HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2020-01-06
Ute för 1984 Resultatdatum: 1984-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
¤¤¤¤¤¤CompId6492¤¤¤¤¤¤
 1984-12-31 (må)  | Stockholms Sylvesterlopp, Stockholm, Stockholn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Gyllenstein, Jan -57 34.17        49 Klass 3    
Näsström, Max -48 33.14  61 Klass 1
KS Lindoff, Rigmor -39 38.01        10 Klass 2    
Smith, Caroline -55 35.17  5 Klass 2
¤¤¤¤¤¤CompId4851¤¤¤¤¤¤
 1984-11-10 (lö)  | Marathon, Stockholm
  Sverigebästa
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS » Lindelöw, Jan -59 2:28.29      PB 15      
¤¤¤¤¤¤CompId6491¤¤¤¤¤¤
 1984-11-03 (lö)  | Granebergsvarvet, Graneberget, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M35   Ahlgren, Lars Martin -45 43.21        3 13 km    
¤¤¤¤¤¤CompId6490¤¤¤¤¤¤
 1984-10-28 (sö)  | Tumbaloppet, Brantbrink, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp F16   Kollberg, Susanna -71 28.19        2 6,5 km    
¤¤¤¤¤¤CompId6487¤¤¤¤¤¤
 1984-10-21 (sö)  | Bålstaloppet, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Ingard, Anders -61 56.09        6 16 km    
¤¤¤¤¤¤CompId6488¤¤¤¤¤¤
 1984-10-20 (lö)  | Nhuddinge halvmarathon, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton KS   Smith, Caroline -55 1:27.13      SB 1      
¤¤¤¤¤¤CompId6482¤¤¤¤¤¤
 1984-10-20 (lö)  | Mararthonstafett, Mariehamn, Åland
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 31:02.3m     SB 3 Sträcka 9    
» Berggren, Willy -48 34:27.0m SB 8 Sträcka 3
Forss, Michael -62 33:41.5m     SB 9 Sträcka 1    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 32:57.2m PB 8 Sträcka 2
Höjgård, Karsten -57 31:38.6m PB 1 Sträcka 8
» Liljebäck, Lars-Erik -58 31:07.6m     SB 1 Sträcka 10    
» Lindelöw, Jan -59 32:43.1m SB 4 Sträcka 5
» Skjutar, Arne -58 32:10.5m SB 1 Sträcka 4
» Wallin, Örjan -51 33:11.9m     SB 5 Sträcka 6    
» Wärngård, Gunnar -57 32:04.9m SB 2 Sträcka 7
¤¤¤¤¤¤CompId6486¤¤¤¤¤¤
 1984-10-14 (sö)  | Vallentunaloppet, Vallentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS » Lindelöw, Jan -59 1:13.01      PB 1      
¤¤¤¤¤¤CompId6485¤¤¤¤¤¤
 1984-10-14 (sö)  | Borgsmovarvet, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS   Smith, Caroline -55 43.47        3 11 km    
¤¤¤¤¤¤CompId6484¤¤¤¤¤¤
 1984-09-30 (sö)  | Duvboloppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp P16   Gereflod, Mats -69 18.18        2 5 km    
Kollberg, Jonas -69 18.31  3 5 km
Lawesson, Weine -68 19.59        4 5 km    
P12 Jonsson, Christoffer -74 11.07  6 2,5 km
¤¤¤¤¤¤CompId6483¤¤¤¤¤¤
 1984-09-29 (lö)  | Bollmoraloppet, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS » Svidén, Lars -45 59.41        6 Klass 2    
KS Smith, Caroline -55 30.45  2 Klass 10
¤¤¤¤¤¤CompId4883¤¤¤¤¤¤
 1984-09-29 (lö)  | ALJ open, Stockholms Stadion, Stockholm - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Mikael -65 12.75    -1.0   2 Heat 7    
Holm, Cyril -68 13.16  -0.7 4 Heat 8
Holm, Thomas -67 11.76    -0.3   1 Heat 4    
Karlsson, Jonnie -69 12.48  +1.4 PB 3 Heat 6
» Karlsson, Pontus -67 12.39  -0.2 PB 3 Heat 5
