HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2018-12-05
Ute för 1983 Resultatdatum: 1986-08-21
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1983-08-20/1986-08-21 (lö-to)  | Europacupen, Prag, Tjeckoslovakien
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 9:04.12        8    
 1983-11-12 (lö)  | Vintermarathon, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Lundgren, Bengt -53 2:21.40      PB 2      
 1983-10-20 (to)  | Huddinge Halvmarathon, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M35   Ahlgren, Lars Martin -45 1:14.11        4      
K40 Lindoff, Rigmor -39 1:41.52  PB 2
 1983-10-08 (lö)  | Vikingstafetten, Mariehamns Idrottspark, Mariehamn Åland
  Stafett 10 x 10000 m sluttid 5,16,32,2                                      plac 2:a slagen med 1,7 sek
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 29:54.39  [1]   SB 1 str 10    
Forss, Michael -62 33:36.6m [1] PB 5 str 3
Hasselqvist, Nils-Göran -55 33:10.1m [1]   PB 6 str 5    
Johansson, Bengt -59 32:51.2m [1] PB 6 str 9
» Liljebäck, Lars-Erik -58 31:29.9m [1] SB 2 str 4
» Lindelöw, Jan -59 31:46.9m [1]   PB 2 str 7    
Lundgren, Bengt -53 30:29.9m [1] PB 1 str 8
» Skjutar, Arne -58 31:04.7m [1] PB 1 str 2
» Wallin, Örjan -51 31:33.7m [1]   SB 3 str 1    
» Wärngård, Gunnar -57 30:45.6m [1] SB 1 str 6
Not
[1] - Mellantid
 1983-10-01 (lö)  | Buster cup final, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m P11   Wallén, Mattias -72 3:36.95        7 Final    
Kula (3,0 kg) F12   Möller, Helena -71 9.32      PB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F15   Sipilä, Carina -68 24.06        4 Final    
 1983-09-24/26 (lö-må)  | USM mångkamp, Källbrink, Huddinge - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
8-kamp P16 » Karlsson, Pontus -67 4 231  [1] -   9    
110 m häck (91,4 cm) 17.42 [626] -
Diskus (1,5 kg) 29.38 [460] PB
Stav 2.70 [436]
Spjut (600 gr, f 1999) 53.06 [673] PB
Längd 5.34 [453] -
Kula (5,5 kg) 10.44 [492] PB
Höjd 1.59 [483]
800 m 2:08.69 [608]
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1983-09-24 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P16   Matz, Göran -67 51.73  [1]   PB 4 Heat 2    
800 m P16   Matz, Göran -67 1:57.07      PB 1 Heat 2    
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
 1983-09-16/18 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P15   Brunnstedt, Eric -68 11.73    +1.3 PB 1 Heat 1  
800 m P16   Matz, Göran -67 2:00.08        2 Heat 1 fr  
 1983-09-17 (lö)  | NIKE spelen, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (600 gr, f 1999) F15   Sipilä, Carina -68 26.86      PB 2 Final    
 1983-09-15 (to)  | Fujispelen, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m M22   Svärdling, Lars -61 37.22      PB 2 Heat 5    
M20 Wikström, Johan -59 34.73  PB 3 Heat 1
KS Plüss, Caroline -59 39.58      PB 1 Heat 1    
F18 Dowlut, Doreen -65 44.60  PB 5 Heat 2
F17 Berglund, Catarina -66 44.86  PB 6 Heat 2
 1983-09-10/11 (lö-sö)  | Regionsfinal, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Höjd F13   Hirsch, Katarina -70 1.53      PB 3 Final  
Diskus (0,6 kg) F13   Treviranus, Karin -70 25.78      PB 11    
Spjut (400 gr) F13   Treviranus, Karin -70 30.50      PB 4 Final  
 1983-09-09/11 (fr-sö)  | JDM UDM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 11.88    -0.4   3 Final  
P15 Brunnstedt, Eric -68 11.80  +0.8 PB 1 Semi 1
200 m P16   Wallén, Johan -67 23.83    +0.3 PB 2 Final fr  
P15 Brunnstedt, Eric -68 24.02  -0.4 PB 3 Semi 2 fr
400 m P16   Matz, Göran -67 52.17  [1]   PB 1 Heat 2  
800 m P16   Matz, Göran -67 1:59.15      PB 1 A-final  
1 500 m P15 » Danelius, Johan -68 4:21.17        5 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Forss, Michael -62 6:00.33        2 Final fr  
100 m häck (84 cm) K22   Helge, Anette -63 14.81    -0.2 SB 2 Final  
110 m häck (106,7 cm) M22   Svärdling, Lars -61 16.44    -0.3 PB 2 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Wallén, Johan -67 39.83      PB 1 Final  
400 m häck (76,2 cm) K22   Helge, Anette -63 63.20      SB 1 Final  
Längd K22   Helge, Anette -63 5.07    -0.4 SB 1 Final  
Tresteg P16 » Karlsson, Pontus -67 12.82    +0.4 PB 1 Final  
4 x 100 m P14   Danielsson, Torkel -69 52.97            fr  
Wallén, Peter -69
Enarsson, Ingmar -69
Morgner, James -69                
F13 Hasselberg, Inger -70 56.13  fr
Hirsch, Katarina -70
Nilsson, Susanne -70
Neamié, Therése -70                
F12 Olofsson, Ulrika -71 57.81  fr
Möller, Helena -71
Lööw, Carina -71
Westerberg, Malin -71
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
 1983-09-07 (on)  | Buster Cup, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m F12   Kollberg, Susanna -71 2:40.18        3      
60 m häck (76,2 cm) F12   Olofsson, Ulrika -71 10.96    +0.8 PB 1      
80 m häck (76,2 cm) F13   Hasselberg, Inger -70 14.73    +0.4 PB 2      
Höjd F12   Almqvist, Eva -71 1.38        1      
Kula (3,0 kg) P12   Svenléen, Rolf -71 8.51      PB 1      
Kula (2,0 kg) F12   Möller, Helena -71 9.20      PB 1      
 1983-09-03/04 (lö-sö)  | Finnkamp, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:45.24      SB 3    
 1983-09-03 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P12   Svenléen, Rolf -71 14.33    +1.2 PB 3 Heat 2    
800 m KS   Plüss, Caroline -59 2:11.94      PB 1 Final    
F12 Almqvist, Eva -71 2:40.74  1 B-final
Kollberg, Susanna -71 2:35.83      PB 3 A-final    
Olofsson, Ulrika -71 2:41.31  PB 6 A-final
1 000 m P18   Andersson, Mikael -65 2:59.6m     PB 15 Final    
P17 Elinder, Fredrik -66 2:51.7m PB 14 Final
P16 » Karlsson, Pontus -67 2:40.68      PB 4 A-final    
Matz, Göran -67 2:36.11  [1] PB 1 A-final
P15 Bivstedt, Johan -68 2:48.97  PB 7 A-final
» Danelius, Johan -68 2:47.5m     PB 6 A-final    
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:28.28  PB 4 Final
Kula (3,0 kg) F12   Möller, Helena -71 9.06        4 Final    
Not
[1] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P16. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
 1983-08-31 (on)  | Buster cup, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m P16   Matz, Göran -67 4:01.05      PB 1      
P15 » Danelius, Johan -68 4:17.08  PB 5
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.92      PB 1      
 1983-08-30 (ti)  | Sprint Cup, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.16    -   1 Heat 2    
Plüss, Caroline -59 15.67  - 1 Heat 1
 1983-08-29 (må)  | Augustitvåan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (106,7 cm) M22   Svärdling, Lars -61 16.46    +0.6 PB 4 Final    
 1983-08-27/28 (lö-sö)  | Stockholmsmästerskapen, Kristinebergs IP, Täby - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m F12   Almqvist, Eva -71 2:40.80        1 C-final  
Kollberg, Susanna -71 2:38.49  1 B-final
Lilliehöök, Sara -71 2:41.63      PB 5 B-final  
Lindoff, Ellinor -71 2:27.80  PB 1 A-final
Höjd F13   Hirsch, Katarina -70 1.52      PB 4 Final  
F12 Almqvist, Eva -71 1.41  PB 3 Final
Lindoff, Ellinor -71 1.41  PB 4 Final
Kula (3,0 kg) F12   Möller, Helena -71 8.77        13    
