<
HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2019-09-05
Ute för 1979 Resultatdatum: 1979-12-09
Förklaringar
Klubbrekordnotering
¤¤¤¤¤¤CompId6934¤¤¤¤¤¤
 1979-12-09 (sö)  | Lucia-loppet, Handen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
½ maraton MS   Bergvall, Georg -55 1:15.12      PB 10      
¤¤¤¤¤¤CompId6935¤¤¤¤¤¤
 1979-11-04 (sö)  | Tumbaloppet, Brantbrink, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Ekberg, Karl Erik -48 1:27.07        31 20 km    
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:17.52  17 20 km
» Wärngård, Gunnar -57 1:14.52        7 20 km    
F15 Thorén, Lena -64 31.00  5 6 km
¤¤¤¤¤¤CompId7064¤¤¤¤¤¤
 1979-10-31 (on)  | Älvsjö kastcup, Sätra IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) KS   Lindoff, Ellinor -71 2.25      PB 3      
Lindoff, Karin -62 7.20  PB 1
Lindoff, Rigmor -39 5.28  [1] PB 2
Kula (3,0 kg) F10   Lindoff, Ellinor -71 2.44      PB 1      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K40
¤¤¤¤¤¤CompId70¤¤¤¤¤¤
 1979-10-30 (ti)  | Plac i KM  1979, Osäkert
  Plac bland de 3 bästa i KM















De finns bland de 3 bästa i

km
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (5,5 kg) P17   Bredeby, Göran -62 12.64      SB 1 1    
10-kamp MS   Engblom, Lars -59 5 170  [1,2] -          
» Hilborn, Hans -60 5 714  [1,2] -          
Peterson, Per -60 6 477  [1,2] -          
M22 » Wikström, Peter -57 6 021  [1,2] -
7-kamp KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 4 843  [1,2] -          
» Karlsson, Lena -62 3 688  [1,2] -
5-kamp MS » Wikström, Peter -57 3 283  [1,3,4,2] - PB        
M20 Wikström, Johan -59 3 231  [1,2] - PB
4 x 400 m P18   Brunnstedt, Eric -68 3:26.65          1    
Matz, Göran -67
» Karlsson, Pontus -67
Wallén, Johan -67
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Mångkampspoäng kan ej beräknas: grenres saknas
[3] - Klubbrekord i klassen M22
[4] - Även klubbrekord i klassen MS
¤¤¤¤¤¤CompId6933¤¤¤¤¤¤
 1979-10-28 (sö)  | Magelungen runt, Farsta, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P18   Andersson, Rickard -61 27.20        42 5,7 km    
Gustavsson, Tomas -65 25.07  33 5,7 km
F16 Thorén, Lena -64 24.42  5 5,7 km
¤¤¤¤¤¤CompId6932¤¤¤¤¤¤
 1979-10-21 (sö)  | Bålstaloppet, Bålsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS » Wärngård, Gunnar -57 54.19        3 16 km    
¤¤¤¤¤¤CompId6931¤¤¤¤¤¤
 1979-10-21 (sö)  | DM i marathon, Vallentuna - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS   Näsström, Max -48 39.08  [1]   PB        
Maraton MS   Näsström, Max -48 2:53.23        20      
Not
[1] - Mellantid
¤¤¤¤¤¤CompId6930¤¤¤¤¤¤
 1979-10-14 (sö)  | Brommaloppet, Bromma, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
10 km (gatulopp) MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 35.52      PB 8      
Lundgren, Bengt -53 33.09  PB 5
Nylander, Anders -52 40.14      PB 12      
» Wärngård, Gunnar -57 32.40  PB 3
M35 Wallén, Anders -41 43.05  PB 14
Stadslopp P18   Andersson, Rickard -61 13.59        5 4 km    
P12 Wallén, Johan -67 8.18  4 2 km
Wallén, Peter -69 9.50        27 2 km    
