HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-12-08
Ute för 1981 Resultatdatum: 1981-11-21
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1981-11-21 (lö)  | Travcrossen, Jägersro, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Abrahmsén, Lars -57 15.46        12 5,1 km hinder    
Lundgren, Bengt -53 15.39  10 5,1 km hinder
 1981-11-07 (lö)  | KM terräng, Kärrtorps IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng P14   Bivstedt, Johan -68 16.34        2      
Bivstedt, Niklas -71 20.46  4
KS Lindoff, Ellinor -71 17.22        1      
Mellgren, Gunilla -52 21.18  3
8 000 m terräng M22   Gustavsson, Christian -59 28.57        2      
» Lindelöw, Jan -59 28.08  1
12 000 m terräng MS   Johansson, Bengt -59 42.52        2      
Larsson, Hans Erik -55 51.34  6
Malmberg, christer -58 44.42        3      
Olsson, Erik -23 16.55  4
Signeul, Håkan -55 52.48  7
» Skjutar, Arne -58 41.47        1      
Wedin, Åke -51 49.29  5
 1981-11-07 (lö)  | Travcrossen, Solvalla, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Abrahmsén, Lars -57 8.45        4 3,1 km    
Lundgren, Bengt -53 8.56  14 3,1 km
» Wärngård, Gunnar -57 9.17  32 3,1 km
 1981-10-18 (sö)  | DM 25000 m, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Ekberg, Karl Erik -48 1:34.52        20 25 km    
Näsström, Max -48 1:36.03  23 25 km
 1981-10-11 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Holm, Lars -52 36.34      PB 4      
Stadslopp M22   Forss, Michael -62 14.15        9 4 km    
Karlsson, Per -60 12.47  1 4 km
» Lindelöw, Jan -59 13.34  6 4 km
 1981-10-04 (sö)  | Junior och ungdomscup -81, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m M20   Enblom, Hans -61 4:21.53        6      
5 000 m M22   Karlsson, Per -60 15:36.42      SB 1      
400 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 64.51        2      
Längd F18   Helge, Anette -63 5.14    +0.5 SB 4      
 1981-10-02 (fr)  | Intern tävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P12   Cato, James -70 17.6m   -   7 Heat 2    
Cato, Mikael -72 18.0m - 5 Heat 1
Danielsson, Erik -71 16.3m   -   4 Heat 2    
Danielsson, Torkel -69 14.9m - 1 Heat 1
Enarsson, Ingmar -69 15.8m - 1 Heat 2
Holm, Niklas -71 17.0m   -   4 Heat 1    
Krägh, David -70 15.2m - 2 Heat 1
Ljungkvist, Niklas -71 18.5m - 8 Heat 2
Lundqvist, Tobias -69 16.2m   -   3 Heat 1    
Schiratzi, Jan -70 16.8m - 6 Heat 2
Stigell, Erik -69 15.5m - 1 Heat 2
Wallén, Mattias -72 16.5m   -   5 Heat 2    
Wallin, Jens -70 15.7m - 2 Heat 2
800 m P14 » Danelius, Johan -68 2:26.8m     PB 4      
» Karlsson, Pontus -67 2:15.9m PB 1
Wallén, Johan -67 2:20.6m       2      
Wennberg, Stefan -67 2:33.5m 3
P12 Cato, James -70 3:37.5m PB 7
Cato, Mikael -72 3:32.4m     PB 6      
Enarsson, Ingmar -69 2:46.3m PB 2
Stigell, Erik -69 3:09.0m PB 3
Wallén, Mattias -72 3:09.1m     PB 4      
Wallén, Peter -69 2:40.2m PB 1
Winell, Fredrik -70 3:15.0m PB 5
Kula (5,5 kg) P16   Broberg, Joakim -65 8.54      PB 1      
Elinder, Fredrik -66 5.20  PB 2
Kula (4,0 kg) P14   Bergnäs, Fredrik -67 8.81      PB 4      
» Danelius, Johan -68 5.46  PB 8
Holm, Cyril -68 5.61      PB 7      
Holm, Thomas -67 10.41  PB 2
» Karlsson, Pontus -67 9.15  3
Matz, Göran -67 10.75      PB 1      
Wallén, Johan -67 8.27  PB 5
Wennberg, Stefan -67 8.04  PB 6
Kula (3,0 kg) P12   Cato, James -70 4.19      PB 8      
Cato, Mikael -72 4.21  PB 7
Danielsson, Torkel -69 7.64        2      
Enarsson, Ingmar -69 8.29  PB 1
Krägh, David -70 6.58  PB 3
Lundqvist, Tobias -69 6.51      PB 4      
Stigell, Erik -69 6.15  PB 5
Wallén, Mattias -72 3.94  PB 9
Wallén, Peter -69 6.47      PB 5      
Wallin, Jens -70 5.80  PB 6
 1981-09-30 (on)  | Stockholmspropagandan, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.1m   -   6 Final    
KS Helge, Anette -63 13.5m - 7 Final
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.0m       1 Heat 1    
1 500 m KS   Lindoff, Ellinor -71 5:33.6m     PB 3 Final    
Lindoff, Rigmor -39 5:48.6m [1] PB 4 Final
Höjd KS   Helge, Anette -63 1.50          Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 43.54        3 Final    
Karlsson, Per -60 39.30  6 Final
Lindoff, Håkan -64 42.34  4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K40
 1981-09-29 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.66      PB 1 Final    
Karlsson, Per -60 10.24  PB 2 Final
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 37.22        4 Final    
Karlsson, Per -60 28.72  5 Final
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Karlsson, Per -60 41.28        1 Omg, 2    
 1981-09-27 (sö)  | Stockholmsloppet, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Karlsson, Per -60 45.16        4 13,5 km    
 1981-09-26/27 (lö-sö)  | Terräng-SM, Umeå - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 000 m terräng MS   Abrahmsén, Lars -57 11.17        2    
Lundgren, Bengt -53 12.01  13
» Wallin, Örjan -51 11.24        4    
» Wärngård, Gunnar -57 11.40  8
Lag Terräng MS   Abrahmsén, Lars -57 34.22        1    
» Wallin, Örjan -51
» Wärngård, Gunnar -57
 1981-09-26 (lö)  | ALJ Open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.91    +0.9 PB 1 Heat 7    
KS Helge, Anette -63 13.25  +1.5 5 Heat 2
400 m KS   Helge, Anette -63 60.98      SB 7 Heat 2    
800 m MS » Von Essen, Erik -56 1:55.50        5 Heat 1    
1 500 m MS   Forss, Michael -62 4:12.37        10 Heat 1    
10 000 m MS » Lindelöw, Jan -59 31:26.62      PB 6 Heat 1    
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.32    +0.8   2 Heat 1    
Höjd MS   Engdahl, Torgny -55 1.77      PB 4 Final    
Schennings, Torgny -54 1.57  PB 9
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.86        7 Final    
Engdahl, Torgny -55 11.16  PB 9
Schennings, Torgny -54 9.30  PB 11
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 45.76        6 Final    
 1981-09-23 (on)  | Propagandatävling, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Helge, Anette -63 61.66      SB 4 Final    
 1981-09-20/21 (sö-må)  | KM mångkamp, Kristineberg, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Andrén, Thomas -62 3 638  [1] - PB 4    
100 m 12.6m[463] -
Längd 5.60 [514] -
Kula (7,26 kg) 9.52 [424] PB
Höjd 1.72 [607] PB
400 m 56.5m[0]
110 m häck (106,7 cm) 20.5m[361] -
Diskus (2,0 kg) 23.57 [319]
Stav 2.06 [0] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 37.88 [459] PB
1 500 m 4:44.59 [491]     SB      
» Berg, Torbjörn -51 3 959  [1] - SB 3
100 m 13.5m[198] -
Längd 4.91 [341] -
Kula (7,26 kg) 13.46 [694] PB
Höjd 1.60 [493] SB
400 m 61.4m[0]
110 m häck (106,7 cm) 22.6m[293] -
Diskus (2,0 kg) 43.22 [748] SB
Stav 3.11 [558] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 50.10 [634] SB
1 500 m 5:36.6m[0]     PB      
» Karlsson, Pontus -67 2 078  [1] - PB 7
100 m 13.6m[198] -
Längd 4.92 [341] -
Kula (7,26 kg) 6.54 [180] PB
Höjd 1.52 [324]
400 m 60.9m[0]
110 m häck (106,7 cm) 26.2m[0] -
Diskus (2,0 kg) 18.65 [185] PB
Stav 1.99 [0] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 34.33 [402] PB
1 500 m 4:49.5m[448]            
Matz, Göran -67 brutit 
100 m 13.3m[198] -
Längd 5.02 [341] -
Kula (7,26 kg) 7.17 [236] PB
Höjd 1.72 [607] PB
400 m 58.7m[0]
110 m häck (106,7 cm) 23.5m[0] -
Diskus (2,0 kg) 18.03 [167] PB
Stav 2.27 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 31.35 [353] PB
1 500 m ej start             
Pettersson, Kenth -58 2 696  [1] - PB 6
100 m 12.7m[198] -
Längd 5.35 [453] -
Kula (7,26 kg) 8.04 [309] PB
Höjd 1.52 [324] PB
400 m 56.0m[558]
110 m häck (106,7 cm) 24.8m[0] -
Diskus (2,0 kg) 21.79 [272] PB
Stav ej res 
Spjut (800 gr, f 1986) 18.19 [99] PB
1 500 m 4:46.7m[483]            
Svärdling, Lars -61 brutit 
100 m 12.3m[518] -
Längd 4.82 [284] -
Kula (7,26 kg) 9.05 [389] PB
Höjd 1.60 [493] PB
400 m 58.29 [0]
110 m häck (106,7 cm) ej start             
Törnell, Jonas -57 2 472  [1] - PB 5
100 m 13.2m[198] -
Längd 5.42 [458] -
Kula (7,26 kg) 7.62 [274] PB
Höjd 1.60 [493] SB
400 m 58.6m[0]
110 m häck (106,7 cm) 23.2m[0] -
Diskus (2,0 kg) 20.54 [238] PB
Stav 2.83 [467] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 30.83 [344] PB
1 500 m 5:35.2m[0]     SB      
Wikström, Magnus -63 brutit 
100 m 13.3m[198] -
Längd 4.65 [284] -
Kula (7,26 kg) 9.03 [388] PB
Höjd ej res 
400 m 61.4m[0]
110 m häck (106,7 cm) 22.8m[293] -
Diskus (2,0 kg) 3.11 [0] PB
Stav ej start             
M22 Enblom, Hans -61 4 747  [1] - PB 2
100 m 12.6m[463] -
Längd 5.62 [514] -
Kula (7,26 kg) 9.15 [397] PB
Höjd 1.60 [493] SB
400 m 55.1m[558]
110 m häck (106,7 cm) 20.2m[361] -
Diskus (2,0 kg) 27.09 [406]
Stav 2.83 [467] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 39.63 [485] SB
1 500 m 4:25.6m[603]            
Karlsson, Per -60 5 847  [1] - PB 1
100 m 12.5m[482] -
Längd 5.67 [530] -
Kula (7,26 kg) 9.85 [449]
Höjd 1.80 [680] PB
400 m 53.0m[679]
110 m häck (106,7 cm) 17.9m[590] -
Diskus (2,0 kg) 29.04 [452]
Stav 3.39 [641] PB 1
Spjut (800 gr, f 1986) 46.03 [578] PB
1 500 m 4:06.2m[766]
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1981-09-19 (lö)  | Duvbo-loppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Andersson, Rickard -61 36.53      PB 22      
 1981-09-16 (on)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 13.27      PB 1      
M22 Bredeby, Göran -62 11.29  SB 1
Johansson, Håkan -60 9.42      SB 3      
Karlsson, Per -60 9.99  PB 2
Kula (6,25 kg) P18   Johnsson, Anders -63 7.83      PB 1      
Kula (4,0 kg) F18   Fredriksén, Ann -64 8.01      PB 1      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 40.58        1      
M22 Andrén, Thomas -62 24.30  PB 6
Bredeby, Göran -62 34.84      PB 1      
Enblom, Hans -61 29.02  PB 5
Johansson, Håkan -60 31.20  PB 2
Karlsson, Per -60 30.20      PB 4      
Lundberg, Conny -60 30.52  SB 3
Diskus (1,75 kg) P18   Johnsson, Anders -63 16.30      PB 1      
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 49.90      SB 1      
M22 Andrén, Thomas -62 30.40  SB 4
Bredeby, Göran -62 36.76      SB 2      
Enblom, Hans -61 34.10  SB 3
Johansson, Håkan -60 30.36  SB 5
Johnsson, Anders -63 16.40      PB 6      
Karlsson, Per -60 39.88  SB 1
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Fredriksén, Ann -64 28.00        1      
 1981-09-16 (on)  | Propagandatävling, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Ekberg, Karl Erik -48 13.36    -2.3 PB 4 Heat 2    
Enblom, Hans -61 12.70  -2.3 PB 3 Heat 2
Fagerlund, Mikael -55 12.50  -1.9 PB 5 Heat 1
Höjd MS   Karlsson, Per -60 1.70        11      
Diskus (2,0 kg) MS   Enblom, Hans -61 26.87        8 Final    
» Hilborn, Hans -60 28.20  PB 7 Final
Karlsson, Per -60 29.00  6 Final
 1981-09-13 (sö)  | MP:s ungdomstävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,75 kg) P18   Wikström, Magnus -63 36.90        4 Final    
 1981-09-12/13 (lö-sö)  | K A finaler, Tingvalla IP, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m häck (84 cm) P14   Matz, Göran -67 15.7m   +1.0   3 Heat 3  
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.70      PB 14    
Matz, Göran -67 1.70  11
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Karlsson, Pontus -67 35.16        31    
 1981-09-12/13 (lö-sö)  | VIK:s hösttävling, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Brodén, Lasse -57 12.10    -0.1 SB 5 Heat 2  
Karlsson, Per -60 13.01  -0.1 PB 6 Heat 2
Svärdling, Lars -61 12.18    -0.1 PB 5 Heat 3  
P14 Bivstedt, Johan -68 14.19  +0.7 PB 3 Final
» Danelius, Johan -68 14.25  +0.7 PB 5 Final
Holm, Cyril -68 14.81    +0.7   6 Final  
Wallén, Johan -67 13.08  +0.7 2 Final
P12 Wallén, Peter -69 15.43  -0.1 PB 4 Final
KS Helge, Anette -63 13.23    -0.1 PB 6 Final  
F14 Broberg, Camilla -67 14.23  -0.1 PB 5 Heat 1
» Kapell, Petra -67 14.39  -0.1 3 Heat 2
Kollbrink, Ann -67 15.51    -0.1 PB 6 Heat 2  
Modin, Anneli -68 14.20  -0.1 PB 4 Heat 1
Myrén, Sofia -67 13.60  -0.1 PB 1 Heat 3
  13.55    -   2 Final  
Synnerholm, Åsa -68 13.71  -0.1 PB 1 Heat 2
13.87  - 4 Final
200 m KS   Helge, Anette -63 27.20    -0.9 SB 3 Heat 3  
400 m MS   Björkman, Thomas -55 51.67      PB 2 Heat 4  
Brodén, Lasse -57 52.41  3 Heat 3
800 m MS   Björkman, Thomas -55 2:01.45      PB 2 Heat 3  
Forss, Michael -62 2:02.13  3 Heat 3
Karlsson, Per -60 1:55.50      SB 9 Heat 1  
KS Dieng, Sussi -58 2:14.90  PB 5 Heat 1
F14 » Kapell, Petra -67 2:50.11  5 Final
Kollbrink, Ann -67 2:52.94        6 Final  
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:53.4m 2 Final
1 000 m P14   Bergnäs, Fredrik -67 3:09.49      PB 5 Heat 2  
Bivstedt, Johan -68 2:57.72  [1] PB 3 Final
Wallén, Johan -67 2:55.79      PB 1 Final  
P12 Danielsson, Torkel -69 3:28.65  PB 3 Final
Wallén, Peter -69 3:26.58  PB 2 Final
1 500 m KS   Dieng, Sussi -58 4:33.90        4 Final  
3 000 m MS   Nylander, Anders -52 9:10.90      PB 11 Final  
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:29.78        1 Heat 1  
» Lindelöw, Jan -59 15:10.92  3 Heat 1
80 m häck (76,2 cm) F14   Modin, Anneli -68 14.89  [2] -0.5 PB 3 Final  
100 m häck (76,2 cm) P14   Bivstedt, Johan -68 20.05    -0.1 PB 5 Final  
Holm, Cyril -68 21.4m -0.1 6 Final
Qvist, Roland -68 19.67    -0.1 PB 4 Final  
Wallén, Johan -67 18.24  -0.1 PB 1 Final
110 m häck (106,7 cm) MS   Karlsson, Per -60 18.33    -0.1 PB 4 Heat 2  
Svärdling, Lars -61 18.18  -0.1 3 Heat 1
17.85  0.0 PB 6 Final
400 m häck (91,4 cm) MS   Svärdling, Lars -61 60.4m       3 Final  
Höjd MS   Karlsson, Per -60 1.70      SB 15    
P14 Bergnäs, Fredrik -67 1.43  PB 1 Final
Qvist, Roland -68 1.35        3 Final  
KS Helge, Anette -63 1.58  3 Final
Längd KS   Helge, Anette -63 5.09    -0.4   4 Final  
Längd (zon) F14   Broberg, Camilla -67 4.08    -   1 Final  
» Kapell, Petra -67 4.45  - 4 Final
Myrén, Sofia -67 4.71    -   2 Final  
F12 Hall, Stephanie -71 3.35  - 6 Final
Lindoff, Ellinor -71 3.45  - 5 Final
Kula (3,0 kg) P12   Danielsson, Torkel -69 7.92      PB 2 Final  
Kula (2,0 kg) F12   Hall, Stephanie -71 4.61  [3]   PB 7 Final  
Lindoff, Ellinor -71 4.30  PB 8 Final
Vikt (18 kg) MS   Karlsson, Per -60 9.59      PB 10    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Klubbrekord i klassen F13
[3] - Klubbrekord i klassen F10
 1981-09-09 (on)  | Propagandatävling, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Björkman, Thomas -55 11.9m   -   1 Heat 2    
Brodén, Lasse -57 12.0m - 4 Heat 2
Fagerlund, Mikael -55 12.0m - 3 Heat 3
800 m MS   Björkman, Thomas -55 2:03.5m     PB 3 Heat 3    
Brodén, Lasse -57 2:05.2m SB 5 Heat 3
Fagerlund, Mikael -55 1:57.5m       5 Final    
KS Dieng, Sussi -58 2:19.5m 1 Final
 1981-09-01/09 (ti-on)  | UDM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Björemyr, Ola -63 11.9m   +0.7   3 Heat 1 ti  
P16 Pettersson, Tomas -65 12.46  0.0 PB 4 Heat 2 ti
200 m P16   Pettersson, Tomas -65 24.91    0.0 PB 3 Heat 2 on  
F16 Sköndal, Jeanette -66 30.56  +0.7 PB 6 Heat 4 on
400 m P18   Björemyr, Ola -63 52.99      PB 3 Heat 2 ti  
P16 Broberg, Joakim -65 57.56  PB 3 Heat 1 ti
800 m P16   Elinder, Fredrik -66 2:28.58      PB 4 Heat 5 ti  
1 500 m P18   Gullberg, Pontus -63 4:19.90        3 Heat 1 ti  
4:13.20  7 Final on
P16 Elinder, Fredrik -66 5:02.9m 11 Heat 1 ti
2 000 m h (91,4 cm) P18   Gullberg, Pontus -63 6:31.2m     PB 1 Final ti  
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 15.30    0.0   1 Final on  
15.62  - 1 Heat 1 on
100 m häck (76,2 cm) F16   Nilsson, Monica -67 18.90    -   7 Heat 2 ti  
300 m häck (76,2 cm) P16   Broberg, Joakim -65 ej start          Heat 3 on  
F18 Helge, Anette -63 45.72  SB 2 Final on
47.70  2 Heat 1 on
Höjd F18   Helge, Anette -63 1.61      SB 3 Final ti  
Södergren, Janina -64 1.40  6 Final ti
Stav P18   Wikström, Magnus -63 3.30      PB 5 Final on  
Längd F18   Helge, Anette -63 5.08    +0.4   1 Final on  
Södergren, Janina -64 4.55  +0.3 6 Final on
Kula (4,0 kg) F18   Fredriksén, Ann -64 7.61        10   on  
Diskus (1,75 kg) P18   Wikström, Magnus -63 37.66      PB 7 Final on  
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Fredriksén, Ann -64 29.74        4 Final ti  
F16 Sköndal, Jeanette -66 ej res  on
 1981-09-06 (sö)  | Hovran runt, Hedemora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Berggren, Willy -48 1:19.37        18 22 km    
» Skjutar, Arne -58 1:17.03  10 22 km
» Örbrink, Lars -42 1:21.00  20 22 km
 1981-09-06 (sö)  | Scaniaspelen, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Helge, Anette -63 12.9m   +1.9   3 D-final    
400 m MS   Fagerlund, Mikael -55 52.23        2 C-final    
1 500 m MS   Karlsson, Per -60 3:57.7m     SB 2 B-final    
» Lindelöw, Jan -59 4:01.7m PB 6 B-final
P14 Wallén, Johan -67 4:45.31      PB 1 Heat 2    
P13 Bivstedt, Johan -68 4:48.35  PB 3 Heat 2
 1981-09-05/06 (lö-sö)  | Svealandsmästerskap mångkamp, IP Hallsberg, Hallsberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Matz, Göran -67 3 038  [1] - PB 6    
100 m häck (84 cm) 15.8m[665] -
Längd (zon) 5.39 [458] -
Kula (4,0 kg) 10.18 [473] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 29.82 [327] PB
Höjd 1.69 [569]
800 m 2:12.1m[546] PB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1981-09-05 (lö)  | Värmdöloppet, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M20   Andersson, Rickard -61 43.50        3 12 km    
KS Lindoff, Rigmor -39 57.16  5 12 km
F10 Lindoff, Ellinor -71 6.51  2 1,5 km
 1981-09-04 (fr)  | Inbjudningslopp, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 x 100 m F14   Carlsson, Petra -68 53.5m       3 Final    
Synnerholm, Åsa -68
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
 1981-09-01 (ti)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 12.54      PB 1      
M22 Karlsson, Per -60 9.27  SB 3
Sjöberg, Mikael -63 10.54      PB 2      
M20 Enblom, Hans -61 8.29  SB 4
P19 Bredeby, Göran -62 11.24  SB 2
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.72        1      
Wikström, Johan -59 35.26  SB 2
M22 Karlsson, Per -60 26.78      SB 4      
M20 Enblom, Hans -61 27.02  SB 3
P19 Bredeby, Göran -62 32.64  SB 3
Diskus (1,75 kg) P18   Sjöberg, Mikael -63 34.26      SB 1      
 1981-08-31 (må)  | Augustitvåan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.68        4 Heat 2    
Brodén, Lasse -57 52.34  2 Heat 2
Fagerlund, Mikael -55 51.8m       6 Heat 1    
Nylander, Anders -52 54.75  PB 4 Heat 3
» Wikström, Peter -57 53.23  6 Heat 2
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:22.78      SB 7 Heat 4    
Barman, Dennis -59 4:28.19  9 Heat 4
Barman, Kenneth -57 4:24.92        8 Heat 4    
Karlsson, Per -60 4:03.79  6 Heat 2
» Lindelöw, Jan -59 4:07.98  1 Heat 3
KS Haglund, Lisa -58 5:18.95  5 Final
110 m häck (106,7 cm) MS   Karlsson, Per -60 18.6m   -   5 Final    
» Wikström, Peter -57 brutit 
 1981-08-29/30 (lö-sö)  | Finnkamp, Stockholms Stadion, Stockholm
  Oklart tävlingsdatum
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 9:01.07        6    
 1981-08-29 (lö)  | Eskilstunaspelen, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F18   Kiili, Eerika -64 14.01    -   3 Final    
200 m KS   Kiili, Eerika -64 28.70    -   4 B-final    
1 000 m MS   Forss, Michael -62 2:41.27      PB 7 B-final    
Karlsson, Per -60 2:39.63  SB 10 A-final
 1981-08-26/27 (on-to)  | Distriktsfinal Kalle Anka, Kristineberg, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P14   Granath, Peter -67 12.97    -   3 Heat 3 on  
Wallén, Johan -67 12.80  - 2 Heat 4 on
  12.96    -   8 Final on  
Wennberg, Stefan -67 13.27  - 5 Heat 2 on
F14 Broberg, Camilla -67 14.25  - 5 Heat 1 on
Carlsson, Petra -68 13.63    -   3 Heat 2 on  
Modin, Anneli -68 14.17  - 6 Heat 4 on
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 3:05.53        7 Heat C to  
» Danelius, Johan -68 3:07.28  9 Heat C to
» Karlsson, Pontus -67 2:51.07  PB 1 Heat B to
100 m häck (84 cm) P14   Matz, Göran -67 15.64    -   3 Final to  
15.99  - 2 Heat 1 to
Wallén, Johan -67 16.48  - 3 Heat 2 to
16.52  - 6 Final to
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.67      PB 2 Final on  
Matz, Göran -67 1.67  1 Final on
F14 » Kapell, Petra -67 1.35  8 Final on
Stav P14   Bivstedt, Johan -68 2.00        6 Final on  
Qvist, Roland -68 2.00  5 Final to
Längd (zon) P14   Qvist, Roland -68 5.18    -   10   on  
F14 » Kapell, Petra -67 4.29  - 21 to
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Karlsson, Pontus -67 41.04      PB 7   to  
Spjut (400 gr) F14   Sjödin, Carola -68 26.54        6 Final to  
4 x 100 m P14   Wennberg, Stefan -67 51.87        4 Final to  
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Qvist, Roland -68                
F14 Carlsson, Petra -68 55.34  5 Final to
Modin, Anneli -68
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
 1981-08-11/25 (ti-ti)  | Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 200 m KS   Plüss, Caroline -59 1:49.74        4 Heat 1 ti  
Helge, Anette -63
Södergren, Janina -64
Sandberg, Maria -81
Stafett 1 000 m P16   Wennberg, Stefan -67 2:15.5m       3 Heat 2 ti  
Wallén, Johan -67
Pettersson, Tomas -65
Broberg, Joakim -65                
F18 Fredriksén, Ann -64 2:29.42  3 Heat 2 ti
Södergren, Janina -64
Kiili, Eerika -64
Helge, Anette -63                
Fredriksén, Ann -64 2:27.86  4 Final ti
Södergren, Janina -64
Kiili, Eerika -64
Helge, Anette -63                
F16 Dowlut, Doreen -65 2:41.0m 5 Heat 2 ti
Sköndal, Jeanette -66
Sundström, Maria -66
Nilsson, Monica -67
4 x 400 m MS   Schennings, Torgny -54 3:18.30        2 Final ti  
Fagerlund, Mikael -55
» Svedmyr, Åke -48
Engdahl, Torgny -55                
Schennings, Torgny -54 3:25.91  2 Heat 1 ti
» Svedmyr, Åke -48
Fagerlund, Mikael -55
Engdahl, Torgny -55                
Holm, Lars -52 3:31.88  4 Heat 1 ti
» Wärngård, Gunnar -57
Lundgren, Bengt -53
Lycken, Erik -57                
Brodén, Lasse -57 3:26.46  5 Heat 2 ti
» Wikström, Peter -57
Björkman, Thomas -55
Svärdling, Lars -61                
M22 Svärdling, Lars -61 3:30.86  3 Final ti
Enblom, Hans -61
Andrén, Thomas -62
Karlsson, Per -60                
KS Winter, Anna -59 3:57.95  2 Final ti
Helge, Anette -63
Dieng, Sussi -58
Plüss, Caroline -59
3 x 1 000 m P18   Gullberg, Pontus -63 7:51.49        3 Final ti  
Litzén, Bo -64
Lindoff, Håkan -64
4 x 800 m MS   Lycken, Erik -57 7:36.09        1 Final ti  
Engdahl, Torgny -55
Abrahmsén, Lars -57
Lundgren, Bengt -53                
» Von Essen, Erik -56 7:36.17  2 Final ti
Malmros, Gustaf -55
» Wärngård, Gunnar -57
» Svedmyr, Åke -48                
Wikström, Johan -59 7:45.20  4 Final ti
Fagerlund, Mikael -55
» Wallin, Örjan -51
Nylander, Anders -52                
Lindoff, Håkan -64 8:02.21  10 Final ti
Litzén, Bo -64
Pontén, Lars -55
Holm, Lars -52                
M22 » Lindelöw, Jan -59 8:04.26  3 Final ti
Svärdling, Lars -61
Karlsson, Per -60
Enblom, Hans -61
 1981-08-24 (må)  | Haninge-spelen, Torvalla IP, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Engdahl, Torgny -55 49.9m       4 Final    
1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 3:56.6m       4 Final    
 1981-08-23 (sö)  | Personliga rekordens dag, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.65        4 Heat 3    
Fagerlund, Mikael -55 51.86  5 Heat 2
Lycken, Erik -57 54.61        6 Heat 4    
Nylander, Anders -52 55.96  PB 5 Heat 6
» Svedmyr, Åke -48 51.19  5 Heat 1
» Wikström, Peter -57 53.30        2 Heat 4    
KS Plüss, Caroline -59 57.30  4 Heat 1
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:59.15        9 Heat 1    
Forss, Michael -62 4:08.57  5 Heat 2
» Lindelöw, Jan -59 4:06.47        3 Heat 2    
Lundgren, Bengt -53 3:54.46  SB 6 Heat 1
KS Dieng, Sussi -58 4:35.24  6 Final
400 m häck (91,4 cm) MS   Svärdling, Lars -61 58.60      PB 2 Heat 2    
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 34.28      SB 11      
Diskus (1,0 kg) KS   Rytter, Elisabeth -60 18.68      PB 9      
 1981-08-23 (sö)  | Hellas Ungdomsspel, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Broberg, Joakim -65 12.83    -2.8   5 Heat 5    
Pettersson, Tomas -65 12.96  -2.7 5 Heat 6
P14 Litzén, Peter -67 13.5m - 2 Heat 4
  13.31    -2.3 PB 4 Semi 1    
Wallén, Johan -67 13.1m - 1 Heat 5
13.41  -2.5 4 Semi 2
Wennberg, Stefan -67 13.1m - 4 Heat 3
  13.57    -2.2   5 Semi 3    
P12 Danielsson, Torkel -69 15.8m - 1 Heat 3
15.80  -3.1 5 Semi 2
F14 Modin, Anneli -68 14.8m   -   3 Heat 2    
Synnerholm, Åsa -68 14.2m - 1 Heat 4
200 m F18   Södergren, Janina -64 30.06    -2.2 SB 4 Heat 2    
300 m P16   Broberg, Joakim -65 40.96      PB 4 Heat 3    
400 m P18   Lindoff, Håkan -64 55.63      PB 2 Heat 2    
800 m M22   Enblom, Hans -61 2:03.80        7 Final    
F14 Kollbrink, Ann -67 2:51.22  8 Heat 3
F12 Lindoff, Ellinor -71 2:51.56  7 Heat 2
1 000 m P14   Bergnäs, Fredrik -67 3:12.74      PB 4 Heat 5    
» Danelius, Johan -68 3:07.90  6 Heat 4
P12 Wallén, Peter -69 3:28.25  6 Heat 3
1 500 m P16   Elinder, Fredrik -66 5:07.25        14 Heat 3    
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 15.97    -   1 Final    
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.56        4 Final    
F12 Lindoff, Ellinor -71 1.10  [1] PB 18
Längd P16   Pettersson, Tomas -65 4.44    -   14      
Längd (zon) P14   Hedenberg, Peter -68 3.69    -   29      
Qvist, Roland -68 5.05  - 5 Final
Wennberg, Stefan -67 4.85    -   10      
P12 Wallén, Peter -69 3.56  - 29
Kula (4,0 kg) P14   Hedenberg, Peter -68 8.00      PB 13      
F16 Sköndal, Jeanette -66 6.64  PB 16
Wagner, Ewa -66 6.53  PB 17
Kula (3,0 kg) P12   Danielsson, Torkel -69 7.01        9      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F10
 1981-08-22 (lö)  | Stens ICA-spel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Björkman, Thomas -55 24.34    -0.7   1 Heat 4    
Lycken, Erik -57 25.66  -1.4 PB 6 Heat 5
Svärdling, Lars -61 24.95    -1.4   3 Heat 5    
KS Helge, Anette -63 27.84  -0.6 2 Heat 3
800 m MS   Enblom, Hans -61 2:00.90      SB 5 Heat 5    
Nylander, Anders -52 2:00.22  3 Heat 5
KS Dieng, Sussi -58 2:16.48  2 Heat 2
3 000 m MS   Barman, Dennis -59 9:38.40      PB 9 Heat 2    
Barman, Kenneth -57 9:38.84  PB 10 Heat 2
» Lindelöw, Jan -59 8:53.01  PB 12 Heat 1
Längd KS   Helge, Anette -63 4.95    +0.4   5 Final    
Kula (4,0 kg) KS   Fredriksén, Ann -64 7.64      PB 13      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 29.10        5 Final    
 1981-08-20 (to)  | Resultattävling, Slottskogsvallen, Göteborg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 3:56.4m       6 A-heat    
 1981-08-19 (on)  | Orientspelen, Rimnersvallen, Uddevalla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Malmros, Gustaf -55 3:56.32        2 Heat A    
 1981-08-19 (on)  | Augustiettan, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Barman, Dennis -59 2:08.25      PB 6 Heat 4    
Fagerlund, Mikael -55 1:55.34  8 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 2:01.29      PB 3 Heat 3    
Lundgren, Bengt -53 1:56.03  PB 6 Heat 2
Lycken, Erik -57 1:55.91  PB 4 Heat 2
Nylander, Anders -52 1:58.93        10 Heat 2    
» Von Essen, Erik -56 1:52.80  PB 4 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 1:52.82  5 Heat 1
KS Haglund, Lisa -58 2:36.00  5 Heat 2
5 000 m MS   Andersson, Rickard -61 16:17.19      SB 12 Final    
» Berggren, Willy -48 15:41.48  SB 8 Final
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:53.75        2 Final    
Barman, Kenneth -57 10:54.22  PB 6 Final
Pontén, Lars -55 9:19.97  PB 4 Final
400 m häck (91,4 cm) M22   Enblom, Hans -61 59.82      PB 3 Final    
Karlsson, Per -60 57.39  PB 1 Final
Diskus (2,0 kg) MS   Johansson, Håkan -60 ej res               
Diskus (1,0 kg) KS   Rytter, Elisabeth -60 18.14      PB 4 Final    
 1981-08-18 (ti)  | Svealandsfinalen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Kiili, Eerika -64 13.44    +1.7   5      
200 m KS   Nilsson, Lena -62 30.41    +1.3 PB 6      
400 m KS   Winter, Anna -59 59.36        4      
1 500 m KS   Dieng, Sussi -58 4:35.67        3      
3 000 m KS   Haglund, Lisa -58 11:56.99      PB 5      
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.15    +3.8   1      
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 61.22  [1,2]   PB 1      
Längd KS   Södergren, Janina -64 4.72    +1.7 PB 5      
Kula (4,0 kg) KS   Samuelsson, Gunilla -61 9.82        6      
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 21.96        5      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 30.36        5      
4 x 100 m KS   Plüss, Caroline -59 51.6m       6      
Helge, Anette -63
Winter, Anna -59
Kiili, Eerika -64
Lag Arena KS   Dieng, Sussi -58 32p        6      
Fredriksén, Ann -64
Haglund, Lisa -58
Helge, Anette -63
Kiili, Eerika -64
Lindoff, Karin -62
Nilsson, Lena -62
Plüss, Caroline -59
Samuelsson, Gunilla -61
Södergren, Janina -64
Winter, Anna -59
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
[2] - Även klubbrekord i klassen KS
 1981-08-17 (må)  | KA-tävlingar, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
80 m häck (76,2 cm) F14   Kollbrink, Ann -67 17.4m   -   5 Heat 2    
Modin, Anneli -68 16.4m - 4 Heat 3
100 m häck (84 cm) P14   Bergnäs, Fredrik -67 19.7m   -   5 Final    
Wallén, Johan -67 17.9m - 3 Final
Wennberg, Stefan -67 17.9m - 2 Final
100 m häck (76,2 cm) P12   Wallén, Peter -69 20.8m   -   4 Final    
Längd (zon) P14   Bergnäs, Fredrik -67 4.16    -   7 Final    
Nordgren, Joakim -68 4.74  - 4 Final
Qvist, Roland -68 5.03    -   1 Final    
Wallén, Johan -67 4.27  - 6 Final
Wennberg, Stefan -67 4.58  - 5 Final
 1981-08-14/16 (fr-sö)  | JSM, Heden, Helsingborg - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m K22   Plüss, Caroline -59 60.32        1 Heat 3  
58.50  5 Final
Winter, Anna -59 59.45  3 Heat 2
800 m M22   Karlsson, Per -60 1:56.51      SB 3 Heat 6 fr  
P18 Litzén, Bo -64 1:59.47  4 Heat 3
1 500 m P18   Lindoff, Håkan -64 4:09.9m       4 Heat 2 fr  
4:06.79  6 Final
5 000 m M22 » Lindelöw, Jan -59 15:19.8m       12 Heat 1  
2 000 m h (91,4 cm) M20   Enblom, Hans -61 6:14.33        8 Heat 2 fr  
P19 Forss, Michael -62 6:05.36  PB 4 Heat 1 fr
6:08.6m 10 Final
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 15.30    +1.5   3 Heat 3  
15.42  +1.1 7 Final
300 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 46.26      SB 3 Heat 1 fr  
46.5m 6 Semi 1
Kiili, Eerika -64 47.65  PB 6 Heat 2 fr
400 m häck (76,2 cm) K22   Plüss, Caroline -59 61.9m       2 Final fr  
63.25  SB 1 Heat 2 fr
 1981-08-13 (to)  | Cloettaspelen, Ljungsbro IP, Ljungsbro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m P14 » Karlsson, Pontus -67 4:55.2m       4 Final    
 1981-08-13 (to)  | Stockholmspropagandan, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Björkman, Thomas -55 24.0m   -   5      
Engdahl, Torgny -55 23.2m - 2
Schennings, Torgny -54 23.3m   -   3      
» Svedmyr, Åke -48 23.8m - 4
Svärdling, Lars -61 24.6m - 9
Wennberg, Stefan -67 26.8m   -   12      
» Wikström, Peter -57 24.3m - 6
KS Dowlut, Doreen -65 31.6m - 6
Kollbrink, Ann -67 32.0m   -   7      
Sköndal, Jeanette -66 30.3m - 5
Södergren, Janina -64 29.4m - 4
1 000 m MS   Andersson, Rickard -61 2:43.3m     SB 13      
Lycken, Erik -57 2:30.3m PB 1
Nylander, Anders -52 2:39.0m       5      
P14 Bivstedt, Johan -68 3:01.5m 3
» Danelius, Johan -68 3:04.4m PB 7
Litzén, Peter -67 3:02.2m     PB 6      
Nordgren, Joakim -68 3:08.4m PB 10
Wallén, Johan -67 2:58.3m PB 2
P13 Bivstedt, Johan -68 3:01.5m     PB 3      
P12 Wallén, Peter -69 3:31.7m 2
KS Dieng, Sussi -58 2:54.2m PB 1
Stav P13   Bivstedt, Johan -68 2.00      PB 5      
Qvist, Roland -68 2.20  PB 4
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Törnell, Jonas -57 25.52      SB 3      
Spjut (600 gr, f 1999) P14 » Karlsson, Pontus -67 41.03      PB 4      
KS Lindoff, Karin -62 26.16  1
Spjut (400 gr) P12   Wallén, Peter -69 18.95      PB 3      
F14 Sjödin, Carola -68 27.70  [1] PB 3
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
 1981-08-10/11 (må-ti)  | KA-mångkamp, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Holm, Thomas -67 brutit            ti  
100 m häck (84 cm) 18.4m[440] -
Längd (zon) 4.62 [269] -
Kula (4,0 kg) 9.62 [432] PB
Spjut (600 gr, f 1999) ej start            ti  
» Karlsson, Pontus -67 2 203  [1] - PB 2 ti
100 m häck (84 cm) 17.4m[440] -
Längd (zon) 4.90 [341] -
Kula (4,0 kg) 9.46 [420]
Spjut (600 gr, f 1999) 34.82 [410] ti
Höjd 1.48 [324] ti
800 m 2:35.1m[268]     SB     ti  
Wallén, Johan -67 1 846  [1] - PB 8 ti
100 m häck (84 cm) 17.2m[440] -
Längd (zon) 4.79 [284] -
Kula (4,0 kg) 7.80 [289] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 23.06 [201] PB ti
Höjd 1.39 [199] PB ti
800 m 2:18.4m[433]     PB     ti  
Wennberg, Stefan -67 1 830  [1] - PB 9 ti
100 m häck (84 cm) 18.5m[440] -
Längd (zon) 4.97 [341] -
Kula (4,0 kg) 7.58 [271] PB
Spjut (600 gr, f 1999) 19.34 [125] PB ti
Höjd 1.42 [303] ti
800 m 2:23.8m[350] PB ti
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
 1981-08-07/09 (fr-sö)  | SM, Södermalm, Skövde - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Engdahl, Torgny -55 49.30        2 Heat 1  
49.02  PB 3 Semi 1
  48.93      PB 6 Final  
Schennings, Torgny -54 51.06  5 Heat 6
» Svedmyr, Åke -48 50.52  3 Heat 2
KS Plüss, Caroline -59 57.69  4 Heat 1
1 500 m MS   Malmros, Gustaf -55 3:56.50        6 Heat 4  
» Wärngård, Gunnar -57 3:51.16  3 Heat 3
KS Dieng, Sussi -58 4:31.98  PB 6 Heat 2
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 15:08.46        9 Heat 3 fr  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 9:04.60        1 Heat 2 fr  
8:54.03  5 Final
Lundgren, Bengt -53 8:55.98  SB 3 Heat 1 fr
8:45.19  PB 3 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.48    -1.6   2 Heat 3  
15.59  -0.5 5 Semi 2
400 m häck (91,4 cm) MS   Schennings, Torgny -54 55.67        3 Heat 5 fr  
 1981-08-04/06 (ti-to)  | Fredrikshofsspelen, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Björkman, Thomas -55 12.20    +1.7   6 Heat 4 ti  
Broberg, Joakim -65 ej start  ti
Doverholt, Urban -61 12.33    +0.2 PB 6 Heat 13 ti  
Engdahl, Torgny -55 11.55  +2.0 PB 3 Heat 2 on
Schennings, Torgny -54 11.76  +2.0 PB 6 Heat 1 ti
» Wikström, Peter -57 ej start            ti  
KS Kiili, Eerika -64 13.57  +1.1 4 Heat 4 to
200 m MS   Björkman, Thomas -55 23.81    0.0   3 Heat 6 on  
Brodén, Lasse -57 23.92  +2.0 PB 5 Heat 5 on
Doverholt, Urban -61 25.07    +1.6 PB 6 Heat 8 on  
Engdahl, Torgny -55 23.11  +2.0 7 Heat 1 on
Schennings, Torgny -54 ej start  on
» Svedmyr, Åke -48 23.55    +1.1   5 Heat 3 on  
» Wikström, Peter -57 ej start  on
KS Kiili, Eerika -64 27.67  +1.0 4 Heat 3 on
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.46      PB 3 Heat 3 to  
Brodén, Lasse -57 51.64  PB 2 Heat 3 to
Fagerlund, Mikael -55 51.82      SB 5 Heat 2 to  
Holm, Lars -52 53.12  PB 6 Heat 3 to
» Wikström, Peter -57 52.80  SB 3 Heat 4 to
M20 Andrén, Thomas -62 ej start            to  
Litzén, Bo -64 52.30  PB 3 Heat 2 to
Svärdling, Lars -61 53.07  SB 4 Heat 2 to
KS Dieng, Sussi -58 62.27      PB 4 Heat 3 ti  
Haglund, Lisa -58 69.50  PB 7 Heat 4 ti
Nilsson, Lena -62 66.62  PB 6 Heat 4 ti
Plüss, Caroline -59 57.34        1 Heat 1 ti  
Purvin, Eva -57 ej start  ti
Winter, Anna -59 58.97  PB 2 Heat 1 ti
800 m MS » Berggren, Willy -48 2:04.19      SB 6 Heat 14 ti  
Fagerlund, Mikael -55 1:58.43  10 C-final ti
Gullberg, Pontus -63 2:03.67        10 Heat 12 ti  
Holm, Lars -52 2:01.60  PB 10 Heat 9 ti
Karlsson, Per -60 ej start  ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58 ej start            ti  
Lindoff, Håkan -64 2:01.49  7 Heat 10 ti
Litzén, Bo -64 1:56.71  [1] PB 2 Heat 8 ti
  1:56.71        2 Heat 8 ti  
Lundgren, Bengt -53 1:56.93  1 Heat 6 ti
Lycken, Erik -57 1:56.90  7 C-final ti
Malmros, Gustaf -55 1:54.20        2 B-final ti  
Nylander, Anders -52 1:59.79  6 Heat 9 ti
Pontén, Lars -55 1:59.35  PB 5 Heat 11 ti
Rosén, Håkan -63 ej start            ti  
Svärdling, Lars -61 2:03.49  SB 11 Heat 10 ti
» Wärngård, Gunnar -57 1:52.15  PB 5 A-final ti
KS Hagberg, Susanne -60 ej start            on  
Haglund, Lisa -58 2:34.03  PB 7 B-final on
Nilsson, Lena -62 2:33.76  6 B-final on
Purvin, Eva -57 ej start            on  
Winter, Anna -59 ej start  on
F16 Sköndal, Jeanette -66 2:30.91  PB 10 B-final on
Wagner, Ewa -66 ej start            on  
F14 Kollbrink, Ann -67 ej start  on
1 000 m P14 » Danelius, Johan -68 ej start            ti  
Holm, Thomas -67 ej start  ti
» Karlsson, Pontus -67 2:56.05      PB 4 B-final ti  
Wennberg, Stefan -67 ej start  ti
P12 Danielsson, Torkel -69 ej start  ti
1 500 m MS   Barman, Dennis -59 4:15.06      PB 8 Heat 9 to  
Barman, Kenneth -57 4:19.03  PB 11 Heat 9 to
» Berggren, Willy -48 4:07.58      SB 6 Heat 7 to  
Enblom, Hans -61 ej start  to
Forss, Michael -62 4:00.14  PB 1 Heat 6 to
Gullberg, Pontus -63 4:16.08        14 Heat 7 to  
» Liljebäck, Lars-Erik -58 ej start  to
» Lindelöw, Jan -59 4:11.18  8 Heat 5 to
Lindoff, Håkan -64 4:08.20        6 Heat 6 to  
Lycken, Erik -57 3:56.2m PB 1 Heat 2 to
Nylander, Anders -52 4:10.19  10 Heat 6 to
Rosén, Håkan -63 ej start            to  
» Skjutar, Arne -58 ej start  to
3 000 m MS » Skjutar, Arne -58 8:51.42  [2]   PB     on  
Tesgaye, Tadesse -59 8:58.76  [2] PB on
P16 Elinder, Fredrik -66 10:59.98  PB 15 B-final ti
5 000 m MS   Pontén, Lars -55 brutit          A-final on  
» Skjutar, Arne -58 15:05.02  8 A-final on
Tesgaye, Tadesse -59 15:19.67  10 A-final on
400 m häck (91,4 cm) MS   Schennings, Torgny -54 57.03        2 Final ti  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Mellantid
 1981-08-02 (sö)  | Järfällaspelen, Bolindervallen, Järfälla
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m M22   Doverholt, Urban -61 12.1m   -   4 Final    
P16 Broberg, Joakim -65 12.2m - 4 Final
F16 Sundström, Maria -66 14.2m - 5 Final
Diskus (1,75 kg) P18   Wikström, Magnus -63 34.72      PB 3 Final    
 1981-07-31/08-02 (fr-sö)  | Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Pettersson, Tomas -65 12.70    +1.3 PB 5 Heat 6  
400 m M22   Karlsson, Per -60 53.02        2 Heat 2 fr  
Svärdling, Lars -61 53.78  4 Heat 2 fr
800 m M22   Forss, Michael -62 2:00.95        7 Heat 1  
Karlsson, Per -60 1:58.62  5 Heat 1
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 3:03.90        3 Heat 3  
 1981-08-01 (lö)  | För-SM, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m KS   Dieng, Sussi -58 2:18.69        8 Final    
1 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 2:30.3m     PB 6 B-final    
Lycken, Erik -57 2:31.57  PB 1 C-final
Malmros, Gustaf -55 2:29.3m     PB 5 B-final    
Nylander, Anders -52 2:39.95  5 D-final
» Wärngård, Gunnar -57 2:28.2m PB 1 B-final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.54    +2.8   5 A-final    
 1981-07-30 (to)  | Propagandatävling, Källbrink, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Engdahl, Torgny -55 35.8m       2 Heat 1    
Gullberg, Pontus -63 39.3m 5 Heat 3
» Wikström, Peter -57 37.6m       1 Heat 3    
KS Helge, Anette -63 44.4m 5 Heat 1
Kiili, Eerika -64 44.2m 2 Heat 2
Sundström, Maria -66 45.5m       5 Heat 2    
F18 Helge, Anette -63 44.4m 5 Heat 1
2 000 m MS   Gullberg, Pontus -63 6:05.1m     PB 8 Final    
Diskus (1,0 kg) KS   Kiili, Eerika -64 19.14      SB 7 Final    
 1981-07-29 (on)  | Möbelspelen, Tibro IP, Tibro
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m P14 » Karlsson, Pontus -67 2:57.6m     PB 1 Final    
Längd (zon) P14 » Karlsson, Pontus -67 4.63    -   2 Final    
 1981-07-29 (on)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Björkman, Thomas -55 11.8m   -   5 Heat 3    
Brodén, Lasse -57 11.7m - 4 Heat 3
Pontén, Lars -55 13.0m   -   3 Heat 5    
KS Helge, Anette -63 13.4m - 4 Final
Plüss, Caroline -59 13.0m - 3 Final
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.2m       3 Heat 2    
Brodén, Lasse -57 51.5m 3 Heat 1
Holm, Lars -52 53.0m       5 Heat 2    
» Wikström, Peter -57 52.7m 2 Heat 3
800 m MS   Pettersson, Kenth -58 2:04.9m       4 Heat 3    
Pontén, Lars -55 2:01.8m PB 3 Heat 4
1 500 m MS   Barman, Dennis -59 4:20.2m     PB 8 Heat 2    
Barman, Kenneth -57 4:21.4m PB 1 Heat 3
Gullberg, Pontus -63 4:20.1m       7 Heat 2    
KS Lindoff, Ellinor -71 5:48.9m PB 2 Final
Lindoff, Rigmor -39 5:54.7m SB 3 Final
 1981-07-24/26 (fr-sö)  | Svealandsmästerskapen, GIH:s arena, Örebro - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Helge, Anette -63 13.53    -0.5   5 Heat 4  
200 m MS   Björkman, Thomas -55 24.1m   0.0   5 Heat 4 fr  
Brodén, Lasse -57 24.23  +0.3 PB 4 Heat 2 fr
KS Plüss, Caroline -59 26.71  +0.3 4 Heat 4
400 m MS   Björkman, Thomas -55 52.7m       3 Heat 6 fr  
Brodén, Lasse -57 52.34  SB 3 Heat 4 fr
Engdahl, Torgny -55 50.78  1 Heat 7 fr
50.13  1 Semi 3
  50.22        5 Final  
Fagerlund, Mikael -55 52.12  SB 3 Heat 3 fr
52.26  6 Semi 2
Pettersson, Kenth -58 54.50        4 Heat 5 fr  
» Svedmyr, Åke -48 50.89  1 Heat 5 fr
50.08  SB 3 Semi 2
» Wallin, Örjan -51 54.26      PB 4 Heat 4 fr  
» Wärngård, Gunnar -57 52.84  PB 2 Heat 2 fr
M22 Andrén, Thomas -62 55.34  SB 4 Heat 1
Karlsson, Per -60 52.75  SB 3 Heat 2
  52.92        5 Semi 1  
Svärdling, Lars -61 53.61  3 Heat 1
KS Plüss, Caroline -59 58.19  3 Heat 1 fr
58.83  4 Semi 2 fr
800 m MS » Berggren, Willy -48 2:05.13      SB 7 Heat 5  
Fagerlund, Mikael -55 2:02.1m 5 Heat 1
Lundgren, Bengt -53 1:57.34        3 Heat 3  
Lycken, Erik -57 4:07.91  8 Heat 3 fr
1:56.28  PB 3 Heat 6
Malmros, Gustaf -55 1:55.04        3 Heat 4  
Pettersson, Kenth -58 2:02.86  SB 6 Heat 3
» Skjutar, Arne -58 2:03.15  5 Heat 6
» Svedmyr, Åke -48 1:53.81  SB 1 Heat 4
  1:55.80        8 Final  
» Wallin, Örjan -51 1:57.88  3 Heat 2
M22 Andrén, Thomas -62 2:07.88  7 Heat 3
Forss, Michael -62 2:01.74        6 Heat 2  
Karlsson, Per -60 2:00.26  1 Heat 3
1:59.69  2 Final
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:13.33        6 Heat 2 fr  
Lundgren, Bengt -53 3:58.61  SB 5 Final
  3:59.67        2 Heat 2  
Nylander, Anders -52 4:20.76  7 Heat 2 fr
» Skjutar, Arne -58 4:04.73  6 Heat 3 fr
» Wallin, Örjan -51 3:54.10  2 Heat 1 fr
  3:56.20        3 Final  
KS Dieng, Sussi -58 4:36.17  3 Heat 1 fr
ej start  Final
5 000 m M22   Tesgaye, Tadesse -59 15:15.3m     PB 11 Final  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Forss, Michael -62 6:06.50      PB 3 Final  
3 000 m h (91,4 cm) MS » Wärngård, Gunnar -57 9:11.23        2 Final  
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.39    0.0   1 Heat 2  
15.31  +0.2 1 Final
400 m häck (91,4 cm) M22   Svärdling, Lars -61 60.31        4 Final  
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 67.84        3 Heat 1  
66.24  5 Final
 1981-07-21 (ti)  | BGIF:s invigningstävling, Sävstaås IP, Bollnäs
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Lycken, Erik -57 1:56.86      PB 2 B-final    
Malmros, Gustaf -55 1:54.02  PB 2 A-final
110 m häck (106,7 cm) MS   Pontén, Lars -55 19.49    +1.9 PB 5 Final    
 1981-07-19 (sö)  | Breddtävling, Borgsmo IP, Norrköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Schennings, Torgny -54 11.7m   -   2 Heat 2    
400 m MS   Schennings, Torgny -54 50.8m       1 Heat 3    
Längd MS   Schennings, Torgny -54 5.67    -   3 Final    
 1981-07-09 (to)  | BLT-galan, Karlskrona IP, Karlskraona
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Malmros, Gustaf -55 3:50.1m     PB 13 A-final    
 1981-07-07/08 (ti-on)  | DN-galan, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m MS   Engdahl, Torgny -55 49.33        2 B-final ti  
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:54.27      PB 5 D-final on  
» Wärngård, Gunnar -57 1:52.43  PB 4 C-final on
1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 3:50.57      SB 12 B-final ti  
Malmros, Gustaf -55 3:53.43  5 C-final ti
» Wärngård, Gunnar -57 3:49.12  SB 11 B-final ti
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 brutit          A-final ti  
3 000 m h (91,4 cm) MS   Lundgren, Bengt -53 9:06.28        15 Final on  
400 m häck (91,4 cm) MS   Schennings, Torgny -54 55.50        5 Final ti  
 1981-07-05 (sö)  | Väsby-spelen, Vilundavallen, Upplands Väsby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Broberg, Joakim -65 13.04    +0.1   5 Heat 1    
Pettersson, Tomas -65 12.85  +0.1 PB 3 Heat 1
300 m häck (76,2 cm) P16   Broberg, Joakim -65 43.79      PB 2 Final    
Kula (4,0 kg) K22   Samuelsson, Gunilla -61 10.35        2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) K22   Samuelsson, Gunilla -61 24.90        3 Final    
F18 Fredriksén, Ann -64 30.40  [1] PB 1 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
 1981-07-04/05 (lö-sö)  | Veteran-RM, Aroisvallen, Västeås - SM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
400 m M35 » Örbrink, Lars -42 54.04      PB 2 Final  
54.33  1 Heat 2
800 m M35 » Örbrink, Lars -42 1:58.46        3 Final  
 1981-07-03/04 (fr-lö)  | Lindenspelen, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P14   Wennberg, Stefan -67 12.9m   -   2 Final fr  
F14 Carlsson, Petra -68 13.3m - 2 Final fr
400 m MS   Fagerlund, Mikael -55 51.3m       1 Heat 2 fr  
M22 Karlsson, Per -60 55.1m 3 Heat 2
P16 Broberg, Joakim -65 58.1m       2 Heat 2 fr  
K22 Nilsson, Lena -62 66.3m 2 Final fr
F18 Kiili, Eerika -64 63.3m 3 Final fr
800 m MS   Andrén, Thomas -62 2:03.6m     PB 3 Heat 2 fr  
Forss, Michael -62 2:03.2m 2 Heat 2 fr
Lycken, Erik -57 1:58.5m       6 Heat 1 fr  
Nylander, Anders -52 2:01.6m 10 Heat 1 fr
M22 Karlsson, Per -60 1:57.4m 5 Heat 1 fr
P18 Gullberg, Pontus -63 2:02.7m     PB 3 Final fr  
KS Dieng, Sussi -58 2:17.55  1 Final fr
Nilsson, Lena -62 2:30.5m PB 2 Final fr
F10 Lindoff, Ellinor -71 2:51.0m PB 1 Final fr
Längd F18   Södergren, Janina -64 4.65    -   2 Final  
Längd (zon) F10   Lindoff, Ellinor -71 3.49    -   1 Final  
 1981-07-02 (to)  | Halmstadsspelen, Juterums IP, Halmstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 4:36.94        4 Heat 1    
 1981-07-01 (on)  | Sunnespelen, Fryxellska skolans IP, Sunne
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P13 » Danelius, Johan -68 14.6m   +1.9   3 Final    
1 000 m P14 » Karlsson, Pontus -67 3:02.4m       1 Final    
P13 » Danelius, Johan -68 3:13.9m 2 Final
Höjd P14 » Karlsson, Pontus -67 1.45        1 Final    
 1981-06-24/07-01 (on-on)  | DM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m KS   Helge, Anette -63 13.47    -0.9 SB 5 Heat 3 on  
Kiili, Eerika -64 13.54  -1.0 4 Heat 1 on
200 m MS   Brodén, Lasse -57 24.45    +1.0 SB 6 Heat 5 ti  
Schennings, Torgny -54 22.96  +2.3 3 Semi 3 ti
  23.09    +0.6 PB 4 Heat 6 ti  
KS Kiili, Eerika -64 27.62  0.0 PB 5 Heat 3 to
Plüss, Caroline -59 26.56  -1.2 1 Heat 5 to
Purvin, Eva -57 27.14  -0.8 SB 5 Heat 6 to
  27.58    -0.6   7 Semi 3 to  
Winter, Anna -59 27.52  -1.2 SB 4 Heat 1 to
400 m MS   Bengtsson, Per-Ola -57 55.12      SB 6 Heat 3 to  
Engdahl, Torgny -55 51.90  1 Heat 1 to
49.31  PB 2 Semi 1 to
  49.22      PB 1 Final ti  
Lycken, Erik -57 53.94  PB 5 Heat 4 to
Pettersson, Kenth -58 54.45  PB 5 Heat 5 to
Schennings, Torgny -54 51.02  1 Heat 7 to
50.40  PB 3 Semi 3 to
  49.86      PB 3 Final ti  
» Svedmyr, Åke -48 51.47  2 Heat 2 to
brutit  Semi 2 to
» Wikström, Peter -57 53.01      SB 4 Heat 8 to  
KS Dieng, Sussi -58 62.97  5 Heat 3 on
Purvin, Eva -57 60.09  2 Heat 2 on
  59.85        5 Final on  
Winter, Anna -59 60.24  2 Heat 1 on
59.28  4 Final on
800 m MS   Bengtsson, Per-Ola -57 2:05.24        9 Heat 3 on  
Engdahl, Torgny -55 1:55.31  PB 2 Heat 5 on
Fagerlund, Mikael -55 1:57.09        4 Heat 1 on  
Karlsson, Per -60 2:00.76  5 Heat 3 on
Lundgren, Bengt -53 1:57.51  6 Heat 4 on
Lycken, Erik -57 1:57.08      PB 4 Heat 6 on  
Malmros, Gustaf -55 1:56.07  2 Heat 6 on
Nylander, Anders -52 1:58.20  PB 7 Heat 4 on
Pettersson, Kenth -58 2:06.48      SB 9 Heat 8 on  
» Wallin, Örjan -51 1:57.07  SB 3 Heat 8 on
» Wärngård, Gunnar -57 1:54.51  2 Heat 7 on
KS Dieng, Sussi -58 2:17.45        6 Final ti  
Purvin, Eva -57 2:16.93  SB 4 Final ti
1 500 m MS » Berggren, Willy -48 4:11.20      SB 8 Heat 4 to  
Malmros, Gustaf -55 3:55.90  PB 4 Heat 2 to
  3:51.75      PB 5 Final ti  
Nylander, Anders -52 4:05.35  PB 7 Heat 3 to
» Wallin, Örjan -51 3:50.48  1 Heat 1 to
  ej start          Final ti  
» Wärngård, Gunnar -57 3:51.39  2 Heat 3 to
3:49.95  4 Final ti
KS Dieng, Sussi -58 4:34.59  SB 5 Final on
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:18.80      PB 1 Final ti  
14:27.73  1 Heat 3 ti
» Liljebäck, Lars-Erik -58 14:43.90  2 Heat 1 on
  ej start          Final ti  
» Lindelöw, Jan -59 14:53.76  PB 5 Heat 3 on
15:09.42  6 Final ti
Lundgren, Bengt -53 14:32.84  SB 2 Heat 3 on
  14:40.22        4 Final ti  
» Skjutar, Arne -58 14:53.90  PB 6 Heat 3 on
15:15.86  7 Final ti
von Zweigbergk, Gunno -50 15:54.58  SB 9 Heat 1 on
3 000 m h (91,4 cm) MS   Forss, Michael -62 9:35.67  [1]   PB 7 Final to  
Lundgren, Bengt -53 9:00.10  1 Final to
Pontén, Lars -55 9:26.06  PB 2 Final to
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 15.43    +1.7   1 Final ti  
15.40  +0.6 1 Heat 1 ti
400 m häck (91,4 cm) MS   Engdahl, Torgny -55 56.59      PB 5 Final on  
56.95  3 Heat 1 on
Schennings, Torgny -54 55.66  1 Heat 2 on
55.70  4 Final on
400 m häck (76,2 cm) KS   Helge, Anette -63 63.45      PB 1 Final on  
64.65  1 Heat 1 on
Purvin, Eva -57 64.75  SB 3 Final on
65.12  1 Heat 2 on
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.85        10   on  
Längd MS   Engblom, Lars -59 5.97    +0.9   19   to  
Halila, Chokri -56 6.14  +0.7 SB 14 to
KS Helge, Anette -63 5.13  +1.0 SB 5 Final ti
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
 1981-06-28 (sö)  | Gotlandsspelen, Gutavallen, Visby
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F14   Broberg, Camilla -67 13.8m   -   3 Heat 2    
Höjd P14   Matz, Göran -67 1.68        1 Final    
Längd (zon) F14   Broberg, Camilla -67 4.46    -   9      
 1981-06-28 (sö)  | UP och breddtävling, Studenternas, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Engdahl, Torgny -55 22.95    +1.8 PB 4 B-final    
23.23  +2.0 3 A-final
Schennings, Torgny -54 23.54  +1.8 6 B-final
 1981-06-28 (sö)  | Turebergs Ungdomsspel, Sollentunavallen, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P13   Nordgren, Joakim -68 13.43    +3.6   2 Heat 1    
Qvist, Roland -68 13.85  +3.6 5 Heat 1
F15 Nilsson, Monica -67 14.91    +2.1   4 Heat 2    
F13 Carlsson, Petra -68 13.47  +1.7 PB 1 Heat 2
200 m P18   Björemyr, Ola -63 24.06    +2.0 PB 3 Final    
P16 Pettersson, Tomas -65 26.21  +2.9 4 Heat 1
400 m MS   Lycken, Erik -57 54.41        3 Heat 3    
Pettersson, Kenth -58 54.66  4 Heat 3
» Wikström, Peter -57 53.27        2 Heat 4    
M22 Karlsson, Per -60 53.16  SB 4 Heat 1
KS Dieng, Sussi -58 62.89  PB 4 Final
Purvin, Eva -57 59.33  SB 2 Final
800 m P18   Lindoff, Håkan -64 2:00.57        6 Final    
Litzén, Bo -64 1:57.83  2 Heat 1
K22 Nilsson, Lena -62 2:30.54      PB 4 Final    
F10 Lindoff, Ellinor -71 2:51.24  PB 1 Heat 2
1 000 m P13   Bivstedt, Johan -68 3:02.05      PB 1 Heat 2    
1 500 m MS   Nylander, Anders -52 4:06.69        6 Heat 1    
» Skjutar, Arne -58 4:02.06  PB 3 Heat 1
M22 Forss, Michael -62 4:05.58      PB 4 Final    
» Lindelöw, Jan -59 4:03.11  PB 3 Final
KS Haglund, Lisa -58 5:14.89  PB 2 Final
100 m häck (76,2 cm) F15   Nilsson, Monica -67 18.84    +2.1   3 Final    
300 m häck (76,2 cm) F18   Kiili, Eerika -64 48.01      PB 4 Final    
Längd (zon) P13   Nordgren, Joakim -68 4.73    -   3 Final    
Qvist, Roland -68 5.00  - 1 Final
F11 Lindoff, Ellinor -71 3.34  - 16
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Lindoff, Håkan -64 45.70  [1]   SB 2 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) K22   Rytter, Elisabeth -60 ej res               
Samuelsson, Gunilla -61 26.08  PB 2 Final
F18 Fredriksén, Ann -64 28.68  3 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1981-06-27 (lö)  | Åpningsstevene, Lambertseter Stadion, NOR
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Malmros, Gustaf -55 1:54.44      PB 7 Heat 3    
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:53.74        4 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 8:53.16  SB 2 Final
 1981-06-26 (fr)  | Bislett Games, Oslo, NOR
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:44.81      PB 10      
 1981-06-23/24 (ti-on)  | VIK spelen, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 3:49.78      SB 3 Final ti  
 1981-06-23 (ti)  | Sommarcup, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Ekberg, Karl Erik -48 1:07.27        18      
 1981-06-21 (sö)  | Ljusdalsspelen, Älvvallen, Ljusdal
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Kiili, Eerika -64 13.28    +2.3   4 Heat 2    
Purvin, Eva -57 13.07  +1.8 SB 5 Heat 1
200 m MS   Pettersson, Kenth -58 25.24    +0.5 PB 4 Heat 1    
800 m KS   Dieng, Sussi -58 2:15.14      PB 1 Final    
1 eng. mil MS » Berggren, Willy -48 4:38.03      PB 6 B-heat    
Forss, Michael -62 4:29.15  PB 7 A-heat
» Liljebäck, Lars-Erik -58 4:16.01      PB 3 A-heat    
» Lindelöw, Jan -59 4:23.92  PB 5 A-heat
Nylander, Anders -52 4:32.24  PB 2 B-heat
von Zweigbergk, Gunno -50 4:34.65  PB 3 B-heat
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 59.90        3 Final    
400 m häck (76,2 cm) KS   Purvin, Eva -57 66.73      SB 3 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Wikström, Peter -57 33.94      SB 9      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Kiili, Eerika -64 22.84      PB 5 Final    
 1981-06-20 (lö)  | Järvsöspelen, Strandvallen, Järvsö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Dieng, Sussi -58 29.5m   +0.5   3 Heat 4    
Kiili, Eerika -64 27.6m - 2 B-fonal
  27.8m   +1.1   1 Heat 3    
Purvin, Eva -57 26.5m +2.4 3 A-final
400 m MS   Andrén, Thomas -62 55.3m       2 C-final    
» Berggren, Willy -48 57.6m 3 F-final
» Liljebäck, Lars-Erik -58 56.0m       4 C-final    
Lycken, Erik -57 55.6m 3 D-final
Nylander, Anders -52 55.4m 2 D-final
Pettersson, Kenth -58 55.9m       3 C-final    
» Wikström, Peter -57 53.0m 1 E-final
800 m MS » Berggren, Willy -48 2:05.9m     SB 3 B-final    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:59.2m SB 3 A-final
Lycken, Erik -57 1:59.3m     PB 5 A-final    
Nylander, Anders -52 2:02.9m SB 1 B-final
KS Dieng, Sussi -58 2:18.6m 2 Final
F14 Wennersten, Anna Karin -68 2:51.3m PB 6 Final
3 000 m MS   Forss, Michael -62 9:11.2m     PB 5 Final    
» Lindelöw, Jan -59 8:59.3m PB 4 Final
von Zweigbergk, Gunno -50 9:33.7m SB 6 Final
Längd KS   Kiili, Eerika -64 4.39    -   5 Final    
Purvin, Eva -57 4.51  - 4 Final
 1981-06-17 (on)  | Husqvarnaspelen, Vapenvallen, Huskvarna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Brodén, Lasse -57 24.76    -   6 Final    
400 m MS   Brodén, Lasse -57 56.33      SB 3 Final    
 1981-06-10/17 (on-on)  | JDM, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M22   Johansson, Håkan -60 12.35    +0.9 PB 5 Heat 3 on  
200 m M22   Svärdling, Lars -61 24.33    +1.1 PB 5 Heat 1 to  
K22 Plüss, Caroline -59 26.20  +1.3 SB 2 Heat 2 on
  25.58    +2.4   3 Final to  
Winter, Anna -59 26.52  +3.4 4 Heat 1 to
26.24  +2.4 6 Final to
400 m M22   Svärdling, Lars -61 53.16      SB 5 Heat 1 on  
K22 Winter, Anna -59 59.51  2 Final on
800 m M22   Karlsson, Per -60 1:57.57        3 Heat 1 to  
1:58.37  7 Final to
K22 Heintze, Cathrine -61 2:54.81  6 Final ti
1 500 m M22   Enblom, Hans -61 4:15.39        7 Heat 4 ti  
Forss, Michael -62 4:08.88  6 Heat 2 ti
Karlsson, Per -60 4:02.49  SB 3 Heat 3 ti
  4:12.87        10 Final on  
K22 Hagberg, Susanne -60 4:45.02  PB 4 Final on
Nilsson, Lena -62 5:13.58  5 Final on
5 000 m M22 » Lindelöw, Jan -59 15:14.02      PB 7 Final on  
2 000 m h (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 6:16.75      PB 10 Final to  
Enblom, Hans -61 6:07.00  SB 6 Final to
Forss, Michael -62 6:07.87  PB 6 Final to
400 m häck (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 60.34      PB 3 Heat 2 on  
61.41  7 Final on
Enblom, Hans -61 61.19  3 Heat 1 on
  59.94      PB 5 Final on  
Svärdling, Lars -61 59.56  PB 4 Final on
59.85  2 Heat 1 on
Höjd M22   Engblom, Lars -59 1.80        5 Final on  
Längd M22   Engblom, Lars -59 6.37    +1.3 PB 8 Final to  
Kula (4,0 kg) K22   Samuelsson, Gunilla -61 10.51      PB 5 Final ti  
Diskus (1,0 kg) K22   Samuelsson, Gunilla -61 24.64      PB 6 Final to  
 1981-06-15/16 (må-ti)  | 3-landskamp, Slottskogsvallen, Göteborg
  Oklart tävlingsdatum Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 14:17.22        5    
 1981-06-14 (sö)  | Huddingespelen, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Björkman, Thomas -55 23.75    -0.1 PB 4 Heat 2    
Engdahl, Torgny -55 23.43  -1.6 3 Heat 1
Schennings, Torgny -54 23.54    -1.6 PB 5 Heat 1    
» Svedmyr, Åke -48 23.33  -0.1 SB 3 Heat 2
» Wikström, Peter -57 24.29  -0.1 SB 8 Heat 2
F18 Helge, Anette -63 27.75  -0.5 SB 3 Heat 1
1 500 m M22   Enblom, Hans -61 4:08.28      SB 7 Final    
Forss, Michael -62 4:05.60  PB 6 Final
» Lindelöw, Jan -59 4:03.63  PB 3 Final
100 m häck (84 cm) F18   Helge, Anette -63 15.23    -0.9   1 Final    
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 12.40        5 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) K22   Samuelsson, Gunilla -61 23.78      PB 1 Final    
F18 Fredriksén, Ann -64 27.98  4 Final
 1981-06-13/14 (lö-sö)  | Viking line games, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Broberg, Joakim -65 12.67    +1.2 PB 4 Heat 3  
P14 Bivstedt, Johan -68 14.44  -0.3 PB 5 Heat 1
Holm, Cyril -68 14.78    -0.7 PB 6 Heat 2  
» Karlsson, Pontus -67 14.22  -0.3 PB 4 Heat 1
Qvist, Roland -68 14.01  -0.7 PB 5 Heat 2
Wallén, Johan -67 13.01  -0.7 PB 1 Heat 2
  13.23    -2.7   3 Final  
Wennberg, Stefan -67 13.13  -0.3 PB 3 Heat 1
P12 Danielsson, Torkel -69 14.80  +1.2 PB 3 Final
Kollberg, Jonas -69 15.38    +1.2 PB 4 Final  
P11 Bivstedt, Niklas -71 16.69  -0.7 PB 5 Heat 1
Holm, Niklas -71 16.88  -0.7 PB 6 Heat 1
Krägh, David -70 15.26  - 2 Heat 2
  15.62    0.0 PB 6 Final  
F18 Kiili, Eerika -64 13.39  +0.5 PB 1 Final
F16 Dowlut, Doreen -65 14.65  +0.5 PB 4 Heat 1
F14 Andersson, Anna -68 15.73    -2.1 PB 5 Heat 3  
Broberg, Camilla -67 14.19  +3.8 3 Heat 2
14.45  -0.5 PB 5 Semi 1
Carlsson, Petra -68 13.91  +1.1 PB 2 Heat 1
  14.03    -0.5   3 Semi 1  
Carlsson, Åsa -68 14.77  +0.2 PB 5 Heat 4
Fagerström, Marina -68 15.75  +3.8 5 Heat 2
» Kapell, Petra -67 14.22    -2.1 PB 3 Heat 3  
Modin, Anneli -68 14.32  +3.8 4 Heat 2
F11 Hall, Stephanie -71 15.97  +2.0 PB 3 Heat 4
Kapell, Anna Maria -70 15.66    +2.0 PB 3 Heat 2  
Lindoff, Ellinor -71 17.15  +0.8 PB 5 Heat 1
Lundqvist, Mona -70 16.59  +0.8 PB 4 Heat 1
Nilsson, Susanne -70 16.51    +0.5 PB 4 Heat 3  
Olofsson, Ulrika -71 16.44  +2.0 PB 5 Heat 2
400 m P16   Matz, Göran -67 60.15      PB 7 Final  
Wennberg, Stefan -67 67.07  PB 9
F18 Kiili, Eerika -64 62.55      PB 5 Final  
F16 Dowlut, Doreen -65 73.10  PB 11
» Kapell, Petra -67 68.96  PB 7
Kollbrink, Ann -67 71.32      PB 9    
Nilsson, Monica -67 71.8m 10
Wagner, Ewa -66 70.04  PB 8
800 m M22   Andrén, Thomas -62 2:04.82      PB 8 Heat 2  
P18 Lindoff, Håkan -64 1:58.58  PB 5 Heat 1
Litzén, Bo -64 1:56.80  [1]   PB 3 Heat 1  
Rosén, Håkan -63 2:09.7m 10 Heat 2
F19 Nilsson, Lena -62 brutit  Final
F16 Nilsson, Monica -67 2:44.80      PB 13    
Wagner, Ewa -66 2:43.36  PB 12
F14 Eriksson, Åsa -68 2:56.21  PB 13
» Kapell, Petra -67 2:45.22        10    
Kollbrink, Ann -67 2:49.34  PB 12
Wennersten, Anna Karin -68 2:58.5m PB 15
F11 Hall, Stephanie -71 3:10.03      PB 8 Final  
Kapell, Anna Maria -70 3:27.54  PB 12 Final
Lindoff, Ellinor -71 2:53.86  SB 4 Final
Lundqvist, Mona -70 2:59.16      PB 5 Final  
Nilsson, Susanne -70 3:12.08  PB 9 Final
1 000 m P14   Bivstedt, Johan -68 3:03.08        4 Final  
» Danelius, Johan -68 3:08.80  8 Final
Litzén, Peter -67 3:15.70      PB 11 Final  
P12 Kollberg, Jonas -69 3:41.4m PB 3 Final
Wallén, Peter -69 3:26.8m PB 2 Final
P11 Bivstedt, Niklas -71 3:45.6m     PB 6 Final  
Krägh, David -70 3:38.5m 4 Final
1 500 m P18   Litzén, Bo -64 4:03.95      PB 1 Final  
P16 » Danelius, Johan -68 4:52.34  PB 15
» Karlsson, Pontus -67 4:47.31      PB 14    
Wallén, Johan -67 4:53.63  PB 16
K22 Nilsson, Lena -62 5:12.33  1 Final
100 m häck (84 cm) P14   Bivstedt, Johan -68 22.59    -   5 Heat 2  
Holm, Cyril -68 19.84  [2] - 4 Heat 2
Holm, Thomas -67 17.42    +0.9 PB 3 Heat 1  
Matz, Göran -67 16.41  +0.9 PB 1 Heat 1
Wallén, Johan -67 16.99  +0.9 PB 2 Heat 1
110 m häck (91,4 cm) P16   Broberg, Joakim -65 20.19    -0.1 PB 4 Final  
300 m häck (76,2 cm) P16   Elinder, Fredrik -66 54.86      PB 8 Final  
400 m häck (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 59.57  [3]   PB 3 Final  
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.60        3 Final  
Matz, Göran -67 1.69  1 Final
Qvist, Roland -68 1.35      PB 6 Final  
P12 Bivstedt, Niklas -71 1.00  7 Final
Kollberg, Jonas -69 1.25  PB 5 Final
Wallén, Peter -69 1.10      PB 6 Final  
F14 Broberg, Camilla -67 1.20  PB 9
» Kapell, Petra -67 1.40  4 Final
F12 Lindoff, Ellinor -71 1.05  3 Final
Längd P16   Broberg, Joakim -65 4.71    +1.6 PB 10    
F16 Nilsson, Monica -67 ej res 
Längd (zon) P14   Bivstedt, Johan -68 4.21    0.0 PB 11    
Holm, Cyril -68 4.12  0.0 PB 13
Holm, Thomas -67 4.57    0.0 PB 9    
Litzén, Peter -67 4.51  +1.4 PB 10
Qvist, Roland -68 5.22  +0.5 PB 4 Final
Wennberg, Stefan -67 4.96    0.0 PB 6 Final  
F11 Bäckman, Kristina -70 3.26  - 13
Kapell, Anna Maria -70 2.65  - 22
Lundqvist, Mona -70 3.39    -   9    
Nilsson, Susanne -70 3.32  - 11
Olofsson, Ulrika -71 3.43  - 7 Final
F10 Hall, Stephanie -71 3.29  - 12
Kula (3,0 kg) P12   Bivstedt, Niklas -71 5.08      PB 6 Final  
Danielsson, Torkel -69 7.55  PB 3 Final
Krägh, David -70 6.03      PB 5 Final  
F14 Eriksson, Åsa -68 5.83  9
Modin, Anneli -68 7.75  PB 6 Final
Wennersten, Anna Karin -68 4.88  PB 10
Spjut (600 gr, f 1999) P14   Holm, Thomas -67 27.54      PB 7 Final  
» Karlsson, Pontus -67 36.54  PB 4 Final
Matz, Göran -67 28.82      PB 6 Final  
F16 Broberg, Camilla -67 14.72  PB 7 Final
Modin, Anneli -68 15.78  PB 6 Final
Sköndal, Jeanette -66 16.00  PB 5 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen P13
[3] - Klubbrekord i klassen P19
 1981-06-13 (lö)  | Veteran-DM, Kvarnängens IP, Nynäshamn - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m M35 » Örbrink, Lars -42 53.4m       1 Final    
800 m M35 » Örbrink, Lars -42 2:03.3m       1 Final    
1 500 m M35 » Örbrink, Lars -42 4:11.4m     PB 1 Final    
 1981-06-12 (fr)  | Testlöpning, Gamliavallen, Umeå
gren klass   namn resultat  vind plac omg
3 000 m MS   Höjgård, Karsten -57 9:00.6m       3 Final    
 1981-06-12 (fr)  | Propaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Abrahmsén, Lars -57 1:55.8m     SB 7 Heat 1    
Ekberg, Karl Erik -48 2:16.4m 9 Heat 3
Enblom, Hans -61 2:03.8m       8 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 1:59.2m 10 Heat 1
» Lindelöw, Jan -59 2:01.9m 5 Heat 2
Lundgren, Bengt -53 1:57.0m       9 Heat 1    
Malmros, Gustaf -55 1:55.8m PB 6 Heat 1
» Skjutar, Arne -58 2:02.7m SB 2 Heat 3
von Zweigbergk, Gunno -50 2:07.2m     SB 6 Heat 3    
» Wärngård, Gunnar -57 1:53.1m SB 3 Heat 1
KS Dieng, Sussi -58 2:17.9m SB 10 Heat 3
 1981-06-09 (ti)  | RIFA spelen, Sollentunavallen, Sollentuna
  3000 m hinder ett hinder för lite.
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Engdahl, Torgny -55 50.08      PB 7 A-final    
Schennings, Torgny -54 50.88  PB 4 C-final
KS Plüss, Caroline -59 57.05      SB 1 B-final    
Purvin, Eva -57 60.55  SB 5 B-final
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 2:01.30        11 B-final    
1 500 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 3:57.14      SB 6 C-final    
Malmros, Gustaf -55 brutit  B-final
» Wallin, Örjan -51 3:47.55      SB 8 A-final    
» Wärngård, Gunnar -57 3:56.90  8 B-final
KS Dieng, Sussi -58 4:40.0m 14
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:48.73        5 Final    
Lundgren, Bengt -53 8:53.32  7 Final
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.92    +0.8   6 Final    
 1981-06-09 (ti)  | Propagandatävling, Källbrinks IP, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m MS   Lycken, Erik -57 2:31.9m     PB 1 Heat 1    
Nylander, Anders -52 2:38.9m SB 1 Heat 2
 1981-06-08 (må)  | Björknässpelen, Björknäs, Värmdö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Olsson, Christer -66 13.2m   -   5 Heat 1    
Olsson, Mats -66 13.0m - 3 Heat 2
  12.8m   -   6 Final    
Pettersson, Tomas -65 12.4m - 2 Heat 1
12.2m - 3 Final
F16 Dowlut, Doreen -65 14.2m   -   3 Heat 1    
Sundström, Maria -66 14.0m - 2 Heat 2
13.6m - 6 Final
Wagner, Ewa -66 15.0m   -   4 Heat 3    
F14 Broberg, Camilla -67 13.8m - 1 Heat 4
13.9m - 2 Semi 2
  14.0m   -   5 Final    
» Kapell, Petra -67 13.6m - 4 Heat 1
Kollbrink, Ann -67 14.8m - 5 Heat 2
Modin, Anneli -68 13.6m - 1 Heat 3
13.8m - 1 Semi 2
  13.9m   -   4 Final    
Synnerholm, Åsa -68 13.3m - 2 Heat 2
13.4m - 5 Semi 1
F11 Kapell, Anna Maria -70 15.1m   -   3 Heat 2    
Olofsson, Ulrika -71 16.0m - 5 Heat 2
800 m F16   Dowlut, Doreen -65 2:52.0m     PB 9 Final    
Nilsson, Monica -67 2:48.4m SB 8 Final
Wagner, Ewa -66 2:43.6m     PB 5 Final    
F14 Kollbrink, Ann -67 2:56.7m PB 17
1 000 m P12   Danielsson, Torkel -69 3:32.1m     PB 5 Final    
1 500 m P18   Rosén, Håkan -63 4:31.8m     SB 5 Final    
P16 Olsson, Christer -66 5:18.3m PB 14
Ullskog, Richard -66 5:02.1m PB 7 Final
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.63        1 Final    
» Karlsson, Pontus -67 1.53  PB 2 Final
Wennberg, Stefan -67 1.45  PB 7 Final
Längd (zon) P14   Holm, Thomas -67 4.84    -   4 Final    
» Karlsson, Pontus -67 4.72  - 6 Final
F14 Broberg, Camilla -67 4.51    -   6 Final    
» Kapell, Petra -67 4.25  - 10
Modin, Anneli -68 4.14  - 12
Synnerholm, Åsa -68 4.51  [1] -   7 Final    
F11 Hirsch, Katarina -70 3.82  - 5 Final
Kapell, Anna Maria -70 3.59  - 8 Final
Olofsson, Ulrika -71 3.56  [2] - 9
Kula (4,0 kg) K22   Rytter, Elisabeth -60 7.06      PB 6 Final    
Samuelsson, Gunilla -61 9.90  4 Final
F18 Kiili, Eerika -64 7.70  PB 6 Final
Kula (2,0 kg) F11   Hirsch, Katarina -70 5.00      PB 5 Final    
Kapell, Anna Maria -70 4.14  PB 13
Olofsson, Ulrika -71 4.44  [2] PB 11
Diskus (1,0 kg) K22   Rytter, Elisabeth -60 15.42      PB 5 Final    
Samuelsson, Gunilla -61 20.74  SB 4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
[2] - Klubbrekord i klassen F10
 1981-06-06/07 (lö-sö)  | JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 100 m P14   Wennberg, Stefan -67 51.44        2 Heat 2  
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Nordgren, Joakim -68                
Wennberg, Stefan -67 51.86  4 Final
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Nordgren, Joakim -68                
F14 Karlsson, Petra -68 53.98  [1] 5 Heat 2
» Kapell, Petra -67
Synnerholm, Åsa -68
Broberg, Camilla -67
3 x 1 000 m P18   Lindoff, Håkan -64 7:41.77        2 Final  
Gullberg, Pontus -63
Litzén, Bo -64                
Lindoff, Håkan -64 7:59.48  5 Heat 1
Gullberg, Pontus -63
Litzén, Bo -64                
P14 » Danelius, Johan -68 9:45.11  15 Final
Holm, Cyril -68
Litzén, Peter -67                
» Karlsson, Pontus -67 8:38.62  1 Final
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
4 x 800 m M22   Enblom, Hans -61 7:58.85        4 Heat 1  
Forss, Michael -62
Karlsson, Per -60
» Lindelöw, Jan -59                
Enblom, Hans -61 8:01.41  8 Final
Forss, Michael -62
Karlsson, Per -60
» Lindelöw, Jan -59
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F15
 1981-06-04 (to)  | Nationella Friidrottstävlingar, Malmö Stadion, Malmö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
5 000 m MS » Wallin, Örjan -51 13:59.87      SB 1 Final    
 1981-06-03/04 (on-to)  | Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 100 m MS   Fagerlund, Mikael -55 45.20        3 Heat 2 to  
Björkman, Otto -55
Schennings, Torgny -54
Engdahl, Torgny -55                
KS Plüss, Caroline -59 50.27  2 Heat 2 on
Helge, Anette -63
Persson, Eva -57
Kiili, Eerika -64                
Plüss, Caroline -59 50.31  2 Final on
Helge, Anette -63
Persson, Eva -57
Kiili, Eerika -64                
F16 Sundström, Maria -66 56.55  3 Heat 1 on
Wagner, Ewa -66
Nilsson, Monica -67
Dowlut, Doreen -65
4 x 400 m P18   Gullberg, Pontus -63 3:30.46        2 Final to  
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64                
Björemyr, Ola -63 3:33.37  [1] 1 Heat 2 to
Gullberg, Pontus -63
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64
4 x 800 m KS   Purvin, Eva -57 9:26.17        1 Final to  
Winter, Anna -59
Hagberg, Susanne -60
Dieng, Sussi -58                
Helge, Anette -63 10:20.34  3 Final to
Nilsson, Lena -62
Haglund, Lisa -58
Heintze, Cathrine -61
4 x 1 500 m MS   Malmros, Gustaf -55 15:54.16        1 Final on  
Abrahmsén, Lars -57
Lundgren, Bengt -53
» Wallin, Örjan -51                
Lycken, Erik -57 16:17.8m 3 Final on
» Wärngård, Gunnar -57
» Skjutar, Arne -58
Karlsson, Per -60
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
 1981-06-02 (ti)  | Skol DM, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m F13   Carlsson, Petra -68 8.2m   -   1 Heat 1    
8.1m - 1 Final
Synnerholm, Åsa -68 8.5m - 4 Heat 1
8.8m - 6 Final
1 000 m P14   Wallén, Johan -67 3:00.9m       4 Final    
P13 Bivstedt, Johan -68 3:02.3m PB 4 Final
60 m häck (60 cm) P14 » Karlsson, Pontus -67 11.0m   -   4 Final    
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.60        6 Final    
Matz, Göran -67 1.69  1 Final
Längd (zon) P14   Wennberg, Stefan -67 4.76    -   4 Final    
P13 Nordgren, Joakim -68 4.72  - 2 Final
F13 Synnerholm, Åsa -68 4.47  - 5 Final
 1981-06-02 (ti)  | Serien omg 2, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Björkman, Thomas -55 12.03    +0.2 PB 6      
KS Kiili, Eerika -64 13.47  -0.1 PB 2
200 m MS   Engdahl, Torgny -55 23.31    -0.1 PB 2      
KS Pettersson, Marie -59 27.30  +0.1 SB 5
400 m MS » Svedmyr, Åke -48 50.77      SB 1      
KS Winter, Anna -59 59.11  PB 1
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 1:56.72        3      
KS Purvin, Eva -57 2:17.14  SB 2
1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 3:54.27      SB 4      
KS Dieng, Sussi -58 4:36.11  SB 2
3 000 m KS   Hagberg, Susanne -60 10:22.84      PB 1      
5 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 14:39.61      PB 2      
3 000 m h (91,4 cm) MS   Abrahmsén, Lars -57 8:45.60      PB 1      
100 m häck (84 cm) KS   Helge, Anette -63 14.91  [1] +0.1 SB 1      
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 17.56    +1.0 SB 5      
400 m häck (91,4 cm) MS   Schennings, Torgny -54 55.21      PB 3      
400 m häck (76,2 cm) KS   Plüss, Caroline -59 63.39      SB 1      
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.85      SB 3      
KS Sundqvist, Katrin -67 1.35  PB 5
Stav MS   Karlsson, Per -60 3.20        4      
Längd MS   Myrberg, Richard -60 5.62    +0.1   6      
KS Haglund, Lisa -58 3.60  +1.7 PB 6
Tresteg MS   Halila, Chokri -56 13.71    +1.1   3      
Kula (7,26 kg) MS » Wikström, Peter -57 12.44        6      
Kula (4,0 kg) KS   Samuelsson, Gunilla -61 9.26        5      
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.36      SB 4      
Diskus (1,0 kg) KS   Rytter, Elisabeth -60 15.08      PB 6      
Slägga (7,26 kg) MS   Bredeby, Göran -62 32.40  [2]   PB 6      
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Lundberg, Conny -60 37.72      SB 6      
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 26.92        4      
4 x 100 m MS   Fagerlund, Mikael -55 44.43        5      
Björkman, Thomas -55
Schennings, Torgny -54
Engdahl, Torgny -55                
KS Plüss, Caroline -59 50.48  2
Helge, Anette -63
Purvin, Eva -57
Kiili, Eerika -64
Lag Arena MS   Abrahmsén, Lars -57 107p        5      
Andersson, Lars Y -48
» Berg, Torbjörn -51
Björkman, Thomas -55
Bredeby, Göran -62
Engblom, Lars -59
Engdahl, Torgny -55
Fagerlund, Mikael -55
Halila, Chokri -56
Karlsson, Per -60
» Liljebäck, Lars-Erik -58
Lundberg, Conny -60
Myrberg, Richard -60
Schennings, Torgny -54
» Svedmyr, Åke -48
» Wikström, Peter -57
» Wärngård, Gunnar -57                
KS Dieng, Sussi -58 103p  3
Fredriksén, Ann -64
Hagberg, Susanne -60
Haglund, Lisa -58
Helge, Anette -63
Kiili, Eerika -64
Pettersson, Marie -59
Plüss, Caroline -59
Purvin, Eva -57
Rytter, Elisabeth -60
Samuelsson, Gunilla -61
Sundqvist, Katrin -67
Winter, Anna -59
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F18
[2] - Klubbrekord i klassen P19
 1981-05-31 (sö)  | Huddinge Tvärs, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Ekberg, Karl Erik -48 1:42.51        16      
Johansson, Jan -64 2:14.34  134
 1981-05-31 (sö)  | Brommas Ungdomsspel, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Broberg, Joakim -65 12.3m   -   3 Heat 1    
Pettersson, Tomas -65 12.4m - 2 Heat 2
P14 Bergnäs, Fredrik -67 15.0m   -   3 Heat 3    
Bivstedt, Johan -68 14.65  - 7 Final
14.2m - 1 Heat 3
» Danelius, Johan -68 14.5m   -   5 Heat 2    
Granath, Peter -67 13.00  - 1 Final
13.03  - 1 Heat 1
» Karlsson, Pontus -67 14.17    -   4 Heat 1    
Qvist, Roland -68 13.6m - 4 Heat 2
Wallén, Johan -67 13.18  - 2 Final
  13.0m   -   1 Heat 2    
Wennberg, Stefan -67 13.36  - 3 Final
13.38  - 2 Heat 1
P12 Brottman, Peter -69 15.6m - 6 Final
  15.4m   -   3 Heat 2    
Danielsson, Torkel -69 15.4m - 4 Final
15.3m - 2 Heat 2
Kollberg, Jonas -69 15.5m - 5 Final
  15.3m   -   4 Heat 1    
Wallén, Peter -69 15.8m - 5 Heat 1
P11 Bivstedt, Niklas -71 17.42  - 6 Fional
  16.90    -   3 Heat 1    
Danielsson, Erik -71 16.87  - 5 Heat 2
Krägh, David -70 15.37  - 2 Final
  15.13    -   1 Heat 2    
F16 Sköndal, Jeanette -66 14.89  - 6 Heat 1
Wagner, Ewa -66 15.09  - 7 Heat 2
F14 Broberg, Camilla -67 14.09  - 6 Final
  13.6m   -   3 Heat 1    
» Kapell, Petra -67 14.0m - 5 Heat 3
Kollbrink, Ann -67 15.0m - 8 Heat 2
Modin, Anneli -68 13.9m   -   5 Heat 2    
Synnerholm, Åsa -68 13.7m - 3 Heat 3
F11 Kapell, Anna Maria -70 16.4m - 7 Final
  16.25    -   3 Heat 2    
Kollberg, Susanna -71 16.8m - 8 Final
16.60  - 4 Heat 2
Lilliehöök, Sara -71 16.99    -   5 Heat 1    
Lindoff, Ellinor -71 17.18  - 6 Heat 2
Svanberg, Pia -71 16.3m - 6 Final
16.19  - 4 Heat 1
400 m F18   Kiili, Eerika -64 64.09      PB 3 Final    
800 m F14 » Kapell, Petra -67 2:38.98      PB 6 Final    
1 000 m P14   Bergnäs, Fredrik -67 3:15.9m     PB 14      
Bivstedt, Johan -68 3:02.76  [1] PB 6 Final
» Danelius, Johan -68 3:05.15      PB 8 Final    
» Karlsson, Pontus -67 2:58.06  PB 3 Final
Regnér, Martin -67 3:21.0m PB 16
Wallén, Johan -67 2:59.89  PB 5 Final
1 500 m P18   Gullberg, Pontus -63 4:06.72      PB 4 Final    
Lindoff, Håkan -64 4:05.92  PB 3 Final
Litzén, Bo -64 4:04.62      PB 1 Final    
P16 Elinder, Fredrik -66 4:58.6m PB 22
Höjd P14   Holm, Thomas -67 1.66      PB 1 Final    
F18 Sunnqvist, Catrin -66 1.39  PB 3 Final
Längd F16   Nilsson, Monica -67 3.32    -   9      
Längd (zon) P12   Brottman, Peter -69 3.81    -   3 Final    
Danielsson, Torkel -69 3.65  - 5 Final
Hamberg, Kenneth -69 3.47    -   6 Final    
Kollberg, Jonas -69 3.85  - 2 Final
P11 Bivstedt, Niklas -71 3.32  - 6 Final
Danielsson, Erik -71 3.27    -   8 Final    
Krägh, David -70 3.77  - 3 Final
F11 Kapell, Anna Maria -70 3.27  - 7 Final
Kollberg, Susanna -71 3.29    -   6 Final    
Lilliehöök, Sara -71 3.10  - 9
Lindoff, Ellinor -71 3.14  - 8 Final
Svanberg, Pia -71 3.53  [2] - 4 Final
Spjut (600 gr) K20   Samuelsson, Gunilla -61 25.04      PB 1 Final    
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Fredriksén, Ann -64 28.58        2 Final    
Kiili, Eerika -64 21.80  SB 3 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P13
[2] - Klubbrekord i klassen F10
 1981-05-30/31 (lö-sö)  | Öbackaspelen, Högslättens IP, Härnösand
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Pettersson, Kenth -58 12.6m   -   2 Final  
Törnell, Jonas -57 13.4m - 3 Final
M22 Andrén, Thomas -62 12.7m   -   6 Final  
Johansson, Håkan -60 12.4m - 5 Final
200 m M22   Johansson, Håkan -60 25.1m   -   4 Final  
400 m MS   Lycken, Erik -57 55.2m       3 Final  
Nylander, Anders -52 56.1m 5 Final
Pettersson, Kenth -58 55.3m       4 Final  
» Skjutar, Arne -58 57.5m 6 Final
Törnell, Jonas -57 58.4m 7 Final
M22 Andrén, Thomas -62 55.0m       4 Final  
Enblom, Hans -61 56.0m 5 Final
Johansson, Håkan -60 54.0m 2 Final
1 500 m MS   Lycken, Erik -57 4:07.7m       1 Final  
Nylander, Anders -52 4:14.5m SB 4 Final
Pettersson, Kenth -58 4:33.7m     SB 7 Final  
» Skjutar, Arne -58 4:08.6m SB 2 Final
M22 Enblom, Hans -61 4:13.4m SB 2 Final
110 m häck (106,7 cm) M22   Andrén, Thomas -62 18.6m   -   3 Final  
400 m häck (91,4 cm) M22   Andrén, Thomas -62 59.7m       2 Final  
Johansson, Håkan -60 61.8m 3 Final
 1981-05-30/31 (lö-sö)  | Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg - SM : gren + lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 400 m MS   Schennings, Torgny -54 3:19.08        5 Heat 3  
Fagerlund, Mikael -55
Engdahl, Torgny -55
» Svedmyr, Åke -48                
KS Winter, Anna -59 3:57.79  6 Final
Helge, Anette -63
Plüss, Caroline -59
Dieng, Sussi -58
4 x 800 m MS   Karlsson, Per -60 7:47.21        3 Heat 2  
Lundgren, Bengt -53
Abrahmsén, Lars -57
Björkman, Thomas -55                
KS Purvin, Eva -57 9:10.26  3 Final
Dieng, Sussi -58
Winter, Anna -59
Plüss, Caroline -59
4 x 1 500 m MS » Wärngård, Gunnar -57 15:23.49        5 Final  
Malmros, Gustaf -55
Abrahmsén, Lars -57
» Wallin, Örjan -51
 1981-05-28 (to)  | ENA-spelen, ENA-vallen, Enköping
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m M22   Johansson, Håkan -60 53.90      PB 2 Heat 3    
800 m MS » Lindelöw, Jan -59 2:04.80        5 Heat 3    
 1981-05-24 (sö)  | Sankt Göranspelen, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
60 m P10   Danielsson, Erik -71 10.0m   -   2 Heat 2    
10.1m - 7 Final
Holm, Niklas -71 10.6m   -   4 Heat 3    
Ljungkvist, Niklas -71 11.8m - 6 Heat 2
Wallén, Mattias -72 10.4m - 4 Heat 1
F12 Fors, Marie -70 9.8m - 2 Heat 1
  10.1m   -   5 Final    
Kapell, Anna Maria -70 10.0m - 2 Heat 2
10.1m - 6 Final
Söderblom, Annika -70 10.3m - 4 Heat 1
  10.3m   -   4 Final    
F10 Kollberg, Susanna -71 10.2m - 2 Final
Lilliehöök, Sara -71 10.8m - 3 Final
100 m P14 » Danelius, Johan -68 14.4m   -   4 Heat 1    
14.2m - 5 Final
Holm, Cyril -68 14.8m - 3 Heat 2
  14.7m   -   7 Final    
Larsson, Björn -68 15.6m - 5 Heat 1
Qvist, Roland -68 13.5m - 2 Heat 2
  13.5m   -   4 Final    
Wallén, Johan -67 13.1m - 1 Heat 1
12.9m - 1 Final
F18 Kiili, Eerika -64 13.5m   -   1 Final    
Södergren, Janina -64 14.1m - 2 Final
F16 Nilsson, Monica -67 15.1m - 5 Heat 1
F14 Broberg, Camilla -67 13.9m - 2 Heat 2
  14.4m   -   4 Final    
Carlsson, Åsa -68 14.9m - 2 Heat 1
15.5m - 6 Final
» Kapell, Petra -67 13.9m - 1 Heat 1
  14.3m   -   2 Final    
Karlsson, Petra -68 13.8m - 1 Heat 2
13.9m - 1 Final
Modin, Anneli -68 14.1m - 3 Heat 2
  14.3m   -   3 Final    
Näslund, Anneli -68 15.8m - 4 Heat 1
16.0m - 8 Final
Wennersten, Anna Karin -68 16.6m - 5 Heat 2
400 m M22   Johansson, Håkan -60 54.4m       7 Final    
P14 » Danelius, Johan -68 64.4m 5 Final
Eckevall, Kjell -68 66.3m       7 Final    
» Karlsson, Pontus -67 61.9m 4 Final
Lundgren, Tony -68 69.6m 9 Final
Qvist, Roland -68 61.9m       3 Final