Spjut (400 gr) F14   Treviranus, Karin -70 29.92  [1]   PB 3 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
 1983-08-27/28 (lö-sö)  | UDM mångkamp, Danderyds Gymnasium, Danderyd - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
8-kamp P16 » Karlsson, Pontus -67 4 262  [1] - PB 5    
110 m häck (91,4 cm) 17.6m[613] -
Diskus (1,5 kg) 27.00 [404] PB
Stav 2.80 [467] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 45.09 [565] SB
Längd 5.85 [571] -
Kula (5,5 kg) 10.08 [466] PB
Höjd 1.64 [531] PB
800 m 2:06.3m[645]
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1983-08-27/28 (lö-sö)  | UDM Mångkamp, Danderyds Gymnasium, Danderyd
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp F16   Mörner, Caroline -68 2 928  [1,2] - PB      
100 m häck (76,2 cm) 19.6m[364] -
Höjd 1.36 [564] PB
Kula (4,0 kg) 6.52 [328] [2] PB
Längd 5.05 [689] -
Spjut (400 gr) 18.76 [372] PB
800 m 2:35.8m[611] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Klubbrekord i klassen F15
 1983-08-23 (ti)  | Buster Cup, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m F12   Kollberg, Susanna -71 2:42.05        1      
1 000 m P14   Kollberg, Jonas -69 3:26.57        1      
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:28.65  PB 1
P11 Wallén, Mattias -72 3:37.12  2
Kula (3,0 kg) F12   Möller, Helena -71 9.23      PB 1      
4 x 100 m F14   Nilsson, Susanne -70 56.84        1      
Hirsch, Katarina -70
Hasselberg, Inger -70
Neamié, Therése -70                
F12 Westerberg, Malin -71 58.50  1
Lilliehöök, Sara -71
Möller, Helena -71
Olofsson, Ulrika -71
 1983-08-21/22 (sö-må)  | 1983 Utomhus, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp P12   Svenléen, Rolf -71 0  [1] -        
60 m 8.7m[0] -
Höjd 1.41 [303]
Kula (3,0 kg) 7.49 [263]
Längd (zon) 4.44 [230] -
800 m 2:39.1m[239]
Not
[1] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
 1983-08-21 (sö)  | Hellas ungdomstävling, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m P16   Matz, Göran -67 37.78      PB 3 Final    
P15 » Danelius, Johan -68 39.50  PB 10
800 m F12   Lilliehöök, Sara -71 2:44.22      PB 12      
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:00.87      PB 3 Heat 3    
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.87      PB 2 Final    
 1983-08-20/21 (lö-sö)  | DF mångkamp, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp F12   Möller, Helena -71 0  [1] - PB      
60 m 8.9m[0] -
Höjd 1.29 [422]
Kula (2,0 kg) 8.99 [519] PB
Längd (zon) 3.89 [349] -
800 m 2:52.1m[434] PB
5-kamp F14   Hirsch, Katarina -70 2 620    - PB      
80 m häck (76,2 cm) 14.2m[438] -
Höjd 1.44 [659]
Längd (zon) 4.53 [561] -
Kula (3,0 kg) 8.38 [474] PB
800 m 2:48.9m[488] PB
5-kamp P12   Svenléen, Rolf -71 0  [2,1] - SB      
60 m 8.7m[0] -
Höjd 1.41 [303] PB
Kula (3,0 kg) 7.49 [263] PB
Längd (zon) 4.44 [230] -
800 m 2:39.1m[239] PB
Not
[1] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[2] - Är ny klubbrekordmångkamp 1983 för P12
 1983-08-19/21 (fr-sö)  | Svealandsmästerskap, Tunavallen, Eskilstuna - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Wikström, Johan -59 48.42      SB 1 Final fr  
1 500 m M22   Forss, Michael -62 3:57.22      PB 1 A-final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Forss, Michael -62 5:53.26      PB 1 Final  
3 000 m h (91,4 cm) MS » Wärngård, Gunnar -57 9:21.02      SB 1 Final  
100 m häck (84 cm) K22   Helge, Anette -63 15.01    +1.4 SB 2 Heat 2 fr  
110 m häck (106,7 cm) M22   Svärdling, Lars -61 16.70    -0.3 PB 4 Final  
400 m häck (91,4 cm) M22   Svärdling, Lars -61 56.23      PB 2 Final  
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 60.42        1 Final  
 1983-08-20 (lö)  | DM halvmarathon, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton M35   Ahlgren, Lars Martin -45 1:13.32  [1]   PB 13      
KS Smith, Caroline -55 1:21.32  PB 1
Not
[1] - Även klubbrekord i klassen MS
 1983-08-16 (ti)  | GP-spelen, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:12.1m     PB 6 Final    
 1983-08-07 (sö)  | Turebergs Ungdomsspel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Svenléen, Rolf -71 9.02    +0.7 SB 4 Heat 1    
Kula (3,0 kg) F12   Möller, Helena -71 8.88      PB 1 Final    
 1983-08-02/04 (ti-to)  | Fredrikshofspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m KS   Winter, Anna -59 2:17.62      PB 3 B-final on  
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:29.90  PB 1 Final on
3 000 m KS   Dieng, Sussi -58 9:46.82      PB 2 Final to  
 1983-07-29/30 (fr-lö)  | JSM-USM, Slottskogsvallen, Göteborg - SM
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
300 m häck (76,2 cm) P16   Wallén, Johan -67 40.24      PB 4 Final  
40.90  1 Försök 1
 1983-07-22/24 (fr-sö)  | SM, GIH:s IP, Örebro - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m KS   Plüss, Caroline -59 54.98      SB 3 Final  
1 500 m KS   Dieng, Sussi -58 4:30.58      PB 6 Heat 2  
5 000 m MS   Persson, Lars-Erik -58 14:24.80      PB 4 Final  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:55.17        1 Final  
Lundgren, Bengt -53 9:03.80  SB 5 Final
 1983-07-23 (lö)  | Spångaspelen, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m häck (76,2 cm) P16   Wallén, Johan -67 42.0m       1 Heat 1    
 1983-07-16/17 (lö-sö)  | Laxaspelen, Sannarps IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m F12   Almqvist, Eva -71 2:38.9m     PB 5 Final  
 1983-07-14 (to)  | MAIK-spelen, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m KS   Dieng, Sussi -58 4:34.67      SB 2 Final    
Rinaldo, Annica -54 4:33.73  PB 1 Final
Smith, Caroline -55 4:46.53  PB 7 Final
 1983-07-10 (sö)  | För-SM, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P15   Brunnstedt, Eric -68 11.81    +1.4 PB 2 Heat 2    
300 m MS   Wikström, Johan -59 34.97      PB 1 Heat 1    
P16 Wallén, Johan -67 38.40  PB 4 Heat 2
P15 Brunnstedt, Eric -68 40.00      PB 3 Heat 3    
KS Plüss, Caroline -59 40.21  PB 1 Heat 1
K22 Helge, Anette -63 45.58  SB 5 Heat 1
1 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 2:27.75      PB 5 Heat 1    
M22 Forss, Michael -62 2:29.23  PB 2 Heat 2
300 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 42.68      PB 1 Final    
 1983-06-28/07-07 (ti-to)  | DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.53  [1] -0.1 PB 3 Final ti  
200 m MS   Wikström, Johan -59 21.97    +0.4 SB 2 Final to  
KS Plüss, Caroline -59 26.02  -0.4 SB 3 Final on
400 m KS   Plüss, Caroline -59 56.17      SB 1 Final on  
3 000 m KS   Dieng, Sussi -58 9:55.82      PB 4 Final to  
Smith, Caroline -55 9:59.58  PB 5 Final to
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:16.98      PB 2 Final on  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:14.84  PB 1 Final on
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 9:12.94      PB 3 Final on  
Lundgren, Bengt -53 9:10.62  SB 2 Final on
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 60.27        1 Final ti  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
