HAMMARBY FRIIDROTT Statistik
SAMTLIGA RESULTAT ALLA TÄVLINGAR  Rapportdatum: 2022-01-05
Ute för 1961 Resultatdatum: 1961-10-30
Förklaringar
Klubbrekordnotering
 1961-10-30 (må)  | Årsbästaresultat
  Resultat tagna från årsberättelsen och div. publikationer
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P19   Nordlöw, Sven Åke -43 12.7m   - PB 5      
P17 Andersson, Curt -44 11.9m - PB 2
Brandt, Tommy -44 13.2m   -   6      
Nordén, Leif -44 12.0m - PB 3
P16 Kulle, Peter -45 12.4m - PB 3
Köhler, Hans -45 11.9m   - PB 1      
Olofsson, Åke -46 14.1m - PB 5
Sarberg, Anders -45 13.5m - PB 4
P14 Lindh, Stellan -47 12.4m   - PB 2      
P13 Töremar, Krister -48 14.3m - PB 6
KS Fogelberg, Kerstin -41 14.5m - 1
Nilsson, Kerstin -41 14.7m   - PB 2      
Öberg, Kersti -41 15.9m - PB 3
F16 Billqvist, Lille-Beth -45 15.7m - PB 4
F15 Ericsson, Birgitta -46 15.1m - PB 2
200 m MS   Thim, Willard -35 24.6m   - PB 2      
P19 Olmér, Agne -42 25.0m - PB 1
P17 Andersson, Curt -44 25.1m   - PB 1      
Nordén, Leif -44 25.2m - PB 2
400 m MS   Thim, Willard -35 52.6m       2      
P19 Nordlöw, Sven Åke -43 56.4m PB 4
Olmér, Agne -42 54.4m     PB 1      
P17 Andersson, Curt -44 54.5m PB 2
Brandt, Tommy -44 59.5m PB 6
Femtén-K, Björn -44 54.2m       1      
Nordén, Leif -44 55.7m PB 3
P16 Karlsson, Ingvar -48 66.9m PB 4
Kulle, Peter -45 57.2m     PB 1      
Olofsson, Åke -46 67.3m PB 5
Sarberg, Anders -45 61.7m PB 3
KS Nilsson, Kerstin -41 71.1m [1]   SB 1      
F16 Billqvist, Lille-Beth -45 90.6m PB 1
Töremar, Agneta -45 90.8m PB 2
F14 Östring, Gun -47 91.0m PB 3
800 m P19   Nordlöw, Sven Åke -43 2:12.2m     PB 3      
P17 Brandt, Tommy -44 2:19.4m PB 4
Femtén-K, Björn -44 2:04.8m PB 1
1 000 m P16   Bengtsson, Göran -45 3:19.2m     PB 5      
Karlsson, Ingvar -48 3:20.3m PB 6
Köhler, Hans -45 3:07.7m     PB 2      
Olofsson, Åke -46 3:08.6m PB 3
Sarberg, Anders -45 3:11.5m PB 4
1 500 m M22   Nilsson, Kari -41 4:23.1m     PB 1      
5 000 m MS   Forsberg, Sven -23 18:05.4m [2]   PB 2      
Sohlberg, Rune -40 17:06.8m PB 1
M22 Nilsson, Kari -41 17:06.4m     PB 1      
P17 Brandt, Tommy -44 18:32.0m PB 1
P16 Olofsson, Åke -46 19:27.6m PB 1
1 500 m h (91,4 cm) M22   Holm, Rolf -41 4:46.6m     SB 1      
80 m häck (84 cm) P16   Bengtsson, Göran -45 19.3m   - PB 2      
Olofsson, Åke -46 17.6m - PB 1
KS Nilsson, Kerstin -41 15.7m - PB 1
110 m häck (91,4 cm) P17   Andersson, Curt -44 17.6m   - PB 1      
Brandt, Tommy -44 22.8m - PB 3
Nordén, Leif -44 20.7m - PB 2
Höjd P19   Nordlöw, Sven Åke -43 1.45      PB 5      
P17 Andersson, Curt -44 1.60  PB 2
Brandt, Tommy -44 1.55      PB 4      
P16 Kulle, Peter -45 1.50  PB 2
KS Hammer, Turid -42 1.30  [3] PB 1
F16 Andersson, Birgitta -45 1.20  PB 2
Längd P17   Brandt, Tommy -44 5.00    - PB 5      
P16 Bengtsson, Göran -45 3.56  - PB 7
Köhler, Hans -45 5.23    - PB 2      
Olofsson, Åke -46 4.13  - PB 5
Sarberg, Anders -45 4.22  - PB 4
P14 Lindh, Stellan -47 5.41    - PB 1      
P13 Töremar, Krister -48 4.10  - PB 6
KS Fogelberg, Kerstin -41 3.73  - PB 2
Hammer, Turid -42 4.24    - PB 1      
Nilsson, Kerstin -41 4.25  - SB 1
F17 Töremar, Agneta -45 3.50  - PB 4
F14 Östring, Gun -47 3.06  - PB 6
Tresteg MS   Andersson, Lars E -38 11.19    - PB 2      
Larsson, Bo -37 9.32  - PB 3
Thim, Willard -35 11.60    - PB 1      
P19 Nordlöw, Sven Åke -43 10.50  - PB 5
Olmér, Agne -42 9.55  - PB 1
P17 Andersson, Curt -44 12.00    - PB 2      
Brandt, Tommy -44 11.18  - PB 4
Carlsson, Ove -44 9.39  - PB 7
Femtén-K, Björn -44 11.41    - SB 3      
Frank, Hans -44 10.24  - PB 6
Nordén, Leif -44 12.62  - PB 1
P16 Köhler, Hans -45 11.94    - PB 1      
Olofsson, Åke -46 9.00  - PB 2
P13 Töremar, Krister -48 8.61  - PB 3
Kula (5,5 kg) P17   Andersson, Curt -44 10.61      PB 2      
Brandt, Tommy -44 8.91  PB 5
Carlsson, Ove -44 7.53      PB 6      
Femtén-K, Björn -44 9.58  SB 4
Nordén, Leif -44 10.96  PB 1
Pettersson, Nils-Owe -44 10.43  PB 3
Kula (4,0 kg) P16   Kulle, Peter -45 10.48      PB 3      
Olofsson, Åke -46 7.02  PB 6
Sarberg, Anders -45 9.20      PB 4      
P15 Borgström, Ingvar -47 10.63  [4] PB 2
P13 Töremar, Krister -48 8.02  PB 5
KS Fogelberg, Kerstin -41 5.59      PB 3      
Öberg, Kersti -41 5.89  PB 2
F17 Borgström, Yvonne -44 8.20  [5] PB 1
F16 Billqvist, Lille-Beth -45 7.71      PB 1      
Töremar, Agneta -45 6.82  PB 2
F15 Ericsson, Birgitta -46 6.56  PB 3
Kula (3,0 kg) F14   Östring, Gun -47 5.08      PB 3      
Diskus (1,5 kg) P17   Ageby, Benny -44 29.70      PB 2      
Andersson, Curt -44 21.84  PB 5
Brandt, Tommy -44 20.70      PB 6      
Carlsson, Ove -44 17.00  PB 7
Femtén-K, Björn -44 24.05  PB 4
Nordén, Leif -44 31.80      PB 1      
Pettersson, Nils-Owe -44 28.75  PB 3
P16 Kulle, Peter -45 24.40  PB 3
Lindh, Stellan -47 21.19      PB 4      
Olofsson, Åke -46 15.15  [6] PB 5
Töremar, Krister -48 14.40  PB 6
Viklander, Sture -45 26.92      PB 1      
P15 Borgström, Ingvar -47 24.65  PB 2
Diskus (1,0 kg) KS   Nilsson, Kerstin -41 18.20  [1]   PB 1      
Öberg, Kersti -41 12.15  PB 3
F19 Thim-H, Anita -42 13.35      PB 2      
F17 Borgström, Yvonne -44 20.18  PB 1
Söderborg, Barbro -44 11.28  PB 4
F16 Billqvist, Lille-Beth -45 20.41      SB 1      
Töremar, Agneta -45 16.49  PB 2
Diskus (0,6 kg) F14   Östring, Gun -47 13.30      PB 3      
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Rune -20 44.75        1      
Spjut (800 gr, f 1986) P17   Carlsson, Ove -44 22.93      PB 6      
Pettersson, Nils-Owe -44 26.70  PB 5
Spjut (600 gr, f 1999) P16   Kulle, Peter -45 34.00      PB 1      
Köhler, Hans -45 30.02  PB 3
Olofsson, Åke -46 22.87  [6]   PB 6      
Viklander, Sture -45 14.89  PB 7
P15 Borgström, Ingvar -47 31.42  PB 2
P14 Lindh, Stellan -47 25.27      PB 4      
P13 Töremar, Krister -48 23.29  PB 5
4 x 100 m KS   Andersson, Birgitta -45 57.0m [1]            
Borgström, Yvonne -44
Nilsson, Kerstin -41
Fogelberg, Kerstin -41
Not
[1] - Klubbrekord i klassen K22
[2] - Klubbrekord i klassen M35
[3] - Klubbrekord i klassen F19
[4] - Klubbrekord i klassen P14
[5] - Även klubbrekord i klassen KS
[6] - Klubbrekord i klassen P15
 1961-10-15 (sö)  | Fredrikshofsterrängen, Lilljansskogen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M20   Nilsson, Kari -41 11.22        7 3 km    
P16 Olofsson, Åke -46 9.48  5 Klass 5 B
Sarberg, Anders -45 11.02        17 Klass 5 B    
P14 Karlsson, Ingvar -48 5.22  23 Klass 5 C
 1961-09-30/10-01 (lö-sö)  | KM-mångkamp, Johanneshovs IP, Stockholm
  Datum och plats osäkert
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
10-kamp MS   Andersson, Curt -44 4 430    - PB 2    
100 m 12.0m[560] - PB
Längd 5.38 [458] - PB
Kula (7,26 kg) 9.03 [388] PB
Höjd 1.50 [324] PB
400 m 55.1m[558] PB
110 m häck (106,7 cm) 18.8m[449] -
Diskus (2,0 kg) 20.57 [239] PB
Stav 3.00 [528]
Spjut (800 gr, f 1986) 36.40 [435] PB
1 500 m 4:44.6m[491]     PB      
Andersson, Lars E -38 1 976  - PB 6
100 m 12.5m[482] - PB
Längd 5.15 [341] - PB
Kula (7,26 kg) 7.37 [253] PB
Höjd 1.50 [324] PB
400 m 58.5m[0]
110 m häck (106,7 cm) ej res 
Diskus (2,0 kg) 18.05 [167] PB
Stav 2.00 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 34.73 [409]
1 500 m 5:28.7m[0]     PB      
Brandt, Tommy -44 2 076  - PB 7
100 m 13.2m[198] - PB
Längd 4.70 [284] - PB
Kula (7,26 kg) 6.83 [206] PB
Höjd 1.50 [324] PB
400 m 60.5m[0] PB
110 m häck (106,7 cm) 22.8m[293] - PB
Diskus (2,0 kg) 17.35 [147] PB
Stav 2.30 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 29.10 [314] PB
1 500 m 5:10.0m[310]     PB      
Femtén-K, Björn -44 4 078  - PB 3
100 m 12.4m[501] - PB
Längd 5.52 [458] -
Kula (7,26 kg) 8.08 [312] PB
Höjd 1.66 [540]
400 m 54.2m[605] [1] PB
110 m häck (106,7 cm) ej res 
Diskus (2,0 kg) 20.29 [231] PB
Stav 2.80 [467] SB
Spjut (800 gr, f 1986) 38.79 [473] PB
1 500 m 4:43.4m[491]     PB      
Nordén, Leif -44 3 874  - PB 5
100 m 12.3m[520] - PB
Längd 5.70 [537] -
Kula (7,26 kg) 9.04 [388] PB
Höjd 1.50 [324]
400 m 56.1m[558] PB
110 m häck (106,7 cm) 20.7m[361] - PB
Diskus (2,0 kg) 24.58 [344] PB
Stav 2.60 [371] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 38.70 [471]
1 500 m 5:37.4m[0]     PB      
Sjöstedt, Tor Olof -34 brutit 
100 m 13.6m[198] - PB
Längd 4.74 [284] - PB
Kula (7,26 kg) 8.99 [384]
Höjd 1.45 [324] PB
400 m 61.1m[0] PB
110 m häck (106,7 cm) ej res 
Diskus (2,0 kg) ej res 
Stav ej res 
Spjut (800 gr, f 1986) 31.73 [359]
1 500 m ej start             
Thim, Willard -35 4 682  - PB 1
100 m 11.7m[644] - PB
Längd 5.45 [458] - PB
Kula (7,26 kg) 9.65 [434] PB
Höjd 1.45 [324] PB
400 m 52.6m[691] SB
110 m häck (106,7 cm) 18.7m[449] - PB
Diskus (2,0 kg) 25.08 [357] PB
Stav 2.50 [371] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 31.22 [351] SB
1 500 m 4:26.4m[603]            
Törnqvist, Erling -39 3 876  [2] - PB 4
100 m 11.1m[733] -
Längd 4.98 [341] -
Kula (7,26 kg) 8.54 [349] [2] PB
Höjd 1.50 [324] [2] PB
400 m 52.4m[691]
110 m häck (106,7 cm) 19.4m[449] - PB
Diskus (2,0 kg) 22.21 [283] [2] PB
Stav 2.30 [0] PB
Spjut (800 gr, f 1986) 29.51 [321] PB
1 500 m 5:02.1m[385] PB
5-kamp KS   Billqvist, Lille-Beth -45 824    - PB 4    
80 m häck (84 cm) 17.5m[0] - PB
Kula (4,0 kg) 7.43 [402] PB
Höjd 1.28 [422] PB
Längd 3.55 [0] - PB
200 m 34.9m[0]   - PB      
Borgström, Yvonne -44 437  [3] - PB 3
80 m häck (84 cm) 16.6m[0] - PB
Kula (4,0 kg) 7.89 [437]
Höjd 1.10 [0] PB
Längd 3.52 [0] - SB
200 m 31.4m[0]   - PB      
Nilsson, Kerstin -41 1 628  [4,5] - PB 1
80 m häck (84 cm) 16.0m[0] - PB
Kula (4,0 kg) 6.79 [350] [4] PB
Höjd 1.28 [422] [4] PB
Längd 4.08 [425] - SB
200 m 30.7m[431]   - SB      
Thim-H, Anita -42 692  [6] - PB 2
80 m häck (84 cm) 15.9m[0] - PB
Kula (4,0 kg) 5.86 [270]
Höjd 1.30 [422] [6] PB
Längd 3.52 [0] - PB
200 m 32.1m[0] - PB
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen M22
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Klubbrekord i klassen K22
[5] - Även klubbrekord i klassen KS
[6] - Klubbrekord i klassen F19
 1961-09-17 (sö)  | UDM stafett, Lidingövallen, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 x 100 m P18    {Hammarby IF} [1] 46.8m       3 Heat 1    
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1961-09-05 (ti)  | Nat.Tävling, Mälarhöjdens IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m P18   Andersson, Curt -44 2:08.2m     PB 7 Heat 1    
1 000 m MS   Andersson, Lars E -38 2:53.8m     PB 7 D-final    
Olmér, Agne -42 2:38.1m PB 3 C-final
Schmidt, Horst Dieter -40 2:43.6m     PB 6 C-final    
Thim, Willard -35 2:37.2m 12 A-final
Kula (4,0 kg) KS   Borgström, Yvonne -44 8.09  [1,2]   PB 6      
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
[2] - Även klubbrekord i klassen KS
 1961-08-30/09-03 (on-sö)  | UDM, Årsta IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m P18   Nordén, Leif -44 12.6m   - PB 6 Heat 1 on  
P16 Köhler, Hans -45 12.2m - 5 Final on
12.2m - 1 Heat 1 on
  12.1m   - PB 2 Semi 1 on  
Lindh, Stellan -47 12.5m - PB 5 Heat 4 on
400 m P16   Kulle, Peter -45 58.1m     PB 4 Heat 1  
Lindh, Stellan -47 59.1m PB 4 Heat 3
800 m P18   Andersson, Curt -44 2:10.1m     PB 5 Heat 4  
Femtén-K, Björn -44 2:05.1m PB 3 Heat 1
Frank, Hans -44 2:18.9m PB 8 Heat 2
1 000 m P16   Olofsson, Åke -46 3:16.8m     PB 9 Heat 2  
110 m häck (91,4 cm) P18   Andersson, Curt -44 17.9m   - PB 3 Heat 1 on  
Höjd P16   Köhler, Hans -45 1.70      PB 4 Final  
Stav P18   Andersson, Curt -44 2.80        11   on  
Frank, Hans -44 2.80  12 on
Längd P18   Nordén, Leif -44 5.46    -   19    
P16 Lindh, Stellan -47 5.06  - 20 on
F18 Nilsson, Inger 1 -44 3.76  [1] - PB 18 on
Kula (4,0 kg) F18   Billqvist, Lille-Beth -45 6.78      SB 8 Final  
Töremar, Agneta -45 6.12  10
Diskus (1,5 kg) P18   Nordén, Leif -44 26.67        15    
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Nordén, Leif -44 39.49  [2]   PB 6    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
[2] - Klubbrekord i klassen P17
 1961-08-30 (on)  | Tunavallsspelen, Tunavallen, Eskilstina
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Thim, Willard -35 1:59.8m       9 B-final    
1 000 m M20   Olmér, Agne -42 2:38.7m     PB 7 Final    
 1961-08-28 (må)  | Int. Tävling, Idrottsparken, Södertälje
gren klass   namn resultat  vind plac omg
800 m MS   Olmér, Agne -42 2:04.6m       12 B-final    
Thim, Willard -35 2:00.4m 5 B-final
 1961-08-03 (to)  | Stafett-DM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : lag
gren klass   namn resultat  vind plac omg
