HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
ÅRSBÄSTASTATISTIK Stafett Rapportdatum: 2019-05-27
Ute för 1981 Resultatdatum: 1981-09-04
Förklaringar
Färgad och fetstil = klubbrekord för klassen
       
 Män
 5 x 60 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
Manuell tidtagning
45.0m Holm, Stefan -69 P13 1981-05-19 » Buster Cup, Björknäs IP, Värmdö
Wallén, Peter -69
Danielsson, Torkel -69
Krägh, David -70
Kollberg, Jonas -69
               
 4 x 100 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
44.43  [1] Fagerlund, Mikael -55 MS 1981-06-02 » Serien omg 2, Stockholms Stadion, Stockholm
Björkman, Thomas -55
Schennings, Torgny -54
Engdahl, Torgny -55
45.20  [2] Fagerlund, Mikael -55 MS 1981-06-04 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Björkman, Otto -55
Schennings, Torgny -54
Engdahl, Torgny -55
51.44  [3,4] Wennberg, Stefan -67 P15 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Nordgren, Joakim -68
51.86  Wennberg, Stefan -67 P15 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Nordgren, Joakim -68
51.87  [5] Wennberg, Stefan -67 P15 1981-08-27 » Distriktsfinal Kalle Anka, Kristineberg, Stockholm
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
Qvist, Roland -68
Manuell tidtagning
45.2m » Svedmyr, Åke -48 MS 1981-05-23 » Serien div 1 män, Rosvalla IP, Nyköping
Björkman, Thomas -55
Schennings, Torgny -54
Fagerlund, Mikael -55
47.1m Doverholt, Urban -61 MS 1981-05-23 » Serien div 3 män lag 2, Kungsängens IP/Bolindervallen, Järfälla
Holm, Lars -52
Johansson, Håkan -60
Andrén, Thomas -62
52.5m Granath, Peter -67 P15 1981-05-19 » Buster Cup, Björknäs IP, Värmdö
Wallén, Johan -67
Qvist, Roland -68
Nordgren, Joakim -68
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för P15
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för P15
               
 Stafett 1 000 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
2:00.24  [1] Halila, Chokri -56 MS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Schennings, Torgny -54
Björkman, Thomas -55
Engdahl, Torgny -55
2:00.24  Halila, Chokri -56 MS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Schennings, Torgny -54
Björkman, Thomas -55
Engdahl, Torgny -55
2:02.30  [2] Doverholt, Urban -61 MS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Brodén, Lasse -57
Fagerlund, Mikael -55
» Svedmyr, Åke -48
2:15.5m [3,4] Wennberg, Stefan -67 P17 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Wallén, Johan -67
Pettersson, Tomas -65
Broberg, Joakim -65
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för MS
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för MS
[3] - 4:e plats på 10-bästalista för P17
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
               
 4 x 400 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
3:18.30  [1] Schennings, Torgny -54 MS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Fagerlund, Mikael -55
» Svedmyr, Åke -48
Engdahl, Torgny -55
3:19.08  Schennings, Torgny -54 MS 1981-05-31 » Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg
Fagerlund, Mikael -55
Engdahl, Torgny -55
» Svedmyr, Åke -48
3:25.91  Schennings, Torgny -54 MS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
» Svedmyr, Åke -48
Fagerlund, Mikael -55
Engdahl, Torgny -55
3:26.46  [2] Brodén, Lasse -57 MS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
» Wikström, Peter -57
Björkman, Thomas -55
Svärdling, Lars -61
3:30.46  Gullberg, Pontus -63 MS 1981-06-04 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64
3:30.86  Svärdling, Lars -61 M22 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Enblom, Hans -61
Andrén, Thomas -62
Karlsson, Per -60
3:31.88  Holm, Lars -52 MS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
» Wärngård, Gunnar -57
Lundgren, Bengt -53
Lycken, Erik -57
3:33.37  Björemyr, Ola -63 P19 1981-06-04 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Gullberg, Pontus -63
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
               