 1983-07-01/02 (fr-lö)  | Lindenspelen, Källbrinks IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m P15 » Danelius, Johan -68 54.34      PB 3 Heat 1  
800 m P15 » Danelius, Johan -68 2:00.7m     PB 4 Heat 1 fr  
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:31.8m PB 3 Final fr
2 000 m h (91,4 cm) M22   Gullberg, Pontus -63 6:07.0m     PB 6 Final fr  
Höjd P15   Holm, Thomas -67 1.85  [1]   PB 1 Final  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P16
 1983-06-21/22 (ti-on)  | Landskamp, Prosgrunn, NOR
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:46.03      SB 3   on  
 1983-06-20 (må)  | DM 5000 m, Kristineberg, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m KS   Smith, Caroline -55 17:40.44      PB 3 Final    
 1983-06-19 (sö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:01.69      PB 2 Heat 2    
1 eng. mil MS   Karlsson, Per -60 4:20.10      PB 1 Final    
» Lindelöw, Jan -59 4:28.15  PB 5 Final
» Skjutar, Arne -58 4:25.39  PB 4 Final
 1983-06-18 (lö)  | Seriematch M + K, Danderydsvallen, Danderyd
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS » Wärngård, Gunnar -57 1:51.79      PB 2      
400 m häck (91,4 cm) MS   Karlsson, Per -60 56.37      PB 1      
Stav MS   Engblom, Lars -59 3.50      PB 3      
 1983-06-15 (on)  | Scania-spelen, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 60.16      PB 2 A-final    
 1983-06-15 (on)  | Snickarspelen, Gamla IP, Tibro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m P15 » Danelius, Johan -68 40.3m       2 Final    
F15 Mörner, Caroline -68 45.99  PB 1 Final
80 m häck (76,2 cm) F13   Hirsch, Katarina -70 14.4m   -   4 Final    
Höjd F13   Hirsch, Katarina -70 1.50      PB 1 Final    
Längd (zon) P14   Morgner, James -69 5.51    -   1 Final    
 1983-06-11/12 (lö-sö)  | Stafett-SM, Finnvedsvallen, Värnamo - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stafett 1 000 m P16   Brunnstedt, Eric -68 2:04.19        2 Final  
Holm, Thomas -67
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
4 x 400 m KS   Lignercrona, Berit -62 3:49.34        3 Heat 1  
Plüss, Caroline -59
Winter, Anna -59
Helge, Anette -63
3 x 1 000 m P16   Bivstedt, Johan -68 8:26.8m       6 Heat 1  
» Karlsson, Pontus -67
Nordgren, Joakim -68                
» Danelius, Johan -68 8:18.8m 2 Heat 2
Matz, Göran -67
Wallén, Johan -67                
» Danelius, Johan -68 diskad  [1] Final
Bivstedt, Johan -68
Matz, Göran -67
4 x 1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 15:20.6m       3 Final  
» Wallin, Örjan -51
Abrahmsén, Lars -57
» Wärngård, Gunnar -57
Not
[1] - Kastat pinnen
 1983-05-18/06-08 (on-on)  | Veteran-DM, Rödstu Hage, Botkyrka - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m K40   Lindoff, Rigmor -39 2:58.3m     PB 2 Final on  
1 500 m K40   Lindoff, Rigmor -39 6:10.4m     PB 3 Final on  
5 000 m K40   Lindoff, Rigmor -39 21:41.0m     PB 11   on  
110 m häck (106,7 cm) M35   Andersson, Lars Y -48 18.29    -   2 Final on  
Längd M35   Andersson, Lars Y -48 5.70    -   3 Final on  
Slägga (7,26 kg) M35   Andersson, Lars Y -48 31.20      PB 2 Final on  
Spjut (800 gr) M35   Andersson, Lars Y -48 44.16      PB 1 Final on  
 1983-06-07 (ti)  | Buster cup PF 12 o 14, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   George, Erik -70 12.1m   -   4      
Morgner, James -69 10.5m - 1
F14 Hirsch, Katarina -70 11.0m   -          
Lilja, Kerstin -69 11.5m - 3
Neamié, Therése -70 12.1m - 4
800 m F14   Nilsson, Susanne -70 2:48.5m     PB 3      
Treviranus, Karin -70 3:06.0m PB 4
F12 Almqvist, Eva -71 2:44.5m PB 2
  2:44.5m       2      
Kollberg, Susanna -71 2:38.3m PB 1
2:38.39  1
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:07.8m       3      
Wallén, Peter -69 3:17.0m 4
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:37.7m     PB 6      
Fredriksson, Magnus -71 3:28.5m PB 3
Wallén, Mattias -72 3:29.9m PB 4
60 m häck (76,2 cm) P12   Costa, Carlos -71 12.6m   -   3      
Svenléen, Rolf -71 11.6m - 1
Walther, Nils -71 12.8m   -   4      
F12 Hernvall, Anna-Lena -71 12.4m - 2
Lööw, Carina -71 12.7m -
Olofsson, Ulrika -71 11.3m - 1
80 m häck (84 cm) P14   Kollberg, Jonas -69 17.9m   -   3      
Wallén, Peter -69 18.4m - 4
80 m häck (76,2 cm) F14   Hirsch, Katarina -70 14.2m   -   2      
Neamié, Therése -70 17.0m - 4
Höjd P12   Costa, Carlos -71 1.20        2      
Eskilsson, Tobias -72 1.25  PB 1
Walther, Nils -71 1.15        5      
F12 Almqvist, Eva -71 1.38  PB 1
Lindoff, Ellinor -71 1.35  PB 2
Möller, Helena -71 1.30  PB
Längd (zon) P14   Kollberg, Jonas -69 3.95    -   4      
Morgner, James -69 5.32  - 1
P12 Danielsson, Erik -71 3.87    -   2      
Svenléen, Rolf -71 4.33  - 1
F14 Hirsch, Katarina -70 4.78  - 1
Nilsson, Susanne -70 4.38    -   2      
F12 Hall, Stephanie -71 3.92  -
Hernvall, Anna-Lena -71 3.93  -
Jalamo, Tanja -71 4.18    -   2      
Jansson, Helene -71 3.65  -
Olofsson, Ulrika -71 4.27  - 1
Westerberg, Malin -71 3.95  -
Kula (4,0 kg) P14   Danielsson, Torkel -69 9.05      PB 2      
George, Erik -70 6.08  4
Kula (3,0 kg) P12   Bivstedt, Niklas -71 6.30        4      
Danielsson, Erik -71 6.87  PB 3
Fredriksson, Magnus -71 7.58      PB 2      
Wallén, Mattias -72 4.95  6
F14 Lilja, Kerstin -69 6.78  PB 4
Treviranus, Karin -70 7.56  PB 3
Kula (2,0 kg) F12   Jalamo, Tanja -71 7.68      PB 4      
Jansson, Helene -71 5.70  PB
Möller, Helena -71 7.75      PB 3      
Westerberg, Malin -71 6.40  PB
5 x 60 m P12    {Hammarby IF} [1] diskad               
F12  {Hammarby IF lag 1} [1] 42.89        1      
 {Hammarby IF lag 2} [1] 44.29 
4 x 80 m P14    {Hammarby IF} [1] 41.9m       1      
F14  {Hammarby IF} [1] diskad 
Lag Arena X14   Danielsson, Torkel -69 48p        2      
George, Erik -70
Hirsch, Katarina -70
Kollberg, Jonas -69
Lilja, Kerstin -69
Morgner, James -69
Neamié, Therése -70
Nilsson, Susanne -70
Treviranus, Karin -70
Wallén, Peter -69                
X12 Almqvist, Eva -71 111p  1
Bivstedt, Niklas -71
Costa, Carlos -71
Danielsson, Erik -71
Eskilsson, Tobias -72
Fredriksson, Magnus -71
Hall, Stephanie -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Jalamo, Tanja -71
Jansson, Helene -71
Kollberg, Susanna -71
Lindoff, Ellinor -71
Lööw, Carina -71
Möller, Helena -71
Olofsson, Ulrika -71
Svenléen, Rolf -71
Wallén, Mattias -72
Walther, Nils -71
Westerberg, Malin -71
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1983-06-07 (ti)  | Buster cup PF 16, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 11.95    +1.0 PB 1      
» Danelius, Johan -68 13.16  +1.0 PB 7
F16 Björklund, Linda -68 14.79    +2.2   5      
Modin, Anneli -68 14.47  +2.2 4
800 m F16   Båveryd, Sofia -68 2:38.51      PB 4      
Mörner, Caroline -68 2:37.97  PB 3
1 500 m P16 » Danelius, Johan -68 4:23.14      PB 1      
Palmgren, Göran -68 4:58.61  3
300 m häck (76,2 cm) P16 » Karlsson, Pontus -67 43.16        2      
Palmgren, Göran -68 50.70  PB 6
F16 Kollbrink, Ann -67 51.54      PB 4      
Modin, Anneli -68 50.51  [1] PB 2
Höjd P16 » Karlsson, Pontus -67 1.60      PB 4      
Wennberg, Stefan -67 1.70  PB 2
F16 Carlsson, Åsa -68 1.30      PB 7      