4 x 200 m MS    {Hammarby IF} [1] 1:34.6m       6 Final    
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1961-07-27 (to)  | UP-tävling, Johanneshovs IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Kula (4,0 kg) P16   Viklander, Sture -45 10.81        2 Final    
Diskus (1,5 kg) P18   Nordén, Leif -44 29.15  [1]   PB 4 Final    
P16 Viklander, Sture -45 24.79  PB 2 Final
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Andersson, Curt -44 35.13      PB 5 Final    
Femtén-K, Björn -44 32.50  6 Final
Nordén, Leif -44 35.41  4 Final
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1961-07-23/24 (sö-må)  | B-SM, Stockholms Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
200 m MS   Törnqvist, Erling -39 23.6m   -   3 Heat 1  
25.3m - 6 Semi 1
400 m MS   Andersson, Lars E -38 57.4m       5 Heat 1  
Thim, Willard -35 54.0m 5 Heat 4
800 m MS   Olmér, Agne -42 2:03.6m       7 Heat 4  
Thim, Willard -35 1:59.8m SB Heat 1
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Rune -20 38.80        10 Kval  
 1961-07-19 (on)  | UP-tävling, Sollentuna IP, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
1 000 m P16   Kulle, Peter -45 3:01.4m     PB 3 Final    
Längd P18   Nordén, Leif -44 5.30    -   6 Final    
Diskus (1,5 kg) P18   Nordén, Leif -44 25.68  [1]   PB 3 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1961-07-12 (on)  | Distriktstävling, Sollentuna IP, Sollentuna
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Lars E -38 25.7m   -   3 Heat 1    
1 000 m MS   Olmér, Agne -42 2:40.4m     PB 7 Final    
Schmidt, Horst Dieter -40 2:44.5m PB 11 Final
Thim, Willard -35 2:36.1m PB 1 Final
Tresteg MS   Andersson, Curt -44 11.92  [1] - PB 6 Final    
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 38.52        7 Final    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
 1961-07-08 (lö)  | Klubbkamp, Ekenäs, Finland
  Motståndare Österby SK
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Pettersson, Nils-Owe -44 11.7m   -   2      
Törnqvist, Erling -39 11.4m - 1
800 m MS   Olmér, Agne -42 2:06.6m       2      
Thim, Willard -35 2:01.8m 1
3 000 m MS   Schmidt, Horst Dieter -40 9:31.8m     PB 1      
Thim, Willard -35 9:33.8m PB 2
Höjd MS   Femtén-K, Björn -44 1.68        1      
Nordén, Leif -44 1.50  4
Längd MS   Nordén, Leif -44 5.67    -   2      
Törnqvist, Erling -39 5.62  - 3
Kula (7,26 kg) MS   Sjöstedt, Tor Olof -34 9.44      PB 4      
Thim, Willard -35 9.54  3
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 38.74      PB 3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 38.03  4
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF} [1] 2:10.5m       1      
Lag Arena MS   Andersson, Lars E -38 46p        1      
Schmidt, Horst Dieter -40
Femtén-K, Björn -44
Nordén, Leif -44
Olmér, Agne -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Sjöstedt, Tor Olof -34
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1961-07-03/05 (må-on)  | DM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Törnqvist, Erling -39 11.5m   -     Försök ti  
200 m MS   Törnqvist, Erling -39 23.1m   -   4 Final on  
800 m MS   Femtén-K, Björn -44 2:07.7m         Försök on  
Thim, Willard -35 2:02.6m Försök on
Slägga (7,26 kg) MS   Johansson, Rune -20 44.75  [1]   SB 4 Final on  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M40
 1961-07-01/02 (lö-sö)  | Gimospelen, Gimo IP, Gimo
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m MS   Törnqvist, Erling -39 11.4m   -     Försök  
KS Andersson, Birgitta -45 14.8m - Försök
Fogelberg, Kerstin -41 14.5m   -     Försök  
Thim-H, Anita -42 15.7m - PB Försök
200 m MS   Andersson, Lars E -38 24.9m   - PB   Försök  
Törnqvist, Erling -39 22.5m [1,2] - PB Försök
22.8m - Semi
400 m MS   Andersson, Lars E -38 55.3m     PB   Försök  
Olmér, Agne -42 54.5m [3] PB Försök
Thim, Willard -35 53.1m Försök
800 m MS   Olmér, Agne -42 2:01.2m [3]   PB 36    
Schmidt, Horst Dieter -40 2:03.6m PB 56
  4:19.0m       46    
Thim, Willard -35 2:00.1m SB 28
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
[2] - Även klubbrekord i klassen MS