 3 x 1 000 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
7:41.77  Lindoff, Håkan -64 MS 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Gullberg, Pontus -63
Litzén, Bo -64
7:51.49  Gullberg, Pontus -63 MS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Litzén, Bo -64
Lindoff, Håkan -64
7:59.48  Lindoff, Håkan -64 MS 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Gullberg, Pontus -63
Litzén, Bo -64
8:38.62  » Karlsson, Pontus -67 P15 1981-06-07 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
8:40.80   {Hammarby IF} [1] P18 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
8:52.30  » Karlsson, Pontus -67 P15 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Wallén, Johan -67
Matz, Göran -67
9:24.90  Bivstedt, Johan -68 MS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
» Danelius, Johan -68
Litzén, Peter -67
9:45.11  » Danelius, Johan -68 MS 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Holm, Cyril -68
Litzén, Peter -67
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
               
 4 x 800 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
7:36.09  Lycken, Erik -57 MS 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Engdahl, Torgny -55
Abrahmsén, Lars -57
Lundgren, Bengt -53
7:36.17  [1] » Von Essen, Erik -56 MS 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Malmros, Gustaf -55
» Wärngård, Gunnar -57
» Svedmyr, Åke -48
7:45.20  [2] Wikström, Johan -59 MS 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Fagerlund, Mikael -55
» Wallin, Örjan -51
Nylander, Anders -52
7:47.21  [3] Karlsson, Per -60 MS 1981-05-30 » Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg
Lundgren, Bengt -53
Abrahmsén, Lars -57
Björkman, Thomas -55
7:58.85  [4] Enblom, Hans -61 M22 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Forss, Michael -62
Karlsson, Per -60
» Lindelöw, Jan -59
8:01.41  Enblom, Hans -61 M22 1981-06-07 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
Forss, Michael -62
Karlsson, Per -60
» Lindelöw, Jan -59
8:02.21  Lindoff, Håkan -64 MS 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Litzén, Bo -64
Pontén, Lars -55
Holm, Lars -52
8:04.26  [5] » Lindelöw, Jan -59 M22 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Svärdling, Lars -61
Karlsson, Per -60
Enblom, Hans -61
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för MS
[2] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[3] - 7:e plats på 10-bästalista för MS
[4] - 10:e plats på 10-bästalista för seniorer (MS)
[5] - 3:e plats på 10-bästalista för M22
               
 4 x 1 500 m - Män
resultat     namn klass datum   tävling
15:23.49  » Wärngård, Gunnar -57 MS 1981-05-31 » Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg
Malmros, Gustaf -55
Abrahmsén, Lars -57
» Wallin, Örjan -51
15:54.16  [1] Malmros, Gustaf -55 MS 1981-06-03 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Abrahmsén, Lars -57
Lundgren, Bengt -53
» Wallin, Örjan -51
16:17.8m [2] Lycken, Erik -57 MS 1981-06-03 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
» Wärngård, Gunnar -57
» Skjutar, Arne -58
Karlsson, Per -60
Not
[1] - 6:e plats på 10-bästalista för MS
[2] - 9:e plats på 10-bästalista för MS
               
 Kvinnor
 5 x 60 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
Manuell tidtagning
49.4m Lilliehöök, Sara -71 F11 1981-05-19 » Buster Cup, Björknäs IP, Värmdö
Kapell, Anna Maria -70
Hasselberg, Inger -70
Nilsson, Susanne -70
Söderblom, Annika -70
               
 4 x 100 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
50.27  [1] Plüss, Caroline -59 KS 1981-06-03 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Helge, Anette -63
Persson, Eva -57
Kiili, Eerika -64
50.31  Plüss, Caroline -59 KS 1981-06-03 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Helge, Anette -63
Persson, Eva -57
Kiili, Eerika -64
50.48  [2] Plüss, Caroline -59 KS 1981-06-02 » Serien omg 2, Stockholms Stadion, Stockholm
Helge, Anette -63
Purvin, Eva -57
Kiili, Eerika -64
53.98  Karlsson, Petra -68 F15 1981-06-06 » JSM + UP-finaler stafett, Sollentunavallen, Sollentuna
» Kapell, Petra -67
» Synnerholm, Åsa -68
Broberg, Camilla -67
55.34  [3] Carlsson, Petra -68 F15 1981-08-27 » Distriktsfinal Kalle Anka, Kristineberg, Stockholm
Modin, Anneli -68
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
56.55  Sandström, Marie -66 KS 1981-06-03 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Wagner, Ewa -66
Nilsson, Monica -67
Dowlut, Doreen -65
Manuell tidtagning
50.5m Plüss, Caroline -59 KS 1981-05-23 » Serien div 1 kvinnor, Kristinebergs IP, Stockholm
Helge, Anette -63
Purvin, Eva -57
Kiili, Eerika -64
51.6m Plüss, Caroline -59 K22 1981-08-18 » Svealandsfinalen, Arosvallen, Västerås
Helge, Anette -63
Winter, Anna -59
Kiili, Eerika -64
53.5m Carlsson, Petra -68 F15 1981-09-04 » Inbjudningslopp, Källbrinks IP, Huddinge
» Synnerholm, Åsa -68
Broberg, Camilla -67
» Kapell, Petra -67
Not
[1] - 3:e plats på 10-bästalista för KS
[2] - 4:e plats på 10-bästalista för KS
[3] - 2:a plats på 10-bästalista för F15
               
 4 x 200 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
1:49.74  Plüss, Caroline -59 KS 1981-08-11 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Helge, Anette -63
Södergren, Janina -64
Sandberg, Maria -81
               
 Stafett 1 000 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
2:18.89  [1] Helge, Anette -63 KS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Purvin, Eva -57
Winter, Anna -59
Plüss, Caroline -59
2:27.86  [2] Fredriksén, Ann -64 KS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Södergren, Janina -64
Kiili, Eerika -64
Helge, Anette -63
2:29.42  Fredriksén, Ann -64 KS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Södergren, Janina -64
Kiili, Eerika -64
Helge, Anette -63
2:34.73  Broberg, Camilla -67 KS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
» Kapell, Petra -67
Haglund, Lisa -58
Dieng, Sussi -58
2:41.0m Dowlut, Doreen -65 KS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Sköndal, Jeanette -66
Sandström, Marie -66
Nilsson, Monica -67
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för KS
[2] - 10:e plats på 10-bästalista för KS
               
 4 x 400 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
3:57.79  [1] Winter, Anna -59 KS 1981-05-30 » Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg
Helge, Anette -63
Plüss, Caroline -59
Dieng, Sussi -58
3:57.95  Winter, Anna -59 KS 1981-08-25 » Stafett DM dag 3 och 4, Kristinebergs IP, Stockholm
Helge, Anette -63
Dieng, Sussi -58
Plüss, Caroline -59
Not
[1] - 5:e plats på 10-bästalista för KS
               
 3 x 800 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
8:45.1m Lindoff, Ellinor -71 KS 1981-05-20 » Hammarbys arenastafett, Kristineberg, Stockholm
Kollberg, Susanna -71
» Kapell, Petra -67
               
 4 x 800 m - Kvinnor
resultat     namn klass datum   tävling
9:10.26  Purvin, Eva -57 KS 1981-05-31 » Stafett-SM, Slottskogsvallen, Göteborg
Dieng, Sussi -58
Winter, Anna -59
Plüss, Caroline -59
9:26.17  [1] Purvin, Eva -57 KS 1981-06-04 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Winter, Anna -59
Hagberg, Susanne -60
Dieng, Sussi -58
10:20.34  [2] Helge, Anette -63 KS 1981-06-04 » Stafett-DM dag 1 och 2, Kristinebergs IP, Stockholm
Nilsson, Lena -62
Haglund, Lisa -58
Heintze, Cathrine -61
Not
[1] - 2:a plats på 10-bästalista för KS
[2] - 3:e plats på 10-bästalista för KS
               
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics