66 14.19  -0.1 6 Heat 1
Myhr, Ingrid -61 12.99    -0.1   1 Heat 1    
Neamié, Therése -70 13.94  -0.1 PB 4 Heat 1
300 m MS   Andersson, Mikael -65 39.89      PB 2 Heat 1    
Bivstedt, Johan -68 37.64  [1] PB 5 Heat 3
Gereflod, Mats -69 40.77      PB 6 Heat 1    
» Karlsson, Pontus -67 37.90  PB 6 Heat 3
37.90  6 Heat 3
Wagner, Henrik -69 40.39        5 Heat 1    
Wallén, Peter -69 39.90  PB 3 Heat 1
Wennberg, Stefan -67 38.78  PB 1 Heat 1
Wikström, Johan -59 35.31      SB 3 Heat 5    
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 42.53  2 Heat 2
Kollberg, Susanna -71 45.94  PB 3 Heat 1
Lejdeborn, Lotta -71 49.43      PB 6 Heat 1    
Lignercrona, Berit -62 ej start 
Lilliehöök, Sara -71 45.67  PB 2 Heat 1
Malm, Suzanne -66 46.03        4 Heat 2    
Unge, Cecilia -71 49.01  PB 5 Heat 1
Westerberg, Malin -71 46.10  PB 4 Heat 1
Vänje, Annika -63 42.05  1 Heat 2
1 000 m MS   Forss, Michael -62 2:29.36      SB 1 Heat 4    
Kingstedt, Anders -59 2:41.12  PB 7 Heat 3
Lawesson, Weine -68 2:59.32        6 Heat 1    
Lycken, Erik -57 2:32.26  PB 9 Heat 5
3 000 m MS   Forsström, Pontus -72 10:34.2m     PB 17 Final    
Gyllenstein, Jan -57 9:47.0m PB 10 Final
Kollberg, Jonas -69 9:52.1m PB 13 Final
Längd KS   Hernvall, Anna-Lena -71 4.42    -0.1 PB 5 Final    
Myhr, Ingrid -61 4.89  +0.9 3 Final
Neamié, Therése -70 4.38    +0.3   6 Final    
Westerberg, Malin -71 4.45  [2,3] -0.1 PB 4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen F14
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F14. Ingick i grenprogrammet: -1977
¤¤¤¤¤¤CompId6363¤¤¤¤¤¤
 1985-09-09 (må)  | Propaganda, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.4m   -   8      
Gereflod, Mats -69 12.5m - 9
Wikström, Johan -59 11.3m - 4
¤¤¤¤¤¤CompId3967¤¤¤¤¤¤
 1985-09-09 (må)  | Buster cup, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Bergman, Magnus -74 10.98    -   16      
Bojang, Joakim -73 10.25  - 10
Forsström, Carl -74 10.25    -   10      
Fredblad, Raof -73 9.52  - 2
Halldelius, Mikael -74 9.64  - 3
Lidström, Ove -73 10.17    -   9      
Lindroth, Ronnie -74 10.68  - 14
Schwartz, Fredrik -75 10.31  - 12
Severin, Fredrik -74 10.37    -   13      
Sjöberg, Fredrik -74 9.78  - 4
Sundgren, Niclas -73 11.02  - 17
F12 Augustsson, Jane -73 9.68    -   4      
Ekgren, Jeanette -73 10.61  - 11
Engdahl, Lisa -73 9.52  - 2
Lejdeborn, Pia -73 10.05    -   5      
Ulfberg, Lotta -73 9.46  - 1
800 m F12   Ekgren, Jeanette -73 3:25.03      PB 9      
Elinder, Ellinor -73 3:06.35  PB 4
Gullbjörk, Kristin -74 3:19.98        8      
Lejdeborn, Pia -73 3:07.80  PB 6
Lindqvist, Britt -73 3:03.46  PB 2
Ulfberg, Lotta -73 3:04.49  3
1 000 m P12   Jonsson, Christoffer -74 3:31.06        1      
Kollberg, Tobias -73 3:44.98  4
Lindroth, Ronnie -74 4:25.04        10      
Mattsson, Henrik -73 4:13.57  PB 8
» Munkhammar, Viktor -74 4:02.76  5
Olsson, Magnus -73 4:06.98  6
Höjd P12 » Attersand, Johan -74 1.33  [1]   PB 1      
Bagelius, Niclas -73 1.15  4
Mattsson, Henrik -73 1.05        5      
Wennberg, Peter -73 1.05  5
F12 Gullbjörk, Kristin -74 1.15  2
Åhlén, Tina -73 1.15  1
Längd (zon) P12   Bergman, Magnus -74 2.93    -   12      
Forsström, Carl -74 3.43  - 11
Halldelius, Carl Johan -73 4.01    -   4      
Halldelius, Mikael -74 3.65  - 8
Jonsson, Christoffer -74 3.55  - 9
Olsson, Magnus -73 3.51    -   10      
Sand, Daniel -74 4.11  - 3
F12 Ahldén, Anki -73 3.69  - 2
Elinder, Ellinor -73 3.67    -   3      
Eriksson, Linda -73 3.08  - 10
Kennerfalk, Eva -73 3.23  - 7
Lindqvist, Britt -73 3.95    -   1      
Mehra, Gita -73 3.12  - 8
Neuman, Lena -73 2.79  - 11
Åhlén, Tina -73 3.50  - 4
Kula (3,0 kg) P12 » Attersand, Johan -74 5.60      PB 15      
Bergendal, Ulf -73 6.20  PB 8
Bojang, Joakim -73 6.00      PB 12      
Fredblad, Raof -73 6.23  7
Halldelius, Carl Johan -73 7.74  PB 3
Lidström, Ove -73 6.19      PB 9      
Sand, Daniel -74 6.24  PB 6
Severin, Fredrik -74 4.78  PB 18
Sjöberg, Fredrik -74 6.00        11      
Stenvall, Anders -73 6.03  10
Sundgren, Niclas -73 4.68  PB 19
Wennberg, Peter -73 9.00  PB 1
Kula (2,0 kg) F12   Ahldén, Anki -73 7.59      PB 2      
Augustsson, Jane -73 7.31  PB 4
Delgado, Tanya -73 7.44      PB 3      
Eriksson, Linda -73 5.05  11
Neuman, Lena -73 5.38  PB 9
Rasmussen, Åsa -73 8.21      PB 1      
Svensson, Anna -73 5.35  10
4 x 100 m P14   Halldelius, Mikael -74 62.20        2      
Sjöberg, Fredrik -74
» Attersand, Johan -74
Fredblad, Raof -73                
Lidström, Ove -73 66.01  3
Forsström, Carl -74
Halldelius, Carl Johan -73
Severin, Fredrik -74                
F12 Lindqvist, Britt -73 59.59  1
Engdahl, Lisa -73
Ulfberg, Lotta -73
Nordh Westerberg, Hanna -73                
Gullbjörk, Kristin -74 65.60  2
Åhlén, Tina -73
Lejdeborn, Pia -73
Augustsson, Jane -73
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
¤¤¤¤¤¤CompId4936¤¤¤¤¤¤
 1985-09-08 (sö)  | Personliga rekordens dag, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Pettersson, Tomas -65 12.20    -1.7   2 Heat 5    
Wallén, Johan -67 12.05  -2.5 7 Heat 3
KS Larsson, Christina -67 13.97    -1.8   6 Heat 2    
Vänje, Annika -63 13.50  -1.8 3 Heat 2
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.94    -2.3   6 Heat 7    
Bivstedt, Johan -68 24.27  -0.6 PB 1 Heat 6
» Karlsson, Pontus -67 25.15    -3.4   5 Heat 4    
Wallén, Johan -67 24.33  -3.5 4 Heat 3
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 27.75  -4.0 1 Heat 2
Hirsch, Katarina -70 29.15    -0.5   3 Heat 4    
Unge, Cecilia -71 31.35  -0.5 PB 6 Heat 4
Vänje, Annika -63 27.16  -2.3 4 Heat 1
400 m MS   Gereflod, Mats -69 57.24      PB 1 Heat 7    
Hollsten, Christian -68 56.69  2 Heat 5
Lindoff, Håkan -64 53.0m       2 Heat 3    
Lycken, Erik -57 55.08  SB 3 Heat 4
Wagner, Henrik -69 56.97  PB 4 Heat 5
KS Malm, Suzanne -66 65.10  3 Heat 2
800 m MS   Almén, Ola -66 2:11.53        2 Heat 7    
Lundbäck, Kalle -65 2:10.37  PB 1 Heat 7
Wester, Joakim -67 2:10.57  9 Heat 5
1 500 m MS   Ingard, Anders -61 4:15.66      SB 4 Heat 3    
Lawesson, Weine -68 brutit  Heat 4
Wallén, Peter -69 4:34.61  PB 2 Heat 5
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:43.13      SB 1 Heat 1    
Gyllenstein, Jan -57 17:25.19  7 Heat 2
Kingstedt, Anders -59 15:41.18  9 Heat 1
Höjd KS   Hirsch, Katarina -70 1.56      PB 2 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Angberg, Christina -61 31.30        3 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Angberg, Christina -61 29.24        5 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6362¤¤¤¤¤¤
 1985-09-07 (lö)  | Värmdöloppet, Värmdön, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Skjutar, Arne -58 1:01.08        5      
KS Signahl, Monica -61 45.21  1
¤¤¤¤¤¤CompId3891¤¤¤¤¤¤
 1985-09-04 (on)  | DF Buster Cup 18, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P18   Wallén, Johan -67 23.24    +2.7   2 Heat 1    
Wennberg, Stefan -67 23.69  +0.6 PB 1 Heat 2
F18 Båveryd, Sofia -68 29.77    +2.1   2 Heat 2    
Larsson, Christina -67 27.59  +2.1 2 Heat 1
800 m F18   Persson, Kristina -67 2:37.74      SB 2 Final    
1 500 m P18   Bivstedt, Johan -68 4:32.42        8 Final    
» Karlsson, Pontus -67 4:23.33  PB 6 Final
Wester, Joakim -67 4:35.32  9 Final
300 m häck (91,4 cm) P18   Bergnäs, Fredrik -67 43.81      PB 2 Heat 2    
Wallén, Johan -67 41.80  2 Heat 1
300 m häck (76,2 cm) F18   Sipilä, Carina -68 50.18      PB 1 Heat 1    
Höjd P18   Wennberg, Stefan -67 1.70        4      
F18 Persson, Kristina -67 1.00  PB 7 Final
Längd P18   Brunnstedt, Eric -68 5.28    -   11      
Qvist, Roland -68 6.37  - 3 Final
F18 Larsson, Christina -67 4.68    -   2 Final    
Modin, Anneli -68 4.04  - 7 Final
Diskus (1,75 kg) P18 » Karlsson, Pontus -67 39.18      PB 1 Final    
39.18  1 Final
Qvist, Roland -68 26.88  PB 10
Diskus (1,0 kg) F18   Modin, Anneli -68 17.80      PB 4 Final    
Sipilä, Carina -68 26.54  1 Final
4 x 100 m P18   Wallén, Johan -67 45.57        1 Final    
Holm, Thomas -67
Wennberg, Stefan -67                
F18 Modin, Anneli -68 55.64  2 Final
Larsson, Christina -67
Persson, Kristina -67
Sipilä, Carina -68
¤¤¤¤¤¤CompId4056¤¤¤¤¤¤
 1985-09-03 (ti)  | Buster Cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12 » Attersand, Johan -74 9.7m   -   3 Heat 1    
Bergman, Magnus -74 10.4m - 6 Heat 1
Enochsson, Magnus -74 9.5m   -   4 Heat 2    
Fredblad, Raof -73 9.4m - 2 Heat 2
Halldelius, Mikael -74 9.4m - 1 Heat 2
Jonsson, Christoffer -74 9.5m   -   3 Heat 2    
Lindroth, Ronnie -74 10.2m - 4 Heat 1
Severin, Fredrik -74 10.1m - 5 Heat 2
Åhlén, Jonas -76 10.9m   -   6 Heat 2    
F12 Augustsson, Jane -73 9.69  - 2 Heat 1
Ekgren, Jeanette -73 10.6m - 6 Heat 1
Engdahl, Lisa -73 9.3m   -   1 Heat 1    
Lejdeborn, Pia -73 10.0m - 4 Heat 2
Lindqvist, Britt -73 9.5m - 3 Heat 2
Nordh Westerberg, Hanna -73 8.9m   -   1 Heat 2    
Svensson, Anna -73 10.0m - 5 Heat 2
Ulfberg, Lotta -73 9.0m - 2 Heat 2
80 m P14   Candlert, Peter -71 10.6m   -   3      
Ekhé, Johan -72 11.4m - 5
Ericsson, Marcus -71 10.4m   -   1      
F14 Gars, Anna -72 12.1m - 2 Heat 2
Lejdeborn, Lotta -71 12.0m - 1 Heat 2
Nilsson, Ann -72 11.0m   -   1 Heat 1    
Tibell, Johanna -72 12.3m - 3 Heat 2
Unge, Cecilia -71 12.3m - 4 Heat 2
Wallgren, Ulrika -71 156.7m   -   2      
Westerberg, Malin -71 11.3m - 3 Heat 1
800 m F14   Kollberg, Susanna -71 2:33.2m       1      
Unge, Cecilia -71 2:43.6m PB 4
F12 Gullbjörk, Kristin -74 3:01.2m     PB 2      
Kennerfalk, Eva -73 3:22.6m 5
Kollberg, Johanna -76 3:09.7m 3
Ulfberg, Lotta -73 2:59.2m PB 1
1 000 m P14   Candlert, Peter -71 3:22.5m       1      
Forsström, Pontus -72 3:24.5m 2
P12 Kollberg, Tobias -73 3:41.7m       2      
» Munkhammar, Viktor -74 3:52.4m 3
Severin, Fredrik -74 3:55.4m 4
80 m häck (84 cm) P14   Bivstedt, Niklas -71 15.5m   -   1      
Forsström, Pontus -72 17.2m - 3
80 m häck (76,2 cm) F14   Hernvall, Anna-Lena -71 15.0m   -   2      
Lindoff, Ellinor -71 14.6m - 1
Höjd P12 » Attersand, Johan -74 1.25        1      
Bagelius, Niclas -73 1.25  2
Forsström, Carl -74 1.10        5      
Fredblad, Raof -73 1.20  3
Lindroth, Ronnie -74 0.90  7
Mattsson, Henrik -73 1.10      PB 6      
F12 Gullbjörk, Kristin -74 1.10  2
Åhlén, Tina -73 1.15  1
Längd (zon) P14   Bivstedt, Niklas -71 4.30    -   5      
Ekhé, Johan -72 4.57  - 3
Ericsson, Marcus -71 5.40    -   1      
P12 Bagelius, Niclas -73 3.63  - 8
Bergman, Magnus -74 3.18  - 13
Forsström, Carl -74 3.57    -   9      
Halldelius, Mikael -74 3.98  - 3
Jonsson, Christoffer -74 3.88  - 4
Kollberg, Tobias -73 3.35    -   11      
Kwiatkovski, Tom -73 3.23  - 12
Mattsson, Henrik -73 3.35  - 10
» Munkhammar, Viktor -74 3.70    -   6      
Sand, Daniel -74 4.29  - 2
Åhlén, Jonas -76 3.11  - 14
F14 Hernvall, Anna-Lena -71 4.94    -   1      
Högbom, Charlotta -72 4.52  - 3
Lejdeborn, Lotta -71 3.94  - 7
Nilsson, Pia -71 4.03    -   6      
Tibell, Johanna -72 3.79  - 8
Westerberg, Malin -71 4.81  - 2
F12 Augustsson, Jane -73 3.82    -   2      
Delgado, Tanya -73 3.56  - 5
Engdahl, Lisa -73 3.32  - 8
Eriksson, Linda -73 3.22    -   9      
Kennerfalk, Eva -73 3.54  - 6
Kollberg, Johanna -76 2.92  - 11
Lejdeborn, Pia -73 3.71    -   3      
Lindqvist, Britt -73 4.19  - 1
Åhlén, Tina -73 3.71  - 4
Kula (4,0 kg) P14   Burman, Tomas -71 10.24        1      
Wallén, Mattias -72 5.74  PB 4
Walther, Nils -71 7.26  PB 3
Kula (3,0 kg) P12   Enochsson, Magnus -74 5.64        5      
Sand, Daniel -74 6.12  4
Stenvall, Anders -73 7.26      PB 2      
Wennberg, Peter -73 8.82  1
F14 Lindoff, Ellinor -71 7.40  1
Nilsson, Pia -71 6.94        3      
Wallgren, Ulrika -71 7.28  PB 2
Kula (2,0 kg) F12   Delgado, Tanya -73 7.40      PB 1      
Ekgren, Jeanette -73 5.70  PB 5
Eriksson, Linda -73 5.46      PB 6      
Svensson, Anna -73 6.38  PB 2
5 x 60 m P12   Halldelius, Mikael -74 45.6m       1      
Jonsson, Christoffer -74
» Attersand, Johan -74
Enochsson, Magnus -74
Fredblad, Raof -73                
F12 Lindqvist, Britt -73 44.6m 1
Engdahl, Lisa -73
Augustsson, Jane -73
Ulfberg, Lotta -73
Nordh Westerberg, Hanna -73
4 x 80 m P14   Forsström, Pontus -72 46.3m       1      
Bivstedt, Niklas -71
Ericsson, Marcus -71
Candlert, Peter -71                
F14 Nilsson, Ann -72 44.3m 1
Lindoff, Ellinor -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Westerberg, Malin -71
¤¤¤¤¤¤CompId3938¤¤¤¤¤¤
 1985-09-01 (sö)  | Uppsala Stadslöpning, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 1:07.21      PB        
¤¤¤¤¤¤CompId4515¤¤¤¤¤¤
 1985-08-31/09-01 (lö-sö)  | Finnkamp, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
1 500 m P18   Matz, Göran -67 4:00.20      PB 1    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:47.57        5    
¤¤¤¤¤¤CompId6361¤¤¤¤¤¤
 1985-08-31 (lö)  | Bokslingan, Kaanan, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 1:16.08        5 20 km    
¤¤¤¤¤¤CompId4934¤¤¤¤¤¤
 1985-08-31 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Wallén, Johan -67 11.52    +1.4 PB 1 Final    
P16 Wagner, Henrik -69 12.98  +2.0 PB 5 Heat 2
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.59    +2.2   3 E-final    
Wallén, Johan -67 23.13  +3.8 2 B-final
KS Lignercrona, Berit -62 25.21    +3.1   2 A-final    
Malm, Suzanne -66 29.09  +3.1 3 C-final
Vänje, Annika -63 26.27  +2.5 1 B-final
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:13.13        1 Final    
Signahl, Monica -61 2:21.15  7 Final
1 000 m MS   Elinder, Fredrik -66 2:44.39      PB 6 B-final    