» Kapell, Petra -67 1.40  SB 3
Längd P16   Brunnstedt, Eric -68 5.16    +1.8 PB 6      
Wennberg, Stefan -67 5.30  +1.9 PB 4
F16 » Kapell, Petra -67 4.75    +0.9 PB 2      
Kollbrink, Ann -67 3.83  +0.6 PB 7
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Holm, Thomas -67 18.12      PB 8      
Qvist, Roland -68 28.50  PB 7
F16 Björklund, Linda -68 15.78      PB 6      
Mörner, Caroline -68 14.48  PB 7
Stafett 1 000 m P16   Wennberg, Stefan -67 2:15.17        2      
» Danelius, Johan -68
Brunnstedt, Eric -68
» Karlsson, Pontus -67                
F16 Modin, Anneli -68 brutit 
Mörner, Caroline -68
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
Lag Arena X16   Björklund, Linda -68 168p        2      
Broberg, Camilla -67
Brunnstedt, Eric -68
Båveryd, Sofia -68
Carlsson, Åsa -68
» Danelius, Johan -68
Holm, Thomas -67
» Kapell, Petra -67
» Karlsson, Pontus -67
Kollbrink, Ann -67
Modin, Anneli -68
Mörner, Caroline -68
Palmgren, Göran -68
Qvist, Roland -68
Wennberg, Stefan -67
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1983-06-06 (må)  | Propaganda, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Björkman, Thomas -55 12.16    -1.2 PB 5 Heat 3    
Brodén, Lasse -57 12.36  -1.2 PB 5 Heat 5
Gustavsson, Mikael -61 12.09    -1.2 PB 1 Heat 5    
Lindholm, Tom -61 12.28  -1.2 PB 7 Heat 3
Pettersson, Tomas -65 12.22  -1.2 4 Heat 5
Svärdling, Lars -61 12.05    -0.4 PB 3 Heat 4    
» Wikström, Peter -57 12.17  -1.2 SB 2 Heat 5
KS Gustavsson, Kristina -58 13.53  -2.3 PB 2 Heat 2
Helge, Anette -63 13.63    -2.3 SB 3 Heat 2    
Lignercrona, Berit -62 12.80  -0.5 3 Heat 1
Plüss, Caroline -59 13.08  -0.5 SB 7 Heat 1
1 000 m MS   Johansson, Bengt -59 2:46.62      PB 3 Heat 2    
Nylander, Anders -52 2:38.55  PB 6 Heat 1
KS Dieng, Sussi -58 3:01.68  SB 1 Final
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Lindoff, Håkan -64 46.80        4 Final    
4 x 100 m MS   Pettersson, Tomas -65 45.37        4 Final    
Lindholm, Tom -61
Gustavsson, Mikael -61
Svärdling, Lars -61
 1983-06-02 (to)  | Arenatävlingen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Andersson, Mikael -65 57.50      PB 3 Heat 7    
Björkman, Thomas -55 52.25  PB 1 Heat 4
Brodén, Lasse -57 53.29      SB 4 Heat 4    
Brunnstedt, Eric -68 56.51  PB 2 Heat 7
Holm, Thomas -67 55.14  PB 4 Heat 6
Karlsson, Jonnie -69 58.17      PB 4 Heat 7    
Lindholm, Tom -61 54.50  PB 2 Heat 6
Svärdling, Lars -61 53.29  PB 3 Heat 5
KS Broberg, Camilla -67 65.73      PB 4 Heat 3    
Dowlut, Doreen -65 63.08  6 Heat 2
» Kapell, Petra -67 63.89  PB 3 Heat 3
Kollbrink, Ann -67 69.04      PB 5 Heat 3    
Lignercrona, Berit -62 60.92  PB 1 Heat 3
Mörner, Caroline -68 63.80  PB 2 Heat 3
Plüss, Caroline -59 56.40      SB 2 Heat 1    
Rinaldo, Annica -54 60.82  PB 4 Heat 2
Winter, Anna -59 59.59  SB 4 Heat 1
800 m MS   Barman, Dennis -59 2:06.96      PB 9 Heat 3    
» Danelius, Johan -68 2:03.80  PB 2 Heat 4
Drevstam, Krister -65 2:07.62      PB 6 Heat 4    
Enblom, Hans -61 1:59.24  SB 1 Heat 2
Forss, Michael -62 1:56.05  PB 5 Heat 1
Gullberg, Pontus -63 2:02.01      PB 6 Heat 2    
Holm, Cyril -68 2:17.69  PB 9 Heat 5
Holmgård, Lars -64 2:14.01  PB 3 Heat 5
Karlsson, Per -60 2:03.38      SB 9 Heat 1    
» Karlsson, Pontus -67 2:05.52  PB 5 Heat 4
Nordgren, Joakim -68 2:16.37  PB 7 Heat 5
Wallén, Johan -67 2:05.23      PB 7 Heat 2    
» Wallin, Örjan -51 1:55.32  SB 4 Heat 1
KS Hagberg, Susanne -60 2:23.98  PB 4 Heat 1
Jensen Urstad, Kerstin -54 2:39.66      PB 7 Heat 1    
Smith, Caroline -55 2:22.75  PB 3 Heat 1
3 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 9:28.79  [1]            
Hasselqvist, Nils-Göran -55 8:51.40  [1] PB
Johansson, Bengt -59 9:14.99  [1]   PB        
» Skjutar, Arne -58 9:01.02  [1] SB
5 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 15:51.35      SB 3 Heat 2    
Hasselqvist, Nils-Göran -55 15:00.98  PB 3 Heat 1
Johansson, Bengt -59 15:47.31      PB 1 Heat 3    
» Lindelöw, Jan -59 15:52.5m SB 9 Heat 1
» Skjutar, Arne -58 15:18.24  SB 4 Heat 1
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Lindoff, Håkan -64 ej res               
Willis, Anders -66 ej res 
Not
[1] - Mellantid
 1983-06-01 (on)  | Collyspelen, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.71    +2.5   3 B-final    
3 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 8:18.64        7 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 8:15.88  PB 5 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:55.67      SB 1 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.41        2 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 44.34        5 Final    
 1983-05-25/31 (on-ti)  | Stafett-DM, Kristinebergs IP + Källbrink, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5 x 60 m F12   Lööw, Carina -71 42.75        1 Final to  
Westerberg, Malin -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Möller, Helena -71
Olofsson, Ulrika -71                
Lilliehöök, Sara -71 43.84  3 Final to
Kollberg, Susanna -71
Lindoff, Ellinor -71
Almqvist, Eva -71                
Lööw, Carina -71 42.83  1 Heat 1 to
Westerberg, Malin -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Möller, Helena -71
Olofsson, Ulrika -71                
Jansson, Helene -71 43.84  3 Heat 2 to
Lilliehöök, Sara -71
Kollberg, Susanna -71
Lindoff, Ellinor -71
Almqvist, Eva -71
4 x 80 m P14   Wallén, Peter -69 42.14        2 Final ti  
Danielsson, Torkel -69
Kollberg, Jonas -69
Morgner, James -69                
F14 Hasselberg, Inger -70 44.24  3 Heat 1 ti
Hirsch, Katarina -70
Nilsson, Susanne -70
Nylander, Rose-Marie -69                
Hasselberg, Inger -70 46.23  8 Final ti
Hirsch, Katarina -70
Nilsson, Susanne -70
Nylander, Rose-Marie -69
4 x 100 m MS   Gustavsson, Mikael -61 44.68        4 Heat 2 on  
Wikström, Johan -59
Brodén, Lasse -57
Björkman, Thomas -55                
Gustavsson, Mikael -61 44.56  4 Final on
Wikström, Johan -59
Brodén, Lasse -57
Björkman, Thomas -55
M22  {Hammarby IF} [1] diskad          Final ti  
KS Lignercrona, Berit -62 51.22  3 Heat 2 to
Plüss, Caroline -59
Purvin, Eva -57
» Kapell, Petra -67                
F16 Modin, Anneli -68 53.21  [2] 5 Heat 2 ti
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
Mörner, Caroline -68
4 x 200 m KS    {Hammarby IF} [1] diskad          Final on  
Stafett 1 000 m P16   Brunnstedt, Eric -68 2:03.75  [3]     1 Final ti  
Holm, Thomas -67
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67                
Nordgren, Joakim -68 2:11.09  3 Heat 1 ti
Wennberg, Stefan -67
» Karlsson, Pontus -67
» Danelius, Johan -68                
Brunnstedt, Eric -68 2:07.4m 1 Heat 2 ti
Holm, Thomas -67
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67                
Nordgren, Joakim -68 2:11.68  7 Final ti
Wennberg, Stefan -67
» Danelius, Johan -68
» Karlsson, Pontus -67                
F16 Modin, Anneli -68 2:33.40  5 Heat 2 on
» Kapell, Petra -67
Broberg, Camilla -67
Mörner, Caroline -68
4 x 400 m MS   Brodén, Lasse -57 3:27.50        1 Heat 1 to  
Wikström, Johan -59
Karlsson, Per -60
Björkman, Thomas -55                
» Wikström, Peter -57 3:36.17  5 Heat 1 to
» Wärngård, Gunnar -57
Lundgren, Bengt -53
Andersson, Rickard -61                
Brodén, Lasse -57 3:24.75  3 Final to
Wikström, Johan -59
Karlsson, Per -60
Björkman, Thomas -55                
M22 Andrén, Thomas -62 3:32.33  5 Final on
Myrdal, Anders -64
Björemyr, Ola -63
Lindoff, Håkan -64                
KS Rinaldo, Annica -54 4:05.65  7 Final ti
Winter, Anna -59
Helge, Anette -63
Hagberg, Susanne -60
3 x 800 m F18   Dowlut, Doreen -65 7:42.73  [4]     4 Final to  
Andersson, Ethel -65
Kollbrink, Ann -67
3 x 1 000 m P18   Drevstam, Krister -65 8:46.7m       10 Final on  
Elinder, Fredrik -66
Andersson, Mikael -65                
P16 » Danelius, Johan -68 8:02.11  1 Final on
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67                
Bivstedt, Johan -68 9:07.0m 9 Final on
Bohman, Patrik -67
Holm, Cyril -68
4 x 800 m MS   Karlsson, Per -60 7:55.33        6 Final ti  
Lycken, Erik -57
» Wallin, Örjan -51
Gullberg, Pontus -63                
Barman, Dennis -59 8:23.25  11 Final ti
Nylander, Anders -52
» Skjutar, Arne -58
Andrén, Thomas -62                
M22 Lindoff, Håkan -64 8:06.86  3 Final to
Enblom, Hans -61
Gullberg, Pontus -63
Forss, Michael -62
4 x 1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 15:50.39        2 Final on  
Abrahmsén, Lars -57
Lundgren, Bengt -53
» Wärngård, Gunnar -57                
» Wallin, Örjan -51 16:06.88  5 Final on
Lycken, Erik -57
Hasselqvist, Nils-Göran -55
Karlsson, Per -60                
Pontén, Lars -55 17:23.4m 10 Final on
» Skjutar, Arne -58
» Lindelöw, Jan -59
Ahlgren, Lars Martin -45
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Klubbrekord i klassen P17
[4] - Klubbrekord i klassen F19
 1983-05-29 (sö)  | S:t Görans Spelen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Danielsson, Torkel -69 10.84    -0.7 PB 2 Final    
Morgner, James -69 10.64  -0.7 PB 1 Final
Wallén, Peter -69 11.74  -0.7 PB 4 Final
100 m P18   Pettersson, Tomas -65 12.11    -0.5 PB 4 Heat 1    
Willis, Anders -66 13.10  [1] -0.5 PB 6 Heat 1
P16 Bergnäs, Fredrik -67 13.30    -1.1 PB 7 Final    
Nordgren, Joakim -68 12.68  -1.1 PB 2 Final
F18 Söderbäck, Katarina -65 14.6m -0.6 8 Final
  15.00    -0.5 SB 5 Heat 1    
F16 Björklund, Linda -68 14.57  -0.3 PB 5 Heat 1
Båveryd, Sofia -68 14.54  -0.3 PB 4 Heat 1
Mörner, Caroline -68 13.4m -9.0 5 Final
13.65  -0.3 PB 1 Heat 1
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:03.38      PB 5 Final    
Wallén, Peter -69 3:07.60  PB 7 Final
1 500 m M22   Forss, Michael -62 4:05.5m     PB 3 Final    
M20 Gullberg, Pontus -63 4:00.9m PB 2 Final
P16 Lawesson, Weine -68 5:05.74      PB 6 Final    
Palmgren, Göran -68 4:51.60  PB 4 Final
300 m häck (76,2 cm) F16 » Kapell, Petra -67 49.81      PB 2 Final    
Modin, Anneli -68 brutit  Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1983-05-29 (sö)  | Sundbybergs Ungdomsspel, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Danielsson, Erik -71 9.7m   -   3 Heat 3    
Wallén, Mattias -72 9.8m - 5 Heat 2
F12 Almqvist, Eva -71 9.7m   -   4 Heat 3    
Jalamo, Tanja -71 9.1m - 2 Heat 3
8.9m - 4 Final
Kollberg, Susanna -71 9.5m   -   5 Heat 2    
Lindoff, Ellinor -71 9.6m - 6 Heat 2
Olofsson, Ulrika -71 9.0m - 2 Heat 4
  9.0m   -   6 Final    
Olsson, Jenny -71 9.9m - 5 Heat 3
Westerberg, Malin -71 9.2m - 4 Heat 1
80 m F14   Hirsch, Katarina -70 11.4m   -   6 Heat 1    
Treviranus, Karin -70 12.8m - 7 Heat 1
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 12.0m   -   2 Heat 1    
Wennberg, Stefan -67 12.4m - 5 Heat 1
  12.0m   -   3 Final    
F18 Dowlut, Doreen -65 13.8m - 4 Final
Söderbäck, Katarina -65 15.0m - 9 Final
F16 » Kapell, Petra -67 14.0m - 3 Final
400 m P18   Andersson, Mikael -65 56.6m       5 Final    
P16 Bergnäs, Fredrik -67 59.5m 20
Bivstedt, Johan -68 57.3m       17      
Brunnstedt, Eric -68 56.0m 10
» Danelius, Johan -68 54.8m 6
Lawesson, Weine -68 67.5m       23      
Matz, Göran -67 53.4m 2
Wallén, Johan -67 53.1m 1
Wennberg, Stefan -67 57.5m 18
800 m P18   Elinder, Fredrik -66 2:13.0m     PB 17      
F12 Kollberg, Susanna -71 2:41.1m PB 7 Final
Lindoff, Ellinor -71 2:33.7m     PB 3 Final    
Westerberg, Malin -71 2:49.4m PB 12 Final
1 000 m P12   Fredriksson, Magnus -71 3:37.7m     PB 10 Final    
Wallén, Mattias -72 3:42.4m 13 Final
80 m häck (76,2 cm) F14   Treviranus, Karin -70 16.7m   -   11      
Höjd P16   Bergnäs, Fredrik -67 1.55        6 Final    
F12 Almqvist, Eva -71 1.36  2 Final
Kollberg, Susanna -71 1.05        8 Final    
Lindoff, Ellinor -71 1.25  4 Final
Westerberg, Malin -71 1.05  PB 9
Längd F14   Hirsch, Katarina -70 4.55  [1,2] -   6 Final    
Längd (zon) F14   Treviranus, Karin -70 3.71    -   20      
Kula (3,0 kg) P12   Danielsson, Erik -71 6.65      PB 8 Final    
Fredriksson, Magnus -71 7.41  PB 5 Final
Wallén, Mattias -72 5.36  PB 15
Spjut (800 gr, f 1986) M22   Willis, Anders -66 35.14        3 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F13. Ingick i grenprogrammet: -1977
 1983-05-28 (lö)  | Mjölkkannegalan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 8:12.93      PB 6 Final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:15.03  PB 8 Final
Lundgren, Bengt -53 8:17.93      PB 10 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 8:20.35  PB 12 Final
 1983-05-23 (må)  | Bromma Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Danielsson, Erik -71 9.62    +4.0   2 Heat 2    
Wallén, Mattias -72 9.57  +1.8 PB 6 Heat 1
F12 Algård, Jenny -72 10.48    +2.8   7 Heat 5    
Almqvist, Eva -71 9.64  +0.4 PB 4 Heat 4
Brüntesson, Ulrika -72 10.18  +2.2 7 Heat 3
Degen, Helena -72 9.83    +1.7 PB 5 Heat 2    
Kollberg, Susanna -71 9.43  +2.8 3 Heat 5
Lindoff, Ellinor -71 9.73  +2.2 6 Heat 3
Lööw, Carina -71 8.93    +2.2   2 Heat 3    
Möller, Helena -71 9.21  +0.4 PB 2 Heat 4
Olofsson, Ulrika -71 8.97  +0.4 PB 1 Heat 4
100 m P16   Bivstedt, Johan -68 12.99    +2.2   5 Heat 3    
Brunnstedt, Eric -68 11.92  +3.5 2 Heat 5
» Danelius, Johan -68 12.80    +2.2   2 Heat 3    
Engholm, Conny -68 14.58  +2.7 6 Heat 4
Granath, Peter -67 11.66  +3.5 1 Heat 5
Holm, Cyril -68 13.63    +2.2   6 Heat 3    
F16 Broberg, Camilla -67 13.49  +1.9 PB 4 Heat 1
» Kapell, Petra -67 13.85  +1.9 PB 7 Heat 1
Kollbrink, Ann -67 14.87    +1.7 PB 8 Heat 2    
Mörner, Caroline -68 13.72  +1.9 PB 5 Heat 1
200 m M22   Pettersson, Tomas -65 24.47    +1.2 PB 5 Heat 3    
400 m F18   Dowlut, Doreen -65 62.89      PB 1 Heat 2    
Mörner, Caroline -68 65.84  PB 3 Heat 2
1 000 m P14   Kollberg, Jonas -69 3:12.56      PB 4 Heat 2    
Morgner, James -69 3:13.05  PB 5 Heat 2
Wallén, Peter -69 3:09.39  PB 8 Heat 1
1 500 m P18   Elinder, Fredrik -66 4:36.25      PB 9 Final    
P16 Lawesson, Weine -68 5:17.6m PB 11 Heat 2
1 500 m h (76,2 cm) F18   Andersson, Ethel -65 5:12.1m [1]   PB 6 Final    
Höjd F12   Almqvist, Eva -71 1.36      PB 3 Final    
Kollberg, Susanna -71 1.05  PB 21
Lindoff, Ellinor -71 1.33      PB 4 Final    
Lööw, Carina -71 1.15  PB 14
Möller, Helena -71 1.25  PB 10