P7 Wallén, Mattias -72 1.33  6 400 m
¤¤¤¤¤¤CompId7063¤¤¤¤¤¤
 1979-10-13/14 (lö-sö)  | KM 10-kamp, Årsta IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P12   Wallén, Johan -67 14.8m   -        
Wallén, Peter -69 17.8m -
400 m P12   Wallén, Johan -67 77.4m            
Wallén, Peter -69 85.8m
Höjd P12   Wallén, Johan -67 1.10             
Wallén, Peter -69 ej res 
Längd P12   Wallén, Johan -67 4.16    -        
Wallén, Peter -69 3.43  -
Kula (4,0 kg) P12   Wallén, Johan -67 6.53      PB      
Wallén, Peter -69 4.20  PB
10-kamp MS   Andrén, Thomas -62 2 832  [1] - PB 5    
100 m 13.1m[198] -
Längd 5.10 [341] -
Kula (7,26 kg) 8.18 [320] PB
Höjd 1.60 [493]
400 m 59.5m[0]
110 m häck (106,7 cm) 20.8m[361] -
Diskus (2,0 kg) 21.61 [267] PB
Stav 2.30 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 30.14 [332] [2] PB
1 500 m 4:31.6m[520]            
Dickman, Ola -55 3 247  [1] - PB 4
100 m 13.0m[198] -
Längd 5.29 [418] -
Kula (7,26 kg) 8.33 [332] PB
Höjd 1.45 [324] PB
400 m 58.8m[0]
110 m häck (106,7 cm) 21.0m[361] -
Diskus (2,0 kg) 21.58 [266] PB
Stav 2.90 [479] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 31.12 [349] PB
1 500 m 4:37.1m[520]            
Enblom, Hans -61 3 172  [1] - PB 3
100 m 12.8m[198] -
Längd 5.20 [418] -
Kula (7,26 kg) 8.60 [353] PB
Höjd 1.60 [493]
400 m 57.1m[0]
110 m häck (106,7 cm) 20.6m[361] -
Diskus (2,0 kg) 23.54 [318] PB
Stav 2.40 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 35.90 [428] PB
1 500 m 4:26.6m[603]            
Karlsson, Per -60 5 253  [1] - PB 1
100 m 12.2m[518] -
Längd 5.63 [514] -
Kula (7,26 kg) 9.32 [409] PB
Höjd 1.70 [588] PB
400 m 53.8m[639]
110 m häck (106,7 cm) 18.1m[575] -
Diskus (2,0 kg) 25.71 [372] PB
Stav 2.90 [479] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 37.44 [452] PB
1 500 m 4:13.3m[707]            
Lundberg, Conny -60 brutit 
100 m 12.8m[198] -
Längd 5.56 [458] -
Kula (7,26 kg) ej start             
Skogh, Kjell -58 brutit 
100 m 13.2m[198] -
Längd 4.44 [230] -
Kula (7,26 kg) 7.07 [228] PB
Höjd 1.40 [199] PB
400 m 65.3m[0]
110 m häck (106,7 cm) ej start             
Svärdling, Lars -61 4 097  [1] - PB 2
100 m 12.1m[560] -
Längd 5.01 [341] -
Kula (7,26 kg) 8.20 [322] PB
Höjd 1.55 [324] PB
400 m 55.0m[602]
110 m häck (106,7 cm) 19.0m[361] -
Diskus (2,0 kg) 23.34 [313] PB
Stav 2.70 [436] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 30.04 [330] PB
1 500 m 4:41.2m[508]     PB      
Wallén, Anders -41 brutit 
100 m 13.5m[198] -
Längd 4.25 [175] -
Kula (7,26 kg) 7.13 [233] PB
Höjd 1.25 [35] PB
400 m 66.3m[0]
110 m häck (106,7 cm) ej start             
» Örbrink, Lars -42 2 549  [1] - PB 6
100 m 13.1m[198] -
Längd 5.06 [341] -
Kula (7,26 kg) 7.30 [248] PB
Höjd 1.50 [324] [3] PB
400 m 56.7m[0]
110 m häck (106,7 cm) 22.5m[293] -
Diskus (2,0 kg) 19.97 [222] [3] PB
Stav ej res 
Spjut (800 gr, f 1986) 29.42 [320] PB
1 500 m 4:21.6m[603] [3] PB
5-kamp KS   Helge, Anette -63 2 701  [1] - PB 1    
100 m häck (84 cm) 16.5m[598] -
Kula (4,0 kg) 6.53 [328]
Höjd 1.45 [659]
Längd 4.75 [561] -
800 m 2:37.3m[555]     PB      
Purvin, Eva -57 1 630  [1] - PB 2
100 m häck (84 cm) 19.8m[321] -
Kula (4,0 kg) 6.54 [329] PB
Höjd 1.20 [0] PB
Längd 4.07 [425] -
800 m 2:37.1m[555]
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
[2] - Klubbrekord i klassen P17
[3] - Klubbrekord i klassen M35
¤¤¤¤¤¤CompId3416¤¤¤¤¤¤
 1979-10-13/14 (lö-sö)  | DM 10-kamp, Spånga IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Andersson, Lars Y -48 5 303    +1.4   3    
100 m 12.4m[501] +1.0
Längd 6.01 [606] +0.9
Kula (7,26 kg) 10.07 [465]
Höjd 1.75 [634] PB
400 m 56.2m[558]
110 m häck (106,7 cm) 16.9m[668] +2.2
Diskus (2,0 kg) 28.18 [432]
Stav 3.20 [587] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 43.46 [542]
1 500 m 5:19.1m[310]            
» Berg, Torbjörn -51 3 973  +1.3 PB 8
100 m 13.1m[198] +1.0
Längd 6.29 [660] +1.5 PB
Kula (7,26 kg) 11.58 [571] PB
Höjd 1.60 [493] PB
400 m 60.9m[0]
110 m häck (106,7 cm) 21.7m[293] +1.5
Diskus (2,0 kg) 41.70 [719]
Stav 2.50 [371] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 52.64 [668] PB
1 500 m 5:41.1m[0]     PB      
» Wikström, Peter -57 brutit 
100 m brutit 
Längd 3.46 [0] +1.4
Kula (7,26 kg) 13.01 [665]
Höjd ej start 
¤¤¤¤¤¤CompId6929¤¤¤¤¤¤
 1979-10-06/07 (lö-sö)  | Lidingöloppet, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
Terränglopp MS   Abrahmsén, Lars -57 1:49.01        42 30 km  
Andersson, Rickard -61 1:19.53  393 16 km
Berggren, Willy -48 1:52.22        75 30 km  
Bergvall, Georg -55 2:00.17  242 30 km
Björemyr, Ola -63 1:07.49  251 16 km
Fredriksson, Odd -58 1:57.40        168 30 km  
Höjgård, Karsten -57 1:55.44  130 30 km
Jansson, Tord -52 1:55.40  128 30 km
» Liljebäck, Lars-Erik -58 1:51.36        64 30 km  
Lundgren, Bengt -53 1:44.50  15 30 km
Rosén, Håkan -63 1:03.30  162 16 km
» Skjutar, Arne -58 1:57.13        158 30 km  
Wallén, Johan -67 1:09.33  282 16 km
» Wallin, Örjan -51 1:43.25  10 30 km
von Zweigbergk, Gunno -50 1:54.35        114 30 km  
» Wärngård, Gunnar -57 1:50.08  48 30 km
P15 Eriksson, Kenneth -65 27.55  165 6 km
Gustavsson, Tomas -65 26.17        140 6 km  
Lindoff, Håkan -64 23.13  60 6 km
Litzén, Bo -64 22.37  38 6 km
Myrdal, Anders -64 22.19        31 6 km  
Zetterström, Peter -64 23.45  79 6 km
P13 Elinder, Fredrik -66 12.54  98 3 km
Netterman, Erik -66 11.21        23 3 km  
P12 Bergnäs, Fredrik -67 13.41  141 3 km
Broman, Per Åke -67 14.47  197 3 km
Pettersson, Filip -67 13.24        124 3 km  
Wallén, Johan -67 11.38  22 3 km
Zetterström, Mikael -67 12.34  75 3 km
P10 » Malmborg, Nicklas -70 8.03        109 1,7 km  
KS Olsson, Eva -55 1:14.31  134 16 km
F15 Dieng, Anette -64 12.29  20 3 km
Thorén, Lena -64 12.24        18 3 km  
F13 Sundberg, Annakarin -66 13.28  72 3 km
F10 Lindoff, Ellinor -71 7.52  34 1,7 km
¤¤¤¤¤¤CompId6928¤¤¤¤¤¤
 1979-09-29 (lö)  | Stockholmsloppet, Lappkärrsberget, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Lundgren, Bengt -53 44.42        6 13,5 km    
» Wallin, Örjan -51 43.07  2 13,5 km
P18 Andersson, Rickard -61 15.24        3 4,5 km    
P16 Litzén, Bo -64 15.33  3 4,5 km
¤¤¤¤¤¤CompId6927¤¤¤¤¤¤
 1979-09-23 (sö)  | Djurgårdsrundan, Djurgården, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P18   Andersson, Rickard -61 8.38        1 2,5 km    
¤¤¤¤¤¤CompId3681¤¤¤¤¤¤
 1979-09-23 (sö)  | ALJ-Open, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Lars Y -48 12.39    +0.6 SB 4 Heat 5    
Brodén, Lasse -57 12.33  -0.6 PB 6 Heat 4
Ebenezer, Bright -56 11.53    -0.6   3 Heat 2    
» Hilborn, Hans -60 11.86  -0.6 6 Heat 2
Johansson, Håkan -60 12.53  +0.6 PB 5 Heat 5
Sjöberg, Hans -62 12.03    -0.6   3 Heat 4    
» Svedmyr, Åke -48 12.11  -0.6 PB 5 Heat 3
Wikström, Johan -59 11.24  -0.2 1 Heat 1
  11.23    -0.8   1 Sista chansen    
KS Fröderberg, Eva -59 14.64  -1.0 PB 5 Heat 3
Helge, Anette -63 13.70  +0.1 PB 4 Heat 2
400 m MS   Brodén, Lasse -57 55.12        4 Heat 3    
Häggberg, Lars -65 60.81  PB 3 Heat 5
Johansson, Håkan -60 55.92        5 Heat 3    
Karlsson, Per -60 51.44  [1] PB 2 Heat 2
KS Helge, Anette -63 63.80  PB 1 Heat 2
» Karlsson, Lena -62 60.03  [2]   PB 4 Heat 1    
Kiili, Eerika -64 66.72  PB 4 Heat 2
800 m MS   Andersson, Lars Y -48 2:12.77      PB 10 Heat 3    
Björemyr, Ola -63 2:07.77  [3] PB 3 Heat 4
Litzén, Bo -64 2:04.25  [4]   PB 6 Heat 3    
Svärdling, Lars -61 2:00.97  PB 2 Heat 3
KS Dieng, Anette -64 2:31.15  3 Heat 2
1 500 m MS   Enblom, Hans -61 4:11.71        7 Heat 2    
Fredriksson, Odd -58 4:07.41  PB 2 Heat 2
» Wallin, Örjan -51 3:49.92  SB 2 Heat 1
10 000 m MS   Lundgren, Bengt -53 30:42.90      PB 6 Heat 1    
von Zweigbergk, Gunno -50 31:58.36  12 Heat 1
Längd MS   Ebenezer, Bright -56 6.22    +0.6 PB 8 Final    
» Hilborn, Hans -60 6.44  0.0 6 Final
Wikström, Johan -59 7.06    +0.5 PB 1 Final    
KS Helge, Anette -63 5.08  +0.2 PB 3 Final
Kula (7,26 kg) MS » Berg, Torbjörn -51 11.50      PB 6 Final    
Bredeby, Göran -62 11.36  PB 7 Final
Lundberg, Conny -60 10.58      PB 8 Final    
» Wikström, Peter -57 12.83  5 Final
Kula (5,5 kg) P16   Sjöberg, Mikael -63 11.54        1 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars Y -48 ej start               
» Berg, Torbjörn -51 48.72  10
Lundberg, Conny -60 ej start 
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Klubbrekord i klassen P16
[4] - Klubbrekord i klassen P15
¤¤¤¤¤¤CompId3298¤¤¤¤¤¤
 1979-09-22 (lö)  | Buster cup final, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Henriksson, Hans E -63 12.48    +1.6 PB 5 Heat 2    
Perswalld, Anders -64 11.87  [1] +1.6 PB 2 Heat 1
P14 Håkansson, Yngve -65 13.65    +0.5 PB 2 Heat 2    
Häggberg, Lars -65 13.29  +0.5 PB 6 Heat 1
P12 Qvist, Roland -68 15.00  +0.5 PB 4 Heat 2
Wallén, Johan -67 14.12    +1.3 PB 2 Heat 1    
F18 » Karlsson, Lena -62 12.83  [2] +0.8 PB 1 Heat 1
Kiili, Eerika -64 14.08  +1.0 4 Heat 2
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 3:28.86        8 Final    
Lindgren, Per -65 2:55.15  1 Final
P12 » Danelius, Johan -68 3:39.36        7 Final    
» Karlsson, Pontus -67 3:09.43  2 Final
1 500 m F18   Dieng, Anette -64 5:12.62        6 Final    
Heintze, Cathrine -61 6:02.64  10 Final
3 000 m P16   Johansson, Roger -63 10:04.15        6 Final    
Litzén, Bo -64 9:40.68  1 Final
Rosén, Håkan -63 9:52.05  PB
100 m häck (84 cm) P14   Elinder, Fredrik -66 21.01    +2.4   4 Heat 2    
Häggberg, Lars -65 16.66  +0.6 PB 1 Heat 1
100 m häck (76,2 cm) F18   Helge, Anette -63 15.03  [3] +1.4 PB 1 Heat 1    
» Karlsson, Lena -62 15.27  +1.5 PB 1 Heat 2
300 m häck (76,2 cm) P16   Henriksson, Hans E -63 45.30        6 Heat 1    
Sjöberg, Mikael -63 46.88  PB 6 Heat 2
Höjd P17   Sjöberg, Hans -62 1.65      PB 8 Final    
P16 Johansson, Tommy -64 1.60  PB 10
F18 Helge, Anette -63 1.55        3 Final    
Södergren, Janina -64 1.35  PB 8 Final
Längd P14   Lindgren, Per -65 5.27    +1.6 PB 1 Final    
Längd (zon) P14   Bertilsson, Rickard -66 4.67    +2.2   7 Final    
4.38  +0.8 PB
P12 Qvist, Roland -68 4.39    +1.4 PB 5 Final    
Wallén, Johan -67 4.61  +1.3 PB 2 Final
Kula (4,0 kg) P14   Håkansson, Yngve -65 11.35      PB 3 Final    
Kula (3,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 11.61      PB 2 Final    
P12 » Karlsson, Pontus -67 8.44  4 Final
Matz, Göran -67 8.03  6 Final
Spjut (800 gr, f 1986) P16   Johansson, Tommy -64 33.02      PB 11      
Lindoff, Håkan -64 38.40  PB 8 Final
Spjut (600 gr, f 1999) F18   Fredriksén, Ann -64 18.60      PB 8 Final    
Lindoff, Karin -62 23.38  [2] PB 4 Final
4 x 100 m P14   Häggberg, Lars -65 50.50  [1]     3 Final    
Bertilsson, Rickard -66
Håkansson, Yngve -65
Lindgren, Per -65                
P12 Bergnäs, Fredrik -67 56.65  3 Final
» Karlsson, Pontus -67
Wallén, Johan -67
» Danelius, Johan -68
Stafett 1 000 m P16   Sjöberg, Mikael -63 2:09.96  [4]     3 Final    
Henriksson, Hans E -63
Litzén, Bo -64
Perswalld, Anders -64                
F18 Södergren, Janina -64 2:25.52  [2] 2 Final
Helge, Anette -63
Kiili, Eerika -64
» Karlsson, Lena -62
Lag Arena P16   Henriksson, Hans E -63 102.5p        5      
Johansson, Roger -63
Johansson, Tommy -64
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64
Perswalld, Anders -64
Rosén, Håkan -63
Sjöberg, Mikael -63                
P14 Bergnäs, Fredrik -67 129p  3
Bertilsson, Rickard -66
» Danelius, Johan -68
Elinder, Fredrik -66
Håkansson, Yngve -65
Häggberg, Lars -65
» Karlsson, Pontus -67
Lindgren, Per -65
Matz, Göran -67
Qvist, Roland -68
Wallén, Johan -67                
F18 Dieng, Anette -64 131.5p  2
Fredriksén, Ann -64
Heintze, Cathrine -61
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Kiili, Eerika -64
Lindoff, Karin -62
Södergren, Janina -64
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P15
[2] - Klubbrekord i klassen F17
[3] - Klubbrekord i klassen F16
[4] - Klubbrekord i klassen P17
¤¤¤¤¤¤CompId3710¤¤¤¤¤¤
 1979-09-16 (sö)  | Propagandatävling, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
400 m P17   Sjöberg, Hans -62 51.19      PB        
¤¤¤¤¤¤CompId3131¤¤¤¤¤¤
 1979-09-15/16 (lö-sö)  | RM mångkamp, Tingvalla, Karlstad - RM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
6-kamp P14   Lindgren, Per -65 2 637  [1] -   5    
100 m häck (84 cm) 16.7m[580] -
Längd (zon) 5.19 [418] -
Kula (4,0 kg) 7.97 [303]
Spjut (600 gr, f 1999) 29.80 [326]
Höjd 1.58 [473]
800 m 2:13.6m[537]
Not
[1] - Vinduppgifter saknas för vissa grenar i mångkampen.
¤¤¤¤¤¤CompId3209¤¤¤¤¤¤
 1979-09-12/13 (on-to)  | Stafett-DM, Sollentunavallen, Sollentuna - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
4 x 400 m MS » Hilborn, Hans -60 3:17.8m       1 Final on  
» Svedmyr, Åke -48
Ebenezer, Bright -56
Wikström, Johan -59                
Sjöberg, Hans -62 3:30.5m [1] 6 Final on
» Wikström, Peter -57
Perswalld, Anders -64
Högström, Bjarne -57                
M20 Sjöberg, Hans -62 3:22.6m 1 Final to
Enblom, Hans -61
Karlsson, Per -60
Wikström, Johan -59                
KS Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 3:58.0m 1 Final on
Plüss, Caroline -59
Pettersson, Marie -59
» Karlsson, Lena -62
4 x 800 m M20   Svärdling, Lars -61 7:59.8m       1 Final on  
Enblom, Hans -61
Andersson, Rickard -61
Karlsson, Per -60                
Litzén, Bo -64 8:32.2m 8 Final on
Johansson, Håkan -60
Lundkvist, Mats -60
Andrén, Thomas -62
4 x 1 500 m MS   Abrahmsén, Lars -57 16:13.9m       2 Final to  
Lundgren, Bengt -53
» Wärngård, Gunnar -57
» Wallin, Örjan -51                
» Skjutar, Arne -58 17:00.5m 7 Final to
Fredriksson, Odd -58
Nylander, Anders -52
Karlsson, Per -60
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
¤¤¤¤¤¤CompId4540¤¤¤¤¤¤
 1979-09-12 (on)  | Oppna DM Västmanland, Arosvallen, Västerås
gren klass   namn resultat  vind plac omg
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Lars Y -48 16.4m   -   2 Final    
¤¤¤¤¤¤CompId3361¤¤¤¤¤¤
 1979-09-10 (må)  | Buster cup match 3, Brunna IP, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P16   Henriksson, Hans E -63 12.1m   -   2 Heat 2    
Perswalld, Anders -64 11.6m - 1 Heat 1
F17 » Karlsson, Lena -62 13.0m   -   1 Heat 1    
Kiili, Eerika -64 13.8m - 1 Heat 2
1 500 m F18   Heintze, Cathrine -61 5:56.2m              
F17 Pettersson, Lena -62 5:15.4m PB 3
F16 Dieng, Anette -64 5:13.5m 2
3 000 m P16   Johansson, Roger -63 10:02.0m     PB 3      
Litzén, Bo -64 9:48.1m 1
100 m häck (84 cm) F17 » Karlsson, Lena -62 15.2m   -   1 Heat 1    
F16 Helge, Anette -63 15.1m - 1 Heat 2
300 m häck (76,2 cm) P16   Henriksson, Hans E -63 45.4m       4 Heat 1    
Perswalld, Anders -64 48.6m 3 Heat 2
Höjd P16   Johansson, Roger -63 1.10      PB 8      
Sjöberg, Mikael -63 1.70  PB 1
F16 Helge, Anette -63 1.45        2      
Södergren, Janina -64 1.25  7
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Lindoff, Håkan -64 38.20      PB 5 Final    
Sjöberg, Mikael -63 37.22  8
F17 Kiili, Eerika -64 18.00        7      
F16 Södergren, Janina -64 14.28  PB 8
Stafett 1 000 m P16   Sjöberg, Mikael -63 2:12.4m [1]     2      
Henriksson, Hans E -63
Litzén, Bo -64
Perswalld, Anders -64                
F17 Södergren, Janina -64 2:27.0m 1
Helge, Anette -63
Kiili, Eerika -64
» Karlsson, Lena -62
Lag Arena P16   Henriksson, Hans E -63 101p        3      
Johansson, Roger -63
Lindoff, Håkan -64
Litzén, Bo -64
Perswalld, Anders -64
Sjöberg, Mikael -63                
F17 Dieng, Anette -64 114p  1
Helge, Anette -63
» Karlsson, Lena -62
Kiili, Eerika -64
Pettersson, Lena -62
Södergren, Janina -64
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
¤¤¤¤¤¤CompId3432¤¤¤¤¤¤
 1979-09-09 (sö)  | Matteuspojkarnas ungdomsspel, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Sjöberg, Hans -62 12.09    -   4 Heat 2    
Svärdling, Lars -61 12.37  - 5 Heat 1
F14 Kinder, Anna -65 14.41    -   6 Final    
Lundman, Anna -66 13.43  [1] - 1 Final
1 000 m P14   Elinder, Fredrik -66 5:38.38        15      
P12 Bergnäs, Fredrik -67 3:24.29  PB 10
» Danelius, Johan -68 3:21.02      PB 6      
» Karlsson, Pontus -67 3:06.13  PB 1
Rothenburg, Thomas -67 3:10.58  PB 2
Wallén, Peter -69 3:39.02  PB 21
Höjd P14   Lindgren, Per -65 1.55        4 Final    
Längd (zon) P12 » Karlsson, Pontus -67 4.30    -   4 Final    
Qvist, Roland -68 4.42  [2] - 2 Final
Wallén, Johan -67 4.41    -   3 Final    
Wennberg, Stefan -67 4.29  - 5 Final
Kula (4,0 kg) P14   Lindgren, Per -65 10.85        6 Final    
Kula (3,0 kg) P14   Bertilsson, Rickard -66 10.74      PB 7 Final    
Eriksson, Kenneth -65 7.54  PB 9
Häggberg, Lars -65 8.67  PB 8 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F13
[2] - Klubbrekord i klassen P11
¤¤¤¤¤¤CompId6926¤¤¤¤¤¤
 1979-09-08 (lö)  | Mälaröterrängen, Ekerö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 000 m terräng P18   Andersson, Rickard -61 13.03        2      
¤¤¤¤¤¤CompId6925¤¤¤¤¤¤
 1979-09-08 (lö)  | Mora långa, Mora
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Berggren, Willy -48 2:00.30        8 33 km    
» Skjutar, Arne -58 2:22.45  52 33 km
Wedin, Åke -51 2:20.24        42 33 km    
KS Lindoff, Rigmor -39 1:18.17  16 16,5 km
¤¤¤¤¤¤CompId3601¤¤¤¤¤¤
 1979-09-07 (fr)  | Propagandatävling, Storängsvallen, Huddinge
gren klass   namn resultat  vind plac omg
300 m MS   Wikström, Johan -59 35.0m       1 Final    
Kula (7,26 kg) MS   Bredeby, Göran -62 11.09        5 Final    
» Wikström, Peter -57 12.64  3 Final
Diskus (2,0 kg) MS   Bredeby, Göran -62 33.36      PB 8 Final    
» Wikström, Peter -57 36.70  5 Final
¤¤¤¤¤¤CompId3605¤¤¤¤¤¤
 1979-09-06 (to)  | Propagandatävling, Brunna, Botkyrka
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Andersson, Lars Y -48 12.1m   -   4 Heat 2    
Johansson, Håkan -60 12.4m - 5 Heat 2
Karlsson, Per -60 12.4m   -   6 Heat 2    
Pihlblad, Bernt -55 12.1m - 1 Heat 3
» Svedmyr, Åke -48 11.6m - 3 Heat 2
» Wikström, Peter -57 11.6m - 2 Heat 2
200 m KS   Fredriksén, Ann -64 31.6m   -   3 Heat 3    
Kiili, Eerika -64 28.7m - 3 Heat 2
Kinder, Anna -65 29.8m   -   5 Heat 2    
Södergren, Janina -64 29.7m - 4 Heat 2
300 m MS   Andersson, Lars Y -48 39.6m       4 Heat 2    
Andrén, Thomas -62 42.3m 4 Heat 3
Johansson, Håkan -60 39.6m       2 Heat 3    
Karlsson, Per -60 37.6m 1 Heat 3
Lundkvist, Mats -60 39.3m 5 Heat 1
Perswalld, Anders -64 40.3m       3 Heat 3    
» Pihlblad, Jan -65 48.0m 6 Heat 3
» Svedmyr, Åke -48 36.1m 2 Heat 1
» Wikström, Peter -57 38.1m 2 Heat 2
1 eng. mil MS   Abrahmsén, Lars -57 4:21.2m     PB 6 Heat 1    
Karlsson, Per -60 4:44.8m PB 9 Heat 1
» Liljebäck, Lars-Erik -58 4:17.8m     PB 2 Heat 1    
Lundgren, Bengt -53 4:19.6m PB 5 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 4:17.4m PB 1 Heat 1
400 m häck (91,4 cm) MS   Andrén, Thomas -62 64.8m       3 Heat 2    
Berggren, Willy -48 66.6m 4 Heat 1
Enblom, Hans -61 62.4m       3 Heat 1    
» Skjutar, Arne -58 63.4m 2 Heat 2
400 m häck (76,2 cm) KS   Hjelm-Lundin, Elisabeth -55 brutit          Final    
¤¤¤¤¤¤CompId3611¤¤¤¤¤¤
 1979-09-04/05 (ti-on)  | UDM dag 3 o 4, Stockholms Stadion, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P16   Perswalld, Anders -64 12.21    +0.2 PB 1 Heat 4 on  
12.32  +0.2 5 Semi 1 on
» Pihlblad, Jan -65 13.69    0.0 PB 6 Heat 3 on  
F18 Heintze, Cathrine -61 15.47  +2.5 4 Heat 1 ti
» Karlsson, Lena -62 13.03  +2.0 1 Heat 2 ti
13.08  +1.2 2 Final ti
400 m P18   Andrén, Thomas -62 55.72      PB 4 Heat 4 ti  
Sjöberg, Hans -62 53.72  1 Heat 3 ti
52.52  1 Semi 2 ti
  51.24      PB 3 Final on  
Svärdling, Lars -61 53.63  PB 2 Heat 2 ti
53.81  3 Semi 1 ti
  53.44      PB 7 Final on  
F16 Kiili, Eerika -64 67.15  PB 6 Heat 3 ti
800 m P16   Björemyr, Ola -63 2:12.13        1 Heat 2 ti  
2:09.12  PB 5 Final ti
Johansson, Roger -63 2:15.54      PB 5 Heat 3 ti  
Litzén, Bo -64 2:09.34  2 Heat 1 ti
2:04.96  3 Final on
1 500 m P16   Johansson, Roger -63 4:36.00      PB 6 Heat 3 ti  
Litzén, Bo -64 4:23.50  2 Heat 2 ti
  4:14.76        5 Final on  
Rosén, Håkan -63 4:36.46  PB 7 Heat 1 ti
3 000 m F18   Heintze, Cathrine -61 12:53.16      PB 3 Final on  
2 000 m h (91,4 cm) P18   Andersson, Rickard -61 6:24.98      PB 4 Final on  
Andrén, Thomas -62 6:32.80  6 Final on
Enblom, Hans -61 6:07.21  2 Final on
Höjd F16   Helge, Anette -63 1.51        4 Final on  
Längd F16   Helge, Anette -63 4.96    +1.2 PB 5 Final on  
Södergren, Janina -64 4.50  +2.0 PB 11 on
Kula (6,25 kg) P18   Bredeby, Göran -62 12.50  [1]   PB 5 Final ti  
Kula (5,5 kg) P16   Sjöberg, Mikael -63 11.43        4 Final on  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
¤¤¤¤¤¤CompId3866¤¤¤¤¤¤
 1979-09-04 (ti)  | Propagandatävling, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P15   Litzén, Bo -64 2:04.96      PB        
2:09.34 
¤¤¤¤¤¤CompId6924¤¤¤¤¤¤
 1979-09-02 (sö)  | Hovran runt, Hedemora
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Berggren, Willy -48 1:16.04        9 Klass 1    
» Skjutar, Arne -58 1:16.40  11 Klass 1
¤¤¤¤¤¤CompId4533¤¤¤¤¤¤
 1979-09-01/02 (lö-sö)  | Finnkamp, Stockholms Stadion, Stockholm
  Resultatlista saknas
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
300 m häck (76,2 cm) F18 » Karlsson, Lena -62 43.86  [1]   PB 3    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
¤¤¤¤¤¤CompId7055¤¤¤¤¤¤
 1979-09-01 (lö)  | Invigningstävling, Tunavallen, Eskilstuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m KS   Dieng, Sussi -58 2:23.6m       3 Final    
1 000 m MS » Liljebäck, Lars-Erik -58 2:30.2m     PB 5 A-final    
Nylander, Anders -52 2:38.2m PB 7 Heat 1B
M20 Andersson, Rickard -61 2:39.4m PB 9 Final
¤¤¤¤¤¤CompId3612¤¤¤¤¤¤
 1979-08-30 (to)  | Stockholmspropagandan, Spånga IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Enblom, Hans -61 12.9m   -1.0   2 Heat 3    
Johansson, Håkan -60 12.5m -0.9 5 Heat 1
» Liljebäck, Lars-Erik -58 12.9m   -1.2   5 Heat 2    
Sjöberg, Hans -62 11.8m -1.2 1 Heat 2
Svärdling, Lars -61 12.4m -1.2 2 Heat 2
» Wikström, Peter -57 11.6m   -0.9   3 Heat 1    
» Wärngård, Gunnar -57 12.8m -1.2 4 Heat 2
400 m MS   Enblom, Hans -61 56.0m       4 Heat 2    
Johansson, Håkan -60 54.7m 3 Heat 2
» Liljebäck, Lars-Erik -58 54.6m       2 Heat 2    
Sjöberg, Hans -62 52.2m 4 Heat 1
» Wärngård, Gunnar -57 55.5m