HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-09-05
Ute för 1980 Resultatdatum: 1980-12-31
Förklaringar
Klubbrekordnotering
¤¤¤¤¤¤CompId71¤¤¤¤¤¤
 1980-12-31 (on)  | 1980 Utomhus
  Resultat som inte går att spåra
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m KS   Purvin, Eva -57 58.53      PB   1    
Diskus (1,0 kg) KS   Mintén, Ann -61 30.58  [1]   PB   1    
Kiili, Eerika -64 2 762  [2] -
100 m häck (84 cm) 20.5m[309] -
Kula (4,0 kg) 7.22 [385]
Höjd 1.25 [422]
200 m 30.9m[431] -
Längd 4.25 [489] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.01 [355]
800 m 3:03.5m[371]              
F18 Helge, Anette -63 4 183  [2,3] -
Kula (4,0 kg) 7.47 [405]
200 m 27.2m[669] -
Längd 5.34 [757] -
Spjut (600 gr, f 1999) 18.40 [364]
800 m 2:23.9m[742]
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F19
[2] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[3] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
¤¤¤¤¤¤CompId6818¤¤¤¤¤¤
 1980-11-08 (lö)  | KM i terräng, Kärrtorp, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng P12   Bivstedt, Johan -68 15.27        2      
KS Lindoff, Ellinor -71 19.16  1
Lindoff, Karin -62 23.44        3      
Lindoff, Rigmor -39 20.15  2
8 000 m terräng M20   Forss, Michael -62 29.17        3      
Gullberg, Pontus -63 brutit 
Karlsson, Per -60 27.38        1      
Rosén, Håkan -63 28.24  2
12 000 m terräng MS   Abrahmsén, Lars -57 39.22        1      
Brodén, Lasse -57 49.00  8
Dickman, Ola -55 46.35        6      
Ekberg, Karl Erik -48 45.41  5
Hedenström, Lars -56 44.26  4
Lindoff, Bengt Åke -38 52.40        9      
Nylander, Anders -52 47.39  7
Pettersson, Kenth -58 43.28  3
» Skjutar, Arne -58 42.26        2      
Törnell, Jonas -57 brutit 
¤¤¤¤¤¤CompId6817¤¤¤¤¤¤
 1980-10-26 (sö)  | Magelungen runt, Farsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M20   Andersson, Rickard -61 1:20.53        4      
¤¤¤¤¤¤CompId6816¤¤¤¤¤¤
 1980-10-18 (lö)  | Albyloppet, Tyresö, Tyreö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   von Zweigbergk, Gunno -50 1:00.54        1 16,5 km    
P16 Ekström, Jan -64 1:09.59  6 16,5 km
¤¤¤¤¤¤CompId6896¤¤¤¤¤¤
 1980-10-08 (on)  | Kasttävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 9.26        3 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6895¤¤¤¤¤¤
 1980-10-04 (lö)  | Distriktstävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 34.62        1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6894¤¤¤¤¤¤
 1980-10-01 (on)  | Distriktstävling, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS   Bredeby, Göran -62 11.42      PB 3 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 37.90        1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId3272¤¤¤¤¤¤
 1980-10-01 (on)  | Propaganda, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Brodén, Lasse -57 11.8m   -   2 Heat 2    
Enblom, Hans -61 12.6m - 5 Heat 2
Engblom, Lars -59 12.4m   -   3 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 12.1m - 4 Heat 1
Karlsson, Per -60 12.6m - 5 Heat 1
Litzén, Bo -64 12.4m   -   4 Heat 2    
KS Blank, Lotta -66 15.8m - 2 Final
Lindoff, Ellinor -71 17.7m - 3 Final
Sköndal, Jeanette -66 15.4m - 1 Final
800 m MS   Fagerlund, Mikael -55 2:02.1m       1 Final    
KS Lindoff, Ellinor -71 3:09.0m 2 Final
5 000 m MS   Lindoff, Håkan -64 16:20.8m     PB 10 Final    
Rosén, Håkan -63 17:06.5m 12 Final
» Skjutar, Arne -58 15:24.1m SB 2 Final
Längd MS   Enblom, Hans -61 5.32    -   8 Final    
Engblom, Lars -59 5.59  - 6 Final
Karlsson, Per -60 5.28    -   9      
Lindoff, Håkan -64 5.03  - 10
Litzén, Bo -64 5.40  - 7 Final
KS Lindoff, Ellinor -71 2.74  - 1 Final
¤¤¤¤¤¤CompId6893¤¤¤¤¤¤
 1980-09-27 (lö)  | ALJ-open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Brodén, Lasse -57 52.76      PB 3 Heat 4    
800 m KS   Plüss, Caroline -59 2:25.86      SB 9 Heat 1    
Winter, Anna -59 2:25.60  8 Heat 1
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:10.28      PB 9 Heat 2    
Enblom, Hans -61 4:08.13  SB 4 Heat 2
Forss, Michael -62 4:26.08        9 Heat 3    
» Skjutar, Arne -58 4:09.04  7 Heat 2
10 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 29:37.41      PB 3 Heat 1    
» Wallin, Örjan -51 29:47.06  PB 6 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 30:32.43  SB 9 Heat 1
Höjd MS   Engblom, Lars -59 1.93      SB 7 Grupp 2    
Längd MS   Engblom, Lars -59 5.93    +0.2 PB 10 Grupp 1    
¤¤¤¤¤¤CompId6892¤¤¤¤¤¤
 1980-09-27 (lö)  | Buster Cup final, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m F16 » Karlsson, Lena -62 13.2m   -0.5   1 Heat 1    
Söderbäck, Katarina -65 13.4m -1.4 5 Heat 2
1 500 m F16   Kiili, Eerika -64 6:19.3m     PB 8 Final    
Stoby, Helena -64 5:39.0m PB 6 Final
100 m häck (76,2 cm) F16   Helge, Anette -63 14.5m   -   1 Heat 1    
Söderbäck, Katarina -65 24.0m - 6 Heat 2
Höjd F16   Helge, Anette -63 1.61        2 Final    
Söderbäck, Katarina -65 1.40  PB 9
Spjut (600 gr, f 1999) F16   Fredriksén, Ann -64 26.38        8 Final    
Lindoff, Karin -62 27.88  3 Final
Stafett 1 000 m F16   Kiili, Eerika -64 2:24.9m       2 Final    
Stoby, Helena -64
Söderberg, Katarina -65
» Karlsson, Lena -62
Lag Arena F16   Fredriksén, Ann -64 116p        2      
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Kiili, Eerika -64
Lindoff, Karin -62
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
¤¤¤¤¤¤CompId6891¤¤¤¤¤¤
 1980-09-27 (lö)  | Kasttävling, Enskede IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 41.44        3 Final    
Diskus (1,75 kg) P18   Bredeby, Göran -62 36.54        1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId4802¤¤¤¤¤¤
 1980-09-27 (lö)  | Distriktsfinal Buster Cup, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Höjd F17   Helge, Anette -63 1.61        2 Final    
Stafett 1 000 m F16   Kiili, Eerika -64 2:24.9m [1]     2 Final    
Stoby, Helena -64
Söderbäck, Katarina -65
Karlsson, Lena -66
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
¤¤¤¤¤¤CompId6886¤¤¤¤¤¤
 1980-09-25 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Rickard -61 22.32      PB 12      
» Berg, Torbjörn -51 41.41  3
Brodén, Lasse -57 30.67      PB 7      
Dickman, Ola -55 28.79  10
Enblom, Hans -61 34.57  6
Fredriksson, Odd -58 42.51      PB 2      
Karlsson, Per -60 38.21  4
Rosén, Håkan -63 29.22  PB 9
» Svedmyr, Åke -48 30.27      PB 8      
Törnell, Jonas -57 26.60  PB 11
Wikström, Johan -59 36.95  SB 5
» Wikström, Peter -57 43.87  SB 1
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 24.07        1      
Kiili, Eerika -64 20.18  2
¤¤¤¤¤¤CompId6890¤¤¤¤¤¤
 1980-09-23 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.11        10      
» Wikström, Peter -57 12.62  SB 3 Final
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 8.40        4 Final    
Kula (3,0 kg) F9   Lindoff, Ellinor -71 3.32      PB 1 Final    
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 42.34        2 Final    
Enblom, Hans -61 25.74  17
Johansson, Håkan -60 27.30        16      
» Wikström, Peter -57 35.90  SB 12
Diskus (1,0 kg) KS   Lindoff, Karin -62 24.96        3 Final    
Slägga (7,26 kg) MS   Karlsson, Per -60 25.64      PB 2 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 47.28      SB 3 Final    
Enblom, Hans -61 38.84  6 Final
Johansson, Håkan -60 30.90      PB 7 Final    
Karlsson, Per -60 41.48  PB 4 Final
Spjut (600 gr, f 1999) KS   Fredriksén, Ann -64 26.60        2 Final    
Lindoff, Karin -62 25.06  3 Final
Spjut (400 gr) F9   Lindoff, Ellinor -71 10.70      PB 1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6889¤¤¤¤¤¤
 1980-09-21 (sö)  | Jubileumstävling, Stidenternas IP, Uppsala
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m KS   Brohn, Katarina -66 29.64    -   5 Final    
Lundman, Anna -66 27.36  - 2 Final
¤¤¤¤¤¤CompId6888¤¤¤¤¤¤
 1980-09-20/21 (lö-sö)  | Mångkamp, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS » Berg, Torbjörn -51 3 407  [1] - SB 2    
100 m 13.4m[198] -
Längd 5.12 [341] -
Kula (7,26 kg) 11.57 [570]
Höjd 1.62 [493] PB
400 m 62.3m[0]
110 m häck (106,7 cm) 24.0m[0] -
Diskus (2,0 kg) 39.64 [678]
Stav 3.10 [558] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 45.40 [569] SB
1 500 m 5:59.5m[0] SB
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
¤¤¤¤¤¤CompId4624¤¤¤¤¤¤
 1980-09-19/21 (fr-sö)  | Skol-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
300 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 44.45      PB     fr  
¤¤¤¤¤¤CompId6887¤¤¤¤¤¤
 1980-09-20 (lö)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 500 m MS   Andersson, Rickard -61 4:12.0m     SB 6      
Brodén, Lasse -57 4:34.8m PB 10
Enblom, Hans -61 4:08.5m     SB 5      
Forss, Michael -62 4:27.0m 9
Karlsson, Per -60 3:57.1m SB 1
» Skjutar, Arne -58 4:08.2m SB 4
5 000 m MS   Abrahmsén, Lars -57 14:30.5m     PB 1 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6815¤¤¤¤¤¤
 1980-09-20 (lö)  | Duvboloppet, Duvbo, Sundbyberg
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Ekberg, Karl Erik -48 36.55      PB 17      
Kristensen, Per -61 37.37  PB 20
¤¤¤¤¤¤CompId6885¤¤¤¤¤¤
 1980-09-18 (to)  | Resultattävling, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stav MS   Andrén, Thomas -62 2.20        6      
Enblom, Hans -61 2.20  7
Karlsson, Per -60 2.80        2      
» Karlsson, Pontus -67 1.90  9
Svärdling, Lars -61 2.70  SB 3
Törnell, Jonas -57 2.40      PB 4      
Wikström, Johan -59 2.30  PB 5
Wikström, Magnus -63 2.80  SB 1
¤¤¤¤¤¤CompId6884¤¤¤¤¤¤
 1980-09-16 (ti)  | Stockholmspropagandan, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Andrén, Thomas -62 41.1m       5 Heat 4    
1 500 m KS   Heintze, Cathrine -61 5:28.4m     PB 7 Final    
Lindoff, Ellinor -71 6:17.9m PB 9 Final
1 eng. mil MS   Andersson, Rickard -61 4:40.8m     PB 7 Heat 1    
Andrén, Thomas -62 4:57.1m PB 11 Heat 2
Lindoff, Håkan -64 4:41.0m     PB 9 Heat 1    
Rosén, Håkan -63 5:00.8m PB 10 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 63.5m       5 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId6883¤¤¤¤¤¤
 1980-09-14 (sö)  | Hösttävling, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m MS   Svärdling, Lars -61 53.38        5 Heat 3    
5 000 m MS   Karlsson, Per -60 15:16.02      PB 5 Final    
» Wärngård, Gunnar -57 14:57.41  SB 1 Final
¤¤¤¤¤¤CompId4013¤¤¤¤¤¤
 1980-09-13/14 (lö-sö)  | Kalle Anka final, Tingvalla, Karlstad
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m F14   Hansson, Boel -68 13.16    +0.8 PB 3 Heat 3  
F12 Hansson, Boel -68 13.62  +1.4 1 Heat 5
13.74  +0.3 6 Semi 2
Längd (zon) F12   Hansson, Boel -68 4.40    -   15    
Kula (4,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 13.99      PB 5 Final  
¤¤¤¤¤¤CompId3547¤¤¤¤¤¤
 1980-09-12 (fr)  | Propagandatävling, Kristinebergs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Bergnäs, Fredrik -67 28.6m   -   3 Heat 4    
Brodén, Lasse -57 24.2m - 2 Heat 1
Nordgren, Joakim -68 28.8m   -   4 Heat 4    
Olsson, Christer -66 28.4m - 5 Heat 3
Olsson, Mats -66 28.4m - 4 Heat 3
Qvist, Roland -68 29.2m   -   6 Heat 3    
Svärdling, Lars -61 24.4m - 3 Heat 1
Törnell, Jonas -57 25.7m - 6 Heat 1
Wallén, Johan -67 27.8m   -   3 Heat 3    
Wennberg, Stefan -67 28.4m - 2 Heat 4
800 m MS » Karlsson, Pontus -67 2:24.2m     PB 9 Heat 2    
» Skjutar, Arne -58 2:06.1m 9 Heat 1
3 000 m MS   Elinder, Fredrik -66 11:00.0m     PB 11 Heat 2    
Fagerlund, Mikael -55 9:12.3m PB 7 Heat 1
Hedenström, Lars -56 9:25.0m     PB 10 Heat 1    
Nylander, Anders -52 9:18.5m 9 Heat 1
» Skjutar, Arne -58 8:55.2m PB 4 Heat 1
Wallén, Peter -69 11:49.0m PB 12 Heat 2
Höjd MS   Karlsson, Per -60 1.75      PB 4 Final    
Törnell, Jonas -57 1.60  PB 7 Final
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Fagerlund, Mikael -55 38.94      PB 4 Final    
Karlsson, Per -60 38.96  3 Final
Svärdling, Lars -61 29.20  SB 5 Final
¤¤¤¤¤¤CompId3111¤¤¤¤¤¤
 1980-09-11/12 (to-fr)  | KM mångkamp, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Stav MS » Berg, Torbjörn -51 3.05      PB     fr  
Diskus (2,0 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 38.64            fr  
Spjut (800 gr, f 1986) MS » Berg, Torbjörn -51 43.18      SB     fr  
10-kamp MS   Andrén, Thomas -62 3 349  [1] - PB 4   fr  
100 m 12.6m[463] - to
Längd 5.03 [341] - to
Kula (7,26 kg) 8.84 [373] PB to
Höjd 1.71 [588] PB to
400 m 56.8m[0] to
110 m häck (106,7 cm) 18.9m[361] - fr
Diskus (2,0 kg) 23.94 [328] PB fr
Stav 2.42 [0] PB fr
Spjut (800 gr, f 1986) 32.66 [375] PB fr
1 500 m 4:40.8m[520]           fr  
Brodén, Lasse -57 brutit  fr
100 m 11.9m[585] - to