Längd P16   Holm, Cyril -68 4.64    +2.6   12      
Längd (zon) P14   Kollberg, Jonas -69 4.16    0.0 PB 5 Final    
Morgner, James -69 5.00  +1.3 PB 3 Final
Wallén, Peter -69 4.09    -0.9 PB 7 Final    
P12 Danielsson, Erik -71 3.68  +1.2 PB 9
Wallén, Mattias -72 3.46  0.0 PB 11
F14 Hirsch, Katarina -70 4.46    -1.0 SB 6 Final    
Nilsson, Susanne -70 4.20  -0.1 PB 9
Kula (5,5 kg) P16   Engholm, Conny -68 5.83      PB 7 Final    
Kula (4,0 kg) P14   Kollberg, Jonas -69 6.14        5 Final    
Morgner, James -69 8.56  PB 2 Final
Wallén, Peter -69 6.89  PB 4 Final
Kula (3,0 kg) F14   Hirsch, Katarina -70 7.79      PB 6 Final    
Nilsson, Susanne -70 7.12  8 Final
Kula (2,0 kg) F12   Algård, Jenny -72 5.83      PB 20      
Almqvist, Eva -71 7.40  PB 6 Final
Brüntesson, Ulrika -72 5.29      PB 21      
Kollberg, Susanna -71 4.61  PB 25
Lindoff, Ellinor -71 7.15  PB 7 Final
Lööw, Carina -71 6.53      PB 18      
Möller, Helena -71 7.41  PB 5 Final
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Willis, Anders -66 36.02  [2]   PB 5 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen KS
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1983-05-22 (sö)  | Tystbergaloppet, Tystberga, Nyköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp KS   Hagberg, Susanne -60 34.48        1 8,5 km    
 1983-05-21 (lö)  | Seriematch M, Studenternas IP, Uppsala
  Friidrottsnytt
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Lindholm, Tom -61 11.2m   -   5      
200 m MS   Gustavsson, Mikael -61 24.1m   -   5      
400 m MS   Andrén, Thomas -62 53.6m       4      
800 m MS   Lycken, Erik -57 1:57.0m     SB 3      
1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 4:00.1m     SB 1      
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 9:46.1m     PB 2      
110 m häck (106,7 cm) MS   Andrén, Thomas -62 17.4m   -   4      
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.85      SB 2      
Stav MS   Karlsson, Per -60 3.30      SB 3      
Längd MS   Halila, Chokri -56 5.65    -   4      
Tresteg MS   Halila, Chokri -56 12.08    -   2      
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.26        3      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 45.02      PB 2      
Slägga (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 28.72      PB 3      
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Gustavsson, Mikael -61 41.12      PB 5      
4 x 100 m MS   Gustavsson, Mikael -61 48.2m       5      
Lindholm, Tom -61
Andrén, Thomas -62
Karlsson, Per -60
Lag Arena MS   Andrén, Thomas -62 59p        3      
» Berg, Torbjörn -51
Engblom, Lars -59
Forss, Michael -62
Gustavsson, Mikael -61
Halila, Chokri -56
Karlsson, Per -60
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Lindholm, Tom -61
Lycken, Erik -57
 1983-05-21 (lö)  | Seriematch K, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Lignercrona, Berit -62 12.69    +1.4 PB 3      
200 m KS   Lignercrona, Berit -62 26.19    +1.9 PB 3      
400 m KS   Gustavsson, Kristina -58 62.19      PB 6      
1 500 m KS   Rinaldo, Annica -54 4:41.12      PB 4      
3 000 m KS   Smith, Caroline -55 10:07.72      PB 1      
400 m häck (76,2 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 68.25      SB 3      
Höjd KS   Modin, Anneli -68 1.20      PB 6      
Längd KS   Modin, Anneli -68 ej res               
Kula (4,0 kg) KS   Samuelsson, Gunilla -61 10.03      SB 4      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Rytter, Elisabeth -60 24.28      PB 5      
4 x 100 m KS   Lignercrona, Berit -62 52.11        5      
Dowlut, Doreen -65
Modin, Anneli -68
Gustavsson, Kristina -58
Lag Arena KS   Dowlut, Doreen -65 30p        6      
Gustavsson, Kristina -58
Lignercrona, Berit -62
Modin, Anneli -68
Rinaldo, Annica -54
Rytter, Elisabeth -60
Samuelsson, Gunilla -61
Smith, Caroline -55
 1983-05-19 (to)  | Väsby Centrum Loppet, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Bengtsson, Per-Ola -57 1:13.50        31 20 km    
 1983-05-19 (to)  | HIF:s arenastafett + DF, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 x 100 m P16   Granath, Peter -67 45.71  [1]     2 Heat 1    
Holm, Thomas -67
Wallén, Johan -67
Brunnstedt, Eric -68
Stafett 1 000 m MS   Pettersson, Tomas -65 2:02.48        3 Heat 3    
Gustavsson, Mikael -61
Lindholm, Tom -61
Wikström, Johan -59                
P16 » Karlsson, Pontus -67 2:06.94  [1] 1 Heat 1
Granath, Peter -67
Brunnstedt, Eric -68
Wallén, Johan -67                
Bohman, Patrik -67 2:07.99  2 Heat 1
Wennberg, Stefan -67
Brunnstedt, Eric -68
Matz, Göran -67                
KS Modin, Anneli -68 2:29.06  6 Heat 2
Lignercrona, Berit -62
Gustavsson, Kristina -58
Smith, Caroline -55
3 x 800 m F18   Dowlut, Doreen -65 7:49.31  [2]     8 Heat 3    
Andersson, Ethel -65
» Kapell, Petra -67                
F12 Kollberg, Susanna -71 7:53.77  [3] 1 Heat 1
Almqvist, Eva -71
Lindoff, Ellinor -71
3 x 1 000 m P18   Drevstam, Krister -65 8:49.73        7 Heat 2    
Elinder, Fredrik -66
Andersson, Mikael -65                
P16 Bivstedt, Johan -68 8:34.79  5 Heat 1
» Danelius, Johan -68
Bohman, Patrik -67                
Holm, Cyril -68 9:28.56  8 Heat 1
Palmgren, Göran -68
Lawesson, Weine -68                
P14 Danielsson, Torkel -69 9:20.33  7 Final
Morgner, James -69
Wallén, Peter -69                
P12 Fredriksson, Magnus -71 10:48.21  12 Final
Wallén, Mattias -72
Bivstedt, Niklas -71
4 x 800 m MS » Wallin, Örjan -51 8:05.09        2 Final    
Litzén, Bo -64
Barman, Dennis -59
Hasselqvist, Nils-Göran -55                
Malmros, Gustaf -55 8:09.2m 3 Final
Myrdal, Anders -64
Hasselkvist, Bengt -58
Johansson, Bengt -59                
Karlsson, Per -60 8:09.9m 4 Final
Forss, Michael -62
Nylander, Anders -52
Holmgård, Lars -64                
Lycken, Erik -57 8:21.5m 6 Final
Gullberg, Pontus -63
Andersson, Rickard -61
Wallén, Lars -64
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen F19
[3] - Klubbrekord i klassen F13
 1983-05-18 (on)  | Propagandatävling, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.55      SB 6 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 44.32        8 Final    
 1983-05-17 (ti)  | Buster cup, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   George, Erik -70 12.0m   -   5      
Morgner, James -69 10.5m - 1
F14 Hasselberg, Inger -70 12.2m   -   3      
Hirsch, Katarina -70 11.49  -
Neamié, Therése -70 12.5m - 4
Nylander, Rose-Marie -69 188.5m - 2
800 m F14   Neamié, Therése -70 3:09.9m     PB 4      
F12 Almqvist, Eva -71 2:44.6m PB 3
Andrén, Pernilla -71 3:10.2m     PB 7      
Kollberg, Susanna -71 2:44.5m PB 2
Lilliehöök, Sara -71 2:45.0m PB 4
Lindoff, Ellinor -71 3:04.7m SB 6
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:05.5m     PB 1      
Wallén, Peter -69 3:18.2m PB 3
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:40.1m     PB 2      
Wallén, Mattias -72 3:40.4m PB 3
60 m häck (76,2 cm) P12   Costa, Carlos -71 12.5m   -   1      
Walther, Nils -71 13.6m - 2
F12 Hall, Stephanie -71 12.8m   -   3      
Hernvall, Anna-Lena -71 11.9m - 2