KS Hirsch, Katarina -70 13.93    +0.6 SB 1 Heat 3    
Möller, Helena -71 14.35  -0.7 PB 3 Heat 4
400 m MS   Andersson, Mikael -65 56.44        1 Heat 5    
Asplund, Ola -65 55.24  PB 3 Heat 4
Bergnäs, Fredrik -67 56.98        3 Heat 5    
Ott, Lars -63 54.62  PB 1 Heat 4
KS Lindoff, Ellinor -71 66.72  PB 6 Heat 3
Mörner, Caroline -68 64.49  3 Heat 3
800 m MS   Elinder, Fredrik -66 2:20.5m [1]            
Nilsson, Sten Åke -63 2:00.04  2 Heat 3
1 500 m MS   Bivstedt, Johan -68 4:18.12      PB 3 Heat 3    
Elinder, Fredrik -66 4:29.81  8 Heat 3
Forss, Michael -62 3:58.79        1 Heat 1    
Gereflod, Mats -69 4:27.68  PB 7 Heat 3
Kollberg, Jonas -69 4:43.92  11 Heat 3
Lycken, Erik -57 4:08.11        6 Heat 1    
Wallén, Peter -69 4:35.13  PB 10 Heat 3
5 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 brutit          Heat 2    
Ekberg, Karl Erik -48 35:55.39  25 Heat 3
Hasselqvist, Nils-Göran -55 31:31.80        11 Heat 2    
» Lindelöw, Jan -59 32:01.18  17 Heat 2
Lundgren, Bengt -53 brutit  Heat 1
» Skjutar, Arne -58 31:02.98        6 Heat 2    
» Wärngård, Gunnar -57 brutit  Heat 1
Höjd MS   Holm, Thomas -67 1.95        4 Final    
Längd KS   Lindoff, Ellinor -71 4.23    +0.9   11      
Mörner, Caroline -68 4.59  +1.7 9
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.76        5 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 43.94      SB 13      
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId4882¤¤¤¤¤¤
 1984-09-26 (on)  | Stockholmspropagandan, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Holm, Cyril -68 13.11    +0.2 PB 3 Heat 3    
Holm, Thomas -67 11.68  +1.0 PB 6 Heat 1
Karlsson, Jonnie -69 12.51    -0.1 PB 3 Heat 2    
Wallén, Peter -69 13.38  +0.2 PB 5 Heat 3
400 m MS   Bergnäs, Fredrik -67 57.35        2 Heat 3    
Wallén, Peter -69 59.50  4 Heat 3
1 500 m MS   Elinder, Fredrik -66 4:28.31        3 Heat 2    
Gereflod, Mats -69 4:31.19  4 Heat 2
Kollberg, Jonas -69 4:46.1m       6 Heat 2    
Lawesson, Weine -68 4:48.9m 7 Heat 2
5 000 m MS   Forss, Michael -62 15:22.19      SB 1 Heat 1    
Holmgård, Lars -64 16:36.74  PB 9 Heat 1
» Wallin, Örjan -51 15:56.48  SB 4 Heat 1
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.01        1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId4881¤¤¤¤¤¤
 1984-09-25 (ti)  | Kastpropaganda, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.61        1 Final    
Lindoff, Håkan -64 9.77  PB 3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 7.54      SB 4 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.22        2 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 20.38      SB 3 Final    
Diskus (0,6 kg) F14   Lindoff, Ellinor -71 15.90      PB 5 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 42.56      SB 5 Final    
Lindoff, Håkan -64 44.08  4 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Lindoff, Karin -62 24.52      SB 1 Final    
Spjut (400 gr) F14   Lindoff, Ellinor -71 24.64      PB 1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId3094¤¤¤¤¤¤
 1984-09-15/16 (lö-sö)  | Svealandsmästerskapen mångkamp, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp F14   Hirsch, Katarina -70 2 960    - PB 6    
80 m häck (76,2 cm) 13.03 [671] 0.0 PB 1
Höjd 1.52 [748] SB
Längd (zon) 4.47 [546] -
Kula (3,0 kg) 8.40 [476]
800 m 2:45.3m[519] SB
4 x 80 m F14   Neamié, Therése -70 43.63        3 Heat 2  
Hirsch, Katarina -70
Jalamo, Tanja -71
Möller, Helena -71
3 x 800 m F14   Almqvist, Eva -71 7:49.85  [1]     8    
Lilliehöök, Sara -71
Lindoff, Ellinor -71
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
¤¤¤¤¤¤CompId4880¤¤¤¤¤¤
 1984-09-14/16 (fr-sö)  | JDM + UDM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 11.96    -0.2   2 Heat 4  
11.90  -0.6 3 Semi 1
  11.88    -0.3   5 Final  
K22 Helge, Anette -63 13.00  -0.3 3 Final fr
Söderbäck, Katarina -65 15.06  +0.3 7 Final fr
Vänje, Annika -63 13.66  +0.3 6 Final fr
200 m M22   Andersson, Mikael -65 25.87    -0.9   5 Heat 2  
Ott, Lars -63 24.43  -1.9 PB 5 Heat 1
P18 Wallén, Johan -67 23.46  -0.9 3 Final
  23.56    -1.7   1 Heat 1  
P16 Brunnstedt, Eric -68 24.42  -1.7 2 Heat 2 fr
24.03  -0.8 1 Semi 1 fr
  24.33    -0.1   5 Final fr  
Holm, Cyril -68 26.60  -1.4 5 Heat 6 fr
Karlsson, Jonnie -69 25.05  -1.8 PB 5 Heat 4 fr
Morgner, James -69 26.42    -1.0   6 Heat 1 fr  
K22 Söderbäck, Katarina -65 31.06  -1.0 5 Final
400 m P18   Bergnäs, Fredrik -67 55.81      PB 6 Heat 1 fr  
Wallén, Johan -67 52.16  1 Semi 2
  51.30      PB 3 Final  
P16 Bivstedt, Johan -68 54.15  PB 2 Heat 1
54.64  5 Final
K22 Andersson, Ann-Charlotte -63 61.31  3 Heat 1 fr
  61.23        3 Final  
Dowlut, Doreen -65 64.68  5 Heat 2 fr
F18 Berglund, Catarina -66 60.35  2 Final fr
F16 Båveryd, Sofia -68 64.32      PB 7 Final  
Mörner, Caroline -68 62.98  PB 5 Final
800 m M22   Forss, Michael -62 1:54.47        3 Heat A  
Nilsson, Sten Åke -63 1:57.82  PB 3 Heat B
P18 » Karlsson, Pontus -67 2:01.07      PB 9 Heat A  
P16 Bivstedt, Johan -68 2:02.93  PB 3 A-final
Danielsson, Torkel -69 2:15.46  PB 8 B-final
Gereflod, Mats -69 2:11.14      PB 5 B-final  
Lawesson, Weine -68 2:15.73  PB 9 B-final
Wallén, Peter -69 2:09.15  PB 7 A-final
F18 Berglund, Catarina -66 2:32.23        5 Final  
F16 Båveryd, Sofia -68 2:31.70  PB 8 Final
1 500 m P18   Elinder, Fredrik -66 4:25.71        8 Final  
P16 Gereflod, Mats -69 4:30.33  PB 3 Heat B
Kollberg, Jonas -69 4:39.21      PB 6 Heat B  
Lawesson, Weine -68 4:52.64  16 Heat B
F18 Persson, Kristina -67 5:17.10  PB 8 Final
3 000 m P18   Elinder, Fredrik -66 10:27.12  [1]          
F18 Persson, Kristina -67 11:31.73  PB 5 Final
5 000 m P18   Elinder, Fredrik -66 17:38.55      SB 9 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Forss, Michael -62 5:58.03        1 Final fr  
300 m häck (76,2 cm) P16   Holm, Cyril -68 44.94      PB 6 Heat 2  
F18 Berglund, Catarina -66 48.55  5 Final
Höjd P18   Holm, Thomas -67 1.90        2 Final  
Längd P16   Qvist, Roland -68 6.33    +0.5 PB 2 Final  
K22 Helge, Anette -63 5.51  +1.3 1 Final
F18 » Kapell, Petra -67 4.65    +0.3   8 Final fr  
F16 Mörner, Caroline -68 4.60  -0.1 SB 15 fr
Sipilä, Carina -68 4.09  -0.2 22 fr
Diskus (1,75 kg) P18 » Karlsson, Pontus -67 35.36        4 Final  
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Sipilä, Carina -68 25.74        7 Final  
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId6481¤¤¤¤¤¤
 1984-09-15 (lö)  | Enhörnaloppet, Enhörna, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Lundgren, Bengt -53 50.22        19 15 km    
KS Signahl, Monica -61 56.39  3 15 km
Smith, Caroline -55 1:01.56  6 15 km
¤¤¤¤¤¤CompId6480¤¤¤¤¤¤
 1984-09-15 (lö)  | Sunlightspelen, Rosvalla IP, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.59    +0.2   1 Heat 2    
12.51  -0.1 3 Final
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:39.63        1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6479¤¤¤¤¤¤
 1984-09-13 (to)  | Buster Cup, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 11.7m   -   1      
Holm, Stefan -69 13.0m - PB 8
Karlsson, Jonnie -69 12.4m   - PB 5      
Morgner, James -69 12.6m - 6
F16 Björklund, Linda -68 15.0m - 4
Modin, Anneli -68 14.6m - 3
200 m P18   Holm, Thomas -67 23.3m   - PB 1      
Wennberg, Stefan -67 23.9m - PB 3
F18 Berglund, Catarina -66 27.7m - 2
800 m F18   Persson, Kristina -67 2:35.3m       3      
Wagner, Ewa -66 2:38.7m SB 4
F16 Båveryd, Sofia -68 2:41.9m 3
1 500 m P18   Elinder, Fredrik -66 4:29.3m       4      
» Karlsson, Pontus -67 4:23.0m PB 1
P16 Gereflod, Mats -69 4:43.8m       2      
Kollberg, Jonas -69 4:45.8m 5
Lawesson, Weine -68 4:50.5m 7
300 m häck (91,4 cm) P18   Bergnäs, Fredrik -67 44.9m       2      
300 m häck (76,2 cm) P16   Brunnstedt, Eric -68 43.3m     PB 1      
Wallén, Peter -69 49.3m 3
F18 Berglund, Catarina -66 48.3m     PB 2      
Persson, Kristina -67 57.6m PB 4
F16 Carlsson, Åsa -68 54.2m 4
Sipilä, Carina -68 52.6m 3
Höjd P18   Bergnäs, Fredrik -67 1.65      PB 3      
Holm, Thomas -67 1.80  1
P16 Gereflod, Mats -69 1.45      PB 4      
Holm, Stefan -69 1.45  PB 4
Lawesson, Weine -68 1.45  PB 4
F18 » Kapell, Petra -67 1.25        1      
F16 Båveryd, Sofia -68 1.25  PB 3
Carlsson, Åsa -68 1.25  2
Längd P18   Elinder, Fredrik -66 5.16    - PB 5      
Wennberg, Stefan -67 6.02  - PB 2
P16 Karlsson, Jonnie -69 2.46    - PB 4      
Qvist, Roland -68 5.99  - PB 1
F18 » Kapell, Petra -67 4.58  - 2
Larsson, Christina -67 4.67    -   1      
F16 Björklund, Linda -68 3.87  - PB 5
Sipilä, Carina -68 4.29  - 2
Diskus (1,75 kg) P18 » Karlsson, Pontus -67 37.22        1      
Wallén, Johan -67 24.76  PB 5
Willis, Anders -66 28.24  4
Diskus (1,0 kg) F18   Larsson, Christina -67 20.56      PB 2      
Wagner, Ewa -66 17.46  PB 4
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Bivstedt, Johan -68 39.88      PB 2      
Qvist, Roland -68 38.26  3
Wallén, Peter -69 25.42        8      
F16 Modin, Anneli -68 16.06  6
Mörner, Caroline -68 16.98  5
Stafett 1 000 m P18   Wallén, Johan -67 2:07.8m       2      
Bergnäs, Fredrik -67
Wennberg, Stefan -67
Holm, Thomas -67                
P16 Bivstedt, Johan -68 2:14.9m 2
Brunnstedt, Eric -68
Morgner, James -69
Karlsson, Jonnie -69                
F18 Björklund, Linda -68 2:53.3m 2
Modin, Anneli -68
Sipilä, Carina -68
Båveryd, Sofia -68                
Wagner, Ewa -66 2:30.3m 2
Persson, Kristina -67