[3] - Klubbrekord i klassen P19
 1961-06-24 (lö)  | Nordingrå-spelen, Mjälloms IP, Mjällom
  Från årsberättelsen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Törnqvist, Erling -39 23.2m [1] - PB        
400 m P18   Femtén-K, Björn -44 54.9m [2]   PB 1 Final    
800 m MS   Schmidt, Horst Dieter -40 2:06.1m     PB        
Thim, Willard -35 2:01.1m SB
1 000 m M20   Olmér, Agne -42 2:43.1m     PB        
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF lag 1} [3] 2:10.5m       1      
 {Hammarby IF lag 2} [3] 2:13.4m 2
Lag Arena MS   Andersson, Lars E -38 46p        1      
Femtén-K, Björn -44
Nordén, Leif -44
Olmér, Agne -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Schmidt, Horst Dieter -40
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
[2] - Klubbrekord i klassen P17
[3] - Lagets deltagare är okända
 1961-06-18 (sö)  | Ungdomsmatchen, Klosterliden, Långshyttan
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m P18   Jakobsson, Björn -43 13.0m   - PB 3      
Pettersson, Nils-Owe -44 11.7m - 1
P16 Lindh, Stellan -47 12.8m   - PB 2      
Sarberg, Anders -45 13.6m - PB 4
F18 Borgström, Yvonne -44 14.8m [1] - PB 3
Lundqvist, Kristina -44 15.3m   - PB 4      
F16 Andersson, Birgitta -45 14.6m - 3
400 m P18   Frank, Hans -44 59.8m     PB 4      
Pettersson, Nils-Owe -44 56.5m [2] PB 2
F19 Thim-H, Anita -42 71.0m     PB 1      
F18 Borgström, Yvonne -44 71.6m [1] PB 2
800 m P18   Brandt, Tommy -44 2:24.6m     PB 4      
Femtén-K, Björn -44 2:07.4m PB 1
1 000 m P16   Bengtsson, Göran -45 3:22.8m     PB 3      
Olofsson, Åke -46 3:19.3m PB 2
Höjd P18   Femtén-K, Björn -44 1.68  [2]   PB 2      
Nordén, Leif -44 1.55  3
P16 Molander, Christer -46 1.45      PB 3      
Olofsson, Åke -46 1.40  PB 4
Längd P18   Nordén, Leif -44 5.93  [2] - PB 1      
Pettersson, Nils-Owe -44 5.69  - 2
P16 Lindh, Stellan -47 5.38  [3] - PB 3      
Molander, Christer -46 4.67  - PB 4
F16 Andersson, Birgitta -45 3.93  - PB 3
Töremar, Agneta -45 3.45  - PB 4
Kula (5,5 kg) P18   Nordén, Leif -44 9.89      PB 4      
Pettersson, Nils-Owe -44 10.04  PB 3
Kula (4,0 kg) P16   Borgström, Ingvar -47 10.00  [3]   PB 3      
Viklander, Sture -45 11.69  PB 3
F19 Thim-H, Anita -42 6.96      PB 2      
F18 Borgström, Yvonne -44 7.98  [1,4] PB 1
F16 Töremar, Agneta -45 6.22  3
Spjut (800 gr, f 1986) P18   Femtén-K, Björn -44 36.56      SB 4      
Nordén, Leif -44 37.93  [2] PB 3
4 x 100 m P18    {Hammarby IF} [5] 48.9m       1      
F18  {Hammarby IF} [5] 59.8m 2
Lag Arena P18   Brandt, Tommy -44 36p        2      
Femtén-K, Björn -44
Frank, Hans -44
Jakobsson, Björn -43
Pettersson, Nils-Owe -44
Nordén, Leif -44                
P16 Bengtsson, Göran -45 18p  2
Borgström, Ingvar -47
Lindh, Stellan -47
Molander, Christer -46
Olofsson, Åke -46
Sarberg, Anders -45
Viklander, Sture -45                
K22 Borgström, Yvonne -44 14p  2
Lundqvist, Kristina -44
Thim-H, Anita -42                
F16 Andersson, Birgitta -45 20p  2
Töremar, Agneta -45
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F17
[2] - Klubbrekord i klassen P17
[3] - Klubbrekord i klassen P14
[4] - Även klubbrekord i klassen KS
[5] - Lagets deltagare är okända
 1961-06-17 (lö)  | Idrottplatsinvigning, Hedemora
  Från årsberättelsen
gren klass   namn resultat  vind plac omg
200 m MS   Andersson, Lars E -38 25.2m   - PB        
Törnqvist, Erling -39 23.5m [1] - PB
1 500 m MS   Schmidt, Horst Dieter -40 4:21.2m              
Thim, Willard -35 4:15.8m SB
Not
[1] - Klubbrekord i klassen M22
 1961-06-15/16 (to-fr)  | UDM, Kristinebergs IP, Stockholm - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg dag
100 m M20   Jacobsson, Ulf -43 12.5m   - PB   Försök to  
Pettersson, Nils-Owe -44 11.9m - Försök to
K20 Andersson, Birgitta -45 14.5m - Försök fr
800 m M20   Femtén-K, Björn -44 2:09.0m     SB   Försök fr  
Olmér, Agne -42 2:06.2m [1] PB Försök fr
1 500 m M20   Nilsson, Kari -41 4:27.1m     PB 10 Final to  
3 000 m M20   Nilsson, Kari -41 9:53.6m     PB 10 Final fr  
3 000 m h (91,4 cm) M20   Holm, Rolf -41 1:46.6m [2]   PB 8 Final to  
Höjd M20   Köhler, Hans -45 1.65        13   to  
