HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-05-20
Ute för 1982 Resultatdatum: 1982-12-18
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1982-12-18 (lö)  | Travcrossen, Jägersro, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Forss, Michael -62 16.16        54 5 km    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 15.25  25 5 km
» Lindelöw, Jan -59 16.01        45 5 km    
Lundgren, Bengt -53 15.16  20 5 km
» Wallin, Örjan -51 15.27  26 5 km
» Wärngård, Gunnar -57 14.46  8 5 km
 1982-11-27 (lö)  | Travcrossen, Åbytravet, Mölndal
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Forss, Michael -62 9.11        39 5 km    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8.36  9 5 km
» Lindelöw, Jan -59 9.24        48 5 km    
» Wallin, Örjan -51 9.00  31 5 km
» Wärngård, Gunnar -57 8.46  19 5 km
 1982-11-13 (lö)  | KM i terräng, Kärrtorp, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng P17   Andersson, Mikael -65 19.04        5      
P16 Bivstedt, Johan -68 15.00  1
Bivstedt, Niklas -71 17.28        3      
Lawesson, Weine -68 18.57  4
Palmgren, Göran -68 15.17  2
8 000 m terräng M22   Andersson, Rickard -61 29.33        3      
Andrén, Thomas -62 29.20  2
Forss, Michael -62 27.42        1      
M35 Abrahamsson, Kai -45 33.59  1
12 000 m terräng MS   Johansson, Bengt -59 42.18        3      
Pontén, Lars -55 49.47  4
» Wallin, Örjan -51 41.33        2      
» Wärngård, Gunnar -57 39.43  1
 1982-11-13 (lö)  | Marathontävling, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Maraton MS   Ekberg, Karl Erik -48 3:17.51      PB 206      
M55 Weidenberg, Sven -24 3:43.42  PB 17
KS Smith, Caroline -55 2:53.24  PB 2
 1982-10-31 (sö)  | Tumbaloppet, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 1:16.45        26 20 km    
M22 Gullberg, Pontus -63 ej start  10 km
P16 Forss, Michael -62 ej start          6,5 km    
M35 Kollberg, Bo -43 1:22.35  8 20 km
M50 Weidenberg, Sven -24 1:42.53  18 20 km
 1982-10-23 (lö)  | Roslagsstafetten, Roslagen, Norrtälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS » Wärngård, Gunnar -57 1:14.37        1 Klass 1    
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Lundgren, Bengt -53
Abrahmsén, Lars -57
» Von Essen, Erik -56                
Myrdal, Anders -64 1:19.05  7 Klass 1
Pontén, Lars -55
Forss, Michael -62
» Lindelöw, Jan -59
Enblom, Hans -61
 1982-10-15 (fr)  | Breddtävling, Hässelby IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.01        2 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 38.14        4 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 41.50        3 Final    
 1982-10-13 (on)  | Breddtävling, Hässelby IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.47      SB 1 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.38        4 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 43.94        3 Final    
 1982-10-10 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 35.47        20      
 1982-09-29 (on)  | Breddtävling, Hässelby IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.58      SB 4 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.70        4 Final    
 1982-09-29 (on)  | Buster Cup Final, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Granath, Peter -67 11.9m   -   4 Heat 1    
Wallén, Johan -67 12.75  - 6 Heat 2
1 500 m P16   Bergnäs, Fredrik -67 5:15.18      PB 12      
Elinder, Fredrik -66 4:36.4m PB 9
300 m häck (76,2 cm) P16 » Karlsson, Pontus -67 44.23      PB 6 Heat 2    
Wallén, Johan -67 43.44  6 Heat 1
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.79        5      
Wennberg, Stefan -67 1.61  PB 12
Längd P16 » Karlsson, Pontus -67 5.11    -   10      
Wennberg, Stefan -67 5.01  - 12
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Litzén, Peter -67 26.18      PB 12      
Willis, Anders -66 45.72  PB 4
Stafett 1 000 m P16   Wennberg, Stefan -67 2:16.66        6      
Holm, Thomas -67
» Karlsson, Pontus -67
Wallén, Johan -67
Lag Arena P16   Bergnäs, Fredrik -67 41.5p        6      
Elinder, Fredrik -66
Granath, Peter -67
Holm, Thomas -67
» Karlsson, Pontus -67
Litzén, Peter -67
Wallén, Johan -67
Wennberg, Stefan -67
Willis, Anders -66
 1982-09-26 (sö)  | Huddingemästerskapen, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F12   Hasselberg, Inger -70 9.14    +2.0 PB 1 Heat 4    
9.20  +1.8 4 Final
Hirsch, Katarina -70 8.89  +2.9 1 Heat 2
  9.02    +1.8   2 Final    
Nilsson, Susanne -70 9.11  +2.6 2 Heat 1
9.21  +1.8 PB 5 Final
F11 Olofsson, Ulrika -71 9.15  +1.8 PB 2 Heat 3
80 m F14   Carlsson, Åsa -68 11.67    +1.5   1 Heat 2    
Carlsson, Åsa -68 11.57  [1] +0.9 PB 3 Final
Längd (zon) F14   Carlsson, Åsa -68 4.20    -   6 Final    
F12 Hasselberg, Inger -70 3.79  - 7 Final
Hirsch, Katarina -70 4.41    -   1 Final    
Nilsson, Susanne -70 4.19  - 5 Final
F11 Olofsson, Ulrika -71 4.15  - 6 Final
Kula (2,0 kg) F12   Hasselberg, Inger -70 7.25      PB 8 Final    
Hirsch, Katarina -70 8.20  3 Final
Nilsson, Susanne -70 7.77  5 Final
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1982 för F14
 1982-09-26 (sö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.98    +0.1   4 Heat 7    
Svärdling, Lars -61 11.95  +0.4 5 Heat 6
» Wikström, Peter -57 11.87    +0.1 SB 2 Heat 7    
KS Dowlut, Doreen -65 14.01  -0.6 PB 4 Heat 4
Helge, Anette -63 13.33  +0.2 4 Heat 2
Lignercrona, Berit -62 13.09    +0.2   3 Heat 2    
Södergren, Janina -64 13.90  +0.7 PB 6 Heat 3
400 m MS   Andersson, Mikael -65 58.71        6 Heat 9    
Brodén, Lasse -57 51.58  PB 2 Heat 4
KS Dowlut, Doreen -65 66.30  4 Heat 5
1 500 m MS   Forss, Michael -62 4:06.31        5 Heat 2    
Hedenström, Lars -56 4:12.09  PB 11 Heat 2
Johansson, Bengt -59 4:23.50  9 Heat 3
2 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 2:56.7m [1]   PB        
3 000 m KS   Smith, Caroline -55 10:42.43  [1]            
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:51.6m [1]            
KS Smith, Caroline -55 17:59.80  [2] PB 2 Final
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 29:50.61      SB 1 Heat 1    
Ahlgren, Lars Martin -45 32:55.59  23 Heat 1
» Liljebäck, Lars-Erik -58 30:45.55      PB 8 Heat 1    
» Lindelöw, Jan -59 31:57.00  SB 20 Heat 1
Lundgren, Bengt -53 30:46.57  SB 9 Heat 1
Längd MS   Myrberg, Richard -60 6.05    +0.5 SB 6 Grupp 1    
» Wikström, Peter -57 6.34  -0.5 7 Grupp 2
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.47      SB 10      
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 51.64      SB 5 Final    
Not
[1] - Mellantid
[2] - Är ny klubbrekordgren 1982 för KS
 1982-09-24 (fr)  | KM ungdom, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P16   Elinder, Fredrik -66 8.9m   -   3      
Wallén, Johan -67 7.9m - 1
Wennberg, Stefan -67 7.9m   -   2      
P14 » Danelius, Johan -68 8.6m - 1
P12 Costa, Carlos -71 10.1m - 8
Danielsson, Erik -71 9.5m   -   3      
Eskilsson, Tobias -72 10.4m - 9
Flink, Ragnar -71 9.0m - 2
Holm, Niklas -71 9.7m   -   4      
Holopainen, Mikael -71 10.0m - 7
Svenléen, Rolf -71 8.6m - 1
Wallén, Mattias -72 9.9m   -   5      
Walther, Nils -71 9.9m - 5
F14 Carlsson, Åsa -68 8.8m - 1
Erngren, Charlotte -69 9.7m   -   4      
Nylander, Rose-Marie -69 9.3m - 2
Rosengren, Marie -69 9.4m - 3
Skoogh, Monika -69 9.7m   -   5      
F12 Abu Zaid, Cherin -82 11.5m - 21
Almqvist, Eva -71 9.8m - 7
Amanius, Victoria -71 10.8m   -   20      
Antfolk, Elisabeth -71 9.8m - 7
Brüntesson, Ulrika -72 10.6m - 17
Hasselberg, Inger -70 9.1m   -   3      
Hirsch, Katarina -70 8.8m - 1
Howving, Charlotte -71 10.6m - 17
Karlsson, Ulrika -71 10.6m   -   17      
Kollberg, Susanna -71 10.0m - 11
Larsson, Kia -71 10.4m - 14
Lindoff, Ellinor -71 10.2m   -   13      
Lindqvist, Maria -70 9.9m - 10
Möller, Helena -71 9.3m - 5
Nilsson, Susanne -70 9.0m   -   2      
Olofsson, Ulrika -71 9.2m - 4
Olsson, Jenny -71 9.8m - 7
Palmqvist, Viktoria -71 10.5m   -   16      
Sundberg, Martina -71 10.4m - 14
Treviranus, Karin -70 10.0m - 11
Westerberg, Malin -71 9.5m - 6
800 m P16   Wallén, Johan -67 2:15.6m       1      
P14 » Danelius, Johan -68 2:16.6m PB 1
Lawesson, Weine -68 2:37.9m     PB 2      
P12 Bivstedt, Niklas -71 2:41.5m PB 2
Eskilsson, Tobias -72 3:06.8m PB 5
Flink, Ragnar -71 2:41.0m [1]   PB 1      
Holopainen, Mikael -71 2:51.9m PB 3
Wallén, Mattias -72 2:54.5m PB 4
F14 Carlsson, Åsa -68 2:50.7m     PB 1      
Erngren, Charlotte -69 3:07.1m PB 2
F12 Abu Zaid, Cherin -82 3:53.6m PB 11
Almqvist, Eva -71 2:45.7m       2      
Antfolk, Elisabeth -71 3:20.2m PB 7
Brüntesson, Ulrika -72 3:26.5m PB 10
Hall, Carina -70 3:22.4m     PB 8      
Howving, Charlotte -71 3:25.3m PB 9
Karlsson, Ulrika -71 3:55.1m PB 12
Kollberg, Susanna -71 2:52.3m       3      
Lindoff, Ellinor -71 2:42.0m 1
Lindqvist, Maria -70 3:19.2m PB 6
Palmqvist, Viktoria -71 3:12.5m     PB 5      
Westerberg, Malin -71 3:07.3m PB 4
Längd P16   Elinder, Fredrik -66 4.67    -   2      
» Karlsson, Pontus -67 5.37  - 1
F16 Andersson, Eva -67 4.10    -   3      
Siegman, Marit -69 4.13  [2,3] - 2
Söderström, Karin -67 4.20  - 1
Längd (zon) P14 » Danelius, Johan -68 4.70    -   2      
Englund, Conny -69 3.80  - 5
Palmgren, Göran -68 4.22    -   3      
Qvist, Roland -68 5.42  - 1
Wallén, Peter -69 4.02  - 4
P12 Attlin, Fredrik -71 3.30    -   9      
Costa, Carlos -71 3.51  - 7
Danielsson, Erik -71 3.85  - 4
Eskilsson, Tobias -72 3.37    -   8      
Flink, Ragnar -71 4.00  - 2
Holopainen, Mikael -71 3.61  - 5
Svenléen, Rolf -71 4.23    -   1      
Wallén, Mattias -72 3.55  - 6
Walther, Nils -71 3.87  - 3
F14 Carlsson, Åsa -68 4.22    -   1      
Erngren, Charlotte -69 3.52  - 4
Nylander, Rose-Marie -69 4.20  - 2
Skoogh, Monika -69 3.76    -   3      
F12 Almqvist, Eva -71 3.61  - 8
Amanius, Victoria -71 2.36  - 22
Brüntesson, Ulrika -72 2.95    -   18      
Hall, Carina -70 3.43  - 12
Hall, Stephanie -71 3.59  - 9
Hasselberg, Inger -70 3.72    -   6      
Hirsch, Katarina -70 4.41  - 1
Howving, Charlotte -71 2.91  - 20
Karlsson, Ulrika -71 3.06    -   17      
Kollberg, Susanna -71 3.50  - 11
Larsson, Kia -71 3.43  - 12
Lindoff, Ellinor -71 3.63    -   7      
Lindqvist, Maria -70 3.74  - 5
Möller, Helena -71 3.83  - 4
Nilsson, Susanne -70 4.33    -   2      
Olofsson, Ulrika -71 4.17  - 3
Olsson, Jenny -71 3.25  - 15
Palmqvist, Viktoria -71 3.12    -   16      
Sjödin, Pia -71 2.43  - 21