P18 Hollsten, Christian -68 2:47.6m PB 11
Lawesson, Weine -68 2:58.9m     PB 15      
P16 Gereflod, Mats -69 2:44.98  PB 4
Kollberg, Jonas -69 2:51.78  PB 12
3 000 m MS   Forss, Michael -62 8:39.17      PB 1 Final    
Kingstedt, Anders -59 8:56.13  7 Final
Höjd F16   Hirsch, Katarina -70 1.53        1 Final    
Längd KS   Lignercrona, Berit -62 5.32    +3.2   2 Final    
5.16  +1.8 SB
Myhr, Ingrid -61 4.77    +2.0   7 Final    
Vänje, Annika -63 4.92  +3.0 5 Final
4.82  - Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Myhr, Ingrid -61 36.30        2      
¤¤¤¤¤¤CompId4933¤¤¤¤¤¤
 1985-08-28 (on)  | Buster cup, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Bergman, Magnus -74 10.19    -1.0 PB 5 Heat 1    
Bojang, Joakim -73 10.29  -0.1 PB 4 Heat 2
King, Nikolas -73 10.28    -0.1 PB 3 Heat 2    
Lidström, Ove -73 9.82  -0.1 PB 1 Heat 2
» Munkhammar, Viktor -74 10.17  -1.0 PB 4 Heat 1
Olsson, Magnus -78 10.14    -1.0 PB 3 Heat 1    
Severin, Fredrik -74 10.20  -0.1 PB 2 Heat 2
F12 Engdahl, Lisa -73 9.23  - 2 Heat 2
Kollberg, Johanna -76 11.34    -1.3 PB 4 Heat 1    
Lejdeborn, Pia -73 9.89  -1.3 PB 3 Heat 1
Nordh Westerberg, Hanna -73 8.84  -1.3 PB 1 Heat 1
Ulfberg, Lotta -73 9.02  - 1 Heat 2
80 m P14   Burman, Tomas -71 10.87    -   3      
Ekhé, Johan -72 11.43  [1] - 5
Ericsson, Marcus -71 10.42    -   2      
F14 Gars, Anna -72 12.27  - 2 Heat 2
Johansson, Therese -71 12.13  - 4 Heat 1
Lejdeborn, Lotta -71 11.98    -   1 Heat 2    
Nilsson, Ann -72 11.24  - 1 Heat 1
Sköld, Susanne -72 13.01  - 4 Heat 2
Tibell, Johanna -72 12.30    -   3 Heat 2    
Westerberg, Malin -71 11.67  - 3 Heat 1
800 m F14   Kollberg, Susanna -71 2:28.09      PB 2      
Lindoff, Ellinor -71 2:27.94  1
Sipilä, Martina -72 2:42.59        4      
Unge, Cecilia -71 2:44.19  5
F12 Gullbjörk, Kristin -74 3:05.42  4
Kennerfalk, Eva -73 3:19.45      PB 7      
Kollberg, Johanna -76 3:06.83  PB 5
Nordh Westerberg, Hanna -73 2:44.90  PB 3
Åhlén, Tina -73 3:09.60  PB 6
1 000 m P14   Ekblom, Örjan -71 3:01.90        1      
Forsström, Pontus -72 3:24.60  5
Ljungholm, Tommy -72 3:17.79        4      
P12 Bergendal, Ulf -73 4:08.11  PB 8
Bergman, Magnus -74 3:50.72  PB 7
Jonsson, Christoffer -74 3:29.90        2      
Kollberg, Tobias -73 3:32.69  3
Kwiatkovski, Tom -73 4:19.8m PB 10
Lindroth, Ronnie -74 4:11.07        9      
» Munkhammar, Viktor -74 3:49.35  6
Severin, Fredrik -74 3:43.32  PB 5
80 m häck (84 cm) P14   Bivstedt, Niklas -71 16.17    -0.6 PB 2      
Ekblom, Örjan -71 14.40  -0.6 PB 1
Forsström, Pontus -72 17.51    -0.6 PB 5      
Walther, Nils -71 16.77  -0.6 PB 4
80 m häck (76,2 cm) F14   Hernvall, Anna-Lena -71 14.35    -0.6 PB 2      
Lindoff, Ellinor -71 14.22  -0.6 PB 1
Höjd P12   Bagelius, Niclas -73 1.10        4      
Fredblad, Raof -73 1.15  3
Wennberg, Peter -73 1.20        2      
F12 Gullbjörk, Kristin -74 1.15  2
Åhlén, Tina -73 1.15  4
Längd (zon) P14   Danielsson, Erik -71 4.50    -   4      
Ekhé, Johan -72 4.39  - 6
Ericsson, Marcus -71 5.26    -   2      
Ljungholm, Tommy -72 4.22  - 7
Walther, Nils -71 4.17  - 8
P12 Bergman, Magnus -74 3.41    -   7      
Bojang, Joakim -73 3.15  - 11
Jonsson, Christoffer -74 3.77  - 3
King, Nikolas -73 3.58    -   5      
Lidström, Ove -73 3.46  - 6
Lindroth, Ronnie -74 3.22  - 9
Mattsson, Henrik -73 3.23    -   8      
Olsson, Magnus -78 3.60  - 4
Sand, Daniel -74 4.24  - 1
F14 Hernvall, Anna-Lena -71 4.65    -   1      
Högbom, Charlotta -72 4.35  - 3
Lejdeborn, Lotta -71 3.91  - 9
Tibell, Johanna -72 3.92    -   8      
Wallgren, Ulrika -71 3.96  - 7
Westerberg, Malin -71 4.65  - 2
F12 Engdahl, Lisa -73 3.79    -   4      
Kennerfalk, Eva -73 3.16  - 8
Lejdeborn, Pia -73 3.64  - 6
Lindqvist, Britt -73 4.15    -   1      
Ulfberg, Lotta -73 4.09  - 2
Kula (4,0 kg) P14   Burman, Tomas -71 10.75        1      
Danielsson, Erik -71 7.41  6
Kula (3,0 kg) P12   Bergendal, Ulf -73 6.15      PB 3      
Bergman, Magnus -74 5.04  PB 8
Fredblad, Raof -73 6.44        2      
Kwiatkovski, Tom -73 4.62  9
Mattsson, Henrik -73 5.65  PB 7
Sand, Daniel -74 6.07        4      
Wennberg, Peter -73 8.94  PB 1
F14 Jernberg, Cecilia -72 7.05  PB 4
Nilsson, Pia -71 7.20        3      
Sjöstrand, Inger -71 7.28  2
Wallgren, Ulrika -71 6.58  PB 6
F12 Ekgren, Jeanette -73 5.10      PB 4      
Lindqvist, Britt -73 6.46  PB 1
5 x 60 m P12   Wennberg, Peter -73 47.79        2      
Bergman, Magnus -74
» Munkhammar, Viktor -74
Fredblad, Raof -73
Lidström, Ove -73                
F12 Lindqvist, Britt -73 44.96  1
Engdahl, Lisa -73
Lejdeborn, Pia -73
Ulfberg, Lotta -73
Nordh Westerberg, Hanna -73
4 x 80 m P14   Ekhé, Johan -72 41.70        1      
Ericsson, Marcus -71
Ekblom, Örjan -71
Burman, Tomas -71                
F14 Nilsson, Ann -72 44.03  1
Lindoff, Ellinor -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Westerberg, Malin -71
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
¤¤¤¤¤¤CompId3786¤¤¤¤¤¤
 1985-08-27 (ti)  | Arenatävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.41    -0.1   2 Final    
Myhr, Ingrid -61 12.92  -0.1 PB 4 Final
200 m MS   Andersson, Mikael -65 25.59    +1.2   4 Heat 7    
Bergnäs, Fredrik -67 25.47  +1.2 PB 3 Heat 7
Enblom, Hans -61 25.05    +0.9 PB 3 Heat 6    
» Karlsson, Pontus -67 24.92  +1.1 6 Heat 4
Lemberg, Peter -65 23.70  +1.1 3 Heat 4
Lindoff, Håkan -64 24.31    +0.9 PB 1 Heat 6    
Ott, Lars -63 24.36  +0.9 PB 2 Heat 6
Pettersson, Tomas -65 ej start 
Vall, Martin -68 26.78    +1.2 PB 5 Heat 7    
Wallén, Johan -67 23.59  +1.1 2 Heat 4
Wikström, Johan -59 ej start 
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 26.55    +2.0   3 Heat 2    
Helge, Anette -63 26.78  +1.8 5 Heat 1
Lignercrona, Berit -62 25.49  +1.8 2 Heat 1
Ljungberg, Maria -64 ej start               
Malm, Suzanne -66 28.94  +2.4 4 Heat 3
Myhr, Ingrid -61 25.98  +2.0 PB 1 Heat 2
Vänje, Annika -63 ej start 
800 m MS   Almén, Ola -66 2:10.19      PB 3 Heat 6    
Andersson, Rickard -61 2:08.88  PB 2 Heat 6
Bivstedt, Johan -68 1:58.58        2 Heat 2    
Elinder, Fredrik -66 2:02.98  PB 4 Heat 4
Gereflod, Mats -69 2:05.93  PB 6 Heat 4
Hollsten, Christian -68 2:10.57        8 Heat 4    
Johansson, Håkan -60 2:07.00  PB 1 Heat 6
Kollberg, Jonas -69 2:12.29  PB 4 Heat 6
Lawesson, Weine -68 ej start               
Lycken, Erik -57 1:54.96  SB 4 Heat 1
Matz, Göran -67 1:52.58  [1] PB 1 Heat 1
Nilsson, Sten Åke -63 1:59.08      SB 3 Heat 2    
Nylander, Anders -52 2:03.73  PB 5 Heat 4
Wallén, Peter -69 2:05.77  PB 2 Heat 5
KS Kollberg, Susanna -71 2:29.92        3 Heat 2    
Westerberg, Malin -71 2:35.26  5 Heat 2
3 000 m MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 8:37.3m     PB 8 Heat 1    
Ingard, Anders -61 8:56.41  PB 1 Heat 2
Kingstedt, Anders -59 8:46.1m PB 14 Heat 1
Längd KS   Helge, Anette -63 ej start               
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 50.26      SB 8 Final    
Enblom, Hans -61 37.24  SB 11
Lindoff, Håkan -64 49.22        9      
Ott, Lars -63 ej res 
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P18
¤¤¤¤¤¤CompId3097¤¤¤¤¤¤
 1985-08-26/27 (må-ti)  | DM mångkamp 16 o 18, Tibblevallen, Täby - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
8-kamp P16   Wallén, Peter -69 2 834  [1] - PB 18   ti  
110 m häck (91,4 cm) 19.9m[338] -
Diskus (1,5 kg) 19.96 [271] PB
Stav 2.10 [159] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 34.02 [356] PB
Längd 4.59 [306] - ti
Kula (5,5 kg) 7.55 [340] PB ti
Höjd 1.39 [310] PB ti
800 m 2:10.8m[754] ti
7-kamp F18   Hirsch, Katarina -70 3 266  [1] - PB 7   ti  
100 m häck (84 cm) 17.6m[505] -
Kula (4,0 kg) 7.81 [387] [2] PB
Höjd 1.55 [678]
200 m 29.5m[500] -
Längd 4.77 [498] - ti
Spjut (600 gr, f 1999) 14.58 [189] ti
800 m 2:45.7m[509] SB ti
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Klubbrekord i klassen F15
¤¤¤¤¤¤CompId3762¤¤¤¤¤¤
 1985-08-24/25 (lö-sö)  | ICADEN, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m F12   Engdahl, Lisa -73 9.40    -   6 Försök  
Nordh Westerberg, Hanna -73 8.80  - 1 Försök
  8.78    -   3 Final</