Stav M20   Andersson, Curt -44 2.80        10   fr  
Längd M20   Nordén, Leif -44 5.36    -   14   fr  
Kula (4,0 kg) K20   Borgström, Yvonne -44 7.88  [3]   SB 5 Final to  
Diskus (1,0 kg) K20   Borgström, Yvonne -44 17.17        9   to  
4 x 100 m M20    {Hammarby IF} [4] 48.6m         Försök fr  
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen MS
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Lagets deltagare är okända
 1961-06-13 (ti)  | Distriktsserien män klass 2, Johanneshovs IP, Stockholm
  Motståndare Sthlms Godtempales IF
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Thim, Willard -35 12.3m   - SB 4      
Törnqvist, Erling -39 11.3m - 1
400 m MS   Olmér, Agne -42 55.4m       4      
Törnqvist, Erling -39 51.6m PB 1
1 500 m MS   Schmidt, Horst Dieter -40 4:20.7m     PB 2      
Thim, Willard -35 4:21.5m SB 3
3 000 m MS   Nilsson, Kari -41 9:56.4m     PB 2      
Sohlberg, Rune -40 9:51.6m 1
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Curt -44 18.6m   - PB 2      
Andersson, Lars E -38 20.8m - 4
Höjd MS   Femtén-K, Björn -44 1.55        4      
Köhler, Hans -45 1.65  2
Stav MS   Andersson, Curt -44 3.00        3      
Frank, Hans -44 2.90  4
Längd MS   Femtén-K, Björn -44 5.68    - SB 2      
Lindh, Stellan -47 5.03  [1] - PB 4
Kula (7,26 kg) MS   Eriksson, Karl -27 10.01        3      
Olmér, Agne -42 7.38  PB 4
Diskus (2,0 kg) MS   Eriksson, Karl -27 30.77        3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 30.49  PB 4
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 36.07        3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 38.70  1
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF} [2] 2:11.0m       2      
Lag Arena MS    {Hammarby IF} [2] 55p        2 Godtemlarna    
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P14
[2] - Lagets deltagare är okända
 1961-06-07 (on)  | Distriktsserien män klass 3, Idrottsparken, Nynäshamn
  Motståndare Nynäshamns IF och IK Iris
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Pettersson, Nils-Owe -44 11.5m [1] - SB 3      
Törnqvist, Erling -39 11.0m [2,3] - PB 1
400 m MS   Thim, Willard -35 52.7m     SB 3      
Törnqvist, Erling -39 52.4m PB 2
1 500 m MS   Olmér, Agne -42 4:25.5m     PB 3      
Schmidt, Horst Dieter -40 4:24.0m PB 2
3 000 m MS   Holm, Rolf -41 9:46.2m     SB 2      
Sohlberg, Rune -40 9:41.4m 1
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Curt -44 18.9m   - PB 3      
Andersson, Lars E -38 20.1m - PB 5
Höjd MS   Femtén-K, Björn -44 1.60        5      
Köhler, Hans -45 1.65  4
Stav MS   Andersson, Curt -44 3.08        1      
Frank, Hans -44 2.90  PB 4
Längd MS   Femtén-K, Björn -44 5.63    - SB 3      
Pettersson, Nils-Owe -44 5.62  - 4
Kula (7,26 kg) MS   Eriksson, Karl -27 10.02      PB 4      
Thim, Willard -35 9.56  SB 5
Diskus (2,0 kg) MS   Eriksson, Karl -27 31.00        3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 29.57  4
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 37.58      PB 3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 36.15  4
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF} [4] 2:07.6m       1      
Lag Arena MS   Andersson, Curt -44 102p        2 Nynäshamn    
Andersson, Lars E -38
Schmidt, Horst Dieter -40
Eriksson, Karl -27
Femtén-K, Björn -44
Frank, Hans -44
Holm, Rolf -41
Köhler, Hans -45
Olmér, Agne -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Sjöstedt, Tor Olof -34
Sohlberg, Rune -40
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39                
Andersson, Curt -44 113p  1 IK Iris
Andersson, Lars E -38
Schmidt, Horst Dieter -40
Eriksson, Karl -27
Femtén-K, Björn -44
Frank, Hans -44
Holm, Rolf -41
Köhler, Hans -45
Olmér, Agne -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Sjöstedt, Tor Olof -34
Sohlberg, Rune -40
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Klubbrekord i klassen M22
[3] - Även klubbrekord i klassen MS
[4] - Lagets deltagare är okända
 1961-05-30 (ti)  | Distriktsserien män klass 3, Johanneshovs IP, Stockholm
  Motståndare Ösmo G&IF
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Pettersson, Nils-Owe -44 11.8m   -   2      
Törnqvist, Erling -39 11.5m - 1
400 m MS   Olmér, Agne -42 55.3m [1]   PB 2      
Thim, Willard -35 53.3m SB 1
1 500 m MS   Holm, Rolf -41 4:30.2m     SB 3      
Schmidt, Horst Dieter -40 4:25.6m 2
3 000 m MS   Sohlberg, Rune -40 9:26.8m     PB 1      
Thim, Willard -35 9:49.0m SB 4
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Curt -44 19.1m   -   1      
Andersson, Lars E -38 20.7m - 4
Höjd MS   Femtén-K, Björn -44 1.65        4      
Köhler, Hans -45 1.65  [2] PB 3
Stav MS   Andersson, Curt -44 3.20  [3]   PB 2      
Frank, Hans -44 2.81  PB 4
Längd MS   Nordén, Leif -44 5.84  [3] - PB 2      
Törnqvist, Erling -39 5.75  [4] - PB 3
Kula (7,26 kg) MS   Holm, Rolf -41 7.44  [4]   PB 4      
Persson, Bo -42 9.96  3
Diskus (2,0 kg) MS   Pettersson, Nils-Owe -44 24.54      PB 4      
Sjöstedt, Tor Olof -34 30.40  PB 3
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 36.56      PB 4      
Sjöstedt, Tor Olof -34 40.20  PB 3
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF} [5] 2:12.0m       1      
Lag Arena MS   Andersson, Curt -44 59p        2 Ösmo G&IF    
Andersson, Lars E -38
Schmidt, Horst Dieter -40
Femtén-K, Björn -44
Frank, Hans -44
Holm, Rolf -41
Köhler, Hans -45
Nordén, Leif -44
Olmér, Agne -42
Persson, Bo -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Sjöstedt, Tor Olof -34
Sohlberg, Rune -40
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P19
[2] - Klubbrekord i klassen P16
[3] - Klubbrekord i klassen P17
[4] - Klubbrekord i klassen M22
[5] - Lagets deltagare är okända
 1961-05-25 (to)  | Distriktsseriner kvinnor, Johanneshovs IP, Stockholm
  Motståndare: MP och IK Oliv
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m KS   Andersson, Birgitta -45 14.2m [1] - SB 2      
Fogelberg, Kerstin -41 14.59  [2] - SB 3
80 m häck (84 cm) KS   Nilsson, Kerstin -41 16.4m   - PB 4      
Thim-H, Anita -42 16.4m - PB 3
Höjd KS   Nilsson, Inger 1 -44 1.25  [3]   SB 6      
Thim-H, Anita -42 1.25  [4] PB 5
Längd KS   Nilsson, Inger 2 -48 4.13  [5] - PB 5      
Nilsson, Kerstin -41 4.05  - SB 6
Kula (4,0 kg) KS   Borgström, Yvonne -44 7.43  [3]   SB 4      
Töremar, Agneta -45 6.34  PB 6
Diskus (1,0 kg) KS   Borgström, Yvonne -44 19.05  [3]   SB 4      
Fogelberg, Kerstin -41 15.73  [2] PB 6
4 x 100 m KS    {Hammarby IF} [6] 57.2m       3      
Lag Arena KS   Andersson, Birgitta -45 26p        2 IK Oliv    
Borgström, Yvonne -44
Fogelberg, Kerstin -41
Nilsson, Inger 1 -44
Nilsson, Inger 2 -48
Nilsson, Kerstin -41
Thim-H, Anita -42
Töremar, Agneta -45                
Andersson, Birgitta -45 27p  2 MP
Borgström, Yvonne -44
Fogelberg, Kerstin -41
Nilsson, Inger 1 -44
Nilsson, Inger 2 -48
Nilsson, Kerstin -41
Thim-H, Anita -42
Töremar, Agneta -45
Not
[1] - Klubbrekord i klassen F16
[2] - Klubbrekord i klassen K22
[3] - Klubbrekord i klassen F17
[4] - Klubbrekord i klassen F19
[5] - Klubbrekord i klassen F13
[6] - Lagets deltagare är okända
 1961-05-23 (ti)  | Distriktserien män klass 3, Storängsvallen, Huddinge
  Motståndare Huddinge AIS
gren klass   namn resultat  vind plac omg
100 m MS   Pettersson, Nils-Owe -44 11.7m [1] - SB 2      
Törnqvist, Erling -39 11.1m - SB 1
400 m MS   Thim, Willard -35 54.1m     SB 1      
Törnqvist, Erling -39 54.5m PB 2
1 500 m MS   Olmér, Agne -42 4:27.5m     PB 2      
Schmidt, Horst Dieter -40 4:25.1m PB 1
3 000 m MS   Sohlberg, Rune -40 9:33.0m     SB 1      
Thim, Willard -35 9:49.6m SB 2
110 m häck (106,7 cm) MS   Andersson, Curt -44 19.0m   - PB 1      
Andersson, Lars E -38 20.5m - PB 2
Höjd MS   Femtén-K, Björn -44 1.66  [1]   PB 1      
Nordén, Leif -44 1.60  PB 2
Stav MS   Andersson, Curt -44 3.00  [1]   PB 3      
Frank, Hans -44 2.80  PB 4
Längd MS   Nordén, Leif -44 5.76    - PB 1      
Pettersson, Nils-Owe -44 5.80  [1] - SB 1
Kula (7,26 kg) MS   Eriksson, Karl -27 9.71      SB 4      
Persson, Bo -42 10.31  PB 3
Diskus (2,0 kg) MS   Eriksson, Karl -27 31.86      PB 1      
Sjöstedt, Tor Olof -34 28.82  SB 3
Spjut (800 gr, f 1986) MS   Andersson, Lars E -38 35.22      SB 3      
Sjöstedt, Tor Olof -34 28.08  SB 2
Stafett 1 000 m MS    {Hammarby IF} [2] 2:14.59        1      
Lag Arena MS   Andersson, Curt -44 119p        1      
Andersson, Lars E -38
Schmidt, Horst Dieter -40
Eriksson, Karl -27
Femtén-K, Björn -44
Frank, Hans -44
Nordén, Leif -44
Olmér, Agne -42
Persson, Bo -42
Pettersson, Nils-Owe -44
Sjöstedt, Tor Olof -34
Sohlberg, Rune -40
Thim, Willard -35
Törnqvist, Erling -39
Not
[1] - Klubbrekord i klassen P17
[2] - Lagets deltagare är okända
 1961-05-11 (to)  | UDM i terräng, Täby IP, Täby - DM : gren
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp P16   Olofsson, Åke -46 9.56        26      
Töremar, Krister -48 10.16  31
 1961-05-09 (ti)  | Älvsjö Runt, Älvsjö, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Gatustafett MS    {Hammarby IF} [1] 16.22        3 Klass 2    
Not
[1] - Lagets deltagare är okända
 1961-05-05 (fr)  | Stadsloppsuttagning, Stadion, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Stadslopp MS   Holm, Rolf -41 8.03        3      
Hultgren, Leif -45 8.46  8
Nilsson, Kari -41 8.12        5      
Näsberg, Stig -35 8.28  7
Olmér, Agne -42 8.07  4
Schmidt, Horst Dieter -40 8.17        6      
Sohlberg, Rune -40 7.52  2
Thim, Willard -35 7.48  1
 1961-04-30 (sö)  | Kungsörsterrängen, Karl den X!:s promenad, Kungsör
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Nilsson, Kari -41 14.51        11 Klass 3    
Olmér, Agne -42 14.28  6 Klass 3
 1961-04-30 (sö)  | Årstaterrängen, Årstaskogen, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hultgren, Leif -45 10.19        25 Klass 1    
Schmidt, Horst Dieter -40 9.38  15 Klass 1
Thim, Willard -35 9.08        8 Klass 1    
M20 Holm, Rolf -41 10.07  4 Klass 2
P16 Bengtsson, Göran -45 7.11  21 Klass 4
Olofsson, Åke -46 6.56        16 Klass 4    
KS Borgström, Yvonne -44 3.43  2 Klass 6
Fogelberg, Kerstin -41 3.52  5 Klass 6
Lundqvist, Kristina -44 3.52        4 Klass 6    
Nilsson, Kerstin -41 4.00  7 Klass 6
Söderborg, Barbro -44 4.01  8 Klass 6
Thim-H, Anita -42 3.50  3 Klass 6
Lag Terräng MS   Hultgren, Leif -45 48.00        4 Klass 1    
Schmidt, Horst Dieter -40
Thim, Willard -35                
KS Borgström, Yvonne -44 5.00  1 Klass 6
Lundqvist, Kristina -44
Thim-H, Anita -42                
Fogelberg, Kerstin -41 20.00  2 Klass 6
Nilsson, Kerstin -41
Söderborg, Barbro -44
 1961-04-23 (sö)  | Hållstaterrängen, Husby-Värn, Hållsta
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp M20   Holm, Rolf -41 12.19        17 3,5 km    
Nilsson, Kari -41 12.03  11 3,5 km
Olmér, Agne -42 12.26  20 3,5 km
Lag Terräng M20   Holm, Rolf -41 48.00        5 3,5 km    
Nilsson, Kari -41
Olmér, Agne -42
 1961-04-16 (sö)  | Linnéa-terrängen, Östermalms IP, Stockholm
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Hultgren, Leif -45 12.47        29 Klass 2    
M20 Nilsson, Kari -41 12.06  9 Klass 5
P19 Olmér, Agne -42 11.57        7 Klass 5    
P16 Bengtsson, Göran -45 11.20  33 Klass 3
Olofsson, Åke -46 10.45  17 Klass 3
 1961-04-09 (sö)  | Spiken, Bosön, Lidingö
gren klass   namn resultat  vind plac omg
Terränglopp MS   Andersson, Curt -44 6.32        10      
Brandt, Tommy -44 6.28  9
Carlsson, Ove -44 8.16        15      
Femtén-K, Björn -44 6.26  7
Frank, Hans -44 6.33  11
Hultgren, Leif -45 5.50        4      
Jacobsson, Ulf -43 6.43  13
Nilsson, Kari -41 5.47  2
Nordén, Leif -44 7.48        14      
Nordlöw, Sven Åke -43 6.39  12
Näsberg, Stig -35 5.48  3
Olmér, Agne -42 5.58        6      
Pettersson, Nils-Owe -44 6.26  7
Schmidt, Horst Dieter -40 5.54  5
Thim, Willard -35 5.32        1      
P16 Bengtsson, Göran -45 3.26  2
Boström, Hans -49 4.17  6
Karlsson, Ingvar -48 3.44        4      
Lundbeck, Lars Erik -48 3.48  5
Olofsson, Åke -46 3.30  3
Sarberg, Anders -45 3.20        1      
KS Borgström, Yvonne -44 3.54  1
Ericsson, Birgitta -46 4.45  7
Hedrén, Monica -46 5.40        10      
Lundqvist, Kristina -44 4.11  3
Nilsson, Kerstin -41 4.21  5
Olsson, Eva -46 4.42        6      
Söderborg, Barbro -44 4.18  4
Thim-H, Anita -42 3.54  1
Töremar, Agneta -45 4.46        8      
Öberg, Kersti -41 4.57  9
Designed by Man on Earth
Version: 2018-07-04
mail to designer of st@hletics
© 2013, st@hletics