Sundberg, Martina -71 2.97  - 18
Treviranus, Karin -70 3.41    -   14      
Westerberg, Malin -71 3.56  - 10
Kula (5,5 kg) P16   Elinder, Fredrik -66 8.61      PB 1      
Kula (4,0 kg) P14   Englund, Conny -69 7.18      PB 3      
Palmgren, Göran -68 8.79  PB 1
Wallén, Peter -69 7.79      PB 2      
F16 Andersson, Eva -67 7.81  [4] PB 1
Siegman, Marit -69 7.53  PB 2
Söderström, Karin -67 6.64  PB 3
Kula (3,0 kg) P12   Attlin, Fredrik -71 6.17      PB 2      
Costa, Carlos -71 5.26  PB 5
Danielsson, Erik -71 6.05      PB 3      
Eskilsson, Tobias -72 4.48  PB 6
Svenléen, Rolf -71 6.45  1
Walther, Nils -71 5.34      PB 4      
F14 Carlsson, Åsa -68 6.41  2
Erngren, Charlotte -69 5.62  PB 3
Rosengren, Marie -69 5.55      PB 4      
Skoogh, Monika -69 6.96  PB 1
F12 Amanius, Victoria -71 4.04  PB 14
Hall, Carina -70 5.57      PB 8      
Hasselberg, Inger -70 6.16  PB 4
Hirsch, Katarina -70 7.11  PB 2
Howving, Charlotte -71 4.90      PB 10      
Karlsson, Ulrika -71 4.28  PB 13
Larsson, Kia -71 4.95  PB 9
Lindoff, Ellinor -71 4.64      PB 11      
Lindqvist, Maria -70 5.75  PB 6
Möller, Helena -71 5.68  PB 7
Nilsson, Susanne -70 6.94        3      
Olofsson, Ulrika -71 5.77  PB 5
Sjödin, Pia -71 3.31  PB 15
Sundberg, Martina -71 4.33      PB 12      
Treviranus, Karin -70 7.81  PB 1
Boll (300 gr) P16   Elinder, Fredrik -66 45.62      PB 2      
Wennberg, Stefan -67 50.82  PB 1
P14 Englund, Conny -69 39.34  [5]   PB 2      
Holm, Cyril -68 37.76  PB 3
Qvist, Roland -68 44.46  PB 1
P12 Costa, Carlos -71 24.60      PB 6      
Svenléen, Rolf -71 27.84  [1] PB 5
Boll (150 gr) P12   Attlin, Fredrik -71 35.50      PB 1      
Bivstedt, Niklas -71 30.62  PB 3
Eskilsson, Tobias -72 19.82      PB 7      
Flink, Ragnar -71 28.56  PB 4
Holopainen, Mikael -71 34.36  PB 2
F14 Carlsson, Åsa -68 20.20      PB 4      
Erngren, Charlotte -69 23.67  PB 2
Nylander, Rose-Marie -69 21.99  PB 3
Skoogh, Monika -69 36.40      PB 1      
F12 Amanius, Victoria -71 16.61  PB 10
Hall, Carina -70 26.15  PB 4
Hall, Stephanie -71 25.83      PB 5      
Hasselberg, Inger -70 25.47  PB 6
Hirsch, Katarina -70 28.51  PB 2
Howving, Charlotte -71 17.49      PB 9      
Karlsson, Ulrika -71 12.26  PB 15
Lindoff, Ellinor -71 23.30  PB 7
Lindqvist, Maria -70 21.70      PB 8      
Möller, Helena -71 12.02  PB 16
Nilsson, Susanne -70 26.42  PB 3
Olofsson, Ulrika -71 15.94      PB 12      
Palmqvist, Viktoria -71 16.30  PB 11
Sjödin, Pia -71 12.55  PB 14
Sundberg, Martina -71 15.37      PB 13      
Treviranus, Karin -70 30.76  PB 1
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P11
[2] - Klubbrekord i klassen F13
[3] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för F13. Ingick i grenprogrammet: -1977
[4] - Klubbrekord i klassen F15
[5] - Klubbrekord i klassen P13
 1982-09-22 (on)  | Stockholmspropagandan, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Bohman, Patrik -67 24.47    -   4 Heat 4    
Brodén, Lasse -57 23.85  - 4 Heat 1
» Danelius, Johan -68 27.14    -   5 Heat 3    
Elinder, Fredrik -66 26.59  - 6 Heat 2
Holm, Thomas -67 25.40  - 2 Heat 2
» Karlsson, Pontus -67 26.30    -   4 Heat 2    
Qvist, Roland -68 26.51  - 5 Heat 2
Svärdling, Lars -61 24.11  - 5 Heat 1
Wallén, Johan -67 25.17    -   1 Heat 2    
KS Sköndal, Jeanette -66 30.42  - 4 Heat 1
Wagner, Ewa -66 30.83  - 5 Heat 1
800 m MS   Andersson, Mikael -65 2:18.02      PB 8 Heat 1    
Hedenström, Lars -56 2:03.29  4 Heat 2
Wallén, Lars -64 2:15.16  3 Heat 3
3 000 m MS   Fredriksson, Odd -58 9:13.91      SB 9 Heat 1    
KS Lindoff, Ellinor -71 12:13.75  PB 2 Heat 1
Höjd MS   Holm, Thomas -67 1.70        1 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Lindoff, Håkan -64 49.06        7 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Willis, Anders -66 39.50      PB 8 Final    
 1982-09-21 (ti)  | Distriktscup, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Enblom, Hans -61 2:05.5m       4      
Forss, Michael -62 2:03.3m 3
Wallén, Lars -64 2:18.3m 10
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 4:00.3m       2      
Lundgren, Bengt -53 4:00.2m SB 1
5 000 m MS   Johansson, Bengt -59 16:27.4m       3      
» Lindelöw, Jan -59 15:57.4m 1
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 9:26.9m       1      
Pontén, Lars -55 9:59.9m 2
 1982-09-20 (må)  | KA-tävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Gullbjörk, Christian -70 9.5m   -   4 Heat 1    
F12 Almqvist, Eva -71 9.6m - 4 Heat 2
Hirsch, Katarina -70 8.7m   -   2 Heat 1    
Möller, Helena -71 9.1m - 1 Heat 2
Olofsson, Ulrika -71 9.1m - 3 Heat 1
Olsson, Jenny -71 9.5m - 3 Heat 2
Kula (3,0 kg) P12   Gullbjörk, Christian -70 6.45        3 Final    
Kula (2,0 kg) F12   Almqvist, Eva -71 6.62      PB 4 Final    
Hirsch, Katarina -70 8.26  PB 1 Final
Möller, Helena -71 6.23        5 Final    
Olofsson, Ulrika -71 6.76  [1] PB 3 Final
Olsson, Jenny -71 4.95  PB 8 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 1982-09-19 (sö)  | Septemberspelen, Södertälje IP, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.07    -0.7   4 Heat 2    
12.16  -0.7 6 Final
200 m KS   Lignercrona, Berit -62 27.44    -0.6   2 Heat 1    
27.38  -0.6 PB 4 Final
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.55        1 Heat 2    
52.50  3 Final
3 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 14:24.23      SB 1 Heat 1    
 1982-09-18/19 (lö-sö)  | KM 10-kamp, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Bredeby, Göran -62 brutit             
100 m 12.7m[198] -
Längd 4.25 [175] -
Kula (7,26 kg) 11.64 [575] PB
Höjd 1.51 [324] PB
400 m 59.09 [0] SB
110 m häck (106,7 cm) ej start             
Elinder, Fredrik -66 1 554  [1] - PB 4
100 m 14.0m[198] -
Längd 4.68 [284] -
Kula (7,26 kg) 5.28 [60] PB
Höjd 1.47 [324] PB
400 m 63.5m[0]
110 m häck (106,7 cm) 24.2m[0] -
Diskus (2,0 kg) 13.50 [24] PB
Stav ej res 
Spjut (800 gr, f 1986) 23.81 [216] PB
1 500 m 4:51.2m[448]            
Enblom, Hans -61 5 043  [1] - PB 2
100 m 12.3m[518] -
Längd 5.70 [530] -
Kula (7,26 kg) 8.99 [384]
Höjd 1.71 [588] PB
400 m 54.2m[630]
110 m häck (106,7 cm) 20.0m[361] -
Diskus (2,0 kg) 26.70 [396]
Stav 2.78 [436] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 40.14 [493] SB
1 500 m 4:11.1m[707]            
Forss, Michael -62 2 742  [1] - PB 3
100 m 13.0m[198] -
Längd 5.08 [341] -
Kula (7,26 kg) 7.37 [253] PB
Höjd 1.51 [324] PB
400 m 56.5m[0]
110 m häck (106,7 cm) 21.4m[361] -
Diskus (2,0 kg) 21.45 [263] PB
Stav ej res 
Spjut (800 gr, f 1986) 28.02 [295] PB
1 500 m 4:09.6m[707]            
» Wikström, Peter -57 5 904  [1] - SB 1
100 m 11.9m[585] -
Längd 6.40 [688] -
Kula (7,26 kg) 11.90 [592]
Höjd 1.67 [540] SB
400 m 53.2m[655]
110 m häck (106,7 cm) 17.7m[597] -
Diskus (2,0 kg) 32.91 [539]
Stav 3.34 [601] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 46.66 [587]
1 500 m 4:37.0m[520] SB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1982-09-18 (lö)  | Duvboloppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Johansson, Bengt -59 35.50      PB 26      
 1982-09-18 (lö)  | UP-tävling, Gulleråsen, Rättvik
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m häck (76,2 cm) F12   Hirsch, Katarina -70 11.26    -          
 1982-09-17 (fr)  | Breddtävling, Hässelby IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.40      SB 4      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.42      SB 3      
 1982-09-16 (to)  | Resultattävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) M22   Bredeby, Göran -62 11.50      PB 1      
Enblom, Hans -61 9.31  PB 2
Gustavsson, Mikael -61 8.98  PB 3
Diskus (2,0 kg) M22   Bredeby, Göran -62 34.64        1      
Enblom, Hans -61 26.70  SB 2
Gustavsson, Mikael -61 15.58  PB 4
Spjut (800 gr, f 1986) M22   Bredeby, Göran -62 36.71      SB 1      
Enblom, Hans -61 32.92  SB 3
Gustavsson, Mikael -61 36.39  PB 2
 1982-09-15 (on)  | KA-tävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P14   Bivstedt, Johan -68 60.0m       3      
 1982-09-15 (on)  | Breddtävling, Studenteras IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Slägga (7,26 kg) MS   Myrberg, Richard -60 18.08      PB 8 Final    
 1982-09-15 (on)  | Hellas arenatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Bohman, Patrik -67 13.28    +1.1 PB 4 Heat 4    
Svärdling, Lars -61 11.86  +2.5 4 Heat 3
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 ej start               
Gustavsson, Kristina -58 13.28  +0.9 2 Heat 2
Helge, Anette -63 13.18  +1.0 8 Heat 1
Plüss, Caroline -59 12.77  +1.0 7 Heat 1
200 m MS   Brodén, Lasse -57 24.33    +0.6   3 Heat 3    
» Wikström, Peter -57 ej start 
KS Gustavsson, Kristina -58 27.03    +0.2   2 Heat 2    
Helge, Anette -63 26.94  +0.2 4 Heat 1
Plüss, Caroline -59 25.79  +0.2 2 Heat 1
400 m KS   Gustavsson, Kristina -58 ej start               
Plüss, Caroline -59 ej start 
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 2:01.82        1 Heat 5    
Hedenström, Lars -56 2:02.67  2 Heat 5
Lundgren, Bengt -53 1:54.49      PB 2 Heat 1    
Lycken, Erik -57 1:59.56  3 Heat 2
» Wallin, Örjan -51 ej start  Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 ej start 
Längd KS   Helge, Anette -63 5.12    +0.2   2 Final    
 1982-09-14 (ti)  | Buster Cup P/F15-16, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Bohman, Patrik -67 12.9m   -   4 Heat 1    
Granath, Peter -67 11.7m - 1 Heat 2
Wallén, Johan -67 12.5m   -   2 Heat 1    
F17 Dowlut, Doreen -65 13.9m - 4 Heat 1
» Kapell, Petra -67 14.2m - 7 Heat 2
800 m F17   Sköndal, Jeanette -66 3:01.5m       10      
Wagner, Ewa -66 3:01.5m 11
1 500 m P16   Bohman, Patrik -67 4:52.3m     PB 7      
Elinder, Fredrik -66 4:41.2m PB 6
300 m häck (76,2 cm) P16   Bergnäs, Fredrik -67 47.8m       4 Heat 2    
Wallén, Johan -67 42.5m 1 Heat 1
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.75        3      
Wennberg, Stefan -67 1.60  PB 6
Längd P16   Holm, Thomas -67 5.11    -   6      
Wennberg, Stefan -67 4.87  - 9
F17 » Kapell, Petra -67 4.23    -   10      
Sköndal, Jeanette -66 4.15  - 11
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Bergnäs, Fredrik -67 27.08      PB 13      
» Karlsson, Pontus -67 43.06  3
F18 Fredriksén, Ann -64 31.12        3      
F17 Wagner, Ewa -66 14.56  PB 12
Stafett 1 000 m P16   Granath, Peter -67 2:14.6m       3      
Wennberg, Stefan -67
Holm, Thomas -67
Wallén, Johan -67                
F18 Sköndal, Jeanette -66 2:40.5m 6