Lööw, Carina -71 13.1m - 4
Olofsson, Ulrika -71 11.4m - 1
80 m häck (84 cm) P14   Danielsson, Torkel -69 16.8m   -   4      
Wallén, Peter -69 15.3m - 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Hasselberg, Inger -70 12.2m   -   2      
Nilsson, Susanne -70 15.0m - 3
Höjd P12   Costa, Carlos -71 1.20      PB 1      
Walther, Nils -71 1.20  PB 1
F12 Almqvist, Eva -71 1.25      PB 1      
Lilliehöök, Sara -71 1.25  PB 1
Lindoff, Ellinor -71 1.25  SB 3
Möller, Helena -71 1.10  PB 5
Längd (zon) P14   Cato, James -70 3.58    -   5      
Kollberg, Jonas -69 4.18  - 4
Morgner, James -69 5.25    -   1      
P12 Fredriksson, Magnus -71 4.27  - 1
Wallén, Mattias -72 3.74  - 2
F14 Hirsch, Katarina -70 4.78  [1] -   2      
Neamié, Therése -70 3.96  -
Nilsson, Susanne -70 4.49  -
Nylander, Rose-Marie -69 4.30    -   3      
F12 Algård, Jenny -72 3.39  - 8
Brüntesson, Ulrika -72 3.53  - 7
Hall, Stephanie -71 3.90    -   4      
Hernvall, Anna-Lena -71 4.05  - 3
Olofsson, Ulrika -71 4.57  - 1
Westerberg, Malin -71 4.11  - 2
Kula (4,0 kg) P14   Cato, James -70 3.96      PB 6      
George, Erik -70 6.49  PB 3
Kollberg, Jonas -69 6.17  PB 4
Kula (3,0 kg) P12   Bivstedt, Niklas -71 6.32      PB 3      
Fredriksson, Magnus -71 6.70  PB 2
F14 Hirsch, Katarina -70 7.60      PB 1      
Nilsson, Susanne -70 7.52  SB 2
F12 Algård, Jenny -72 5.24  PB 3
Brüntesson, Ulrika -72 4.91      PB 6      
Jansson, Helene -71 4.96  PB 5
Möller, Helena -71 6.65  PB 1
Kula (2,0 kg) F12   Andrén, Pernilla -71 3.83      PB 7      
5 x 60 m P12   Wallén, Mattias -72 47.1m       1      
Costa, Carlos -71
Walther, Nils -71
Fredriksson, Magnus -71
Bivstedt, Niklas -71                
F12 Westerberg, Malin -71 44.7m 1
Lööw, Carina -71
Möller, Helena -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Olofsson, Ulrika -71                
Lilliehöök, Sara -71 45.2m 2
Jansson, Helene -71
Kollberg, Susanna -71
Lindoff, Ellinor -71
Almqvist, Eva -71
4 x 80 m P14   Wallén, Peter -69 43.7m       1      
Danielsson, Torkel -69
Kollberg, Jonas -69
Morgner, James -69                
F14 Hasselberg, Inger -70 44.8m 1
Hirsch, Katarina -70
Nilsson, Susanne -70
Nylander, Rose-Marie -69
Lag Arena P14   Cato, James -70 33p        1      
Danielsson, Torkel -69
George, Erik -70
Kollberg, Jonas -69
Morgner, James -69
Wallén, Peter -69                
P12 Bivstedt, Niklas -71 39p  1
Costa, Carlos -71
Fredriksson, Magnus -71
Wallén, Mattias -72
Walther, Nils -71                
F14 Hasselberg, Inger -70 30p  2
Hirsch, Katarina -70
Neamié, Therése -70
Nilsson, Susanne -70
Nylander, Rose-Marie -69                
F12 Algård, Jenny -72 41p  1
Almqvist, Eva -71
Andrén, Pernilla -71
Brüntesson, Ulrika -72
Hall, Stephanie -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Jansson, Helene -71
Kollberg, Susanna -71
Lilliehöök, Sara -71
Lindoff, Ellinor -71
Lööw, Carina -71
Möller, Helena -71
Olofsson, Ulrika -71
Westerberg, Malin -71
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
 1983-05-17 (ti)  | Buster cup, Torvalla, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Brunnstedt, Eric -68 11.6m   -   2 Heat 2    
Granath, Peter -67 11.4m - 1 Heat 1
F16 Broberg, Camilla -67 13.59    -   2 Heat 1    
Modin, Anneli -68 14.45  - 3 Heat 2
800 m F16   Båveryd, Sofia -68 2:41.83      PB 8 Final    
Mörner, Caroline -68 2:41.38  PB 7 Final
1 500 m P16   Bivstedt, Johan -68 4:41.70      PB 7 Final    
» Danelius, Johan -68 4:26.08  PB 3 Final
Lawesson, Weine -68 5:19.4m     PB 13      
Matz, Göran -67 4:22.19  PB 1 Final
Palmgren, Göran -68 4:55.0m PB 11
300 m häck (76,2 cm) P16 » Karlsson, Pontus -67 42.81      PB 2 Heat 2    
Wallén, Johan -67 41.56  PB 1 Heat 1
F16 Broberg, Camilla -67 51.45      PB 3 Heat 1    
Modin, Anneli -68 54.43  PB 3 Heat 2
Höjd P16   Bergnäs, Fredrik -67 1.60      PB 9      
Holm, Thomas -67 1.80  SB 1 Final
F16 » Kapell, Petra -67 1.30      SB 5 Final    
Kollbrink, Ann -67 1.25  PB 7 Final
Längd P16   Granath, Peter -67 5.22    -   8 Final    
Holm, Thomas -67 5.49  - 6 Final
F16 » Kapell, Petra -67 4.20    -   3 Final    
Kollbrink, Ann -67 4.16  - 5 Final
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Bohman, Patrik -67 39.78      PB 6 Final    
Matz, Göran -67 39.50  PB 7 Final
F16 Björklund, Linda -68 12.82      PB 9      
Mörner, Caroline -68 14.06  PB 7 Final
Stafett 1 000 m P16   Granath, Peter -67 2:07.05  [1]     1 Final    
Holm, Thomas -67
Brunnstedt, Eric -68
Wallén, Johan -67                
F16 Modin, Anneli -68 2:37.94  5 Final
Broberg, Camilla -67
Mörner, Caroline -68
» Kapell, Petra -67
Lag Arena X16   Bergnäs, Fredrik -67 162.5p        2      
Bivstedt, Johan -68
Björklund, Linda -68
Bohman, Patrik -67
Broberg, Camilla -67
Brunnstedt, Eric -68
Båveryd, Sofia -68
» Danelius, Johan -68
Granath, Peter -67
Holm, Thomas -67
» Kapell, Petra -67
» Karlsson, Pontus -67
Kollbrink, Ann -67
Lawesson, Weine -68
Matz, Göran -67
Modin, Anneli -68
Mörner, Caroline -68
Palmgren, Göran -68
Wallén, Johan -67
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1983-05-12 (to)  | ENA-spelen, ENA-vallen, Enköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m M35   Ahlgren, Lars Martin -45 9:24.14      PB 3 Heat 3    
 1983-05-12 (to)  | Propaganda, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 44.56      PB 2 Final    
 1983-05-11 (on)  | Propaganda, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Lindoff, Håkan -64 49.72      SB 1 Final    
Spjut (400 gr) F12   Lindoff, Ellinor -71 18.76      PB 3 Final    
 1983-05-10 (ti)  | Mångkampstävling, Årsta, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5-kamp F13   Treviranus, Karin -70 0  [1] - PB 4      
80 m 13.1m[0] -
Längd (zon) 3.62 [318] -
Kula (3,0 kg) 7.51 [408] PB
Spjut (400 gr) 26.31 [530] PB
800 m 3:35.7m[170] PB
Not
[1] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
 1983-05-09 (må)  | Propagandatävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Lindholm, Tom -61 24.30    +1.9 PB 1 Heat 4    
KS Lignercrona, Berit -62 26.31  +1.7 PB 5 Heat 1
 1983-05-08 (sö)  | Rösjöloppet, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Ekberg, Karl Erik -48 1:10.54        20 17 km    
P10 Kollberg, Tobias -73 7.58  30 2 km
M40 Kollberg, Bo -43 20.26        3 6 km    
M55 Weidenberg, Sven -24 26.43  61 6 km
KS Hagberg, Susanne -60 22.14  14 6 km
Lindoff, Rigmor -39 26.13        31 6 km    
F12 Almqvist, Eva -71 7.40  16 2 km
Kollberg, Susanna -71 7.23  8 2 km
Lindoff, Ellinor -71 7.22  6 2 km
 1983-05-08 (sö)  | Stadsloppet, Stockholm Gröna Lund, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS   Abrahmsén, Lars -57 55.30        2 Klass 1    
» Wallin, Örjan -51
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Lundgren, Bengt -53
» Wärngård, Gunnar -57
Forss, Michael -62                
Hasselqvist, Nils-Göran -55 58.57  2 Klass 2
Myrdal, Anders -64
Enblom, Hans -61
» Skjutar, Arne -58
Ahlgren, Lars Martin -45
Karlsson, Per -60                
Andersson, Rickard -61 1:01.11  4 Klass 2
Andrén, Thomas -62
Barman, Dennis -59
Johansson, Bengt -59