Wagner, Ewa -66
» Kapell, Petra -67
Dowlut, Doreen -65
 1982-09-14 (ti)  | Distriktscup för veteraner, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m M35   Abrahamsson, Kai -45 2:20.3m     PB 7 Final    
M40 » Örbrink, Lars -42 2:06.4m 1 Final
1 500 m M35   Abrahamsson, Kai -45 5:11.6m     PB 10 Final    
M40 » Örbrink, Lars -42 4:23.5m 1 Final
5 000 m M35   Ahlgren, Lars Martin -45 16:18.6m       4 Final    
M40 Nilsson, Kari -41 17:15.2m SB 10 Final
 1982-09-13 (må)  | Sthlm;s propaganda, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.19    -1.4   8 Heat 2    
Palmlund, Andreas -64 11.92  -1.5 PB 7 Heat 1
KS Gustavsson, Kristina -58 13.46    -1.2   4 Heat 1    
Lignercrona, Berit -62 13.31  -1.2 2 Heat 1
1 500 m MS   Andersson, Mikael -65 4:49.17      PB 7 Heat 2    
Holmgård, Lars -64 4:38.40  PB 4 Heat 2
400 m häck (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 58.57      PB 4 Heat 1    
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Lindoff, Håkan -64 53.20      PB 4 Final    
Spjut (400 gr) F11   Lindoff, Ellinor -71 16.38      PB 2 Final    
 1982-09-12 (sö)  | MP:s ungdomstävlingar, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F12   Almqvist, Eva -71 9.67    -   4 Heat 1    
Hirsch, Katarina -70 8.89  - 2 Final
Hirsch, Katarina -70 8.80    -   2 Heat 2    
Möller, Helena -71 9.44  - 7 Final
9.33  - 3 Heat 1
Olofsson, Ulrika -71 9.32  - 5 Final
Olofsson, Ulrika -71 9.17  [1] -   4 Heat 2    
Olsson, Jenny -71 9.86  - 6 Heat 2
80 m P14 » Danelius, Johan -68 11.02    -   3 Heat 2    
10.91  - 4 Final
F14 Modin, Anneli -68 11.57  - 7 Final
100 m P16   Granath, Peter -67 12.15    -   3 Heat 2    
F18 Södergren, Janina -64 13.77  - 3 Final
F16 » Kapell, Petra -67 14.25  - 5 Heat 2
800 m P16   Elinder, Fredrik -66 2:19.08        7 Heat 2    
» Karlsson, Pontus -67 2:09.61  4 Heat 2
F18 Wagner, Ewa -66 2:36.56  9 Final
Höjd P18   Holm, Thomas -67 1.78        2 Final    
F12 Almqvist, Eva -71 1.21  PB 3 Final
Hirsch, Katarina -70 1.46        1 Final    
Olsson, Jenny -71 1.05  7 Final
Längd P18   Bergnäs, Fredrik -67 4.86    -   11      
F16 » Kapell, Petra -67 4.72  - 4 Final
Längd (zon) F14   Carlsson, Åsa -68 4.29    -   8 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
 1982-09-12 (sö)  | Plats okänd
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 000 m KS   Smith, Caroline -55 37:30.0m [1]   PB   1    
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1982 för KS
 1982-09-11/12 (lö-sö)  | UDM Uppland, Studenternas IP, Uppsala
  Myrberg deltog utom tävlan
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Längd P18   Myrberg, Richard -60 6.01    -        
P16 Myrberg, Richard -60 5.55  -
Tresteg P18   Myrberg, Richard -60 12.61    -        
P16 Myrberg, Richard -60 13.01  -
 1982-09-11/12 (lö-sö)  | Kalle Anka mästerskapet, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Höjd P14   Åstrand, Lars -68 1.82      PB 1 Final  
Tresteg (zon) P14   Qvist, Roland -68 11.78    +1.1 PB 2 Final  
 1982-09-09 (to)  | Löparnas kväll, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:18.45      PB 2 Final    
Ahlgren, Lars Martin -45 15:58.1m 11 Final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:17.76      PB 1 Final    
» Lindelöw, Jan -59 15:48.8m 9 Final
Lundgren, Bengt -53 14:22.87  PB 3 Final
 1982-09-08 (on)  | Distriktscupen, Nya Gymnasiets IP, Danderyd
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.9m   -   4 Heat 2    
Svärdling, Lars -61 11.7m - 2 Heat 2
» Wikström, Peter -57 11.7m   -   3 Heat 1    
KS Plüss, Caroline -59 12.6m - 1 Heat 2
Södergren, Janina -64 13.9m - 2 Heat 1
200 m MS   Andrén, Thomas -62 25.4m   -   4 Heat 1    
Brodén, Lasse -57 24.7m - 4 Heat 2
Svärdling, Lars -61 24.3m   -   3 Heat 2    
» Wikström, Peter -57 24.0m - 1 Heat 1
KS Plüss, Caroline -59 29.1m - 3 Heat 2
Södergren, Janina -64 29.1m - 3 Heat 1
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.1m       2 Heat 2    
Lundgren, Bengt -53 53.2m 2 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 60.3m       3 Heat 2    
Enblom, Hans -61 59.2m 2 Heat 1
Lundgren, Bengt -53 59.1m 2 Heat 2
 1982-09-07 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Andersson, Mikael -65 41.0m       2 Heat 2    
3 000 m MS   Holmgård, Lars -64 9:58.4m     PB 8 Final    
 1982-09-05 (sö)  | Personliga rekorens dag, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brunnstedt, Eric -68 12.24  [1,2] +0.7 PB 2 Heat 7    
» Wikström, Peter -57 12.05  -0.2 2 Heat 6
K22 Lignercrona, Berit -62 13.04    +1.7 PB 1 Heat 3    
F19 Helge, Anette -63 13.14  +1.7 PB 2 Heat 3
400 m F19   Helge, Anette -63 60.46        6 Heat 1    
800 m MS   Litzén, Bo -64 1:55.90        2 Heat 2    
Litzén, Peter -67 2:17.51  PB 4 Heat 8
Lundgren, Bengt -53 1:55.29      PB 1 Heat 2    
Wallén, Lars -64 2:15.30  5 Heat 7
» Wärngård, Gunnar -57 1:55.02  5 Heat 1
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 4:02.08        8 Heat 1    
Enblom, Hans -61 4:06.29  5 Heat 2
Johansson, Bengt -59 4:24.6m       12 Heat 3    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.12  3 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 4:22.5m 12 Heat 2
KS Smith, Caroline -55 4:47.92  PB 3 Heat 1
Längd MS   Myrberg, Richard -60 5.66    +1.6   9      
» Wikström, Peter -57 6.08  -0.2 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P14
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P14. Ingick i grenprogrammet: 1971-1981
 1982-09-04/05 (lö-sö)  | VIK:s Hösttävlingar, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:19.09        3 Final  
 1982-09-04 (lö)  | Buster Cup-match, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Fredriksson, Magnus -71 9.78    -   4 Heat 2    
Svenléen, Rolf -71 9.36  - 3 Heat 1
Wennersten, Jonas -71 9.59    -   2 Heat 2    
F12 Möller, Helena -71 9.49  - 3
Nilsson, Susanne -70 9.34  - 2
Olofsson, Ulrika -71 9.51    -   4      
Olsson, Jenny -71 10.17  - 7
80 m P14   Brunnstedt, Eric -68 10.02    -   1      
Åstrand, Lars -68 10.60  - 4
F14 Carlsson, Åsa -68 11.83    -   4      
Mörner, Caroline -68 11.24  - 2
800 m F14   Båveryd, Sofia -68 2:43.41        3      
Schwank, Monica -68 3:06.82  PB 5
F12 Almqvist, Eva -71 2:47.23        2      
Lindoff, Ellinor -71 2:45.41  1
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 2:57.54        2      
» Danelius, Johan -68 2:56.27  1
Danielsson, Torkel -69 3:11.43        6      
Kollberg, Jonas -69 3:29.5m 11
Wallén, Peter -69 3:17.47  8
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:30.91        1      
Wallén, Mattias -72 3:36.46  PB 5
Wennersten, Jonas -71 3:31.51  PB 2
80 m häck (84 cm) P14 » Danelius, Johan -68 14.5m   -   5      
Holm, Cyril -68 14.9m - 6
80 m häck (76,2 cm) F14   Carlsson, Åsa -68 15.36    -   2      
Modin, Anneli -68 18.13  - 4
Höjd P12   Bivstedt, Niklas -71 1.05        7      
Gullbjörk, Christian -70 1.15  4
F12 Almqvist, Eva -71 1.15        3      
Hirsch, Katarina -70 1.25  1
Lindoff, Ellinor -71 1.15  3
Längd (zon) P14   Holm, Cyril -68 4.34    -   8      
Kollberg, Jonas -69 3.98  - 9
Qvist, Roland -68 5.46    -   2      
Åstrand, Lars -68 5.85  - 1
P12 Danielsson, Erik -71 3.57  - 8
Fredriksson, Magnus -71 3.61    -   7      
Svenléen, Rolf -71 3.92  - 3
Walther, Nils -71 3.39  - 9
F14 Båveryd, Sofia -68 3.92    -   4      
Wennersten, Anna Karin -68 3.90  - 5
F12 Hirsch, Katarina -70 4.50  - 1
Olsson, Jenny -71 3.40  - 5
Kula (4,0 kg) P14   Brunnstedt, Eric -68 9.13        4      
Danielsson, Torkel -69 7.91  7
Morgner, James -69 9.09  PB 5
Kula (3,0 kg) P12   Danielsson, Erik -71 5.41        7      
Gullbjörk, Christian -70 6.16  4
Wallén, Mattias -72 4.40        9      
Walther, Nils -71 4.99  8
F14 Modin, Anneli -68 7.05  SB 2
Schwank, Monica -68 6.83      PB 4      
Wennersten, Anna Karin -68 7.16  PB 1
Kula (2,0 kg) F12   Möller, Helena -71 6.51  [1]   PB 3      
Nilsson, Susanne -70 8.35  PB 1
5 x 60 m P12   Danielsson, Erik -71 46.08        2      
Gullbjörk, Christian -70
Walther, Nils -71
Fredriksson, Magnus -71
Svenléen, Rolf -71                
F12 Hirsch, Katarina -70 44.04  1
Olofsson, Ulrika -71
Möller, Helena -71
Almqvist, Eva -71
Nilsson, Susanne -70
4 x 80 m P14    {Hammarby IF} [2] diskad               
F14 Carlsson, Åsa -68 46.07  2
Mörner, Caroline -68
Båveryd, Sofia -68
Schwank, Monica -68
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
[2] - Lagets deltagare är okända
 1982-08-24/09-02 (ti-to)  | JDM + UDM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Holm, Thomas -67 12.75    -0.8 PB 4 Heat 2 to  
ej start  Semi 1 to
Wallén, Johan -67 12.79    -0.8 PB 5 Heat 1 to  
F18 Södergren, Janina -64 14.15  -1.1 4 Heat 1 to
14.06  -1.1 PB 7 Final to
F16 Broberg, Camilla -67 13.74  +1.2 PB 5 Heat 2 on
  13.75    -1.1   7 Semi 1 on  
» Kapell, Petra -67 14.48  +0.5 SB 6 Heat 3 on
Wagner, Ewa -66 15.20  -1.0 PB 5 Heat 5 on
200 m K22   Helge, Anette -63 27.02    -1.9   2 Heat 2 on  
26.90  -0.4 6 Final on
Lignercrona, Berit -62 27.66  -1.8 4 Heat 1 on
400 m M22   Enblom, Hans -61 54.10      PB 6 Heat 1 to  
P18 Andersson, Mikael -65 62.43  6 Heat 3 to
P16 Elinder, Fredrik -66 61.01      PB 5 Heat 2 on  
Holm, Thomas -67 61.51  PB 5 Heat 4 on
Wallén, Johan -67 56.41  PB 4 Heat 1 on
  ej start          Semi 1 on  
K22 Helge, Anette -63 59.19  PB 2 Final on
59.91  1 Heat 1 on
800 m P18   Andersson, Mikael -65 2:23.32      PB 7 Heat 2 ti  
Lindoff, Håkan -64 1:59.52  1 Heat 3 ti
  1:59.48        5 Final on  
Litzén, Bo -64 2:01.37  1 Heat 1 ti
1:55.08  1 Final on
Myrdal, Anders -64 2:00.70  PB 3 Heat 2 ti
  2:00.21      PB 7 Final on  
Wallén, Lars -64 2:16.76  5 Heat 4 ti
P16 Bergnäs, Fredrik -67 2:29.75  8 Heat 1 on
Elinder, Fredrik -66 2:15.85      PB 6 Heat 2 on  
» Karlsson, Pontus -67 2:09.32  3 Heat 3 on
Wallén, Johan -67 2:12.26  4 Heat 2 on
F18 Dowlut, Doreen -65 2:33.59      PB 6 Heat 1 on  
F16 Sköndal, Jeanette -66 2:44.36  5 Heat 2 on
1 500 m MS   Barman, Dennis -59 4:22.08        6 Heat 2 ti  
M22 Enblom, Hans -61 4:06.32  4 Heat 3 ti
  ej start          Final on  
Forss, Michael -62 4:03.18  3 Heat 1 ti
4:01.18  6 Final on
P18 Lindoff, Håkan -64 4:11.05  2 Heat 2 on
  4:07.75      SB 7 Final to  
Litzén, Bo -64 4:11.05  2 Heat 1 on
Litzén, Bo -64 3:58.62  PB 2 Final to
Myrdal, Anders -64 4:16.41  4 Heat 3 on
  4:09.16      PB 9 Final to  
Wallén, Lars -64 4:38.4m 10 Heat 3 on
5 000 m M22   Forss, Michael -62 15:36.8m     PB 10 Final on  
2 000 m h (91,4 cm) P16   Elinder, Fredrik -66 7:19.43      PB 9 Final ti  
» Karlsson, Pontus -67 7:00.19  7 Final ti
100 m häck (76,2 cm) F16 » Kapell, Petra -67 18.54    +1.5 PB 6 Heat 3 to  
300 m häck (76,2 cm) P16   Bergnäs, Fredrik -67 49.71      PB 4 Heat 2 ti  
Matz, Göran -67 42.98  PB 2 Heat 1 ti
  ej start          Semi 1 ti  
Wallén, Johan -67 42.59  [1] PB 4 Heat 3 ti
42.78  5 Semi 2 ti
400 m häck (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 59.31        4 Final ti  
400 m häck (76,2 cm) K22   Helge, Anette -63 63.69        2 Final ti  
Längd M22   Bredeby, Göran -62 5.26    -0.4 PB 10   on  
P16 Holm, Thomas -67 5.07  +0.9 PB 15 ti
Matz, Göran -67 5.21    +0.4 PB 10   ti  
Wennberg, Stefan -67 5.15  +0.5 PB 12 ti
K22 Helge, Anette -63 5.28  [2] +0.9 SB 2 Final ti
F18 Södergren, Janina -64 4.57    -0.8 SB 4 Final on  
F16 Broberg, Camilla -67 4.46  +0.9 PB 12 to
Sköndal, Jeanette -66 3.93  +0.8 PB 21 to
Diskus (2,0 kg) M22   Bredeby, Göran -62 39.10      PB 5 Final ti  
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Karlsson, Pontus -67 47.64  [1]   PB 3 Final on  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Klubbrekord i klassen F19
 1982-08-30/31 (må-ti)  | Distriktsfinal Kalle Anka, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Danielsson, Erik -71 9.69    -1.2 PB 6 Heat 1  
Svenléen, Rolf -71 9.24  -1.0 PB 4 Heat 3
F12 Hasselberg, Inger -70 9.37    -1.1 PB 6 Heat 1  
Hirsch, Katarina -70 9.22  -1.2 2 Heat 4
Nilsson, Susanne -70 9.30  -1.1 PB 4 Heat 1
800 m F12   Almqvist, Eva -71 2:43.76      PB 6 B-heat  
Hasselberg, Inger -70 2:46.62  PB 2 C-heat
Kollberg, Susanna -71 2:49.32        6 C-heat  
Lindoff, Ellinor -71 2:36.72  5 A-heat
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 2:52.89      PB 1 B-heat  
» Danelius, Johan -68 2:53.97  9 A-heat
60 m häck (76,2 cm) F12   Hasselberg, Inger -70 12.60    -1.3 PB 3 Heat 2  
13.00  -0.9 8 Final
Hirsch, Katarina -70 12.54  -0.6 PB 4 Heat 1
  12.63    -0.9   7 Final  
Nilsson, Susanne -70 12.51  -0.9 PB 5 Final
12.54  -0.6 5 Heat 1
Olofsson, Ulrika -71 13.04  [1] -1.3 PB 5 Heat 2
80 m häck (84 cm) P14   Holm, Cyril -68 14.83  [2] -1.0 PB 6 Heat 1  
Höjd P12   Gullbjörk, Christian -70 1.15        24    
F12 Almqvist, Eva -71 1.15  18
Hirsch, Katarina -70 1.45        2 Final  
Lindoff, Ellinor -71 1.25  11
Längd (zon) P14   Appelkvist, Mattias -69 4.94    -   22    
Qvist, Roland -68 5.33  - 7 Final
P12 Danielsson, Erik -71 3.76    -   24    
Svenléen, Rolf -71 3.93  - 22
F12 Hirsch, Katarina -70 4.28  - 9
Nilsson, Susanne -70 4.20    -   13    
Olofsson, Ulrika -71 3.90  - 27
Kula (3,0 kg) F12   Nilsson, Susanne -70 7.88      PB 14   ti  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
[2] - Är ny klubbrekordgren 1982 för P14
 1982-08-30 (må)  | Sthlms-propaganda, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Andersson, Mikael -65 58.41      PB 2 Heat 5    
Brodén, Lasse -57 52.12  5 Heat 1
Hedenström, Lars -56 56.67        5 Heat 4    
Litzén, Peter -67 59.78  PB 5 Heat 5
Svärdling, Lars -61 52.95  SB 1 Heat 3
Törnell, Jonas -57 55.72        6 Heat 3    
Wallén, Lars -64 59.16  PB 3 Heat 5
KS Dowlut, Doreen -65 65.41  2 Final
2 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 5:23.89      PB 2 Heat 1    
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 17.54    +1.9 SB 4 Final    
 1982-08-29 (sö)  | Väsbyloppet, Runby skola, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Johansson, Bengt -59 53.24        8 15 km    
 1982-08-28/29 (lö-sö)  | Finnkamp, Olympiastadion Helsingfors, FIN
  Oklart tävlingsdag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 9:15.00        6    
 1982-08-28/29 (lö-sö)  | Svealandsmästerskap mångkamp, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp F12   Hirsch, Katarina -70 0  [1] -   2    
60 m 8.91 [0] -
Höjd 1.46 [682] PB 1
Kula (2,0 kg) 8.06 [450]
Längd (zon) 4.42 [533] -
800 m 2:56.55 [424]
Not
[1] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
 1982-08-28 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Andersson, Mikael -65 12.93    -   4 Heat 2    
P16 Wennberg, Stefan -67 12.81  - 8 Final
P14 » Danelius, Johan -68 13.61    -   3 Final    
Wallén, Peter -69 15.37  - 5 Final
F18 Dowlut, Doreen -65 14.01  - 5 Final
Södergren, Janina -64 13.94    -   4 Final    
F16 » Kapell, Petra -67 14.45  - 5 Final
Sköndal, Jeanette -66 14.76  - 6 Final
Wagner, Ewa -66 14.96  - 7 Final
200 m MS   Brodén, Lasse -57 23.72    -   2 Heat 3    
» Wikström, Peter -57 24.30  - 3 Heat 4
KS Gustavsson, Kristina -58 27.42    -   3 Heat 2    
Helge, Anette -63 26.63  - 1 Heat 2
Plüss, Caroline -59 24.90  - 2 Heat 1
800 m KS   Andersson, Ethel -65 2:33.22        7 Heat 2    
Plüss, Caroline -59 2:12.42  PB 3 Heat 1
Rinaldo, Annica -54 2:19.82        2 Heat 2    
F16 Sköndal, Jeanette -66 2:39.19  7 Final
Wagner, Ewa -66 2:37.5m 6 Final
1 000 m MS   Hedenström, Lars -56 2:40.10      SB 3 Heat 3    
Lundgren, Bengt -53 2:25.36  PB 3 Heat 1
Törnell, Jonas -57 2:43.42      SB 6 Heat 3    
» Wärngård, Gunnar -57 2:32.27  SB 10 Heat 1
P18 Andersson, Mikael -65 3:07.9m PB 11 Heat 2
Myrdal, Anders -64 2:37.69      PB 4 Heat 1    
Wallén, Lars -64 2:55.22  PB 7 Heat 2
P16 Elinder, Fredrik -66 2:57.97  PB 7 Heat 2
» Karlsson, Pontus -67 2:46.53  [1,2]   PB 7 Heat 1    
Litzén, Peter -67 3:01.97  PB 10 Heat 2
Wallén, Johan -67 2:48.81  PB 8 Heat 1
P14 Bivstedt, Johan -68 2:53.82      PB 5 Heat 1    
Danielsson, Torkel -69 3:04.98  PB 4 Heat 2
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:43.86  6 Final
3 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 9:14.2m       11 Heat 2    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 8:20.69  PB 2 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 9:14.0m 12 Heat 1
300 m häck (76,2 cm) F16 » Kapell, Petra -67 54.08  [3]   PB 3 Final    
Längd MS » Wikström, Peter -57 6.45    +0.2 SB 5 Final    
KS Helge, Anette -63 5.23  - 2 Final
Längd (zon) P14   Åstrand, Lars -68 5.63    +1.5 PB 1 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Grenen har utgått ur grenprogrammet för P15. Ingick i grenprogrammet: 1963-1967
[3] - Klubbrekord i klassen F15
 1982-08-23 (må)  | Haningespelen, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Svärdling, Lars -61 11.91    +1.5 PB 4 Heat 2    
1 500 m MS   Gustavsson, Christian -59 4:15.3m       16      
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:58.59  6 Final
 1982-08-22 (sö)  | Hellas Ungdomsspel, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F12   Olofsson, Ulrika -71 9.36    -1.8   5 Heat 5    
80 m P14   Morgner, James -69 11.16    +1.4 PB 5 Heat 6    
100 m P16   Wennberg, Stefan -67 12.78    +3.3   4 Heat 3    
200 m K22   Lignercrona, Berit -62 27.11    -   1 Final    
F18 Andersson, Ethel -65 28.21  - 2 Heat 2
Dowlut, Doreen -65 28.33    -   6 Heat 1    
Södergren, Janina -64 28.23  - 5 Heat 1
F16 Kollbrink, Ann -67 30.77  - 6 Heat 1
300 m P16 » Karlsson, Pontus -67 41.29      PB 3 Heat 1    
800 m M22   Barman, Dennis -59 2:05.03        6 Heat 1    
F16 Sköndal, Jeanette -66 2:38.69  SB 8 Heat 2
Wagner, Ewa -66 2:39.60        9 Heat 2    
F12 Almqvist, Eva -71 2:48.11  PB 2 Heat 4
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 2:56.61      PB 6 Heat 2    
» Danelius, Johan -68 2:53.81  PB 2 Heat 2
Danielsson, Torkel -69 3:07.94        8 Heat 3    
Lawesson, Weine -68 3:22.38  PB 10 Heat 4
Palmgren, Göran -68 3:17.17  11 Heat 3
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:26.28      PB 1 Heat 3    
Gullbjörk, Christian -70 3:44.79  6 Heat 3
100 m häck (76,2 cm) F16   Kollbrink, Ann -67 18.31    +1.5 PB 5 Final    
Höjd F12   Almqvist, Eva -71 1.20        8 Final    
Längd F16   Andersson, Eva -67 3.93    -   13      
Längd (zon) P14   Holm, Cyril -68 4.50    0.0 PB 22      
Palmgren, Göran -68 4.41  +0.2 PB 25
F12 Olofsson, Ulrika -71 3.90  - 24
Kula (4,0 kg) F16   Andersson, Eva -67 6.64      PB 5 Final    
Kula (3,0 kg) P12   Gullbjörk, Christian -70 6.66        11      
 1982-08-21/22 (lö-sö)  | DF mångkamp, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Brunnstedt, Eric -68 0  [1,2] - PB 11    
80 m häck (84 cm) 15.1m[0] -
Längd (zon) 4.91 [341] -
Kula (4,0 kg) 8.99 [384]
Höjd 1.47 [324] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 23.20 [204] PB
800 m 2:19.6m[433]     PB      
Qvist, Roland -68 brutit 
80 m häck (84 cm) 15.5m[0] -
Längd (zon) 5.11 [341] -
Kula (4,0 kg) 8.07 [311] PB
Höjd ej start 
5-kamp F12   Hirsch, Katarina -70 0  [3,2] - PB 2    
60 m 8.9m[0] -
Höjd 1.32 [514]
Kula (2,0 kg) 8.00 [446]
Längd (zon) 4.47 [546] -
800 m 2:49.1m[486]     PB      
F11 Lindoff, Ellinor -71 0  [2] - PB 14
60 m 10.0m[0] -
Höjd 1.24 [408]
Kula (2,0 kg) 6.05 [287]
Längd (zon) 3.73 [349] -
800 m 2:41.5m[555]
5-kamp P11   Svenléen, Rolf -71 0  [2] - PB 11    
60 m 8.8m[0] -
Höjd 1.28 [167] PB
Kula (3,0 kg) 6.34 [162]
Längd (zon) 4.27 [185] -
800 m 2:45.8m[176] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: form/tab saknas
[3] - Är ny klubbrekordmångkamp 1982 för F12
 1982-08-20/22 (fr-sö)  | JSM, Sollentunavallen, Sollentuna - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
800 m P18   Lindoff, Håkan -64 2:00.33        4 Heat 6  
Litzén, Bo -64 1:58.11  1 Heat 1
1:56.64  6 Final
2 000 m h (91,4 cm) M22   Enblom, Hans -61 6:03.66        5 Heat 2 fr  
6:05.69  10 Final
Forss, Michael -62 6:02.42  4 Heat 1 fr
  6:05.51        9 Final  
P18 Myrdal, Anders -64 6:31.72  PB 10 Heat 2
100 m häck (84 cm) K22   Helge, Anette -63 14.91    +0.3   2 Heat 2  
14.86  +0.1 3 Final
400 m häck (76,2 cm) K22   Helge, Anette -63 64.37        3 Heat 2 fr  
62.53  4 Final fr
 1982-08-21 (lö)  | Enhörnaloppet, Enhörna, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp KS   Smith, Caroline -55 19.33        1 5 km    
 1982-08-18 (on)  | Distriktscup, Vilundavallen, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Broberg, Camilla -67 13.4m   -   3 Final    
Helge, Anette -63 13.1m - 2 Final
Lignercrona, Berit -62 13.4m - 3 Final
200 m KS   Andersson, Ethel -65 28.7m   -   2 Final    
Lignercrona, Berit -62 28.2m - 1 Final
400 m KS   Andersson, Ethel -65 66.1m       2 Final    
Dowlut, Doreen -65 64.8m 1 Final
800 m M35   Abrahamsson, Kai -45 2:21.4m     PB 7 Final    
M40 » Örbrink, Lars -42 2:08.6m 1 Final
1 500 m M35   Ahlgren, Lars Martin -45 4:32.1m     PB 4 Final    
5 000 m MS   Näsström, Max -48 17:05.8m     PB 3 Final    
M40 Nilsson, Kari -41 18:03.5m SB 11 Final
100 m häck (84 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 17.2m   -   3 Final    
Helge, Anette -63 14.6m - 1 Final
 1982-08-17 (ti)  | Propaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Mikael -65 27.15    -   4 Heat 7    
KS Rinaldo, Annica -54 27.91  - 1 Heat 3
400 m MS   Andersson, Mikael -65 63.38      PB 5 Heat 2    
1 500 m KS   Smith, Caroline -55 4:55.48        2 Final    
1 eng. mil MS   Ahlgren, Lars Martin -45 4:53.63      PB 9 Heat 2    
Johansson, Bengt -59 4:46.76  PB 3 Heat 3
Näsström, Max -48 4:58.17  PB 8 Heat 3
 1982-08-17 (ti)  | Distriktscup, Hallunda IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.0m   -   2 Heat 2    
» Wikström, Peter -57 11.8m - 2 Heat 1
200 m MS » Wikström, Peter -57 24.1m   -   2 Heat 1    
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.8m       2 Heat 2    
Lundgren, Bengt -53 52.6m 1 Heat 1
800 m MS   Gustavsson, Christian -59 2:02.2m       6      
Lundkvist, Mats -56 2:06.6m PB 8
Nylander, Anders -52 2:02.8m 7
1 500 m MS   Lycken, Erik -57 4:04.7m       1      
5 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 14:52.4m       1      
» Skjutar, Arne -58 15:55.2m SB 3
3 000 m h (91,4 cm) MS » Lindelöw, Jan -59 9:50.1m     PB 3      
 1982-08-16 (må)  | KA tävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m F12   Hirsch, Katarina -70 2:55.6m     PB 4 Final    
Möller, Helena -71 3:09.0m PB 7 Final
Längd (zon) F12   Hirsch, Katarina -70 4.29    -   2 Final    
Möller, Helena -71 3.34  - 10
Olofsson, Ulrika -71 3.84  - 8 Final
 1982-08-13/15 (fr-sö)  | SM, Kvarnvallen, Piteå - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m MS   Wikström, Johan -59 diskad          Heat 5  
KS Plüss, Caroline -59 25.41  +3.2 3 Heat 5
25.49  -1.1 5 Semi 3
400 m KS   Plüss, Caroline -59 55.56        2 Heat 2 fr  
Plüss, Caroline -59 54.77  PB 3 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 9:00.68        1 Heat 2 fr  
8:53.08  4 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.97    -0.5   3 Heat 2  
15.25  -2.5 7 Final
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 62.53        3 Heat 1  
 1982-08-14 (lö)  | Midnattsloppet, Södermalm, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Ahlgren, Lars Martin -45 26.35        24      
Gustavsson, Christian -59 27.06  33
Johansson, Bengt -59 27.38        47      
» Lindelöw, Jan -59 26.30  21
Näsström, Max -48 27.42  49
» Skjutar, Arne -58 26.07        13      
» Wallin, Örjan -51 26.16  17
KS Smith, Caroline -55 30.46  3
 1982-08-14 (lö)  | Propagandatävling, Trollbäckens IP, Tyresö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Brodén, Lasse -57 24.48    -   1 Heat 4    
Enblom, Hans -61 25.61  - 2 Heat 4
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 27.46    -   1 Heat 3    
Lignercrona, Berit -62 27.84  - 2 Heat 3
 1982-08-10/11 (ti-on)  | KA mångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp F12   Nilsson, Susanne -70 brutit  [1]         ti  
60 m ej start  ti
Höjd 1.28 [422] PB ti
Kula (2,0 kg) 7.49 [406] PB ti
Längd (zon) 4.06 [425] - ti
800 m brutit            ti  
F11 Möller, Helena -71 brutit  ti
60 m ej start  ti
Höjd 1.08 [0] ti
Kula (2,0 kg) 6.30 [309] ti
Längd (zon) 3.34 [0] - ti
800 m brutit  ti
Not
[1] - Är ny klubbrekordmångkamp 1982 för F12
 1982-08-07/10 (lö-ti)  | Upplands DM, Stidenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Längd MS   Nyberg, Rickard -61 5.64    -       ti  
 1982-08-09 (må)  | Nationell tävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS » Wikström, Peter -57 24.43    +0.6   2 Heat 4    
Åstrand, Lars -68 26.50  +0.6 PB 7 Heat 2
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 27.30    -0.6   3 Heat 2    
Dowlut, Doreen -65 28.54  -0.9 PB 4 Heat 3
Gustavsson, Kristina -58 26.77  -0.6 2 Heat 2
Helge, Anette -63 26.72    -0.6   1 Heat 2    
Lignercrona, Berit -62 27.65  -0.9 PB 2 Heat 3
800 m MS   Forss, Michael -62 1:58.22        4 Heat 3    
Hedenström, Lars -56 2:03.64  6 Heat 5
Litzén, Bo -64 1:55.27        2 Heat 2    
Lundgren, Bengt -53 1:55.49  PB 7 Heat 1
Lundkvist, Mats -60 2:01.52  PB 2 Heat 5
Lycken, Erik -57 1:57.95        8 Heat 2    
Myrdal, Anders -64 2:03.34  6 Heat 4
Nylander, Anders -52 2:03.02  5 Heat 4
Törnell, Jonas -57 2:03.49  5 Heat 5
3 000 m MS   Barman, Dennis -59 9:31.50        5 Heat 4    
Johansson, Bengt -59 9:19.98  9 Heat 3
» Lindelöw, Jan -59 8:49.34  9 Heat 1
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.82    -0.1   1 Final    
 1982-08-06/08 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 3:02.23        3 Final  
P11 Bivstedt, Niklas -71 3:33.11  PB 7 Final
 1982-08-07 (lö)  | Scaniaspelen, Södertälje IP, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Gustavsson, Christian -59 4:07.38        4 B-final    
 1982-08-03/05 (ti-to)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Broberg, Joakim -65 ej start            ti  
Pettersson, Tomas -65 12.24  -0.7 PB 7 Heat 3 ti
» Wikström, Peter -57 12.30    -0.9   6 Heat 4 ti  
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 13.34  +0.7 6 Heat 2 to
Andersson, Ethel -65 ej start  on
Dowlut, Doreen -65 ej start            to  
Gustavsson, Kristina -58 13.13  -0.8 PB 4 Heat 1 to
Helge, Anette -63 13.18  -0.1 5 Heat 4 to
» Kapell, Petra -67 ej start            to  
Lignercrona, Berit -62 13.25  -0.5 PB 6 Heat 3 to
Plüss, Caroline -59 12.58  -0.1 4 Heat 4 to
  12.56    +0.5   7 A-final to  
Södergren, Janina -64 ej start  to
Wagner, Ewa -66 ej start  on
ej start  to
200 m MS   Björkman, Thomas -55 ej start            on  
Broberg, Joakim -65 ej start  on
Brodén, Lasse -57 23.95    +0.6   3 Heat 8 on  
Pettersson, Tomas -65 24.40  +1.6 4 Heat 7 on
» Wikström, Peter -57 24.72  +0.2 7 Heat 9 on
400 m MS   Björkman, Thomas -55 ej start            to  
Broberg, Joakim -65 ej start  to
Brodén, Lasse -57 52.13        4 Heat 4 to  
» Danelius, Johan -68 ej start  to
Elinder, Fredrik -66 61.95  PB 3 Heat 10 to
Hedenström, Lars -56 ej start            to  
Holm, Cyril -68 ej start  to
Litzén, Bo -64 51.85  PB 4 Heat 3 to
Litzén, Peter -67 ej start            to  
Lundkvist, Mats -60 53.99  PB 2 Heat 8 to
Lycken, Erik -57 63.07  [1] to
Törnell, Jonas -57 54.98      PB 5 Heat 8 to  
M22 Andrén, Thomas -62 54.41  2 Heat 3 to
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 60.40  PB 6 Heat 3 ti
Andersson, Ethel -65 ej start            ti  
Båveryd, Sofia -68 ej start  ti
Dowlut, Doreen -65 63.80  PB 1 Heat 7 ti
Gustavsson, Kristina -58 ej start            ti  
Helge, Anette -63 59.45  PB 5 Heat 3 ti
Kiili, Eerika -64 ej start  ti
Plüss, Caroline -59 55.58        1 Heat 1 ti  
Rinaldo, Annica -54 60.97  4 Heat 5 ti
Schnell, Cecilia -62 65.42  PB 4 Heat 7 ti
800 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 2:13.20      PB 9 Heat 17 ti  
Barman, Dennis -59 2:04.22  7 Heat 14 ti
Berggren, Willy -48 ej start            ti  
Enblom, Hans -61 1:58.17  3 Heat 6 ti
Forss, Michael -62 1:57.99  PB 3 Heat 8 ti
Gustavsson, Christian -59 2:00.18      PB 8 Heat 9 ti  
Hedenström, Lars -56 2:04.22  8 Heat 14 ti
Karlsson, Per -60 ej start  ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:55.52      PB 3 C-final ti  
» Lindelöw, Jan -59 2:01.6m 4 Heat 12 ti
Lindoff, Håkan -64 1:59.25  4 Heat 8 ti
Litzén, Bo -64 1:55.09        1 C-final ti  
Lundgren, Bengt -53 ej start  ti
Lundkvist, Mats -60 2:02.02  PB 5 Heat 13 ti
Lycken, Erik -57 1:57.53      SB 2 Heat 8 ti  
Nylander, Anders -52 2:00.13  SB 2 Heat 10 ti
» Svedmyr, Åke -48 1:58.37  SB 7 Heat 5 ti
Törnell, Jonas -57 2:03.18      SB 9 Heat 13 ti  
Wallén, Lars -64 2:12.48  PB 1 Heat 19 ti
» Von Essen, Erik -56 1:53.41  SB 11 A-final ti
» Wärngård, Gunnar -57 ej start            ti  
KS Dieng, Sussi -58 ej start  to
Rinaldo, Annica -54 ej start  to
F14 Båveryd, Sofia -68 ej start            on  
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:42.44  6 Final on
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 ej start            ti  
P12 Bivstedt, Niklas -71 ej start  ti
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 ej start            to  
Enblom, Hans -61 4:01.68  4 Heat 4 to
Forss, Michael -62 4:02.94        6 Heat 4 to  
Karlsson, Per -60 ej start  to
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:49.83  PB 3 Heat 1 to
» Lindelöw, Jan -59 4:02.97      SB 7 Heat 4 to  
Lundgren, Bengt -53 ej start  to
Lycken, Erik -57 4:01.09  SB 1 Heat 5 to
» Svedmyr, Åke -48 ej start            to  
Wallén, Lars -64 4:37.93  PB 9 Heat 11 to
» Von Essen, Erik -56 3:54.62  PB 1 Heat 3 to
3 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 9:33.30  [1]         on  
Gustavsson, Christian -59 9:09.90  [1] on
Johansson, Bengt -59 9:19.79  [1]   PB     on  
P16 Elinder, Fredrik -66 10:22.18  PB 9 Heat 2 ti
Litzén, Peter -67 ej start  ti
P14 » Danelius, Johan -68 10:20.03  PB 6 Final ti
5 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 15:55.21        5 Heat 4 on  
Fredriksson, Odd -58 ej start  on
Gustavsson, Christian -59 15:46.63        8 Heat 2 on  
Johansson, Bengt -59 15:47.37  PB 4 Heat 4 on
2 000 m h (91,4 cm) P15 » Karlsson, Pontus -67 6:50.39      PB 8 Final to  
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 59.81        4 Heat 2 ti  
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 62.45        2 Final to  
Längd MS » Wikström, Peter -57 5.93    +1.8   17   on  
Not
[1] - Mellantid
 1982-08-02 (må)  | Sthlm:s-propaganda, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.04    +1.7   3 Heat 1    
» Wikström, Peter -57 12.13  +1.7 6 Heat 1
300 m MS   Brodén, Lasse -57 37.60      PB 1 Heat 2    
 1982-07-31 (lö)  | Nynässpelen, Kvarnängens IP, Nynäshamn
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Elinder, Fredrik -66 14.6m   -   4 Heat 1    
14.9m - 5 Final
F18 Dowlut, Doreen -65 13.6m - 3 Final
800 m F18   Andersson, Ethel -65 2:28.4m       2 Final    
300 m häck (76,2 cm) P16   Elinder, Fredrik -66 50.0m       3 Final    
 1982-07-29 (to)  | Klarälvsspelen, Hökborgen, Ekshärad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Tresteg P16 » Karlsson, Pontus -67 11.17    -   1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) P16 » Karlsson, Pontus -67 40.50        2 Final    
 1982-07-29 (to)  | Propagandatävling, Spånga IP, Stockholm
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Gustavsson, Christian -59 2:00.2m     PB 8 Heat 2    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:56.3m PB 2 Heat 2
Litzén, Bo -64 1:54.2m [1]   PB 6 Heat 1    
Lundgren, Bengt -53 1:56.8m 3 Heat 2
Lundkvist, Mats -60 2:08.1m 5 Heat 3
1 500 m MS   Näsström, Max -48 4:34.5m     PB 3 Heat 3    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P18
 1982-07-25 (sö)  | Spångaspelen, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Broberg, Joakim -65 12.1m   -   6 Final    
Pettersson, Tomas -65 11.9m - 4 Final
P14 Holm, Cyril -68 14.3m   -   5 Heat 2    
Holm, Stefan -69 14.5m - 6 Heat 1
Åstrand, Lars -68 12.8m - 1 Heat 1
  12.8m   -   2 Final    
K22 Andersson, Ethel -65 13.7m - 6 Final
Södergren, Janina -64 13.4m - 3 Final
F16 Kollbrink, Ann -67 14.9m   -   12      
F12 Nilsson, Susanne -70 14.9m - 5 Försök
15.1m - 4 Final
800 m P18   Lindoff, Håkan -64 2:00.3m       4      
P16 Elinder, Fredrik -66 2:18.3m PB 19
F18 Dowlut, Doreen -65 2:33.9m     PB 3 Final    
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:41.6m 5 Final
1 000 m P14   Wallén, Peter -69 3:22.3m       20      
300 m häck (76,2 cm) P16   Elinder, Fredrik -66 48.9m       11      
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.75        2 Final    
Längd F18   Södergren, Janina -64 4.73    -   3 Final    
F16 Kollbrink, Ann -67 4.09  - 9
Längd (zon) P14   Holm, Cyril -68 4.77    -   8 Final    
Holm, Stefan -69 4.16  - 12
Qvist, Roland -68 5.57    -   2 Final    
Wallén, Peter -69 3.88  - 14
Åstrand, Lars -68 5.70  - 1 Final
F12 Lindoff, Ellinor -71 3.71    -   7 Final    
Nilsson, Susanne -70 4.17  - 4 Final
 1982-07-23/25 (fr-sö)  | Svealandsmästerskapen, Stockholms Stadion, Stockholm - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.97    +1.0   6 Heat 4 fr  
Wikström, Johan -59 11.06  +2.7 2 Heat 1 fr
11.00  +3.2 3 Semi 3 fr
  11.20    +2.2   7 Final fr  
» Wikström, Peter -57 11.99  +0.6 6 Heat 5 fr
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 13.24  -0.5 PB 4 Heat 2
Plüss, Caroline -59 12.65  -0.9 2 Heat 3
12.67  -0.7 3 Semi 1
12.46  +1.8 PB 5 Final
200 m MS   Brodén, Lasse -57 24.04    +0.1   6 Heat 1  
» Wikström, Peter -57 24.31  -0.4 6 Heat 3
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 26.48    +0.9 PB 5 Heat 5  
Gustavsson, Kristina -58 26.39  +0.2 PB 3 Heat 2
Plüss, Caroline -59 25.53  +3.7 2 Heat 3
25.35  +1.0 PB 3 Semi 2
25.76  -1.2 4 Final
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.38        4 Heat 1  
Brodén, Lasse -57 51.95  5 Heat 2
Gustavsson, Christian -59 70.10  [1]   PB      
Lycken, Erik -57 55.28  SB 6 Heat 3
Törnell, Jonas -57 56.36  7 Heat 4
» Wärngård, Gunnar -57 61.56  [1]   SB     fr  
M22 Andrén, Thomas -62 53.61  PB 5 Heat 4
Enblom, Hans -61 57.20  [1] PB
KS Gustavsson, Kristina -58 60.42        4 Heat 1 fr  
Kiili, Eerika -64 66.90  6 Heat 5 fr
Rinaldo, Annica -54 60.14  PB 5 Heat 3 fr
800 m MS   Barman, Dennis -59 2:05.49        9 Heat 3  
Hedenström, Lars -56 2:05.63  8 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 2:00.54      PB 5 Heat 4  
Litzén, Bo -64 1:55.17  3 Heat 5
Lycken, Erik -57 1:57.77  SB 5 Heat 2
M22 Enblom, Hans -61 1:59.32        5 Heat 1  
Forss, Michael -62 1:58.67  7 Heat 4
Karlsson, Per -60 ej start  Heat 2
KS Rinaldo, Annica -54 ej start          Heat 3  
Schnell, Cecilia -62 ej start  Heat 2
1 500 m MS   Barman, Dennis -59 4:15.05      PB 9 Heat 2 fr  
Berggren, Willy -48 4:17.53  SB 10 Heat 2 fr
Johansson, Bengt -59 brutit          Heat 3 fr  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:59.81  3 Heat 2 fr
3:55.17  4 Final
» Lindelöw, Jan -59 4:10.48        7 Heat 1 fr  
Lundgren, Bengt -53 4:03.53  SB 5 Heat 3 fr
» Wärngård, Gunnar -57 4:10.48  7 Heat 1 fr
M22 Karlsson, Per -60 ej start  Heat 1 fr
3 000 m KS   Dieng, Sussi -58 10:17.64        5 Final  
5 000 m MS   Gustavsson, Christian -59 15:45.91        5 Heat 1  
ej start  Final
Johansson, Bengt -59 16:12.42  PB 10 Heat 2
ej start  Final
10 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 brutit          Final fr  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Enblom, Hans -61 6:00.41        4 Final  
Forss, Michael -62 6:01.80  8 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 9:07.30        2 Final  
100 m häck (84 cm) K22   Helge, Anette -63 15.02    +0.4   1 Heat 2  
Helge, Anette -63 14.63  [2,3] +0.8 PB 1 Final
400 m häck (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 brutit          Final  
400 m häck (76,2 cm) K22   Helge, Anette -63 67.38        3 Heat 2  
67.89  7 Final
Längd MS » Wikström, Peter -57 6.31    +0.4 SB 8 Final fr  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen F19
[3] - Även klubbrekord i klassen KS
 1982-07-17 (lö)  | KFUM-spelen, Viksvallen, Arvika
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Kollberg, Jonas -69 11.8m   -   2 Final    
800 m F11   Kollberg, Susanna -71 2:47.9m     PB 1 Final    
1 000 m P14   Kollberg, Jonas -69 3:26.0m     PB 11 Final    
Längd (zon) F11   Kollberg, Susanna -71 3.63    -   5 Final    
 1982-07-15 (to)  | MAIK-spelen, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.13        5 Heat 2    
 1982-07-13 (ti)  | Svealandsfinalen damer, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Andersson, Ann-Charlotte -63 13.40    -2.0 PB 5      
200 m KS   Plüss, Caroline -59 25.83    +1.0 SB 5      
400 m KS   Winter, Anna -59 62.81        5      
800 m KS   Rinaldo, Annica -54 2:16.05      PB 5      
3 000 m KS   Dieng, Sussi -58 10:16.61      SB 1      
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.09    -1.0   2      
400 m häck (76,2 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 68.33        5      
Höjd KS   Lignercrona, Berit -62 1.20      PB 6      
Längd KS   Södergren, Janina -64 4.76    +2.3   5      
Kula (4,0 kg) KS   Samuelsson, Gunilla -61 9.77        4      
Diskus (1,0 kg) KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 25.88      SB 6      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 29.80        4      
Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 31.22  SB
4 x 100 m KS    {Hammarby IF} ej start               
Lag Arena KS   Andersson, Ann-Charlotte -63 32p        6      
Dieng, Sussi -58
Fredriksén, Ann -64
Gustavsson, Kristina -58
Helge, Anette -63
Hjelm-Lundin, Elisabeth -55
Lignercrona, Berit -62
Plüss, Caroline -59
Rinaldo, Annica -54
Samuelsson, Gunilla -61
Södergren, Janina -64
Winter, Anna -59
 1982-07-11 (sö)  | Komidsommarspelen, Flodavallen, Dala Floda
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Gustavsson, Christian -59 2:01.8m       3 B-final    
 1982-07-10 (lö)  | Vikingaspelen, Vikingalunden, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Johansson, Bengt -59 4:27.0m       4 Final    
 1982-07-10 (lö)  | SM 5-kamp + uttagning långlopp, Mora Park, Mora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m KS   Smith, Caroline -55 18:36.03  [1]   PB 5 Final    
Not
[1] - Är ny klubbrekordgren 1982 för KS
 1982-06-22/07-08 (ti-to)  | DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS » Wikström, Peter -57 11.95    -0.9 SB 5 Heat 4 ti  
200 m MS   Björkman, Thomas -55 23.97    -1.7 SB 5 Heat 1 to  
Wikström, Johan -59 21.88  +0.4 SB 1 Final to
22.56  -0.7 1 Heat 2 to
  22.24    +7.0   1 Semi 2 to  
KS Gustavsson, Kristina -58 26.53  +2.0 PB 5 Heat 1 on
ej start  Semi 2 on
Helge, Anette -63 26.72  +1.8 PB 4 Heat 3 on
400 m MS   Andrén, Thomas -62 54.41      PB 5 Heat 4 on  
Fagerlund, Mikael -55 52.06  SB 3 Heat 6 on
  53.08        6 Semi 1 on  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 65.68  [1] to
Lundgren, Bengt -53 57.11  [1] PB to
Lundkvist, Mats -60 54.81        6 Heat 4 on  
Nylander, Anders -52 55.41  5 Heat 5 on
Svärdling, Lars -61 ej start  Heat 5 on
Törnell, Jonas -57 55.24        5 Heat 6 on  
KS Gustavsson, Kristina -58 60.03  4 Heat 2 to
59.92  PB 6 Semi 1 to
Plüss, Caroline -59 56.11  1 Final to
59.67  1 Heat 4 to
  59.56        2 Semi 2 to  
Rinaldo, Annica -54 60.34  PB 3 Heat 3 to
60.70  7 Semi1 to
Winter, Anna -59 61.59  SB 5 Heat 3 to
800 m MS   Abrahmsén, Lars -57 2:00.97  [1]   SB     ti  
1:57.03  SB 3 Heat 4 to
Andrén, Thomas -62 2:00.59      PB 6 Heat 5 to  
Barman, Dennis -59 2:03.08  PB 9 Heat 5 to
Enblom, Hans -61 1:57.15  PB 4 Heat 1 to
Forss, Michael -62 1:58.57        5 Heat 3 to  
Karlsson, Per -60 2:07.67  10 Heat 1 to
» Liljebäck, Lars-Erik -58 2:17.97  [1] on
  2:15.05  [1]         to  
Lindoff, Håkan -64 1:58.77  7 Heat 3 to
Litzén, Bo -64 1:56.04  3 Heat 5 to
Lundgren, Bengt -53 1:55.91      PB 3 Heat 3 to  
Lundkvist, Mats -60 2:02.36  PB 9 Heat 6 to
Lycken, Erik -57 1:59.63  8 Heat 1 to
Nylander, Anders -52 2:02.17        5 Heat 4 to  
» Von Essen, Erik -56 1:53.58  SB 2 Heat 2 to
1:55.83  8 Final to
» Wärngård, Gunnar -57 1:54.85      SB 2 Heat 3 to  
KS Dieng, Sussi -58 2:23.50  5 Heat 2 on
ej start  Final on
Rinaldo, Annica -54 2:18.57  2 Heat 1 on
2:17.21  PB 4 Final on
1 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 2:50.30  [1]   PB     to  
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:50.83      SB 2 Heat 6 ti  
3:52.08  8 Final on
Gustavsson, Christian -59 4:05.62      PB 8 Heat 3 ti  
Johansson, Bengt -59 4:20.03  PB 10 Heat 2 ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58 3:53.56  SB 3 Heat 4 ti
» Lindelöw, Jan -59 4:04.73      SB 8 Heat 1 ti  
Nylander, Anders -52 4:10.12  SB 11 Heat 3 ti
» Von Essen, Erik -56 brutit  Heat 4 ti
» Wärngård, Gunnar -57 3:51.60        3 Heat 3 ti  
KS Dieng, Sussi -58 4:38.98  SB 6 Heat 1 ti
4:38.30  SB 8 Final on
Smith, Caroline -55 4:48.36  PB 7 Heat 1 ti
2 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 5:51.22  [1]   PB     on  
3 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 8:47.74  [1]   SB     to  
KS Smith, Caroline -55 10:18.56  PB 2 Final to
5 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 16:01.20        10 Heat 3 on  
Gustavsson, Christian -59 15:06.79  PB 4 Heat 2 on
  1:53:59.86        9 Final to  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:44.6m SB 1 Heat 1 on
14:36.40  PB 1 Final to
» Lindelöw, Jan -59 15:34.81      SB 7 Heat 2 on  
Pontén, Lars -55 15:23.66  PB 5 Heat 2 on
16:07.63  11 Final to
3 000 m h (91,4 cm) MS   Enblom, Hans -61 9:28.65      PB 6 Final on  
Forss, Michael -62 9:30.32  PB 8 Final on
Pontén, Lars -55 9:29.44  SB 7 Final on
100 m häck (84 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 16.77    -   4 Heat 2 on  
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 59.4m       5 Heat 2 ti  
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 63.61        1 Heat 1 on  
Helge, Anette -63 61.57  [2] PB 2 Final on
Längd MS » Wikström, Peter -57 6.23    +4.0   12   on  
6.14  +0.1 on
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 33.88        14   to  
Not
[1] - Mellantid
[2] - Klubbrekord i klassen F19
 1982-07-07 (on)  | UP och Kalle Anka-tävling, Hagforsvallen, Hagfors
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F12   Kollberg, Susanna -71 9.6m   -   4 Heat 3    
9.9m - 6 Semi 2
80 m P14   Kollberg, Jonas -69 12.2m   -   5 Final    
800 m F12   Kollberg, Susanna -71 2:50.8m       9 Final    
Längd (zon) P14   Kollberg, Jonas -69 4.12    -   7 Final    
P9 Kalén, Peter -73 2.71  - 3 Final
Kollberg, Tobias -73 2.68    -   4 Final    
F12 Kollberg, Susanna -71 3.44  - 12
 1982-07-06 (ti)  | DN.galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Plüss, Caroline -59 55.66        6 Final    
1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 3:51.24      PB 6 C-final    
» Wärngård, Gunnar -57 3:51.96  14 B-final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:38.93        9 Final    
Lundgren, Bengt -53 brutit  Final
 1982-07-04 (sö)  | Väsbyspelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m P18   Broberg, Joakim -65 24.40    -   3 Final    
 1982-07-04 (sö)  | VIK-loppet, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Fredriksson, Odd -58 47.42        16 12,6 km    
 1982-07-03/04 (lö-sö)  | Landskamp, Tingvalla, Karlstad
  Oklart tävlingsdag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:43.94        4    
 1982-07-03/04 (lö-sö)  | Veteran-RM, Arena Oskarshamn, Oskarshamn - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M40 » Örbrink, Lars -42 54.07      SB 3 Final  
800 m M40 » Örbrink, Lars -42 2:00.00        1 Final  
1 500 m M40 » Örbrink, Lars -42 4:22.02        1 Final  
5 000 m M35   Ahlgren, Lars Martin -45 15:43.3m     PB 4 Final  
10 000 m M35   Ahlgren, Lars Martin -45 32:50.0m     PB 2 Final  
 1982-07-02/03 (fr-lö)  | Lindenspelen, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m P12   Danielsson, Erik -71 9.61    -   4 Heat 2  
Holm, Niklas -71 9.72  - 8 Heat 1
F12 Hirsch, Katarina -70 8.93  - 3 Heat 1
  9.04    +1.6   3 Final  
Olofsson, Ulrika -71 9.18  [1] - 1 Heat 2
9.40  +1.6 8 Final
80 m P14   Åstrand, Lars -68 10.42  [2] +1.2 PB 3 Heat 1  
10.36  +2.5 5 Final
F14 Carlsson, Åsa -68 11.35  +2.2 2 Final
400 m MS   Hedenström, Lars -56 56.40      SB 5 Heat 3  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 55.98  7 Heat 2
» Lindelöw, Jan -59 56.19      PB 4 Heat 3  
P18 Broberg, Joakim -65 55.21  PB 3 Heat 2
KS Rinaldo, Annica -54 61.84  6 Final
Schnell, Cecilia -62 65.77        7 Final  
F18 Andersson, Ethel -65 64.47  4 Final
800 m MS   Gustavsson, Christian -59 2:00.60      PB 1 Heat 4  
Karlsson, Per -60 2:06.78  SB 1 Heat 6
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:56.77        2 Heat 2  
» Lindelöw, Jan -59 2:06.39  8 Heat 3 fr
Lundkvist, Mats -60 2:03.24  PB 5 Heat 4
Lycken, Erik -57 2:01.10        5 Heat 3  
Nylander, Anders -52 2:01.45  SB 4 Heat 4
P18 Wallén, Lars -64 2:13.1m PB 12 fr
KS Dieng, Sussi -58 2:17.3m     SB 3 Final fr  
Rinaldo, Annica -54 2:19.4m PB 5 Final fr
Smith, Caroline -55 2:23.8m PB 6 Final fr
F18 Andersson, Ethel -65 2:27.0m       4 Final fr  
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:35.12  [1] PB 1 Final
1 000 m P14   Danielsson, Torkel -69 3:06.36      PB 3 Heat 2  
Qvist, Roland -68 3:02.26  PB 1 Heat 2
1 500 m MS   Enblom, Hans -61 4:04.0m       6 Heat 1 fr  
Forss, Michael -62 4:08.3m 8 Heat 1 fr
Litzén, Bo -64 4:02.5m PB 4 Heat 1 fr
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.80      PB 1 Final  
P14 Holm, Cyril -68 1.40  9
Åstrand, Lars -68 1.73      PB 1 Final  
F14 Carlsson, Åsa -68 1.20  2 Final
Längd F18   Södergren, Janina -64 4.86    -   1 Final  
Längd (zon) P12   Danielsson, Erik -71 3.71    -   10    
Holm, Niklas -71 3.39  - 14
F12 Hirsch, Katarina -70 4.38    -   2 Final  
Lindoff, Ellinor -71 3.50  - 11
Olofsson, Ulrika -71 4.06  - 4 Final
Kula (4,0 kg) P14   Danielsson, Torkel -69 7.96        6 Final  
Kula (2,0 kg) F12   Hirsch, Katarina -70 8.17      PB 2 Final  
Lindoff, Ellinor -71 6.20  PB 3 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F11
[2] - Är ny klubbrekordgren 1982 för P14
 1982-06-30/07-01 (on-to)  | VIK-spelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m MS   Pettersson, Tomas -65 24.39    -0.1 PB 5 Heat 4 to  
KS Gustavsson, Kristina -58 26.79  0.0 3 Heat 2 to
800 m KS   Dieng, Sussi -58 2:17.94      SB 6 Final to  
1 000 m MS   Nylander, Anders -52 2:38.3m     PB 7 Heat 2 to  
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:48.49      PB 4 Final on  
5 000 m MS   Gustavsson, Christian -59 15:13.23      PB 5 Final on  
100 m häck (84 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 16.81    -0.2 PB 4 Heat 1 to  
 1982-06-30 (on)  | Midsommarträffen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Brunnstedt, Eric -68 9.8m   +3.2   1 Heat 1    
100 m F16   Broberg, Camilla -67 13.0m   +3.7   3 Heat 1    
1 000 m P14 » Danelius, Johan -68 2:58.7m       2      
2 000 m h (91,4 cm) P16 » Karlsson, Pontus -67 7:05.8m     PB 7 Final    
300 m häck (76,2 cm) P16   Matz, Göran -67 42.3m       1 Heat 1    
Längd (zon) P14   Brunnstedt, Eric -68 4.73    +2.8   3 Final    
 1982-05-29/06-30 (lö-on)  | Brottbyiaden, Össeby IP, Brottby
  Friidrottsnytt
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
60 m F12   Lilliehöök, Sara -71 9.3m   -   2 Försök  
800 m F12   Lilliehöök, Sara -71 2:51.3m       5 Final  
Längd (zon) F12   Lilliehöök, Sara -71 3.40    -   11    
Kula (2,0 kg) F12   Lilliehöök, Sara -71 5.78        1    
 1982-06-27 (sö)  | Gotlandsspelen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m P14   Brunnstedt, Eric -68 10.32    -   1 Final    
100 m F16   Broberg, Camilla -67 13.5m   -   3 Heat 1    
13.38  +2.5 4 Final
800 m P16 » Karlsson, Pontus -67 2:09.94        6      
Matz, Göran -67 2:04.83  1
80 m häck (84 cm) P14 » Danelius, Johan -68 15.3m   -   2 Final    
 1982-06-27 (sö)  | Ljusdalsspelen, Älvvallen, Ljusdal
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Broberg, Joakim -65 12.72    +3.4   1 Heat 3    
12.41  +2.6 4 Final
KS Andersson, Ann-Charlotte -63 13.59    -1.2 PB 3 Heat 1    
Gustavsson, Kristina -58 13.24  -1.7 PB 3 Heat 2
13.29  -1.8 5 Final
200 m MS   Eneroth, Stefan -55 26.95    -4.2 PB 3 Heat 1 C    
Fagerlund, Mikael -55 24.93  -3.4 4 Heat 2 B
Hedenström, Lars -56 26.84    -4.2 PB 2 Heat 1 C    
Törnell, Jonas -57 26.11  -2.9 PB 4 Heat 2 C
Wikström, Johan -59 23.06  -3.8 1 Heat 2 A
  22.79    -3.6 SB 2 Final A    
» Wikström, Peter -57 24.79  -4.0 3 Heat 1 B
24.84  -5.8 6 Final B
1 eng. mil MS   Forss, Michael -62 4:31.36      SB 6 A-final    
Hedenström, Lars -56 4:44.60  PB 7 B-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 4:16.55      SB 2 A-final    
» Lindelöw, Jan -59 4:33.24  SB 7 A-final
KS Rinaldo, Annica -54 5:13.72  PB 1 Final
Smith, Caroline -55 5:15.82  PB 2 Final
5 000 m MS   Ahlgren, Lars Martin -45 16:16.61        7 Final    
400 m häck (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 59.50      PB 4 Heat 1    
Andrén, Thomas -62 58.49  PB 2 Heat 1
  59.55        6 Final    
» Wallin, Örjan -51 63.08  PB 5 Heat 1
400 m häck (76,2 cm) KS   Gustavsson, Kristina -58 66.68      PB 4 Final    
Helge, Anette -63 65.61  2 Final
 1982-06-26 (lö)  | Järvsöspelen, Strandvallen, Järvsö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Wikström, Johan -59 11.63    -1.0   4 A-final    
11.45  -1.1 2 Heat 1
» Wikström, Peter -57 12.0m -2.5 4 Heat 4
200 m KS   Andersson, Ann-Charlotte -63 27.78    -1.6   2 B-final    
27.71  +0.3 2 Heat 1
Rinaldo, Annica -54 28.12  -1.6 3 B-final
27.98  +0.9 PB 1 Heat 2
400 m MS   Andrén, Thomas -62 55.72        3 E-final    
Broberg, Joakim -65 57.59  SB 3 G-final
Eneroth, Stefan -55 61.30        3 H-final    
Fagerlund, Mikael -55 53.26  2 D-final
Hedenström, Lars -56 57.15  SB 1 H-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 54.12      PB 1 E-final    
Törnell, Jonas -57 55.87  2 F-final
800 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 1:56.81        2 A-final    
3 000 m MS   Forss, Michael -62 9:10.5m     PB 13 Final    
» Lindelöw, Jan -59 8:41.26  PB 5 Final
M35 Ahlgren, Lars Martin -45 9:29.5m 1 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.73    -2.3   1 A-final    
Längd MS » Wikström, Peter -57 5.93    -   9      
KS Helge, Anette -63 5.01  - 3 Final
Slägga (7,26 kg) MS » Wärngård, Gunnar -57 9.76      PB 16      
 1982-06-20 (sö)  | Turebergs Ungdomsspel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m M22   Andrén, Thomas -62 12.41    +1.0 PB 5 Heat 1    
Svärdling, Lars -61 12.56  +1.0 SB 6 Heat 1
400 m K22   Schnell, Cecilia -62 65.59      PB 4 Final    
800 m P18   Lindoff, Håkan -64 2:00.48        2 Heat 2    
Wallén, Lars -64 2:15.4m PB 9 Heat 2
KS Dieng, Sussi -58 2:18.72      SB 3 Final    
Haglund, Lisa -58 2:42.81  SB 4 Final
1 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 2:37.10      PB 6 Final    
1 500 m M22   Enblom, Hans -61 4:01.51      PB 4 Heat 2    
Forss, Michael -62 4:00.45  SB 2 Heat 2
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Fredriksén, Ann -64 31.94      PB 4 Final    
 1982-06-19/20 (lö-sö)  | 3-landskamp, Lausanne, FRA
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:35.90      PB 3    
 1982-06-19/20 (lö-sö)  | DM JDM 5-kamp, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5-kamp MS   Brodén, Lasse -57 2 351  [1] +2.3 PB 7    
Längd 5.65 [514] +0.8 PB
Spjut (800 gr, f 1986) 30.32 [335] SB
200 m 23.78 [611] +3.8
Diskus (2,0 kg) 25.66 [371] PB
1 500 m 4:33.87 [520]     PB      
» Wikström, Peter -57 2 988  +1.7 SB 5
Längd 6.15 [633] +1.2
Spjut (800 gr, f 1986) 49.74 [629] SB
200 m 24.09 [611] +2.2
Diskus (2,0 kg) 35.57 [595] SB
1 500 m 4:40.52 [520] SB
Not
[1] - Medelvinden för mångkampen är över +2 m/s.
 1982-06-19 (lö)  | Klubbfemkamp, Kalhyttans IP, Filipstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P14   Lawesson, Weine -68 73.0m       7      
P13 Danielsson, Torkel -69 66.0m 3
Kollberg, Jonas -69 78.0m       12      
Wallén, Peter -69 72.7m 6
P12 Gullbjörk, Christian -70 76.5m 9
P11 Bivstedt, Niklas -71 77.7m       11      
Danielsson, Erik -71 80.8m 18
Svenléen, Rolf -71 72.6m 5
Walther, Nils -71 78.0m       12      
F14 Carlsson, Åsa -68 69.6m 4
F12 Hirsch, Katarina -70 74.0m 8
F11 Almqvist, Eva -71 77.3m       10      
Hall, Stephanie -71 80.5m 17
Kollberg, Susanna -71 80.4m 16
Lindoff, Ellinor -71 79.5m       4      
Möller, Helena -71 78.6m 14
60 m häck (76,2 cm) P12   Gullbjörk, Christian -70 9.8m   -   6      
P11 Bivstedt, Niklas -71 10.7m - 12
Danielsson, Erik -71 12.1m   -   17      
» Häggström, Niklas -71 14.3m - 18
Svenléen, Rolf -71 10.3m - 8
Walther, Nils -71 10.4m   -   9      
F12 Hirsch, Katarina -70 9.5m - 3
F11 Almqvist, Eva -71 11.0m - 13
Hall, Stephanie -71 10.5m   -   11      
Kollberg, Susanna -71 9.9m - 7
Lindoff, Ellinor -71 10.4m - 9
Möller, Helena -71 11.6m - 15
80 m häck (84 cm) P14   Lawesson, Weine -68 11.8m   -   16      
P13 Danielsson, Torkel -69 9.6m - 5
Kollberg, Jonas -69 11.3m   -   14      
Wallén, Peter -69 9.6m - 4
80 m häck (76,2 cm) F14   Carlsson, Åsa -68 9.4m   -   2      
Höjd P14   Lawesson, Weine -68 1.20        66      
P13 Danielsson, Torkel -69 1.30  PB 3
Kollberg, Jonas -69 1.35      PB 2      
Wallén, Peter -69 1.20  PB 6
P12 Gullbjörk, Christian -70 1.20  6
P11 Bivstedt, Niklas -71 1.05      SB 16      
Danielsson, Erik -71 1.00  PB 18
» Häggström, Niklas -71 1.05  PB 17
Svenléen, Rolf -71 1.25      PB 4      
Walther, Nils -71 1.10  PB 13
F14 Carlsson, Åsa -68 1.25  4
F12 Hirsch, Katarina -70 1.45      PB 1      
F11 Almqvist, Eva -71 1.20  6
Hall, Stephanie -71 1.10  PB 13
Kollberg, Susanna -71 1.10      PB 13      
Lindoff, Ellinor -71 1.20  6
Möller, Helena -71 1.17  PB 12
Olofsson, Ulrika -71 1.20  PB 6
Längd (zon) P14   Lawesson, Weine -68 3.21    -   18      
P13 Danielsson, Torkel -69 4.33  - 1
Kollberg, Jonas -69 3.86    -   7      
Wallén, Peter -69 3.96  - 6
P12 Gullbjörk, Christian -70 3.75  - 8
P11 Bivstedt, Niklas -71 3.48    -   15      
Danielsson, Erik -71 3.63  - 9
» Häggström, Niklas -71 3.29  - 17
Svenléen, Rolf -71 4.10    -   4      
Walther, Nils -71 3.50  - 14
F14 Carlsson, Åsa -68 4.03  - 5
F12 Hirsch, Katarina -70 4.15    -   2      
F11 Almqvist, Eva -71 3.58  - 11
Hall, Stephanie -71 3.57  - 12
Kollberg, Susanna -71 3.56    -   13      
Lindoff, Ellinor -71 3.61  - 10
Möller, Helena -71 3.36  - 16
Olofsson, Ulrika -71 4.10  - 3
Kula (4,0 kg) P14   Lawesson, Weine -68 6.44      PB 10      
P13 Danielsson, Torkel -69 8.93  PB 1
Kollberg, Jonas -69 6.16      PB 12      
Wallén, Peter -69 7.12  PB 7
Kula (3,0 kg) P12   Gullbjörk, Christian -70 7.42      PB 5      
F14 Carlsson, Åsa -68 7.25  6
Kula (2,0 kg) P11   Bivstedt, Niklas -71 6.99      PB 8      
Danielsson, Erik -71 7.62  PB 3
» Häggström, Niklas -71 4.23      PB 18      
Svenléen, Rolf -71 8.26  PB 2
Walther, Nils -71 5.89  PB 14
F12 Hirsch, Katarina -70 7.78        3      
F11 Almqvist, Eva -71 6.15  PB 15
Hall, Stephanie -71 5.45  16
Kollberg, Susanna -71 4.26      PB 17      
Lindoff, Ellinor -71 6.01  PB 13
Möller, Helena -71 6.40  PB 11
Olofsson, Ulrika -71 6.51  PB 9
 1982-06-16/17 (on-to)  | JDM - UDM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m K22   Helge, Anette -63 13.16  [1] +1.1 PB 6 Heat 2 to  
800 m M22   Enblom, Hans -61 2:02.00        6 Heat 3 on  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Enblom, Hans -61 5:58.49      SB 4 Final to  
Forss, Michael -62 5:59.96  PB 5 Final to
100 m häck (84 cm) K22   Helge, Anette -63 14.86  [1] -2.2 SB 1 Final on  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
 1982-06-16 (on)  | Råbyspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Gustavsson, Christian -59 4:05.95      PB 8 A-heat    
» Lindelöw, Jan -59 4:09.44  SB 9 A-heat
Tesgaye, Tadesse -59 4:07.77  PB 2 B-heat
 1982-06-16 (on)  | Klubbmatch, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P12   Danielsson, Erik -71 9.2m   -   5      
Holm, Niklas -71 9.7m - 6
Svenléen, Rolf -71 8.8m   -   3      
F12 Hirsch, Katarina -70 8.5m - 3
Möller, Helena -71 9.0m - 6
Olofsson, Ulrika -71 8.8m - 5
80 m P14   Brunnstedt, Eric -68 9.7m   -   1      
Holm, Cyril -68 11.8m -
Kollberg, Jonas -69 12.1m   -          
Nordgren, Joakim -68 10.3m - 2
Palmgren, Göran -68 196.69  - 4
Qvist, Roland -68 10.7m   -   3      
F14 Björklund, Linda -68 11.1m - 4
Båveryd, Sofia -68 11.6m - 6
Carlsson, Åsa -68 11.6m - 5
100 m P16   Granath, Peter -67 11.8m   -   1      
Holm, Thomas -67 12.4m - 2
F16 Broberg, Camilla -67 13.3m   -   1      
Eriksson, Anette -66 15.6m - 4
200 m MS   Broberg, Joakim -65 24.5m   -   4      
Fagerlund, Mikael -55 23.8m - 2
Pettersson, Tomas -65 23.9m   -   3      
Wikström, Johan -59 22.4m - 1
F18 Andersson, Ethel -65 27.6m - 1
Dowlut, Doreen -65 29.2m   -   3      
Södergren, Janina -64 28.3m - 2
800 m P16   Bergnäs, Fredrik -67 2:26.8m     PB        
Elinder, Fredrik -66 2:19.1m PB 5
» Karlsson, Pontus -67 2:10.1m       2      
Litzén, Peter -67 2:22.4m PB
Matz, Göran -67 2:03.2m [1] PB 1
P14 Kollberg, Jonas -69 3:18.2m     PB        
Wallén, Peter -69 3:19.2m SB
F16 Wagner, Ewa -66 2:35.7m PB 4
F14 Björklund, Linda -68 2:46.6m       5      
Båveryd, Sofia -68 2:40.0m PB 4
F12 Kollberg, Susanna -71 2:49.5m PB 4
Lindoff, Ellinor -71 2:40.9m [2] PB 2
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 2:57.7m     PB 2      
» Danelius, Johan -68 2:56.29  PB 1
P12 Bivstedt, Niklas -71 3:38.2m     PB 1      
Gullbjörk, Christian -70 3:38.5m PB 2
300 m häck (76,2 cm) P16   Bergnäs, Fredrik -67 47.4m       2      
Wallén, Johan -67 42.3m 1
F16 » Kapell, Petra -67 51.8m       2      
Kollbrink, Ann -67 54.0m 4
Höjd P16   Holm, Thomas -67 1.70      SB 2      
Matz, Göran -67 1.70  SB 1
Längd F18   Södergren, Janina -64 4.66    -          
F16 Andersson, Eva -67 4.15  - 5
Broberg, Camilla -67 4.45    -   3      
» Kapell, Petra -67 4.15  - 4
Längd (zon) P14   Holm, Cyril -68 4.81    -   4      
Nordgren, Joakim -68 5.31  - 2
Qvist, Roland -68 5.52    -   1      
P12 Danielsson, Erik -71 3.71  - 4
Holm, Niklas -71 3.42  - 6
Svenléen, Rolf -71 4.07    -   2      
Walther, Nils -71 3.79  -
F14 Båveryd, Sofia -68 4.26  - 4
Hall, Stephanie -71 3.76    -   5      
F12 Almqvist, Eva -71 3.87  - 3
Lindoff, Ellinor -71 3.81  - 4
Olofsson, Ulrika -71 4.23  [2] - 1
Kula (4,0 kg) P14   Bivstedt, Johan -68 7.14      PB 5      
Brunnstedt, Eric -68 9.38  PB 3
Danielsson, Torkel -69 8.32      PB        
Lawesson, Weine -68 6.02  PB