Berggren, Willy -48
Hasselkvist, Bengt -58
 1983-05-07 (lö)  | Trollbäcksrundan, Trollbäcken, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett P18   Wallén, Johan -67 10.03        1      
Danielsson, Torkel -69
Bohman, Patrik -67
Matz, Göran -67
Brunnstedt, Eric -68
 {Hammarby IF lag 2} [1] 11.00        9      
 {Hammarby IF lag 3} [1] 12.13        10      
F18  {Hammarby IF lag 1} [1] 4.35        4      
 {Hammarby IF lag 2} [1] 4.48        10      
 {Hammarby IF lag 3} [1] 5.05        12      
F12 Kollberg, Susanna -71 6.33  1
Möller, Helena -71
Lilliehöök, Sara -71
Hernvall, Anna-Lena -71
Westerberg, Malin -71
Almqvist, Eva -71
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1983-05-07 (lö)  | Göteborgsvarvet, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Höjgård, Karsten -57 1:15.11      PB 62      
Nilsson, Kari -41 1:26.46  [1] PB 119
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M40
 1983-05-03 (ti)  | Älvsjö Runt, Älvsjö, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF lag 1} [1] 15.09        2 Klass 1    
 {Hammarby IF lag 2} [1] 16.09        3 Klass 3    
 {Hammarby IF lag 3} [1] 16.56        9 Klass 3    
KS  {Hammarby IF} [1] 19.24  6 Klass 2
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1983-04-27 (on)  | VDM terräng, Ågesta friluftsgård, Huddinge - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng K40   Lindoff, Rigmor -39 18.35        3      
8 000 m terräng M35   Berggren, Willy -48 27.23        4      
Ekberg, Karl Erik -48 30.04  13
M40 Kollberg, Bo -43 29.34        11      
M60 Olsson, Erik -23 33.07  3
 1983-04-23/24 (lö-sö)  | Terräng-SM, Frykstahöjden, Kil - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 000 m terräng MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 13.31        43    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 12.34  13
Lundgren, Bengt -53 12.33        12    
» Wallin, Örjan -51 13.02  29
» Wärngård, Gunnar -57 12.46  18
8 000 m terräng M22   Forss, Michael -62 27.22        38    
M35 Ahlgren, Lars Martin -45 27.45  2
M60 Olsson, Erik -23 33.38  5
Lag Terräng MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 37.55        3    
Lundgren, Bengt -53
» Wärngård, Gunnar -57
 1983-04-17 (sö)  | Terräng-DM, Runby Skola, Upplands Väsby - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
2 000 m terräng P12   Costa, Carlos -71 9.23        42      
Danielsson, Erik -71 9.24  43
Svenléen, Rolf -71 8.54        22      
Wallén, Mattias -72 9.22  40
F12 Kollberg, Susanna -71 8.47  3
Lilliehöök, Sara -71 9.13        10      
Lindoff, Ellinor -71 8.37  2
4 000 m terräng MS   Gustavsson, Christian -59 14.13        36      
» Liljebäck, Lars-Erik -58 12.36  4
» Wallin, Örjan -51 12.44        8      
» Wärngård, Gunnar -57 12.32  3
P14 Wallén, Peter -69 16.42  24
KS Jensen Urstad, Kerstin -54 17.35        20      
Rinaldo, Annica -54 15.47  9
Smith, Caroline -55 15.06  6
F14 Treviranus, Karin -70 22.24  29
6 000 m terräng P16   Bivstedt, Johan -68 24.38        22      
» Danelius, Johan -68 22.47  11
Lawesson, Weine -68 26.29        37      
Palmgren, Göran -68 25.09  27
8 000 m terräng M22   Andersson, Rickard -61 29.34        18      
Forss, Michael -62 27.56  10
Holmgård, Lars -64 31.27        29      
P18 Andersson, Mikael -65 34.02  33
Drevstam, Krister -65 33.41  31
12 000 m terräng MS   Ahlgren, Lars Martin -45 41.58        12      
Hasselqvist, Nils-Göran -55 41.28  7
Lundgren, Bengt -53 38.47  1
Lag Terräng MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 37.54        1 4 km    
» Wallin, Örjan -51
» Wärngård, Gunnar -57                
Ahlgren, Lars Martin -45 2:02.13  2 12 km
Hasselqvist, Nils-Göran -55
Lundgren, Bengt -53                
M22 Forss, Michael -62 1:28.57  4 8 km
Andersson, Rickard -61
Holmgård, Lars -64                
P16 Bivstedt, Johan -68 1:12.34  5 4 km
Palmgren, Göran -68
» Danelius, Johan -68                
KS Jensen Urstad, Kerstin -54 48.28  4 4 km
Rinaldo, Annica -54
Smith, Caroline -55                
F12 Kollberg, Susanna -71 26.37  1 2 km
Lilliehöök, Sara -71
Lindoff, Ellinor -71
 1983-04-16 (lö)  | Hässelbystafetten, Hässelby, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS » Wärngård, Gunnar -57 28.53        3 Klass 1    
» Wallin, Örjan -51
Svedmyr, Åke -48
Malmros, Gustaf -55
Lundgren, Bengt -53
Forss, Michael -62
» Liljebäck, Lars-Erik -58
» Von Essen, Erik -56                
Hasselqvist, Nils-Göran -55 29.58  1 Klass 2
Lindoff, Håkan -64
Svärdling, Lars -61
» Örbrink, Lars -42
Pontén, Lars -55
Gullberg, Pontus -63
Enblom, Hans -61
Lycken, Erik -57                
Hasselkvist, Bengt -58 31.41  10 Klass 2
Nylander, Anders -52
Barman, Dennis -59
Andersson, Rickard -61
 {Hammarby IF lag 4} [1] 32.54        15 Klass 2    
P18  {Hammarby IF lag 1} [1] 32.19        4 Klass 6    
 {Hammarby IF lag 2} [1] 35.52        8 Klass 5    
KS Rinaldo, Annica -54 37.33  3 Klass 4
Andersson, Ethel -65
Smith, Caroline -55
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1983-04-10 (sö)  | SM halvmarathon, Enhörna, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton KS   Smith, Caroline -55 1:22.13      PB 5      
 1983-04-03 (sö)  | Ormingeloppet, Orminge, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 38.15        9 11 km    
KS Smith, Caroline -55 24.17  3 6 km
 1983-03-20 (sö)  | Två sjöar runt, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M22   Andersson, Rickard -61 19.16        33 5,6 km    
Kjellin, Roger -63 18.54  27 5,6 km
P18 Andersson, Mikael -65 21.06        47 5,6 km    
Elinder, Fredrik -66 20.02  33 5,6 km
P16 Bivstedt, Johan -68 20.55  44 5,6 km
Palmgren, Göran -68 21.06        50 5,6 km    
P12 Bivstedt, Niklas -71 24.04  29 5,6 km
P10 Kollberg, Tobias -73 10.00  32 2 km
M35 Ahlgren, Lars Martin -45 37.00        5 11 km    
KS Hagberg, Susanne -60 21.57  13 5,6 km
Jensen Urstad, Kerstin -54 23.04  18 5,6 km
F12 Kollberg, Susanna -71 9.08        8 2 km    
Lindoff, Ellinor -71 8.42  4 2 km
 1983-03-12 (lö)  | Travkrossen, Solvalla, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hasselqvist, Nils-Göran -55 9.08        39 3 km    
Lundgren, Bengt -53 8.37  18 3 km
» Wallin, Örjan -51 8.44        23 3 km    
» Wärngård, Gunnar -57 8.47  25 3 km
 1983-02-12 (lö)  | Vinterkrossen, Tanto, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Ahlgren, Lars Martin -45 11.24        13      
Karlsson, Per -60 10.56  5
KS Jensen Urstad, Kerstin -54 14.28        4      
Smith, Caroline -55 12.59  3
 1983-02-05 (lö)  | Travkross 3, Sundbyholms travbana, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Lindelöw, Jan -59 23.26        37      
Lundgren, Bengt -53 22.09  20
» Wallin, Örjan -51 23.37        61      
» Wärngård, Gunnar -57 22.16  24
Lag Terräng MS » Lindelöw, Jan -59 2:02.00        6      
Lundgren, Bengt -53
» Wallin, Örjan -51
» Wärngård, Gunnar -57
 1983-01-30 (sö)  | DN:s minimara, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton KS   Smith, Caroline -55 1:25.23      PB 2      
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics